Winamp Logo
Rzeczpospolita Audycje Cover
Rzeczpospolita Audycje Profile

Rzeczpospolita Audycje

Polish, News, 3 seasons, 581 episodes, 3 days, 4 hours, 40 minutes
About
Polityka, biznes, świat, zdrowie i sport. Słuchaj, aby wiedzieć i rozumieć więcej. Hosted on Acast. See acast.com/privacy (https://acast.com/privacy) for more information.
Episode Artwork

„Demokracja nie oznacza jednomyślności, tylko pluralizm”

Dyskusja o demokracji w Unii Europejskiej musi brać pod uwagę, że mniejszość nie powinna mieć prawa całkowitego blokowania większości – mówi eurodeputowany Bogusław Liberadzki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/22/202328 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Reklamacja konsumenta kierowana do przedsiębiorców

Przedsiębiorca zobowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić konsumentowi wszystkich niezbędnych informacji związanych ze sprzedażą towaru – mówi Waldemar Szubert, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Ryszewski Szubierajski. W podcaście „Prawo w firmie” Waldemar Szubert wyjaśnia jakie obowiązki mają przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż. Jak ważne jest prawo konsumenta do złożenia reklamacji i co oznacza dla sprzedającego. Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/19/20235 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tusk apeluje do Dudy. „Opozycja chce przejąć inicjatywę”

Polityczną ofensywę po wyborach chce teraz przejąć opozycja. I to szybko. Temu służy wtorkowy komunikat Donalda Tuska do prezydenta - mówił w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/17/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Polska w Europie, Europa w Polsce: Regiony przeciw depresji

Coraz więcej obywateli Polski i całej Europy cierpi na depresję. W tym roku Komisja Europejska uchwaliła kompleksowe podejście do rozwiązywania problemów zdrowia psychicznego, co ma pozwolić na podnoszenie poziomu wiedzy w społeczeństwie, a przede wszystkim tworzenie lokalnych sieci i porozumień na rzecz przeciwdziałania depresji. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/13/202325 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Debata jest ryzykiem dla Tuska i dla Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki i lider PO Donald Tusk, a także przedstawiciele innych komitetów spotkają się w poniedziałkowej debacie w TVP. – Platforma wie, że musi gonić PiS i robić wszystko, by partię Kaczyńskiego wyprzedzić. Dlatego Tusk idzie na ryzyko, wystawia się na ostrzał innych w poniedziałek – mówił Michał Kolanko. Strategie dotyczące debaty odbijają różne podejścia do kampanii. – PiS ewidentnie uznaje, że jest bliższy zwycięstwa. Dlatego Kaczyński nie ryzykuje i jedzie do Przysuchy – mówił Kolanko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/6/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wyborczy superweekend. "Marsz musi się PO udać"

To będzie gorący kampanijny superweekend, w trakcie którego konwencje i spotkania organizują wszystkie kluczowe partie. - Marsz planowany na 1 października musi się Platformie udać. Inne pytanie jednak brzmi, jakie będą konsekwencje potencjalnego sukcesu - mówił Michał Kolanko w nowym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/29/202325 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Przełomowy Rozwój AI: Ryzyka i najlepsze praktyki pracy ze sztuczną inteligencją

Ponad 30% procesów biznesowych jest zautomatyzowanych przez jakoś formę sztucznej inteligencji. W ciągu najbliższych dwóch lat ta liczba może stanowić 50% - mówi dr Maciej Stodulski z JWP Rzecznicy Patentowi.W podcaście ,,Prawo w firmie” dr Maciej Stodulski wyjaśnia ryzyka prawne związane z brakiem istotnych regulacji prawnych obejmujących sztuczną inteligencję. Jak prawo własności intelektualnej stara się odpowiadać na zachodzące zmiany.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/13/202324 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Patentowanie programów komputerowych

Nowe wytyczne UPRP dają możliwość opatentowania programów komputerowych – mówi dr Jakub Sielewiesiuk, rzecznik patentowy z AOMB Polska.W podcaście „Prawo w firmie” dr Jakub Sielewiesiuk tłumaczy jakie programy komputerowe mogą zostać opatentowane i jak przygotować się do ich patentowania. Dlaczego przez wiele lat nie było to możliwe oraz na jakie korzyści możemy liczyć w związku z nowymi wytycznymi.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/25/202319 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Rozmowy kwalifikacyjne dla potencjalnych arbitrów: o co pytać i jak pytać?

Kandydat na arbitra ma prawo zgodzić się na rozmowę, ale nie jest to jego obowiązek – mówi dr Piotr Łebek, radca prawy w Kancelarii Radców Prawnych Hryniów, Łebek i Wspólnicy.W podcaście „Prawo w firmie” Piotr Łebek wyjaśnia jak strony postępowania powinny realizować swoje fundamentalne prawo do wyboru arbitra. Jak nie naruszyć niezależności i bezstronności przyszłych arbitrów w sporze.Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/27/20234 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak utworzyć fundację rodzinną?

Warto podkreślić, że fundacja rodzinna nie musi być przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców prowadzących firmy rodzinne, każdy kto posiada znaczny majątek powinien rozważyć jej utworzenie - mówi Nikola Jadwiszczak Niedbałka, radca prawny w Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna. W podcaście „Prawo w firmie” Nikola Jadwiszczak Niedbałka wyjaśnia czym jest fundacja rodzinna i w jakim celu została wprowadzona. Omówi najważniejsze etapy jej tworzenia takie jak planowanie, czynności formalne czy rejestracja.  Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/6/202310 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Jak przygotować się na kontrolę WIOŚ w firmie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jest organem administracji publicznej, istotnym dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Przez wielu nazywany jest często policją środowiskową – mówi Dawid Mielcarski, senior manager, adwokat w Andersen w Polsce. W podcaście „Prawo w firmie” Dawid Mielcarski wyjaśnia jakie uprawnienia ma WIOŚ. Czy każda firma może zostać skontrolowana? Jak przygotować się do tej kontroli i jak ona może przebiegać.  Podcast „Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/9/202311 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Jak przygotować się na wejście marki do Metaverse?

Firmy, które już dziś przygotują się na obecność w metaverse, zyskają przewagę technologiczną oraz dodatkowy kanał sprzedaży i promocji swoich produktów i usług – tłumaczy Karolina Brzezińska, aplikantka radcowska z JWP Rzecznicy Patentowi.W podcaście "Prawo w firmie" Karolina Brzezińska wyjaśnia czym jest metaverse i jak chronić swoją własność intelektualną w wirtualnej przestrzeni.Podcast "Prawo w firmie" to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/11/202314 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Czy restrukturyzacja jest szansą na drugie życie firmy?

Restrukturyzacja dotyczy wielu firm, nie tylko tych, w których jest przeprowadzana. Co w sytuacji, gdy nasz kontrahent wybierze restrukturyzacje? - tłumaczy Krzysztof Piotrowski, doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Radcy Prawnego i Doradcy Restrukturyzacyjnego Krzysztofa Piotrowskiego.W podcaście „Prawo w firmie” Krzysztof Piotrowski wyjaśnia czym jest restrukturyzacja i jak ją skutecznie przeprowadzić. Przedstawia i analizuje problemy z jakimi mierzą się przedsiębiorcy.Podcast ,,Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/21/202318 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Prawo w firmie: Instrumentalne wszczęcie postępowania karnego skarbowego

Istotą problemu jest wszczynanie postępowań karnych skarbowych wyłącznie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego- wyjaśnia Tomasz Wichary, doradca podatkowy w Andersen w Polsce.W podcaście „Prawo w firmie” Tomasz Wichary analizuje bieżące problemy dotyczące praktyki organów podatkowych w zakresie instrumentalnego wszczęcia postępowania. Tłumaczy w jakich sytuacjach dochodzi do instrumentalnego wszczęcia postępowania karnego skarbowego oraz w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo podatkowe podatnika.Podcast ,,Prawo w firmie” to porady prawne oparte na analizie przykładowych problemów przedsiębiorców. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w kancelariach prawnych. Następny odcinek we wtorek 07.03.2023r. o godzinie 12:00 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/21/202319 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Posłuchaj, Plus Minus: Najgorsza strona internetu

Do czego wykorzystywane są nasze dane? Czy internet zbudowany jest na kradzieży? Czym jest infootyłość? Jak działa phising? Czym grozi zhakowanie Whatsappa? Co o nas wiedzą aplikacje sieci handlowych? O zagrożeniach, jakie niesie internet rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy „Plusa Minusa”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/9/202223 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Pierwsze kroki do edukacji włączającej. Wymagania trzeba dostosować do tempa uczenia się dziecka

Należy dostosować wymagania do tempa uczenia się konkretnego dziecka. Chodzi o to, żeby nie wyprzedzać pewnych etapów i nie stawiać zadań, które będą dla niego za trudne – mówi dr Ryszard Piotrowicz z Akademii Pedagogiki Specjalnej w rozmowie z Marcinem Piaseckim. W podcaście również o tym, jak jak rozpoznać pierwsze symptomy, że dziecko potrzebuje pomocy oraz gdzie uczniowie ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi mogą dostać pomoc. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/30/202224 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Ocena funkcjonalna, czyli jak rozpoznać potrzeby, trudności i talenty ucznia

Im wcześniej rozpozna się jakie trudności ma uczeń, tym lepsza będzie jego późniejsza historia edukacyjna – mówi Dr Tomasz Knopik z Instytutu Badań Edukacyjnych w rozmowie z Marcinem Piaseckim. W podcaście wyjaśniamy również czym jest ocena funkcjonalna, jak różni się od tradycyjnej skali ocen, czy może ją zastąpić oraz jak może pomóc uczniom w rozwijaniu potencjału. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/28/202220 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Nauczyciele, którzy spróbują edukacji włączającej, nie chcą już uczyć jak dawniej

Dzięki edukacji włączającej uczeń po prostu będzie lepiej czuł się w szkole – mówi prof. Agnieszka Olechowska, profesor z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, w rozmowie z Marcinem Piaseckim. - Edukacja włączająca nie może być konkurencją dla innych form edukacji – twierdzi w podcaście prof. Olechowska. - Mówimy o jak najlepszej edukacji dla wszystkich dzieci, zwłaszcza w szkołach ogólnodostępnych. Edukacja włączająca w żaden sposób nie ma na celu wyrugowania edukacji specjalnej, czy integracyjnej, są to równie cenne miejsca dla dzieci, które tego potrzebują. To ma być taki sposób zorganizowania środowiska edukacyjnego, który umożliwi uczestnictwo zróżnicowanej grupie uczniów - bez specjalnych dostosowań – dodaje. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/23/202222 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Edukacja włączająca. Potrzebna jest współpraca nauczycieli i pedagogów

Jaka jest rola pedagoga specjalnego w procesach edukacji włączającej? Jakie są z kolei rola zadania nauczyciela organizującego kształcenie? Na te pytania w podcaście dotyczącym edukacji włączającej odpowiadała prof. Beata Jachimczak, pedagog specjalny z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rozmowę zaprasza Marcin Piasecki. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/21/202213 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

O tym się mówi: Oprogramowanie dla księgowych będzie modyfikowane w miarę zmian w Polskim Ładzie

Zamieszanie z wprowadzaniem tzw. Polskiego Ładu to wyzwanie także dla producentów oprogramowania dla systemów księgowych. Gościem podcastu Pawła Rochowicza był Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w firmie Symfonia.- Polski Ład miał wpływ na wiele różnych rodzajów oprogramowania używanego w biznesie, nie tylko do obliczania zaliczek na podatki i składki od wynagrodzeń, ale też w celach rozliczeń podatków od przedsiębiorców – zwraca uwagę Bogdan Zatorski. Sytuację wokół Polskiego Ładu komplikuje fakt, że iż w pierwszych dniach jego obowiązywania Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek. Potem te reguły zapisano w projekcie ustawy skierowanej do parlamentu. – Konsultowaliśmy się z Ministerstwem Finansów w tych sprawach, ministerstwo wydało stosowne objaśnienia i dzięki temu wiedzieliśmy już, co w tych programach zmienić. Bardzo intensywnie pracujemy nad zmianami – zapewnia ekspert. Dodaje też, że księgowi, którzy będą aktualizowali swoje oprogramowanie do najnowszej wersji, nie poniosą na razie dodatkowych kosztów. – W większości sprzedajemy abonament na oprogramowanie, więc użytkownik dostanie aktualizacje w ramach tego abonamentu – mówi Bogdan Zatorski. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/1/202220 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Dobry ratownik to żywy ratownik, czyli jak pomóc poszkodowanym

Zanim wezwiemy pomoc, sprawdźmy, czy poszkodowany jest przytomny i samodzielnie oddycha Do udzielenia pomocy zobowiązuje nas prawo – mówi Piotr Pisula, lekarz, rezydent chirurgii ogólnej, wykładowca zasad pierwszej pomocy przedmedycznej w rozmowie z Karoliną Kowalską. Nagłe wypadki na letnim szlaku zdarzają się częściej. Różnica polega na tym, że poza centrum wielkiego miasta trudno o pomoc. O to, jak bezpiecznie udzielać pomocy przedmedycznej pytamy Piotr Pisulę, który algorytmów postępowania uczy przyszłych ratowników medycznych. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/24/202119 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Piłkarz pada na murawę, czyli dlaczego serce Eriksena się zatrzymało

O nagłym zatrzymaniu krążenia u duńskiego piłkarza, akcji reanimacyjnej i przypadkach śmierci wśród maratończyków-amatorów rozmawiamy z ulubionym lekarzem Twittera. Patrick House MD, znany na Twitterze lekarz medycyny rodzinnej z 15-letnim doświadczeniem w karetce i w szpitalnym oddziale ratunkowym, biorący udział w zabezpieczeniu medycznym zawodów sportowych, między innymi piłkarskich czy żużlowych. Prywatnie miłośnik i znawca sportu, rozmawia z Karoliną Kowalską o tym, skąd biorą się nagle zatrzymania krążenia u sportowców i jak powinna wyglądać akcja ratunkowa. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/17/202120 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

PiS się nie przejmuje groźbami opozycji w sprawie Funduszu Odbudowy

Opozycja chce zmusić Nowogrodzką, do nerwowej reakcji, przyjmowania warunków i pokazania swojej sprawczości – tak o napięciach wokół ratyfikacji Krajowego Planu Odbudowy mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.Władysław Kosiniak – Kamysz i Borys Budka zażądali zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, na którym rząd przedstawiłby Krajowy Plan Odbudowy. Liderzy partii opozycyjnych chcą debaty oraz dyskusji na temat tego, na jakich warunkach poprzeć plan. Lewica stoi na stanowisku, że to są pieniądze Polaków, a nie PiS-u, więc trzeba głosować za, z kolei Szymon Hołownia przekonuje, że politycy Polski 2050 na złość PiS-owi nie będą szkodzili Polsce i poprą fundusz. Solidarna Polska twierdzi, że głosowanie odbędzie się kosztem jej elektoratu. – Partia Zbigniewa Ziobry cały czas szuka różnic z PiS-em, spróbuje manewru, że dba o interesy PiS-u bardziej niż sam PiS –mówi Michał Kolanko. I dodaje, że na partii rządzącej te groźby nie robią wrażenia, a politycy PiS są przekonani, że projekt i tak przejdzie w Sejmie. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/12/202122 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

"Polityczne Michałki": Odejście Joanny Muchy to wstrząs dla systemu PO

Każdy system musi mieć wydarzenie, po którym się podnosi albo i nie. Myślę, że Platforma wyciąga wnioski z tego, co się stało – tak odejście posłanki Joanny Muchy do ruchu Szymona Hołowni komentuje Michał Kolanko. I dodaje, że ta decyzja może przyspieszyć prezentowanie przez partię nowych pomysłów. To już drugi w tym tygodniu transfer do ruchu Polska2050. W poniedziałek współpracę z Szymonem Hołownią ogłosił senator Jacek Bury, który dotychczas był członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej. – Przejście Joanny Muchy wywołało ferment w samym ruchu Polska2050. Założenia ruchu opierały się na tym, że jest nowym bytem w polityce, a pani poseł jest jedną z najbardziej doświadczonych polityczek w Platformie Obywatelskiej, była w rządzie Donalda Tuska. Nie jest osobą nową na scenie na politycznej. Tak samo jak senator Jacek Bury – komentuje Michał Kolanko. Wskazuje też, że sam termin ogłoszenia decyzji może budzić wiele wątpliwości. W tym dniu zapowiedziano zmiany dotyczące psychiatrii dziecięcej oraz korektę w Narodowym Programie Szczepień.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/22/202125 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

"Wydarzyło się sto lat temu": Święto Niepodległości ciągle się zmienia

Przed nami 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak świętować, gdy nie możemy zebrać się wspólnie i dzielić radością? Jakie odpowiedzi na to wyzwanie niesie idea nowoczesnego patriotyzmu? I jak polskość pojmują dziś najmłodsze pokolenia? Z Janem Kowalskim, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa” rozmawia Michał Płociński. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/10/202020 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

"Doktor Internet i Pani Rozum": Samotność i strach w szpitalu covidowym

W kolejnym odcinku Karolina Kowalska rozmawia z Markiem Posobkiewiczem, lekarzem chorób wewnętrznych oraz medycyny morskiej i tropikalnej, który przez sześć lat był Głównym Inspektorem Sanitarnym, a przez blisko rok Głównym Inspektorem Sanitarnym MSWiA. Dr Posobkiewicz, znany także jako „Raper GIS-u”, rymujący o szkodliwości dopalaczy, konieczności szczepień i ostrożności przy zbieraniu grzybów, od początku pandemii pracuje na oddziale covidowym Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.W podcaście opowiada o rzeczywistości na oddziale, w którym wszyscy chorzy zakażeni są Covid-19, a personel opiekuje się nimi ubrany w „kosmiczne” kombinezony, przyłbice i specjalne rękawiczki.Z rozmowy dowiemy się m.in., że pobyt na oddziale obserwacyjno-zakaźnym to początek wielkiej samotności i strachu, który może skończyć się jeszcze większą samotnością na oddziale intensywnej terapii.- Jeżeli ktoś trafia o oddziału obserwacyjno-zakaźnego, ponieważ jego stan się pogarsza, a nie wiadomo, czy może być zakażony, czy nie, leży w sali jednoosobowej, do której personel przychodzi tylko w razie konieczności. Samotność na takiej sali jest szczególnie dotkliwa dla osób starszych, które, w przeciwieństwie do młodych, nie są przyzwyczajone do kontaktów z innymi w mediach społecznościowych. Młodzi utrzymują kontakt ze światem za pośrednictwem laptopa czy telefonu, ale widać, że i im dokucza samotność – mówi Marek Posobkiewicz. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/15/202024 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

"Świat w skali makro": Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji

Jakie poglądy dominują dziś na Kremlu? Co miał na myśli Putin mówiąc o początkach II wojny światowej? Skąd Rosja czerpie wzorce? Do czego doprowadzą zmiany w rosyjskiej konstytucji? Gościem audycji Bogusława Chraboty jest Stanisław Ciosek – były polityk i ambasador w Rosji, dziś obserwator życia politycznego. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/12/202028 minutes, 32 seconds