W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.
Wybory w Rosji. Czy Nadieżdin to zagrożenie dla Putina?
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o wyborach w Rosji, które odbędą się 15-17 marca.
Kim jest Borys Nadieżdin i czy stanowi zagrożenie dla Putina? O tym porozmawiamy z Marią Domańską- ekspertką OSW.
2/5/2024 • 26 minutes, 27 seconds
Amerykańska pomoc dla Ukrainy pod znakiem zapytania?
W dzisiejszym odcinku omawiamy amerykańską pomoc dla Ukrainy. Co się dzieje z pakietem, który miał przegłosować Kongres USA? Dlaczego wciąż go nie uchwalono? Jaki wpływ na amerykańskie wsparcie dla Ukrainy ma kampania wyborcza w USA i wybory prezydenckie? Co dla Ukrainy może oznaczać ewentualny wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA? O tym opowiada Jakub Graca, analityk OSW.
Analiza Jakuba Gracy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2024-01-12/amerykanskie-wsparcie-dla-ukrainy-pod-znakiem-zapytania
2/2/2024 • 21 minutes, 37 seconds
Co się dzieje w strefie Gazy? Izrael przed trybunałem sprawiedliwości. Wojna Izrael-Liban?
O obecnej sytuacji w strefie Gazy opowiada analityk OSW, Marek Matusiak. Czy Izrael ma plan, jak zakończyć operację w strefie Gazy? Czy premierowi Netanjahu na tym zależy? Co z oskarżeniami o zbrodnie wojenne? Czy możliwa jest eskalacja w konflikcie Izrael-Liban? Zapraszamy do słuchania!
2/1/2024 • 22 minutes, 57 seconds
Zjazd niemieckich radykałów: deportować milion osób. Wielkie protesty przeciw AfD w Niemczech
Prasa ujawniła, że w Niemczech jakiś czas temu odbył się zjazd niemieckich radykałów. Omawiali oni plan wysiedlenia z Niemiec około miliona osób pochodzących z innych krajów. W zjeździe wzięły udział osoby związane z AfD. Wywołało to wielkie protesty w Niemczech. Czy wpłynie to na popularność tej partii w Niemczech? Czego dokładnie chcą radykałowie? Jak inne partie chcą powstrzymać AfD? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, analityk OSW.
1/23/2024 • 29 minutes, 55 seconds
Czy protesty w Baszkirii to oznaka rozpadu Rosji?
Protesty w Baszkirii obiegły nagłówki wielu gazet. Niektórzy twierdzą nawet, że to oznaka rozpadu Rosji. Co się wydarzyło w ostatnich dniach w Baszkirii? Czy rzeczywiście rosną nastroje separatystyczne w tej republice? O co walczą protestujący? Na te i inne pytania odpowiada Miłosz Bartosiewicz, analityk OSW.
1/22/2024 • 21 minutes, 57 seconds
Łukaszenka uderza w organizacje religijne. Kolejny krok w kierunku totalitaryzmu
Tematem tego odcinka jest Białoruś i ostatnie zmiany w ustawodawstwie, które zbliżają ten kraj do totalitaryzmu. Jakie decyzje podjął Łukaszenka? Co to oznacza dla Polaków na Białorusi? Dlaczego Łukaszenka zdecydował się na uderzenie w organizacje religijne? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
Więcej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2024-01-15/w-kierunku-panstwa-totalitarnego-minsk-uderza-w-organizacje-religijne
1/18/2024 • 18 minutes, 42 seconds
Kryzys jajeczny w Rosji
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich opowiemy o problemach gospodarki rosyjskiej. O brakach jajek o problemach z infrastrukturą energetyczną i o prognozach opowie Iwona Wiśniewska- ekspertka OSW.
1/15/2024 • 29 minutes, 28 seconds
Koniec Naddniestrza?
Ten odcinek to podsumowanie najnowszych informacji wokół Naddniestrza oraz trendów dotyczących tego parapaństwa. W jakiej obecnie kondycji znajduje się Naddniestrze? Jaką politykę wobec państwa nieuznawanego przyjmuje Mołdawia? Jaki wpływ na sytuację w Naddniestrzu ma wojna na Ukrainie? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Całus, ekspert OSW.
1/11/2024 • 28 minutes, 44 seconds
Wielkie protesty niemieckich rolników
Niemieccy rolnicy protestują, blokując drogi w miastach i główne szlaki komunikacyjne w kraju. Dlaczego do tego doszło? Czy na tych protestach może skorzystać radykalna prawica? Tłumaczą Anna Kwiatkowska i Kamil Frymark z Zespołu niemieckiego OSW. Zapraszamy do słuchania!
1/9/2024 • 27 minutes, 52 seconds
Prognozy na 2024 rok.
W dzisiejszym odcinku dyrektor OSW- Wojciech Konończuk oraz wicedyrektorzy Justyna Gotkowska i Jakub Jakóbowski opowiedzą o prognozach na nadchodzący rok. O roli Chin w światowym ładzie, o przyszłości wojny na Ukrainie i o strategii Zachodu.
1/5/2024 • 1 hour, 1 minute, 7 seconds
Jak osądzić Rosję?
W tym odcinku opowiadamy o prawnych i politycznych aspektach ewentualnego sądu nad rosyjskimi przywódcami. Chodzi szczególnie o tak zwaną zbrodnię agresji. Ukraina chce osądzić Rosjan nie tylko bezpośrednio za poszczególne zbrodnie wojenne na Ukrainie, ale także za samą zbrodnię agresji. Czy wojna na Ukrainie doczeka się specjalnego trybunału? Jakie problemy napotyka Ukraina w dążeniach do osądzenia rosyjskich przywódców? Jak Rosja próbuje to zablokować? Na te i inne pytania odpowiada analityk OSW, Marcin Jędrysiak.Więcej w komentarzu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-12-12/osadzic-rosje-ukrainskie-starania-na-rzecz-utworzenia
12/29/2023 • 27 minutes, 14 seconds
Bułgaria. Zrywając więzy z Rosją
Bułgaria często kojarzyła się z bliskimi więzami z Rosją. Wielu Bułgarów miało sentyment do Rosji, znajomość języka rosyjskiego również była powszechna. Władimir Putin i jego działania stosunkowo wielu Bułgarów oceniało pozytywnie. Co się pod tym względem zmieniło? Czy Bułgarzy uważają Rosję za zagrożenie? Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na relacje Bułgaria-Rosja? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Kobeszko, analityk OSW.
12/23/2023 • 40 minutes, 7 seconds
Katastrofa ekologiczna. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na przyrodę i zwierzęta na Ukrainie?
Wojna na Ukrainie to nie tylko tragedia ludzi, ale także przyrody. W tym odcinku omawiamy konsekwencje rosyjskiej agresji w segmencie skutków ekologicznych. Jaka jest skala zniszczeń? Jak ukraińska przyroda radzi sobie z tą sytuacją? Co może się zmienić po wojnie? Na te i inne pytania odpowiada Jakub Ber, ekspert OSW. Więcej w komentarzu OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-12-07/wojna-z-przyroda-wplyw-rosyjskiej-agresji-na-srodowisko
12/22/2023 • 33 minutes, 56 seconds
Afrykańskie marzenia Łukaszenki. Egzotyczne kierunku białoruskiej dyplomacji
Alaksandr Łukaszenka odwiedził ostatnio między innymi Gwineę Równikową i Kenię. To nie jedyne państwa Afryki, z którymi Białoruś ostatnio zintensyfikowała kontakty. Jak dziś wygląda polityka zagraniczna Białorusi? Dlaczego Łukaszenka odwiedza nie tylko Afrykę, ale też takie kraje jak Zjednoczone Emiraty Arabskie? Co się dzieje w relacjach Chiny-Białoruś i czy ma to związek z relacjami Rosja-Białoruś? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
12/15/2023 • 21 minutes, 15 seconds
Wybory w Serbii. Czy Aleksandar Vučić może przegrać?
W Serbii przedterminowe wybory parlamentarne, które będą zarazem plebiscytem nad rządami Aleksandra Vučića, który w coraz większym stopniu kontroluje państwo. Czy zjednoczona opozycja ma szansę go pokonać? Tłumaczy analityczka OSW, Marta Szpala. Zapraszamy do słuchania!
12/12/2023 • 48 minutes, 57 seconds
W co grają Węgry? Szantaż Orbána: węgierska groźba blokady integracji Ukrainy z UE
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy o sytuacji politycznej na Węgrzech. Węgry otwarcie grożą zawetowaniem decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych Ukrainy z UE podczas posiedzenia Rady Europejskiej (RE) w dniach 14–15 grudnia oraz blokują unijne decyzje w sprawie wsparcia finansowego i wojskowego dla Kijowa. W co grają Węgry? Jakie są motywacje Orbana? O tym porozmawiamy z Andrzejem Sadeckim- ekspertem OSW.
12/7/2023 • 12 minutes, 45 seconds
Powrót polityki na Ukrainie.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o powrocie polityki na Ukrainie- o tarciach na linii Zełeński-Załużny i o sytuacji politycznej w Ukrainie. Odpowiedzi na pytania udziela Tadeusz Iwański- ekspert OSW.
12/6/2023 • 26 minutes, 11 seconds
Co Henry Kissinger miał wspólnego z Łazienkami Królewskimi w Warszawie?
W wieku 100 lat zmarł Henry Kissinger, były amerykański sekretarz stanu, doradca wielu polityków oraz profesor nauk politycznych. W tym odcinku przedstawiamy głównie jego wpływ jaki miał na relacje USA-Chiny, jak wraz z Nixonem doprowadzili do odwilży i jaką w tym role miały Łazienki Królewskie w Warszawie. O tym wszystkim opowiada Jakub Jakóbowski, wicedyrektor OSW.
12/1/2023 • 29 minutes, 4 seconds
Gra wokół Cerkwi w Mołdawii.
W Mołdawii prawosławie jest dominującą religią. W tym odcinku podcast OSW opowiemy o tym, jak wojna na Ukrainie wpływa na przemiany religijne w Mołdawii. Jaka jest rola Patriarchatu Moskiewskiego w Mołdawii? Jakie przemiany obserwujemy w mołdawskim prawosławiu? Jaki wpływ ma na to wojna i relacje Mołdawia-Rosja? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Całus, ekspert OSW.
11/29/2023 • 21 minutes, 27 seconds
Polityka zagraniczna Turcji. Turcja po wyborach cz. II
To drugi odcinek podsumowujący, to jak wygląda Turcja po ostatnich wyborach. Wybory prezydenckie w Turcji 2023 sprawiły, że Recep Tayyip Erdoğan będzie sprawował swój urząd przez kolejną kadencję. Co zmieni się w tureckiej polityce zagranicznej? Czy Turcja jest lojalnym członkiem NATO? Jak wyglądają relacje Turcja-Rosja? Co z relacjami Turcja-USA? Jak na to wpływa sprawa F16? Jak Turcja wspiera Ukrainę i jak ustosunkowuje się do sytuacji w Izraelu? Na te i inne pytania odpowiadają Krzysztof Strachota i Adam Michalski, eksperci OSW.
Podcast został nagrany 25 października 2023 roku.
11/27/2023 • 44 minutes, 14 seconds
Kryzys w niemieckiej koalicji. Problemy z finansowaniem postulatów Zielonych
W tym odcinku opowiadamy o niedawnym wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok i jego konsekwencje doprowadziły do być może największego kryzysu w niemieckiej koalicji. Jak kanclerz Scholz sobie z nim poradzi? Czy możliwe jest, że Niemcy będą miały rząd mniejszościowy? Czy koalicja SPD-Zieloni-FDP może się rozpaść? Na te i inne pytania odpowiadają Michał Kędzierski i Kamil Frymark, eksperci OSW.
11/24/2023 • 33 minutes, 19 seconds
Spotkanie Biden-Xi Jinping. Odprężenie w relacjach USA-Chiny?
W tym tygodniu spotkali się Biden i Xi Jinping. Czy to sygnał odprężenia w relacjach USA-Chiny? W najnowszym odcinku podcastu OSW opowiada o tym Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
11/17/2023 • 13 minutes, 8 seconds
Czego potrzebuje Ukraina żeby wygrać? Rekomendacje generała Załużnego
Ukraina znalazła się w trudnej sytuacji po nieudanej ofensywie. Główny dowódca wojsk ukraińskich, generał Załużny nakreślił propozycję strategii, która mogłaby przynieść Ukrainie zwycięstwo. Opowiada o niej Jakub Ber, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
11/15/2023 • 41 minutes, 54 seconds
Unia Europejska i Sahel. Co dalej po zamachach stanu w Afryce?
W państwach Sahelu doszło w ostatnich latach do kilku zamachów stanu. Pozycja Unii Europejskiej w regionie została osłabiona. Co Unia może zrobić żeby ją poprawić? Po co chce się angażować w tej części Afryki? Opowiada Łukasz Maślanka, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
11/10/2023 • 24 minutes, 19 seconds
Porty adriatyckie – cicha ekspansja na rynki Europy Środkowej
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich, Sandra Baniak i Konrad Popławski opowiedzą o roli portów dla gospodarek i o cichej ekspansji portów adriatyckich na rynki Europy Środkowej.
11/8/2023 • 25 minutes, 39 seconds
Nowa prorosyjska partia w Niemczech? Co zrobi Sahra Wagenknecht
Reprezentująca dotąd Die Linkę Sahra Wagenknecht postanowiła założyć własną partię. Jakie ma szanse na polityczny sukces? Dlaczego jej inicjatywa może cieszyć radykalną prawicę z AfD? Jakie są jej poglądy na współpracę z Rosją? Opowiada Kamil Frymark, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
11/3/2023 • 27 minutes, 38 seconds
Co dzieje się na terytoriach okupowanych przez Rosję?
Rosja zajęła część Ukrainy. Jak wygląda życie na tych terytoriach? Jak Rosjanie wykorzystują podbite tereny? Kto inwestuje w mieszkania w Mariupolu? Czy warto zostać nauczycielem albo urzędnikiem na okupowanych ziemiach? Opowiadają Maria Domańska, Iwona Wiśniewska i Piotr Żochowski. Zapraszamy do słuchania!
10/31/2023 • 47 minutes, 8 seconds
Białoruś się wyludnia. Demografia Białorusi, źrodła problemu i prognozy na przyszłość
Według najbardziej pesymistycznych prognoz pod koniec XXI wieku liczba Białorusinów może spaść do zaledwie 4 mln z ponad 10 milionów na początku białoruskiej niepodległości. Dlaczego Białoruś się wyludnia? Jak próbują walczyć z tym władze? Co o problemie mówi Łukaszenka? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
Komentarz o demografii autorstwa Kamila Kłysińskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-10-17/wyludniajacy-sie-kraj-sytuacja-demograficzna-bialorusi
10/26/2023 • 25 minutes, 47 seconds
Niemiecka strategia wobec wojny i Rosji. Czego Niemcy nie chcą dostarczyć Ukrainie?
Ukraina domaga się kolejnych dostaw broni, w tym pocisków Taurus. Niemcy nie zgadzają się na ich dostarczenie. Co to mówi o podejściu Niemców do wojny? Jak wojna na Ukrainie wpływa na podejście Niemców do polityki bezpieczeństwa? Co kanclerz Scholz i jego otoczenie mówi o przyszłości relacji Niemcy-Rosja i ładzie w Europie? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, wicedyrektorka OSW.
10/23/2023 • 28 minutes, 4 seconds
Czy wojna na Ukrainie zmieniła Niemcy? Podsumowanie Zeitenwende
Gdy wybuchła wojna na Ukrainie kanclerz Olaf Scholz ogłosił nową erę, czyli Zeitenwende. Jak dziś wygląda ta polityka. Czy Niemcy rzeczywiście odcięły się od Rosji? Czy ta zmiana jest trwała? Jak mogą w przyszłości wyglądać relacje Niemcy-Rosja? Jak zmieniła się transformacja energetyczna? Jak wojna Ukraina-Rosja wpłynęła na niemiecką gospodarkę? Na te i inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska i Sebastian Płóciennik.
Publikacja Zespołu Niemieckiego OSW „W poszukiwaniu straconego czasu. Niemcy w erze Zeitenwende”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2023-09-12/w-poszukiwaniu-straconego-czasu
10/20/2023 • 53 minutes, 27 seconds
Demografia Estonii. Czy imigracja spowoduje rusyfikację kraju?
Estonia jako jedyne z trzech państw bałtyckich od kilku lat odnotowuje stabilny wzrost liczby mieszkańców. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są poprawiające się wskaźniki imigracji i reemigracji. Więcej o tym jaka jest demografia Estonii i jakie problemy może tworzyć aktualna sytuacja, o tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcast OSW z Bartoszem Chmielewskim.
10/13/2023 • 29 minutes, 53 seconds
Prawie wszyscy wyjechali. Exodus Ormian z Górskiego Karabachu
Operacja militarna Azerbejdżanu zakończyła istnienie Górskiego Karabachu. Zamieszkujący to parapaństwo Ormianie uciekli do Armenii. Dlaczego emigracja osiągnęła tak masową skalę? Jakie może mieć konsekwencje polityczne dla Armenii? Opowiada analityk OSW, Wojciech Górecki.
10/4/2023 • 21 minutes, 39 seconds
Wybory na Słowacji. Czy Słowacja odwróci się od Ukrainy?
W sobotę wybory na Słowacji. Duże szanse na zwycięstwo ma Smer, partia byłego premiera Roberta Ficy. W związku z tym pojawiają się pytania, czy Słowacja wycofa się ze swojego poparcia dla Ukrainy albo znacznie ograniczy swoją pomoc. Sytuację w słowackiej polityce wyjaśnia Krzysztof Dębiec, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
9/27/2023 • 31 minutes, 53 seconds
Oktoberfest i znaczenie piwa w niemieckiej polityce
Głównym tematem dzisiejszego odcinka jest Oktoberfest. W Bawarii trwa kampania wyborcza. Jej specyficznym elementem są spotkania w ogródkach piwnych. Jak wyglądają takie piwne wiece? Dlaczego politycy często pojawiają się z kuflem piwa? Jakie znaczenie ma piwo w niemieckiej kulturze, polityce i gospodarce? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, ekspert OSW ds. Niemiec.
Źródło dźwięku z początku: https://www.youtube.com/watch?v=uNFdr1tckV0
9/26/2023 • 46 minutes, 40 seconds
Mołdawia kontra Gazprom. Czy Kiszyniów może nie zapłacić Moskwie?
Gazprom domagał się od Mołdawii ponad 700 mln dolarów. Ta jednak zleciła audyt, z którego wynika, że takiego zobowiązania wobec rosyjskiego giganta nie ma. Czy Mołdawia mimo to będzie musiała zapłacić? Co może zrobić Gazprom w tej sytuacji? Wyjaśniają Kamil Całus i Filip Rudnik, analitycy OSW.
9/21/2023 • 23 minutes, 56 seconds
Relacje Rosji z Kirgistanem i Kazachstanem. Co zmieniła wojna na Ukrainie?
Wojna na Ukrainie zmieniła wiele także w dalekich od Ukrainy zakątkach świata. Jak wpłynęła na relacje Rosja-Kirgistan i Rosja-Kazachstan? Co zmieniło się w Azji Centralnej? Jak można opisać to co Kazachowie i Kirgizi myślą dziś o Rosji i o wojnie? Na te i inne pytania odpowiadają Marek Menkiszak i Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
9/15/2023 • 57 minutes, 47 seconds
Sytuacja wewnętrzna w Turcji. Turcja po wyborach cz. I
Ten podcast to pierwsza część dwuodcinkowej serii, której tematem jest Turcja po wyborach. Prezydent Turcji Erdogan w wyniku niedawnych wyborów prezydenckich utrzymał władzę. Co się dzieje dziś w Turcji? Jak wygląda sytuacja wewnętrzna w tym kraju? Jak wygląda gospodarka Turcji? Czy kryzys gospodarczy w Turcji wciąż trwa? Jakie są jego skutki? Jak dziś wygląda inflacja w tym kraju? Na te i inne pytania odpowiada Zuzanna Krzyżanowska, ekspertka OSW.
9/13/2023 • 34 minutes, 39 seconds
Problemy niemieckiej gospodarki. Jak kanclerz Scholz chce zwalczyć kryzys?
Niemiecka gospodarka przechodzi czas poważnych problemów. Inflacja w Niemczech wciąż jest stosunkowo wysoka, a wzrost gospodarczy oscyluje około zera. Jak kanclerz Scholz chce rozwiąza ć problemy niemieckiej gospodarki? Jak dziś wygląda stan niemieckiej koalicji? Czy Olaf Scholz ma pomysł jak wyjść z kryzysu? Na te i inne pytani odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
9/8/2023 • 36 minutes, 36 seconds
Jakie interesy ma Rosja w Afryce?
Rosja od lat angażuje się na kontynencie afrykańskim. Jakie są jej cele? Co wpływa na jej pozycję wśród państw afrykańskich? Jak wpłynęła wojna na Ukrainie na relacje Rosja - państwa afrykańskie? Opowiada analityk OSW, Miłosz Bartosiewicz. Zapraszamy do słuchania!
9/6/2023 • 29 minutes, 37 seconds
Dlaczego na protestach w Szwecji pali się Koran?
W Szwecji obserwujemy liczne przykłady palenia Koranu. Kto to robi i dlaczego? Protesty w Szwecji, wolność słowa i relacje Szwecji ze światem islamu to temat dzisiejszego odcinka. Jak wyglądają relacje Szwecja-Turcja? Czy palenie Koranu może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Szwecji? Na te i inne pytania odpowiada Jacek Tarocinski, analityk OSW.
9/2/2023 • 23 minutes, 8 seconds
Jakie Trójmorze jest potrzebne i czy ma szanse odnieść sukces?
Trójmorze to projekt, który budził wiele nadziei, ale i wiele wątpliwości. O tym, czym dziś Trójmorze jest, a czym powinno być, by odnieść sukces opowiada koordynator projektu connectivity w OSW, Konrad Popławski. Zapraszamy do słuchania!
8/31/2023 • 19 minutes, 8 seconds
Kłopoty Kai Kallas. Estońska premier i interesy z Rosją
Mąż estońskiej premier prowadził interesy w Rosji, mimo trwającej wojny na Ukrainie i jednoznacznych deklaracji samej premier dotyczących zerwania biznesowych relacji z Rosjanami. Co wiedziała Kaja Kallas o działalności męża i jak to wpłynie na jej polityczną karierę? Pytamy Bartosza Chmielewskiego, analityka OSW. Zapraszamy do słuchania!
8/29/2023 • 15 minutes, 19 seconds
Koniec chińskiego cudu gospodarczego?
Sytuacja chińskiej gospodarki jest najtrudniejsza od lat. Pojawiają się pytania czy to koniec chińskiego cudu gospodarczego, czy Chinom grozi kryzys, jakie narzędzia ma Pekin by mu przeciwdziałać i co zmiany w chińskim modelu gospodarczym oznaczają dla reszty świata. Odpowiedzi szukamy z analitykiem OSW Maciejem Kalwasińskim.
8/22/2023 • 18 minutes, 37 seconds
Rekordowe bezrobocie wśród młodych Chińczyków. Sytuacja w Chinach
Tematem dzisiejszego odcinka jest bezrobocie w Chinach. Chiny i chińska gospodarka mierzą się z problemem, jakim jest rosnąca nieaktywność zawodowa grupy najmłodszych dorosłych. Jakie są przyczyny? Dlaczego młodzi Chińczycy coraz częściej nie podejmują pracy? Jak reaguje na to Xi Jinping? Na te i inne pytania odpowiada Maciej Kalwasiński, analityk OSW.
Poprzedni podcast o chińskiej gospodarce: https://open.spotify.com/episode/24pbAS6yuZ7Stpuv68f14E?si=8tmJErLhQjWGHkLf9MNd7w
8/10/2023 • 22 minutes, 36 seconds
Co historia mówi nam o Rosji? Czego uczy nas Richard Pipes?
W tym odcinku opowiadamy o twórczości Richarda Pipesa. Dlaczego jego książki są wyjątkowym źródłem wiedzy o Rosji? Dlaczego historia Rosji może ułatwić nam zrozumienie aktualnych wydarzeń? Co Pipes mówił o współczesnej Rosji? Dlaczego dziś warto czytać jego książki? Na te i inne pytania odpowiadają dyrektor OSW Wojciech Konończuk i uczeń Pipesa a dziś analityk OSW Witold Rodkiewicz.
Polecamy także poprzednie podcasty:
- „O istocie Rosji. Czego możemy dowiedzieć się o Rosji od Włodzimierza Bączkowskiego?”: https://youtu.be/OvFMe1zERdU
- „Jerzy Giedroyc i polska polityka wschodnia”: https://www.youtube.com/watch?v=QzRmXXDVlfA
8/4/2023 • 1 hour, 5 minutes, 30 seconds
Wagnerowcy na Białorusi. Wzmacniają czy osłabiają Łukaszenkę?
Bunt Prigożyna zakończył się porozumieniem, którego częścią był Alaksandr Łukaszenka. W efekcie Grupa Wagnera znalazła się na Białorusi. Co Wagnerowcy na Białorusi oznaczają dla Łukaszenki i jego reżimu? Czy Łukaszenka wyszedł z buntu Prigożyna wzmocniony czy osłabiony? Jak dziś wyglądają relacje Rosja-Białoruś i stopień zależności Mińska od Kremla? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
8/1/2023 • 24 minutes, 32 seconds
Nowa strategia Niemiec wobec Chin. Czy Niemcy wyciągnęli wnioski z relacji z Rosją?
W dzisiejszym odcinku przyglądamy się relacjom Niemcy-Chiny. W ostatnich dniach opublikowana została nowa niemiecka strategia wobec Pekinu. Zawiera ona nowe elementy, w związku z tym polityka zagraniczna Niemiec może się zmienić. Czy Niemcy wyciągnęli wnioski z relacji Niemcy-Rosja i zdecydują się na odcięcie się od współpracy gospodarczej z Chinami? Co na to Pekin? Jak ważna dla Niemców jest współpraca z Chińczykami? A jak Niemcy są ważni dla Chin? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci OSW: Sebastian Płóciennik i Paulina Uznańska.
Więcej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-07-19/niemiecka-strategia-wobec-chin-pozegnanie-zludzen
7/26/2023 • 25 minutes, 43 seconds
W jakim stanie jest chińska gospodarka?
W dzisiejszym odcinku tematem są Chiny. W jakim stanie znajduje się chińska gospodarka? Czy odbiła się po kryzysie związanym z pandemią? Jakie problemy mają Chińczycy? Co władze chcą z tym zrobić? Na te i inne pytania odpowiada analityk OSW Maciej Kalwasiński,
7/24/2023 • 13 minutes, 46 seconds
Rosja wycofuje się z umowy zbożowej. Co to oznacza?
Rosja wycofała się z porozumień zbożowych. Dlaczego Kreml się na to zdecydował? Jak Putin wykorzystuje sprawę handlu zbożem w grze Rosja-Zachód? Co mają z tym wspólnego sankcje na Rosję? Czy wpływ na decyzję Rosji miał atak na most Krymski? Na te i inne pytania odpowiada Filip Rudnik, analityk OSW.
7/19/2023 • 19 minutes, 13 seconds
Rosyjska emigracja polityczna. Czy może wpłynąć na sytuację w Rosji?
O nowej fali rosyjskiej emigracji politycznej rozmawiamy z Maria Domańską, analityczką OSW. Z kogo się składa? Czym się zajmuje? Jakie są jej sposoby oddziaływania? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka!
7/18/2023 • 38 minutes, 41 seconds
Ukraina po szczycie NATO. Czego oczekiwał Zełenski?
Droga Ukrainy do NATO nie wydaje się prostsza po ostatnim szczycie w Wilnie. Jakie były oczekiwania Kijowa i jak ustalenia szczytu wpłyną na nastroje Ukraińców - rozmawiamy z Krzysztofem Nieczyporem, analitykiem OSW.
7/17/2023 • 20 minutes, 55 seconds
Podsumowujemy szczyt NATO w Wilnie. Ukraina, Rosja i Chiny
W najnowszym odcinku podsumowujemy szczyt NATO w Wilnie. Rozmawiamy o akcesji Szwecji, braku członkostwa dla Ukrainy, zagrożeniu ze strony Rosji i rosnącym wyzwaniu jakim są Chiny. Opowiada Justyna Gotkowska, wicedyrektor OSW. Zapraszamy do słuchania!
7/14/2023 • 24 minutes, 26 seconds
Wielki kryzys demograficzny Ukrainy. Ile osób będzie mieszkać na Ukrainie? Przyszłość Ukrainy
Wojna na Ukrainie pogłębiła obserwowany od dawna kryzys demograficzny tego kraju. Ile osób żyło na Ukrainie przed wojną Rosja-Ukraina? Jak będzie wyglądała przyszłość Ukrainy? Ilu Ukrainców wyjechało i jak przedstawiają się prognozy na czasy powojenne? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka OSW, Jadwiga Rogoża.
7/11/2023 • 35 minutes, 23 seconds
[Q&A - Izrael] Co zwykli Izraelczycy myślą o Polakach? Jak ważnym krajem jest dla Izraela Rosja?
W tym odcinku główny temat to Izrael. Marek Matusiak odpowiada na Państwa pytania, które zbieraliśmy na YouTube i Twitterze. Wśród tematów chociażby o relacjach Izrael-Rosja, kwestia sądownictwa i protesty w Izraelu, o relacjach Izrael Stany Zjednoczone, czy co Izraelczycy myślą o Polakach. Jak wygląda relacje Izrael-Ukraina?
7/9/2023 • 29 minutes, 26 seconds
Wyboista droga Gruzji do Unii Europejskiej? Saakaszwili i rekomendacje Brukseli
Czy Gruzja otrzyma status kandydacki do Unii Europejskiej? Jak potoczą się dalsze losy Micheila Saakaszwilego? Czy gruzińskie władze są prorosyjskie? O ostatnich wydarzeniach w Gruzji opowiada analityk OSW, Wojciech Górecki.
Dokument o Gruzji - https://www.youtube.com/watch?v=eKF4tjDmuKw
7/6/2023 • 18 minutes, 21 seconds
Propaganda, dezinformacja i brak dostępu do źródeł. Jak analizować sytuację w Rosji?
Bunt Prigożyna przypomniał, że analizowanie sytuacji w Rosji jest obecnie wyjątkowo trudne. Z jakich źródeł korzystają analitycy? Jak mogą weryfikować informacje? Na czym polegają największe wyzwania stojące przed analitykami przyglądającymi się sytuacji w Rosji? Opowiadają Maria Domańska i Marek Menkiszak. Zapraszamy do słuchania!
6/30/2023 • 31 minutes, 32 seconds
Koniec ukraińskiej oligarchii? Oligarchowie na Ukrainie tracą majątek i wpływy
Rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębiła erozję znaczenia ukraińskich oligarchów. Stracili wpływy w mediach i wpływy polityczne, źródła ich bogactwa cierpią na skutek toczących się walk. O tym co dzieje się z ukraińskimi oligarchami i czy mogą powrócić do wcześniejszej pozycji opowiada analityk OSW, Sławomir Matuszak. Zapraszamy do słuchania!
6/26/2023 • 22 minutes, 21 seconds
Jak zwycięstwo z Polską zjednoczyło Mołdawian. Tożsamości Mołdawii
Mołdawia w zaskakujący sposób pokonała Polskę w meczu eliminacji do euro. Dla mieszkańców tego państwa to coś więcej niż drobny sportowy sukces na drodze do międzynarodowego turnieju. O tym, jak Mołdawianie przyjęli zwycięstwo i dlaczego to tak ważny moment dla kraju opowiada analizy OSW Kamil Całus. Zapraszamy do słuchania!
6/21/2023 • 8 minutes, 8 seconds
Blinken w Pekinie. Odprężenie w relacjach USA-Chiny?
Sekretarz stanu Anthony Blinken odwiedził Chiny. Wizyta miała się odbyć już w lutym, ale przeszkodziło jej pojawienie się nad USA chińskiego balonu szpiegowskiego. Tym razem szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się m.in. z Xi Jinpingiem. Czy oznacza to zmianę w relacjach USA-Chiny? Odpowiada analityk OSW, Michał Bogusz. Zapraszam do słuchania!
6/20/2023 • 15 minutes, 19 seconds
Rząd Słowacji bez poparcia. Możliwy antyukraiński zwrot na jesieni?
Rząd techniczny Odora na Słowacji przegrał głosowanie o wotum zaufania. Mimo to będzie sprawował władzę aż do przedterminowych wyborów zaplanowanych na wrzesień. W sondażach prowadzi Smer, Roberta Ficy, który odchodził z urzędu premiera w atmosferze skandalu. Co dzieje się w słowackiej polityce? Dlaczego popularna pani prezydent może zrezygnować z kandydowania na drugą kadencję? Czy możliwy jest antyukraiński zwrot Słowacji? Odpowiada analityk OSW, Krzysztof Debiec. Zapraszamy do słuchania!
6/19/2023 • 23 minutes, 48 seconds
Wysadzenie tamy na Ukrainie. Konsekwencje.
Wysadzona tama w Nowej Kachowce spowodowała powódź na końcowym odcinku doliny dolnego Dniepru. Wysadzenie tamy na Ukrainie to również zagrożenia dla ekosystemu i dla gospodarki Ukrainy. O zagrożeniach i konsekwencjach wysadzenia zapory opowie Sławomir Matuszak- ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
6/15/2023 • 13 minutes, 27 seconds
Konsekwencje wydarzeń w obwodzie biełgorodzkim
Od 22 maja trwała akcja w Biełgorodzie. Głównym jej wykonawcą są walczące z reżimem putinowskim rosyjskie oddziały ochotnicze należące do Legionu „Wolna Rosja” i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, które podlegają Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jakie są konsekwencje tych wydarzeń? Czy Rosja odczuwa te ataki? Czy Putin w jakiś sposób zareagował? Czy wojna na Ukrainie może się przez te wydarzenia zmienić? Czy takie ataki na terytorium Rosji będą się powtarzać? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Zochowski, analityk OSW.
6/14/2023 • 21 minutes, 24 seconds
Wizja Macrona. Gest wobec Europy Środkowej, przyszłość Ukrainy, relacje z Rosją i wizja bezpieczeństwa Europy
W dzisiejszym odcinku omawiamy ostatnie ważne przemówienie prezydenta Francji Macrona. Na forum Globsec francuski prezydent poruszył tematy takie jak wojna na Ukrainie, relacje Europa-Rosja i szerzej Zachód-Rosja, ewentualne rozszerzenie NATO i rozszerzenie Unii Europejskiej. Jak mają wyglądać gwarancje dla Ukrainy? Czy jest droga do dialogu z Rosją? Jak ma wyglądać polityka bezpieczeństwa UE i Europy? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Maślanka, analityk OSW.
6/13/2023 • 26 minutes, 34 seconds
Jak pokonać Rosję? Strategia dla Zachodu
Rosja nie zwyciężyła na Ukrainie i mimo wielu miesięcy walk, wciąż jest daleka od militarnego sukcesu. Ale cele Kremla sięgają dużo dalej i nic nie wskazuje na to, że Putin z nich zrezygnował. W dzisiejszym odcinku Marek Menkiszak tłumaczy jaką strategię powinien przyjąć Zachód wobec Rosji. Zapraszamy do słuchania!
Publikacja Marka Menkiszaka: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2023-04-26/wygrac-wojne-z-rosja
6/9/2023 • 58 minutes, 7 seconds
Relacje Rosja-Węgry w czasie wojny
W dzisiejszym odcinku opowiemy o trzeciej wizycie węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjártó w Moskwie. Opowiemy też o uwikłaniu Węgier we współpracę z Rosją. O tym jak ta współpraca wygląda opowie Andrzej Sadecki- ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
6/5/2023 • 23 minutes, 16 seconds
Łotwa i jej problemy rozwojowe
W najnowszym odcinku omawiamy nierównomierny rozwój Łotwy, który przyczynia się do pogarszania się sytuacji w tym kraju. Mimo imponującego wzrostu gospodarczego, który Łotwa odnotowywała od momentu odzyskania niepodległości, różnice między centrum w Rydze a peryferiami kraju są znaczne. O tym dlaczego tak się dzieje i jakie to ma skutki opowiada Bartosz Chmielewski, analityk OSW.
Film o Estonii: https://www.youtube.com/watch?v=LbGC5j5Ov6U
Film o Łatgalii: https://www.youtube.com/watch?v=KPwfXYz7l6Y
Komentarz Daleko od Rygi: łotewskie problemy niezrównoważonego rozwoju https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-03-15/daleko-od-rygi-lotewskie-problemy-niezrownowazonego-rozwoju
5/26/2023 • 32 minutes, 39 seconds
Problemy Niemiec z uchodźcami
O problemach Niemiec z uchodźcami: sporze pomiędzy władzami federalnymi a władzami landowymi o finansowanie pobytu uchodźców, próbach ograniczenia ich napływu, a także wpływie rosnącej liczby uchodźców na niemiecką scenę polityczną opowiada analityk OSW, Kamil Frymark. Zapraszamy do słuchania!
INSTAGRAM OSW - https://www.instagram.com/osw_pl/
5/18/2023 • 34 minutes, 13 seconds
Strzelaniny w Serbii. Skąd się bierze przemoc w serbskim społeczeństwie?
W ciągu 48 godzin w Serbii doszło do dwóch masowych strzelanin. Władze zapowiadają zaostrzenie kontroli nad posiadaczami broni oraz więcej policji dla zapewnienia bezpieczeństwa. Obywatele protestują na ulicach. O ostatnich wydarzeniach w Serbii rozmawiamy z analityczką OSW ds. Bałkanów, Martą Szpalą. Zapraszamy do słuchania!
5/11/2023 • 30 minutes, 49 seconds
Indie. Kluczowy partner dla Niemiec?
Znaczenie Indii w niemieckiej polityce rośnie. Indie mogą stać się zarówno ważnym partnerem RFN, jak i alternatywą dla uzależnienia od Chin w obliczu narastających napięć na linii Waszyngton-Pekin. W najnowszym odcinku podcastu OSW opowiada o tym Lidia Gibadło. Zapraszamy do słuchania!
Analiza relacji RFN-Indie na stronie OSW - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-04-26/panstwo-kluczowe-rosnace-znaczenie-indii-w-polityce-i
Zdjęcie - https://www.flickr.com/photos/meaindia/
5/8/2023 • 21 minutes, 13 seconds
Czego uczy się białoruskie dzieci? Militaryzacja i ideologizacja wychowania na Białorusi
Już 9-letnie dzieci na Białorusi uczy się posługiwania bronią. Celem, jaki ma Łukaszenka jest indoktrynacja już od najmłodszych lat. Militaryzacja wychowania na Białorusi postępuje. O tym jak wygląda dziś życie na Białorusi i jak Białoruś próbuje ideologizować szkolnictwo opowiadają Piotr Żochowski i Kamil Kłysiński.
Film o najnowszej historii Białorusi: https://www.youtube.com/watch?v=irYJkTcYAWs
Film o Junarmii: https://www.youtube.com/watch?v=JCXx5jzYpVY
Raport OSW Orientacja na przetrwanie. Białoruskie elity polityczne i biznesowe po roku 2020: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/PW_88_Orientacja-na-przetrwanie_net_1.pdf
Anglojęzyczny kanał OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
5/4/2023 • 29 minutes, 35 seconds
O istocie Rosji. Czego możemy dowiedzieć się o Rosji od Włodzimierza Bączkowskiego?
W dzisiejszym odcinku spojrzymy na Rosję z perspektywy pism wybitnego polskiego pisarza politycznego Włodzimierza Bączkowskiego. Tworzył on w okresie międzywojennym oraz tuż po II wojnie światowej, jednak jego pisma są dziś zadziwiająco aktualne. O Włodzimierzu Bączkowskim i jego spojrzeniu na Rosję opowiada Wojciech Konończuk, dyrektor OSW.
4/28/2023 • 44 minutes
Globalne starcie o elektromobilność. Chiny - USA - Europa
Tematem dzisiejszego odcinka jest elektromobilność, rywalizacja Chiny-USA i jej skutki dla Europy. Jak to się stało, że Chiny w dużej mierze uzależniły od siebie europejski przemysł samochodowy w segmencie samochodów elektrycznych? Jakie działania podejmują Amerykanie, aby promować własny przemysł samochodowy i elektromobilność? Jak to może wpłynąć na Europę? Na te i inne pytania odpowiada Konrad Popławski, ekspert OSW.
Komentarz „Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-03-30/globalne-starcie-o-elektromobilnosc-zagrozeniem-dla-europy
Raport „Na zakręcie. Kryzys niemieckiej branży motoryzacyjnej”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-18/na-zakrecie
Wspominany podcast o niemieckiej branży motoryzacyjnej: https://open.spotify.com/episode/2AnX6k6l1jtjOsaKjDwSDi?si=k3duE7jzTnqobgYFiiQMsQ
4/20/2023 • 27 minutes, 54 seconds
Relacje Izrael - państwa arabskie
W dzisiejszym odcinku analizujemy relacje Izraela i państw arabskich. Jak kształtują się relacje Izraela z państwami arabskimi regionu? Czy po 2020 i 2021 roku rzeczywiście jest szansa na trwałe nawiązanie głębszych relacji między tymi krajami? Jaki wpływ na to ma konflikt izraelsko-palestyński? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Zielińska, ekspertka OSW.
Kanał anglojęzyczny OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
Główny kanał OSW: https://www.youtube.com/@OSWOsrodekStudiowWschodnich
Komentarz na stronie OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-04-04/izrael-i-panstwa-arabskie-miedzy-konfliktem-a-wspolzaleznoscia
4/17/2023 • 20 minutes, 36 seconds
Wybory prezydenckie w Czarnogórze: koniec ery Djukanovicia
W dzisiejszym odcinku poruszymy temat wyborów prezydenckich w Czarnogórze. Kim jest nowy prezydent Czarnogóry Jakov Milatović? Czemu Milo Djukanović przegrał te wybory? Jaka przyszłość czeka Czarnogórę? Jaka będzie polityka międzynarodowa nowego prezydenta? Na te wszystkie pytania odpowie Marta Szpala- ekspertka OSW.
4/7/2023 • 27 minutes, 8 seconds
Kryzys polityczny w Bułgarii. Bułgaria po piątych wyborach w ciągu dwóch lat
Zakończyły się kolejne wybory w Bułgarii. Były to piąte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne w Bułgarii. W tym kraju trwa kryzys polityczny, wciąż nie jest możliwe wyłonienie trwałej większości parlamentarnej. Jak wygląda Bułgaria po wyborach? Co się zmieniło? Czy jest szansa na stabilną większość? Na czym polega obecny kryzys? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Kobeszko, analityk OSW.
4/6/2023 • 20 minutes, 37 seconds
Neototalitaryzm Rosji. Czy jest szansa na zmiany w Rosji? Jak zmieniła się przez ostatni rok?
Dlaczego słowo „neototalitaryzm” najlepiej określa kraj jakim jest Rosja? Dzisiaj, po ponad roku od rozpoczęcia nowej fazy wojny na Ukrainie podsumowujemy to jak zmieniła się Rosja. Jakie zmiany obserwujemy w jej systemie politycznym? Czy jest szansa na zmiany w Rosji? Czy putinizm jest trwalszy od Putina? Czy elity kremlowskie są dziś silniejsze czy słabsze niż przed rozpoczęciem wojny? Na te i inne pytania odpowiada Maria Domańska, ekspertka OSW.
Film o Prigożynie: https://www.youtube.com/watch?v=nxFB4KhWmo8
Link do anglojęzycznego kanału: https://www.youtube.com/watch?v=VMvdFh7NcTs
3/31/2023 • 42 minutes, 1 second
Wprowadzenie do wyborów w Turcji. Dlaczego są tak ważne?
Zbliżają się wybory w Turcji, zarówno parlamentarne jak i prezydencie. Ten podcast to wprowadzenie do najważniejszych wydarzeń związanych z tymi wyborami. Dlaczego są tak ważne? Jakie są cele Erdogan i AKP? Jak może wyglądać Turcja po wyborach? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej.
Anglojęzyczny kanał OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
Główny kanał OSW: https://www.youtube.com/@OSWOsrodekStudiowWschodnich
3/29/2023 • 42 minutes, 46 seconds
Kosowo-Serbia. Próby porozumienia
W dzisiejszym odcinku omawiamy próby porozumienia Kosowo-Serbia. Czy rzeczywiście konflikt Kosowo-Serbia może zostać zakończony? Jak Zachód próbował doprowadzić do porozumienia? Jak dziś wyglądają relacje Kosowo-Serbia? Konflikt, którego przedmiotem jest uznanie Kosowa trwa, czy może wkrótce zostać zakończony? Na te i inne pytania odpowiada Marta Szpala, ekspertka OSW.
Poprzedni odcinek o Kosowie i Serbii: https://open.spotify.com/episode/3XJErIQ0OYIozm7rz2snrV?si=yiewzwX5T7mSqIgIzfohYg
Link do najnowszego anglojęzycznego podcastu: https://www.youtube.com/watch?v=mD06CsfgkdQ
3/24/2023 • 45 minutes, 37 seconds
Czy Izraelowi grozi wojna domowa? Protesty w Izraelu - o co chodzi?
Trwają wielkie protesty w Izraelu. Prezydent tego kraju ostrzega przed ryzykiem wybuchu wojny domowej. O co chodzi? Czego dotyczą protesty? Jak mogą się dalej rozwinąć? Jakie jest ich tło? Do czego dążą demonstranci? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, ekspert OSW.
Link do naszego angielskiego kanału: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
3/20/2023 • 24 minutes, 32 seconds
Wybory w Kazachstanie
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o wyborach w Kazachstanie, a także o konsekwencjach tych wyborów dla kraju.
3/17/2023 • 11 minutes, 4 seconds
Wybory w Estonii - głosowanie internetowe, zmiany po wyborach, jak głosowali rosyjskojęzyczni
W ostatnich dniach zakończyły się wybory parlamentarne w Estonii 2023. Co zmieniły wybory w Estonii? Jak wygląda system głosowania internetowego? Czy Estończycy z niego korzystają? Jak może zmienić się Estonia po wyborach? Jak głosowała grupa rosyjskojęzycznych mieszkańców Estonii? Na te i inne pytania odpowiada Bartosz Chmielewski, analityk OSW.
3/9/2023 • 24 minutes, 43 seconds
Po co Chinom Łukaszenka i po co Łukaszence Chiny?
Łukaszenka odbył wizytę w Chinach. Co przyniosło spotkanie Łukaszenka-Xi Jinping? Jak dziś wyglądają relacje Białoruś-Chiny? Jakie ta wizyta ma znaczenie w kontekście relacji Rosja-Chiny? Na te i inne pytanie odpowiadają Kamil Kłysiński i Michał Bogusz.
3/8/2023 • 12 minutes, 58 seconds
Chiński "plan pokojowy" dla Ukrainy. W co gra Pekin?
W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chińczycy przedstawili "plan pokojowy", który trudno nazwać planem, a jego celem może być coś innego niż pokój pomiędzy Rosją i Ukrainą. Czemu ma służyć chińska propozycja? Odpowiada ekspert OSW, Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
2/28/2023 • 12 minutes, 11 seconds
Mołdawia wobec Rosji po roku wojny
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich, Kamil Całus opowie o procesie osłabiania rosyjskich wpływów w Mołdawii. O tym jak Mołdawia zmieniła się na przestrzeni roku i o tym jakie działania podjął rząd, aby uniezależnić się od Rosji. W odcinku jest poruszony temat ostatnich wiadomości na temat Mołdawii- unieważnienia przez Putina dekretu o uznaniu suwerenności Mołdawii, a także o planach wysadzenia lotniska w Kiszyniowie.
2/24/2023 • 34 minutes, 23 seconds
Gospodarka Ukrainy. W jakim jest stanie rok po rosyjskim ataku?
Dzisiejszym tematem jest gospodarka Ukrainy. Jakie są szacunki co do skali zniszczeń? Jak przebiega odbudowa? W jakim stanie jest infrastruktura energetyczna? Jak radzi sobie budżet Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada Sławomir Matuszak, analityk OSW.
Zapraszamy na stronę: osw.waw.pl/rokwojny
2/23/2023 • 21 minutes, 33 seconds
Jak może wyglądać Ukraina po wojnie? Wizje odbudowanej Ukrainy. Jaką przyszłość ma ukraińskie państwo?
Na Ukrainie coraz trwa coraz więcej dyskusji na temat tego, jak ma wyglądać ukraińskie państwo po wojnie. Co na ten temat sądzą Ukraińcy? Jak widzą swoją przyszłość? W jakim kierunku chcą iść? Nie wiemy, jakie rozstrzygnięcie przyniesie wojna na Ukrainie, jednak Ukraińcy coraz więcej myślą na temat przyszłej odbudowy. O tym, jak może wyglądać powojenna Ukraina mówi Jadwiga Rogoża, ekspertka OSW.
2/20/2023 • 39 minutes, 31 seconds
Co się dzieje w Mołdawii? Zmiana rządu, ostrzeżenia o zamachu stanu, rakiety przelatujące nad Mołdawią
W ostatnich dniach w mediach pojawia się sporo doniesień o Mołdawii. Mowa między innymi o zmianie rządu, ostrzeżeniach o ryzyku organizacji przez Rosję zamachu stanu czy rakietach, które przeleciały przez terytorium Mołdawii. Niektórzy próbują łączy te wszystkie wydarzenia i dopisywać do nich różne teorie. W tym odcinku Kamil Całus, mówi o wydarzeniach których świadkiem jest Mołdawia. Czy rzeczywiście obserwujemy niebezpieczne wydarzenia? Czy w Mołdawii dzieje się coś szczególnie wyjątkowego, co może grozić bezpieczeństwu tego kraju?
2/14/2023 • 29 minutes, 49 seconds
Relacje Chiny-USA po incydencie z chińskim balonem
2 lutego przedstawiciele Pentagonu ogłosili wykrycie nad terytorium Stanów Zjednoczonych obiektu, który określili jako „chiński balon wywiadowczy”. Jak to wpływa na relacje Chiny-USA? O co chodzi o w tej sprawie? Na te i inne pytania odpowiada Michał Bogusz, analityk OSW ds. Chin.
2/9/2023 • 12 minutes, 53 seconds
Saakaszwili pozostanie w więzieniu. Co się dzieje z byłym prezydentem Gruzji?
W tym odcinku omawiamy aktualną sytuację polityczną w Gruzji. W poniedziałek gruziński sąd zdecydował, że Micheil Saakaszwili pozostanie w więzieniu. Według samego Saakaszwilego oznacza to dla niego „wyrok śmierci”. O co chodzi? Jaki jest stan byłego prezydenta? Jakie jest tło obecnego konfliktu w Gruzji? Na te i inne pytania odpowiada Wojciech Górecki, analityk OSW.
2/7/2023 • 17 minutes, 21 seconds
Niemcy w 2023 roku. Jaka może być polityka wobec Ukrainy i Rosji? Jakie wyzwania czekają Niemców w polityce wewnętrznej? Czy koalicja przetrwa?
W dzisiejszym odcinku mówimy o wyzwaniach, jakie czekają Niemców w trwającym już roku. Jak mogą wyglądać relacje Niemcy-Rosja i Niemcy-Ukraina? Czy jest powrót do poprzedniej polityki? Czy postawa, jaką przybrali Niemcy wobec wojny na Ukrainie może się zmienić? Jak mogą wyglądać Niemcy 2023? Na te i inne pytania odpowiada Anna Kwiatkowska, kierowniczka Zespołu Niemieckiego OSW.
Film o Białorusi: https://www.youtube.com/watch?v=irYJkTcYAWs
2/7/2023 • 33 minutes, 54 seconds
Czy nowe dostawy broni na Ukrainę to przełom?
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o najnowszych dostawach broni na Ukrainę. Jak może zmienić się wojna na Ukrainie? Czy ostatnie decyzje stanowią przełom? Czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o przyszłe dostawy broni na Ukrainę? Na te i inne pytania odpowiada Jacek Tarociński, analityk OSW.
Odcinek został nagrany 27 stycznia 2023 roku.
1/31/2023 • 20 minutes, 39 seconds
Wybory w Czechach. Generał Pavel nowym prezydentem
W najnowszym odcinku podcastu podsumowujemy drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach, w której zwyciężył generał Petr Pavel. Co pozwoliło mu pokonać rywala, który w pierwszej turze otrzymał bardzo podobną ilość głosów? Jaką rolę w czeskich wyborach odegrała trwająca wojna na Ukrainie? Co przyniesie prezydentura Pavela? Odpowiada analityk OSW, Krzysztof Dębiec. Zapraszamy do słuchania!
1/30/2023 • 16 minutes, 6 seconds
Napięcia między Azerbejdżanem i Armenią. Misja Unii Europejskiej i bierność Rosji
W Górskim Karabachu zaczyna brakować żywności. Wszystko przez blokadę jedynej drogi łączącej nieuznawaną republikę z Armenią. Blokada została zorganizowana przez azerbejdżańskich ekologów. W tle jest spór o drogowe połączenie pomiędzy Azerbejdżanem a eksklawą w Nachiczewanie. Opowiada o tym analityk OSW, Wojciech Górecki. Zapraszamy do słuchania!
1/27/2023 • 13 minutes, 12 seconds
Bezpieczne niebo? Obrona powietrzna w państwach północno- i południowo-wschodniej flanki NATO
Czym jest obrona powietrzna i jakim celom służy? Jaki jest stan obrony powietrznej na północnej i południowo-wschodniej flance NATO? Jak wypadają na tym tle państwa aspirujące do członkostwa w sojuszu - Szwecja i Finlandia? Opowiada o tym analityk OSW, Jacek Tarociński. Zapraszamy do słuchania!
1/20/2023 • 19 minutes, 34 seconds
Leopardy dla Ukrainy i reforma Bundeswehry. Co zrobi nowy minister obrony Niemiec?
Niemcy mają nowego ministra obrony. Został nim Boris Pistorius z SPD. Przed niem wiele wyzwań, przede wszystkim reforma Bundeswehry, ale także kwestia militarnej pomocy dla Ukrainy. Opowie o tym Justyna Gotkowska, wicedyrektor OSW. Zapraszamy do słuchania!
1/18/2023 • 22 minutes, 55 seconds
Dlaczego Rumunia wciąż nie jest w Strefie Schengen?
W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada dlaczego Rumunia wciąż jest poza Strefą Schengen. Przyjęciu Rumunii sprzeciwiła się ostatnio Austria. Zapraszamy do słuchania.
1/13/2023 • 21 minutes, 8 seconds
Chorwacja w strefie euro. Jakie będzie to miało konsekwencje?
Od 1 stycznia Chorwacja jest w strefie euro i strefie Schengen. Skąd decyzja o stosunkowo szybkim przyjęciu euro? Wiele z krajów wciąż się na to nie zdecydowało. Dlaczego więc Chorwacja przyjęła euro? Jak euro może zmienić Chorwację? Czego spodziewają się sami Chorwaci? Jak to może wpłynąć na ich państwo i gospodarkę? Na te i inne pytania odpowiada Marta Szpala, ekspertka OSW.
1/10/2023 • 33 minutes, 32 seconds
Chiny. Podsumowanie roku cz. IV
Co wydarzyło się w Chinach w roku 2022? Jak wygląda stan relacji rosyjsko-chińskich? Co stało się z chińską polityko zero-covid? Odpowiada wicedyrektor OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
1/5/2023 • 1 hour, 13 minutes, 33 seconds
Słowacja: kryzys polityczny
Na Słowacji trwa kryzys polityczny. W skutek sporów wewnątrz koalicji upadł centroprawicowy rząd. Jak może zakończyć się kryzys? Jak w przyszłości może wyglądać Słowacja? Jak doszło do tej sytuacji? Jak zmiana rządu może wpłynąć na politykę Słowacji wobec Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec.
1/4/2023 • 33 minutes, 51 seconds
Zmiany w architekturze bezpieczeństwa. Podsumowanie roku cz. III
W kolejnym odcinku podsumowania roku 2022 rozmawiamy o światowej architekturze bezpieczeństwa. Jak wyglądają zmiany w relacjach transatlantyckich? Co przyniósł ten rok w kwestii zaangażowania USA w Europie? Jakie są cele USA w kontekście aktualnej sytuacji? Jak mogą wyglądać przyszłe relacje USA-Rosja? Na te i inne pytania odpowiada wicedyrektorka OSW, Justyna Gotkowska.
1/2/2023 • 25 minutes, 6 seconds
Jak zmieniła się światowa gospodarka? Podsumowanie roku cz. II
W tym odcinku podsumowujemy zmiany w światowej gospodarce. Co zmienił ten rok? Jakie zmiany przyniósł w polityce energetycznej? Jak może wyglądać współpraca z Rosją w przyszłości? Jakie są koncepcje dotyczące przyszłego kształtu ładu gospodarczego? Na pytania odpowiadają Agata Łoskot-Strachota, Konrad Popławski i Sebastian Płóciennik.
1/1/2023 • 45 minutes, 45 seconds
Jak zmieniła się pozycja Rosji na świecie? Podsumowanie roku cz. I
W pierwszej części naszego podsumowania roku opowiadamy o tym, jak dziś wygląda Rosja i jej pozycja na świecie. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na byłe republiki ZSRR? Jak dziś wygląda mapa rosyjskich wpływów? Jak na wojnę zareagowali dotychczasowi partnerzy Moskwy? Jak z perspektywy roku wyglądają relacje Chiny-Rosja? Na te i inne pytania odpowiadają Wojciech Konończuk (dyrektor OSW), Marek Menkiszak (kierownik Zespołu Rosyjskiego) i Krzysztof Strachota (kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej).
Kolejne podsumowanie roku, w którym zajmiemy się światową gospodarką już 1.01.
12/31/2022 • 1 hour, 57 seconds
Skąd nowe napięcia pomiędzy Kosowem i Serbią?
Ostatnie tygodnie obfitują w doniesienia o kolejnych niepokojach na terenie północnego Kosowa. Jakie są źródła tych napięć, ale też jak wyglądają dziś relacje pomiędzy Kosowem i Serbią tłumaczy analityczka OSW, Marta Szpala.
12/28/2022 • 51 minutes, 34 seconds
Kim jest analityk? Na czym polega praca analityka w OSW?
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, na czym polega nasza praca. Kim jest analityk? Jaka jest specyfika tej pracy? Jakie cechy musi mieć dobry analityk? Na te i inne pytania odpowiadają Marek Menkiszak (kierownik Zespołu Rosyjskiego) i Krzysztof Strachota (kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej).
Link do zakładki z rekrutacją do OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/bip/485
Aktualne (21.12) ogłoszenia:
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Turcji (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-turcji)
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Węgier (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-wegier)
Rekrutacja na stanowiska eksperckie: ds. polityki wewnętrznej Rosji i ds. polityki zagranicznej Rosji (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowiska-eksperckie-ds-polityki-wewnetrznej-rosji-i-ds-polityki-zagranicznej)
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Chin (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-chin)
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. europejskiego bezpieczeństwa (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-europejskiego-bezpieczenstwa)
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. polityki energetycznej Rosji (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-polityki-energetycznej-rosji)
Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Bałkanów (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-balkanow-0)
Rekrutacja na stanowisko specjalisty/specjalistki ds. anglojęzycznych podcastów i wideo (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-specjalisty/specjalistki-ds-anglojezycznych-podcastow-i-wideo)
12/21/2022 • 42 minutes, 14 seconds
Kijów kontra kościół prawosławny patriarchatu moskiewskiego
W dzisiejszym odcinku podcastu OSW o zmaganiach władz Ukrainy z kościołem prawosławnym patriarchatu moskiewskiego opowie Jadwiga Rogoża. Zapraszamy do słuchania!
Analiza Jadwigi Rogoży i Piotra Żochowskiego - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-12-01/kijow-kontra-kosciol-prawoslawny-patriarchatu-moskiewskiego
12/16/2022 • 17 minutes, 10 seconds
Czy Niemcom grozi blackout?
W dzisiejszym odcinku niemiecka energetyka i pytanie czy naszym zachodnim sąsiadom grozi blackout? Z czym może się wiązać kryzys energetyczny 2022? Czy Niemcom może zabraknąć prądu? Jak na najgorsze scenariusze przygotowują się Niemcy? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, analityk OSW.
12/10/2022 • 36 minutes, 42 seconds
Tajwan. Krótka historia
Tajwan. Jaka jest historia tej wyspy? O lokalnej ludności, Holendrach, Chińczykach i Japończykach opowiada analityk OSW, Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
12/6/2022 • 29 minutes, 43 seconds
Aktywność Turcji na Bałkanach Zachodnich
O wpływach tureckich na Bałkanach porozmawiamy z Martą Szpalą- ekspertką Ośrodka Studiów Wschodnich.
12/5/2022 • 43 minutes, 33 seconds
Koniec epoki. Jiang Zemin nie żyje. Kim był? Co symbolizował? Jak to wpływa na protesty w Chinach?
W Szanghaju zmarł Jiang Zemin popularnie nazywany "ropuchem". Kim był były przywódca chiński przywódca? Dlaczego jego śmierć jest istotnym symbolem? Na te i inne pytania odpowiada Michał Bogusz, ekspert OSW.
O protestach w Chinach mówiliśmy także na naszym YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZjyQwWUenN4
11/30/2022 • 15 minutes, 13 seconds
Śmierć białoruskiego ministra spraw zagranicznych. Biografia Makieja, teorie dot. jego śmierci, pozycja Łukaszenki
Zmarł minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. W tym odcinku Kamil Kłysiński opowiada o jego biografii. Czy zmarły minister rzeczywiście był politykiem prozachodnim? Co wiemy o okolicznościach jego śmierci? Ekspert OSW odnosi się także do teorii, których przedmiotem jest sam Łukaszenka i jego pozycja.
11/28/2022 • 15 minutes, 17 seconds
Wybory w Kazachstanie i pierestrojka Tokajewa
W dzisiejszym odcinku podsumowujemy przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie. Jak do nich doszło? Co było ich stawką? Jaki wynik uzyskał prezydent Tokajew? Czy wybory były uczciwe i co oznaczają dla przyszłości Kazachstanu. Na te i inne pytania odpowiadał Wojciech Górecki, analityk OSW.
11/25/2022 • 14 minutes, 34 seconds
Czy Chiny wychodzą z dyplomatycznej izolacji?
Xî Jinping spotkał się z Joe Bidenem przed szczytem G20. Czy zwiastuje to reset w relacjach USA-Chiny? Jakie cele przyświecają Chińczykom? Jaki jest stan relacji Chiny-Rosja? Opowiada o tym wicedyrektor OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
11/24/2022 • 22 minutes, 41 seconds
Co się dzieje w Czechach? Stosunek do wojny na Ukrainie. Czy Babiš wróci do władzy? Czy generał zostanie prezydentem?
W dzisiejszym odcinku przenosimy się do Czech. Jaki jest stosunek Czechów do wojny na Ukrainie? Czy Czesi nadal będą pomagać Ukrainie? Drugim tematem są zbliżające się wybory prezydenckie w Czechach. Co zmienią? Czy Babiš wróci do władzy? Czy prezydentem zostanie popularny generał? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec, analityk OSW.
11/18/2022 • 26 minutes, 1 second
Energetyczna wojna pomiędzy Mołdawią i Naddniestrzem?
Kamil Całus wyjaśnia kulisy energetycznego kryzysu, do jakiego doprowadził brak porozumienia pomiędzy Mołdawią i Naddniestrzem. Zapraszamy do słuchania!
11/10/2022 • 24 minutes, 21 seconds
Do 200 mld euro na walkę z cenami energii. Kontrowersje wobec niemieckiego planu parasola finansowego
Niemcy planują przeznaczyć do 200 mld na walkę z cenami energii. Utworzenie „parasola” finansowego w wysokości do 200 mld euro służącego interwencji na rynku energii budzi kontrowersje w całej Unii. Dlaczego? Jak należy odczytywać niemiecką decyzję? Co ona oznacza dla konkurencyjności w UE? Na te i inne pytania odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
11/9/2022 • 14 minutes, 44 seconds
Po wizycie Scholza w Chinach. Relacje Niemcy-Chiny, cele Chin wobec Europy, konflikty w niemieckiej koalicji
W dzisiejszym odcinku omawiamy skutki wizyty kanclerza Scholza w Chinach. Jak wyglądają relacje Niemcy-Chiny i Chiny-Zachód? Jakie cele chcieli zrealizowa ć Chińczycy? Dlaczego wizyta budziła tak duże kontrowersje w Niemczech i co mówiono o niej w Chinach? Na te i inne pytania odpowiadają Lidia Gibadło, Sebastian Płóciennik i Michał Bogusz.
Podcast o relacjach Niemcy-Chiny: https://open.spotify.com/episode/5T9T2Q4xW3yee7h4NeDqw0?si=dfc4b64a562d4a19
Podcast o globalnych powiązaniach gospodarczych: https://open.spotify.com/episode/63RJHM5Pm0WhpFlQmmu3t4?si=853e710200434d38
Rosja 29 października ogłosiła wycofanie się z porozumienia zbożowego. Kilka dni później tę decyzję odwołała. Dlaczego tak się stało? Co to mówi o polityce wobec Rosji? Czy ma to związek z relacjami Rosja-Turcja? Na te i inne pytania odpowiada Iwona Wiśniewska, ekspertka OSW.
11/3/2022 • 15 minutes, 10 seconds
Nowy rząd w Szwecji. Podsumowanie sytuacji po wyborach
Dzisiejszy temat to Szwecja i jej nowy rząd. Co się zmieni w polityce wewnętrznej i zagranicznej? Kto będzie w najbliższym czasie rządził Szwecją? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, ekspertka OSW.
10/28/2022 • 14 minutes, 52 seconds
Xî Jinping jak Mao? Wnioski ze Zjazdu Komunistycznej Partii Chin
W dzisiejszym odcinku podcastu OSW Michał Bogusz podsumowuje XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Przedłużenie rządów Xî, deklaracje wzmocnienia armii, Tajwan, Zero COVID i wyprowadzenie Hu Jintao - co zapamiętamy z tego zjazdu? Zapraszamy do słuchania!
10/26/2022 • 24 minutes, 24 seconds
Paradoksy izraelskiej polityki
W tym odcinku prezentujemy krótki przewodnik po izraelskiej scenie polityce: jakie partie składają się na tamtejszą scenę polityczną, co dzieli izraelskich polityków i wyborców, przed jakimi wyzwaniami staje państwo Izrael. Opowiada analityk OSW, Marek Matusiak.
Raport Marka Matusiaka o izraelskiej polityce: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2022-09-27/paradoksy-izraelskiej-polityki
10/24/2022 • 39 minutes, 33 seconds
Jaka jest aktualna taktyka Kremla?
Jak obecnie wygląda rosyjska taktyka? Jakie cele ma Rosja? Na co liczy Kreml w najbliższych miesiącach? Czy wojna na Ukrainie to polityczna porażka Kremla? Na te i inne pytania odpowiada Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego w OSW.
10/21/2022 • 33 minutes, 28 seconds
Rosja: groźby i oferty współpracy energetycznej. Szantaż energetyczny i próby podzielenia Zachodu
Dr Szymon Kardaś opowiada o dalszym rosyjskim szantażu energetycznym. Na czym polega? Jak Rosja próbuje podzielić Zachód? Jak wykorzystuje do tego propozycje projektu Rosja-Turcja i budowy wielkiego gazowego hubu? Jak może wyglądać dalsza energetyczna eskalacja na linii Rosja-Zachód? Na te i inne pytania odpowiada dr Szymon Kardaś
10/16/2022 • 32 minutes, 42 seconds
Gazprom przykręca kurek. Rosyjskiej rakiety nad Mołdawią
W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o problemach Mołdawii: Gazprom zmniejszył dostawy gazu do tego kraju, co może się również przełożyć na problemy z produkcją energii elektrycznej. W ostatnich dniach nad Mołdawią przeleciały również rosyjskie rakiety, wymierzone w cele na Ukrainie. To wydarzenie przypomniało o słabości mołdawskiej armii.
10/13/2022 • 24 minutes, 30 seconds
Wybory w Bułgarii - co zmienią?
W dzisiejszym odcinku wraz z analitykiem OSW, Łukaszem Kobeszką, podsumowujemy wyniki wyborów w Bułgarii. Zapraszamy do słuchania!
10/6/2022 • 25 minutes, 29 seconds
Co przyniosą wybory w Bośni i Hercegowinie?
W dzisiejszym odcinku podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Martą Szpalą o nadchodzących wyborach w Bośni i Hercegowinie.
10/1/2022 • 32 minutes, 30 seconds
Co przyniosą wybory na Łotwie?
Już w sobotę na Łotwie odbędą się wybory parlamentarne. Czego można się po nich spodziewać? Jakie znaczenie miał w kampanii wyborczej "czynnik rosyjski"? Dlaczego łotewska scena polityczna jest tak rozdrobniona (prawie 20 partii bierze udział w wyborach)? O tym opowie analityk OSW, Bartosz Chmielewski.
9/30/2022 • 16 minutes
Węgry za zniesieniem sankcji? Presja Budapesztu na Unię Europejską.
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Andrzejem Sadeckim o tym jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniała się polityka Węgier wobec Rosji w kontekście wojny na Ukrainie.
9/28/2022 • 13 minutes, 19 seconds
Baltic Pipe. Jak zmieni sytuację gazową Polski?
Dziś oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu. Jak uruchomienie tego połączenia wpłynie na sytuację gazową Polski? Opowiada o tym Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zapraszamy do słuchania!
9/27/2022 • 17 minutes, 25 seconds
Dlaczego Łukaszenka wciąż trwa przy Putinie? Co Łukaszenka mówi o Polsce?
Dziś omawiamy politykę Aleksandra Łukaszenki wobec Rosji i Polski. Dlaczego Łukaszenka wciąż pozostaje lojalny wobec Putina? Co mówi Łukaszenka o Polsce? Dlaczego prowadzi tak agresywną politykę? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
9/24/2022 • 16 minutes, 49 seconds
Konflikt Kirgistan-Tadżykistan. O co chodzi?
Od 14 września obserwowaliśmy ostre starcia między siłami Kirgistanu i Tadżykistanu niemal na całej długości granicy. W tym odcinku opowiemy o co chodzi w konflikcie Kirgistan-Tadżykistan. Jak reagują na niego Rosja i Chiny? Jakie są przewidywania na przyszłość? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Strachota.
9/22/2022 • 15 minutes, 1 second
Co oznaczają decyzje Kremla o mobilizacji i tzw. referendach? Mobilizacja w Rosji, użycie broni jądrowej, strategia Kremla
W dzisiejszym odcinku mobilizacja w Rosji oraz tzw. referenda aneksyjne. Marek Menkiszak odpowiada na pytania o skutki mobilizacji, potencjalne użycie broni jądrowej oraz strategię Kremla.
Link do filmu z Andrzejem Wilkiem: https://youtu.be/kkXLVciutjk
9/21/2022 • 28 minutes, 4 seconds
Napięcia w niemieckiej koalicji
W tym odcinku omawiamy napięcia w niemieckiej koalicji rządzącej. Jak dzisiaj wygląda niemiecka polityka? Jak wyglądają relacje w koalicji SPD-Zieloni-FDP? Jak radzi sobie z tym Olaf Scholz? Co może czekać Niemcy w najbliższych miesiącach? Na te i inne pytania odpowiadają analitycy OSW Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
9/19/2022 • 44 minutes, 3 seconds
Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Spotkanie Putin - Xi Jinping
W najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Strachota z OSW komentuje wydarzenia na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który w tym tygodniu odbył się w Uzbekistanie. Zapraszamy do słuchania!
9/16/2022 • 11 minutes, 54 seconds
Co dalej z ukraińską ofensywą? Skutki i przyszłość wojny na Ukrainie
O rezultatach ukraińskiej kontrofensywy z zeszłego tygodnia oraz jej wpływie na dalszy ciąg wojny na Ukrainie opowiada Piotr Żochowski w najnowszym odcinku podcastu. Zapraszamy do słuchania!
9/15/2022 • 30 minutes, 29 seconds
Niemiecka broń dla Ukrainy
Początkowo Niemcy w ogóle nie chciały wysyłać broni Ukrainie. Zmianę przyniosła rosyjska inwazja, ale nawet po jej rozpoczęciu, niemieckie dostawy broni dla walczących Ukraińców pozostały ograniczone. Skala niemieckiej pomocy jest zdecydowanie mniejsza niż amerykańskiej, brytyjskiej czy polskiej. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawiamy z analityczką OSW, Justyną Gotkowską.
Analiza dot. broni przekazywanej przez Niemcy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-09-07/niemieckie-dylematy-dotyczace-dostaw-broni-dla-ukrainy
9/9/2022 • 24 minutes, 26 seconds
Jak kobiety walczą o niepodległą Ukrainę?
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich Jadwiga Rogoża opowie o walce kobiet o niepodległość Ukrainy. Omawiamy między innymi aktywność kobiet w ukraińskiej armii oraz różne inne sposoby, które są podejmowane.
9/6/2022 • 24 minutes, 29 seconds
Nowa zimna wojna? Zmiany w globalnym ładzie po inwazji na Ukrainę
Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła zmiany na międzynarodowej scenie politycznej. Coraz wyraźniej wyłaniają się dwa rywalizujące ze sobą bloki państw, ale analogia do czasów zimnej wojny może być myląca. Opowiada o tym analityk OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
9/2/2022 • 38 minutes, 13 seconds
Co rosyjscy milenialsi sądzą o wojnie i polityce?
Temat dzisiejszego odcinka to postawy młodych, dorosłych Rosjan. Co sądzą wojnie? Jak dzisiejsi dwudziesto i trzydziestolatkowie sądzą o Putinie? Jakie są ich poglądy polityczne? Czy wpłynął na nie dostęp do zachodniej kultury? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Chawryło, ekspertka OSW.
Film o rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie: https://www.youtube.com/watch?v=KPwfXYz7l6Y
9/1/2022 • 29 minutes, 43 seconds
Na czym polega rosyjski szantaż gazowy? Czy Rosja może dalej zmniejszać dostawy? Czy Gazprom szuka alternatyw dla Europy?
Dzisiejszym odcinku kompendium wiedzy o rosyjskim szantażu gazowym. Dr Szymon Kardaś opowiada o tym, w co gra Rosja i na czym polega szantaż gazowy. Czy kryzys energetyczny przynosi także straty samej Rosji? Czy Rosję stać na odcięcie się od Europy? Co dalej z Nord Stream 2? Te i inne zagadnienia omawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW.
8/26/2022 • 1 hour, 12 minutes, 34 seconds
Pół roku wojny. Jaką strategię ma Rosja? Prognozy na najbliższe miesiące, wojna na Ukrainie dzisiaj
Ten materiał to zapis audio z naszego filmu na YouTube: https://youtu.be/Xg_NTpbHlwc
Komentarz „Wojna jak nowa normalność: Ukraina pół roku od rosyjskiej inwazji” autorstwa Tadeusza Iwańskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2022-08-23/wojna-jak-nowa-normalnosc-ukraina-pol-roku-od-rosyjskiej Komentarz „Obrona totalna.
Komentarz „Pół roku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie” autorstwa Andrzeja Wilka: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2022-08-24/obrona-totalna-pol-roku-rosyjskiej-agresji-przeciwko-ukrainie
8/24/2022 • 40 minutes, 22 seconds
Czy Niemcy zmienią swoją politykę wobec Chin?
W dzisiejszym odcinku omawiamy relacje Niemcy-Chiny. Jak zmienia się polityka zagraniczna Niemiec? Co mówi się o współpracy z Chinami? Jak bardzo niemiecka gospodarka jest uzależniona od Chin? Jakie są podobieństwa relacji Niemcy-Chiny do relacji Niemcy-Rosja? I jakie wnioski Niemcy wyciągnęli z pandemii i wojny na Ukrainie? Na te i inne pytania odpowiada Lidia Gibadło, ekspertka OSW.
Na zdjęciu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
8/21/2022 • 20 minutes, 47 seconds
Rumuńscy nacjonaliści
W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o rumuńskich nacjonalistach. Kim są nacjonaliści w Rumunii? Jak Rumunia reaguje na partię AUR? Czym jest ta partia i czy ma szansę na przejęcie władzy?
8/19/2022 • 33 minutes, 33 seconds
Co dalej z ukraińskim zbożem? Czy uda się zażegnać kryzys żywnościowy?
Z ukraińskich portów znów wypływają transporty zboża. Czy to jednak wystarczy by zażegnać potencjalny kryzys żywnościowy? O szczegółach opowiada analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Jakub Jakóbowski.
8/14/2022 • 20 minutes, 59 seconds
Sytuacja polityczna na Ukrainie. Jak zachowuje się opozycja? Jakie poparcie ma Zełenski?
W dzisiejszym odcinku Tadeusz Iwański opowiada o aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie. Jak wygląda polityka w czasie wojny na Ukrainie? Jakim poparciem cieszy się obecnie prezydent Ukrainy Zełenski? Jak zachowuje się opozycja?
8/12/2022 • 27 minutes, 16 seconds
Czy Turcja przeżywa kryzys gospodarczy?
Turecka waluta wciąż traci na wartości, inflacja przebiła 70%, ale z drugiej strony PKB wciąż rośnie, a bezrobocie jest stosunkowo niskie. Czy to już kryzys gospodarczy? A może Turcja może wyjść z tych kłopotów obronną ręką? Co to oznacza dla tureckiej polityki? O tym opowiada analityk OSW, Adam Michalski.
8/5/2022 • 28 minutes, 27 seconds
Jak Niemcy chcą walczyć z inflacją?
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o inflacji w Niemczech. Jak nasi sąsiedzi chcą z nią walczyć? Na czym polega Konzentrierte Aktion? Na te i inne pytania odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
8/3/2022 • 22 minutes, 17 seconds
[Q&A - Białoruś] Czy Białorusini są religijni? Co sądzą Białorusini o Polsce? Kto po Łukaszence?
Tematem dzisiejszego odcinka Q&A jest Białoruś. Co sądzą Białorusini o Polsce? Jak wygląda religia na Białorusi? Jakim językiem mówią Białorusini? Jak wygląda Białoruś 2022? Kim jest syn Łukaszenki? Jak wygląda Białoruś 2022? To tylko przykłady pytań, na które odpowiada Kamil Kłysiński, ekspert OSW.
8/1/2022 • 30 minutes, 36 seconds
Wino w kulturze i gospodarce Mołdawii
W dzisiejszym odcinku Mołdawia i mołdawskie wino. Jaką rolę ma wino w kulturze i gospodarce Mołdawii? Jak Mołdawia promuje swoje wina? Jakie miejsca warto odwiedzić w Mołdawii? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Kamilem Całusem i Tadeuszem Iwańskim.
7/29/2022 • 54 minutes, 58 seconds
Trudna droga Macedonii Północnej do Unii Europejskiej
Macedonia Północna najpierw musiała zmienić swoją oficjalną nazwę, by zaspokoić żądania Greków. Teraz nowe roszczenia wobec tego bałkańskiego państwa zgłaszają Bułgarzy. Czy Macedonia Północna dołączy w końcu do Unii Europejskiej? Opowiada o tym Marta Szpala, analityczka OSW zajmująca się Bałkanami.
Polecamy również analizę dotyczącą Macedonii, dostępną na stronie OSW -> https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-07-22/krucha-ugoda-macedonii-polnocnej-z-bulgaria
7/25/2022 • 48 minutes, 11 seconds
Spotkanie Putin - Erdogan. Jak wyglądają relacje rosyjsko-tureckie?
W Teheranie spotkali się przywódcy Rosji i Turcji. Jak wyglądają dziś relacje tych dwóch państw? Jakie cele mieli Erdogan i Putin? Opowiedzą eksperci OSW, Witold Rodkiewicz i Adam Michalski. Zapraszamy do słuchania!
7/21/2022 • 29 minutes, 35 seconds
Gigantyczna luka na niemieckim rynku pracy. Jak chcą ją załatać? Polityka migracyjna i gospodarka Niemiec
Nawet 1,7 miliona pracowników może brakować na niemieckim rynku pracy. Praca w Niemczech nie jest wystarczająco często wybierana przez emigrantów. Niemcom brakuje rąk do pracy. Jak to wpływa na Niemcy 2022? Jak niemiecki rząd chce załatać tę lukę? Jak ma wyglądać polityka migracyjna?
7/15/2022 • 26 minutes, 57 seconds
Ukraina i rosyjska kultura. Ukraińska muzyka, język rosyjski na Ukrainie, rosyjskie wpływy kulturowe
W dzisiejszym odcinku opowiemy o derusyfikacji Ukrainy. Z ukraińskiej przestrzeni publicznej znikają kolejne elementy rosyjskiej kultury, coraz popularniejszy jest język ukraiński oraz kultura tworzona w tym języku. Jak dziś wygląda ukraińska muzyka? W jakim języku tworzą artyści? Co z językiem rosyjskim na Ukrainie? Na te i inne pytania odpowiada Jadwiga Rogoża, ekspertka OSW.
Link do playlisty z ukraińską muzyką: https://open.spotify.com/playlist/5A8XAE5YRcEWUPhKlEqayU?si=15ffe8a3b4d1461c&nd=1
7/13/2022 • 39 minutes, 16 seconds
Porozumienie Turcja-Szwecja-Finlandia. Czy to zamyka sprawę? Co dalej z członkostwem Szwecji i Finlandii w NATO?
W dzisiejszym odcinku omawiamy porozumienia Turcja-Szwecja-Finlandia. Co ustalili przywódcy państw? Czy Turcja ostatecznie zgodzi się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO? Co chce w tej sprawie ugrać Turcja? Na te i inne pytania odpowiadają Justyna Gotkowska i Krzysztof Strachota.
7/8/2022 • 37 minutes, 2 seconds
Jak państwa G7 chcą rywalizować z Chinami?
Dziś w podcaście OSW rozmawiamy z Jakubem Jakóbowskim, czy państwa zachodnie, skupione w G7, mogą znaleźć realną alternatywę dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Zapraszamy do słuchania!
7/5/2022 • 33 minutes, 52 seconds
Czy szczyt NATO w Madrycie był historyczny?
Zapraszamy do słuchania!
7/1/2022 • 24 minutes, 29 seconds
[Q&A - Niemcy] Czy Niemcy wrócą do energii atomowej? Czy zmieni się niemieckie podejście do Ukrainy?
W nowym Q&A eksperci OSW odpowiadają na pytania o Niemcy. Elektrownie atomowe, Niemcy inflacja, relacje Niemcy-Rosja, Niemcy-Ukraina, reakcje Niemców na inflację, ocena rządów Angeli Merkel, polityczna przyszłość Zielonych, rosyjska mniejszość w Niemczech, obecna sytuacja AfD i Die Linkę - o tych, oraz o wielu innych kwestiach mówią Anna Kwiatkowska, Sebastian Płóciennik, Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
6/25/2022 • 45 minutes, 55 seconds
Trójmorze a wojna na Ukrainie
Czy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, inicjatywa Trójmorza nabierze rozpędu? Czy projekt tworzony przez 12 państw naszego regionu może wreszcie spełnić pokładane w nim oczekiwania? Jak postrzegają go Stany Zjednoczone? O tym rozmawiamy z kierownikiem zespołu środkowoeuropejskiego OSW, Konradem Popławskim.
6/21/2022 • 18 minutes, 22 seconds
Zmiany w niemieckiej polityce energetycznej
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o zmianach w niemieckiej polityce energetycznej. Co się zmieniło w Niemczech po 24 lutego? Jak wyglądają ich starania o uniezależnienie się od Rosji? Czy istnieje możliwość zmiany niemieckiego podejścia do atomu? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, analityk OSW.
6/17/2022 • 39 minutes, 28 seconds
Ukraińscy oligarchowie w czasie wojny
W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy ze Sławomirem Matuszakiem o ukraińskich oligarchach w czasie wojny.
6/14/2022 • 13 minutes, 16 seconds
[Q&A - Mołdawia, Naddniestrze] Dlaczego Mołdawia jest biedna? Co dalej z Naddniestrzem? Ilu Mołdawian jest w Polsce?
W tym odcinku główny temat to Mołdawia, Naddniestrze i sytuacja regionu. Kamil Całus odpowiada na Państwa pytania, które zbieraliśmy na YouTube i Twitterze. Wśród tematów chociażby sytuacja gospodarcza w Mołdawii. Dlaczego Mołdawia jest biedna? Mołdawia a Rumunia - czy są perspektywy zjednoczenia tych krajów? Mołdawianie w Polsce, ilu Mołdawian jest w Polsce? Poruszamy także tematy aktualne, takie jak Mołdawia wobec wojny na Ukrainie. Ważnym tematem w materiale jest Naddniestrze. Wojna na Ukrainie postawiła nowe pytania o przyszłość regionu i cele Rosji oraz przyszłość regionu. Kolejny temat to Gagauzja i sytuacja w tym rejonie.
Ten materiał to zapis dźwiękowy z filmu na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=QbhUvMxM578
6/11/2022 • 33 minutes, 51 seconds
Dlaczego upadła koalicja rządowa w Estonii? Czy Rosja odegrała w tym istotną rolę?
W Estonii upadła koalicja rządowa. Media społecznościowe obiegły sugestie, że ukrytym sprawcą tego politycznego zamieszania w jednym z państw bałtyckich może być Kreml. Dlatego analizujemy sytuację w Estonii z Bartoszem Chmielewskim, który zajmuje się tym regionem w Ośrodku Studiów Wschodnich. Zapraszamy do słuchania!
6/7/2022 • 27 minutes, 20 seconds
100 dni wojny na Ukrainie. Podsumowanie i przyszłość.
Ten materiał to zapis dźwiękowy z filmu opublikowanego na naszym YouTube: https://youtu.be/Wx-__PREuyc
Ze względu na jego objętość oraz formułę publikujemy go także w formie podcastu.
6/4/2022 • 49 minutes, 42 seconds
Palestyńskie wyzwania Izraela. Tożsamość państwa, kryzys przywództwa i „nowy” Bliski Wschód
W dzisiejszym odcinku Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Karoliną Zielińska o palestyńskich wyzwaniach Izraela.
6/3/2022 • 59 minutes, 51 seconds
Jakie mogą być skutki embarga na rosyjską ropę?
Unia Europejska pracuje nad embargiem na rosyjską ropę. Na razie nie wiadomo, czy uda się przełamać opór Węgrów przed wprowadzeniem takich restrykcji. Nawet jeśli do tego dojdzie - pozostanie pytanie jakie będą realne skutki takiego korku dla rosyjskiej gospodarki. Zapytaliśmy o to analityka OSW, Szymona Kardasia.
6/2/2022 • 30 minutes, 59 seconds
Niemieckie dyskusje o Ukrainie, Rosji i wojnie
W dzisiejszym odcinku Niemcy a wojna na Ukrainie. Skąd taka a nie inna polityka Niemiec wobec Ukrainy? Co mówią Niemcy o wojnie na Ukrainie? Dlaczego Olaf Scholz nie mówi, że Ukraina ma wygrać wojnę? Co mówią Niemcy o Ukrainie w kontekście jej przyszłości? Jakie plany mają Niemcy na relację Niemcy-Rosja i Rosja-Zachód? Czego boją się Niemcy i jak widzą przyszłość Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Kwiatkowska, kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w OSW.
5/31/2022 • 45 minutes, 34 seconds
Q&A o Chinach. Czy Chińczycy popierają władzę? Co Chiny mówią o Polsce? Xi Jinping utrzyma władzę?
W dzisiejszym odcinku Q&A, którego głównym tematem są Chiny. W odcinku dr Michał Bogusz, analityk OSW ds. Chin opowiada na pytania dotyczące między innymi tych tematów:
- Polska a Chiny, Chińczycy o Polsce, relacje Chiny-Polska
- Chiny a wojna na Ukrainie, jak zachowują się Chiny w sprawie Ukrainy
- czy Xi Jinping utrzyma władzę w Chinach?
- wojsko Chin, jaki ma potencjał?
- jak dziś wygląda korupcja w Chinach?
- jak wyglądają relacje Rosja-Chiny?
5/28/2022 • 27 minutes, 47 seconds
Izrael wobec wojny na Ukrainie
Temat dzisiejszego odcinka to Izrael i wojna na Ukrainie. Jakie są relacje Izrael-Rosja po wypowiedzi Siergieja Ławrowa? Co się dzieje w relacjach Izrael-Ukraina? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, analityk OSW.
5/27/2022 • 31 minutes, 13 seconds
Chiny, USA, deglobalizacja
W nowym podcaście OSW wraz z analitykiem Jakubem Jakóbowskim zastanawiamy się, czy świat właśnie się dzieli. Czy budowane od dekad globalne połączenia między państwami nie rozpadają się właśnie na naszych oczach? Pozornie nie. Mimo pesymistycznych prognoz z okresu pandemii, światowy handel ma się dobrze. Ale w innych dziedzinach powodów do optymizmu jest już znacznie mniej. Zapraszamy do słuchania!
5/24/2022 • 35 minutes, 35 seconds
Słowacja porzuca politykę nieantagonizowania Rosji. Czy zmiana jest trwała? Relacje Rosja-Słowacja
Słowacja od lat prowadziła politykę nieantagonizowania Rosji. W obliczu wojny na Ukrainie Słowacja zmieniła swoją politykę i jest jednym z najważniejszych państw wspierających Ukrainę. Skąd taka zmiana w słowackiej polityce? Czy jest ona trwała? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec, analityk OSW.
5/23/2022 • 21 minutes, 16 seconds
Czy Turcja zablokuje drogę Szwecji i Finlandii do NATO?
W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy analityka OSW, Krzysztofa Strachotę, dlaczego Turcja sprzeciwia się rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię i czy te weto może się okazać realną przeszkodą dla ekspansji sojuszu.
5/20/2022 • 18 minutes, 32 seconds
Jak Niemcy oceniają Scholza? Pół roku kanclerza, Niemcy o Ukrainie, sytuacja po wyborach landowych
W dzisiejszym odcinku Niemcy i kanclerz Olaf Scholz. Jak Niemcy oceniają swojego kanclerza? Jak wpływa na to wojna na Ukrainie? O tym, jak podzieleni są Niemcy, kto obecnie zyskuje, jak oceniani są chociażby Zieloni opowiada Kamil Frymark, analityk OSW.
5/19/2022 • 35 minutes, 1 second
[Q&A] Wojna na Ukrainie 2022. Kiedy skończy się wojna? Czy Rosja może zaatakować inne państwa?
W dzisiejszym odcinku Piotr Żochowski odpowiada na pytania zadawane przez Państwa. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie? Czy Rosja może zaatakować inne państwa? Czy rozpad Rosji jest realny? To przykłady pytań na które odpowiadał ekspert OSW.
00:00 - 02:25 - Dlaczego Rosja nie zniszczyła całej infrastruktury kolejowej Ukrainy?
02:26 - 05:59 - Wojna na Ukrainie a wpływ na potencjał militarny Rosji
06:00 - 11:40 - Czy w przypadku porażki Rosji Białorusini mogą obalić Łukaszenkę?
11:41 - 18:00 - Praca rosyjskiego wywiadu przed wojną
18:01 - 22:39 - Kształtowanie nastrojów prorosyjskich na okupowanych terenach
22:40 - 25:59 - Jakie są ukraińskie straty?
26:00 - 28:21 - Finlandia w NATO, reakcja Rosji
28:22 - 32:26 - Czy działania wojenne mogą wrócić do Zachodniej/Centralnej Ukrainy?
32:27 - 34:31 - Czy Rosja jest w stanie zaatakować państwa bałtyckie lub Polskę?
34:32 - 38:03 - Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
38:04 - 38:33 - Czy realny jest scenariusz rozpadu Ukrainy?
38:34 - 42:05 - Czy rozpad Rosji jest realny?
42:06 - 42:20 - Dlaczego Nawalny jeszcze żyje?
42:21 - 43:21 - Ukraina a Białoruś
43:22 - 46:54 - Służby specjalne Ukrainy
46:55 - 49:13 - Dostawy broni na Ukrainę
5/17/2022 • 50 minutes, 4 seconds
Dlaczego Macron dzwonił do Putina? Relacje z Rosją według Macrona
W dzisiejszym odcinku analizujemy politykę prezydenta Francji Macrona wobec Putina i Rosji. Gdy Macron rozpoczynał urzędowanie zapowiadał politykę „odprężenia” w relacjach z Rosją. Jak wyglądało to w praktyce? Jak z perspektywy czasu należy ocenić diagnozy Macrona o „śmierci mózgowej NATO”? Jaki jest kontekst wewnątrzpolityczny we Francji? Czy jest powrót do polityki „odprężenia” w relacjach Rosja-Zachód.
5/13/2022 • 47 minutes, 24 seconds
Białoruś: cena zależności od Rosji
W dzisiejszym odcinku o cenie jaką Białoruś ponosi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rozmawiamy z analitykiem OSW, Kamilem Kłysińskim.
5/3/2022 • 28 minutes, 6 seconds
Jak zmieni się światowa gospodarka? Czy to koniec niemieckiej potęgi gospodarczej? Niemcy w obliczu kryzysu globalizacji
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, jak wojna na Ukrainie i poprzedzająca pandemia zmieniły światową gospodarkę. Jak do tego dostosowują się Niemcy? Jak chcą żeby wyglądał świat po wojnie rosyjsko-ukraińskiej? Czy niemiecka potęga gospodarcza jest zagrożona? O tym w dzisiejszym odcinku podcast OSW z Sebastianem Płóciennikiem, ekspertem OSW.
4/29/2022 • 28 minutes, 22 seconds
Finlandia i Szwecja chcą do NATO
Nowy odcinek podcastu OSW
4/28/2022 • 25 minutes, 18 seconds
Prorosyjskie demonstracje w Niemczech
W dzisiejszym odcinku omawiamy prorosyjskie demonstracje w Niemczech. Z czego wynikają? Jakie mogą mieć skutki? Co robią z nimi władze? Czy demonstracje są inspirowane przez Kreml? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, analityk OSW.
4/21/2022 • 33 minutes, 36 seconds
Czy Naddniestrze zostanie wykorzystane w wojnie?
W tym odcinku razem z Kamilem Całusem patrzymy na Naddniestrze. Czy może zostać wykorzystane przez Rosję do zaatakowania Ukrainy?
4/15/2022 • 19 minutes, 24 seconds
Serbia po wyborach. Czy możliwa jest zmiana w polityce tego kraju?
O wynikach wyborów w Serbii, znaczeniu opozycji w tym kraju, przyczynach kolejnego sukcesu Aleksandar Vučića, a także perspektywach na odmianę dotychczasowej serbskiej polityki na arenie międzynarodowej rozmawiamy z analityczką OSW, Martą Szpalą.
4/14/2022 • 38 minutes, 15 seconds
Nowa faza wojny. Czego możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach? Rosyjskie cele i bitwa o Donbas
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, co prawdopodobnie może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni na Ukrainie. Wojna na Ukrainie wchodzi w nową fazę. Wszystko wskazuje na to, że bardzo ważnym jej etapem będzie bitwa o Donbas. W tym odcinku opowiadamy jakie cele ma Rosja, do czego dąży, jakie cele militarne będzie chciała osiągnąć w najbliższym czasie. Opowiada o tym wicedyrektor OSW, Wojciech Konończuk.
4/13/2022 • 25 minutes, 23 seconds
Bośnia i Hercegowina wobec wojny na Ukrainie
Dziś przyglądamy się sytuacji w Bośni i Hercegowinie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gościem podcastu jest analityk OSW, Bogdan Zawadewicz
4/8/2022 • 37 minutes, 43 seconds
Czy Europa może się uniezależnić od rosyjskiego gazu?
Embargo na rosyjski gaz wraca regularnie w debacie publicznej. Czy jednak odcięcie się od dostaw surowca z Rosji jest dla Unii Europejskiej w ogóle możliwe? Jeśli tak, to w jakiej perspektywie czasowej? Tłumaczy analityczka OSW, Agata Łoskot-Strachota
4/7/2022 • 27 minutes, 21 seconds
Niemcy a sankcje. Czy utrzymają swoje stanowisko? Czy zgodzą się na dalsze sankcje na Rosję? Co o wojnie mówi AfD?
W dzisiejszym odcinku co sądzą Niemcy o wojnie na Ukrainie. Czy utrzymują swoje deklaracje i plany ogłoszone na początku wojny przez Olafa Scholza? Czy zgodzą się na dalsze sankcje na Rosję? Jak różne partie polityczne podchodzą do wojny na Ukrainie? Czy AfD zrewidowało swój stosunek do Rosji? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, analityk OSW.
Podcast o energetyce z Michałem Kędzierskim: https://open.spotify.com/episode/38ejb1glVtrobXA1WEI7tw?si=64c29064aad248b4
4/1/2022 • 39 minutes, 59 seconds
Czy Orbán straci władzę?
Wybory na Węgrzech już w najbliższą niedzielę. Czy Viktor Orbán straci władzę? Jednym z tematów tej kampanii były Węgry a wojna na Ukrainie. O tym, jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na kampanię, jak poradziła sobie opozycja i co może czekać Węgry 2022 po wyborach opowiada Andrzej Sadecki, analityk OSW.
3/31/2022 • 24 minutes, 35 seconds
Niemiecka energetyka a wojna. Czy odejdą od rosyjskiego gazu? Czy wrócą do atomu? Co z embargo na rosyjskie surowce?
W dzisiejszym odcinku Niemcy i ich Energiewende. Michał Kędzierski odpowiada na pytania:
- czy Niemcy odejdą od rosyjskiego gazu?
- jakie zmiany przewidują w swojej polityce energetycznej?
- czy rozważana jest rezygnacja z planów odejścia od energii atomowej?
- czy Niemcy wprowadzą embargo na rosyjskie surowce energetyczne?
Odcinek: ”Czy wodór to ropa XXI wieku?”: https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ?si=bWLOPi7rSfiQqMCFwGf2_A
3/29/2022 • 35 minutes, 5 seconds
Czy rosyjskojęzyczna ludność w państwach bałtyckich popiera Putina?
W sieci pojawiają się nagrania i zdjęcia dokumentujące poparcie dla rosyjskiej inwazji wyrażane przez mieszkańców państw bałtyckich. Czy to pojedyncze incydenty, czy bardziej powszechna postawa wśród rosyjskojęzycznej ludności w tych krajach? O to zapytaliśmy analityków OSW, Joannę Hyndle-Hussein i Bartosza Chmielewskiego.
3/28/2022 • 29 minutes, 18 seconds
Chiny, USA, Rosja i światowy ład
W dzisiejszym odcinku z Jakubem Jakóbowskim, analitykiem OSW zajmującym się Chinami, zastanawiamy się, czy Chiny pomogą Rosji gospodarczo i militarnie. Czy Moskwa może dzięki temu łatwiej przetrwać zachodnie sankcje? Jakie konsekwencje może mieć współpraca rosyjsko-chińska dla międzynarodowego porządku? Zapraszamy do słuchania!
3/24/2022 • 36 minutes, 55 seconds
Kim są kadyrowcy?
Wojciech Górecki opowiada o kadyrowcach. Kim są kadyrowcy? Dlaczego zaangażowali się w wojnę? Jakie mają zadania?
3/23/2022 • 19 minutes, 28 seconds
Chiny nie były gotowe na nową falę pandemii
W momencie kiedy oczy świata zwrócone są na Ukrainę, Chiny mierzą się z największą dotychczas falą pandemii. Mści się skutecznie dotychczas strategia "zero covid" - Chińczycy nie wyrobili sobie naturalnej odporności na koronawirusa. Problemem jest również nieskuteczność chińskich szczepionek. O konsekwencje tej odsłony pandemii dla Chin, ale i dla reszty świata zapytaliśmy analityka OSW, Michała Bogusza
3/17/2022 • 12 minutes, 35 seconds
Serbia a wojna na Ukrainie
W dzisiejszym odcinku Marta Szpala opowiada o tym, jak na wojnę na Ukrainie reaguje Serbia. Jak wojna zmieni sytuację w regionie?
Poprzedni odcinek o Serbii: https://open.spotify.com/episode/3T7dcImu8xx6GvYwzI4zbA
3/11/2022 • 42 minutes, 30 seconds
Mołdawia i Naddniestrze a wojna Rosja-Ukraina
W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o przyszłości Mołdawii i Naddniestrza w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.
3/8/2022 • 21 minutes, 1 second
Węgry a wojna na Ukrainie
Wojna na Ukrainie 2022 trwa. Jak reagują na nią Węgrzy? Jaka jest polityka węgierskiego rządu? Jakie działanie podejmuje Victor Orban?
Link do YouTube: https://www.youtube.com/c/OSWOśrodekStudiówWschodnich
3/4/2022 • 13 minutes, 2 seconds
Szaleństwo Putina?
Od ponad tygodnia trwa wojna na Ukrainie. Wiele osób zastanawia się, czy za działaniami putinowskiej Rosji kryją się wciąż chłodne kalkulacje, czy to już szaleństwo rosyjskiego prezydenta. Do czego zdolny jest Władimir Putin? O odpowiedź na te pytanie poprosiliśmy Marka Menkiszaka.
3/3/2022 • 29 minutes, 29 seconds
Niemcy dokonują zwrotu w sprawie Ukrainy
Niemcy bardzo radykalnie zmieniły swoje podejście do Rosji i obecnych wydarzeń na Ukrainie. Kanclerz Scholz zapowiedział zbrojenia i wysyłkę broni na Ukrainę. Czy to koniec niemieckiej Ostpolitik? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z analityczką OSW Anną Kwiatkowską.
2/28/2022 • 18 minutes, 11 seconds
Białoruś wobec inwazji na Ukrainę
Białoruś nie uczestniczyła w ataku na Ukrainę, ale udostępniła Rosji swoje terytorium. Łukaszenka nie uznał niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Jakie są motywacje białoruskiego dyktatora? Jakie konsekwencje ma dla Białorusi wojna na Ukrainie? O tym rozmawiamy z ekspertami OSW, Kamilem Kłysińskim i Piotrem Żochowskim.
2/25/2022 • 15 minutes, 2 seconds
Jak radzi sobie ukraińska gospodarka?
W dzisiejszym odcinku Sławomir Matuszak opowiada o tym, jak ukraińska gospodarka radzi sobie w obecnej sytuacji.
2/23/2022 • 18 minutes, 3 seconds
Czy możliwa jest finlandyzacja Ukrainy?
Teza o finlandyzacji Ukrainy pojawiała się ostatnio wielokrotnie, dlatego zapytaliśmy analityków OSW, Bartosza Chmielewskiego i Krzysztofa Nieczypora czy taki scenariusz jest możliwy, czym właściwie była finlandyzacja i czy ukraińskie społeczeństwo mogłoby zaakceptować taki model współistnienia z Rosją. Zapraszamy do słuchania!
2/18/2022 • 25 minutes, 31 seconds
Kim są Hazarowie?
Bohaterami dzisiejszego odcinka są Hazarowie. Hazarowie to lud mieszkający w Afganistanie, który jest i prawdopodobnie będzie jednym z głównych emigrujących z Afganistanu. Kim są? Dlaczego uciekają z Afganistanu? Jaka jest ich historia i obecne problemy? Na te pytania odpowiada dr Mariusz Marszewski.
2/14/2022 • 25 minutes, 40 seconds
Początek kampanii wyborczej na Węgrzech
Oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Jakie są szanse poszczególnych ugrupowań? Czego możemy się spodziewać w czasie kampanii? Na jakie problemy natrafiła opozycja? Jaką strategię przyjmują rządzący? Na te pytania odpowiada Andrzej Sadecki.
2/12/2022 • 30 minutes, 39 seconds
Kto wysyła broń na Ukrainę?
W najnowszym odcinku podcastu OSW wraz z Justyna Gotkowską analizujemy kto wysyła broń zagrożonej przez Putina Ukrainie. Zastanawiamy się jakie motywacje kierują tymi państwami. A także, czy dzięki tej pomocy Ukraina będzie w stanie obronić się przed Rosją. Zachęcamy do słuchania!
Więcej szczegółowych informacji na temat dostaw broni dla Ukrainy możecie znaleźć w tekście Justyny Gotkowskiej i Piotra Szymańskiego na stronie OSW -> https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2022-02-03/panstwa-nato-wobec-dostaw-broni-dla-ukrainy
2/8/2022 • 19 minutes, 52 seconds
Zapis nazwisk na Litwie. Co się zmieniło?
W dzisiejszym odcinku Bartosz Chmielewski opowiada o tym, co zmieniło się w kwestii zapisu polskich nazwisk na Litwie.
2/2/2022 • 14 minutes, 21 seconds
Czy Niemcy pomogą Ukrainie?
Dlaczego Niemcy nie planują dozbrajać Ukrainy? Czy zmiana rządu wpłynęła na zmianę polityki Berlina wobec Moskwy? Jak zareagują niemieckie władze, jeśli rzeczywiście dojdzie do eskalacji konfliktu na Ukrainie? Jak w Kijowie postrzegana jest postawa Niemiec? Na te pytania szukamy odpowiedzi z analitykami OSW: Anną Kwiatkowską, Justyną Gotkowską i Tadeuszem Iwańskim.
Więcej na stronie OSW:
Analiza postawy Niemiec wobec Rosyjskich żądań: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-17/wiecej-kontynuacji-niz-zmiany-niemcy-wobec-rosyjskich-zadan-i
Rosnąca krytyka Niemiec na Ukrainie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-27/ukraina-rosnaca-krytyka-niemiec
1/31/2022 • 35 minutes, 28 seconds
Bezprecedensowa aktywność szkoleniowa rosyjskiej armii
Andrzej Wilk opowiada o nadzwyczaj intensywnej aktywności szkoleniowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Więcej w analizie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-24/rosyjska-demonstracja-sily-na-bialorusi-i-oceanie-swiatowym
Zapraszamy także do podcastu Referat Armie i Służby Wschód autorstwa Andrzeja Wilka i Piotra Żochowskiego
1/26/2022 • 29 minutes, 52 seconds
Bośnia i Hercegowina: Niepewna przyszłość państwa federacyjnego
W związku z dążeniami do większej niezależności Republiki Serbskiej (która stanowi część Bośni i Hercegowiny) pod znakiem zapytania staje przyszłość samego państwa. Dlatego z Marta Szpalą rozmawiamy o przyczynach obecnych problemów BiH oraz perspektywach na przyszłość. Zapraszamy do słuchania!
1/24/2022 • 1 hour, 7 minutes, 4 seconds
Polska na Kolejowym Jedwabnym Szlaku
Transport kolejowy nie zastąpi morskiego i lotniczego, ale w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza Chiny inwestują w rozwój połączeń kolejowych. Jakie szanse daje to Polsce? W podcaście OSW rozmawiamy z analitykiem Jakubem Jakóbowskim.
1/20/2022 • 34 minutes, 23 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #12: Uzbekistan po wyborach
Nie było zaskoczenia podczas październikowych wyborów prezydenckich w Uzbekistanie. Najwięcej głosów zdobył obecnyprezydent Shavkat Mirziyoyev- i choć nikt nie wątpił w jegowygraną. To dziwiło, z jaką łatwością został wybrany na drugąkadencję. Pojawiały się również głosy rozczarowanych tym, jak niewiele różniły się wybory w rzekomo nowym Uzbekistanie Mirziyoyeva od tych, które odbyły się za nieżyjącego prezydenta Islama Karimowa. W tym odcinku słuchowiska OSW przyjrzymy się jak wyglądały wybory w Uzbekistanie? Jaka była ich stawka? I co czeka kraj podczas drugiej kadencji Mirziyoyeva? Sprawę omówi dr Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. Muzyka: Artur Giordano - kompozytor Linki: https://www.osw.waw.pl/en/eksperci/mariusz-marszewski https://www.rferl.org/a/uzbekistan-taliban-business-relations/31474600.html https://www.dw.com/en/uzbekistan-activists-seek-more-political-pluralism/av-59608894 https://cabar.asia/en/foreign-press-digest-on-central-asia-october-2021
1/19/2022 • 46 minutes, 55 seconds
Czy można bezkarnie zadrzeć z Pekinem? Konflikt Litwy i Chin
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o wyzwaniu jakie Litwa rzuciła Chinom. A także o chińskiej reakcji - próbie uderzenia w litewską gospodarkę poprzez niemieckie koncerny. Dlaczego Litwa zdecydowała się na tę konfrontację? Czy państwa Unii Europejskiej mogą się obronić przed chińskimi naciskami? O tym opowiedzą analitycy OSW - Joanna Hyndle-Hussein i Jakub Jakóbowski.
Analiza tego problemu na stronie OSW - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-12-22/nowa-odslona-presji-chin-na-litwe-uderzenie-w-europejskie-lancuchy
1/17/2022 • 35 minutes, 27 seconds
Q&A - pytania słuchaczy do analityków
Analitycy OSW w tym podkaście odpowiadają na pytania zadawane przez słuchaczy.
Link do kanału na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC4wLxazk7AUJLoIDUk-WVjg
Lista pytań i tematów:
2:42 - czy inwazja Rosji na Ukrainę to realny scenariusz?
5:27 - jakie są możliwe scenariusze działań Moskwy po niewypełnieniu przez NATO żądań W. Putina? Czy w ogóle którekolwiek z tych żądań miało szansę zostać wypełnione i jaki sens w polityce ma stawianie nierealnych do zrealizowania żądań?
8:15 - 7 lat po aneksji Krymu jak mieszkańcy odnajują się w obecnej rzeczywistości?
12:10 - czy przed 2020 rokiem istniała możliwość porozumienia z reżimem Łukaszenki?
14:05 - jakie procesy ku federalizacji UE trwają, lub są zapowiadane na najbliższą przyszłość (moze się mylę ale skoro koalicja rządząca w Niemczech zapowiada federalizację UE jako jej cel, to spodziewałbym się jakiś konkretnych działań mających ich do tego zbliżyć)
15:30 - podejście do pandemii na Słowacji
19:00 - podsumowanie roku Mai Sandu
25:13 - zjednoczenie Mołdawii z Rumunią
32:30 - Rosja opiera swoją gospodarkę na eksporcie gazu, lecz świat powoli spogląda w stronę wodoru, atomu oraz OZE czy Rosja w planuje jakieś kroki mające na celu przygotowanie się na rewolucję energetyczną?
36:50 - uak doszło do tego że znaczna część magazynów gazu w Niemczech należy do Rosyjskich spółek?
39:50 - przyszłość tureckiej gospodarki
43:57 - jak rząd w Gruzji odnosi się do sytuacji na Ukrainie
46:40 - sytuacja w Azerbejdżanie po wojnie z Armenią
51:10 - jak Chiny podchodzą do konfliktu ukraińsko-rosyjskiego
52:21 - jak wygląda obecnie chińskie zadłużenie
55:30 - energetyka jądrowa w Chinach
57:43 - czy chińska gospodarka zwalnia?
1/15/2022 • 1 hour, 1 minute, 29 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #11: Tradycje świąteczne i noworoczne
Jak święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Czechach, Niemczech czy Rumuni. Kto przynosi prezenty w Bułgarii czy na Białorusi? Czym jest ukraiński wertep?Jakie świąteczne potrawy królują w Rosji. I dlaczego Chińczycy w święta Bożego Narodzenia obdarowują jabłkami swoje sympatie?
Analitycy OSW postanowili zdradzić kilka ciekawostek dotyczących okresu świątecznego w poszczególnych krajach.
01:00 - Niemcy
06:15 - Czechy
10:40 - Azerbejdżan
18:50 - Białoruś
23:15 - Rumunia
25:20 - Ukraina
29:45 - Chiny
31:30 - Rosja
Muzyka: Scott Buckley
https://www.youtube.com/watch?v=dYyPTy6425U&list=PLW6TL5a7EuoQi05JYTB8Z59MKVS9_JI8s
Tytuł: Szczedryk
kompozytor: Микола Дмитрович Леонтович (Mykoła Dmytrowycz Łeontowycz)
wykonanie: Legionowski Chór Kameralny pod kierunkiem Doroty Bonisławskiej. Koncert wykonany w MDK w Legionowie 22.01.2017r.
link: https://www.youtube.com/watch?v=Xj1cqoIPvtU
12/24/2021 • 40 minutes, 27 seconds
Niemieckie zmagania z cyfryzacją
W tym odcinku opowiadamy o przyczynach opóźnień cyfryzacji Niemiec. Jak Niemcy chcą sobie z nimi poradzić? Dlaczego rozwinięte niemieckie państwo jest zaledwie w okolicach unijnej średniej cyfryzacji państwa? Dlaczego na niemieckim rynku pracy brakuje niemal 90 tysięcy specjalistów IT? Na te i inne pytania odpowiada dr hab. Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
Komentarz w wersji tekstowej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-11-22/cyfryzacja-w-niemczech-bilans-i-przyczyny-opoznien
Podcast o niemieckiej motoryzacji: https://open.spotify.com/episode/2AnX6k6l1jtjOsaKjDwSDi?si=83b25abf006d49c4
12/18/2021 • 37 minutes, 37 seconds
SŁUCHOWISKO #10: Państwo Islamskie Prowincji Chorasanu
Uważani są za jedną z najniebezpieczniejszych i najokrutniejszych grup terrorystycznych na świecie. Państwo Islamskie Prowincji Chorasanu.
Kim są jego bojownicy? Jak wyglądają ich relacje z Talibami? Oraz jakie mogą być przewidywania ich działalności na przyszłość. Dr Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich w kolejnym odcinku słuchowiska OSW omówi wszystkie nurtujące zagadnienia.
Muzyka: Artur Giordano
Linki:
https://www.osw.waw.pl/en/eksperci/mariusz-marszewski
https://www.aljazeera.com/news/2021/8/27/islamic-state-in-khorasan-iskp-aka-isil
https://www.britannica.com/place/Khorasan-historical-region-Asia
https://thediplomat.com/tag/islamic-state-khorasan-province/
https://abcnews.go.com/Politics/wireStory/explainer-dangerous-afghanistans-islamic-state-79664522
https://www.nytimes.com/2021/08/27/world/asia/who-isis-k-afghanistan.html
12/17/2021 • 42 minutes, 30 seconds
Nowy rząd w Niemczech - obszerny przewodnik po programie koalicji
W środę 8 grudnia 2021 roku Olaf Scholz został kanclerzem Niemiec. W dzisiejszym podkascie analizujemy program jego rządu. Czego możemy się spodziewać? Na te pytania odpowiadają analitycy Anna Kwiatkowska, Kamil Frymark, Sebastian Płóciennik, Michał Kędzierski i Justyna Gotkowska.
00:00 - 49:09 - sprawy personalne, polityka wewnętrzna, zarządzanie pandemią
49:09 - 1:13:15 - polityka zagraniczna
1:13:15 - 2:06:00 - klimat i gospodarka
2:06:00 - do końca - polityka bezpieczeństwa
Wspominane linki:
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-11-22/cyfryzacja-w-niemczech-bilans-i-przyczyny-opoznien
https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ?si=37dea559fdab4359
https://open.spotify.com/episode/46gooHP284Oki2MYpD0odY?si=88bc391a62a54be3
https://youtu.be/OIXstpSyH1Y
12/8/2021 • 2 hours, 27 minutes, 12 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #9: Tajwan
Tajwan – liczący 23 miliony mieszkańców, posiadający własną flagę, walutę, hymn, język i instytucje – zawsze odrzucał jakiekolwiek „zaproszenie” do wejścia pod egidę Pekinu. Tym bardziej po wyborach prezydenckich w 2020 r., w których ponownie wygrała Tsai Ing-wen i jej wartości: autonomia, prawa człowieka i demokracja. To zupełnie inne Chiny, mimo teorii wspólnych Chin. Jak się to państwo kształtowało, jakie ma relacje z Ludowymi Chinami i jakie są jego perspektywy na przyszłość – zwłaszcza po ostatnich zaognionych przemówieniach zarówno przywódcy Chin kontynentalnych, jak i Taiwanu - te wszystkie zagadnienia omówi dr Michał Bogusz analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Muzyka: Artur Giordano
Linki:
https://www.osw.waw.pl/en/publikacje/analyses/2020-11-02/increased-tension-around-taiwan https://www.washingtonpost.com/opinions/2021/11/04/no-one-wants-war-over-taiwan-that-wont-last-forever/ https://jamestown.org/program/taiwan-opinion-polling-on-unification-with-china/
12/7/2021 • 40 minutes, 6 seconds
Czy Putin jest konserwatystą?
Po raz kolejny Władimir Putin odwołał się ostatnio do idei konserwatywnych. Co chce tym osiągnąć? Jakie są jego cele? Czy rzeczywiście jest on konserwatystą? Na te i inne pytania odpowiada Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego w OSW.
11/25/2021 • 36 minutes, 55 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #8: Traktat w Trianon
101 lat temu, w pałacu Trianon w Wersalu, dwóch średniej rangi węgierskich urzędników podpisało umowę, która odebrała Węgrom dwie trzecie ludności oraz obszaru państwa na rzecz Rumuni, Czechosłowacji, Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Austrii, Włoch i Polski. Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 mln Węgrów, co stanowiło 1/3 narodu. Konsekwencje tych ustaleń, zarówno dla Węgier, jak i ich sąsiadów, wciąż odbijają się echem. To temat, który dziś podejmujemy. Wszelkie wątpliwości i niewiadome omówią analitycy: Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki – autor raportu "Długi cień Trianon. Węgierskie zmagania z przeszłością" oraz Krzysztof Dębiec, Marta Szpala i Kamil Całus.
Muzyka: Artur Giordano - kompozytor
Scott Buckley
Linki:
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-06-01/dlugi-cien-trianon
https://www.euronews.com/2020/06/04/trianon-trauma-why-is-the-peace-treaty-signed-100-years-ago-seen-as-a-national-tragedy
https://www.rusi.org/explore-our-research/publications/commentary/trianon-long-shadow-hungary-and-central-europe
https://hungarianspectrum.org/2010/01/27/todays-hungary-and-trianon/
https://neweasterneurope.eu/2020/06/25/a-bridge-that-nobody-crosses-history-and-myth-regarding-1918-20-in-hungary-and-romania-%EF%BB%BF/
11/16/2021 • 41 minutes, 7 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #7: Rosyjskojęzyczni Izraelczycy. Historia imigracji społeczności z byłego ZSRR
Ponad trzydzieści lat temu do Izraela przybyło prawie milion rosyjskojęzycznych imigrantów z terenów byłego ZSRR.
Z dnia na dzień zwiększyli populację kraju o 20% i stali się jedną z największych rosyjskojęzycznych społeczności na świecie poza byłym Związkiem Radzieckim.
Głęboko zmienili Izrael. Kim dziś są rosyjskojęzyczni Izraelczycy? Co ich przybycie oznaczało dla kraju? Jak wyglądała ich droga do zostania Izraelczykiem?
To kolejny temat słuchowiska Ośrodka Studiów Wschodnich. A te wszystkie zagadnienia omówi Marek Matusiak – analityk OSW i autor raportu Rosyjska Ulica. Miejsce i znaczenie imigrantów z byłego ZSRR w Izraelu.
Zdjęcie będące ilustracją podcastu przedstawia znajdujący się w Tel Awiwie pomnik upamiętniający ofiary samobójczego zamachu terrorystycznego na dyskotekę „Delfinarium”, do jakiego doszło 1 czerwca 2001 r. W wyniku ataku dokonanego przez młodego Palestyńczyka powiązanego z Hamasem zginęło 21 Izraelczyków, a 120 zostało rannych. Większość ofiar śmiertelnych stanowili nastolatkowie pochodzący z państw byłego ZSRR. Inicjatorami ustanowienia pomnika byli przyjaciele i krewni ofiar. Napis w języku hebrajskim głosi: „Nie przestaniemy tańczyć”, a rosyjskim „To jest nasz dom”. Pamięć o zamachu na „Delfinarium” ma duże znaczenie symboliczne dla rosyjskojęzycznych obywateli Izraela – z jednej strony wzmacnia ich kolektywną tożsamość, z drugiej zaś łączy tę grupę z najnowszą historią kraju.
Muzyka: Artur Giordano - kompozytor
Linki:
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2021-06-25/rosyjska-ulica
https://www.timesofisrael.com/25-years-later-russian-speakers-still-the-other-in-israel-says-mk/
https://www.nytimes.com/2010/02/28/travel/28explorer.html
https://www.youtube.com/watch?v=psnyCMcdOcE
https://www.theguardian.com/world/2011/aug/17/israel-soviet-immigrants-transform-country
https://www.youtube.com/watch?v=vL8-Hw6jI_4&list=WL&index=24
11/3/2021 • 41 minutes, 49 seconds
Czy władza Viktora Orbána jest zagrożona? Kim jest kandydat opozycji na premiera Węgier?
Analityk OSW Andrzej Sadecki opowiada o węgierskiej opozycji po przeprowadzonych prawyborach. W ich wyniku wyłoniono kandydata opozycji na premiera, został nim Péter Márki-Zay. Kim jest? Czy węgierska opozycja ma szansę na wygraną w przyszłorocznych wyborach? Jak wygląda sytuacja Viktora Orbana? Czy Fidesz ma szansę na pozostanie przy władzy?
10/22/2021 • 33 minutes, 8 seconds
Micheil Saakaszwili. Jakim był prezydentem? Czy wróci do władzy w Gruzji?
Główny temat tego odcinka Micheil Saakaszwili i jego polityczna biografia. Jakim był prezydentem? Jak Gruzja wyglądała za jego rządów i jak się dzięki nim zmieniła? Co zarzucają mu jego rywale? Jak powrót Saakaszwilego wpłynie na gruzińską politykę? Na te i inne pytania odpowiada Wojciech Górecki.
10/18/2021 • 46 minutes, 10 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #6: Mołdawia
Mały kraj na dalekich, wschodnich peryferiach Europy. Bez znanych miast, bohaterów i innych atrakcji. Lecz mimo, niewielkich rozmiarów jest domem dla wielu różnych narodowości i kultur. Z bogatą historią sięgającą daleko wstecz. Mołdawia – kraj z dumną przeszłością i niepewną przyszłością. To temat na kolejne słuchowisko OSW.
Historię, tożsamość i wyzwania Mołdawii omówi Kamil Całus, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich
Muzyka Artur Giordano
Linki:
https://www.youtube.com/watch?v=GgxKRK0XH48
https://www.rferl.org/a/moldova-calls-on-united-nations-russian-troops-transdniester/28693178.html
https://www.youtube.com/watch?v=odl0ZpXWS_0
https://www.youtube.com/watch?v=7O8FleFa_BE&list=LL&index=1&t=9s
https://www.youtube.com/watch?v=cLkAUN9qyqA
https://www.youtube.com/watch?v=GgxKRK0XH48
https://www.cambridge.org/core/journals/nationalities-papers/article/abs/ethnic-politics-and-the-postcommunist-transition-in-moldova/04359FF414AB008B3B35AF9EFFB856A0
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2014-03-10/gagauzja-rosnacy-separatyzm-w-moldawii
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2020-12-31/nowy-rzad-rumunii-kontynuacja-pelna-napiec
10/5/2021 • 47 minutes, 50 seconds
Angela Merkel. Od Kopciuszka do Cesarzowej. Jaką była kanclerz?
W dzisiejszym odcinku z dr Anną Kwiatkowską podsumowujemy erę Angeli Merkel. Jaką kanclerz była Angela Merkel? Jak jest oceniana przez Niemców? Co zostawia w swoim dorobku? Jak zmieniła Niemcy? Na te inne pytania odpowiadamy w tym odcinku.
Film "Kto po Merkel": https://youtu.be/OIXstpSyH1Y
Raport „Od Kopciuszka do Cesarzowej”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2021-06-30/od-kopciuszka-do-cesarzowej
Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-09-08/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-13
Podcast o CDU: https://open.spotify.com/episode/3xGbeuPNYuDDMrsJcLef3U?si=CeZC1LwdSvOQDAYBPp3JNQ&nd=1
Podcast o AfD: https://open.spotify.com/episode/45eOXiUnk0xyeJRJ1RfLNm?si=Tz7W4A2zRfeinnEzxXQxZA&dl_branch=1
Podcast o zjednoczeniu Niemiec: https://open.spotify.com/episode/0mYxengaEUcPJ68xItGd3S?si=RMpvmJZdQt-ipmmOceBJ7Q&dl_branch=1
9/18/2021 • 57 minutes, 47 seconds
Polityka historyczna Rosji
Już jutro 17 września. To dobry moment, aby porozmawiać o polityce historycznej Rosji. Jaką rolę odgrywa ona w rosyjskim państwie? W jaki sposób jest wykorzystywana przez władzę? Jakie są narzędzia stosowane przez Kreml w celu promocji swojej wizji historii? Co rosyjskie władze chcą osiągnąć poprzez politykę historyczną? Na te i inne pytania odpowiadają Maria Domańska i Jadwiga Rogoża.
Link do raportu Marii Domańskiej i Jadwigi Rogoży: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-05-25/naprzod-w-przeszlosc
Poprzedni podcast o Rosji: https://open.spotify.com/episode/7LbY8srvZtNpQnUo9urvRU?si=AR_MlDDbSX2PR0qqhWZh9g&dl_branch=1
9/16/2021 • 52 minutes, 14 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #5: Hongkong
Długoletni, narastający konflikt, odmienne interesy, niewinny początek i fatalne prognozy. Protesty w Hongkongu, które w 2019 r. szerokim echem odbiły się w mediach na całym świecie, zdaje się, że odeszły do historii. Co obecnie dzieje się w Hongkongu? Jaki los spotkał protestujących? Dlaczego Chiny zakazują słuchania niektórych utworów muzycznych? I czy nowouchwalone prawo wyborcze jest również ostatnim aktem aneksji Hongkongu i zarazem końcem umowy „jedno państwo, dwa systemy”? Te i inne zagadnienia omówi dr Michał Bogusz, główny specjalista Ośrodka Studiów Wschodnich z zespołu Chin. Muzyka: Artur Giordano - kompozytor Linki: https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/hong-kong-court-protests-democracy-activists-national-security-law https://time.com/5713715/hong-kong-one-country-two-systems-failure/ https://www.facebook.com/FieldofVisionUnit/videos/409392206956083/ https://hongkongfp.com/2021/08/12/china-to-ban-karaoke-songs-deemed-national-security-threats/ https://carnegieendowment.org/regions/243 https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=les+miserables+hong+kong
9/3/2021 • 40 minutes, 21 seconds
30 lat Ukrainy. Sukcesy, porażki i wyzwania
Wraz z Tadeusz Iwańskim i Sławomirem Matuszakiem podsumowujemy trzydzieści lat ukraińskiej niepodległości. Jak wypada bilans gospodarczy i nie tylko? Czy Ukraina w ciągu ostatnich 30 lat odniosła sukces? Na te i inne pytania odpowiadają nasi analitycy.
Komentarz: "Cyfryzacja Ukrainy – anatomia sukcesu" https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-08-23/cyfryzacja-ukrainy-anatomia-sukcesu
Komentarz: "Trwałe państwo. Trzydziestolecie niepodległości Ukrainy" https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-08-24/trwale-panstwo-trzydziestolecie-niepodleglosci-ukrainy
Podcast: "Największa afera w historii Ukrainy? Czyli jak zniknęło 5 mln hektarów gruntów" https://open.spotify.com/episode/0DMnLiuFRsIi0f7orFUTUD?si=giOlj8XpRYmeAgmsIZsZ0Q&dl_branch=1
8/24/2021 • 57 minutes, 11 seconds
Susza w Czechach i jej skutki
Susza to bardzo ważny problem naszych południowych sąsiadów, który jest efektem między innymi zmiany klimatu. Czechy kolejny rok walczą z tym zjawiskiem. O sprawie informują już nie tylko ekolodzy, stała się ona jednym z ważniejszych tematów debaty publicznej. Zwykli Czesi coraz bardziej odczuwają, jakie skutki może przynieść susza. 2021 rok nie jest pod tym względem wyjątkiem.
Dr Krzysztof Dębiec opowiada o przyczynach i skutkach suszy oraz czy tego typu susza w Polsce jest realnym scenariuszem, czym różni się nasza sytuacja od Czech, czego możemy nauczyć się z czeskiego przykładu.
Raport „Susza w Czechach. Konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne” https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-07-09/susza-w-czechach
Film "Zmiany klimatu i ich skutki. Największa od kilkuset lat susza w Czechach" https://www.youtube.com/watch?v=ejUoeTxQaOc
Komentarz "Bohemizacja mediów. Przejęcie czeskiej branży medialnej przez rodzimych miliarderów" https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-02-11/bohemizacja-mediow-przejecie-czeskiej-branzy-medialnej-przez
8/17/2021 • 38 minutes, 37 seconds
Polityka klimatyczna w niemieckiej kampanii wyborczej - tempo transformacji, limity prędkości na autostradach, elektromobilność i inne
Michał Kędzierski opowiada o polityce klimatycznej w niemieckiej kampanii wyborczej. Czy rzeczywiście jest to najważniejszy temat niemieckiej debaty? Co te wybory mogą zmienić w niemieckim podejściu do klimatu? Wśród wątków także postulat wprowadzenia generalnych limitów prędkości na autostradach, elektromobilność oraz model transformacji energetycznej proponowany przez różne partie polityczne.
Raport "Lider w zadyszce. Polityka klimatyczna Niemiec": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2020-11-30/lider-w-zadyszce
Podcast "Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą stać się wodorową potęgą": https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ
8/11/2021 • 36 minutes, 47 seconds
Zapad. Informacje o rosyjskich ćwiczeniach
Andrzej Wilk i Piotr Żochowski opowiadają o prowadzonych ćwiczeniach Zapad. Dlaczego te ćwiczenia są ważne nie tylko z perspektywy wojska rosyjskiego, ale także polityki i propagandy. Opowiadamy również o specyfice tegorocznych ćwiczeń.
Raport "Rosyjska armia białoruska": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-03-03/rosyjska-armia-bialoruska
Raport o Rosgwardii: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-14/rosgwardia
Podcast Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka: https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=NHnGYfLoSHGGFpYmYIMF3Q&dl_branch=1
8/10/2021 • 38 minutes, 9 seconds
Afganistan i jego przyszłość
Tematem dzisiejszego odcinka jest Afganistan i jego przyszłość po wyjściu wojsk amerykańskich. Mówimy między innymi o roli talibów, wpływach innych krajów w regionie oraz sytuacji wewnętrznej. Na pytania odpowiada Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej OSW.
Podcast o polityce zagranicznej Turcji: https://open.spotify.com/episode/6l4d0Z88yxKn6iRKXOC44N?si=u-fgDM-9QlywfzyKpjHeUg&dl_branch=1
Pod koniec kwietnia na pograniczu kirgisko-tadżyckim doszło do konfliktu. Spór rozpoczął się od obrzucania się kamieniami lokalnych mieszkańców na tle dostępu do punktu dystrybucji wody. Znajduje się on na spornym odcinku granicy, a oba kraje uważają, że jest on na ich terytorium. Biszkek i Duszanbe oskarżały się wzajemnie o prowokacje i dążenie do eskalacji.Nie obyło się bez ofiar i uchodźców. Co dokładnie wydarzyłosię na granicy?Jak odbiły się te starcia w polityce regionalnej? I jak wydarzenia wpisują się w szerszy kontekst od dawna nieustabilizowanej sytuacji pogranicza i coraz bardziej ograniczonego dostępu do zasobów wodnych? Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich na te i inne pytanie opowie w Słuchowisku OSW. Muzyka: Artur Giordano – kompozytor Linki: https://mediazona.ca/chronicle/kok-tash https://kaktus.media/ https://mediazona.ca/article/2021/05/01/littlewar http://ru.mes.kg/ Historie ludzi: https://eurasianet.org/kyrgyzstan-tajikistan-communities-take-stock-of-destruction-wrought-by-border-unrest https://t.me/s/seychas_kg/9241 https://en.currenttime.tv/a/roads-and-water-what-the-tajik-exclave-of-vorukh-wants-after-tajikistan-s-border-clashes-with-kyrgyzstan/31242594.html https://www.facebook.com/kloop.kg/videos/215191830161229/ https://twitter.com/aisofiko/status/1388839526295117828?s=20
7/31/2021 • 42 minutes, 42 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #3: Tatarzy Krymscy
Wraz z Mariuszem Marszewskim opowiadamy o Tatarach Krymskich, ich historii, świadomości narodowej i obecnym trudnym położeniu. Więcej w komentarzu OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-04-20/przystosowac-sie-przetrwac-tatarzy-krymscy-siedem-lat-po
Autor muzyki: Artur Giordano
7/18/2021 • 52 minutes, 14 seconds
PRZEGLĄD OSW #12: Putin o Ukrainie, wybory w Mołdawii i Bułgarii, sytuacja polityczna w Niemczech
Ten odcinek to zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/B0_zvCiw65g
W dzisiejszym odcinku opowiadamy o groźbach Władimira Putina wobec Ukrainy, ważnych zmianach politycznych na Ukrainie oraz sytuacji politycznej w Niemczech. Wśród tematów także Mołdawia i Bułgaria i wybory, które odbyły się w tych krajach. Jak zmienią te kraje? Wspomniane w filmie materiały: - Putin: Ukraińcy to Rosjanie, Ukraina to „anty-Rosja”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-13/putin-ukraincy-to-rosjanie-ukraina-to-anty-rosja- Ukraina: dymisja „wiecznego” ministra Awakowa https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-15/ukraina-dymisja-wiecznego-ministra-awakowa- Rosja wobec sytuacji w Afganistanie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-15/rosja-wobec-sytuacji-w-afganistanie- Bułgaria: powyborcze pogłębienie kryzysu politycznego https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-13/bulgaria-powyborcze-poglebienie-kryzysu-politycznego- Mołdawia: pełnia władzy dla sił proeuropejskich https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-12/moldawia-pelnia-wladzy-dla-sil-proeuropejskich- Monitor OSW: Wybory w Niemczech – numer 9: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-07-13/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-9
7/17/2021 • 8 minutes, 20 seconds
Jak powstała Komunistyczna Partia Chin? 100-lecie KPCh
1 lipca w Chinach świętowane jest 100-lecie Komunistycznej Partii Chin. Czy jest to data prawidłowa? Co działo się niemal 100 lat temu? Jak to się stało, że w Chinach powstała partia komunistyczna i jaką w tym rolę mieli komuniści rosyjscy? Na te i inne pytania odpowiada dr Michał Bogusz.
Poprzedni podcast o KPCh: https://open.spotify.com/episode/5IBcsKP3kjEVwExLG7Ihq2?si=09f4d08f45f049c7
Więcej o historii Chin na naszym kanale: https://www.youtube.com/channel/UC4wLxazk7AUJLoIDUk-WVjg
7/1/2021 • 29 minutes, 49 seconds
LNG - nowy priorytet rosyjskiej polityki energetycznej. Co to oznacza?
Dr Szymon Kardaś opowiada o rosyjskiej ekspansji na rynku LNG. Dlaczego LNG staje się tak ważne dla Rosji? Do czego się ona sprowadza? Co może oznaczać dla Rosji i jakie skutki może zrodzić dla rosyjskiej polityki zagranicznej? Co sektor LNG mówi nam o rosyjskim państwie i gospodarce?
Komentarz "Wielkie ambicje: rosyjska ekspansja na rynku LNG": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-05-17/wielkie-ambicje-rosyjska-ekspansja-na-rynku-lng
Poprzedni podcast z Szymonem Kardasiem: https://open.spotify.com/episode/2Y188xSQW3pSpfxCRkPBlp?si=17b871abae104a86
6/22/2021 • 41 minutes, 17 seconds
PRZEGLĄD OSW #10: Rosja: armia na zachodniej flance, nowy rząd w Izraelu, CDU/CSU rośnie w sondażach
Zapis audio z filmu na naszym YouTube: https://youtu.be/N38AEZM8nx8
W tej serii dokonujemy przeglądu ważnych wydarzeń i publikacji OSW. W tym odcinku głównym tematem jest Rosja, armia i ostatnie zapowiedzi ministra obrony Szojgu. Co one oznaczają? Jak wygląda sytuacja na zachodniej flance?
Kolejny temat to Izrael i polityczna rewolucja w tym kraju. Wszystko wskazuje na to, że po 12 latach stanowisko premiera opuści Binjamin Netanjahu.
Opowiadamy także między innymi o sytuacji politycznej w Niemczech, czasowym wstrzymaniu budowy Baltic Pipe w Danii i francuskich myśliwcach w Chorwacji.
Linki do publikacji:
Zbroją i straszą: armia rosyjska na zachodniej flance: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-08/zbroja-i-strasza-armia-rosyjska-na-zachodniej-flance
Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-06-09/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-7
Czasowe wstrzymanie budowy Baltic Pipe w Danii: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-08/czasowe-wstrzymanie-budowy-baltic-pipe-w-danii
Francuskie myśliwce dla Chorwacji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-08/francuskie-mysliwce-dla-chorwacji
Tryumf CDU w Saksonii-Anhalt: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-07/tryumf-cdu-w-saksonii-anhalt
Izrael: „koalicja zmiany” i tworzenie nowego rządu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-04/izrael-koalicja-zmiany-i-tworzenie-nowego-rzadu
6/13/2021 • 6 minutes, 23 seconds
Albania i bałkańskie mity - zjednoczenie Albanii i Kosowa, propozycja zmiany granic na Bałkanach
Głównym tematem tego odcinka jest Albania i koncepcja nazywana czasem Wielką Albanią. Czy możliwa jest zmiana granic na Bałkanach? Co ona może oznaczać dla regionu i dla całego świata? Czy realne jest połączenie Kosowa i Albanii? Jeśli tak to na jakich zasadach? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Martą Szpalą.
6/10/2021 • 1 hour, 5 minutes, 21 seconds
Rosja 2021 - co dalej z opozycja, wybory parlamentarne, strzelanina w Kazaniu
W dzisiejszym odcinku Jadwiga Rogoża i Maria Domańska opowiadają o aktualnej sytuacji społecznej i politycznej w Rosji. Co się dzieje z opozycją w Rosji? Jakie są przewidywania na zbliżające się wybory parlamentarne? Co wydarzyło się w Kazaniu?
6/8/2021 • 1 hour, 17 minutes, 11 seconds
PRZEGLĄD OSW #9: Sankcje na Białoruś - co dalej? Powrót koronowirusa na Tajwan, afera w Czechach
Zapis dźwiękowy z naszego filmu z YouTube: https://youtu.be/DgI3BMA61_4
Głównym tematem dzisiejszego przeglądu jest Białoruś 2021 oraz sankcje na Białoruś. Czy sankcje UE na Białoruś mogą coś zmienić? Na jakim etapie jest ich ewentualne wprowadzanie i jaka może być ich treść? Jakie są najnowsze informacje odnośnie Ramana Pratasiewicza i jego dziewczyny? Dodatkowo mówimy o powrocie koronawirusa na Tajwan, sytuacji politycznej w Niemczech, oraz wielkiej aferze w Czechach. Linki do wspominanych materiałów dodatkowych:
- Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%206.pdf
- Tajwan, koronawirus: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-27/covid-19-dotarl-na-tajwan
- Kwestia umorzenia rosyjskiego długu wobec Czech. Rola Zemana i Klausa: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-27/kwestia-umorzenia-rosyjskiego-dlugu-wobec-czech-rola-zemana-i-klausa
- Raport o polityce historycznej Rosji: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/Raport-OSW_Naprzod-w-przeszlosc_net.pdf
5/30/2021 • 5 minutes, 32 seconds
PRZEGLĄD OSW #8: Nord Stream 2. O co chodzi z sankcjami USA? Konflikt izraelsko-palestyński
Zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/IEnG-wFcysc
W dzisiejszym odcinku głównym tematem jest Nord Stream 2. O co chodzi z amerykańskimi sankcjami? Czy zagrożą one projektowi Nord Stream 2? Budowa gazociągu jest już na końcowym etapie. Co oznacza ostatnia decyzja Departamentu Stanu USA odnośnie Nord Stream 2? Polityka zagraniczna USA, geopolityka, relacje USA-Niemcy - to czynniki, o których mówimy w odcinku.
Kolejne tematy to konflikt izraelsko-palestyński, rosyjska ekspansja w sektorze LNG i oraz spotkanie USA-Rosja na szczeblu szefów dyplomacji. Linki wymienione w filmie:
Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-20/nord-stream-2-ag-wylaczone-spod-amerykanskich-sankcji
Spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-20/spotkanie-szefow-dyplomacji-usa-i-rosji
Wielkie ambicje: rosyjska ekspansja na rynku LNG: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-05-17/wielkie-ambicje-rosyjska-ekspansja-na-rynku-lng
Podcast "Polityka zagraniczna Turcji": https://open.spotify.com/episode/0shp...
5/22/2021 • 4 minutes, 53 seconds
Polityka zagraniczna Turcji
Krzysztof Strachota opowiada o tureckiej polityce zagranicznej. Jakie są jej źródła? Jakie mogą być jej skutki dla świata? Czy taki model uprawiania polityki się opłaca?
5/17/2021 • 1 hour, 6 minutes, 36 seconds
PRZEGLĄD OSW #7: Konflikt izraelsko-palestyński 2021. O co chodzi? "Testament" Łukaszenki i inne
Zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/9q7NXtgASGc
W dzisiejszym przeglądzie najważniejszych wiadomości ze świata i publikacji OSW opowiadamy między innymi o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Konflikt, Izrael, Palestyna, 2021, konflikt izraelsko-palestyński czy starcia Izrael-Hamas to tematy pierwszej części odcinka. Marek Matusiak o powiada o co chodzi w trwającym konflikcie. Kolejny temat to "testament" Łukaszenki. Jak wpłynie on na Białoruś 2021? Co chce tym dekretem osiągnąć Łukaszenka? Opowiadamy także o ważnym wyroku odnośnie polityki klimatycznej w Niemczech.
Linki do szerszych opracowań:
- Eskalacja konfliktu izraelsko-arabskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-12/eskalacja-konfliktu-izraelsko-arabskiego
- "Testament" Łukaszenki: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-10/testament-lukaszenki-krok-w-kierunku-rzadow-kolegialnych
- Monitor Niemiecki: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%205.pdf
- Norweska Daleka Północ – klucz do obrony północnej flanki NATO: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-05-12/norweska-daleka-polnoc-klucz-do-obrony-polnocnej-flanki-nato
5/15/2021 • 7 minutes, 55 seconds
AfD - postulaty, geneza, podejście do Polski, szanse na dojście do władzy. NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY#4
Prezentujemy kolejny materiał o wyborach w Niemczech. Tym razem skupiamy się na skrajnie prawicowej partii AfD. Jakie są jej postulaty? Co postulują w zakresie polityki zagranicznej? Czy mają realne szanse na uczestnictwo w rządzeniu? Na te i inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska i Kamil Frymark.
Niemiecki Monitor Wyborczy w formie PDF: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%205.pdf
Podcast Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka "Referat Armie Służļy Wschód": https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=BbieRegATQCX37HHjaEXJg
5/13/2021 • 55 minutes, 24 seconds
SŁUCHOWISKO OSW #2: Czeczenia i Ramzan Kadyrow
Czeczenia niewielka republika położona na północnych zboczach Kaukazu. Bogata w żyzną glebę, złoża ropy naftowej oraz doświadczenia krwawych i brutalnych walk o niepodległość. Dziś Czeczenia pod wieloma względami pozostaje miejscem odrębnym od pozostałych kaukaskich republik. Jest nieodparte wrażenie, że nikt, ani prezydent W. Putin ani opozycja, nie chcą podejmować tematu Czeczeni.
Czy dziś Czeczenia nadal dążą do wolności? Dlaczego prezydent Czeczeni Ramzan Kadyrow chce kontrolować diasporę za granicą? Czy ma ku temu sposobność i narzędzia? Czy Czeczenia Ramzana Kadyrowa to spełniony sen czy koszmar Władimira Putina? Zapraszamy do słuchania.
Linki:
Muzyka w podcaście: Artur Giordano – kompozytor
Nur-Zhovkhar:
https://www.youtube.com/watch?v=HTD_laRC8BA
Pierwsze spotkanie W. Putina z R. Kadyrowem
http://en.kremlin.ru/events/president/news/30907
https://www.youtube.com/watch?v=y6_eWcDd-jI
http://chechnya.gov.ru/
Kadyrow
https://www.espreso.co.rs/svet/planeta/367182/ko-kaze-nesto-lose-protiv-vlasti-mora-na-televiziju-da-se-javno-izvini-ovako-cecenski-diktator-kontrolise-narod
https://www.youtube.com/watch?v=q_BTt27mKEM
Wojny kaukaskie: https://jamestown.org/program/the-russian-army-in-chechnya-a-comparison-of-19th-and-21st-century-tactics/
5/6/2021 • 42 minutes, 23 seconds
PRZEGLĄD OSW #6: Zieloni na prowadzeniu w Niemczech, Joe Biden o ludobójstwie Ormian i inne
Ten odcinek to zapis audio materiału filmowego z naszego YouTube: https://youtu.be/pGfkL-2I0U4
Przegląd ważnych wydarzeń i publikacji OSW. Mówimy między innymi o ważnej wypowiedzi prezydenta USA. Joe Biden użył określenia „ludobójstwo” Ormian. Słowa amerykańskiego prezydenta wywołały poruszenie zarówno w Armenii, jak i w Turcji. W odcinku także o wyborach w Niemczech. Na czele sondaży są obecnie Zieloni. Omawiamy także ostatnie ruchy wojsk rosyjskich w okolicach Krymu. Czy rzeczywiście obserwujemy wycofywanie się Rosjan? Wśród tematów także chiński uniwersytet na Węgrzech. Jakie są kontrowersje związane z tym projektem?
Linki do wspominanych analiz:
- Wycofanie wojsk? Siły rosyjskie u granic Ukrainy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-28/wycofanie-wojsk-sily-rosyjskie-u-granic-ukrainy
- Albania: zwycięstwo obozu rządzącego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-28/albania-zwyciestwo-obozu-rzadzacego
- Uznanie ludobójstwa Ormian z 1915 roku przez prezydenta USA: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-26/uznanie-ludobojstwa-ormian-z-1915-roku-przez-prezydenta-usa
- Kontrowersje wokół budowy kampusu chińskiego uniwersytetu w Budapeszcie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-26/kontrowersje-wokol-budowy-kampusu-chinskiego-uniwersytetu-w
5/1/2021 • 7 minutes, 53 seconds
Cerkiew prawosławna - podstawowe informacje, struktura, różnice, polityka
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o Cerkwi prawosławnej. Omawiamy strukturę Kościoła prawosławnego, jak wygląda hierarchia w prawosławiu, jakie są różnice z porównaniu z katolicyzmem, jak wygląda Rosyjska Cerkiew Prawosławna i jej wpływ na rosyjską politykę i społeczeństwo.
Wątki dotyczące Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poruszamy także w filmie na YouTube: https://youtu.be/HRBQUZgRoeM
4/28/2021 • 1 hour, 21 minutes, 4 seconds
Co dalej z Nawalnym?
Dr Maria Domańska opowiada o sprawie Aleksieja Nawalnego, prześladowaniu rosyjskiej opozycji i ostatnich protestach.
4/26/2021 • 39 minutes, 58 seconds
PRZEGLĄD OSW #5: Co się wydarzyło w Czechach? Kim są kandydaci na kanclerza Niemiec?
Ten odcinek to zapis audio filmu z naszego kanału YouTube: https://youtu.be/CY_Q_XJ5kuw
Czeski rząd ogłosił, że rosyjskie służby specjalne są odpowiedzialne za dwa wybuchy składów amunicji na terytorium Czech w 2014 roku. Jakie są szczegóły? Jaki wpływ ta sprawa będzie miała na sytuację międzynarodową i na Czechy 2021? Kolejny temat to Niemcy 2021 i kolejne doniesienia związane z wyborami parlamentarnymi. Poznaliśmy kandydatów chadeków i Zielonych na urząd kanclerza Niemiec. W odcinku przybliżamy ich sylwetki. Inne tematy, które poruszamy to domniemamy "zamach" na Łukaszenkę, orędzie Władimira Putina, Rosja 2021, Aleksiej Nawalny i protesty rosyjskiej opozycji oraz Mołdawia. Czy czeka nas zjednoczenie Mołdawii z Rumunią? Dodatkowe materiały wspomniane w filmie: - analiza "Rosyjskie zamachy w Czechach – kontekst krajowy, implikacje, perspektywy": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-20/rosyjskie-zamachy-w-czechach-kontekst-krajowy-implikacje-perspektywy - analiza: "Annalena Baerbock kandydatką Zielonych na kanclerza Niemiec": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-21/annalena-baerbock-kandydatka-zielonych-na-kanclerza-niemiec - analiza "Armin Laschet kandydatem chadecji na kanclerza Niemiec": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-21/armin-laschet-kandydatem-chadecji-na-kanclerza-niemiec - analiza "Orędzie Putina: pochwały, obietnice i pogróżki": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-21/oredzie-putina-pochwaly-obietnice-i-pogrozki - analiza "Zapowiedź uznania struktur Nawalnego za organizacje ekstremistyczne": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-19/zapowiedz-uznania-struktur-nawalnego-za-organizacje-ekstremistyczne - analiza "Rosja: Protesty solidarności z Nawalnym": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-22/rosja-protesty-solidarnosci-z-nawalnym - analiza "USA–Norwegia: wzmocniona obecność wojskowa USA na północnej flance NATO": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-22/usa-norwegia-wzmocniona-obecnosc-wojskowa-usa-na-polnocnej-flance - analiza "FSB ujawnia próbę „zamachu” na Łukaszenkę": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-19/fsb-ujawnia-probe-zamachu-na-lukaszenke - analiza "Mołdawia: rekordowe poparcie dla zjednoczenia z Rumunią": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-19/moldawia-rekordowe-poparcie-dla-zjednoczenia-z-rumunia Polecamy także zapoznania się z nowymi komentarzami: - Przystosować się, by przetrwać: Tatarzy Krymscy siedem lat po aneksji Krymu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-04-20/przystosowac-sie-przetrwac-tatarzy-krymscy-siedem-lat-po
4/24/2021 • 9 minutes, 56 seconds
PRZEGLĄD OSW #4: Kryzys wokół Donbasu, problemy z Energiewende, wybory w Bułgarii
Ten materiał to zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/CvvoTrAuNAM
Kolejne ważne informacje ze świata w formacie Przegląd OSW. W odcinku mówimy między innymi najświeższe informacje z Donbasu. Czy ukraińskie doniesienia o szczególnej aktywności wojsk rosyjskich są prawdziwe? Do czego może prowadzić kolejny kryzys na linii Ukraina-Rosja? Czy Rosja wkroczy większymi siłami na Ukrainę?
Kolejnym tematem jest Energiewende i problemy, które zgłosił niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy. W kontekście naszych zachodnich sąsiadów opowiemy także o walce z pandemią w tym kraju. Co o działaniach rządu sądzą Niemcy? Koronawirus, obostrzenia - jak to wpłynie na nadchodzące wybory?
Wśród wiadomości ze świata także wybory w Bułgarii oraz sprawa gazociągu Turkstream.
Wspominane materiały dodatkowe:
analiza sytuacji w Donbasie wraz z mapą incydentów: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-06/kryzys-wokol-donbasu-miedzy-blefem-a-wojna
analiza o Energiewende: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-01/niemcy-federalny-trybunal-obrachunkowy-krytycznie-o-realizacji
analiza ws. wyborów w Bułgarii: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-06/wybory-parlamentarne-w-bulgarii-zachwiana-pozycja-premiera-borisowa
Niemiecki Monitor Wyborczy w formie PDF: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/OSW%2C%20monitor%20Wybory%20w%20Niemczech%2C%20nr%202_0.pdf
opracowanie odnośnie Turkstream: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-04-08/turkstream-na-dywersyfikujacym-sie-rynku-europy-poludniowo
podcast koronawirus Niemcy obostrzenia: https://open.spotify.com/episode/7BrKdgH4RhzcUCqvi8w2t9?si=_psDxI11TD61x0Mjv1Bd9w
4/10/2021 • 7 minutes, 23 seconds
Jak Niemcy radzą sobie z pandemią? NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY#3
Jak Niemcy radzą sobie z pandemią? Jak wygląda proces szczepienia w Niemczech? Jak wyglądają obostrzenia? Czy trwająca pandemia wpłynie na jesienne wybory parlamentarne w Niemczech? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Kamilem Frymarkiem, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
Link do Niemieckiego Monitora Wyborczego w formie PDF: https://bit.ly/39ro1KU
3/31/2021 • 33 minutes, 7 seconds
Odcienie nacjonalizmu w Europie Środkowej
W tym odcinku opowiadamy o ruchach nacjonalistycznych i ultrakonserwatywnych w Europie Środkowej. W podcaście występują analitycy OSW: Martyna Wasiuta, Krzysztof Dębiec, Mateusz Seroka, Kamil Całus oraz Franciszek Tyszka.
Wyjaśnienie terminu "ustawa niewolnicza" w analizie OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2020-04-22/wegierski-sposob-na-walke-z-gospodarczymi-skutkami-covid-19
3/29/2021 • 1 hour, 24 minutes, 37 seconds
PRZEGLĄD OSW #3: Rozbicie siatki szpiegowskiej w Bułgarii, kryzys UE-Chiny, wybory w Izraelu
Ten materiał to zapis audio z naszego YouTube: https://youtu.be/Yx_eJfEK0Fk
Podsumowujemy wiadomości ze świata i publikacje Ośrodka Studiów Wschodnich. W tym odcinku opowiadamy m.in. o: - kryzysie w relacjach UE-Chiny - rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Bułgarii - wyborach w Izraelu - aresztowaniu Andżeliki Borys - antyrosyjskich sankcjach na Ukrainie Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali się nałożyć na Chiny sankcje w związku z prześladowaniami Ujgurów. Chińska reakcja była bardziej radykalna. Obecnie trwa bojkot konsumencki zachodnich firm odzieżowych, w tym H&M. W Bułgarii trwa walka, w której przeciwnik to rosyjskie służby specjalne. W tym kraju doszło do kolejnych aresztowań osób podejrzanych o szpiegostwo. W Izraelu kolejne wybory parlamentarne, wygrała jest partia urzędującego premiera Likud, jednak nie wiadomo kto sformułuje nowy rząd. Więcej w materiałach: Bułgaria: rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-24/bulgaria-rozbicie-rosyjskiej-siatki-szpiegowskiej Ukraina: kolejne sankcje antyrosyjskie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-24/ukraina-kolejne-sankcje-antyrosyjskie Izrael: czwarte wybory bez rozstrzygnięcia: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-26/izrael-czwarte-wybory-bez-rozstrzygniecia Wywiad z Kamilem Kłysińskim o sytuacji na Białorusi: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,26914847,skazanie-andzeliki-borys-to-nie-wszystko-wladze-bialoruskie.html
3/27/2021 • 5 minutes, 20 seconds
PRZEGLĄD OSW: Starcie BIDEN vs. PUTIN, wojna w Donbasie, sytuacja w Hongkongu i inne wydarzenia
Ten podcast to zapis audio z naszego filmu na YouTube, w którym podsumowujemy ostatnie wydarzenia i publikacje: https://youtu.be/-MR758Uegks
W dzisiejszym podsumowaniu wydarzeń i publikacji mówimy między innymi o starciu USA vs. Rosja na szczeblu prezydentów Biden - Putin. Co się wydarzyło i jak wpłynie to na relacje Rosja - USA? Jakie zmiany przeniesie światowa geopolityka za kadencji nowego prezydenta USA? Opowiadamy o: - możliwej eskalacji wojny w Donbasie - sytuacji w Hongkongu - Estonia i jej wojsko - wyborach landowych w Niemczech - paszportach immunologicznych - kryzysie politycznym w Mołdawii Więcej w tekstach i analizach Ośrodka Studiów Wschodnich: Koniec połowicznej demokracji w Hongkongu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-19/koniec-polowicznej-demokracji-w-hongkongu Możliwy wzrost napięcia w Donbasie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-19/mozliwy-wzrost-napiecia-w-donbasie Rosyjska reakcja na ocenę Putina przez Bidena: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-19/rosyjska-reakcja-na-ocene-putina-przez-prezydenta-bidena Nowy priorytet sił zbrojnych Estonii: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-16/nowy-priorytet-sil-zbrojnych-estonii-obrona-wybrzeza Niemcy o cyfrowych paszportach immunologicznych: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-15/niemcy-o-cyfrowych-paszportach-immunologicznych Podcast OSW o Mołdawii: https://open.spotify.com/episode/3UpxlwXHq9R1p1AomjIXCl?si=T9HgXnNTQOWBn3XIDgTkLg&nd=1 Niemiecki monitor wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-03-15/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-1
3/20/2021 • 10 minutes, 30 seconds
Dwuwładza w Mołdawii? Kryzys polityczny w Kiszyniowie
O kryzysie politycznym w Mołdawii mówi analityk OSW Kamil Całus. Po wyborach prezydenckich w Mołdawii Maia Sandu próbuje doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Napotyka to na opór innych sił politycznych, w tym partii związanej z byłym prezydentem Igorem Dodonem. Czy obecna sytuacja w skrajnym przypadku może doprowadzić do dwuwładzy w Mołdawii?
Link do podcastu Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka: https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=h9LrMN1iTZavqqyl7Erv0w
3/5/2021 • 50 minutes, 4 seconds
NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY CZ. 2 - Partia Zielonych i wybory landowe
Partia Zielonych obecnie zajmuje 2 miejsce w sondażach. Jakie będą Niemcy pod rządami tej partii? Na podstawie sytuacji w landach na te i inne pytania odpowiadają Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
3/3/2021 • 56 minutes, 25 seconds
Grupa Wyszehradzka. Bilans trzydziestolecia
Mija trzydzieści lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej. Jaką rolę pełni Grupa Wyszehradzka? Jak wyglądała jej historia? Jakie wyzwania czekają Grupę w najbliższych latach? Opowiada o tym Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
2/15/2021 • 1 hour, 6 minutes, 53 seconds
NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY - KTO PO MERKEL? Cz. I - wybory w CDU
W #podcastOSW zaczynamy serię podcastów o wyborach parlamentarnych w Niemczech, które odbędą się w 2021 roku. Kto zastąpi kanclerz Angelę Merkel? W pierwszej części opowiadamy o sytuacji w partii ustępującej kanclerz - CDU.
1/28/2021 • 36 minutes, 43 seconds
Dokąd zmierza Rosja? Nawalny, represyjne ustawy, cenzura w Internecie
O obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji w najnowszym odcinku #podcastOSW opowiada Maria Domańska. Jak będzie Rosja 2021? Jak na kraj wpłynie sprawa Aleksieja Nawalnego? Czy Rosjanom grozi cenzura w Internecie? Maria Domańska opowiada o przyjętych w grudniu represyjnych ustawach, które uderzają w wolność w Internecie, wolność zgromadzeń i społeczeństwo obywatelskie.
1/22/2021 • 48 minutes, 32 seconds
Co zmienił rok 2020? Co nas czeka w 2021? - ODCINEK SPECJALNY
W specjalnym noworocznym odcinku analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich podsumowują rok 2020 i opowiadają o najważniejszych przewidywaniach na rok 2021. Występują kierownicy zespołów i projektów w OSW: Anna Kwiatkowska, Justyna Gotkowska, Tadeusz Iwański, Marek Menkiszak, Konrad Popławski, Krzysztof Strachota i Jakub Jakóbowski.
00:12:30 - Chiny 2020, jak na Chiny wpłynęła pandemia, relacje Chiny-USA
00:40:40 - Rosja 2020, wyzwania stojące przed Kremlem, bilans 2020 roku, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna
01:04:00 - Białoruś 2020, skutki protestów, relacje Białoruś-Rosja
01:20:00 - Ukraina 2020, walka z korupcją na Ukrainie, pozycja prezydenta Zełenskiego
01:27:00 - Turcja 2020, ofensywa turecka na arenie międzynarodowej, wojna o Górski Karabach
01:55:00 - Niemcy 2020, czy Niemcy wychodzą z 2020 roku wzmocnione, sytuacja w UE, relacje NATO-UE
02:30:50 - najważniejsze wydarzenia roku 2021 według analityków OSW
Od początku istnienia białoruskiej państwowości poważnym problemem pozostaje jasne zdefiniowanie tożsamości narodowej Białorusinów. Nauka historii mogłaby odgrywać tu kluczową rolę w jej kształtowaniu. Mogłaby, ale tak się nie dzieje. Polityka historyczna jest jednym z ważniejszych aspektów działania białoruskiego państwa pod rządami Aleksandra Łukaszenki. A ten łączy zarówno sowieckość jak i pamięć o Wielkim Księstwie Litewskim, niezależność jak i poddanie się wschodniemu sąsiadowi - Rosji.
Szczegółowo na ten temat można przeczytać w raporcie Wojciecha Konończuka i Kamila Kłysińskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia "Łączenie przeciwności. Polityka historyczna Białorusi". Albo posłuchać w podcaście OSW.
Muzyka: kompozytor Artur Giordano.
12/23/2020 • 35 minutes, 25 seconds
Co się dzieje w Azji Centralnej? cz. 1 - Dlaczego w Turkmenistanie stanął pomnik psa prezydenta?
W najnowszym podcast OSW dr Mariusz Marszewski opowiada o kulturze, polityce i społeczeństwach Azji Centralnej na bazie najnowszych wydarzeń w regionie. W odcinku między innymi o pomniku psa prezydenta Turkmenistanu, sytuacji pandemicznej, rewolucji w Kirgistanie oraz o konsekwencjach głośnego filmu Borat.
Tekst o rewolucji w Kirgistanie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-10-29/kirgistan-po-kolejnej-rewolucji
12/19/2020 • 32 minutes, 45 seconds
Czy Rosja będzie kiedyś eko? Energia atomowa i OZE w Rosji
Jak wygląda miks energetyczny Rosji? Jak Rosja 2020 odpowiada na wyzwania związane z globalnym ociepleniem? Jak wygląda podejście Rosjan do energii atomowej i do OZE? Na te i inne pytania odpowiada dr Szymon Kardaś.
Publikacja "Upaństwowiona liberalizacja. Rosyjski sektor elektroenergetyczny dziesięć lat po reformie": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/prace-osw/2020-09-24/upanstwowiona-liberalizacja
12/12/2020 • 49 minutes, 33 seconds
Co Joe Biden sądzi o relacjach z Rosją i Nord Stream 2? Polityka zagraniczna Bidena cz. II USA-Rosja
Ten odcinek to zapis audio z naszego materiału na YouTube. Materiał wideo: https://youtu.be/CVsXo-TA-ko
Wybory w USA odbyły się już kilka tygodni temu. Do objęcia urzędu szykuje się Joe Biden. Tematem naszego materiału jest polityka zagraniczna, jaką może prowadzić nowa administracja USA. Jak będą wyglądały relacje USA-Rosja? Co dalej z Nord Stream 2? USA prowadzone przez Bidena będą blokować projekt? Komu Rosja sprzyjała w tych wyborach? Czy polityka, którą prowadził Donald Trump zmieniła coś w relacjach z Rosją? Geopolityka USA, relacje Rosja-USA, globalne skutki, które przyniosą wybory prezydenckie w USA 2020 to główne tematy odcinka, w którym występują doktor Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich) i doktor Szymon Kardaś (analityk ds. polityki energetycznej Rosji).
11/28/2020 • 11 minutes, 13 seconds
Największa afera w historii Ukrainy? Czyli jak zniknęło 5 mln hektarów gruntów
W podcast OSW o być może największej aferze w historii niepodległej Ukrainy. W państwowych rejestrów zniknęły grunty, których łączna wielkość dorównuje obszarowi całej Słowacji. O tym jak do tego doszło oraz jak wygląda stan walki z korupcją w ukraińskim państwie opowiada Sławomir Matuszak, analityk OSW.
11/26/2020 • 22 minutes, 34 seconds
Polityka zagraniczna Bidena cz. I - Chiny-USA, polityka bezpieczeństwa
Wybory prezydenckie w USA 2020 odbyły się już kilka dni temu. Najbardziej prawdopodobne, że Joe Biden to nowy prezydent USA. Tematem dwuodcinkowej serii filmów i podcastów OSW jest polityka zagraniczna Joe Bidena. W tym odcinku mówimy o starciu Chiny-USA, polityce bezpieczeństwa oraz przyszłości NATO. Czy armia USA będzie stacjonować w Europie? Czy wybór Joe Bidena oznacza zmianę w relacjach Chiny-USA? Geopolityka USA - jak będzie wyglądać za prezydentury Joe Bidena. Na ten temat rozmawiamy z Justyną Gotkowską i Jakubem Jakóbowskim.
11/7/2020 • 39 minutes, 30 seconds
Wielka reforma samorządowa na Ukrainie. Sukces w cieniu wyborczej porażki
W najnowszym podcaście opowiadamy o wynikach wyborów samorządowych na Ukrainie oraz o reformie tamtejszej władzy lokalnej. Jak wyglądają wyniki? Jak wpłyną one na pozycję prezydenta Zełenskiego? Co dalej z partią Sługa Narodu?
Poprzedni podcast o Ukrainie: https://open.spotify.com/episode/6sK9tEBYXd3X2sMn6XYM8w?si=luMk2GYgTv6StwcsqqFXKg
10/30/2020 • 50 minutes, 11 seconds
Stabilna niestabilność. Co nowego na Białorusi?
W najnowszym #podcastOSW wracamy na Białoruś. Kamil Kłysiński opowiada o obecnej sytuacji oraz przyszłości Alaksandra Łukaszenki. Czy Łukaszenka dotrwa do końca kadencji?
Odcinek o historii relacji Białoruś-Rosja: https://open.spotify.com/episode/11pGZ1BGCxRtcUnJNd8ZtZ
10/9/2020 • 33 minutes, 44 seconds
Zjednoczenie Niemiec. 30 lat później
Link do filmu OSW o zjednoczeniu Niemiec: https://youtu.be/5LacFQKFpnk
Poprzedni podcast z dr Anną Kwiatkowską: https://open.spotify.com/episode/6VMGBwJ7P4OzcToRc06GkE?si=7VMy3GBCTdyxziMDEjqloA
10/3/2020 • 58 minutes, 17 seconds
Byli funkcjonariusze Stasi i KGB w Nord Stream. Czy Nord Stream 2 powstanie? Aktualna sytuacja
Ten podcast to zapis audio filmu z naszego kanału YouTube. W formacie wideo jest on dostępny pod linkiem: https://youtu.be/7zF3CPfQa4A
W projekt Nord Stream zaangażowanych jest wielu byłych agentów Stasi i KGB. Analitycy OSW opowiadają o powiązaniach m.in. CEO Nord Stream 2 AG i innych ważnych osób lobbujących za projektem. W materiale opowiadamy na pytania o Nord Stream 2, o co chodzi w tym projekcie. Czy Nord Stream 2 zagrożenie dla Polski i całego regionu? Czy realizacji gazociągu zaszkodzą amerykańskie sankcje? Czy sprawa otrucia Nawalnego zmieniła opinię Niemców na temat Nord Stream i współpracy Niemcy-Rosja? Czy Niemcy rzeczywiście potrzebują gazociągu do zrealizowania swojej polityki klimatycznej? Jak Nord Stream 2 wpłynie na światową politykę i gospodarkę? Na te i inne pytania w naszym materiale odpowiadają analitycy reprezentujący Ośrodek Studiów Wschodnich - Agata Łoskot-Strachota, dr Szymon Kadraś i Michał Kędzierski. Źródła przebitek: kremlin.ru
9/22/2020 • 26 minutes, 23 seconds
Jerzy Giedroyc i polska polityka wschodnia
14 września 2000 roku zmarł Jerzy Giedroyc. W podcast OSW wicedyrektor Wojciech Konończuk opowiada o dziedzictwie Giedroycia, "Kultury" oraz o tym czym jest i czym nie jest doktryna Giedroycia.
9/14/2020 • 43 minutes, 32 seconds
Żydzi ultraortodoksyjni. Obyczaje, społeczność, spory wewnątrz państwa Izrael
Żydzi ultraortodoksyjni to bardzo ciekawa i ważna społeczność dla Izraela. W dzisiejszym podcast OSW opowiadamy o tej grupie. Jakie są ich obyczaje? Czym różnią się od innych obywateli Izraela? Jak wypływają na sytuację wewnętrzną i prawo w Izraelu? Jak zmieni się Izrael w obliczu zmian demograficznych? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, analityk OSW.
Komentarz Karoliny Zielińskiej o obecnej sytuacji politycznej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-08-10/izraelski-rzad-wielkiej-koalicji-nowe-oblicza-kryzysu
Analiza Marka Matusiaka o ultraortodoksyjnych Żydach w Izraelu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-06-23/ultraortodoksyjni-zydzi-w-izraelu-epidemia-jako-probierz
9/4/2020 • 53 minutes, 27 seconds
Turcja. Polityka, gospodarka, droga Erdoğana do władzy
Temat dzisiejszego odcinka to Turcja. Mateusz Chudziak opowiada o polityce wewnętrznej i gospodarce tego kraju. Prześledziliśmy także drogę, którą przeszedł Recep Tayyip Erdoğan. Jak wygląda Turcja za jego rządów? Jak wyglądają powiązania między światem polityki i biznesu? Czy władza Erdoğana przetrwa jeszcze długie lata?
8/29/2020 • 1 hour, 13 minutes, 54 seconds
Łukaszenka - czy to koniec? Białoruś, protesty 2020 - najnowsze informacje
Ten podcast to zapis dźwiękowy z filmu zamieszczonego na głównym kanale OSW na YouTube. Materiał w formie wideo: https://youtu.be/RRxjam4oTJ4
8/17/2020 • 8 minutes, 27 seconds
Życie codzienne w państwie nieuznawanym
W najnowszym odcinku podcast OSW tematem jest Naddniestrze i życie codzienne w tym państwie nieuznawanym. Opowiada o tym analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus.
Poprzedni podcast o Mołdawii: https://open.spotify.com/episode/0OWdiN67D0kEmuppW7mMcW?si=zOqLYPEiQRWe4GGm0Hfz1Q
Wspomniany wywiad z Krzysztofem Królem, polskim piłkarzem grającym w Naddniestrzu: https://www.sport.pl/pilka/7,65042,22240818,gral-w-sheriffie-i-szybko-stamtad-uciekl-tyraspol-wyglada.html
Wywoływany odcinek BezPlanu Naddniestrze: https://youtu.be/ImABN8nGiOI
8/14/2020 • 1 hour, 7 minutes, 32 seconds
Białoruś. Protesty, wyniki wyborów. Wybory na Białorusi 2020 - czy zmienią ten kraj?
Ten odcinek jest zapisem audio z naszego YouTube. Materiał w wersji wideo: https://youtu.be/ky9UBviuukk
8/10/2020 • 12 minutes, 10 seconds
Chorwacja. Przewodnik społeczno-polityczny
W tym odcinku opowiadamy o sytuacji społeczno-politycznej Chorwacji. Ten podcast polecamy szczególnie tym, którzy chcą wybrać się na wakacje w tym kierunku. Mateusz Seroka opowiada o aktualnej sytuacji pandemicznej, niedawnych wyborach parlamentarnych, chorwackiej scenie politycznej i problemach społecznych Chorwatów.
7/30/2020 • 38 minutes, 51 seconds
Serbia. Bliżej czy dalej Europy? Polityka wewnętrzna i negocjacje Serbia-Kosowo
W #podcastOSW opowiadamy o aktualnej sytuacji w Serbii. Serbia po wyborach parlamentarnych, które skonsolidowały władzę Prezydenta staje przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są negocjacje z Kosowem. Sytuację wewnętrzną w Serbii, historię negocjacji Serbia-Kosowo przybliża analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Szpala.
7/24/2020 • 1 hour, 3 minutes, 41 seconds
Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą stać się wodorową potęgą.
W najnowszym odcinku podcast OSW Michał Kędzierski opowiada na pytania o wodór. Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą go wykorzystać w swojej transformacji energetycznej?
Więcej na temat Energiewende w poprzednim odcinku podcastu OSW, jest on dostępny na naszym kanale. Zachęcamy także do odwiedzenia naszego głównego kanału na YouTube, tam pojawił się film o niemieckich planach odejścia od węgla: https://www.youtube.com/watch?v=7W5NTdg5rco&feature=youtu.be
7/17/2020 • 39 minutes, 17 seconds
Mentalność mieszkańców Azji Centralnej cz. II
W drugiej części rozmowy dr Mariusz Marszewski opowiada o mentalności mieszkańców Azji Centralnej. W tym odcinku najwięcej miejsca poświęcamy kwestiom religijnych.
7/16/2020 • 46 minutes, 38 seconds
Co się dzieje w Rosji? Sytuacja gospodarcza i polityczna
Jak wygląda Rosja 2020? Jak pandemia i sytuacja na rynku ropy naftowej wpłynie na Rosję? Jak wygląda pozycja Władimira Putina? O co chodzi w referendum, które zakończy się w lipcu w Rosji? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają analityczki dr Maria Domańska i Iwona Wiśniewska.
Podcast "Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne": https://open.spotify.com/episode/3LGOU9S4tr2PBw3PhqaatV?si=Pi4PkmuHRWKFYh0XDxjCJQ
Źródło obrazka wykorzystanego w miniaturze: Kremlin.ru
6/29/2020 • 1 hour, 2 minutes, 14 seconds
Przyczyny zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego
Niemiecka motoryzacja ma bardzo duże problemy, które mogą wpłynąć na całą gospodarkę tego kraju, a w konsekwencji także na jego pozycję na świecie. W dzisiejszym #podcastOSW dr Konrad Popławski opowiada o przyczynach zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego.
Wśród tematów:
- afera diesla
- niemiecka motoryzacja a samochody elektryczne i autonomiczne
- rola motoryzacji w niemieckiej gospodarce
- jak zapaść niemieckiej motoryzacji wpłynie na całą gospodarkę
- jak problemy gospodarcze wpłyną na pozycję Niemiec w Unii Europejskiej
Publikacja "Na zakręcie. Kryzys niemieckiej branży motoryzacyjnej": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-18/na-zakrecie
6/23/2020 • 57 minutes, 24 seconds
Czy aktor jest dobrym prezydentem? Pierwszy rok prezydentury Zełenskiego
Ponad rok temu prezydentem Ukrainy został komik i aktor Wołodymyr Zełenski. Jak wygląda bilans pierwszego roku jego prezydentury? Jak w praktyce sprawdził się pomysł powołania rządu złożonego ze specjalistów? Jakie reformy przeprowadził Zełenski i jego ekipa? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają Tadeusz Iwański (kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii) i analityk ds. Ukrainy Sławomir Matuszak.
5/23/2020 • 1 hour, 5 minutes, 51 seconds
Polskie dziedzictwo kulturowe na Wschodzie
W dzisiejszym odcinku podcast OSW wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk opowiada o pozostałym na Wschodzie dziedzictwie polskiej kultury. Więcej w publikacji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2020-05-04/zagrozone-dziedzictwoLinki do omawianych zaytków:4:20 - XVII-wieczny zamek w Podhorcach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/6.%20XVII-wieczny%20zamek%20w%20Podhorcach(1).jpg10:20 - ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/7.Ruiny%20renesansowego%20zamku%20w%20Pomorzanach(1).jpg27:05 - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/18.%20Cmentarz%20%C5%81yczakowski%20we%20Lwowie1%20%281%29.jpg27:29 - pozostałości fresków w kościele podominikańskim w Kamieńcu Podolskim https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/16.%20Pozostałości%20fresków%20w%20kościele%20podominikańskim%20w%20Kamieńcu%20Podolskim.jpgInne: XVIII-wieczny kościół w Podhorcach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/6.%20XVIII-wieczny%20kościoł%20w%20Podhorcach.jpgRuiny gotycko-renesansowego kościoła Trójcy Świętej w Podhajcach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/1.%20Ruiny%20gotycko-renesansowego%20ko%C5%9Bcio%C5%82a%20Tr%C3%B3jcy%20%C5%9Awietej%20w%20Podhajcach.jpgCmentarz żydowski w Podhajcach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/2.%20Cmentarz%20%C5%BCydowski%20w%20Podhajcach.jpgZrujnowana XVII-wieczna synagoga w Podhajcach https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/2.%20Zrujnowana%20XVII-wieczna%20synagoga%20w%20Podhajcach.jpgRuiny XVIII-wiecznej synagogi w Grzymałowie na Podolu https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/3.%20Ruiny%20XVIII-wiecznej%20synagogi%20w%20Grzyma%C5%82%C3%B3wie%20na%20Podolu.jpgXVIII-wieczna cerkiew ormiańska w Buczaczu https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/4.%20XVIII-wieczna%20cerkiew%20ormia%C5%84ska%20w%20Buczaczu.jpgOpuszczony XIX-wieczny kościół we wsi Nadriczne (do 1946 r. Dryszczów) niedaleko Brzeżan https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/5.%20Opuszczony%20XIX-wieczny%20ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20we%20wsi%20Nadriczne%20%28do%201946%20r.%20Dresz%C3%B3w%29%20niedaleko%20Brze%C5%BCan.jpgRuiny renesansowego zamku w Pomorzanach https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/7.Ruiny%20renesansowego%20zamku%20w%20Pomorzanach%281%29.jpgZrujnowany neogotycki ratusz w Pomorzanach https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/8.%20Zrujnowany%20neogotycki%20ratusz%20w%20Pomorzanach.%20Przed%201939%20r..jpgZrujnowany barokowy kościół w Liczkowicach https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/9.%20Zrujnowany%20barokowy%20ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20w%20Liczkowicach.jpgZrujnowany XVI-wieczny kościół w Jazłowcu https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/10.%20Zrujnowany%20XVI-wieczny%20ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82%20w%20Jaz%C5%82owcu.jpg Renesansowa kaplica Sieniawskich na zamku w Brzeżanach https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/12.%20Renesansowa%20kaplica%20Sieniawskich%20na%20zamku%20w%20Brze%C5%BCanach.jpgKościół św. Michała w Kamieńcu Podolskimhttps://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/14.%20Ko%C5%9Bci%C3%B3l%20%C5%9Bw.%20Micha%C5%82a%20w%20Kamie%C5%84cu%20Podolskim.jpgRuiny XVII-wiecznego kościoła św. Trójcy w Międzyborzu https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/15.%20Ruiny%20XVII-wiecznego%20ko%C5%9Bcio%C5%82a%20%C5%9Bw.%20Tr%C3%B3jcy%20w%20Mi%C4%99dzyborzu.jpgXVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu - stan obecny https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/17.%20XVIII-wieczna%20cerkiew%20w%20Kleszcz%C3%B3wnie%20na%20Podolu%20-%20stan%20obecny.jpgXVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu przed zrujnowaniem https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/17.%20XVIII-wieczna%20cerkiew%20w%20Kleszcz%C3%B3wnie%20na%20Podolu%20przed%20zrujnowaniem.jpgNieudolnie odbudowany XVIII-wieczny kościół w Wołczynie na Białorusi https://www.osw.waw.pl/sites/de
5/19/2020 • 51 minutes, 44 seconds
Polityczna rewolucja na Słowacji
Ostatnie wybory parlamentarne przyniosły zmianę rządu na Słowacji. Po latach rządów od władzy został odsunięty Smer. Nowy premier Igor Matovič zapowiada daleko idące reformy. Dokąd zmierza Słowacja? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy rząd? Czy czeka nas polityczna rewolucja u naszych politycznych sąsiadów? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Dębiec, analityk OSW ds. Czech i Słowacji.
5/9/2020 • 37 minutes, 41 seconds
Gruzja i Gruzini. O tożsamości, winie i Stalinie
W tym odcinku podcast OSW z Wojciechem Góreckim ruszamy w podróż do Gruzji. Rozmawiamy o gruzińskiej tożsamości, tradycjach i obyczajach. Czy Gruzini nadal kultywują słynne uczty z toastami, winem i rolą tamady? Jak wygląda podejście Gruzinów do osób starszych i spraw związanych z rodziną? Czy Gruzji bliżej Europie czy Azji? Jak wygląda droga Gruzji do struktur europejskich? Czy dalej trwa w tym kraju kult Stalina? Na te pytania i inne pytania odpowiadamy w podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich.
4/25/2020 • 1 hour, 3 minutes, 5 seconds
Gry rosyjskich służb specjalnych w cieniu pandemii
Czy pojawiające się fale smsowych łańcuszków z fake newsami są inspirowane przez służby specjalne? Jak służby wykorzystują sytuację, aby zwiększyć swoje kompetencje? Jakie działania podejmuje rosyjska propaganda w dobie pandemii? O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW z Piotrem Żochowskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
4/22/2020 • 34 minutes, 3 seconds
Finlandia. Charakter Finów i ich polityka bezpieczeństwa
Dzisiejszy podcast OSW jest poświęcony Finlandii. Będziemy rozmawiać o fińskim "całościowym podejściu do bezpieczeństwa", które staje się laboratorium modelowych rozwiązań dla wielu państw na świecie. Finowie ze względu na swój specyficzny narodowy charakter podchodzą zupełnie inaczej do wielu zagadnień związanych z obronnością. Finlandia ma armię poborową, a w kwestie związane z polityką bezpieczeństwa jest zaangażowane całe społeczeństwo.
Rozmawiamy z Piotrem Szymańskim, analitykiem ds. bezpieczeństwa w Ośrodku Studiów Wschodnich.
4/2/2020 • 40 minutes, 58 seconds
Jak Niemcy zmieniają swoją energetykę? Przewodnik po Energiewende
W dzisiejszym #PodcastOSW transformacja energetyczna w Niemczech. Przedstawiamy podstawowe informacje o Energiewende - jak obecnie wygląda mix energetyczny Niemiec, czym Niemcy chcą zastąpić węgiel, dlaczego odchodzą także od energii atomowej, ile będzie kosztować transformacja energetyczna - na te pytania odpowiadamy w podcast OSW z Michałem Kędzierskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2019-09-25/kryzys-branzy-wiatrowej-w-niemczech-kolejne-zagrozenie-dla
3/16/2020 • 33 minutes, 37 seconds
Gra o (nie)zależność Białorusi. Rosja, ropa naftowa i polityka
W najnowszym #PodcastOSW rozmawiamy o białorusko-rosyjskiej grze o niezależność. W kontekście trwających negocjacji odnośnie Państwa Związkowego i większej integracji tych krajów toczy się spór Białorusi i Rosji o ropę naftową.
W audycji rozmawiamy z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich - dr. Szymonem Kardasiem i Kamilem Kłysińskim.
3/9/2020 • 1 hour, 1 minute, 33 seconds
Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne.
Wprowadzeniem do dzisiejszego podcastu jest film z naszego kanału YouTube: https://youtu.be/Y1qLTPjqiq0
W Podcast OSW z Jadwigą Rogożą i Piotrem Żochowskim rozmawiamy o tym, jak współczesna Rosja walczy z aktywnością (w tym aktywnością internetową) wśród pokolenia milenialsów.
2/24/2020 • 52 minutes, 1 second
Kryzys migracyjny. Jak zmienił Niemcy?
Kryzys migracyjny w Europie wywarł wielki wpływ na sytuację wewnętrzną Niemiec. Tylko na przełomie roku 2015 i 2016 do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców i migrantów. Do 2050 roku odsetek muzułmanów w Niemczech wzrośnie do 20%. W dużych miastach na zachodzie Niemcy nie są już dominującą grupą etniczną, jest ich mniej niż 50%. Masowa imigracja do Europy spowodowała liczne zmiany w strukturze społecznej. W Podcast OSW pytamy o skutki decyzji, które podjęła w 2015 roku kanclerz Angela Merkel.
O tym, jakie będą Niemcy w XXI wieku rozmawiamy z Anną Kwiatkowską-Drożdż, kierowniczką Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich.1:10 - spory migracyjne z lat 90' 7:20 - Narodowy Plan Integracyjny 11:40 - przyczyny decyzji kanclerz Merkel o niezamykaniu granicy z Austrią 18:30 - reakcje na falę migracji od entuzjastycznego przyjęcia po strach 22:50 - przekonanie o "powinnościach historycznych" Niemców 25:20 - kryzys w Kolonii 27:00 - nieobiektywizm mediów wobec kryzysu i ich wpływ na wzrost nastrojów antyimigranckich 32:30 - profil zwolenników AfD 35:40 - zaostrzanie prawa azylowego37:20 - koszty polityki migracyjnej i inne czynniki ekonomiczne40:00 - która grupa - zwolennicy czy przeciwnicy otwartej polityki migracyjnej ma przewagę43:20 - jakie będą Niemcy w XXI wieku?
2/7/2020 • 46 minutes, 17 seconds
Jak Rosja szkoli służby specjalne? Odpowiedzi na pytania słuchaczy dot. służb specjalnych Rosji
W tym odcinku Podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiadamy na pytania słuchaczy do podcastów o służbach specjalnych. Piotr Żochowski z OSW mówi między innymi o procesie szkolenia służb specjalnych, przyczynach "wpadek GRU" oraz służbach Białorusi.
Zapraszamy do komentowania i udostępniania, Ośrodek Studiów Wschodnich.
1:12 - przyczyny "wpadek GRU" - sprawa Skripala 18:30 - zabójstwo czeczeńskiego bojownika w Berlinie23:09 - szkolenie służb specjalnych Rosji40:45 - wpływ FSB na obywateli Białorusi
Miniatura: RIA Novosti archive, image #846846 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0
1/24/2020 • 54 minutes, 7 seconds
Życie codzienne pod rządami Komunistycznej Partii Chin
Druga część podcastu o Komunistycznej Partii Chin. Michał Bogusz opowiada, jak partia wpływa na codzienne życie i robienie kariery w tym kraju.
0:55 - duchowe urodziny jako członka KPCh, czy możliwy jest sukces w Chinach bez członkostwa w partii2:28 - przedsiębiorstwa w Chinach 3:20 - kariera naukowa i wojsko w Chinach, rola więzów krwii8:20 - jak KPCh werbuje członków 11:10 - rola kobiet w Komunistycznej Partii Chin13:40 - młodzi w organizacjach partyjnych19:50 - pierwsze stanowiska w KPCh21:30 - zarobki w KPCh 26:50 - prestiż w KPCh 31:00 - przykłady zniszczonych karier w KPCh 37:00 - ograniczenia wiekowe w partii39:20 - zakładanie rodów w Chinach
1/9/2020 • 44 minutes, 16 seconds
Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? O polityce bezpieczeństwa i obrony UE
Nie tak dawno świat obiegła wypowiedź prezydenta Macrona, który mówił o "śmierci mózgowej NATO". Tymczasem coraz więcej w sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieje się w Unii Europejskiej. We wrześniu nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła powstanie Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej. W #PodcastOSW rozmawiamy o polityce bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. Czy stanowi ona konkurencję dla NATO? Czy powstanie armia Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, koordynatorka projektu "Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej" z Ośrodka Studiów Wschodnich.
1:09 - czy nowa dyrekcja to wstęp do tworzenia "ministerstwa obrony UE"?
3:07 - dyskusje o roli NATO i roli USA w systemie bezpieczeństwa Europy
6:20 - na co składa się unijna polityka bezpieczeństwa i obrony
9:45 - czym są grupy bojowe w UE
11:03 - współpraca wojskowa w UE
16:55 - współpraca przemysłowa
26:11 - współpraca cywilna
28:08 - francuskie postulaty zwiększenia aktywności UE ws. polityki bezpieczeństwa
34:40 - zaangażowanie Polski
36:10 - czy organy UE otrzymają nowe kompetencje? i kto zdecyduje o wysłaniu polskiego żołnierza na zagraniczną misję?
12/21/2019 • 42 minutes, 30 seconds
Ceaușescu wiecznie żywy?
30 lat w temu w Rumunii miała miejsce rewolucja, która doprowadziła do obalenia Nicolae Ceaușescu. W wyniku tych wydarzeń zginęło ponad 1 000 osób, w tym sam dyktator. Pomimo tego do dnia dzisiejszego Rumunią współrządzą w dużej mierze osoby powiązane z reżimem komunistycznym, a za krwawą rewolucję nikt nie poniósł odpowiedzialności. Dodatkowo w rumuńskim społeczeństwie były dyktator cieszy się rekordową popularnością. W #PodcastOSW z Kamilem Całusem wracamy do wydarzeń z 1989 roku.
00:52 - sytuacja w Rumunii w grudniu 1989 roku03:15 - sprawa pastora László Tőkésa 05:50 - sytuacja opozycji rumuńskiej i pozycja policji politycznej07:03 - powstanie w Timisoarze08:50 - wiec i rewolucja w Bukareszcie 10:40 - przejęcie władzy i egzekucja Nicolae Ceaușescu14:10 - kto przejął władze po rewolucji? 15:00 - odpowiedzialność za ofiary rewolucji17:30 - system polityczny w Rumunii, powiązania elit z reżimem komunistycznym i brak rozliczenia policji politycznej20:40 - obecna popularność Nicolae Ceaușescu25:50 - nastroje odnośnie Unii Europejskiej w Rumunii27:00 - obecnie rządząca prawica
12/4/2019 • 32 minutes, 35 seconds
Mentalność mieszkańców Azji Centralnej
Z Mariuszem Marszewskim ruszamy w podróż po Azji Centralnej. Rozmawiamy o genezie państw regionu, obyczajach, roli rodziny i religii w tych społeczeństwach.
1:02 - powstanie, historia państw regionu i tożsamości narodowe06:50 - budowanie narodów w Azji Centralnej08:10 - dawne osadnictwo na ziemiach Azji Centralnej13:30 - porządek świata i rola hierarchi w Azji Centralnej18:35 - rola rodziny i relacji wewnątrz rodziny 27:50 - podział ról w społeczeństwie31:35 - pozycja kobiet 36:05 - rola islam w Azji Centralnej
11/16/2019 • 43 minutes, 42 seconds
Czy Rosja wchłonie Białoruś? Historia stosunków białorusko-rosyjskich
W grudniu 2019 roku minie 20 lat od podpisania Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego pomiędzy Białorusią a Rosją. W związku z tą rocznicą Rosjanie naciskają, aby zwiększyć poziom integracji obu państw.
Czy Rosja wchłonie Białoruś? Co białoruskie społeczeństwo sądzi o planach integracji z Rosją? Jak wyglądają relacje Łukaszenka-Putin? Na te pytania w podcast Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
0:30 - po co Rosja Białorusi i po co Białoruś Rosji?03:32 - relacja białorusko-rosyjskie w pierwszych latach po rozpadzie ZSRR06:07 - dojście Łukaszenki do władzy, ideologizacja i formalizacja współpracy 08:54 - ambicje Łukaszenki do przejęcia władzy w Rosji 10:10 - osobiste relacje Putina i Łukaszenki12:08 - kryzys w 2002 roku 15:03 - licytacja między Rosją a Zachodem w 2010 roku16:37 - wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na relacje białorusko-rosyjskich 19:43 - ultimatum Rosji wobec Białorusi i powrót do idei państwa związkowego 26:23 - społeczeństwo białoruskie wobec integracji 30:12 - skąd bierze się pobłażliwość Rosji wobec Białorusi 32:23 - czy możliwa jest aneksja Białorusi przez Rosję
źródło zdjęcia z miniatury: kremlin.ru
10/30/2019 • 34 minutes, 22 seconds
Rosyjskie służby specjalne część IV
W ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych Piotr Żochowski opowiada o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU.
ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych mówimy o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU.
1:05 - powstanie i historia rosyjskiego wywiadu wojskowego 5:30 - współczesne zadania GRU10:26 - ile jest spenazów? jak się do nich dostać? kto decyduje o ich wykorzystaniu?15:10 - pozycja szefa GRU19:30 - relacje wywiadu wojskowego z wywiadem cywilnym 23:00 - udział w GRU w spektakularnych operacjach rosyjskich służb 24:08 - biurokracja służb i definicja nielegała 31:26 - rezerwa w GRU 32:55 - szkolenie, proces naboru w GRU36:20 - przyszłość GRU 38:15 - podział ról w rosyjskich służbach
źródło obrazka z miniatury: kremlin.ru
10/11/2019 • 39 minutes, 56 seconds
Abchazja - rdzewiejące złote runo
Abchazja jest nazywana "krajem, którego nie ma". Nieuznawana przez większość państw świata republika na Kaukazie, formalnie - część Gruzji, od lat trwa w zawieszeniu. W rozmowie z Wojciechem Góreckim opowiadamy o historii, polityce i kulturze tego pięknego kraju.
Na skróty:01:00 - specyfika państw i parapaństw na obszarze Kaukazu03:38 - waluta w Abchazji04:40 - abchaska i kaukaska mentalność w kontekście homo sovieticus 07:45 - turystyka w Abchazji 09:15 - Megrelowie 10:20 - historia Abchazji w porównaniu do innych parapaństw 13:00 - podejście Gruzinów do niepodległości Abchazji 17:04 - przełom lat 80'/90', początek wojny, relacje gruzińsko-abchaskie 20:51 - emigracja z Abchazji 21:50 - demokracja i życie polityczne w Abchazji25:00 - turystyka w Abchazji 26:55 - stosunek Rosjan do Abchazów 29:00 - czym chwalą się Abchazowie 34:27 - paszportyzacja38:30 - relacje międzypokoleniowe w Abchazji i przetrwanie narodu abchaskiego 41:19 - religia w Abchazji44:33 - co łączy Abchazów?
10/2/2019 • 47 minutes, 28 seconds
Odcienie szarości, o niezadowoleniu społecznym w Rosji
Letnie protesty w Moskwie pokazały, że protesty w Rosji zyskują nowy charakter. Oddolne ruchy społeczne zorientowane na kwestie ekologiczne i lokalne to nowe wzywanie dla władz, które nauczyły się marginalizować tradycyjną opozycję polityczną. Jadwiga Rogoża pokazuje mechanizmy, które pomagają wypracowywać nowe formy okazywania niezadowolenia społecznego. Opowiada też o tych cechach rosyjskiego społeczeństwa i instrumentach władzy, które pomagają utrzymać polityczne status quo w Rosji.
Na skróty:
00:54 – skrajne opinie dotyczące protestów w Federacji Rosyjskiej
02:01 – poprzednia fala protestów z początku XXI wieku
03:58 – przeciwko czemu protestują Rosjanie, protesty ekologiczne, socjalne, dotyczące jakości życia
04:52 – co skłania Rosjan do wychodzenia na ulice, profil nowych protestujących
05:50 – konsekwencje obecności opozycji w parlamencie Moskwy
07:14 – ostra reakcja władz jako próba zastraszenia obywateli krytykujących władzę
07:36 – trwały spadek notowań władzy i jego przyczyny – reforma emerytalna
09:22 – rysa na szkle, spadek zaufania do prezydenta Putina
10:22 – poparcie partii władzy w Moskwie, czy opozycja mogłaby przejąć władzę w mieście?
11:06 – jak niezależni posłowie wpływają na system władzy w Rosji, dostęp opozycji do informacji
11:52 – wybory samorządowe do rad dzielnic w Moskwie w 2017 i kampania opozycji
14:50 – zmęczenie władzą w Moskwie
14:29 – protesty ekologiczne w Rosji, wysypiska śmieci
16:03 – roczny protest w Obwodzie Archangielskim
17:02 – system segregacji śmieci i recyclingu w Rosji, reforma śmieciowa
18:37 – korupcja w sektorze usług komunalnych
19:16 – protesty ekologiczne w czasach Związku Radzieckiego i dzisiaj
20:23 – regionalizacja tematów strajków w Rosji – ekologia i lokalna tożsamość
22:18 – jak władza radzi sobie z nowymi oddolnymi formami protestu, protesty bez liderów
23:58 – hierarchiczne państwo w zetknięciu z rozproszonym oddolnym ruchem społecznym
25:08 – charakter aktywności społecznej w Rosji po ograniczeniu roli NGO
26:23 – strategia władzy wobec oddolnych ruchów społecznych, próba kontroli Internetu
27:03 – reakcje Rosjan na działania władz, krytyka i kpina z władz w sieci
28:46 – podsycanie lęku przed zmianami przez państwową propagandę
29:49 – kultura popularna jako narzędzie utrwalania obrazu silnej Rosji, potęgi budowanej na wyrzeczeniach obywateli
31:16 – dobry car i źli bojarowie, jak władza pokazowo słucha obywateli i rozwiązuje ich problemy
32:58 – bezalternatywność władzy z perspektywy Moskwy i prowincji
32:47 – wykorzystanie wspomnień z lat 90-tych w propagandzie państwowej
36:00 – dlaczego w Rosji nie protestują najbiedniejsi
37:05 – przyczyny braku wiary w skuteczność protestu, element rodyjskiego bagażu kulturowego
38:59 – jak propaganda rosyjska łączy carską tradycję wiernego poddaństwa z etosem Rewolucji Październikowej
40:43 – język nowych protestów
42:11 – główne hasła opozycji w Moskwie
43:22 – proces zmian w bagażu kulturowym Rosjan
46:13 – perspektywa zmian tradycyjnych, poddańczych, postaw wobec państwa
Jadwiga Rogoża - analityczka Zespołu Rosyjskiego, w latach 2015-2018 – radca Ambasady RP w Moskwie, współpracuje z administracją państwową, instytucjami UE, organizacjami pozarządowymi oraz periodykami specjalizującymi się w tematyce rosyjskiej i wschodniej, m.in. Nową Europą Wschodnią.
Więcej na temat sytuacji w Rosji:
#podcastOSW „ Socjalne orędzie Putina”
Punkt widzenia OSW autorstwa J. Rogoży „ Ile waży bagaż kulturowy. Aktywizacja społeczna w autorytarnej Rosji”
9/9/2019 • 48 minutes, 19 seconds
Czy Komunistyczna Partia Chin jest jeszcze komunistyczna?
Michał Bogusz w rozmowie z Hubertem Różykiem odkrywa jak działa i czym żyje Komunistyczna Partia Chin, która niepodzielnie rządzi w Chińskiej Republice Ludowej. Zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełni komunizm dla dzisiejszej KPCh. Szukamy odpowiedzi, czy to tylko szyld, czy może nadal centralny zwornik KPCh.
Na skróty:
01:11 – wpływ Komunistycznej Partii China na Chińską Republikę Ludową
01:54 – charakter KPCh
02:50 – rola partii w ustroju ChRL
03:15 – liczebność partii
03:33 – kto rządzi partią i Chinami? Działacze kadrowi partii
04:06 – organizacja KPCh na tle struktur państwowych
06:29 – nieformalny charakter struktur partii KPCH i kontrola decyzji w Chinach
07:05 – milicja partyjna, wpływ KPCh na armię.
08:44 – historia Komunistycznej Partii Chin
09:55 – powstanie maoizmu, wpływ Mao Zedonga
10:49 – najważniejsze wydarzenia w historii KPCh
13:16 – relacje KPCh z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego
13:47 – Deng Xiaoping i jego wpływ na partię
15:10 – oficjalna historia partii
18:22 – okres przywództwa Jiang Zemina
19:26 – „zmarnowana dekada” Hu Jintao
20:53 - percepcja chińskich polityków na zachodzie
22:07 – przywództwo Xi Jinpinga
23:00 – źródła konserwatywnego zwrotu KPCh na początku XXI wieku
24:47 – czy w 2019 KPCh jest rzeczywiście komunistyczna, czy to tylko szyld partii władzy? Rozumienie marksizmu w Chinach.
26:28 - marksizm jako siatka pojęciowa dla KPCh i narzędzie sprawowania rządów
27:19 – jak Chiny i ich rolę na świecie widzą chińscy komuniści
29:35 – możliwe scenariusze wpływu na sytuację w chinach – ścieżka partyjna i opozycyjna
30:09 – teoretyczny pluralizm polityczny – inne partie polityczne w Chinach
31:00 – jak członkowie KPCh widza protesty w Hongkongu?
32:07 – jakie szanse awansu partyjnego dla kobiet
32:36 – jakie narzędzia służą do zarządzania partią? Czerwony telefon
34:36 – wakacje w Beidaihe – zjazd partyjnych tuzów w nieformalnej atmosferze
36:27 – problemy i wyzwania stojące przed KPCh, historia sukcesu czy historia podnoszenia się po porażkach
38:07 – jakiego kolejnego kryzysu boi się KPCh, widmo kryzysu gospodarczego
39:21 – napięcia wewnątrz partii, strajki w Chinach
39:37 – jaki profil mają strajki w Chinach
41:18 – strategia walki KPCh z kryzysami wewnątrz kraju
Michał Bogusz – starszy specjalista w Programie Chińskim OSW. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim (2001) oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ludowym w Pekinie (2005), w roku 2008 obronił doktorat z nauk politycznych. Analizuje politykę wewnętrzną KC KPCh oraz polityką zagraniczną ChRL.
We wstępie wykorzystaliśmy fragment filmu: China updates national anthem video
9/6/2019 • 42 minutes, 33 seconds
Polityka nad Wełtawą – czeska scena polityczna
W polskiej debacie publicznej często pomijana, zupełnie niesłusznie - polityka w Czechach jest barwna i skomplikowana – o jej meandrach opowiada dr Krzysztof Dębiec. Pokazujemy w jakiej kondycji są najważniejsze czeskie partie polityczne w 2019 roku.
Na skróty: 00:32 – lipcowe protesty w Pradze jako pokłosie sprawy Bocianiego Gniazda 03:55 – Andrej Babiš i jego droga do polityki 06:03 – kariera polityczna Babiša 07:40 – ANO i jej program polityczny 08:46 - źródła sukcesu wyborczego ANO 09:55 – program budowy autostrad 11:41 – polityka europejska ANO 15:48 – konflikt Andreja Babiša z Komisją Europejską 19:50 – Czeska Partia Socjaldemokratyczna 23:02 – Komunistyczna Partia Czech i Moraw – cichy koalicjant 28:27 – kwestia imigrantów w czeskiej polityce 32:02 – Tomio Okamura i jego kariera polityczna 35:45 – kondycja ODS, największej partii opozycyjnej 38:55 – spór opozycji, rywalizacja ODS i Partii Piratów 40:05 – Partia Piratów 42:12 – wybory na burmistrza Pragi 43:12 – test sprawności politycznej Piratów i liderzy partii 46:08 – stabilność czeskiej sceny politycznej
Dr Krzysztof Dębiec- Urodził się w roku 1983. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (mgr, stosunki międzynarodowe) i College of Europe (MA in European Interdisciplinary Studies). W 2011 roku obronił pracę doktorską nt. ekonomicznych skutków imigracji obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej dla Wielkiej Brytanii, uzyskując tytuł doktora nauk ekonomicznych (Kolegium Gospodarki Światowej SGH).
W OSW pracuje od stycznia 2018 roku. Wcześniej był pracownikiem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze (I sekretarz), Ministerstwa Gospodarki oraz Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE (attaché).
W OSW zajmuje się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką czeską i słowacką.
Więcej na temat sytuacji w Czechach:
Czechy: premier Babiš i konflikt interesów pod lupą Komisji Europejskiej
8/2/2019 • 48 minutes, 28 seconds
Rozbudzone nadzieje - Ukraina a la Zełenski
Wojciech Konończuk i Tadeusz Iwański w rozmowie z Hubertem Różykiem analizują wyniki przyśpieszonych wyborów parlamentarnych na Ukrainie w lipcu 2019 roku.
Sukces partii prezydenta Zełenskiego rodzi wiele pytań o przyszłość, na które odpowiedzi szukamy w rozmowie o ukraińskiej polityce po wyborach.
Na skróty:
00:51 – dlaczego doszło do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych na Ukrainie
01:50 – co stoi za sukcesem wyborczym partii Sługa Narodu
02:52 – wymiana elit politycznych i nowe twarze w parlamencie
04:28 – model tworzenia list przez partię Sługa Narodu
05:54 – kalendarz i konsekwencje przyśpieszonej kampanii wyborczej
06:43 – na ile spójna wewnętrznie jest partia Sługa Narodu
07:30 – charakter kampanii wyborczej
09:00 – główna oś politycznego sporu w kampanii: starzy vs. Nowi
10:03 – kiedy skończy się miesiąc miodowy, oczekiwania wyborców wobec prezydenta Złenskiego
12:24 – warunki do rządzenia, jak zostanie wykorzystany silny mandat społeczny
13:22 – program polityczny Zełenskiego i partii Sługa Narodu
14:02 – społeczna presja na reformy wewnętrzne na Ukrainie
14:54 – wybory z perspektywy emigracji ukraińskiej w Polsce
16:20 – związki prezydenta Zełenskiego z Ihorem Kołomojskim
18:50 – jak wygląda scena polityczna po wyborach
18:57 – prorosyjska partia Za Życie
19:45 – Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko
20:00 – wynik partii Europejska Solidarność b. prezydenta Petro Poroszenki
20:33 – wynik nowej partii Głos pod przywództwem Światosława Wakarczuka
22:05 – system wyborczy mieszany na Ukrainie, jak wybierani są parlamentarzyści
23:14 – partie, które nie dostały się do nowego parlamentu, skala rewolucji politycznej po wyborach
24:51 – rola zniechęcenia do starych polityków w zwycięstwie partii Zełenskiego
25:40 – fenomen Zełenskiego, wybór alternatywy zamiast „mniejszego zła”
26:28 – sposób bycia Zełenskiego, dystansowanie się od tradycyjnego stylu polityki
27:56 – oś narracji politycznej prezydenta Zełenskiego
29:14 – jak długo utrzyma się wysokie poparcie społeczne dla Zełenskiego
29:37 – scenariusze na kolejne miesiące, jak zostanie wykorzystany gigantyczny mandat społeczny
30:33 – ograniczenia w kierowaniu polityki, relacje ukraińsko-rosyjskie
31:18 – kontynuacja kursu w zakresie polityki zagranicznej
34:00 - podsumowanie
Wojciech Konończuk –kierownik Zespołu Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i Studium Europy Wschodniej UW. Studiował również na Uniwersytecie Państwowym w Petersburgu i w Szkole Głównej Handlowej. Visiting scholar w Instytucie Kennana w Waszyngtonie (2014). Stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”.
Tadeusz Iwański – starszy specjalista w Zespole Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, a bsolwent Filologii Ukraińskiej oraz Studium Europy Wschodniej UW, studiował również na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie oraz w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN i Instytucie Historii PAN. W OSW od 2011 roku, wcześniej pracował w Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy oraz współpracował z sektorem pozarządowym. Członek redakcji czasopisma Nowy Prometeusz, od 2006 r. trener w programie SENSE - Strategic Economic Needs and Security Exercise.
Więcej na temat wyborów parlamentarnych na Ukrainie:
Służyć narodowi – cała władza w rękach Zełenskiego
O całą pulę – przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie
7/26/2019 • 34 minutes, 35 seconds
Służby specjalne Rosji część III
Pokazujemy kulisy i schematy działania FSB – najpotężniejszej służby specjalnej w Federacji Rosyjskiej. W 3 części podcastu poświęconego służbom rozmawiamy o kondycji, prerogatywach FSB. Piotr Żochowski opowiada o historycznych korzeniach FSB i o tym, na ile FSB można nazwać KGB 2.0.
W kolejnym odcinku z przyjemnością postaramy się odnieść do Państwa pytań, zapraszamy do zadawania ich w komentarzach do odcinka.
Na skróty:
01:11 – historia powstawania FSB, kontekst polityczny i gospodarczy
02:22 – pucz Janajewa i koniec komunizmu
04:53 – afirmacja silnej władzy jako model zarządzania państwem
05:17 – aparat bezpieczeństwa podczas prezydentury Jelcyna
06:10 – kariery ludzi z byłego KGB
08:15 – modele organizacji systemu służb w Rosji w latach 90-tych
09:45 – powrót do koncepcji organizacji na wzór KGB
10:26 – „bliska zagranica” i oddziaływanie na państwa byłego Związku Radzieckiego
11:30 – relacje pomiędzy służbami a prezydentem Jelcynem i wpływ FSB na prezydenturę
13:07 – rola FSB w utrzymaniu spójności Federacji Rosyjskiej
15:01 – mechanizm rządzący polityka kadrową służb
16:45 - zarząd kontroli prezydenta
17:40 – dlaczego Putin został prezydentem
18:54 – kontrola FSB nad wojskiem
19:35 – casus Floty Bałtyckiej – kontrola FSB nad wojskiem
21:00 – służba kontrwywiadowcza i chwytanie szpiegów
21:42 – kontrwywiad ekonomiczny i zwalczanie przestępczości zorganizowanej, korupcja
22:15 – kontrola nad innymi służbami
23:00 - FSB = KGB 2.0. Pozostałe prerogatywy FSB
24:28 – polityczne umocowanie FSB, zmiana modelu organizacji służb rosyjskich za prezydentury W. Putina
25:37 – doniesienia dotyczące skandali w FSB
26:58 – kryzys systemu bezpieczeństwa w Rosji
28:30 – wpływ FSB na służby specjalne Białorusi i Ukrainy
Piotr Żochowski - główny Specjalista w Zespole ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie Wschodniej OSW. W latach 1991-2001 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w departamencie terytorialnym odpowiedzialnym za stosunki z państwami obszaru poradzieckiego. W październiku 2001 roku rozpoczął pracę w Ośrodku Studiów Wschodnich, gdzie zajmuje się problematyką systemu instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego obszaru państw powstałych po rozpadzie ZSRR.
Więcej na temat rosyjskich służb specjalnych:
1. Między jawną dezinformacją a niejawną praktyką. Gry rosyjskich służb
2. Obrońcy oblężonej twierdzy. O historycznej legitymizacji służb specjalnych Rosji
6/28/2019 • 32 minutes, 18 seconds
Turkmenistan –stomatolog w krainie czarów
Dr Mariusz Marszewski przybliża problemy współczesnego Turkmenistanu. W rozmowie o ludziach, prezydencie, codzienności i sytuacji międzynarodowej Turkmenistanu buduje się obraz kraju kontrastów, gdzie monumentalne budowle z białego marmuru podziwiają ludzie, którzy nie mają dostępu do opieki lekarskiej, a ostatnio często cierpią też głód.
Na skróty:
01:17 – percepcja byłych republik radzieckich w Azji Centralnej
01:55 – despotyczny system rządów i kult jednostki
02:40 – Ruhnama i jej kontynuacja, o roli książek pisanych przez prezydentów Turkmenistanu
04:20 – izolacja kraju i porównanie reżimu północnokoreańskiego i turkmeńskiego
06:01 – czy można zwiedzić Turkmenistan
07:10 – izolacja społeczeństwa
07:56 – skala emigracji z kraju
09:23 – co wiemy o rozwoju kraju, problem statystyk
09:58 – kryzys państwa po likwidacji większości systemu opieki zdrowotnej i systemu emerytalnego
12:06 – relacje z organizacjami zagranicznymi na przykładzie organizacji monitorujących zdrowie dzieci
13:25 – historia prezydenta dentysty, wizja państwa Gurbanguly Berdimuhamedowa
16:35 – przyczyny słabości turkmeńskiego państwa
17:25 – protoplasta „Dyktatora” , aktywność i zainteresowania prezydenta Berdimuhamedowa
19:03 – problem AIDS, heroiny i przemyt narkotyków
22:04 – opozycja turkmeńska i terror polityczny elity władzy
24:12 – przyczyny i codzienność emigracji turkmeńskiej
24:55 – przyczyny powstania reżimu i podstawy umowy społecznej
26:37 – eksport gazu do Chin, próba wyrwania się spod wpływu Rosji i Iranu
28:22 – perspektywy rozwoju sytuacji w kraju, radykalizm islamski i kryzys gospodarczy
29:10 – wpływy radykałów islamskich w Turkmenistanie
32:00 – tureckie wpływy na politykę turkmeńską
33:30 – relacje z Iranem
34:02 – rosyjskie wpływy i interesy
37:21 – zagrożenie ze strony państwa islamskiego i rola Rosji
39:25 – kierunki emigracji z Turkmenistanu, skutki kryzysu gospodarczego i zdrowotnego
42:10 – rola powiązań rodzinnych
43:30 – niezadowolenie społeczne i sposób rekcji elity władzy
46:04 – wielkie inwestycje i ich rola, specyfika władzy i systemu politycznego
49:15 – podsumowanie
Więcej informacji o Turkmenistanie:
Kryzys w Turkmenistanie. Test dla polityki Chin w regionie.
Gurbanguly Berdimuhamedow – artysta i człowiek wielu talentów:
jako muzyk
jako żołnierz
jako kierowca rajdowy
jako dżokej
jako cyklista-snajper
jako atleta
jako poczytny pisarz
Fragmenty muzyki wykorzystane w podcaście:
Turkmen president singing 2015 [Guinness record song]
Turkmen president singing ver 2.0
6/19/2019 • 51 minutes, 13 seconds
Hongkong - ulica zatrzyma Pekin?
Michał Bogusz pokazuje tło protestów w Hongkongu i analizuje w jaki sposób reaguje na nie rząd w Pekinie. Pokazujemy najważniejsze aspekty kolejnej odsłony sporu byłej brytyjskiej kolonii z Chinami kontynentalnymi o zachowanie demokratycznych swobód zagwarantowanych w 1997 roku.
Na skróty:
00:50 – skala protestów w Hongkongu
01:22 – przyczyny protestu: ustawa o ekstradycji do Chin kontynentalnych
02:34 – dlaczego sprawa budzi kontrowersje
03:12 – przyczyny protestu: sprzeciw wobec ograniczania demokratycznych swobód
04:14 – sprawa księgarzy
05:02 – historia sprzeciwu mieszkańców Hongkongu wobec działań Pekinu
06:08 – źródła napięcia pomiędzy Pekinem i Hongkongiem - historia Hongkongu
07:42 – źródła napięcia pomiędzy Pekinem i Hongkongiem - uzależnienie władz lokalnych od Pekinu
09:08 – bezpośredni pretekst do pojęcia prac nad ustawą o ekstradycji
10:37 – konsekwencje ewentualnego wprowadzenia ustawy o ekstradycji
11:33 – możliwe scenariusze rozwoju protestów, modus operandi reagowania kryzysowego Pekinu
14:02 – przyszłość Hongkongu i jego relacji z Pekinem
Michał Bogusz – starszy specjalista w Programie Chińskim OSW. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim (2001) oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ludowym w Pekinie (2005), w roku 2008 obronił doktorat z nauk politycznych. Analizuje politykę wewnętrzną KC KPCh oraz polityką zagraniczną ChRL.
Więcej na temat Chin i ich relacji ze światem:
Wizyta Xi Jinpinga w Europie: preludium do szczytu UE–Chiny
Szczyt w Dubrowniku: europeizacja i rozszerzenie formatu 16+1
Impas w negocjacjach handlowych USA–Chiny: wojna celna i sankcje technologiczne
We wstępie wykorzystaliśmy fragmenty następujących relacji medialnych:
【台灣最前線】驚!香港陷戒嚴危機? 港民捍最後民主自由? 2019.06.12
À Hong Kong, parapluies contre matraques
Des affrontements violents à Hong Kong
People of Hong Kong protesting in record-breaking numbers
6/17/2019 • 15 minutes, 49 seconds
CSU - polityczny fenomen Europy
Kamil Frymark wyjaśnia źródła siły i sukcesu CSU na niemieckiej scenie politycznej, ocenia szanse i zagrożenia dla przyszłości partii, która rządzi Bawarią nieprzerwanie od połowy XX wieku.
Na skróty:
00:46 – kondycja CSU w 2019 r.
02:13 – europejski fenomen polityczny i źródła sukcesu CSU
03:25 – wpływ partii na Bawarię
04:15 – źródła siły partii
04:38 – transformacja gospodarcza i kondycja landu w 2019 r.
06:30 – przekonania i wartości kluczowe dla CSU
10:22 – scena polityczna Bawarii po wyborach regionalnych z 2018 r.
11:57 - zmiany w lektoracie i programie CSU
13:44 – zmieniająca się struktura partii i rola partyjnej młodzieżówki
15:08 – rynek mieszkaniowy i kryzys rynku w RFN
16:12 – koalicjanci CSU, prognozy sytuacji politycznej w landzie w najbliższych latach
16:56 – kolacja CDU-CSU i relacje na poziomie federalnym
18:38 – polityka europejska CSU
19:44 – Manfred Weber i CSU w EPP
22:35 – jaką część programu CSU M. Weber może przenieść na poziom europejski
24:15 – wzajemne korzyści z kolacji CDU – CSU i rola CSU w koalicji federalnej
26:21 – podobieństwa pomiędzy CSU i AfD
27:30 – CSU i elektorat Zielonych
28:52 – kwestia laicyzacji w Bawarii, relacje CSU z kościołem
30:40 – współpraca na Linii A. Kramp-Karrenbauer- M.Soder i przeszłość relacji CDU-CSU
Kamil Frymark – starszy specjalista w Zespole Niemiec i Europy Północnej, specjalizuje się w polityce wewnętrznej Niemiec OSW.
Więcej na temat polityki wewnętrznej i Europejskiej Niemiec:Wolny kraj Bawaria. Koniec Udzielnego księstwa CSU?
Zmierzch wielkich koalicji. Niemieckie partie polityczne przed wyborami do PE.