Winamp Logo
УП. Вголос Cover
УП. Вголос Profile

УП. Вголос

Ukrainian, News, 1 season, 60 episodes, 1 day, 22 minutes
About
УП. Вголос – це новий подкаст "Української правди", у якому ми будемо начитувати кращі тексти, що виходили протягом тижня. Якщо ви не встигаєте читати Українську правду, то тепер ви можете її слухати.
Episode Artwork

Справа Майдану. Історія одного з головних судових процесів країни

Три судді – два основних і запасний. П'ятеро присяжних – три основних і два запасних. Вони мали визначити міру провини кожного підсудного і дати відповідь на запитання: що відбулося на Майдані 20 лютого 2014-го? Відповідь, без якої неможливо зрозуміти, що коїлося в країні наступні десять років.48 вбивств і 80 замахів на вбивства. 320 засідань. 245 допитаних свідків. 250 томів справи, кожний по 250 аркушів. Рівно за місяць до того, як "акваріум" з обвинуваченими в залі Святошинського суду спорожнів після обміну полоненими і це ледь не поховало справу. Це не виклад фабули або окремих епізодів справи. Це історія про людей, які мали перегорнути в залі суду одну з найтрагічніших сторінок у новітній історії України. 
2/25/202442 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

FPV-дрони з машинним зором. Як війна впливає на еволюцію БПЛА

Безпілотники двічі називали геймчейнджером російсько-української війни. Вперше – коли снарядний голод, висока ефективність БПЛА та їхня доступність перетворили цивільні дрони на невід'ємний елемент бойових дій. Протистояння України російському вторгненню стало найбільшою війною безпілотників в історії людства. Вдруге – коли військові почали використовувати FPV-дрони, якими до цього здебільшого бавилися геймери. Високоточні, швидкі, а головне – дешеві, ці коптери почали активно застосовувати в українському війську, а потім їх взяли на озброєння й росіяни.Не виключено, що про прорив у військовій справі невдовзі можна буде згадати втретє. Однак існує ймовірність, що цього разу ініціативу перехопить ворог.Як еволюціонують FPV-дрони та як саме це може вплинути на характер війни? Які проблеми стоять перед українськими виробниками БПЛА сьогодні? Та що потрібно, щоб зібрати FPV-дрон на своїй кухні? Про це – у матеріалі УП.Запис на інженерний курс Victory Drones - за посиланням: https://bit.ly/fpvengineeringua
2/4/202421 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Український прапор на Марсі. Як українці збиралися почати нове життя на Червоній планеті

Зараз, коли ви будете слухати їхні голоси, хтось із героїв нашої статті міг би перебувати в космічному кораблі, що прямує на Марс.Серед українців, які в 2013 році готові були проміняти українські краєвиди на вічночервоний пейзаж, були і троє героїв цього матеріалу. 11 років по тому "Українська правда" поспілкувалася з ними, щоб дізнатися, як склалися долі цих відчайдухів та що стається з роками з мріями про космос.Готуючи матеріал, УП неочікувано для себе зрозуміла, що сьогоднішня ситуація на Землі більш ніж тоді наштовхує на думки про необхідність подбати про запасний аеродром для людства. Автор: Рустем ХаліловТекст читає: Дмитро ВолковинськийОригінал публікації: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/01/3/7435252/
1/3/202421 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Водні дрони, Ілон Маск та високоточні ракети: як Україна відвоювала Чорне море

На підсумковій пресконференції президент України Володимир Зеленський згадає дві історичні перемоги 2023 року: початок переговорів про вступ до Євросоюзу та виграну битву за море."Іноді мало хто бачить і оцінює вагу цієї операції. Але всі, хто знають деталі – і в Україні, і в світі, – високо це оцінюють. Ми позбавили Росію домінування в українському Чорному морі", – пояснив Зеленський. "Українська правда" з'ясувала всі деталі однієї з ключових морських операцій та розповідає про найбільшу перемогу України в 2023 році.Автор тексту: Роман РоманюкТекст читає: Роман РоманюкОригінал можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2024/01/1/7435326/
1/1/202429 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Операція "А". Як лікарі Центру спеціальних операцій СБУ скасовують смерть

З медициною бойової травми він вперше познайомився у Лівії на початку 2000-х, де як медик працював за контрактом. А по поверненні додому розгортав мобільні шпиталі й служив військовим лікарем в зоні АТО.Наприкінці лютого 2022-го почався новий відлік часу. Саме тоді він став "Наркозом" у формі – лікарем-анестезіологом Центру спеціальних операцій "А" СБУ, про якого розповідає матеріал Михайла Кригеля "Поки ми існуємо, немає смерті".Його розповідь - про те, як робляться операції на відкритому серці за кілька кілометрів від лінії боєзіткнення, чому військо докорінно змінює принципи роботи цивільного медика та завдяки яким майже містичним практикам військовим лікарям вдається вигравати вирішальні секунди для порятунку поранених бійців. 
12/24/202329 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Життя й загибель переправ: дорога ЗСУ до Херсона очима інженерної групи

Відсутність інформації про наступ Сил оборони на правобережжя Херсонщини може сформувати враження, що росіяни звідти просто пішли. Точніше пішли виключно під тиском американських "хаймарсів", які рознесли ворожі склади та всі великі мости між двома берегами Херсонщини. Але це не так. Наступ на Херсонщину складався також із непростих наземних операцій, зокрема з форсування Інгульця (створення плацдарму на лівому березі річки). Щоб перейти на лівий берег Інгульця технікою, Силам оборони потрібні були переправи. Як пригадував депутат і боєць ССО Роман Лозинський, їх робили "люди без фейсбуків, про яких мало хто знає": понтонери, інженери, сапери, водії тощо. І цей текст – саме про них."Українська правда" поспілкувалася з групою інженерного забезпечення однієї з бригад Збройних сил України, щоби розповісти, як торік виглядав наступ на правобережжі Херсонщини. Від перших спроб сформувати плацдарм на лівому березі Інгульця – до дня звільнення Херсона.Орігінал публікації за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/12/11/7432470/Автор публікації: Ольга КириленкоТекст читає: Дмитро Волковинський
12/17/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Тисяча зниклих БПЛА. Як "піраміда дронів" на мільйони гривень вдарила по військових і волонтерах

Матеріал Рустема Халілова "Піраміда дронів. Як шахрайська схема на десятки мільйонів гривень вдарила по військових і волонтерах" – про одну з афер у сфері волонтерства, яка дещо нагадує відомі українцям ще з 90-х фінансові піраміди. Коли за гроші одних акціонерів забезпечувалися виплати за шаленими відсотками іншим. Але в нашому випадку люди вкладалися не в акції, а в безпілотники, і рухала ними не жага наживи, а бажання заощадити кошти та придбати для армії ще більше.Жертвами цієї афери стали звичайні волонтери, територіальні громади, малі та великі благодійні фонди. Загалом може йтися про одну тисячу непридбаних БПЛА та комплектуючих до них на загальну суму в 84 мільйонів гривень.
12/10/202326 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Роз'єднання з Росією. Як Переяслав позбувається радянських міфів про братні народи

Влітку 1919-го повстанський отаман Зелений урочисто скасував рішення Переяславської Ради 1654 року, що призвело до халепи, про яку навряд мріяв Богдан Хмельницький: потрапити у васальну залежність від Москви на століття наперед.1992 року В'ячеслав Чорновіл зачитав свій текст зречення присяги на вірність московському цареві. На відміну від повстанців часів УНР, Чорновіл з однодумцями були, здавалось, у незрівнянно міцнішій позиції – вони вже майже рік жили у власній країні. Втім, наступні десятиліття показали: несприйняття незалежності України настільки в росіян у крові, що вони готові розв'язати Третю світову. Окрім цієї істини стала зрозумілою й інша: українці важко засвоюють уроки минулого.
12/4/202321 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Дорога до своїх. Історія спецпризначенця, який опинився в тилу ворога і три дні вважався загиблим.

У вересні "Українська правда" розповідала історію бійця спецпідрозділу ГУР МО "Артан" "Конана". Під час виконання операції в Чорному морі він опинився за бортом у відкритому морі й був змушений 14 годин боротися за своє життя.За місяць, під час однієї з операцій на Куп'янському напрямку, інший боєць "Артану" з позивним "Хохол" опинився в тилу ворога, поміж ворожих позицій та під пильним оком аеророзвідки. Саме історію Конана він згадував як приклад для себе, коли з останніх сил намагався подолати мінні поля, вижити та дістатися до своїх.У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо матеріал журналістів УП Рустема Халілова та Ярослава Шевченка "Я повз до своїх три дні та дві ночі". Історія українського розвідника, якого вважали мертвим", який розповідає цю історію від особи її головного героя.
11/26/202327 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Масштабні наступи з флангів, плани з оточення АКХЗ та фактор Донецька – що відбувається довкола Авдіївки

Ось уже понад місяць російська армія не полишає спроб отримати контроль над Авдіївкою, прифронтовим містом з великою промисловою зоною в десяти кілометрах від окупованого Донецька. З початку жовтня окупанти не змогли повністю реалізувати цей план і вже понесли численні втрати. Президент України заявив, що агресор втрачає солдатів, і техніку швидше, ніж під час оборони Бахмуту. В той же час, співрозмовники УП з числа оборонців міста називають поточну обстановку критичною. У новому епізоді подкасту "Вголос" ви почуєте текст військової репортерки УП Ольги Кириленко "Росіяни вже місяць тиснуть по флангах на Авдіївку. Чому ситуація складна і менш очевидна, ніж здається".В ньому, зокрема, військові чотирьох підрозділів, які обороняють цей напрямок, діляться своєю думкою про те, що саме дозволяє росіянам інтенсивний наступ по флангах, у чому полягає стратегічна цінність Авдіївки для ворога та якими є вирішальні фактори оборони міста.
11/19/202322 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Мобілізація або альтернативна реальність? Як держава (не)рекрутує до війська

Мобілізація або альтернативна реальність? Як держава (не)рекрутує до війська В нещодавній колонці (https://www.pravda.com.ua/news/2023/11/1/7426793/) на The Economist Головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний одним з пріоритетів назвав необхідність нарощування резервів."В України також обмежені можливості тренувати резерви на власній території. Ми не можемо легко проводити ротацію солдатів на фронті. Більше того, Росія може завдати удару по навчальних центрах. Також в українському законодавстві є прогалини, які дозволяють громадянам ухилятися від виконання своїх обов'язків", - пише він.Проблема мобілізації кількохрівнева. Влада боїться публічно комунікувати про необхідність повномасштабної мобілізації. Суспільство живе в альтернативній реальності, де війна наче десь далеко. І в цей же час, Силам оборони потрібне підкріплення через те, що військові гинуть, отримують поранення, а дехто самовільно залишає частину (іде в СЗЧ).У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналістів УП Рустема Халілова, Михайла Кригеля та Ольги Кириленко "В останній штурм замість 12 людей пішло 4". Чому наявної мобілізації замало і як поліпшити рекрутинг до війська (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/11/1/7426610/)" Ви почуєте про проблеми мобілізації та заклики, які для неї шкідливі, а також про успішні приклади рекрутингу підрозділів ЗСУ.
11/5/202336 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Гроші, зброя і поради. Кіссінджер і уроки війни Судного дня для України

Колишній Держсекретар США Генрі Кіссінджер є уособленням "realpolitik" Основою цієї ідеї, яку він сумлінно й наполегливо просував став принцип "мета виправдовує засоби".Восени 2023-го світові медіа згадують Кіссінджера через 50-річчя війни Судного дня в Ізраїлі. Бо саме під час війни Судного дня "реальна політика" показала себе у всій красі. І наслідки якої, ми бачимо зараз. У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналіста та редактора УП Михайла Кригеля "Мій кошмар – це перемога будь-якої зі сторін". Як доктор Кіссінджер перемагав у війнах (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/10/22/7425044/)", у якому він розповідає про війну Судного дня, принцип "реальної політики", Генрі Кіссінджера
10/29/202318 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Бомби, облога та окупація: 65 днів в Маріуполі фотографа Євгена Сосновського

"11-го вересня 2001-го в Нью-Йорку терористи знищили два хмарочоси. Загинули люди, зараз на тому місці меморіал. В Маріуполі тисячі таких місць", - розповідає 58-річний маріупольський фотограф Євген Сосновський. Його фотоархіви, що дивом вдалося вивезти з окупованого міста – хроніка українського Маріуполя. А ще завдяки Євгену світ дізнався про щоденник його внучатого племінника – 8-річного Єгора Кравцова. "У меня умерло две собаки и бабуся Галя и любимый город Мариуполь", – писав Єгор навесні минулого року.У новому епізоді подкасту "Вголос" ми озвучуємо текст журналіста та редактора УП Михайла Кригеля, у якому він розповідає історію Євгена, який пережив облогу та окупацію Маріуполя.
10/22/202322 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Як була влаштована оборона Півдня напередодні вторгнення: реконструкція

У новому епізоді подкасту "Вголос" ви зможете послухати текст "Як ЗСУ готували південь до оборони, мінували Чонгар і боролись за Херсонщину. Реконструкція"(https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/21/7420733/). У цьому тексті авторка УП Соня Лукашова разом з причетними до оборони Херсонської та Запорізької областей відтворили хронологію подій періоду напередодні нападу на Південь України, назвали тих, хто був відповідальним за мінування ключових об'єктів інфраструктури та захист відповідних ділянок кордону.Наразі триває кримінальне провадження ДБР за подіями на Херсонщині. За даними "Української правди", ця справа має на меті розслідувати імовірну недбалість військових, які нібито не встановили належним чином протитанкові та протипіхотні загородження. Навіть часткові його результати не розголошуються, що дає простір для інсинуацій в медіа й позначається на репутації українського війська. Про те, скільки сил було задіяно з обох сторін до та під час вторгнення, в яких умовах відбувалися ротації та формування українських підрозділів, історію таємного бойового журналу, в якому мають бути зафіксовані усі процедури мінування відповідних об'єктів інфраструктури Чонгару і чому мости зрештою не були підірвані, слухайте у новому епізоді нашого подкасту.
10/8/202343 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

100 метрів до війни. Як рік Росії в Україні ледь не закінчився великою кров’ю на острові Тузла

У новому епізоді подкасту "УП.Вголос" ви зможете послухати текст Фортеця Тузла. Як Путін провокував, а Кучма побачив у бінокль, що Україна – не Росія (https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/28/7421696/). У цьому тексті автори УП Михайло Кригель та Рустем Халілов реконструюють історію конфлікту між Україною та Росією навколо острову Тузла, який знаходиться посередині Керченської протоки між Керчю і Таманню.Конфлікт навколо Тузли зараз сприймається як одна з перших спроб Росії та Путіна захопити частину української території. Так, наприкінці вересня 2003-го Росія почала по мілині нарощувати дамбу в бік острова Тузла. Кремль ніяк не коментував ці події, розповідаючи, що будівництво – ініціатива міцних краснодарських господарників.Про те, з чого починався конфлікт навколо Тузли, як поводив себе Путін у спілкуванні з тодішнім президентом Леонідом Кучмою, як генерал Михайло Коваль вирішив захищати Тузлу та як потім його намагались за це звільнити, слухайте у нашому епізоді подкасту
10/1/202344 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

"Він вже став легендою нашого підрозділу": як спецпризначенцю ГУР довелося півдоби виживати у відкритому морі

Cпецпризначенець ГУР МО з позивним "Конан" під час однієї з останніх операцій міг не повернутися на берег. При одному з маневрів, коли човен українських військових уходив від вогню ворожої авіації, він раптово опинився за бортом. Йому довелося триматися на плаву 14 годин, наражаючись на небезпеку бути викритим як з літака, так і з моря, де чигали ворожі патрулі. В матеріалі УП сам Конан, на розшук якого було споряджено цілу експедицію, розповідає про обставини свого неймовірного порятунку.
9/24/202318 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Москва – Ахметов – Банкова. Як Шурма став головним з економіки Зеленського

"Українська правда" вирішила розповісти, хто ж такий Ростислав Шурма, що він робив кілька років у Росії, чого навчився в московському "Сколково", як потрапив у топменеджери холдингу Ріната Ахметова, чому його звідти попросили, і за що, врешті, його цінує президент Володимир Зеленський.Щоб знайти відповіді на ці запитання, ми працювали над цим текстом кілька місяців та в ході збору інформації поспілкувалися з більше як двадцятьма співрозмовниками серед політиків, держслужбовців та бізнесменів різних рівнів.Публікація за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/09/14/7419691/Автори: Роман Романюк, Роман КравецьТекст читає: Роман Романюк
9/14/202331 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Як держава занурює військових з інвалідністю у бюрократичний вир

"Українська правда" розповідає історію Максима Сліпця та нових викликів, з якими стикається він та тисячі таких, як він – українців, які через військову агресію Росії опинилися в інвалідному візку. Коли старшого солдата Максима Сліпця евакуйовували після поранення, він кричав про одне: щоб разом із ним з поля бою забрали і його документи. Документи винесли разом із ним. Проте це не стало запорукою того, що, переживши ампутацію ноги, пройшовши курс реабілітації та повернувшись до цивільного життя, Сліпець не загрузне в нетрях української бюрократії.
9/10/202318 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

"Що більше твій окоп схожий на могилу, то більше шансів вижити". Що рятує, дратує, дивує і тішить бійців на фронті

Якби ми розмовляли з ним два роки тому, він міг би стати нашим провідником у світі кіно. Член Міжнародної федерації кінопреси та Української кіноакадемії – хто впорався б краще? Але відтоді замість відряджень на фестивалі в Канни, Берлін та Венецію, він встиг повоювати в районі Лисичанська, познайомитися з ландшафтами Соледара, Бахмута, Слов'янська. І тому зараз ми просимо Філатова стати нашим провідником у світі війни – розповісти про життя, побут і віру солдата крізь призму його ставлення до першооснов буття.Деякі філософи додавали до чотирьох стихій п'яту – ефір. Але кінематограф навчив нас, що п'ятий елемент – це людина. Той, хто намагається вижити в місцях, де немає життя.Тож колишній кінокритик, а наразі солдат української армії Антон Філатов – про п'ять стихій, що сплелися сьогодні ще з однією – стихією війни.
9/3/202327 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Прострочена демократія. Чи розженуть депутатів і чи замінять міністрів

Останній рік каденції дев'ятого скликання Верховної Ради почне свій зворотній відлік 29-го серпня. Саме цього дня в далекому і майже мирному 2019 році відбулося перше засідання новообраного парламенту. Тож, згідно з Конституцією, в останню неділю жовтня 2023 року мали б відбутися чергові вибори Ради. Однак, за підсумками чотирьох років роботи, можна стверджувати, що "монобільшість" – синонім не так до слів "зміни" і "реформи", але ж до таких понять як постійні скандали, взаємозаперечні інтереси всередині фракції та пасування перед Банковою. У широкому сенсі монобільшість показала себе явищем одноразовим. Але, судячи з усього, чинне скликання не просто залишиться у парламенті до 29 жовтня, коли мали б відбутися перевибори Ради, а й має всі шанси стати найтривалішим за всю історію України. "Українська правда" вирішила розібратися, чи можливо провести будь-які вибори під час воєнного стану, чи насправді є в них потреба та які наслідки для української демократії це матиме.
8/20/202315 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Справжня Марія Примаченко та окупація Болотні в розповідях її племінниці

Про роботи Марії Оксентіївни Примаченко на її малій батьківщині кажуть різне. "Що в них такого?". "Кому що подобається". "Такий в баби був вкус, таке щось специфічєскоє рісовала". "Якщо рекламу дати хорошу, то воно йде!".Багато хто з місцевих досі не розуміє, чому про їхню землячку знов говорить світ. Цього року твори Примаченко вже виставляли в італійському Тренто, а зараз – у Saatchi Gallery в Лондоні та "Українському домі" в Києві.Одну з її робіт на благодійному аукціоні для потреб ЗСУ продали за 500 тисяч доларів. Якою була справжня, а не міфічна Марія Примаченко? Та як пережила російську окупацію її мала батьківщина? Про це репортаж УП з Болотні та Іванкова.
8/13/202316 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Київський іранець Масуд Горейші: Україна була країною, де Іран міг купити танк під виглядом пожежної машини

Масуд Горейші опинився в Україні наприкінці 80-х маленьким хлопчиком, коли його тато був змушений рятуватися від режиму аятоли Хомейні. Масуд вирішив продовжувати справу батька, котрий займався правами біженців в Україні. Він відкрив громадську організацію, щоб об'єднати українських іранців, які мешкають тут і працюють у різних сферах: медицині, будівельному бізнесі, торгівлі, IT.Торік Масуд Горейші вийшов на пікети до посольства Ірану в Києві та на Майдан. Зі своїми земляками він протестував проти передачі РФ "Шахедів".В інтерв'ю УП Масуд розповів про ставлення простих іранців до України та РФ. Згадав, як катували його батька. І запропонував замість покупки "Байрактарів" наймати борців проти ІДІЛ для війни з росіянами на фронті.
8/6/202315 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Краматорськ – місто побачень, смерті та молочних коктейлів. Чим живе романтична столиця України під обстрілами С300

У Краматорську, як і скрізь на війні, з нами відбуваються найгірші речі й найкращі люди – про них цей текст.Як і де військові проживають години і дні квазімирного життя після тижнів і місяців боїв.Чим живе місто, яке стало прикордонням між безумовним фронтом і умовним тилом.Що спільного між легендарним кафе "У Ріка" з фільму "Касабланка" і зруйнованим російською ракетою рестораном "Ria Pizza", до якого в Краматорську вели всі шляхи – у репортажі "Української правди".
7/30/202331 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

FPV-дрони та їхня роль у війні

FPV-квадрокоптери почали використовувати в українській армії не так давно, але вони набувають все більшого значення у війні з Росією. Недарма її називають наймасштабнішою в історії війною дронів.FPV – це абревіатура від First Person View (в перекладі з англійської: від першої особи). Така назва обумовлена принципом керування квадрокоптером. Пілот отримує відеопотік з дрона на окуляри, завдяки чому керує безпілотником набагато ефективніше.Для чого потрібні FPV-дрони і в чому їхня відмінність від квадрокоптерів іншого типу? Чому їх вважають одним із небагатьох засобів ураження, в яких Україна не залежить кардинально від союзників? І чому FPV-безпілотники – це не тільки допомога на полі бою, але й велика загроза для української армії? Про це – в матеріалі УП.
7/16/202322 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Помста, гроші та Вагнер. Про розлюднення ворога і криваві мільярди

В сучасній історії Ізраїля було все: війни, теракти, вуличні протести, парламентські кризи, позачергові вибори як національний вид спорту. Але ніколи так близько, як на початку 1950-х, країна не підходила до межі, за якою суспільні дискусії перетворюються на революції.Сталося це через найболючіше питання. Чи має моральне право країна, яка з'явилася на попелі шести мільйонів загиблих, підтримувати будь-які контакти з убивцями, мовчазними свідками вбивств і їхніми нащадками?70 років тому Західна Німеччина зобов'язалася виплатити Ізраїлю понад три мільярди марок як відшкодування збитків і повернення вартості майна євреїв, які постраждали за часів правління нацистів.У світовій історії репарацій цей випадок унікальний. І тому що їх отримала країна, яка на момент скоєння воєнних злочинів не існувала на карті світу. І тому, що ця угода була першою в історії, коли переможена країна погодилася на компенсації для окремої групи жертв. І тому, що багато людей, які пережили Голокост, або їхніх нащадків, відмовлялися від "кривавих грошей".
7/9/202319 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Зловіщий Олег. Як Татаров захопив правоохоронну систему

За майже три роки на Банковій Олег Татаров зумів вибудувати під президента забуту ще з часів, мабуть, пізнього Кучми силову вертикаль, де під єдиним центром контролю опинились майже всі правоохоронні відомства одразу. Рівень впливу і масштаб знань Татарова за цей час виріс настільки, що інколи люди у владі починають сумніватися, хто насправді є другою людиною в країні після президента.Як Татаров зумів перетворитися з політичного вигнанця епохи Януковича на супервпливового чиновника Офісу Зеленського, як він знайшов протиотруту від конфліктів із Андрієм Єрмаком та чи не стане концентрація влади в його руках загрозою для демократії в Україні, намагалась з'ясувати УП. Автори: Роман Романюк, Роман КравецьТекст читає: Роман РоманюкПосилання на текст: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/06/29/7409005/
6/28/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Зірка для героя. Чому військові іноді можуть не дочекатися нагороди

Число тих, хто доклав зусиль, щоб гідний, на їхню думку, військовий отримав звання Героя України, йде не на сотні – на тисячі. Лише за травень на сайті президента зареєстрували понад 320 петицій із проханням розглянути ту чи іншу кандидатуру на звання Героя. Здебільшого – загиблих бійців.Цей список – згусток любові та болю. Петиції створюють матері й дружини, побратими та просто небайдужі люди.Після повномасштабного російського вторгнення система державних нагород зіткнулася з нечуваним викликом.  Про те, чи вона з ним впоралася – в цьому матеріалі Української Правди.
6/20/202328 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Синьо-жовта параноя. Як путінська Росія пише доноси і лякає себе Бандерою, бойовою сараною й отруєними грошима

Оголосивши розвал Радянського Союзу "найбільшою геополітичною катастрофою століття", Путін зробив все для того, щоб реанімувати небіжчика. Через що до "геополітичної катастрофи" для Росії додалася ще одна – антропологічна.Замість нацистських свастик, сліди яких суспільство 1930-х параноїдально шукало в маслобійках, фонтанах і на обкладинках учнівських зошитів, в наші дні триває переслідування синьо-жовтих кольорів.Замість колорадських жуків біологічну загрозу становлять бойові комарі-вбивці та підступна сарана американського виробника.Замість отруєної жувальної гумки на мирних громадян чигають заражені туберкульозом купюри.І, звісно, не втрачають актуальності пошуки ворогів народу і доноси.Тим з нас, кому все ще заважає спати питання "що в головах убивць, ґвалтівників і мародерів?", варто перегорнути кілька сторінок історії та згадати радянське минуле, яке мало чим відрізняється від російського сьогодення. 
6/11/202318 minutes
Episode Artwork

"Нам буде легко вбивати росіян, а росіянам – нас". Як хлопчик з етикетки згущівки передбачив велику війну

Щоб потрапити на етикетку ямайського рому Captain Morgan, англійцю Генрі Моргану довелося стати піратом.Щоб опинитися на вивісках ресторанів KFC, американець Гарланд "Полковник" Сандерс винайшов секретний рецепт смажених курчат з Кентуккі.Хлопчику з етикетки на банці згущеного молока Олександру Бабичу слава дісталася за красиві очі.Для багатьох поколінь він став символом dolce vita – солодкого життя, на яке ми заслужили. Та іконою харчопрому, яка пережила перебудову, розвал Союзу і три десятиліття незалежності України. Весь цей час нестаріючий, наче Доріан Грей, хлопчик на етикетці міцно тримав у руці ложку з "незбираним згущеним".Розповідаємо історію одесита Олександра Бабича – вантажника на цукровому заводі, пожежника, міліціонера, історика, письменника, екскурсовода, активіста і волонтера.
5/28/202335 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Гвардія оборони. Як Сили ТрО з допоміжних стали бойовими

Цей матеріал УП - про наймолодший рід військ, що був створений перед повномасштабним вторгненням, зіграв одну з ключових ролей у тому, що бліцкриг росіян на Київ не вдався, а тепер боронить країну на найгарячіших ділянках фронту. Про те, який шлях здолали добровольці Сил ТрО за 15 місяців: з цивільних, які не вміли тримати в руках зброю, до бійців, що воюють на рівні з професійними військовими. Але здається, уваги суспільства до цих сил значно менше, ніж вони на те заслуговують, а сталого розуміння, яку роль в системі ЗСУ гратиме тероборона завтра – досі немає.
5/20/202332 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Війна закінчилася! Про День перемоги і людину, яка подарувала світу 24 години щастя

Недільного ранку 6 травня 1945-го глава корпункту AP в Парижі Ед Кеннеді отримав запрошення від ставки командування союзницьких військ взяти участь в історичній події. Що це буде за подія, йому не повідомили.Ед прибув на аеродром під Парижем і побачив там ще 16 кореспондентів найбільших світових видань та інформаційних агентств.Коли літак відірвався від землі й узяв курс на північний схід, головний комунікаційник ставки Ейзенхауера, бригадний генерал Френк Аллен, сказав, що поїздка пов'язана з майбутньою капітуляцією німців.
5/14/202313 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

По своїх. Як "дружній вогонь" вбиває військових і чи є в цьому винні. Аудіоверсія

Friendly fire, "дружній вогонь", фратрицид – різні назви одного явища, яке супроводжує всі війни в історії людства. Це відбувається, коли військові починають бити по своїх через погану координацію, відсутність зв'язку, брак досвіду, інформаційні вкиди ворога і загальний "туман війни". "Дружній вогонь" – одне з облич війни, від якого зазвичай відводять очі. Занадто безглузде, занадто незручне, занадто потворне."Надто вже чутлива тема. Суспільство не готове сприймати правду про "дружній вогонь"", – багато разів чули ми від співрозмовників, поки готували цей текст. Навіть ті, хто погоджувався говорити на цю тему, робили це винятково за умов анонімності. Насправді ж про "френдлі фаєр" знають всі, хто воює – і з 2014-го, і з 24 лютого 2022-го. І навіть ті, хто воює в котлах соцмереж, теж знають – із фільмів про інші війни.
5/7/202329 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ні влади, ні опозиції. Чим живе український парламент під час війни

На самому початку каденції Зеленський проголосив рух до тотальної заміни старих еліт на "нові обличчя".Але замість бажаного притоку нової крові в політику, в момент найбільшої загрози інфантилізм і неготовність цілого пласту народних обранців призвели лише до остаточного обнулення ваги і ролі Ради як інституції. І коли уже владна верхівка готова була махнути на парламент рукою, сталося щось таке, що зазвичай відбувається у недорогих американських екшенах, а не в українській політиці. Герой, якого всі списали з рахунку, після остаточного падіння отримав свій шанс на переродження. Як Верховна Рада за рік повномасштабної війни пройшла трагічний шлях від повного обнулення впливу до тихого бунту здорових сил, які поступово відвойовують для парламенту належне йому місце, розбиралась "Українська правда". 
4/30/202322 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Рейс Ростов – Кропивницький. Як українські військові вербували російського пілота, а отримали справу від СБУ

Липень 2022. Околиці Кропивницького. Незадовго до сходу сонця починає завивати повітряна тривога. З десяток російських ракет влучають в один із військових аеродромів неподалік обласного центра. На фоні яскраво-помаранчевого горизонту стоїть густий дим.Пізніше стало відомо, що так росіяни відповіли на українську воєнну операцію. Вона не призвела до бажаного успіху, але від того була не менш зухвалою і затятою. Українські військові та правоохоронці кілька місяців виманювали з Росії військовий літак. Ворожий пілот, який погодився на співпрацю, зрештою не прилетів. Кремль паралельно вів власну гру, намагаючись вивідати секретні дані для себе."Українська правда" відтворила події карколомної операції з літаком, що розгорталась 2022 року, поспілкувавшись з її учасниками на умовах анонімності.Розповідаємо, як невелика група українських військових намагалась обманути ФСБ, а зрештою опинилась під загрозою переслідування в Україні.Авторка тексту: Соня Лукашова; Текст читає: Дмитро Волковинський
4/23/202319 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

"Заводи росли як гриби". Дивовижна історія освоєння Донбасу європейцями

Наприкінці 19-го – початку 20-го століття українські землі Донбасу були символом неймовірного багатства. Тут здобували капітали, і цілі вулиці з заводами, житловими будинками, крамницями та лікарнями виростали, немов за помахом чарівної палички.Це були часи "залізної гарячки" – саме так називали ту добу і порівнювали її з каліфорнійською золотою лихоманкою.І саме цю історію бурхливого становлення промисловості на Донбасі потім намагалася стерти радянська влада. Бо інакше виходило б, що промисловий гігант, яким ми його знали дотепер, насправді виник не тільки завдяки радянській індустріалізації. Він сягав корінням у 19-е століття й будувався руками відчайдушних мрійників і розважливих прагматиків, які саме на українській землі побачили для себе нові можливості.Та історія Донбасу, яку щодня намагаються стерти – тепер вже російськими мінами і ракетами, має неабияке відношення і до Європи. Деякі країни намагалися про неї забути – спогади занадто травмуючі, а деякі підтримують пам'ять про ті десятиліття досі.Реконструювали цю історію ми на основі матеріалів завідувачки відділу наукових досліджень історії України ХІV – початку ХХ століття Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького Валентини Лазебник та інтерв'ю з нею і з істориком, учасником ініціативи "ДЕ НЕ ДЕ" Леонідом Марущаком.Автор - Рустем ХаліловЧитає Дмитро Волковінський
4/11/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Як в Україні проходить мобілізація та на яких етапах виникають проблеми — розбір УП

У січні в інтернеті широко поширювалося відео, на якому в Банному провулку в Одесі співробітники територіального центру комплектування (раніше це називали військкоматами, тепер — ТЦК) затримували чоловіка під час вручення повістки. Відеоролик набув популярності та викликав скандал. В Одеському обласному ТЦК заявили, що чоловік ображав співробітників центру і фіксував на телефон своє затримання.Але з військовими однаково провели роз’яснювальну роботу.Це не єдиний випадок, коли представники ТЦК потрапляють у новини під час вручення повісток. Подібні новини лише народжують чи поглиблюють страхи частини суспільства та його недовіру до центрів комплектування. Разючий контраст на тлі абсолютної довіри до ЗСУ, частиною яких і є ТЦК. Це розуміють і самі співробітники вчорашних військкоматів.З якими проблемами стикаються мобілізовані? Як їх можна вирішити? Про це — в нашому матеріалі УП.
4/2/202330 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Вугледар до та після. Невідома історія міста, про яке Україна та світ згадали завдяки війні

Вугледарський журналіст Євген Лелюх, який жив та працював у Донецьку, але після окупації у 2014 році був змушений повернутися в підконтрольний Україні Вугледар, називає рідне місто "квінтесенцією Донбасу".І річ не лише в тому, що життя Вугледара повністю зав'язане на роботі шахт. Серед шахтарів багато тих, хто пішов воювати в лавах ЗСУ та загинув за Україну.Навесні 2022 року Євген провів декілька тижнів у бомбосховищі Вугледара, поки не покинув місто. Цей матеріал – його пряма мова. Про те, яким був Вугледар до війни, що там відбувалося після повномасштабного вторгнення, та чи має він майбутнє.Автор - Євген РуденкоТекст читав Дмитро ВолковінськийПублікація: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/03/24/7394312/
3/26/202321 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Ігри на війні. Як ігри допомагають ЗСУ готувати контрнаступ, а Заходу – контролювати ескалацію

"Українська правда" розповідає, як воєнні ігри допомагають вигравати справжні битви, як чверть століття тому командно-штабні ігри у США моделювали майбутню війну в Україні, і як Захід сьогодні будує стратегію, взявши на озброєння керування ескалацією з теорії ігор.А також про те, чому Путіна можна вважати "раціональним гравцем", який приймає хибні рішення на основі спотвореної інформації.Автор: Михайло Кригель;Текст читає: Дмитро ВолковінськийПублікація: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/03/17/7393793/
3/19/202321 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

"Кракен" атакує. Історія спецпідрозділу ГУР МО, який демонізують росіяни

За 12 місяців після вторгнення у фільмі "Рік" Дмитра Комарова керівник ГУР МОУ Кирило Буданов назвав "Kraken" "одним із найбільш боєздатних підрозділів" у країні.Штурмуючи позиції росіян від Вільхівки до Куп'янська і далі, підрозділ обзавівся трофейними танками, БТР, БМП та артилерією: від мінометів до гаубиць Д-30 та РСЗВ "Град".Журналісти "Української правди" провели кілька днів із учасниками ударно-штурмових операцій підрозділу "Kraken", які розповіли та показали, як відтісняли ворога від Харкова та звільняли Харківську область у складі Сил оборони.
3/12/202334 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Два плани Кремля. Хто мав керувати Україною, якби впав Київ

За початковими планами російського вторгнення перші із задіяних в операції з'єднань мали перекрити трасу Київ – Чоп у районі Стоянки вже о 14-ій годині 24 лютого. Ще доба мала піти на обхід столиці з півдня від Макарова до Василькова та окопування на позиціях між Київською та Житомирською областями.А тим часом висаджений у Гостомелі з важких військово-транспортних літаків російський десант уже мав би штурмувати Київ та займати урядовий квартал.Не пізніше як на вечір суботи 26 лютого в Кремлі планували побачити російський триколор над Офісом президента, Верховною Радою та іншими символами української державності.Але що мало відбутися після того, як первинний задум кремлівського диктатора був би реалізований? Хто і як мав перехопити владу в "поваленого режиму Зеленського"? Хто мав увійти в "перехідний уряд" та керувати "путінською Україною"?"Українська правда" дізнавалась, які сценарії для захопленого Києва готували російські "стратеги" та хто з українських посіпак мав їм у цьому допомагати.
3/5/202321 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Країна неляканих "Леопардів". Як Захід захопився "кінцем історії" і проспав Росію Путіна

За допомогою голови Українського інституту національної пам'яті Антона Дробовича та філософа Володимира Єрмоленка "Українська правда" намагалася зрозуміти, як прагнення нескінченного діалогу зіграло злий жарт із Західною Європою, чому "Леопарди" з чорними хрестами, що воюватимуть в Україні проти Росії – це розрив шаблону для німців, а "кінець історії" виявився її початком.Автор публікації: Михайло Кригель;Текст читає: Дмитро ВолковінськийПершоджерело: https://www.pravda.com.ua/articles/2023/02/14/7389208/
2/19/202321 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Перша битва "Богдани". Як українська САУ змусила росіян до "жесту доброї волі" на Зміїному

Стояв спекотний день початку липня 2022 року, який мав стати останнім для єдиної української САУ "Богдана".З самого ранку військові ЗСУ, які от уже кілька тижнів дислокувались на краєчку України в Дунайських плавнях, взялися перевезти "Богдану" на іншу позицію. Плавні – це пласка відкрита рівнина, де команда поза укриттям миттєво перетворюється на ідеальну мішень для російської авіації. Тож діяти треба було швидко.Як і десятки разів до того, самохідну артустановку з берега одного із відгалужень Дунаю завантажили на понтон. На іншому березі уже був насипаний невеликий пірс, по якому 27-тонна САУ мала з’їхати на сушу. "Але неправильно підготували з’їзд: ґрунт був дуже мокрий. І "Богдана" задніми колесами, де якраз основна вага, падає в цей мокрий пісок, починає гребтись і загрузає. Її намагаються своїм ходом вивезти, рвуть, але не витримує карданний вал установки," – пригадує в розмові з УП адвокат Євген Грушовець, який в ті дні служив корегувальником "Богдани".Важка САУ перехиляється на бік, а її ствол, ніби кількаметрова мітка для російських ракет, випинається в небо. Жодної важкої техніки, яка б могла витягнути "Богдану" з піску, у команди немає. Залишається єдина опція – кинути САУ там, де вона є, і спробувати знайти потрібні для неї запчастини у Вилковому.Із "Богдани" швидко "роблять кущ", прикривають гілками та маскувальними сітками, і залишають лежати просто на березі. Команда на невеликому катері пливе шукати запчастини, не уявляючи, чи буде що ремонтувати, коли повернуться.На щастя, вся ця нервова історія відбувається уже після того, як "Богдана" і її французький брат "Цезар" змусили російський гарнізон на острові Зміїний до втечі, чи, кажучи російською, "жеста доброй воли". Кілька тижнів до цього команда українських військових, проявляючи чудеса винахідливості, навчила багатотонні артустановки в прямому сенсі ходити по воді, ховатися в голому полі і головне – нищити ворога десь далеко в морі, працюючи за межами тактико-технічних характеристик. Реконструкцію саме цього невідомого фрагменту із великої битви за Зміїний "Українська правда" пропонує своїм слухачам. 
2/13/202320 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Очі в небі та штучний інтелект. Що допомагає Україні домінувати в розумній війні

Якщо російсько-українська війна йтиме за принципом "маленька радянська армія проти великої радянської армії", то Україні марно сподіватися взяти гору в цьому протистоянні. "Платформенна війна" – коли війська сходяться на полі бою за принципом стінка на стінку – точно не український шлях до перемоги.Натомість в так званій "мережецентричній війні" військові об'єкти об'єднуються в єдину інформаційну мережу. В ідеалі кожен військовий, від солдата до генерала, може отримати ту інформацію, яка йому необхідна. Ба більше: в основі цих правил - можливість військових різної ланки, зокрема й представників різних відомств, взаємодіяти між собою на горизонтальному рівні. Інноваціїйні рішення, впроваджувані українською армією на полі бою на різних рівнях, покликані відповідати вимогам нового військового бачення.
2/8/202324 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Як син КДБіста став націоналістом, пішов у Французький легіон, а тепер воює за Україну

Життя Валерія Бондаренка схоже на блокбастер. Він народився в сім'ї офіцера КДБ, але став українським націоналістом. Наприкінці 80-х служив у Нагірному Карабасі. Міг стати архітектором, але потрапив з радянським паспортом у Французький іноземний легіон. Багато років жив у Європі, будував яхти, а потім пішов на Майдан та в батальйон "Айдар".В інтерв'ю УП Француз розповів про украïнський рекет 90-х у Чехiï, про добровольцiв, стандарти НАТО та вiдсутнiсть демократiï в армìï, про смерть та життя вже, а не потiм.
2/6/202319 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Цукерка від війни зі смаком дюшеса. Лікарка з Німеччини про українських біженців, ліки від бездомності, страх смерті та силу любові

"Я, Іра з Одеси, жила на Базарній разом із тарганами, літературними амбіціями та батьками, що вміють матюкатися їдишем…Володарка медичного диплома і нарцисичного розладу, живу в Німеччині з 2018 року.А 2019-го з мене раптом вилізла людина на ім'я Сара в прекрасному місті Каменц у Саксонській області", − розповідала про себе Ірина Фінгерова в одному з інтерв'ю.Пів року вона працює сімейною лікаркою у Дрездені. За цей час прийняла кілька сотень біженців із України.Вільний від медичної практики час Ірина Фінгерова присвячує волонтерству.Далі розповідь Ірини Фінгерової – німецької лікарки з Одеси, одеської письменниці з Дрездена, української волонтерки. Про українських біженців, ліки від безпритульності, міць пам'яті, страх смерті та силу любові.
1/29/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

"Донбас – це ми. І ми б'ємося за свою країну". Як тероборонівці боронять Бахмут

Проєкт Сил ТрО ЗСУ "Великі битви" відвідав Бахмут, в околицях якого багато місяців поспіль точаться запеклі бої. Нашою метою було розповісти вам про підрозділ, який тримає оборону міста від початку повномасштабної війни, але про який майже не згадують журналісти. Дивно, але про існування Бахмутського батальйону Сил тероборони не знають не тільки читачі українських медіа, а часто й бійці тих бригад, які працюють із бахмутцями у сусідніх окопах. Не знали і ми, доки про Бахмутський батальйон Сил ТрО у твіттері не згадали офіцери 93-ої механізованої бригади. Вони дуже хвалили бахмутських мінометників і наводили кадри, на яких ті влучно кладуть міну за міною точнісінько у російські окопи. Це змусило нас розшукати підрозділ. Їхня історія дивує і вщент руйнує російські пропагандистські наративи.Автори: Костянтин Рєуцький, Олексій Братущак Текст читає: Аліна Полякова
1/22/202325 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

"Вбомбити їх у кам'яний вік". Як путінська Росія потрапила в Україні в пастку В'єтнамської війни

Одні країни вчаться на своїх помилках, інші – на чужих, деякі не вчаться ніколи.2022-го Росія проявила неабиякий талант наступати не лише на граблі власної історії, а й на граблі тих, кого вважає головним противником – США. Проводити прямі паралелі між американською війною у В'єтнамі та російським вторгненням в Україну щонайменше некоректно. Як то кажуть, "то зовсім інше" – історія хвороби, симптоми, контекст, наслідки.Проте й не помітити паралелі складно. Хоча б тому, що загалом в обох випадках це історія того, як наддержави вплуталися в "маленьку переможну війну", програну ними ще до її початку.
1/15/202331 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

"По телевізору кажуть, що ми перемагаємо. Знали б вони, якою ціною". Один день у стабілізаційному пункті Бахмута

Того дня, коли російська армія посилено наступала на Бахмут з трьох боків, "Українська правда" мала можливість попрацювати в одному зі стабілізаційних пунктів на цьому напрямку.Це був лише один із понад 300 днів цієї великої війни.Публікацію можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/12/15/7380884/Авторка: Ольга КириленкоТекст читає: Аліна Полякова
12/25/202214 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Потопити "Москву": невідомі деталі. Як український "Нептун" знищив флагман російського флоту

Оператор "Нептуна" не мав би дістати "Москву" звичайним радаром, але саме це і сталося. Після кількох хвилин важких вагань та консультацій він віддав команду "пуск", і дві ракети з невеликим інтервалом вилетіли в бік російського крейсера.Орієнтовний час їхнього підльоту мав складати трохи більше 6 хвилин. Що буде після того, як ці хвилини спливуть, не знав ніхто."Українська правда" провела десятки інтерв'ю з людьми з української військової сфери, витратила кілька тижнів, дістала фото історичного пуску й тепер пропонує читачам першу реконструкцію того, як український "Нептун" потопив російський крейсер "Москва". Публікацію можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/12/13/7380452/ Автор та голос цього епізоду: Роман Романюк
12/17/202213 minutes, 1 second
Episode Artwork

Пункт незламності "Бахмут". Що відбувається на найважчому напрямку фронту

Окупанти зосередили свою увагу на Бахмуті в середині липня – після захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська. Відтоді в місті з'являється все більше українських військових, протитанкових їжаків, а також величезних вирв від російських прильотів.Західні аналітики та українські посадовці заявляють: Росія намагається оточити місто. Чи справді все настільки критично?"Українська правда" уважно відстежує ситуацію на Бахмутському напрямку з початку червня. Під час останньої поїздки в зону бойових дій "УП" мала змогу поговорити з військовими, що тримають межі цього напрямку на північ, схід та південь від Бахмута, а також на свої очі побачити обстановку в місті та сусідньому з ним Соледарі.Нижче – обстановка на Бахмутському напрямку очима "УП" з коментарями українських військових.
12/11/202210 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Щекавиця по-англійськи. Як пережити 57 ночей "прильотів" поспіль

Операція "Бліц" або "Лондонський бліц" тривала з 7 вересня 1940-го до 10 травня 1941-го, причому на початку − 57 ночей поспіль. Люфтваффе бомбили військові об'єкти, дамби та гідротехнічні споруди, портові доки. Але згодом почали знищувати житлові квартали та "центри ухвалення рішень". Одними з їхніх мішеней стали будівля парламенту − Вестмінстерський палац і королівська резиденція в Букінгемському палаці.Німці були переконані, що бомбардування Лондона зламає дух його жителів і завдасть Англії такої шкоди, що висадка десанту на Британські острови не знадобиться − країна капітулює і вийде з війни."Українська правда" згадує, звідки з'явилася ідея перемагати у війнах за допомогою повітряного "терору міст" і як морква допомагала пережити відключення електрики, а секс і жарти − постійні "прильоти". А також разом із соціально-політичним психологом Валентином Кімом аналізує, чи змінилося за 80 років ставлення людини до життя під обстрілами.Оригінал публікації можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/10/28/7372977/Автор: Михайло КригельТекст читає: Аліна Полякова
12/4/202223 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Мир під ракетним обстрілом. Як Росія намагається схилити Україну до переговорів

Росія на початку вторгнення цікавилась лише тим, де і коли буде підписана капітуляція України. Однак на дев'ятому місяці після повномасштабного наступу РФ сама вимушена непублічно шукати якщо не кінця війни, то хоча б паузи для своєї добре битої армії.Маскуючи потребу перепочинку під "прагнення миру для всього світу", Росія за останні тижні активно розгорнула можливості кулуарної дипломатії, аби переконати світових гравців "підштовхнути" Україну до переговорів.Чи правда, що "світ зливає Україну", а "Київ примушують до капітуляції", та взагалі чи можливі якісь угоди, здатні завершити війну, розбиралась "Українська правда".Оригінал публікації можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/11/22/7377356/Автори: Севгіль Мусаєва, Роман Романюк, Роман Кравець. Текст читає: Федір Попадюк
11/27/202214 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Битва за Зміїний. Героїчна історія: як Україна втратила і повернула надважливий острів. Аудіоверсія

Історія про окупацію та звільнення острова Зміїний ніби проситься стати голлівудським блокбастером. Це мав би бути історичний екшн про маленький клаптик скелі, який став ключем до панування у цілому морі. А ще – історія про героїзм і приреченість, про грубу військову силу і геніальну винахідливість. Словом, про все те, що дозволяє в кульмінаційній сцені гордому українському Давиду прокричати в очі російському Голіафу своє безапеляційне: "Русский военный корабль, иди на х..й"!Текст можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/11/7/7375232/Автор: Роман Романюк;Текст читає: Роман Романюк
11/8/202224 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Як Богуслаєв і "Мотор Січ" працювали на Росію? Аудіоверсія

Приватизація великого стратегічного підприємства зі знижкою 97%. Постачання унікальних двигунів для ворожої авіації навіть після ракетних ударів по власних заводах. Таємний продаж стратегічної компанії китайцям. Як довго людина з таким послужним списком могла залишатися на свободі?Рекорд належить "Герою України" В'ячеславу Богуслаєву, який за 29 років володіння "Мотор Січчю" залишався недоторканим навіть під час російського вторгнення. Життя і діяльність Богуслаєва симптоматичні для всіх років української незалежності. Тепер епоха "червоних директорів" чи "проросійських феодалів" завершується і Україна перегортає цю сторінку історії.Утім, "виривання коріння" – це болісний процес для всіх його учасників. Історія "Мотор Січі" та її 84-річного власника демонструє, наскільки далеко все зайшло.Автори: Богдан Мірошниченко, Дана Гордійчук. Текст читала: Дана ГордійчукОригінал публікації: https://www.epravda.com.ua/publications/2022/11/3/693392/
11/6/202228 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Війни, які програла Росія. Втечі, поразки, розгроми й інші жести доброї волі. Аудіоверсія

Історія будь-якої країни складається з перемог і поразок у війнах. І лише історія Росії в підсвідомості її населення є конвеєром безперервних перемог. Так поступово з'явився міф про непереможність "другої армії світу" і "зброю, якій немає рівних".Згадуємо три війни, програні Росією в 19-му, 20-му і 21-му століттях, і про те, як пропаганда намагалася представити поразки перемогами.Цей подкаст є аудіоверсії публікації "Війни, які програла Росія. Втечі, поразки, розгроми й інші жести доброї волі". Прочитати його ви зможете за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/10/7/7370708/Автор публікації: Михайло Кригель;Текст читає: Роман Романюк
10/30/202215 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

"Оксфорд" для ЗСУ. Як Британія навчає українських військових. Аудіоверсія

Готуючись до українського свята Дня захисників 14 жовтня, британська влада вирішила провести масштабні показові навчання, до яких залучити одразу багато підрозділів.Інтерес до цієї події виявився величезним. Самих лише міжнародних ЗМІ приїхало понад 20 знімальних груп: від китайських до мексиканських. Серед цих ЗМІ була й "Українська правда".Нм вдалося побувати на базі в Великобританії, де навчаються українські новобранці, повчитися з ними стріляти й уникати мін, тримати позиції, рятувати побратимів і головне – перемагати. Як це було, слухайте в аудіоверсії нашого репортажу. Автор статті та голос епізоду: Роман РоманюкПрочитати статтю можна за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/10/19/7372513/
10/23/202213 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Велике повернення. Як вдалося визволити "азовців" та чому Путін забрав Медведчука. Аудіоверсія

19 тижнів знущань, бруду, недоїдання і катувань. Саме стільки провели у застінках Оленівської та інших колоній понад 200 захисників "Азовсталі", аж поки їх не вдалося обміняти 21 вересня.Попри всі складнощі та провокації, попри вибухи й підготовку до "показових судів" у Маріуполі, тихо і максимально таємно йшли переговори про звільнення українських захисників. Залученими до процесу були всі, хто міг хоч якось наблизити позитивний результат: від українських розвідників і російської ФСБ до світових лідерів та Папи Римського.Як їм вдалося домовитись про найбільший обмін полоненими від початку повномасштабної війни, як "цінник" Медведчука зріс до 200 звільнених, до чого в процесі обміну був російський олігарх Роман Абрамович та про що перше просили захисники "Азовсталі" після звільнення, дізналась "Українська правда".УП. Вголос – це новий подкаст "Української правди", у якому ми будемо начитувати кращі тексти, що виходили протягом тижня. Якщо ви не встигаєте читати Українську правду, то тепер ви можете її слухати.Текстову версію можна прочитати за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/10/3/7370072/
10/9/202215 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Гречана каша зі смаком смерті. Як кудлатий пес Кузя пережив окупацію Ірпеня. Аудіоверсія

УП. Вголос – це новий подкаст "Української правди", у якому ми будемо начитувати кращі тексти, що виходили протягом тижня. Якщо ви не встигаєте читати Українську правду, то тепер ви можете її слухати.У третьому епізоді ми начитали історію журналістки Ірини Лопатіної про ірпінського дворнягу Кузю.Тільки на одній вулиці Давидчука, малій батьківщині чорно-сивого пса Кузі, росіяни розстріляли більше десятка людей. Загалом за чотири тижні солдати РФ вбили понад 300 мирних жителів Ірпеня. Поряд із людьми в біді завжди були тварини. Далі – про найважчі для Ірпеня тижні під час навали двоногих окупантів очима пса Кузі.Текст читала Аліна Полякова.
10/2/202219 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Репетиція апокаліпсису. Як змінилося життя Харкова після контрнаступу ЗСУ

Після провалу на харківському напрямку росіяни почали прицільне знищення критичної інфраструктури регіону, прирікаючи мільйони мирних жителів Харківської та сусідніх областей на життя без світла, води, газу й усього того, що ми звикли описувати словосполученням "сучасна цивілізація".Тож поки Київ масово вечорами гуде в барах і ресторанах, Харків закутується в непроглядну маскувальну темряву. Але навіть у ній можна розгледіти початки багатьох історій про героїзм, пошук нових лідерів та несміливі мрії про майбутню велику відбудову."Українська правда" провела три дні в Харкові та спробувала записати кілька таких історій.Це аудіоверсія репортажу Романа Романюка "Репетиція апокаліпсису. Як змінилося життя Харкова після контрнаступу ЗСУ". Прочитати її ви можете за посиланням: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/09/20/7368191/
9/25/202221 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Три найдовші дні лютого. Як почалася велика війна, в яку ніхто не вірив

"Українська правда" реконструювала події в Україні в дві останні доби перед вторгненням та розповідає, як українська держава пережила перші години російської навали. У цьому епізоді ви знайдете відповіді на запитання про те, що говорив Кирило Буданов депутатам 22 лютого, як на зустрічі в ОПУ бізнесмени невдало жартували над власником "Rozetka", куди Рінат Ахметов поїхав після зустрічі з президентом 23 лютого, як зранку 24 лютого Зеленський телефонував Борису Джонсону, де депутати отримали зброю та як евакуйовували Кабмін на захід країни. У ході роботи ми поговорили з понад тридцятьма співрозмовниками в Офісі президента, Кабінеті міністрів, Верховній Раді, силових відомствах та представниками великого бізнесу.Текст читає Роман Романюк. Автори публікації: Роман Романюк та Роман КравецьПосилання: https://www.pravda.com.ua/articles/2022/09/5/7366059/
9/10/202240 minutes, 35 seconds