Winamp Logo
Ти и науката: Подкастът на Обекти Cover
Ти и науката: Подкастът на Обекти Profile

Ти и науката: Подкастът на Обекти

Bulgarian, Sciences, 35 seasons, 35 episodes, 1 day, 9 hours, 45 minutes
About
Подкаст на Obekti.bg с водещ Диана Узунова, който цели да предизвика умовете на нашите слушатели и да даде платформа на науката в услуга на ежедневието на хората. Желаем ви приятно слушане!
Episode Artwork

Е20: До Антарктида и обратно

Винаги сте си мечтали да посетите Антарктида? Днешният епизод на нашия подкаст ще ви отведе именно в този девствен свят, който сякаш е късче от друга планета. Поне мислено. В него ще си поговорим с един истински мечтател – ръководителя на българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. В момента той се подготвя за 31-вата експедиция до Антарктида. Какво е да живееш на този леден континент? Какви научни проекти ще бъдат проведени този път? Това са само част от въпросите, които ще му зададем. Тъй че да не губим повече време… Желаем ви приятно слушане!
10/27/202245 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Е15: Арт терапията, която лекува не само душата, но и тялото

Арт терапията е понятие, което все по-устойчиво навлиза в живота. Какво представлява тя, каква е връзката й с психологията, може ли да лекува и тялото освен душата, кога е нужно да се обърнем към арт терапията като метод на лечение, помага ли тя при психологически травми от загуби и други шокови житейски ситуации? На всички тези въпроси и още много други отговаря днес нашият специален гост – Евгения Маринчева – по образование и професия строителен инженер, но придобила и професионална квалификация по арт терапия от Нов български университет. Преминала е през специализирани обучения, курсове и семинари по арт терапия и има сертификати за работа с деца със СОП, за работа с хора, претърпели насилие, както и със семейни двойки и партньори.
5/30/20221 hour, 3 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Е9: Ще зачестят ли буреносните капризи на времето

Шестият оценъчен доклад на Междуправителствения панел по изменението на климата, представен през август тази година, показва недвусмислено, че глобалното затопляне настъпва много по-бързо, отколкото си мислехме, и че човечеството вероятно носи почти цялата вина за това. Какво се случва с нашата планета, реалистично ли е да смятаме, че все още можем да променим нещата към добро и какъв личен пример трябва да даде всеки един от нас?  На тези и още много други въпроси отговаря Симеон Матев - доктор по климатология и един от авторите в сайта „Климатека“. Защитава докторат на тема „Съвременни изменения на климата в България“, а в момента е асистент по климатология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“. Основните му научни интереси са в областта на изменението на климата, дългосрочните прогнози и климатичните фактори за геоморфоложки процеси.
11/24/20211 hour, 2 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Е8: Кога тревожността се превръща в проблем и как можем да си помогнем

Всички сме изпитвали тревожност – това естествено човешко състояние е ключова част от нашия живот. Тревожността ни помага да разпознаем и откликнем на опасността при т.нар. режим на битка или бягство. Тя може да ни мотивира и да ни помогне да се изправим лице в лице с трудни предизвикателства. „Правилното“ количество тревожност стимулира действието и креативността, дори увеличава продуктивността. Съществува обаче и друга страна на тревожността. Продължителното безпокойство причинява истински емоционален стрес, разболява ни и в най-лошия случай може да доведе до развитието на тревожни разстройства като паник атаки, фобии и обсесивно поведение. Подобна тревожност може да окаже наистина силен и опустошителен ефект върху нашия живот, да повлияе както на физическото ни, така и на психическото ни здраве. И днес ще си говорим с нашия гост Даниел Троев - психолог, провеждащ консултации за справяне с тревожни състояния и личностна промяна - именно за нея.
10/25/202144 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Е7: Как да храним нашите домашни любимци правилно

Всички искаме най-доброто за своите домашни любимци, но често нямаме никаква представа коя е подходящата храна за тях. Огромният избор в магазините също не помага. Как да разпознаем добрите храни от онези, които просто са рекламирани като такива? Не е ли по-удачно ние самите да готвим на любимите си пухчовци по специални рецепти и кои са някои от най-големите митове, свързани с храненето на домашните любимци? На тези и още много други въпроси отговаря ветеринарната лекарка д-р Мила Бобадова, която през 2005 г. основава първата клиника „Добро хрумване“ съвместно с д-р Влади Кирилов, и която вероятно мнозина от вас познават и като Козата Ани – една от най-популярните и влиятелни личности в социалните мрежи.
9/22/20211 hour, 12 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Е6: Как се лекува COVID-19 с реконвалесцентна плазма

Последната почти година и половина се изправихме пред предизвикателството COVID-19. Светът сякаш се преобърна и започна да съществува по нов начин. Независимо дали сте от скептиците, или не, вирусът е факт и ние се учим да живеем с него. Много хора изгубиха битката с болестта. И макар все още да няма утвърдено лечение, методът на лечение с реконвалесцентна плазма дава надежда и показва обнадеждаващи резултати. Какво представлява този метод, крие ли рискове, кой може да се подложи на него и още много други въпроси ще обсъждаме днес с нашия специален гост – доктор Чавдар Ботев, специалист по трансфузионна хематология, един от учредителите на сдружението "Лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма".
8/15/202134 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Е5: Какво е гореща вълна и как да се предпазим от това смъртоносно явление

През последните десетилетия горещите вълни през лятото зачестяват. Неслучайно те са един от най-смъртоносните метеорологични феномени и често отнемат повече жертви дори от бурите, градушките, наводненията, смерчовете и ураганите, взети заедно. Какво точно представляват те, как да ги разпознаваме и как можем да се предпазим от тях? На тези и още много други въпроси отговаря Зорница Спасова -  главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването. Тя получава докторската си степен по Климатология в СУ „Св. Климент Охридски“ и от 2008 г. се занимава с въздействието на изменение на климата върху човешкото здраве. Научен секретар е на Българското дружество по медицинска география, организатор на the Lancet Countdown on Health and Climate Change в България, както и автор в Климатека.
7/22/202140 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Е3: В битка със зависимостите

Зависимостите - какво знаем за тях, кои са зависимостите на 21-ви век, как да помогнем на човек, пристрастен към нещо, и как да помогнем на самите себе си, ако имаме такъв проблем. На въпросите отговарят Матей Иванов и Мариана Ценина - психолози с над 15 години терапевтичен опит. Първите няколко години от практиката си са били отдадени на каузата да подкрепят и помагат на хора със зависимости, а през последните 10-11 години създават и развиват Атитюд-Център за психологическо консултиране, като го превръщат в място, в което всеки човек, независимо от своята възраст и житейска ситуация, може да опознае себе си, да разгърне своята сила и потенциал и така да се промени, постигайки реализация и удовлетворение в живота си. Приятно слушане!
5/14/20211 hour, 13 minutes, 19 seconds