Geenius.ee podcast kord nädalas investeerimisest ja rikkuse kasvatamisest.
31.01 Investoritund: Krüptoplatvormi Change uue tegevjuhi prioriteediks on ettevõtte kehva maine parandamine
Möödunud aasta lõpus taandati krüptoplatvormi Change'i tegevjuhi kohalt Kristjan Kangro ning 1. veebruarist asub ettevõtet juhtima Marek Pajussaar, kes on ühtlasi ka meie tänase saate külaline. Samuti on meil stuudios Gustav Liblik, kes on Change'i üks asutajatest. Saatekülalised räägivad, kuidas läheb täna Change'l ja kui suured ootused on uuele tegevjuhile seatud vajalike muutuste edukaks ellu viimiseks. Samuti uurime, mis ikkagi Kristjan Kangrole tegevjuhina saatuslikuks sai. Puudutame ka problemaatilisemaid ja kriitilisemaid teemasid, nagu näiteks: CNG osakute sundkonverteerimine; 500-eurone Nasdaqi teenustasu ja 20-eurone passiivsustasu ja Change'i kehv avalik maine Eestis. Uurime ka, miks peavad ettevõtte endised töötajad tööandja peale vimma ning miks on Telegrami suhtlusgrupist eemaldatud suur hulk krüptoinvestoreid. Saate lõpus räägib Gustav Liblik, kuidas on muutunud krüptoinvestorite käitumine ajas ning millised on praegused krüptorahatrendid. Muuhulgas uurime ka, milline on krüptoraha tulevik ning kas tänavuse aasta lõpuks kerkib Bitcoini hind mitmesaja tuhande dollarini, nagu eksperdid prognoosivad. Investoritunni saatejuht on Joonas Piir.
1/31/2024 • 56 minutes, 46 seconds
22.12 Investoritund: Miks investeerida kunsti ning kas NFT-del on tulevikku?
Tänase saate teemaks on kunst ja sellesse investeerimine. Kunstikoguja Marju Karin räägib, miks otsustas alustada kunstisse ehk alternatiivsesse varaklassi investeerimist ning mille põhjal valib maale, millesse investeerida. Muuhulgas räägime, millised eelteadmised peaksid olema algajal kunstikogujal, kes plaanib osta oma esimest taiest ja kuidas vältida võltsingute otsa komistamist. Marju Karin paljastab ka, kui suur on tema kunstikollektsioon, millised on olnud kõige kasumlikumad investeeringud ning kui aktiivselt kunstisse investeerib. Juttu tuleb ka NFT-de tulevikust ning võimalustest, mida digitaalkunst kunstnikele ja investoritele annab. Samuti paljastab ta, kas ja kui suurelt on NFT-desse rahaliselt panustanud.
12/22/2023 • 30 minutes, 28 seconds
26.04 Investoritund: Kuidas chatGPT finantsturgudel rahaks pöörata?
Tänase saate teema on tehisintellekt ning selle võimalused finantsturgudel raha teenimiseks. Kas tehisintellekt muudab tulevikus turud niivõrd efektiivseks, et kauplejatele enam ruumi ei jää, selgitab Redgate Capitali partner Valeria Kiisk. Juttu tuleb ka sellest, kuidas juba täna tehisintellekti võimalusi investeerimisotsuseid langetades ära kasutada ning millised on sellega kaasnevad riskid. Räägime, kas tehisintellekti kasutamine on eetiline, millised tehnoloogiaettevõtted lõikavad AI eksponentsiaalsest arengust tõenäoliselt kasu ehk kuhu täna selle valguses oma raha paigutada. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
4/26/2023 • 30 minutes, 54 seconds
12.04 Investoritund: Märkida Moderat või mitte?
Kuni reedeni on võimalik märkida Tallinna börsi alternatiivturul First North noteeritud Modera aktsiaid, mida pakutakse lisaemissioonis börsi hinnale sarnase hinnaga. Uurime ettevõtte juhilt Raido Toonekurgilt, mis on suurimad ettevõttega seotud riskid ja võimalused. Kuigi Modera on IPO käigus investoritele välja läinud eesmärgid täitnud, pole aktsia hind IPO inna ligidale tagasi jõudnud. Toonekurg usub, et tõus on alles ees ning lubab tulude mitmekordistamist ka järgnevateks aastateks. Samuti tuleb juttu sellest, kas Modera võiks vaadata ühel hetkel ka Tallinna börsi põhinimekirja poole ning millised on tänased optsiooniprogrammid ettevõtte juhtfiguuridele. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
4/12/2023 • 31 minutes, 2 seconds
06.04 Investoritund: Kuidas minimeerida risk ja maksimeerida tootlus?
Intressitõus tähendab, et investor peab olema üha nõudlikumalt vaatama, kas ja kui palju talle tema seisva raha eest tootlust pakutakse, arvab Lightyeari kaasasutaja ja tegevjuht Martin Sokk. Kuigi pangahoiuste intressid on tõusmas, pakub Lightyear oma investorile raha kontol hoidmise eest otse keskpankade kehtestatud intresse. Kas ja millised riskid sellega kaasnevad, räägib Sokk tänases saates. Võtame vaatluse alla ka selle, kas pangahoius on riskivaba, nagu kiputakse arvama või kaasneb ka sellega teatud ohtusid ja riske. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas valida oma portfelli valuutasid, ehk millise keskpanga intressidele panustada. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
4/6/2023 • 35 minutes, 31 seconds
31.03 Investoritund: Kinnisvaraturu põhi seisab alles ees
"Põhjast saame me aru siis, kui ta on juba ära olnud," nendib Uus Maa kinnisvaraanalüütik Risto Vähi tänases saates. Ta usub, et kinnisvara sektor pole hinnapõhja veel näinud. Kuna käimas on sõda Ukrainas, võib see pea peale pöörata erinevad majandusloogikad ning seetõttu usub Vähi, et investorid näevad turul veel tänasega võrreldes madalaimaid hinnatasemeid. Räägime muuhulgas sellest, kui suured saavad soodusmüügid olema. Veel tuleb juttu Euroopa Liidu soovist panna majaomanikud oma kodusid kohustuslikus korras soojustama. Kas need, kes plaaniga kaasa ei lähe, saavad sanktsioneeritud ning jäävad ilma õigusest oma kodusid välja üürida või müüa? Lisaks avab Vähi, kuidas ta ise hetkel kinnisvarainvestorina käitub ning millistesse Eesti kuumematesse piirkondadesse raha paigutab. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
3/31/2023 • 38 minutes, 3 seconds
24.03 Investoritund: Trendid, mis raputavad majandust
Tänases saates vaatame otsa uutele trendidele, mis Eesti, aga ka maailma majandust lähiajal mõjutavad ning püüame aru saada, millised investeerimisotsused on selle taustal tulusad. Juttu tuleb tõrgetest suuremate pankade töös. Kas riigid peavad ikka hättasattujaid päästma? Milliseid riske, see endas peidab, selgitab Tallinna börsi juht Kaarel Ots. Juttu tuleb ka rohepöördest, sookvootidest börsiettevõtete nõukogudes ning kavandamisel olevast regulatsioonist, mis paneks mh Eesti elanikele kohustuse tõsta oma majade energiaklass D-ni. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
3/24/2023 • 50 minutes, 35 seconds
17.03 Investoritund: Iute Groupi 11% võlakirjad - märkida või mitte?
Kuni 31. märtsini saab märkida Iute Groupi võlakirju. Väärtpabereid pakutakse 11-protsendilise intressiga ja nominaalväärtusest soodsamalt. Millised on Iute Groupi aga ka panangussektoriga tervikuna seotud ohud ja võimalused ning mis vaatab vastu Iute prospektist, arutasime kontserni juhi ja asutaja Tarmo Sillaga. Juttu tuli ka pangandussektorit raputanud SVB ja Signature Banki kokkuvajumisest ning Credit Suisse'i raskustest. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
Baltic Horizon Fundi osak on viimastel aastatel Tallinna börsil märkimisväärselt langenud. Uurime tänases saates, kas tegemist võiks olla hea ostukohaga, mida investor saab enda hüvanguks ära kasutada? Samuti tuleb juttu trendidest ärikinnisvara turul. Stuudios on Baltic Horizon Fundi juht Tarmo Karotam, kes räägib muuhulgas fondi dividendiplaanidest ning sellest, kuidas keerulistes oludes kinnisvaraturul toimetada. Veel tuleb juttu sellest, kuidas üha kallinevaid hindasid fikseerida, kas see on mõistlik ning milline on Baltic Horizon Fundi lähenemine. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
3/11/2023 • 38 minutes, 19 seconds
03.03 Investoritund: Kinnisvara on jõudnud karuturule
Kinnisvarasektoris on langus käes ja tehingute arv väheneb. 1Partner Kinnisvarabüroo juht Martin Vahter usub siiski, et põhi võib olla käes ja siit edasi läheb paremaks. Uurime tänases saates, kas kinnisvaraostjad peaksid ootama soodsamat ostukohta või tasub tehing kohe ära teha. Samuti tuleb juttu, millist tüüpi ja millistest piirkondadest on praegu eriti kasulik soetada ning mis on tänavu võrreldes eelmise finantskriisiga teisiti. Vahter räägib ka sellest, kuidas on ta oma isiklikku kinnisvarasse investeerimise strateegiat hetkeoludes muutnud. Veel räägime lahti, millist arendajat täna valida ning millele tähelepanu pöörata. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
3/3/2023 • 32 minutes, 8 seconds
16.02 Investoritund: kõik, mida pead teadma investeerimistulude deklareerimisest
Tänase saate teema on investeerimistulud ja nende deklareerimine. Räägime lahti, mis vahe on investeerimiskonto ja tavasüsteemil ning millistel juhtudel tuleb täita üht, teist või mõlema kohta käivat deklaratsiooni osa korraga. Juttu tuleb ka sellest, millised on sanktsioonid tulude valesti deklareerimisel. Maksu- ja tolliameti maksude osakonna talitusejuhataja selgitab, millal on tegemist finantsvaraga ning kuna kasutada investeerimiskontot, tavakontot ja ettevõtte alt investeerimist. Samuti käime üle selle, mida võib ja tuleks deklareerida investeerimiskonto sissemakseks ning mis läheb väljamaksete ridadele. Kinnisvara poole pealt räägime ka sellest, millal võib kodu maksuvabalt müüa ning kuidas ikkagi tõendada, et tegemist oli koduga. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
2/16/2023 • 32 minutes, 15 seconds
10.02 Investoritund: Kuidas tulemuste hooaeg enda portfelli hüvanguks tööle rakendada?
Tänase saate teema on käima läinud börsiettevõtete tulemuste teatamise hooaeg. Arutleme, millistel aruannetel tasub silma peal hoida ning milliseid näitajaid tasub tarkade investeerimisotsuste tegemiseks enim jälgida. Juttu tuleb ka sellest, kas ainuüksi tulemustele on mõtet panustada. Lightyeari kaasasutaja ja tehnoloogiajuht Mihkel Aamer jagab, kuidas kasutavad käimasolevat perioodi ära nende kliendid ning avaldab kuumad sektorid, kuhu praegu investeerida. Samuti tuleb juttu sellest, kuivõrd on majandustulemused prognoositavad ning mis vahe on investeerimisel ja spekuleerimisel. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
2/10/2023 • 31 minutes, 32 seconds
03.02 Investoritund: Bigbanki 8% võlakirjad - märkida või mitte?
Kuni 10. veebruarini saab märkida Bigbanki võlakirja, mis pakuvad kvartaalsete väljamaksetega 8-protsendilist aastatootlust. Millised on võlakirjadega seotud suurimad võimalused, aga ka ohud, räägime tänases saates Bigbank Groupi juhi Martin Läntsiga. Saates tuleb mh juttu, kas Bigbank võiks millalgi emiteerida ka aktsiakapitali ning jõuda oma väärtpaberitega Tallinna börsi põhinimekirja. Räägime ka sellest, milline võiks olla inflatsiooni arvestades Bigbanki võlakirjade reaaltootlus lähimatel aastatel ning kuna eelmine emissioon märgiti mitmekordselt üle, uurime, keda eelistatakse võlakirjade jaotamisel juhul, kui nõudlus ületab pakkumist. Juttu tuleb ka Bigbanki ärimudelist ning riskidest keskkonnas, kus laenude teenindamine on kapitali kallinemise tõttu muutunud klientide jaoks keerukamaks. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe
2/3/2023 • 48 minutes, 42 seconds
26.01 Investoritund: kas pangandus riisub intressitõusult koore?
Intressid ja sellest tulenev euribor liiguvad tõusvas trendis ning kasvu lõppu pole praegu veel näha. Kas pangandussektori võiks olla sel taustal hea investeering, selgitab tänases saates IuteCrediti juht Tarmo Sild. Lisaks tuleb juttu sellest, kas inflatsiooni põhjustajaks on tõesti sõda, või sellele eelnenud rahatrükk ning arutleme ka selle üle, kas ja kui lihtne on oma ärisid välismaale, täpsemalt arenevatele turgudele laiendada. Veel tuleb juttu juhtimisest. Sild avab, milliste põhimõtete alusel ta oma alluvaid suunab ning kuidas ise end mitme ameti kõrval, läbipõlemata vormis hoiab. Teatavasti on Sild pidanud oma elus ka advokaadi ametit ning on praegu pananduse kõrval aktiivne ka Arco Vara nõukogu liikmena. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
1/26/2023 • 27 minutes, 9 seconds
18.01 Investoritund: Hea iduinvesteeringu näitab kätte see, kas asutaja on valmis nuudleid sööma
Hea ja kõrge potentsiaaliga iduettevõtte tunneb ära selle järgi, et asutaja ei maksa endale kõrget palka ning on ettevõtte arengu nimel vähemalt algusfaasis valmis püksirihma pingutama, leiab iduinvestor ja Estbani president Lev Dolgatsjov. Dolgatsjov avab tänases saates, millistesse idufirmadesse ta kindlasti ei investeeri ning toob kõrvale tunnused, mille alusel temalt on võimalik raha kaasata. Dolgatsjov nimetab oma parimate investeeringutena Bolti ja Cleveroni ning avab, kuidas headele pakkumistele ligi saada. Juttu tuleb ka Clevoni börsilt lahkumisest. Dolgatsjov kinnitab, et tema oma Cleveroni tütarfirma aktsiaid vabatahtliku ülevõtmispakkumise käigus müüa ei kavatse. Miks, selgub saatest. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
1/18/2023 • 41 minutes
13.01 Investoritund: Kuhu ja kuidas investeerivad sel aastal professionaalsed investorid?
Tänase saate teema on pensionipõlve kindlustamine, uurime, kust ja kuidas plaanivad pensionifondid sel aastal oma investorile tootlust teenida ning milliste instrumentide ja investeerimisideede poole vaatavad alanud aastal professionaalid. Muuhulgas on investeerivad pensionifondid aktiivselt ka Balti börsidele, küsime, millistesse ettevõtetesse täpsemalt. Juttu tuleb sellest, kuidas valida iduinvesteeringuid, aga ka regioonipõhisest investeerimisest. Teatavasti ei ole ükski majanduskriis ülemaailmne ning Swedbanki Investeerimisfondide juht Age Petter ja portfellihaldur Ene Õunmaa selgitavad, millises piirkonnas peitub tootlus sel aastal. Juttu tuleb ka riiklikest teise samba süsteemi muudatusest. Küsime, kui palju suurendab teise samba makse tõstmine koguja pensioni tulevikus. Lisaks teeme kokkuvõtte sellest, kui efektiivseks on osutunud ESG filtrite lisamine indeksfondidele ning kuidas läks fondidel eelmisel aastal. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
1/13/2023 • 43 minutes, 9 seconds
06.01 Investoritund: Kas Eesti krüptoinvestor on vahendaja krahhi eest kaitstud?
Tänase saate teema on krüptovaluutadesse investeerimine. Küsimusele, mis juhtub siis, kui vahendaja pankrotti läheb ning kas FTX-i saaga võib korduda Eestis, vastab Ellex Raidla vandeadvokaat ja Berliini ülikooli külalisteadlane Marko Kairjak. Räägime lahti, mis täpselt juhtus FTX-iga, kuidas tunda ära probleemsed krüptovahendajad ning uurime, kas mõne praegu populaarse platvormi puhul võivad ohutuled juba põleda. Juttu tuleb ka uutest, investoreid kaitsvatest krüptoregulatsioonidest. Kairjak tõdeb, et suurema turvalisuse maksab lõpuks kinni investor läbi väiksema tootluse. Kuidas täpselt, selgub saatest. Saadet juhib investeerimisajakirjanik Indrek Mäe.
1/6/2023 • 45 minutes, 12 seconds
16.12 Investoritund: kuidas kindlustada muretu pensionipõlv?
Tänase saate teema on pensionipõlve kindlustamine. Kõigepealt tuleb juttu sellest, miks panna aasta lõppu täis oma kolmas sammas. Teise ja kolmanda sambaga kaasnevaid riiklike soodustusi kommenteerib Luminori pensionide fondijuht Vahur Madisson. Ta räägib ka sellest, kuidas peagi saab teise sambasse tehtavat oma panust suurendada 2 protsendilt 6 protsenini. Veel tuleb juttu globaalsete turgude käekäigust, keskpankade intressipoliitikast ning nende mõjust pensionisammaste tootlusele. Uurime Madissonilt, kumb siis ikkagi on parem - kas aktiivne või passiivne investeerimisstrateegia ning kuidas nende vahel valida või neid kombineerida. Juttu tuleb ka sellest, mille alusel pensionifonde enda portfelli valida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/16/2022 • 37 minutes, 57 seconds
09.12 Investoritund: Tasud ja tootlus - kuidas maksimaalse kasumlikkusega investeerida?
Tänase saate teema on teenustasude mõju investeeringute tootlusele. Kui palju ühe tehingu eest välja käia ning miks peab eriti tähelepanelikult jälgima valuuta konverteerimise tasusid? Need on kaks teemat, mida lahkame tänases saates Lightyeari asutaja ja juhi Martin Sokuga. Samuti tuleb juttu Euroopa Keskpanga intressipoliitikast - palume Sokul ennustada, millal võiks intressitõus peatuda ning ta selgitab, kuidas seda teadmist enda portfelli hüvanguks ära kasutada. Juttu tuleb ka sellest, kuidas säästa dividendidelt makstavate maksude pealt ning milliseid väärtpabereid praegusel turul vaadata. Samuti räägime erinevatest investeerimisstrateegiatest, mida praegustel turgudel tootluse nimel rakendada. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/9/2022 • 38 minutes, 13 seconds
2.12 Investoritund: Millist kinnisvara tasub praegu soetada?
Kas rasked ajad on jõudmas ka kinnisvaraturule ning millistes objektides peitub inflatsiooni, tõusvat euribori ja investori madalamat kindlustunnet arvestades tootlus, selgitab tänases saates Miston Capitali arendusjuht Kuldar Kirikal. Muuhulgas tuleb juttu sellest, kas tõusvaid sisendhindu on võimalik turule edasi kanda ning kui mitte, siis kui suur on arendajate pankrotioht. Kuidas peaks paberi peal kodu ette ostev klient saama aru, kas arendaja on jätksuutlik, et ta oma broneerimisrahadest ilma ei jääks? Samuti räägime üüriturust ning tõusva euribori edasikandumisest rentnikele. Juttu tuleb ka sellest, millistesse piirkondadesse ning kui suurtesse objektidesse on täna mõistlik investeerida, millist tootlust üüriturg pakub ning kuidas küsida pangast oma äriplaanile finantseeringut. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/2/2022 • 31 minutes, 1 second
21.11 Investoritund: Coop Pank - märkida või mitte?
Coop Pank emiteerib 15-20 miljoni euro eest uusi aktsiaid ja neid saab märkida kuni 29. novembrini. Aktsia hinnaks on 2 eurot, ehk vähem, kui küsitakse täna Tallinna börsil. Ettevõtte juht Margus Rink selgitab, kuidas hind kujunes ning avab tulevikuplaane. Rink meenutas, et need, kes märkisid Coop Panka IPO-st 1,15 euroga, on tänaseks oma investeeringu kahekordistanud. Samas avas ta igale investorile praktilist valemit, kuidas börsiettevõte oma väärtust ja turupotentsiaali hindab. Rinki jutu põhjal on võimalik tuletada Coop Panga aktsia tõusupotentsiaal nii tänaselt märkimis- kui börsihinnalt. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas Coop Pank kavatseb konkurentidelt turuosa haarata ning milliseid ärivõimalusi Rink tänases tõusvate intresside keskkonnas näeb. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/21/2022 • 35 minutes, 41 seconds
17.11 Investoritund: Ettevõtte juht selgitab, miks Change'i osak pooleks kukkus
Tänase saate teema on krüptobörs. Selle nädala algul said kodumaise krüptovääringute vahendaja Change investorid Funderbeami platvormil halva uudise üllatuseks, kui nende investeeringu väärtus korraks isegi 80 protsenti kahanes. Change'i juht Kristjan Kangro selgitab tänases saates, mis täpselt juhtus. "Investoril on alati õigus," nendib ta, ega süüdista juhtunus Funderbeami platvormi. Küll aga juhib ta tähelepanu sellele, et seal on madal likviidsus ning noteeritud ainult 5 protsenti ettevõttest. Samuti tuleb juttu Change'i ebaõnnestunud ülevõtmistehingust ning uurime Kangrolt, kui kauaks ettevõttel ilma kapitali kaasamata veel raha jagub. Kangro selgitab, kuidas kulusid kokku hoitakse ning millal uus rahastus leitakse. Räägime ka maailma krüptoturul toimuvast. Viimase kuu suursündmuse hulka kuulub suuruselt teise krüptoplatvormi FTX kokkukukkumine, küsime Kangrolt, kas Change'i investor saab olla 100 protsenti kindel, et nende varasid ei väärkasutata. Äripäev on varasemalt kirjutanud Kangro miljonitesse eurodesse ulatuvatest kinnisvaratehingutest, Change'i juht selgitab nende tagamaid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/17/2022 • 32 minutes, 56 seconds
11.11 Investoritund: Kas regulatsioonid kägistavad tootlust?
Tänase saate teema on regulatsioonid ning nende mõju investori tootlusele. Miks ikkagi ei saa eurooplased osta USA börsil kaubeldavaid fonde ehk ETF-e ning miks peab iga aasta LEI koodi eest kuni 100 eurot välja käima? Millistel juhtudel on keerukamad instrumendid siiski kättesaadavad, selgitab tänases saates Lightyeari Euroopa vastavuskontrolli juht Heili Veskimeister. Juttu tuleb ka sellest, millal on mõistlik ettevõtte alt investeeringuid teha ning miks otsustas Lightyear alates eilsest oma tooteportfelli selles suunas oluliselt laiendada. Räägime muuhulgas krüptovaluutadest, valdkonda puudutavast uuest regulatsioonist MICA ning sellest, kas tulevikus võiks ka sellele valdkonnale maksusoodustusted, nt kahjumite mahaarvamine kasumitest, laieneda. Veel tuleb juttu erinevatest tuletisinstrumentidest ning sellest, kuivõrd tõsiselt peaks algaja investor pankade poolt nendega seoses välja antavaid pädevushoiatusi järgima. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/11/2022 • 45 minutes, 54 seconds
04.11 Investoritund: Milline börsistrateegia on võitev?
Milline börsistrateegia aitab ka volatiilsetel turgudel tootluse koju tuua, kas põhi on käes ning millal tuleks asuda uusi aktsiaid kokku ostma? Need on küsimused, millele vastab tänases saates aktsiatega kauplemise platvormi ning idufirma Lightyear kaasasutaja Mihkel Aamer. Ta annab ülevaate, millised väärtpaberid on Lightyeari kliendi lemmikud ning arutleb, kas tehnoloogiasektor on praeguseks piisavalt odav. Samuti tuleb juttu sellest, kui pikk positsioon on börsidel mõistlik võtta. Kas päevakauplemine toob edu, või tuleks eelistada pigem swing-kauplemist ja pikaajalisi positsioone? Räägime saates ka teenustasude mõjust tootlusele, sellest, miks on kasulik käia aktsionäride üldkoosolekutel ning võtame luubi alla eeskujud, keda investorid võiks jälgida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/4/2022 • 40 minutes, 55 seconds
28.10 Investoritund: J.Molneri IPO - märkida või mitte?
Kuni järgmise reedeni saab märkida Tallinna börsi alternatiivturule First North pürgiva ravimifirma J.Molneri aktsiat. Tänases saates uurime, mida sisaldab ettevõtte tutvustus ning kas tegemist võiks olla hea investeerimisideega. J.Molneri äriarendusjuht Indrek Kaing selgitab, kuidas jõutakse 2025. aastaks enam kui 10 miljoni euro suurse käibeni ning annab vastuseid vandeaudiitori poolt ettevõtte suhtes tehtud märkuste osas. Juttu tuleb ka USA ja Kanada turgudel toimetamisest ning sellest, miks süüdistati J.Molneri tänast omanikku kunagi USA-s investorite eksitamises. Lisaks avab Kaing J.Molneri eeliseid konkurentide ees ning selgitab, ettevõttega seotud võimalusi ja riske. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/28/2022 • 38 minutes, 51 seconds
21.10 Investoritund: Edulugu First Northilt - kas tulnud selleks, et jääda
Kui enamik eelmisel aastal Tallinna börsi alternatiivturul First North noteeritud ettevõtete aktsiatest kaupleb praegu allpool märkimishinda, siis TextMagicu väärtpaberid on börsile tuleku hetkega võrreldes jätkuvalt 40 protsenti kallimad. Seda hoolimata faktist, et kriisiperioodidel peaks tehnoloogiasektor enim pihta saama. Mis on edu taga, selgitab tänases saates TextMagicu juht Priit Vaikmaa. Räägime börsifirma tulevikuplaanidest ning Vaikmaa ei välista, et kunagi kaasatakse raha juba ka mõnest suuremast nimekirjast. Uurime, kas kiire kasv võib saada ka saatuslikuks ning miks on seadnud TextMagic eesmärgiks opereerida alati kasumlikult. Juttu tuleb ka sellest, milline saab tulevikus olema ettevõtte dividendipoliitika ning mida arvata investorite kriitikast, just kui oleks IPO käigus kaasatud raha kasvu investeerimise asemel omanikele välja makstud. Lisaks räägib Vaikmaa, et kõige suuremaks kasvu pidurdavaks teguriks on täna IT-spetsialistide puudus. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/21/2022 • 31 minutes, 36 seconds
14.10 Investoritund: Veiniinvesteeering pakub 13-protsendilist tootlust
HIljuti tuli Eestis turule jaeinvestoritele suunatud väärisveinidesse investeeriv fond. Selle kaudu on võimalik väärisveinides osalust soetada alates 1 eurost ning aastaseks tootluseks lubatakse 13 protsenti. Kuidas väärisveinidesse investeerimine täpsemalt käib ning milllal ja kui palju hakatakse omanikele dividende maksma, räägib tänases saates fondi looja, WineFortune'i asutaja Risto Kaljurand. Juttu tuleb ka sellest, millised on fondiga kaasnevad riskid ning kas tänastes keerulistes oludes, kus investorite kindlustunne on saanud löögi, pole karta vähest huvi fondiosakute vastu. Samuti annab Kaljurand ülevaate, kuidas väärisveine hoiustatakse ning kuidas ja kust leiab ta fondijuhina lootustandvaid investeeringuid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/14/2022 • 32 minutes, 9 seconds
06.10 Investoritund: Bercman Technologies - märkida või mitte?
Tallinna börsi First Northil on taas raha kaasamas liiklussurmasid elimineerida sooviv nutikate ülekäiguradade tootja Bercman Technologies. Arvestades, et eelmisel korral märgiti täis vaid veidi üle veerandi emissioonist, uurime, mida teeb Bercman seekord teisiti, vaatame otsa aktsia hinnastatusele ning ettevõtet iseloomustavatele peamistele finantsnäitajatele. Bercman Technologiesi asutaja ja juht Mart Suurkask räägib, miks ta usub, et turgude põhi on käes ning edasi hakkavad börsid tõusma. Samuti tuleb juttu sellest, mis juhtub siis, kuid ettevõttel ka seekord soovitud kapitali kaasata ei õnnestu. Kui kaua jätkub Bercmanil praegustest vahenditest, kas investorid peaksid sellepärast muretsema ning kas alternatiiviks oleks laenukapitali vormis ja/või võlakirjade abil raha kaasamine, selgitab Suurkask tänases saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/6/2022 • 38 minutes, 53 seconds
30.09 Investoritund: First Northi börsifirma näeb enda aktsiat alahinnatuna
Tallinna börsi alternatiivturul First North noteeritud automüügi tarkvara tootev Modera kinnitab, et nemad energiakriisist pihta ei saa. Uurime, kas IPO hinnast madalamal kauplev aktsia on seetõttu alahinnatud ning tegemist võiks olla hea ostukohaga. Modera asutaja Raido Toonekurg selgitab, millistel tingimustel ning milleks kaasatakse uueks aastaks täiendavat kapitali ning annab ülevaate tulevikuplaanidest. Juttu tuleb ka sellest, miks on töötajate optsiooniprogramme raskel ajal oluliselt suurendatud ning kas amortisatsioonikulude suurendamine kiirendab omakapitali põletamist. Modera üheks turuks oli ka Ukraina. Kuidas on sõda selles plaanis ettevõtet mõjutanud ning kuidas sõja mõjusid elimineeritakse, selgitab Toonekurg tänases saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/30/2022 • 39 minutes, 42 seconds
23.09 Investoritund: Miljonineiu investeerimispõhimõtted, millega 30-ndaks eluaastaks finantsvabadusse purjetada
Tänaseks kolme ja poole aastast investeerimiskogemust omav suunamudija, end Miljonineiuks nimetav ning sotsiaalmeedias noortele eakaaslastele rahatarkust jagav investor unistab 30-selt finantsvabadusse jõudmisest. Tal on selle jaoks välja kujunenud plaan ning kindlad inveseerimispõhimõtted, mida tänases saates arutame. Ühes on MIljonineiu veendunud, rikkaks võib saada igaüks, kuid selleks tuleb investeerimisega alustada. Ta avaldab oma esimesed sammud raha paigutamise teekonnal ning jagab suurimaid võidukogemusi, aga ka õppetunde. Juttu tuleb, kuidas leida investeerimiseks raha ning kui suur peaks olema igaühe meelerahufond. Arutame, kuidas, miks ja millises suunas on tema investeerimisstrateegia sel aastal, langevatel turgudel muutunud. Muuhulgas tuleb juttu sellest, millal eelistada üksikaktsiaid ja millal LHV Kasvukontot.
9/23/2022 • 39 minutes, 46 seconds
26.08 Investoritund: Mis saab rohetrendist ja kuidas aktsiatega sellest kasu lõigata?
Kui maailma aktsiaturud on sel aastal langenud, siis rohetrend on tulnud selleks, et jääda, usub BiKeepi asutaja ja tegevjuht Kristjan Lind. Seda oma ettevõtte tugevate tulemuste ning kliendibaasi hüppelise kasvu taustal. Uurime Lindilt, kas rohetrend on ikka vääramatu ning kuidas saab valdkond üle takistustest, nagu täna rohelisest eemale suunavad energiahinnad. Lind avab BiKeepi tulevikuplaane ning selgitab ärimudelit. Samuti tuleb juttu sellest, milliseid võimalusi pakub Funderbeamis kauplev idufirma oma investorile. Küsime, kas tulevikus vaadatakse ka Funderbeamilt kaugemale, mõnele maailma suurbörsile. Lahkame ka tõukerataste äri ning selle regulatiivseid riske. Mh tuleb juttu sellest, kas piirkiiruse alandamine, kuid minutihinna samaksjäämine on varjatud hinnatõus ning kuidas see läheb kokku rohetrendiga laiemalt. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/26/2022 • 51 minutes, 17 seconds
12.08 Investoritund: Kuidas kõrged energiahinnad oma rahakoti hüvanguks tööle panna?
Energiahindade tõus ei rauge, kas selle taustal tasuks oma rahakotile mõeldes kuhugi investeerida, näiteks Enefit Greeni või Funderbeamil kauplevasse Fermi Energiasse? Räägime ka sellest, kui tasuv on päikesepaneelide rajamine koduaeda ning kas elekri hind on mõislik fikseerida. Juttu tuleb ka rohepöörde jätkusuutlikkusest ning sellest, millal võiks Eesti näha esimesi tuumareaktoreid. Kui palju tooks need energia hinda alla? Vastab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets. Ühtlasi teeme kuulajale puust ja punaseks, kuidas töötab elektribörs Nordpool, kuidas kujuneb sealne hind, kas päikesepaneelide omanikel on võimalik energiat võrku müüa ning milline on elektribörsi tulevik olukorras, kus valitsused võtavad üha enam vabal turul kujunevast vastutusest üksikisikult enda kanda. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/12/2022 • 40 minutes, 36 seconds
05.08 Investoritund: Kes saavad laenu ja kas pangad tõmbavad kinnisvaraturul vaiba jalge alt?
Olukorras, kus kinnisvaraturule ennustatakse jahtumist, tasub meenutada eelmist finantskriisi. Kinnisvara laene tagavate varade väärtuse langedes hakkasid pangad nõudma lisatagatisi ning nende puudumisel laenude tagasi nõudmine ja hüpoteekide realiseerimine süvendas langust veelgi. Kas sama juhtub ka seekord ning millistel juhtudel on praegu võimalik üldse lisatagatist küsida, selgitab Luminori klienditeenuste juht Kaspar Kork. Juttu tuleb ka sellest, kui hea mõtte on inflatsioonilises keskkonnas võtta laenu ja investeerida see kinnisvarasse ning millistel juhtudel on võimalik saada teist kodulaenu. Veel avab Kork tagamaid, mida hinnatakse kinnisvara laenu taotleva kliendi profiilis ning millistel juhtudel võib laenutaotleja intress naabrimehe omast oluliselt erineda. Avame ka, kuivõrd mõistlik on euriboriga seotud laenude fikseerimine. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/5/2022 • 38 minutes, 39 seconds
18.07 Investoritund: Kuidas turbulentsetel turgudel pensionivara maksimeerida?
Tänase saate teema on pensionifondid ning nende toimetulek turgudel turbulentselt alanud selle aasta esimesel poolaastal. Kas halbadel aegadel aktiivsed fondid tõesti kaitsevad paremini kui indeksfondid? Kuidas peaks investor otsustama, milline variant on tema jaoks pensionikogumiseks parim? Need on vaid mõned küsimused, millele vastab LHV Varahalduse juht Vahur Vallistu. Võtame Vallistuga teemaks, kui tihti hinnatakse ümber LHV pensionifondide alusvara ehk näiteks kinnisvara ning kas suure languse taustal on kõik varad ikka adekvaatselt kajastatud. Juttu tuleb ka sellest, miks ei ole ESG filter indeksfondide tootlusele hea ning miks LHV seda ei eelista. Vallistu avab ka LHV aktiivsete fondide investeeringute valimise põhimõtteid ning vaatab sisse enda isiklikku portfelli. Lõpetuseks räägime maksusoodustustest, mis teise ja kolmanda samba puhul investorile sisuliselt tootluse garanteerivad. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/18/2022 • 46 minutes, 14 seconds
08.07 Investoritund: Trendid, mis aitavad kalli elektri ja kütuse taustal raha teenida
Kõrge kütuse, aga ka elektri hind on suure tõenäosusega tulnud selleks, et jääda. Seda hoolimata faktist, et nafta hind tegi nädala alguses läbi enam kui 10-dollarilise languse. Uurime Alexela juhatuse liikmelt Tarmo Kärsnalt, kuidas kallinevast energiast kasu lõigata. Kuidas nafta hinnale panustada ning millised on sektorid, mis kallis energiast võidavad. Juttu tuleb ka rohepöördest. Kas biolisandi eemaldamine Läti tanklatest ning Saksamaal avatavad kivisöe jaamad vähendavad roheinvestori kindlustunnet? Kõige lihtsam viis püüda energiaturult kasu saada on elektri hinna fikseermine või selle tegemata jätmine. Kärsna selgitab, millal on mõistlik hind stabiliseerida ning avab, mis hinnaga seda täna teha saab. Samuti tuleb juttu sellest, kas kütuse hind võib aasta lõpus 3 euroni liitri kohta kerkida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/8/2022 • 38 minutes, 53 seconds
01.07 Investoritund: kuidas leida langevatelt turgudelt võitvad investeeringud?
Nüüd, kus turud on olnud languses pea pool aastat ning investeeritud kapital ei paisu enam justkui pärmi peal, tuleb võitvate investeeringute leidmiseks väärtpabereid põhjalikult analüüsida. Kuidas leida üles kasvupotentsiaaliga aktsia, milliseid sektoreid tänases majandustsüklis vaadata ning milline roll on tootluses riskil, selgitavad Taltechi majandusteaduskonna doktorid ja raamatu "Investeerimisedu põhimõtted" autorid Kristjan Liivamägi, Tõnn Talpsepp ja Tarvo Vaarmets. Juttu tuleb ka sellest, millised investeeringud on meeste endi portfellis ning kuna on õige aeg alustada investeerimist. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/1/2022 • 48 minutes, 31 seconds
22.06 Investoritund: Kui suure pauguni rahatrükk börsid tõukab?
Tänase saate fookus on Tallinna, aga ka maailma börsidel. Kui viimastel aastatel on nähtud enneolematut rahatrükki ning see jõudis ka turgudele, siis nüüd võetakse raha majandusest tagasi. Kui suure languseni see indeksid viib ning miks on nii, et Tallinna börsi suuremad ettevõtted on seni vähem pihta saanud kui USA börsifirmad? Uurime Tallinna börsi juhilt Kaarel Otsalt, miks pürgib rohkem ettevõtteid alternatiivturule First North ning kas oodata on uusi tulijaid põhinimekirja? Juttu tuleb ka sellest, kuidas saaks riigiettevõtete börsile toomine kohalikku turgu toetada. Räägime, mis seisus on puhkenud kriiside taustal rohepööre ning kuidas suhtuda fakti, et näiteks Tesla ei pääsenud ESG indeksisse. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/22/2022 • 48 minutes, 3 seconds
13.06 Investoritund - märkida Cleveron Mobilityt või mitte?
Kuni selle nädala reedeni kaasab Tallinna börsi First Northilt raha Cleveron Mobility, kes loodab investorite abiga kasvatada oluliselt isesõitvate robotkullerite hulka ning vähendada nii juhi töötasudele tehtavaid kulusid transpordis. Cleveron Mobility juht Arno Kütt räägib, kuidas kujunes märkimishind 1,87 eurot ning milline on risk, et oma eesmärkide saavutamiseks vajalikke 50 lisamiljonit eurot tulevikus kaasata ei suudeta. Juttu tuleb ka sellest, milline on Cleveron Mobility konkurentsieelis viimase miili tehnoloogia arendamises ning miks ei viidud börsile tervet Cleveroni korraga. Kütt avab tagamaid, kuidas tullakse isesõitva tehnoloogia arendamisel toime regulaatoritega ning kas on oht, et mõni väikesem ebaõnnestumine või liiklusõnnetus võivad oluliselt piirata robotkullerite kasutamist. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/13/2022 • 32 minutes, 13 seconds
10.06 Investoritund: kuidas kinnisvarafond inflatsiooni eest kaitseb?
Tänase saate teema on enda varade inflatsiooni eest kaitsmine kinnisvarafondi investeerides. Täpsemalt tuleb juttu Baltic Horizon Fundist - kas kõrged hinnad õnnestub üürilepingutesse edasi kanda? Millal taastub fondi COVID-i eelne dividend? Need on vaid mõned küsimused, mida uurime fondi juhilt Tarmo Karotamelt. Lahkame ka Euroopa Keskpanga otsust tõsta intressimäärasid. Kuidas mõjutab see kinnisvaralaenude (re)finantseerimist ning -turgu laiemalt. Kas kinnisvara hinnad hakkavad kukkuma? Juttu tuleb ka sellest, miks on kinnisvara Riias ja Vilniuses odavam ning millal võiksid Tallinnas tekkida ostukohad. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/10/2022 • 40 minutes, 8 seconds
03.06 Investoritund: kuhu turbulentsetel turgudel raha paigutada?
Tänase saate fookus on maailma aktsiaindeksitel, aga ka Tallinna börsil. Arutleme, kas suurem kukkumine on läbi ning millistesse sektoritesse, aktsiatesse ja varaklassidesse tuleks praegu investeerida, et oma vara inflatsiooni eest kõige paremal viisil kaitsta. Luminori privaatpanganduse portfellihaldur Kalle Kose avab ka keskpankade rahapoliitika tagamaid ning aitab mh sisse vaadata krüpto- ja kinnisvaraturul toimuvale. Juttu tuleb ka kulla hinnast ning sellest, miks maailma börside langus veel Tallinnasse ei ole jõudnud. Arutleme ka selle üle, millistes IPO-des on praegu mõistlik osaleda ja millistes mitte. Kose annab ülevaate, mille alusel tema portfelli võitjaid valib. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/3/2022 • 50 minutes, 57 seconds
27.05 Investoritund: LHV aktsiad - märkida või mitte?
Kuni 1. juunini saab märkida LHV aktsiaid, emissioonist kaasatavad 25-35 miljonit eurot paigutatakse Suurbritannia filiaali arengusse. LHV Groupi juht Madis Toomsalu selgitab tänases saates, kui suureks kasvab Suurbritannia filiaal ja kuidas mõjutab börsiettevõtet tõusev intressikeskkond. Juttu tuleb ka sellest, milline on LHV töötajatele mõeldud optsiooniprogramm ja kuidas võib see hiljem aktsia hinda börsil mõjutada. Räägime mh sellest, kuidas suhestub LHV Ühendkuningriigi äri Wise'iga ning miks on Taavet Hinrikus paigutanud LHV-sse miljoneid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/27/2022 • 41 minutes, 10 seconds
17.05 Investoritund: Kas krüptoregulatsioon kägistab tootluse?
Tänase saate teema on krüptoregulatsioonid ja nende mõju tootlusele. Küsime finantsinspektsiooni juhilt Kilvar Kesslerilt, mida täpsemalt lähiajal reguleerima hakatakse ning kas täiendava järelevalve kulud jõuavad väiksema tootluse näol investori taskutesse. Juttu tuleb ka sellest, kuidas krüptovarasid sanktsioonidest möödahiilimiseks kasutatakse. Kessler avab tagamaid, kuidas mõjutavad karmistuvad regulatsioonid nii investoreid, krüptokaevandajaid aga eelkõige vahendajaid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/17/2022 • 40 minutes, 35 seconds
13.05 Investoritund: EfTENi börsile pürgiv fond premeerib investorit juba juunis
Mai viimasel päeval noteeritakse Nasdaq Tallinna börsil EfTEN United Property Fundi osakud. Ettevõtte jaeärisuuna juht Kristjan Tamla nimetab fondi kinnisvaraindeksiks, mis võimaldab investoritel mh end inflatsiooni eest kaitsta. Tamla räägib tänases saates, et nii praegu emissioonis osalevaid investoreid kui osakuid varasemalt märkinud rahapaigutajaid kavatseb fond järgmistes emissioonides aga ka läbi juunis makstava dividendi premeerida. Juttu tuleb ka sellest, kas ja kuidas on üha tõusvaid hindasid võimalik kinnisvara lõpptarbijale ehk EfTEN United Property Fundi üürnikule edasi kanda. Tamla selgitab, miks on EfTENi emissioon jaotatud mitmeks vaheperioodiks ning püüame leida vastuse küsimusele, kuidas võib see IPO järgselt EfTENi osaku börsihinda mõjutada. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/13/2022 • 43 minutes, 4 seconds
06.05 Investoritund: Krüptoinvesteeringute ABC ehk kuidas mitte petta saada
Tänase saate teema on krüptovaluutadesse investeerimine. Võtame luubi alla, kuidas alustada, millist platvormi valida ning arutame, kas ja mis olukorras on mõistlikum vahendaja asemel krüptorahakotti kasutada. Fookuses on krüptomaailma pettused, mille tagamaid avab finantsinspektsiooni innovatsiooniosakonna juht Mari-Liis Kukk. Investeerimise ja teenimisega seotud aspektidest räägib krüptokaupleja Parol Jalakas. Juttu tuleb muuhulgas sellest, kuidas kelmid ohvrit valivad ning mida saab igaüks ise ära teha, et mitte ohvriks sattuda. Tänane saade on salvestatud Rahvusraamatukogu krüptopettusi käsitlenud infomüra üritusel. Arutelu juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/6/2022 • 29 minutes, 37 seconds
29.04 Investoritund: kas Bercman suudab seekord lubaduse täita?
Käimas on Bercman Technologiesi täiendavate aktsiate märkimine. Uurime ettevõtte juhilt Mart Suurkaskilt, kuidas on ettevõtte tutvustusse saadud mitmekordset kasvu ennustavad prognoosid. Küsime, kas juba sel aastal müügitulu ligi 20 korda kasvatada on reaalne, arvestades, et eelmisel aastal väljalubatud eesmärke täita ei suudetud. Püüame aru saada, milline on Bercmaniga ühendatud Krakuli roll ettevõtte tulevases kasvus ning milline on potentsiaal välisturgudel. Suurkask kinnitab, et kliendibaasi laiendamisel vaadatakse ka avalikust sektorist väljapoole. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/29/2022 • 43 minutes, 6 seconds
20.04 Investoritund: Algas Punktide märkimine - investeerida või mitte?
Alates eilsest saab Tallinna börsil märkida digitoodete vahendaja Punktid aktsiaid. Ettevõte annab 9-kordse omakapitali vastu ära 13-15 protsenti osalusest. Kas tegemist on kalli või pigem odava hinnaga, selgitab Punktide tegevjuht Hannes Niid saates. Juttu tuleb ka sellest, kui palju sõltub digitoodete vahendamine nende tootjatest ning viimastega sõlmitud kokkulepetest. Niid usub, et Punktide IPO märgitakse kindlasti täis ning avab Ukraina, aga ka Covid pandeemia mõjude tagamaid oma ettevõttele. Vastuse saab küsimus, kui suur Ukraina on mõju, mille müügitulude osakaal majandusaasta aruande järgi on valdav, Punktidele tegelikkuses. Juttu tuleb ka sellest, kuidas on joonistatud Punktide järgmiste aastate kasvuprognoosid ning mida püütakse saavutada välisturgudel. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/20/2022 • 36 minutes, 45 seconds
11.04 Investoritund: Viimane nädal märkida Robust - investeerida või mitte?
Kuni selle nädala neljapäevani saab märkida Tallinna börsi First Northile pürgiva Robus Athleticu aktsiaid. Vaatame tänases saates üle tulevase börsifirma prospekti ning püüame aru saada, kas tegemist võiks olla hea investeeringuga. Küsimustele vastab Robuse asutaja Mikk-Alvar Olle. Muuhulgas tuleb juttu sellest, kuidas kujunes IPO hind ning miks küsitakse 10 protsendi osaluse eest 5-kordset omakapitali. Olle seletab ka Robuse tulevikuplaane, ärimudelit ning seda, kust tulevad ettevõtte rahavood. Juttu tuleb välisturgudel laienemisest ning USA turu avamisest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/11/2022 • 33 minutes, 24 seconds
08.04 Investoritund: Kuumad sektorid oma vara kasvatamiseks
Tänase saate teema on volatiilsus börsidel. Kas mõningane taastumine tähendab toibumist aasta algul alanud langusest või on tegemist eelmänguga suuremale langusele? Juttu tuleb sellest, millistesse varaklassidesse ning sektoritesse täna investeerida, et tulemus oleks parim võimalikest. Arutame, kuidas end kõikuvatel turgudel kaitsta ning tulevikku kindlustada. Juttu tuleb mh pensionivaradesse investeerimisest. SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev selgitab, millised on indeksfondide eelised aktiivselt juhitud fondide ees ja vastupidi. Juttu tuleb ka sellest, milliste kriteeriumide alusel endale pensionifond valida ning kuhu Võrklaev täna ise investeerib. Räägime ka inflatsiooni kiirenemisest ning selle mõjudest baasintressimääradele, kapitaliturgudele ja maailmamajandusele tervikuna. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/8/2022 • 41 minutes, 37 seconds
08.04 Investoritund: Kuumad sektorid oma vara kasvatamiseks
Tänase saate teema on volatiilsus börsidel. Kas mõningane taastumine tähendab toibumist aasta algul alanud langusest või on tegemist eelmänguga suuremale langusele? Juttu tuleb sellest, millistesse varaklassidesse ning sektoritesse täna investeerida, et tulemus oleks parim võimalikest. Arutame, kuidas end kõikuvatel turgudel kaitsta ning tulevikku kindlustada. Juttu tuleb mh pensionivaradesse investeerimisest. SEB Varahalduse fondijuht Endriko Võrklaev selgitab, millised on indeksfondide eelised aktiivselt juhitud fondide ees ja vastupidi. Juttu tuleb ka sellest, milliste kriteeriumide alusel endale pensionifond valida ning kuhu Võrklaev täna ise investeerib. Räägime ka inflatsiooni kiirenemisest ning selle mõjudest baasintressimääradele, kapitaliturgudele ja maailmamajandusele tervikuna. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/8/2022 • 41 minutes, 45 seconds
01.04 Investoritund: kui suure kodulaenumaksega ähvardab tõusev euribor?
Tänase saate teema on elukondlik kinnisvara. Kas Ukraina ja Venemaa sõda on muutnud siinse kinnisvaraturu ebastabiilsemaks või on sel hoopis oodata tuge Ukrainast saabuvatelt põgenikelt. Mis saab kinnisvaralaenudest tõusva euribori tingimustes ning kas täna tuleks raha pigem juurde laenata või maksta kõrgemate intresside kartuses võlg hoopis tagasi? Nendele küsimustele vastab kinnisvarakoolitaja ja -ekspert Tõnu Toompark. Juttu tuleb ka sellest, kui kõrgele võiks kodulaenu makse intresside tõustes kerkida. Samuti arutleme selle üle, kas võib tekkida moment, kus kinnisvara saab tänastest turuhindadest odavamalt. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
Täna räägime alternatiivsest investeerimisvõimalusest, ehk sellest, kuidas veinidesse raha paigutamisega tootlust teenida. Millised veinid ja mis aja jooksul kasvatavad väärtust ning kuidas kvaliteetinvesteering ära tunda? Külas on veinientusiast ja -investor Risto Kaljurand, kes räägib, kuidas ühisrahastuse abil veinidesse investeerida, aga avab ka veinioksjonitel osalemise tagamaid. Juttu tuleb ka sellest, kuidas hinnata veini õiglast väärtust ning kui lihtne on neid ikkagi järelturul maha müüa? Küsime Kaljurannalt, mis juhtub siis kui veinide vahendaja pankroti läheb ning kuivõrd rakenduvad ka siin maailmas ühisrahastusele omased riskid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/25/2022 • 42 minutes, 14 seconds
18.03 Investoritund: kuidas muudab sõda Baltikumi investeerimiskliimat?
Baltikumi suurim erakapitalifond Baltcap on nomineeritud parimale Kesk- ja Ida-Euroopa tehingule ning parima piirkondliku väljaostufondi tiitlile. Arutame, kuidas mõjutab tänane muutunud julgeolekuolukord investeerimiskliimat regioonis ning milliste võimaluste poole tasub vaadata. Juttu tuleb ka sellest, et laenuraha muutub peagi kallimaks ning nii saavad omakapitali investeeringute tegijad ja aktsiate/osaluste poole vaatajad paremaid tingimusi. Kuidas praegu ühelt poolt raha kaasata ning mida peaks teiselt poolt jälgima investeerides, selgitab Baltcapi juhtivpartner Martin Kõdar. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/18/2022 • 46 minutes, 11 seconds
11.03 Investoritund: 10% tagatud tootlust ehk märkida Tuult või mitte?
Elektriliste tõukerataste operaator Tuul emiteerib 3,1 miljoni euro väärtuses võlakirju ning pakub investoritele 10-protsendilist intressimäära. Kuidas on Tuule võlakirjad ikkagi tagatud ning kas võib tekkida oht, et inflatsioon ületab pakutavat intressi, selgitab tänases saates Tuule emafirma Comodule asutaja Kristjan Maruste. Maruste on kindel, et alates tänasest märkimisel olevate võlakirjade järgi on nõudlus pakkumisest suurem. Ta avaldab saates, kuidas võlakirjad ülemärkimise korral investorite vahel jaotatakse. Räägime ka sellest, ega Tuul ei plaani võlakirju ennetähtaegselt tagasi osta ning mida tähendab prospektis sisalduv lause, just kui ettevõte ei garanteeri võlakirjade First Northile jõudmist. Juttu tuleb ka selles, mille poolest on Tuul oma "tigedast konkurendist" Boltist parem ning kuidas mõjutab elektriliste tõukerataste äri üha kallinev elekter. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/11/2022 • 43 minutes, 32 seconds
04.03 Investoritund: Eestlased ostsid päevaga 40kg füüsilist kulda, tekkida võib defitsiit
Vene-Ukraina sõjast tekkinud ebakindlus on jõudnud ka eestlasteni ning seetõttu üritatakse kokku osta turvalisi varasid, sh kulda. AS Tavidi juhatuse liige Meelis Atonen tunnistas tänases saates, et ainuüksi päevaga osteti Eestis 40 kg füüsilist kulda ning kõrgenenud nõudluse tõttu on raskusi kullapositsioonide katmisega. Juttu tuleb sellest, millist kulda peaks soovija eelkõige vaatama ning kuidas sellega hiljem, vajaduse tekkides, oleks võimalik arveldada. Näiteks leivapätsi eest maksta. Kindlasti tuleks jälgida näiteks seda, et ostetav kuld poleks hoiustatud mõnda teise riiki, vaid füüsiliselt investori läheduses. Kuidas ja mis kuludega seda täna hoiustada, räägime saates. Atonen näeb tänases sõjategevuses ohtu tänasele finantssüsteemile ning usub, et eelkõige ootab tugev hinnatõus, aga ka kaupade defitsiit Venemaa elanikke. Muuhulgas räägime, mida leiab täna Atoneni portfellist. Siiski leiab Atonen, et kuigi olukord maailmas on ärev, tasub säilitada rahu ning lääne keskpankadel on veel võimalus ühtteist muuta. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/4/2022 • 50 minutes, 32 seconds
22.02 Investoritund: Tallink lubab tänaselt aktsia hinnalt tulevikus 8-protsendilist dividenditootlust
Tallinna börsil noteeritud Tallink Grupp avaldas täna eelmise aasta majandustulemused, kust selgub, et ettevõte suutis koroonapandeemia tingimustes puhaskahjumit poole võrra vähendada ning viimasel poolaastal kasumlikult opereerida. Ettevõtte juht Paavo Nõgene loodab tänases saates, et kasumisse õnnestub taas jõuda juba sel aastal. Samuti jääb Tallink kindlaks oma dividendipoliitikale ning tulevikus plaanitakse investoritele omanikutulu välja maksta vähemalt 5 senti aktsia kohta. Tänaselt, 0,598-euroselt aktsia hinnalt teeks see dividenditootluseks rohkem kui 8 protsenti ja rohkem. Saates tuleb juttu ka Tallinki ja Tallinna Sadama vahelisest sadamatasusid puudutavast kompromissist ning sellest, kuidas mõjutab halvenev julgeolekuolukord Eesti kui turismisihtkoha atraktiivsust. Juttu tuli ka sellest, kas Tallink võiks naasta enne pandeemiat planeeritud linnahalli projekti juurde ning kuidas mõjutaks võimalik euribori tõus Tallinkit kasvava laenukoormuse tingimustes. Lisaks räägib Nõgene, kuivõrd on Tallinkile murekohaks maailmas kallinev nafta hind. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
2/22/2022 • 38 minutes, 22 seconds
18.02 Investoritund: kas tõusev euribor vapustab kinnisvaraturgu?
Tänase saate teema on ärikinnisvara. Küsime saates, kuidas saab jaeinvestor kõige lihtsamini buumiva elukondliku sektori kõrval panustada hoopis ärikinnisvarasse. Muuhulgas uurime, kui mõistlik seda tõusva euribori tingimustes on teha ning millised on tõusvate intresside mõjud kinnisvaraturule. Vaatame üle kuumad piirkonnad nii Tallinnas, Riias kui Vilniuses ning arutame, kas koroonaviiruse mõjud hakkavad viimaks kinnisvarasektorist kaduma. Stuudios on Baltic Horizon Fondi juht Tarmo Karotam, kes avab tulevikuplaane järgnevateks aastateks ning avaldab, millal jõuab fondi poolt pakutav dividendimakse taas pandeemiaeelsele tasemele. Vaatame otsa ka laenuturule ning võimalikust euribori tõusust tingitud negatiivsetele mõjudele laenukapitali kasutamisel. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
2/18/2022 • 45 minutes, 3 seconds
11.02 Investoritund: Kas regulatsioonid kägistavad krüptoinvestori tootluse?
Üha enam vaadatakse krüptoturu reguleerimise poole nii Eestis kui välismaal. Miks on ikkagi nii, et krüptovaluutasid vaadatakse kui rahapesuvahendit ning kuidas sellest taagast vabaneda, selgitavad advokaadibüroo Lextal advokaadid Henri Ratnik ja Rauno Kinkar. Juttu tuleb ka konkreetsetest uutest krüptomaailma ees seisvatest regulatsioonidest ning nende mõjust investorite tootlusele. Muuhulgas arutame, kas bitcoini õiglast väärtust on võimalik selle kaevadamiseks teada olevaid kulusid (nt elektrile) võimalik välja arvutada. Räägime ka krüptovaluutade maksustamisest ning sellest, mis tingimustel on täna üleüldse võimalik Eestis virtuaalvääringuid vahendada. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
2/11/2022 • 45 minutes, 38 seconds
04.02 Investoritund: Mis põhjustas krüptosula ja milline on täna võitev strateegia?
Krüptovaluutade hinnalangus jaanuaris Eesti krüptovahendusplatvormi Change Investi klientide hulgas paanikat ei tekitanud. Platvormi asutaja Kristjan Kangro sõnul tuleks teenimiseks paika panna kindel strateegia. Ta soovitab münte kokku osta pidevalt, sõltumata sellest, kuidas hind turul parasjagu liigub. Räägime sellest, mis põhjustas suuremate krüptovaluutade hindade languse ning millal võiks need taas tõusule pöörata. Palusime Kangrol kommenteerida julgemaid maailmas levivaid ennustusi, mille kohaselt võib bitcoin peagi miljon eurot maksta. Juttu tuli ka sellest, et kuidas krüptovaluutade väärtust hinnata ning erinevatel müntidel vahet teha. Kangro selgitab, kuidas valida portfelli võitev projekt. Lõpetuseks käime üle ka krüptomaailma sel aastal mõjutavad suurimad trendid. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
2/4/2022 • 43 minutes, 51 seconds
28.01 Investoritund - maksuameti käed jäävad krüptotulu suhtes lühikeseks
Tänase Investoritunni teema on peagi algav tulude deklareerimine. Käime KPMG maksuekspertide abiga üle kõikide populaarsemate varaklasside deklareerimise. Muuhulgas tuleb juttu sellest, et välisplatvormidel teenitud krüptotulude kohta ei pruugi maksuamet praegu veel andmeid saada. Veel räägime nii aktsiatesse, kinnisvarasse kui ühisrahastuse investeerimisest ning sellest, milliste varaklasside puhul on mõistlik maksude optimeerimise seisukohast raha paigutada ettevõtte alt ja millal eraisikuna. Stuudios on KPMG Balticsi maksunõustajad Einar Rosin ja Ene Liis Lisovik. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
1/28/2022 • 40 minutes, 25 seconds
21.01 Investoritund: Ott Kiivikas tegi viiekohalise investeeringu just sellesse iduettevõttesse
Funderbeamil on raha kaasamas liikumist soodustav teviserakendus FitSphere. Kulturist ja tänaseks aktiivne investor Ott Kiivikas näeb ettevõttes piisavalt potentsiaali, et on idusse investeerinud viiekohalise summa. Miks, selgitab ta saates. Lisaks talle kutsusime stuudiosse ka ettevõtte asutaja Kristo Sõerdi, et saada ühelt poolt aru, mida rahapaigutajale lubatakse ning teisalt, kuidas potentsiaalne investor peaks ettevõtet hindama. Räägime sellest, kuidas Sõerd Kiivikase ära veenis ning millised ootused Kiivikas investorina FitSphere'i meeskonnale seadis. Juttu tuleb muuhulgas sellest, millised on FitSphere'i konkurentsieelised teiste terviserakenduste eest ja kuidas toimib nende ärimudel. Investorite rahaga on plaanis laieneda ka Rootsi, Sõerd avab, kuidas riiki on plaanis siseneda ning kuidas see investorite jõukust täpsemalt kasvatab. Muuhulgas tuleb arutame, miks otsustati raha kaasata just Funderbeami platvormilt, mitte Tallinna börsilt. Räägime sellest, kas Funderbeami platvormil on vahepeal midagi muutunud.
1/21/2022 • 41 minutes, 22 seconds
14.01 Investoritund: Kuidas üks Eesti suurimaid IT-firmasid teistesse ettevõtetesse investeerib?
Eesti üks suurimaid IT-ettevõtteid Uptime tähistab tänavu 30. sünnipäeva ja plaanib ka tulevikus jõudsalt laieneda. Täna on ettevõttel kontorid Eestis, Taanis, Poolas, Norras ja Šveitsis ning plaanis on välisturgudele veelgi enam laieneda. Kui 2020. aastal maailma tabanud koroonakriis mõjutas paljude ettevõtete käivet ja tegevust negatiivselt, siis Uptime’i jaoks oli tegu ettevõtte edukaima aastaga: eelneva aastaga võrreldes kasvasid nii käive kui ka kasum üle 20%. Uptime’i tegevjuhi Eero Tohveri sõnul on kasvu põhjusteks nii IT-sektori omapära kui ka tugev kasvustrateegia, mille keskmes on läbimõeldud investeerimine nii kohalikesse kui ka Euroopa ettevõtetesse kui ka oma töötajatesse. Episoodis rääkis Tohver sellest, kuidas UpTime ettevõtetesse investeerimisele läheneb ja potentsiaalseid äripartnereid analüüsib. Samuti tuli juttu Eesti IT-sektori seisukorrast ja sellest, kuidas oma töötajaid motiveerituna hoida ehk tööjõudu investeerida. Saadet juhib Geeniuse investeerimsiportaali toimetaja Joonas Alliksaar.
1/14/2022 • 36 minutes, 39 seconds
17.12 Investoritund: jõuluralli aktsiaturgudel jääb seekord ära, aga mida siis osta?
Kui tavaliselt on detsembri alguses aktsiaturud tõusnud, siis praegu vaatab nii USA-st kui Euroopast vastu langustrend. "Jõulutrall võib seekord ära jääda," hoiatab Luminori investeerimis- ja riskianalüüsi tiimijuht Anton Skvortsov tänases saates. Juttu tuleb nii USA, Euroopa kui Suurbritannia keskpankade rahapoliitikast. Uurime, kuidas mõjutab Ühendkuningriigi otsus intressimäärasid tõsta, eestlastele südamelähedast Wise'i aktsiat. Seda olukorras, kus jäme ots liigub üha tugevamalt väärtusaktsiate kätte. Skvortsovil on ka üks väga konkreetne regioon, kuhu ta soovitab täna investeeringute osas vaadata - Hiina. Miks, selgub saatest. Käime üle ka trendid krüptoturul ning järgmist aastat mõjutavad hoovused maailmas. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/17/2021 • 45 minutes, 31 seconds
09.12 Investoritund: kui kaugel on kinnisvaraturg kokku kukkumisest?
Kinnisvara hinnad on koroonapandeemiast hüppeliselt taastunud ning ületavad kriisieelseid aegu. Kas tegemist on buumiga ja millal mull lõhkeda võiks, uurime tänases saates. Juttu tuleb sellest, kas praeguse defitisiidi ja kerkivate hindade kontekstis on hea aeg endale kodu või investeerimiskorterit soetada. Teemat kommenteerib 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter. Juttu tuleb ka sellest, millistel tingimustel saab praegu pankadest kinnisvaraostuks finantseeringut ning arutleme ka BigBanki äsjase laenutoote teemal, mis võimaldab kodulaenu kasutada kinnisvarasse investeerimiseks. Veel võtame luubi alla broneeringutega kauplemise ning sisendhindade tõusu. Ekspert selgitab, millistel tingimustel saab arendaja hiljem hinda juurde küsida ja/või lepingust taganeda. Loomulikult ei saa me üle ega ümber 2008. aastal tekkinud mulli lõhkemise põhjustest. Tõmbame paralleele tänasega ning püüame järeldada, kui kaugel on kinnisvaraturg kokkukukkumisest. Vahter avaldab ka oma prognoosi järgmisteks aastateks. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/9/2021 • 46 minutes, 13 seconds
03.12 Investoritund: Tallinna börsilt leiab peagi kohvielamuse - märkida või mitte?
Tänase saate teema on uue nädala kolmapäeval Tallinna börsilt raha kaasamist alustava OA Coffee IPO. Uurime saates, kuidas kujunes esmapilgul kallina paistva ettevõtte aktsia hind ning kuidas see on kooskõlas firma tulevikuplaanidega. Investoritele müüakse 15 protsenti ettevõttest kolmekordse tänase omakapitali hinnaga. Ettevõtte tuleviku kasvu lubavad eesmärgid on ambitsioonikad. Vastuse saab küsimus, kuidas täpselt on lähimate aastate prognoosid joonistatud. Mida peab OA Coffee ära tegema, et tänast hinda õigustada, selgitab ettevõtte asutaja ja tegevjuht Taniel Vaaderpass. Juttu tuleb ka Eesti kohvikultuurist ning sellest, kui kerge või raske on siinsel tegijal oma brändi näiteks teistesse Euroopa riikidesse frantsiisida. Vaaderpass saab uhkust tunda selle üle, et koroonakriisis on suudetud isegi kasvada. Kuidas see on võimalik ning kuidas maandatakse riske tulevikus, selgitab ettevõtte tegevjuht saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
12/3/2021 • 40 minutes, 33 seconds
26.11 Investoritund: Tallinna börsil saab peagi investeerida Taani, Saksamaa ja Prantsusmaa rohelisse megatrendi
Elektriliste kastirataste tootja Hagen Bikes laseb veel sel aastal oma aktsiad noteerida Tallinna börsi alternatiivturul First North. Ettevõtte asutaja Kaspar Peeki sõnul on täpsemate tingimuste avaldamine päevade kui mitte tundide küsimus. Peek avab saates, millised on Hagen Bikesi eelised Taani, Saksamaa ja Prantsusmaa turgudel ning nendib, et seal on kastirattad saanud autode asemel uueks normaalsuseks. Tekkinud on reaalne turg, mida täna püüavad täita mitmed jalgrataste tootjad. Samuti tuleb juttu Hagen Bikesi konkurentsieelistest nimetatud turgudel ning sellest, et kui tooteid müüakse väljapoole, miks otsustati raha kaasata siiski kodusest Tallinnast. Ühtlasi räägib Peek, et Taani, Saksamaale ja Prantsusmaale on jalgrattamajanduse ümber tekkimas justkui omaette klaster. See tähendab, et rohetrendist saavad soovi korral osa ka kõik teised jalgratastega seotud ärisuunad. Olgu nendeks siis varuosade tootmine, hooldus või midagi muud. Veel avab Peek ambitsioonikaid plaane, mida kaasatavate vahendite abil rahastatakse ning räägib eksportturgude ja välismaale müümise eripäradest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/26/2021 • 45 minutes, 35 seconds
11.11 Investoritund: kas täna on hea aeg märkida buumival kinnisvaraturul tegutsevat Hepsorit?
Tänase saate teema on peagi Tallinna börsile tulev Hepsor ja selle tulevikuväljavaated. Külas on firma juhatuse liige Henri Laks. Kuigi saade sai salvestatud enne prospekti avalikustamist, uurime Laksilt, mille poolest on Hepsori poolt arendatavad korterid ja bürood konkurentide omadest kliendi vaates atraktiivsemad. Juttu tuleb ka sellest, et kas kodukontori populaarsuse kasvades pole bürood mitte surev äri. Laks võrdleb omavahel ka Tallinna aja Riia turgusid ning räägib, kuidas ikkagi järgmise 3-4 aastaga on võimalik rohkem arendada kui varasema kümne aasta jooksul kokku. Arutleme, kuidas oleks plaan teostatav siis, kui Eestit peaks varsti tabama suurem kriis. Võrdleme Hepsorit ka ettevõtte teiste konkurentidega Tallinna börsilt ning saame hinnangu, millises seisus on tänane kinnisvaraturg.
11/11/2021 • 39 minutes, 22 seconds
09.11 Investoritund: võimalus investeerida surma edasi lükkamisse
Funderbeamil kaasab raha tervislikku eluviisi propageeriv ja geeniteadusel põhinevaid elustiili soovitusi jagav personaalmeditsiini idufirma Geneto. Idufirma juht Jaak Sarv selgitab, kuidas nende poolt pakutavad riskiskoorid aitavad ennetada eluiga oluliselt lühendavaid haigusi ning suurendada seeläbi elatud aastate arvu. Juttu tuleb ka Geneto plaanidest laieneda välisturgudele Poolas, Soomes ja Suurbritannias ning ärimudelist, mis on tulevikus aluseks positiivsete rahavoogude genereerimisel. Käime üle ka ettevõttega seotud riskid ning püüame aru saada, kuidas jõuda riskigrupis klientideni, keda iseloomustab küll riskantne tervisekäitumine, kuid kes pole motiveeritud oma harjumusi muutma. Kuivõrd geeniteadusel põhinevad riskiskoorid võimaldavad tulevikus ennustada ka konkreetse inimese eluiga, räägib Sarv, kuidas nende koostöö nii Tartu Ülikooli geenivaramu kui ka Suurbritannia biopangaga sellele eesmärgile kaasa aitab. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
11/9/2021 • 40 minutes, 30 seconds
28.10 Investoritund: Tänane lääne elukorraldus on lõppfaasis - päästeparve pakub kuld
Koroonaviirus näitas kogu maailmale kätte selle nõrgad kohad. Suurem kriis seisab alles ees ning seekord on tegemist millegi ennenägematu ning globaalsega, ennustab kullaäri Tavid finantsjuht tänases saates. Ta avab, mis on suures pildis maailma ja majanduses juba pikemat aega valesti. Maailmas tõstab pead inflatsioon ning üks viis end selle eest kaitsta, on investeerida kulda. Kuidas seda teha ning kas eelistada virtuaalset või füüsilist, selgub saatest. Kui muude varade hind on sel aastal kerkinud, siis kullauntsi hind on languses. Martin selgitab, miks see praegu nii on. Juttu tuleb ka Hiinas seoses Evergrandega arenevast kriisist. Kas pankade laenuportfellide tugevus pannakse üle maailma proovile? Martin räägib ka enda investeeringutest avaldab arvamust krüptovaluutade kohta, mida on kulla kõrval samuti viimasel ajal turvasadamaks peetud. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe
10/28/2021 • 50 minutes, 11 seconds
22.10 Investoritund: Kas kütuse hind kerkib 2 euroni ning kuidas sellelt kasu lõigata?
Tänase saate teema on naftaturg. Toornafta hind on hüppeliselt kallinenud ning see ei jää märkamata ka tanklapostide otsas. Kas näeme peagi ka 2-eurost bensiiniliitri hinda, selgitab saates Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna. Juttu tuleb ka sellest, kuidas kallinevalt nafta hinnalt kasu lõigata, et kuhu toornafta kallinedes investeerida. Lätis on börsile tulemas Alexelaga samas valdkonnas tegutsev tankakett Virši, palume Kärsnal kommenteerida, kas see võiks olla hea investeering ning kas tema oma raha sinna paigutaks. Lisaks selgitab Kärsna, kas roheliste energiaallikate populaarsuse kasvu taustal võib ühel hetkel nafta tähtsus hüppeliselt väheneda. Juttu tuleb ka sellest, millist autot on mõistlik valida, teades et diisliaktsiisid püsivad madalal ning maagaas kallineb. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/22/2021 • 42 minutes, 27 seconds
14.10 Investoritund: mis on turumanipulatsioon ja kuidas seda ära tunda?
Tänase saate teema on turumanipulatsioon. Seda hiljutise kaasuse taustal, kus finantsinspektsioon otsustas Coop Panga aktsiaid oma kontode vahel liigutanud isikut karistada, kuid riigikohus tühistas selle. Arutleme finantsinspektsiooni juhatuse liikme Siim Tammeriga, kui raske on turumanipulatsiooni tõendada või seda üleüldse ära tunda. Samuti tuleb juttu sellest, millistel juhtudel järelvalve pilk turul toimetamist pikemalt vaagima hakkab. Arutlesime ka selle üle, kui tõsiselt tasub võtta suunamudijate aktsiasoovitusi ning kas Elon Muski krüptovarasid puudutavad tviidid võiksid kvalifitseeruda börsireeglite rikkumise alla. Samuti tuleb juttu sellest, miks pole turumanipulatsioon lubatav ning milliseid ebaausaid eeliseid see toimepanijale turgudel annab. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/14/2021 • 35 minutes, 44 seconds
07.10 Investoritund: IPOde suur hulk näitab, et aeg on aktsiapositsioone vähendada
Nii Balti kui USA aktsiad on muutunud kalliks ning üha suurenev IPO-de hulk indikeerib buumi. SEB fondijuht Endriko Võrklaev leidis tänases saates, et selle taustal on õige aeg hakata oma aktsiapositsioone vähendama. Samas nimetab Võrklaev sektorid, kust leiab täna kaitset nii inflatsiooni eest, aga ka tootluse volatiilsetel turgudel. Positsioone riskantsemates sektorites soovitab ta vähendada ettevaatlikult ja jupi kaupa. Lisaks tulevad saates Võrklaevaga jutuks Baltikumi IPO-d. Peatume pikemalt Enefit Greeni aktsiate märkimisel ning käime üle DelfinGroupi ja Moderaga seonduvad riskid ja võimalused. Samuti räägib Võrklaev, mille alusel valivad investeeringuid oma portfelli SEB pensionifondid ning avad pensionireformi mõjusid kogujate tootlusootustele. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
10/7/2021 • 48 minutes, 14 seconds
30.09 Investoritund: Krüptoinvestorit võib oodata vangistus
...seda juhul, kui maksud pahatahtlikult deklareerimata ja tasumata jäetakse. Krüptovaradelt teenitava tulu pealt, sh kaevandamisel, tuleb tasuda maksud. Seda isegi siis, kui krüptomünti ei vahetata eurodeks, vaid mõne teise valuuta vastu. Kindlasti tuleb maksukohustusega arvestada ka krüptovarade kaevandajatele. Seejuures ei saa eraisik kaevandamiseks tehtud kulutusi, näiteks investeeringuid videokaartidesse saadud tulult maha arvata. Lahenduste kaardistamine on tänase saate teema. Ühtlasi tuleb olla maksu- ja tolliametile valmis oma tehinguid tõendama, selleks tuleb kõik need fikseerida ning jätta alles ka vajalikud tehingukinnitused. Kas maksuamet saab andmeid ka välismaaklerite ja -pankade käest ning kuidas? Sellest räägivad tänases saates maksu- ja tolliameti spetsialistid Krista Randvere ja Xenia Rudakova. Viimaks räägime ka karistustest, mis krüptotulusid valesti deklareerides või hoopiski deklareerimata jättes ees ootab. Samuti tuleb juttu sellest, kas mõistlikum on müntidesse raha paigutada eraisikuna või ettevõtte alt. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/30/2021 • 38 minutes, 26 seconds
21.09 Investoritund: Kinnisvaraturg pohmelli ei näe
Korterite mediaanhind kerkis esimesel poolaastal 8 protsenti, Tallinna korterite hindade tõus on kahekohaline. On see normaalne või on tegemist mulliga? Tänase saate külaline, Uus Maa kinnisvarabüroo ekspert Risto Vähi usub, et kinnisvaral on veel ruumi stabiilselt kallineda ning järsku kukkumist ei tule. Miks, selgub saatest. Juttu tuleb ka kinnisvarasse investeerimisest ning elukondlikust segmendist leitavast tootlusest. Palume Vähil kommenteerida EfTEN United Property Fundi investeeringut ja selle ajastust. Ühtlasi on juhtunud nii, et kinnisvara Lõuna-Euroopas on jõukohasem kui Eestis või Põhjamaades. Kas aga sinna regiooni tasuks ka investeerida? Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/21/2021 • 39 minutes, 25 seconds
16.09 Investoritund: Milline on LHV märkimisõiguse õiglane hind?
Eile algas kauplemine LHV märkimisõigustega ning Tallinna börsi investorid olid valmis nende eest maksma isegi 40 eurot. See on pea sama suur hind kui aktsia enda väärtus. Uurisime LHV maaklertegevuse juhilt Sander Pikkelilt, kui palju on mõistlik maksimaalselt märkimisõiguse eest välja käia ning miks nii juhtus, nagu eile nägime. Veel tuli Pikkeliga juttu, kuhu voolab eestlaste pensioniraha, millised on LHV klientide seas kõige populaarsemad aktsiad ning kas vabanenud teise samba vahendid on nüüdseks lõplikult Tallinna börsi hindadesse sisse arvestatud. Lisaks tuli juttu võimenduslaenu kasutamisest, sellega seotud riskidest ning võimalustest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/16/2021 • 31 minutes, 41 seconds
10.09 Investoritund: Nullist miljoni euroni - praktiku kogemus, kuidas end rahaliselt vabaks investeerida
Kadri Mäsak alustas investeerimist kümmekond aastat tagasi ja täiesti nullist. Tänases saates avab ta tagamaad, kuidas on võimalik kümne aastaga pea olematutest vahenditest õigete investeerimisotsustega miljoni euro suurune portfell tekitada. Milline on võitev investeerimisstrateegia ning kui palju aitab kaasa kellegagi koos investeerimine, selgub saatest. Mäsakuga tuleb juttu ka sellest, kuidas äärmusest äärmusesse kõikuval Tallinna börsil praegu ellu jääda ning millised investeeringud on tema Baltikumist enda investeeringute hulka noppinud. Mäsaku ja tema abikaasa investeerimisportfellist leiab nii kinnisvara kui aktsiaid. Mäsak selgitab, milline on ühe varaklassi eelis teise ees ning kas täna üürikortereid renoveeriv investor peaks muretsema sisend- ehk ehitushinna kallinemise pärast. Ühtlasi annab Mäsak soovitusi, kuidas teha rahatargemaid otsuseid ning majandada varajastest eluaastatest peale nii, et Sinu netoväärtus oleks positiivne. Vastuse saab ka filosoofilisem küsimus, kuidas finantsvabadust mõtestada ning mida see üleüldse tähendab. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/10/2021 • 54 minutes, 19 seconds
01.09 Investoritund: Kinnisvaraga 15% tootlust ehk kogu tõde EfTENi uuest fondist
Alates juunist saab märkida EfTENi uue elukondlikku ja ärikinnisvarasse investeeriva fondi osakuid. Viimase, Uus-Järveküla arenduse raames lubatakse investoritele isegi 15-protsendilist tootlust. Uurime fondi juhilt Kristjan Tamlalt, kui hea mõte on buumivate ehitushindade kontekstis arendusega alustada ning millised on Rae valda kerkiva elamurajooniga seotud riskid ja võimalused. Ühtlasi räägib Tamla fondi teistest investeeringutest ning avab investeeringu projekti. Nimelt saab täna küll fondi osakuid märkida, kuid need pole börsil enne järgmise aasta maid realiseeritavad. Miks nii ning kuna makstakse aktsionäridele välja esimene dividend, selgub saatest. Juttu tuleb ka fondi 1,5-protsendilisest valitsemistasust ning sellest, mida plaanitakse investoritelt kaasatava kuni 100 miljoni euroga peale hakata. Samuti avaldab Tamla, kui suure osa vabanevast pensionirahast loodab uus fond enda kätte saada ning juttu tuleb ka fondi plaanidest üürikinnisvara turul. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
9/1/2021 • 48 minutes, 25 seconds
25.08 Investoritund: Tallinna börsi ükssarvik lubab kasvada kolmekordseks
Kuigi LHV Group on viie aastaga kasvanud enam kui viis korda ning börsiettevõttest on saanud ükssarvik. Sellega kasv ei peatu. Firma juht Madis Toomsalu kinnitusel soovitakse edasi liikuda ning ta näeb börsifirmal ees vähemalt kolmekordset kasvu. Kuidas see saavutatakse, kas kapitalil on rahvus ning mida toob rohepööre pangandusse, on tänase saate teema. LHV üheks kasvumootoriks on kindlasti Ühendkuningriigi äri, Toomsalu selgitab, kuivõrd edukalt õnnestub digitaalset pangandust Lääne-Euroopasse eksportida, millised on Ühendkuningriigis panganduslitsentsi taotlemisega kaasnevad ohud ning kuidas suudetakse seal ikkagi konkurentsis püsida. Lisaks tuli Toomsaluga juttu, kuivõrd tõenäoliselt saavad teisest pensionisambast lahkujad tururiski realiseerumise tõttu kätte vähem raha.
Tänase saate teema on kinnisvara, seda fookusega ärikinnisvarale. Vaatame üle peamised trendid ärikinnisvara turul ning üritame aru saada nüanssidest, mida tuleb praegu valdkonda inveseerimisel arvestada. Selleks oleme stuudiosse palunud börsil kaupleva ärikinnisvarafondi Baltic Horizoni juhi Tarmo Karotame. Võtame kokku tema juhitava börsiettevõtte esimese poolaasta majandustulemused ning püüame aru saada, kas büroopindadesse on täna veel mõtet investeerida. Juttu tuleb ka buumist logistika- ja laopindade turul. Uurime, kuidas läheb Baltic Horizoni plaanil hakata investeerima vanadekodudesse ning kui kalliks läheb ettevõtte jaoks maksma rohepööre. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/18/2021 • 39 minutes, 55 seconds
11.08 Investoritund: investeerimine ebakindlatel aegadel koos Jaak Roosaarega
Tänase saate teemaks on investeerimine ebakindlatel aegadel. Ajal, kus inflatsioon USAs on kerkinud 5 protsendini, kuid Euroopas jätkub lõtv rahapoliitika, näeme üha enam kõikumisi turgudel. Turgudele voolanud raha on muutnud aktsiad kalliks ning nii pole üllatavad ka korrektsioonid, nagu nägime möödunud nädalal kodubörsil Coop Panga ja LHV Groupi aktsiate puhul. Saates on külas “Rikkaks saamise õpikute” autor Jaak Roosaare, kes panustab üha tugevamalt head dividendi pakkuvatele tubakatootjatele. Millistele täpsemalt ning kui eetiline on pahedelt teenimine, selgitab ta saates. Käime Roosaarega üle ka idufirmade börsi Funderbeami, kus ta veab koos nii Kristi Saare kui Rain Rannuga erinevaid investeeringuid ning üritame aru saada, kuidas tunda ära kasvupotentsiaal verivärskes idufirmas. Juttu tuleb ka korrektsioonist krüptoturul ning vastuseta ei jää küsimus, kas aktiivselt kinnisvaraarendustesse investeeriv Roosaare tunneb seal täna buumi hõngu. Vaatame üle ka kuumemad regioonid, kust täna veel alahinnatud aktsiaid noppida ning aruteleme sellega kaasneva riski üle. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/11/2021 • 39 minutes, 1 second
04.08 Investoritund: Rakett Funderbeamilt korraldab dokumendimajanduses revolutsiooni
Funderbeamil alustas eelmisel nädalal kauplemist dokumendihalduse automatiseerimisega tegelev Actual Reports, mille osak on nädalaga pea 40 protsenti kallinenud. Tänases saates arutame firma asutaja Tanel Tähepõlluga, millised on firma plussid ja miinused ning kas hetkel on õige aeg Actual Reportsi investeerida. Juttu nii firma poolt pakutava toote-turu klapist, aga ka meeskonnast ja konkurentidest. Ühtlasi on Tähepõld ise aktiivne investor. Ta selgitab, millise strateegia alusel valib ta portfelli väärtpabereid ning teeb ülevaate oma investeeringutest. Muuhulgas avaldab Tähepõld, kuidas ta koroonakriisi ajal aktsiate languses räsida sai ning mida sellest õppis. Ühtlasi on Tähepõld end üles töötanud täiesti iseseisvalt, õppides omal käel neli aastat programmeerimist. Kui suurt pingutust see nõuab ning mil määral finantsvabadusse panustab, selgitab Actual Reportsi asutaja tänases saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
8/4/2021 • 36 minutes, 21 seconds
29.07 Investoritund: Aeg kodulaenuintressi allapoole rääkida
Turgudel on raha palju ning negatiivsete intresside keskkonnas peavad pangad selle hoiustamise eest peale maksma. Inflatsioonilises keskkonnas võib kodulaenu võtmine olla soodne, kuid kindlasti tasub aegajalt selle intress üle vaadata ning pangalt soodustust küsida. "Pankade jaoks pole intressi alandamine väga suur kulu võrreldes sellega, kui oma kaardimaksed pangast minema viiksite ja nad kaotaksid nendelt teenitava tulu," arvas Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel tänases Investoritunnis. Muuhulgas tuli eelmise nädala Euroopa Keskpanga otsuse taustal rahapoliitikat lõdvendada juttu sellest, millal ikkagi Euribor võiks tõusta ning kuidas selle ohu realiseerumine varakult ära tunda. Miks on nii, et USA-s tõusevad hinnad kiiremini kui Euroopas ning kas täna tasub vaba raha kontol hoida? Nii sellest, aga ka inflatsioonilises keskkonnas headest investeeringutest räägib tänane saade. Juttu tuli ka sellest, miks on laenuintressid Eestis oluliselt kallimad kui mujal Euroopas. Kas eestlane on tõesti oluliselt kõrgema riskiprofiiliga taanlane või hispaanlane? Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/28/2021 • 39 minutes, 22 seconds
22.07 Investoritund: Coop Panga supertulemused - kas jätkusuutlik trend või ühekordne sähvatus?
Coop Pank teatas eile nii teises kvartalis kui esimesel poolaastal kasumi kahekordistumisest, samuti sai paisu tagant välja aasta algul nõrkuse märke näidanud laenuportfelli kasv. Uurime börsiettevõtte juhilt Margus Rinkilt, mis on numbrite taga. Juttu tuleb ka üha tihenevast konkurentsiolukorrast pangandusturul ning arutleme, mis saab pankade numbritest siis, kui Euroopa Keskpank peaks baasintressimäärasid tõstma. Coop Pank kolib peagi uude ärihoonesse - kas sel on mõtet olukorras, kus kodukontor paistab muutuvat reaalsuseks, küsime Margus Rinkilt. Ühtlasi tuleb juttu pensioniraha vabanemisest - kas vajadus tarbijakrediidi järele saab sellega seonduvalt pöördumatult läbi? Ühtlasi saab vastuse küsimus, kui palju kergitab vabanev pensioniraha inflatsiooni. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/22/2021 • 41 minutes, 5 seconds
14.07 Investoritund: Elektri hind kerkis rekordtasemele, lahendusse saab Funderbeamil investeerida igaüks
Rohepööre ja Euroopa Liidu poolt kehtestatud saatekvoodid on viinud elektrienergia hinna Eestis rekordkõrgele. "Ma pole näinud olukorda, kus ühe megavatt tunni eest tuleks välja käia üle saja euro," nendib, Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets tänases saates. Kuna tuule- ja päikeseenergia tootmine ei paku stabiilsust, soovib Fermi Energia ehitada Eestisse kuni kaks, kokku 600 MW võimsusega tuumareaktorit. Ettevõtmisesse saavad investeerida kõik läbi Funderbeamil kauplevate Fermi Energia osakute. Arutleme Kallemetsaga, kuna hakkab investeering end ära tasuma, kui palju tuleb tuumajaama kõigepealt investeerida ning kuidas saab erasektor ilma riigi abita projekti teostada. Juttu tuleb ka tuumajäätmete käitlemisest ning sellest, kuivõrd muudab tuumajaam energiat kohaliku lõpptarbija jaoks soodsamaks. Kallemets on veendunud, et tänase hinnataseme jätkudes kajastub kallis energia muuhulgas leivapätsi ehk toodete ja teenuste hindades ehk tõukab tagant inflatsiooni. Juttu tuleb ka energiajulgeolekust, ehk kui tuumaenrgia osakaalu vähendav Saksamaa peab flirtima Nord Streamiga, siis meile võib reaktor olla lahenduseks. Arutleme, kuidas veenda kohalikku kogukonda, et ei korduks mõne aasta tagune protest, kui Tartusse üritati rajada tselluloositehast. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
7/14/2021 • 37 minutes, 58 seconds
09.07 Investoritund: Kas täna on õige aeg kodu soetamiseks?
Eelmises finantskriisis nägime, et kinnisvaraturu edukus ning hinnad sõltuvad eelkõige sellest, kuivõrd on krediidiasutused valmis nõudlust laenuraha toel toetama. Millises seisus on tänane krediiditurg, kas baasintressimäärad hakkavad tõusma ning kas pankade laenupoliitika võib muutuda konservatiivsemaks? Seda olukorras, kus ehitushinnad tõusevad ning paljud kinnisvaraprojektid on välja müüdud vaid paberil. Kas arendajad võivad hätta sattuda ning nende hättasattumine muudab omakorda ettevaatlikuks pangad, räägime mõlemas valdkonnas ekspertiisi omava Arco Vara nõukogu esimehe ja finantstehnoloogiaettevõtte IuteCrediti juhi Tarmo Sillaga. Juttu tuleb ka sellest, milliseid oskusi eeldab äri ajamine Balkanimaades, aga ka Moldovas ja Bulgaarias. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe
7/9/2021 • 37 minutes, 56 seconds
08.06 Inveastoritund: Elmo Rent - kas järgmine Saunum?
Käimas on Elmo Rendi märkimisperiood, mis pürgib Tallinna börsi alternatiivturule First North. Otsus tuleb teha hiljemalt esmaspäeval ehk 14. juunil kell 16. Et märkimist või mittemärkimist lihtsamaks muuta, räägime Elmo Rendi asutaja Enn Laansooga lahti firmaga seotud võimalused ja ohud. Uurime muuhulgas, miks on firma omakapital negatiivne ning kas investor ei osta ainult võlgadele toetuvat ettevõtet. Juttu tuleb ka Elmo Rendi ambitsioonidest välisturgudel ning sellest, millise preemiumpaketiga ollakse peagi välja tulemas. Vastuse saab küsimus, millal jõuavad Elmo Rendi autoparki Teslad. Ühtlasi arutleme, mida kujutab endast kaugjuhitavate autode tehnoloogia arendamine ning kas takistuseks võib saada side kiirus. Juttu tuleb ka sellest, kuivõrd soosivad on regulatsioonid isesõitvatele autodele nii Eestis kui potentsiaalsetel Elmo Rendi sihtturgudel. Räägime ka Elmo Rendi IPO hinna kujunemisest. Miks on ikkagi nii, et kahekordse eelmise aasta käibe eest antakse investoritele vähem kui 10 protsenti ettevõtest. Samuti, kas on oht, et olemasolevad omanikud võivad IPO-järgselt aktsiaid müüa. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/8/2021 • 46 minutes, 58 seconds
01.06 Investoritund: Poole aastaga 400 protsenti tootlust
Eesti krüptoentusiastid koondasid väed ning asusid ühiselt investeerima. Koos loodi investor Beti ja paigutati sinna reaalne raha. Poole aastaga on nende portfell kasvanud neli korda. Tänases saates räägib krüptoentusiast, üks Beti taga seisvatest investoritest ja blogijatest, Peeter Raudsik, millised on suurimad võidud ja kaotused ning mida õpiti nädalapäevad tagasi toimunud Bitcoini pooldumisest. Põhitööna USA-s ÜRO juures diplomaadina leiba teeniv Raudsik usub, et krüptovaluutad on tulnud selleks, et jääda ning jagab kuulajaga, milliseid münte tasuks vaadata pikaajaliselt ning millised võiksid olla head lühiajaliseks spekuleerimiseks. Saates tuleb jutuks, kas ja mille poolest erinevad inflatsiooni eest turvasadamaks peetavad krüptomündid kullast ning kas tasuks karta Hiinast valdkonnale üha juurde kehtestatavaid regulatsioone. Ühtlasi tuleb juttu, milline strateegia on krüptovaluutadesse investeerides võitev ning kuidas valida väga kirjust müntide loetelust välja need, mis jäävad ellu ja oma väärtuse mitmekordistavad. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
6/1/2021 • 55 minutes, 38 seconds
27.05 Investoritund: Idud, mida täna Funderbeamist noppida
Tänase saate teema on idufirmad ning tulevased ükssarvikud. Võtame kokku Funderbeami platvormil kauplevate tähelepanuväärsemate investeeringute kvartalitulemused, arutame, kuidas leida üles tasuv iduinvesteering ning anname ülevaate, mida Funderbeamil osakuid ostes kindlasti silmas pidada. Selle kõigega on meile seekordse saatekülalisena abiks kogenud juhtinvestor Madis Müür. Müür jagab, kuidas on läinud tema portfellil ning selgitab, mille poolest erineb õigus osalusele osalusest. Juttu tuleb ka sellest, kuivõrd saab üks investor päriselt ettevõtte käekäiku mõjutada. Vaatame sisse Ampler Bikesi, Sileni, Beliefi ja Huumi tulemustele ning Müür räägib lähemalt, mis talle veel Funderbeamilt heade investeeringutena on silma jäänud. Muuhulgas tuleb jutuks, mis juhtuks investeeringute tootlustega siis, kui riik hakkaks idufirmade börsi senisest rohkem reguleerima. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/27/2021 • 56 minutes, 45 seconds
20.05 Investoritund: Ostunimekiri, mis aitab inflatsioonilt kasu lõigata
Inflatsiooniootus on USA börsiindeksid kõikuma löönud ning selle valguses uurime Kawe Kapitali San Franciscos elavalt partnerilt Kristjan Hännilt, kui hull olukord kohapeal tegelikult on. Hänni räägib, kuidas on Kawe Kapital oma portfelli turbulentsetel turgudel ümber mänginud ning annab ühe väga konkreetse investeerimissoovituse Euroopast. Juttu tuleb ka sellest, miks leiab täna Kawe Kapitali portfellist Tallinki ja Novaturase aktsiad, kuid mitte Coop Panga, LHV Groupi või Šiauliu Bankase väärtpabereid. Hänni ennustab muuhulgas, millal võiks Tallinkilt saada taas dividendi. Veel räägime Hänniga, kas kinnisvara ostmiseks on viimane aeg täna ning sügisel jääb tõesti ilma ning milline on Elon Muski tviitide meelevallas krüptoturu väljavaade. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/20/2021 • 44 minutes, 6 seconds
13.05 Investoritund: Kuidas turbulentsetel turgudel pensioniraha suunates võitjaks jääda?
Tänase saate teema on pensionireform ning vabanevate vahendite suunamine tingimustes, kus turud on enneolematult turbulentsed ning üha süvenev inflatsioonihirm on pühkinud indeksitest märkimisväärse osa. Kas raha väljavõtmiseks avalduse tegemine kuid enne seda, kui see kontole laekub, on volatiilsete turgude kontekstis mõistlik? Kes ja kuidas võiksid investeerida ise ning milline pensioni investeerimiskonto selleks valida? Kas pole ebaaus, et need, kes võtavad pensioniraha välja, saavad riigipoolsete maksete kompensatsiooni kõrgema keskmise tootluse pealt? Need on vaid mõned küsimused, millele vastab Swedbanki pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik. Lisaks tuleb juttu sellest, kuidas peaksid talitama need, kes raha väljavõtmise tõttu raha koguda ei saa, kuid kellele pärandatakse teise pensionisamba osakuid. Räägime ka sellest, kas teenustasude puudumine Balti aktsiatesse investeerimisel suunab pensioniraha kodubörsile ning vaatame üle pensioni suunamisega seotud tasud. Teeme puust ja punaseks, mis vahe on esimesel sambal ning miks seda teise samba ees lõpuni eelistada ei maksa. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe
5/13/2021 • 36 minutes, 6 seconds
07.05 Investoritund: Saunafirma suurim risk on edasine väga kiire kasv
Funderbeami platvormil kauplev Huum on pakkunud oma investoritele kaheksakordset tootlust ning ainuüksi aastaga oma esimese kvartali käibe viiekordistanud. Ettevõtte tegevjuht Siim Nellis räägib saates, et nii kodused kui väliskliendid tulevad ise nende juurde. Samal ajal müüakse oma tooteid nii Skandinaaviasse, USA-sse, kui Saksamaale. Selleks, kuidas välisturge vallutada, on Nellisel vaid üks nipp, mille ta saates avaldab. Juttu tuleb ka Huumile osaks langenud rahvusvahelisest tunnustusest disainiauhinna Red Dot pälvimisel. Uurime Nelliselt, kuivõrd on auhind ettevõtet turunduses aidanud ning kas õigustatud on kriitika, just kui oleks auhind liialt devalveerunud ning rahakeskseks muutunud. Nellis räägib ka ettevõtte kõige suuremast riskist, milleks on kasvu kiirenemine ning vastab küsimusele, kas ja millal võiks Huum jõuda börsile. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
5/7/2021 • 33 minutes, 10 seconds
07.05 Investoritund
5/7/2021 • 0
29.04 Investoritund: "Kinnitage rihmad: Tesla ralli seisab alles ees."
Tänase saate teema on esmaspäeva õhtul majandustulemused avalikustanud Tesla. Esimese Tesla omanik Mario Kadastik aitab tulemused lahti võtta ning ennustada, kuhu eelmisel aastal oma investorite vara enam kui 7-kordistanud Tesla liikumas on. Miks on nii, et kuigi tulemused ületasid analüütikute ootusi, jäi aktsionäride reaktsioon tulemata? Kuigi aktsia langes märtsini ja on tänaseks taastunud aasta alguse tasemele, leiab Kadastik, et tugevamad kvartalid on sel aastal alles ees. Ka aktsia näitab rallit tavaliselt aasta lõpul. Samuti tuli juttu üha konkurentsitihedamaks muutuvast elektriautode turust ning sellest, kuidas täidab Tesla üha populaarsemaks muutuvaid ESG kriteeriume. Kas Tesla akutootmine on keskkonnasõbralik ning Elon Muski ületunde nõudev personalipoliitika selle taustal jätkusuutlik? Rääkisime ka Tesla Bitcoini-investeeringust ning Tesla tarnevõimekusest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/29/2021 • 35 minutes, 30 seconds
23.04 Investoritund: Kuidas väravata kliendiks Airbus, Amazon Lego või Porsche
Tänase saate teema on iduettevõtlus. Kuidas leida idee, testida seda turul ning viia see laia maailma, absoluutsete tipplkientideni. Sellest räägime Eesti vaikusekabiinide tootja Sileni juhi Endrus Argega. Silenisse on muuhulgas oma kapitali paigutanud rahamaailma asjatundjad Madis Müür, Rahakratt ja Kristjan Liivamägi. Uurime, kuidas Arge tuntud nimed enda ettevõtmisesse uskuma sai ning püüame aru saada, kas iduettevõtluses on tähtsam hea toode või selle müük/turundus. Kui täna maksab Sileni aktsia Funderbeami platvormil 7,35 eurot, siis kuhu edasi? Arge kinnitusel on nende ambitsioonid kõvasti suuremad. Kas ettevõttest saab ka ükssarvik, mis noteeritakse kunagi sarnaselt Wise'ile mõnel suurbörsil, räägib Arge saates. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/23/2021 • 38 minutes, 47 seconds
16.04 Investoritund: Bitcoin on kui uus kuld, dollar või euro
Piirideta finantssüsteem on võimalik ning sellesse usuvad üha enam ka eestlased. Eesti krüptoidu Change on näinud ainuüksi selle aasta esimeses kvartalis krüptovaluutadega tehtud käivete hüppelist kasvu. Mis on selle taga ning kas ja kui kaua buum jätkub, räägime tänases saates Change'i juhi Kristjan Kangroga. Kangro on veendunud, et krüptovaluutades nähakse üha suuremat alternatiivi rahatrüki tõttu väärtust kaotavatele tavavaluutadele ning plokiahelal põhinevad tehnoloogiad on muutumas populaarsemaks ka kullast. Krüptomaailma populaarsuse tõttu on Change'i väärtus 13 korda kasvanud. Veel tuli juttu Coinbase'i IPOst ning sellest, et ka Change kavatseb peagi börsile minna. Miks Amsterdami ja mitte Tallinnasse, selgitab Kangro saates. Hoolimata viimase aja krüptovaluutade hinnarallist püsib oht, et keskpangad karmistavad rahapoliitikat, tõstavad baasintressimäärasid ning see toob alla nii aktsiaturud kui Bitcoini või Ethereumi hinna. Kangro selgitab, kuidas Change'i ja Coinbase'i sugused vahendajad end selle eest kaitsevad ning mis saab musta stsenaarimi rakendumise korral investorite rahast. Lisaks räägib Kangro lahti, kuidas krüptovaluutadesse investeerimist alustada ning selleks sobivat platvormi valida. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe
4/15/2021 • 43 minutes, 10 seconds
08.04 Investoritund: Mikk Talpsepa kolm investeerimissoovitust
Parimad teenimisvõimalused börsidel esinevad sageli vaid ühe korra. Kuidas neid ära tunda, selgitab börsikaupleja Mikk Talpsepp. Tema sõnul on tehingusse minnes ja soodsana tunduvate investeeringute soetamisel oluline jälgida aktsiakäivet, mis reedab, kas "kukkuva noa" püüdjaid on piisavalt, et väärtpaber taas tõusule pööraks. Lisaks annab Talpsepp kolm konkreetset investeerimissoovitust ning räägib, kuidas on vahepeal läinud Etalon Varahaldusel. Samuti tuleb juttu, mis läks Etaloni varade haldamisel minevikus valesti ning mida saavad teised investorid Talpsepa vigadest õppida. Täna on Talpsepal juba uus ambitsioonikas äriidee: ta püüab oma platvormile Fundamental Trends kokku koondada suuremate kasvuaktsiate kohta käivat informatsiooni viisil, et investoritel oleks selle põhjal lihtne ära tunda järgmine ükssarvik. Tootega on plaanis laieneda ka välisturgudele. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/8/2021 • 46 minutes, 28 seconds
01.04 Investoritund: Kuidas Youtube'is 20-aastaselt rikkaks saada
Victoria Villigu puhul on tegemist ühe Eesti populaarsema suunamudijaga, kes on oma säästmis- ja ettevõtlusteekonnal jõudnud kaugemale kui valdav enamus tema eakaaslasi. Täna on ta piisavalt rikas, et katta ise oma kulud ning teha teoks unistus USA-s õppimisest. Villig jagab saates 10 aasta jooksul kogunenud näpunäiteid, kuidas sotsiaalmeedias populaarsust kasvatada ning erinevate platvormide, nagu Instagram või Youtube abil raha teenida. Kumb on tähtsam, kas sisu või turundus? Äkki mõlemad? Villig leiab, et kõige alus on südamelähedaste asjade tegemine ning sponsoritega läbirääkimisi pidades eetilisuse säilitamine. Ta jagab muuhulgas näpunäiteid, kuidas toetajatelt maksimaalne tasu kätte saada ning õpetab, milline peaks ühes edukas sotsiaalmeediakanalis olema reklaami ja originaalsisu suhe. Veel räägime Villiguga sellest, milline kodune kasvatus aitas temal rahatargaks saada ning millistest teadmistest seoses raha kasvatamisega jääb tänases haridussüsteemis vajaka. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe.
4/1/2021 • 46 minutes, 59 seconds
25.03 Investoritund: Eestlane loob Helsingi börsil edulugu
Helsingi börsil noteeritud ja ka Kuressaares tootmisüksust omav elekroonikaettevõte Incap rõõmustas oma investoreid eelmisel koroona- ja suletuse aastal aktsia enam kui kahekordse tõusuga. Ettevõtte käibe- ja kasuminumbrid kasvavad ning sellel ei paista piiri olevat. Mis on edu võti ka kõige raskematel aegadel ning kuidas börsiettevõtet koroonakriisis juhitakse, selgitab tänases saates seda tüüriv eestlane, möödunud aasta parim ettevõtja Otto Richard Pukk. Juttu tuleb Incapi laienemisplaanidest ning palume Pukkil ka hinnata, kuhu võib börsifirma aktsia tulevikus välja kasvada. Rahvusvahelist kontserni juhtides võrdleb Pukk muuhulgas oma tegutsemisturge Hiinat, Soomet, Slovakkiat, Suurbritanniat ja Eestit koroonakriisi ohjeldamisel ning jagab näpunäiteid, milliseid vigu siin vältida. Veel avab Pukk, milliste inimestega ta end edukas olemise eesmärgil ümbritseb. Lisaks tuli Pukkiga juttu maailmas levivast inflatsiooniootusest ning Incapi kiire kasvuga seotud suurimatest riskidest. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/25/2021 • 40 minutes, 12 seconds
18.03 Investoritund: Coop panga juht lubab veelgi suuremat kasvu
Coop Panga aktsia on viimastel kuudel võimsalt kasvanud ning börsiettevõtte juht Margus Rink nendib tänases saates, et lõpuks ometi peegeldub panga õiglane väärtus ka börsil. Siiski on Coop Panga ambitsioonid suuremad ning kiiret kasvu soovitakse jätkata. Selleks emiteerib pank 26. märtsini kestva märkimisperioodi raames 8 miljoni euro ulatuses võlakirju. Rink vastab, mille arvelt laenuportfell ja klientide hulk tulevikus kasvavad, kuidas kaasatud raha kasutatakse ning ega nende eest investorile pakutav 5,5protsendiline intress võrreldes LHV ja Šiauliu Bankase börsil olevate 6 ja 6,15protsendiliste võlakirjadega liiga madal ei ole. Juttu tuleb ka majanduse hetkeseisust ning sellest, kuidas saab Coop Pank rasketes oludes hakkama nö nurgeliste laenuklientidega, kellele krediidi pakkumine ja vastutulemine on olnud kodumaise panga äristrateegia lahutamatu osa. Rink kinnitab, et üha rohkem suudetakse haarata rootsi pankadelt ka nö ideaalkliente. Kuidas, selgub saatest. Podcasti juhtib Geeniuse investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe
3/18/2021 • 40 minutes, 57 seconds
11.03 Investoritund: Kinnisvaraturul saab hinnasoodustust vaid relvaähvardusel
Hoolimata koroonaaegsest suletusest ning võrreldes eelmise aasta sama aja hirmuperioodiga, on täna kinnisvaraturul lahti minemas tõeline buum, leiab meie tänane saatekülaline, Kinnisvarakooli ekspert ja koolitaja Tõnu Toompark. Kindlasti tasub tema hinnangul täna võtta laenu, sest rahatrüki poolt põhjustatavas inflatsioonilises keskkonnas on parem omada võlga ja kinnisvara, semet raha kontol hoida. Üüriäriga alustamisel tasuks aga mõelda, kas täna turul pakutavad tootlused on seda väärt. Toompark selgitab, et näiteks Tallinnast on 10protsendilist tootlust pea võimatu leida ning sageli tuleb leppida 5 protsendiga. Juttu tuli ka kuumimatest piirkondadest Tallinnas ja selle lähiümbruses ning sellest, kuidas kinnisvara soetades endale isegi rasketes turutingimustes soodustus välja kaubelda. Veel rääkisime pankade laenupoliitikast ning selle muutumisest võrreldes koroonakriisi esimese lainega. Saadet juhib Geeniuse investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe
3/11/2021 • 43 minutes, 54 seconds
05.03 Investoritund: Hiina ja London peibutavad odavate aktsiate ja hea tootlusega
Maailmas on mitmeid börse, mis on jäänud investoritele koroonakriisist taastumisel märkamata ning kust seetõttu on täna võimalik finantsvarasid tavapärasest odavamalt kokku osta, nendib tänane saatekülaline, Luminori investeerimse ja riskianalüüsi juht Anton Skvortsov. Lähim selline börs on London: Skvortsov jagas praktilisi aktsiaideid, mida ja kuidas sealt täna oma portfelli soetada. Ekspert soovitab muuhulgas, milliste instrumentide hulgast leida parim sealset turgu järgiv indeks. Juttu tuli ka teisest alahinnatud, kuid suure tootluspotentsiaaliga turust - Hiinast ning Balti börsi firmade dividendiettepanekutest ja majandustulemustest. Samuti andis Skvortsov ülevaate turgudest, mis on koroonakriisist juba taastumas ning avas toetusmeetmete börsidele jõudmise tagajärgi. Saadet juhib investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe.
3/4/2021 • 44 minutes, 16 seconds
19.01 Investoritund: Tallinna Sadama investor dividendi pärast muretsema ei pea
Sel aastal Nasdaq Balticult parimate investorsuhetega ettevõtte tiitli pälvinud Tallinna Sadama finantsjuht Marko Raid kinnitab tänases saates, et börsifirma kavatseb hoogsalt investeerida Vanasadama piirkonda ja maksta hoolimata käimasolevast koroonakriisist investoritele dividende. Marko Raidiga tuli juttu veel sellest, milline peaks olema riigi roll turismisektori taastumisel, kas täna on tehtud piisavalt ning kas riik kui Tallinna Sadama suuromanik võiks hättasattunud laevafirmadele läbi sadamatasude langetamise appi tulla. Asjaolu pärast, et Tallink võib ühel hetkel äsjarenoveeritud D-terminalist siiski linnahalli projekti raames lahkuda, Raid ei muretse. Tema sõnul on huvilisi Läänemerel opereerimise osas rohkem kui tänased kolm suurt tegijat - Tallink, Viking Line ja Eckerö Line ning ruumid tühjaks kindlasti ei jää. Juttu tuli ka sellest, kuidas Tallinna Sadam on kriisis opereerinud, töötajaid motiveerinud ning kuidas kavatsetakse tulevikus täita vasutustundlikkuse ehk ESG põhimõtteid nii keskkonnaalases, sotsiaalses kui töötajaid puudutavates dimensioonides. Saadet juhib investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe.
2/19/2021 • 47 minutes, 23 seconds
11.02 Investoritund: "Küsimus pole selles kas, vaid millal rahasüsteem kokku kukub."
On vaid aja küsimus, mil tänane finantssüsteem kokku kukub, räägib meie tänane külaline, Tavidi nõukogu liige Meelis Atonen. Seetõttu pole tema sõnul täna mõistlik eurosid ega dollareid kontol hoida ning ühe alternatiivina nähakse neile kulda või hõbedat. Mõlema hinnad on viimasel ajal hüppeliselt kallinenud ning Atoneni sõnul on see alles algus. Kuidas ja miks füüsilist kulda osta, millised on teenustasud ning kas väärismetalle jagub ikka kõigile, saates Atoneniga räägimegi. Oluline on valida oma investeeringud viisil, et neile rakenduks ka käibemaksusoodustus, Atonen annab nõu, milliseid instrumente vaadata. Veel tuli juttu sellest, mille poolest erinevad füüsiline ja elektrooniline kuld ning millised kulud tuleb teha reaalse investeerimiskulla hoiustamisele, aga ka sellest, kas kulla allutamine valuutadele sarnaselt tsentraliseeritud keskpankade kontrollile on tulevikus võimalik. Saates selgus, et eelmisel nädalal, mil hõbeda hind järsult kerkis, osteti massiliselt kokku ka füüsilist hõbedat. Kas sellest on tõepoolest saamas uus Gamestop, mille väärtus lühikese ajaga kümnetes kordades kerkib, selgub saatest. Saadet juhib investeerimisportaali rikas.geenius.ee vastutav toimetaja Indrek Mäe.