Winamp Logo
ZDRAVÉ REČI Cover
ZDRAVÉ REČI Profile

ZDRAVÉ REČI

Slovak, Health / Medicine, 1 season, 108 episodes, 1 day, 21 hours, 28 minutes
About
Podcast Zdravé reči je zameraný na rôzne zaujímavé a rôznorodé témy v oblasti zdravia. V každej epizóde sú prítomní rôzni odborníci, ktorí sa snažia zrozumiteľným spôsobom priblížiť poslucháčom témy týkajúce sa zdravia v rôznych oblastiach. Podcast Zdravé reči je k dispozícii bezplatne, vo vašej obľúbenej podcastovej aplikácii alebo na internetovej stránke www.union.sk/podcasty Podcast plný zdravých rečí s Petrou Podkonickou a s rôznymi odborníkmi aj najširšiu ponuku výhod vám prináša Union zdravotná poisťovňa. Meníme životy k lepšiemu.
Episode Artwork

Štítna žľaza

Štítna žľaza, umiestnená v prednej časti krku, je malý orgán s veľkým vplyvom na celkové zdravie človeka. Jej hlavnou úlohou je produkcia hormónov tyroxínu (T4) a trijódtyronínu (T3), ktoré ovplyvňujú metabolizmus a regulujú množstvo energie, ktorú naše telo spotrebúva. Pre správnu funkciu štítnej žľazy je nevyhnutný dostatok jódu, esenciálneho minerálu, ktorý sa nachádza v potrave. Poruchy v činnosti tejto žľazy, či už v dôsledku nedostatku jódu alebo iných faktorov, môžu viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane hypotyreózy (nedostatočná funkcia) alebo hypertyreózy (nadbytočná funkcia). Pravidelné lekárske vyšetrenia a vyvážená strava sú kľúčovými faktormi pre udržanie zdravia štítnej žľazy. O poruchách štítnej žľazy a ich liečení nám v tomto diele viac prezradí endokrinologička
12/27/202320 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Pohlavné choroby

Pohlavné choroby sú infekčné ochorenia, ktoré mnohí zvyknú zatajovať. Napriek tomu, že téma pohlavných ochorení je ešte stále tabu, tieto ochorenia môžu mať vážne zdravotné dôsledky, ako napríklad neplodnosť, komplikácie tehotenstva a zvýšené riziko prenosu na sexuálnych partnerov. Prevencia zahŕňa používanie kondómov, vzájomnú vernosť a pravidelné preventívne prehliadky u lekára. Dôležité je nielen liečiť samotné ochorenie, ale aj informovať a testovať sexuálnych partnerov s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie. Osoby sexuálne aktívne by mali byť informované o rizikách, príznakoch a prevencii pohlavných chorôb a podporovať otvorenú komunikáciu o týchto témach. S problematikou pohlavných ochorení nás v tejto epizóde oboznámil odborník, gynekológ MUDr. Gabriel Mančík.
12/13/202319 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Nedostatok železa

    Nedostatok železa, známy aj ako anémia, je zdravotný stav, ktorý môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie. Železo je kľúčovým prvkom pre tvorbu hemoglobínu, bielkoviny zodpovednej za prenášanie kyslíka v krvi. Ak je organizmu nevyhnutné železo nedostatok, môže to viesť k únave, slabosti, zvýšenej náchylnosti na infekcie a koncentračným problémom. Často sa prejavuje aj stratu vlasov a lámavosťou nechtov. Dôležité je včas rozpoznať príznaky nedostatku železa a vyhľadať lekársku pomoc na vyšetrenie a správnu diagnózu. Stravovanie bohaté na železo, prípadne doplnky železa, môžu byť účinným spôsobom, ako riešiť tento zdravotný problém. Ako (ne)riešiť nedostatok železa a predísť nesprávnej samodiagnostike nám v tejto epizóde prezradil gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
11/20/202336 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Nedostatok železa

Nedostatok železa, známy aj ako anémia, je zdravotný stav, ktorý môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie. Železo je kľúčovým prvkom pre tvorbu hemoglobínu, bielkoviny zodpovednej za prenášanie kyslíka v krvi. Ak je v organizme nevyhnutného železa nedostatok, môže to viesť k únave, slabosti, zvýšenej náchylnosti na infekcie a koncentračným problémom. Často sa prejavuje aj stratu vlasov a lámavosťou nechtov. Dôležité je včas rozpoznať príznaky nedostatku železa a vyhľadať lekársku pomoc na vyšetrenie a správnu diagnózu. Stravovanie bohaté na železo, prípadne doplnky železa, môžu byť účinným spôsobom, ako riešiť tento zdravotný problém. Ako (ne)riešiť nedostatok železa a predísť nesprávnej samodiagnostike nám v tejto epizóde prezradil gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček.
11/20/202336 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Bielenie zubov

Bielenie zubov je populárny estetický postup, ktorý sa používa na získanie jasnejšieho a očarujúceho úsmevu. Tento proces zahrňuje odstránenie povrchových škvŕn a žltej pigmentácie z povrchu zubov, čím sa zlepšuje ich vzhľad. Existuje niekoľko spôsobov, ako zuby bieliť, vrátane domácich bieliacich setov a profesionálnych ošetrení u zubára. Je však dôležité konzultovať s odborníkom výber bieliacej procedúry pred jej začatím, aby sa zabezpečila bezpečnosť a účinnosť procesu. Viac na túto tému nám prezradila chemička Lucia Hovaňáková.
11/6/202316 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Intímna hygiena

Intimná hygiena je dôležitou súčasťou našej celkovej starostlivosti o zdravie. Je dôležité vyhýbať sa agresívnym chemikáliám a nevhodným hygienickým produktom, ktoré by mohli dráždiť alebo narušiť túto citlivú oblasť. Rovnako dôležitá je výmena hygienických vložiek alebo tampónov počas menštruácie a udržiavanie čistého spodného prádla. Správna intímna hygiena prispieva k pohodliu a sebavedomiu, a tiež k ochrane pred rôznymi infekciami a podráždením. Ako by mala vyzerať správna intímna hygiena, a čo nám môže skôr uškodiť akko pomôcť nám v dnešnej epizóde prezradí gynekologička MUDr. Petra Straková.
10/18/202320 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ako sa zbaviť okuliarov

Operácia očí laserovou metódou predstavuje moderný a efektívny spôsob, ako riešiť problémy s dioptrickými chybami očí. Táto technológia, známa aj ako LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis), umožňuje oftalmológom presne formovať rohovku oka pomocou laseru, čím odstránia nežiaduce dioptrické chyby, ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Počas tejto minimálne invazívnej operácie je horná vrstva rohovky mierne zdvihnutá a laser precízne odstráni malé množstvo tkaniva, čím sa mení jej tvar a koriguje dioptrická vada. Dnes však poznáme aj nové techniky korekcie zraku, o ktorých nám povedal MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky Neovízia.  
10/4/202342 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Bolestivá menštruácia

Bolestivá menštruácia je častým problémom mnohých žien. Počas tohto obdobia môžu zažívať nepohodlie a bolesť, ktoré môžu ovplyvniť ich každodenný život. Niektoré ženy môžu mať také silné bolesti, že ich obmedzujú vo vykonávaní bežných úloh. Tieto bolesti sa najčastejšie objavujú v dolnej časti brucha a môžu sa ťahať až do krížovej oblasti. Existuje niekoľko spôsobov, ako zmierniť bolestivú menštruáciu, vrátane cvičenia, tepla na bruchu, liekov proti bolesti a relaxačných techník. Čo je ešte v norme a kedy je už potrebné konzultovať silnú menštruáciu s lekárom nám v dnešnej epizóde prezradí gynekologička MUDr. Petra Straková.
9/19/202325 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rakovina pľúc

Rakovina pľúc je závažným zdravotným problémom, ktorý postihuje tisícky ľudí po celom svete. Táto choroba je často spojená s dlhodobým fajčením a vystavením karcinogénom, ale môže postihnúť aj nefajčiarov. Je to nádorové ochorenie, ktoré sa vyskytuje v pľúcnych tkanivách a často sa diagnostikuje až vo pokročilých štádiách, čo zhoršuje prognózu pacienta. Prevencia rakoviny pľúc zahŕňa predovšetkým odvykanie od fajčenia a minimalizáciu expozície karcinogénom v pracovnom prostredí. Časné odhalenie rakoviny pľúc prostredníctvom pravidelných vyšetrení môže výrazne zlepšiť prognózu a šance na úspešné vyliečenie. Ako na sebe a svojich blízkych spozorovať znaky tohto ochorenia a mnoho ďalšieho nám v tejto epizóde prezradí pneumologička MUDr. Katarína Dostálová.
9/6/202320 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Alergie

Alergie sú prejavom nepriaznivej imunitnej reakcie organizmu na látky, nazývané alergény, ktoré môžu zahŕňať peľ rastlín, prachové roztoče, potraviny či zvieracie chlpy. Príznaky alergie sa môžu prejaviť rôznorodo, vrátane sčervenania pokožky, svrbenia, opuchov, kýchania, kašľa alebo dýchavičnosti. Na diagnostiku alergií sa využívajú rôzne metódy, vrátane kožných testov, krvných testov na alergén-špecifické protilátky a eliminácie alergénu z prostredia pacienta. Liečba alergií môže zahŕňať užívanie antihistaminík na zmiernenie príznakov, imunoterapiu na postupné zvyšovanie tolerancie organizmu voči alergénu alebo jednoducho vyhýbanie sa alergénom. Ako presne vzniká alergia, a čo všetko obnáša život alergika nám v tomto diele prezradí Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA
8/8/202320 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Cestovanie a zdravie

Cestovanie umožňuje rozšíriť obzory a prehĺbiť porozumenie medzi ľuďmi. Tým, že sa dostaneme mimo náš známy priestor a stretávame sa s ľuďmi z iných krajín, učíme sa tolerancii, empatii a rešpektu voči rozdielom. Avšak nové prostredie znamená aj nové výzvy pre náš imunitný systém. Na dovolenke sa nám určite zlepšuje mentálne zdravie, ale netreba zabúdať ani na ochranu pred rôznymi chorobami alebo úrazmi. Anna Onderková je cestovateľka, ktorá precestovala viac ako 50 krajín, a v tejto epizóde nám prezradila, ako si na cestách chrániť zdravie.
7/3/202319 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Kvasinkové infekcie

Kvasinková vaginálna infekcia, známa aj ako vulvovaginálna kandidóza, je bežným typom vaginálnej infekcie spôsobenej nadmerným rastom kvasiniek v pošve. Táto infekcia sa často prejavuje svrbením, pálením a bolestivým močením, a niektoré ženy môžu tiež pociťovať bolesť alebo nepohodlie počas pohlavného styku. Hlavným spúšťačom kvasinkovej infekcie je nadmerný rast kvasiniek Candida albicans, ktoré sú bežnou súčasťou vaginálnej mikroflóry. Niektoré faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku kvasinkovej infekcie, zahŕňajú zníženie imunitnej odpovede organizmu, užívanie antibiotík, hormonálnu nerovnováhu a časté používanie intímnych mydiel. Ako prebieha diagnostika a liečba nám prezradí MUDr. Martin Petrenko CSc., primár I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB.
6/5/202318 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Adrenálna únava

Vyhorenie, chronický stres, alebo aj "metla manažérov". Adrenálna únava je stav spojený s neustálym stresom, ktorý môže viesť k vyčerpaniu nadobličiek a zníženej produkcií hormónov, ako je kortizol. Hoci je adrenálna únava uznávaná v alternatívnej medicíne, v tradičnej medicíne nie je oficiálnou diagnózou. Napriek tomu existuje veľa dôkazov o tom, že stres môže ovplyvniť naše zdravie a spôsobiť rôzne ochorenia. Niektoré z týchto ochorení sú dokonca považované za "moderné epidémie", ako sú napríklad cukrovka, obezita, depresia a úzkosť. O tom ako sú prepojené hormóny, stres a naše zdravie nám prezdradí Pavol Pavlovič CEO DNA4FIT.  
5/2/202336 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Výživa onkologických pacientov

Na Slovensku je incidencia rakoviny vyššia ako jej priemerný výskyt v Európskej únii. V roku 2020 pribudlo na Slovensku takmer 30 000 nových onkologických prípadov. Výživa hrá kľúčovú rolu pri liečbe onkologických pacientov, keďže liečba je často spojená s vedľajšími účinkami, akými sú nevoľnosť, hnačka, zmena chuti do jedla a strata hmotnosti. Až 20% pacientov umiera na podvýživu a nie na onkologické ochorenie. Ako si nastaviť  jedálniček počas liečby, nám poradí MSc. Petronela Forišek Paul.
4/3/202328 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Herpetické vírusy

Až dve hodiny po fyzickom tréningu je naše telo vo vyššej miere náchylné na rôzne infekcie. Herpes je jednou z nich. Najčastejšie sa prejavuje vyrážkami na pokožke a slizniciach, no nebezpečný je aj v oblasti intímnych partií. Jeho prejavy sa často zamieňajú s chrípkou. Mnohí z nás majú nebezpečný vírus v tele roky a čaká na svoju chvíľu. Prebúdza ho naša únava. Napriek tomu, že nejde o život ohrozujúci vírus, vie na našom zdraví zanechať výrazné jazvy. Je pravda, že sa ho nemôžeme nadobro zbaviť? Všetko, čo by sme mali o herpese vedieť a ešte niečo navyše, nám prezradí MUDr. Vladislav Abaffy.
3/20/202319 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Podpora imunity

Dopriali ste svojmu telu do dnešného rána dostatok spánku? Počas neho sa totiž naša imunita regeneruje a obnovuje sa. Imunitný systém je pre náš život rovnako dôležitý, ako tie ďalšie. Nebyť jeho, nedokázali by sme sa brániť pred neustálymi útokmi vírusov, baktérií, alergénov,... Imunitný systém je tiež tvorený z viacerých častí a orgánov. Napríklad z kostnej drene, sleziny, lymfatických uzlín a pod. Najdôležitejšie sú však imunitné bunky, najznámejšie z nich sú biele krvinky. Ako by sme sa mali o našu imunitu starať, prečo by sme mali dbať o ochranu jednotlivých orgánov a ako si imunitu zlepšiť, nám prezradí prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA.
3/6/202318 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Výber zubnej pasty

Siahate po zubnej paste cielene alebo sa pri jej výbere spoliehate na náhodu? Zubné pasty, najmä tie detské, sa od tých pre dospelý chrup odlišujú hlavne množstvom fluoridov. V prípade, ak vyberáte zubnú pastu pre svoje dieťa, ideálne maximum fluoridov činí 1 000 ppm. Dostupné sú aj pasty bez fluoridov, no odbornou verejnosťou sú odporúčané práve tie, ktoré ich obsahujú. Všímajte si aj informácie o vhodnosti na základe veku dieťaťa. Zaujímať by sme sa mali aj o abrazivitu pasty. Pri detských pastách by mala byť čo najnižšia. Dospelí sa pri výbere pasty zaujímajú často o jej bieliace účinky. Výber však treba prispôsobiť aj ďalším kritériám, napríklad či človeku hrozí parodontitída, či ide o fajčiara, kávičkára a podobne. Zubná lekárka Andrea Hrubá nám o výbere vhodnej zubnej pasty prezradí všetko dôležité.
2/27/202321 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Život s Alzheimerom

Na Slovensku si mylne myslíme, že zabúdanie je prirodzenou súčasťou života starších ľudí a netreba mu venovať pozornosť. Opak je pravdou. Na svete je demenciou postihnutých viac ako 55 miliónov ľudí. A to už málo nie je. Jej hlavným spúšťačom je Alzheimerova choroba. V súčasnosti sa pozornosť vedeckej a medicínskej obce sústreďuje najmä na včasnú diagnostiku tejto zákernej choroby. Foriem demencie je viacero, no výrazne prevyšuje práve Alzheimer. Dnes postihuje aj mladších ľudí, vo veku okolo 50 rokov, dokonca existujú prípady tridsaťročných pacientov. Zákernosť ochorenia spočíva najmä v jej dvadsaťročnej latentnej fáze. Spomínaná revolúcia, v procese diagnostiky, čaká aj našu krajinu. Nielen o nej, ale o všetkom, čo s demenciou súvisí, sme sa rozprávali s renomovanými vedcami, Norbertom Žilkom a Pavlom Čekanom.
2/13/202331 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Akné

Sú estetickým aj zdravotným problémom. Mnohí mladí ľudia v dôsledku nepríjemných vyrážok na tvári trpia pocitom menejcennosti a v krajných prípadoch sú dokonca spúšťačom depresií. Akné je chronické, tzv. multifaktoriálne ochorenie. To znamená, že príčin vzniku akné je niekoľko. Rozhodujúci vplyv má však genetika. Časté sú aj hormonálne zmeny, práve preto tá puberta... Vyrážky však spôsobuje aj životný štýl a miera stresu. Nemenej dôležité je venovať našej pleti patričnú pozornosť a starostlivosť. Ako s akné žiť, ako k vyrážkam pristupovať a ako sa im vyhnúť, nám prezradí MUDr. Petra Milko, kožná lekárka.
1/16/202328 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Zdravá strava na školách

Čo ste pripravili deťom na desiatu dnes? Máte prehľad o tom, čo váš potomok je a pije v čase vyučovania? Každé tretie dieťa v Únii totiž trpí obezitou. Úlohou školy je síce vzdelávať, no dieťa v tejto inštitúcii prežije značnú časť dňa. Mnohé zo škôl disponujú vlastnými stravovacími zariadeniami a treba povedať, že kvalita poskytovanej stravy v jedálňach sa neustále zlepšuje. No ešte stále sa máme ako krajina v čom zdokonaľovať. Program Skutočne zdravá škola má za cieľ zlepšiť dostupnosť zdravej a vyváženej stravy na slovenských školách. Materským, základným a stredným školám umožňuje rozvíjať kultúru zdravého stravovania sa. Zároveň poskytuje žiakom informácie o pôvode jedla. Do programu je v súčasnosti zapojených približne 90 slovenských škôl. Ešte stále ich však môže byť viac. Na tému stravy na školách sa pozrieme s Anetou Vaculíkovou, riaditeľkou programu Skutočne zdravá škola a hovorcom spoločnosti Kaufland, Samuelom Machajdíkom.
1/9/202337 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Blefaroplastika

Dnes nám viac než kedykoľvek predtým záleží na našom zdraví aj vzhľade. Snažíme sa zdravo žiť, športovať a nevyhýbame sa ani rôznym kozmetickým vylepšeniam, ktoré nám zabezpečia krajší i mladší výzor. Pribúdajúce roky vidieť aj na našich poklesnutých „viečkach“. Smutný pohľad, vačky pod očami, zúžené zorné pole,... To všetko má na svedomí spadnutá a prebytočná koža v okolí našich očí, ktorú nesprávne označujeme ako horné a dolné očné viečka. Ide o zaužívaný pojem, ktorý sa udomácnil nielen medzi ľuďmi, ale aj lekármi. Len málokto však vie, že pojem „viečko“ je v skutočnosti prebratý z češtiny. Anatomicky i gramaticky správne sa pohyblivý kožný útvar chrániaci oko nazýva mihalnica. Chĺpky na očiach, ktoré vyrastajú z mihalníc a zvykneme ich nazývať mihalnice, sú riasy. Poklesnuté mihalnice majú svoj pôvod vo vekom podmienenom úbytku kolagénových vlákien v našej pokožke. To vedie k strate jej pružnosti. Následne možno badať ovisnutie a nadprodukciu kože, ktorá sa dostáva do očnej štrbiny. Tam vyvoláva nielen estetický, ale hlavne funkčný problém, keďže spôsobuje stratu periférneho videnia z hornej časti zorného poľa. Ako tento stav riešiť nám prezradí očný chirurg Michal Drmota.
1/2/202318 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Laktačné poradenstvo

Dojčenie výrazným spôsobom podporuje rozvoj mozgu. Zároveň má vplyv na ďalšie procesy v tele bábätka a tiež na jeho psychické zdravie. Nie nadarmo sa preto materské mlieko nazýva biele zlato. Ide o proces, ktorý by mal byť výhradne medzi matkou a jej dieťaťom. No nie každá žena môže kojiť svojho vlastného potomka. Táto skutočnosť v nej spúšťa stresové procesy a často sa takáto matka cíti menejcenne. Okolo dojčenia však počuť aj mnoho mýtov. Týkajú sa najmä jeho načasovania. S našou hostkou, laktačnou poradkyňou Andreou Polokovou, uvedieme všetko na správnu mieru. Aby bolo spokojné bábätko aj jeho mamička.
12/12/202230 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Covid a vírusové ochorenia

O pár týždňov tomu budú tri roky, čo sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad ochorenia Covid-19. Za ten čas sme sa o nebezpečnom víruse a jeho mutáciách naučili veľa. Stále je však medzi nami a v týchto dňoch okrem neho našu populáciu trápia mnohé ďalšie respiračné ochorenia vyvolané vírusmi. Respirátory nosí len hŕstka ľudí, nie sú takmer žiadne preventívne opatrenia a nariadenia. Podľa odborníkov je najlepším spôsobom prevencie ešte stále vakcinácia. Ako dnes chrániť seba a druhých, čo všetko o koronavíruse vieme a prečo by sme nemali poľaviť v zásadách, ktoré sme si doposiaľ osvojili, nám prezradí renomovaný vedec Pavol Čekan.
12/12/202229 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Vianoce bez tráviacich problémov

Nevieme sa ich dočkať a keď prídu, doslova ich preležíme a prejeme. O Vianociach sa hovorí, že sú najkrajšími sviatkami v roku, no často ich môžu prekaziť práve tráviace ťažkosti. Zabúdame počúvať svoje telo a jeme očami. Mnohí sa síce stravujú zdravo a vyvážene priebežne po celý rok, no cez Vianoce si uvoľnia opasok. Mylne si myslíme, že zdravšie alternatívy tradičných pokrmov nás môžu odradiť od chuti Vianoc. Už naši predkovia sa však na príchod vianočných sviatkov pripravovali počas adventu: jedli viacej strukovín a stravovali sa striedmejšie. Ako si z nich brať príklad a ako sa vyvarovať nechcenej návšteve urgentu kvôli tráviacim ťažkostiam, nám prezradí biochemička a výživová poradkyňa Diana Kemp.
12/6/202229 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Podvýživa

Podvýživa môže mať rôznu podobu a príčinu. Niekedy ide o nedostatok denného príjmu stravy, inokedy to môžu byť vyššie nároky organizmu na energiu a bielkoviny. Spúšťače však majú niečo spoločné, podpisujú sa pod fyzickým aj psychickým stavom. Náchylní na podvýživu sú najmä seniori, a to v tom prípade, ak trpia niektorým z chronických ochorení. Vtedy je spotreba bielkovín a živín vyššia. Malnutríciou však môžu byť postihnuté aj iné skupiny obyvateľstva. Všetko dôležité o podvýžive, jej prevencii, o živote s ňou i po nej nám prezradí renomovaný gastroenterológ, MUDr. Miloš Bubán.
11/28/202218 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Plodnosť a jej limity

Ak žena nemá vo veku 31 alebo 32 rokov partnera a nezvažuje v najbližšom roku tehotenstvo, mala by sa zamyslieť nad zmrazením vajíčok. V súčasnej dobe sa vek prvorodičiek posúva čoraz vyššie. Horšie sú však na tom aj muži, pohyblivosť a kvalita spermií klesá. Naháňame sa za kariérou, chceme spoznávať svet a túžbu po dieťati niekedy nahrádza túžba po matérii. Doba je iná, no nemali by sme zabúdať na prirodzenú schopnosť reprodukcie. Ak momentálne potomka nechcete, prípadne nemáte na rodičovstvo vytvorené vhodné podmienky, za zváženie stojí spomínané zmrazenie vajíčka alebo spermií. Ich kvalita totiž s pribúdajúcim vekom upadá. Aká je budúcnosť prirodzeného počatia, aké sú limity plodnosti a čo všetko musí podstúpiť pár zvažujúci umelé oplodnenie? Odpovede na našom festivale zdravia Zdravé reči LIVE nám poskytla doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA. medicínska riaditeľka Gyncare.
11/21/202233 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Zdravé a husté kosti

Prevencia a zodpovedný prístup je najlepšia forma, ako možno v budúcnosti predchádzať závažným ochoreniam. O osteoporóze, ktorá medzi ne patrí, sa zvykne hovoriť, že je to najmä ochorenie žien po menopauze. Postihuje však aj mužov. Obe pohlavia majú pritom vplyv na to, či a v akej miere im hrozí nebezpečná osteoporotická zlomenina. Približne do 30. roku života si budujeme základ svojich kostí. Aj preto by deti nemali sedieť doma pred televíznou obrazovkou. Mali by sa viac hýbať a rodič by mal mať aj lepší prehľad o prijímanej, pestrej a vyváženej strave. Nebezpečenstvo osteoporózy spočíva v jej tichom nástupe. Človek necíti, že jeho kosti rednú. Mnohí sa o nej dozvedia až po páde alebo úraze. Vypočujte si ďalší špeciál z nášho eventu Zdravé reči LIVE a zistite, ako možno zlepšiť zdravie svojich kostí. Hostkou tento raz bola Mgr. MUDr. Andrea Švrčková, MHA., predsedkyňa Sekcie ambulantných ortopédov SOTS.
11/9/202231 minutes, 1 second
Episode Artwork

Sivý zákal a šošovka

Až 51% prípadov slepoty je podľa WHO vyvolaných sivým zákalom (kataraktou). Postihnúť môže takmer každého z nás, ide o vekom podmienené ochorenie. Vplyvom prirodzených metabolických procesov sa pôvodná ľudská šošovka zakaľuje. Splodiny látkovej premeny sa v nej hromadia a neskôr tvrdnú. Zhoršuje sa zraková ostrosť a v krajných prípadoch dochádza ku stavu zvanému beľmo - oko je nefunkčné. Operácia sivého zákalu dnes patrí medzi najčastejšie realizované  na svete. Očná medicína napreduje míľovými krokmi, odstránenie katarakty je bezpečnou, bežnou a rýchlou operáciou. Všetko dôležité o vzniku, priebehu a najmä liečbe sivého zákalu nám prezradí očný chirurg Pavol Veselý z VESELY I Očná klinika.
10/27/202217 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Ako zlepšiť stravovacie návyky detí

Ďalšia divácky atraktívna téma z nášho eventu ZDRAVÉ REČI LIVE v Poprade. Obezita v období po pandémii netrápi len dospelých, ale aj deti. Pediatrička Beáta Šoltýsová z Nemocnice Poprad dokonca nazvala súčasný stav epidémiou. Životný štýl detí sa výrazne podpisuje pod ich zdravím. Alarmujúcu situáciu potvrdil aj Vlado Zlatoš, ktorý šíri osvetu o zdravom životnom štýle. Aké zmeny doma a v škole by sme mali urobiť, aby boli deti zdravé? Špecialisti poradia.
10/17/202255 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Starostlivosť o novorodeniatko II.

Po veľkom úspechu prvej časti, približujúcej starostlivosť o novorodeniatko, vám prinášame jej pokračovanie. Tento raz sa zameriame na bezproblémový príchod bábätka do nového domova. Rodičia by mali pred týmto dôležitým dňom zvážiť tzv. asistenčnú pomoc. Vhodné sú bezplatné kurzy organizované nemocnicami a tiež osobné kurzy v online priestore. Rady v nich dostupné sú na nezaplatenie. Naučia vás, ako sa starať o detský pupček, ako meniť polohy v postieľke a pod. O význame takýchto kurzov sme sa rozprávali MUDr. Katarínou Legrand, pediatričkou a poradkyňou z platformy vasaokidoki.sk
10/10/202242 minutes
Episode Artwork

Perimenopauza

Obdobie, ktoré čaká každú ženu. Niektorú skôr, niektorú neskôr. Menopauzou označujeme deň, ktorý sa určuje retrospektívne. Je to posledný termín menštruácie. Zaujímavejšie a účinnejšie je však hovoriť o perimenopauze - klimaktériu. Ide o hormonálnu zmenu v dôsledku vyhasínania funkcie vaječníkov. Často sa stáva, že klimaktérium pokračuje aj po skončení menštruačného cyklu. Kľúčom k vedomému prežívaniu perimenopauzy je prevencia, vedomosť a edukácia. O zdravej osvete pre ženy po 40. roku života nám porozprávala PharmDr. Leila Zajac.
9/27/202239 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ako prestať fajčiť

Mark Twain povedal, že prestať fajčiť je tá najľahšia vec na svete. Urobil tak už miliónkrát. Skoncovať s týmto zlozvykom je veľká výzva. Ako je možné, že niekomu sa to podarí zo dňa na deň a niekto zvádza dlhý a ťažký boj? Mnohých ľudí motivuje vidina lepšieho zdravotného stavu. Až 85% prípadov rakoviny pľúc je totiž vyvolaných práve dôsledkami fajčenia. Ide však o fyzickú aj psychickú závislosť. Fajčenie znižuje imunitu a množstvo vitamínu C v organizme, ničí pľúca. Má negatívny dopad aj na financie a sociálne vzťahy. Motivujte sa s nami a prestaňte fajčiť. Prinášame užitočné rady ako na to. Hosťom podcastu Zdravé reči je interný lekár MUDr. Vladislav Abaffy zo SZC Hippokrates.
9/15/202217 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Dýchanie a postcovidový syndróm

Ľudské pľúca by zabrali plochu tenisového kurtu. Tento životne dôležitý párový orgán má za úlohu príjem a výdaj vzduchu. Každým nádychom umožňujú pľúca okysličovať krv, čím sa dodáva život našim bunkám. Vírusy a choroby však môžu tento mechanizmus ovplyvniť. Ochorenie covid-19 vnieslo do nášho tela radu individuálnych zmien, ktoré možno badať aj na procese dýchania. Postcovidový syndróm prekvapil aj pneumológov, ktorí nevedia dopredu určiť, aký bude priebeh doliečovania pľúc. Ide o náročný proces, no každému by malo záležať na tom, aby sa človek dostal čo najrýchlejšie a najefektívnejšie späť do formy. Nastavenie mysle tu tiež hrá dôležitú úlohu. Ako dopriať svojmu telu čas potrebný na regeneráciu a ako načúvať našim pľúcam, nám porozprávala hlavná odborníčka MZ SR pre pľúcne choroby a tuberkulózu MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH.
9/5/202224 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Posilňovňa u vás doma

Už žiadne výhovorky. K dosiahnutiu dokonalej postavy nemusíte chodiť do posilňovne. Efektívne sa dá cvičiť aj v pohodlí domova. Union ZP v spolupráci s Fitshaker si pre vás pripravila jedinečnú 20% zľavu na fitshaker.sk Nakopnite po lete svoju imunitu a už od 05.09.2022 môžete využiť služby profesionálnych trénerov a koučov. Reštartujte svoje telo i myseľ. Všetky dôležité informácie o tejto výzve a o nájdení balansu pre svoje fyzické aj duševné ja nám porozpráva nádherná trénerka Diana Hô Chí z platformy www.fitshaker.sk  
8/29/202219 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Starostlivosť o novorodeniatko

Na príchod bábätka sa treba pripraviť. Ide o kľúčovú, no zároveň aj náročnú úlohu pre budúcich rodičov. Výberom pediatra treba začať už vo štvrtom mesiaci tehotenstva. V súčasnosti je ich na Slovensku málo, a preto vám výber lekára, ktorý vás s gynekológom pripraví na príchod dieťaťa, zaberie istý čas. Do výbavy si treba zadovážiť aj všetky praktické veci na dojčenie, prebaľovanie, spánok a bezpečný rozvoj bábätka.  Rady ako sa pripraviť na príchod bábätka a ako sa tešiť z každého okamihu s už narodeným dieťatkom, nám prišla porozprávať MUDr. Katarína Legrand, pediatrička a poradkyňa z online pediatrickej platformy vasaokidoki.sk
8/22/202239 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Zubné implantáty a protézy

Zuby majú v procese trávenia nenahraditeľný význam. Už aj jeden chýbajúci má vplyv na žuvaciu schopnosť chrupu a dochádza tak k preťaženiu celého tráviaceho traktu. Našťastie, dnes je dostupná veľmi dobrá protetická a implantologická liečba. Je na nás a na našich preferenciách aj možnostiach, ako riešiť a čím nahradiť chýbajúci zub. V niektorých prípadoch však nie je možné nahradiť len jeden zub, a preto sú zubári nútení ponúknuť pacientovi protézu. Budúcnosť môže priniesť aj nové jedinečné biomateriály a produkty, ktoré pomôžu s lepším uchopením implantátov a zrýchlia liečbu. O možnostiach náhrady chýbajúceho zuba nám viac porozpráva MDDr. Andrea Stačková, odborný asistent Akadémie Košice.
8/8/202229 minutes
Episode Artwork

Migrény

Bolesť hlavy je jedným z najčasnejších dôvodov návštevy lekára. Hoci neohrozuje život pacienta, vie byť často veľmi nepríjemná. Stáva sa, že ju nedokážeme zmierniť a vtedy je potrebná akútna diagnostika a primeraná terapia. Bolesti hlavy sú buď primárne, ktoré nie sú podmienené ochorením, alebo sekundárne, kde predikcia tejto bolesti je v iných ochorenia alebo poprípade úrazoch. Zvláštnosťou je, že sa bolesti hlavy častejšie vyskytujú u mužov ako u žien. Ako riešiť bolesti hlavy a kedy vyhľadať odbornú pomoc lekára, nám upresnili neurologičky MUDr. Terézia Macková a MUDr. Mária Petrincová zo súkromného zariadenia SZC Hippokrates.
8/1/202226 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Pupočníková krv

Pôrod je príchodom nového života na tento svet. Zároveň je to najvhodnejší čas na odobratie pupočníkovej krvi a placenty. Nejednému človeku zachránili život. Ich súčasťou sú totiž kmeňové bunky, ktoré ešte neboli špecializované na danú oblasť tela. Vďaka tomu sa dajú využiť na tvorbu kmeňových buniek tam, kde sú potrebné. V prípade placenty je možné využiť aj jej nebunkové zložky. Dnes vieme vďaka nim zachrániť ľudské životy pri boji s približne 80 ochoreniami, a to v detskom a dospelom veku. Prečo by sme si mali nechať odobrať a uskladniť pupočníkovú krv a placentu, nám porozpráva molekulárna genetička MSc. Dominika Valent Raffajová, odborná poradkyňa banky pupočníkovej krvi Cord Blood Center.
7/25/202227 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Zdravý pacient

Návšteva lekára v porovnaní s minulosťou dnes vyzerá úplne inak. Pacient sa musí preukázať relevantnými dokladmi, aby bola chránená nielen jeho osobnosť, ale dôležité bolo zabezpečiť aj ochranu ošetrujúceho lekára a zabrániť rizikám spojeným so zámenou pacientov, napríklad s rovnakými menami. V súčasnosti je prácna najmä transformácia písomnej kartotéky do tej elektronickej. Všetko potrebné o súčasnej návšteve lekára, vrátane nutnosti výmenných lístkov a platby za ambulantný výkon, nám prezradili JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h partnerts a taktiež projektový manažér Mgr. Pavol Boka z Komory pre medicínske právo - MEDIUS.
7/18/202248 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Tupozrakosť

Lenivé oko. Aj tak sa zvykne označovať orgán zraku postihnutý tupozrakosťou. Do oka síce prichádzajú zrakové vnemy, ale nie sú kvalitné. Mozog ich následne vyhodnocuje svojím spôsobom, čo má za dôsledok postupné "vypínanie" daného oka. Príčiny sú rôzne, napríklad vysoká dioptrická chyba, očné postavenie či v niektorej z častí oka. Ak sa tupozrakosť odhalí až v dospelosti, je viac než pravdepodobné, že ňou osoba trpela už v detstve. Ako tupozrakosť diagnostikovať, prečo je to dôležité a ako ju možno liečiť, nám prezradí oftalmologička z Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Natália Dubeňová.
7/11/202216 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Zachovanie ženskej plodnosti

Odkladanie rodičovstva v staršom veku sa stalo jedným z hlavných dôvodov zmrazovania vajíčok. Veľa žien odkladá rodičovstvo kvôli kariére, cestovaniu, nevhodnému partnerovi, ale aj zdravotným problémom. Avšak neakceptovanie cyklu života ženy, ktorý je najproduktívnejší od 20.-26. roku života, má svoje úskalia. Social freezing je v povedomí v zahraničí veľmi veľa rokov. Overené techniky a bežný štandard prípravy rodičovstva sme začali vnímať na Slovensku pred približne piatimi rokmi. Ako si zistiť dostatok vajíčok prostredníctvom antimüllerovho hormónu a ako pristupovať k budúcnosti rodinného života, nám porozprávala gynekologička MUDr. Ľuboslava Petrová, vedúca lekárka kliniky reprodukčnej medicíny ReproMedica.
7/4/202223 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

ŠPECIÁL o zdravom lete

Najobľúbenejšie ročné obdobie roka je tu! Protiepidemické opatrenia nám opäť umožňujú cestovať a viac sa zbližovať. Nezáleží na tom, či smerujete k moru, do hôr alebo k slovenským vodným plochám. V lete by sme mali byť obozretní, a preto vám ponúkame ďalší z našich špeciálov. Dozviete sa, ako sa efektívne chrániť pred spálením pokožky, ako predchádzať infekciám a prečo diéty nemusia byť vždy efektívne, najmä tie drastické. Ponúkame to najlepšie zo Zdravých rečí pre vaše zdravé leto.
6/27/202230 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ženy a ich najčastejšie problémy II.

Otvorte s nami ďalšiu tabuizovanú tému. Miniséria o najčastejších ženských problémoch a ochoreniach pokračuje druhou časťou. Otvorene, ľudsky a zrozumiteľne sa budeme rozprávať o vaginálnych problémoch. Ženská pošva potrebuje svoj vlastný a zdravý ekosystém. V prípade, ak sa naruší, vzniká ideálne prostredie pre šírenie mykóz. Často pomôžu antimykotiká, no pri opakovaných problémoch je nutné hľadať príčinu ich návratu. U žien vo fertilnom veku sa vyskytuje aj endometrióza. Ide o závažné ochorenie, ktoré neradno podceňovať. Aj v druhej časti tejto minisérie sa rozprávame s gynekologičkou a pôrodníčkou MUDr. Miroslavou Závodskou.
6/20/202217 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Nozokomiálne nákazy

Prísť do nemocnice s jednou diagnózou ešte neznamená, že v nej nemôžete prísť k ďalšej. O tom sú nozokomiálne nákazy. Vždy tu boli a budú, sú totiž úzko späté s nemocničným prostredím a veľkú úlohu v ich šírení zohráva hygiena a disciplína všetkých zainteresovaných strán, teda pacienta, lekára aj zdravotníckeho zariadenia. Nikto z nás pobyty v nemocniciach nevyhľadáva a všetci túžime po čo najskoršom návrate do domáceho prostredia. Vypočujte si preto, ako sa v nemocnici správať a prečo je dôležité dodržiavať hygienické postupy v nemocniciach, nám priblíži ústavná hygienička NÚSCH, a.s. MUDr. Daniela Križanová, PhD., MPH.  
6/13/202226 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kliešťová encefalitída

Sú veľké ako špendlíková hlavička. Napriek tomu prenášajú vírus, ktorý nás môže zabiť. Kliešte sú v tomto období vysoko aktívne a obozretní by mali byť ľudia najmä na západnom Slovensku, ktoré je ohniskom kliešťovej encefalitídy. Tento zápal mozgových blán, vyvolaný vírusom, môže mať na život postihnutého vážne následky. Prevenciou je nielen vhodne zvolené oblečenie do prírody a pravidelné kontroly po návrate z nej, ale najmä očkovanie a tiež skoré vytiahnutie kliešťa. Všetky dôležité informácie o kliešťovej encefalitíde nám poskytol neurológ MUDr. Karol Točík, PhD. zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
6/6/202223 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Zdravá ústna dutina

Proces trávenia sa začína už v dutine ústnej. Dôležitú funkciu plnia zuby a sliny, ktoré sú zodpovedné za prvotné spracovanie potravy. Sú to pritom práve zuby, ktorým venujeme najväčšiu pozornosť. Mylne si myslíme, že ich čistenie je postačujúce, no na ich kvalitu má značný vplyv aj samotná strava a jej zloženie. Podobné je to aj so slinami. Kvalitu ich zloženia tiež ovplyvňuje viacero faktorov. Ako sa správne starať o zuby, ako zabezpečiť ideálne zloženie a kvalitu slín, ale aj to, ako pomáha bozkávanie budovať imunitný systém, nám porozpráva prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., MPH, z Akadémia Košice.
5/30/202226 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ženy a ich najčastejšie problémy I.

Predmenštruačný syndróm. Má ho každá žena, no jeho forma a charakter sa líši. Ide o hormonálne zmeny v tele ženy, a preto si zaslúži našu pozornosť. Na syndróm nadväzuje menštruačný cyklus, ktorý je prirodzenou súčasťou života každej zdravej ženy, no nemal by ju v ňom obmedzovať ani jej spôsobovať komplikácie či problémy. Ak existujú v cykle niektoré z odchýlok, treba čo najskôr nájsť príčinu. Môže ísť o cysty, endometriózu, niektoré z vaginálnych ochorení a pod. Aké sú najčastejšie zo ženských problémov, sa pokúsime zistiť až v dvoch epizódach, a to s gynekologičkou a pôrodníčkou MUDr. Miroslavou Závodskou.
5/23/202226 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ulcerózna kolitída

Patrí medzi najrozšírenejšie chronické črevné ochorenia. Z veľkej miery je vyvolaná genetikou, ale v mnohých prípadoch k jej nástupu dopomáhajú aj externé vnemy a faktory. Doslova sa dnes do tohto stavu vieme aj prejesť. Pre zaujímavosť, čím viac mrazených výrobkov a spracovaných potravín začali ľudia konzumovať, tým viac prípadov ulceróznej kolitídy pribúdalo. Krvácanie z konečníka je prvým varovným signálom, že týmto ochorením môžeme trpieť aj my. Je najvyšší čas, aby sme sa zaujímali o svoju stolicu a prestali ju vnímať ako tabu. Všetky dôležité informácie o tejto diagnóze a najmä o prevencii nám prezradil doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, gastroenterológ.
5/16/202235 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vírus HIV

Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti útočí nielen na imunitné bunky, ktoré ničí, ale aj na ľudskú dôstojnosť a medziľudské vzťahy. Všade, kde sa objaví, dokáže napáchať veľké škody. Až 90% prípadov nákazy je realizovaných formou nechráneného sexuálneho styku. Včasná diagnostika tohto vírusu dokáže zachrániť život človeka a súčasná liečba napreduje míľovými krokmi. Vďaka nej možno žiť plnohodnotný život bez väčších problémov. Ako je na tom Slovensko a Česko? Ako sa chrániť, testovať a najmä ako žiť s HIV, nám prezradí predseda občianskeho združenia Dom svetla Slovensko Jiří Pavlát, ktorý priniesol v rámci ČR a SR checkpointy na testovanie prítomnosti tohto vírusu zadarmo. 
5/9/202225 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Diabetes u detí

Počet detí a dospievajúcich s cukrovkou na Slovensku rastie. Preto je včasná diagnostika viac než dôležitá. Len tak je totiž možné zabezpečiť pacientovi kvalitný a plnohodnotný život. Pôvod tohto ochorenia možno hľadať v genetike. Ovplyvňuje celý rad životných procesov a správne fungovanie dôležitých orgánov. Avšak výrazný vplyv má aj na psychické zdravie jedinca. Žiaľ, mnoho ľudí prvotné prejavy diabetesu bagatelizuje, a tým dáva priestor pre progres ochorenia. Aké sú prvé varovné signály, aké sú riziká zanedbanej cukrovky u detí? Čo by si mali všímať rodičia a ako by mali postupovať, ak je ich dieťaťu diagnostikovaná cukrovka? Odpovede poskytne hlavný odborník MZ SR pre pediatrickú endokrinológiu, diabetes, poruchy metabolizmu a výživy a taktiež primár Detského diabetologického centra SR,  MUDr. Ľubomír Barák, CSc. 
5/2/202235 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krivé zuby

Anomálie, ktoré sa nám tvoria v ústach, majú pôvod buď v genetike, alebo sú dôsledkom úrazov i rôznych detských zlozvykov. Každé zmeny v ústnej dutine majú vplyv na kvalitu nášho života, a preto je dôležité si akúkoľvek anomáliu všímať. Ešte lepšie je o nej informovať čeľustného ortopéda. Mnohí z nás považujú tieto defekty alebo anomálie za estetický problém, no môžu vyvolať aj poruchy reči, úrazy alebo dokonca narušiť tvar čeľuste. Najčastejším defektom je krivé zuboradie. To sa dá riešiť použitím vhodného strojčeka. Všetky užitočné rady o zdravom chrupe a úsmeve nám prezradí MDDr. Natália Sokolová z kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Akadémia Košice.
4/25/202224 minutes
Episode Artwork

Detský zrak

Zrak je naším najdôležitejším zmyslom, vnímame ním až 80% informácií z okolitého prostredia. Paradoxne, tesne po narodení je zo všetkých zmyslov najmenej vyvinutým. Štruktúry oka totiž ešte potrebujú čas, žltá škvrna makule je nezrelá. Preto bábätko po narodení spočiatku vníma svetlo a tmu. V najbližších troch mesiacoch života sa však kvalita zraku výrazne zlepšuje. Tak, ako sa dieťa učí chodiť a rozprávať, rovnako sa učí aj vidieť. Rodič by si mal všímať reakciu dieťaťa na orientáciu v priestore, problematické rozoznávanie osôb, hľadanie hračiek v okolí, nástup škúlenia a všetky tieto zmeny či prípadné problémy konzultovať so špecialistami. To najdôležitejšie o detskom zraku, najčastejších problémoch a možnostiach ich riešenia nám prezradí MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, primárka Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH a oftalmologička MUDr. Zuzana Kozárová z IVIO CLINIC.
4/18/202220 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Starostlivosť o mladú pokožku

Pleť je prejavom nášho zdravia a postoja k nemu. Je potrebné venovať jej patričnú pozornosť, pričom sa netreba spoliehať na mladosť. Starostlivosť si vyžaduje aj mladá pleť. Veľmi dôležité je všímať si jej kvalitu, stav a dodať jej to, čo skutočne potrebuje. V každom období nášho života je to niečo iné. Niekedy potrebuje len premastiť, inokedy si vyžaduje odbornejší a precíznejší zákrok. Samostatnou kapitolou je aknózna pleť, ktorá môže trápiť ľudí aj po 30. roku života. Všetko dôležité o starostlivosti o pleť a informácie o vhodných zákrokoch i procedúrach nám prezradí vedúca lekárka kliniky Medicor, MUDr. Janka Holešovská, MBA. 
4/11/202226 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Syndróm karpálneho tunela

Môže vás zaskočiť pri otváraní dverí, počas pitia vody z pohára,... Syndróm karpálneho tunela je dnes často sa vyskytujúcim problémom nielen u športovcov, ale aj u bežných ľudí, ktorí denne pracujú napríklad s počítačom, prípadne svoju ruku nerovnomerne zaťažujú. Typickým príznakom je tŕpnutie prvých troch prstov na ruke. Často dáva o sebe vedieť uprostred noci silnou bolesťou, ktorá môže pripomínať zápalové ochorenie. Akým spôsobom syndróm karpálneho tunela liečiť a ako sa natrvalo zbaviť bolesti, nám prezradí neurologička MUDr. Terézia Macková zo SZC Hippokrates. 
4/4/202215 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

ŠPECIÁL o pohybe

Približne 17 svalov potrebujeme na to, aby sme sa usmiali. Na to, aby sme udržali svoje telo v pohybe ich potrebujeme niekoľkonásobne viac. Pohyb ľudského tela však nie je len otázkou svalstva. Nemenej dôležitá je oporná sústava, teda naša kostra a jej konkrétne zložky, napríklad kĺby, chrbtica, medzistavcové platničky. Ako sa hýbať zdravo, prečo by sme mali venovať pozornosť správnemu držaniu tela a čo všetko môže radosť z pohybu prekaziť, si prezradíme v prvom tohtoročnom špeciáli Zdravých rečí. Jednoduchým pohybom prsta si ho môžete vypočuť.
3/28/202229 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vývoj dieťaťa

Ľudský mozog sa nie nadarmo prirovnáva k počítaču. Riadi všetky dôležité procesy v našom tele a aj on sa neustále vyvíja a aktualizuje. Rozličné časové obdobia vývinu mozgu na seba nadväzujú. V prvých rokoch života dieťaťa prebieha štruktúrovanie a organizácia konkrétnych prepojení. Prostredníctvom zážitku sa formuje architektúra mozgu. Neexistujú dvaja ľudia, ktorí by mali rovnaké zážitky, dokonca ani v prípade, keď je genetická informácia identická, napríklad pri jednovaječných dvojčatách. Všetky cestičky, ktoré vytvárame v mozgu nášho dieťatka a ich vplyv na život až do dospelosti, nám upresnila odborná garantka  PhDr. Zuzana Jandová, PhD., z Logopedického centra ASOBI. 
3/22/202232 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Mykózy na pokožke

Teplo, vlhko a tma. Ideálne podmienky, aby sa mykóza mohla na pokožke šíriť a prejaviť. Deje sa tak najmä na dolných končatinách. Podobne ako črevný mikrobióm aj na pokožke existujú dobré a zlé baktérie. Dôležité je najmä pH pokožky. Malo by byť kyslejšie. Pri neutrálnom a v prípade, ak je ochranná bariéra kože oslabená, mykózy sa začnú šíriť a páchať škody. Najčastejším pôvodcom mykóz sú sauny, plavárne, kúpaliská, wellness centrá. Aj preto na ne trpia najmä ľudia pracujúci v týchto službách. Najlepšou prevenciou je hygiena a starostlivosť o pokožku. To najdôležitejšie o mykotických ochoreniach kože nám prezradí dermatovenerológ MUDr. Juraj Hegyi, PhD. z Inštitútu klinickej a experimentálnej dermatovenerológie.
3/14/202222 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Problémové platničky

Prudká a intenzívna bolesť vystreľujúca do rôznych častí tela. V niektorých prípadoch môže pripomínať aj infarkt. Medzistavcové platničky vedia skutočne potrápiť. Najmä v tom prípade, ak dôjde k ich vysunutiu a následnému tlaku na nervy. Ide o mäkké štruktúry, ktoré sa nachádzajú medzi jednotlivými stavcami chrbtice. Spájajú ich a prerozdeľujú tlak, pomáhajú tlmiť nárazy. K ich poškodeniu dochádza najmä v dôsledku nesprávneho zaťažovania chrbtice. Najčastejšie je to pri bežných činnostiach v práci, v záhrade, pri športe. Prevenciou sú výživové doplnky a cvičenie. O akútnych bolestiach, chronickom ochorení a tipoch, ako zlepšiť stabilitu a držanie tela, nám porozpráva fyzioterapeutka Mgr. Helena Škultétyová, zo Súkromného zdravodníckeho centra Hippokrates. 
3/7/202222 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Bedrové kĺby a ich výmena

Bolesť bedrového kĺbu je spôsobená jeho opotrebovaním. Zaťažuje ho bežné používanie i náš každodenný život. Nepríjemný pocit a znížená kvalita života v dôsledku bolesti bedrového kĺbu sa vyskytuje u všetkých vekových kategórií. Dôležitá je však včasná diagnostika, vrátane magnetickej rezonancie. Na základe jej výsledkov sa potom môže zvážiť výmena bedrového kĺbu za umelú náhradu. Prevenciou je aktívny pohyb pod dohľadom fyzioterapeuta. Čím pevnejšie svaly totiž máme, tým je funkčnosť kĺbov vyššia. Viac o bedrových kĺboch nám prezradí ortopéd Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica.
2/28/202229 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Transplantácia srdca u detí

Akékoľvek ochorenie u detí je plné emócií. Najmä v tom prípade, ak sa musí pristúpiť k transplantácii. Našťastie, v prípade nového srdiečka sú dnes dostupné skutočne etablované liečebné postupy. Čakanie na srdce je veľmi dlhý proces. Dôvodom je najmä  kompatibilita krvných skupín. Do dvoch rokov života však vie dieťa prijať aj srdiečko od inkompatibilnej krvnej skupiny. Pozornosť si však zaslúži nielen príjemca, ale aj darca. Transplantácia srdca v prípade dospelej osoby má za cieľ predĺžiť mu život. V prípade detí ide o novú šancu na život. O záchrane detského srdiečka nám viac  prezradí primárka Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s., doc. MUDr. Ľubica Kováčiková, PhD.
2/21/202225 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Hemoroidy

Hemoroidy sú druhým najčastejším ochorením konečníka. Viac ako 50% ľudí vo veku nad 50 rokov má určitú formu tohto ochorenia. Približne 70% pacientov, ktorí majú varixy na lýtkach alebo nejakú formu chronického žilného ochorenia, trpí aj na hemoroidy. Často však ostych a strach z vyšetrenia odráza pacientov od návštevy proktológa. Hemoroid, teda zlatá žila, je vlastne rozšírená žila pod sliznicou a dnes existuje niekoľko spôsobov dostupnej liečby. Nielen o nich nám viac prezradí MUDr. Pavel Ištok, MBA z chirurgického centra Proktovena. 
2/14/202225 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Rakovina krčka maternice

Každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy. Je to jeden z mála nádorov, ktorý je infekčne podmienený. Pravidelný skríning dokáže zachrániť deväť z desiatich žien. Nástup tochto onkologického ochorenia nebolí, ženy abnormálne zmeny na krčku maternice nepociťujú. Odhaliť ich však dokáže bezbolestné cytologické vyšetrenie. To je možné vďaka Union zdravotnej poisťovni absolvovať od 18 rokov, a to v rámci bezplatnej gynekologickej prehliadky. Účinnými zbraňami proti rakovine krčka maternice sú primárna prevencia (očkovanie) a skríning (cytologické vyšetrenie v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky). Viac informácií nám prezradí MUDr. Ladislav Masák, CSc., prednosta kliniky gynekologickej onkológie SZU a OUSA.
2/7/202221 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Plesňové ochorenie nechtov

Hanbíme sa za ne počas leta, nesvoji sme kvôli nim aj v zime. Plesňou napadnuté nechty. Ide o estetický a zároveň aj o zdravotný problém, ktorý neradno podceňovať. A to nielen kvôli pocitu spoločenskej menejcennosti. Nechty majú totiž dôležitú opornú funkciu pri chôdzi. Ak sú poškodené alebo zničené, chôdza sa stáva komplikovanejšou. Hlavnou príčinou vzniku onychomykózy je mikrób, ktorý vniká medzi nechtovú platničku a nechtové lôžko. Nebezpečenstvo číha najmä na kúpaliskách, plavárňach, wellness centrách, hoteloch a podobne. Nie všetko, čo sa javí ako mykóza, v skutočnosti mykózou je. Dôležité je absolvovať stery a kultiváciu. No a hlavne - myslieť na prevenciu. Všetko dôležité o plesňovom ochorení nechtov nám prezradí prezidentka Slovenskej podologickej spoločnosti, Ing. Milada Nadášiová.
1/31/202225 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Keď plomba nepomôže

Zanedbaný a hlboký zubný kaz je hlavnou príčinou prechodu baktérií do zubnej drene. Tento stav môže vyvolať závažný zápal zubných kanálikov. Baktérie z ložiska prechádzajú do krvi a následne do orgánov po celom tele. Preto je dôležité takýto zub a zubné kanáliky dôkladne ošetriť. Ľudovo nazývané odstraňovanie nervov je však veľmi zložitým a komplikovaným zákrokom. Vykonaný by mal byť maximálne precízne, v opačnom prípade môžu v postihnutom mieste vznikať cysty. Tie sa zväčšujú a narúšajú kostné štruktúry, pričom deštruujú sánku a okolité tkanivá. Prečo by sme mali venovať pravidelnú pozornosť aj tzv. mŕtvym zubom a tým, ktoré sú už dávno plombované, nám prezradí zubná lekárka MUDr. Mária Futejová z kliniky Akadémia Košice a jej prednosta MUDr. Andrej Jenča, PhD., MBA.
1/24/202224 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Bolesť kolien

Aj športy potrebujú patričnú pozornosť a výstroj. V opačnom prípade si koledujeme o problémy. Lockdowny s homeoffice podnietili mnohých ľudí k nárazovému športovaniu, na ktoré neboli zvyknutí. Žiadna rozcvička, žiadny dohľad odborníka. To malo za následok nepríjemné bolesti kĺbov a svalové dysbalancie. Bolesť možno pociťovať pri pohybe, ale aj v prípade, ak človek žiadnu fyzickú aktivitu nevykonáva. V druhom prípade ide najčastejšie o dôsledok degeneratívneho problému. Tak, či onak, našim kĺbom, a teda i kolenám, by sme mali venovať patričnú pozornosť. Ako bolesti kolien predchádzať, ako k nej pristupovať a prečo je dôležité cvičiť pod dohľadom odborníka, nám prezradí fyzioterapeut Marcel Duda.
1/17/202221 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Rázštep

Rázštepové defekty tváre patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce vývojové chyby. Na 600 až 650 novorodencov pripadá jedno dieťa s rázštepom. V prípade, ak sa tento stav objavil v rodine skôr, napríklad u jedného z rodičov, najmä u matky, je viac ako pravdepodobné, že jedno z troch detí sa s ním narodí tiež. Najčastejším dôvodom jeho vzniku je však zlá životospráva budúcej rodičky a stav životného prostredia. V prípade pier a podnebia sa častejšie rázštep vyskytuje na hornej pere. Odhaliť tento typ vývojovej chyby je možné už počas tehotenstva, v rámci sonografického vyšetrenia. Rieši sa bezprostredne po narodení dieťatka. V niektorých prípadoch sú rázštepy sprievodným javom iných ochorení a syndrómov, napríklad Downovho. Všetky dôležité informácie Zdravým rečiam poskytol renomovaný maxilofaciálny chirurg, Dr.h.c. prof. MUDr. Andrej Jenča, CSc., MPH.
1/10/202225 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ploché nohy

Každý piaty človek na planéte nemá vyvinutú klenbu na jednej z nôh, prípadne na obidvoch. Mnohí si mylne myslia, že ide o ochorenie členkov, no v skutočnosti je to ochorenie pohybového aparátu riadeného centrálnou nervovou sústavou. Postihuje ako deti, tak i dospelých. V ich prípade ide o dôsledok zanedbaného stavu z detstva, prípadne o dôsledok nadmernej záťaže, vrátane tej športovej. Plochonožie spôsobuje viaceré nepríjemné problémy, ktoré sa môžu prejaviť aj silnými bolesťami partií, ktoré s týmto stavom na prvý pohľad nemajú nič spoločné. Viac prezradí fyzioterapeut Ján Strigáč.
1/3/202218 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ŠPECIÁL o imunite

Každý týždeň, vždy v pondelok ráno, vám prinášame podcast plný zdravých rečí. V našom štúdiu sme hostili už desiatky renomovaných odborníkov a špecialistov, venovali sme sa ľudskému telu a ľudskej duši tak, aby sme pomohli predchádzať mnohým nepríjemným ochoreniam a problémom. Koniec roka už tradične patrí sumarizovaniu, a preto vám prinášame prvý z našich špeciálov. Je zima, a tak nečudo, že sme z jednotlivých epizód ZDRAVÝCH REČÍ vybrali tie, ktoré sa venujú našej imunite a jej podpore. To najlepšie z rozhovorov našej Petry Podkonickej si môžete vypočuť práve teraz. Ďakujeme za dôveru, dopočutia v roku 2022.
12/27/202138 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Vianočné dobroty zdravo

Zdravá verzia najočakávanejšej večere roka? Nebojte sa, nemusí to byť hneď bez tradičnej kapustnice, zemiakového šalátu a ani bez ryby. Večera na Štedrý deň je v našich končinách spojená so skutočnou hojnosťou, veď to má aj vo svojom názve, no netreba zabúdať na historický kontext. Kým naši predkovia sa počas pôstu stravovali skutočne striedmo, my máme na výber z nekončiacej sa palety dobrôt po celý rok. A pokoj si nedáme ani na Vianoce. Možno aj preto mnohí z nás prežijú zvyšné vianočné sviatky so žalúdočnými a tráviacimi problémami. Vyvarovať tomuto stavu sa dá jednoducho a s tradičnými surovinami. Len stačí v niečom ubrať. Kde konkrétne nám prezradí Zdenka Havettová, odborníčka na výživu.
12/20/202118 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Cesta k zdravej strave

Začnem cvičiť. Schudnem. Zmením stravovacie návyky. Blíži sa obdobie predsavzatí a očakávaní. Aká by mala byť naša cesta vedúca ku zdravšiemu ja a najmä ku zdravej strave? Rozhodne by nemala byť náhla. Nie je totiž možné vymeniť svoje staré návyky za nové v priebehu pár hodín. Zdravý životný štýl by nám mal v prvom rade prinášať radosť. A nie je potrebné dodržiavať ho striktne na 100%. Základné pravidlo zdravej stravy predstavujú tzv. pravé potraviny. Teda tie, ktoré nie sú technologicky spracované. Optimálna strava by mala byť zložená z bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré v sebe nesú dôležité minerály a stopové prvky. Ako si ju však namixovať, ako si ju spríjemniť a ako z nej mať radosť nám prezradí výživová poradkyňa Diana Kemp.
12/13/202127 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Mikrobióm na mieru

Postcovidový syndróm pomáha lepšie prekonávať aj náš črevný mikrobióm. Navyše, ľudia s kvalitným črevným mikrobiómom zvyknú mať aj ľahší priebeh ochorenia covid-19. Nie nadarmo sa hovorí, že sme tým, čo jeme. Imunitný systém je závislý od zdravého prostredia v našom čreve. Každý z nás má pritom jedinečný mikrobióm, rovnako ako odtlačok prsta. A presne tak k nemu treba pristupovať. Mikrobióm sa totiž dá modulovať. Umožňujú to aj personalizované probiotiká. To najdôležitejšie, nielen o nich, zisťovala Petra Podkonická od MVDr. Alojza Bombu, DrSc. a Martina Harandu, MSc. z firmy Perbiotix.
12/6/202130 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ošetrenie vrastajúcich nechtov

Najčastejším spúšťačom vrastajúcich nechtov na nohách je vraj ich nesprávne zastrihávanie. Omyl! Ide len o veľmi malý podiel viny. Najväčší vplyv má veľkosť, šírka a tvar obuvi i ponožky. A s tým súvisí aj ďalší mýtus. Necht je v tom úplne nevinne. Problematické je mäkké tkanivo, ktoré sa na tvrdú časť vplyvom tlaku natláča a tá potom následne prereže tkanivo a vrastie doň. Vrastený necht má dnes veľa ľudí, ale nie každý musí byť bolestivý. Tento problém sa navyše týka už aj novorodencov a školopovinných detí. Ako si teda vybrať správnu obuv, ako pristúpiť k ošetreniu vrastajúcich nechtov a prečo naň nečakať, nám prezradí prezidentka Slovenskej podologickej spoločnosti, Ing. Milada Nádašiová.
11/29/202123 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Helicobacter pylori

Patrí medzi najrozšírenejšie baktérie medzi ľuďmi. Celosvetovú populáciu možno považovať za premorenú. Približne každý druhý človek je nositeľom tohto mikróbu. Najčastejšie sa síce vyskytuje v rozvojových krasjinách, no napriek tomu helicobacter pylori spôsobuje závažné problémy i v tých rozvinutých. Jeho zákernosť spočíva v tom, že škody dokáže páchať i v takom nehostinnom prostredí, aké panuje v našom žalúdku. Nieleže prežije účiinok žalúdočnej kyseliny, ale dokáže sa do žalúdka vrátiť, nakoľko je dobrým plavcom v protiprúde. Prinášame vám ďalší zaujímavý diel, opäť s renomovaným odborníkom. Hosťom Petry Podkonickej je doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, gastroenterológ.
11/22/202124 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Výživové doplnky a imunita

Po vitamíne C spoznáme sériu ďalších. Vitamínový deficit totiž môže v našom organizme vyvolať sériu problémov, a preto je dôležité venovať vitamínom a ostatným dôležitým stopovým prvkom patričnú pozornosť. Ani s vitamínmi to však netreba preháňať. Aj tu platí staré známe, všetkého veľa škodí. Snáď najdôležitejšou funkciou vitamínov a stopových prvkov je tá antioxidačná. Náš organizmus je vďaka nim chránený pred nebezpečnými voľnými radikálmi. Zorientujte sa s nami medzi jednotlivými vitamínmi a prvkami. Ako a ktoré si dopriať, hladinu ktorých pravidelne sledovať už pred narodením a ako si dopomôcť k ich dostatočnému príjmu nielen vo forme pestrej stravy, nám prezradí MUDr. Melita Hromadová, odborníčka na suplementácie v prevencii.
11/15/202125 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vitamín C

Vitamín C je najdôležitejším vitamínom v ľudskom tele. Potrebuje ho každá naša bunka a zároveň chráni ostatné vitamíny. Kyselina askorbová, ako sa vitamín C tiež nazýva, sa stará o správny chod našich biochemických procesov. Fungovať bez neho teda nie je možné. Napriek tomu si ho naše telo nedokáže vyprodukovať samostatne, odkázaní sme na jeho zdroje vo forme stravy. V ovocí a zelenine je ho však za posledné polstoročie výrazne menej. Optimálna denná dávka vitamínu C je pri dospelej osobe 80-100 mg. Ako a z čoho ho efektívne prijímať, čo si máme myslieť o intravenóznom podávaní vitamínu C a prečo si ho vedia kozy vyprodukovať samy? Všetko potrebné o vitamíne C nám prezradí MUDr. Vladislav Abaffy, zo súkromného zdravotníckeho strediska Hippokrates.
11/9/202124 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Komplexná preventívna prehliadka

Prevencia, prevencia, prevencia. Zlaté pravidlo zdravého životného štýlu. Napriek tomu mnohí z nás podceňujú pravidelnú návštevu lekára. Preventívne prehliadky pritom zachránili nejeden ľudský život. Vedeli ste však, že môžete podstúpiť aj komplexné preventívne prehliadky? Ide o akýsi nadštandard tých klasických. Ich význam spočíva najmä v dôslednejšom vyšetrení krvného obrazu a ďalších úkonov, ktoré počas bežnej preventívnej prehliadky lekár pacientovi neponúkne. Prečo by sme si mali dopriať takúto formu prehliadky, v čom všetkom sa odlišuje od tej bežnej a kde ju možno absolvovať, nám prezradí MUDr. Jana Amiriová z Via Clinic.
11/1/202119 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Časté ochorenia detí

Návrat detí do kolektívu je zakaždým sprevádzaný aj nepríjemnými vírusovými či bakteriálnymi ochoreniami. Podceňovať tento stav by nemal žiadny rodič, a to aj mimo súčasnej pandemickej situácie. Rovnako dôležité je riadiť sa radami lekára a nedať sa zlákať reklamnými ťahmi pri výbere správnych medikamentov. Častou chybou rodičov je napríklad výber sirupu proti kašľu. Rovnako aj prístup ku znížení teploty. Liečivá proti nej, teda paracetamol a ibuprofén, je nutné striedať. Vypočujte si ďalšie užitočné informácie aj o potrebnej prevencii v podobe pobytu na čerstvom vzduchu od pediatričky Kataríny Šimovičovej. 
10/25/202118 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Aký je náš pôvod?

O zázračnej DNA sme sa v našom podcaste už neraz rozprávali. Tentokrát sa na ňu pozrieme trochu inak. Pred polstoročím sme jej tajomstvá ešte nepoznali a dnes vďaka jednému odberu z ústnej dutiny a následnej analýze môžeme zistiť, aké sú naše korene, odkiaľ pochádzajú naši predkovia. Molekula DNA už dávno nie je zaujímavá len z medicínskeho hľadiska, a preto sme sa rozhodli poukázať na ďalšie možnosti jej skúmania, na genografické DNA testy pôvodu. Ktovie, možno vo vašich žilách koluje modrá alebo temperamentná krv a vy o tom netušíte. Hosťom podcastu je vedec a laboratórny diagnostik Marian Baldovič.
10/18/202121 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Úloha poisťovní v zdravotníctve

Verejné zdravotné poistenie je u nás na Slovensku povinné. Každý z nás musí byť poistencom niektorej z poisťovní. Tým zo svojich výplat každý mesiac odvádzame zákonom stanovenú sumu, a to bez ohľadu na to, či sme alebo nie sme zdraví. Za poistencov štátu, teda napríklad seniorov či žien na materskej dovolenke, túto čiastku odvádza štát. Finančné prostriedky sú následne rozdelené na základe princípu solidárnosti medzi ľudí, ktorí potrebujú zdravotnícku starostlivosť. Nahliadnite s nami do zákulisia poisťovní. Aká je presná cesta peňazí zo mzdy? Čo sa deje v prípade, ak je ich v systéme málo a existujú podvody v radoch lekárov? Poisťovníctvo na Slovensku rozoberieme s Elenou Májekovou, členkou predstavenstva Union ZP.
10/11/202124 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Dedičný nádor prsníka

Výskyt akéhokoľvek onkologického ochorenia zanechá výrazné stopy na celej rodine. Mnohí jej členovia sa začnú obávať aj o svoje zdravie, o svoju budúcnosť. V prípade žien ide najmä o rakovinu prsníka a vaječníkov. Našťastie, dnes sú dostupné veľmi spoľahlivé genetické testy, ktoré vám pomôžu včas odhaliť, či máte na rakovinu predispozíciu. Životný štýl totiž nie je jediným spúšťačom onkologických ochorení. Svoj výrazný podiel má práve genetika. Ako konkrétne tá ovplyvňuje vznik rakoviny prsníka, najčastejšieho onkologického ochorenia u žien, aké sú možnosti samotných genetických testov a do akej miery sú presné? Ako majú následne ženy s predispozíciou upraviť svoj život? Odpovede na tieto a ďalšie otázky poskytne genetik RNDr. Michal Konečný, PhD.
10/4/202120 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Rakovina hrubého čreva

Najčastejším nádorovým ochorením je rakovina hrubého čreva a konečníka. Smutné prvenstvo si drží aj v počte úmrtí. Toto onkologické ochorenie je zákerné z viacerých dôvodov. Nástup rakoviny hrubého čreva nebolí. Človek necíti a nevidí žiadne zmeny. Šanca na vyliečenie sa však s každým ďalším dňom znižuje. Preto je prevencia nesmierne dôležitá. Okrem nej aj náš životný štýl a jedálny lístok. Veď nie nadarmo sa hovorí, že sme tým, čo jeme. Strava má výrazný vplyv na správnu funkciu a zdravie tráviaceho traktu. Jednoznačne sa ukázalo, že najškodlivejšími potravinami sú červené procesované mäsá. Na Slovensku obľúbené klobásy a slanina. Pomôcť môže rastlinná vláknina a preventívna kolonoskopia. Všetko potrebné o hrubom čreve nám prezradí doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH, gastroenterológ.
9/27/202124 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Cholesterol

Cholesterol nie je naším nepriateľom ani strašiakom. Bez neho by nedochádzalo k mnohým dôležitým procesom v našom tele. Napríklad k syntéze steroidných hormónov, k syntéze vitamínu D a podobne. Je však veľmi dôležité poznať hladinu svojho cholesterolu. Celkový by nemal byť vyšší ako 5,2 mmol/l. Ešte lepšie je, ak je táto hodnota o čosi nižšia. V prípade, ak ide o vyššiu hladinu, cholesterol môže v našom telen napáchať viac škody ako osohu. Ohrození sú najmä ľudia, ktorí mali v rodine predkov s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. K ideálnej úrovni cholesterolu napomáha nielen zdravá strava, ale výrazným spôsobom aj pohyb. Preto by sme k nemu mali pravidelne viesť naše deti. Všetko dôležité na tému cholesterol nám prezradí MUDr. Melita Hromadová, CSc., odborný konzultant firmy VIANUTRA a autorka viac ako 100 odborných publikácií a článkov.
9/20/202122 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ochorenia srdca u detí

Na Slovensku sa ročne narodí približne 400 až 500 detí s vrodenou chybou srdca. U asi štrvtiny z nich ide o kritickú poruchu. Srdiečko sa vyvíja v prvých dvoch mesiacoch. Odhaliť chybu je dnes možné už počas tehotenstva, no existujú prípady, kedy to znemožňuje poloha plodu alebo obezita budúcej matky. Ideálny termín pre vyšetrenie srdca je 24. týždeň tehotenstva. Pôvod chyby môže byť genetický alebo z vonkajšieho prostredia, napríklad infekcia alebo niektoré lieky, alkohol a fajčenie. To najdôležitejšie o tejto citlivej téme nám prezradí MUDr. Viera Illíková, PhD., primárka Detského kardiocentra NÚSCH.
9/13/202120 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov znepokojí každého. Nečudo, veď sa o nich hovorí, že sú korunou krásy. Ich hustota, dĺžka a kvalita sa značne podpisujú pod naším sebavedomím. Ich strata môže byť sezónna alebo trvalá. Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je genetika a hormonálna zmena. No v niektorých prípadoch môže ísť o sprievodný jav závažného ochorenia. Zároveň si však za ubúdanie vlasov môžu mnohí z nás aj sami. Stres, nedostatok vitamínov, zlá životospráva,... to sú tiež spúšťače, ktoré hrajú rolu. Dá sa však vôbec vypadávanie vlasov spomaliť či úplne zastaviť? Ako prebieha  transplantácia a koľko sedení je nutné absolvovať? Odpovede aj na ďalšie otázky poskytne estetická lekárka Alexandra Markotánová.
9/6/202121 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Hyperventilačný syndróm

Mnoho ľudí si ho zvykne zamieňať za infarkt alebo mŕtvicu. Hyperventilačný syndróm je pritom jasne popísaný už viac než 100 rokov. Možno si to ani neuvedomujeme, ale zdravé dýchanie má reflektovať na náš aktuálny stav, na naše rozpoloženie a pocity. No v prípade, keď sme z určitých okolností nútení dýchať rýchlejšie a intenzívnejšie, dochádza v našom tele k mnohým negatívnym reakciám a javom. Zistite spolu s nami, ako správne dýchať, čo najčastejšie spôsobuje hyperventiláciu, ako ju zvládnuť a kedy je potrebné vyhľadať lekára. Psychosomatická a všeobecná lekárka Lenka Bachratá nám prezradí i to, či skutočne pomáha dýchanie do sáčku.
8/30/202120 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Mikrobióm a imunitný systém

Mikrobióm ľudského tela má vplyv na zdravie človeka. Dnes už ide o vedou podložený fakt. Čo to však je? Jednoducho povedané, mikrobióm je akýsi ekosystém žijúci spolu s nami. Ide o súbor triliónov mikroorganizmov a ich DNA, ktoré zanechávajú preukázateľnú stopu na kvalite nášho života. Spájaný bol doposiaľ najmä s tráviacou sústavou, no dnes už vieme, že mikrobióm sa nachádza úplne všade. Sterilný dokonca nie je ani ľudský mozog. Vypočujte si ďalšiu epizódu Zdravých rečí a spoznajte záhadný svet mikrobiómu s gastroenterológom doc. MUDr. Ladislavom Kuželom, PhD., MPH.
8/23/202129 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Mliečny chrup

Sú síce dočasné, no starostlivosť o mliečne zuby by sme rozhodne nemali zanedbávať a podceňovať. Zubný kaz totiž nie je len záležitosťou trvalého chrupu, postihuje aj ten mliečny. Pokazené zuby mliečneho chrupu komplikujú dieťaťu prežúvanie, rozprávanie, ovplyvňujú aj vývoj čeľuste. Preto je dôležité učiť dieťaťu ústnej hygiene už od prerezania prvého zúbka. Ak sa kaz aj objaví, dnes je možné ošetriť postihnutý zub bez vŕtania. Najlepšou prevenciou je však pravidelná hygiena, používanie jednozväzkovej kefky a zubnej pasty vo veľkosti ryže už od prvého zúbka. Na tému mliečny chrup a starostlivosť oň sme sa rozprávali so zubnou lekárkou Beátou Marčanovou.
8/16/202124 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Rakovina prostaty

Neexistuje dobrá a zlá rakovina. Každá ohrozuje náš život. No nástup rakoviny prostaty je bezbolestný, človek spočiatku nič necíti. V tom spočíva jej zákernosť. Muži by mali myslieť na prevenciu a po 40. roku života pravidelne navštevovať urológa. V prípade, ak sa rakovina prostaty vyskytla v rodine, existuje štvornásobné riziko, že ohrozí aj váš život. Ako prebieha vyšetrenie u urológa, prečo je dôležité rakovinu prostaty odhaliť včas, aká je jej liečba a šanca na vyliečenie? Na tému rakovina prostaty sme sa rozprávali s renomovaným urológom Jánom Brezom mladším.
8/9/202118 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Genetické testy

Hovorí sa, že zdravie máme vo svojich rukách. No dnes už vieme, že je ovplyvnené nielen naším životným prostredíma štýlom, ale najmä genetickou výbavou, ktorú sme dostali od svojich rodičov. Vďaka jedinečným analýzam je v súčasnosti možné z našich slín odhaliť, aký vplyv majú naše gény na naše zdravie, schopnosť regenerácie, hmotnosť, kardiovaskulárne zdravie,... Zistite, čo dokážu genetické testy odhaliť a aký majú význam vo svete prevencie. Naším hosťom je Pavol Pavlovič, zakladateľ spoločnosti DNA4fit.
8/2/202125 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Celiakia

Ako sa diagnostikuje celiakia a aké má prejavy? Je nutné držať celý život bezlepkovú diétu alebo sa dá celiakia vyliečiť? Ovplyvňuje celiakia plodnosť? Je vznik celiakie geneticky podmienený? Je vhodné vysadiť lepok aj pre zdravých ľudí? Na tému ako žiť s celiakiou, sme sa rozprávali s internistom Vladislavom Abaffym.
7/26/202120 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Erektilná dysfunkcia

Ako funguje erekcia? Aké sú najčastejšie príčiny erektilnej dysfunkcie a aké sú formy jej liečby? Môžu stáť za problémami s erekciou aj psychické príčiny? Rieši sa impotencia aj operačne? Kedy navštíviť odborníka? O problémoch s erekciou sme sa rozprávali s urológom Jánom Brezom.
7/19/202111 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Zdravé opaľovanie

Popáleniny od slnka sú pre naše telo nebezpečné. Aká je vhodná ochrana pred slnkom našej pokožky pri opaľovaní sa a aký krém na opaľovanie používať? Aký zvoliť opaľovací krém na tvár a ako často? Čo znamená pojem SPF faktor a UV faktor? Čo robiť a ako ošetrovať naše telo, ak je spálená pokožka? Ako účinný je SPF krém na tvár a iné vhodné výživové doplnky pri ochrane pred slnkom? Akú úlohu zohráva pigment? Kedy nie je vhodné chodiť na slnko? Na tému ako sa zdravo opaľovať a ako riešiť popáleniny od slnka, sme sa rozprávali s dermatovenerologičkou Petrou Kňažekovou.
7/12/202123 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zdravé trávenie

Aké sú najčastejšie príčiny tráviacich problémov? Ako sa správne stravovať a na čo si treba dávať pozor pri nákupe potravín? Akú úlohu majú mikróby v našom organizme? Ktoré diéty sú zdravé pre naše telo a ktoré naopak nie? Čo sa deje v našom tele, keď máme hnačku? Pri akých príznakoch treba navštíviť gastroenterológa? Na tému zdravé trávenie sme sa rozprávali s gastroenterológom Ladislavom Kuželom.
7/5/202122 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Oči a očné vyšetrenia

Ako často je potrebné chodiť na preventívne prehliadky očí? Ako ovplyvňuje vek naše videnie? Je zhoršenie zraku po 40-tke také rapídne? Aké sú najčastejšie choroby očí? Koho postihuje syndróm suchého oka? Ako ovplyvňujú moderné technológie náš zrak? Na čo máte počas prehliadky očí nárok a aké benefity pre oči vám poskytuje Union zdravotná poisťovňa? Na túto tému nám porozprávali viac očná lekárka Miriam Záhorcová a špecialistka na zdravotné benefity z Union zdravotnej poisťovne – Mirka Jurčáková.
6/28/202119 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krvná zrazenina

Ako a prečo vzniká krvná zrazenina? Aká je súvislosť so vznikom krvných zrazením v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu covid-19? Kedy je vhodné konzultovať očkovanie s lekárom? Aké sú najčastejšie rizikové faktory vzniku zrazenín? Môže byť trombóza dedičná a ako môžeme vopred odhaliť jej predispozíciu? Sú krvné zrazeniny častejšie u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu? Aká je prevencia vzniku krvných zrazenín? O vzniku krvných zrazenín sme sa rozprávali s angiológom Ľubomírom Fľakom.
6/21/202121 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Umelé oplodnenie

Na akej úrovni sú centrá asistovanej reprodukcie na Slovensku? Môže naše reprodukčné centrum konkurovať zahraničnej klinike?Koľko stojí umelé oplodnenie a aké sú možnosti preplatenia úkonov súvisiacich s umelým oplodnením z verejného zdravotníctva? Existuje nejaká veková hranica na to, aby sme mohli podstúpiť umelé oplodnenie? Aké sú riziká tehotenstva vo vyššom veku? Ako prebieha umelé oplodnenie? Podľa čoho si vybrať kliniku asistovanej reprodukcie? Na tému, ako riešiť neplodnosť u žien a mužov, sme sa rozprávali s gynekológom Martinom Petrenkom.
6/14/202122 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Vakcinácia

Ako je na tom aktuálne účinnosť vakcín proti covid-19 a podľa čoho si vyberať? Aké sú vedľajšie nežiadúce účinky po očkovaní? Môžeme ochorieť na covid-19 aj po očkovaní? Ako sa vytvárajú protilátky v našom tele? Kedy máme vytvorenú imunitu po očkovaní? Kedy bude potrebné sa preočkovať? Pri akom počte očkovaných sa vytvorí kolektívna imunita? Aké sú momentálne typy vakcín a ako je to s vývojom nových? Prečo ľudia veria hoaxom v súvislosti s ochorením covid-19? Na tému očkovanie sme sa rozprávali s doktorkou Alenou Koščálovou a odborníkom na komunikáciu Štefanom Modričom.
6/7/202123 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Preventívna zubná prehliadka

Ako má prebiehať preventívna zubná prehliadka? Na aké úkony má pacient počas prehliadky nárok? Aké informácie by nám mala poskytnúť preventívna prehliadka? Prečo sú dôležité záhryzové snímky? Aké sú najčastejšie zubné ochorenia? Ako vzniká zubný kaz a ako mu prechádzať? Prečo je dôležitá zdravá ústna dutina? Na tému choroby zubov, ústnej dutiny a ich prevencia sme sa rozprávali so zubárom Pavlom Andelom.
5/31/202121 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Posilňovanie vs. kardio

Ktoré aktivity môžeme považovať za kardio? Akým spôsobom je vhodné kombinovať silový tréning a kardio cvičenie? Ako často a ako dlho cvičiť? Aký vplyv má svalová hmota na spaľovanie kalórií? Aké sú vhodné pomôcky na silové cvičenia? Je vhodné prispôsobiť cvičenie veku? Ktoré výživové doplnky na chudnutie sú vhodné ako doplnok a ktoré výživové doplnky na cvičenie nám môžu byť nápomocné pri tvorbe svalovej hmoty? Na tému športové aktivity a ich správna voľba sme sa rozprávali s trénerkou Leou Grančič.
5/24/202120 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Lymská borelióza

Ako sa prenáša lymská borelióza? Aké má borelióza príznaky a štádiá? Aká je jej chronická forma? Ako sa táto choroba diagnostikuje? Vieme si spraviť test na boreliózu aj bez návštevy lekára? Je liečba boreliózy naozaj taká zdĺhavá? V akom období sú kliešte aktívne a kde sa najčastejšie vyskytujú? Ako vybrať kliešťa? Na tému lymskej boreliózy sme sa rozprávali s neurologičkou Ester Točíkovou.
5/17/202129 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Rehabilitácia

Aké sú rehabilitačné cvičenia? Ako prebieha a aká je dĺžka rehabilitácie? Aké druhy cvičení sú najúčinnejšie? Ako sa využíva akupunktúra alebo tejpovanie vo fyzioterapii? Aké sú najlepšie výživové doplnky na regeneráciu zranení? Ako dlho sa regenerujú zlomeniny? Sú vhodné špeciálne cvičenia a rehabilitácia na doma aj pre zdravých ľudí? Na tému, ako správne rehabilitovať, sme sa rozprávali s fyzioterapeutom Andrejom Foltýnom.  
5/10/202119 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Nemocnice a Covid-19

Ako fungovali nemocnice počas prvej a druhej vlny, ako fungujú dnes, keď pandémia Covid-19  stále pretrváva? Aké operácie sa odkladali? Ako zvládal toto obdobie nemocničný personál a ako ho zvláda dnes? Za akých okolností sa môžu realizovať návštevy v nemocnici? Kto môže žiadať informácie o zdravotnom stave pacienta a ako sa ich dozvedieť? Na tému, ako koronavírus ovplyvnil chod nemocníc, sme sa tento raz nadiaľku rozprávali s lekárom Danielom Vidovičom.
5/3/202127 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Histamínová intolerancia

Aké sú príznaky histamínovej intolerancie a ako sa vyšetruje? Dá sa histamínová intolerancia úplne vyliečiť? Aké potravinové intolerancie poznáme? Aká je prvá pomoc pri histamínovej intolerancii? Akého lekára navštíviť pri podozrení na histamínovú intoleranciu? Akú funkciu má enzým diaminooxidáza? Aké sú povolené a aké zakázané potraviny pri histamínovej intolerancii? Nájdeme spoľahlivý zoznam? Na tému histamínovej intolerancie sme sa rozprávali internistom Vladislavom Abaffym.
4/26/202122 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Tetanický syndróm

Ako vzniká tetanický syndróm a ako sa prejavuje? Dá sa naozaj povedať, že je to choroba zo stresu? Čo znamená manifestná a čo latentná tetánia? Aké má tetanický záchvat príznaky? S čím súvisí a akú úlohu má v tele ionizovaný vápnik? Ako prebieha vyšetrenie a ako sa lieči tetánia? Kto je rizikovou skupinou? Problematiku tetanického syndrómu nám priblížila neurologička Terézia Macková.
4/19/202118 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú tretím najčastejším zdravotným problémom u dospievajúcich dievčat a mladých žien. Ako sa prejavujú mentálna anorexia, bulímia alebo záchvatovité prejedanie sa? Čo znamenajú pojmy drunkorexia a bigorexia? Kde hľadať odbornú pomoc a akého lekára treba navštíviť pri podozrení, že sa u vás vyskytla porucha príjmu potravy? Ako sa vyliečiť z anorexie či bulímie? Na tému, ako sa vysporiadať s poruchami príjmu potravy, sme sa rozprávali s docentkou Ingrid Hupkovou.
4/12/202122 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ako si počítať kalórie

Čo znamenajú pojmy bazálny metabolizmus, kalorický príjem a výdaj? Existuje nejaká presná aplikácia na počítanie kalórií? Akým spôsobom si máme kalórie zapisovať? Z čoho sa najviac priberá? Máme si dávať viac pozor na tuky alebo cukry? Aké jedlo je vhodné konzumovať doobeda a aký typ stravy navečer? Aký je denný výdaj kalórií pre ženu a pre muža? Mení sa naše spaľovanie vekom? Na tému, ako funguje počítanie kalórii, sme sa rozprávali s lektorkou zdravého životného štýlu Leou Grančič.
4/5/202120 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ako sa zotaviť po covid-19

Od čoho závisí imunitný systém? Ako súvisí imunita s trávením? Aký vplyv majú potraviny na posilnenie imunity? Čo znamená oslabená imunita? Ako funguje imunitný systém pri koronavíruse? Akú úlohu zohráva dávka vírusu, ktorú dostaneme? Ako pomáhajú vitamíny pri koronavíruse? Čo znamená postcovidový syndróm a ako dlho pretrváva? Ako posilniť imunitu po ochorení covid19? Na tému imunitný systém a koronavírus sme sa rozprávali s internistom Vladislavom Abaffym.
3/29/202118 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Zdravé kĺby

Čo spôsobuje zmeny v kĺboch? Ako vznikajú zápaly kĺbov? Aké druhy športových aktivít sú vhodné pre naše kĺby? Čo sú degeneratívne ochorenia kĺbov? Akým spôsobom ovplyvňuje kĺby strava? Pomáhajú výživové doplnky na bolesti kĺbov? Ako dlho trvá rehabilitácia pri výmene kĺbov? Ovplyvňuje počasie bolesti kĺbov? Je to mýtus alebo pravda? Na tému, ako sa starať o naše kĺby, sme sa rozprávali s fyzioterapeutom Marcelom Dudom.
3/22/202120 minutes, 46 seconds