Osobliwość to punkt w przyszłości, kiedy maszyna osiągnie co najmniej ludzkie kompetencje. Jak blisko tego momentu jesteśmy? Czy algorytmy mają emocje a roboty świadomość? Rozwój technologiczny można przyjmować z optymizmem albo z niepokojem, ale nie da się zignorować faktu, że AI staje się rzeczywistością. O relacjach człowieka z maszyną opowiada futurolog, profesor i ekspert w temacie badań nad sztuczną inteligencją - po prostu Aleksandra Przegalińska. Partnerem programu jest Dell Technologies.
Dlaczego znowu daliśmy się nabrać populistom?
Tym razem Aleksandra Przegalińska porozmawiała z Przemkiem Sadurą, socjologiem, autorem książki „Społeczeństwo populistów”, opowiadającej o tym, jak ten problem rozprzestrzenił się w Polsce i Europie Wschodniej. Tu naprawdę trzeba się bać, zwłaszcza że populiści, gdy tylko odniosą sukces wyborczy, lubią pokazywać prawdziwe twarze autorytarystów. Wyjątkowo dobrze idzie im też walczenie o głosy od różnych grup społecznych, zwłaszcza tych najmłodszych. Ale żeby nie było, że tylko o polityce – będzie też o populizmie w… „Barbie”.
8/8/2023 • 1 hour, 14 minutes, 46 seconds
Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i świat?
Media społecznościowe z założenia miały być jak nowy, piękny świat, w którym kontakt z drugą osobą jest prostszy niż kiedykolwiek. I w sumie tak się stało... ale ten świat wcale nie okazał się piękny. Co poszło nie tak w social mediowej rewolucji i czy jest jeszcze szansa, żeby to naprawić? O tym Aleksandra Przegalińska rozmawia z dziennikarzem Spider's Web Jakubem Wątorem, a pretekstem jest premiera książki Maxa Fishera "W trybach chaosu". Sponsorem audycji jest Wydawnictwo Otwarte
6/19/2023 • 54 minutes, 23 seconds
Odczarowujemy mity na temat ChatGPT
Tego tekstu nie napisała za nas sztuczna inteligencja. Tak samo jak nie poprowadziła audycji Coś Osobliwego. Ale mówi się o tym… zresztą, sami wiecie, o czym się mówi, bo obojętnie, czym się zajmujecie – istnieje ryzyko, że AI zabierze wam tę robotę. Jest się czego bać? O tym Aleksandra Przegalińska rozmawia z Pamelą Krzypkowską, architektką sztucznej inteligencji w Microsoft. Będzie o tym, dlaczego chat przyda się piekarzom czy fryzjerom, ale i o tym, że coraz częściej jest wykorzystywany przy… terapiach. I to już nie jest zbyt bezpieczne.
4/27/2023 • 52 minutes, 14 seconds
Czym jest chat GPT? Warto wiedzieć, bo za moment zmieni nasze życia
Nawet nie musimy wam mówić, jak istotnym tematem są zmiany technologiczne w bankowości; przecież tu chodzi o nasze finanse. Dlatego nie tyle można, ile trzeba być z nimi na bieżąco. Wiedzieć co nieco o robotyzacji, digitalizacji, mieć świadomość o tym, jak duży wpływ ma na ten sektor AI… I oczywiście wspomniany w tytule chat GPT. Brzmi zawile? Może trochę, ale spokojnie, Aleksandra Przegalińska przeprowadzi was za rękę przez tę cyfrową dżunglę. Jej gościem jest tym razem Jarosław Hermann, Członek Zarządu Banku Millennium. Razem opowiedzą o tym, jak technologia i bankowość idą ze sobą w parze. Sponsorem podcastu jest Bank Millennium.
1/30/2023 • 57 minutes, 7 seconds
Internet – miejsce, w którym wielu złych ludzi chce ukraść ci pieniądze
Dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym ustrzec. Konkretnie: przed reklamami, które nabierają ludzi na oferty-krzaki. Przed kradnącymi dane aplikacjami. Przed cyberprzestępstwami przy szybkich transakcjach. Ludzie nie są świadomi, jak mocno płatności online grożą ich pieniądzom, ale spokojnie, nie rzucajcie się do odinstalowywania apek i przechodzenia na banknoty i bilon. Aleksandra Przegalińska porozmawiała z Łukaszem Grackim, Kierownikiem Wydziału Zarządzania Ryzykiem Nadużyć w Banku Millennium S.A. O czym? Właśnie o cyberbezpieczeństwie. Przesłuchajcie, żebyście nie musieli potem śpiewać smutno refrenu tego słynnego singla Flexxipów i Patricii Kazadi. Sponsorem podcastu jest Bank Millennium S.A.
1/20/2023 • 48 minutes, 10 seconds
Iluzjonista, który umie w sociale. „Y” Dzięgielewski
Po przerwie wracamy z kolejnym epizodem „Coś Osobliwego”. Aleksandra Przegalińska zaprosiła „Y” Dzięgielewskiego – iluzjonistę, z którym porozmawiała o poruszaniu się w świecie social mediów. Jak wyglądały jego początki na platformie Musical.ly? Będzie też o Snapchacie, YouTube, Instagramie i TikToku. Jednym słowem – magia social mediów w godzinnym podcaście.