Český rozhlas - Věda
Czech, Technology, 1 season, 284 episodes, 5 days, 16 hours, 14 minutes
Český rozhlas - Věda
Czech, Technology, 1 season, 284 episodes, 5 days, 16 hours, 14 minutes
Planetárium: Starobylé kamenné kříže v krajině a gravitační vlny letící prostorem: jak je hledat a zachytit
Kamenné kříže v naší krajině (4:20) – Historické souvislosti: To je sebevražda, napsali... (20:42) – LISA na lovu gravitačních vln, 1. část: Jak chytit vlnu (27:25) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/2024 • 40 minutes, 4 seconds
Leonardo Plus: Písně inspirované lidovou hudbou zažívají renesanci, říká muzikoložka Velická
Na letošní rok připadla výročí mnoha českých skladatelů. Nejen jejich přínos připomíná Rok české hudby. „Ten má být skrze připomenutí našich velikánů také podnětem k tomu, abychom hudbou žili,“ říká pro Leonardo Plus muzikoložka a šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha Eva Velická. Co je pro českou píseň typické a jak pronikla do světa?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/2024 • 49 minutes, 25 seconds
Laboratoř: 140 tisíc lidí na světě ročně usmrtí hadí jed. V Indii chybí osvěta
V indickém státě Tamil Nadu se uskutečnil výzkum, který má přispět k lepší informovanosti o možnostech prevence před uštknutím hady. Studie se zúčastnilo 535 lidí z vesnických komunit. Většina z nich hledá způsob, jak se útokům hadů bránit, ale jako prevenci používají neúčinné, někdy i pochybné postupy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/2024 • 25 minutes, 53 seconds
Magazín Experiment: Čeští vědci vyvíjejí pro policii systém zastavování aut na dálku
0:00 témata Magazínu Experiment00:34 zastavování ujíždějících aut na dálku04:28 rozhovor s Jakubem Haraštou8:31 změna klimatu a dopady na farmáře12:05 vesmírné technologie v archeologii15:32 nové metody v endoskopiiVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/2024 • 19 minutes, 28 seconds
Meteor: Meteor o rostlinných protilátkách, dýchání kapaliny a pavoučím kanibalismu
Poslechněte si:01:01 Pošleme sondu k Venuši?11:53 Lze dát rostlinám velbloudí protilátky?19:20 Objev radioaktivity25:44 Můžeme dýchat kapalinu?37:33 Dokáže pavouk přelstít pavouka?43:20 Příroda nebo laboratoř?Hovoří biochemik Martin Ferus, imunolog Václav Hořejší nebo fyziolog Tomáš Petrásek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/2024 • 51 minutes, 54 seconds
Magazín Experiment: Studenti informatiky se díky simulacím učí čelit kybernetickým hrozbám
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni v Česku evidoval rekordních 262 kybernetických útoků. Za nárůst mohly především DDoS útoky, tedy okamžité zahlcení systému enormním množstvím požadavků. Experty, kteří budou umět podobným hrozbám čelit, vychovávají na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Studenti si v tamní nové kybernetické laboratoři mohou v uzavřené síti vyzkoušet, jak si poradit s nejrůznějšími typy kybernetických útoků.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/2024 • 4 minutes, 12 seconds
Planetárium: Ingenuity - první vrtulníček na Marsu a letošní plány výzkumu Sluneční soustavy od Jupiteru dál
In memoriam Ingenuity (4:27) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Běžel čas v mladém vesmíru pomaleji? (19:23) – Kosmonautika 2024, 7. část: K Jupiteru a ještě dál (25:16) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/2024 • 39 minutes, 41 seconds
Leonardo Plus: České zdravotnictví na tom nikdy nebylo lépe. Nevíme ale, zdali se to podaří udržet, soudí lékař
Do 25 let se má počet lidí v Česku nad 65 let zdvojnásobit. Z prognóz vyplývá, že do roku 2050 má přibýt milion seniorů, z nichž by mělo asi 350 tisíc být závislých na péči jiných osob nebo institucí. Jaký zdravotnický systém bychom v té době měli mít? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje expert na efektivitu zdravotního systému a přednosta Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Michal Koščík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2024 • 49 minutes, 17 seconds
Laboratoř: Homo sapiens se dostal do našeho regionu dřív, než se odstěhovali neandrtálci
Tak trochu „náš“ anatomicky moderní člověk doputoval do střední Evropy přinejmenším před 47–45 tisíci lety. Potvrdily to výzkumy ze známé archeologické lokality v Durynsku. Geneticky byla tamní populace blízce příbuzná ženě, jejíž lebka z téže doby byla nalezena v jeskyni Zlatý kůň u Koněprus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/2024 • 25 minutes, 53 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ: Bezpečnost v online světě
Co jsou to kyberútoky, jak se chránit před ztrátou dat a jak se připravují noví experti v tomto oboru? Poslechněte si speciální živé vysílání z Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Základy kybernetické bezpečnosti probrali vědečtí reportéři Radiožurnálu s Josefem Horálkem, docentem oboru Aplikovaná informatika.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/2024 • 22 minutes, 5 seconds
Meteor: Meteor o míchání genů, plavání prasat a falešných farmách
Poslechněte si:01:06 Jde smíchat buňky dvou organismů?11:40 Lze vydržet nízký tlak v horách?18:45 První odhad velikosti Slunce24:04 Doplavala prasata až na Madagaskar?32:12 Největší omyly spojované s dinosaury41:59 Jsou přírodní farmy opravdu přírodní?Hovoří genetik Jan Pačes, fyziolog Tomáš Petrásek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/2024 • 52 minutes, 51 seconds
Magazín Experiment: Nemocnice by před nebezpečnými viry mohl chránit „ostnatý drát“
Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parainfluenzu, parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, takže ochrana zejména v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/2024 • 2 minutes, 57 seconds
Magazín Experiment: Hodina na sále a do dvou měsíců je pacient znovu na nohou. Endoprotéza kotníku je malý zázrak
Kotník patří k nejsložitějším kloubům v lidském těle, přesto i za něj umí lékaři voperovat náhradu, se kterou se teď může pacient pohybovat skoro jako dřív. Ve Fakultní nemocnici v Motole se endoprotézy hlezna, jak se kotníku odborně říká, dělají přibližně dvacet let. Nyní nabízejí pacientům nový typ náhrady, která se vkládá ze strany, a díky níž je zachována lepší hybnost. Za poslední rok a půl už s novým hlezenním kloubem z nemocnice odešlo třicet pacientů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/2024 • 3 minutes, 38 seconds
Planetárium: Biologické invaze a jak o nich učit, chystaná mise sondy Hera k Didymu a další poslové k planetkám
Jak učit o biologických invazích (4:27) – Historie: Ledová povodeň roku 1784 (17:19) – Kniha: Krakonošova družina (22:08) – Kosmonautika 2024, 6. část: K planetkám (27:02) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/2024 • 41 minutes, 33 seconds
Leonardo Plus: Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká expert
Organizace spojených národů vytvořila koncept, který se zabývá takzvaným účetnictvím přírodního kapitálu. Cílem je zjistit, jak ekosystémy ovlivňují ekonomiku a společnost. Proč je to důležité a jak to můžeme měřit? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/2024 • 49 minutes, 59 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Ochranné materiály v akci. Oblek s ventilací a „ostnatý drát“ proti virům
00:00 témata magazínu;00:27 ochranný oblek s ventilací;04:32 k čemu se ochranné obleky hodí?07:29 jak ČVUT láká studentky na technické obory?10:33 nový způsob náhrady kloubu kotníku;14:11 nový ochranný materiál „propichuje“ viry.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/2024 • 20 minutes, 9 seconds
Laboratoř: Dopravu v buňkách zajišťují „chytré dálnice“. Jsou důležité i pro zdraví mozku
Španělským vědcům se podařilo zjistit, jak se v lidských buňkách tvoří takzvané mikrotubuly. Po jejich povrchu se dopravují látky na delší vzdálenosti, a to je důležité zvláště pro činnost mozku. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/2024 • 25 minutes, 51 seconds
Meteor: Meteor o hmyzu v zimě, přežití ve vakuu a schopnosti paúhořů
Poslechněte si:01:15 Co dělá hmyz v zimě?10:13 Lze přežít ve vakuu?21:15 První objevy dinosaurů26:29 Jak dokázat Velkou Fermatovu větu?40:34 Je paúhoř genovým inženýrem?47:47 Kde se bere touha po přírodě?Hovoří zoolog Petr Šípek, fyziolog Tomáš Petrásek nebo matematik Mirko Rokyta. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/2024 • 52 minutes, 52 seconds
Magazín Experiment: Fyzika nemusí být nudná a složitá, stačí zapojit umění, tvrdí rakouský fyzik
Michael Hoch jezdí po světě s workshopy pro školy, ve kterých dětem vysvětluje fyzikální jevy. Vědu přibližuje pomocí umění a neviditelné dělá viditelným. Inspirací mu byla desetiletá práce ve špičkové evropské laboratoři pro jaderný výzkum ve švýcarském CERN, kde si uvědomil, že částicová fyzika může být atraktivním uměleckým dílem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/2024 • 3 minutes, 49 seconds
Magazín Experiment: Brněnští vědci vyvíjejí revoluční řešení spánkové apnoe. Na rozdíl od masky se vejde do kapsy
Pacienti trpící syndromem zástavy dechu neboli spánkovou apnoí možná budou spát pohodlněji. Vědci v Brně totiž vyvíjejí malý elektronický přístroj, který by mohl nahradit velké přetlakové masky. Ty si pacienti nasazují na celou noc. Mnoho z nich ale při spánku tlačí, a tak je často přestávají používat. Nový přístroj by pacienty naproti tomu neměl omezovat skoro vůbec.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/2024 • 4 minutes, 6 seconds
Planetárium: Od pralesů k horám: Tisíce druhů jihoamerických žab a letošní plány výzkumu Merkuru, Venuše a Marsu
Od Amazonie k Andám: Tisíce druhů jihoamerických žab (4:41) – Procházka únorovou oblohou (23:50) – Kosmonautika 2024, 5. část: Merkur, Venuše a Mars (29:53) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/2024 • 41 minutes, 14 seconds
Leonardo Plus: Roboti nezvládají věšet prádlo. Pomoct jim může umělá kůže fungující jako touchpad, popisuje vědec
Roboti mohou mít mnoho podob a jejich vývoj zdánlivě kopíruje evoluci člověka. Funkční humanoidní robot je tak pro vědce a techniky doposud velkou výzvou. Proč tomu tak je? „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje pro Leonardo Plus Tomáš Svoboda, vedoucí Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/2024 • 48 minutes, 54 seconds
Laboratoř: Akvaristé ročně nakoupí 55 milionů mořských živočichů, některé patří k ohroženým druhům
Britští vědci vyčíslili, jaký vliv má na přírodu obchod s rybami a dalšími mořskými živočichy pro akvária. Roční výtěžek z prodejů činí 2,15 miliard dolarů. Údaje badatelé sbírali ve snaze přispět k větší udržitelnosti obchodu s mořskými druhy. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/2024 • 25 minutes, 54 seconds
Meteor: Meteor o jaderném odpadu, plavání žraloků a křížení medvědů
Poslechněte si:01:13 Kam s jaderným odpadem?15:40 Musejí žraloci neustále plavat?21:32 První obeplutí Afriky27:35 Proč se kříží lední a hnědý medvěd?36:42 Odměna za Velkou Fermatovu větu44:43 Jak vydělat na chemofobii?Hovoří fyzička Dana Drábová, zoolog Jan Andreska nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/2024 • 52 minutes, 58 seconds
Magazín Experiment: Jak souvisí lanovka, ptačí cvrlikání a laser? Francouzský fyzik za toto spojení dostal Nobelovu cenu
Francouzský nobelista Gerard Mourou zavítal v týdnu do Česka. Nobelovu cenu za fyziku získal v roce 2018 za vývoj a studium laseru – proudu světla, jehož pulsy trvají miliontinu miliardtiny sekundy. Reportérka Karolína Burdová se s ním setkala v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/2024 • 3 minutes, 34 seconds
Magazín Experiment: Slouží několik hodin, ale rozkládají se staletí. Český start-up vymýšlí, co s vysloužilými tenisáky
V Melbourne skončil tenisový grandslam Australian Open. Hráči jen během tohoto turnaje spotřebují asi 50 tisíc míčků. Celosvětově se jich každý rok vyrobí asi 400 milionů. V přírodě se rozkládají asi 400 let a představují tedy velké množství odpadu. Jejich produkce navíc zanechává obří uhlíkovou stopu. Bílý sport se proto snaží zmírnit zátěž, kterou tenisáky představují pro planetu. Recyklací tenisových míčků se po zahraničním vzoru zabývá také český start-up Dropp.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/2024 • 3 minutes, 59 seconds
Máme hosty: Česko zůstává na chvostu Evropy v podílu vědkyň. Brzdí je stereotypy a předsudky
OSN už před lety vyhlásila Mezinárodní den dívek a žen ve vědě. Ten upozorňuje na jejich zásadní roli v této oblasti a má je inspirovat k vědecké dráze. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/2024 • 10 minutes, 3 seconds
Planetárium: Nový „závod o Měsíc“, sluneční sonda Parker Solar Probe jako držitel rekordů a výzvy paleogenetiky
Kosmonautika 2024, 4. část: Měsíc a librační body (4:22) – Historie: Řecko-perské války (20:54) – Sluneční rekordman Parker Solar Probe (26:54) – Paleogenetika (33:02) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/2024 • 40 minutes, 15 seconds
Leonardo Plus: Biolog: Spojené jako kostky lega. Ocásek ještěrky je odolný, ale umí se utrhnout ve správnou chvíli
Často máme dojem, že my lidé jsme na planetě tvory nejdokonalejšími, ale při zkoumání jiných živočichů zjistíme, že se jim v některých ohledech ani zdaleka nevyrovnáme. Nedokážeme rychle regenerovat a vyléčit si sami fatální zranění, neumíme v případě nebezpečí odhodit část těla a zařídit si to tak, aby nám okamžitě narostla nová. Jak to jiní živočichové umí? To vysvětluje pro Leonardo Plus biolog Jaroslav Petr.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/2024 • 49 minutes, 27 seconds
Laboratoř: Mravenci v subsaharské Africe léčí rány unikátní medicínou. Mají i antibiotika
Vědci z Lausanne a Würzburgu popsali, jak jeden druh mravenců z Afriky dokáže léčit záněty s pomocí hojivých látek ze žlázy na hrudi. Ke zranění dochází při lovu termitů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/2024 • 25 minutes, 55 seconds
Magazín Experiment: K čemu letiště potřebují auta s pěti koly?
00:00 témata magazínu00:38 brzdné vlastnosti ranvejí04:44 rozhovor s Jan Pospíšil08:46 výroba procesorů do aut12:23 recyklace tenisových míčků16:27 rozhovor s Gerardem MourouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/2024 • 20 minutes, 5 seconds
Meteor: Meteor o matematickém problému, lepidlu budoucnosti a spánku tučňáků
Poslechněte si:01:13 Příběh Velké Fermatovy věty13:14 Kolikrát vyšli krabi z moře?20:53 Vysokoteplotní supravodivost26:53 Lepidlo budoucnosti34:34 Proč tučňáci nedokáží spát?41:49 Co je to chemofobie?Hovoří matematik Mirko Rokyta, genetik Jan Pačes nebo chemik Jan Havlík. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Fobie z chemie čte Lukáš Král.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/2024 • 54 minutes, 53 seconds
Magazín Experiment: Jak vzniká nafta? Nejprve je potřeba vysoká teplota, pak přijde na řadu vodík a taky platina
Zhruba šest hodin trvá, než se ze surové ropy stane motorová nafta. Je to ale nekončící proces, na který bezprostředně navazuje například výroba síry. V každé rafinérii jsou proto, možná překvapivě, nejdůležitější kilometry potrubí. Třeba v Kralupech nad Vltavou zabírá technologie pro zpracování ropy v podstatě jen nepatrnou plochu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/2024 • 4 minutes
Magazín Experiment: Česko by mělo být nezávislé na ruské ropě od roku 2025. Jak chce nahradit ropovod Družba?
V EU platí od prosince 2022 v důsledku ruské agrese na Ukrajině zákaz dovozu ropy z Ruska. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba, který má z embarga dočasnou výjimku. S dovozem ruské ropy bychom mohli skončit na sklonku roku 2024. Co úplné odstřižení v praxi znamená a jak dobře je Česko připraveno na případné výpadky dodávek, vysvětluje Jiří Palice, vedoucí oddělení obchodu a plánování společnosti MERO ČR, provozovatele české části ropovodu Družba.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/2024 • 3 minutes, 34 seconds
Planetárium: Neposeda s rezavým ocáskem: Pták roku rehek domácí, česká zima a soukromé firmy na cestě do vesmíru
Pták roku, rehek domácí (4:24) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Jak hledat život na exoplanetách (19:16) – Kosmonautika 2024, 3. část: Aktivity soukromníků (24:40)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/2024 • 39 minutes, 46 seconds
Leonardo Plus: Život na Marsu? Na astronauty by čekaly ostré kameny, toxický prach i smrtící záření, popisuje vědec
Jak reálná je výprava člověka na Mars, nebo dokonce kolonizace Marsu? „Představte si kamenitou poušť, kde je množství ostrých načervenalých kamenů. Ve sci-fi je vše snadné, reálně ale musíte na Mars dostat obrovské množství vybavení,“ vysvětluje Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, geolog, spisovatel a popularizátor vědy, člen poradního panelu Evropské kosmické agentury pro výběr sond k průzkumu naší sluneční soustavy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/2024 • 49 minutes, 29 seconds
Laboratoř: Někteří ptáci víc riskují při hledání potravy. Jespáci se to učí v prvním roce života
Ptáci se nerodí s tím, zda budou mít experimentátorskou nebo víc „zápecnickou“ povahu. Na jespácích rezavých u pobřeží Německa vědci ověřili, že více či méně odvážný přístup se formuje postupně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/2024 • 25 minutes, 43 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi
0:00 Témata Magazínu Experiment;0:47 Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi;5:35 Řízení ropovodů Družba a IKL;10:14 Konec závislosti na ruské ropě a změny v přepravě a skladování;13:46 Zpracování ropy v rafinerii;17:48 Bezpečnostní opatření strategického objektu České republiky.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/2024 • 21 minutes, 23 seconds
Meteor: Meteor o bahenních sopkách, sobím oku a stuhovém blesku
Poslechněte si:01:14 Jsou na Marsu bahenní sopky?12:22 Stavěli se dinosauři na zadní?19:53 Jak vypadá mozek? 25:38 Mají sobi „zimní“ oko?33:43 Jak vzniká stuhový blesk?43:08 Zachrání vysavače oxidu uhličitého klima?Hovoří geolog Petr Brož, paleontolog Vladimír Socha nebo fyzička Ivana Kolmašová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/2024 • 52 minutes, 56 seconds
Magazín Experiment: Česká družice slaví 2 roky na orbitě. „Máme ve vesmírném průmyslu obrovský potenciál,“ říká expert
Na oběžnou dráhu se česká družice VZLUSAT 2 dostala 13. ledna 2022 a je tam stále. Navazuje tak na svoji úspěšnou předchůdkyni VZLUSAT 1, která obíhala zeměkouli úctyhodných pět let, přestože obvyklá životnost těchto malých družic bývá kolem roku a půl. Zároveň je to jediná česká družice, která pořizuje snímky naší planety ve vysokém rozlišení.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/2024 • 2 minutes, 59 seconds
Magazín Experiment: Méně hlučný supersonik. NASA představila prototyp tichého nadzvukového letounu X-59
Po mnoha letech vývoje přišla americká NASA a výrobce letadel Lockheed Martin s novým typem nadzvukového letadla X-59. Stroj s výrazně dlouhou a špičatou přídí má být hlavně tišší než dosavadní nadzvuková letadla. Například letoun Concorde měl zakázáno létat plnou rychlostí nad obydlenou pevninou právě kvůli nadměrnému hluku. Stroj teď čekají zkoušky ve vzduchu. Podle konstruktérů mají ověřit, o kolik se hlučnost podařilo reálně snížit.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/2024 • 4 minutes, 13 seconds
Planetárium: Spor o mramory aneb Dědictví lorda Elgina a výběr z očekávaných nových družic na zemské orbitě
Spor o Elginovy mramory (4:25) – Příběhy se čtyřkou: Hlávkova nadace (19:58) – Kniha: Ostrov v plamenech (24:20) – Kosmonautika 2024, 2. část: Družice na orbitě (29:00)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/2024 • 41 minutes, 8 seconds
Leonardo Plus: Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci
Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení a zneužívání postavení. Zaměřila se na šest různých sektorů veřejného života v Česku včetně sportu, školství nebo i zdravotnictví. Ve kterém je nejrozšířenější? Vysvětluje pro Leonardo Plus Kristýna Bašná ze sociologického ústavu Akademie věd.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/2024 • 49 minutes, 39 seconds
Laboratoř: Průlom v módním průmyslu? Bundy nebo kabelky z mikrobiální celulózy se zatím moc neosvědčily
Bakterie z biologického odpadu mikrobiologové naučili produkovat celulózu. Z ní nechali vyrobit oblečení, třeba bundy nebo kabelky. Na širší uplatnění ve výrobě textilu to ale zatím nevypadá. Postup od vývoje k výrobě ve velkém by se protáhl třeba na 15 let.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/2024 • 25 minutes, 16 seconds
Magazín Experiment: Pražský IKEM získal nejmodernější magnetickou rezonanci. Bude sloužit pro pokusy in vivo
00:00 témata experimentu00:32 nejmodernější magnetická rezonance04:44 rozhovor s lékař Janem Křížem09:05 česká družice na orbitu VZLUSAT 212:02 nadzvukové letadlo X-5916:15 chytrá elektřina v AfriceVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/2024 • 19 minutes, 40 seconds
Meteor: Meteor o vodě na Měsíci, likvidaci buněk a ledových mouchách
Poslechněte si:01:12 Pochází voda na Měsíci ze Země?10:32 Živí se Pták roku pavouky?18:37 První rozhlasové vysílání24:15 Prodloužíme si věk likvidací buněk?35:27 Ledové mouchy bez křídel43:38 Šílenství skryté v našem oblečeníHovoří geolog Günter Kletetschka, ornitolog Zdeněk Vermouzek nebo imunolog Václav Hořejší. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/2024 • 54 minutes, 44 seconds
Magazín Experiment: Ženský hlas je v telefonu v průměru méně srozumitelný, zjistili vědci
Když posloucháte hlas, kterému je špatně rozumět, je to vyčerpávající. Například letoví dispečeři mají přestávku už po dvou hodinách práce, aby se kvůli únavě nepřeslechli. Náročná je i práce operátorů a dalších profesí, které musí denně odbavit velké množství hovorů přes telefon, hlasovou aplikaci nebo vysílačku. Jak navíc vědci zjistili, současné technologie o něco víc zkreslují výše položené hlasy. Přestože bychom rozdíl na první poslech nepoznali, může to působit potíže.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/2024 • 3 minutes, 42 seconds
Magazín Experiment: Vědecký tým v Praze vrátil ochrnutým potkanům cit. Obnovit motorické nervy je těžší, říká neurovědec
Po poranění míchy je možné obnovit některá nervová spojení. Průlomové experimenty letos zaznamenali vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Podílel se na nich i přední neurovědec James Fawcett, který kromě pražského ústavu působí také na univerzitě v Cambridge.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/2024 • 4 minutes, 5 seconds
Planetárium: Po stopách miliony let starých ohňů a očekávané dění na kosmických stanicích na zemské orbitě
Stopy pradávných ohňů (4:26) – Procházka lednovou oblohou a pozorovatelské tipy na celý rok (19:14) – Kosmonautika 2024, 1. část: Dění na kosmických stanicích (25:34)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/2024 • 41 minutes, 12 seconds
Leonardo Plus: Říct ve správný okamžik správnou věc? Je v pořádku to udělat až později, radí terapeut Vojtko
Jako lidé nemáme pouze kognitivní inteligenci, která se měří takzvaným inteligenčním koeficientem IQ. Je jich mnoho druhů a už od 90. let minulého století se psychologové věnují například inteligenci emoční. Jaké má stupně? A jak jich můžeme dosáhnout? Pro Leonardo Plus vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/2024 • 49 minutes, 12 seconds
Laboratoř: Sobi, buřňáci nebo želvy reagují na změnu klimatu podle pohlaví
Samci a samice řady živočichů reagují mnohdy odlišně na klimatickou změnu. V severských oblastech například taje věčně zmrzlá půda, a když se ochladí, polární sobi nemůžou k potravě. Samice pak migrují na sever, kde je ale víc predátorů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/2024 • 25 minutes, 51 seconds
Magazín Experiment: Neznámá bílá látka? Díky nové metodě mohou mít lékaři i policie do dvou minut jasno
00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/2024 • 19 minutes, 17 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Co dokáže přenosný policejní kufřík? A jak zlepšit přenos lidského hlasu?
00:00 témata magazínu00:30 přenosný policejní kufřík04:30 rozhovor s Mojmírem Baroňem09:15 hlasové technologie12:45 lidský hlas a mozek15:10 neurovědec James FawcettVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/2024 • 19 minutes, 17 seconds
Meteor: Meteor o pilulce na omládnutí, hvězdicích a vlivu sopek na počasí
Poslechněte si:01:14 Proč má hvězdice pět cípů?09:18 Kolik je vody na Měsíci?20:07 Když se kalendář vymkne kontrole26:45 Pilulka na omládnutí36:44 Ovlivňují sopky počasí?44:45 Pomůže maso ze zkumavky?Hovoří astronom Pavel Gabzdyl, meteorolog Martin Novák nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Petra Daniše Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/2024 • 54 minutes, 57 seconds
Leonardo Plus: Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky
Data reprezentují kvantové bity neboli qubity. Jak kvantové počítače modelují složité fyzikální systémy? A jaké informace nám mohou v budoucnu poskytovat o jejich chování? Kde se kvantové počítače využívají a jaký je jejich potenciál? Hosty pořadu Leonardo Plus jsou vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský a informatik Jakub Mareček z ČVUT. Moderuje David Slížek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/2023 • 49 minutes, 18 seconds
Studio Leonardo: Když se dítě přichází svěřit s problémem, rodiče by měli zachovat klid a být laskaví, radí odborníci
V Česku dosud chyběla ucelená data o stavu duševního zdraví dětí. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s Českou školní inspekcí provedli monitoring duševního zdraví žáků na základních školách v České republice. Jak reagovat, když si dítě řekne o pomoc? A jak jim pomoci, i když si o to neřeknou? Ve druhém dílu povídání pro Studio Leonardo vysvětlují terapeutka Magdalena Lukasová a odborný pracovník Matěj Kučera.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/2023 • 23 minutes, 21 seconds
Laboratoř: K rozvoji mozku našich pravěkých předchůdců možná přispěla zkvašená strava
Když naši pravěcí předci a příbuzní začali konzumovat kvasící stravu, zejména ovoce, přispělo to zřejmě ke zmenšování jejich střev a zvětšování mozků. Lidská trávicí soustava je dnes o 60 procent menší než trávicí soustavy ostatních primátů, mikrobiom máme méně bohatý než lidoopi, zato mozek třikrát větší.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/2023 • 25 minutes, 52 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Výběr toho nejlepšího z roku 2023
Poslední letošní Magazín Experiment přináší ohlédnutí za reportážemi, které pro vás během právě končícího roku připravili reportéři naší vědecké redakce. Zavede vás znovu za špičkovými experty do pražského IKEM, do „kobky“, kde čeští vědci střeží přesný čas, nebo taky až po kolena do studené vody šumavského potoka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/2023 • 18 minutes, 50 seconds
Meteor: Meteor o dinosauří chatrči, kohoutovi v zrcadle a Járu Cimrmanovi
Poslechněte si:01:08 Co říká na dlouhověkost matematika?08:02 Goddardova raketa14:04 Chatrč z dinosauřích kostí21:33 Pozná se kohout v zrcadle?31:06 Vědecký humor z archivu36:51 Nový výzkum díla Járy CimrmanHovoří matematik Petr Klán, paleontolog Vladimír Socha nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/2023 • 54 minutes, 47 seconds
Leonardo Plus: Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa
Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková. (repríza)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/2023 • 49 minutes, 24 seconds
Studio Leonardo: Už od pradávna lidé žehrali na nepatřičné slavení Vánoc, dokládá religionista
Náboženství stmeluje komunity a udržuje tradice napříč staletími. Co se s ním ale stane, pokud tyto komunity zaniknou nebo začnou věřit v něco jiného? Umírá? Typickým příkladem je šíření křesťanství v Evropě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/2023 • 23 minutes, 38 seconds
Meteor: Meteor o podepsaných vejcích, vůni mincí a barvě ryb
Poslechněte si:01:02 Podepisují si ptáci vejce?09:18 Velkoletadlo Ilja Muromec15:45 Proč mince voní?26:04 Jak ryba pozná svou barvu?Sherlock Holmes a Watsonův případ (do 30. 12. 2023)Hovoří biolog Jaroslav Petr, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/2023 • 36 minutes, 56 seconds
Magazín Experiment: Pravý, nebo padělek? Bez fyzikálněchemické analýzy by se kriminalisté mohli jen dohadovat
Fyzikální chemie je disciplína, díky níž dokážou kriminalističtí experti odhalit třeba padělané obrazy nebo drahé kameny. Využívá poznatky z obou vědních disciplín, aby zkoumala vlastnosti, složení a stavbu předmětů na té nejzákladnější úrovni, tedy na úrovni molekul a atomů. Co všechno je k tomu potřeba, zjišťoval reportér Ondřej Vaňura.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/2023 • 3 minutes, 34 seconds
Magazín Experiment: I předměty mají své „otisky prstů“. Díky mechanoskopii mohou přispět k usvědčení pachatele
Úplný základ zkoumání stop z místa činu představuje mechanoskopie. Toto odvětví kriminalistiky podrobně analyzuje veškeré technické pomůcky a použité předměty, které by mohly vést k usvědčení pachatele. Každý nástroj má totiž charakteristické vlastnosti, podle nichž se dá identifikovat na základě stop, které po sobě při použití zanechal.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/2023 • 3 minutes, 55 seconds
Planetárium: Sonda Euclid, temná hmota a geometrie vesmíru. Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi
Nový evropský kosmický dalekohled Euclid (4:42) – Historické souvislosti: Tři králové a křížová výprava (21:04) – Léčiva ve vodách, kde se tam vzala a co s nimi (27:04) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/2023 • 43 minutes
Leonardo Plus: Oteplení planety o půl stupně může znamenat hranici mezi životem a smrtí, říká analytička
Máme za sebou nejteplejší rok v historii měření. A nově také rok, kdy se lidstvo poprvé dohodlo, že kvůli závažnosti změny klimatu přestane využívat ropu, plyn a uhlí. „Samotný akt je odsouhlasen všemi vládami světa, je to opravdu velký úspěch,“ chválí Romana Jungwirth Březovská, analytička klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky a expertka Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/2023 • 50 minutes, 9 seconds
Studio Leonardo: Nemusíme odpouštět hned. Trauma musíme zpracovat jak na rozumové, tak emoční úrovni, míní expertky
Odpustit? je název podcastové série zpěvačky a autorky Ridiny Ahmedové o těžkých životních výzvách a hledání klidu. Je ale vždycky možné a hlavně žádoucí odpouštět? A co se stane s myslí a tělem člověka, který to nedokáže nebo nechce? Poslechněte si Studio Leonardo s psychoterapeutkou Danielou Vodáčkovou a s lékařkou a výzkumnicí Julií Dobrovolnou z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/2023 • 23 minutes, 56 seconds
Laboratoř: Kvůli dinosaurům stárneme rychleji, přesto můžeme být dlouhověcí
Někteří plazi nebo obojživelníci nestárnou tak rychle jako lidé, myši nebo žirafy. Vědci zkoumali, jak k tomu mohla přispět éra, kdy prapředky savců ohrožovali dinosauři.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/2023 • 25 minutes, 53 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z Kriminalistického ústavu
00:00 Témata Magazínu Experiment00:46 Rozhovor s ředitelem Kriminalistického ústavu Lubošem Kothajem05:21 Podstata mechanoskopie09:46 Balistická zkušebna a rozhovor s Martinem Valentou13:53 Falšování obrazů a fyzikální chemie17:23 Mobilní Live ScanVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/2023 • 20 minutes, 55 seconds
Meteor: Meteor o největším žralokovi, heliovém dešti a sladidlu proti imunitě
Poslechněte si:01:16 Největší žralok všech dob11:30 Prší na planetách helium?20:00 Jak namnožit DNA?25:49 Oslabuje umělé sladidlo imunitu?37:17 Nejvýše žijící savec44:49 Polovina Země zpátky příroděHovoří imunolog Václav hořejší, paleontolog Štěpán Rak, astronom Michal Švanda nebo astrofyzik Petr Kulhánek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/2023 • 54 minutes, 58 seconds
Magazín Experiment: Tablet místo volantu? Na polygonu v Milovicích se testuje první auto řízené systémem drive by wire
Aby autonomní auto jelo bezpečně samo, potřebuje podle odborníků téměř 30 senzorů. Mnohé z nich se testují v České republice, konkrétně na ploše bývalého letiště v Milovicích. Jedním z prvků autonomního řízení, který tady prověřují, je i ovládání vozu pomocí tabletu namísto volantu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/2023 • 3 minutes, 43 seconds
Magazín Experiment: Experty na středomořskou kuchyni jsou Švédové, ukázal průzkum. Jak jíst zdravě a přitom udržitelně?
Abychom ušetřili planetu a lidské zdraví, měli bychom změnit stravovací návyky. Ukazují to výzkumy českých akademiků i zahraničních odborníků. Ti jako dobrý vzor doporučují středomořskou stravu. Co je na ní zdravého, to zjišťoval řecký filmař Alexandros Merkuris. Jeho dokument Dokonalé jídlo se nedávno promítal na pražském festivalu populárněvědních filmů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/2023 • 4 minutes, 1 second
Planetárium: Radioaktivní „oko“ na Měsíci, ukrytá Theia a další povídání ve skrytu šachtových hrobek Abúsíru
Tajemství Měsíce a zničené planety Theiy (4:51) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Pohledy do černých děr (21:58) – Ve skrytu šachtových hrobek egyptského Abúsíru (27:24) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/2023 • 41 minutes, 10 seconds
Studio Leonardo: Češka mapovala požáry v Kanadě. „Když létáte nad ohněm, máte pak kouř v celém letadle,“ popisuje
Letošní lesní požáry v Kanadě se projevily i tisíce kilometrů daleko a viditelně znečistily ovzduší i v jižněji položených amerických městech. Počet požárů byl v zemi letos víceméně stejný. Co bylo jiné, byl jejich rozsah, jak popisuje v pořadu Studio Leonardo i Eliška Vlčková, absolventka oboru geoinformatika, která požáry monitorovala z letadla a data předávala vládám dvou kanadských provincií.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/2023 • 23 minutes, 50 seconds
Magazín Experiment: Od bolesti zad by mohl pomoct nový roztok s kyselinou hyaluronovou
00:00 témata magazínu00:32 řízení auta tabletem04:15 senzory pro autonomní auta07:15 aplikace rozpoznávající nemoci11:20 přípravek proti bolesti zad15:30 rozhovor se Zdeňkem Čechem19:29 dokument Dokonalé jídloVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/2023 • 23 minutes, 29 seconds
Laboratoř: Zelené pesticidy nové generace? Vědci objevili novou komunikaci u rostlin
Voskový obal rostlin, takzvaná kutikula, chrání rostliny před vyschnutím. Badatelé z Toronta zjistili, že navíc vysílá dosud neznámé signály. Doufají, že jako postřik na polích by mohly mást škůdce.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/2023 • 25 minutes, 56 seconds
Meteor: Meteor o zahradách chobotnic, civilizaci bez elektřiny a masu z laboratoře
Poslechněte si:01:08 Zahrady chobotnic09:03 Proč se do benzinu dávalo olovo?14:48 Odolala by česká rozvodná síť sluneční erupci?25:58 Smrtící zbraň na ocasech stegosaurů34:08 Budeme krmit kočky a psy masem z laboratoře?44:33 Nové poznatky o ZemiHovoří paleontolog Vladimír Socha, astronom Michal Švanda nebo bioložka Lucia Schiller. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/2023 • 53 minutes, 45 seconds
Magazín Experiment: Satelitní data je čím dál snazší zneužít, upozorňuje etik. Jak sbírat data z vesmíru smysluplně?
Satelitní data, která posílají družice na Zemi ve stále větším množství, mohou být užitečná i riziková zároveň. Odhalí například usychající lesy, ale mohou také posloužit jako návod pro žháře. Pravidla pro využívání dat z vesmíru jsou nedostatečná, tvrdí etik Patrick Lin z Kalifornské polytechnické univerzity, člen poradního orgánu americké vlády pro vesmírné záležitosti. Diskutoval o tom i s českými odborníky v pražském centru pro environmentální a technologickou etiku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/2023 • 3 minutes, 54 seconds
Magazín Experiment: Octomilka už získala šest Nobelových cen. Při výzkumu ji využívají také čeští neurovědci
Octomilka obecná není jen nepříjemný hmyz. Jako modelový organismus se v poslední době stále častěji uplatňuje také ve výzkumu, a to nejen kvůli rychlému rozmnožování. S drozofilou neboli ovocnou muškou pracují také na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Zkoumají na ní genetické příčiny neurovývojových onemocnění, především poruchu intelektu a autismus.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/2023 • 3 minutes, 56 seconds
Planetárium: Vyznavači ohně: krasci, kouřomilky a další pyrofilní hmyz. Hrobka královského písaře v Abúsíru
Málo známý pyrofilní hmyz (4:35) – Příběhy s trojkou: Bostonské pití čaje (20:25) – Kniha: Stopy evropských zvířat (24:25) – Hrobka královského písaře v Abúsíru (28:25)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/2023 • 42 minutes, 39 seconds
Leonardo Plus: Konvalinka: Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do devadesáti
Během stárnutí dochází v našem těle k tak složitým dějům, že jim vědci zatím dostatečně nerozumí. I po desítkách let výzkumů lidstvu stále chybí účinná léčba na Alzheimerovu chorobu, upozorňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/2023 • 49 minutes, 32 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Je moderní zasněžování šetrnější? A jak pomáhá octomilka v neurovědě?
00:00 témata magazínu00:30 zasněžování a moderní technika04:30 vliv sněhu na prostředí08:30 octomilka obecná12:20 usychající lesy16: 00 Rodrigo da CostaVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/2023 • 18 minutes, 53 seconds
Studio Leonardo: Antropolog: Migrace lidí je z biologického pohledu výhodná. Ukáže se to ale až po mnoha generacích
Jak pravěké události a procesy jako klimatické změny či kulturní inovace souvisí se současnou genetickou rozmanitostí člověka? Příčiny těchto jevů zkoumá biologický antropolog Viktor Černý z Archeologického ústavu Akademie věd. V oblasti Sahelu se zabývá populační historií a kontakty kočovných pastevců a usedlých zemědělců.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/2023 • 23 minutes, 45 seconds
Laboratoř: Experimentální lék pomáhá dětským pacientům žít déle s vlastním inzulínem
Studie u osmiletých a starších dětí s nedávno zachyceným diabetem vychází z testů protilátky proti jednomu typu bílých krvinek, které tělu pacientů škodí. Její dětští účastníci si dokázali udržet vlastní inzulín ještě další dva roky od zahájení studie. Zprávu o tom zveřejnil prestižní časopis The New England Journal of Medicine.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/2023 • 25 minutes, 18 seconds
Meteor: Meteor o největších blescích, albatrosech a zemském klimatu
Poslechněte si:01:01 Kde jsou nejdelší a největší blesky?10:56 Oxid dusnatý jako lék16:06 Obří sluneční bouře moderní éry25:55 Prosinec v zrcadle pranostik36:13 Proč albatrosi hledají vlny?43:50 Body zlomu zemského klimatuHovoří fyzička Ivana Kolmašová, astronom Michal Švanda nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Klima je příležitost čte Jan Kovařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/2023 • 54 minutes, 57 seconds
Magazín Experiment: V propojení kosmických technologií a byznysu je velký potenciál, věří organizátoři Czech Space Weeku
Až do soboty se v Praze a Brně koná 6. ročník festivalu Czech Space Week, kde se zájemci mohou seznámit s českými vesmírnými technologiemi a dalšími aktivitami. O víkendu si tak třeba mohli návštěvníci brněnské části festivalu vyzkoušet, jak vypadá simulace vesmírného prostředí například na mezinárodní vesmírné stanici.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/2023 • 3 minutes, 45 seconds
Magazín Experiment: Informuje, objedná, přesměruje. Pacienty volající do FN Motol bude vítat voicebot Irena
Fakultní nemocnice v Motole bude mít nového robota, přesněji řečeno voicebota. Po telefonu bude virtuální Irena pacientům pomáhat zodpovídat jejich dotazy týkající se nemocnice i jejich zdravotního stavu. Personálu by tak měla usnadnit jeho každodenní práci.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/2023 • 3 minutes, 43 seconds
Planetárium: Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků
Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/2023 • 43 minutes, 19 seconds
Studio Leonardo: Čínská vláda investuje ročně miliardy dolarů do dezinformačních kampaní
S cílem manipulovat s informacemi v internetových diskusích čínská vláda investuje ročně miliardy dolarů do dezinformačních kampaní. Kampaň běží i ve státních médiích a na oficiálních stránkách zastupitelských úřadů v zahraničí. Co je cílem těchto kampaní a lze je považovat za nástroj čínského diplomatického arsenálu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/2023 • 23 minutes, 12 seconds
Laboratoř: Nejmenší částice vzduchu mírně brzdí klimatickou změnu. Ve městech ale ničí zdraví
Nejmenší částice vzduchu o velikosti do 100 až 200 nanometrů dlouho vydrží v podobě aerosolů a můžou tak přispět k částečnému zmírnění klimatické změny. Materiáloví chemici z Vídně v nové studii upozorňují, že lepší znalost vzniku a chování aerosolů by mohla pomoci zpřesnit klimatické modely.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/2023 • 25 minutes, 46 seconds
Meteor: Meteor o elixíru mládí, předení koček a nekonečném požáru
Poslechněte si:01:09 Najdeme elixír mládí?12:24 Je světlo vlna, nebo částice?18:06 Obří sluneční bouře zachycená v grónském ledu31:43 Jak předou kočky?39:58 Když hoří zem ě pod nohamaHovoří mikrobioložka Helena Tlaskalová-Hogenová, astronom Michal Švanda nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/2023 • 53 minutes, 40 seconds
Otevřené hlavy: „Videohry jsou totálními uměleckými díly současnosti,“ říká hvězdný kurátor Hans Ulrich Obrist
Těžko vyslovit spojení současné umění, aniž by za rohem nečekal švýcarský kurátor Hans Ulrich Obrist. Od devadesátých let v neúnavném tempu o umění píše, vydává knihy a pořádá výstavy. Posledních 13 let se podílí na chodu věhlasné londýnské galerie Serpentine, kde propojuje současné umění mimo jiné s videohrami. V rozhovoru proto řešíme, co má společného Richard Wagner s Elden Ringem, proč má smysl dělat umění i uprostřed klimatické krize.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/2023 • 37 minutes, 4 seconds
Magazín Experiment: Letový provoz mohou řídit jen lidé s talentem orientace v prostoru a čase. Co všechno to obnáší?
Sobotní akce virtuálního řízení letového provozu Česká 30 se kromě desítek pilotů sedících doma u svých simulátorů zúčastnili také amatérští řídící letového provozu. Akce české divize virtuální letecké organizace IVAO se letos poprvé konala na Dopravní fakultě ČVUT v Praze. Tam působí také Stanley Schmidt z Ústavu letecké dopravy, kterého se reportéři Ondřej Vaňura a Martin Pařízek zeptali, jak náročné je řídit letový provoz a co je k tomu vlastně potřeba.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/2023 • 3 minutes, 26 seconds
Magazín Experiment: Pilotem nanečisto. Vojenské letecké simulátory připraví letce do bojových misí
Simulátory armádní techniky jsou dnes už neodmyslitelnou součástí výcviku pilotů nebo třeba posádky bojových vozidel. Armáda České republiky využívá takzvané full-mission simulátory, na jejichž vývoji spolupracuje s výrobci techniky. Věrně napodobují nejen samotné stroje, ale i prostředí konkrétního místa. Reportér Magazínu Experiment Michal Šafařík si vyzkoušel, jak se takové simulátory ovládají.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/2023 • 3 minutes, 35 seconds
Planetárium: Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/2023 • 40 minutes, 28 seconds
Leonardo Plus: Architektka: Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu
Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/2023 • 49 minutes, 15 seconds
Studio Leonardo: Hyperprotektivní rodič je riziko. Dítě si nezíská psychickou odolnost, shodují se experti
Děti jsou po narození zcela závislé na okolí. Jak ale postupně rostou, mnozí rodiče se ochrany nechtějí vzdát, odborníci je proto nazývají hyperprotektivními. Zdravá výchova by ale měla například zahrnovat i vystavení frustraci ze života. „To je totiž úplně v pořádku. Dítě získá psychickou odolnost,“ vysvětlují psycholožka Magdalena Lukasová a výzkumník Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/2023 • 23 minutes, 58 seconds
Laboratoř: Divocí koně snižují schopnost horských rašelinišť uklízet emise
Rašeliniště v australských horách mnohem hůře uchovávají uhlík, pokud po nich běhají divocí koně. I když rašeliniště pokrývají jen tři procenta zemského povrchu, je v nich uloženo kolem 30 procent světových zásob uhlíku, mnohem víc než v lesích.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/2023 • 25 minutes, 31 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment ŽIVĚ z akce Česká třicítka na pražské ČVUT
00:00 témata speciálu00:59 rozhovor s organizátorem akce Jindřichem Šiklem05:18 řízení letového provozu virtuálně09:54 výcvik dispečerů a rozhovor se Stanley Schmidtem13:30 simulátory české armády17:49 řízení letišť na dálku a rozhovor s Jakubem KrausemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/2023 • 21 minutes, 12 seconds
Meteor: Meteor o seismologii, strategii dravců a přežití konce světa
Poslechněte si:01:10 Co dokázala seismologie za 60 let?14:04 První železnice20:04 Lze věřit umělé inteligenci?34:51 Proč se dravci ukazují kořisti?43:13 Muž, který přežil konec světaHovoří geofyzik Jiří Zahradník, matematik Mirko Rokyta nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/2023 • 55 minutes, 14 seconds
Otevřené hlavy: Účinný aktivismus musí překračovat hranice států. Agnes Gagyi o východní Evropě, levici a klimatu
Socioložka Agnes Gagyi, která působí na univerzitě v Göteborgu, patří k výrazným hlasům nové generace evropské levice. Věnuje se sociálním hnutím ve střední a východní Evropě, jejich vztahu k celosvětové aktivistické scéně na západ i na jih, a otázkám geopolitické integrace našeho regionu. V rozhovoru se proto bavíme třeba o tom, jak souvisí rozšiřování Evropské unie včetně Česka se stále platnou ekonomickou hierarchií západního světa.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/2023 • 33 minutes, 10 seconds
Magazín Experiment: Moderní výuka může být dostupná všude, říká inovátorka. Její multimediální učebna se vejde do batohu
Kvalitní vzdělávání v 21. století často vyžaduje přístup k elektřině a internetu. Dostat je do nejodlehlejších míst teď už nemusí být nákladné, říká britsko-finská podnikatelka Yesika Aguilerová. Spolu s týmem dalších mladých lidí vyvinula například přenosnou multimediální učebnu s vlastní elektrárnou. Obojí se dá doslova sbalit na cesty letadlem nebo pěšky divočinou. Svoje vize představila tento týden na konferenci mladých inovátorů v Praze.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/2023 • 4 minutes, 20 seconds
Planetárium: Stromy předků: Genealogie čili rodopis a první putování za vůní lanýžů
Genealogie čili rodopis (4:22) – Mýty, omyly a novinky astronomie: 100 let planetárií (20:05) – Putování za vůní lanýžů, 1. část (25:37) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/2023 • 41 minutes, 10 seconds
Leonardo Plus: Terapeut Vojtko: Svěřování má své hranice. Něco z intimity by mělo zůstat tajemstvím i pro partnera
Lidé vytvářejí partnerské vztahy nejen kvůli zalíbení, ale i kvůli péči, do níž patří i vzájemné svěřování se. I to by ale mělo mít hranice. Když se jeden partner tomu druhému stane terapeutem, může to vytvořit řadu komplikací. „V tu chvíli nemá čas pro sebe, pro vlastní sebereflexi a neustále musí být v pozoru, co se tomu partnerovi nebo partnerce děje,“ popisuje příklad párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/2023 • 49 minutes, 17 seconds
Studio Leonardo: Čína omezuje výzkumníky, kteří se zabývají utlačováním Ujgurů. Ti ale našli způsob, jak to obejít
Ujgurové jsou v Číně stále utlačovanou menšinou, jejíž lidská práva stát bezohledně porušuje. Ačkoliv jim média už nevěnují tak velký prostor, vědci a výzkumníci se jimi zabývají neustále. Životu ujgurské menšiny se z velké části věnoval například mezinárodní projekt Sinofon, do kterého se zapojili i čeští vědci. Výzkumník Ondřej Kučera z Univerzity Palackého v Olomouci v pořadu Studio Leonardo shrnuje, jakým způsobem studie v těžko přístupných oblastech probíhají.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/2023 • 23 minutes, 50 seconds
Laboratoř: Mozek brankářů zpracovává zrakové a sluchové podněty rychleji, než je běžné
Fotbaloví brankáři se musí umět rozhodnout ve zlomku sekundy. Vědci z Dublin City University doložili, že hlavně proto sportovci tohoto zaměření vnímají a zpracovávají smyslové podněty jinak než ostatní populace, i než jejich spoluhráči z pole.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/2023 • 26 minutes
Magazín Experiment: Jaká je budoucnost biočipů? A budeme si brzy dělat řidičák ve virtuální realitě?
00:00 témata magazínu00:40 terénní biosenzor detekující bakterie v jídle04:55 události Týdne Akademie věd09:10 VR simulátor jízdy v autě12:48 recyklace vícedruhového textilu16:42 přenosná multimediální učebna s elektrárnouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/2023 • 21 minutes, 1 second
Meteor: Meteor o umělé inteligenci, nových zvířatech a plameňácích
Poslechněte si:01:08 Jak funguje umělá inteligence?11:52 Do nitra hmoty díky rentgenu17:10 Nová zvířata naší přírody28:18 Jak se bránit virům?35:00 Kamarádí se plameňáci?41:45 Lze odšpuntovat jezero?Hovoří matematik Mirko Rokyta, zoolog Jan Andreska nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/2023 • 54 minutes, 25 seconds
Otevřené hlavy: „Kvůli klimatické krizi žijeme v celosvětové filozofické laboratoři,“ říká filozof Brian Massumi
Možná už jste na pojem afekt narazili. Jsou to předvědomé smyslové počitky, na jejichž základě se formují emoce, které dokážeme pojmenovat. Afekty se zabývá směr současného myšlení, který má prsty nejen v umění nebo hudbě, ale taky queer teorii, feminismu či zkoumání politiky. Jakmile se o afekty zajímáte, nejspíš narazíte na texty filozofa Briana Massumiho. Spojuje abstraktní myšlení s prostorem a pohybem a ukazuje na úroveň zkušenosti ze světa, které si běžně nevšímáme.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/2023 • 39 minutes, 32 seconds
Magazín Experiment: Jak správně topit tuhými palivy? Osvojte si desatero správného topiče
Pevná paliva patří sice stále k nejdostupnějším zdrojům vytápění, ani jim se však nevyhnul nedávný rekordní nárůst cen energií. Navíc jsou zdrojem lokálního znečištění ovzduší a také přispívají ke klimatické krizi. Přitom jejich dopad na kvalitu ovzduší i změnu klimatu je možné omezit, a ještě přitom ušetřit. Jak na to, s tím poradí desatero, které vzniklo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/2023 • 4 minutes, 24 seconds
Magazín Experiment: Odhalí rez na suchu i pod hladinou. Čeští vědci upravují laboratorní spektrometr pro průmysl
Mohly by zjistit první známky rzi pod lakem aut anebo pod hladinou ponoru u lodí. Takzvané Mössbauerovy spektrometry dnes dokážou zjistit přesné chemické složení hornin nebo léků s obsahem železa, ale třeba taky odhalit falzifikáty starých obrazů. V industriální výrobě ovšem své uplatnění zatím nemají. Vědci z Univerzity Palackého proto dostali tříletý grant, aby tuto vědeckou laboratorní techniku připravili také pro průmysl.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/2023 • 4 minutes, 8 seconds
Planetárium: Mokré království. Rašeliniště Jizerských hor a vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka
Jizerskohorská rašeliniště (4:28) – Příběhy s trojkou na konci: Stěrače stírají (19:29) – Knihovnička: Náčelník (23:32) – Vzpomínka na astronoma Josipa Kleczka (27:42) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/2023 • 42 minutes, 11 seconds
Leonardo Plus: Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog
Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/2023 • 49 minutes, 54 seconds
Studio Leonardo: Civilizace, státy, komunity mají možnost ovlivnit zdraví jednotlivců, uvádí sociální epidemioložka
Absence sociálních kontaktů, nejisté bydlení nebo délka a kvalita vzdělávání. To vše ovlivňuje lidské zdraví. Společenské nerovnosti se odráží na kvalitě života populace a na psychickém i fyzickém zdraví jednotlivců. Jaký vliv na zdraví mají diskriminace a sociální nerovnosti nebo dostupnost veřejné zdravotní péče? V pořadu Studio Leonardo odpovídá sociální epidemioložka Dominika James Šeblová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/2023 • 24 minutes
Laboratoř: Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív konzumovali vodní rostliny
Mořské řasy a chaluhy jsou čím dál populárnější svou výživnou hodnotou i zdravotními účinky. Vědci z Glasgow a Yorku na vzorcích zubního kamene z 28 evropských archeologických nalezišť potvrdili, že těsně před nástupem zemědělství, asi před 8 tisíci lety, se vodní rostliny ve světě, včetně Evropy, konzumovaly běžně. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/2023 • 25 minutes, 27 seconds
Meteor: Meteor o zoologických zahradách, jaderné elektrárně a brontosaurovi
Poslechněte si:00:58 Příroda jako vášeň14:06 Výklad snů19:58 Jak se staví jaderná elektrárna?33:14 Jak velký byl brontosaurus?41:42 Příběh jedné přehradyHovoří zoolog Miroslav Bobek, fyzička Dana Drábová nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/2023 • 54 minutes, 56 seconds
Magazín Experiment: I biozemědělství někdy znamená pro přírodu víc škody než užitku. Jak pěstovat a neničit?
Jakékoli zemědělství je velký zásah do přírody, výjimkou není ani biozemědělství, které páchá obrovské škody na rozmanitosti druhů. Ukazuje to například výzkum vědců z cambridgeské univerzity publikovaný v roce 2018. Jak najít řešení udržitelné pro lidstvo i pro přírodu? Na to hledali odpověď nizozemští filmaři Karsten de Vreughd a Hidde Boersma. Na pražském festivalu populárněvědeckých filmů se s nimi setkal reportér Martin Srb. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/2023 • 4 minutes, 16 seconds
Otevřené hlavy: „Sociální sítě znají jen přátelství založená na podobnosti,” říká novomediální teoretička Wendy Chun
Kritikům technologií se někdy vyčítá, že nemají dostatečné technické znalosti. U Wendy Chun z kanadské Simon Fraser univerzity to neplatí, protože vystudovala jak anglickou literaturu, tak systémové inženýrství. Ve své práci propojuje kritickou teorii, otázky moci nebo dohledu s důslednou znalostí statistiky a vnitřku sociálně-mediální mašinérie, v níž se odehrává část života. V rozhovoru jsme kromě myšlenkových kořenů silicon valley rozebírali i vztah nových médií a těla.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/2023 • 29 minutes, 21 seconds
Magazín Experiment: Změna času není přirozená. Přechod na letní čas víc bolí naše tělo i psychiku, vysvětluje psycholog
V noci ze soboty na neděli skončil letní čas a všichni jsme si museli přeřídit hodinky o jednu hodinu nazpátek. Původně střídání času šetřilo elektrickou energii, šlo především o efektivnější využívání přirozeného světla. Jak ale taková změna působí na lidské tělo? Právě světlo a jeho pravidelné střídání je totiž pro náš biorytmus klíčovým faktorem.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/2023 • 3 minutes, 21 seconds
Planetárium: Nová hnízdiště pro rarohy velké a jantar, zkamenělé slzy pravěkých stromů
Hnízdiště pro rarohy velké (4:21) – Procházka listopadovou oblohou (20:48) – Jantar: Zkamenělé slzy pravěkých stromů (25:59) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/2023 • 40 minutes
Leonardo Plus: Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Studenti dostávají povolávací rozkazy
Věda a výzkum jsou v Izraeli velmi podporovanými obory. Izrael do nich investuje přes 5,5 procenta HDP, což je v žebříčku celosvětových výdajů významný podíl. Výzkum se ale s probíhajícím konfliktem zastavil. „Většina mých studentů jsou povolaní, čekají buďto na hranici Libanonu, nebo na hranici Gazy,“ popisuje česko-izraelský vědec a pedagog Jakub Abramson z Weizmannova institutu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/2023 • 49 minutes, 41 seconds
Studio Leonardo: Nejsme odsouzeni k zániku. Ještě není pozdě změnit současnou trajektorii, říká biochemik Hessen
„Největší hrozbou pro naši planetu je domněnka, že ji zachrání někdo jiný.“ Těmito slovy zakončuje své přednášky host Studia Leonardo, expert na koloběh uhlíku v přírodě Dag Hessen, který působí jako profesor na Univerzitě v Oslu. Co můžeme čekat v dalších 30 letech na planetě, která ztrácí biodiverzitu a stále se ohřívá? V norské metropoli s ním natáčel redaktor Jakub Lucký.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Laboratoř: Neandrtálské geny v nás zvyšují citlivost na bolest. Vědci to vyčetli ze staré DNA
Lidé, kteří jsou nositeli tří variant jednoho konkrétního genu zděděného od neandrtálců, jsou citlivější na bolest. Přišel na to mezinárodní tým vedený badateli z University College London. Tento gen je základem neuronů, které zachycují signál z poškozené tkáně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/2023 • 25 minutes, 52 seconds
Magazín Experiment: Jak drony pomáhají vyhledat zdroj radioaktivního ohrožení? A jaký vliv má na člověka změna času?
00:00 témata magazínu00:45 autonomní drony s detekcí radiace04:48 rozhovor s Karlem Prchalem z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži09:08 střídání letního a zimního času12:29 částečné zatmění Měsíce16:40 vliv biozemědělství na příroduVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/2023 • 21 minutes, 1 second
Meteor: Meteor o tekuté krajině, ostravském uhlí a tlustých opicích
Poslechněte si:01:04 Matematika jako vášeň16:22 Objev uhlí na Ostravsku23:07 Listopad v zrcadle pranostik32:20 Existují tlusté opice?41:04 Život na senzitivních jílechHovoří matematik Mirko Rokyta nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/2023 • 54 minutes, 58 seconds
Otevřené hlavy: „Lidé v raných společnostech byli politicky vyspělejší, než jsme my,” říká archeolog David Wengrow
Specialitou archeologa Davida Wengrowa je stavět omílaná tvrzení o dějinách lidstva na hlavu. V knize Dawn of Everything, kterou napsal s Davidem Graeberem, je terčem představa, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou takzvaní lovci a sběrači nabídnout demokracii víc, než starověké Řecko? V rozhovoru jsme řešili nenápadnou historickou každodennost vymazanou uctíváním vladařů, sociální experimenty původních obyvatel Ameriky i pozoruhodné nálezy na Moravě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/2023 • 29 minutes, 47 seconds
Magazín Experiment: Na brněnské farmě pomáhá robot-agronom. Kontroluje rostliny, rozeznává choroby a monitoruje úrodu
Na brněnském festivalu kutilů a vynálezců Maker Faire byl k vidění také robotický farmář Fravebot. Na jeho vývoji se podílejí i brněnští zemědělci. Reportéři Magazínu Experiment se byli podívat přímo na jejich farmě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/2023 • 3 minutes, 31 seconds
Magazín Experiment: Nedělá chyby, ale neumí improvizovat. Americký pár si místo spoluhráče vyrobil robotického bubeník
Na festivalu Maker Faire, který se konal o víkendu, určitě nikdo nepřehlédl, a hlavně nepřeslechl třímetrového robotického bubeníka Maxe. Hraje s ním skupina Ponytrap, která si ho taky sama vyrobila.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/2023 • 3 minutes, 22 seconds
Planetárium: Meandry a uran: Ploučnice v proměnách času a pterosauří vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara
Řeka Ploučnice v proměnách času (4:24) – Historické souvislosti: Válčit s Bohem (21:43) – Nebe plné pterosaurů a vzpomínka na paleontologa Oldřicha Fejfara (27:37)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/2023 • 42 minutes, 41 seconds
Leonardo Plus: Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka
Vítězné náměstí bylo navrženo před sto lety. Projekt architekta Antonína Engela na zástavbu Dejvic se datuje do roku 1924. Ústředním bodem mělo být kruhové náměstí, kterému se začalo říkat „Kulaťák“. Původně měl uprostřed plochy stát obelisk, dnes jím projíždí tramvaje. Náměstí ovšem čeká proměna. „Ke stoletému výročí si tato část nadělí novou zástavbu na bázi konceptu profesora Engela,“ říká architektka Zuzana Pešková z ČVUT.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/2023 • 48 minutes, 57 seconds
Studio Leonardo: Hispánští farmáři nemají stejná práva. V Kalifornii pracují na polích i děti, upozorňuje historička
Po celá staletí funguje kalifornské zemědělství díky práci Mexičanů a dalších latinskoamerických, ale i asijských národností. Doposud ale nemají stejná práva jako ostatní lidé pracující v zemědělství. „Nevztahuje se na ně řada federálních zákonů, takže třeba nejsou chráněni proti přesčasům, mají výjimky pro dětskou práci,“ vysvětluje Sarah Waldová, literární historička z Univerzity v Oregonu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/2023 • 24 minutes, 1 second
Magazín Experiment: ŽIVĚ z Maker Fairu v Brně: Robotický bubeník Max, farmář Fraverbot i myoelektrické protézy rukou
00:00 témata magazínu00:52 rozhovor s Vojtěchem Kolaříkem z Maker Faire05:29 třímetrový robotický bubeník Max08:55 rozhovor s Hubertem Trýskou a Františkem Zerzáněm z Z-Bionics12:48 robotický farmář Fravebot16:39 rozhovor s Adamem Otáhalem a Janem Tomanem z CanSatVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/2023 • 20 minutes, 17 seconds
Laboratoř: Myš slyší podobně jako člověk. Vědci to zkusí využít proti stárnutí sluchu
Myši potřebují k přežití dobrý sluch. Nový výzkum pod vedením vědců z Univerzity Johnse Hopkinse dokládá, že když jsou tato zvířata vystavena různým zvukům najednou, mají dobře propojenou pravou a levou hemisféru. U hluchých myší takové propojení nenašli.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/2023 • 25 minutes, 54 seconds
Meteor: Meteor o tajných agentech termitů, putování rostlin a genetikovi s DNA
Poslechněte si:00:54 Genetika jako vášeň16:11 Vynález žárovky22:13 Tajní agenti mezi termity29:55 Jak rostliny putují mezi kontinenty?42:17 Lze bojovat s lávou pomocí výbušniny?Hovoří genetici Jan a Václav Pačesovi, biolog Jaroslav Petr nebo botanička Helena Štorchová. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/2023 • 54 minutes, 58 seconds
Otevřené hlavy: „Budoucnost bude patrně hodně pitomá,“ říká kritik technologií Max Read
Max Read glosuje technologicko-společenské dění s výmluvností spisovatele, hloubkou analytika a zanícením geeka. Jeho newsletter Read Max patří k nejlepším místům, kde si číst o sociálních sítích, byznysových změnách v Silicon Valley nebo umělé inteligenci. A taky filmech a knížkách, protože Read je nejen novinář, ale taky scenárista a velký fanoušek všeho popkulturního.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/2023 • 24 minutes, 59 seconds
Magazín Experiment: Nasadíme astronomii uši, popisují astrofyzikové novou metodu výzkumu vesmíru
Výzkum gravitačních vln a špičkových astronomických technologií se přiblíží k českým hranicím. V saské Lužici vyroste nové německé výzkumné centrum pro astrofyziku. Pomůže to nejenom německé, ale i české a polské vědě, říká astrofyzik z Německého elektronového synchrotronu Christian Stegmann, představitel vznikajícího Německého centra pro astrofyziku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/2023 • 4 minutes
Magazín Experiment: Půjčí si váš vzhled, ale přemýšlí sám. Digitální dvojče bude mít časem každý, věří experti na AI
Povídat si sám se sebou, a přitom nevědět, co mi moje digitální dvojče odpoví. I to umí umělá inteligence, která byla hlavním tématem letošního Týdne inovací. Velkou pozornost poutal právě personalizovaný avatar, který může být digitální kopií například nějaké známé osobnosti, která ovšem komunikuje podle sebe. A pro začátek to tvůrci vyzkoušeli sami na sobě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/2023 • 3 minutes, 38 seconds
Planetárium: Ománem šly dějiny: vědci, pěstní klíny a kamenné pyramidky. Paleontologova dobrodružství v Maroku
Omán: Archeologové v pouštích jižní Arábie (4:22) – Astronomie: Přijdeme jednou o Měsíc? (22:11) – Zkamenělý pravěk Maroka, 2. část: Paleontologova dobrodružství (27:41) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/2023 • 39 minutes, 33 seconds
Leonardo Plus: „Chcete mít spolu děti? Vždyť ona je postižená.“ Lidé s hendikepem bojují s předsudky, říká Vojtko
Po emocích, intimitě a partnerství touží lidé bez rozdílu, ale někteří to mají těžší. Ať už kvůli předsudkům, nebo proto, že o nich rozhoduje někdo druhý. Čím si ve vztazích procházejí lidé s hendikepem a jejich partneři? „Mnoho mých klientů na terapii vysvětluje, že se musí vypořádávat se svým okolím. Panují mýty, že tito lidé nejsou sexuálními bytostmi,“ vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/2023 • 49 minutes, 45 seconds
Studio Leonardo: Káva má kromě kofeinu i 2000 účinných látek. Za den můžete vypít až šest šálků, tvrdí lékař
Káva byla v historii považována za ďáblovo dílo i buržoazní přežitek. Ještě v minulém století se o ní studenti medicíny učili, že patří mezi zlozvyky. To se změnilo až na přelomu tisíciletí. „Káva je úžasný nápoj, který ve správné dávce okolo čtyř až šesti šálků denně a dvě až tři sta miligramů kofeinu má pozitivní účinky,“ vysvětluje lékař Pavel Kohout.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/2023 • 23 minutes, 38 seconds
Laboratoř: Umělá inteligence pomáhá s ochranou ptáků. Rychle třídí data
Umělá inteligence začíná být užite čným nástrojem při studiu ekologie, chování a vztahů v ptačích společenstvech. Například americká Cornellova univerzita s pomocí AI zpracovává údaje od více než 900 tisíc pozorovatelů ptáků, chtěla by tak lépe zacílit ochranu ptáků.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/2023 • 25 minutes, 56 seconds
Magazín Experiment: Transplantace plic v podání těch nejlepších. Nahlédněte s námi přímo na operační sál v Motole
00:00 témata magazínu00:39 reportáž z transplantace plic04:38 Ondřej Viklický z IKEMu o budoucnosti transplantací08:40 největší raketa českých studentů12:20 uměle-inteligentní digitální dvojče15:56 Výzkumné centrum pro astrofyziku v LužiciVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/2023 • 19 minutes, 54 seconds
Meteor: Meteor o vlčí smečce, chuti chobotnic a vědci na Marsu
Poslechněte si:01:14 Mars jako vášeň14:23 Má vlčí smečka vůdce?21:17 První český přístroj v kosmu26:48 Proč potravinám škodí kyslík?34:38 Vnímají chobotnice chuť chapadly?43:32 Prérie vrací úderHovoří geofyzik Petr Brož, chemik Jan Havlík nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/2023 • 55 minutes, 16 seconds
Magazín Experiment: Padá antihmota k zemi stejně jako hmota? Fyzikům z CERNu se podařil jedinečný experiment
Na antihmotu působí gravitace stejně jako na obyčejnou hmotu. Zjistili to vědci z evropského výzkumného centra CERN. Antičástice se navzájem přitahují, přestože mají úplně opačné vlastnosti než běžné částice. Jak na to vědci přišli a proč je výsledek jejich pokusu důležitý i pro další bádání o tom, jak funguje vesmír? Fyzika Franka Simona z technologického institutu v Karlsruhe (KIT), předsedy experimentální komise LHC v CERN, se ptal vědecký reportér Martin Srb.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/2023 • 4 minutes, 9 seconds
Magazín Experiment: Mobil bez bakterií a fasáda bez graffiti. Brněnští vědci představili samočisticí povrchy
Páteční noc byla pro české výzkumníky sváteční. Už po devatenácté totiž připravili Noc vědců a na ní přes dva tisíce experimentů, přednášek, výstav a prohlídek. To vše pro desetitisíce návštěvníků, mezi kterými byl i reportér Experimentu Michal Šafařík. Ten se vypravil na brněnské Vysoké učení technické, kde ho – stejně jako další návštěvníky – zaujaly hlavně samočisticí materiály z expozice tamní chemické fakulty.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/2023 • 3 minutes, 58 seconds
Planetárium: Zkamenělý pravěk Maroka: trilobiti, další fosilie v poušti a pár zajímavostí z historie kalendáře
Zkamenělý pravěk Maroka, 1. část: Svět trilobitů (4:18) – Historie: Příběh streptomycinu (20:33) – Knihovnička: Když Brnem táhli mamuti (25:40) – Z dějin kalendáře (30:31) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/2023 • 41 minutes, 50 seconds
Leonardo Plus: Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představy, míní historička
Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) vydat. Pro širší restart je ale mimo jiné důležité, aby se Česko například odstřihlo od dotační ekonomiky. „Dotace deformují trh. Podnikatelé si to moc dobře uvědomují, ale samozřejmě je využívají, pakliže hrají v jejich prospěch,“ domnívá se historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/2023 • 48 minutes, 35 seconds
Studio Leonardo: Předsudky jsou pro duševně nemocného mnohdy horší než samotná diagnóza, upozorňuje výzkumník
Povědomí o duševních onemocněních se v posledních desetiletích v Česku výrazně zvýšilo, ale stále přetrvávají předsudky vůči lidem, kteří se s nimi potýkají. Přitom zkušenost s duševní poruchou má u nás skoro polovina populace. „Lidé nepečují o své duševní zdraví. A pokud se u nich nebo u jejich blízkých duševní onemocnění objeví, tak ho vůbec nejsou schopni poznat,“ říká Petr Winkler, ředitel Národního ústavu duševního zdraví.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/2023 • 27 minutes, 52 seconds
Laboratoř: Kosatky hrají divokou hru se sviňuchami, dál přitom konzumují ryby
Tichomořský klan kosatek z oblasti kolem Vancouveru a Seattlu patří k ohroženým populacím. Zbývá už jen 75 jedinců ve třech rodinných skupinách. Nová studie uvažuje o tom, proč a jak trápí mláďata jiného druhu kytovce, sviňuchy. Vědci to považují za kulturní fenomén.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/2023 • 25 minutes, 24 seconds
Magazín Experiment: Kam se poděli šumavští pstruzi? Vědci mapují původní lokální rybí populaci
00:00 témata magazínu00:30 Noc vědců04:25 jak funguje DotPad?08:30 mapování pstruhů na Šumavě12:30 čím je specifický český pstruh?16:30 experimenty s antihmotouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/2023 • 20 minutes, 37 seconds
Meteor: Meteor o světélkující sepiole, pekle na Venuši a fotce s dinosaury
Poslechněte si:01:03 Dinosauři jako vášeň13:43 Záměrný přenos cholery18:58 Kde se na Venuši vzalo peklo?31:16 Proč světélkuje sepiola?41:41 Není kouře bez ohněHovoří paleontolog Vladimír Socha, astronom Zdeněk Mikulášek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Geostorky Petra Brože čte Jan Meduna.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/2023 • 54 minutes, 49 seconds
Magazín Experiment: Odolá teplotám až 1000 °C a hodí se i pro 3D tisk. V Liberci vyvinuli nový žáruvzdorný materiál
Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit životnost konstrukcí při požáru. Zvyšuje tak šance na záchranu lidí i bezpečnost hasičů. Nový geopolymerní kompozit vydrží teploty až 1000 °C a před požárem už chrání například ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích. A testují ho i krajští profesionální hasiči ve speciálním výcvikovém kontejneru v Raspenavě na Liberecku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/2023 • 3 minutes, 58 seconds
Magazín Experiment: Antivirus pro vaše informace. Česká aplikace vás upozorní na dezinformační články
Potkali se v roce 2020, když je týdeník Euro zařadil mezi dvacítku nejtalentovanějších Čechů do dvaceti let. Tři čeští studenti se zájmem o umělou inteligenci dali hlavy dohromady a vyvinuli aplikaci, která pomáhá uživatelům upozornit na dezinformace ve zpravodajských článcích. Díky Verifee si tak může kdokoli ověřit, jestli zprávě, kterou zrovna čte, může důvěřovat, nebo by si měl informace raději ještě ověřit.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/2023 • 3 minutes, 56 seconds
Planetárium: Obrazy z pravěké keramiky, Kristiánova legenda a její význam pro historii: co bychom bez ní nevěděli
Obrazy z pravěké keramiky a jejich možný význam (4:21) – Procházka říjnovou oblohou (21:11) – Stále záhadný Kristián, 2. část: Co kdyby byl mladší, než se říká? (26:38) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/2023 • 41 minutes, 13 seconds
Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč mají staří lidé větší uši a nos než ostatní?
Všimli jste si toho někdy? Také vám to vrtalo hlavou? Dožívají se snad vysoké věku jen lidé s velkýma ušima a nosem? To rozhodně ne. Jak to tedy je? Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/2023 • 3 minutes, 43 seconds
Studio Leonardo: Umění pomáhá společnosti myslet kolektivně. To se hodí v debatě o nutné změně, říká skotský režisér
Divadlo, film, literatura a další kulturní kanály nabízejí dobrý prostor i prostředky, jak mluvit o složité a vnitřně rozporuplné problematice změny klimatu. To je pro lidi ve výsledku možná důležitější než grafy emisí nebo popisy nových technologií. Jaká úskalí však číhají při uměleckém zpracovávání takové problematiky? A jak se mají divadla připravit na nové klimatické podmínky – a proč vlastně?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/2023 • 23 minutes, 54 seconds
Laboratoř: Vražedná matematika. Vědci popsali, jak masožravky mění tvar podle kořisti
Botanici a matematici z Oxfordu spojili síly, aby prozkoumali, jak láčkovky, masožravé rostliny původem z jihovýchodní Asie, přizpůsobují svůj vzhled hmyzu, který konzumují. Ze studie plyne, že na úpravách svého zažívacího ústrojí nešetří.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/2023 • 25 minutes, 41 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: K čemu slouží hluková mapa dálnice? A jak naučit mobil poznat dezinformace?
00:00 témata Magazínu Experiment;00:43 hluková mapa dálnice D1;04:58 rozhovor s Vítězslavem Křivánkem, autorem mapy;09:15 aplikace odhalující dezinformace;13:11 3D modely orgánů;17:16 nový žáruvzdorný materiálVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/2023 • 21 minutes, 22 seconds
Meteor: Meteor o ropě na Marsu, potravě z virů a nejstarším organismu
Poslechněte si:00:48 01:05 Najdeme na Marsu ropu?15:55 Vznik automobilky Škoda21:54 První forma života požírající viry28:13 Říjen v zrcadle pranostik37:21 Nejstarší živý organismus44:31 Elegantní pohyb medúzHovoří astronom Jaroslav Klokočník, geolog Václav Cílek nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Hledání Petra Kulhánka a kol. čte Libor Vacek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/2023 • 54 minutes, 58 seconds
Magazín Experiment: Med od včel z pražského letiště má kvalitu jako z horských luk, ukázala analýza
Hlídat kvalitu ovzduší na letišti Václava Havla na pražské Ruzyni pomáhá už 12 let několik stovek tisíc včel. A včelaři z jejich plástů stáčejí každoročně až několik desítek kilogramů medu. Ten je navíc podle odborných rozborů velmi kvalitní.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/2023 • 3 minutes, 28 seconds
Magazín Experiment: Se záchranou severního bílého nosorožce mohou pomoci i muzea po celém světě
Mezinárodní vědecké konsorcium BioRescue pokračuje ve snaze zachránit populaci nosorožce bílého severního. Poslední dvě samice žijí od roku 2009 v rezervaci v Keni. Nově budou experti spolupracovat s americkou genetickou společností Colossal Biosciences, která by měla pomoci rozšířit genetickou rozmanitost vytvářených embryí. Poslechněte si rozhovor s Přemyslem Rabasem, ředitelem Safari Parku Dvůr Králové, který záchranu nosorožců koordinuje.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/2023 • 4 minutes, 2 seconds
Planetárium: Když Brnem táhli mamuti: galerie Zdeňka Buriana v Pavilonu Anthropos a spor o Kristiánovu legendu
Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (4:38) – Historické souvislosti: Bhárat, Indie... a zase Bhárat (19:01) – Stále záhadný Kristián, 1. část: Legenda (24:31) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/2023 • 41 minutes, 47 seconds
Leonardo Plus: Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů
Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle, na některých místech planety naopak silné deště a záplavy. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Za horky ale nestojí jen spalování fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého, ale paradoxně i hromadné odsiřování. „Malinké kapičky kyseliny sírové vytváří vzduch bělejší, a tak na zem dopadne méně slunce,“ vysvětluje Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/24/2023 • 48 minutes, 55 seconds
Studio Leonardo: Mladí lidé potřebují lepší východisko než bezmoc, říká expert na klimatické vzdělávání k roli škol
Podle hned několika sociologických průzkumů považují náctiletí Češi a Češky změnu klimatu za závažný problém a zdroj svých obav z budoucnosti. Kvůli tomu pociťují významněji bezmoc, strach a smutek. Tyto negativní emoce se dále prohlubují kvůli útržkovitým informacím o problematice změny klimatu a o možných opatřeních na zmírnění jejích dopadů. Jak jim s takovou situací mohou pomoci české školy – a jak jim skutečně pomáhají?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/2023 • 23 minutes, 54 seconds
Laboratoř: Většina mikroplastů, které za deště natečou z měst do řek, pochází z pneumatik, zjistili vědci
Až 95 procent mikroplastů, které se dostávají do řek a potoků s dešťovou vodou, vzniká otěrem pneumatik. Důvodem je obsah kolem 2500 různých chemikálií z jejich výroby. Dokládá to čerstvý výzkum australských expertů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/2023 • 25 minutes, 45 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak si jeskyňáři představují budoucnost? A pomůžou muzea k záchraně nosorožců?
00:35 speleologický průzkum Macochy;04:48 posun speleologie od dob Absolona;08:52 záchrana genofondu nosorožce bílého;12:52 letištní včelstva;16:18 AquaConSoil, konference o čistotě půdyVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/2023 • 20 minutes, 7 seconds
Meteor: Speciál: 60 let Meteoru z Divadla Járy Cimrmana
Vědci vzpomínají na své začátky v Meteoru a hovoří o pokroku svého oboru.01:56 Astrofyzik Jiří Grygar07:47 Botanik Václav Větvička12:37 Herec Jaromír Meduna20:19 Genetik Václav Pačes23:58 Neurolog František Koukolík28:27 Biolog Jaroslav Petr34:17 Mikrobioložka Blanka Říhová41:28 Cimrmanologové Miloň Čepelka a Zdeněk SvěrákVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/2023 • 54 minutes, 34 seconds
Magazín Experiment: Mobil či kreditka zabezpečené tak, že je nepřelstí ani superpočítač? Pracujeme na tom, tvrdí experti
Platební karty, čipové zámky ve dveřích nebo čipy v autech – to všechno musí být zabezpečené proti hackerům. S vývojem nových technologií to je ale čím dál složitější. Odborníci na šifrování si to uvědomují a snaží se na rizika budoucnosti připravit. Vyvíjejí takový způsob šifrování, aby i jednoduché zařízení odolalo útokům z kvantových superpočítačů. Jak to dokážou? Poslechněte si rozhovor Martina Srba s Peterem Schwabem z institutu Maxe Plancka pro zabezpečení a soukromí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/2023 • 4 minutes, 4 seconds
Magazín Experiment: Objev plzeňských vědců: Propojit vhodného dárce a příjemce kostní dřeně bude zase o něco snazší
Najít pro pacienta s hematoonkologickým onemocněním vhodného dárce není jednoduché. Lékaři se rozhodují podle mnoha kritérií. Nové parametry, které by výběr dárce ještě více zpřesnily, hledají vědci z Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Ve spolupráci s bioanalytiky z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity se jim povedlo jeden specifický biomarker najít.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/2023 • 4 minutes, 5 seconds
Planetárium: Ústecké objevy: jak se dostat k lithiu, barokní dveře v muzeu a další nálezy depozitární archeologie
Lithium a ústecká univerzita (5:25) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Výtrysky a sluneční vítr (19:08) – Barokní dveře a další objevy depozitární archeologie (24:44) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/2023 • 38 minutes, 39 seconds
Leonardo Plus: Konvalinka: Neškodná přírodní látka? Úplná pitomost. I odvar z třezalky může odbourávat účinky léků
Není léku, který by neměl vedlejších účinků. Vědci se je snaží popisovat stejně dobře jako účinky záměrné. Ty neočekávané ovšem nemusí být vždy negativní a třeba přírodní látky nemusí být vždy pozitivní. „Například třezalka zrychluje odbourávání některých látek v organismu, takže pokud třeba berete pravidelně některé léky, dáte si na ně odvar z této byliny, tak přestanou fungovat,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/2023 • 49 minutes, 36 seconds
Studio Leonardo: Poslechněte si první díl rozhovoru
Káva je po ropě druhou nejprodávanější komoditou na světě. Kávovníková semena se považují za ovoce a obsahují mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost. Ne všechny země si ale v minulosti černý aromatický nápoj oblíbily. „Král Gustav III. vzal dva zločince a do jednoho z nich naléval 30 šálků kávy denně a do druhého 30 šálků čaje,“ vypráví lékař Pavel Kohout.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/2023 • 23 minutes, 25 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Co je kryprografie, jak se léčí leukémie a jak se hledají dárci kostní dřeně
00:00 témata magazínu00:30 dárcovství kostní dřeně04:30 hledání biomakerů08:50 léčba leukémie11:30 3D modelování staveb14:15 vedra a léky17:30 co je kryptografie?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/2023 • 21 minutes, 38 seconds
Laboratoř: Houby drží v podzemí až třetinu ročního objemu světových emisí. Uhlík teče vlákny jako potrubím
Houby spojené s kořeny stromů dokážou vázat až třetinu emisí vzniklých spalováním fosilních paliv na světě za rok. Spočítal to mezinárodní tým vědců v čele s univerzitou v britském Sheffieldu. Sítí houbových vláken za rok projde kolem 13 gigatun uhlíku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/2023 • 24 minutes, 21 seconds
Magazín Experiment: Darovat kostní dřeň je čím dál jednodušší. Stačí čtyři hodiny a můžete někomu zachránit život
Přestože je v registrech po celém světě více než 40 milionů lidí, pro každého čtvrtého pacienta se podle odborníků vhodný dárce nenajde. Nejčastěji se dnes krvetvorné buňky získávají separací ze žilní krve, podobně jako při odběru krevní plazmy. Samotný odběr ve finále podstoupí přibližně jedno procento dárců – jsou to ti, u kterých se najde mezi dárcem a pacientem shoda. Ladislav Habán to štěstí měl – jeho krev může někomu dát šanci na uzdravení.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/2023 • 3 minutes, 46 seconds
Meteor: Meteor o kosmické elektrárně, tažných ptácích a zobrazení elektronů
Poslechněte si:00:48 Vybudujeme v kosmu solární elektrárnu?13:45 Mají krokodýli rádi dětský pláč?20:05 Jak zabránit infarktu?25:44 Shluky elektronů na vlastní oči34:00 Kam odlétají čeští ptáci?40:21 Dron proti nemocemHovoří fyzik Jakub Holovský, biolog Jaroslav Petr nebo ornitolog Zdeněk Vermouzek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Hledání Petra Kulhánka a kol. čte Libor Vacek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/2023 • 50 minutes, 20 seconds
Magazín Experiment: Sází, pleje, zalévá i sklízí. Autonomní zemědělský robot by mohl člověka nahradit už za několik let
Zemědělcům usnadňují práci stále modernější stroje. Budoucnost bude ale zřejmě patřit robotům, které budou dělat všechnu práci zcela samy. Jeden takový představili zemědělci na poli u Demonstrační a výzkumné stanice v pražské Troji. Takzvaný Roboton připomíná pásové vozidlo, funguje na solární energii a umí prakticky všechno, co zemědělec potřebuje.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/2023 • 4 minutes, 3 seconds
Magazín Experiment: Robotičtí delfíni v akváriích nejsou řešení, říká německá bioetička. Jak může AI škodit zvířatům?
Technologie samy o sobě planetu nezachrání. Je v nich příliš silný otisk toho, jak lidé většinou uvažují o světě. Umělá inteligence proto může ubližovat zvířatům a diskriminovat je, říká odbornice na etiku Leonie Bossertová z univerzity v německém Tübingenu. Problém je v tom, že máme morální hodnoty příliš zahleděné do sebe. „Antropocentrismus v etice znamená, že jenom lidé mají přímou morální hodnotu. Všechno ostatní posuzujeme podle toho, jestli nám to přináší užitek.“Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/2023 • 4 minutes, 5 seconds
Planetárium: Indická cesta do vesmíru, touha po tmavém nebi a rady zkušeného astronoma
Indická cesta do vesmíru (4:35) – Historie: Joe Valachi a porušení omerty (19:05) – Kniha měsíce: Katáriové. Impérium lovců mamutů (23:34) – Touha po tmavém nebi (28:21) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/2023 • 41 minutes, 56 seconds
Planetárium: Joe Valachi a porušení omerty aneb Komu říkají mafiáni pentito?
Členové mafiánských klanů newyorského podsvětí měli ve svých rodných listech často obce jako Corleone, Palermo a podobné. Jak mafie funguje se však dlouho příliš nevědělo.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/2023 • 3 minutes, 47 seconds
Studio Leonardo: Ponižování a nepřiměřené nároky. Šikana probíhá i mezi učiteli, upozorňuje expertka
Téměř na každé české základní a střední škole se vyskytují běžné nebezpečné jevy včetně šikany. Během školní docházky se s ní setká nezanedbatelné množství žáků, což může negativně ovlivnit jejich vývoj. Nedávný výzkum ukázal, že šikana bují i mezi pedagogy samotnými a na rozdíl od šikany v dětském kolektivu se příliš neřeší. „Často jde o verbální útoky jako opakované excesivní upozorňování na chyby či kladení nepřiměřených nároků,“ popisuje expertka Lenka Kollerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Vědecky prověřená obuv. Robot na poli. Zvířata a umělá inteligence
00:00 témata magazínu00:36 testování bezpečnosti obuvi04:47 diagnostika pohybového aparátu08:44 zemědělský robot Roboton12:48 termokontroly leteckých konstrukcí16:18 zvířata a umělá inteligeceVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/2023 • 20 minutes, 22 seconds
Laboratoř: Mladé stromy v tropech si drží distanc od starších. Les je pak rozmanitější a zdravější
Na tropickém ostrově uprostřed Panamského průplavu vědci měřili vzdálenost mezi rodičovskými stromy a semenáčky téhož druhu. Zjistili, že je obvykle větší, než kam doputují semena. Výsledkem je zdravější les s větší druhovou pestrostí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/2023 • 25 minutes, 37 seconds
Meteor: Meteor o chemických vazbách, DNA ve špercích a zelených mužíčcích
Poslechněte si:01:13 Nový druh vodíkové vazby12:50 Proč na sebe housenka láká predátora?21:16 Strojová výroba papíru27:20 Lze přečíst DNA ze starých šperků?34:30 Podivné letní počasí42:24 Jsou zelení mužíčci žlutí?Hovoří chemik Pavel Hobza, genetik Jan Pačes nebo meteorolog Martin Novák. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Hledání Petra Kulhánka a kol. čte Libor Vacek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/2023 • 54 minutes, 45 seconds
Planetárium: Podnikavý kočí, podvržené pravěké písmo z Žatecka a devadesátiny tajemné lochneské nestvůry Nessie
Podvržené pravěké písmo z Žatecka (4:19) – Procházka zářijovou oblohou (16:24) – Devadesát let od prvního široce publikovaného setkání s lochneskou nestvůrou (21:40) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/2023 • 39 minutes, 27 seconds
Laboratoř: Lososy zabíjela srážková voda z měst. Zachránila je biočistička na předměstí
Losos kisuč, běžný v Pacifiku, patří k ohroženým druhům ryb. Badatelé z univerzity v americkém státě Washington přišli na to, že když biologicky přečistí srážkovou vodu, která ve městě nabír á jedovaté látky, přispějí tím výrazně k přežití lososího potěru, ryby jen byly menší.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/2023 • 25 minutes, 43 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Češi dobývají vesmír! Představujeme ambiciózní tuzemské vesmírné mise
00:00 témata magazínu00:26 kosmické aktivity a rozhovor s Ondřejem Švábem04:35 sonda s vlastním motorem Lvice208:08 první český dalekohled a družice Quvik11:27 mise za poklady nebes a družice Slavia14:45 družice Remec a galaktické záření18:20 předpověď tornád a družice SovaVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/2023 • 21 minutes, 58 seconds
Meteor: Meteor o tureckém zemětřesení, zraku hadů a programovatelném organismu
Poslechněte si:01:13 Bude se opakovat turecké zemětřesení?11:40 Září v zrcadle pranostik19:54 Srdce v podchlazení25:42 Očkování proti covidu35:00 Jak vidí hadi?42:30 První programovatelný organismusHovoří geolog Jiří Zahradník, imunolog Václav Pačes nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Hledání Petra Kulhánka a kol. čte Libor Vacek.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/2023 • 54 minutes, 30 seconds
Magazín Experiment: Hermafrodit, který vidí kůží. Američtí vědci odhalili, jak pyskoun korunkatý mění svoji barvu
Pyskoun korunkatý je ryba ze západního Atlantiku. Může měřit skoro metr a vážit až 11 kilo. Jeho tělo bývá zbarvené oranžově, barvu ale dokáže rychle změnit. Američtí vědci nyní zjistili, jak to dělá. Pyskoun podle nich umí prostřednictvím buněk pokožky získat informace o prostředí, ve kterém se pohybuje. Účelem rychlé změny barvy je ochrana a maskování. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Adéla Paruchová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/2023 • 3 minutes, 14 seconds
Magazín Experiment: Do zahraničí na zkušenou a splnit si sen. Nadace finančně podporuje nadějné studenty
Jsou chytří, zanícení a talentovaní, ale bez stipendia by si nikdy nemohli dovolit studovat na škole v zahraničí. Řeč je o českých studentech a studentkách, kteří díky finanční pomoci soukromých nadací můžou svoje znalosti a nadšení zúročit na prestižních univerzitách ve světě.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/2023 • 3 minutes, 48 seconds
Planetárium: Po stopách našich prvních křesťanů: Již staří Germáni? Cyrilometodějská mise v tradici a skutečnosti
Byli mezi našimi Germány i naši první křesťané? (4:39) – Historické souvislosti: Advocatus Dei vs. advocatus diaboli (20:27) – Cyrilometodějská mise a Velká Morava (25:39) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/2023 • 40 minutes, 57 seconds
Magazín Experiment: Vědci v Plzni vynalezli separátor plastů. V budoucnu by mohl pomoci i oddělovat plodiny od plev
00:00 témata magazínu00:30 elektrostatický separátor04:00 separace v zemědělství08:30 start rakety Falcon09:50 talentovaní studenti v zahraničí14:00 Erasmus17:45 co víme o pyskounech?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/2023 • 20 minutes, 54 seconds
Meteor: Meteor o fotografování ptáků, ochutnávání mamutího masa a umělém barvivu
Poslechněte si:01:08 Jak fotografovat ptáky?08:46 Můžeme ochutnat mamutí maso?16:32 První umělé barvivo22:38 Koho napadlo využít letokruhů stromů?Sherlock Holmes a případ s houbami (do 2. 9. 2023)Hovoří genetik Jan Pačes nebo astronom Martin Šolc. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/2023 • 32 minutes, 6 seconds
Magazín Experiment: Přesnější diagnostika i trénink mladých lékařů. Šumperští radiologové testuj í umělou inteligenci
Radiologové nemocnice v Šumperku nově testují využití umělé inteligence. Speciální software jim pomáhá s hodnocením rentgenových snímků plic. Dokáže totiž objevit i nálezy, které jsou lidským okem špatně rozpoznatelné.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/2023 • 3 minutes, 10 seconds
Magazín Experiment: Jak roste tráva? Speciální přístroj rakouských vědců by mohl v budoucnu pomoct českým zemědělcům
Půlhektarovou louku u Liberce zkoumají odborníci z rakouského Raumbergu. Experimentální místo katedry biologie liberecké Technické univerzity procházejí se speciálním přístrojem, který funguje na odrazu světla. Z nasbíraných dat pak vědci zjišťují, jak přesně rostliny rostou. Metoda by v budoucnu mohla sloužit například zemědělcům k odhadu výnosů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/2023 • 3 minutes, 30 seconds
Planetárium: Lovci mamutů podle malíře Libora Baláka a známé-neznámé kmeny Amazonie podle Mnislava Zeleného
Do starší doby kamenné s Liborem Balákem (4:29) – Astronomie: Matoucí astronomická terminologie (22:29) – Mnislav Zelený a ztracené indiánské kmeny Amazonie (27:49) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/2023 • 41 minutes, 33 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: „Zmražení a elektrický puls.“ Pražští kardiologové zkoušejí novou léčbu arytmie
00:00 témata magazínu00:45 léčba arytmie04:52 rozhovor s kardiologem Vivekem Reddym08:45 výzkum růstu rostlin12:44 využití AI v radiologii16:16 léčiva proti virovým pandemiímVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/2023 • 19 minutes, 44 seconds
Meteor: Meteor o počítání v pravěku, zlodějských krabech a ochranném zbarvení
Poslechněte si:01:07 Uměli lidé v pravěku počítat?08:03 Jaká je pravděpodobnost srážky s planetkou?12:05 Kradou krabi ulity?19:56 Jak vzniklo u zvířat ochranné zbarvení?Sherlock Holmes a případ s homolicí (do 26. 8. 2023)Hovoří biolog Jaroslav Petr nebo astronom Pavel Koten. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/2023 • 32 minutes, 51 seconds
Magazín Experiment: Pro lidi zábava, pro životní prostředí zátěž. Letní festival dokáže vyprodukovat až sto tun odpadu
Letní hudební festivaly s sebou přinášejí hluk, extrémní spotřebu vody, poničený trávník a velkou produkci odpadu. Jak tuto zátěž snížit? Tomu už se několik let věnují odborníci z České zemědělské univerzity. Letos se zaměřili na nedopalky cigaret, a to i těch elektronických. Jak to probíhalo, prozrazuje vedoucí týmu Lenka Wimmerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/2023 • 4 minutes, 29 seconds
Magazín Experiment: Šlechtění meruněk: Dnešní plody jsou trpké, jíst se budou dát až za několik generací, popisuje vědec
Odolnější proti mrazům i nemocem. Takové mají být nové odrůdy meruněk, které šlechtí vědci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity ve svém sadu v Lednici na Břeclavsku. Nové odrůdy ale musí taky dobře chutnat. A jak takové šlechtění vypadá nebo jak se testuje chuť plodů nových, ještě neregistrovaných hybridů?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/2023 • 3 minutes, 38 seconds
Planetárium: Kosmonauti a kosmické karamboly, které dobře dopadly, staří čínští hvězdáři a vznik Krabí mlhoviny
Kosmické karamboly s dobrým koncem (4:11) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Čím nás vesmír orazítkoval? (16:43) – Staří čínští astronomové a hvězda–host (26:27) - ReprízaVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/14/2023 • 41 minutes
Magazín Experiment: Umělá inteligence pomáhá přírodověcům i houbařům. Pozná druh rysa i jednotlivé houby
00:00 témata magazínu00:30 aplikace na poznávání hub05:00 výhody aplikace na poznávání hub09:00 nové odrůdy meruněk13:05 jaký je ekologický dopad hudebních festivalů?17:30 matematik Vladimír KučeraVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/2023 • 21 minutes, 2 seconds
Meteor: Meteor o rekordním květu, pohromě sarančat a měsících Marsu
Poslechněte si:01:07 Rekordman mezi květy08:33 Proč se sarančata požírají navzájem?15:45 Objev měsíců Marsu23:32 Létají meteory i na jiných planetách?Sherlock Holmes a homo ludens (do 19. 8. 2023)Hovoří biolog Jaroslav Petr nebo astronom Pavel Koten. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/2023 • 33 minutes, 47 seconds
Magazín Experiment: Hormony, pesticidy, antibiotika. V Brně vyvinuli technologii recyklace vody. Chybí ale legislativa
Recyklace vody z čistíren je v jižní Evropě nebo v Izraeli běžná věc. Využívá se v průmyslu, zemědělství nebo i v domácnostech. Technologie českých čistíren ani česká legislativa to ale neumožňují. Právě to by se podle vědců z Recetoxu Masarykovy univerzity a společnosti Asio Tech teď mělo změnit. V Čistírně odpadních vod v Modřicích u Brna spolupracují na projektu Oktagon.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/2023 • 3 minutes, 35 seconds
Magazín Experiment: Speciální implantát kontroluje srdce. Potíže rozpozná a nahlásí dřív, než je pacient pocítí
Některým pacientům se srdečním onemocněním v Česku pomáhá nová technologie. Speciální implantát spolu s mobilní aplikací dokážou včas rozpoznat blížící se srdeční selhání. Pacienta neustále monitorují, vyhodnocují jeho zdravotní stav a v případě jakýchkoliv komplikací ihned upozorní ošetřujícího lékaře.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/2023 • 3 minutes, 28 seconds
Planetárium: 150 let od objevu Země Františka Josefa, další arktická dobrodružství a stínové divadlo na Měsíci
150 let od objevu Země Františka Josefa, 2. část: Expedice (4:25) – Příběhy s trojkou: Výbuch sopky Krakatoa (20:55) – Rychle běžící stíny: Průvodce po Měsíci (26:15) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/2023 • 42 minutes, 29 seconds
Leonardo Plus: Naše tělo nepostřehlo, že už nejsme lovci a sběrači, říká biolog Petr
Naši předkové, a nejen ti lidští, žili celý svůj život v pohybu. „Dnes si říkáme, že bychom měli jíst pravidelně v malých porcích třeba pětkrát denně, ale takhle naši předci vůbec nežili. Když se dostali k mršině nebo něco ulovili, tak se nacpali k prasknutí, protože nevěděli, kdy se jim to zase povede,“ říká biolog a genetik Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/2023 • 49 minutes, 21 seconds
Magazín Experiment: Místo party zedníků staví zeď z betonu 3D tiskárna. Kdy postaví celý dům?
00:00 témata magazínu00:32 3D tisk ve stavebnictví04:10 rozhovor s expertem na technologie stavebních hmot07:58 zákaz věčných chemikálií09:52 mobilní aplikace na ochranu srdce13:37 rozhovor s kardiologem18:48 recyklace odpadních vodVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/2023 • 22 minutes, 47 seconds
Meteor: Meteor o největším broukovi, uhlíku proti suchu a otravě muchomůrkou
Poslechněte si:01:12 Kde žije největší brouk?08:52 Můžeme proti suchu bojovat uhlíkem?18:50 První transatlantický kabel26:33 Lék proti otravě muchomůrkou zelenouSherlock Holmes a akvárium (do 12. 8. 2023)Hovoří biolog Jan Frouz nebo genetik Jan Pačes. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/2023 • 38 minutes, 33 seconds
Magazín Experiment: 3D tisk orgánů jako pomůcka operatérů. Vědci z ČVUT pomáhají prosadit běžnou praxi ve světě i u nás
3D tisk orgánů jako příprava na náročnější operace nebo pomůcka pro mediky. Ve světě běžná věc, která se u nás zatím používá jen výjimečně. Odborníci z Fakulty strojní ČVUT teď ale ve spolupráci s lékaři připravili software, díky kterému můžou tisknout nejrůznější lidské orgány nejen pro studijní účely.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/2023 • 2 minutes, 4 seconds
Planetárium: Zamrzlá moře Arktidy, rakousko-uherská polární expedice a vzpomínka na archeologa Jiřího Waldhausera
150 let od objevu Země Františka Josefa,1. část: Tajemný sever (4:35) – Procházka srpnovou oblohou (18:54) – Český ráj očima archeologa: In memoriam Jiří Waldhauser (24:42)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/2023 • 42 minutes, 6 seconds
Studio Leonardo: Klimatolog Barry Keim z Louisianské státní univerzity ve Studiu Leonardo vysvětlí, jak ovlivňuje a ještě ovlivní změna klimatu působení hurikánů ve Spojených státech?
Hurikány tam tvoří nedílnou součást přírodního ročního cyklu - v posledních letech to ale ze zpráv a z dojmů obyvatel států Mexického zálivu může vypadat, že těchto bouří přibývá. Přímo v jihoamerickém New Orleans natáčela Daniela Vrbová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/2023 • 23 minutes, 55 seconds
Magazín Experiment: Stav pacienta i prognóza onemocnění. To dokáží v hradecké laboratoři zjistit z kapky krve
00:00 témata magazínu00:30 laboratoř bioanalytických metod04:30 co dokáže chromatografie?08:30 3D tisk jako pomůcka pro mediky11:00 stavba dalekohledu v Chile15:15 vědci mapují pstruhy na Šumavě18:20 V Austrálii vypustili mořské koníky do mořeVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/2023 • 20 minutes, 41 seconds
Meteor: Meteor o stěhování čápů, zraku žraloků a první ponorce
01:11 Jak přestěhovat čápy? 07:51 Mají žraloci šedý zákal? 13:37 První ponorka 20:14 Srpen v zrcadle pranostik 28:42 Probíhá zemětřesení i na Měsíci?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/2023 • 38 minutes, 46 seconds
Magazín Experiment: Naděje pro piloty: Výměnu nitrooční čočky by mohli díky novým implantátům podstoupit do dvou let
Při zhoršení zraku jsou piloti odkázáni na brýle. Výměna nitrooční čočky se jim nedoporučuje. Hůře by totiž mohli vidět v noci a za šera. Oční lékaři z Ústavu leteckého zdravotnictví nyní v klinické studii zjišťují, jestli by se to v budoucnu mohlo změnit. Pro studii se využívá i laboratoř nočního vidění.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/2023 • 2 minutes, 2 seconds
Magazín Experiment: Měření fyzické kondice: Čím méně spotřebujeme kyslíku, tím je běh ekonomičtější
Vědci z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity si položili otázku: Jak bude tělo vytrvalostního běžce hospodařit s kyslíkem, když se rozhodne dýchat rychleji nebo pomaleji? Do pilotního výzkumu sezvali třináct výkonostních sportovců a na každém z nich to vyzkoušeli. Výsledky je překvapily...Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/2023 • 2 minutes, 1 second
Planetárium: Medardova kápě a další pranostiky a co všechno jsou podle meteorologů srážky: meteorologický speciál
Medardova kápě a další pranostiky podle Jana Munzara (4:20) – Historické souvislosti: První telefonní rozhovory (22:50) – Srážky aneb Co padá z oblaků (28:08) - ReprízaVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/24/2023 • 42 minutes, 6 seconds
Leonardo Plus: Co ukazují nové výzkumy biochemické podstaty života?
Proč by dnešní vědecké časopisy měly potíž uznat objev DNA? Co přispělo k tomu, že se mezi badateli přestává mluvit o odpadní části naší dědičné informace? Hostem pořadu je Jan Konvalinka, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moderuje Martina Mašková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/2023 • 49 minutes, 41 seconds
Studio Leonardo: Hmyz za sto let nevyhyne. Ale budou tu méně příjemné a méně prospěšné druhy, tvrdí entomolog
V České republice se vyskytuje asi 38 tisíc druhů hmyzu, ty ale v posledních letech z krajiny mizí. Stejně alarmující je situace ve světě, kde vymírají včely, motýli, čmeláci i vážky. Jejich pošty klesly za posledních 30 let v Evropě na čtvrtinu. (Repríza.)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/2023 • 23 minutes, 59 seconds
Magazín Experiment: Ladění formy díky malé krabičce. Během tréninku vysílají čipy individuální kondiční data hráčů
00:00 témata magazínu00:44 moderní technologie ve fotbalu04:39 rozhovor s Martinem Vlkem09:37 frekvence dechu při běhu12:02 výměna nitrooční čoček u pilotů14:41 rozhovor s nobelistou Jean-Marie LehnemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/2023 • 19 minutes, 8 seconds
Meteor: Meteor o předstírané smrti, rybě na suchu a šavlozubém tygrovi
Poslechněte si:01:11 Proč některá zvířata předstírají smrt?07:00 Původce legionářské nemoci12:54 Co s námi bude, až Slunci dojde palivo?17:19 Může být ryba na suchu?23:59 Byl šavlozubý tygr opravdu tygrem?Podivuhodný osud lékaře Paracelsa (do 29. 7. 2023)Hovoří biolog Jaroslav Petr, astrobiolog Tomáš Petrásek nebo paleontolog Štěpán Rak. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/2023 • 36 minutes, 37 seconds
Magazín Experiment: Sám sobě kardiologem. Nová aplikace na hlídání srdce chrání před mrtvicí. Vyvinuli ji v Olomouci
Olomoucký start-up Kardi AI zvítězil v celostátní soutěži začínajících firem. Uspěl s aplikací umožňující z pohodlí domova monitorovat srdeční rytmus na úrovni profesionálních přístrojů, které využívají lékaři. Aplikaci spojující telemedicínu s umělou inteligencí vytvořili specialisté pro pacienty s poruchami srdečního rytmu.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/2023 • 2 minutes, 10 seconds
Planetárium: Příběhy z historie astronomie: Dalekohledy před Galileem a cesta Jamese Cooka za Venuší až na Tahiti
Dalekohledy „před dalekohledem“ (5:08) – Vulkán: planeta, kterou odepsal Einstein (20:10) – Kapitán James Cook, cesta na Tahiti a přechod Venuše přes Slunce (25:54) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/2023 • 40 minutes, 8 seconds
Leonardo Plus: Psychoterapeut Jan Vojtko hovoří o vývoji partnerského vztahu od zamilovanosti až po období, ve kterém spolu dvojice začne tvořit plány do budoucna
Jak zásadní rozdíl je mezi tolerancí a respektem nebo kolik existuje teorií o tom, podle čeho si vybíráme životního partnera? Moderuje Šárka Fenyková.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/2023 • 49 minutes, 58 seconds
Magazín Experiment: Krátkověké a dlouhověké generace včel v jednom úlu. Čeští vědci dokážou změřit imunitu včel
00:32 hlasová syntéza Karla Gotta;04:44 kybernetik Josef Psutka o technologiích řeči;08:45 imunita včelstev;11:09 monitoring srdečního rytmu;13:40 technika experimentů ve vesmíruVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/2023 • 17 minutes, 13 seconds
Meteor: Meteor o dvojím účinku vitaminů, životě ve vesmíru a spolupachateli kůrovce
Poslechněte si:01:05 Může mít vitamin dva různé účinky?09:17 Pořádek v názvech rostlin a živočichů14:48 Najdeme někdy ve vesmíru život?18:53 Kulíšek, který se nedává na hlavu, ale houká24:20 Proč houba pomáhá kůrovci?Lékařský tulák Paracelsus (do 22. 7. 2023)Hovoří fyziolog František Vyskočil, astrobiolog Vladimír Kopecký nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/2023 • 36 minutes, 8 seconds
Magazín Experiment: Ošálený mozek? V Americe testují léčbu traumat virtuální realitou. Pomoci může i na Ukrajině
Panické ataky, deprese nebo důsledky mozkové mrtvice. I v takových případech může pacientům pomáhat klinická virtuální realita. Úspěšnost této terapie je přes 60 procent, potvrdil reportérce Zuzaně Machálkové americký psycholog Albert Skip Rizzo z Institutu pro kreativní technologie na univerzitě v Jižní Karolíně.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/2023 • 3 minutes, 21 seconds
Magazín Experiment: Vyšší a tlustší. Brněnští vědci vyvinuli software na měření proporcí Čechů. Zájem má oděvní průmysl
Tým vědců z Masarykovy univerzity vyvinul platformu A.D.A.P.T. neboli Antropologickou databázi proporcí těla. Pomocí té zprostředkovávají tělesné rozměry různých populačních skupin obyvatel ČR. O výsledky se zajímá třeba oděvní a automobilový průmysl anebo výrobci zdravotních pomůcek. Okolnosti vzniku zkoumal reportér Michal Šafařík.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/2023 • 2 minutes
Planetárium: Švábi a krkavci. Čeští vědci na průzkumu novoguinejských jeskyní a létající lupiči ze skládek odpadu
Jeskynní šváb z Nové Guineje (4:58) – Historie: 120 let Staré dámy (17:15) – Kniha: Za neznámými tvory amazonských lesů (22:34) – Skládky odpadu a létající lupiči (26:30) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/2023 • 43 minutes, 9 seconds
Magazín Experiment: Větší šance přežít, rychlejší růst. Zlínští vědci vyvinuli ekologický hydrogel pro boj se suchem
00:00 témata magazínu00:44 boj se suchem pomocí hydrogelu04:41 nový druh umělé inteligence09:15 nádory oka11:10 antropologická databáze proporcí těla13:37 klinická virtuální realita a léčba depreseVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/2023 • 17 minutes, 22 seconds
Meteor: Meteor o rekordu DNA, plošticích s lepidlem a falešné zmiji
Poslechněte si:01:18 Organismus se sedmi druhy DNA09:08 Léčení pomocí hormonů14:52 Využívají ploštice nástroje?20:20 Falešná zmije25:55 Jaká kometa se vrací nejčastěji?Lékař Paracelsus na studiích (do 15. 7. 2023)Hovoří genetik Jan Pačes, biolog Jaroslav Petr nebo astronom Pavel Koten. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Zážitky zoologa Karla Pecla čte Miloň Čepelka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/2023 • 35 minutes, 10 seconds
Magazín Experiment: Dějiny lidského druhu jsou jako dlouhý film, ze kterého se dochovalo jen pár snímků, říká archeolog
Polovinu historie lidského rodu neznáme. Podle archeologů existuje Homo sapiens asi 120 000 let, ale nejstarší nálezy mimo Afriku a Arabský poloostrov jsou staré jen 50 000 let. Jak se lidé dostali do Arábie a jak tam desítky tisíc let žili? To se snaží zjistit archeolog Jeffrey Rose, který mimo jiné spolupracuje i s českými vědci. Se specialistou na nejstarší migrace lidského druhu si povídal vědecký reportér Martin Srb.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/2023 • 20 minutes, 35 seconds
Planetárium: Družice SLAVIA, hledání surovin v kosmu a druhá návštěva tajemného Göbekli Tepe: chrámy nebo obydlí?
Česká kosmická mise SLAVIA a pátrání po surovinách mimo Zemi (4:45) – Procházka červencovou oblohou (18:08) – Tajemné Göbekli Tepe, 2. část: Chrámy nebo obydlí? (23:31) Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/2023 • 41 minutes, 11 seconds
Magazín Experiment: Pravidelný pohyb, nadbytečná kila dolů. Lékaři sledují spojitost mezi obezitou a nemocemi srdce
00:00 témata magazínu00:30 obezita a arytmie04:30 rozhovor s kardiologem Pavlem Osmančíkem08:30 USA a rychlý internet10:00 Mise Euclid13:45 vysychavé toky16:30 rozhovor s archeologem Jeffrey RosemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/2023 • 20 minutes, 35 seconds
Planetárium: Pod hladinu: potápění s ptákem roku polákem velkým, tragický konec tyranosaurů a co po nich zbylo
Polák velký, pták roku, 1. část: Pod hladinu (4:20) – Historie: Středoevropský čas (15:26) – Kniha: Planta sapiens (19:54) – Tyrannosaurus rex, 3. část: Konec slávy (24:05)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/2023 • 41 minutes, 17 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Když technika napodobuje přírodu. Robotický hmyz rozkládá elektroodpad
00:00 témata magazínu;00:36 „hmyzí“ roboti recyklují elektroodpad;04:35 miniaturní roboti se mohou uplatnit v medicíně;08:27 učebnice o umělé inteligenci;12:22 terapeutická aplikace Kogito pomůže těhnotným ženám;14:54 vodíkové technologie v uhelných krajíchVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/2023 • 18 minutes, 21 seconds
Laboratoř: Americká sýkora si dokáže zapamatovat tisíce spíží, kde si schovala semena
Sýkora černohlavá, známá z amerického kontinentu, si v zimě ukládá do různých spíží až 5000 kousků semen denně. V zájmu přežití přitom musí vědět, kam je dala. Badatelé z Kolumbijské univerzity upozorňují, že mozek ptáků, kteří si takto ukládají rostlinné zásoby, bývá dočasně větší než u ptáků podobné velikosti s jiným potravním chováním.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/2023 • 25 minutes, 20 seconds
Meteor: Meteor o chytrých virech, českých lesích a létání na místě
Poslechněte si:01:22 Proč nám něco nechutná?11:07 Objev supravodivosti17:10 Dokáží viry změnit pach člověka?23:17 Chráníme dostatečně naše lesy?33:41 Jak se při letu udržet na místě?42:29 Proč v horku nekropit?Hovoří fyziolog František Vyskočil, genetik Jan Pačes nebo ekolog Jeňýk Hofmeister. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zbyňka Hrkala O lidech a voděch čte Jiří Schwarz.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/2023 • 54 minutes, 30 seconds
Planetárium: Filmové i literární cesty do pravěku před Cestou do pravěku a tyranosauří životaběh, dospívání a lov
Cesty do pravěku před filmovou Cestou do pravěku Karla Zemana (4:24) – Procházka dubnovou oblohou (19:41) – Tyrannosaurus rex, král druhohor, 2. část: Životaběh (25:35)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/2023 • 42 minutes, 52 seconds
Leonardo Plus: Sekularizace náboženství nezničila, jen ho proměnila, vysvětluje různé podoby spirituality Halík
Češi sami sebe označují za nejateističtější národ v Evropě. Je tomu ale skutečně tak? Odpověď nejen na tuto otázku se pokouší najít projekt Víra a přesvědčení nevěřících financovaný Templetonovou nadací.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/2023 • 49 minutes, 50 seconds
Studio Leonardo: Baines: Kořeny politického marketingu hledejte v Británii. Thatcherovou učili, jak snížit tón hlasu
Co to je politický marketing a jak se změnil během posledních dekád? „Rozdíl mezi standardním a politickým marketingem je ten, že politický marketing je ve skutečnosti hybrid mezi marketingem a propagandou,“ říká ve Studiu Leonardo britský politolog Paul Baines, proděkan University of Leicester.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2023 • 23 minutes, 16 seconds
Laboratoř: Evropané, nejezte žáby, varují vědci. Žabí stehýnka si oblíbili i Češi
Odborníci na biodiverzitu z Bonnu varují před konzumací žabích stehýnek. Spočítali, že počet stehýnek vyvezených do Evropské unie v letech 2010 až 2019 odpovídá zhruba dvěma miliardám usmrcených žab.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2023 • 28 minutes, 34 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Granty pro české vědce. Jak se v lidském těle projeví snězení velkého hamburgeru
00:00 témata magazínu00:40 jak se projeví změna životního stylu?04:30 moderní technologie v medicíně08:30 hydrogelová tableta11:40 granty bratří Jungwirtů14:40 rozhovor s Philipem HalloranemVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2023 • 19 minutes, 4 seconds
Meteor: Meteor o falešné chuti, vědeckém jazyku a aprílové Zoo
Poslechněte si:01:30 Falešná sladká chuť08:53 Stojí za rakovinou virus?14:24 Duben v zrcadle pranostik17:24 Přísloví ve vědeckém jazyce30:25 Procházka aprílovou Zoo39:29 Izrael a válka o voduHovoří chemik Jan Havlík, astrofyzik Jiří Grygar nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zbyňka Hrkala O lidech a voděch čte Jiří Schwarz.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2023 • 55 minutes, 6 seconds
Planetárium: Tyrannosaurus rex, dinosauří král druhohor, a kulturní dědictví světa na prodej
Tyrannosaurus rex, král druhohor (4:43) – Historické souvislosti: Kostky jsou vrženy! (22:00) – O komodifikaci kultury aneb Kulturní dědictví na prodej (26:59)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/2023 • 41 minutes, 28 seconds
Leonardo Plus: Jsou dvojí čelisti z filmu Vetřelec fikce? Stejné má muréna jihokarolínská, říká biolog
Čelisti, které uchvátí svou oběť a nelidskou silou ji rozdrtí, zpopularizoval režisér Steven Spielberg ve svém stejnojmenném snímku. A skutečně, rekordmanem v síle stisku je žralok lidožravý, který zuby vyvine sílu 19 tisíc newtonů. O dalším typu čelistí, také známém z filmu, hovoří host pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/2023 • 48 minutes, 47 seconds
Studio Leonardo: V české společnosti je nechuť chápat sexualizované násilí jako systémový problém, tvrdí socioložka
Proč je v české společnosti tak rozšířená snaha omlouvat sexuální násilí? Při posuzování sexualizovaného násilí se u nás prosazuje představa, že u tohoto typu násilí bývá nějaká spoluvina, vysvětluje ve Studiu Leonardo Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Laboratoř: Jak chránit nosorožce? Podle vědců to dokážou lépe soukromí farmáři než stát
Více než polovina afrických nosorožců žije na soukromých pozemcích, nikoli ve státem spravovaných národních parcích. Rostoucí náklady na ochranu těchto zvířat před pytláky vedly vědce k doporučení, aby vlády farmáře v ochranářském úsilí podpořily. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/2023 • 25 minutes, 54 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Elektrická aktivita žaludku v léčbě obezity. Vzor přesného času
00:00 témata magazínu00:30 elektrické měření aktivity žaludku04:20 rozhovor s vedoucím biomedicínského výzkumu Markem Penhakrem08:08 koordinovaný světový čas a atomové hodiny10:58 atomární inženýrství14:30 vedlejší účinky léků na lidská játraVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/2023 • 18 minutes, 16 seconds
Meteor: Meteor o dvojhvězdách, zkamenělých včelách a němé žábě
Poslechněte si:01:18 Proč hvězdy rády žijí v páru?13:20 První umělé vyvolání radioaktivity19:07 Zkamenělé včely samotářky32:25 Jak se dorozumívá němá žába?39:02 Máme na planetě vody dost?Hovoří astronom Zdeněk Mikulášek, geolog Radek Mikuláš nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Zbyňka Hrkala O lidech a voděch čte Jiří Schwarz.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/2023 • 54 minutes, 58 seconds
Planetárium: Mortichnia: zkamenělá smrt v přímém přenosu a brzké „nalezeniny“ slavného Kelta ze Mšeckých Žehrovic
Mortichnia: fosilie se zkamenělými stopami smrtelného zápasu (4:11) – Astronomie: Barvy planet (18:39) – 80. výročí objevu slavné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic (23:25)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/2023 • 40 minutes, 45 seconds
Leonardo Plus: Máme za sebou šestou nejteplejší zimu za posledních 248 let. Jaký to má vliv na planetu a ledovce?
Jaké dopady má klimatická změna na ledovce a jak jejich ubývání dále ovlivňuje další regiony? Hostem Leonarda Plus je polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/2023 • 49 minutes, 20 seconds
Studio Leonardo: Bude hurikánů více, nebo méně? Nevíme, ale určitě budou silnější, míní americký klimatolog
Severní Amerika zaznamenává tropické cyklony už od 19. století. „A poslední dva roky byly v Louisianě naprosto šílené, protože v hurikánové sezóně 2020 jsme měli pět bouří,“ říká host Studia Leonardo klimatolog Barry Keim z Louisianské státní univerzity. Jak podle něj ovlivní klimatická změna tropické cyklony?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/2023 • 23 minutes, 55 seconds
Laboratoř: Opakované požáry některým lesům prospívají. Nesmí hořet ani málo, ani moc
Vědci zkoumali, jaká frekvence, míra a intenzita požárů je pro lesy vhodná, aby přírodě prospívala. Došli k tomu, že k přirozené obnově lesních ekosystémů přispívají požáry, které mají střední intenzitu a opakují se po několika letech.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/2023 • 25 minutes, 54 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Ostatky nosorožce Súdána míří do Keni. Jak si Češi vaří doma pivo?
00:00 témata magazínu00:30 nosorožec Súdán04:00 rozhovor s Přemyslem Rabasem07:00 domovarníci piva09:00 nedomykavost chlopně12:00 Michal Kaminski – rozhovor17:00 černobylští psiVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/2023 • 19 minutes, 47 seconds
Meteor: Meteor o schopnostech přírody, larvách trilobitů a samoléčbě zvířat
Poslechněte si:01:15 Výsypky jako laboratoře života09:32 Pořádek v kosmických mlhovinách15:57 Existují včely samotářky?24:13 Umějí se zvířata sama léčit?32:39 Trilobiti jako skvělý oběd43:02 Co si lidé myslí o liškách?Hovoří ekolog Jan Frouz, geolog Radek Mikuláš nebo paleontolog Lukáš Laibl. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/2023 • 53 minutes, 1 second
Klub Rádia Junior: Natáčí vědecký pořad pro děti. Chtěli jsme to dělat jinak než youtubeři, říkají tvůrci Zvěda
Zábavný pořad Zvěd vzniká ve spolupráci s Akademií věd a Déčkem. Kdo ho vymyslel a proč? Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/2023 • 38 minutes, 36 seconds
Planetárium: Aretinova mapa Čech v bojích třicetileté války a starověký oltář od italské Tolfy, ztracený v trní
Nový a přesný popis Království českého Pavla Aretina (4:36) – Historie: Juraj Jánošík (18:45) – Knihovnička: Cesta do pravěku (23:50) – Kamenný oltář u města Tolfa (28:17)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/2023 • 42 minutes, 42 seconds
Leonardo Plus: Útočné drony s AI? Záleží jen na velkých státech, jestli touto cestou půjdou, říká vývojář
Drony a bezpilotní vozidla zažívají v posledních dekádách bouřlivý rozvoj. Probíhající válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak tuto technologii lze využít, zvláště spojení dronů s umělou inteligencí (AI) je velmi silné a může být i zneužito.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/2023 • 49 minutes, 5 seconds
Studio Leonardo: Radikály kyslíku tvoří jazyk, kterým buňky komunikují. Hledáme, jak jim poručit, vysvětluje vědkyně
Jak a o čem si buňky povídají? Uvnitř i navenek mezi nimi probíhá čilá komunikace, díky které se mohou i změnit na jiný typ buňky. O možném využití tohoto jevu hovoří ve Studio Leonardo molekulární bioložka Alena Panicucci Zíková z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/2023 • 23 minutes, 8 seconds
Laboratoř: Velryby vyhlížejí kořist s otevřenou tlamou. Je to už ve středověkých bestiářích
Vědci zdokumentovali méně známé potravní chování velryb. S tlamou otevřenou do pravého úhlu velryby čekají, až jim hejna rybek samy vplují do úst. Podobné scény přitom obsahují už středověké spisy.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/2023 • 25 minutes, 22 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Odolá strom silnému větru? Odhadnout zátěž pomůže arboristům aplikace
00:00 témata magazínu;00:49 software pro posuzování odolnosti stromů;04:58 Václav Bažant o moderních technologiích v arboristice;09:02 laboratoř pro zkoumání virů;12:55 biopolymery pro šetrnější implantáty;15:39 kolumbijský odborník o efektivnějším zemědělství v rozvojových zemíchVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/2023 • 19 minutes, 29 seconds
Meteor: Meteor o ledových povodních, české sondě k Měsíci a rybařících opicích
Poslechněte si:01:15 Jak vznikají ledové povodně?08:17 Co přinesl Galileův Hvězdný posel14:05 Poletí česká družice k Měsíci?24:52 Bude konečně mast na padání vlasů?35:05 Dokáží makaci lovit ryby?42:12 Kolik existuje druhů lišek?Hovoří meteorolog Martin Novák, geofyzik Petr Brož nebo fyziolog František Vyskočil. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/2023 • 52 minutes, 57 seconds
Planetárium: Bedřich Hrozný a Chetité, rozluštění elamského lineárního písma a další historické zajímavosti
Chetité, Bedřich Hrozný a jeho rozluštění chetitštiny (4:26) – Příběhy hvězd: Polárka (20:49) – Jak bylo rozluštěno elamské lineární písmo a co všechno se jím psalo (25:08)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/2023 • 42 minutes, 13 seconds
Leonardo Plus: Zubní hygiena je důležitá i pro zdraví mozku, říká o Alzheimerově chorobě Jan Konvalinka
Alzheimerova choroba je stále neprobádaná a je to časovaná bomba naší stárnoucí populace, kde její výskyt roste. Co zatím vědci vědí o tomto degenerativním onemocnění centrální nervové soustavy, objasňuje host Leonarda Plus biochemik Jan Konvalinka.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/2023 • 49 minutes, 27 seconds
Studio Leonardo: Umělé hráze, těžba ropy a klimatická změna, popisuje zánik mississippské mokřadní delty novinář
Delta řeky Mississippi a její rozsáhlé mokřady jsou významnou přírodní lokalitou. Ta ale zatím zmizela pod mořskou hladinou rychlostí 5000 kilometrů čtverečních za 70 let. O příčinách této eroze pobřeží v Lousianě hovoří americký novinář Bob Marshall, dvojnásobný nositel Pulitzerovy ceny.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/2023 • 23 minutes, 48 seconds
Laboratoř: Obávané dinosauří drápy sloužily i jako ozdoba nebo hrábě ke sběru listí
Na pařátech dinosaurů si evoluce vyhrála. Ne vždy ale sloužily jako nebezpečná zbraň. Někteří s jejich pomocí například vyhrabávali termity, jiným pomohly srpovité drápy o velikosti samurajského meče sbírat listí ze stromů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/2023 • 25 minutes, 41 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Jak zní zvuky z vesmíru? A jaké jsou moderní metody léčby onemocnění ledvin?
00:00 témata magazínu00:30 obezita u dětí04:00 moderní léčby obezity08:10 látka MitoTam10:30 Evropská jižní observatoř14:30 vesmírné harmonieVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/2023 • 18 minutes, 45 seconds
Meteor: Meteor o potopě světa, španělské chřipce a šikovných velrybách
Poslechněte si:00:56 Co způsobila španělská chřipka?07:22 Nastala opravdu biblická potopa světa?20:23 Březen v zrcadle pranostik32:14 Používají velryby nástroje?42:28 Jak vypadá liščí rodina?Hovoří geolog Jiří Jiránek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/2023 • 54 minutes, 21 seconds
Planetárium: Záhadný amyloid, marné hledání léku na Alzheimerovu chorobu, peklo na Venuši a plány na její výzkum
Tajemství Alzheimerovy choroby, 2. část: Hledání léků (4:15) – Procházka březnovou oblohou, s poznámkou o třech typech jara (18:38) – Peklo na Venuši a nové sondy (25:22)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/2023 • 42 minutes, 48 seconds
Leonardo Plus: Sňatky z rozumu aneb Exkurz do manželství našich předků
Dívky a ženy všech dob se vždy na vdavky těšily a upínaly k nim i velké naděje. Jakou změnu znamenalo pro svobodnou ženu minulých staletí to, že vstoupila do svazku manželského? Hostem Leonarda Plus je historik a etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/2023 • 49 minutes, 22 seconds
Studio Leonardo: Tisíc eur a článek, který napsal robot, i to stačí k otištění v Open access časopisu, říká Münich
Poznají se dobří vědci podle počtu zveřejnění svých prací ve vědeckých časopisech? O tzv. predátorských časopisech, o systému Open access (OA) i národním ohodnocení mluví host Studia Leonardo Daniel Münich, výkonný ředitel think-tanku IDEA při CERGE-EI.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/2023 • 23 minutes, 30 seconds
Laboratoř: Papoušek kakadu prokazuje výjimečnou „šimpanzí“ dovednost – používá více nástrojů ve správném pořadí
Papoušek kakadu Goffinův prokázal velkou šikovnost při používání nástrojů. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům. Většina papoušků pochopila, že aby to zvládli, budou potřebovat víc nástrojů, které musí použít ve správném pořadí. Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/2023 • 25 minutes, 25 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: Čeští vědci na Antarktidě. Co způsobuje tání ledovců?
00:00 témata magazínu00:30 změna klimatu04:50 sněžné řady a tání sněhu08:30 česká stanice na Antarktidě11:30 co způsobuje tání ledovců?16:00 jak závažná je ztráta ledu?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/2023 • 19 minutes, 15 seconds
Meteor: Meteor o věštících veverkách, soli nad zlato a testování léků
Poslechněte si:01:25 Poznají veverky dobrý rok?08:20 Byla někdy sůl nad zlato?22:16 První srdeční bypass27:43 Je dobré testovat léky na myších?36:47 Jak změřit stegosaura?43:10 Je liška osamělý lovec?Hovoří geolog Antonín Přichystal, imunolog Václav Hořejší nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/2023 • 53 minutes, 45 seconds
Studio Leonardo: Nenechte se mýlit: palmové plantáže hrají stále důležitou roli, říká vědec
Jedním z pilířů vysílaní Českého rozhlasu Plus je i věda. Za deset let jsme odvysílali bezpočet objevů a nahlédli do laboratoří celého světa. Poslechněte si speciální vydání pořadu Studio Leonardo, ve kterém se vydáme na tropické Borneo. Ondřej Novák mimo jiné zjišťoval, jak tamní ekosystém trpí odlesňováním kvůli výsadbě palmy olejné. Ztráta životního prostředí totiž vede k vymírání mnoha vzácných druhů.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/2023 • 23 minutes, 39 seconds
Planetárium: K smrti vyčerpán: Müllerova mapa Čech a její tvůrce, mizející vzpomínky a strašák jménem Alzheimer
Müllerova mapa Čech z roku 1720 a její tvůrce (4:15) – Historické souvislosti: Teorie elit (20:40) – Tajemství Alzheimerovy choroby, 1. část: Není cesty zpátky (26:12)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/2023 • 43 minutes, 15 seconds
Leonardo Plus: Česká společnost rozdělená není. Naopak, město je s vesnicí prorostlé jak krkovička, tvrdí Sedláček
Společnost je rozdělena, slýcháme teď velmi často ze všech stran spolu s různými vysvětleními. Co si o stavu české společnosti a demokracie, zvláště po proběhlých prezidentských volbách myslí ekonom a filozof Tomáš Sedláček?Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/2023 • 48 minutes, 45 seconds
Studio Leonardo: Za domorodými Sámy se vydala badatelka Hingarová. Zkoumala, jakým způsobem mohou udržovat svůj jazyk
Před dvěma lety badatelka Vendula Vlková Hingarov á otevřela nové téma v české a norské historiografii, když s výzkumným týmem sesbírala na 200 příběhů československých mužů, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni v nacisty okupovaném Norsku.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2023 • 23 minutes, 47 seconds
Laboratoř: Vědci našli poklad z druhohorního moře. Vymřelá planeta ožila dřív, než čekali
Na přelomu prvohor a druhohor, před 250 miliony lety, vyhynulo přes 80 procent všech druhů organismů na planetě. Čekalo se, že dalších 5 až 10 milionů let se tu rozvíjely pouze jednodušší formy života. V Číně se ale teď našly fosilie z pravěkého moře s otisky rostlin, ryb, krabů, krevet, humrů a měkkýšů, které takovou hypotézu vyvracejí.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2023 • 25 minutes, 54 seconds
Magazín Experiment: Je podobný telefonu na pevnou linku, pomocí elektrod stimuluje mozek a pomáhá urologickým pacientům
Neinvazivně zasáhnout hluboké struktury v mozku a tím pomoci některým chronicky nemocným. Přesně to dokáže vynález jednoho zdravotnického start-upu z Pardubic. Pracuje na základě elektrod připevněných na tělo. Přístroj je zatím nejdále v léčbě hyperaktivního močového měchýře. Pacienti cítí zlepšení bez operace nebo prášků.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2023 • 20 minutes, 22 seconds
Magazín Experiment: Magazín Experiment: První vodíkové kolo v Česku. Jak elektrody pomáhají uologickým pacientům?
00:00 témata magazínu00:39 elektrody pomáhají urologickým pacientům04:30 rozhovor s urologem Jan Krhutem09:13 první české vodíkové kolo12:30 portál pro zemědělce Agrorisk16:13 rozhovor s Glennem Tiffertem, odborníkem na vědecké vztahy s ČínouVšechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2023 • 20 minutes, 22 seconds
Meteor: Meteor o ptákovi roku, výzkumu zemětřesení v Turecku a liščím jídelníčku
Poslechněte si:01:42 Polák velký ptákem roku14:25 Jak to bylo s objevem Pluta?20:59 K Měsíci se chystá flotila sond33:33 Výzkum zemětřesení v Turecku44:10 Loví lišky žížaly?Hovoří ornitolog Zdeněk Vermouzek, odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl nebo seismolog Jiří Zahradník. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/2023 • 54 minutes, 57 seconds
Planetárium: Král Přemysl Otakar II., zakladatel měst a poslední archeologické pohledy na naši krajinu z výšky
Královská města Přemysla Otakara II. (4:37) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Sonda Lucy se potká s asteroidy (20:06) – Archeologie z nebe, 3. část: Současnost (25:39)Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/2023 • 37 minutes, 52 seconds