Winamp Logo
Локальна історія Cover
Локальна історія Profile

Локальна історія

Ukrainian, History, 7 seasons, 262 episodes, 2 days, 14 hours, 35 minutes
About
Інтерв'ю про українську історію. Те, що не потрапило до шкільних підручників чи університетських курсів. Від палеоліту до сучасності.
Episode Artwork

Останні упівці, боротьба в ГУЛАГу, хто дожив до Незалежності | УПА. Сила опору

Остання відома збройна сутичка повстанців із радянськими спецслужбами відбулася аж 1969-го! Далі проти режиму індивідуальний двобій вели одинаки. Хто вони – "останні з могікан" національно-визвольного руху? Декому із них пощастило дочекатися незалежності України. Розповідаємо про найстікіших повстанців, які не здалися попри все. Проєкт створено спільно з культовим закладом Криївка.
1/30/202426 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Полонізація української освіти. Вбивство шкільного чиновника Станіслава Собінського || Атентат

Молоді оунівці Роман Шухевич та Богдан Підгайний 19 жовтня 1926 року здійснили атентат на шкільного чиновника Станіслава Собінського. Замах був відповіддю українського підпілля на полонізацію освіти: лише протягом 1923–1926 років кількість українських шкіл на Галичині зменшилася утричі. Поліція не змогла виявити реальних виконавців і сфальсифікувала докази так, щоб звинуватити двох інших підпільників. Їх засудили до смертної кари. Як розгорталися події тих днів? Слухайте у третьому епізоді подкасту про політичні вбивства "Атентат".
1/16/20241 hour, 52 seconds
Episode Artwork

Завдяки жінкам підпілля існувало до 1960-х | УПА. Сила опору

Без участі жінок український визвольний рух навряд чи проіснував до 1960-х років. Зв’язкові, розвідниці, медсестри, пропагандистки. Саме жінки забезпечували господарську та медичну сферу в українському підпіллі. І не тільки. Вони займали керівні посади, до них прислухалися головні командири. У цьому епізоді розповімо правдиві та неймовірні історії жінок в УПА. Проєкт створено спільно з культовим закладом Криївка.
12/27/202330 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Колядки і щедрівки | Різдвяний співаник із "Курбасами"

12 колядок та щедрівок у виконанні Марії Онещак, Наталки Рибки-Пархоменко та Миколи Берези із гурту "Курбаси". Від улюблених та відомих "Нова радість стала", "В неділю рано зілля сходило", "Ой сивая зозуленька" до малознаних, але знакових для українців сьогодні – "Колядка про Степана Бандеру", повстанська "Уставай же, брате", колядка для воїнів "Чи вдома, вдома молодий Іванко". Історії походження цих та інших різдвяних пісень читайте у спецпроєкті на сайті "Локальна історія" або у книжці "Різдвяний співаник".
12/24/202327 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Чи маємо право на Різдво посеред війни, Юрко Прохасько про загрожене свято свого дитинства | Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш

Як бути радісним серед великої біди? Чи маємо ми право на крихітку щастя? Психоаналітик Юрко Прохасько про Різдво як час втілення земного раю, про свято спільноти, якої не мало бути, про загрожене Різдво свого дитинства. Слухайте у завершальному епізоді подкасту “Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш”.
12/22/202356 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Як відчути диво Різдва, спогади і традиції Мар’яни Савки | Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш

Як дати дітям відчуття свята в умовах вседоступності та надміру подарунків? Як з’явилися перші різдвяні антології в Україні? Яку кутю та вареники готують на Тернопільщині?Видавчиня, письменниця, співачка Мар’яна Савка про свій спосіб відчути диво Різдва під час війни. 
12/20/202354 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Страви Святвечора, культура сповільнення, найсмачніші різдвяні рецепти Маріанни Душар | Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш

Рецепти улюблених страв на Святвечір від дослідниці галицької кухні Маріанни Душар – вушка з грибами та чорносливом, кульки з коропа у галяретці, кутя з сухофруктами, настояними у ромі. У третьому епізоді подкасту “Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш” говоримо про їжу як символ. Про Різдво як народження кожного з нас та нагоду виявити любов, про культуру сповільнення та прийняття. Проєкт створено спільно з Кредобанком.
12/17/20231 hour, 7 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Різдво попри радянські заборони, спогади і коляди Іванки Димид | Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш

Відомі українці про різдвяні традиції своїх родин. Гостя другого випуску Іванка Димид, художниця, іконописиця, онука історика Івана Крип’якевича. Яким було Різдво її рідних на засланні у Сибіру, як святкували у Львові попри радянські заборони? Як у родині Димидів прикрашають дім, як роблять домашню шопку? Про різдвяне мучеництво галицьких господинь та улюблені коляди (навіть французькою!) у виконанні Іванки Димид у другому епізоді подкасту “Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш”. Проєкт створено спільно з Кредобанком.
12/12/20231 hour, 15 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ярослав Грицак про Різдво свого дитинства, головні легенди свята | Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш

Новий подкаст "Крафтове Різдво з Надійкою Гербіш", у якому відомі українці діляться різдвяними спогадами та традиціями своїх родин. У першому епізоді історик, публічний інтелектуал Ярослав Грицак розповів, як святкував Різдво у дитинстві, чому на Святвечір не можна було казати слово "мак" і коли у нього з'явилося відчуття, що Різдво помирає. Ведуча подкасту – Надійка Гербіш, українська письменниця, перекладачка. Авторка 22 книжок, третина з яких – про Різдво. Проєкт створено спільно з Кредобанком.
12/7/202356 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Найуспішніші бої повстанців | УПА. Сила опору

Як упівці давали відсіч ворогам: наймасштабніші бої, диверсії та вдалі спецоперації українського визвольного руху. Бій під Космачем та Гурбами, Колківська республіка, визволення в'язнів з тюрми у Володимирці та інші успішні атаки повстанців. Про них розповідаємо у п'ятому епізоді подкасту "УПА. Сила опору".
11/28/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Помста за Голодомор. Як ОУН ліквідувала радянського дипломата і шпигуна | Атентат

Звістки про голод на Великій Україні спонукали ОУН до рішучих дій. Влітку 1933 року вони почали підготовку до вбивства, яке мало привернути увагу світу до трагедії. Жертвою обрали радянського консула у Львові. Виконавцем замаху зголосився бути молодий оунівець, 18-річний Микола Лемик. Що було далі? Розповідають історики Віталій Ляска та Андрій Козицький у другому епізоді подкасту про політичні вбивства "Атентат".
11/27/202344 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ранні слов’яни: зграї розбійників чи вправні воїни? | ГЕН ВІЙНИ

Восьмий і завершальний випуск "Гену війни" присвячений нашим прямим предкам – слов’янам. Яким було їхнє військове мистецтво, що про нього відомо з писемних свідчень? Як до слов'янських воїнів ставилися сусіди? Якими була їхня зброя та тактика? Експерт цього випуску – Євген Синиця, кандидат історичних наук, голова Спілки археологів України, дослідник ранньослов’янської спадщини.
11/17/202355 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Його ім’ям називали дітей. Чому Мирослав Січинський убив Анджея Потоцького? | АТЕНТАТ

Новий подкаст про політичні вбивства "Атентат". Перший епізод про резонансний напад 1908 року, коли у Львові студент Мирослав Січинський напав на польського графа та цісарського намісника Анджея Потоцького. Які мотиви керували Січинським? Як він планував напад? Похвилинна реконсутркція подій. Як сформувався культ Січинського та хто допоміг йому втекти з в'язниці? Розповідають ведучі подкасту Віталій Ляска та Андрій Козицький.
11/6/20231 hour, 3 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Агенти, авіація, каральні акції, елітні спецвійська: як Німеччина і СРСР боролися з УПА | Сила опору

Радянська пропаганда таврувала упівців "гітлерівськими посіпаками". Натомість німецька називала їх "більшовицькими агентами". Обидва тоталітарні режими вважали український визвольний рух бандитським і будь-що намагалися його знищити. Для цього залучали елітні спецвійська, бронетехніку та навіть авіацію! Та чи вдалося радянській та нацистській імперіям придушити опір українських повстанців? Слухайте у четвертому епізоді подкасту "УПА. Сила опору". Проєкт створено спільно з рестораном "Криївка".
11/1/202326 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#151 Міфи про антисемітизм українців | Віталій Нахманович | БЕЗ БРОМУ

Як нацисти провокували місцеве населення проти євреїв? Чому жертви репресій не чинили опору? Що насправді відомо про участь українців у Голокості? Що не так з політикою історичної памʼяті в Україні? У "Без брому" розповів Віталій Нахманович, історик, провідний науковий співробітник музею історії Києва, автор праць з історії євреїв, Голокосту, Другої світової війни.
10/31/202359 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

#147 Міграції, племінні союзи та скарби. Ким були наші пращури? | Ярослав Володарець-Урбанович | БЕЗ БРОМУ

Де зʼявились перші словʼяни? Хто такі анти, склавини та венеди? Як виглядали слов’янські городища? І як Русь підкорювала племінні території? Про словʼян та їхнє розселення українськими землями у V–VII ст. у "Без брому" розповів Ярослав Володарець-Урбанович, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології НАНУ.
10/31/20231 hour, 11 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#150 Що не так з дослідженнями Волинської трагедії | Оксана Каліщук | БЕЗ БРОМУ

Чому польські та українські історики не можуть дійти згоди у поглядах на волинські події 1943 року? Які маніпуляції фігурують у дослідженнях? Якою б мала бути офіційна позиція України? Про це у "Без брому" розповіла Оксана Каліщук, докторка історичних наук, професорка Волинського національного університету, авторка праць про політику памʼяті України та Польщі.
10/31/20231 hour, 20 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#149 Що робила дивізія Ваффен СС "Галичина" | Мирослав Шкандрій | БЕЗ БРОМУ

Що саме вирішив Нюрнберг та три комісії, які досліджували причетність вояків дивізії до воєнних злочинів? Чому мовчать про півтори мільйона радянських громадян у німецькому війську? Чи місце дивізійникам серед борців за волю України? Про це у "Без брому" розповів Мирослав Шкандрій, історик, викладач Манітобського університету (Канада) та Колумбійського університету (Нью-Йорк). А також син дивізійника. У 2023 році вийшла його англомовна праця про історію дивізії “Галичина”.
10/31/202356 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#148 Шептицький сьогодні неможливий | Борис Ґудзяк | БЕЗ БРОМУ

Який зв’язок між митрополитом Шептицьким і революціями незалежної України? Чи можливе сьогодні об’єднання усіх Церков в Україні? Чому Папа Франциск ідеалізує російську культуру? У програмі "Без брому" розповів Борис Ґудзяк, митрополит Української греко-католицької церкви, голова Філадельфійської архиєпархії в США, президент УКУ.
10/31/202355 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#146 Як планета Ді-Пі врятувала Незалежність | Оксана Забужко | БЕЗ БРОМУ

Скільки українців опинилися в таборах Ді-Пі після Другої світової? Чому про українську політичну еміграцію не пишуть у шкільних підручниках? Чому інтелектуалам-емігрантам так залежало зберегти “Україну на виїзді”? І як це вплинуло на нас після Незалежності? У "Без брому" розповіла Оксана Забужко, письменниця, публіцистка, літературознавиця, лавреатка Шевченківської премії, літературної премії “Анґелус” та багатьох інших українських та міжнародних відзнак.
10/31/20231 hour, 33 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

#145 Життя та культура скіфів Чорноморського узбережжя | Оксана Ліфантій | БЕЗ БРОМУ

Скіфи, скити чи сколоти? Які стосунки були в скіфів з кіммерійцями та греками? Коли скіфи з’явились на Північному Причорномор’ї? Що таке “звіриний стиль”? Та що призвело до зникнення скіфів? У програмі "Без брому" розповіла Оксана Ліфантій, кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця скрабниці Національного музею історії України.
10/31/20231 hour, 13 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#144 Чи була Україна економічною колонією Російської імперії? | Іван Савчук | БЕЗ БРОМУ

Як Україна стала "житницею Європи"? Що з української продукції та товарів масово експортували у 17-19 століттях? Як перебування під владою імперій вплинуло на економічний розвиток країни? У програмі "Без брому" розповів Іван Савчук, кандидат географічних наук, старший науковий співробітник Лабораторії географії міст (Вища школа суспільних наук, Франція).
10/31/20231 hour, 21 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#143 Магдебурзьке право в українських містах | Тетяна Гошко | БЕЗ БРОМУ

Магдебурзьке право існувало на українських землях з XIV до XVI століття. Що це за право? Хто міг стати громадянином міста на магдебурзькому праві? Як таке місто функціонувало? У чому вплив магдебургії помітний в Україні досі? У "Без брому" розповіла Тетяна Гошко, докторка історичних наук, викладачка Українського католицького університету.
10/31/20231 hour, 7 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#142 Покоління українських літераторів до і після ДСВ | Євгеній Стасіневич | БЕЗ БРОМУ

Як Дмитро Донцов вплинув на покоління літераторів? Що таке літературний фашизм і чи був він в Україні? Хто такі мурівці та вісниківці і як вони бачили ідею єдиної України? Про літературу таборів Ді-Пі та еміграції у "Без брому" розповів Євгеній Стасіневич, літературний критик і літературознавець.
10/31/20231 hour, 14 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#141 Сліди ногайців в історії України | Владислав Грибовський | БЕЗ БРОМУ

Хто такі ногайці? Коли проживали на українських землях? Чи це вони робили набіги на наші села? Якими були відносини козаків з ногайцями? Які експерименти Російської імперії знищили традиційний ногайський уклад життя? У "Без брому" розповідає Владислав Грибовський, кандидат історичних наук, дослідник історії степових народів ранньомодерного часу.
10/31/20231 hour, 9 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Головні ознаки вояків УПА | Сила опору

В УПА воювали не лише мешканці заходу України, повстанцями ставали вихідці з усіх українських регіонів. Серед упівців були представники 35-ти національностей, і навіть росіяни! Таке різноманіття красномовно свідчить про те, що українські націоналісти не були шовіністами чи ксенофобами, як їх зображувала комуністична пропаганда. Про це ви почуєте у третьому епізоді подкасту "УПА. Сила опору". Проєкт створено спільно з рестораном "Криївка".
10/20/202331 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Коли насправді виникла УПА і з ким боролася? УПА. Сила опору

У другому епізоді подкасту "УПА. Сила опору" розповімо про основну ідею повстанців. За що вони боролися? Кого визначили своїми ворогами? Якою бачили незалежну Україну? А почнемо з виникнення повстанської армії. Насправді це не сталося 14 жовтня 1942 року.
10/11/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Перші лицарі старої Європи. Хто такі сармати і як вони воювали | ГЕН ВІЙНИ

Сармати – перші лицарі старої Європи, родичами яких прагнули стати середньовічні та новочасні аристократи. Чому їхня поява на історичній арені стала чимось нечуваним, революційним? Що нового вони принесли у мистецтво війни? Якою була їхня зброя та обладунки? Що відомо про жінок-сарматок, наскільки вони були войовничими? Розповідає Олександр Симоненко, доктор історичних наук та сарматознавець. Автор та ведучий подкасту – Павло Нечитайло. Звукове оформлення та голос цитат – Яніна Шпачинська. Ілюстрації – Максим Паленко.
10/4/202353 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Як вижити у криївці | УПА. Сила опору

Новий подкаст про Українську повстанську армію "Сила опору". Розповімо як "хлопцям із лісу" вдавалося протистояти тоталітарними режимам – без своєї держави, всупереч іншим державам, жодна з яких не вважала, що українці мають право на власну. Повстанців підтримував тільки український народ. Перший епізод про криївки – винахід упівців, який допоміг тримати опір понад 10 років. Подкаст виходить у співпраці з рестораном "Криївка".
9/30/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Як скіфи зробили військову революцію | ГЕН ВІЙНИ

Новий лук, хитра тактика, досконалі вершники – це про скіфів і їхню військову майстерність. Багатство курганів, скіфське золото, тексти Геродота та довга історія досліджень скіфських старожитностей робить їх одним із найпопулярніших історичних народів на території України та однією із найвідоміших археологічних культур. Якою була їхня військова тактика, озброєння, спорядження, як вони вели військові походи? Розповів Юрій Болтрик, кандидат історичних наук, археолог, дослідник скіфських курганів, учасник та керівник численних археологічних експедицій.
9/21/202355 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Кіммерійці: початок ери вершників та кавалерії | ГЕН ВІЙНИ

Перший історичний народ на українських землях – кіммерійці. Якою мовою вони говорили, з ким воювали, якою була їхня зброя та обладунки, якими були їхні стосунки зі скіфами та іншими сусідами, якою була їхня тактика та що вони по собі залишили? Експерт цього епізоду – Олександр Могилов, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАНУ.
9/4/202336 minutes, 1 second
Episode Artwork

Прудентополіс говорить українською, сучасна діаспора у Бразилії | Наші люди

У завершальному випуску подкасту "Наші люди"ви почуєте: Які міста у Бразилії говорять українською? Коли та чому переселенцям з українських земель заборонили говорити рідною мовою? Як вдалося її зберегти всупереч обставинам? Та якою є сучасна українська діаспора у Бразилії?
8/22/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Коли почалися перші масові війни в Україні: колісниці, арії, бронзова доба | ГЕН ВІЙНИ

Бронзова доба – це епоха, коли через територію України проходили різні культури, вони контактували, змішувалися та взаємпроникали. Це час революційних змін у кліматі, способі життя, матеріальній культурі та поховальному обряді. Це також період, коли з’явилися перші писемні пам’ятки, заможні міста та держави. Тоді ж і зародилося військове мистецтво. Яким воно було на території України? Експерт цього випуску – Роман Литвиненко, доктор історичних наук, професор Донецького національного університету ім. В. Стуса. Автор та ведучий подкасту – Павло Нечитайло. Звукове оформлення та голос цитат – Яніна Шпачинська. Ілюстрації – Максим Паленко.
8/18/202357 minutes, 1 second
Episode Artwork

Від куті до літургії: Як у Бразилії зберегли українські традиції | Наші люди

Як українці зуміли зберегти свої традиції? Чому відмовили у службі першому греко-католицькому священику? Чорні голубці, борщ за апельсинами: як готують українські страви по-бразильськи? Подкаст про історію української діаспори у Бразилії "Наші люди". Авторка та ведуча Олена Владика записала нащадків українців, які на початку ХХ століття подалися через океан у пошуках кращого життя. Та чи отримали вони рай на землі, який їм пообіцяли?
8/15/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Трипільці мирні чи войовничі: про що свідчать знахідки | ГЕН ВІЙНИ

Найпопулярніша та найвпізнаваніша археологічна культура на території України. Високий статус трипільської культури у вітчизняному метаміфі пояснюється великою кількістю поселень, памʼяток. Загадкові орнаменти, поселення-гіганти, ритуальні спалення, відсутність могильників та безмежна матеріальна спадщина змушує сотні умів перейматися дискурсом трипільської культури й до сьогодні. А якими трипільці були воїнами? Розповідає Олександр Дяченко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАНУ. Автор та ведучий подкасту – Павло Нечитайло. Звукове оформлення та голос цитат – Яніна Шпачинська. Ілюстрації – Максим Паленко.
8/9/202338 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Як українська стала державною мовою у Бразилії? | Наші люди

Як українська мова стала державною у бразильському місті Прудентополіс? Якими були українські села у Бразилії? Як бразильці ставали козаками? Чому українці платили за подаровану землю? Слухайте у п'ятому епізоді подкасту "Наші люди". Авторка та ведуча Олена Владика записала нащадків українців, які на початку ХХ століття подалися через океан у пошуках кращого життя.
8/9/202321 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Як воювали люди неоліту: землероби проти мисливців на українських землях | ГЕН ВІЙНИ

Що таке неоліт і чому люди в цей час почали більше воювати? Якими були перші одомашнені тварини та рослини на українських землях? Хто такі бугодністровці? Чи були збройні конфлікти між мисливцями та землеробами? Міграції людей з Близького Сходу в українські землі – чи була боротьба? Кам’яні булави та шліфовані сокири – перша зброя для вбивства з наших земель. Воїн у кам’яній добі – які обладунки знайшли в Україні? Про епоху неоліту розповідає Дмитро Гаскевич, археолог, співробітник Інституту археології НАН України. Автор та ведучий – Павло Нечитайло. Звукорежисерка – Яніна Шпачинська. Ілюстрація – Максим Паленко.
8/2/202350 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Перші конфлікти в історії людства: неандертальці проти гомо сапіенс | ГЕН ВІЙНИ

Про найдавніші військові конфлікти на українських землях у новому подкасті "Ген війни". Починаємо з палеоліту: Чи зустрічалися у двобої людина розумна і неандерталець? Що відомо про перші людські конфлікти? Як лікували рани в палеоліті?  Експерт цього епізоду – Леонід Залізняк, доктор історичних наук, археолог, професор Києво-Могилянської академії. Автор та ведучий – Павло Нечитайло. Звукорежисерка – Яніна Шпачинська. Ілюстрація – Максим Паленко.
7/22/202342 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Дикі звірі, голод та аборигени! Як українці захищались від бразильських небезпек | Наші люди

Які небезпеки чекали українців після приїзду у Бразилію на початку ХХ століття? Як боролися з місцевими хворобами? Чи нападали на них тамтешні мешканці? Чому українських дітей віддавали у бразильські сімʼї? Про це у четвертому епізоді подкасту "Наші люди", присвяченому історії української діаспори у Бразилії. Авторка та ведуча Олена Владика записала розповіді нащадків перших українців, які подалися через океан у пошуках кращого життя. Та чи отримали вони обіцяний рай на землі?
7/18/202322 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Хабар на кожному кроці! Як перші українці долали шлях до Бразилії | Наші люди

Для українців, які вирішили покинути рідний дім та податися у Бразилію, чекало перше найтяжче випробування – дорога до іншого континенту на пароплаві. Переселенців намагалися обдурити на кожму кроці: від купівлі квитків до перевірки багажу. Що про цю подорож пригадують нащадки перших українських емігрантів у Бразилії – почуєте у третьому епізоді подкасту "Наші люди".
7/12/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Вербували й обманювали! Як українці емігрували до Бразилії 130 років тому | Наші люди

Покинути рідний дім і податися за 10 тисяч кілометрів на початку ХХ століття українців заохочували спеціальні вербувальники. Вони розповідали людям неймовірні легеди, зачитували звернення "бразильського короля" та листи від емігрантів, які нібито вже пізнали рай на землі. Довірливі селяни ж іноді продавали усе своє майно, щоб купити квиток на корабель. Як це було – розповідають нащадки перших українців, які емігрували до Бразилії, та Олена Владика, перекладачка, дослідниця родоводів та авторка подкасту "Наші люди" про бразильську Україну.
6/23/202321 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Перші українці у Бразилії: чому покидали рідну землю? | Наші люди

Новий подкаст про історію української діаспори у Бразилії "Наші люди". Авторка та ведуча Олена Владика записала нащадків українців, які на початку ХХ століття подалися через океан у пошуках кращого життя. Та чи отримали вони рай на землі, який їм пообіцяли? У першому епізоді розповідаємо, чому 130 років тому наші предки наважилися покинути дім і податися за 10 тисяч км? Якою вони уявляли Бразилію? Та чому обирали саме цю країну для еміграції?
6/15/202322 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Дідухи, домовики та магічні печі. Магія ранніх словʼян | подкаст Магія, ікла та шерсть

У сьомому і завершальному епізоді подкасту "Магія, ікла та шерсть" зануримося у магічний світ ранніх слов'ян. Як і чому рослини вмонтовували у печі? Хто такий Дідух? Як наші предки уявляли домовика? Чим відрізнявся ритуальний посуд з відбитками зернівок від звичайного? Хто такий Дідух? Гість випуску – старший науковий співробітник віддулу давніх слов'ян Інституту археології НАНУ Сергій Горбаненко.
6/6/202338 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Берестейська унія: розлом, який змінив історію України | Леонід Тимошенко

Про передумови Берестейської унії, історичних персон, які були до неї причетні, та наслідки жовтневих подій 1596 року. Чи дискримінували православних у Речі Посполитій у XVI столітті? Як відбувався занепад Київської православної митрополії? Чому частина православної ієрархії хотіла перейти в унію? Наскільки консолідованими щодо унії на початках цього процесу були православні ієрархи? Розповідає Леонід Тимошенко, доктор історичних наук, професор історичного факультету Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка. Автор понад 200 наукових та навчально-методичних праць, зокрема навчального посібника про Берестейську унію.
5/27/20231 hour, 27 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Русь йде на Захід: європейські хроніки про державу Романовичів | Ілля Паршин

Що європейські хроніки писали про Галицько-Волинську державу? Як загинув її засновник Роман Мстиславович? Чи існували якісь стереотипи європейських хроністів щодо Русі? Що відбулося після 1252 року? Як латиномовний світ бачив коронацію Данила? Та як розвивалась шлюбна дипломатія у XIII–XIV століттях. Розповідає кандидат історичних наук, завідувач відділу історії середніх віків Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Ілля Паршин.
5/27/20231 hour, 15 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Річ Посполита в історії Львова | Мирон Капраль

Львів був найвідомішим містом українських земель у 15–17 століттях. Що тоді відбувалося у місті? Ким були його мешканці. Чи були русини Львова національною громадою, а не релігійною? Як Річ Посполита вплинула на українців? Розповідає Мирон Капраль, доктор історичних наук, професор, керівник Львівського відділення Інституту української археографії ім. М. С. Грушевського НАН України.
5/27/20231 hour, 20 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Радянські стереотипи про українську культуру. Як віднайти своє? | Ярослава Музиченко

Що спільного між українською культурою та культурою європейських країн? Чи збереглись дохристиянські мотиви у традиційній культурі? Як і коли етнічне стає національним? Та як розрізнити своє та нав’язане? Розповідає етнологиня, журналістка, наукова співробітниця Музею Івана Гончара Ярослава Музиченко.
5/27/20231 hour, 7 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Депутінізація = Денацифікація Німеччини? Нюрнберг, політика пам’яті та пацифізм | Сергій Стельмах у Без брому

Що таке німецька політика пам’яті? Чи можна порівнювати депутінізацію та денацифікацію? Що поєднує ставлення німецького уряду до України у ХХ та ХХІ столітті? Про це у програмі "Без брому" розповів Сергій Стельмах, доктор історичних наук, головний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України фахівець з теоретичних проблем історії, зарубіжної історіографії та історії Німеччини 19–21 ст.
5/22/20231 hour, 16 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Половці і Русь: як із ворогів стали союзниками | Ірина Тимар у Без брому

У цьому випуску "Без брому" розповідаємо про половців. Звідки цей кочовий народ прийшов в українські степи? Чи існувала Половецька держава? Скільки було походів половців на Русь і навпаки? Скільки було русько-половецьких шлюбів: таємниця одруження князя Башкорда та овдовілої княжни. Наскільки далеко половці просунулися на Захід? Якою була остання згадка про цей народ? Про це інформує кандидатка історичних наук, дослідниця Центру медієвістичних студій Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ірина Тимар.
5/22/20231 hour, 5 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Українські лицарі: як виникло козацтво, перша Січ та козацька ідентичність | Сергій Леп’явко у Без брому

У цьому випуску "Без брому" ви почуєте, що таке теорію фронтиру та чому вона важлива для розуміння історії України. Коли та за яких обставин зародилося українське козацтво, що спричинило перші повстання козаків та як вони вийшли на міжнародну політичну арену. Про це розповідає доктор історичних наук, професор Ніжинського державного університету, військовослужбовець ЗСУ Сергій Леп’явко.
5/22/20231 hour, 36 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Роль Чорного моря в українській історії | Віталій Портников у подкасті Битва за Південь

Фінальний епізод подкасту "Битва за Південь" про те, як Чорне море впливало на історію України. Чи можлива Російська імперія без Чорного моря? Звідки міфи про жорстоких османів та нецивілізовану Кримську державу? У чому секрет унікальної одеської ментальності? Гість випуску – Віталій Портников, український публіцист, письменник, журналіст, лавреат Шевченківської премії.
5/22/202357 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Кахельна аркадія: звірі та їхні світи в історії України | Магія, ікла і шерсть

У шостому випуску подкасту "Магія, ікла та шерсть" ви почуєте про звірів, яких зображали на кахельній плитці – зміїв, драконів, русалок, грифонів та двоголових орлів. Про це розповідає заступник генерального директора з наукової роботи Музею історії Києва, кахлезнавець, археолог Олександр Пашковський.
5/22/202339 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Херсонщина: імперське минуле чи козацька слава? | Битва за Південь

Сьомий епізод подкасту "Битва за Південь" присвячено історичному минулому Херсону. Наш гість – Роман Кабачій, херсонець, історик та публіцист, доктор PhD, автор монографії “Вигнані на степи”. Яка доля спіткала 100 тисяч українців, яких розселили по півдню у 1950-х? Чи повернеться памʼятник Потьомкіну у місто? Що переважає в історичній пам'яті херсонців – імперське минуле чи козацька слава? [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]
5/22/202341 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Скіфський бестіарій: грифони, крилаті леви, рибо-птахи та напів коти | Магія, ікла і шерсть

Що таке скіфський звіриний стиль? Яких тварин скіфи вважали священними? Чому на найкоштовнішому скіфському артефакті так багато звірів? У пʼятому випуску подкасту "Магія, ікла та шерсть" про скіфський бестіарій детально розкаже скіфолог, кандидат історичних наук Оксана Ліфантій.
4/28/202350 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

“Було овець більше, ніж людей”. Економічна історія степової України | Битва за Південь

Як Україна стали житницею Європи? Коли узагалі степ перетворився на найродючіші українські землі? Що там вирощували окрім зерна? Про рибальство, соляні промисли та вівчарство на Півдні України розповів дослідник економічної географії Іван Савчук. У шостому епізоді подкасту "Битва за Південь" про господарське освоєння Північного Причорномор'я.
4/20/202348 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Сирени, сфінкси, кентаври: міфологія давніх греків та її сліди в Україні | Магія, ікла та шерсть

Чому у давніх греків були популярними гібриди людей та тварин? Що відомо про кентаврів та мінотаврів? Як за міфологією виникли скіфи? Як зображали сфінксів та грифонів? Та чи залишилися їхні сліди на українських землях? У четвертому епізоді подкасту "Магія, ікла та шерсть" про істот давньогрецької міфології розповість кандидатка історичних наук, дослідниця античних центрів Північного Причорнормор'я Тетяна Шевченко.
4/13/202342 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Степ до Січі: експансія Литви, вплив Золотої Орди, битва на Синіх Водах | Битва за Південь

Яким було життя в українському степу після монгольської навали 1240-х років? Битва на Синіх Водах – міф чи правда? Чим закінчилася експансія Литви на Причорноморʼя? У п'ятому епізоді подкасту "Битва за Південь" про події 12–15 століть розповідає Віталій Михайловський, доктор історичних наук, професор Київського університету ім. Б. Грінченка. [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]
3/31/202342 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Істоти Трипілля: летючі собаки, священні бики та дракони | Магія, ікла і шерсть

Яких тварин трипільці вшановували у пластичних фігурах і чому саме їх? Чи бачили вони представників фауни, які не дожили до нашого часу? Чи зображали трипільці драконів? Яких екзотичних тварин вони одомашнили? У третьому випуску подкасту "Магія, ікла та шерсть" про зооморфні фігурки трипільської культури розкажуть кандидат історичних наук, завідувач відділом археології у Національному заповіднику "Давній Галич" Тарас Ткачук та археозоолог, кандидат історичних наук Михайло Кублій.
3/31/202335 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Український воєнний фольклор: як зрозуміти себе і свого ворога | Оксана Кузьменко

У чому секрет популярності пісні "Ой у лузі червона калина"? Про що співали січові стрільці і як їхня творчість вплинула на українську ідентичність? Фронтові пісні Червоної армії – як їх використала радянська пропаганда? Що зафіксував фольклор про Голодомор? Та чи збереглася народна творчість в Україні краще, ніж у країнах Європи? Про це у випуску "Без брому" розповідає фольклористка, докторка філологічних наук, старша наукова співробітниця, дійсна членка НТШ Оксана Кузьменко.
3/28/20231 hour, 16 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Як зародилася українська авіація? Геніальні конструктори та легендарні пілоти | Андрій Харук

Як в Україні зароджувалася військова авіація? Пілоти-українці в Першій світововій війні. Геніальні конструктори та будівничі із Києва. Чи вважав себе українцем Ігор Сікорський? Про це у випуску програми "Без брому" розповів доктор історичних наук, професор Національної академії сухопутних військ Андрій Харук.
3/28/20231 hour, 5 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Міфи про Середньовічну Україну: між норманами та Візантією | Дмитро Гордієнко

Як називати: Давня Русь, Київська Русь чи Середньовічна Україна? Хто насправді був зачинателем київської династії? Цей випуск "Без брому" про те, як зародились, розвивались та охолонули русько-візантійські відносини. Розповідає кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства Дмитро Гордієнко.
3/28/20231 hour, 32 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Навіщо мати мерця під порогом? Традиційне українське житло та його символіка | Роман Сілецький

Як виглядало традиційне українське житло? Чим воно відрізнялося в різних регіонах? Про будівничий процес та обряди з ним пов'язані розповідає доктор історичних наук, професор кафедри етнології Львівського університету Роман Сілецький. У цьому випуску ви почуєте, чому українці посипали дах землею, коли в українських хатах з’явились димарі та що таке “закладна жертва”.
3/28/20231 hour, 17 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Пушкін, Катерина та Ленін – історична пам’ять чи символ окупації | Андрій Гречило

Пам'ятники та вулиці з радянської епохи – це імперські маркери чи частина історичної пам'яті українців? Про деколонізацію українських міст та сіл говоримо із доктором історичних наук, одним зі засновників та головою Українського геральдичного товариства Андрієм Гречилом.
3/28/20231 hour, 19 minutes, 1 second
Episode Artwork

Що трипільці лишили по собі: жіночі фігурки, статуетки вагітних, богиня-птаха | Магія, ікла і шерсть

У другому випуску подкасту "Магія, ікла та шерсть" про обряди і вірування трипільців. Які магічні дії вони робили за допомогою антропоморфної пластики? Що вона значила для трипільців? Навіщо фігурки розбивали? Чи замінили ними жертвоприношення? Розповідає львівська дослідниця антропоморфної пластики у фондах Львівського історичного музею Яна Яковишина. Автор та ведучий Павло Нечитайло
3/20/20231 hour, 1 minute, 17 seconds
Episode Artwork

Стародавній Рим та Україна: давній зв’язок з Європою | Віктор Гуменний

Коли давні римляни вперше з’явились на теренах сучасної України? Чим Північне Причорномор’я так вабило римлян? Чи могли б наші території зазнати романізації та стати провінціями? Коли римлян вигнали варвари? Про ваєливість римської спадщини для України розповідає кандидат історичних наук, доцент кафедри археології ЛНУ ім. І. Франка Віктор Гуменний.
3/20/20231 hour, 14 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Чи є майбутнє в археології України? Законодавство, скарбошукачі та байдужа держава | Олег Осаульчук

У якому стані перебуває археологія України? В чому проблема “чорної” археології? Та яким є ідеальний образ української археології у майбутньому? Про це розповідає історик, директор “Рятівної археологічної служби”, очільник та учасник низки археологічних експедицій Олег Осаульчук.
3/20/20231 hour, 14 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Чи зникло королівство Русі? Держава Романовичів після смерті Данила | Леонтій Войтович

Що сталося з галицькими та волинськими землями після смерті Данила Романовича? Чи добрим правителем був його син – Лев Данилович? Як обірвалась лінія Романовичів? Які наслідки мав Вишеградський з’їзд? Та коли відбулось остаточне приєднання Галичини до Польщі, а саме - розпад Королівства Русі? У цьому епізоді ви почуєте розповідь Леонтія Войтовича, дослідника княжої доби, який відійшов у засвіти 7 лютого 2023 року.
3/20/20231 hour, 9 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Германці, праслов'яни та Рим на Заході України: що каже археологія? | Ярослав Онищук

Що відбувалося на українських землях у перші століття нашої ери? Доктор історичних наук, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки ЛНУ Ярослав Онищук розповідає, які народи жили та проходили через наші терени на початку нової ери. Чи можна прив’язувати археологічні культури до етносів? У чому унікальність могильника Карів І? Чи доходили сарматські впливи на західні землі України? Та чи були черняхівська та київська культури прабатьківщиною слов’ян?
3/20/20231 hour, 20 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Справжнє обличчя "русского мира": знищення світу і прикриття культурою | Лариса Якубова

Доктор історичних наук, завідувачка відділу Інституту історії НАНУ Лариса Якубова про справжню суть “русского мира”. Чому росіяни відстали від усього світу на 300 років? Що сформувало ідеологію “русского мира”? як її приховували століттями? Якою стала історична місія України після 24 лютого? Росія як антицивілізація: чому їх постійно відкидає у тоталітаризм? Та як українцям все-таки знайти вакцину від “русского мира”?
3/15/20231 hour, 15 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Бестії верхнього палеоліту: мамонти, лісовий слон та печерний ведмідь | Магія, ікла та шерсть

Новий подкаст “Магія, ікла та шерсть” про зниклих тварин та міфічних чудовиськ з українських земель. Тільки матеріальні докази. У першому випуску про представників фауни епохи палеоліту. Чи справді наші предки полювали на мамонтів? Чи жили в Україні шаблезубий тигр та шерстистий носоріг? Якої тварини люди палеоліту боялися найбільше? Розповідає доктор географічних наук, викладач Чернівецького університету Богдан Рідуш. Автор та ведучий подкасту – Павло Нечитайло. Звукорежисерка – Яніна Шпачинська. Журналіст – Тарас Піц.
3/13/202335 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Козаки-Кочовики-Імперія: степ перед російським загарбанням | Битва за Південь

Що відбувалося на українському Півдні напередодні загарбання Російською імперією у 18 столітті? Про це у четвертому епізоді подкасту "Битва за Південь" розповів історик Владислав Грибовський. Хто такі ногайці, яким був їхній побут в українських степах? Чому Суворов розпорядився їх знищити? Як російським військам вдалося ліквідувати найпотужніший військовий осередок українських земель – Запорізьку Січ? Проєкт “Новоросія” – навіщо він був потрібен імперії? [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]
3/9/202343 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Хто був господарем Дикого Поля | Битва за Південь

Битва за Південь – подкаст, у якому історики розвінчують російські імперські міфи про українські південні землі. Третій епізод присвячено періоду, коли зародилося козацтво. Звідки походить назва "Дике Поле"? Які країни намагалися колонізувати цей край? Хто господарював на цих землях до появи козаків? Пояснює дослідник козацької України Олексій Сокирко. [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]. 
2/27/202343 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Давні греки в Україні: як росія краде нашу античну спадщину | Битва за Південь

Росіяни багато років намагаються вписати античні центри Північного Причорномор'я у власну історію. Російська пропаганда стверджує, що Пантікапей – перший античний центр на російських теренах. Тільки це територія сучасного міста Керч у Криму, що, як усім відомо, є українським.  У другому епізоді подкасту "Битва за Південь" розповідаємо, як розвивалися античні поліси на українських землях, чому в СРСР не допускали українських дослідників до вивчення давньогрецьких міст та чого бракує Україні, що вважати античне минуле своїм. Експертка цього епізоду – Тетяна Шевченко, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця НАНУ. [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]
2/16/202339 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Яким був Південь України за часів Русі? Розвінчуємо російські міфи | Битва за Південь

Битва за Південь – подкаст, у якому історики розвінчують російські імперські міфи про українські південні землі. Перший епізод присвячено періоду Русі. Російська пропаганда стверджує, що на Півдні України у той час відбулося духовне зародження Росії і що цей український регіон є "ісконно русскімі зємлямі". Та це не так.  Хто насправді володів степом у Середні віки? Половці та печеніги – вороги чи союзники руським князям? Чи вдалося володарям Русі таки опанувати вільні степи? Як на Півдні опинилися князі з Галичини? Пояснює кандидат історичних наук Вадим Арістов. [ Цей подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу ]
2/3/202335 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Росія – це цивілізація Танатоса, Україна – цивілізація Ероса | МИ І ВОНО

Чому можновладців, а особливо диктаторів, так часто сексуалізують? Від чого збуджуються імперії? Чому в Росії перемагає Танатос? П'ятий епізод терапевтичного подкасту "Ми і Воно" про те, що зробило українців такими, якими ми є. Розмови з психоаналітиком, перекладачем та літературознавцем Юрком Прохаськом веде журналіст та редактор Володимир Семків. 
1/30/202347 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Святкувати під час війни – нормально? | МИ І ВОНО

Як ця війна змінила українців? У четвертому епізоді подкасту "Ми і Воно" психоаналітик Юрко Прохасько роздумує про провину уцілілого, ПТСР та риси українців, які викликають захоплення світу. Розмову веде журналіст Володимир Семків.
1/9/202349 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Історичні міфи та як вони впливають на нації | МИ І ВОНО

У третьому епізоді подкасту "Ми і Воно" психоаналітик Юрко Прохасько розповідає: Що таке міф і як він впливає на нації? Коли та як виникли наративи про велич росіян, меншовартість українців та братні народи? Які міфи керують росіянами у цій війні? Та що є визначальним міфом української нації? Розмову веде журналіст Володимир Семків.
12/27/202243 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Якою є ментальність та ідентичність українців | МИ І ВОНО

У другому епізоді подкасту “Ми і Воно” психоаналітик Юрко Прохасько розповідає: Як ми усвідомлюємо себе та інших? Що таке ментальність та ідентичність? Як відрізняються сучасні та давні українці? Чи псує сучасне місто життя людини? Та чи дійсно війни формують нації? Розмову веде журналіст Володимир Семків. 
12/16/202253 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Історичні травми: як вони з'являються, осмислюються та долаються? | МИ І ВОНО

Новий терапевтичний подкаст "МИ І ВОНО" про те, що зробило нас українцями. Розмови з психоаналітиком, перекладачем та літературознавцем Юрком Прохаськом веде журналіст та редактор Володимир Семків. У першому епізоді ви почуєте: Що таке історична травма? Які події з минулого вплинули на українців найбільше? Скільки поколінь приречені мовчати про пережите? Чому важливо говорити про спільний критичний досвід? Як правильно долати травму та за яких умов це можливо?
12/7/202249 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Хвороба, яку не можна називати: скандальна епідемія сифілісу | Ой лишенько

Коли сифіліс потрапив на українські землі? Хто ризикнув здоров’ям сотень людей заради медичного експерименту? Який винахід допоміг захиститися від цієї хвороби? У подкасті "Ой лишенько" розповідає Саша Буль — український співак, композитор та письменник, який зараз захищає Україну на фронті.
11/30/202233 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Історія тифу: як хвороба не лише забирала, а й рятувала життя | Ой лишенько

Чому висипний тиф називали “третьою армією США”? Чи існує ця хвороба у сучасному світі? Як в УПА змогли уникнути епідемії? Та яким чином тиф врятував життя мешканцям окупованого Львова? Розповідає Саша Буль — український співак, композитор та письменник, який зараз захищає Україну на фронті у подкасті "Ой лишенько".
11/30/202229 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Холера в Україні та світі: спалення упирів та бунти | Ой лишенько

У другому епізоді подкасту "Ой лишенько" про холеру. Як страшна хвороба посприяла розвитку каналізації та гігієни? Чому в Російській імперії довго не могли побороти холеру? Як її описували українські селяни та чому вважали, що спалення упирів допоможе її здолати? Все це та ще багато цікавих фактів розповідає Саша Буль —  український співак, композитор та письменник, який зараз захищає Україну на фронті.
11/2/202234 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Чума: найжорстокіша вбивця Середньовіччя | Ой лишенько

Як світові епідемії змінювали світ? Перший епізод подкасту "Ой лишенько". Коли вперше в історії оголосили карантин? Яким чином чумна хвороба ширилася світому? Чому Європа не могла протистояти “чорній смерті”? Чи можлива повторна пандемія чуми? Розповідає Саша Буль — співак, композитор та письменник, який зараз захищає Україну на фронті.
10/28/202235 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Христянство у княжому Києві | Давні міста 9 епізод

Звідки походить історія про проповідь апостола Андрія на київських кручах? Чи здивувалися б сучасні кияни, якби потрапили у князівські храми? Чи є сліди київських християн до часів Володимира? Розповідає Тимур Бобровський, кандидат історичних наук, дослідник археології Русі у дев’ятому випуску подкасту "Давні міста". Автор та ведучий – Павло Нечитайло, звукорежисер – Яна Шпачинська, репортерка – Аліна Туришин, диктор – Роман Кріль.
10/5/202249 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Річки давнього Києва і перша техногенна катастрофа | Давні міста 8 епізод

Де кияни брали воду для пиття і приготування їжі? Скільки джерел і річок протікало крізь давній Поділ і куди вони поділися? Як вода сформувала вуличну мережу давнього Києва? Чому Поділ називають “давньоруськими помпеями”? Розповідає завідувач сектору археології у Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" Сергій Тараненко та спелеолог Кирило Степанець у 7 випуску подкасту "Давні міста". Автора та ведучий – Павло Нечитайло.
10/5/202246 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Кладовища Давнього Києва: як ховали язичників та християн | Давні міста 7 епізод

Де знаходяться найбільші поховання давнього Києва? Чому люди ховали померлих саме на холмах і горах? Чи були у самому Києві кургани? Якими були поховальні обряди язичників? Кого знайшли у саркофазі Ярослава Мудрого? Скільки жили довгожителі середньовічного Києва? Про те, як змінювався процес поховання крізь століття і особливості життя та смерті давніх киян у сьомому випуску подкасту "Давні міста". Автор та ведучий – Павло Нечитайло. Коментують – науковці Олександра Козак і Всеволод Івакін. Обкладинку створив Михайло Скоп.
10/5/202231 minutes
Episode Artwork

Чому гривню носили на шиї? Історія українського одягу | Давні міста 6 епізод

Як розвивалася давня київська мода? Якими були найпопулярніші елементи одягу? Чому гривні носили на шиї? Яке місто було столицею давньої моди? Чи існувала спідня білизна у давніх киян? Про одяг давньої столиці, загальноєвропейські тенденції і особливо – про цікаві та незвичайні прикраси давніх киян у шостому випуску подкасту "Давні міста". Автор та ведучий – Павло Нечитайло. Коментує дослідниця Леся Ткачук. Обкладинку створив Михайло Скоп.
10/5/202248 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Фатсфуд часів Русі: м’ясо, мед, хліб та ще щось? Давні міста 5 епізод

Що їли та на кого полювали давні кияни? Якими були гастрономічні вподобання мешканців київського Подолу? Що росло на городах киян, та де вони утримували худобу? Як до центру Києва потрапив морж? Що було давнім київським фастфудом? Про раціон давнього міста, приготування меду та смаколиків, а також про процес дослідження харчування давніх киян у п’ятому випуску подкасту. Автор та ведучий – Павло Нечитайло. Коментує – археолог Сергій Тараненко і історик Михайло Кублій. Обкладинку створив Михайло Скоп.
10/5/202249 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Кубинська революція | #3 Пісні війн та революцій

Як Куба задавала музичні тренди для всієї Америки? Чи можуть існувати мамба, румба, чачача в соціалістичній державі? Чому Че Гевара насправді шакал? Дізнаєтесь у третьому випуску подкасту Пісні війн та революцій. Коментує поет, спортсмен, телеведучий, продюсер та великий друг кубинського народу Дмитро Лазуткін. Автор та ведучий – Павло Нечитайло.
3/17/202230 minutes, 1 second
Episode Artwork

Туди-Сюди #12 | Вікінги і Русь

Вікінги, нормани чи варяги? Жорстокі завойовники чи прості торговці? Перші українські князі не зовсім українські? Київська Русь – пересічне державне утворення епохи вікінгів? Коваль Людота зовсім не коваль знаменитого меча? Що взагалі відбувається? Дізнаєтесь у завершальному випуску першого сезону подкасту #туди_сюди. Розповідає Наталя Хамайко, молодша наукова співробітниця відділу наукові фонди Інституту археології НАН України.
7/7/202132 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Туди-Сюди #11 | Гуни на українських землях

Через них античні автори серйозно задумались про Апокаліпсис. Колишні закляті вороги ставали найкращими друзями. Утворювались військові союзи, зникали держави та цивілізації перед лицем катастрофічної навали, якої ще не бачив  світ. Чому гуни вирушили у свою криваву подорож і що аж так налякало їхніх сучасників? У подкасті #туди_сюди розмова з Олексієм Комарем, кандидатом історичних наук, старшим науковим співробітником відділу давньоруської та середньовічної археології Інституту археології НАНУ.
6/30/202131 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Туди-Сюди #10 | Готи на українських землях

Їхній похід почався з холодних прибалтійських країв і тривав кілька сотень років. Вони підкорювали племена і народи, воювали з римлянами та сарматами, залишили по собі рунічні написи, багаті поховання, коштовну зброю та дорогоцінні прикраси. Ми знаємо імена їхніх королів, а деякі готські держави існують і дотепер. Український аспект історії готів – у викладі Олега Петраускаса, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника, завідувача відділу археології давніх слов'ян Інституту археології НАНУ.
6/23/202131 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Туди-Сюди #9 | Давні греки на наших землях

В античні часи українське Причорномор’я було частиною грецької Ойкумени. Колоністи принесли сюди високе мистецтво, театр, архітектуру, писемність. Поліси, засновані давніми греками, проіснували не одне століття, а на місці деяких з’явилися сучасні міста. Що привело сюди давніх греків і який їхній спадок? Розповідає кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця, вчений секретар відділу Наукові фонди Тетяна Шевченко.
6/16/202130 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Туди-Сюди #8 |Амазонки в українських степах

"Скіфи не могли зрозуміти, що це таке: вони не знали ні їхньої мови, не бачили такого одягу, не знали, що це за плем'я. Вони були здивовані, звідки ті прибули, і спочатку вважали їх за чоловіків у юному віці, і почали з ними битися. Після битви, підібравши трупи, вони довідалися, що то були жінки". Так писав про амазонок батько історії Геродот. А що знає про них сучасна наука? Розповідає Оксана Ліфантій, кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця Музею історичних коштовностей України.
6/9/202129 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Туди-Сюди #7 | Велика Скіфія

За легендою, вони походять від шлюбу Геракла і напів дівчини – напів змії. Їх земля від Дону до Дунаю. Їх боялися перси та поважали спартанці. Вони любили золоті прикраси і будували величезні кургани. Мандрівка до Великої Скіфії на чолі з Юрієм Болтриком, кандидатом історичних наук, старшим науковим співробітником, завідувачем відділу "Польовий комітет" Інституту археології НАН України.
6/2/202134 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

#8 Як СРСР впливав на маси через образ жінки, стратегії виживання в ГУЛАГу | Оксана Кісь

Оксана Кісь – одна з найпомітніших в Україні дослідниць жіночої історії. Проходила наукові стажування у Гарвардському, Колумбійському та Альбертському університетах. Авторка книг, в основу яких лягли масштабні етнографічні дослідження: "Українські жінки у горнилі модернізації", "Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти". Розповідає про історію 8-го березня, методи впливу на маси через образ жінки в СРСР.
10/28/202038 minutes, 5 seconds