Winamp Logo
Dawno Temu w Telewizji [Kamil Bałuk] Cover
Dawno Temu w Telewizji [Kamil Bałuk] Profile

Dawno Temu w Telewizji [Kamil Bałuk]

Polish, TV & Video, 1 season, 53 episodes, 10 hours, 20 minutes
About
Dawno temu w telewizji, a teraz w radiu. Legendy srebrnego ekranu opowiedzą o kulisach pracy przy pierwszych polskich reality shows, dawnych serialach i teleturniejach. Zaprasza Kamil Bałuk, co 2 tygodnie w czwartki 19:00 ON AIR.
Episode Artwork

Randka w ciemno, Idol, Miodowe Lata – o tym, jak „Dawno temu w telewizji” trafiło z radia na papier

Dawno temu, ale nie w telewizji – tylko w barze newonce, spotkali się Anita Bugajska i Bartek Czarkowski z Kamilem Bałukiem. Tak w dużym skrócie powstała audycja „Dawno temu w telewizji”. Teraz to nie tylko jeden z waszych ulubionych podcastów, ale też książka o tym samym tytule, z której premierą Kamil Bałuk wraca do „źródła”, czyli newonce’owego radia. Posłuchaj, jak wspomina dziesiątki godzin spędzone z legendami srebrnego ekranu, takimi jak Elżbieta Zapendowska, Michał Wiśniewski, Cezary Żak, Artur Barciś, Ilona Łepkowska czy Magda Mołek. Z Kamilem Bałukiem o jego publikacji „Dawno temu w telewizji” rozmawiają Maciek Maj i Jacek Sobczyński. Książką ukazała się pod szyldem Wydawnictwa Literackiego.
10/4/202334 minutes, 1 second
Episode Artwork

Sędzia Anna Maria Wesołowska: nawet przedszkolaki mnie znają

Długo czekaliśmy, aż uda się zaprosić ją do Dawno Temu w Telewizji. I jest – sędzia Anna Maria Wesołowska opowiedziała o tym, jak to się stało, że w ogóle pojawiła się na antenie TVN i na ile pomogła jej w tym sprawa… łódzkiej ośmiornicy. Ale to nie jedyna ciekawostka, jaką zdradziła Kamilowi Bałukowi, choć oczywiście nie powiedziała wszystkiego – wiadomo, tajemnica sądowa. Będzie za to o tym, że często oskarżeni, choć znali scenariusz, to… nie znali pytań. I o tym, dlaczego ważne jest, żeby sędzia zawsze widziała w oskarżonym człowieka. 
4/9/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Holendrzy rządzą i dzielą w polskiej TV? Odpowiada Tamara Aagten

Może nie wszyscy są tego świadomi, ale Holendrzy od lat odpowiadają za dostarczanie nam telewizyjnej rozrywki. Czasami są frontmanami, czasami producentami – jak gościni tego epizodu. Tamara Aagten pracuje między innymi przy „Dlaczego ja?”, „Pamiętnikach z wakacji” czy „Zerwanych więziach”. Co sprawia, że Holandia i Polska tak mocno współpracują ze sobą akurat w tej branży? Posłuchajcie! Na „Dawno Temu w Telewizji” zaprasza Kamil Bałuk.
1/27/20237 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Usterkowy filozof. Dominik Strzelec z „Usterki”

Przygody z fachowcami to nasza codzienność, dlatego jakiś czas temu ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić o nich program. „Usterkę” od 6. sezonu prowadzi Dominik Strzelec, który z widza stał się nie tylko charyzmatycznym hostem, ale również usterkowym filozofem, niosącym Polakom kaganek oświaty. Widzowie docenili program za lekkość, wiarygodność i sporo merytorycznych rad czy wskazówek. Na „Dawno temu w telewizji” zaprasza Kamil Bałuk.
12/6/202210 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kojarzycie ją bardziej jako Karolinę z „Plebanii” czy Sabinę z „Pierwszej miłości”? Urszula Dębska

To wyjątkowy epizod „Dawno Temu w Telewizji”, w którym skupiamy się na osobie, a nie konkretnej produkcji. Urszula Dębska z aktorstwem ma styczność od dziecka, debiutowała u Krzysztofa Zanussiego, ale znamy ją przede wszystkim z najpopularniejszych polskich telewizyjnych seriali: „Plebanii” i „Pierwszej miłości”. Jak to jest być najpierw Karoliną, potem Sabiną i w obu przypadkach cieszyć się ogromną rozpoznawalnością? Sprawdźcie w tym odcinku „Dawno Temu w Telewizji”. Zaprasza Kamil Bałuk.
11/21/20228 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kobiety w męskiej „Ekstradycji”. Maria Pakulnis i Aleksandra Rosińska

Dawno temu Komisarz Olgierd Halski musiał zmierzyć się z rozwijającą narkotykowy biznes Nadieżdą Tumską. Mowa oczywiście o serialu „Ekstradycja 2” – ikonie polskiej kinematografii. Jak tworzone były role żeńskie? Czy z perspektywy dziecka na planie panowało przerażenie i jak serial przedostał się do prawdziwego życia? Gościniami Kamila Bałuka są Maria Pakulnis i Aleksandra Rosińska.
11/7/20229 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ile padło szóstek na ile kuponów? Ryszard Rembiszewski & Andrzej Adamczyk

Nie tak DAWNO TEMU W TELEWIZJI można było wygrać miliony. Rozmowa z twarzą i mózgiem tej operacji. W podróży po grach i zakładach cofamy się aż do 1956 roku i czasów kuponów wysyłanych pocztą. Kto wygrał ciągnik, ile nagród rzeczowych przypadało na miliony wykupionych zakładów, jak Polacy próbowali oszukiwać nieugięty rachunek prawdopodobieństwa i opatentowane maszyny z atestami? Zdradzimy, która nagroda stała się utrapieniem i jaki był stosunek wygranych do zakładów. Zaprasza Kamil Bałuk.
10/10/20226 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Witamy w Złotopolicach

Złoty środek znajdź, tylko jeszcze dziś, złoty środek tak jak my… Kiedy tylko pojawia się ta melodia, wracają wspomnienia niedzielnego obiadku u babci. Tak! To czas na „Złotopolskich”. Marek Siudym wcielający się w rolę kochliwego Biernackiego oraz scenarzysta Paweł Jurek zdradzają kulisy tej legendarnej już produkcji. Czy Złotopolscy to nasza narodowa „Moda na sukces”? O chętnie wytykanych przez fanów scenariuszowych wpadkach i kłamstwach w aktorskim CV. Jaka jest owiana tajemnicą prawda o zakończeniu emisji serialu? Na DAWNO TEMU W TELEWIZJI zaprasza Kamil Bałuk.
9/12/20226 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Yatta, Yatta, Yattaman! Bajki Polonii 1

Japońskie anime po włosku, które czytał polski lektor - dokładnie tak wyglądało dzieciństwo większości z tych urodzonych w drugiej połowie lat 80’. Basia, jak sama przyznała, zawdzięcza Bajkom Polonii 1 całe swoje zawodowe życie. Gdyby nie Yattaman, Gigi czy Sally Czarodziejka nie byłoby Sakuracji ani ramenu - dlatego nie mogło jej w tym odcinku zabraknąć. O cenzurze, produkcji i kulturowej kontrze, jaką było anime, opowiedzą goście - Sławomir Łukasiewicz oraz Jacek Brzostyński. Na Dawno Temu w Telewizji zapraszają Kamil Bałuk oraz Basia Welento.
8/15/202211 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jedyny prawilny pan Tik-Tak. Krzysztof Marzec

Muzyk, producent, dyplomowany DJ i…jedyny, prawilny pan Tik-Tak. Kto i dlaczego mu groził i czym różniło się tworzenie ówczesnej TV od dzisiejszych praktyk? Kulfon i Monika nagrywali u niego w kuchni, a próby fasolek doprowadziły do rozwodów. On sam prawdopodobnie nie zobaczyłby tyle świata, gdyby nie alter ego Pana Tik-Taka. Krzyś, który wcale nie chciał zostać Krzysztofem, o kulisach powstawania najpopularniejszego programu dla dzieci w polskiej telewizji. Zaprasza Kamil Bałuk.
7/30/202210 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Trip bez fazy? Skąd się wzięła "Kraina Grzybów"?

Kamil, idąc z falą newonce, postanowił wbić się w temat miesiąca “trippin’”. Gościem tego wyjątkowego epizodu Dawno Temu w Telewizji jest twórca kultowej już “Krainy Grzybów”, Wiktor Stribog. Nie sprawdził wyników, ale wie, że się nie dostał na grafikę, więc poszedł na kulturoznawstwo - i faktycznie, stworzył popkulturowego giganta. Późno odkrył internet. Jak to się stało, że poszedł w YouTube? Doktorat o memach zakończony publikacją i o tym, że memy wtedy, nie były tym, czym są dzisiaj. Anonimowa sława niczym z serialu “Plotkara”. You know you jak zrobić z papieru. XOXO, Kamil Bałuk.
7/2/202210 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Wypłynęła na fali powodziowej. Magda Mołek

Wydaje się nieprawdopodobne, że 25 lat temu zaczynała od studia powodziowego. Od małego „skazana na sukces” w postaci ambitnej literatury, pierwszego głosu w chórze i bycia zaliczaną do grona „dzieci wyróżniających się”. Magda Mołek zdradziła Kamilowi Bałukowi co DAWNO TEMU W TELEWIZJI ceniła, a czego dziś by nie powtórzyła. Jako 20-letnia dziewczyna przejęła schedę po Tomaszu Raczku. Przeprowadzała wywiady z największymi postaciami ze świata kultury. Była najczęstszą inspiracją kobiecych fryzur, a cięcie na „Magdę Mołek” przeszło do fryzjerskiego żargonu. Kiedy przełamała wizerunek słodkiej, miłej Madzi? Jak udało jej się tak szybko odnaleźć i doskonale poruszać w ekosystemie algorytmów i internetowej, nieco innej od telewizyjnej, publiki na YT? O nieodżałowanej radiowej Trójce, wjeżdżaniu z sandała w plotkarskie serwisy i planach na kolejne lata w mediach. Zaprasza Kamil Bałuk.
6/17/20229 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kochały go miliony, a i tak nigdy nie poczuł się dobrze przed kamerą. Andrzej Marek Grabowski

Pierwszy Pan Tik-Tak, inicjator powstania zespołu Fasolki, pedagog z przypadku, ale z nabytym powołaniem. DAWNO TEMU W TELEWIZJI razem z Kulfonem i Moniką w „Ciuchci” zaskarbił sobie serca milionów. Dziś gości w newonce i opowiada o kulisach produkcji kultowego programu dla dzieci. Andrzej Marek Grabowski, mimo zrealizowanych blisko 500 programów, nigdy nie czuł się dobrze przed kamerą i ma poczucie, że to się raczej nie zmieni. Mało tego - nabyta popularność i rozpoznawalność przytłoczyła go na tyle, że w pewnym momencie unikał wychodzenia z domu w konkretnych godzinach. Misterna konstrukcja, dużo stresu, sztab ludzi czytających listy od fanów, brak pieniędzy i nagłe zdjęcie z anteny bez logicznego wytłumaczenia. Jak wspomina proces powstawania programu i skąd pomysł na jawajskie lalki, które podbiły serca Polaków? O blaskach i cieniach prawy w telewizji w ubiegłym wieku, najlepszych wspomnieniach i najgłupszych niedopatrzeniach z perspektywy minionego czasu. Zaprasza Kamil Bałuk.
5/23/20226 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak badaliśmy oglądalność? Elzbieta Gorajewska i Tomasz Rudecki

Kamil Bałuk gości Elżbietę Gorajewską i Tomasza Rudeckiego, aby wspólnie przeanalizować rynek TV, ale od drugiej strony. Badania dzisiaj - twarde dane, analizy, serwery, AI i niezrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika wykresy. Badania kiedyś - no właśnie? Jak to działało, skoro komputer jako narzędzie pracy zostało wdrożone dopiero w latach 90.? DAWNO TEMU W TELEWIZJI był z pewnością inny content, ale jak na przestrzeni czasu zmienili się jego odbiorcy? Na czym polegał fenomen Ludwika w polskich domach? Jak wyglądały początki ośrodków badawczych i pierwsze badania mediów? Na miękko o twardych danych i o dobrze dobranych próbach. Zaprasza Kamil Bałuk.
5/7/20228 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Publicystyka, czy jednak rozrywka? - "Decyzja należy do Ciebie"

Program, który w zasadzie był mikro serialem. Milionowa publiczność każdego tygodnia decydowała o losach bohaterów odcinka. O wzburzeniu, które wywołała historia pani woźnej z dostępem do tematów maturalnych, oraz o tym, że Kamil nie najlepiej umie w matmę. O tym, jak Czarek Pazura i Zbigniew Zamachowski nie dostali wizy na zdjęcia w USA i jak to się stało, że ten film się jednak udał. Producentka programu Violetta Furmaniuk-Zaorska wraz z prowadzącym Wojciechem Starosteckim opowiedzą, jak utknęli gdzieś między publicystyką a rozrywką i tak już zostali - na długie lata. O ponadczasowych dylematach społecznych, czyli czy przyjaciółka powinna powiedzieć przyjaciółce, że mąż ją zdradza? Czy mąż powinien wybaczyć zdradę żonie? Pamiętaj - “Decyzja należy do Ciebie”. Na Dawno Temu w Telewizji zaprasza Kamil Bałuk.
4/23/20229 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Kto zabił Hankę Mostowiak? Ilona Łepkowska

„Zawsze twierdzono, że są trzy rodzaje inteligencji: ludzka, zwierzęca i wojskowa. Ale jest jeszcze czwarta, czyli aktorska.”. Ilona Łepkowska w rozmowie z Kamilem Bałukiem potężnie „zjeżdża” środowisko aktorskie. Jak to się stało, że jest najpopularniejszą polską scenarzystką, a w dzieciństwie nie miała nawet telewizora? Jak od statystowania u Wajdy i Zanussiego, przez pracę w korporacji, skończyła teraz z przydomkiem „Królowej Polskich Seriali”? Posłuchajcie historii o tym, jak i dlaczego widzowie tak bardzo przeżywają losy bohaterów oraz o tym, jakie konsekwencje ponosi za kultową już śmierć Hanki Mostowiak. Będzie ostra jazda, wręcz bez trzymanki. Sprawdźcie DAWNO TEMU W TELEWIZJI
4/8/20229 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

„Szerokie tory” na wschód. Barbara Włodarczyk

Dokumentalistka Barbara Włodarczyk od lat wyciąga widzów przed telewizorami na „Szerokie tory” postsowieckiej rzeczywistości. Dziś zabiera słuchaczy, wraz z Kamilem Bałukiem, w sentymentalną podróż. Jak wyglądała Rosja i kraje byłego Związku Radzieckiego od wewnątrz? Co sprawiło, że kiedy wszyscy lgnęli na zachód, ona postanowiła eksplorować wschodnią ścianę? Jak wiele nie wiemy o Rosjanach i jak wiele oni sami nie wiedzą o sytuacji, w której od lat się znajdują? Nie ma jednej Rosji, a ta jest śmieszna i straszna zarazem. Będzie coś o rosyjskich miliarderach, i coś o rosyjskich bezdomnych. Podróż wgłąb mentalności społeczności, która żyje jakby jutra miało nie być, bo wielokrotnie jutra dla nich nie było. Zaprasza Kamil Bałuk.
3/25/20229 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Dobrze się z nią wychodzi nie tylko na zdjęciach. „Rodzina Zastępcza”

Pierwsza taka na polskich ekranach i od samego początku kultowa. „Rodzina Zastępcza” Dawno Temu w Telewizji była punktem obowiązkowym w wielu domach. Kamil Bałuk wraz z Misheel Jargalsaikhan, Olą Szwed i Jarosławem Boberkiem wspominali początki i rozwój serialu, który był niejako przełomowym spojrzeniem na rodzinę i relacje. Wspominając pierwsze dni pracy na planie, wyjawili, ile przypadku było w budowaniu granych przez nich bohaterów, a kiedy musieli zawalczyć, aby dana postać pozostała na ekranach. Zdradzili, ile było Śliniaków i który z nich był ulubieńcem. Kto i dlaczego chował się przed Piotrem Fronczewskim? Jakie wzorce i dobre postawy w relacji dzieci-rodzice zapoczątkował niepozorny serial? Kto z aktorów pozostał w świecie telewizji i filmu, a kto poszedł totalnie inną ścieżką? Po przesłuchaniu tego epizodu, polecamy odpalić „Tkaninę” z czołówki.
3/8/202210 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Wielka misja “Małych wiadomości DD”

Dawno Temu w Telewizji dzieci miały rzetelne źródło informacji. Kamil Bałuk wraz z Adamem Górczyńskim i Michałem Mazurczakiem wspominają kulisy kultowych “Małych wiadomości DD”. Przenosząc się do lat 90-tych, rozmawiali o obywatelsko-edukacyjnej misji programu, traktowaniu dzieci poważnie i tworzeniu dla nich serwisu informacyjnego. Czy DD prezenterowi bliżej było do Muppetów czy Alfa? Dlaczego program, który uczył dzieci wrażliwości na świat i cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zniknął z anteny po 2 latach sukcesów i dobrych wyników oglądalności? Jak na tym przykładzie można ocenić zmianę mediów na przestrzeni lat? W obliczu wyzwań, które dzisiejszy świat stawia przed młodym pokoleniem, narażonym jak żadne inne na lęk, niezrozumienie i frustracje, można śmiało stwierdzić, że brakuje w przestrzeni przekazów medialnych takiego formatu. „Małe wiadomości DD” były emitowane 30 lat temu. Feel old yet?
2/21/202210 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Pascal: po prostu powiedz!

Dawno Temu w Telewizji był jednym z wielkiej czwórki mistrzów kuchni, dziś program “Pascal: po prostu gotuj!” świętowałby pełnoletność. Pascal Brodnicki - najpopularniejszy Francuz w kraju nad Wisłą - o tym, jak zmieniła się Polska od 1992 roku, kiedy przyjechał tu z rodzicami i czy gotowanie od najmłodszych lat było dla niego karą czy nagrodą. Pasjonat, dla którego w szkole zawodowej było za mało praktyki, a na stażu w restauracjach z gwiazdkami Michelin dosłownie bił się z innymi kucharzami. Polskę z czasów transformacji określa jako miejsce „otwartych ludzi i pięknej natury” i pamięta czasy, kiedy bakłażan trącił egzotyką. Jak trafił pod skrzydła Kurta Schellera i dlaczego nie chciał gotować według przepisów Jamiego Olivera? Dlaczego odmówił udziału w „Tańcu z Gwiazdami”, a zdecydował się na „Azja Express”? Na DAWNO TEMU W TELEWIZJI zaprasza Kamil Bałuk.
2/8/202210 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Do dziś nie wiedzą, jak się tam znaleźli - Idol. Elżbieta Zapendowska i Maciej Rock

„Idol” zyskał rzeszę fanów, a goście Kamila Bałuka są nimi do dziś. Najostrzejsza jurorka w polskiej telewizji, Elżbieta Zapendowska i prowadzący-debiutant, Maciej Rock, wspominają program, który zmienił reguły gry w kategorii talent show. Dlaczego format, który na początku podbił serca widzów, z każdą kolejną edycją rozczarowywał? Kto był jego największym zwycięzcą (oprócz Kuby Wojewódzkiego), a kto największym przegranym? Nie boją się wskazać winnych - młodych talentów podanych “na talerzu”, o których słuch po programie zaginął. Zdradzają, czy i w imię którego finalisty wyniki zostały kiedykolwiek sfałszowane. Porównując Monikę Brodkę do Roksana Węgiel, wyciągają wnioski, które mogą być brutalne dla aspirujących, młodych wokalistów. Elżbieta Zapendowska wyznaje, że z powodu pewnego niebieskiego golfu pozbawiła kilka osób pracy i opowiada czym pachniał Krzysztof Zalewski na castingu.
1/25/20229 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Sentyment czy żenada, czyli kiedyś to (w popkulturze) było

Pierwszy epizod Dawno Temu w Telewizji w roku 2022 jest nieco inny. Tym razem przy radiowym stole z Kamilem Bałukiem spotykają się wyjadacze popkultury: Agnieszka Wróbel (Sentymenty) oraz Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski (podcast Podcastex). Agnieszka założyła na Instagramie profil @sentymenty_oficjalnie, na którym można zobaczyć nostalgiczny content z lat 90. i początków lat 2000, a chłopaki starają się analizować popkulturę tamtych czasów - mniej nostalgicznie, a bardziej konstruktywnie Dlaczego nagle oglądamy seriale i programy z lat 90. bez żenady, a bardziej z miłością? Gdzie zniknęło poczucie obciachu? Rozmawiamy z sentymentem o mitycznych “listach do redakcji”, kolekcjonowaniu karteczek do segregatorów i honorowej obecności telewizora w każdym domu. Obrady Sejmu czy “Czarodziejka z Księżyca” - co grzało bardziej? Czy kiedyś powstanie kanał muzyczny z prawdziwego zdarzenia? Co trzeba było obejrzeć w telewizji, żeby zaszpanować przed kolegami? O tym wszystkim w specjalnym epizodzie noworocznym. Zaprasza Kamil Bałuk.
1/11/20229 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

„Ciągle coś się nie udawało, ale byliśmy pierwsi”. Anita Werner & Marta Kuligowska o TVN24

20 lat stażu pracy w stacji telewizyjnej robi wrażenie. One nie czują się jak weteranki, ale doceniają doświadczenie, jakie zdobyły - a zaczynały od pracy w polowych warunkach, w otoczeniu kartonów. Zaczynali w małym gronie, ciągle coś się nie udawało, ale najfajniejsze było to, że byli pierwsi. Anita Werner i Marta Kuligowska o tym, jak to się zaczęło. Co je przyciągnęło do TVN24? Dlaczego ludzie z branży nazywali pracowników TVN24 „świstakami”? O tym, jak wyglądał pierwszy serwis newsowy na żywo (który prowadziła Anita Werner), dlaczego Marta Kuligowska wspomina ten czas jako praca-impreza-praca-impreza i - zupełnie poważnie: jak wydarzenia z 11 września 2001 roku pokazały, po co w ogóle powstała całodobowa stacja informacyjna. Zaprasza Kamil Bałuk.
12/15/20219 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kamil Bałuk zaprasza do newonce.club

Prowadzący "Dawno temu w telewizji" opowiada o tym, dlaczego warto zostać członkiem newonce.club.
12/15/20211 minute, 39 seconds
Episode Artwork

Kim ja jestem? Hubert Urbański

Kończąc studia aktorskie, wiedział, że aktorem nie będzie. Więc zaczął chodzić na castingi. I z nich trafił do radia. A potem do telewizji. Najpierw teleturniej "Piramida" w Polsacie, pierwsze starcie z "Milionerami" w TVN i kolejne formaty telewizyjne. O tym, gdzie gdzie dowiedział się, że wygrał prowadzenie "Milionerów", kim jest Gustaw, czy Kamil Bałuk zasiadł na fotelu gracza i czego nauczył go gorszy moment w karierze?
11/30/20217 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Nie lubi banału. Iwona Schymalla

Mało jest w historii polskiej telewizji (i przy okazji Telewizji Polskiej) osób, które znają ją dosłownie z każdej strony. Iwona Schymalla zalicza się do tej wąskiej grupy. Od stażu w redakcji Telewizji Edukacyjnej, przez gigantyczną popularność w roli prowadzącej "Kawę czy herbatę" i spikerki oprawy TVP1, po dyrektora tej anteny. Tym razem Kamil Bałuk rozmawia przekrojowo o całej karierze, w tym m.in. o oburzeniu jakie powodowało prowadzenie wspólnej audycji z księdzem, fenomenie pierwszego programu śniadaniowego w Polsce i emocjach, jakie niosły ze sobą specjalne programy po śmierci Papieża i katastrofie smoleńskiej.
11/16/20219 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Lektor. Polska specjalność. Maciej Gudowski i Jarosław Łukomski

Nie mają ciągu na szkło i doskonale wiedzą, gdzie zakończyć zdanie. Lektorzy. Maciej Gudowski i Jarosław Łukomski w specjalnym epizodzie DAWNO TEMU W TELEWIZJI starają się zrozumieć genezę popularności lektorów w polskich warunkach, opowiadają o współpracy z wybitnym tłumaczem Tomaszem Beksińskim i nie widzą problemów w piciu kawy. Czy rzeczywiście są przyporządkowani do konkretnych filmów i skąd wzięli się w zawodzie, który jest polską specjalnością?
11/2/20219 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Coca-Cola stawia na "Piratów". Rafał Rykowski

Rafał Rykowski, jak prawdopodobnie każdy z nas, grał w statki. Tylko, że on robił to w telewizji, najpierw w bydgoskim oddziale TVP, a w drugiej połowie lat 90-tych trafił na antenę ogólnopolską. Teleturniej "Piraci", swoją nazwę zawdzięcza Polańskiemu, a obecność w telewizji... Coca-Coli. Jego pomysłodawca i jedyny prowadzący opowiada Kamilowi Bałukowi skąd się wzięły rafandynki, jak Irek (operator) imitował obecność studia na morzu i jak wyglądał droga "Piratów" ze studia 2x2m do 50 metrowego statku zbudowanego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Zaczynamy nowy sezon Dawno temu w telewizji łapiąc wiatr w żagle!
10/5/202110 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Zrób to sam. Okil Khamidov

Miał być operatorem "Świata według Kiepskich", ale kiedy wszyscy potencjalni reżyserzy odmawiali współpracy przy tym serialu, w końcu usłyszał: "Zrób to sam". I zrobił, choć miało skończyć się na góra trzech odcinkach. Został na ponad 280. Dlaczego tak bardzo wierzył w wartość serialu, którego w początkach emisji wstydzili się nawet grający w nim aktorzy? O dramatycznych przeżyciach w czasie wojny domowej w Tadżykistanie, karierze w Polsce i tym, że właściwie był skazany na telewizję od dziecka, w pierwszym wywiadzie od lat. Okil Khamidov.
8/24/202111 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Wysokie napięcia i anegdoty. Tadeusz Drozda

Tadeusz Drozda, ekspert od wysokich napięć i anegdot. W specjalnym, wakacyjnym wydaniu "Dawno Temu w Telewizji", Kamil Bałuk gości twarz jednego z najpopularniejszych programów lat 90-tych, który trafił przed kamerę, bo przecież "śmieszne filmiki programu nie pociągną". Czy Drozda oglądał filmy przed emisją? Ile materiału trafiało do redakcji programu? Kto przesiewał dziesiątki godzin amatorskich taśm? Ta rozmowa to także historia kabaretu Elita, niegdyś najpopularniejszego kabaretu w Polsce, "Parostatku", czyli utworu Krzysztofa Krawczyka, do którego tekst napisał gość podcastu i momentu, w którym Drozda pracował jednocześnie w TVP 1, TVP 2 i Polsacie, co nie udało się chyba do dziś nikomu innemu.
7/27/202110 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Oczywiście, było zupełnie inaczej. Cezary Żak i Artur Barciś

Choć trudno w to uwierzyć, jest to pierwsza wspólna rozmowa Cezarego Żaka i Artura Barcisia na temat "Miodowych Lat" od zakończenia emisji serialu, czyli od niemal 18 lat! To właściwie mogło by wystarczyć za opis tego epizodu, ale nie możemy sobie odmówić poinformowania, że pan Cezary i pan Artur trochę sobie dokuczają podczas tego spotkania. W czym leżała siła tego duetu? Dlaczego podczas jednego z nagrań trzeba było wyprosić publiczność i jak bardzo każda z ról, w które wcielali się serialowi Tadeusz i Karol wzbogacała aktorski warsztat ich odtwórców? Czy "trzepnęła" ich popularność i dlaczego zmiana formuły zakończyła sukces "Miodowych Lat"?
6/22/202153 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

3 razy po 5 minut. Viva Polska

Odeta Moro i Wit Dziki byli w pierwszym składzie prowadzących VIVA Polska, czyli telewizji muzycznej przeszczepionej z niemieckiego rynku. Oficjalnie nadawała od 2000 roku i to właśnie te pierwsze lata uznaje się za kultowe. Jak na casting trafiła Odeta? Ile mogły trwać wywiady - nie ważne czy ze Stonesami czy z Ich Troje? I dlaczego kluczową postacią dla funkcjonowania kanału był taksówkarz Waldek? Posłuchajcie rozmowy z ludźmi, którzy przygotowywali swoje programy jeszcze bez internetu, a nie bardzo mogli się pomylić w czasie nagrań. Zaprasza Kamil Bałuk.
6/9/202111 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Instrukcja obsługi Chipa & Dale'a

Polski dubbing jest jednym z najlepszych na świecie, nie ma co do tego wątpliwości, choć nie zawsze równało się to z popularnością osób pracujących w zawodzie. Miriam Aleksandrowicz, długoletnia reżyserka dubbingu i aktorka dubbingowa, oraz Mariusz Czajka, aktor dramatu (tak ma w dyplomie) ale jednak też dubbingu, opowiadają historię polskiego podkładania głosów. Co ma "Złe Wychowanie" do Kaczora Donalda. Jak z obijania się w bufecie trafić przed mikrofon? Czym jest układka i zgodność klapów? Który z polskich aktorów jest "mimikrą głosową"? I jak pierwszy polski dubbing - "Flinstonowie" - wpłynął na jednego z aktorów, który podkładał głos Freda Flinstona?
5/27/202110 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Monty Python na Woronicza. Karolina Korwin-Piotrowska

"Filmidło" na antenie TVP było emitowane tylko przez 3 lata, ale to wystarczyło, by program na zawsze zapisał się w pamięci widzów dorastających w latach 90-tych. Białe tenisówki i sukienka w grochy - tak ubrana Karolina Korwin-Piotrowska poszła na casting do "Filmidła". "Wszystko - od czołówki począwszy było z dupy", ale jak mogło być inaczej, skoro ekipa produkcyjna była zafascynowana Monty Pythonem, a kiedy na chwilę próbowano odejść od tej formuły, pojawiły się protesty publiczności. To rozmowa o telewizyjnym nosie "tzw. ekipy pampersów", pierwszym wyjeździe Karoliny do Cannes, ale także wspomnienie kina sprzed prawie trzech dekad.
5/11/202111 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Spodnie z firanek i hawajskie koszule. Konjo & Skiba

Lata 90-te były ostatnim czasem prawdziwej wolności, mówi Skiba lider Big Cyca i współautor "Lalamido". Zniesienie komunistycznej cenzury i jednoczesny strach władzy przed kontrolowaniem nowej rzeczywistości pozwolił na funkcjonowanie w telewizji publicznej Porad profesora Skiby, kącika epistolarnego Wiesi Warszawskiej, pokazów mody Wiganny Papiny czy ekstermalnego teatrzyku Lalamido. Wszystko zamknęte w ramach 30 minutowej audycji emitowanej w sobotni poranek. W myśl hasła, że ludzie w jeansach niczego fajnego nie wymyślili, było kolorowo i różnomateriałowo. Jak to możliwe, że Skiba ogarniał chaos i dzięki temu wszyscy nauczyli się pracy i czy taki program byłby dziś możliwy? Konjo i Skiba opowiadają Kamilowi Bałukowi.
4/27/202111 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jak zdisować tatusia? Piotr Galus & Konrad Smuga

Bardzo się starałeś, lecz z gry wyleciałeś! Kto z aktualnych dwudziestokilkulatków choć raz nie usłyszał tego hasła z ekranu telewizora, a może nawet osobiście przez telefon z wybieraniem tonowym? Hugo trollował małoletnich (ale czy tylko?) widzów Polsatu od końca XX wieku do 2009 roku. Konrad Smuga, reżyser i osoba odpowiedzialna za wprowadzenie formatu na polski rynek oraz Piotr Galus, prowadzący Hugo od roku 2004 do końca emisji opowiadają Kamilowi Bałukowi o tym co łączyło "Hugo" z serwisem informacyjnym Polsatu, dlaczego Hugo prosił o pisanie listów do siebie i jakie były pomysły na drobne złośliwości wobec nadgorliwych rodziców?
3/16/202110 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Joanna Brodzik: To Tylko Serial...

...ale jednak jego widzowie decydowali się na zmianę swojego życia, rozpoczęcie studiów prawniczych lub wyjazd do Warszawy. Joanna Brodzik w niezwykle szczerej rozmowie o otoczonym kultem TVN-owskim serialu nowej generacji, w którym znikała siermięga, a pojawiła się inna Polska. Dlaczego odtwórcy dwóch głównych ról całowali się z kostkami lodu w ustach, po jakiej niebezpiecznej sytuacji pani Joanna otrzymała swój camper i dlaczego losy bohaterki i aktorki są ze sobą splecione?
3/1/202111 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Mogliśmy wyjść na buców. Michał Wiśniewski

Ile naprawdę zarobił za udział w reality show o swoim życiu? Dlaczego on i Mandaryna mogli przez widzów zostać uznani za buców i co zadecydowało o niekontynuowaniu formatu, którym w 2003 roku żyły wszystkie kolorowe magazyny. "Jestem jaki jestem" mówił o sobie aktualny Prezes Polskiej Federacji Pokera, czyli Michał Wiśniewski - gość kolejnego podcastu "Dawno Temu W Telewizji".
2/16/202111 minutes, 1 second
Episode Artwork

Misja: Europa

TVP2 pod wodzą Niny Terentiew to cała telewizyjna epoka. Jedną z jej części był program "Europa da się lubić", gdzie pod płaszczykiem lekkiej rozrywki ukryto misyjność - przekonanie eurosceptyków do eurointegracji. Pomagali w tym m.in. Kevin Aiston, Paolo Cozza czy Conrado Moreno oraz prowadząca - Monika Zamachowska. Jak uciekano od rubaszności programu, która mogła położyć cały projekt i dlaczego współczesne realizacje bazujące na tym formacie nie podobają się byłym gwiazdom "Europy..."? Monika Zamachowska i Conrado Moreno (tak, będzie również o skuterze) są kolejnymi gośćmi Dawno Temu w Telewizji.
2/2/202110 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Chcesz ze mną zagrać? Zygmunt Chajzer

Polsatowski teleturniej "Idź na Całość" nie tylko przyniósł Zygmuntowi Chajzerowi gigantyczną popularność, ale do języka wprowadził także kota Zonka, aktualny synonim wpadki. Pytanie, czy nauczył widzów rachunku prawdopodobieństwa. Zygmunt Chajzer opowiada o najdziwniejszych kostiumach, które decydowały o wejściu do gry, historii wyboru Zonka na maskotkę programu i najróżniejszych nagrodach ukrytych za bramkami - od złotej łazienki do wyposażenia warsztatu samochodowego. O wszystkich szczegółach chodzenia na całość Zygmuntu Chajzer opowiedział Kamilowi Bałukowi.
1/19/202110 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Niemęski prezenter. Maciej Orłoś

Szkoła aktorska, studia w Londynie, trochę filmowych ról. Ale dla Macieja Orłosia to telewizyjny program informacyjny stał się trampoliną do gigantycznego sukcesu. Jak Teleexpress stał się nowoczesnym formatem telewizyjnym i swoistym rewersem siermiężnego Dziennika Telewizyjnego? Czy łatwo przejść rewolucję technologiczną w redakcji i dlaczego Orłosia przekonywano, że bierze się za "niemęskie zajęcie"? Kamil Bałuk Dawno Temu w Telewizji.
1/5/202111 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Telenowela sekocińska, czyli pierwszy Big Brother

Za kilka tygodni polskiej edycji Big Brothera stuknie dwudziestka, a uczestników tego historycznego show pamiętamy do dziś. Pierwszy sezon programu był jednocześnie momentem granicznym dla całej polskiej telewizji, wprowadzając na stałe format reality shows i zmieniając postrzeganie rozrywki. W specjalnym, świątecznym wydaniu podcastu Dawno Temu w Telewizji spotkali się uczestnicy tej historycznej edycji: Alicja Walczak, Manuela Michalak, Piotr Lato i Grzegorz Mielec. Opowiedzieli o procesie dostawania się do Domu Wielkiego Brata, życiu wewnątrz programu i swoich losach, które nadal splata ich przyjaźń.
12/28/202014 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Musicie zrobić coś na mieście. Kędzior & Migała // 4Fun.tv

Może Kędzior i Migała nie byli najważniejszym duetem w historii polskiej telewizji, ale z pewnością najbardziej bezkompromisowym. O początkach 4FUN.tv, telewizji muzycznej, której jako komunikatora używali więzniowie, a animowane seriale potrafiły zawstydzić nawet Borata. Co Kędzior pokazywał zespołowi Jeden Osiem L w Warszawie i jak Migała stał się Wieśniakiem? Przygotujcie się na godzinę wspomnień rodem z koszarów.
12/24/202011 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak zostać gangsterem, czyli 997

Wiedzieliście, że Magazyn Kryminalny 997 został na kilkanaście miesięcy zawieszony z powodu oskarżeń o bycie poradnikiem dla przestępców? Jeśli nie, to pora odsłuchać kolejny podcast Dawno Temu w Telewizji i zgłębić tajemnice programu, który w szczycie popularności oglądało nawet 15 milionów widzów. Michał Fajbusiewicz, wieloletni prowadzący 997, niemal jak w swoim programie, zrekonstruował Kamilowi Bałukowi historię swoistego CSI Łódz.
12/8/202010 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Stranger Things, czyli WOW i Sagala

"WOW" i "Tajemnica Sagali" - dwa seriale dla dzieci i młodzieży, które nierozerwalnie łączą się z telewizją lat 90-tych. Dziecięce gwiazdy tych produkcji - Mateusz Damięcki i Grzegorz Ruda to kolejni goście podcastu Dawno Temu w Telewizji. Dlaczego wędka była niezwykle ważnym przedmiotem w czasie kręcenia zdjęć do serialu "WOW", co działo się w Złotym Rogu nazywanym pieszczotliwie Złotym Ryjem i jakie honorarium za swój występ w "WOW" otrzymał Mateusz Damięcki? Zaprasza Kamil Bałuk.
11/24/202011 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Piotrusiu, a Mikołaj nam opowiedział...

Mikołaj Radwan, bezimienny syn bezimiennego bohatera granego przez Piotra Fronczewskiego (do którego przez osiem lat na planie zwracał się "Piotrusiu") w opowieści o serialu "Tata, a Marcin powiedział". Czy Tata Marcina był bardziej liberalny niż Tata głównego bohatera? I czy kiedykolwiek bohater Fronczewskiego spuentował rozmowę z synem, wyprzedzając małolata? To wszystko w kolejnym podcaście z Cyklu Dawno Temu w Telewizji.
11/10/202010 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

30 Ton Lista Lista. Będziemy kombinować

Dariusz Odija był niezapomnianym głosem Listy, Anna Hernik przygotowywała ją od samego początku. Jak zbierano dane do kolejnych notowań, ilu pracowników redakcji przypadało na milion widzów i dlaczego wokalistka Garbage przerwała wywiad dla Listy? Kamil Bałuk znowu penetruje historię polskiej telewizji.
10/12/202011 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jak wygrać teleturniej? Wojciech Pijanowski

Wygrywanie gęsi, puszczanie baniek oczami na wizji i pomyłki prowadzących. Wojciech Pijanowski opowiedział o teleturniejach telewizyjnych i najdziwniejszych sytuacjach, które zdarzyły się podczas rywalizacji uczestników. Czy wszyscy uczestnicy są przypadkowi? Skąd wziął się pomysł na “Koło fortuny”? Czy przyszłością są rozgrywki online? Zaprasza Kamil Bałuk.
9/29/202011 minutes, 1 second
Episode Artwork

Rower Błażeja. Jak witają się hip-hopowcy?

Dlaczego nie hulajnoga Honoraty? Co Molesta myślała o Rowerze Błażeja? Jak doszło do kuriozalnej sytuacji, w której jedna z dziennikarek napisała odpowiedzi swojemu rozmówcy? Ponoć na antenie nie ma miejsca na eksperymenty, jednak Paulina Chylewska i Justyna Dżbik-Kluge twierdzą inaczej. O programie prowadzonym przez młodych ludzi, który jednocześnie wywoływał ciarki i uczucie zażenowania.
9/4/202011 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tomasz Stockinger & Wojciech Niżyński. Czy "Klan" się kiedyś skończy?

Po co my w ogóle jesteśmy i co mamy pokazywać? To filozoficzne pytanie padło z ust Tomasza Stockingera i Wojciecha Niżyńskiego. Stanowi punkt wyjścia w rozmowie o kultowym Klanie. Dlaczego popularność serialu równała się z wczesnymi skokami Adama Małysza? Czy młodzi oglądają Klan? I czy ten serial się naprawdę kiedyś skończy?
8/26/202011 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Mariusz Szczygieł. Rozmowy na każdy temat

To w programie Mariusza Szczygła po raz pierwszy w historii polskiej telewizji padło słowo "orgazm", a naturyści rozmawiali w studiu nago. Szczygieł co wieczór przeprowadzał wywiady nie tylko z sobowtórami Pameli Anderson czy osobami, które spotkały UFO, ale ze zwykłymi Polakami, których lata 90. zaskoczyły i pokazały, że „już wolno o tym mówić”. Od czasu, kiedy znany dziś reporter i pisarz lądował na dachu wieżowca Polsatu, minęły lata. Nam zdradził, co program Na Każdy Temat zmienił w jego życiu i dlaczego jeden z odcinków nigdy nie został wyemitowany.
8/6/202010 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jacek Kawalec i Tinder najntisów

Ciężkie czasy bez Tindera? Nie do końca, mieliśmy "Randkę w ciemno". Jacek Kawalec opowiedział o tym, co się działo "za parawanem" kultowego programu rozgrywkowego lat '90.
7/24/202011 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Marcin Meller. Agent i zielone piórka

Dwadzieścia lat temu Liwia, Jerzy i Izolda jeździli po Francji, skakali na bungee i typowali Agenta. Rok później od wygranej w programie karierę w mediach zaczął Bartosz Arłukowicz. Marcin Meller mówi, że bez Agenta nie byłoby połowy jego kariery. Opowiedział nam, jak to się stało, że został prowadzącym, czemu musiał z planu jechać po paliwo do Szwajcarii i co dzieje się dzisiaj z uczestnikami show. Dawno Temu w Telewizji. Zaprasza Kamil Bałuk & newonce.radio.
7/10/202011 minutes, 7 seconds