Winamp Logo
Krytyka Polityczna Cover
Krytyka Polityczna Profile

Krytyka Polityczna

Polish, News, 1 season, 217 episodes, 5 days, 22 hours, 24 minutes
About
Przepisujemy idee na rzeczywistość. Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej.
Episode Artwork

#16 Zwierzęta i wojna w Ukrainie

W dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Dariusz Gzyra wraca do tematu pozaludzkiego wymiaru wojny. Niemal od początku w doniesieniach o niej, jak i spowodowanym nią masowym uchodźstwie, były obecne zwierzęta. Stopniowo jednak ich wizerunki i historie znikały z mediów. Dziś pojawiają się rzadko. W szesnastym – i ostatnim dla Krytyki Politycznej – odcinku podcastu „Ważne nieważne”, sięgniemy do dzienników i wierszy czasu wojny, zawartych w książce „Wojna 2022. Dzienniki, eseje, wiersze” (Centrum Mieroszewskiego, Nowa Polszcza, 2023), żeby odnaleźć w nich ślady zwierząt. W przywoływanych cytatach odnajdziemy wiele wątków, które szerzej omówione są w ramach wykładu Dariusza Gzyry „Pozaludzki wymiar wojny w Ukrainie.” https://www.youtube.com/watch?v=4nXVCL1RS6Y Zachęcamy do polubienia profilu podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku https://www.facebook.com/wazneniewazne
2/23/20241 hour, 1 minute, 13 seconds
Episode Artwork

#15 Rysowanie wykluczeń. O komiksie wrażliwym społecznie | Edyta Bystroń

Tym razem rozmówczynią Dariusza Gzyry jest Edyta Bystroń, ilustratorka, rysowniczka, autorka komiksów, organizatorka warsztatów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt. Aktywnie uczestniczy oraz współtworzy wydarzenia promujące sztukę komiksową w Polsce. Dowiemy się jaki status w środowisku twórców i twórczyń komiksów ma tematyka związana ze zwierzętami i kto tworzy komiksy prozwierzęce. Poznamy przykłady podobnych prac z Polski i ze świata. Prześledzimy różne wątki twórczości Edyty, charakterystyczne elementy jej stylu i techniki, jakie wykorzystuje. Jak działa selfpublishing? Czy twórczość komiksowa wrażliwa na wykluczenie zwierząt może być źródłem dochodu? Czy rysunkowe opowieści musi i powinien poprzedzać solidny research związany z poruszaną tematyką?
1/26/20241 hour, 12 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#4 Autonomia cielesna i emocjonalna: Czy trzeba pocałować ciocię? | Zbigniew Izdebski

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu „Wychowanie płci żeńskiej” którego gościem jest Zbigniew Izdebski, seksuolog kliniczny, pedagog, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. W kolejnym odcinku rozmawiamy o tym, czego jesteśmy uczone jako dziewczynki – czasem mimochodem, czasem ze świadomością dorosłych, że trzeba pannę „dobrze wychować”. Trzeba więc pocałować ciocię, bo będzie jej przykro, zaopiekować się kolegą, który płacze, bo wolałaś bawić się czymś innym niż on. Wyrastamy w przekonaniu, że nasza „dziewczyńskość” nie należy całkiem do nas. Dziewczynki wręczają kwiatki, pozują do zdjęć, „żeby było ładnie”, a te, które obrazków nie upiększają, pozostawiane są samym sobie i wykluczane. Jak osoby wychowywane według tradycyjnych żeńskich wzorców uczone są oddawania własnej wolności i przekraczania swoich granic i strefy komfortu w imię uczuć innych? Gdzie kończy się empatia, a zaczyna „Opowieść Podręcznej”? *** WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz. ** Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej". Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
1/12/202439 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#16 Weganki ukradły styczeń. Czy zdołają – cały 2024 rok? | Morgan Janowicz

„Lewackie roślinożerne bojówki przemianowały styczeń na veganuary” – tak mógłby brzmieć tytuł najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”, gdyby wymyślili go mięśni lobbyści. Niestety ze szkodą dla zwierząt, naszego zdrowia i przyszłości planety robią inne, gorsze rzeczy. Czy jesteśmy w stanie się temu przeciwstawić? O tym Paulina Januszewska rozmawia z Morgan Janowicz z Green Rev Institute. Pamiętacie, jak w 2019 roku Krzysztof Bosak na (wtedy jeszcze) Twitterze, stwierdził, że ryba to nie mięso, a weganie zdeklasowali liczebnością katolików w Modlinie i Wrocławiu? Jeśli nie, to niczego nie straciłyście, ale – czytając współczesne doniesienia medialne o rosnącej liczbie wegan – możecie mieć wrażenie, że faktycznie nastała moda na dietę roślinną, a wegan jest mnóstwo. Trendy mają jednak to do siebie, że często są sztucznie kreowane przez prasę i szybko się zmieniają. Tymczasem świat nauki mówi jasno, że weganizm to jedno z kół ratunkowych dla tonącej, a właściwie – płonącej planety. Skoro początek roku obfituje w postanowienia, ale może zamiast kupowania karnetu na siłownię spróbujecie diety roślinnej? Też jest pożyteczna dla zdrowia. Tylko sugeruję, ale okazja jest dobra, bo właśnie styczeń to miesiącem, w którym już po raz 10. odbywa się Veganuary, czyli akcja brytyjskiej organizacji non-profit, zachęcająca do porzucenia mięsa i nabiału. Inicjatorzy przedsięwzięcia pokazują proste przepisy na dania wegańskie i inne przydatne wskazówki kulinarne. Zmiany naszych nawyków jednak nie wystarczą, by system żywnościowy przestał opierać się na masowym zabijaniu zwierząt. Jak to jednak zrobić, skoro naprzeciwko nas, konsumentek i obywatelek stają kontrolujący rynek i decydentów miliarderzy produkujący mięso, nabiał czy jajka? Wywierać presję na politykach. Da się. Przykładowo „Rząd Federalny Niemiec w ramach budżetu na rok 2024 przeznaczy łącznie 38 milionów euro na promocję alternatywnych źródeł białka oraz przejście na zrównoważone rolnictwo” – czytam w tekście łamach ngo.pl. Morgan Janowicz z wegańskiego think tanku Green Rev Institute opowiedziała mi z kolei o kolejnych miastach w Niderlandach, które po tamtejszym Harlemie zdecydowały się na wprowadzenie zakazu reklamowania mięsa w miejscach publicznych. Czemu w Polsce to się nie udaje? Czy rząd Donalda Tuska powoła w końcu rzeczniczkę praw zwierząt? Jak wyglądają prognozy dotyczące spożycia mięsa w najbliższych latach. Wszystkiego dowiecie się z naszej rozmowy. ** Morgan Janowicz – członkini zarządu i koordynatorka ds. partnerstwa oraz koalicji Future Food 4 Climate w Green Rev Institute. Ambasadorka European Climate Pact.
1/5/202457 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#14 Z kogo wolno robić sztukę?

Kolejny odcinek podcastu Dariusza Gzyry „Ważne nieważne” to zbiór (niedomkniętych) myśli na temat dopuszczalności wykorzystywania zwłok lub fragmentów zwierząt, w tym ludzi, w ramach sztuki, szczególnie sztuki krytycznej. Czy sztuce wolno w tym względzie więcej niż to ma miejsce w sferach poza nią? A może mniej? Jakie są przykłady wykorzystywania ciał zwierząt w sztuce? Jak artystki motywują sięganie po fragmenty zwłok jako tworzywa sztuki? Jakie cele chcą osiągnąć? Jakie ich uczucia, myśli, wątpliwości temu towarzyszą? Czym jest repodmiotowienie? Czy każde użycie jest nadużyciem? Kiedy jest, a kiedy nie? Co ma do tego szowinistyczna norma społeczna i znormalizowane korzystanie ze zwierzęcych ciał w wielu aspektach życia? Czy sztuka krytyczna sięgająca po zwierzęce ciała, jest wegańska? Czy definicja weganizmu ma sens? Jak mogłaby brzmieć lepsza?
12/22/202345 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

#27 All I want for Christmas… | Czabak, Tomasik

To oczywiście książki Krytyki Politycznej. Podsumowujemy rok, opowiadamy o najciekawszych premierach 2023 roku – a właściwie to opowiadamy o prawie wszystkich premierach mijającego roku – które teraz możecie kupić w naszej promocji świątecznej w bardzo przyjemnych cenach. https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/najczesciej-kupowane To był ciekawy rok, nie tylko w Polsce i na Świecie, ale i na naszych wydawniczych półkach. Pisaliśmy o rzekach, grzybach, poruszonych, obrońcach pańszczyzny, Irlandii, Norwegii, godności i wielu innych ważnych dla nas sprawach. Czytajcie razem z nami książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej, zwłaszcza jeżeli tak jak my, All you want for Christmas is siostrzeństwo, równość, sprawiedliwość społeczna, inkluzywna narracja historyczna, świeckie państwo, postgrowth, rozsądna polityka narkotykowa, sprawiedliwość społeczna.
12/18/202324 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#3 Wzorce kulturowe „tylko dla pań” | Zuzanna Dąbrowska, Julia Ikonowicz

Czego uczono nas o byciu kobietą a czego o byciu człowiekiem? Ulubione dziecięce bohaterki mówią o nas więcej niż czasem chciałybyśmy ujawnić: Pipi, Mała Mi, Księżniczka w Oślej Skórce – to buntowniczki uczące dziewczynki od dzieciństwa strategii przetrwania. Czego możemy się o sobie dowiedzieć z filmów i książek, które nas ukształtowały? Czy możemy w nich znaleźć siebie? Czy kobietom w kulturze wolno być kim chcą? Dziś nowa fala kobiet w komedii i muzyce popularnej nie stosuje się do zasad. Od stand upowych hitów Netflixa z Hanną Gadsby, Katherine Ryan i Taylor Tomlinson po Lizzo i Cardi B – kobiety dużo śmielej mówią o seksie i nie oszczędzają męskich uczuć. Czy jest granica, którego nie powinny przekraczać dla dobrego smaku? *** WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz. ** Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej". Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
12/15/202329 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

#15 Smutek jest rewolucyjny | Marta Niedźwiecka

Nie dosyć, że jako kobiety nie możemy się złościć, bo będziemy brzydkie, a chłopaki nie mogą płakać, bo będą ciapami, to jeszcze żadne z nas bez względu na płeć nie powinno się smucić. Dlaczego? Bo nie będziemy wtedy właściwymi, produktywnymi i konsumującymi obywatelami w naszym „pięknym i cudownym” zestroju neoliberalizmu z kapitalizmem – mówi Marta Niedźwiecka. Zyskujące na popularności kultura terapii i popsychologia dużo mówią o dbaniu o siebie, ale wydają się nie mieć odpowiedzi na pytanie: jak w pędzącym świecie pozwolić sobie na to, by nie zwariować, przy okazji nie bankrutując. Może nawet wcale go sobie nie zadają. Tymczasem kryzysy psychiczne stają się społeczną dominantą. Recepta jest prosta, idź do lekarza, na psychoterapię, weź leki. Tylko, czy w ten sposób w ogóle leczymy przyczynę, czy jedynie skutek? Czy mamy czas i zasoby, żeby na przykład zająć się żałobą i smutkiem, które – stłamszone, wracają w postaci depresji? Dlaczego obok niezwykle ważnej i potrzebnej normalizacji dbania o zdrowie psychiczne nie ma też opowieści o tym, co robić, żeby nam nie szwankowało? A szwankuje, bo trwa patriarchalny antropocen, w którym monetyzuje się wszystkie emocje, ale nie smutek, oraz następuje coraz szybszy rozpad wspólnot. Ten psycholożka i propagatorka nauki Marta Niedźwiecka nazywa kryzysem porównywalnym wagą z tym klimatycznym, a nawet bezpośrednio się do niego przyczyniającym. Jak jednak budować relacje, grupy, wsparcia, porozumienie i silne społeczeństwa, gdy mężczyźni chcą patriarchatu, a kobiety matriarchatu, nie rozumiejąc, że każda z tych opcji to przepis na porażkę, a nie rewolucję? Może na przekór opresyjnym systemom trzeba się bratać, siostrzyć i smucić? Na te i wiele innych pytań Niedźwiecka odpowiada w rozmowie z Pauliną Januszewską w najnowszym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości. I opowiada o swojej nowej książce O zmierzchu. Jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu, która ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. Marta Niedźwiecka – psycholożka, sex coachka, mówczyni i propagatorka nauki, autorka podcastu „O zmierzchu” oraz książek: „Slow seks. Uwolnij miłość” oraz „O zmierzchu. Jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu”. Cytowane teksty: Książka Marty – https://www.gwfoksal.pl/o-zmierzchu-marta-niedzwiecka-sku8a86d14e371d3ed59d8c.html Poprzednia rozmowa Marty i Pauliny Kto nam zepsuł seks? Nie tylko Kościół i kapitalizm https://krytykapolityczna.pl/nauka/psychologia/kto-nam-zepsul-seks-nie-tylko-kosciol-i-kapitalizm/ Tekst Kingi Dunin Moda na depresję, czyli kultura terapii https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/kinga-dunin-czyta/jak-plakac-w-miejscach-publicznych-kultura-terapii/ Raport P. Sadury i S. Sierakowskiego https://krytykapolityczna.pl/kraj/polacy-za-ukraina-ale-przeciw-ukraincom-raport-z-badan-socjologicznych-sadura-sierakowski/
12/13/20231 hour, 28 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#21 Sektor hodowlany powoduje antybiotykooporność groźną dla życia i zdrowia ludzi | PRAWO SPUREK

Antybiotykooporność może pojawiać się naturalnie, jednak niewłaściwe i nadmierne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w ochronie zdrowia i w weterynarii powoduje wzrost skali tego problemu. Tak, antybiotyki stosowane są w hodowlach zwierząt, szczególnie w tych przemysłowych. Środki te stosowane są nie tylko w przypadkach chorób zwierząt, lecz także w celach profilaktycznych i jako stymulatory wzrostu. O antybiotykooporności, której przyczyną jest także sektor hodowlany, jest ten podcast.
12/5/202315 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#14 Solidarność w trosce i słuchaniu | Fundusz Feministyczny

Co feminizm ma do zaoferowania byłym zakonnicom? Czy można walczyć o prawa kobiet, nie uwzględniając rasizmu? Jak Węgierki upominają się o swój głos? Dlaczego czasem warto zamilknąć, by dowiedzieć się czegoś o swoich siostrach? Na te i wiele innych pytań w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” odpowiadają Justyna Frydrych i Gosia Leszko z Funduszu Feministycznego. „Jest listopad 2023 roku. Bardzo czekałyśmy na ten moment. Czy po ostatnich wyborach parlamentarnych, kobiety w końcu przestaną być prześladowane przez władzę i zaczną być słuchane? Czy na pełne nadziei „Usłysz nas!” wrzucone do urny 15 października, odpowiedź zabrzmi w końcu „Słyszymy Was”? – takie pytania zadają sobie przedstawicielki Funduszu Feministycznego. To organizacja, która od 2018 roku wspiera aktywizm na rzecz kobiet i osób LGBT+ w Polsce, a 27 listopada br. ruszyła z kampanią zatytułowaną właśnie „Słyszymy Was”. Pokazują w niej jak intersekcjonalizm i siostrzeństwo realizuje się w praktyce. W nowym odcinku „Nie ma przyszłości bez równości” Paulina Januszewska rozmawia z członkiniami FemFundu Gosią Leszko i Justyną Frydrych na temat akcji. Wspólnie próbują stworzyć charakterystykę polskiego feminizmu, zastanawiają się, jak słuchać, żeby usłyszeć oraz co zrobić, by nie wpaść w pułapkę przemocowej zbawczyni, gdy naprawdę chce się komuś pomóc. Dyskusji towarzyszy twórczość bell hooks – autorki krytycznej teorii feministycznej, opartej na intersekcjonalizmie. Zapraszamy do wysłuchania. Linki do źródeł Raport „Jest opresja jest opór” https://femfund.pl/raport/ Spot „Słyszymy Was” https://youtu.be/ObqStSm8vPo bell hooks „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/teoria-feministyczna-bell-hooks-227 Tekst o radości po wyborach https://krytykapolityczna.pl/kraj/wybory-2023-komentarz-pauliny-januszewskiej/ Gosia Leszko – W FemFundzie zajmuje się grantami, zwłaszcza Pogotowiem Feministycznym oraz dłuższą współpracą z grupami po zrealizowaniu MiniGrantu. Na co dzień dba o to, by kasa na feminizm szybko i sprawnie trafiała tam, gdzie trzeba, a poza tym rozwija relacje z Grantobiorczyniami, czyli dużo rozmawia przez telefon. Jest też członkinią zarządu FemFundu. Sercem w pół drogi między aktywizmem i edukacją – przez wiele pracowała jako trenerka antydyskryminacyjna i zajmowała się edukacją na rzecz różnorodności i równości m.in. w Muzeum POLIN i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Justyna Frydrych – w FemFundzie pracuje w zespole grantowym, gdzie zajmuje się planowaniem programów grantowych, partycypacyjnymi modelami podejmowania decyzji oraz relacjami z Grantobiorczyniami –  zwłaszcza w ramach Grantów Mocy i Grantów Feministycznej PoMOcy. Jest również współzałożycielką Funduszu i członkinią Zarządu. Z wykształcenia politolożka, podyplomowo studiowała również Gender Studies i Porozumienie bez Przemocy. Pracowałam m.in. w Fundacji Batorego, Fundacji Ocalenie, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Swoje doświadczenie aktywistyczne zdobywała w Porozumieniu Kobiet 8 Marca, współorganizując warszawskie Manify, a także w kolektywach działających na rzecz uchodźców i uchodźczyń.
12/1/20231 hour, 22 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#12 Czy obwarzanek można uzbroić w narrację? | Matyja, Budziszewska

Jak przekonywać do politycznych rozwiązań kryzysu, którego obywatele się boją lub wprost nie przyjmują do wiadomości? Czy widmo katastrofy mobilizuje do działania, a może zamyka nas w gorsecie bezpiecznych, choć błędnych odruchów i przekonań? Kto może opowiedzieć wizję "obwarzanka uzbrojonego" i czy można ją ludziom sprzedać niczym robota kuchennego, polityka lub proszek do prania? O niełatwych wnioskach z badania narracji "obwarzanka uzbrojonego" rozmawia ich autor, Bartosz Matyja z psycholożką społeczną, dr Magdaleną Budziszewską. *** Podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Zawarte w tekście/wywiadzie poglądy i konkluzje wyrażają opinie autorki/rozmówczyni i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Fundacji im. Heinricha Bölla.
11/29/202338 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#3 Regenesis: sielanki precz, niech żyją liczby | Sutowski

Trzeci odcinek to próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego za miliardami dotacji do szkodliwej produkcji żywności stoją klasyczni poeci z ich naiwnymi wizjami wiejskiej sielanki i czy liczby i prawa biologii wystarczą do przekonania świata o potrzebie zmiany. Słuchajcie podcastu, czytajcie Monbiota – a kotlet, sojowe latte, a nawet lokalny pomidor nigdy nie będą tym samym, co niegdyś. *** Georges Monbiot domaga się rewolucji w dziedzinie, o której myślimy dużo, ale nieczęsto systemowo, a już z pewnością nie politycznie. A przecież to co i jak jemy, a przede wszystkim kto i jak to wszystko produkuje, to sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi i ekosystemów Ziemi. Autor książki „Regenesis” https://shorturl.at/eBS13 stawia tezy obrazoburcze: nasze rolnictwo (zwłaszcza hodowla zwierząt na mięso i nabiał) zatruwa przyrodę i przy okazji nas na skalę większą niż przemysł; wiele żywności „ekologicznej” czy „organicznej” niespecjalnie zasługuje na swoje nazwy, a globalny system żywnościowy, który pozwala nam cieszyć się produktami z całego świata i w każdej chwili stoi na krawędzi załamania. Wyjałowione gleby nie pozwolą na dalszy wzrost plonów, a niszowe projekty alternatywnego rolnictwa okazują się często zabawą bogatych i na ich użytek. To wszystko nie znaczy, że katastrofa jest nieuchronna – choć liczba ludzi głodnych od kilku lat znów zaczęła rosnąć. Publicysta słynnego „Guardiana” nie uprawia czarnowidztwa i nie wieszczy apokalipsy. Nie domaga się ascezy, depopulacji Ziemi, ani powrotu do wyśnionej wspólnoty łowców-zbieraczy. Pokazuje za to źródła nadziei, ale też bohaterów i zalążki lepszego świata, w którym dobre plony nie kłócą się z regeneracją natury, a nowoczesne technologie służą człowiekowi, a nie korporacjom. My – Paulina Januszewska i Michał Sutowski – w podkaście Krytyki Politycznej opowiadamy te wątki pasjonującej książki Monbiota, które zachęcą Was do sięgnięcia po całość: skąd zło, co już się robi, by mu zaradzić, ale też co nas powstrzymuje przed całkowitą przebudową systemu żywnościowego.
11/24/202336 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

#1 Regenesis: wołowina od szczęśliwych krów to nie jest rozwiązanie | Sutowski

W odcinku pierwszym Michał Sutowski opowiada o tym, czym jest „rozrost agrarny”, dlaczego hodowla zwierząt na mięso i nabiał oznacza zagładę rzek, a także czemu od przemysłu ciężkiego i rolnictwa intensywnego gorsze jest tylko… rolnictwo „ekologiczne”. *** Georges Monbiot domaga się rewolucji w dziedzinie, o której myślimy dużo, ale nieczęsto systemowo, a już z pewnością nie politycznie. A przecież to co i jak jemy, a przede wszystkim kto i jak to wszystko produkuje, to sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi i ekosystemów Ziemi. Autor książki „Regenesis” https://shorturl.at/eBS13 stawia tezy obrazoburcze: nasze rolnictwo (zwłaszcza hodowla zwierząt na mięso i nabiał) zatruwa przyrodę i przy okazji nas na skalę większą niż przemysł; wiele żywności „ekologicznej” czy „organicznej” niespecjalnie zasługuje na swoje nazwy, a globalny system żywnościowy, który pozwala nam cieszyć się produktami z całego świata i w każdej chwili stoi na krawędzi załamania. Wyjałowione gleby nie pozwolą na dalszy wzrost plonów, a niszowe projekty alternatywnego rolnictwa okazują się często zabawą bogatych i na ich użytek. To wszystko nie znaczy, że katastrofa jest nieuchronna – choć liczba ludzi głodnych od kilku lat znów zaczęła rosnąć. Publicysta słynnego „Guardiana” nie uprawia czarnowidztwa i nie wieszczy apokalipsy. Nie domaga się ascezy, depopulacji Ziemi, ani powrotu do wyśnionej wspólnoty łowców-zbieraczy. Pokazuje za to źródła nadziei, ale też bohaterów i zalążki lepszego świata, w którym dobre plony nie kłócą się z regeneracją natury, a nowoczesne technologie służą człowiekowi, a nie korporacjom. My – Paulina Januszewska i Michał Sutowski – w podkaście Krytyki Politycznej opowiadamy te wątki pasjonującej książki Monbiota, które zachęcą Was do sięgnięcia po całość: skąd zło, co już się robi, by mu zaradzić, ale też co nas powstrzymuje przed całkowitą przebudową systemu żywnościowego.
11/24/202334 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#2 Regenesis: mięso – dopalacz katastrofy klimatycznej | Szadkowska, Januszewska

W drugim odcinku Paulina Januszewska rozmawia z prezeską Compassion in World Farming Polska. Małgorzata Szadkowska opowiada o działaniach, które ta organizacja – założona w 1967 r. przez brytyjskiego rolnika, Petera Robertsa, podejmuje w walce o przebudowę obecnego systemu żywności, poprawę dobrostanu zwierząt hodowlanych i odejście od przemysłowej produkcji mięsa. *** Georges Monbiot domaga się rewolucji w dziedzinie, o której myślimy dużo, ale nieczęsto systemowo, a już z pewnością nie politycznie. A przecież to co i jak jemy, a przede wszystkim kto i jak to wszystko produkuje, to sprawa życia i śmierci dla milionów ludzi i ekosystemów Ziemi. Autor książki „Regenesis” shorturl.at/eBS13 stawia tezy obrazoburcze: nasze rolnictwo (zwłaszcza hodowla zwierząt na mięso i nabiał) zatruwa przyrodę i przy okazji nas na skalę większą niż przemysł; wiele żywności „ekologicznej” czy „organicznej” niespecjalnie zasługuje na swoje nazwy, a globalny system żywnościowy, który pozwala nam cieszyć się produktami z całego świata i w każdej chwili stoi na krawędzi załamania. Wyjałowione gleby nie pozwolą na dalszy wzrost plonów, a niszowe projekty alternatywnego rolnictwa okazują się często zabawą bogatych i na ich użytek. To wszystko nie znaczy, że katastrofa jest nieuchronna – choć liczba ludzi głodnych od kilku lat znów zaczęła rosnąć. Publicysta słynnego „Guardiana” nie uprawia czarnowidztwa i nie wieszczy apokalipsy. Nie domaga się ascezy, depopulacji Ziemi, ani powrotu do wyśnionej wspólnoty łowców-zbieraczy. Pokazuje za to źródła nadziei, ale też bohaterów i zalążki lepszego świata, w którym dobre plony nie kłócą się z regeneracją natury, a nowoczesne technologie służą człowiekowi, a nie korporacjom. My – Paulina Januszewska i Michał Sutowski – w podkaście Krytyki Politycznej opowiadamy te wątki pasjonującej książki Monbiota, które zachęcą Was do sięgnięcia po całość: skąd zło, co już się robi, by mu zaradzić, ale też co nas powstrzymuje przed całkowitą przebudową systemu żywnościowego.
11/24/20231 hour, 4 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#2 Mój pierwszy gwałt | Zuzanna Dąbrowska, Julia Ikonowicz

[Uwaga: Odcinek zawiera opisy przemocy seksualnej] Historia oficjalna pełna jest opisów królewskich małżeństw, uzgodnionych układów politycznych, w których walutą jest czyjaś córka i jej ciało. Z polskiej historii na plan pierwszy wysuwa się Jadwiga Andegaweńska, pierwsza żona Jagiełły, córka Ludwika Węgierskiego, w 1384 koronowana na KRÓLA Polski. Po koronacji została pełnoprawnym władcą. Zmuszona do małżeństwa w wieku 12 lat z pogańskim Wielkim Księciem, po wielu wiekach uznana została za świętą. Jan Długosz utrzymuje, że zrozpaczona młodziutka królowa próbowała wyrąbać toporem bramę wawelską, by uciec z miłością swojego życia – Wilhelmem Habsburgiem – na Śląsk. Realnie rządzący w jej imieniu państwem możnowładcy skutecznie temu zapobiegli: chrzest Litwy i unia obu państw były ważniejsze. Ten wzór domowego gwałtu, obojętności otoczenia i „uwalutowienia” kobiecego ciała istnieje powszechnie do dziś. Jest zanurzony i sankcjonowany przez patriarchalną kulturę, a każda z nas w jakiejś formie na niego trafia. *** Potrzebujesz wsparcia po doświadczeniu przemocy seksualnej? Możesz się zwrócić do tych organizacji: Fundacja Feminoteka: wsparcie psychologiczne, prawne i finansowe; telefon przeciwprzemocowy: 888 883 388 Niebieska Linia całodobowy telefon wsparcia: 22 668 70 00 Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu: darmowe wsparcie prawne; e-mail: adam.kuczynski@fpkg.org.pl; kamila.ferenc@fpkg.org.pl; telefon: 506 467 523 *** WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz. ** Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej". Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
11/17/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#20 Niedoceniana herstoria, czyli o trudnej walce z przemocą wobec kobiet w Polsce | PRAWO SPUREK

Walka o prawa kobiet w Polsce trwa od lat mimo braku wsparcia ze strony większości polityków i polityczek, rosnącej siły przeciwników równości i wielu rozczarowań. Bo wiele kobiet, wiele osób i organizacji nie składa broni. Z dumą nazywają siebie feministkami i feministami, niestrudzenie działają na rzecz wszystkich kobiet w Polsce. Naszym obowiązkiem jest pamięć o ogromie pracy, która kiedyś została wykonana przez dzielne kobiety, dzięki którym mamy teraz - między innymi - prawa wyborcze. To smutne, że niektóre współczesne kobiety nie pamiętają, dzięki komu mogą pracować, studiować, podejmować aktywności społeczne, mieć prawo do majątku i głosu. Zawdzięczają to innym kobietom, które wywalczyły to dla nich ponad 100 lat temu, mimo że były wówczas narażone na szykany, wyśmiewane, mimo że im grożono. To, co im zawdzięczamy, wydaje nam się obecnie naturalne i oczywiste. Nie można zapomnieć, że stoi za tym czyjaś praca, tak jak nie można zapomnieć o pracy, która jest przed nami, by kolejnym pokoleniom kobiet równouprawnienie wydawało się oczywiste. I o naszej herstorii, ale także o tym, kto nas zawiódł jest ten odcinek.
11/7/202318 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#26 A po wyborach poszliśmy czytać książki |Czabak, Tomasik

Świętujemy wyniki wyborów i zatrzymanie autorytaryzmu. Pozwalamy sobie na chwilę radości. Ale jak to my, nie zapominamy o naszych książkach. Czytamy je i polecamy, bo wiemy, że czeka nas dużo pracy, żeby było normalnie. A co czytamy? „Przejęte”, czyli numer dialogu wydany przez zespół redakcyjny nie godzący się na dobrą zmianę u nich. Cały numer poświęcony jest instytucjom kultury przejętym przez PiS. Arcyciekawa i niezbędna lektura, abyśmy wiedzieli, gdzie i jakie zmiany są teraz potrzebne. W naszym wyborze powyborczych lektur nie mogło zabraknąć „Ekonomia to stan umysłu”, nowej książki Andrzeja Ledera (i oczywiście „Prześnionej rewolucji”) i „Społeczeństwa populistów”. A dla chwili refleksji i przyjemności czytamy „Społeczeństwo zmęczenia”. 7 listopada, we wtorek zapraszamy na premierę książki „Ekonomia to stan umysłu” Andrzeja Ledera. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz https://www.facebook.com/events/1357890121477425
11/3/202317 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#11 Po prostu Wiech, czyli energetyka nie tylko dla początkujących

Gdyby PO przed 2015 rokiem i PiS po 2008 roku uznały tę diagnozę rzeczywistości, żylibyśmy już w innym kraju. „Energetyka po prostu” Jakuba Wiecha to książka dość zachowawcza, ale na tle prawicowej publicystyki rozpiętej dziś między pseudowizjami „geopolityków” i fantazjami „suwerennistów” wydaje się ożywczo przyziemna i trzeźwa. Dla lewaków i centrystów czytających – poręczna jako bryk z energii, dżuli, watosekund, falowników i innych merit orderów.
10/27/202339 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#1 Kim jest Lolita? | Zuzanna Dąbrowska, Julia Ikonowicz

Pierwowzór kulturowej kliszy, obecnej od lat wśród symboli i punktów odniesienia, to nadmiernie rozbudzona seksualnie nastolatka, uwodząca mężczyzn, bezsilnych na jej urok. Ale pierwowzór z książki Nabokova to dwunastoletnie dziecko, a narracja, którą wszyscy przyjęliśmy za swoją, to w istocie mowa obrończa przed sądem narratora starającego się usprawiedliwić własne czyny. Dlaczego przyjęliśmy jego opowieść za swoją? Co sprawia, że tak ochoczo przyjmujemy punkt widzenia krzywdziciela? Jak mocno kultura wtrąca w opresję ofiary, ochoczo usprawiedliwiając sprawców? *** WYCHOWANIE PŁCI ŻEŃSKIEJ Zuzanna i Julia. Dwie bliskie sobie osoby, które urodziły się w Polsce i które Polska i świat wychowały jako kobiety. Od transformacji ustrojowej końca lat 80-tych po końcówkę drugiej kadencji PiS w roku 2023 zmierzają się z Polskim zaściankiem. Ale nie wszystko widzą tak samo, być może jednak relacja matki z córką musi zawierać sporą dawkę generacyjnego niezrozumienia? Wygląda na to, że nadszedł czas, by parę spraw sobie wyjaśniły. Używając wiedzy, bagażu kulturowego, rodzinnych historii i własnych doświadczeń. I czasem zapraszając gości specjalnych. Zapraszają Zuzanna Dąbrowska i Julia Ikonowicz. ** Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Komentatorka. W latach 80-tych uczestniczka opozycji demokratycznej, ruchu Wolność i Pokój oraz polskiej Partii Socjalistycznej. Obecnie szefowa działu Społeczeństwo w "Rzeczpospolitej". Julia Ikonowicz - Była Młoda Socjalistka, była dziennikarka, z wykształcenia pracowniczka socjalna. Po latach podróży i poszukiwań odnalazła się w Portugalii i nauczaniu angielskiego.
10/20/202328 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#13 Czas zwierząt się kończy. Nadchodzą sentienci

Powiedzieć, że słowa współtworzą rzeczywistość i mają wpływ na sposób, w jaki myślą ludzie, to powtórzyć truizmy. Modyfikacje języka, porzucanie słów, poszerzanie znaczenia pojęć, neologizmy, to część procesu zmiany społecznej. Jest to także jedno z narzędzi różnych ruchów społecznych. Kontekst ruchu prozwierzęcego daje tu wiele materiału do przemyśleń. Kolejny odcinek podcastu „Ważne nieważne" Dariusza Gzyry zaczyna się wspomnieniem pewnej konferencji, na której pojawiły się słowa „ sentiokracja" i „sentienci". Później jest już z górki, pojawia się kilkanaście propozycji nowych określeń, które mogłyby być podstawą nowego podejścia do naszych relacji z innymi czującymi istotami. Nowa etyka i nowa polityka potrzebują nowych słów, bo potrzebują nowych wzorów myślenia. Zachęcamy do polubienia profilu podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku. https://www.facebook.com/wazneniewazne/
10/13/202333 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

#11 Mieszkania obiecuje w tej kampanii wielu. Jak chcą je zbudować?| Mielczarek, Sitnicka

Mieszkanie dotyczy każdej i każdego. Dlaczego więc niektóre partie postanowiły potraktować kwestię mieszkaniową w swych programach marginalnie? Red. Mielczarek i Sitnicka zapraszają na przedwyborczy przegląd postulatów mieszkaniowych. Czy deregulacja prawa budowlanego pomoże obniżyć ceny mieszkań? Czy Donald Tusk raz na zawsze rozstrzygnął spór: prawem, czy towarem? A może prawem do własności? Kto zbuduje mieszkania społeczne i ile na to wyda?
10/6/202341 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#19 Prawda o Konwencji Stambulskiej: Obalamy mity i przekłamania | PRAWO SPUREK

Jako prawniczka i obrończyni praw kobiet od lat tłumaczę, dlaczego Konwencja Stambulska jest ważna i czemu jej przeciwnicy nie mają racji, a często nawet cynicznie manipulują, by podburzać przeciwko niej. Z wieloma argumentami trudno jest dyskutować – są zwyczajnie nieracjonalne lub nieprawdziwe. Dopóki jednak wiem, że wciąż wiele osób wierzy w chochoły w rodzaju „ideologii gender”, warto rozmawiać o tym, czym Konwencja jest naprawdę i czego obawiają się jej przeciwnicy. Dlatego postanowiłam po raz pierwszy w Polsce wydać w formie książki pełną treść Konwencji wraz z – co kluczowe – nieprzetłumaczonym do tej pory na język polski memorandum wyjaśniającym. W związku z ratyfikacją Konwencji przez Unię Europejską, wznowiłam wydanie mojej książki aktualizując ją o najnowsze informacje dotyczące przemocy domowej i jej zwalczania w Polsce i w Unii Europejskiej, działań legislacyjnych na poziomie unijnym, a także informacji dotyczących samego procesu ratyfikacji. O tym, kto i dlaczego boi się Konwencji jest ten odcinek podcastu.
10/3/202313 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#25 Polska wstaje z kolan | Czabak, Tomasik

Z niecierpliwością czekaliśmy na nową książkę Marty Abramowicz i wreszcie jest! „Irlandia wstaje z kolan” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/irlandia-wstaje-z-kolan-marta-abramowicz-1196 to reportaż o zielonej wyspie, która pozostawała pod ogromnym wpływem kościoła katolickiego przez bardzo długi czas. Ale po latach opresji udało się Irlandii wstać z kolan. To nie jedyna nasza wrześniowa nowość w Serii z koloratką. „Córka księdza” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/corka-ksiedza-marta-glanc-1194 Marty Glanc to intymna opowieść o walce o siebie, w świecie, który bardzo pilnuje naszej wspólnej tajemnicy. Mamy już pokaźny stos krytycznych książek o kościele, przypominamy o nich w naszej rozmowie i zapowiadamy kolejną. Polska też wstanie z kolan.
9/29/202321 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#13 Idei nie włożysz do garnka. O szkole w czasach Czarnka | Zuza Karcz

– Musimy godnie zarabiać, by tę godność przenosić na inne osoby. Godność w procesie edukacyjnym to podstawa – mówi Zuzanna Karcz, aktywistka edukacyjna, współinicjatorka Domu Spokojnej Młodości i gościni najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”. Czy istnieje remedium na bolączki czarnkowej edukacji? Jedni powiedzą, że są nim eksperymenty pokroju szkoły w Chmurze. Kolejni – bardziej zamożni przeniosą swoje dzieci do placówek prywatnych. Jeszcze inni liczą na to, że po zbliżających się wielkimi krokami wyborach coś się zmieni, jeśli tylko odsuniemy PiS od władzy. Kłopot w tym, że problemy w edukacji nie zaczęły się za rządów Zjednoczonej Prawicy, a gdybyśmy nawet doczekali się ministra lub ministry z RiGCz-owym pomysłem na polską edukację, powstaje pytanie: weźmiemy silną, sprawną, kompetentną, a przede wszystkim chętną do pracy kadrę nauczycielską? Tu konieczna jest reforma na wielu poziomach, a wyższe płace dla nauczycieli to jedna z głównych i koniecznych zmian, bo upadek prestiżu tego zawodu sprawia, że niespecjalnie ktokolwiek się do niego garnie. Sama, kończąc filologię bałam się, że najgorszym, co może mi się przytrafić, to uczenie w szkole. A tak być nie powinno. Mam też dosyć mówienia, że do tego zawodu idzie się z powołania. Może i tak, ale nie za śmieszne pieniądze. Póki co brakuje konkretnych propozycji na finansowe docenienie szkolnej społeczności. Powstają za to oddolne inicjatywy, które mają ją wesprzeć – np. angażując w proces nauczania osoby uczniowskie. I właśnie o jednym z takich pomysłów – Domu Spokojnej Młodości porozmawiałam z Zuzanną Karcz, aktywistką edukacyjną. W nowym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” dyskutujemy też o tym, dlaczego praca dla idei zwykle jest synonimem wyzysku i dlaczego młodzież potrzebuje nie tylko wkurwu, ale poczucia stabilizacji w trudnych i burzliwych czasach. – Bycie aktywistką, ale w ogóle młodą osobą w Polsce łączy się z przemocą, wręcz systemową. Traktuję to jak standard, przykry i taki, z którym chcę walczyć, ale standard – mówi Karcz, zwracając uwagę na to, że metod na ową walkę jest co najmniej kilka. Ona wybrała pracę u podstaw i edukację. Protest poprzez naukę. Cytowane materiały i przydatne strony Tekst Katarzyny Przyborskiej o szkole w Chmurze i bolączkach edukacji https://krytykapolityczna.pl/kraj/szkola-w-chmurze-i-jej-wrogowie-zaufanie-edukacja/ Dom Spokojnej Młodości https://www.spokojnamlodosc.pl/strona-glowna/ Tekst Zuzy Karcz i Emilii Kaczmarek o pracy dla idei i wypaleniu aktywistycznym https://www.vogue.pl/a/aktywistki-emilia-kaczmarek-i-zuza-karcz-opowiadaja-o-doswiadczeniu-pracy-w-organizacjach-pozarzadowych
9/22/20231 hour, 19 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

#18 Unia wreszcie po stronie kobiet | PRAWO SPUREK

Sześć lat po podpisaniu Konwencji Stambulskiej w 2017 roku Unia Europejska wreszcie ratyfikowała tę międzynarodową umowę w czerwcu 2023 roku. To ogromny sukces wszystkich zaangażowanych w działania na rzecz ratyfikacji osób: posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego; polityczek i polityków potępiających brak zdecydowanych działań w tym kierunku; organizacji pozarządowych alarmujących o skali przemocy wobec kobiet; ekspertek i ekspertów przypominających o ważności dokumentu i jego kompleksowości; osób interesujących się Konwencją i rozmawiających o dokumencie ze swoimi przyjaciółmi i rodziną; osób, które wspierały wszystkie obywatelskie inicjatywy w tej sprawie. Ratyfikację uważam także za swój osobisty sukces. Od chwili, w której zdecydowałam się wejść do polityki i kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, ratyfikację Konwencji Stambulskiej postawiłam sobie za polityczny cel. Sukcesywnie dążyłam do jego realizacji, podejmowałam różne inicjatywy na jego rzeczy i poświęciłam temu przedsięwzięciu, wraz z moim zespołem, bardzo dużo pracy. Udało się! I o Konwencji Stambulskiej oraz jej ratyfikacji przez Unię jest ten podcast.
9/5/202316 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

#10 Mainstreamowe narracje o mieszkaniówce | Januszewska

Czy małe mieszkanie to efekt kryzysu, a może świetny pomysł na jego rozwiązanie? Przykra konieczność, czy fajny, lifestyle’owy wybór w duchu minimalizmu? Czy prawa roszczeniowych lokatorów są nadmiernie chronione względem pokrzywdzonych właścicieli mieszkań? Jak przedstawiają to dziennikarze? I dlaczego w ogóle dopuszczają Krzysztofa Bosaka do dyskusji o polityce mieszkaniowej? Wspólnie z Pauliną Januszewską przyglądamy się mieszkaniowym opowieściom w polskich mediach i zastanawiamy jak kreują one naszą rzeczywistość. Podcast Kamila Trepki i Zuzanny Mielczarek.
9/1/202352 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#24 Historyczny koniec wakacji | Czabak, Tomasik

Wraz z końcem lata mamy dla Was dwie nowości z naszej Serii Historycznej. Niezwykle nas to cieszy, bo nasza Seria Historyczna jest wyjątkowa – opisuje, to co do tej pory pozostawało nieopowiedziane ale też cieszy się wielką popularnością. W lipcu ukazała się książka Natalii Judzińskiej „Po lewej stronie Sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/po-lewej-stronie-sali-natalia-judzinska-1186, a 1 września premierę mają „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce” Magdy Szcześniak https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/poruszeni-awans-i-emocje-w-socjalistycznej-polsce-1190. Opowiadamy też o kilku starszych tytułach, bo książki z naszej Serii historycznej, poza tym, że są arcyciekawe i arcyważne, zdobywają najważniejsze nagrody a nawet powstają z ich inspiracji seriale. Ale przede wszystkim cieszą się popularnością wśród naszych czytelniczek i czytelników. Mamy nadzieję, że tak jak my, z niecierpliwością wyglądacie kolejnych nowości w Serii Historycznej Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
8/25/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#10 Udało się raz i to był cud, czyli węgiel i nasza cywilizacja

Zastąpienie drewna węglem przyniosło rewolucję, której skutki odczuwamy do dziś - spora część świata żyje w dobrobycie nie znanym w historii, niestety przy okazji przegrzaliśmy planetę Zastąpienie drewna węglem przyniosło rewolucję, której skutki odczuwamy do dziś – spora część świata żyje w dobrobycie nie znanym w historii, niestety przy okazji przegrzaliśmy planetę. O historykach, którzy prześledzili początki największej transformacji energetycznej i o tym, co z ich opowieści wynika dla epoki kryzysu klimatycznego opowiadam przy wsparciu arcygęstego artykułu historyka nauki Thomasa Turnbulla z „History of Technology”.
8/18/202339 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

#12 Gardząc matkami, utrwalasz patriarchat | Agnieszka Krzyżak-Pitura Fundacja Rodzic w Mieście

Z tego, jak społeczeństwo i państwo traktują matki, można wysunąć jeden wniosek: najlepiej byłoby, żeby decydujące się na dzieci Polki były gotowe do nadludzkich poświęceń i żyły na nieuprzykrzającym innym życia marginesie. A przecież feminizm walczył o to, żeby wyrwać kobiety ze sfery prywatnej i zdjąć z nich ciężar bycia niewidocznymi bohaterkami. Czy Fundacji Rodzic w Mieście się to udaje? Odpowiada prezeska Agnieszka Krzyżak-Pitura. Wiecie, na czym polega paradoks z poparciem Polek dla Konfederacji? Część jej wyborczyń twierdzi, że jest za prawami kobiet i przymyka oko na mizoginię partii Sławomira Mentzena, bo zwolni je z podatków finansujących m.in. świadczenie 500 +. Same nie mają dzieci i nie chcą ich mieć, więc wychodzą z założenia, że nie będą płacić na „cudze bachory”. Nie jest to ani zaskakujące, ani wyjątkowe, bo powszechna krytyka programu wsparcia dla rodzin zaczęła się na długo przed tym, gdy PiS uruchomił transfery socjalne. Kobiety, dla których okazało się to lepszą perspektywą niż praca i zmartwienia o to, jak ich rodziny mają przeżyć kolejny miesiąc, stały się zaś wroginiami publicznymi nr 1. Ale tak naprawdę matki są nimi od zawsze, bo wzbudzają niechęć, gdy tylko zjawiają się w przestrzeni publicznej ze swoimi dziećmi. Skąd wiem, bo jako antynatalistka sama byłam kiedyś tą osobą, która hejtowała macierzyństwo, uważając, że najgłupszym, co kobieta może zrobić, to się rozmnożyć. Dziś jestem mądrzejsza, wprawdzie wciąż nie planuję dzieci, ale wiem, że nienawiść do matek i dzieci to silna broń patriarchatu. „Feminizm musi mieć coś do powiedzenia o macierzyństwie. I musi się zdobyć na krytycyzm wobec mechanizmów rynkowych, a nie tylko wobec konserwatyzmu obyczajowego. Musi – jeśli chce być ruchem masowym, a nie akademicką niszą, w której czyta się niezrozumiałe dla ogółu teksty, lub klubem »kobiet sukcesu«, które walczą ze »szklanym sufitem«, twierdząc, że macierzyństwo nijak nie wpływa na ich życie zawodowe” – pisała w 2014 roku na naszych łamach Agnieszka Graff. Czy od tamtej pory cokolwiek się zmieniło? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” rozmawiam z Agnieszką Krzyżak-Piturą, prezeską Fundacji Rodzic w Mieście. ** Agnieszka Krzyżak-Pitura – założycielka i prezeska Zarządu Rodzic w Mieście, z wykształcenia politolożka, absolwentka podyplomowych studiów PR i London School od Public Relations. Z zamiłowania socjolożka. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe z zakresu komunikacji społecznej i projektów CSR. Pracowała z organizacjach pozarządowych i instytucjach państwowych. Prywatnie mama 2 chłopców. Źródła i cytowane teksty: Agnieszka Krzyżak-Pitura o fatalnym traktowaniu dzieci https://krytykapolityczna.pl/kraj/dzien-dziecka-zacznijmy-traktowac-dzieci-powaznie/ Wywiad z Karoliną Bury o karaniu za macierzynstwo https://krytykapolityczna.pl/kraj/dzien-matki-kobiety-z-dziecmi-a-rynek-pracy/ Agnieszka Graff o niewidzialnej Matce Polce https://krytykapolityczna.pl/kraj/graff-matka-polka-niewidzialna/ Fundacja Rodzic w Mieście https://rodzicwmiescie.pl/ Wywiad z Magdaleną Milert o matkach w przestrzeni publicznej ​​https://krytykapolityczna.pl/kraj/miasto/paulina-januszewska-maglalena-milert-kobieta-w-miescie-projektowanie/
8/11/202355 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#12 Pokazać przeoczone. O artywizmie i zwierzętach | Elwira Sztetner

Odcinek wypełnia rozmowa Dariusza Gzyry z Elwirą Sztetner, artystką wizualną i aktywistką, od kilku lat intensywnie dokumentującą i komentującą nasze relacje z innymi zwierzętami. Kanwę rozmowy stanowią kolejne cykle jej prac, a więc misternie haftowane mózgi różnych istot („Anatomia świadomości”), fotograficzne portrety świń („Ćwiczenia z empatii”), układy dziecięcych zabawek, które przyuczają do szowinizmu i przemocy wobec zwierząt („To tylko zabawa”, „Dokąd one jadą”), a wreszcie poruszający zbiór fotografii, wykorzystujących wciąż powiększającą się kolekcję tych z pozoru niewinnych przedmiotów. Dariusz Gzyra: „Na śmiesznie, to jestem psychofanem Elwiry. Na poważnie: brakuje mi słów, kiedy próbuję oddać wagę jej twórczości (co zresztą słychać w podcaście). Jestem szczęściarzem, że poznałem ją i jej prace. Uwielbiam z nią rozmawiać. To, że mogę współpracować z nią przy różnych projektach, jest dla mnie największym wyróżnieniem”. Rozmowa jest dopełnieniem wcześniejszego wywiadu https://krytykapolityczna.pl/kultura/sztuki-wizualne/szukam-dowodow-zbrodni-elwira-sztetner-cwiczenia-z-empatii/ Dołączcie do Ważne nieważne na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków https://www.facebook.com/wazneniewazne
8/4/20231 hour, 11 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#9 Czy studenci mają gdzie mieszkać? Spoiler: akademiki to za mało | Koło Młodych IP

Rozmowa z Kasią Pogorzelską i Adamem Ochwatem z Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej. W Polsce studiuje aktualnie 1,2 mln osób. Tymczasem osiem największych ośrodków akademickich oferuje łącznie jedynie 82 tysiące miejsc w domach studenckich. Kto może zdobyć miejsce w akademiku i ile to kosztuje? Gdy już się uda to jak tam przetrwać? A jakie są alternatywy? Z młodymi aktywistami Inicjatywy Pracowniczej rozmawiamy o bolączkach studentów na rynku mieszkaniowym, wypychaniu uczelnianych akademików na przedmieścia i rosnącym w siłę sektorze prywatnym. Co wspólnego ma osiedle Przyjaźń z Leszkiem Balcerowiczem, a co poznański akademik z Janem Kulczykiem? I przede wszystkim – łapy precz od Jowity!
7/28/202358 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#23 Jedziemy na wakacje | Czabak, Tomasik

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy książkę w teczkę. I to naszą ulubioną, bo z Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Często słyszymy na targach, że wydajemy tylko poważne książki i prosicie nas o polecenie czegoś lżejszego. Patrząc na naszą ofertę nie jest to łatwe, dlatego bardzo lubimy nasz wakacyjny odcinek, gdzie możemy polecić książki, które uprzyjemnią Wam wypoczynek. Chociaż na pewno nie uchronią Was przed refleksją. Co pakujemy do naszej wakacyjnej walizki? Dwa reportaże o wodzie i elektrowni jądrowej. Książki o Barei, reportaż o narkotykach i powieść, której lektura sprawi, że poczujecie, że nawet w Polsce może być miło i przyjemnie.
7/21/202320 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#9 Degrowth w Polsce Edwarda Gierka | dr Weronika Parfianowicz

Podcast Michała Sutowskiego. Legendarne "Granice wzrostu" przestrzegające przed planetarną katastrofą ekologiczną ukazały się w Polsce na początku lat 70., niedługo po amerykańskiej premierze. W tym samym czasie, gdy Klub Rzymski wzywał do powściągnięcia niepohamowanego wzrostu produkcji i konsumpcji, władze PRL obiecywały obywatelom wolne soboty, ale przede wszystkim małego fiata i szynkę na stole. Głosy świadomych ekologicznie polskich lekarzy, przyrodników, ale i urbanistów wydawały się wołaniem na puszczy, sprzecznym z nastrojami i aspiracjami Polek i Polaków. O trafności ich przestróg po latach i o tym, czy produktywistyczna, ciężkoprzemysłowa Polska Ludowa może być jakąś inspiracją na dziś opowiada kulturoznawczyni i badaczka powikłanych relacji socjalizmu realnego z przyrodą - dr Weronika Parfianowicz.
7/14/202343 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#11 Czy można zwariować w kapitalizmie? | Anna Kiedrzynek

Jeśli masz problem ze zdrowiem psychicznym, powinnaś iść do specjalisty, przepracować na terapii swoje traumy, brać leki i – najlepiej na własny koszt, bo system jest niewydolny – samodzielnie sobie z tym poradzić. Przecież każdy jest kowalem swojego losu, a także zdrowia, prawda? A co, jeśli żyjesz ze schorzeniem przewlekłym, które sprawia, że nie możesz pracować, funkcjonować w społeczeństwie albo z tego powodu lądujesz na ulicy? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” opowiada Anna Kiedrzynek. Dziennikarka, reporterka, laureatka drugiej nagrody European Press Prize 2022 za materiał o kryzysie samobójczym wśród lekarzy weterynarii, a teraz także autorka książki Choroba idzie za mną. O psychiatrii poza szpitalem, kwestiom zdrowia psychicznego przygląda się od dłuższego czasu. Anna Kiedrzynek gościła już na łamach Krytyki Politycznej. W wywiadzie zatytułowanym „Szpital nie leczy szaleństwa" mówiła między innymi o tym, dlaczego tak ważny jest rozwój psychiatrii środowiskowej, a nie tylko tej szpitalnej. Temat jest jednak znacznie szerszy, jeśli wziąć pod uwagę, że niemożność satysfakcjonującego czy też „normalnego” funkcjonowania w społeczeństwie wynika w dużej mierze z dominacji kapitalizmu i myśli neoliberalnej i związanych z nim stresu, wyzysku oraz nietolerancji na nieproduktywność i jakąkolwiek odmienność, a nie tylko braku dofinansowania opieki systemowej. Wszystkie zagadnienia, o których wyżej mowa, Anna Kiedrzynek rozwinęła w kolejnej rozmowie z Pauliną Januszewską. Linki do cytowanych źródeł: Tekst Andrzeja Ledera https://krytykapolityczna.pl/kraj/psychoterapia-i-upadek-autorytetow/ Raport Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego https://krytykapolityczna.pl/kraj/polacy-za-ukraina-ale-przeciw-ukraincom-raport-z-badan-socjologicznych-sadura-sierakowski/ Wywiad z Anną Kiedrzynek https://krytykapolityczna.pl/kraj/szpital-nie-leczy-szalenstwa-psychiatria/ Wywiad z Ewą Furgał https://krytykapolityczna.pl/nauka/psychologia/paulina-januszewska-ewa-furgal-neuroroznorodnosc-spektrum-autyzmu/
7/7/202357 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#17 Czy Parlament Europejski stanie po stronie osób mieszkających w sąsiedztwie ferm? | PRAWO SPUREK

Funkcjonowanie ferm wpływa na życie ludzi na wiele sposobów. Jednym z podstawowych problemów jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego, co ma bezpośredni wpływ na codzienne życie lokalnych - choć nie tylko - społeczności. Fermy zamieniają w piekło życie tysięcy Europejek i Europejczyków żyjących w ich sąsiedztwie. Z powodu uciążliwości odorowych ludzie nie mogą wyjść na spacer z dzieckiem, otworzyć okna. Ale nie chodzi tylko o smród. Fermy to emisje szkodliwych gazów i pyłów zawieszonych, to wirusy i bakterie, zanieczyszczenie wód, gleby i powietrza oraz stały hałas. Wartość nieruchomości usytuowanych w pobliżu ferm spada, co powoduje, że ludzie, nierzadko starsi, nie mogą się stamtąd przeprowadzić w inne miejsce. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego i ekologicznej produkcji roślin staje się niemożliwe. O tym, jak to jest, kiedy mieszka się w sąsiedztwie fermy, jest ten podcast.
7/4/202315 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#22 Polski folwark wczoraj i dziś | Czabak, Tomasik

W tym gorącym okresie – zaczynającego się lata ale też rozkręcającej się kampanii wyborczej – mamy dla Was propozycje lektur, które pokazują, gdzie jest polskie społeczeństwo. Dobrze myślicie, że nie jest dobrze. „Społeczeństwo populistów” Przemka Sadury i Sławka Sierakowskiego https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/spoleczenstwo-populistow-sierakowski-sadura-1182, „Nowy autorytaryzm” Macieja Gduli https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/nowy-autorytaryzm-maciej-gdula-460, „Kto się boi gender?” Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/kto-sie-boi-gender-980 i „Obrońcy pańszczyzny” Adama Leszczyńskiego https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/obroncy-panszczyzny-adam-leszczynski-1180 dają nam obraz współczesnego polskiego społeczeństwa. Folwarku już może i nie ma, ale relacje folwarczne (i nie tylko) odbijają nam się czkawką do dziś. 5 lipca, w środę, o godzinie 18.00 zapraszamy do Komuny Warszawa na spotkanie z Przemysławem Sadurą i Sławomirem Sierakowskim o „Społeczeństwie populistów”, Rozmowę z autorami poprowadzi Katarzyna Kasia: https://www.facebook.com/events/1439710326777364
6/30/202315 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#11 Zajrzeć w paszczę chrześcijan: o raporcie „Katolicy i boże zwierzęta”

Kiedy powiedziałem znajomej, że chcę nagrać odcinek „Ważne nieważne” o opublikowanym w tym roku raporcie „Katolicy i boże zwierzęta”, usłyszałem, że mnie podziwia. Że też mam siłę i cierpliwość się tym zajmować. Owszem, miałem i mam, w końcu w mojej książce „Dziękuję za świńskie oczy” poświęciłem kwestiom religii sześć rozdziałów. Pisałem o niej również wielokrotnie w ramach publicystyki. Robię to dlatego, że nie jest wszystko jedno, co o zwierzętach myśli Kościół. I nie jest wszystko jedno, co o stosunku Kościoła do zwierząt myślą katolicy i katoliczki, którzy – czasem desperacko – próbują łączyć swoją wiarę z autentycznym zainteresowaniem krzywdą istot innych niż ludzie. Przyglądam się więc treści raportu, wskazując jego lepsze fragmenty i opisując te problematyczne. Próbuję odpowiedzieć na pytanie, dlaczego raport jest, jaki jest i czy mógł być inny. Co to za twór, ten Kongres Katoliczek i Katolików, w ramach którego powstał raport? Czym jest grupa Troska o Stworzenie, a przede wszystkim czym jest Stworzenie? Który organizm ma najlepszą immunologię na świecie i dlaczego jest nim Kościół? Co katolicy robili na Marszu Wyzwolenia Zwierząt? Skąd u licha oni wytrzasnęli słowo „patocentryzm”? Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina – przyznają to, czy nie? Co zamraża etyczne myślenie? Jak się udała tendencyjność raportu? Który święty jest jopkiem? Co o zwierzętach mówi Katechizm i dlaczego nie dowiemy się tego z raportu? Do czego właściwie zachęca ten dokument i co z nim zrobili kościelni oficjele? Zapraszam również do polubienia strony podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku: https://www.facebook.com/wazneniewazne Możecie wesprzeć mnie i moją pracę wirtualną kawą – dziękuję z głębi wegańskiego serca: https://buycoffee.to/gzyra
6/23/20231 hour, 10 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

#8 TBS – nierynkowe mieszkalnictwo przełomu mileniów | dr Irena Herbst

Podcast Zuzanny Mielczarek i Kamila Trepki Co to są TBS-y? Kto je stworzył? A kto próbował zlikwidować? Towarzystwa Budownictwa Społecznego stanowiły wyróżniającą się innowację wśród prorynkowych reform „konstytucji mieszkaniowej” połowy lat 90. Program wzorowano na francuskich HLM-ach, niderlandzkich woningcorporaties, czy brytyjskich housing associations. Czy najem w TBS-ie był dobrą alternatywą dla kas mieszkaniowych i późniejszych kredytów hipotecznych? Co różni przestrzenie osiedli społecznych od tych deweloperskich i dlaczego? Jak Towarzystwa Budownictwa Społecznego działają dziś, kto w nich mieszka? O tym rozmawialiśmy z ekonomistką dr Ireną Herbst, twórczynią programu TBS, wiceministrą budownictwa w latach 1992-1996.
6/16/20231 hour, 17 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#16 O gazach cieplarnianych. Dlaczego apetyt na mięso powoduje, że planeta płonie? | PRAWO SPUREK

Rozmawiając na temat funkcjonowania sektora hodowlanego, jego skutków i wpływu na planetę i środowisko, często porusza się problem emisji gazów cieplarnianych. Bo funkcjonowanie przemysłu hodowlanego jest odpowiedzialne za 14,5% globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzenia antropogenicznego. Inicjatorzy i inicjatorki Plan Based Treaty, czyli tzw. traktatu roślinnego, wzorowanego na słynnym Fossil Fuel Treaty mówią jasno: sama walka z paliwami kopalnymi, która dominuje międzynarodowy dyskurs klimatyczny, nie wystarczy. Aby ratować planetę, potrzebujemy również działań w zakresie systemów żywnościowych. Trzy główne gazy cieplarniane – dwutlenek węgla, metan i podtlenek azotu – osiągają rekordowe poziomy i szybko przyspieszają. Rolnictwo zwierzęce przyczynia się do emisji wszystkich trzech gazów, ale jest główną siłą napędową emisji metanu i podtlenku azotu na świecie.
6/5/202319 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

#10 Jeśli na talerzu, to chociaż nie w klatce | Maria Madej z Otwartych Klatek

Czym się różni kot od krowy? Poziomem otrzymywanej od ludzi empatii, którą lubimy się chełpić, ale traktujemy bardzo wybiórczo. Dlatego zwierzęta, które lądują na naszych talerzach cierpią w okrutnych warunkach. Są trzymane w klatkach, które sprawiają ból, uniemożliwiają im ruch czy przebywanie w stadzie. Ale ten koszmar może się wkrótce skończyć. Jak? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” – opowiada Maria Madej z Otwartych Klatek. Sektor hodowlany generuje mnóstwo problemów: środowiskowych, społecznych, zdrowotnych, ekonomicznych, w końcu i przede wszystkim – etycznych. No właśnie, etyka. Pod jej przestrzeganiem lubimy się podpisywać wszyscy. Dlatego niemal w każdym badaniu opinii publicznej, gdy zapytacie kogoś: „czy jesteś za etycznym traktowaniem zwierząt”, zapewne odpowie wam, że tak. Dowiecie się też, że znacząca część respondentek jest przeciwna stosowaniu wobec zwierząt przemocy, a jednak potem i tak na ich talerzach lądują zwłoki, i tak jeżdżą na polowania, chodzą do cyrku czy korzystają z usług wymagających zwierzęcego wyzysku. To nie jest akt oskarżenia, raczej zauważenie, że w nasze poczucie tego, co etyczne, a co nie, niespecjalnie okazuje się konsekwentne, ale też jest programowane przez systemy i kulturę, które z wyzysku zwierząt czerpią różnorakie zyski albo maskują nim swoje deficyty. I bardzo często idą w parze z wyzyskiem ludzi. Widać to nie tylko na poziomie korporacji, sektora hodowlanego czy polityki, ale także życia rodzinnego. Badania pokazują bowiem silną korelację pomiędzy przemocą domową a tą stosowaną wobec zwierząt. Na ten aspekt uwagę zwraca europosłanka, doktorka Sylwia Spurek w liście wysłanym do ministry Maląg i ministra Ziobry, domagając się od polskiego rządu „rozpoczęcia szerokiej debaty na temat koniecznego powiązania problemu przemocy wobec zwierząt domowych i przemocy w rodzinie, a także zainicjowania niezbędnych działań legislacyjnych i pozalegislacyjnych, w celu skuteczniejszej ochrony ofiar-ludzi i ofiar-zwierząt”. Czy ten temat jakkolwiek przyjmie się w debacie publicznej. Deklaratywnie przecież kochamy zwierzęta domowe, a przede wszystkich ich nie zjadamy. Ale dlaczego ta sympatia i empatia są wybiórcze i z taką łatwością przychodzi nam relatywizowanie krzywdy kota z krzywdą krowy w hodowli? Bo sektor zajmujący się produkcją mięsa skutecznie wyłączył z naszej wyobraźni drogę, która odbywa się pomiędzy zagrodą – czy raczej halą produkcyjną – a talerzem. Tymczasem właśnie w halach mamy do czynienia ze szczególnie okrutną formą przemocy wobec zwierząt. Jaką? O tym opowiada nam Maria Madej z koordynatorką projektu „Zakończmy Epokę Klatkową” w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki. W Komisji Europejskiej trwają prace nad zakończeniem epoki klatkowej w państwach członkowskich. Datą odejścia od tego okrutnego procederu miałby być rok 2027. Polskie ministerstwo nie wspiera jednak tego pomysłu. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Otwarte Klatki prowadzi zbiórkę podpisów pod petycją skierowaną do resortu rolnictwa o zmianę zdania i otwarcie nowej ery – takiej bez zwierzęcego cierpienia. Link do petycji: https://otwarteklatki.pl/zakonczmy-epoke-klatkowa/ Kampania „Jednym głosem”: https://www.youtube.com/watch?v=Wo50p7ljS7s Rozmowa z prof. Joanną Hańderek: https://krytykapolityczna.pl/multimedia/podcast/nie-filecik-nie-kotlet-a-twoj-starszy-brat-lub-siostra-tak-powinnismy-myslec-o-zwierzetach/ Wywiad z Bartoszem Sabelą: https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/stasia-budzisz-bartek-sabela-hodowla-przemyslowa-mieso-prawa-zwierzat/ Sylwia Spurek o przemocy wobec zwierząt: https://krytykapolityczna.pl/multimedia/podcast/przemoc-wobec-zwierzat-prawo-spurek/
6/2/202354 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#8 Górnicy za wiatrakami? Warto spróbować | Sutowski, Piotrowski

O tym, czy pracownicy sektora węglowego muszą być wrogami dekarbonizacji gospodarki, czy samorządowcy i społeczności lokalne mają wspólne interesy oraz co zrobić, żeby zielona transformacja nie powtórzyła błędów tej po 1989 roku - rozmawiam z drem Mateuszem Piotrowskim z "Pacjenta Europa". A także opowiadam o tym, czy historia może być nauczycielką ekologów i wszystkich obywateli po lekturze "History & Technology Journal". *** Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością *** O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać. Podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
5/26/20231 hour, 2 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#21 Transowe opowieści | Czabak, Tomasik

Jeżeli jesteś inny w Polsce, to masz przegwizdane. A jeżeli jesteś osobą transpłciową, to nasze społeczeństwo nie da Ci o tym zapomnieć. Nie musi tak być. Mamy dla Was książki, które opowiadają historie osób transpłciowych, żyjących w Polsce. Nie jest im łatwo, ale dzięki ich szczerym opowieściom, możemy poczuć nadzieję, że jest możliwa lepsza Polska. Możecie przeczytać „Godność proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei” Mai Heban osobistą opowieść znanej aktywistki i publicystki, „Fanfika” Natalii Osińskiej, teraz z filmową okładką z ekranizacji Netflixa oraz „Ludzi nie ideologię”, wywiady pod redakcją Bartosza Żurawieckiego. 25 maja, w czwartek, o 18.00 zapraszamy Was na premierę książki Mai Heban do warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej na Jasnej 10: https://www.facebook.com/events/3506384322950398/ linki do książek: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/godnosc-prosze-maja-heban-1176 https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/fanfik-natalia-osinska-739 https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ludzie-nie-ideologia-bartosz-zurawiecki-905
5/19/202321 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#9 Chcemy całego życia, dlatego robimy pogrzeb | Karolina Kosecka

W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się pogrzeb osób z niepełnosprawnościami, które będą umierać, jeśli nie doczekają się asystencji osobistej zapewnionej przez państwo. – Będą umierać, bo nie poradzą sobie bez wsparcia lub po prostu wyjadą za granicę na eutanazję – mówi Karola Kosecka w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”. Ponad 100 lat temu Zofia Nałkowska na Zjeździe Kobiet Polskich wykrzyknęła zdanie, za sprawą którego domagała się uwolnienia kobiet od jedynego życiowego celu, jaki im się narzuca – od macierzyństwa. Dziś hasło „Chcemy całego życia!” – towarzyszy wielu protestom i ruchom tych grup społecznych, których system wyklucza na różne sposoby. Osoby niepełnosprawnościami i ich opiekunki oraz opiekunowie są jedną z nich. Chcą całego życia – takiego, w którym żadnej ze stron się nie upupia, nie skazuje na niewidzialność, lecz stwarza warunki pozwalające godnie funkcjonować, rozwijać się, osiągnąć dobrostan i współtworzyć społeczeństwo. To nie będzie możliwe, jeśli OzN nie będą mieć zapewnionego wsparcia w codziennych czynnościach. Taką pomoc mogą im zapewnić asystenci osobiści, ale państwo ogranicza do nich dostęp, skazując głównie kobiety – matki, siostry, ciotki etc. na całodobowe zajmowanie się podopiecznymi tak, jak gdyby nie miały prawa do odpoczynku i niezależności. A co będzie, gdy ich zabraknie? A co, jeśli choć odrobinę owej niezależności chciałyby mieć osoby z niepełnosprawnością? Na te i wiele innych pytań, które Karola Kosecka, inicjatorka akcji 2119 pln – Protestu OzN i osób opiekuńczych stawia rządzącym, wciąż nie ma jasnych i satysfakcjonujących odpowiedzi. Choć Zjednoczona Prawica lubi się chwalić tym, jak bardzo zależy im na losie rodzin – okazuje się, że dotyczy to tylko wybranych. Nie ma wśród nich rodziny Karoliny, która jest siostrą nieneurotypowego Nikodema i Konrada z niepełnosprawnością intelektualną. Nie ma wśród nich matki dwóch nieneurotypowych córkek, Agnieszki Szpili, która w tekście pokazuje Gdzie są te dzieci? W dupie!, że musi się posuwać do robienia szwindli po to, by móc normalnie żyć oraz pracować, i która zaispirowała Kosecką i jej mamę do działania. Dlaczego? Bo Polska nie respektuje założeń Konwencji o ochronie praw osób niepełnosprawnych. – Wiele lat przez to, że mamy system, który nie opiekuje się OzN, żyłam w oczywistym przekonaniu, że że prędzej czy później wezmę na siebie opiekę nad moimi braćmi. Kocham ich i nie pozwolę ich skrzywdzić. Ale to jest dziwna chrystusowa narracja, którą na ciebie spada, odbierając wszystkim zainteresowanym podmiotowość i wybór – mówi Karola Kosecka w najnowszym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości. W tej audycji posłuchacie też o tym, dlaczego potrzebujemy intersekcjonalizmu, co ma wspólnego 1 maja z troską i dlaczego warto porozumiewać się nie tylko werbalnie. Linki do tekstów: Tekst Agnieszki Szpili: https://krytykapolityczna.pl/kraj/swiadczenie-pielegnacyjne-dla-opiekunow-osob-z-niepelnosprawnoscia/ Tekst Alicji Urbank-Kopeć https://krytykapolityczna.pl/kultura/historia/alicja-urbanik-kopec-prawa-praownicze-feminizm-intersekcjonalnosc-rozwazania-na-1-maja/ Protest 13 maja – link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3516724861905491/?ref=newsfeed
5/12/20231 hour, 7 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

#15 Czy Parlament Europejski boi się feminatywów? | PRAWO SPUREK

Język nie tylko opisuje rzeczywistość. Język kształtuje rzeczywistość. Język może być także narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji kobiet. Dlatego ważne jest używanie języka, który włącza, języka wrażliwego na płeć. A Unia Europejska i jej organy powinny dawać przykład. Niestety, takiego języka nadal nie używa się w dokumentach funkcjonujących w Parlamencie Europejskim, regulujących jego działanie. Dlatego napisałam do Przewodniczącej Parlamentu Roberty Metsoli w sprawie języka oficjalnych dokumentów Parlamentu Europejskiego, który nie uwzględnia perspektywy równości płci i nie jest wystarczająco inkluzywny.
5/2/202315 minutes, 1 second
Episode Artwork

#10 Opisywać krzywdę, dopóki starczy sił | Bartek Sabela

„Wędrówka tusz” jest jak punk, ma walić prosto w ryj – mówi o swojej nowej książce Bartek Sabela, reporter, podróżnik i fotograf. Na swoje wierne grono czytelnicze zapracował poprzednimi książkami i reportażami publikowanymi w magazynie „Pismo”. Na pytanie, czy jest ryzyko, że „Wędrówka” to grono uszczupli, odpowiada, że w brutalnej weryfikacji nie ma nic złego. Bartek jest gościem dziesiątego odcinka podcastu Dariusza Gzyry, poświęconego właśnie „Wędrówce tusz” – książce bez znieczulenia opisującej mechanizmy krzywdzenia zwierząt. Legalny kryminał, któremu wszyscy – jak mówi Bartek – po trosze jesteśmy winni. Na ponad trzystu stronach „Wędrówki tusz” zaglądamy w mroki eksploatacji zwierząt, zrozumiałe więc, że musimy trafić również na drastyczne opisy. Co to znaczy, że książka ma być sprawcza i kreować przestrzeń do działania? Czy jest demaskatorska czy proponuje nowy sposób opisu tego, co już znane? Skąd wzięła się ulga po jej napisaniu? Czy reporterskie pisanie powinno być obiektywne czy subiektywne? Co zmienia „wyjście w teren”? Jaka jest funkcja ogromnego zbioru danych, zawartych w książce? W którym momencie Baretek wahał się jak ocenić praktykę krzywdzącego? Dlaczego Bartek pisał tę książkę również dla siebie i z jakiego powodu uważa się za część problemu? Warszawska księgarnia Wydawnictwa Czarne (wydawcy książki) przekazała pięć egzemplarzy „Wędrówki tusz” dla słuchaczek i słuchaczy podcastu „Ważne nieważne”. W trakcie rozmowy pojawi się instrukcja jak je zdobyć. Dołączcie do „Ważne nieważne” na Facebooku, żeby nie przegapić kolejnych odcinków https://www.facebook.com/wazneniewazne
4/28/20231 hour, 22 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

#20 Miesiąc z nie-fikcją | Czabak, Tomasik

Oddajemy do Waszych rąk trzy świetne reportaże. To trochę nasza tradycja, że wiosnę rozpoczynamy z mocnymi, reporterskimi książkami. „Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/autoholizm-marta-zakowska-1119 Marty Żakowskiej to opowieść o naszej nieodwzajemnionej miłości do samochodów. Dalibyśmy im wszystko, ale one w zamian uczynią nasze życie w mieście nieznośnym. „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zarnowiec-sen-o-polskiej-elektrowni-jadrowej-1122 Piotra Wróblewskiego, sentymentalna podróż do końcówki PRLu i opowieść o marzeniu o polskiej elektrowni. Marzeniu, które prawie się spełniło. „Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/nie-jestem-twoim-polakiem-ewa-sapiezynska-1172 Ewy Sapieżyńskiej był bestsellerem w Norwegii, bo po raz pierwszy oddał głos największej mniejszości w tym kraju. Opowieść o rasizmie i uprzedzeniach, ale też o empatii i spotkaniach między ludźmi, które pozwalają zobaczyć się bez etykietek ,daje nam nadzieję, że również w Polsce jest miejsce dla wszystkich. Poza arcyciekawymi książkami dajemy Wam też do 9 maja promocję na nasze książki. Jeżeli dorzucicie do koszyka, którąś z naszych książkę z Serii „Nie-fikcja” dostaniecie 40% rabat na wszystkie książki i ebooki Wydawnictwa Krytyki Politycznej. https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/content/39-miesiac-z-nie-fikcja
4/21/202322 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#7 Żarnowiec niedokonany, czyli atomowy sen na jawie | Sutowski

Czy Elektrownia Jądrowa Żarnowiec miała w ogóle szanse postać i czemu zabrakło jej dziejowego szczęścia? Dlaczego schyłek PRL zaszkodził jej bardziej niż Czarnobyl i co jest takiego romantycznego w wylewaniu betonu pod reaktor? Jak zbudować wyspę nowoczesności na morzu fuszerki (i czy się w ogóle da)? O tym wszystkim w odcinku specjalnym poświęconym książce „Żarnowiec. Sen o elektrowni jądrowej” Piotra Wróblewskiego. KUP KSIĄŻKĘ: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zarnowiec-sen-o-polskiej-elektrowni-jadrowej-1122
4/14/202335 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

14# Polityka żywnościowa | PRAWO SPUREK

Czy można uważać, że sprawą prywatną są wydatki publiczne, legalność wydatkowania środków publicznych, gospodarność, rzetelność i celowość? Czy za sprawę prywatną możemy uznawać: zdrowie publiczne, ochronę praw i wolności obywatelskich, ochronę środowiska naturalnego, czy politykę klimatyczną? Czy za sprawę prywatną możemy uznać przestrzeganie praw zwierząt?  Polityka żywnościowa, całe rolnictwo i dominujący tam sektor hodowlany objęte są parasolem ochronnym, wyłączone są z debaty publicznej, chronione przed krytyką i najmniejszymi próbami zmian. Dlaczego? Zamiast twardych argumentów słyszymy najczęściej: tradycja, enigmatyczne: bezpieczeństwo żywnościowe i odwieczny argument o gospodarce.
4/4/20239 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#19 Moje życie w pandemii – Polki i Polacy o sobie | Mateusz Mazzini

Książka Pamiętniki pandemii pozwala nam podejrzeć codzienność w pierwszych tygodniach lockdownu, kiedy próbowaliśmy oswoić nową rzeczywistość. W rozmowie z Mateuszem Mazzinim, współautorem (razem z Mają Głowacką, Moniką Helak, Małgorzatą Łukianow i Justyną Orchowską) książki, rozmawiamy o tym, co zaskoczyło badaczki i badacza, które hipotezy udało się potwierdzić, ale też o arcyciekawych kwestiach, które nie znalazły się w wydanym tomie. Czego się o sobie dowiedzieliśmy? Zapraszamy do posłuchania rozmowy i lektury książki. Kup książkę: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/pamietniki-pandemii-1085
3/31/202356 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#8 Jak robić aktywizm, by nie wkurzyć facecików? | Jędroszkowiak, Lasota

Dlaczego rekordowe zarobki koncernów paliwowych nie oburzają publicystów i decydentów tak bardzo, jak rzucanie ciastem w figury woskowe albo zupą w dzieła sztuki? Czy Donaldowi Tuskowi warto wierzyć, gdy mówi, że troszczy się o klimat, a Januszowi Kowalskiemu, gdy straszy nas Niemcami? Czy Olaf Scholz jest zielonym politykiem? Dlaczego profesor Matczak czepia się aktywistek? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Wiktora Jędroszkowiak i Dominika Lasota, gościnie najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”. Zagraniczne media nazywają je liderkami ruchu klimatycznego Europy Środkowo-Wschodniej, a polscy komentatorzy twierdzą, że są zbyt młode, by cokolwiek wiedzieć o polityce czy bezpieczeństwie energetycznym. Mimo to aktywistki Wiktoria Jędroszkowiak i Dominika Lasota nie ustają w działaniach na rzecz sprawiedliwej zielonej transformacji i za sprawą stworzonej rok temu inicjatywy Wschód wzywają decydentów do zakończenia wojen i spalania paliw kopalnych, przypominając, że te dwie kwestie są ze sobą nierozerwalnie związane.Wiedzę i doświadczenie mają w tej kwestii dużo większą niż niektórzy decydenci. Nic zatem dziwnego, że zdążyły wpędzić w zakłopotanie Emmanuela Macrona, sprawiły, że Andrzej Duda dokumentnie się skompromitował, posłowi Kowalskiemu w twarz wytknęły działanie na rzecz Rosji, a profesora Matczaka wkurzyły tak, że pisze o nich nienawistne felietony. Śmiejemy się, że bezbłędnie roastują facecików garniturach, ale pamiętajmy, że chodzi o sprawy poważne. Margaret Atwood pisała, że „mężczyzna boi się, że kobieta go wyśmieje, a kobieta boi się, że mężczyzna ją zabije”, albo zgotuje katastrofę klimatyczną, której skutki w zależności od płci, ale także zamożności, wieku czy pozycji społecznej – odczuwamy różnie. Uprzywilejowani mężczyźni poradzą sobie z nimi najlepiej, więc zdają się najmniej przejęci kryzysem wyniszczającym ludzi i planetę, a także pozwalają sobie na dyskredytowanie albo nawet obrażanie osób, które żądają zmian i sprawiedliwości. – To oni tworzą nam świat z epoki dinozaurów. Świat, który nie daje nam poczucia bezpieczeństwa ani perspektyw na przyszłość – mówi Dominika Lasota. – Marek Suski mówi wprost, że jestem głupia, bezczelna i na spotkaniu w Sejmie wyłącza mi mikrofon, żebym się zamknęła. To jest napędzanie machiny hejtu i legitymizowanie nieakceptowalnych zachowań, bo ktoś sobie pomyśli, że: „skoro poseł tak robi, to ja też mogę” – dodaje Wiktoria Jędroszkowiak. Przydatne linki: – tekst Pauliny o nierównościach klimatycznych: „Gdzie są pieniądze na fundusz klimatyczny? W kieszeni miliarderów” https://krytykapolityczna.pl/swiat/gdzie-sa-pieniadze-na-fundusz-klimatyczny-w-kieszeni-miliarderow/ – Audycja o dziadersach: „Tak nas wychowaliście”. Debata: Młodzi o dorosłych https://audycje.tokfm.pl/podcast/133933,-Tak-nas-wychowaliscie-Debata-Mlodzi-o-doroslych – Instagram Wschodu https://www.instagram.com/wschod_/ – tekst Wiktorii o wiatrakach https://krytykapolityczna.pl/kraj/ustawa-wiatrakowa-10-h-beata-szydlo-wiktora-jedroszkowiak/ – tekst o akcji Just Stop Oil https://krytykapolityczna.pl/swiat/mlodzi-ludzie-nie-maja-prawa-glosu-klimat-singer/ – artykuł o rekordowych zarobkach koncernów paliwowych https://www.reuters.com/business/sustainable-business/comment-while-exxon-rakes-record-profits-extreme-poverty-is-rise-2023-01-31/
3/29/20231 hour, 17 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#6 Jak zazielenić cywilizację i (przy okazji) nie dobić planety? | Sutowski

Ratowanie klimatu i ludzkich warunków życia na Ziemi wymaga wielkich zmian - w energetyce, transporcie, przemyśle i nie tylko. Bez nowych źródeł energii i materiałów nie zazielenimy ani naszej gospodarki, ani nie uratujemy cywilizacji przed katastrofą. Kłopot w tym, że krytycznych surowców do wielkiej transformacji potrzeba naprawdę mnóstwo. A ich pozyskanie to niekoniecznie zielony i czysty biznes. W kolejnym odcinku podcastu opowiadam o tym, skąd wydobyć potrzebne metale ziem rzadkich, kobalt czy lit, czy Szwecja będzie nowym zapleczem surowcowym Europy, jak dekarbonizując nasz świat nie wyrządzić planecie szkód większych niż przy spalaniu węgla i ropy, wreszcie - czy da się "spiąć" zieloną politykę geopolitycznie i ekonomicznie. I jeszcze o dylematach przyszłej elektryfikacji oczami wielkiego badacza przeszłości Adama Tooze'a. *** Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością *** O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
3/24/202337 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

#7 Z wizytą u Bercika i Magdy M. | Łukasz Łachecki

Rodowy dworek w Złotopolicach, willa mamy Mamy ginekolog, katowickie mieszkanie nr 6 przy Korfantego 13, „awans” z Przyczółku Grochowskiego do Villi Monaco, milenijne aspiracje z widokiem na plac Trzech Krzyży… Zapraszamy na serialowe tournée po wnętrzach mieszkalnych seriali III RP z Łukaszem Łacheckim. *** Podcast mieszkaniowy Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę, o tym czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki? Mieszkanie zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. Zaprasza Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek.
3/17/20231 hour, 27 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#18 Feminizm na zawsze | Czabak, Tomasik

Zamiast tulipanów i czekoladek mamy dla Was książki. To najlepszy prezent jaki możemy sami sobie zrobić. Wybór nie był łatwy i poszliśmy tropem naszych ulubionych tytułów, które wybieracie najczęściej. To dwie pozycje ikony światowego feminizmu – bell hooks – „Teoria feministyczna" i „Gotowi na zmianę" (uwaga w przyszłym tygodniu znów dostępni w papierze). Książki Agnieszki Graff, jednej z najbardziej znanych polskich feministek, która pisze u nas o tym, „Kto się boi gender" (z Elżbietą Korolczuk), o „Matce feministce" a Michałowi Sutowskiemu opowiada, co ją ukształtowało i „Jest stąd". Z okazji zbliżającej się premiery „Rozrzutu” Andy Rottenberg przypominamy „Listę" i „Berlińską depresję". A dla tych, którzy jeszcze nie czytali Próby Joanny Bednarek, polecamy opowieść o amih, młodych kobietach, które walczą o świat, gdzie nikt nie będzie dla nikogo pracował i nikt nie będzie nikogo uciskał.
3/8/202320 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

#13 Przemoc wobec zwierząt | PRAWO SPUREK

Czy wiecie, co to przemoc zastępcza? Już wyjaśniam. To przemoc polegająca na znęcaniu się nad ofiarą poprzez zadawanie bólu komuś dla niej ważnemu. A zwierzęta tzw. towarzyszące, domowe często służą sprawcom do sprawowania kontroli nad ofiarą. Przemoc wobec zwierząt może także stanowić narzędzie przemocy psychicznej wobec ofiar-ludzi, w tym dzieci, kiedy sprawca krzywdzi ich „przyjaciela”. Osoby stosujące przemoc mogą grozić zwierzęciu towarzyszącemu ofiary, znęcać się nad nim. Zwierzęta mogą przy tym doświadczać tych samych rodzajów przemocy, co ludzkie ofiary, przemocy fizycznej, krzyków, czy zaniedbywania.
3/7/202320 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#17 Praca na kolei | Czabak, Jakubowski

3 marca 2012 roku pod Szczekocinami zderzyły się dwa pociągi, Matejko z Brzechwą. Tę największą katastrofę kolejową ostatnich trzydziestu lat w swoim reportażu „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami" opisał Bartosz Jakubowski. W rozmowie z Vendulą Czabak autor opowiada, dlaczego możemy nigdy nie dowiedzieć się, co wydarzyło się tego dnia, a także tłumaczy, jak wygląda praca na kolei i dlaczego praca w nastawni to raczej praca z windami niż na skrzyżowaniu ruchliwej ulicy. A przede wszystkim – wyjaśnia, że sytuacja na polskiej kolei nie jest taka zła, jak mogłoby się wydawać.
3/3/202327 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#8 Ekofeministki żegnają homo oeconomicusa | Ewa Sufin-Jacquemart

W antropocenie i neoliberalnym modelu sprawiedliwości opartej na zwycięstwie najsilniejszego, który bierze wszystko, wygrywają ludzie pokroju Putina – niszczą świat, planetę i nasze szanse na przetrwanie – mówi Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni i gościni najnowszego odcinka ekofeministycznego podcastu „Nie ma przyszłości bez równości” Coraz częściej łatwiej jest nam wyobrazić sobie koniec świata niż koniec patriarchatu, kapitalizmu i antropocenu. A to one generują katastrofy, z którymi jako ludzkość nie potrafimy sobie poradzić: wojny, pandemie, zmiany klimatu i wymieranie gatunków. „Źródłem dzisiejszych społeczno-ekologicznych kryzysów jest wiele przekonań, które dominują we współczesnym społeczeństwie: że pewni ludzi są lepsi od innych i że ludzie są ważniejsi od wszystkich pozostałych form życia; że natura jest pozbawioną życia stertą surowców i stanowi tylko tło dla naszego życia; że wzrost gospodarczy jest niezbędny dla naszego dobrostanu, więc musimy bezustannie produkować i konsumować. Ekofeminizm dostarcza ram, umożliwiających zerwanie z naszymi fundamentalnymi przekonaniami” – piszą autorzy eseju Odwaga troski. Ekofeminizm jako źródło inspiracji. Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni, za sprawą której wspomniany esej ukazał się w języku polskim i jest zupełnie za darmo dostępny w sieci, mówi z kolei, że wprawdzie ludzkość ma ogromną moc i zdolność dostosowywania się do rzeczywistości, ale niestety odbywa się to – jak pokazuje historia – poprzez kryzysy: – Jednocześnie im silniejszy jest kryzys, tym większa stają się świadomość i mobilizacja społeczna. A to one doprowadzają do zmian, które a chwilę wcześniej nie mieściły się nam w głowie, na przykład odrzuceniu wzrostu gospodarczego. Ale czy to naprawdę możliwe? W jaki dokładnie sposób ekofeminizm odmieniany w podcaście Nie ma przyszłości bez równości przez wszystkie przypadki jako koncepcja, która łączy w sobie walkę o równość, zerwanie z wiarą w sprawczość homo oeconomicusa i próbę stworzenia biowspólnoty opartej na opiekuńczości, odpowiada na potrzeby świata pogrążonego w chaosie antropocenu? Dlaczego oświeceniowy kult racjonalizmu nam w tym nie pomoże? Gdzie w tym wszystkim są kobiety i dlaczego binarne porządkowanie rzeczywistości powinno odejść do lamusa? Posłuchajcie same: tu linki do odcinka *** Ewą Sufin-Jacquemart jest prezeską Fundacji Strefa Zieleni, honorową Siostrą Rzeką, członkinią Rady Dyrektorów Green European Foundation i Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet, koordynatorką „Centrum Zielone” Kongresu Kobiet, działaczką Partii Zieloni, aktywistką społeczna, byłą dyplomatką i (Konsul RP w Luksemburgu 2007-2011), a z wykształcenia – socjolożką. Teksty i książki przywołane w podcaście: Odwaga troski. Ekofeminizm jako źródło inspiracji, P. Osman, D. Holemans, M-M. Franssen http://strefazieleni.org/ekofeministyczna-moc-zmiany/ Eko, a nie ezo. Kim są feministki, które uratują świat? - wywiad z drą Moniką Żółkoś https://krytykapolityczna.pl/serwis-klimatyczny/paulina-januszewska-monika-zolkos-ekofeminizm-rozmowa/ Ekonomia obwarzanka „Kate Raworth” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
2/17/20231 hour, 14 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#16 Lewacka miłość | Vendula Czabak, Krzyś Tomasik

Z okazji corocznego święta zakochanych przypominamy kilka naszych tytułów. Nie ma w nich romantycznej miłości i szczęśliwych zakończeń, ale jest dawka dobrej lektury i nieoczywiste spojrzenie na międzyludzkie relacje. Miłość z tindera, płatna miłość, koniec miłości i niespełniona miłość. Pozbawione lukru lektury o związkach, za to z odrobiną queerowej posypki. Najlepsze lektury na lutowe wieczory. KUP KSIĄŻKI WYDAWNICTWA KP: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ *** Podcast o książkach *** Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
2/10/202319 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

#12 List do Ursuli von der Leyen | PRAWO SPUREK

9 grudnia 2022 roku, w przeddzień zakończenia 16 Dni Przeciw Przemocy wobec Kobiet i Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, wysłałam mój trzeci list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, dotyczący przemocy ze względu na płeć i koniecznej ratyfikacji przez Unię Europejską Konwencji Antyprzemocowej. List wysłałam w tysiąc sto piątym dniu pracy obecnej kadencji Komisji Europejskiej i sprawowania urzędu przez Przewodniczącą von der Leyen. Był to kolejny dzień w którym Unia Europejska nie ratyfikowała Konwencji Antyprzemocowej, czyli Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, często nazywanej Konwencją Stambulską. O tym, dlaczego Ursula von der Leyen musi zrobić wszystko, żeby Unia w końcu ratyfikowała Konwencję Stambulską mówię w tym odcinku podcastu.
2/7/202319 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#9 Co się wydaje o zwierzętach? | Adam Pluszka

Rozmowa Dariusza Gzyry, autora podcastu „Ważne nieważne”, z Adamem Pluszką, poetą i prozaikiem, tłumaczem i redaktorem odpowiedzialnym za wydanie w Polsce kilkudziesięciu książek okołozwierzęcych. Jeśli pamiętacie serię wydawniczą „Biosfera” w wydawnictwie W.A.B. lub śledzicie nowości z serii „Eko” Wydawnictwa Marginesy – to właśnie robota gościa dziewiątego odcinka podcastu „Ważne nieważne”. Papier czy ekran? Kim był Łysy i dlaczego od niego wszystko się zaczęło? Któremu autorowi Adam wyrywał książkę z gardła? Kogo zapyta które książki powinien wydać, jak już wygra milion w Lotto? I po co zbiera kwadraty? Czy w Polsce może powstać progresywne wydawnictwo specjalizujące się w tematyce relacji człowieka i innych zwierząt? Jak w ogóle wydać książkę, która niekoniecznie będzie bestsellerem, ale jest słuszna i wyprzedza swój czas? Kto i jak w Polsce wydaje książki okołozwierzęce? Ile się ich wydaje? Czy są jakieś ciekawe zapowiedzi premier? Specjalnie z okazji tego odcinka autor podcastu przygotował listę kilkudziesięciu książek wydanych w Polsce w latach 2018-2022, a związanych ze zwierzętami. To subiektywny wybór tych pozycji, które mają mniejszy lub większy potencjał krytyczny i pogłębiają dyskusję o statusie zwierząt. Zachęcamy do polubienia strony podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku: https://www.facebook.com/wazneniewazne
2/3/20231 hour, 9 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#5 Куди потрапили? | Іван Косов

Що музика має спільного з архітектурою? Чи Варшаву вдасться сконденсувати в плейліст? Як почати все спочатку: раз, ще раз і ще багато разів раз? Чи можна бути трішки мігрантом, а трішки біженцем - на шість, на десять, на сто десять відсотків? У останньому епізоді Карти Варшавяка розмовляємо з Іваном Косовим - музикантом, композитором та музичним продюсером. Говоримо про те, що слухаємо, що відчуваємо, куди їздимо й чим захоплюємося. Павло читає вірш і просить підписатися на його поетичний Телеґрам-канал: https://t.me/zwichniecia_poetry *** Карта Варшавяка *** це подкаст-путівник про життя українок та українців у Польщі та Варшаві. Про тих і для тих, котрі приїхали сюди нещодавно і намагаються зорієнтуватися в нових реаліях буття. Але також для тих, хто тут вже давно і хоче бути в курсі подій. У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб’єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати. Матеріал створено завдяки підтримці Фонду ім. Рози Люксембург. Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
1/31/20231 hour, 11 minutes
Episode Artwork

#15 Kościoła nie ma | Czabak, Tomasik

Wymazał kościół ze swojego życia, zdjął sutannę i opisał, co dzieje się za murami seminarium i plebanii. Robert Samborski wraca z drugą książką, w której rozlicza swoje kościelne życie i opisuje swoją drogę do życia bez boga. Co seria z koloratką mówi nam o kościele katolickim? O tym rozmawiamy przypominając największe hity w serii z koloratką. Czekamy na kolejną, która ukaże się na jesieni. Są jeszcze tematy w polskim kościele warte opisania. KUP KSIĄŻKI WYDAWNICTWA KP: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ *** Podcast o książkach *** Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
1/27/202327 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#14 Wyjątkowy jak ksiądz | Samborski, Czabak

Robert Samborski chciał zostać księdzem. Sześć lat studiował w seminarium w Legnicy, a potem cztery i pół roku czekał na decyzję o wyświęceniu. Nie doczekał się. Odszedł z kościoła i przestał wierzyć. Ale zanim to się stało, zajrzał, tam gdzie zwykli ludzie nie mają dostępu. Do seminarium, na plebanię i w życie księdza. Dlaczego poszedł do seminarium? Czy ma kontakt z kolegami-księżmi? Co dzieje się na plebanii? Jak wygląda codzienność w sutannie? O tym opowiada w rozmowie. A jeszcze więcej pisze w swoich książkach – „Kościoła nie ma. Wspomnienia po seminarium" i „Sakramencie obłudy. Wspomnienia z seminarium". KUP KSIĄŻKI ROBERTA SAMBORSKIEGO: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/343_robert-samborski *** Podcast o książkach Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
1/24/202314 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#4 Що відчували? | Олеся Троян, Віктор Троян

Хто такий біженець? Як (не) робити мігрантський театр? Навіщо писати вірші? Чому ми споживаємо меми? На ці та інші питання шукаємо відповіді разом з Олесею Троян – драматургинею, поеткою, активісткою, перекладачкою, тренеркою жіночої самооборони Вендо, а також Віктором Трояном – активістом, драматургом, перформером, працівником Польського Міграційного Форуму. Обов'язково підпишіться на поетичний Телеґрам-канал Олесі: https://t.me/sekretarkastanu *** Карта Варшавяка *** це подкаст-путівник про життя українок та українців у Польщі та Варшаві. Про тих і для тих, котрі приїхали сюди нещодавно і намагаються зорієнтуватися в нових реаліях буття. Але також для тих, хто тут вже давно і хоче бути в курсі подій. У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб’єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати. Матеріал створено завдяки підтримці Фонду ім. Рози Люксембург. Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
1/20/20231 hour, 14 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

#11 Podatek od mięsa | PRAWO SPUREK

Papierosy, mocny alkohol i benzyna od lat objęte są akcyzą. I jest to traktowane jak norma. Nie słychać głosów oburzenia czy wulgarnych komentarzy. Dlaczego by więc nie opodatkować mięsa, które również jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska, które zamienia w piekło życie ludzi mieszkających w sąsiedztwie ferm przemysłowych, które powoduje cierpienie i śmierć miliardów zwierząt? Dlaczego nie opodatkować wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego? Dlaczego, skoro szkodzą? *** Prawo Spurek *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
1/16/202317 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#8 Polityka seksualna mięsa | Darek Gzyra

Ósmy odcinek podcastu „Ważne nieważne” Dariusza Gzyry poświęcony jest wydanej w roku 2022 przez Wydawnictwo Oficyna 21 książce Carol J. Adams Polityka seksualna mięsa. Feministyczno-wegetariańska teoria krytyczna. Oprócz jej krótkiego omówienia i przedstawienia wydawcy oraz tłumacza, poznamy wcześniejsze i nieco zapomniane teksty autorki, upominając się o pamięć o herstorii myśli prozwierzęcej. Dlaczego w książce Adams mowa jest o wegetarianizmie, nie o weganizmie? Czy dziś jest to już retoryka anachroniczna? Czym jest nieobecny punkt odniesienia, tłumaczony również jako nieobecny referent, a w książce jako nieobecny desygnat? Co to znaczy, że zwierzę znika metaforycznie? Czym jest deanimalizacja w ramach prozwierzęcego aktywizmu, spowodowana złym dotykiem normy społecznej? Czy Adams naprawdę opublikowała książkę z autorskimi modlitwami? Czy Polityka seksualna mięsa to faktycznie jej pierwsza publikacja w Polsce? Linki do tekstów wspomnianych w podcaście: • Jagnię w Auschwitz https://krytykapolityczna.pl/kraj/jagnie-w-auschwitz/ • Zły dotyk normy społecznej https://krytykapolityczna.pl/kraj/dariusz-gzyra-ukrywanie-ofiar Zapraszamy na stronę podcastu „Ważne nieważne: na Facebooku: https://www.facebook.com/wazneniewazne
1/13/202341 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#13 Nasze książki w 2023 roku

Przełom roku, to dobry czas, aby podzielić się naszymi zapowiedziami na 2023 rok. Debiutantki, kolejne książki Waszych ulubionych autorów, nowe tematy i o wiele więcej. Pierwsza połowa roku zapowiada się w naszym wydawnictwie wybornie! *** O książkach *** Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”.
1/5/202343 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#3 Як заробляли? | Марина Сілякова, Павло Луговий

Їсти, спати, кохати, кохатися. Щось забули? Так – працювати. Тяжко-важко, на кілька змін, на кількох роботах, за договором чи й без нього, працювати не за освітою, тільки там, де більше (або взагалі щось) платять. Цього разу говоримо про роботу. Шукаємо відповідних слів та асоціацій. Пригадуємо, де починали та як і чи взагалі "к успєху шлі". У нас в гостях Марина Сілякова – колажистка, мисткиня, учасниця виставок у галереях європейських міст, у минулому ж - фізична працівниця, інжинерка-хімікиня. Говорили про роботу, вчили Павла писати звук на апаратурі, раділи згадкам про першу нормальну зарплатню та перший гідний гонорар. Обов'язково послухайте після роботи. Слухаючи, можете теж зазирнути на Інстаґрам-профіль Марини – https://www.instagram.com/siliakova_m/ – ми так зробили й вам радимо! *** Карта Варшавяка — це подкаст-путівник про життя українок та українців у Польщі та Варшаві. Про тих і для тих, котрі приїхали сюди нещодавно і намагаються зорієнтуватися в нових реаліях буття. Але також для тих, хто тут вже давно і хоче бути в курсі подій. У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб'єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати.
12/29/202257 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#4 First, we need weapons. And then - investment insurance | Maria Repko

"W zielonej Ukrainie..." Bariery i szanse powojennej odbudowy Niszcząca agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa, ale Ukraińcy - podobnie jak Europejczycy w trakcie II wojny światowej - od jej początku myślą o odbudowie swego kraju. Los całej Europy, nie tylko Ukrainy i jej sąsiadów zależy od tego, czy uda się to, co zniszczone odbudować lepiej: nowocześniej, bardziej sprawiedliwie, w kontekście potrzeb obronnych, społecznych, ale przede wszystkim ekologicznych, związanych z kryzysem klimatycznym i gospodarki opartej na paliwach kopalnych. O międzynarodowym kontekście odbudowy Ukrainy w czasie wojny i po niej, rywalizacji mocarstw oraz interesach społeczeństwa i całej naszej cywilizacji w - oby - zieleniejącej z każdym rokiem Ukrainie, będziemy rozmawiać z ekspertami i aktywistkami z Polski, Niemiec i oczywiście samej Ukrainy. Podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.
12/27/202222 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

#3 Ukraina zielony kurs obrała już przed rosyjską inwazją | Dominika Jędrzejczak

"W zielonej Ukrainie..." Bariery i szanse powojennej odbudowy Niszcząca agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa, ale Ukraińcy - podobnie jak Europejczycy w trakcie II wojny światowej - od jej początku myślą o odbudowie swego kraju. Los całej Europy, nie tylko Ukrainy i jej sąsiadów zależy od tego, czy uda się to, co zniszczone odbudować lepiej: nowocześniej, bardziej sprawiedliwie, w kontekście potrzeb obronnych, społecznych, ale przede wszystkim ekologicznych, związanych z kryzysem klimatycznym i gospodarki opartej na paliwach kopalnych. O międzynarodowym kontekście odbudowy Ukrainy w czasie wojny i po niej, rywalizacji mocarstw oraz interesach społeczeństwa i całej naszej cywilizacji w - oby - zieleniejącej z każdym rokiem Ukrainie, będziemy rozmawiać z ekspertami i aktywistkami z Polski, Niemiec i oczywiście samej Ukrainy. Podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.
12/27/202237 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#2 Green Deal in Ukraine, if taken seriously, can show, what our future is | Anna Ackermann

"W zielonej Ukrainie..." Bariery i szanse powojennej odbudowy Niszcząca agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa, ale Ukraińcy - podobnie jak Europejczycy w trakcie II wojny światowej - od jej początku myślą o odbudowie swego kraju. Los całej Europy, nie tylko Ukrainy i jej sąsiadów zależy od tego, czy uda się to, co zniszczone odbudować lepiej: nowocześniej, bardziej sprawiedliwie, w kontekście potrzeb obronnych, społecznych, ale przede wszystkim ekologicznych, związanych z kryzysem klimatycznym i gospodarki opartej na paliwach kopalnych. O międzynarodowym kontekście odbudowy Ukrainy w czasie wojny i po niej, rywalizacji mocarstw oraz interesach społeczeństwa i całej naszej cywilizacji w - oby - zieleniejącej z każdym rokiem Ukrainie, będziemy rozmawiać z ekspertami i aktywistkami z Polski, Niemiec i oczywiście samej Ukrainy. Podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.
12/27/202238 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

#1 Amerykanie oferują Ukrainie bezpieczeństwo, Europa rozwój gospodarczy | dr Sebastian Płóciennik

"W zielonej Ukrainie..." Bariery i szanse powojennej odbudowy Niszcząca agresja Rosji na Ukrainę wciąż trwa, ale Ukraińcy - podobnie jak Europejczycy w trakcie II wojny światowej - od jej początku myślą o odbudowie swego kraju. Los całej Europy, nie tylko Ukrainy i jej sąsiadów zależy od tego, czy uda się to, co zniszczone odbudować lepiej: nowocześniej, bardziej sprawiedliwie, w kontekście potrzeb obronnych, społecznych, ale przede wszystkim ekologicznych, związanych z kryzysem klimatycznym i gospodarki opartej na paliwach kopalnych. O międzynarodowym kontekście odbudowy Ukrainy w czasie wojny i po niej, rywalizacji mocarstw oraz interesach społeczeństwa i całej naszej cywilizacji w - oby - zieleniejącej z każdym rokiem Ukrainie, będziemy rozmawiać z ekspertami i aktywistkami z Polski, Niemiec i oczywiście samej Ukrainy. Podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.
12/27/202230 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#2 Чого очікували? | Павло Луговий, Вера Попова

Приїжджаєш до Варшави: 10, 5, 3 роки, місяць чи два тижні тому. Маєш у голові певну картину Польщі, намальовану стереотипами, жартами про “курицу - не птицу, Польшу – не заграницу”, нецікавими курсами польської для початківців, намальовану мамою та бабцею, Інтернетом та шкільною програмою з історії. Приїжджаєш і б’єшся головою у бетонну стіну реальності. Приготуйся, бетону тут буде дуже багато. Сьогодні у Павла та Віри – терапевтичний епізод про те, як очікування не стикаються з реальністю. Говоримо про те, що (не) знайшли й чого не шукали у Варшаві після приїзду. Постійно боремося з офтопами: про податки, про систему охорони здоров’я, про працю в айті тощо. Намагаємося пригадати імена, прізвища, терміни та поняття українською й російською. Радимо ходити до театру, навіть якщо у вас немає вищої освіти. Пригадуємо свої перші враження з тілесністю на сцені. Майже не “угукаємо”, нам весело, хай весело буде й вам. * Карта Варшавяка — це подкаст-путівник про життя українок та українців у Польщі та Варшаві. Про тих і для тих, котрі приїхали сюди нещодавно і намагаються зорієнтуватися в нових реаліях буття. Але також для тих, хто тут вже давно і хоче бути в курсі подій. У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб'єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати. Матеріал створено завдяки підтримці Фонду ім. Рози Люксембург. Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
12/23/20221 hour, 15 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#7 Nie kotlecik, a twój starszy brat lub siostra. Tak myślmy o zwierzętach | prof. Joanna Hańderek

Kiedy znany mistrz słowa normalizuje dręczenie zwierząt, sektor hodowlany mówi o szczęśliwych kurczaczkach, filecikach i mięsku, a obrońcy prawa do kotleta schabowego oburzają się na zaglądanie im do talerza, tracimy kontakt z rzeczywistością, przestajemy nazywać przemoc i zabójstwo po imieniu. – To prowadzi do katastrofy. Na przykład klimatycznej – mówi nam prof. Joanna Hańderek. Jakiś czas temu znany i ceniony pisarz Andrzej Stasiuk został skrytykowany za normalizowanie przemocy wobec zwierząt, pisząc, że dręczenie istot pozaludzkich to coś, co stanowiło część „chłopięcej ciekawości świata”. Czy autor faktycznie zasłużył na potępienie? Dlaczego jego twórczość ma znaczenie? Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na dyskusję o szowinizmie gatunkowym i jak popkultura może sprawić, by prawa zwierząt były lepiej chronione, a ludzie chętniej przechodzili na dietę roślinną? O tym wszystkim Paulina Januszewska w nowym odcinku podcastu Nie ma przyszłości bez równości rozmawia z profesorką Joanną Hańderek, autorką Filozofii Wegańskiej. Naukowczyni wskazuje, że język przytępia naszą wrażliwość na świat pozaludzki i nie pozwala nam zobaczyć łączącego nas ze zwierzętami powinowactwa – siostrzeństwa i braterstwa. W ten sposób bardzo łatwo jest dokonać zaburzenia ekosystemów i doprowadzić do katastrofy, jak ta klimatyczna.
12/20/20221 hour, 2 seconds
Episode Artwork

#12 Podaruj to, co ważne

Feminizm, ekologia, nieopowiedziane dotąd historie, sprawiedliwa ekonomia, śmiech, różnorodność, dobre książki... to niektóre z rzeczy, które mają dla nas znaczenie. Chcemy się nimi dzielić. Podawać dalej ważne dla nas idee, czy emocje. Zachęcamy do tego w naszej świątecznej kampanii “Podaruj to, co ważne”. Wierzymy w to, że książka może być prezentem, za pomocą którego dzielimy się z bliskimi sprawami dla nas istotnymi. Opowiadamy o ważnych dla nas rzeczach i polecamy książki, które o nich opowiadają. W duchu naszego hasła “Podaruj to, co ważne” zachęcamy byście puściły/li je w świat, podzielili się nimi i ideami w nich zawartymi z bliskimi (a może i dalekimi!?). Dziękujemy, że byłyście w tym roku z nami i z niecierpliwością czekamy na możliwość opowiedzenia Wam o tym, co planujemy na kolejny rok. Zaufajcie nam - będzie się działo!
12/13/202219 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#1 Як приїхали | Павло Луговий, Вера Попова, Розалія Кучерова

В гостях у нас Розалія Кучерова — акторка Чернігівського обласного молодіжного театру і Варшавського театру Рампа — яка зараз мешкає в Варшавіі разом зі своїм сином Андрюшкою. Розмовляємо про наші перші враження від приїзду до Польщі. Співаємо оду варшавському громадському транспорту. Розалія розповідає про свою подорож. Павло застерігає від вечірніх прогулянок парком Скаришевським, а Вера часто й густо “угукає” і радить в які дні краще ходити до музеїв. *** Карта Варшавяка це подкаст-путівник про життя українок та українців у Польщі та Варшаві. Про тих і для тих, котрі приїхали сюди нещодавно і намагаються зорієнтуватися в нових реаліях буття. Але також для тих, хто тут вже давно і хоче бути в курсі подій. У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб'єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати. Матеріал створено завдяки підтримці Фонду ім. Рози Люксембург. Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.
12/9/202255 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#6 Mikroklimat mieszkania | Gosia Kuciewicz, Kuba Zatoński

Sezon grzewczy w pełni. Kaloryfery rozkręcone na „5”, gorące powietrze wysusza skórę i drapie w gardło. Tymczasem mieszkańcy komunalnych lokali „prądowych”, które sieć centralnego ogrzewania uporczywie omija, walczą z rakotwórczym grzybem na ścianach, a utrzymanie znośnej temperatury w mieszkaniu wiąże się z niebotycznymi rachunkami za energię elektryczną. Dostęp do energii wyklucza klasowo, geograficznie; jest też bronią polityczną. Jaki jest krajobraz energetyczny miasta, kogo wyklucza, a kto go bezmyślnie eksploatuje? Jak osiągnąć ład termiczny, równie ważny co ten przestrzenny? O tym porozmawiamy z Gosią Kuciewicz – architektką z pracowni Centrala, badaczką zjawisk przyrodniczych i meteorologicznych oraz Kubą Zatońskim – aktywistą z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej i członkiem zespołu prawnego Inicjatywy Pracowniczej.
12/2/20221 hour, 6 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

#10 Twarze przemocy wobec kobiet | PRAWO SPUREK

To już kolejny rok, kiedy dr. Sylwia Spurek angażuje się w kampanię 16 Dni, koncentrując się tym razem na problemie cyberprzemocy wobec kobiet. To, ile kobiet nie może czuć się w domu bezpiecznie, to jedna z największych patologii XXI wieku. Jednocześnie tak wielu nadal to bagatelizuje, umniejsza krzywdę kobiet, szuka usprawiedliwień i okoliczności łagodzących dla sprawców. Tak wielu polityków nadal próbuje doklejać walce o prawa kobiet łatkę ideologii, wpisywać sprawę życia i śmierci kobiet w bieżącą walkę polityczną, walkę o kolejną kadencję. Kobiety doświadczające tej przemocy widzisz w tramwaju, w biurze, w telewizji. Ich status majątkowy czy osiągnięcia nie mają znaczenia. Źródłem przemocy nie jest alkohol ani żadna inna patologia. Przemoc wynika po prostu z czyjegoś przekonania, że ma on władzę i kontrolę nad innymi członkami rodziny i może ją wyegzekwować, także w sposób przemocowy. Premiera odcinka ma miejsce w czasie 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. To globalna kampania poświęcona nagłaśnianiu i przeciwdziałaniu zjawiska przemocy ze względu na płeć organizowana na całym świecie od 1991 r. Symbolicznie odbywa się między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet), a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), aby podkreślić, że prawa kobiet to prawa człowieka i zwrócić uwagę na związek pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka.
11/30/202214 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#5 Obwarzanek uzbrojony i geopolityka zielonej transformacji | Sutowski

O międzynarodowym kontekście „obwarzanka uzbrojonego”, czyli w jakim świecie godzić musimy politykę ekologiczną, dobrobytu i bezpieczeństwa opowiada Michał Sutowski. Na szczycie COP27 w Egipcie delegacja Ukrainy bardzo zręcznie przedstawiała rosyjską agresję jako „wojnę paliw kopalnych”, wpisując swoje doświadczenie w ramy zrozumiałe dla aktywistów klimatycznych. Przekonanie do tej opowieści państw globalnego Południa będzie jednak trudne, zwłaszcza w związku z rażącym brakiem solidarności krajów bogatych z tymi najbardziej poszkodowanymi przez skutki globalnego ocieplenia. To tylko jeden z przykładów napięć, jakie towarzyszą geopolityce wielkiej transformacji energetycznej, w której układ sił będzie bardzo dynamiczny, a w toku odchodzenia od paliw kopalnych umacniać się będą nie zawsze ci, których byśmy sobie życzyli.
11/25/202241 minutes, 1 second
Episode Artwork

#6 Nie zmienię świata, ale Polskę mogę | Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Lata mijają, a Polska nadal nie ma planu na sprawiedliwą i zieloną transformację. Bezczynność rządu można i należy piętnować, ale można ją też zaskarżyć do sądu. Tak zrobiła piątka obywatelek i obywateli Polski, którzy w 2021 roku złożyli pozwy klimatyczne. Reprezentują ich prawnicy z fundacji ClientEarth, którzy znajomość przepisów wykorzystują do ochrony praw człowieka i przyrody. Z jakim skutkiem? O tym Paulinie Januszewskiej opowiedziała szefowa tej organizacji, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która przekonuje, że choć spawy sądowe ciągną się długo, a nam może się wydawać, że w kwestii walki o klimat i ekologię nic się nie zmieniło, wcale nie stoimy w miejscu. LINKI: O pozwach klimatycznych przeczytacie tutaj: https://krytykapolityczna.pl/kraj/piecioro-obywateli-i-obywatelek-pozywa-rzad-klimat/ Dlaczego tegoroczny COP27 to szczyt hipokryzji? https://krytykapolityczna.pl/swiat/szczyt-onz-cop27-egipt-greenwashing-thunberg/ Tu znajdziecie książkę Andrzeja Ledera „Prześniona rewolucja”, o której mówi Zuzanna: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/przesniona-rewolucja-andrzej-leder-210 A z tego tekstu dowiecie się, kto najbardziej niszczy klimat https://krytykapolityczna.pl/serwis-klimatyczny/bogaci-kontra-biedni-kto-bardziej-przyczynia-sie-do-katastrofy-klimatycznej/ Polecamy też Waszej uwadze raport ClientEarth pt. „Lasy państwowe poza kontrolą” https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/dokumenty/streszczenie-raportu-o-eutr/
11/18/202250 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#5 Przychodzi leśnik do aktywistki. I płacze jej w rękaw | Lasy i Obywatelki

Lasy Państwowe to instytucja przemocowa, hierarchiczna, patriarchalna i nieprzyzwyczajona do dialogu ze społeczeństwem, wobec którego powinna pełnić funkcję służebną. Tymczasem leśnicy stawiają się w roli głuchych na zewnętrzne głosy zarządców przyrody. Wprawdzie wielu z nich tak naprawdę kocha naturę, ale ostatecznie padają ofiarą systemu, który sami stworzyli i podtrzymują – mówią nam aktywistki z Lasów i Obywatelek, Marta Jagusztyn i Hanna Rawska. Podcast Pauliny Januszewskiej Strona fundacji Lasy i Obywatele: https://lasyiobywatele.pl/ Cytowane teksty: Biomasa – spalony dowcip o zielonej przyszłości https://krytykapolityczna.pl/swiat/biomasa-spalony-dowcip-o-zielonej-przyszlosci/ Zagadka: co łączy kobiety i drzewa? Nieodpłatna i ciężka praca https://krytykapolityczna.pl/nauka/kalkulator-korzysci-z-drzew-julia-zulawinska/ Raport Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot „Lasy poza kontrolą” https://lasy.pracownia.org.pl/wp-content/uploads/sites/2/2021/09/Improper_forest_management_Poland.pdf Książkę Jana Mencwela znajdziecie tu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/betonoza-jak-sie-niszczy-polskie-miasta-878
11/15/20221 hour, 14 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#7 Bez presji: Go vegan! Rozmowa z Everyday Hero

Jeśli rzucić polskiemu weganinowi lub wegance hasło „Everyday Hero”, z dużym prawdopodobieństwem odpowie: „znam gościa!”. Orestes Kowalski (Everyday Hero to nazwa jego kanału na You Tube) jest zresztą budowniczym mostów niezwykle popularnym nie tylko w środowisku prozwierzęcym – podobno mówi o weganizmie w taki sposób, że dają go radę słuchać nawet nieweganie. Teraz ten sympatyczny, pełen ciepła i skromności gość, gości w podcaście Dariusza Gzyry „Ważne nieważne”, gdzie opowiada o swojej pierwszej książce – Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa. Książka dla wszystkożerców, wegetarian i... wegan też (Wydawnictwo Sensus, 2022). Orestes analizuje w niej perfidne, często nieuświadomione mechanizmy psychologiczne stojące za – niezbyt przychylnymi zwierzętom – przekonaniami i zachowaniami większości ludzi. Jak wyglądał proces pisania książki? Jaki jest związek ateizmu z weganizmem? Jak się ma weganizm w Polsce roku 2022? Jak połączyć tytułowe „Go vegan!” z pochodzącym z treści książki „nie zachęcam cię więc do weganizmu”? Czy jest sens racjonalnie mówić do osób emocjonalnych? Czy racjonalista aktywista może wesprzeć irracjonalne projekty, jeśli są efektywnym sposobem pomocy zwierzętom? Co jest fajnego w książce, a na co lekko można kręcić nosem? A przed rozmową z Everyday Hero krótka wzmianka o nowej książce Sylwii Spurek „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”. Oprócz posłuchania tego odcinka możecie wesprzeć pracę Orestesa na Patronite: https://patronite.pl/EverydayHeroPL Zachęcamy do polubienia strony podcastu Ważne nieważne na Facebooku https://www.facebook.com/wazneniewazne
11/4/20221 hour, 23 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#9 Włącz myślenie, bądź zmianą | PRAWO SPUREK

Kolejny odcinek podcastu z serii "Prawo Spurek" promuje nową publikację dr. Sylwii Spurek pt. „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”. Jest to próba zderzenia się z kosztami działania sektora hodowlanego, jego wielowymiarowego oddziaływania na klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia ludzi oraz na prawa zwierząt. Nie jest to miła historia ani łatwy tekst. To zbiór twardych faktów, liczb i danych, które stoją za sektorem hodowli zwierząt. To – oparta na opiniach ludzi nauki – opowieść o tym, co w imię tradycji, przyzwyczajeń, biznesu robimy z naszą planetą, w jaki sposób pogłębiamy nierówności społeczne, jak żywe, czujące, myślące zwierzęta sprowadzamy do pozycji maszyn, produktów i surowców. To opowieść o świecie, który zamiast troską, empatią, szacunkiem kieruje się nieodpowiedzialnością, chciwością i przemocą. *** Prawo Spurek *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
11/2/202217 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#4 Bez planu, bez wiary, bez przyszłości? Polacy w kryzysie a transformacja energetyczna | Sadura

Badania społeczne pokazują, że po doświadczeniu pandemii, wojny oraz inflacji przestaliśmy planować przyszłość, nie wierzymy politykom i sobie nawzajem, za to winnych braków w portfelu i długości kolejek do lekarza zaczynamy widzieć w uchodźcach i beneficjentach transferów socjalnych. Z prof. Przemysławem Sadurą, współautorem – wraz ze Sławomirem Sierakowskim – raportu z badań pt. Polacy za Ukrainą, ale przeciw Ukraińcom zastanawiamy się nad tym, jak w tych warunkach przekonać Polki i Polaków do transformacji energetycznej i skąd czerpać nadzieję na bardziej zieloną przyszłość. Podcast Michała Sutowskiego. *** „Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością” O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
10/28/202239 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#6 Ginące ryby i przemoc wędkarstwa | Darek Gzyra

W szóstym odcinku podcastu „Ważne nieważne” Dariusz Gzyra pochyla się nad zawartością bogatego archiwum ludzkich reakcji na tragedię w Odrze, obecną w przestrzeni medialnej od końca lipca tego roku. Szukając czułych i wrażliwych słów, znajduje również wiele problematycznych, a także znamienne przemilczenia. Mówi o naturze ryb i ścieżkach na skróty w ich ochronie. Wspomina wieloletnią walkę o zmianę statusu społecznego tych zwierząt i osobiste doświadczenie polowania. Przygląda się środowisku wędkarskiemu, które chyba tylko siłą zwyczaju nie jest nazywane środowiskiem myśliwskim. Jakie byłyby konsekwencje uznania wędkarstwa i rybołówstwa za formy myślistwa? Czy martwych ludzi też, podobnie jak ryby, można liczyć w tonach? Jak brzmi język łowców i kolekcjonerów zwierzęcych okazów? Czy przemocowcy też mogą być ofiarami? Czy nie lepiej by było chronić przyrodę bez oczekiwania, że zapłatą ma być możliwość krzywdzenia zwierząt? Gdzie już wprowadzono zakaz wędkarstwa rekreacyjnego? Przepraszając za lekko zachrypnięty głos prowadzącego zachęcamy do posłuchania odcinka, ale również przeczytania artykułów wspomnianych w podcaście: Karolina Kuszlewicz, „Moja siostra Ryba – epitafium” Anna Spurek, „Ryby głosu nie mają” oraz „Ś.P. Odra” O obchodzonym od 2003 roku Dniu Ryby można przeczytać na stronie ekokalendarz.pl. Pomocny może być także tekst autora podcastu, zatytułowany „Zadbaj o radykalizm!”, mówiący między innymi o historii aktywizmu na rzecz ryb. Zachęcamy do polubienia strony podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku: www.facebook.com/wazneniewazne
10/21/202253 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#11 Czy Polacy są rasistami? Czy żyjemy w faszystowskim państwie?

Jason Stanley w swoim eseju „Jak działa faszyzm” pokazuje dziesięć cech faszystowskiego państwa. Warto zrobić sobie test, żeby zobaczyć, gdzie na tej skali jesteśmy obecnie w Polsce. A już 19 października będzie możliwość posłuchania autora na żywo. Sławomir Sierakowski porozmawia z Jasonem Stanleyem w naszej warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej przy Jasnej 10 https://www.facebook.com/events/661954775201922 Czy jesteśmy rasistami? Czy naród, który sam był ofiarą rasizmu pod zaborami, nigdy nie miał kolonii, a mniejszości koegzystują u nas bez większych napięć? W reportażu antropologiczno- historycznym, „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie” Agnieszka Kościańska i Michał Petryk rozwiewają nasze wątpliwości. Na koniec naszej rozmowy wracamy do dwudziestolecia międzywojennego i książki „Gotowi na przemoc” Pawła Brykczyńskiego, historycznego reportażu o wydarzeniach grudniowych z 1922 roku. Zabójstwo Gabriela Narutowicza zmieniło nasz naród. I to zupełnie w inny sposób niż pamiętamy.
10/14/202222 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

#3 Rura na miarę naszych możliwości

Zbudowanie gazociągu na paliwo z Norwegii wymagało 21 lat i trzech kontraktów – późno, drogo, ale w końcu jest. Ale to sukces w skali właściwej dla rządu PiS. Gazu na zimę nie zabraknie (o ile na Bałtyku znów coś nie wybuchnie), państwowy gigant urośnie, zasilana gazem energetyka tania nie będzie, ekologiczna też niespecjalnie. Zastanawiam się, czy można jakoś inaczej. I czy polskie państwo potrafi działać inaczej niż zrzucając kłopoty na barki tych na dole i liczyć, że Polak i Polka przetrzyma, załatwi i jeszcze zrzutkę zorganizuje. Trzeci odcinek Eko-polu o świeżo otwartym Baltic Pipe i książce „Ogień wychodzi z lasu”. Podcast Michała Sutowskiego. *** „Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością” O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
10/7/202234 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#8 Krew, smród i łzy | PRAWO SPUREK | Małgorzata Szadkowska

Jeżeli spojrzymy na skutki klimatyczne, społeczne, w tym zdrowotne i gospodarcze, to nie ma większego problemu politycznego niż hodowla zwierząt. To jedna wielka tykająca bomba ekologiczna. Bo w całej Europie w ciasnych i zatłoczonych klatkach więzionych jest przez całość lub znaczną część swojego życia ponad 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i cieląt. Sektor produkcji zwierzęcej to zanieczyszczenia wody, powietrza i gleby, główna przyczyna utraty bioróżnorodności, ubóstwo żywieniowe, głód na świecie, antybiotykooporność oraz gorszy stan zdrowia ludzi. O prawdziwym „farmagedonie” i o tym, jak pogoń za tanim mięsem niszczy naszą planetę i zdrowie, Sylwia Spurek rozmawia z Małgorzatą Szadkowską z Compassion Polska. *** Prawo Spurek *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
10/4/202218 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

#5 Życie na kredycie | dr hab. Mikołaj Lewicki

13% Polek i Polaków mieszka w domu albo mieszkaniu własnościowym obciążonym kredytem hipotecznym. Jak „życie na kredycie” zmieniło polskie społeczeństwo? Kiedy upowszechnił się w Polsce kredyt hipoteczny (i jaki ma to związek z Alicją)? Czy Polska jest gotowa na to, by przejść na stałe oprocentowanie kredytów? Czy nasz kraj jest skazany na dominację własności mieszkaniowej? W najnowszym Podcaście Mieszkaniowym odpowiedzi na pytania udzieli dr hab. Mikołaj Lewicki z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podcast Kamila Trepki i Zuzanny Mielczarek *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?
9/30/20221 hour, 21 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#10 Od HIStorii do HERstorii. Jak opowiadać o przeszłości

Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika. W kontrze do patriarchalnej, militarnej, skupionej wokół wielkich wydarzeń perspektywy, powstają nareszcie książki, takie jak “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, “Zawodowe dziewczyny”, “Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu”. Pokazują inne spojrzenie na historię - poruszają wątki społeczne, sięgają po mikroperspektywę, wyszukują zapomniane źródła. Wydaje się, że nie jest przypadkiem, że wszystkie napisane zostały przez kobiety. Nasza rozmowa to wstęp do spotkania, na które zapraszamy 29 września o 19.00 Na Jasną 10. Z Joanną Ostrowską, Anną Dobrowolską i Alicją Urbanik-Kopeć rozmawiać będzie Dobrochna Kałwa. https://www.facebook.com/events/630048938517570 A do niedzieli, do 23:59, możesz oddać głos na Nike Czytelników i Czytelniczek 2022 na książkę Joanny Ostrowskiej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” https://wyborcza.pl/7,75517,28745567,dla-kogo-nike-czytelnikow-glosuj-mozesz-tez-wziac-udzial-w.html Nagrodę Nike 2022 wręczy kapituła, ale Nike Czytelniczek i Czytelników 2022 przyznajemy my! Oddaj swój głos na książkę „Oni” i wesprzyj Joannę Ostrowską, której nieustępliwość i ciężka praca wydobyły z cienia przemilczane dotychczas fragmenty queerowej historii Polski.
9/23/202226 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#2 Czy ekolog dogada się z żołnierzem, czyli jak bronić Polski w czasach wysychających rzek

O tym, czy „ekonomia obwarzanka” ma sens w czasach, gdy na sąsiadów spadają rakiety, oraz o wydanej niedawno książce Timothy’ego Egana opowiada Michał Sutowski. Czy skoro wojna u bram, to wszystkie inne sprawy – np. kryzys klimatyczny i nierówności – schodzą na plan dalszy? Jeśli dobrobyt społeczny i ekologię przeciwstawimy bezpieczeństwu, to ono zawsze wygra. Wydatki na czołgi wyprą te na oczyszczalnie ścieków, a budowa murów granicznych każe nam zapomnieć o żywych ludziach i zwierzętach, dla których będą barierą. Chyba że pomyślimy o tym inaczej. Tak się bowiem składa, że mokradła, dzikie rzeki, oszczędzanie energii i farmy wiatrowe to narzędzia wzmacniające naszą odporność i przed CO2 w atmosferze, i rachunkami za prąd, i armią Władimira Putina za Bugiem. To zresztą nie pierwszy raz w historii, gdy kryzysy ekologiczne i społeczne się na siebie nakładają ani gdy mają wspólne przyczyny. Kiedy zapominamy o prawach przyrody w imię doraźnego dobrobytu, możemy szybko utracić także ten drugi. Tak było np. w USA „brudnych lat 30.”. *** „Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością” O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym, jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
9/16/202225 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

#9 Piszemy tęczową historię | Joanna Ostrowska, finalistka Nagrody Literackiej „Nike”

Jak się pisze historię nieheteronormatywnych Polaków? Żmudnie. Pamiętając, że to, co nieopowiedziane, nie istnieje, Joanna Ostrowska w swojej pracy oddaje głos mężczyznom skazanym z paragrafu 175. Byliśmy, jesteśmy, będziemy i chcemy opowiedzieć naszą historię. Nic nas nie powstrzyma. Ostrowska opowiada o pisaniu nieheteronormatywnej historii w pisowskiej Polsce, jak prowadzi się badania, kiedy wszyscy twierdzą, że materiałów nie ma i dotarcie do nich wymaga lat, ale też że mimo wszystko jest nadzieja na rozbicie konserwatywnego betonu. Tęczowej fala wzbiera i nic już jej nie powstrzyma. *** Głosujcie na Nagrodę Publiczności „Nike” 2022, nieheteronormatywna historia zasługuje na statuetkę! https://wyborcza.pl/7,75517,28745567,dla-kogo-nike-czytelnikow-glosuj-mozesz-tez-wziac-udzial-w.html
9/9/202235 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

#5 I wtedy wchodzę ja! O prawie i wrażliwości z Karoliną Kuszlewicz | adwokatka_zwierzakom

Rozmowa Dariusza Gzyry z Karoliną Kuszlewicz, adwokatką, specjalizującą się w prawie ochrony zwierząt. Z Karoliną nie da się rozmawiać na chłodno. Jej słowa są organiczne, stanowią niezwykle rzadkie połączenie precyzji i emocjonalności. Przyszła na rozmowę tuż po sesji zdjęciowej dla Wysokich Obcasów, które poświęciły jej okładkę. Ze śladami po buszowaniu w pokrzywach i niepowtarzalną aurą silnej, niezależnej kobiety. Opowiedziała o swoich książkach, tych wydanych i tej, którą właśnie pisze. O umiejętności odmowy i konieczności zmiany kultury pomagania, a także o poczuciu sprawczości. O swoim nie-rewolucyjnym radykalizmie i próbach wprowadzenia zwierząt do poważnego dyskursu prawnego. Wyjaśniła czym jest Szkoła Dobrego Prawa, którą współtworzy, a także na czym polega jej koncepcja prawa wrażliwego. Nie mogło także zabraknąć wątków związanych z żałobą po utraconych zwierzętach, pojawiła się więc również Koko, o której Karolina napisała kiedyś tak: „Epitafium dla niej pisałam niemal codziennie każdego dnia przez wiele miesięcy. I wiele odkryłam o umieraniu, towarzyszeniu, miłości, która trwa mimo czyjejś śmierci oraz o szeregu systemowych niesprawiedliwości”. Książki Karoliny: Prawa zwierząt: praktyczny przewodnik (Wolters Kluwer, 2019) Ustawa o ochronie zwierząt. Komentarz (Wolters Kluwer, 2021) Zachęcamy do polubienia strony podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku: www.facebook.com/wazneniewazne
9/2/20221 hour, 37 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#7 Szkoła od nowa | PRAWO SPUREK

W kolejnym odcinku podcastu „Prawo Spurek”, dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaglądamy za drzwi polskiej szkoły i sprawdzamy, z jakimi problemami muszą mierzyć się jej uczniowie. Gdyby przyjąć, że szkoła powinna działać w myśl zasady „po pierwsze nie szkodzić”, musielibyśmy zamknąć wszystkie szkoły w Polsce. Ich uczniowie na co dzień muszą mierzyć się z przemocą fizyczną, rówieśniczym ostracyzmem, a także hejtem w internecie. Zapraszam do słuchania uczniów i uczennice, nauczycieli i nauczycielki, rodziców oraz wszystkich i wszystkie, dla których ważne jest dobro dzieci. Posłuchajcie o obrazie polskiej szkoły, niestety często ponurym. *** Prawo Spurek *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
8/31/202214 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#1 Uregulowana rzeka, rozregulowana planeta, czyli ludzie i ryby | Sutowski

Katastrofa ekologiczna na Odrze nie ma jednego źródła ani sprawcy, co nie znaczy, że jest „naturalna”. Na pewno wiemy jedno: setki ton martwych ryb wyławianych z drugiej rzeki Polski to symptom kryzysu na skalę planetarną. Nadmierne zasolenie wody (najpewniej efekt działania jednej ze śląskich kopalń) w warunkach niskiego stanu wód i wysokiej temperatury (efekt zmiany klimatu) w regulowanej od setek lat rzece przyniosły śmierć rzecznej fauny. Obraz i odór martwych ryb, małży i ślimaków od Oławy po Szczecin przypomina zatem, że działalność Człowieka ma swoje niezamierzone konsekwencje, na pewno nieplanowane przez poszczególnych ludzi. Tylko czy jakiś powrót do natury, do wyobrażonej sielanki z czasów przedprzemysłowych jest w ogóle warte rozważenia? Wygląda na to, że choć Odra umiera i planeta też – to nie możemy ich już zostawić w spokoju. Nawet gdybyśmy zechcieli. Nad tym wszystkim zastanawiam się w pierwszym odcinku Eko-polu: podkastu z nieograniczoną odpowiedzialnością  – słuchając organizatorów Marszu Żałobnego dla Odry i czytając Elizabeth Kolbert. Podcast Michała Sutowskiego. *** Eko-Pol: podcast z nieograniczoną odpowiedzialnością *** O wyzwaniach na wczoraj, czyli Polsce w epoce kryzysu klimatycznego, wojny i zarazy; o tym jak możliwa jest ekonomia obwarzanka w czasach polityki czołgów i dronów; a także o wielkich ideach w niedużym kraju półperyferii będę opowiadał i rozmawiał z gośćmi podcastu ekopolitycznego. Bo żeby móc zmienić świat, trzeba go najpierw opisać.
8/26/202247 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#4 Mieszkać jakby luksusowo. Z wizytą w latach 90. | Ola Stępień-Dąbrowska

Razem z Olą Stępień-Dąbrowską przenosimy się w „jakby luksusowe”, mieszkaniowe lata 90-te. Przyjrzymy się polityce – z jednej strony transformacji spółdzielni w pierwszych deweloperów oraz prywatyzacji zasobu publicznego i promocji własności, z drugiej – rozkwitowi mieszkalnictwa społecznego w formie TBS-ów. Zaznamy prestiżu i przaśności tej architektonicznej epoki we wszelkich ich formach: od domeczkowych lat 80-tych przez neomodernistyczne apartamentowce w stylu żoliborskim i postmodernistyczne plomby w XIX-wiecznej tkance do pałaców rodem z „Dynastii”. Jak wyglądały nasze lokalne wnętrzarskie poszukiwania nowoczesności na pograniczu ziemiańskich aspiracji i pierwszych mebli z IKEI? Czy mieszkania ze „Świętej wojny” lub „Rodziny zastępczej” to ich wyznacznik? Czy orzeł w koronie z polbruku na podjeździe w „Tygrysach Europy” to symboliczne godło dekady? Czy zamarzymy jeszcze o zamieszkiwaniu w szalonych transformacyjnych perełkach, tak jak stało się to z modernistycznymi osiedlami? Podcast Kamila Trepki i Zuzanny Mielczarek *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia spędzamy w mieszkaniu, które zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym mieszkanie jest dla nas dziś – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?
8/19/20221 hour, 7 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#8 Prawdziwych mężczyzn już nie ma

I bardzo dobrze. Zastanawiacie się dlaczego tyle się mówi o kryzysie męskości, skąd się bierze, i jakie perspektywy mają dzisiaj chłopcy? Elżbieta Turlej zgłębia odmęty internetu i przygląda się bohaterom polskich młodych mężczyzn. W  F*ck, fame&game poznaje najpopularniejszych męskich bohaterów – influencerów, youtuberów, bojowników w oktagonie i rycerzy Chrystusa. Nie wygląda to dobrze. Czy jest nadzieja? Jest, i o tym pisze bell hooks w Gotowych na zmianę. To nie feminizm a patriarchat unieszczęśliwia mężczyzn. Truizm? Może, ale dla wielu nadal trudny do zaakceptowania fakt. Chociaż książka miała premierę w 2004 roku, nadal jest boleśnie aktualna. Nic się nie zmieni, jeśli nie pozwolimy chłopcom i mężczyznom na bycie sobą. Na koniec przypomnieliśmy o naszym zeszłorocznym bestselerze, Sakramencie obłudy Roberta Samborskiego. Nieoczywisty wybór? Uznaliśmy, że wspomnienia Roberta z semianrium pokazują drogę od zagubienia i wyparcia, wyboru drogi seminaryjnej i dojrzewaniu do zdjęcia sutanny. Czyli trochę bohater „F*ck, fame i game”, który przeczytał bell hooks i próbuje znaleźć swoje miejsce w życiu. A jeżeli dosłuchacie do końca, to zdradzimy, że Robert Samborskim nie powiedział jeszcze ostatniego słowa o polskim kościele. Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
8/12/202227 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#4 Ziemia nie udziela wakacji kredytowych | Kamila Kadzidłowska Rodzice dla Klimatu

28 lipca 2022 roku ministra klimatu Anna Moskwa dostała list windykacyjny. Od kogo i za co? O tym Paulina Januszewska w kolejnej odsłonie podcastu „Nie ma przyszłości bez równości" rozmawia z Kamilą Kadzidłowską, ekofeministką, mamą trzech synów, wkurzoną obywatelką, działającą w organizacji Rodzice dla Klimatu. Z tego odcinka dowiecie się także: dlaczego władze Amsterdamu polubiły pączki, czy wielodzietność to klimatyczna zbrodnia. Wspomniane źródła i przydatne linki: Artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys” https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/koronawirus-amsterdam-doughnut-economics/ Książka Kate Raworth „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku” https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938 LIst Rodziców dla Klimatu adresowany do polityków negocjujących w sprawie klimatu: https://www.rodzicedlaklimatu.org/list-rodzicow/ Relacja z akcji zorganizowanej z okazji Dnia Długu Ekologicznego https://media.wwf.pl/pr/758260/list-windykacyjny-dla-anny-moskwy-relacja *** Nie ma przyszłości bez równości *** Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.
8/5/20221 hour, 5 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#4 Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy. Czy powinniśmy czuć zakłopotanie nazistowską „ochroną zwierząt”?

Pretekstem do przygotowania czwartego odcinka podcastu „Ważne nieważne” Dariusza Gzyry jest pojawienie się polskim rynku wydawniczym książki „Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy”, autorstwa Jana Mohnhaupta (Wydawnictwo Poznańskie, 2022). Nie będzie jednak dokładnej analizy wszystkich wątków związanych ze statusem zwierząt w narodowym socjalizmie, a poruszonych w książce. Pojawią się natomiast skromne próby odpowiedzi na pytanie jak możliwe jest połączenie zainteresowania „ochroną zwierząt” (ze znamiennym cudzysłowem) ze skrajnie szowinistycznym i przemocowym nazistowskim projektem porządku społecznego. Co ma do tego wartościowanie wedle kryterium użyteczności? A dlaczego na okładce książki są świnie? Czy obsesyjne zainteresowanie rasą wygasło wraz z upadkiem Trzeciej Rzeszy? Co miał na myśli Elias Canetti, gdy pisał, że ludzie kradną właściwości zwierząt? Czym miałaby być sentiokracja? Czy to dobrze, że broń nazywana jest nazwami zwierząt, takimi jak tygrys, pantera, leopard i gepard? No i w końcu: jak ocenić nadawanie zwierzętom imion związanych z uzbrojeniem, co możemy obserwować choćby w trakcie wojny w Ukrainie? Uwaga: w podcaście nie ma ani słowa o domniemanym wegetarianizmie Adolfa Hitlera. Niech się o to kłócą inni. Książki wspomniane w tym odcinku: • Jan Mohnhaupt, Zwierzęta w Trzeciej Rzeszy (Wydawnictwo Poznańskie, 2022) • Jan Mohnhaupt, The Zookeepers’ War. An Incredible True Story from the Cold War (Simon & Schuster, 2019) • Elias Canetti, Prowincja ludzka. Zapiski 1942-1972 (Wydawnictwo Dolnośląskie, 1996) • Boria Sax, Animals in the Third Reich (Yogh & Thorn Press, 2013) • Charles Patterson, Wieczna Treblinka (Wydawnictwo Vega!POL, 2003) Zachęcamy do polubienia strony podcastu „Ważne nieważne” na Facebooku: https://www.facebook.com/wazneniewazne
7/29/202250 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#3 Mieszkanie prawem, towarem czy...? | dr Adam Czerniak

Czym właściwie jest to mieszkanie? Prawem społecznym? Towarem? A może czymś zupełnie innym? Dlaczego Polki myślą o mieszkaniu inaczej niż Niemki, Szwedki, czy Greczynki? Zuzanna Mielczarek i Kamil Trepka zapraszają na rozmowę z dr. Adamem Czerniakiem, ekonomistą i badaczem rynku mieszkaniowego z SGH. *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podkaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę, o tym czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki? Mieszkanie zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. Zaprasza Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek.
7/22/20221 hour, 2 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#7 Letnie perełki

Seks, narkotyki i rock and roll w naszych książkowych perełkach, o których mogliście już zapomnieć, a które polecamy na letnie dni. Proponujemy trochę lżejsze lektury ale oczywiście skażone lewacką perspektywą. Podcast Venduli Czabak i KRzysia Tomasika. Joanna Jędrusik w „50 twarzach tindera” opisuje swoje gorące spotkania z polskimi mężczyznami. Dla gotowych na więcej mamy „Pieprzenie i wanilię”, jeszcze więcej seksu i jeszcze więcej facetów, tym razem w amerykańskich sceneriach. W końcu każdej z nas należy się kilka dobrych orgazmów. Pozostając w światowych klimatach opowiadamy o „Geraldzie Wilku. Tancerzu” Zofii Rudnickiej I „Festiwalach wyklętych” Bartosza Żurawieckiego – to nasze rockandrollowe biografie do których chętnie wracamy. „Narkotyki bez paniki” Davida Nutta to z kolei świetny przewodnik nie tylko dla zażywających. Pełen zaskakujących faktów prowadzi nas przez świat używek. I czy jazda konna jest bardziej śmiertelna od ekstazy? „Ina Benita. Za wcześnie na śmierć” Piotra Gacka to historia przedwojennej heroiny, której życie, to materiał nie na jedną a przynajmniej trzy książki.
7/15/202228 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

#3 Kobiety na traktory? Raczej feministki na wieś | Marta Jarosz Klimat Dla Rolnictwa

Co susza ma wspólnego z wojną? Czy weganka może otworzyć rzeźnię? Dlaczego produkcja żywności przypomina handel narkotykami? Jak emancypuje się wieś i dlaczego miasto o niej zapomniało? O tym dziennikarka Krytyki Politycznej rozmawia z aktywistką i współtwórczynią projektu Klimat dla Rolnictwa, Martą Jarosz. Razem udowadniają, że wizja, w której kobiety-rolniczki ratują planetę wcale nie musi być utopijna. *** Nie ma przyszłości bez równości *** Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.
7/8/20221 hour, 17 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

#6 Nie ma praworządności bez równości | PRAWO SPUREK | dra Anna Strzałkowska

Równość jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, ale czy na pewno wszyscy są dziś w Polsce równi? Nie od dziś przecież wiadomo, że polska polityka nie nadąża za społeczeństwem. A kolejne rządy, zamiast wspierać obywateli i obywatelki w ich prawie do realizowania szczęścia i życia rodzinnego na własnych zasadach – straszą, dyskryminują i negują np. relacje rodzicielskie łączące dzieci z ich niebiologicznymi rodzicami, tylko dlatego, że oboje rodzice są tej samej płci? Czy możemy zrobić coś, żeby naprawdę żyło nam się lepiej, równiej i sprawiedliwiej? Żeby każda osoba czuła się w Polsce i w Europie jak u siebie? O życiu w tęczowej rodzinie rozmawiam z dr. Anną Strzałkowską, psycholożką, socjolożką, wykładowczynią akademicką, byłą przewodniczącą Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, aktywistką na rzecz osób LGBT+. Przy mikrofonie Sylwia Spurek, zapraszam do słuchania!
7/5/202224 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#5 Raj dla gejów i lesbijek? Czesi chcą równości małżeńskiej

Miłość jest tylko jedna, a Tereza i Adela nagrały o niej tym piosenkę dla kampanii Małżeństwo dla wszystkich w Czeskiej Republice. Są partnerkami, ale w przeciwieństwie do setek innych, heteroseksualnych par, nie mogą wziąć ślubu. Podobnie jak inne pary i rodziny z dziećmi, Tereza i Adela prowadzą zupełnie normalne życie ze wszystkimi jego radościami i troskami. Nie ma wydawałoby się żadnego powodu, aby porządek prawny w liberalnej demokracji rozróżniał związek kobiety i mężczyzny, dwóch kobiet, mężczyzn czy osób o dowolnej tożsamości seksualnej. I to tym będę niedługo decydować posłowie i posłanki w Republice Czeskiej. Współrządząca krajem Partia Piratów wystąpiła z propozycją ustawy, która pozwoliłaby parom tej samej płci na zawarcie małżeństwa i uzyskanie identycznych praw jak pary heteroseksualne, w tym do wspólnoty majątkowej, adopcji i wspólnego wychowania dzieci. Zasadniczo zlikwidowałoby to związki partnerskie, które są legalne w Czechach od 2006 roku i uczyniłoby Republikę pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizowałby małżeństwa osób tej samej płci. Czym jest projekt "Małżeństwo dla wszystkich”, jakie ma szanse? Gośćmi podcastu Praha Południe są: - Kajetan Stobiecki, historyk, pracownik naukowy i komentator czeskiej polityki, również na lamach Krytyki Politycznej. - Klára Kocmanová, posłanka Partii Piratów do czeskiego parlamentu. - Marcin Filipowicz, profesor UW, bohemista, pracownik naukowy Uniwersytetu w Hradec Králové. Praha Południe. Reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej. Zaprasza Sławek Blich.
6/30/202230 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#2 cz.2 Mieszkaniowa podróż w czasie | Od modernizmu lat 60. do współczesności

Kosmopolityczne i regionalne wizje nowoczesnego zamieszkiwania – z Anną Cymer rozmawiamy o romantyzacji „blokowisk", tradycjonalizmie z postmodernistycznym twistem, kolorowej „stomatologii" lat 90. i o XIX-wiecznych kwartałach w deweloperskim wydaniu. Podcast Zuzanny Mielczarek i Kamila Trepki. *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podkaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę, o tym czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki? Mieszkanie zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. Zaprasza Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek.
6/24/202240 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#2 cz.1 Mieszkaniowa podróż w czasie | Od międzywojnia do socrealizmu

W pierwszej części podróży mieszkaniowej z Anią Cymer weryfikujemy mity II RP, zastanawiamy się dlaczego żoliborski WSM nie spiął się w excelu i zaglądamy pod sukienkę „ modernizmowi w przebraniu". Podcast Zuzanny Mielczarek i Kamila Trepki. *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podkaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę, o tym czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki? Mieszkanie zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. Zaprasza Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek.
6/24/202230 minutes, 1 second
Episode Artwork

#3 O tłumaczeniu świńskich oczu i feministycznych ortodoksjach | Joanna Wiśniewska

W trzecim odcinku "Ważne nieważne" Dariusz Gzyra i Joanna Wiśniewska rozmawiają o tłumaczeniu książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta" i procesie szukania jej wydawcy za granicą. Był pracochłonny i pouczający. Uzbierało się sporo anegdot, ale i goryczy. Spotkaliśmy wspaniałe, otwarte i pomocne osoby, ale trafiliśmy również na mur ortodoksji, braku profesjonalizmu i zwykłe czepialstwo. Dlaczego Joanna uparła się, że dokona przekładu tej książki? Czego nie dało się przetłumaczyć? Jakie nowe słowa trzeba było wymyślić? Czy to dobry pomysł, żeby negatywne role odgrywali w książce wyłącznie mężczyźni? Kto może krytykować szowinistyczny feminizm? Co koniecznie chciał zmienić w tłumaczeniu prof. Oscar Horta, hiszpański filozof zajmujący się etyką relacji człowieka z innymi zwierzętami? Opowieść jak zwykle zawiera liczne wtręty biograficzne dotyczące długiego i skomplikowanego życia autora podcastu. A pierwsze dziesięć minut nagrania to opowieść o kilku innych książkach. Słowo klucz: reportaż. Będą wzmianki o następujących pozycjach: Lina Gustafsson, Raport z rzeźni (Wydawnictwo Animi2, 2021) Ilona Rabizo, W kieracie ubojni (Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka, 2018) Jaś Kapela, Polskie mięso, czyli jak zostałem weganinem i przestałem się bać (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018) Bartek Sabela, Wędrówka tusz (Wydawnictwo Czarne - zapowiedź) Podcast kończy informacja o książce poświęconej prozwierzęcemu feminizmowi, nad którą pracuje Karolina Skowron. Joanna Wiśniewska - filolożka i tłumaczka przysięgła. Feministka, weganka, aktywistka. Mama i opiekunka psów. Współtworzyła Radę Konsultacyjną ds. Praw Zwierząt w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Była panelistką Kongresu Kobiet. Jest znawczynią hiszpańskiego ruchu feministycznego i tamtejszego ruchu praw zwierząt.
6/17/20221 hour, 13 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#6 Dostawa reportaży przed wakacjami

Polecamy trzy nowości z Serii Nie-fikcja, idealnie sprawdzą się jako lektura na lato, dobrze się je czyta a też poszerzają horyzonty. Zaprasza Vendula Czabak i Krzyś Tomasik. „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami” Bartosza Jakubowskiego to dziennikarskie śledztwo dotyczące największej polskiej katastrofy kolejowej w XXI wieku. Autor, jako jedyna osoba postronna miała dostęp do materiałów ze spawy sądowej, rozmawiał z uczestnikami katastrofy, mieszkańcami najbliższych domów, którzy pospieszyli z pomocą, strażakami. To jest ta budująca część pokazująca ludzką solidarność. Druga, to codzienność kontrolerów ruchu, którzy odpowiadają za naszą bezpieczną podróż na torach. „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu” Andrzeja Andrysiaka to opowieść o Radomsku, która wydarza się zapewne w każdym polskim mniejszym mieście. Autor rozprawia się z naszym mitem, o sukcesie polskiej samorządności. Jest tutaj wszystko – lokalne układy i układziki, niemalże mafijne porachunki, żydowskie majątki, afery na plebanii i pomagający w wygraniu wyborów ekspert ze stolicy. „Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci” Anny Golus to reportaż o programach telewizyjnych, które pokazywały nam, jak postępować z niegrzecznymi dziećmi. Autorka obnaża zakłamie i szkodliwość najbardziej popularnych programów i tłumaczy dlaczego zamiast karnego jeżyka lepiej skupić się na budowaniu relacji.
6/10/202230 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#5 Czy weganizm może uratować świat? | PRAWO SPUREK | Monika Kohut

Prawa zwierząt powinny być ważnym elementem polityki publicznej w każdym nowoczesnym państwie. O wegańskiej rewolucji, która może uratować świat rozmawiają dr. Sylwia Spurek i Monika Kohut, weganka, feministka, aktywistka, obrończyni praw zwierząt. *** PRAWO SPUREK *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało PRAWO SPUREK, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
6/7/202220 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

#1 Czytajmy Naszą Konwencję | PRAWO SPUREK | prof. Małgorzata Fuszara i prof. Magdalena Środa

O herstorii polskiej walki o prawa kobiet opowiadają w rozmowie z dr. Sylwią Spurek prof. Małgorzata Fuszara i prof. Magdalena Środa. *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało PRAWO SPUREK, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
6/6/202218 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#2 Aborcja jest OK | PRAWO SPUREK | Natalia Broniarczyk Aborcyjny Dream Team

Apeluję do lekarzy o większe zaangażowanie i o stawanie za sobą murem. Jeden lekarz nie zmieni w Polsce prawa, potrzebna jest do tego cała grupa, która wspólnie będzie mówić o potrzebie zmiany. Nie ma szans na wykonywanie zawodu ginekologa i ginekolożki odpowiednio, prawidłowo, z troską o pacjentkę, kiedy w kodeksie karnym od 28 lat widnieje zapis o przestępstwie aborcji – mówi Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu w rozmowie z dr. Sylwią Spurek. *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało PRAWO SPUREK, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
6/6/202223 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#4 Kiedy musisz pozwać swoich rodziców | PRAWO SPUREK

Sylwia Spurek w poruszającej rozmowie z mamami dzieci transpłciowych. W tym odcinku opowiemy m.in. o nieludzkim prawie i sile bezwarunkowej miłości bliskich. *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało PRAWO SPUREK, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
6/6/202222 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

#3 Hejt mój powszedni | PRAWO SPUREK | dr. Zuzanna Warso

W przeciwdziałaniu cyberprzemocy w sieci nie chodzi o to, żeby zakazać krytyki w internecie. Dla mnie jako prawniczki priorytetem jest wyeliminowanie i ściganie gróźb przemocy, zastraszenia i różnych form molestowania seksualnego w sieci – mówi dr. Zuzanna Warso, adwokatka, współautorka raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o cyberprzemocy wobec kobiet. *** Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało PRAWO SPUREK, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.
6/6/202215 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#4 Praga chce wywłaszczenia rosyjskich nieruchomości

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Czechy rozpoczęły inwentaryzację mienia i majątku należącego do Federacji Rosyjskiej lub osób uwikłanych w kremlowski reżim. Ponad 12 000 firm z rosyjskimi właścicielami ma zostać odciętych od dotacji i zamówień publicznych. Zamrożono mienie rosyjskie o wartości ponad miliarda koron, czyli około 200 milionów złotych. Kluczowy obszar w mapowaniu rosyjskich aktywów to jednak nieruchomości. W samej Pradze znajduje się kilkaset mieszkań i co najmniej 50 budynków należących do Rosji. Część z nich Związek Radziecki przejął w roku 1968, kiedy sam okupował Czechosłowację. W tych dyplomatycznych budynkach Rosja prowadzi jednak bardzo niedyplomatyczne i szemrane biznesy. Czynsz płaci się gotówką w budynku oznaczonym jako Federalne Przedsiębiorstwo Urzędu Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Według czeskiego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavsky'ego Rosja łamie Konwencję Wiedeńską i prawo dyplomatyczne. Prascy politycy szukają sposobu na konfiskatę mienia i wywłaszczenie Rosji z nieruchomości. Zdaniem niektórych majątek ten mógłby zostać wykorzystany do odbudowy Ukrainy lub na pomoc ukraińskim uchodźcom. Żeby o tym porozmawiać, spotkałem się z Vojtą Boháčem, redaktorem naczelnym reporterskiego serwisu Voxpot.cz, Elišką Hradilkovą Bártovą, dziennikarką śledczą z DenikaN, oraz z Ondřejem Kolářem, posłem do czeskiego parlamentu i burmistrzem Pragi 6 - dzielnicy, w której mieści się większość rosyjskiego majątku w Pradze. Praha Południe, reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z republiki czeskiej.
6/3/202233 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#8 Bez progresywnych podatków nie pokonamy kryzysu klimatycznego | Thomas Piketty

W ostatnim odcinku podcastu „Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs" Michał Sutowski rozmawia z Thomasem Pikettym. Czy świat robi się coraz równiejszy, a może wręcz przeciwnie? Na czym polega przywilej pieniądza w warunkach demokracji? Dlaczego na upadku komunizmu skorzystali bogaci na Zachodzie? Czemu sprawiedliwość podatkowa na Północy nie wystarczy, by zbawić świat? O tym wszystkim – jak jest, skąd zło i co robić – na kanwie Kapitału i ideologii opowiada Thomas Piketty we własnej osobie. *** KUP KSIĄŻKĘ: www.tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.
6/1/20221 hour, 1 minute, 37 seconds
Episode Artwork

#2 Czas schować antropocentryczną dumę do kieszeni | Areta Szpura

Kiedyś robiła ciuchy, które nosił Justin Bieber, dziś ratuje planetę, mianując się jej specjalistką od public relations. Choć Areta Szpura od lat radzi, jak żyć bardziej ekologicznie, ma już dość prywatyzacji winy i przerzucania odpowiedzialności za klimat i środowisko na konsumentów. O tym, że skończył nam się czas na debatowanie o kryzysie i do jego przezwyciężenia potrzebujemy realnych, kompleksowych działań oraz wdrażania w życie zmian systemowych pisze w swojej najnowszej książce pt. „Instrukcja obsługi przyszłości”. Dlaczego warto sięgnąć po ten tytuł? Między innymi o tym jej autorka opowiada Paulinie Januszewskiej z w drugim odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”. Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w rozmowie tekstach: „Wszyscy jesteśmy klimatycznymi negacjonistami” – rozmowa z Joanną Brzezińską https://krytykapolityczna.pl/nauka/psychologia/brzezinska-januszewska-wszyscy-jestesmy-klimatycznymi-soft-negacjonistami/ „W mieście z betonu nie ma żadnej przyszłości” – rozmowa z Janem Mencwelem https://krytykapolityczna.pl/kraj/miasto/w-miescie-z-betonu-nie-ma-przyszlosci-jan-mencwel-rozmowa/ Książkę Arety Szpury znajdziecie tutaj: https://www.gwfoksal.pl/instrukcja-obslugi-przyszlosci-areta-szpura-sku03702f198babb1a86de3.html A książkę Jana Mencwela tu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/betonoza-jak-sie-niszczy-polskie-miasta-878 *** Nie ma przyszłości bez równości *** Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.
5/27/202241 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#7 Kapitał i ideologia przeciwko klimatowi | Lasota, Jędroszkowiak

Czy politykę klimatyczną prowadzimy na serio? Ile w sprawie klimatu może zdziałać prezydent mocarstwa? Ile racji mieli protestujący w „żółtych kamizelkach”? A przede wszystkim – czy mitygacja kryzysu klimatycznego może być sprawiedliwa i dlaczego warto wprowadzić progresywny podatek od emisji gazów cieplarnianych – w przedostatnim odcinku Kapitału i ideologii: naprawdę krótkiego kursu rozmawiamy z Dominiką Lasotą i Wiktorią Jędroszkowiak, aktywistkami klimatycznymi. *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.
5/26/202242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#1 W nie-pokoju. O polityce mieszkaniowej Ukrainy przed rosyjską agresją i po niej

Pierwszy odcinek Podcastu Mieszkaniowego Krytyki Politycznej poświęcony jest Ukrainie. Jak wyglądała ukraińska mieszkaniówka przed lutym 2022 roku? Czy powstają już plany odbudowy, a może tylko fantazje? Z jakimi wyzwaniami mierzą się architekci, planiści, inwestorzy i mieszkańcy? Czy Norman Foster odbuduje Charków? Gościem Zuzanny Mielczarek i Kamila Trepki jest Petro Vladimirov, ukraiński architekt. *** Podcast Mieszkaniowy *** Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podkaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę, o tym czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki? Mieszkanie zapewnia schronienie i prywatność, będąc zarazem częścią większego organizmu – przestrzeni, w której rozgrywa się życie społeczne. Zaprasza Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek.
5/20/202256 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#6 Europa jako wyjście z PiS-owskiej pułapki? | Premysław Wielgosz

Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique” w kolejnym odcinku Kapitału i ideologii: naprawdę krótkiego kursu rozmawiamy o tym, czy socjalny federalizm europejski to dobra i wiarygodna odpowiedź na prawicową politykę tożsamości; czy oferta socjalna „natywistów społecznych” to tylko fasada, za którą czai się stara, probiznesowa prawica; wreszcie – gdzie znaleźć polityczną siłę dla intelektualnej racji Thomasa Piketty’ego. *** KUP KSIĄŻKĘ: www.tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
5/18/202237 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

#2 O wojnie i śmierci z Tomaszem Stawiszyńskim

„Czy będziemy rozmawiali o wojnie?” – zapytał Tomasz dzień przed nagraniem. Samo to pytanie oczywiście świadczyło o trudności w ominięciu tej tematyki w momencie, gdy dramat jest tak niedaleko nas samych – w Ukrainie. Podcast zaczyna się zatem od rozważań o wojnie. Jak o niej mówić? Kto ma prawo ją komentować? Część rozmowy stanowi komentarz do niedawno opublikowanego tekstu Dariusza Gzyry „Poza logikę wojny”, a więc musi paść pytanie o możliwość walki w trybie troski i zdolność oparcia się logice wojny, z jej podnieceniem militariami i nawykiem dehumanizacji wrogów. Młotek z napisem „symetryzm” również się pojawia, a jakże.
5/13/20221 hour, 37 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#5 Dyplom, rasa i klasa, czyli jak głosuje Ameryka

Na Demokratów w USA głosuje wyraźna mniejszość białych, spora większość Latynosów i przytłaczająca wiekszość czarnych. Dlaczego partia właścicieli niewolników stała się partią potomków... niewolników? Czy amerykańskie różnice wyborcze dają się wytłumaczyć rasizmem i czy możliwy jest sojusz elit wykształcenia i elit majątku? A może to wszystko jedna banda, która wkrótce utworzy wspólną partię? *** KUP KSIĄŻKĘ: https://tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
5/11/202245 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#5 Lewackie lektury na wiosnę

Czy wiesz ile waży nasza największa wiosenna nowość, czyj mąż jest z zawodu dyrektorem, jak to jest być grubą w świecie, który grubości nienawidzi i czy niedźwiedzie rozprawią się z libertarianami w amerykańskich lasach? *** Podcast o książkach *** Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik rozmawiają o książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Polecają nowości, podpowiadają, po co warto sięgnąć, aby wiedzieć więcej, i zdradzają, co szykujemy dla was w najbliższym czasie. Krytyczne książki to ich pasja i praca, o której mogą mówić godzinami. Na potrzeby podcastu starają się zmieścić w kilku zdaniach. Z naciskiem na „starają się”
5/6/202216 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#4 Czemu biedni nie głosują i czy zawsze tak było?

Dlaczego wnuki z dyplomem wybierają tę samą opcję polityczną co dziadkowie – ale z zupełnie innych powodów? Czy szkoła za darmo dla każdego zmniejsza nierówności i czemu nie we Francji? I czy blok wyborczy złożony z wykształciuchów i bogatych może wygrać z całą resztą społeczeństwa (i jak długo)? O tym między innymi pisze Thomas Piketty w Kapitale i ideologii, a Michał Sutowski opowiada w kolejnym odcinku krótkiego kursu z tej książki. *** KUP KSIĄŻKĘ: https://tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
5/4/202244 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#1 Czy kastracja jest remedium na marazm antropocenu? | Agnieszka Szpila

Czy pieski zresocjalizują rosyjskich żołnierzy i zaprowadzą pokój na świecie? Dlaczego religijną wiarę w racjonalizm trzeba porzucić na rzecz ekofeministycznej rewolucji? I co do tego wszystkiego ma seks z roślinami? Na te i wiele innych pytań dziennikarce, Paulinie Januszewskiej, w pierwszym odcinku klimatyczno-feministycznego podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”, odpowiada pisarka, kobieta-petarda i Heksa, Agnieszka Szpila. *** Więcej na ten temat przeczytacie w przywoływanych w rozmowie tekstach: „Co uratuje planetę? Upadek wszystkiego, co w erekcji” – wywiad z Agnieszką Szpilą https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/paulina-januszewska-agnieszka-szpila-heksy-rozmowa/ „Eko, a nie ezo. Kim są feministki, które ocalą świat?” – wywiad z drą Moniką Żółkoś https://krytykapolityczna.pl/kultura/paulina-januszewska-monika-zolkos-ekofeminizm-rozmowa/ „Szczuka o Heksach: Zupełnie Stary Testament” – recenzja https://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/kazimiera-szczuka-heksy-agnieszka-szpila-recenzja/ Książkę Agnieszki Szpili znajdziecie tutaj: https://www.gwfoksal.pl/heksy-agnieszka-szpila-skue631c2b023ce7b701667.html *** Nie ma przyszłości bez równości *** Co ma klimat do praw człowieka? Więcej, niż myślisz. Planety nie uratujemy, tkwiąc w patriarchacie i kapitalizmie. Dlatego zielonej transformacji nie będzie bez sprawiedliwości, siostrzeństwa, tęczy i feminizmu. Jak to się robi w praktyce? O tym będę rozmawiać z zaproszonymi gośćmi i gościniami, którzy wiedzą, że zmiany nie będą łatwe, ale możliwe.
4/28/20221 hour, 20 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#3 Turbokapitalizm: między nowoczesnością a archaizmem

Czy wracamy do nierówności znanych z XIX wieku? Czy elitarne szkoły pomagają powściągnąć rozpasaną demokrację? Czy znajomości i "plecy" to polska specyfika? I dlaczego raje podatkowe służą temu samemu, czemu cenzus majątkowy 150 lat temu - opowiadamy w rozmowie z prof. Kacprem Pobłockim w kolejnym odcinku krótkiego kursu "Kapitału i ideologii" Podcast Michała Sutowskiego. *** KUP KSIĄŻKĘ: https://tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty - a ja i moi goście próbujemy opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
4/27/202242 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#1 Filozofia wegańska z prof. Joanną Hańderek

W pierwszej części podcastu Dariusza Gzyry znajdziecie krótkie omówienie pięciu interesujących, związanych ze zwierzętami książek, które ostatnio ukazały się na polskim rynku. Druga część podcastu wypełniona jest rozmową z Joanną Hańderek, filozofką specjalizującą się w filozofii kultury, profesorką Uniwersytetu Jagiellońskiego, publicystką, blogerką, a także działaczką społeczną i polityczną. Pretekstem do spotkania i rozmowy jest premiera jej nowej książki Filozofia wegańska, wydanej przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. *** WAŻNE NIEWAŻNE *** Autorski podcast Dariusza Gzyry, filozofa, pisarza, publicysty, wieloletniego działacza społecznego, autora książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2018). Rozsądny i radykalny głos o naszych relacjach z innymi zwierzętami i międzygatunkowym wymiarze polityki. Rozmowy z ludźmi kultury, nauki, polityki i aktywizmu. Często nieoczywiste, niestandardowe i pogłębiające tematykę. Stałe źródło informacji o nowych publikacjach, przedsięwzięciach kulturalnych i przeróżnych przejawach aktywności społecznej na rzecz zwierząt. Czasem na górnej nucie, bo przecież mowa jest o kwestiach życia i śmierci. Czasem z humorem, żeby nie dać się przytłoczyć i nie przytłaczać innych. Wtręty biograficzne gwarantowane.
4/22/20221 hour, 1 minute, 58 seconds
Episode Artwork

#2 Czy komuniści faktycznie zaprowadzili równość w ZSRR?

Dlaczego najpotężniejszy atak polityczny na własność prywatną w historii doprowadził do wzmocnienia stojącej za nią ideologii? Czy postkomunistyczna Rosja jest bardziej kapitalistyczna od samych kapitalistów? Oraz czy państwa autorytarne potrafią ścigać unikających podatków? O paradoksach społeczeństw komunistycznych i postkomunistycznych opowiada mi dr Paweł Bukowski, ekonomista z London School of Economics i badacz nierówności w naszym regionie, współtwórca środowiska Dobrobyt na pokolenia. *** KUP KSIĄŻKĘ: https://tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a ja i moi goście próbujemy opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
4/19/202241 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#1 Socjaldemokracja: równość niedokończona

Rządy pracowników w fabryce? A może lepszy rząd, co kupi fabrykę? Czemu amerykańska szkoła była równiejsza niż europejska (ale już nie jest)? I jak zjednoczona Europa zaszkodziła socjaldemokracji? O wielkim projekcie zaprowadzenia równości w kapitalizmie widzianym oczami Thomasa Piketty'ego opowiada Michał Sutowski. *** KUP KSIĄŻKĘ: https://tinyurl.com/kapital-i-ideologia *** Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs *** Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie? O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty - a ja i moi goście próbujemy opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej. Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.
4/13/202254 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#4 Kto się boi gender?

Wydana w styczniu książka Elżbiety Korolczuk i Agnieszki Graff https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/kto-sie-boi-gender-980 pokazuje, jak populistyczna prawica razem z ultrakonserwatystami tworzy antygenderową narrację. Histeria wokół gender doczekała się naukowego opracowania, dzięki któremu śledzimy międzynarodowe powiązania i spisek wymierzony w demokratyczne i liberalne społeczeństwo. Podcast książkowy Venduli Czabak i Krzysztofa Tomasika. Książka „Kto się boi gender” to kolejna pozycja w naszym wydawnictwie, która pokazuje, że feministyczne strategie to nie temat zastępczy, ale narzędzie zmiany, które daje nadzieję na sprawiedliwą, solidarną i lepszą wspólnotę. Zapraszamy na premierę książki „Kto się boi gender” Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk. W rozmowie prowadzonej przez Agatę Szczęśniak udział wezmą też: Ewa Majewska, Tomasz Markiewka i Stanisław Obirek. Transmisja na FB KP: https://www.facebook.com/events/712755926770550 Krytyka Polityczna to nie tylko teksty i podcasty. Jako stowarzyszenie działamy na wielu różnych frontach, aby urzeczywistniać marzenia o Polsce otwartej, solidarnej, przyjaznej ludziom oraz innym gatunkom. Jeśli również o takiej Polsce marzysz, prosimy - rozważ przekazanie nam 1% podatku. Uwaga! W deklaracji należy wpisać nazwę "Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego", a nie "Krytyka Polityczna". Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę www.krytykapolityczna.pl/jeden-procent .
2/22/202225 minutes, 1 second
Episode Artwork

Skromny był, dla ludzi chciał dobrze, wampira powiesił, czyli Gierek w cudzysłowie i bez

Skąd w filmie o budowniczym Drugiej Polski wziął się Leszek Balcerowicz i czy żony I sekretarzy znają się na makroekonomii? Co ma wspólnego teoria spiskowa z lewicową polityką historyczną i dlaczego w filmie o dobrym ojcu narodu brakuje społeczeństwa? Nad dziełem Michała Węgrzyna i Rafała Wosia próbują się nie znęcać Jakub Majmurek, Kaja Puto oraz Michał Sutowski.
2/4/202244 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#3 Mordor w Turowie. Kopalnia zwalnia ambasadora i robi z pogranicza pustynię

Awantura wokół kopalni Turów zatacza coraz szersze kręgi. Polska powinna już zapłacić Komisji Europejskiej ponad 280 mln złotych kary za niewykonanie wyroku TSUE i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Powinna, bo kary nie płaci. Zapłacił za to ambasador Polski w Pradze Mirosław Jasiński - stanowiskiem. W rozmowie z Deutsche Welle Jasiński skrytykował dyrekcję PGE, właściciela kopalni w Turowie, zarzucając jej brak empatii i dobrej woli. Rozwścieczył tym władze w Warszawie. Rzecznik rządu Piotr Muller natychmiast zapowiedział na Twitterze odwołanie Jasińskiego, a politycy PiS mówili nawet o zdradzie dyplomatycznej. Minęły dwa tygodnie, a dymisji ambasadora nadal nie ma. Jest za to nowy rząd w Pradze i nowa ministra środowiska. Polska i Czechy wróciły do stołu negocjacyjnego w sprawie Turowa. O co właściwie chodzi w sporze o kopalnię węgla i elektrownię Turów? Dlaczego Czesi mają dość sąsiedztwa kopalni? Jak wygląda życie codziennie po czeskiej stronie granicy? Wreszcie, jak to możliwe, że za obrazę uczuć kopalni pracę traci ambasador w Pradze, a o wszystkim informuje rzecznik rządu na swoim twitterze? I czy upokorzony Jasiński w ogóle przestał być ambasadorem? Praha Południe, reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej, zaprasza Slawek Blich.
1/20/202225 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#3 Historia queerowego dandysa i inne tęczowe prezenty pod choinkę

Czy warto przepisywać stare historie? Wracać i analizować znane wszystkim fakty? W Wydawnictwie Krytyki Politycznej uważamy, że tak. Dlatego mamy dla Was dwie nowe arcyciekawe nowości. „Słowacki. Wychodzenie z szafy” Marty Justyny Nowickiej, w której autorka czyta listy wieszcza i tropi ukrywającego się querowego dandysa. Czy Słowacki był gejem? Na pewno nie mieścił się we wzorze męskości Mickiewicza i filomatów. Co jeszcze odkryła badaczka jego życia? Przeczytajcie sami. „Kraina baśni jest dla wszystkich” to z kolei uwspółcześnione wersje dobrze nam znanych bajek. Romski Kopciuszek? Bohaterska księżniczka? A może Królowa Śniegu, która jest lesbijką? Do czytania z dziećmi, przez nastolatków ale i dorośli odnajdą przyjemność we współczesnych interpretacjach dobrze znanych baśni. W tęczowych prezentach pod choinkę nie zabrakło też innych naszych tytułów a wszystkie kupicie teraz u nas w wyjątkowych cenach.
12/7/202117 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

#2 Szef europejskich Piratów: Wyszehrad stał się polską strefą wpływów

#2 Gościem drugiego podcastu Praha Południe jest Mikuláš Peksa, eurodeputowany czeskiej partii Piratów, członek frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim, wieloletni współpracownik Jana Lipavskeho, prawdopodobnego ministra spraw zagranicznych w nowym rządzie Petra Fiali.
12/7/202125 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ekonomia jest królową nauk? Przewrót pałacowy nie wystarczy, musimy obalić samą monarchię

Czy stara ekonomia pozwala rozumieć nowe wyzwania, czemu porównanie Alabamy z Alaską nie mówi nic o skutkach globalnego ocieplenia, czy nobliści z ekonomii też się mylą i czemu nie tylko państwa są zdolne do planowania gospodarczego – opowiada Jan Chudzyński, aktywista klimatyczny i ekonomista, twórca profilu Ekonomia a klimat. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
11/29/202136 minutes
Episode Artwork

Jako globalna Północ jesteśmy winni Południu rekompensatę za dekady nierównego rozwoju

Czy Polska powinna wciąż rosnąć gospodarczo? Jakiego przemysłu potrzebujemy dla naprawdę dobrego życia? I dlaczego wyższe płace nauczycielek oraz pielęgniarek pomogą i równości społecznej, i całej planecie? O tym, co znaczy agnostycyzm w kwestii wzrostu PKB opowiada dr Zofia Łapniewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
11/26/202133 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#1 Nowego premiera nie ma, stary prezydent ma COVID

Nie wiadomo, kiedy powstanie nowy rząd Petra Fiali - szefa konserwatywno-liberalnej partii ODS, która zwyciężyła w niedawnych wyborach parlamentarnych w Czechach. Ciężko chory i hospitalizowany od przeszło miesiąca prezydent Miloš Zeman miał mianować Fialę premierem dziś, ale ceremonię odłożono. U 77-letniego Zemana zdiagnozowano koronawirusa. Podcast Sławka Blicha.
11/26/202114 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Polska nie stanie się bardziej ekologiczna poprzez represje i wymuszoną ascezę

Dlaczego polski (i nie tylko) konsument traci suwerenność – i czemu to dobrze? Czy tradycyjne wartości rodzinne pomogą zazielenić Polskę? Za jaką cenę gotowi jesteśmy zrezygnować z samochodu i przesiąść się na rower? O tym, w jaki sposób przybliżyć gospodarkę do Obwarzanka w Polsce jaka jest tu i teraz, opowiada socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i członek Krytyki Politycznej, dr Adam Ostolski. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
11/24/202133 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Natura ludzka w Polsce, czyli kiedy możemy być solidarni

Czy państwo dalej będzie chronić rynek przed ludźmi, a ekonomia będzie nową teologią? Kiedy będziemy gotowi na ascezę w obliczu kryzysu klimatycznego? Dlaczego nie ma sensu mówić o Polakach indywidualistach, za to trzeba – o warunkach politycznych dla solidarnych zachowań? Odpowiada Maria Libura, ekspertka ds. zdrowia publicznego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
11/19/202130 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Zielona transformacja to będzie eksperyment – ryzykowny, ale konieczny

Choć fotowoltaika i wiatraki to nieźle już rozwinięte technologie, składanie ich w cały systemu to eksperyment - trudny i ryzykowny. Musimy działać szybciej i bardziej zdecydowanie niż dotąd, bo na czekanie, co też inne, zamożniejsze kraje wymyślą i sprawdzą u siebie, zwyczajnie nie ma już czasu. O tym, dlaczego katastrofa polskiej energetyki nie jest jednak nieunikniona, skąd czerpać optymizm na przyszłość i dlaczego rozproszone źródła energii to doskonały wehikuł dla demokracji i czy OZE przybliżą nas do Obwarzanka - opowiada dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego. ** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.
11/12/202135 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Z recyklingiem czy bez - i tak możemy utonąć w śmieciach

Plastikowe butelki to doskonały materiał do ponownego wykorzystania - te wyrzucane w Polsce pozwoliłyby wyprodukować aż 6 polarów dla każdego obywatela. I niewiele ponadto, zresztą wyprane resztki plastiku zjemy potem w złowionych rybach. Prawda jest wstrząsająca: z recyklingiem czy bez, i tak utoniemy w śmieciach, jeśli nie zaczniemy produkować ich znacznie mniej. Co z tym fantem zrobić i czy "gospodarka obiegu zamkniętego" pozwoli nam zmieścić się w obwarzanku - mówi przedsiębiorca i działacz społeczny Michał Paca. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
11/5/202128 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Chwilówka prawem, nie towarem?

W Polsce najubożsi za kredyt płacą najwięcej. Brak płynności to zmora dużo powszechniejsza niż bezrobocie. O tym, jak jednym ruchem państwa i praktycznie za darmo rozwiązać palący problem społeczny i dać sygnał, że wspólnota polityczna troszczy się o swych najsłabszych opowiada ekonomista Jędrzej Malko, autor książki Economics and its Discontents. *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
10/29/202128 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Obwarzanek po polsku: Przyszłość nie rodzi się tylko w Amsterdamie

Miasto to bardzo złożony organizm, lecz ma ludzką skalę – w sam raz do eksperymentów z ekonomią obwarzanka. O tym, jak łąki kwietne uruchamiają wyobraźnię, a dostępne mieszkania na wynajem odmienią naszą cywilizację opowiada Joanna Erbel – socjolożka, aktywistka miejska, związana z centrum technologii spółdzielczych CoopTech Hub i autorka książki „Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej". *** CYKL „OBWARZANEK PO POLSKU" Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatele i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma szans powodzenia. Seminaria i podcasty przygotowane zostały we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella. KUP KSIĄŻKĘ KATE RAWORTH: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
10/22/202130 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Betonoza. Spotkanie z Janem Mencwelem w Cieszynie

Spotkanie odbyło się 6 października w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Prowadzenie: Jessica Kufa Jan Mencwel - polski animator kultury, publicysta, komentator, działacz społeczny i aktywista miejski, współzałożyciel i przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. FB Świetlicy w Cieszynie: https://www.facebook.com/SwietlicaKPwCieszynie KUP KSIĄŻKĘ: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/betonoza-jak-sie-niszczy-polskie-miasta-878
10/12/20211 hour, 48 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#2 Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli – wspomnienia z seminarium w serii z koloratką

Podcast Venduli Czabak I Krzysia Tomasika. Ukazała się właśnie nowa pozycja w naszej, jak ją nazywamy w wydawnictwie, serii z koloratką. „Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium" Roberta Samborskiego to opowieść młodego chłopaka, który pełen ideałów i przepełniony wiarą wstąpił do seminarium. Formowanie przyszłego pasterza zostało przerwane na kilka tygodni przed święceniami, kiedy Robert z hukiem wyleciał ze szkoły. W książce kreśli portrety kolegów, przełożonych i opisuje swoją drogę od żarliwej wiary do ateizmu. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, kto kształtuje umysły polskich parafian, lektura obowiązkowa! Strona Wydawnictwa: www.wydawnictwo.krytykapolityczna.pl
9/23/202122 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jak ZUS i skarbówka zastrajkują, to nawet rząd się nie wyżywi

Czy jesień będzie gorąca? Kiedy sektor publiczny i administracja – od pracownic ZUS-u przez skarbówkę, ratowników medycznych i pracowników sądów – zjednoczą się w walce o lepszy byt? Dlaczego mrozi się płace i blokuje podwyżki „niezbędnych pracowników”? Jakie wnioski powinna wyciągnąć budżetówka z sukcesu strajku pracowników Parocu w Trzemesznie? I czy oburzający się na podwyżki dla polityków dziennikarze to zwykli hipokryci, czy może towarzysze drogi dla związków zawodowych? Na te wszystkie pytania w kolejnym podcaście krytycznym odpowiada dziennikarka „Gazety Wyborczej”, ekspertka ds. rynku pracy i związkowczyni „Solidarności” Adriana Rozwadowska. Podcast Michała Sutowskiego.
8/26/202136 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

To opóźnianie zielonej transformacji przyniesie nam straty. Jej przyspieszenie to konieczność

O tym, dlaczego ambitna propozycja unijna - Fit for 55 - powinna być traktowana jako niezbędne minimum, dlaczego OZE nie tylko hamują ocieplenie klimatu, ale też pozwalają się do zmian przystosować i czy milion aut elektrycznych to jest dobry pomysł na cywilizacyjny skok Polski - opowiada ekonomistka, Adrianna Wrona z Fundacji Instrat. Podcast Michała Sutowskiego.
8/12/202135 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Związkowcy, łączcie się! Wielki sukces największego strajku od lat

O tym, czemu w sektorze prywatnym strajków nie było przez wiele lat i dzięki czemu ten w Trzemesznie k. Gniezna się udał; co robić, by przedsiębiorca dzielił się sukcesem firmy z pracownikami, jak to się w końcu stało w Parocu i czemu warto dorzucać się do funduszy strajkowych, a także jak ratować usługi publiczne przed prywatyzacją – opowiada Katarzyna Duda, ekspertka ds. polityki społecznej OPZZ. Podcast Michała Sutowskiego. Materiał wideo z Trzemieszna: https://krytykapolityczna.pl/kraj/paroc-trzemeszno-strajk-rozmowa-wideo/ Fot. Jakub Szafrański
8/11/202132 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Czy szczepienia powinny być przymusowe?

Rozmowa Kastora Kużelewskiego z bioetykiem z Uniwersytetu Warszawskiego, Jakubem Zawiła-Niedźwiedzkim. Jak daleko możemy ograniczać prawa jednostek w imię bezpieczeństwa? Dlaczego osoby zaszczepione miałyby się przejmować decyzją osób niezaszczepionych? Co by się stało, gdyby epidemia czarnej ospy wybuchła we współczesnej Polsce a nie w PRLu?
8/4/202128 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Polska nie może być hamulcowym zmian

Michał Sutowski rozmawia z Marcinem Popkiewiczem, ekspertem Międzynarodowego Centrum Badań i Rozwoju, analitykiem megatrendów. Program Fit for 55 sprawia, że rządy będą musiały rozliczać się z planów już, a nie za trzydzieści lat. Nawet te duże firmy jak Renault czy Volkswagen, największy europejski koncern motoryzacyjny, popierają zmiany. Europa wprowadza regulacje, ale widać, że tak naprawdę zmiany są zgodne z trendami globalnymi. Ci, którzy przespali, teraz muszą nadganiać. Polska może znaleźć sobie w tej układance dobre miejsce, nie może tylko chować głowy w piasek.
7/30/202137 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Wieczorkiewicz: Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli

„Empatia feministek, które udzielają incelom dobrych rad, jest równa empatii Bronisława Komorowskiego proponującego młodym zmianę pracy i wzięcie kredytu albo Beaty Pawlikowskiej, która na depresję zaleca bieganie i picie soku pomarańczowego” – tak napisała dziennikarka i aktywistka Patrycja Wieczorkiewicz w głośnym tekście opublikowanym przez Krytykę Polityczną. Kim są osoby określające się jako incele? To pochodzące z angielskiego połączenie słów oznacza „wymuszony celibat”. Określa się nim mężczyzn, najczęściej młodych, którzy winą za swoje nieudane życie seksualne obciążają rozmaite czynniki zewnętrzne, systemy społeczne czy autonomię kobiet w doborze partnerów seksualnych. Incele nie są żadną organizacją ani grupą o ustalonej strukturze. To grupa niezależnych od siebie osób, aktywnych zwłaszcza na internetowych forach dyskusyjnych, gdzie piszą o seksualnych frustracjach i romantycznych niepowodzeniach. Jak podaje „The Guardian”, przemoc bezpośrednio związana z ideologią inceli była przyczyną co najmniej siedmiu masowych morderstw i zabiła co najmniej 50 osób tylko w USA i Kanadzie. Ale zjawisko to ma też drugą stronę i jest skomplikowane w ocenie. W podcaście Krytyki Politycznej posłuchajcie tekstu Patrycji Wieczorkiewicz pt. „Jak zdradziłam sprawę feministyczną i przeszłam na stronę inceli”.
7/23/202125 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

#1 Wakacyjne tytuły z lewicowym zacięciem | Vendula Czabak i Krzyś Tomasik

Wydawnictwo Krytyki Politycznej poleca wakacyjne lektury. Dobre książki, idealne do koszyka a przy tym z lewicowym zacięciem. Są nowości, ale polecamy też starsze tytuły, które idealnie sprawdzą się w letnie dni. Zaprasza Vendula Czabak i Krzysztof Tomasik. Strona Wydawnictwa: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ Zrób zapas książek na całe lato i zaoszczędź do 45%! Kiedy w Twoim koszyku: znajdzie się jedna dowolna książka - dostajesz 10% zniżki... przy dwóch książkach - 20%! trzech - 30%, czterech - 40%! Twój apetyt na czytanie jest jeszcze większy i zamawiasz 5 lub więcej?- płacisz aż 45% mniej za całe zamówienie!!
7/23/202111 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Sorry, taki będziemy mieli klimat. Nowa opowieść dla Polek i Polaków | Barbara Nowacka

Na kryzys klimatyczny odpowiedzią są inwestycje tuż za rogiem, a nie gigantomania. "Nie stać nas na powtórzenie tego, co się wydarzyło w Walii za czasów Margaret Thatcher - zamkniemy kopalnie i już. Przecież tam nadal trwa katastrofa społeczna", mówi Barbara Nowacka o polityce klimatycznej dla Polski i odchodzeniu od węgla. A także o tym, co w zamian, czy rząd oszukuje wyborców, w jaki sposób możemy się wzorować na Izraelu i czemu to, co dziś mówią radykalne działaczki klimatyczne już za parę lat będzie oczywistą oczywistością.
7/5/202135 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Sorry, taki będziemy mieli klimat. Nowa opowieść dla Polek i Polaków | Dominika Lasota

O tym, czy regiony powęglowe unikną losu społecznej pustyni, jak się ma do tego „umowa społeczna” rządu z górnikami, czy w polityce klimatycznej ważniejsza jest mobilizacja młodych radykałów a może przekonanie „normalsów”, w jaki sposób wyrwać polityków z postawy klimatycznego pseudorealizmu, wreszcie, dlaczego wojna pokoleń to nie jest dobry pomysł w czasach kryzysu klimatycznego – Michałowi Sutowskiemu opowiada Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna związana z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.
6/28/202134 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Buras: We wszystkich sporach USA z Europą dziś tak naprawdę chodzi o Chiny

Podcast Michała Sutowskiego. O tym, że administracja prezydenta Bidena chciałaby silnej Europy, ale niespecjalnie w nią wierzy; dlaczego w sporach o niemieckie samochody i cła na stal tak naprawdę chodzi o Chiny; czemu Niemcy wolałyby nie iść na wojnę z Chinami (nawet handlową) i za co Amerykanie odpuścili naszym zachodnim sąsiadom sankcje w związku z budową gazowej rury pod Bałtykiem, wreszcie: gdzie w tym wszystkim jest Polska – opowiada Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR komentujący europejskie tournée przywódcy USA i nowe otwarcie w relacjach niemiecko-amerykańskich.
6/24/202137 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Nie tylko geje i lesbijki z bohemy. O bogactwie queerowego świata w książkach Krytyki Politycznej

Społeczności LGBTQIA+ od zawsze zmagają się nie tylko z ewidentną przemocą, ale też ze stereotypizacją i niewielką reprezentacją w mediach, kulturze, polityce itd. Od początku swojego istnienia Wydawnictwo Krytyki Politycznej dokłada starań, żeby to zmienić. Wydane po raz pierwszy w 2008 roku „Homobiografie” Krzysztofa Tomasika przełamywały naiwną narrację i pomijanie kwestii homoseksualności w biografiach wielkich Polek i Polaków. W „Gejerelu” Krzysztof Tomasik bierze na warsztat okres PRL-u i wertuje reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, pamiętniki i listy, a my oddajemy w wasze ręce książkę, która rzuca światło na kolejne zapomniane obszary polskiej queerowej historii. 2021 rok to aż trzy ważne książki w tematyce LGBTQIA+. Zaczęliśmy od długo wyczekiwanych „Dezorientacji. Antologii literatury queer” pod redakcją Alessandra Amenty, Tomasza Kaliściaka i Błażeja Warkockiego. Zebrane w tomie fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja nie są jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych. Poczynając od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela – wyłania się ważna część polskiej literatury. „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej to pierwsza publikacja, która opisuje losy polskich więźniów skazanych w latach 1933–1945 na mocy niesławnego paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne. Musieliśmy czekać 76 lat, żeby poznać ich historię. A jeżeli chcecie wiedzieć, jak zmieniła się Polska w ostatnich latach, sięgnijcie po „Ludzi, nie ideologię” pod redakcją Bartosza Żurawieckiego. W zebranych w niej wywiadach zawarte są nie tylko narracje o procesach społecznych, ale przede wszystkim doświadczenie życia w Polsce ostatnich lat – są ludzie, nie ideologia. W podcaście opowiadamy też o innych naszych książkach i zapowiadamy dwie, które ukażą się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej jesienią. ** Z okazji Pride Month mamy niespodziankę: dodaj do koszyka książkę/ebook/audiobook z kategorii LGBT+ i skorzystaj z 35-procentowego rabatu na całe zamówienie. Promocja trwa do 30 czerwca: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/content/27-prideweek21?internal_campaign=prideweek21
6/17/202120 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Sorry, taki będziemy mieli klimat. Nowa opowieść dla Polek i Polaków | Daria Gosek-Popiołek

Dlaczego nie tylko górnicy w Turowie mają problem z polityką klimatyczną i jak ona wpłynie na los Podkarpacia? Czy rząd powinien zapewnić ludziom miejsca pracy i czy aby nie zwodzi wyborców w sprawie ich najbliższej przyszłości? Czemu w parkach narodowych zarabia się mniej niż w Lasach Państwowych? I tradycyjnie: czy lewica zabroni klasie średniej jeździć sprowadzanymi z Niemiec samochodami i latać na ciężko zapracowane wakacje? Jak opowiedzieć Polkom i Polakom zmianę klimatu na nowo wyjaśnia w drugim podcaście inspirowanym książką "Przyszłość zależy od nas" Christiany Figueres i Toma Rivetta-Carnaca posłanka Daria Gosek-Popiołek.
6/16/202132 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Sorry, taki będziemy mieli klimat. Nowa opowieść dla Polek i Polaków | Hanna Gill-Piątek

Co mamy do powiedzenia ludziom, którym ratowanie planety odbiera miejsce pracy? Czy Polacy mają prawo do nadziei, że będą żyć jak na Zachodzie? I jak adaptować kraj do zmiany klimatu w czasach władzy, która niespecjalnie w tę zmianę wierzy? W pierwszym podcaście inspirowanym książką Przyszłość zależy od nas Christiany Figueres i Toma Rivetta-Carnaca Michał Sutowski rozmawia z Hanną Gill-Piątek, posłanką koła parlamentarnego Polski 2050 i ekspertką ds. polityki miejskiej. Książka: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/przyszlosc-zalezy-od-nas-jak-przetrwac-kryzys-klimatyczny-900
6/1/202136 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Dla kogo ten Ład? Gdula o przyszłości państwa opiekuńczego w Polsce

Czy warto odebrać rodzicom 500+? Komu się pieniądze nas, podatników, po prostu należą, a komu niekoniecznie? Czy za polskie pensje nauczycieli można mieć europejską szkołę? Komu posłuży Polski Ład Zjednoczonej Prawicy? O przyszłości państwa opiekuńczego w Polsce i tezach raportu P. Sadury i S. Sierakowskiego "Koniec hegemonii 500+" z prof. Maciejem Gdulą, socjologiem i posłem Lewicy rozmawia Michał Sutowski. Materiał powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta Przedstawicielstwo w Polsce.
5/19/202131 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jerzy Rogiewicz, "od 1 do 5" | mikrozamówienie #49

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas wielkich strat, licznych ograniczeń, pojawiających się i znikających obostrzeń. Kierowani troską o wspólne dobro rezygnujemy z zaspokajania wielu naszych podstawowych potrzeb. W przygotowanym przeze mnie małym reportażu razem z moim synem Tadziem zastanawiamy się nad tym, czym konkretnie są potrzeby i wspólnie przyglądamy się liście potrzeb stworzonej przez Marshalla Rosenberga. zobacz całość: https://warszawa.krytykapolityczna.pl/dzialanie/mikrozamowienia/rogiewicz - - - Jerzy Rogiewicz - urodzony w Bydgoszczy kompozytor, perkusista, wokalista, człowiek. Od wielu lat związany z warszawskim środowiskiem muzyki niezależnej. Jako perkusista często współpracuje z Marcinem Maseckim przy niezliczonej ilości projektów. Twórca (razem z Igorem Nikiforowem) duetu songwriterskiego Jerz Igor, tworzącego alternatywną muzykę dla dzieci. Autor muzyki filmowej i teatralnej. - - - Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski zobacz wszystkie mikrozamówienia: https://warszawa.krytykapolityczna.pl/dzialanie/mikrozamowienia/ odwiedź Jasną 10: https://warszawa.krytykapolityczna.pl/
5/7/20218 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Homo Polonus ecologicus – kto jest gotowy na zmianę klimatu?

Czy "młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków", w domyśle też: postępowi, obronią Polskę przed skutkami kryzysu klimatycznego? Niestety, głoszony światopogląd i świadomość ekologiczna niewiele mają wspólnego z tym, czy ekologicznie żyjemy i kupujemy. Badacze: Zofia Bieńkowska i Piotr Drygas opowiadają Michałowi Sutowskiemu, skąd czerpać nadzieję, czy na końcu tunelu jest jakieś światło i co ma pandemia do postrzegania zmiany klimatu. fot. Bill Oxford/Unsplash
4/19/202128 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Grzegorz Jaremko, Nuda to brak katastrof | mikrozamówienie #39

Grzegorz Jaremko, Nuda to brak katastrof Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń nie jest przypadkowe. Z lęku przed tym, że to, co się kiedyś (z)robiło – zniknie. Z tęsknoty za swoim przedstawieniem. Słuchowisko na podstawie tekstu Marcina Cecki powstało z inspiracji sceną w karczmie z dramatu Woyzeck Georga Büchnera. W nagraniu udział wzięli aktorzy TR Warszawa: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Maria Maj oraz Paweł Smagała Realizacja: Jerzy Szelewicz Montaż: Bartosz Dziadosz Projekt makatki okolicznościowej: Mikołaj Sobczak zobacz całość: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program/mikrozamowienia-jaremko/ Grzegorz Jaremko – reżyser teatralny. Autor spektakli: Woyzeck (TR Warszawa, 2019), Chroma (Teatr Studio w Warszawie, 2019), Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2017). - - - Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski zobacz wszystkie mikrozamówienia: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program/mikrozamowienia/ odwiedź Jasną 10: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/
2/26/20218 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Polska może wygrać z pandemią jeszcze w tym roku?

Czy faktycznie radzimy sobie ze szczepieniami tak źle, a pandemiczna apokalipsa nigdy się w Polsce nie skończy? Z Piotrem Wójcikiem dziennikarzem ekonomicznym i publicystą rozmawia Kaja Puto.
1/12/202116 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Maja Luxenberg, "Anxiety po polsku [każdy musi się kiedyś nauczyć]: medytacja" | mikrozamówienie #32

Anxiety po polsku [każdy musi się kiedyś nauczyć]: medytacja Na przełomie starego i nowego, poddaję się autoizolacji i w stanie (względnego) odosobnienia marzę o tym, aby stać się tubą rezonacyjną. Wpuszczam w siebie drgania minionych zdarzeń, unikając selekcji stabilizuję i nie bez lęku obserwuję jak zbiory punktów płyną w pustą przestrzeń przede mną. Stan czujnego trwania przekształcam w dawno, lub nigdy nieeksplorowane formy ekspresji. Po doświadczeniu bycia w tłumie, na moment chcę być samowystarczalna. Rysuję swoje niepokoje. Uczę się Abletona. Rysunek okazuje się szkicem do wiersza, wiersz można przeczytać, ale można też zaśpiewać. Na dyktafon nagrywam piosenkę – świadectwo mojej bezbronności. Teraz możesz nacisnąć play. Odwagi! zobacz całość: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program/mikrozamowienia-luxenberg/ zobacz wszystkie mikrozamówienia: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program/mikrozamowienia/ - - - Maja Luxenberg // Kasandra44 – aktorka, edukatorka, muzyczka. Przez przeszło dwa lata związana z Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (obecnie wolna). Wraz z tekściarką Łają Szkło współtworzy queerową kapelę podwórkową Di Libe brent wi a nase Szmate (jid. Miłość płonie jak mokra szmata). Od marca 2020 pod banderą Radia Kapitał nadaje „Radio Apokalipsę” – kolażowe słuchowisko łączące field recording, literaturę i aktywizm. https://www.youtube.com/c/DiLibebrentwianaseSzmate https://radiokapital.pl/shows/radio-apokalipsa fot. Karolina Jackowska - - - Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski Więcej: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa
1/8/20214 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Gosia Trajkowska, Vera Popova: "Beethoven Was a Lesbian", odc. 3: Agata Lech

Na projekt Beethoven Was a Lesbian składa się seria 3 podkastów skupiających się na przedstawieniu sylwetek i twórczości 3 artystek, twórczyń muzyki elektronicznej i eksperymentalnej: Pauline Oliveros, Delii Derbyshire i Agaty Lech oraz kolekcja 5 pocztówek, które odnoszą się do projektu “Postcard Theatre” z 1974 r. artystek Pauline Oliveros i Alison Knowles. Każdy podkast poświęcony jest jednej artystce – odcinek pierwszy poświęcony jest Pauline Oliveros, odcinek drugi – Delii Derbyshire, odcinek trzeci – Agacie Lech. Podkast prowadzą Gosia Trajkowska i Vera Popova, a za jego montaż i udźwiękowienie odpowiedzialna jest Agata Lech. Całość: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/trajkowska-popova/ Praca powstała jako część Programu Wsparcia Środowisk Twórczych realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Zobacz pozostałe prace: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/pokaz/
12/17/202038 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Gosia Trajkowska, Vera Popova: "Beethoven Was a Lesbian", odc. 2: Delia Derbyshire

Na projekt Beethoven Was a Lesbian składa się seria 3 podkastów skupiających się na przedstawieniu sylwetek i twórczości 3 artystek, twórczyń muzyki elektronicznej i eksperymentalnej: Pauline Oliveros, Delii Derbyshire i Agaty Lech oraz kolekcja 5 pocztówek, które odnoszą się do projektu “Postcard Theatre” z 1974 r. artystek Pauline Oliveros i Alison Knowles. Każdy podkast poświęcony jest jednej artystce – odcinek pierwszy poświęcony jest Pauline Oliveros, odcinek drugi – Delii Derbyshire, odcinek trzeci – Agacie Lech. Podkast prowadzą Gosia Trajkowska i Vera Popova, a za jego montaż i udźwiękowienie odpowiedzialna jest Agata Lech. Całość: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/trajkowska-popova/ Praca powstała jako część Programu Wsparcia Środowisk Twórczych realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Zobacz pozostałe prace: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/pokaz/
12/17/202034 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Gosia Trajkowska, Vera Popova: "Beethoven Was a Lesbian", odc. 1: Pauline Oliveros

Na projekt Beethoven Was a Lesbian składa się seria 3 podkastów skupiających się na przedstawieniu sylwetek i twórczości 3 artystek, twórczyń muzyki elektronicznej i eksperymentalnej: Pauline Oliveros, Delii Derbyshire i Agaty Lech oraz kolekcja 5 pocztówek, które odnoszą się do projektu “Postcard Theatre” z 1974 r. artystek Pauline Oliveros i Alison Knowles. Każdy podkast poświęcony jest jednej artystce – odcinek pierwszy poświęcony jest Pauline Oliveros, odcinek drugi – Delii Derbyshire, odcinek trzeci – Agacie Lech. Podkast prowadzą Gosia Trajkowska i Vera Popova, a za jego montaż i udźwiękowienie odpowiedzialna jest Agata Lech. Całość: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/trajkowska-popova/ Praca powstała jako część Programu Wsparcia Środowisk Twórczych realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Zobacz pozostałe prace: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program-solidarnosciowy/pokaz/
12/17/202036 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Rok temu premier obiecał zadbać o pieszych. „Nic nie zostało zrobione. Nic"

Dlaczego Mateusz Morawiecki nie spełnił obietnic z własnego expose? Sprawdzamy po roku z Łukaszem Zboralskim z portalu brd24.pl. Rozmawia Agata Kowalska. Fot. Lukas Plewnia/flickr.com
11/19/202016 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

To jest najbardziej obiecujący punkt strategii Komisji Europejskiej ws. LGBT

W połowie września Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska zacznie działać na rzecz szerszej ochrony osób LGBT w UE i właśnie KE przedstawiła strategie... Jest w niej jeden szczególnie ważny punkt. O tym i o całej strategii Agata Kowalska rozmawia z dr Pawłem Marciszem z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
11/14/202021 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

22 29 22 597 to chyba najczęściej podawany numer w Polsce

O wsparciu w przerwaniu niechcianej ciąży, o legalności akcji Aborcja Bez Granic i o tym, jak wydać milion złotych Agacie Kowalskiej opowiada Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu. ** Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
11/5/202023 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Wybory w USA pokazują, że polaryzacja będzie tam coraz ostrzejsza

Amerykanów obydwu opcji dzieli geografia, sposoby życia, bańki informacyjne. Żyją po prostu w różnych światach. Nie potrafi ich połączyć nawet pandemia, która zabiła ponad 200 tysięcy ludzi. A wyborczy bój Trumpa z Bidenem był kolejnym rytuałem tożsamościowym.Niespecjalnie widać nadzieję, by te dwie grupy dało się scalić we wspólnotę. Michał Sutowski rozmawia z filozofką Karoliną Lewestam, szefową działu Idee miesięcznika "Pismo". ** Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta. Fot. duncan c/flickr.com
11/4/202039 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jak wykorzystać mandat... w czasie protestów

O tym, dlaczego pomaga demonstrantkom, skąd wie, jak mediować i co robi na komisariatach i w radiowozach, Agacie Kowalskiej opowiada Urszula Zielińska, posłanka Zielonych z klubu KO. ** Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
11/2/202022 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Podcast Krytyczny: Wiśniewska i Krawczyk o Strajku Kobiet

W poniedziałek wiele osób spodziewało się, że Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej przesunie datę decydowania o zgodności z konstytucją przepisów dotyczących aborcji. W czwartek, tuż po decyzji część z nas przeżywała rozpacz, szybko przeszła ona we wkurwienie. W kolejnych dniach protestów, który rozlały się na całą Polskę, ich dynamika się zmieniała: przechodziła od bezradności i złości, poprzez wkurwienie po karnawał wolności i solidarności. O dynamice protestów przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej Agnieszka Wiśniewska, redaktorka naczelna KP, rozmawia z reporterem „Gazety Wyborczej” i członkiem zespołu Krytyki Politycznej Dawidem Krawczykiem.
11/1/202032 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

To nie są protesty, to jest rewolucja. Jarosław Kaczyński został upokorzony [podcast]

„Upokorzono go, przebrano i usadzono jak Jaruzelskiego” mówi Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet o przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego. W rozmowie Agaty Kowalskiej Lempart mówi też o strachu i o odpowiedzialności za bezpieczeństwo młodych ludzi. A także o tym, kto wymyślił hasło „wypierdalać”. Fot. Prawo i Sprawiedliwość/youtube.com ** Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
10/27/202015 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Rzesza ludzi pracuje dla reżimu. Poza nimi Łukaszenka nikogo nie ma

O utrzymujących się i o zdławionych protestach, o związkach zawodowych i o koronawirusie Agata Kowalska rozmawia z Andrzejem Poczobutem, dziennikarzem polonijnym w Grodnie, autorem książki "System Białoruś". Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
10/20/202016 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Patryk Zakrocki, "Astroparnoik" / mikrozamówienie #20

Dzień dobry! Wyobraziłem sobie punkt widzenia, postawę, i to sprowokowało powstanie utworu, który Wam przekazuję. Badanie zależności między ruchami na niebie a ludzkim życiem ma historię niemal równą historii naszego gatunku. Czy świadomość, że układy ciał niebieskich mają wpływ na nasze życie, pomaga? Można wziąć poprawkę na emocjonalne rozedrganie, nie podejmować ryzyka w dniu, gdy sprzysiężenie planet nie sprzyja, odrzucić nową znajomość, kierując się wiedzą o znakach zodiaku. Czy to nam pomaga, czy wprowadza zamieszanie? Mój utwór jest fantazją na temat tego rezedrgania, kiedy świadomość, że nasze działania są prowokowane przez siły, na które nie mamy wpływu, budzi niepokój. Dlaczego w ogóle przyszło mi to na myśl? Pierwotnie, przyjmując mikrozamówienie, chciałem pokazać Waszym uszom Nową Muzykę Relaksacyjną, o której ostatnio myślę. Jestem jednak w momencie życia, w którym, ze względu na pandemiczne obostrzenia, właściwie nie gram koncertów, wypełniam natomiast zobowiązania stypendialne, swoje i te, do których mnie zaproszono. Wszyscy starali się zaproponować Ministrowi jak najciekawsze pomysły, żeby wygrać w tym ogólnonarodowym konkursie. Wynikiem tego powstało mnóstwo prac, często przekraczających możliwości pozyskanego budżetu i nadmiernie pracochłonnych. To nie pomaga w uzyskaniu stanu relaksu. Odczuwam głęboką potrzebę muzyki, która mnie zrelaksuje, i z pewnością się nią zajmę, a na razie przekażę wam muzyczny wizerunek rozwibrowanego człowieka, uzależnionego od wyroków planet i gwiazd, wątpiącego w samosterowność. W utworze użyłem moich bliskich: moog, matka i syn, yamaha cp i altówka. - - - Patryk Zakrocki – muzyk, improwizator, kompozytor aktywny od 1998r. uczeń Bogusława Schaeffera. Specjalizuje się w natychmiastowej kompozycji, muzyce elektroakustycznej i kameralnej. Obecnie gra na altówce, syntezatorze analogowym i gitarze współtworząc zespoły SzaZa, Polski Piach i Spontaneus Chamber Music. Zajmuje się też dyrygowaniem orkiestrami improwizatorów, muzyką do teatru tańca, niemego kina, filmu i teatru. Autor projektów dedykowanych głębokiemu słuchaniu takich jak: Kino Dźwięku (seanse z wielokanałową muzyką elektroakustyczną i akuzmatyczną), Zakład Produkcji Dźwięku (słuchowiska radiowe) czy Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego (koncerty muzykoterapeutyczne dla jednego słuchacza). W duecie SzaZa wielokrotnie koncertował w Japonii, U.S.A., Urugwaju, Chinach, Islandii, Norwegii i wielu krajach europejskich. Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski Więcej: krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa foto: Kasia Kasica
10/9/20204 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Rozmowy na hałdzie - słuchowisko

"Rozmowy na hałdzie" to słuchowisko na podstawie fragmentów książki "Czarna Julka" Gustawa Morcinka w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie. Realizacja i montaż: Rafał Soliński (Dykta Production House) Obsada: Klara Ziovsky, Nadia Lanc, Lars Brachaczek, Łukasz Bizoń, Bogusław Słupczyński Partnerzy: ZAiKS, Dykta Production House, Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego Ilustracja: Anna Pluta
9/30/202016 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Milcząc o Karwinie - słuchowisko

Autor tekstu, Bogusław Słupczyński porusza temat dramatu zniknięcia tzw. starej Karwiny, zapadnięcia się i rozbiórki sporej części miasta i jego okolicy na skutek szkód górniczych. Historia ta do tej pory jest tematem tabu. Zwłaszcza w kontekście "zniknięcia" stamtąd społeczności polskiej, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Niektórzy Polacy nazywali ten proces cichym zaolziańskim genocydem, Czesi, procesem cywilizacyjnym, społecznym i ekonomicznym. Pretekstem do szkicu dramatycznego na ten temat stała się także znakomita książka Gustawa Morcinka, nazywana przez niektórych "Panem Tadeuszem" Zaolzia - "Czarna Julka". Realizacja i montaż: Rafał Soliński (Dykta Production House) Obsada: Krzysztof Cis, Joanna Gruszka, Jadwiga Grygierczyk, Beata Kobis, Kinga Krupska-Firla, Tomasz Majorek, Konrad Matinyarare, Małgorzata Pikus, Przemysław Sikorski, Bogusław Słupczyński, Rafał Soliński. Partnerzy: ZAiKS, Dykta Production House, Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego Ilustracja: Anna Pluta
9/30/20201 hour, 11 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Bartosz Weber, "Formuła" / mikrozamówienie #14

Bartosz Weber, „Formuła” / mikrozamówienie #14 Brak: między wypoczynkiem a pracą. Co pewien czas, zwykle są to wczesne godziny poranne, często po wypaleniu zbyt wielu papierosów dnia poprzedniego, budzę się i myślę o rzeczach do zrobienia. Ostatnio były to wyczekiwane wakacje w pewnym miejscu, do którego chciałbym wracać chyba zawsze (przynajmniej teraz tak myślę), ale zwykle są to pomysły które rozwijają mi się w głowie, nowe utwory, czy projekty. Zawsze ten sam schemat: zawsze jest lepiej po drugiej stronie góry. Czasem tak sobie tłumaczę brak pieniędzy – niech to będzie zachęta do pracy nad nowymi rzeczami. Nigdy dobrze mi się nie myślało z pełnym portfelem. Tak więc, to jest praca o tęsknocie do wypoczynku. Albo do kreatywności. Zawsze człowiek głodny. Trochę celowo wstałem za wcześnie, jak na siebie. Ostatnio pracuję w domu, więc formułę i składniki znalazłem ograniczając się do kuchni i dużego pokoju. Formuła: Bułka tarta – 25 gram rower Franciszka – 1 szt pop corn domowy – 150 gram lekkie przeziębienie – trzydniowe odkurzacz – rura syntezatory – 2 szt filtry – 4 szt Bartosz Weber – multiinstrumentalista, założyciel i współzałożyciel grup Baaba i Slalom, członek Mitch & Mitch, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej i stowarzyszenia Lado ABC. Obecnie wraz Miłoszem Pękalą współtworzy grupę MIR (premiera nowego albumu już w październiku) i skupia się na pracy nad projektem solowym pod swoim nazwiskiem. Muzyka w tym nowym materiale to powrót do elektroniki. Jako gitarzysta i samplerzysta grał we własnym zespole Baaba, w którym od początku XXI wieku nagrywał i wykonywał autorską muzykę z pomocą uznanych postaci polskiej sceny alternatywnej. Grupa ma na koncie 5 albumów i niezliczone koncerty w klubach i na uznanych festiwalach w Polsce, Anglii, Niemczech, Rosji, Francji i USA. W zespole Mitch & Mitch realizuje się jako gitarzysta, klawiszowiec, perkusista, perkusjonalista i operator samplera. Z grupą nagrał 4 płyty, zwiedził całą Europę, docierając również do Brazylii i Izraela. Nowy projek MIR jest kontynuację zainteresowań muzyką elektroniczną i jej połączeniem z instrumentarium elektroakustycznym. Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski Więcej: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa fot. Bartek Felczak
8/27/20204 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jak buduje się obywatelska Białoruś

Podcast Krytyczny o Białorusi. Rozmawiamy o wyborach (także tych organizowanych formalnie i nieformalnie w białoruskich ambasadach w Warszawie i Kijowie), o trwających protestach (także o ich technologicznym aspekcie i pokojowym charakterze) oraz o tym, co mogą one przynieść. W rozmowie udział biorą: mieszkająca w Warszawie kuratorka Vera Zalutskaya, organizator alternatywnego głosowania pod warszawską ambasadą Republiki Białoruś, członek grupy BY_help Alaksandr Łapko i przebywający w Kijowie aktywista BY_help Andrej Stryżak. Prowadzenie: Wojtek Zrałek-Kossakowski, kurator warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej. BY_help: https://www.facebook.com/BYhelpBY Linki do zbiórki dla aresztowanych i poszkodowanych podczas protestów w Białorusi: www.belarus97.pro https://www.facebook.com/donate/1123543824684874/1179674872398974/ If you know someone in need of help, send them the link to the support claim form: bit.ly/byhelpme Fot. TUT.BY
8/12/202051 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

BIAŁORUSINI SAMI NA BARYKADACH

Obywatele masowo wyszli na ulicę w proteście przeciwko reżimowi Łukaszenki. To bezprecedensowe wydarzenie, od lat wyczekiwane na Zachodzie nie spotkało się dotychczas z żadną znaczącą politycznie reakcją Unii Europejskiej. Z kolei Rosja, mogłaby chcieć wreszcie przypieczętować swoje wpływy w tym kraju, ale jest pochłonięta kryzysem wewnętrznym. Czy komukolwiek w Europie zależy dziś na zmianie władzy w Białorusi? O burzliwej kampanii wyborczej i zbliżających się wyborach prezydenckich z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, byłą ambasador w Moskwie rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski. ** Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.
8/4/202026 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Europa podzielona, wszyscy zadowoleni

Europa jest podzielona jak nigdy, ostatni szczyt unijny trwał bodaj najdłużej w historii, a i tak wszyscy wyjechali zadowoleni. Jak to możliwe? Adam Traczyk z think-tanku DGAP, ekspert ds. europejskich i twórca Global.lab opowiada mi o tym, co się wydarzyło między piątkowym popołudniem a wtorkowym porankiem w Brukseli. Pokazuje mapę interesów, daleko bardziej skomplikowaną niż dawne podziały wschód-zachód, północ-południe, względnie Niemcy kontra reszta świata. Mali „skąpcy” chcieli wydać na walkę ze skutkami pandemii – i na transformację gospodarki dla celów klimatycznych – jak najmniej i pod surowymi warunkami; większe „południe” chciało jak najwięcej na odbudowę zniszczonych pandemią gospodarek; mocarstwa Francji i Niemiec znów po latach zadziałały wspólnie, tym razem by pieniędzy było jak najwięcej, najlepiej na „zielony ład”, a z kolei Polska i Węgry walczyły o rozdzielenie wypłat od przestrzegania reguł praworządności. Wzrosła waga Holandii, Niemcy przestali oszczędzać, a Polacy obwieścili wielki sukces, choć niekoniecznie słusznie – krótko mówiąc, Europa stanęła na głowie. Z najnowszego Podcastu Krytycznego dowiecie się, jak do tego doszło i czemu to w sumie dobrze. Fot: Krystian Maj/KPRM
7/22/202029 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dzieci pytają o klimat autorkę "Żaby"

Oddaliśmy głos dzieciom. Jagna, Ryś, Jula i Oskar byli poruszeni lekturą książki „Żaba” autorstwa Katarzyny Przyborskiej i Marty Przybył [do kupienia tutaj ➡ https://tiny.pl/77b7k ] W przygodach małej Koo, mierzącej się z katastrofą klimatyczną, odczytali swoją przyszłość. Zaniepokojone dzieci pytają autorkę o dostęp do wody dla wszystkich oraz, czy to prawda, że pustynia przyjdzie do lasu, a nie las do pustyni… Jak myślicie? Posłuchajcie, jak autorka Katarzyna Przyborska zaspokaja ciekawość dzieci.
6/23/20209 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Aleksandra Jakubczak, "Sluchanie" / mikrozamówienie #03

ALEKSANDRA JAKUBCZAK, "SŁUCHANIE" mikrozamówienie #03 Aleksandra Jakubczak – reżyserka teatralna, autorka instalacji i słuchowisk. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoich pracach podejmuje kwestie społeczne z perspektywy intymnego doświadczenia. W ostatnim czasie skupia się na badaniu empatii jako narzędzia i strategii w tworzeniu zdarzeń perforomatywnych, a także na ekonomii i dynamice daru oraz wymiany. * Praca powstała jako część programu „mikrozamówienia” realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej. https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/ Kurator: Wojtek Zrałek-Kossakowski
6/12/20206 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak koronawirus zmienił unijne negocjacje budżetowe [podcast]

Pandemia koronawirusa i oczekiwany kryzys gospodarczy skłoniły ważnych aktorów w polityce Unii Europejskiej do zrewidowania swoich poglądów na temat budżetu. Niemcy i Francja ogłosiły poparcie dla pakietu stymulacyjnego w wysokości 500 mld euro, sfinansowanego ze wspólnego długu, który w imieniu całej Unii miałaby zaciągnąć Komisja Europejska. Wkrótce potem sama Komisja wyszła z jeszcze ambitniejszą propozycją pakietu w wysokości 750 mld euro. Niektórzy mówią o wielkim przełomie, inni studzą nastroje, podkreślając, że przed nami jeszcze trudne negocjacje, a nawet jeśli zakończą się sukcesem, to mówimy o rozwiązaniu tymczasowym, na cztery lata, potem zaś sprawy mają wrócić do zwyczajnego biegu. W Podcaście Krytycznym rozmawiamy z Martą Makowską, ekspertką Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o tym, co pandemia zmieniła w negocjacjach budżetowych, czego dotyczą główne punktu sporne, o co gra Polska i jakie są szanse na wprowadzenie wspólnych ogólnoeuropejskich podatków. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski. Fot. Monika Bryk
6/3/202021 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Matka Boska szopienicka

Michał Jędryka czyta tekst, który stanowił punkt wyjścia do powstania książki "Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia". Muzyka: Dusseldorf, 2018
5/28/20206 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

O tym, czy pandemia zabije polskie autobusy, z Michałem Wolańskim

Wolański: Jeżdżenie samochodem nie rozwiąże naszych problemów Michał Wolański wyjaśnia, dlaczego wiele restrykcji jest przypadkowych; czego nasze państwo mogłoby się nauczyć od Węgier; kto wygrywa w walce o miejską przestrzeń, czy w czasie kryzysu warto oszczędzać na transporcie; czemu lepiej jeździć starszym taborem, za to częściej i wreszcie – co robić, żebyśmy wszyscy nie udusili się w miejskich korkach. Rozmówca Michała Sutowskiego jest adiunktem w Katedrze Transportu Szkoły Głównej Handlowej, ekspertem ds. transportu pasażerskiego i konsultantem wielu polskich samorządów, biznesu oraz instytucji rządowych. Książka Michała Sutowskiego dostępna jest pod adresem: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/fajny-kraj-do-zycia-michal_sutowski-839
5/27/202034 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Fajny kraj do życia (po koronawirusie). Z Janiną Petelczyc o tym, czy ZUS przeżyje pandemię

Petelczyc: Bez ZUS-u z kryzysem sobie nie poradzimy Janina Petelczyc wyjaśnia, ile pandemia kosztować będzie ZUS i czy po kryzysie będzie z czego wypłacać emerytury, czy starsi pracownicy nie będą aby pierwsi do zwolnienia, jak zmienić system emerytalny na czasy lockdownów i kwarantann – i czemu sprawne państwo nie może być za darmo. Rozmówczyni Michała Sutowskiego pracuje w Katedrze Ubezpieczenia Społecznego SGH, jest ekspertką ds. ubezpieczeń społecznych i współautorką książki Obywatel na zielonej wyspie. Polityka społeczna i obywatelstwo społeczne w Polsce w dobie europejskiego kryzysu ekonomicznego. Książka Michała Sutowskiego dostępna jest w księgarni internetowej Wydawnictwa Krytyki Politycznej: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/fajny-kraj-do-zycia-michal_sutowski-839
5/11/202032 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Fajny kraj do życia (po koronawirusie). Z Joanną Erbel o mieszkaniu po pandemii

Cykl podcastów „Fajny kraj do życia (po koronawirusie)” towarzyszy książce z wywiadami Michała Sutowskiego, którą możecie kupić tutaj ➡️ tiny.pl/7qlhz Erbel: Czynsz nie może być droższy niż 30 procent dochodu mieszkańca Joanna Erbel wyjaśnia, co ma nadmiar gotówki do cen polskich mieszkań i czy po pandemii będą tańsze, dlaczego potrzebujemy publicznych dopłat do regulowanych czynszów, po co nam szerokie chodniki, czy państwo powinno budować domy i czy Warszawa może być drugim Wiedniem, a Polska drugą Japonią. Rozmówczyni Michała Sutowskiego jest socjolożką i założycielką Fundacji Blisko, współtworzyła program Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy. W tym roku wydała książkę Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej.
4/28/202031 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Fajny kraj do życia (po koronawirusie). Z Jakubem Sawulskim o podatkach i pomocy rządowej

Cykl podcastów „Fajny kraj do życia (po koronawirusie)” towarzyszy książce z wywiadami Michała Sutowskiego, którą możecie kupić tutaj ➡️ tiny.pl/7qlhz W kolejnym odcinku dr Jakub Sawulski opowiada, kto straci najwięcej, ale i kto zyska w czasie pandemii, kto i kiedy musi zapłacić wyższe podatki, czy państwo może teraz pozwolić ludziom kraść, a także dlaczego rząd powinien się potężnie zadłużyć. Gość Michała Sutowskiego jest wykładowcą SGH, pracownikiem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, a także autorem książki „Pokolenie'89. Młodzi o transformacji". ** Podcast powstał dzięki wsparciu naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty ➡️ krytykapolityczna.pl/wspieram
4/20/202031 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Fajny kraj do życia (po koronawirusie). Z Marią Liburą o ochronie zdrowia

Cykl podcastów „Fajny kraj do życia (po koronawirusie)” towarzyszy książce z wywiadami Michała Sutowskiego, którą możecie kupić tutaj: http://tiny.pl/7qlhz Jak sprawić, by w Polsce nie odechciało nam się żyć? By była „fajnym krajem do życia”? To proste, potrzebujemy tylko sprawnej ochrony zdrowia, zbiorowego transportu w każdej gminie, szkoły prawie jak w Finlandii, transformacji energetycznej i jeszcze paru drobiazgów. Jak to zrobić, opowiadają najlepsi w kraju eksperci w swoich dziedzinach – i o tym przeczytacie w książce. A czy koronawirus naprawdę „zmienia wszystko” i czemu tego wszystkiego na czas pandemii i po niej potrzeba nam jeszcze bardziej – usłyszycie w podcaście. "W pierwszym odcinku naszego podcastu zapraszam na rozmowę na temat zdrowia z Marią Liburą, ekspertką Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Pytam ją o to, czy nasz system ochrony zdrowia zdaje egzamin, czy na pandemię można się przygotować oraz o to, czy widmo kolejnych fal chorób zakaźnych faktycznie zmienia wszystko, gdy chodzi o polityką zdrowotną naszych społeczeństw." - Michał Sutowski. ** Podcast powstał dzięki wsparciu naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram
4/14/202035 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Brexit po brexicie

31 stycznia 2020 r. Brytyjczycy oficjalnie opuścili Unię Europejską. Ale to nie koniec odysei z Brexitem. Negocjacje nad przyszłym kształtem relacji między Wielką Brytanią a UE dopiero się zaczęły, punkty sporne są liczne, a wynik rozmów pozostaje niepewny. Główny negocjator ze strony UE, Michel Barnier, ostrzega, że te rozmowy będą „bardzo, bardzo trudne”. Jednak w okresie przejściowym, mającym trwać do końca roku, w życiu codziennym na Wyspach niewiele się zmieniło, a dalekosiężne skutki opuszczenia UE dopiero z biegiem czasu zaczną być odczuwalne. Jak się to wszystko skończy? W Podcaście Krytycznym wraz z naszym gościem – Jakubem Krupą, byłym korespondentem PAP w Londynie – przyglądamy się głównym obszarom niezgody między Unią a Wielką Brytanią, od warunków porozumienia handlowego przez kompetencje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości po kwestie dotyczące Irlandii Północnej. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski. Fot. Thierry Roge/UE2020
3/13/202024 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? Podcast Krytyczny.

Spory między państwami europejskimi takimi jak Francja czy Polska a USA o podatek cyfrowy, kontrowersje wokół przyjętej w ubiegłym roku dyrektywy o prawach autorskich, problemy profilowania i ochrony danych, dylematy związane z poszukiwaniem równowagi między wolnością słowa a ochroną przed dezinformacją i mową nienawiści, nadzieje i obawy wiązane z rozwojem sztucznej inteligencji – tematy związane z internetem i cybergospodarką nie schodzą z politycznej agendy. Kiedyś internet postrzegano jako przestrzeń nieskrępowanej i ciągle poszerzającej się wolności, dziś podłączona do sieci jednostka coraz częściej traktowana jest jako obiekt inwigilacji, a przede wszystkim źródło karmiących algorytmy danych osobowych, z których można generować zyski. Czy internet może być jeszcze przestrzenią wolności? O wyzwaniach związanych z regulacją nowej rzeczywistości cyfrowej w Podcaście Krytycznym opowiada Michał Boni, dawniej m.in. minister cyfryzacji i europoseł, dziś ekspert Centrum Martensa i wykładowca Uniwersytetu SWPS. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski. Fot. Veni Markovski CC BY-SA 3.0
2/6/202034 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Czy Europejski Zielony Ład zmieni Europę?

Prezentacja Europejskiego Zielonego Ładu jest pierwszym dużym projektem realizowanym przez nowo wybraną Komisję Europejską. Program przewiduje inwestycje kosztujące bagatela 100 mld euro i dojście do neutralności klimatycznej europejskich gospodarek nie później niż w 2050 roku. Premier Morawiecki już zapowiedział, że nie zrealizuje przewidywanych w Zielonym Ładzie ambitnych celów ekologicznych. Czy Unia Europejska jest gotowa na ambitną politykę ekologiczną? Gościem podcastu Krytycznego jest Bartłomiej Kozek, polski korespondent „Green European Journal”. Rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski. Fot. Jakub Szafrański
12/23/201921 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Debata KP: O odwadze z prof. Czaplińskim

W rozmowie z prof. Przemysławem Czaplińskim pytaliśmy między innymi czy literatura może stać się źródłem odwagi. Rozmowę poprowadził Miłosz Markiewicz Debata odbyła się w ramach cyklu wydarzeń "Odwaga" na 10-lecie Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy" 3 grudnia 2019 / wtorek / 18:00 / Rondo Sztuki / Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1 / Katowice Organizatorzy: Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy / Rondo Sztuki / Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ
12/16/20191 hour, 54 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Debata KP: Co z tą koleją?

Debata Krytyki Politycznej w Cieszynie. Wspólnie z ekspertami i aktywistkami, organizatorami transportu z poziomu gminnego i powiatowego oraz mieszkańcami zastanawialiśmy się, jakiego transportu kolejowego potrzebujemy w naszym regionie i jakie, skuteczne, zmiany, w tym obszarze mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie. Inspiracją do rozmowy była książka „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” Karola Trammera (Krytyka Polityczna 2019), w której autor dokonuje gruntownej analizy przyczyn upadku polskiej kolei oraz wskazuje rozwiązania, których wprowadzenie mogłoby spowodować ponowne odrodzenie się kolei jako jednego z najważniejszych środków transportu w naszym kraju. W debacie wzięli udział: Karol Trammer (twórca i redaktor naczelny pisma „Z biegiem szyn), członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Jan Poloczek, Burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko, Sekretarz Gminy Chybie Andrzej Bura oraz Wójt Gminy Goleszów Sylwia Cieślar. Moderacja: Urszula Markowska (Fundacja Lokalsi, "Tramwaj Cieszyński")
11/28/20191 hour, 48 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Czy Europa jest bezbronna? [rozmowa z Piotrem Burasem]

Donald Trump bez konsultacji z sojusznikami podejmuje radykalne decyzje jak wycofanie wojsk USA z Syrii. Niemcy trwają pogrążone w politycznej stagnacji i chaosie w schyłkowej fazie rządów Angeli Merkel. Emmanuel Macron ogłosił „śmierć mózgową NATO”. Na naszych oczach chwieje się dotychczasowy układ, który przez dekady gwarantował bezpieczeństwo w Europie. Czy jesteśmy świadkami wyłaniania się nowego porządku obronnego UE? Czy, na wzór Stanów Zjednoczonych, powstaje europejska armia gotowa do interwencji zbrojnych poza jej granicami? Z Piotrem Burasem, ekspertem ds. polityki niemieckiej i europejskiej, dyrektor biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Warszawie rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.
11/27/201922 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Tradycyjne wartości chce się utrzymać kosztem życia kobiet

O przemocy w rodzinie, przemocy wobec kobiet w Polsce i na świecie Wiktoria Bieliaszyn rozmawia z Joanną Piotrowską z Feminoteki. W Rosji co 40 minut kobieta zostaje zamordowana, jest ofiarą przemocy domowej. Według statystyk w Polsce co trzecia osoba doświadcza przemocy w rodzinie, choć jak mówi Joanna Piotrowska goszcząca w Podcaście krytycznym, mamy problem ze statystykami. – Ja od jakiegoś czasu unikam podawania statystyk, bo z jednej strony my podajemy statystyki światowe, a druga strona albo ich nie uznaje, albo pokazuje swoje statystyki – mówi Joanna Piotrowska. Polska idzie drogą Rosji w tym względzie – dodaje Piotrowska i mówi, że bitwa na statystyki donikąd nas nie prowadzi. Większość ofiar nie zgłasza, że doświadczyła przemocy stąd kłopot ze wspominanymi statystykami. – Nie liczy się zdrowie i życie kobiet. Kosztem ich zdrowia i życie chce się utrzymać tradycyjne wartości [tak w Rosji, jak w Polsce – red.]. Im bardziej społeczeństwo jest przywiązane do tradycyjnych wartości, tym przemoc jest częściej ukrywana, nie zgłaszana, podtrzymywana i silniejsze są wszystkie mity i stereotypy, które przerzucają winę ze sprawcy na pokrzywdzoną – mówi Joanna Piotrowska. W Szwecji czy Finlandii statystyki wskazują na wyższy stopień przemocy wobec kobiet, a wynika to z tego, że świadomość społeczna w tych krajach jest wyższa i kobiety częściej zgłaszają, że są ofiarami. To dlatego Polska jest na pierwszym miejscu, jeśli bierze się pod uwagę średni europejski wskaźnik dla przemocy wobec kobiet. Więcej w Podcaście krytycznym. *** Ten podcast został sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta. Inne tworzymy dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram
11/25/201927 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Rolnicy i ekolodzy muszą zacząć rozmawiać

Jeśli chcemy uniknąć katastrofy ekologicznej, niezbędne są zmiany w gospodarce rolnej. Nowy komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas przesłuchania przed komisjami europarlamentarnymi uległ presji i poparł postulaty organizacji pozarządowych i Zielonych. Nie przeszkadzało mu to, podczas tego samego przesłuchania, uspakajać wielki przemysł, że Komisja Europejska nie wycofa poparcia dla masowej produkcji rolnej. Czy komisarz z polski stanie na czele ekologicznej rewolucji, czy będzie bronił status quo? Jak Unia Europejska może pomóc rolnikom chronić środowisko? I jaką rolę odgrywają w tym dopłaty bezpośrednie dla samych rolników? Z Katarzyną Jagiełło, aktywistką ekologiczna i ekspertką ds. polityki rolnej rozmawiają Mateusz Luft i Adam Ostolski.
11/20/201924 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

DEBATA: Lewica wraca do Sejmu

Zapraszamy do wysłuchania nagrania z debaty "Lewica wraca do sejmu". W spotkaniu udział wzięli Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Maciej Gdula, Maciej Konieczny, Anna Maria Żukowska. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wiśniewska Wynik ostatnich wyborów parlamentarnych niespecjalnie nas cieszy, choć wydarzyło się również coś, co poprawia humor. Do Sejmu wróciła lewica! W ławach poselskich zasiądą osoby, które znamy z działalności społecznej i politycznej, a z trybuny do Wysokiej Izby przemawiać będą te i ci, których dotąd słyszeliśmy na demonstracjach, pikietach, czarnych protestach i marszach równości. Śledziliśmy ich aktywność, rozmawialiśmy z nimi na łamach Krytyki Politycznej, pisaliśmy o ich pracy. Często z uznaniem, nieraz krytycznie. Media i politycy nie powinni spijać sobie z dzióbków, ale muszą mieć szansę pogadać. No więc pogadajmy!
11/5/20191 hour, 49 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Imigranci cały czas przybywają do Europy

Ciepłe wybrzeża Włoch, Malty i Grecji znów znalazły się w centrum zainteresowania Europejczyków z powodu spektakularnego napływu migrantów. A to za sprawą kilku statków organizacji pozarządowych, które po wyłowieniu z Morza Śródziemnego migrantów próbowały dostać się do Europejskich portów, ale spotkały się z brakiem zgody lokalnych władz na wpłynięcie. Z drugiej strony Unia wprowadziła wiele działań, które mają zapobiec powtórce z wydarzeń z 2015 roku. Liczba przybywających do Europy od 2015 roku spada dzięki nieformalnej umowie z Turcją, a także wzmocnieniu straży granicznej. Ciężar migracji jest dzielony między kraje członkowskie poprzez mechanizm relokacji. O tym, jak Unia radzi sobie z wyzwaniem migracyjnym, rozmawiamy z dr Martą Pachocką ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim. Podcast Adama Ostolskiego i Mateusza Lufta. Fot. Uchodźcy z Iraku i Syrii u brzegów greckiej wyspy Lesbos. Fot. Georgios Giannopoulos, CC BY-SA-4.0
10/14/201926 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Krytyka Polityczna - Pomiedzy Polakami I Nie Polakami Spotkanie Z Olga Tokarczuk

Nobel dla Olgi Tokarczuk! Przypominamy rozmowę z autorką „Ksiąg Jakubowych”, którą przeprowadził Sławomir Sierakowski.
10/10/20191 hour, 22 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Sadura o politycznym cynizmie Polaków [Podcast Sutowskiego]

Afera goni aferę, a wyborcom to nie przeszkadza. O politykach myślimy coraz gorzej, ale frekwencja w dniu głosowania rośnie. Czy stoi za tym wyborczy cynizm Polaków, a może to zwykły, partyjny klientelizm? Czy ewentualny kryzys gospodarczy sprawi, że wyborcy się od władzy odwrócą, a może wręcz przeciwnie - jeszcze mocniej zwiąże zwolenników PiS z partią, która naprawdę zrealizowała część socjalnych obietnic? I wreszcie - jakie scenariusze czekają polską politykę w tych wyborach i kolejnych latach? O tym wszystkim - na kanwie głośnego raportu "Polityczny cynizm Polaków" Michał Sutowski rozmawia z jego współautorem, dr hab. Przemysławem Sadurą. Raport dostępny tutaj: http://bit.ly/raportKP
9/27/201928 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Debata KP: Polityczny cynizm Polaków, czyli jak głosujemy w wyborach

Zapraszamy do wysłuchania debaty o raporcie z badań społecznych Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego. W dyskusji udział wzięli autorzy oraz wybitni naukowcy: Andrzej Leder i Elżbieta Korolczuk. Prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska Socjolodzy w raporcie z badań opisują nowe zjawisko, które nazywają „cynizmem politycznym” w relacjach wyborców z partiami politycznymi. Tak tłumaczą paradoksalny stosunek zwolenników PiS do korupcji, mediów publicznych, afer i Kościoła. Analogiczne postawy prezentują też wyborcy opozycji. Raport dostępny tutaj: http://bit.ly/raportKP *** Pomóż nam działać dalej: krytykapolityczna.pl/wspieram
9/24/20191 hour, 50 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zielona przyszłość Europy

Kończą się wakacje i do pracy wraca nowy, zieleńszy Parlament Europejski, a po lipcowej fali upałów nadciągająca katastrofa klimatyczna nie schodzi z pierwszych stron europejskich gazet. Jeszcze przed wakacjami Polska, Węgry, Czechy i Estonia zablokowały na unijnym szczycie chęć dążenia przez UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale kosztów batalii o planetę boją się właściwie wszyscy – od Lizbony po Tallin i od pracowników do przemysłowych magnatów. Czy Europa ma przed sobą zieloną przyszłość? I czy neutralność klimatyczna jest osiągalna bez pogłębiania nierówności społecznych? O przyszłości unijnej polityki klimatycznej z aktywistką, kampanierką WeMove Martą Tycner rozmawia publicystka Krytyki Politycznej Kaja Puto. Miłego słuchania!
9/9/201932 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Czy USA podzieli Europę?

Podcast powstał dzięki wsparciu naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram *** Czy USA podzieli Europę? Stany Zjednoczone przez dekady aktywnie wspierały procesy integracyjne i rozwój demokracji w Europie. Jednak, jak z nostalgią wspominał 1 września w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier „Wiele z tego dzisiaj nie wydaje się już oczywiste.” Dziś USA wspiera Brexit, wszczyna wojny handlowe wymierzone w niemiecki przemysł, buduje na przekór polityce Unii dwustronne relacje z krajami takimi jak Polska. O złudzeniach stojących za wizytą wiceprezydenta Mike'a Pence'a w Polsce rozmawiają Radosław Korzycki z Dziennika Gazety Prawnej, Adam Ostolski i Mateusz Luft. Fot. Krystian Maj / KPRM
9/5/201925 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Europa nie musi przegrać w gospodarczym wyścigu – Piotr Wójcik w rozmowie Michała Sutowskiego

Ani Google, ani Apple, ani Facebook nie powstały w Europie; ogniwa fotowoltaiczne to domena Chińczyków, a samochody autonomiczne produkują Amerykanie. Czy Unia Europejska skazana jest zatem na klęskę w wyścigu ku technologicznej awangardzie? Nasz gość twierdzi, że nie wszystko stracone. W takich dziedzinach jako farmacja, sektor chemiczny, lotnictwo, energetyka jądrowa a nawet sektor IT wciąż mamy potężne zasoby i możliwości. Przodujemy też w innowacjach sektora publicznego – przykładem elektroniczna administracja czy systemy ochrony zdrowia rozwijane w Estonii i Finlandii. Z Chinami czy USA nie wygramy efektem skali i nie zbudujemy podobnych firm-gigantów, za to potrafimy doskonale łączyć biznes, naukę i państwo w sieci. Unia zmienia też narzędzia swej polityki przemysłowej – od wydatków na infrastrukturę czy start-upy przechodzi do wspierania badań i rozwoju w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Nie jest też przesądzone, że na unijnej polityce i tak zawsze korzystać muszą wyłącznie najsilniejsi. A jeśli stworzymy jeszcze unijny system patentowy, będziemy mieli wszelkie szanse konkurować z resztą świata. O tym wszystkim Michałowi Sutowskiemu opowiada Piotr Wójcik, ekspert i publicysta ekonomiczny piszący m. in. dla „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Krytyki Politycznej”. *** Podcast powstał dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta.
8/14/201929 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

II podcast krytyczny z Nowych Horyzontów

Drugi podcast krytyczny z 19. Festiwalu Nowe Horyzonty. Tym razem goście Michała Zygmunta i Wojtka Zrałka-Kossakowskiego nie tylko opowiadają o filmach, ale też podsumowują festiwal i dzielą się historiami zza jego kulis. Goście: Dorota Kwinta i Wojciech Góralczyk - koordynatorzy polskich tłumaczeń filmów, Kaja Klimek z odpowiadającego za system napisów Studia Kropka, Błażej Hrapkowicz - krytyk filmowy związany z Ale Kino i radiową Czwórką oraz Urszula Śniegowska - dyrektorka American Film Festival. Cameo appearance: Marcin Pieńkowski - dyrektor artystyczny festiwalu. Podcast sfinansowany dzięki wpłatom od naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram
8/6/201943 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Podcast krytyczny z 19. Festiwalu Nowe Horyzonty

O festiwalowych filmach i samym festiwalu opowiadają: publicystka Agata Diduszko-Zyglewska, filozof Paweł Mościcki, dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów Marcin Pieńkowski, laureatka Grad Prix konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych Klaudia Rachubińska i reżyserka Jagoda Szelc. Prowadzenie: Michał Zygmunt i Wojtek Zrałek-Kossakowski. Podcast sfinansowany dzięki wpłatom od naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram
7/29/201928 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ratujmy planetę, a starczy do końca miesiąca - Agata Stasik w podkaście Michała Sutowskiego

Wy się martwicie o koniec planety, nam nie starcza do końca miesiąca – hasło francuskich „żółtych kamizelek” dobrze oddaje napięcie między nierównościami społecznymi i ubóstwem a kosztami polityki ekologicznej. Także w Polsce, w obliczu rosnących cen prądu, ale także konieczności walki ze smogiem problemy ubóstwa i zmiany miksu energetycznego stają się tematem głównego nurtu debaty. Dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego tłumaczy, dlaczego wszyscy płacimy coraz więcej za energię opartą na węglu, jak odnawialne źródła energii pomogłyby rozwinąć polski przemysł a Polakom dały zarobić i dlaczego do ratowania planety konieczne należy wciągnąć lokalne społeczności i samorządy. Badaczka i autorka analizy ISZ pt. "Transformacja energetyczna – konieczna, ale czy możliwa?" wskazuje również, jak bardzo nasze społeczeństwo wyprzedza polityczne elity na polu świadomości ekologicznej. ** Podcast powstał dzięki wsparciu naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram
7/3/201927 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Wyzwania Europy socjalnej

„Stara umowa społeczna już nie działa” – ogłaszały niedawno europejskie związki zawodowe. Jakie są jednak perspektywy na nową „umowę społeczną” w Europie? Czy przyjęty niedawno Europejski Filar Praw Socjalnych to zbiór ogólników bez pokrycia, czy realny krok w stronę Europy socjalnej? Czy swobodny przepływ osób osłabia czy wzmacnia pozycję pracowników? Dlaczego związkowcy z niektórych krajów popierają ideę europejskiej płacy minimalnej, a w innych są jej przeciwni? Co niedawne zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej oznaczają z punktu widzenia świata pracy? Sprawdzamy to z Piotrem Ostrowskim, socjologiem, badaczem zbiorowych stosunków pracy i wiceprzewodniczącym OPZZ. Zaprasza Adam Ostolski. ** Podcast sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta oraz wpłatom od naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: krytykapolityczna.pl/wspieram
6/17/201931 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jutro będzie słońce… Słuchowisko o Jacku Kuroniu I Walterowcach

Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana przy okazji kolejnych rocznic związanych z przemianami ustrojowymi lub wydarzeniami z jego życia prywatnego. Nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do budowania wspólnoty, faktycznych działań i promowania wartości takich jak solidarność, wspólnota, prawa człowieka. Kultura i sztuka zawsze opisywały życie społeczne, a debata publiczna i działania artystyczne wzajemnie się inspirowały i przenikały. To właśnie niezgoda na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiła sedno politycznej, społecznej i, szerzej, egzystencjalnej postawy autora słynnej Wiary i winy i współtwórcy KOR. Twórcy słuchowiska dokumentalnego „Jutro będzie słońce” pytają swoich rozmówców o aktualność idei głoszonych przez Jacka Kuronia i całe środowisko harcerzy Walterowców. O słuchowisku: djLenar / Zabrocki / Zrałek Słuchowisko dokumentalne o Jacku Kuroniu, Walterowcach i… piosenkach. montaż, miks i dźwięk: Marcin Lenarczyk adaptacja muzyczna, aranżacje: Marcin Zabrocki scenariusz i reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski Udział wzięli: Seweryn Blumsztajn, Michał Borucki, Małgorzata Dehnel-Szyc, Jacek Garwacki, Andrzej Felek Kuroń, Maria Lehman, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Michał Sutowski, Mikołaj Syska, Agnieszka Wiśniewska, Adrian Zandberg Piosenka „Słoneczko” muzyka: Michał Bąk, słowa: Małgorzata Dehnel-Szyc Marcin Zabrocki - piano, saksofon, instrumenty perkusyjne, aranżacja, produkcja Maciej Cieślak - gitara, instrumenty perkusyjne, realizacja nagrań Marek Dyjak - śpiew Rozalia Diduszko, Hanna Kutyła, Patrycja Tomaszewska – śpiew Podziękowania: Joanna Krawczyk, Masza Łojek, Sabina Sobczyk, Anna Waligórska, Olga Zabrocka, Magdalena Ziarnik. Fot. Marcin Kula - Jacek Kuroń na obozie walterowców w Gliniku (współcześnie: woj. lubuskie, pow. gorzowski), sierpień 1956 --- Słuchowisko powstało dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, European Cultural Foundation i Open Society Foundations, --- © & ℗ 2016 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego www.krytykapolityczna.pl ℗ 2016 Polskie Radio Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży Wszelkie prawa producenta i właściciela nagranych utworów zastrzeżone. Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie - również przez radia - niniejszego albumu bez zezwolenia zabronione.
6/13/201942 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Lewica ma wybór jak nigdy dotąd [podcast Kingi Dunin i Michała Sutowskiego]

Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: https://krytykapolityczna.pl/wspieram Na chwilę przed wyborami zastanawiamy się, kto wygra w Polsce i jaki układ sił zdominuje Parlament Europejski, jakie znaczenie w Brukseli będzie miała skrajna prawica, czy nasze głosy mają jakiekolwiek znaczenie, a także o tym, czy to faktycznie prezes Kaczyński wyznaczy polskiego komisarza. Do tego rozważamy, jak i czemu zagłosuje wieś i czemu to nie to samo, co rolnicy. I jeszcze o tym, jak ważna jest frekwencja – niewiadoma wielka, a do tego asymetryczna, bo różne grupy wyborców mogą się zmobilizować w różnym stopniu. A na koniec powiemy, na kogo warto głosować i z jakiego powodu najlepiej mają lewicowcy w Krakowie.
5/23/201927 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Ile demokracji w Unii Europejskiej? [Podcast]

Adam Ostolski i Maria Świetlik przyglądają się najważniejszych problemom Europy: od braku kontroli nad sektorem finansowym, przez niebezpieczne klauzule w traktatach handlowych, po nieprzejrzysty lobbing ze strony wielkich korporacji. Podcast sfinansowany dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta oraz wpłatom od naszych czytelników. Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: https://krytykapolityczna.pl/wspieram
5/23/201930 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jak i dlaczego głosują miasta – Michałowi Sutowskiemu opowiada prof. Rafał Matyja

Pomóż nam wydawać kolejne podcasty: https://krytykapolityczna.pl/wspieram Akademiki politechnik na Korwina, osiedla lemingów na Nowoczesną, a wojskowe na SLD, byłe wsie i starsze blokowiska na PiS – wzorce głosowania w miastach na poziomie obwodów wyborczych nie potwierdzają stereotypów o „wciąż aktualnych granicach zaborów”, postępowych metropoliach i zacofanej prowincji czy prostym związku zamożności z liberalizmem światopoglądowym. Zwiedzeni przez kolorowe mapy zwycięzców w miastach i powiatach zauważamy, jak skomplikowana jest mozaika wyborcza polskich miast i regionów. A krótka pamięć o najnowszej historii wśród komentatorów – i całkiem długa wśród wyborców – wypacza nasze rozumienie motywacji głosujących Polaków. O tym kto, jak i wedle jakich wzorców głosuje, a także czego wciąż nie potrafimy zbadać – opowiada prof. Rafał Matyja, politolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, autor Konserwatyzmu po komunizmie, Rywalizacji politycznej w Polsce, a ostatnio Wyjścia awaryjnego.
5/21/201930 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Karol Modzelewski czyta wiersz Juliana Tuwima „Mój dzionek”

Karol Modzelewski czyta wiersz Juliana Tuwima „Mój dzionek” w łódzkiej świetlicy Krytyki Politycznej, 26.11.2013. (fot. Stef Brajter)
4/29/20191 minute, 53 seconds
Episode Artwork

Chuligan w polityce [Karol Modzelewski 1937-2019]

14 grudnia 2012 r. w siedzibie Instytutu Studiów Zaawansowanych Krytyki Politycznej z Karolem Modzelewskim o utopiach, radykałach i autorytetach rozmawiał Sławomir Sierakowski. Padły pytania o konieczność wzorowania się na starych autorytetach przez nowe pokolenie oraz radykalny i utopijny charakter wizji młodego pokolenia.
4/29/20191 hour, 55 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Podcast KP · Kinga Dunin

** Kombinujemy, co robić ** Rząd się raczej nie ugnie, ale nauczyciele i tak mogą strajk wygrać. A szkoła i uczniowie? - pyta dr Kinga Dunin. O co w ogóle grają dziś nauczyciele? Czy rząd może się jeszcze ugiąć przed żądaniami podwyżek/ Czy wywołają one falę protestów kolejnych grup? - To mało prawdopodobne, ale stawką może być coś więcej niż płace: uznanie nauczycieli „za swoich” przez liberalnego wyborcę Koalicji Obywatelskiej. A wtedy, jeśli po wyborach zmieni się władza, to właśnie oświata będzie pierwsza w kolejce ze swymi postulatami - mówi Dunin. Czy na tym powinno się skończyć? - Nie ma wątpliwości, że solidne podwyżki nauczycielom się należą. Ale to dopiero pierwszy, choć konieczny krok do zmian w oświacie. Tylko jakich? Czy chcemy scentralizowanej szkoły szytej na miarę naszych wyobrażeń, czy też będziemy „celebrować różnorodność”? Mamy nadzieję na przejęcie władzy w państwie, czy tylko na stworzenie wysp postępu? Czy szkoła egalitarna, jakiej pragniemy, stwarza szanse każdemu dziecku, by mogło zostać członkiem klasy średniej? A może inne klasy społeczne powinny tam czuć się równie wartościowe? Czego w ogóle chcemy dziś uczyć? Kinga Dunin z Michałem Sutowskim pytają i spierają się o granice możliwości politycznych strajku nauczycieli. ** Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i czego nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: https://krytykapolityczna.pl/wspieram
4/19/201925 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Podcast KP · dr Janina Petelczyc

** Pytamy, jak jest ** System emerytalny poradzi sobie świetnie, emeryt dużo gorzej – mówi dr Janina Petelczyc. Podatnik dopłaca mniej do ZUS-u, przeciętny emeryt ma się lepiej niż... przeciętny Polak, a do tego obniżono nam wiek emerytalny? Dobrze jest? Niekoniecznie. Bo choć system emerytalny raczej się nie zawali, to finanse przyszłych emerytów już tak. Naprawdę ciężko będą miały kobiety, które mniej zarabiają, krócej płacą składki, a teraz jeszcze wcześniej odejdą z pracy – a emerytura specjalna dla matek wielodzietnych pomoże niewielu. Pracownicze programy kapitałowe też niekoniecznie, nie wspominając o „trzynastych” emeryturach. Rynek pracy, dużo dziś bliższy oczekiwaniom pracownika niż kiedyś, stwarzałby teoretycznie szansę, że na starość nie poumieramy z głodu, a minimalna stawka godzinowa to niewątpliwie dobra rzecz. A jednak ostatnie trzy lata to z punktu widzenia emerytur stracony czas. O tym wszystkim, a także o tym, co dobrego, a co bez sensu jest w idei emerytury obywatelskiej, opowiada Michałowi Sutowskiemu dr Janina Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW, autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych pt. „Emerytury po dobrej zmianie – czy dobrą koniunkturę z dziś przekujemy na dobrą starość jutro”? (do pobrania tu: https://bit.ly/2KNK9p2) ** Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i czego nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: https://krytykapolityczna.pl/wspieram
4/19/201931 minutes, 20 seconds