Winamp Logo
SlowTime Podcast Cover
SlowTime Podcast Profile

SlowTime Podcast

Hungarian, Personal health, 1 season, 34 episodes, 18 hours, 44 minutes
About
A SlowTime a Slow Budapest podcastja, ahol a mindfulness-ről, önismeretről és a lassításról beszélget Krajcsó Nelli, mindfulness meditációs tréner, a Slow Budapest vezetője.
Episode Artwork

SlowTime Podcast 21. rész: Mindfulness az életünkben

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli, Horváth-Hollósi Csilla és Bánosi Eszter beszélget, az általunk vezetett, nemrég indult Anti-határidőnapló Klubunk februári témájáról. A mindfulness életünkre gyakorolt hatása, az alvásjavítás és a stresszcsökkentés is szóba került, amellett, hogy januári hónapunkat is összegeztük: a téma a tudatos étkezés volt. - Mi történt Anti-határidőnapló Klubunkban januárban és milyen hatással volt ránk a januári hónap témája, a tudatos étkezés? Csilla, Eszter és Nelli is elmeséli, milyen apró vagy nagy változásokat vett észre a saját életében ezzel kapcsolatban - Milyen visszajelzések érkeztek a klubtagoktól? Ki melyik tanácsot fogadta meg az Anti-határidőnaplóból? - Mit vár Eszter a február 7-i beszélgetésünktől, ahol meghívott vendégei Versegi Beáta, apáca és Nyitray Nelli a mindfulness és stresszkezelés témáját fogja megvitatni? - Hogyan fér meg a spiritualitás és a tudomány a mindfulness közös halmazában? - Február 15-én Csilla 2,5 órás workshopján a mindfulness és alvás kapcsolatát vizsgáljuk, Csilla elmondja, mivel készül az alváshigiéniás szempontok mellett - Hogyan segíti az alvásunkat az, ha napközben kapcsolódunk a testünkhöz? - Mit lehet tenni akkor, ha éjszaka felébredsz és elkezdesz gondolkodni? Hogyan támogathat ezekben a pillanatokban a tudatos jelenlét? - Mit jelent elengedni magunkat? Melyik klubos programon tudjuk ezt februárban megtanulni? - Mit jelent számunkra a mindfulness a mindennapokban? Beszélünk a biztonságról, a perfekcionizmus elengedéséről, a reakcióidő megnövekedésérőé és még sok másról.
2/6/202437 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Fókusz a meditációban

Hogyan válj fókuszáltabbá a mindfulness meditáció segítségével? Mennyire tudsz figyelni? Kutatások alapján körül-belül 11 percig vagyunk képesek odafigyelni egy nagyobb feladatra (pl. munkahelyi projekt), és azon belül is általában 3 percig tudjuk fenntartani a figyelmet egyetlen dolgon. Egy felsővezető számára pedig nagyjából 28 perc félbeszakítatlan munka adatik egy nap. Te mennyit saccolnál magadnak? Meditációban a fókusszal kapcsolatban általában az a legtöbbet emlegett instrukció, hogy térj vissza a légzéshez. Ezzel tudjuk segíteni többek között a koncentrációt. Daniel Goleman Fókusz című könyvében 4 lépésére osztja az elme fókusz tréningjét: - Észrevenni, hogy elkalandozott a figyelmünk - Elvonni attól a tárgytól a figyelmet - Átirányítani a figyelmet - Fenntartani a választott meditációs tárgyon (pl. légzés) Ez igazából sokáig a mindfulness meditációs gyakorlás. Ha pedig további segítséget keresel ahhoz, hogy jobban tudj koncentrálni, nézd meg ezt a videónkat Krajcsó Nellitől, aki azoknak is segít, akiknek nehezen megy a légzés figyelése.
1/15/20247 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

SlowTime Podcast 20. rész: Mit jelent lassítani?

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli, Horváth-Hollósi Csilla és Bánosi Eszter beszélget, a 2024. januárjában induló Anti-határidőnapló Klubunkról. És bár a Klub elindulása az apropó, ebben az epizódban leginkább a lassítás témáját jártuk körül. - Mit jelent lassítani? Ez egy gyakorlati út vagy inkább hozzáállás kérdése? - Milyen könnyen tud váltakozni a gyors és a lassú Csilla reggeli tapasztalata alapján? - A határhúzásban hogyan segít a lassítás Eszter szerint? - Nelli szerint miért nem lehet a lassítást önmagában értelmezni? - A lassításban miért olyan fontos az önismeret, az elménk megismerése? - Mi az a slow tv és mi köze van önmagunk megismeréséhez? - Mi újat tudunk mondani a tudatos étkezés terén? - Mi fog történni a januári mindful étkezés workshopunkon Csilla vezetésével? - Nelli szerint a felgyorsult világban nincs olyan, hogy intuitív étkezés, de biztos, hogy nincs? - Melyik belső hangra érdemes hallgatni az étkezésünk kapcsán? Ki irányít valójában, az elménk, testünk melyik része? - Milyen meseterápiás hanganyaggal készül Eszter az éves előfizetőknek?
12/13/202346 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

SlowTime Podcast 19. rész: Mindfulness coaching, gyászfeldolgozás, érzelmi tudatosság

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli Horváth-Hollósi Csillával beszélget, aki a 2024-es Anti-határidőnapló Klubunk vezetője lesz. Csilla mindfulness coach és a Lélektöltés oldal megálmodója. A podcastban a következő témák kerültek szóba: - Mit csinál egy mindfulness coach? - Hogyan támogatja egymást a testközpontú mindfulness szemlélet és a gyakorlatorientált coaching? - Mindfulness gyakorlás a hétköznapokban - Hogyan segíti Csilla a mindfulness coachingon keresztül a karrier, párkapcsolati vagy egészségügyi kérdésekkel érkezőket? - Van-e helye és ha igen, hol és hogyan a belső munkának egy felgyorsult világban? - Csilla személyes útja: hogyan segítette a gyász feldolgozását, a kimerültséget és a pánikrohamok csökkentését a mindfulness? - Mit adott Csillának egy mindfulness alapú stresszcsökkentés tréning ilyen helyzetben? - Az érzelmi tudatosság szuperereje - A saját főállásában, pénzügyi vezetőként melyik mindful hozzáállás segíti a legjobban Csillát?
11/28/202347 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Sosincs időm meditálni!

Mindig van valami, ami fontosabb a meditációnál. Emiatt nem ülünk le gyakorolni, nincs időnk meditálni. Zajlik az élet, történnek a dolgok, programokra járunk, elvégezzük a teendőinket, így a meditáció a nap végére szorul, vagy teljesen ki is esik a napi rutinból. Ismerős? Több oka lehet annak, hogy miért gondoljuk úgy, hogy nincs időnk meditálni. Az egyik, hogy amikor másokról kell gondoskodnunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy tőlük, a szeretteinktől vesszük el az időt azzal, hogy gyakorolunk. Hogyan lehet az ezzel jövő rossz érzést, feszültséget és a meditáció halogatását legyőzni? Ebben a videóban erről oszt meg Krajcsó Nelli, a SlowTime meditációs oldal alapítója néhány gondolatot. A videóban továbbá a következőkről is lesz szó: - Miért tud a meditáció napi rutinná válni könnyedén? - Mikor és hogyan érdemes meditálni? - Mi lehet a helyes hozzáállás akkor, amikor úgy érezzük, másoktól vesszük el az időt a gyakorlással? - Egy önreflexiós gyakorlat azzal kapcsolatban, hogy megnézzük, hol van a nap során a figyelmünk? - Hogy néz ki az együttérzés rendszere? - Az empátiakiégés ellen mit tehetünk? --- A meditációt és mindfulness-t kísérő kérdésekről https://slowtime.hu online meditációs oldalunkon és https://blog.slowtime.hu blogunkon még többet tudhatsz meg. Ha magyar nyelvű meditációkat keresel, várunk szeretettel 110+ meditációnkkal és tréningjeinkkel. Itt is megtalálsz még bennünket: Facebook: https://www.facebook.com/SlowBudapest Instagram: https://www.instagram.com/slowbudapest/ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/slowbudapest/
10/4/20239 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zen harmónia, tudatosság és játékosság - beszélgetés Szabó Eszterrel

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli Szabó Eszterrel beszélget, aki mindfulness tanárként debütál SlowTime online meditációs oldalunkon. Eszter tájépítész, zen gyakorló és mindfulness oktató. A podcastban a következő témák kerültek szóba: - Mi a közös Eszter mindfulness gyakorlásában és a japán zen kertek harmóniájában? - Miért olyan népszerű a mindfulness meditáció és miért fordult Eszter efelé az irányzat felé? - Vásárlás és gyarapodási vágy: az egyik legnagyobb probléma a modern világban, ami stresszt okoz - Az egyszerűség elve, ami vezeti Esztert a mindennapokban és a meditációban - Hogyan jelenik meg a természet szeretete és a mosoly Eszter tanításában?
8/29/202331 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Feszültté tesz a meditáció!

Van, hogy feszültséget élünk át a meditációban és ez van, hogy annyira intenzív tud lenni, hogy fáradtabban fejezzük be a gyakorlást, mint ahogyan kezdtük. Ez nem cél, ahogyan az sem, hogy erőltessük magunkat - sőt ez annak a jele, hogy túlerőltetjük magunkat. Ehelyett gyakorolj bölcsen. 3 különböző érzést tudatosíts: 1. Mikor vagy nyugalomban / érzed magadat biztonságban? 2. Mikor érzed azt, hogy bár van feszültség, de az még elfogadható (=megfigyelhető, anélkül, hogy belekavarodnánk és el tudjuk irányítani róluk a figyelmet) 3. Mikor, miért, hogyan jutsz el oda, hogy beleragadsz a feszültségbe? Legyen az gondolati, érzelmi vagy testi? Ezt a hármas felosztást a komfort, vagy biztonságs, a kihívás és a túl sok/pánik zónájának nevezzük. —› Érdemes a nap során is tudatosítani, hogy mikor melyikben vagy. —› Érdemes megfigyelni, hogy milyen tendenciák működnek benned: túlerőlteted könnyen a dolgokat? Vagy inkább maradsz a biztonságban? —› Mindenkinek, mindig más a komfort zónája, ne várd el magadtól, hogy mindig ugyanakkora legyen, illetve ne hasonlítsd magadat másokhoz. --- A meditációt és mindfulness-t kísérő kérdésekről https://slowtime.hu online meditációs oldalunkon és https://blog.slowtime.hu blogunkon még többet tudhatsz meg. Ha magyar nyelvű meditációkat keresel, várunk szeretettel 100+ meditációnkkal és tréningjeinkkel. Itt is megtalálsz még bennünket: Facebook: https://www.facebook.com/SlowBudapest Instagram: https://www.instagram.com/slowbudapest/ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/slow-budapest/
7/26/20239 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Álmosság a meditációban

Az álmosság minden meditálónak ismerős, kezdőknél pedig különösen gyakori lehet. Mindegy, hogy fekve vagy ülve meditálunk, vezetett vagy csendes meditációt gyakorolunk, előbb-utóbb bebólintunk, és van, hogy perceket is átalszunk. Az elálmosodás nem csak a fáradtság jele, érdemes megismerni, hogy éppen melyik fajtájával találkozunk a gyakorlásunkban. Ebben a videóban a következőkről lesz szó: · Az álmosság 3 fajtája · A meditációs álmosság okai · Hogyan tudjuk magunkat segíteni abban, hogy elalvás helyett éberség legyen a tapasztalatunk? --- A meditációt és mindfulness-t kísérő kérdésekről https://slowtime.hu online meditációs oldalunkon és https://blog.slowtime.hu blogunkon még többet tudhatsz meg. Ha magyar nyelvű meditációkat keresel, várunk szeretettel 100+ meditációnkkal és tréningjeinkkel. Itt is megtalálsz még bennünket: Facebook: https://www.facebook.com/SlowBudapest Instagram: https://www.instagram.com/slowbudapest/ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/slow-budapest/
7/13/202310 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vedd észre ha túlerőlteted a meditációt

Hogyan szoktuk túlerőltetni magunkat meditáció közben? Ha már egy ideje gyakorolsz, észrevehetted azt, hogy kell egyfajta erőfeszítés ahhoz, hogy rendszeressé váljon az életünkben a meditáció. Ám legtöbbünknek annyira tele van a naptárja, hogy a meditáció a 100+1-ik dolog lenne a teendőlistánkon. Ilyenkor a kezdeti motivált időszak után megrekedést, halogatást tapasztalhatunk. Ilyenkor fontos, hogy erőfeszítést tegyünk a gyakorlásban. Idővel pedig egyre természetesebbé válik az, hogy meditációval kezdjük vagy zárjuk le a napunkat. Ebben a videóban nem kifejezetten erről az erőfeszítésről beszélünk, hanem arról, ami megakadályoz minket a hosszú távú meditációs gyakorlásban. Abban, hogy jobban jelen tudjunk lenni az életünkben, hogy barátságos kapcsolatot tudjunk kialakítani a nehézségekkel, a testünkkel, a nehéz érzelmeinkkel, gondolatainkkal. Az erőltetés sok gyakorlónál megjelenik. Ahogyan az életünk más területein is nyomjuk, hajszoljuk magunkat, a meditációban is ugyanezt tapasztalhatjuk. A következőkről beszélünk még: - A túlerőltetés megjelenésének módjai a meditációban - A mennyiségi és a minőségi gyakorlás közötti különbség - A figyelem irányításának megfelelő módja, a horgony bölcs kiválasztása - A meditációs testtartásban megjelenő csapdák, amelyek túlerőltetésre utalnak --- A meditációt és mindfulness-t kísérő kérdésekről https://slowtime.hu online meditációs oldalunkon és https://blog.slowtime.hu blogunkon még többet tudhatsz meg. Ha magyar nyelvű meditációkat keresel, várunk szeretettel 80+ meditációnkkal és tréningjeinkkel.
2/15/202312 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Bemutatjuk a 2023-as anti-határidőnaplót

SlowTime podcastunk legújabb részében a 2023-as anti-határidőnapló csapata beszélget: Krajcsó Nelli, Bánosi Eszter és Jankovics Balázs. A podcastból kiderül: - miért a teresség és a könnyedség lett a két hívószava a naptárunknak - milyen művészetterápiás gyakorlatok kerültek bele a naptárba - hány új meditáció található a naptárban - hogyan fejlesztettük tovább a mérés és összehasonlítás lehetőségét a naptárban - kinek mit jelent a lassítás és a gyorsítás a csapatból A 2023-as Anti-határidőnaplónk az https://antihataridonaplo.hu webshopunkban kapható.
11/2/202257 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

UnDoing Movement – a nemcselekvő, befeléfigyelő mozgás

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli beszélget Kocsis Viki, jóga és meditációs oktatóval, health coach-csal az új mozgásfilozófiájáról az UnDoing Movementről. Vikivel két workshopon is megtapasztalhatod a feltöltő, nemcselekvő, befeléfigyelő mozgást 2022 őszén a SlowTime szervezésében. - Mit jelent a nemcselekvő mozgás, ez a paradox koncepció, amivel eljuthatunk a változáshoz? - Hogyan született meg Vikiben ez a mozgásfilozófia? - Miért nem mozgunk jól, legyünk akár kezdő jógik vagy profi táncosok? - Mi is az intuitív mozgás? - A túlakarás veszélye a testünkre és az egészségünkre - Mit jelent a feltöltődés a mozgáson keresztül ahelyett, hogy csak lefáradnánk egy edzéstervtől? - A talaj hogyan támogatja az, hogy kihúzzuk magunkat és ne görnyedten üljünk a számítógép előtt? - Hogyan segít és mit jelent a tudatos jelenlét, azaz mindfulness a mozgás során? - Mi az előmozdulat, ami sok sérülés forrása, ha nem vagyunk rá figyelemmel? - Miért nincs összefüggés a testtudatosság és aközött, hogy mióta sportolunk?
10/24/202258 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jelen lenni az anyaságban

Legújabb podcastunkban Krajcsó Nelli beszélget Fekete Kinga, mindfulness trénerünkkel, az anyaságról és a jelenlétről. Kinga friss anyukaként gyakorolja éppen a mindfulness-t, és ennek az időszaknak a tapasztalatait osztja meg velünk. Emellett 4 új meditációja is debütál SlowTime oldalunkon, kifejezetten friss anyukáknak. A kisbabás időszak embert próbáló tud lenni a kialvatlanság, az új élethelyzet okozta magány, a kihívásokkal érkező kritikusság, elbizonytalanodás, kéretlen tanácsok miatt. A meditáció gyakorlása sokszor lehetetlennek tűnik ilyenkor, azonban a tudatos jelenlét gyakorlása feltöltődéshez, megnyugváshoz vezethet ilyenkor is. Kingával a következő témákat érintettük: 1. Mi alakul át a baba érkezésével bennünk, nőként? Milyen kihívásokat hoz ez az új időszak? 2. A mindfulness milyen helyzetekben tud támogatni? 3. A kisbabára való fókusz és a magunkra figyelés közötti egyensúlyt hogyan tudjuk megtartani? 4. Annak a hosszú távú jótékony hatása, hogy megkérdezzük magunkat: Hogy vagyunk? 5. A befelé figyelés nehézségei friss anyaként és a kinyílás gyakorlása mindfulness-szel 6. A robotpilóta üzemmód veszélyei 7. A megengedő hozzáállás gyakorlása a mindennapokban és a meditációban 8. Az átmeneti időszak gondolatának és az ellenállás elengedése és a mindennapok megélése még ebben az időszakban is
9/14/202235 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Miért nehéz meditálni?

Amíg nem próbáljuk, az a kép élhet bennünk a meditációról, hogy ahogyan csukott szemmel üldögélünk, békések vagyunk és ez az állapot gyorsan elérhető. Így amikor elkezdünk gyakorolni, meglepődve tapasztalhatjuk azt, hogy nehéz a meditáció: - Sok gondolatunk van, és erről azt gondoljuk, hogy ez rossz meditáció - Előjönnek testi kényelmetlenségek, fájdalmak, amiket a meditáció kudarcának tekintünk - Jöhet olyan érzés, hogy azonnal felugranánk és abbahagynánk a meditációt, amiből levonjuk azt a következtetést, hogy nem tudunk meditálni Ezek olyan gondolatok, élmények, amelyeket meg kell, hogy tapasztaljunk és mindannyian át is esünk rajtuk, tulajdonképpen a fejlődésünket szolgálják. A meditációban azért tapasztalunk ennyi nehéz érzést, gondolatot és testi érzetet, mert azok sokkal intenzívebben kérik a figyelmünket. Kezdő meditálóként, edzetlen elmével időnk nagyrészében tehát a nehézséget éljük át. Ezért nem meglepő az, hogy pár hét gyakorlás és próbálkozás után arra a következtetésre jutunk, hogy nem tudunk meditálni. A videóban a következőkről beszélünk még: - Mitől függ az, hogy mennyi nehézséget élünk át a meditációban? - Mikor válik a nehézség valósággá az elmében? - A kétely és bizonytalanság megjelenése - Hogyan tudunk a nehézségeken túllendülni? - A közös emberi tapasztalat tudatosításának jelentősége - A tanár és a csoport jelenléte a nehézségben
9/7/202210 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Hogyan legyél boldog itt és most? (mindfulness és meditáció)

Miért van az, hogy a boldogságot a nyugdíjas korunkra hagyjuk, a jelenben pedig hajtjuk magunkat? A jövőről azt gondoljuk, hogy akkor fogjuk tudni majd jól érezni magunkat és élvezni az életet, addig összeszorított foggal küzdünk. Ezek a képek a jövőbeni boldogságunkról igazából nem a jövőről szólnak, hanem a jelenbeni vágyainkra, szükségleteinkre, hiányainkra mutatnak rá. Ha legközelebb álmodozásban találnád magadat, üdvözöld ezt a képet és kezdd el megfigyelni, hogy milyen ez a kép: - Hol vagy? - Milyen testhelyzetben vagy? Felszabadult, könnyed vagy testben? - Hogy érzed magadat? Nyugalom, béke, öröm, hála kíséri ezt a képet? - Milyen gondolatok vannak jelen, ha egyáltalán vannak? Ezek a képek és annak a részletei szépen rámutatnak arra, hogy a jelenben mivel van dolgunk. A mindfulness megközelítés szerint a boldogság nem egy állandó pozitív érzés, hanem az élet hullámzásának elfogadása. Érdemes megviszgálni, hogy van-e ezzel kapcsolatban tévedés bennünk. A videóban a következőkről van még szó: - Mit tudunk tenni a jelenben ahhoz, hogy boldogok legyünk? - Mit jelent az ellenállással való munka? - Miért nem érdekes igazából a megjelenő kép tárgyi része, az, hogy egy jövőbeli kis hegyi házikóban vagy medencés villában vagyunk-e? - Hogyan tudjuk meginvitálni a pozitív érzéseket a jelen életünkbe? - Miért elég a boldogsához itt és most az, ha csak figyeljük a légzésünket? - A sóvárgás csapdája
8/24/202213 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Elfogadás a meditációban

A mindfulness meditációs gyakorlás egyik legfontosabb pozitív hatása az elfogadás és a megengedés növekedése lehet bennünk. Az elfogadással kapcsolatban azonban sok félreértés van a meditáció kapcsán. Általában a passzivitással, megadással azonosítják. Az elfogadás több szinten jelentkezhet, az első az elutasításunknak, az ellenszenvünknek a tudatosítása akkor, amikor valamilyen nehézség történik velünk. Milyen érzés az ellenállás? A meditációban ezt vizsgálhatjuk. Ilyenkor mindegy, hogy mi váltja ki bennünk az elutasítást, tehát nem azzal kell foglalkoznunk, hogy mi történt, hanem azt figyeljük, hogy most milyen érzések vannak bennünk jelen. A videóban a következőkről beszélünk: - az elfogadás második lépcsője: a kíváncsiság módszere - a felfedezés ajándéka nehéz helyzetekben - mit lehet elfogadni pontosan? a két szintje az elfogadásnak - miért fontos a változás megfigyelése és hogyan segíthetjük ezt? - a harmadik lépcső: tolerancia és az azzal kapcsolatos félreértések és technikák - a negyedik lépcső: a megengedés módszere - az ötödik lépcső: teresség, a nem-bevonódás --- A meditációt és mindfulness-t kísérő kérdésekről https://slowtime.hu online meditációs oldalunkon és https://blog.slowtime.hu blogunkon még többet tudhatsz meg. Ha magyar nyelvű meditációkat keresel, várunk szeretettel 80+ meditációnkkal és tréningjeinkkel.
8/10/202210 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Önostorozás helyett kedvesség a meditációban

Az egyik legtöbb stresszt okozó szokásunk az önostorozás, ami a meditációban is megjelenik olyan gondolatokban például, hogy: - már megint nem gyakoroltam! - miért nem tudom megfigyelni a gondolatokat anélkül, hogy belevonódnék? - miért nem tudok kapcsolódni a légzéshez? - miért reagálok így vagy úgy az egyes tapasztalatokra? Az önosotorozás a mindennapokban egy észrevételnül, a háttérben futó program, egy folyamatos kritikával teli párbeszéd magunkkal, amit meditációban egyre jobban fel- és kiismerhetünk. Amikor megvan egy belső nyugalom bennünk, a legnehezebb érzelmekkel átitatott önkritika is megfigyelhető tudatossággal. A meditációban az önostorozással kapcsolatban a gyakorlatunk célja az lehet lehet, hogy ezek a túlzó, általánosító önkritikus gondolatok megfigyelhetők és megengedhetők legyenek. A videóban a következőkről beszélünk: - mit tehetünk, ha észreveszünk egy önostorozó gondolatot? - a szerető kedvesség gyakorlata - Weöres Sándor gondolatai a szabályról mint fogságról
7/27/20227 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Hogyan építsem fel az otthoni meditációs gyakorlásomat?

A mai ember a legtöbbet otthon és egyedül kénytelen, hogy gyakoroljon, ha meditációról van szó. Ezért nagyon fontos az, hogy tudatosan foglalkozzunk az otthoni meditációs gyakorlásunk kialakításával.
7/12/20229 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

A mindfulness gyakorlás egyik legnagyobb kihívása

A mindfulness gyakorlás egyik legnagyobb kihívása akkor következik be, amikor gyakoroljuk már egy ideje a tudatos jelenlétet és meditálunk. Ilyenkor már lehetőségünk van arra, hogy tudatosítsuk a szenvedést okozó szokásainkat, például az ismétlődő gondolati mintáinkat, meg tudjuk érezni és pontosan be tudjuk azonosítani, hogy dühösek vagyunk, van kapcsolatunk a légzéssel és a testtel. Ekkor futhatunk bele abba az akadályba, hogy bár tudjuk, hogy ezek bennünk történnek, látjuk és tapasztaljuk a saját szenvedésünket, attól még nem fog semmi megváltozni. Ez a csapda abból a félreértésből fakad, hogy az, aki meditál, passzív, mindent elfogad, nem avatkozunk bele a történésekbe. Az, hogy ülünk és hagyjuk, hogy történjenek körülöttünk a dolgok, nem egyenlő azzal, hogy hagyjuk, hogy történjenek velünk a dolgok. A tudatos jelenlét és a meditáció célja az, hogy aktív szereplőivé váljunk az életünknek, olyan döntéseket hozzunk meg, amelyek csökkentik a stresszünket és szolgálják a jóllétünket és mások jóllétét. A következőkről beszélünk: - Mit jelent a tudatos cselekvés? - Az elfogadás és a bevonódás közötti egyensúly - Mi az oka a meditációban jelenlévő passzivitásunknak? - A határozottság gyakorlata
6/28/20227 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Mikor és hol meditáljak?

Léteznek különböző teóriák azzal kapcsolatban, hogy mikor és hol jó meditálni. Az egyik ilyen, hogy reggel érdemes gyakorolnunk, mert akkor még friss az elme, és könnyebben tudunk figyelni. Ám nagyon sokan, különösen azok, akik családban élnek, nehezen találnak időt és helyet a reggeli meditációra, hiszen olyankor túl sok az elintéznivaló már egészen kora reggeltől kezdve. Ezekről is beszélünk: - A formális meditáció mint mentális konditerem - Mi az informális gyakorlás és miért fontos - Mitől lehet meditáció bármi? A mindfulness meditáció 3 összetevője
6/21/20227 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Hogyan lassíts mindfulness-szel?

Te is a reggeli zuhanyzás közben tervezed meg a napodat? Mosogatás közben próbálsz megoldást találni egy problémára? Séta közben podcastot hallgatsz vagy telefonálsz? Esti futás közben fejben vitatkozol a kollégákkal? Akkor a te életedben is jelen van a mindfulness tanfolyamok egyik alap témája, a robotpilóta üzemmód. Ebben a videóban Krajcsó Nelli, a Slow Budapest alapítója, mindfulness meditációs tréner arról beszél, hogyan tudunk csökkenteni a robotpilótás üzemmódból fakadó stresszünkön, megérkezni a létezésbe és átélni a lassítást a tudatos jelenlétnek köszönhetően.
6/15/20227 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Milyen egy meditációs elvonulás?

Vendégünk Tóth Dalma, mindfulness tréner és zen gyakorló, az 5 napos nyári mindfulness táborunk egyik vezetője
4/14/20221 hour, 4 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Értékalapú tudatos élet Márky Ádámmal

Vendégünk Márky Ádám, a Longevity projekt orvosigazgatója, mindfulness alapú elfogadás és elköteleződés terápiás (ACT) tréner.
2/10/202254 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Buddhista meditáció Czike Klárával

Vendégünk Czike Klára, buddhista tanító, társadalmi vállalkozó, a Therakadémia egyik alapítója.
1/6/202253 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Bemutatjuk a 2022-es anti-határidőnaplót

A 2022-es anti-határidőnapló alkotói, Krajcsó Nelli, Bánosi Eszter és Jankovics Balázs beszélgetnek.
10/19/20211 hour, 9 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Hogyan készültek relaxációs zenéink a slowtime.hu-ra?

Vendégünk Halász Illés, ütőhangszeres művész, zenei producer, a slowtime.hu zeneszerzője.
10/13/202132 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Tudatos babavárás, céges mindfulness Fekete Kingával

Vendégünk Fekete Kinga, Search Inside Yourself és MBCT oktató, aki több, mint 12 éve meditál, mindfulness tréner, facilitátor, a Prezi globális HR vezetője és készségfejlesztési szakértője. Mindfulness, érzelmi intelligencia és hatékony kommunikáció témákban tart workshopokat és csoportos folyamatokat.
9/27/202140 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Traumaérzékeny mindfulness, természet meditációk Nyitray Nellyvel

Vendégünk Nyitray Nelli, mindfulness meditációs tanító, akivel traumaérzékeny mindfulness-ről és a természet témájú meditációkról beszélgetünk.
8/17/202145 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tudatos étkezés Molnár Klárával, az ötelemesétrend.hu alapítójával

Vendégünk Molnár Klára, az 5 Elemes Étrend táplálkozási szakértője, az ötelemesétrend.hu szerzője, akivel a tudatos étkezésről, az ötelemes étrendről, a szezonális és lokális táplálkozásról beszélgettünk.
2/10/202146 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Tél: pihenés, relaxáció, meditáció Krajcsó Nellivel és Bánosi Eszterrel

Krajcsó Nelli és Bánosi Eszter beszélget a januárban tapasztalható sivárságról és fáradtságról, a mély relaxációról, azaz a jóga nidráról, a Niksenről, azaz az igazi semmittevésről, a meditáción alapuló évtervezésről és a változás megéléséről.
1/12/202152 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Slow karácsony, karantén karácsony Krajcsó Nellivel és Bánosi Eszterrel

Krajcsó Nelli és Bánosi Eszter beszélget a slow karácsonyról.
12/15/202053 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Kedvesség, együttérzés, önelfogadás Krajcsó Nellivel és Bánosi Eszterrel

Krajcsó Nelli és Bánosi Eszter, a Slow Budapest szövegírója beszélget a Slow Budapest "Légy kedves" novemberi kampányának alkalmából.
11/18/202057 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Párkapcsolat, tudatos utazás, zero waste Kocsis Dórival

Vendégünk Kocsis Dóri, a Talpalatnyi történetek blog társszerzője, a Simplicity fesztivál főszervezője.
9/7/202047 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Öngondoskodás, önszeretet, slow rutinok Inzsöl Julcsival

Vendégünk Inzsöl Julcsi, a HeyJulie életmód vloggere.
7/30/202035 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Önsimeret, jóga és meditáció Bánhidi Dórival

Vendégünk Bánhidi Dóri, a Jógakaland és a Pandarte blog alapítója.
7/27/202035 minutes, 7 seconds