Dziennikarz Onetu i były dyplomata Witold Jurasz zaprasza na cykl "Raport międzynarodowy. Ukraina". Posłuchaj o kulisach dyplomacji i agresji Rosji na Ukrainę.
Śmierć Prigożyna. Dowód siły czy słabości Putina? #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu. Raport międzynarodowy znajdziesz tutaj: https://onetaudio.app.link/RaportMiedzynarodowy To koniec historii Jewgienija Prigożyna. Zgodnie z informacjami płynącymi z rosyjskich źródeł, lider Grupy Wagnera zginął w katastrofie samolotu pod Twerem. „W interesie Putina od początku było, żeby Prigożyna dopaść, żeby pokazać jego ciało, udowodnić, że ta słabość, która miała miejsce po puczu, była chwilowa” – wyjaśnia Zbigniew Parafianowicz. „Putin rządzi państwem, którego w pełni nie kontroluje, musiał dokonać jakiejś ucieczki do przodu, musiał dopaść Prigożyna i udowodnić, że przynajmniej częściowo kontroluje system” – dodaje dziennikarz. Co dalej z Grupą Wagnera? Co mogłoby być dla niej alternatywą? I czy to koniec prowokacji na wschodniej granicy NATO? „Dopóki biznes prywatnych armii w Rosji się nie pozbiera, Polska i kraje bałtyckie będą miały chwilę oddechu, ale czy cały model podszczypywania wschodniej flanki NATO się zmieni, co do tego można mieć watpliwości” – komentuje Parafianowicz. W „Raporcie międzynarodowym” o scenariuszach pisanych na Kremlu i dublerach, którzy mogą zastąpić poległych liderów.
8/24/2023 • 9 minutes, 17 seconds
Rishi Sunak za Liz Truss. “Pierwszy taki brytyjski premier” #OnetAudio
Funkcję sprawowała przez niespełna dwa miesiące. W minionym tygodniu szefowa brytyjskiego rządu podała się do dymisji. “Rynki zareagowały skrajnie negatywnie na jej pomysły gospodarcze” - tłumaczy porażkę Liz Truss Witold Jurasz i przedstawia sylwetkę jej potencjalnego następcy. “Rishi Sunak to polityk urodzony w Wielkiej Brytanii, ale wywodzący się z mniejszości pochodzenia indyjskiego” - opowiada. Co to oznacza w kontekście polskiej dyplomacji? O ideach przeszłości, polityce socjalnej i o tym, czego nie rozumieją polscy liberałowie w “Raporcie międzynarodowym”. Dziennikarz Onetu podejmuje też wątek Chin i kolejnej kadencji Xi Jinpinga. “Ta koncentracja władzy zwiększa prawdopodobieństwo popełniania błędów i podejmowania działań o wysokim stopniu ryzyka, czyli wszystkiego tego, czego chcielibyśmy uniknąć chociażby w kontekście Tajwanu” - komentuje. Analizuje też rozmowy Siergieja Szojgu z ministrami obrony USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/24/2022 • 10 minutes, 37 seconds
Rosyjski wątek afery podsłuchowej. Na czym polega problem z zeznaniami wspólnika Falenty? #OnetAudio
Czy zeznania wspólnika Marka Falenty można uznać wiarygodne? Witold Jurasz komentuje sprawę afery podsłuchowej, która powróciła po publikacji Newsweeka. Na czym, zdaniem dziennikarza Onetu, polega problem z tymi zeznaniami? I kto może mieć z nimi większy kłopot - PiS czy PO? Odpowiedzi w “Raporcie międzynarodowym”. W odcinku też o skutecznej kontrofensywie Ukraińców w okolicach Chersonia. Kremlowska propaganda już szykuje opinię publiczną na wycofanie rosyjskich wojsk z miasta. Trwa przymusowa ewakuacja mieszkańców. “Przymusowa ewakuacja oznacza ni mniej, ni więcej, ale czystkę etniczną (…). Plan rosyjski to ta sama idea, co za czasów Stalina” - mówi Witold Jurasz. A czy ewakuacja Chersonia może oznaczać także przygotowanie do użycia taktycznej broni jądrowej? “Dwa razy już miały być prowadzone manewry jądrowe w Rosji, ale dwa razy zostały odwołane. Z tego co mówią rosyjscy opozycjoniści, był to celowy sabotaż ze strony kierownictwa rosyjskiego ministerstwa obrony” - zdradza dziennikarz Onetu i tłumaczy, co to może oznaczać. Ponadto m.in. o tym, jak przygotować się na blackout i czy grozi nam III wojna światowa? Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/21/2022 • 10 minutes, 15 seconds
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. “Mur, który powstał, to mur dla życia” #OnetAudio
Dr Maciej Pieczyński, politolog i dziennikarz tygodnika “Do rzeczy” z Witoldem Juraszem rozmawia o motywach i konsekwencjach kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Czy można w nim się dopatrywać kontekstu ukraińskiego? "Trudno powiedzieć, na ile to była próba generalna przed 24 lutego. To mogła być próba sprawdzenia szczelności granic, zakładając, że Rosjanie też maczali w tym palce” - mówi gość dziennikarza Onetu. Jego zdaniem zamknięcie granicy miało “wymiar humanitarny”. A czym mogło skutkować jej otwarcie? Czy, paradoksalnie, jeszcze większą liczbą ludzkich dramatów? Gdzie doszukiwać się sukcesu Łukaszenki, a gdzie błędu? Jakie motywy propagandowe stosowały Białoruś i Rosja? I jak w obliczu tej propagandy powinna brzmieć narracja polskiego rządu? O tym w "Raporcie międzynarodowym”. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/19/2022 • 10 minutes, 16 seconds
Biden gotowy do spotkania z Putinem. Stawia warunek. “Bardzo cwany ruch” #OnetAudio
Zgromadzenie Ogólne ONZ miażdżącą większością głosów przyjęło rezolucję potępiającą Rosję za aneksję ukraińskich terytoriów. Zdaniem Witolda Jurasza to “dyplomatyczna klęska Rosji”. Bo chociaż tego typu dokumenty mają jedynie znaczenie polityczne, to dla Putina być bolesne. “Rosja zawsze dużą wagę przywiązywała do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rosyjskie MSZ zawsze odwołuje się właśnie do ONZ. Jest to ogromna przegrana i duży cios” - ocenia dziennikarz Onetu. Zwraca również uwagę na słowa prezydenta USA Joego Bidena, który poinformował, że jest gotów do spotkania z Władimirem Putinem w czasie szczytu G20. Jaki warunek postawił Joe Biden? I dlaczego tę propozycję Witold Jurasz nazywa “cwaną”? Odpowiedź w “Raporcie międzynarodowym”. W odcinku też m.in. o ćwiczeniach nuklearnych NATO i rosnącym prawdopodobieństwie użycia taktycznej broni jądrowej przez Rosję. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 17 seconds
Czy Polska może liczyć na sojuszników? Anna Clunes: “Na pewno będzie pomoc, jesteśmy gotowi” #OnetAudio
Reakcja sojuszników Polski na konflikt, który potencjalnie mógłby wyjść poza Ukrainę - to jeden z wątków, który Witold Jurasz podejmuje w rozmowie z Anną Clunes, ambasadorką Wielkiej Brytanii w Polsce. Na czym polega działanie artykułu 5. NATO i jak w praktyce wygląda jego uruchomienie? “NATO już odstrasza potencjalnego przeciwnika, już jest odpowiedź, już jest jasna i ważna sygnalizacja, że NATO jest gotowe i że jesteśmy razem” - przekonuje rozmówczyni dziennikarza Onetu. Dodaje, że wschodnia flanka NATO została znacznie wzmocniona, a Polska w sytuacji zagrożenia może liczyć na Wielką Brytanię. “Na pewno będzie pomoc, jesteśmy gotowi” - deklaruje Anna Clunes. W rozmowie z Witoldem Juraszem tłumaczy, czym dokładnie jest pakt AUKUS (Australia, Wielka Brytania, USA) i jaka jest dziś rola Wielkiej Brytanii w Europie. O wyobrażeniach końca wojny mówi: “Wszystko zależy od Zełenskiego, wszystko zależy od wyboru Ukraińców”. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 56 seconds
Zemsta Rosji za most Krymski? “Jest dokładnie na odwrót” #OnetAudio
“To nie Rosja się zemściła, to Ukraina się zemściła” - tak Witold Jurasz komentuje doniesienia o potężnych ostrzałach ukraińskich miast, które w mediach opisywane są jako “odwet” Władimira Putina. Wcześniej, w sobotę, Ukraińcy poważnie uszkodzili most nad Cieśniną Kerczeńską. “To Ukraina niszcząc most Krymski zemściła się za niszczenie cywilnej infrastruktury” - podkreśla dziennikarz Onetu. Mówienie o “zemście Rosji” nazywa “przyjmowaniem rosyjskiego sposobu myślenia”. Zdaniem Jurasza Ukraińcy mają moralne prawo do przeprowadzania takich ataków, jak ten na most Krymski, pozostaje kalkulacja zysków i strat. “Zniszczenie mostu było widocznie na tyle istotne, że ten koszt, który Ukraina teraz poniesie, jest tego wart” - komentuje w “Raporcie międzynarodowym”. Jak Ukraińcy dokonali ataku? Która teoria jest na rękę Rosji? O tym w nowym odcinku podcastu. Ponadto m.in. o laureatach tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla i związanych z przyznaniem nagrody kontrowersjach. “To był zły ruch Komitetu Noblowskiego, aczkolwiek na pewno chcieli dobrze” - komentuje decyzję Komitetu Witold Jurasz. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 32 seconds
Putin grozi Łukaszence. Czy to czas na grę z Białorusią? #OnetAudio
Według źródeł dziennikarzy “Dziennika Gazety Prawnej” Rosja naciska na Białoruś, by ta jednoznacznie włączyła się do wojny w Ukrainie, a Putin grozi Łukaszence odsunięciem od władzy lub nawet śmiercią. Zdaniem Witolda Jurasza te doniesienia należy traktować poważnie. “Oznacza to tyle, że staje na agendzie pytanie, po raz kolejny od 28 lat, czy podjąć grę z Łukaszenką” - mówi dziennikarz Onetu i podejmuje się analizy sytuacji. “Mam wrażenie, że z tego miejsca, w którym Łukaszenka się znalazł, nie ma powrotu” - opiniuje Witold Jurasz. O wieloletnich próbach dogadania się Polski z Białorusią i kulisach fiaska resetu z Mińskiem w “Raporcie międzynarodowym”. Ponadto o tym, co premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział Jarosławowi Gowinowi na 10 miesięcy przed rozpoczęciem wojny, o postępach kontrofensywy na południu Ukrainy i doniesieniach “New York Timesa” ws. śmierci Darii Duginy. Witold Jurasz komentuje też kontrowersyjny wpis Elona Muska na Twitterze i przypomina o ważnym fakcie z początku wojny. “Powiedział głupotę, ale nazywanie go ‘rosyjskim trollem’ jest głupotą mniej więcej tego samego gatunku” - podsumowuje. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 37 seconds
Kto za Putina? “Tercet egzotyczny" vs. kandydaci "wagi ciężkiej" #OnetAudio
Kto może zastąpić Władimira Putina na fotelu prezydenta Rosji? Czyje nazwiska pojawiają się wśród tzw. “groźnych kandydatur”, a które wśród tych najpoważniejszych? Czy na czele Federacji Rosyjskiej mogliby stanąć Ramzan Kadyrow lub Jewgienij Prigożyn? “To są oczywiście egzotyczne kandydatury” - ocenia prof. Hieronim Grala z UW, gość Witolda Jurasza i tłumaczy, dlaczego nie należy traktować ich poważnie. A czyją kandydaturę należy traktować poważnie? “Jest szuflada czy półka z pewną grupą polityków, którzy w polityce się zrealizowali i sprawdzili, dowiedli swoich kompetencji, nie są umoczeni w konkretnym środowisku, w jednej grupie, nadają się do nawiązywania aliansów i porozumień (…) i to jest cała grupa poważnych niegdyś zawodników, którzy nie zostali anihilowani w tej polityce” - zauważa prof. Grala i wskazuje konkretne nazwiska. W “Raporcie międzynarodowym” Witold Jurasz i jego gość dyskutują też o tym, jaki koniec może czekać Władimira Putina. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 22 seconds
Putina tyrada o Zachodzie. “Gość odleciał” #OnetAudio
Dr Witold Sokała z UJK w Kielcach, dzisiejszy gość Witolda Jurasza, analizuje ostatnie przemówienie Władimira Putina i mówi o absurdalnym rozkładzie akcentów. “Przywódcę dużego kraju, w dodatku będącego w stanie wojny, podświadomie posądzamy o jakąś racjonalność. W tym przemówieniu racjonalności nie było” - komentuje. “Jeśli to było zaplanowane, świadczyłoby o tym, że desperacja jest już skrajna” - dodaje dr Sokała. Co próbuje ‘ugrać’ Putin? Jak traktować jego groźby użycia taktycznej broni jądrowej? “Nie można tego całkowicie lekceważyć” - podkreśla gość “Raportu międzynarodowego”. W jego opinii na Zachodzie konieczne jest zaprzestanie traktowania wojny instrumentalnie – w imię wewnętrznych politycznych interesów. Dr Witold Sokała nawiązuje tu do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w Stargardzie nazwał Rosję Władimira Putina “postkomunistyczną lewicą”. “Rosja nie jest państwem lewicowym, wręcz przeciwnie, w swojej retoryce bardzo przypomina to, co pan Jarosław Kaczyński proponuje Polakom” - konstatuje gość Witolda Jurasza. W “Raporcie międzynarodowym” o prognozach końca wojny, polityce niemieckiej, skandynawskiej optyce, skrajnościach i istocie demokracji. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 6 seconds
Wybuchy gazociągu Nord Stream. "Być może Rosjanie rozumieją, że zaczynają przegrywać" #OnetAudio
- Dlaczego uważam, że to Rosja stoi za tym wybuchem? Z bardzo banalnego powodu. W tej chwili wysadzenie gazociągów Nord Stream nie opłaca się Zachodowi, bo zahamowanie importu rosyjskiego gazu może spowodować kryzys, być może protesty społeczne i prędzej czy później pod znakiem zapytania postawi jedność Zachodu - mówi Witold Jurasz. A czy istnieje coś takiego, jak jedność Zachodu? - Jak najbardziej. Wszelkie zastrzeżenia, które słusznie można mieć w stosunku do Niemiec, nie zmieniają faktu, że Niemcy sankcje ekonomiczne stosują i są państwem, które odgrywa zasadniczą rolę w ich wprowadzaniu - tłumaczy dziennikarz Onetu. Czy możliwe jest, aby to nie Rosja, a Zachód albo USA uszkodziły ten gazociąg? - To bez sensu. Można sobie wyobrazić, że chodziło o zmuszenie Rosjan do eksportu przez gazociąg biegnący przez Ukrainę, a tym samym do rozmów z Ukrainą, tyle, że Rosjanie nie będą układać się z Ukrainą, a z Zachodem, bo najgorszym scenariuszem z punktu widzenia Moskwy byłby ten, w którym wojna się kończy, a sankcje pozostają - ocenia Jurasz. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 10 seconds
Czy Niemcy widzą Polskę jako partnera? "Dla Niemiec jesteśmy młodszym bratem" #OnetAudio
W Polsce z jednej strony dominuje twardy, antyniemiecki przekaz, a z drugiej strony ten przekaz jest proniemiecki. Wynika to z dynamiki politycznej w naszym kraju. Czy w stanie aktualnego konfliktu politycznego w Polsce, jesteśmy w stanie dojść do punktu przyjaznej, ale równocześnie asertywnej postawy wobec Niemiec? - Niemcy mają problem z dostrzeżeniem partnerstwa narodów i państw Europy Środkowej. Polska nie jest tu wyjątkiem. Jeśli popatrzymy na klasycznie rozumianą politykę zagraniczną, to różnica między potencjałem Polski a Niemiec jest ogromna. Niemcy są mocarstwem z aspiracjami do bycia mocarstwem światowym, a Polska jest krajem, który liczy się w regionie, ale nie jest liderem. - mówi dr Krzysztof Rak,dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Witold Jurasz zauważa, że znaczące mogło być przemówienie Donalda Tuska w Poczdamie, bo po raz pierwszy ze strony politycznej, która jest po przeciwnej stronie niż PiS, wysłany został sygnał do Niemiec: chcemy partnerstwa, chcemy naprawić fatalne relacje, ale musicie dokonać korekty kursu. Dr Krzysztof Rak nie ma jednak wątpliwości, że niczego to nie zmieni. - Kogo w Niemczech interesuje to, co mówi Donald Tusk? Czy to, co powiedział, wstrząsnęło elitami niemiecki? Nie żartujmy - odpowiada gość podcastu "Raport Międzynarodowy" i dodaje: "To jest problem, że my dla Niemiec jesteśmy młodszym bratem, będącym gdzieś na peryferiach, a ważne jest to, co mówi Moskwa, Pekin i Waszyngton." Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 32 seconds
Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Czy przyjęcie ich może osłabić Rosję? #OnetAudio
Toczy się wielka dyskusja na temat tego, czy powinno się wpuszczać młodych Rosjan, którzy nie chcą brać udziału w wojnie do państw Unii Europejskiej. Większość państw Europy Zachodniej uważa, że należy ich wpuszczać, a Polska i państwa bałtyckie, że absolutnie nie. - Widzę argumenty zarówno na rzecz pierwszej, jak i drugiej tezy. Jeśli ktoś nie chce walczyć i chce ratować życie, to powinniśmy dać mu taką możliwość. To moralny obowiązek. Z drugiej jednak strony, jeśli nie będziemy ich wpuszczać, prawdopodobieństwo protestów rośnie" - tłumaczy Witold Jurasz i zastanawia się, które z rozwiązań jest słuszne. - Pojawia się jednak pytanie, czy nie jest tak, że skoro nie jesteśmy w stanie zerwać tej mobilizacji - a uważam, że nie jesteśmy - to czy w dalszej perspektywie ściągnięcie dodatkowego pół miliona młodych, wykształconych ludzi, nie jest bardziej osłabiające dla Rosji niż to, że będą mieć gorszego rekruta - mówi dziennikarz Onetu. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 38 seconds
Inicjatywa po stronie Ukrainy. "W Rosji jest obawa przed przegrywaniem wojny" #OnetAudio
Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu i zapowiedział częściową mobilizację. Po przemowie prezydenta Rosji doszło do protestów w kraju. Podczas środowych demonstracji zatrzymano ponad 1300 osób. "Te liczby robią na nas wrażenie, ale dlatego, że nie uwzględniamy, że policja w Rosji zatrzymuje w najlepszym wypadku co dziesiątego demonstranta. Te demonstracje są oddolne i nic nie wskazuje na to, by skala tych protestów miała w tej chwili jakieś większe znaczenie" - mówi Witold Jurasz i dodaje, że w sensie wojskowym ta mobilizacja niewiele zmieni, a z pewnością nie jest czymś, co miałoby dać Rosji zwycięstwo. "Na Charkowszczyźnie, gdzie miała miejsce udana kontrofensywa ukraińska, Ukraińcy mieli przewagę 3:1, a na niektórych odcinkach frontu nawet 6:1. To dysproporcja, którą Rosjanie muszą wyrównać. Nie po to, by przejąć inicjatywę, a po to, by kolejne kontrofensywy nie były skuteczne" - tłumaczy dziennikarz Onetu. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 28 seconds
Hegemonia Victora Orbána. “Węgry są dziś ograniczoną demokracją” #OnetAudio
Dr Dominik Héjj politolog i ekspert w tematyce węgierskiej, tłumaczy, jakie są Węgry Victora Orbána i na czym polega fenomen węgierskiego premiera, który zajmuje to stanowisko nieprzerwanie od 12 lat. “To jest człowiek, który chciałby przywrócenia pozycji Węgier w Europie” - wyjaśnia gość Witolda Jurasza i dodaje: “Victor Orbán zakłada, że w nowym podziale geopolitycznym Rosja będzie odgrywała tak dużą rolę, że Węgry będą beneficjentem tego układu”. Zwraca przy tym uwagę, że na Węgrzech nie używa się w tym kontekście słowa “prorosyjskość”, ale “prowęgierskość”. O sposobie rządzenia Victora Orbána gość Witolda Jurasza mówi - “hegemoniczny”, a o demokracji na Węgrzech - “ograniczona”. Zdaniem dr. Héjja Unia Europejska “przespała” proces reformy sądownictwa i systemu medialnego w tym kraju. “Mam wrażenie, że teraz w pośpiechu próbuje to nadrobić, ale już się nie da. To jest nie do odczarowania” - podsumowuje. W “Raporcie międzynarodowym” o roli mediów, Ukrainie, konformizmie, korupcji i wartościach na Węgrzech. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 33 seconds
Kto wygrywa, kto przegrywa? Droga do sukcesu państwa #OnetAudio
Projektowi badawczemu zrealizowanemu przez RAND Corporation Witold Jurasz poświęca najwięcej uwagi w tym odcinku. To projekt, który miał przynieść odpowiedź na pytanie - co decyduje o tym, że jedne państwa rozwijają się w sposób trwały i stają się potęgami, a inne państwa, z tożsamymi predyspozycjami, nie są w stanie się rozwijać. Dziennikarz Onetu przytacza 6 punktów, które wskazali eksperci w swoim raporcie i komentuje: “Wnioski dla Polski są oczywiste”. Przygląda się też bieżącym wydarzeniom. Mówi m.in. o spotkaniu Putina z przywódcą Chin i o “wyhamowaniu” ukraińskiej kontrofensywy. “Inicjatywa taktyczna jest po stronie ukraińskiej (…), ale nie ma już takiego impetu” - ocenia Witold Jurasz. W "Raporcie międzynarodowym” także o telewizyjnym wywiadzie Joego Bidena, słowach szefowej ministerstwa obrony Niemiec, apelu Ałły Pugaczowej oraz o “paranojach” po wypadku ministra Zbigniewa Ziobry. “To jest psucie państwa” - konstatuje dziennikarz Onetu. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 32 seconds
Atak na Kaukazie. “Azerbejdżan zawsze był ważniejszy dla Moskwy niż Armenia” #OnetAudio
Co dla sytuacji na Kaukazie oznacza nocny atak Azerbejdżanu na Armenię? O tym, m.in. w kontekście wojny w Ukrainie, rozmawiają Witold Jurasz i dr Witold Repetowicz z Defence24.pl. “Rosja nigdy nie traktowała Armenii jako sojusznika, tylko jako zakładnika. (…) Jakakolwiek konfrontacja militarna Rosji z Azerbejdżanem jest całkowicie wykluczona” - ocenia gość Witolda Jurasza, który o tym konflikcie mówi też w kontekście Iranu, bo jak zauważa, “Iran był obecny na Kaukazie przez setki lat i jest to region, który jest istotny dla Iranu”. Wątek Iranu dominuje zresztą w drugiej części podcastu. Dziennikarz Onetu i jego gość rozmawiają m.in. o relacjach Zachodu z Iranem i relacjach Iranu z Rosją. “Pierwszy okres izolacji spowodował bardzo silne zbliżenie irańsko-rosyjskie. Do tego czasu Iran nigdy nie był sojusznikiem Rosji” - wyjaśnia dr Repetowicz. Jak decyzja Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego wpłynęła na te relacje? Czy jest szansa na dialog z Teheranem i powrót USA do JPCOA? W końcu, czy Iran byłby gotów na użycie broni jądrowej, gdyby ją posiadał? Na te pytania odpowiada gość “Raportu międzynarodowego”. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 5 seconds
Skuteczna kontrofensywa. “Rosjanie porzucają sprzęt, dochodzi do masowych dezercji” #OnetAudio
Kupiańsk, Izium i liczne mniejsze miejscowości wschodniej Ukrainy odbite z rąk Rosjan. O sukcesach ukraińskiej armii mówi w “Raporcie międzynarodowym” Witold Jurasz. “Wygląda na to, że od dawna zapowiadana kontrofensywa na południu - plan odbicia Chersonia - miała jedynie zmylić Rosjan i wszystko wskazuje na to, że ich zmyliła” - zauważa dziennikarz Onetu. Jednocześnie przestrzega przed nadmiernym optymizmem. Dlaczego upokorzenie Rosji nie jest najszybszą drogą do zakończenia wojny? O tym opowiada w tym odcinku podcastu. Tłumaczy, dlaczego nie wierzy w użycie taktycznej broni jądrowej przez Rosję, wylicza konsekwencje takiej decyzji i wskazuje na możliwą odpowiedź Zachodu. “Elita kremlowska to na szczęście złodzieje, a nie szaleńcy” - przekonuje. Odnosi się też m.in. do kwestii restrykcji wizowych dla Rosjan i do wywiadu, jakiego generał Pytel udzielił Gazecie Wyborczej. Czy PiS jest rosyjską agenturą? “Ja też na łańcuchu poszlak jestem w stanie zbudować kilka teorii spiskowych” - podsumowuje Witold Jurasz. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 26 seconds
Czy grozi nam polexit? “Dobrowolne wypisywanie się z tej współpracy jest polityką samobójczą” #OnetAudio
Wiedeń nie zachwycił Jarosława Kaczyńskiego, Unia Europejska nie zachwyca polskiej prawicy. Czy polexit to realny scenariusz dla Polski? Czy jest alternatywa dla Unii Europejskiej? “Unia na obecnym etapie jest jeszcze jakimś użytecznym tworem prawno-politycznym, płaszczyzną integracji, ale to nie oznacza, że tak musi być zawsze” - mówi dr Witold Sokała z UJK w Kielcach. Zwraca jednocześnie uwagę, że “dobrowolne wypisywanie się z tej współpracy jest polityką samobójczą”. “Polska z racji i swojego położenia, i doświadczeń jest krajem zachodnim i powinna starać się być krajem zachodnim coraz bardziej z uwagi na swoje przyszłe interesy, natomiast nie ma jednego Zachodu” - podkreśla gość Witolda Jurasza. W “Raporcie międzynarodowym” o fiksacjach seksualnych prawicy i jej antyniemieckich fobiach, ale też o strategicznych partnerach w polskiej polityce zagranicznej i wewnętrznych politycznych podziałach, polskich karierach politycznych i wątpliwej jakości polskiej klasy politycznej. “Ona się nie wzięła znikąd, my ją sobie sami wyhodowaliśmy przez te 30 lat” - podsumowuje dr Sokała. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 24 seconds
Rosyjska pycha, rosyjskie kompleksy. “Trzeba Rosji pozwolić wypełznąć z tego konfliktu” #OnetAudio
Co Rosjanie myślą o wojnie w Ukrainie? Jakie jest społeczne poparcie dla konfliktu zbrojnego? Czy zgodnie z przekonaniem Władimira Pastuchowa “Ukraińcy są gotowi cierpieć i są gotowi cierpieć długo, a Rosjanie byli gotowi popierać wojnę, ale wojnę krótką i zwycięską”? O rosyjskich cechach narodowych Witold Jurasz rozmawia z dr Agnieszką Bryc, politolożką z UMK w Toruniu. “Coraz bardziej wiedzą, że to jest zła wojna (…), ale jeżeli im się ta wojna nie podoba, to nie dlatego, że giną Ukraińcy i że Rosja jest państwem agresorem, tylko dlatego, że giną ‘nasi chłopcy’” - komentuje rozmówczyni dziennikarza Onetu. W tym odcinku m.in. o rosyjskim cynizmie, akceptacji przemocy, umysłowym zniewoleniu i społecznych kompleksach. “Strach wraca do czasów stalinowskich” - mówi o postawie Rosjan dr Agnieszka Bryc. Czy widzi szansę na dialog? Czy w Rosji możliwe jest budowanie demokracji? W jakim kontekście pada zdanie, że “polityka nie jest porodówką”, a w jakim, że “trzeba Rosji pozwolić wypełznąć z konfliktu”? Odpowiedzi w “Raporcie międzynarodowym”. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 8 seconds
Szanse na reparacje – dlaczego ich nie mamy? “Polska musiałaby być dyplomatycznie silna, a nie jest” #OnetAudio
W debacie publicznej powraca temat reparacji, a podejmuje go prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Witold Jurasz nie ma jednak złudzeń, że pieniądze od Niemiec otrzymamy. Wskazuje m.in. na element terytorialny, którego pomijanie nazywa “fundamentalnym błędem”. Co musiałoby się zdarzyć, żeby szanse na reparacje wzrosły? “Polska musiałaby być dyplomatycznie silna” - podkreśla. O dyplomacji mówi zresztą szerzej, a punktem wyjścia jest spotkanie Michała Koboski (Polska 2050) z pracownikami Kongresu USA. “Być może mamy pewien kłopot w relacjach z USA” - zastanawia się Witold Jurasz. Wspomina o zaburzonych proporcjach i polskich w dyplomacji błędach. “Dyplomaci wielu państw europejskich, latynoskich czy arabskich już się przyzwyczaili, że w Polsce wysoko postawieni dyplomaci nie wiedzą, jakie są zasady”. Czym to skutkuje? Odpowiedź w “Raporcie międzynarodowym”. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 38 seconds
“W Rosji nie był lubiany i nie był poważany”. Jaki był Michaił Gorbaczow? #OnetAudio
“O Gorbaczowie w Rosji w zasadzie nikt nie mówił pozytywnie” - wspomina w “Raporcie międzynarodowym” Witold Jurasz i zauważa, że śmierć ostatniego przywódcy ZSRR z punktu widzenia Władimira Putina wcale nie jest korzystna. Jaki był Michaił Gorbaczow? “Wydaje mi się, że tym, co różni go od innych przywódców sowieckich, było to, że jego skłonność do używania przemocy była ograniczona, on się zawsze cofał, widząc krew” - ocenia Jurasz. Jednocześnie zwraca uwagę na, w jego opinii, fundamentalny błąd, jaki pojawia się w myśleniu o Gorbaczowie. “Trudno jest nam w Polsce przyjmować do wiadomości, że polityka jest sztuką ambiwalencji moralnej” - co Witold Jurasz ma na myśli? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu. Wśród poruszonych wątków także m.in. kontrofensywa ukraińska pod Chersoniem. Co realnie oznacza? Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 17 seconds
Lewicowy punkt widzenia. “Tendencja do popadania w skrajności jest chorobą intelektualną tego środowiska” #OnetAudio
Partia Jeana-Luca Mélenchona we Francji zagłosowała przeciw przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO. Czy to oznacza, że zachodnia lewica jest prorosyjska? “Stwierdzenie, że zachodnia lewica jest prorosyjska jest równie prawdziwe, jak stwierdzenie, że polska opozycja jest prorosyjska, bo jej częścią jest Konfederacja, która głosuje tak, jak głosuje” - mówi Jakub Dymek, publicysta tygodnika “Przegląd”. Skąd się biorą radykalizmy i czy mają znaczenie, o to pyta go Witold Jurasz. “Pod pojęciem prorosyjskości można dziś niestety ukryć wszystko, można ukryć humanitaryzm, pacyfizm, ale też jawną agenturę albo zdradę własnego kraju i gadanie za moskiewskie pieniądze różnych opłacalnych bzdur” - zwraca uwagę gość dziennikarza Onetu. W “Raporcie międzynarodowym” wyjaśnia, jaką rolę odgrywa internet w wywieraniu wpływu na opinię publiczną i promowaniu postaw radykalnych, jakimi złudzeniami wobec Rosji żyła europejska lewica i jaki podział, w jego opinii, funkcjonuje dziś w polityce międzynarodowej. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 9 seconds
Putin szuka żołnierzy. “Rosjanie są gotowi popierać wojnę, ale nie są gotowi iść na wojnę” #OnetAudio
Władimir Putin zdecydował o zwiększeniu liczebności rosyjskiego wojska o ponad 100 tysięcy osób. Jakie może mieć to znaczenie dla przebiegu wojny? Jakie dziś są straty armii rosyjskiej? Witold Jurasz przytacza ukraińskie, amerykańskie i brytyjskie statystyki i ocenia, że do decyzji Putina należy podejść z dużym spokojem. Podobnie jak do informacji o sytuacji na froncie. “Ta wojna coraz bardziej przypomina wojnę pozycyjną” - uważa dziennikarz Onetu. W tym odcinku Witold Jurasz dosadnie komentuje też postulat części środowisk prawicowych dotyczący wyjścia Polski z Unii Europejskiej. “Wyjście z UE jest niezgodne z polską racją stanu” - stwierdza. Na argument o ‘powrocie suwerenności’ odpowiada sarkazmem - “Ukraina też jest bardzo suwerenna”. Ponadto tłumaczy, dlaczego, w jego opinii, “nadskakiwanie Niemcom nie jest dowodem życzliwości wobec Niemiec” i zdradza, jaka jest nowa “miotła” w polskim MSZ. Cały odcinek do wysłuchania w aplikacji Onet Audio.
10/18/2022 • 10 minutes, 19 seconds
Analiza militarna konfliktu. Jurasz: Teraz idą “elitarne” siły
AKTUALIZACJA: W momencie nagrywania podcastu nie było jeszcze decyzji Niemiec dot. SWIFT. Od czasu nagrania kanclerz Niemiec zapowiedział wyłączenie SWIFT wszystkim bankom rosyjskim. - Zaczyna się to, o czym mówiliśmy - wymiana i rotacja oddziałów - mówi w podcaście "Raport międzynarodowy. Ukraina" Witold Jurasz. W tym odcinku zaczynamy analizą militarną tego, co dzieje się na froncie. - Zasadą działania Amerykanów jest to, że w pierwszym rzucie idą jednostki najlepiej wyszkolone, najlepiej uzbrojone, a później one są uzupełniane jednostkami drugiego rzutu. Rosjanie zrobili coś przeciwnego - najpierw uderzyły jednostki słabiej wyszkolone, a dopiero teraz idą “elitarne” siły. Tylko “elitarne” ma inne znaczenie w przypadku Rosji niż w przypadku innych państw - analizuje Jurasz. Prowadzący dodaje, że niebezpieczne jest to, że czołówki rosyjskie docierają w pobliże Kijowa. - To samo jest od zachodniej strony. To nie będzie szczelny pierścień okrążenia, jeżeli Rosjanie go w ogóle skonstruują.
2/27/2022 • 25 minutes
Jurasz: "Nadchodzi krytyczny moment. Kluczowa będzie niedziela i poniedziałek"
- Kijów jest uzbrojony po zęby. Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie nie docenili siły oporu Ukraińców - komentuje w swoim podcaście "Raport międzynarodowy. Ukraina" Witold Jurasz. - Pytanie: dlaczego tego nie docenili? Czy jest to błąd czysto militarny, czy to błąd psychologiczny. W mojej opinii - to drugie - dodaje. Jurasz wskazuje na kluczowe momenty, które są przed nami: - Rosjanie będą musieli rotować swoje jednostki. I to będzie krytyczny moment - podkreśla. - Ukraińcy mają mniejsze siły i nie są w stanie ich zluzować. Te jednostki po 72-96 godzin są po prostu zmęczone. I wtedy następuje kluczowy moment - czy można uzupełnić swoje siły. Czyli kluczowa będzie niedziela i poniedziałek. Jeżeli Ukraińcy przetrwają barierę czterech dni walki, to będą walczyć dalej - dodaje dziennikarz Onetu.