Kiropraktik Martin Heinmets, personaaltreener Raiko Kokmann ja füsioterapeut Taavi Metsma arutavad kõike, mis seotud tervishoiu, tervislike eluviiside ja harjumustega. Kuulamiseks nii tervishoiutöötajale, kui ka treeninguhuvilisele.
Episood 20! - Q&A
Juubeliepisood, sel korral pisut teises formaadis. Üle tüki aja on Martin, Taavi ja Raiko jälle stuudios koos, et ette võtta kuulajate esitatud küsimused. Muuhulgas räägime, millised kolm jõuharjutust on meie lemmikud, mis on järgmised trendid taastumisvahendite seas ning mis ametit me peaks, kui praegused peaksid otsa saama. Head kuulamist!
12/5/2022 • 1 hour, 20 minutes, 33 seconds
Episood 19 - Skolioos feat Sandra Joa & Dr Jana Kritt
Meil on täna külas füsioterapeut Sandra Joa ja lasteortopeed Dr Jana Kritt, kes lisaks muudele tegevustele on spetsialiseerunud skolioosi mitte-kirurgilisele ravile. Kas skolioos on ikka põhjustatud ranitsa kandmisest ühel õlal? Kas õlgade ja puusade erinev kõrgus on asi, mille pärast peaks üldse muretsema? Kuidas kodus skolioosi ise skriinida ja millal spetsialisti juurde konsulteerima minna? Kui efektiivsed on skolioosi spetsiifilised harjutused ja korsettravi? Kas manuaalteraapia aitab skolioosi progressiooni pidurdada? Sellest kõigest räägime täna lähemalt. Väga väga soovitan tänast episoodi kuulata lapsevanematel ja kõigil, kes puutuvad kokku laste ja noorukitega ning tunnevad huvi nende selja tervise vastu. Tere tulemast Sandra ja Jana!
10/17/2022 • 1 hour, 37 minutes, 8 seconds
Episood 18 - Istumisega seonduvad müüdid ja tegelikkus
Selles episoodis arutavad Martin ja Taavi meedias kajastatud sõnumeid istumuse ümber ja tuleb ilmsiks, et paljud neist pole tõesed. Istumist aetakse tihti segi füüsilise inaktiivsusega ja edendatakse müüte, mis ei vii heade lahendusteni. Soovituslik kuulamine kõigile kontoritöötajatele, kes soovivad oma tervise eest hoolt kanda
Tänapäeva üks kõige levinumaid muresid - tahaks kaalus alla võtta. Selles episoodis lahkavad Martin ja Raiko seda teemat koos toitumisnõustaja ja MyFitnessi personaaltreeneri Kaia Kolloga.
Räägime sellest, mis on ülekaalulisus, kas või kuidas see inimese tervist mõjutab. Arutleme, miks erinevad dieedid liiga hästi ei toimi ning kas inimese kaal on ikka ainuke näitaja, mille järgi inimesi hinnata. Lisaks võtame luubi alla sellise teema nagu kaaluneutraalne treening.
NB! Episood on kahes osas.
Tänapäeva üks kõige levinumaid muresid - tahaks kaalus alla võtta. Selles episoodis lahkavad Martin ja Raiko seda teemat koos toitumisnõustaja ja MyFitnessi personaaltreeneri Kaia Kolloga.
Räägime sellest, mis on ülekaalulisus, kas või kuidas see inimese tervist mõjutab. Arutleme, miks erinevad dieedid liiga hästi ei toimi ning kas inimese kaal on ikka ainuke näitaja, mille järgi inimesi hinnata. Lisaks võtame luubi alla sellise teema nagu kaaluneutraalne treening.
NB! Episood on kahes osas.
1/29/2022 • 1 hour, 2 minutes, 25 seconds
Episood 15 - Osteoartroos (OA)
Kas Sina oled kogenud liigesvalu? Kas see võib olla OA? Mis üldse on OA? Miks me sellest üldse räägime? Keda ja kui paljusid see seisund tegelikult puudutab? Metsikult palju küsimusi - aga ka metsikult palju vastuseid leiad Kolme Peaga Biitsepsi värskeimast episoodist, kus poisid räägivad pisut pikemalt sellest, miks on meil kõigil oluline teada, mis OA on.
12/13/2021 • 1 hour, 15 minutes, 3 seconds
Episood 14 - seks feat Liisa Larm
Kolme Peaga Biitsepsi poistel on külas Liisa Larm ehk @sexcoachliisa, kes aitab meil paremini mõista, mida naised intiimsuhete juures oluliseks peavad; kuidas oma seksuaalelu parandada, ning miks peaks suhtes partneriga seksist avameelselt rääkima (ja kuidas?).
11/9/2021 • 1 hour, 16 minutes, 3 seconds
Episood 13 - Jooksmise kunst ja teadus
Suvepuhkuselt tagasi ning Kolme Peaga Biitsepsi poisid arutavad sel korral jooksmisega seotud teemadel. Jutuks tuleb, kuidas oleks õige joosta - kas üle kanna või päka; millist pinnast ning jooksujalanõud eelistada ning mida erinevate jooksuvigastuste korral ette võtta.
8/22/2021 • 1 hour, 31 minutes, 4 seconds
Episood 12 - Lihastasakaal
Tänases episoodis räägime lihastasakaalu teooriatest. Vaatame kas see on oluline rühis või skeletilihassüsteemiga seonduvates valudes, kas pinges lihas on ikka lühike ja seda ei tohiks pingutada ja kas nõrk lihas on ikka pikk ja seda ei tohiks venitada, või on tegemist müüdiga. Lisaks palju muud! Head kuulamist!
4/30/2021 • 49 minutes, 57 seconds
Episood! 12 - Kaalu langetamine
Selles episoodis tuleb juttu sellest, mis on olulisemad asjad, mille saavutamine aitab tagada sujuva ja kestva kaalulanguse.
4/1/2021 • 38 seconds
Episood 11 - Kas kumera seljaga tõstmine on ohtlik või ohutu?
Tegu on meie esimese podcastiga video formaadis, mille viisime läbi Zoom keskkonnas.
Selles episoodis arutleme, kas kumera seljaga tõstmine on eraldiseisev riskifaktor alaseljavalu tekkeks ja kas sirge seljaga tõstmine on ikka ohutum? Toome näiteid tuntud uuringu puudujääkidest, mida on läbi viinud kurikuulus lülisamba professor Stuart McGill ja tutvustame tema õpilast Greg Lehmani, kes oponeerib tugevalt oma juhendaja seisukohtadele. Arutame stsenaariumeid kus oleks optimaalne tõsta sirge või kumera seljaga. Teeme selgeks mis on fleksofoobia ja sellega kaasnev potentsiaalne notseebo effekt.
Head vaatamist/kuulamist!
3/21/2021 • 59 minutes, 33 seconds
Episood 10 - Lihasjõu arendamine - Kuidas saada tugevaks?
JUUBELIEPISOOD! Sel korral räägime põhjalikult sellest, mis on rohkem ja mis vähem oluline siis, kui tahame saada eriti tugevaks 💪. Muuhulgas käsitleme sobilikke seeriate ja korduste vahemikke, parajat raskust ja viise, kuidas platood murda.
Kui tahad teada, kui palju Taavi jõutõmbe rekord on või kuidas sinu reieluu pikkus mõjutab sinu kükkimise võimet, siis seekordne episood on just sulle!
TIMESTAMPID:
1:17 Mis on lihasjõud?
4:48 Mis on spetsiifilisus?
8:30 Spetsiifilisus jõutreeningus
21:48 Spordialaspetsiifilisus
40:45 Kuidas jõud suureneb?
45:25 Treeningute kohandamine maksimaaljõu arendamiseks:
45:30 Harjutuste valik ja variatsioonid
46:20 Tempo
47:15 Intensiivsus
47:50 Maht
55:15 Sagedus
1:07:35 Puhkepausid
1:11:45 Vajalik valgukogus lihasjõu arendamisel
1/22/2021 • 1 hour, 14 minutes, 25 seconds
Episood 9 - Lihashüpertroofia - Kuidas kasvatada lihasmassi?
Selle sajandi kõige põletavam küsimus - kuidas ma saaksin enda lihaseid suuremaks kasvatada? Sellekordses episoodis üritame tuua välja teaduspõhiseid näpunäiteid erinevate treeningmuutujate kohta, et saaksid oma jõutreeningutel olla võimalikult efektiivne ja suveks oma eesmärgid täita.
Muuhulgas arutame seda, milleks üldse on lihasmass oluline? Millised erinevad treeningmuutujad mõjutavad lihashüpertroofiat? Kas koduste vahenditega saaks ka lihaseid suuremaks treenida? Palju peaks tarbima valku ning mis toidulisandeid saaks võtta selleks, et lihasmass kasvaks?
Nendele küsimustele ja veel mitmetele teistele leiad vastused just sellest episoodist!
Lihashüpertroofia mehhanismid - 1:30
Lihasmassi olulisus - 11:50
Lihaskoe erinevad kiud - 24:20
Treeningmuutujad
Intensiivsus - 28:30
Maht - 35:30
Mis tähendavad kordused ja seeriad? - 37:10
Suutlikkus - 38:40 (definitsioon 39:30)
Tempo - 51:45
Puhkepauside pikkus - 1:02:45
Vähendatud mahuga treeningnädal - 1:04:15
Treeningpäevik - 1:09:00
Sagedus - 1:12:30
Harjutuste varieerimine - 1:21:10
Treeningnipid edasijõudnutele - 1:28:10
Toitumise olulisus hüpertroofias - 1:33:50
12/6/2020 • 1 hour, 48 minutes, 20 seconds
Episood 8 - Kuidas teha vahet heal ja halval infol?
Mis teeb infost hea/halva info? Mida tähendab kriitiline mõtlemine ja kuidas seda info sõelumisel kasutada? Kas me saaks iseendid kontrollida kriitilise mõtlemisega, et olla enesekindlamad ja tagada iseenda areng? Sellest ja muust teeme juttu just selles episoodis!
11/7/2020 • 1 hour, 27 minutes, 59 seconds
Episood 7 - Kehaline aktiivsus v2
Kehaline aktiivsus? JÄLLE? - Jah!
Leidsime, et teema on nii tähtis, et vajab pikemat käsitlust. Kutsusime külla kultuuriministeeriumi spordinõuniku Jarko Koorti, kelle igapäevase töö tulemusena võiks Eestis liikumisharrastusega tegelevate inimeste arv tõusuteele asuda.
Võtsime luubi alla kehalist aktiivsust takistavad tegurid ja barjäärid, rääkisime sisemisest, kui välimistest faktoritest ning postitiivsest ja negatiivsest motivatsioonist - kõik selleks, et üha enam inimesi liikuma saada!
10/3/2020 • 1 hour, 18 minutes, 4 seconds
Episood 6 - Kehaline aktiivsus
Oleme suvepuhkuselt tagasi ja võtame teemaks kehalise aktiivsuse. Teemaks see, millised normid on kehtestatud lastele, täiskasvanutele ning eakatele. Lisaks sellele tuleb juttu, kas 10 000 sammu täitmine on hea mõõdupuu, kas seksiga saab asendada jooksmas käimist ja kuhu minna kohtingule?
8/29/2020 • 1 hour, 10 minutes, 12 seconds
Episood 5 - Juhtumeid praktikast
Selles episoodis toome igaüks teieni kolm juhtumit, mis meie mõttemaailma muutnud või avardanud, või siis muul moel olnud meeldejäävad.
6/20/2020 • 1 hour, 13 minutes, 28 seconds
Episood 4 - Miks me magame?
TIMESTAMPID ALLPOOL!
Mida me teame unest? Kas oled mõelnud, milline on üks tüüpiline ööuni ja mis funktsioone uni täidab? Kas magama jäämise aitamiseks peaks jooma teed/kohvi või äkki hoopis klaasi veini? Vastuseid neile küsimustele ja nii mõndadele teistelegi leiad meie podcasti neljandast episoodist, mille keskseks teemaks on uni!
2:25 Miks me magame? Kas me teame, miks on meil und vaja?
6:05 Unefaasid ja -tsüklid. NREM ja REM uni
25:00 Uni ja unevajadus erinevas eas
35:30 Mõnuained: kofeiin
45:50 Mõnuained: nikotiin
47:45 Mõnuained: alkohol
51:00 Uni ja mälu, õppimisvõime ja taastumine
1:06:40 Unehäired
1:17:05 Näpunäiteid unekvaliteedi parandamiseks
(Raamat, mida selles episoodis mainime on Matthew Walker "Miks me magame? Une ja unenägude vägi.")
5/24/2020 • 1 hour, 30 minutes, 57 seconds
Episood 3 - Optimaalne koormus
TIMESTAMPID ALLPOOL!
Kas koormust saades areneb ainult lihas, või ka kõhrkude, luud ja liigessidemed?
Kas sina oled mõelnud sellele, kuidas veenduda, et treeningute koormus on sinu jaoks paras? Sellest episoodist leiad vastused!
Juttu tuleb sellest, mis võib juhtuda, kui treeningkoormus on liiga suur, või liiga väike. Lisaks sellest, mis rolli ses kõiges mängib biomehaanika ning kui tähtis on taastumine.
0:40 Mis on optimaalne koormus?
5:45 Millised koed kohanevad koormusega?
10:02 Kuidas koed kohanevad koormusega?
15:15 Kohanemine raku tasandil ja mehhanotransduktsioon
18:36 Alakoormus
28:20 Ülekoormus
37:30 Optimaalne treeningute sagedus
41:07 Biomehaanika seotus kudede koormustaluvusega
46:59 Optimaalset koormust iseloomustavad tegurid
1:01:25 Taastumist mõjutavad tegurid
4/27/2020 • 1 hour, 8 minutes, 1 second
Episood 2 - Valust otse ja ausalt
TIMESTAMPID ALLPOOL!
Miks valu füsioloogiast rääkimine üldse oluline on? Sest valuga seoses esineb palju müüte, vääritimõistmisi ja hirme.
Tänases podcastis puudutame järgmisi valuga seonduvaid aspekte: räägime valu definitsioonist , räägime valu tüüpidest, nii ägedast kui kroonilisest valust, samuti ka närvivalust, valu biopsühhosotsiaalsetest faktoritest ning sellest, mis käitumine kaasneb valuga. Loomulikult pakume tõendipõhiseid nippe ja nõuandeid, kuidas valust vabaneda või seda vähemalt vähendada ja paremini enda kontrolli alla saada.
Timestampid:
1:00 Valu definitsioon
8:25 Äge valu
20:20 Närvivalu
23:40 Krooniline valu
45:40 Biopsühhosotsiaalsed faktorid
1:07:50 Valuga kaasnev käitumine
4/6/2020 • 1 hour, 35 minutes, 8 seconds
Episood 1 - Valeuskumustega manipuleerimine
Eksimine on paratamatus, eksinuks jäämine aga mitte. Kas ka sina oled midagi uskunud, mis osutus hiljem valeks? Selles episoodis surume oma erialase ego maha ja vaatame, millised valeuskumused on meie tööd kujundanud ja kuidas oleme neist võitu saanud, kummutades müüte ja mõistes, et paljud asjad on märksa kompleksemad kui esialgu paistab.