Skupaj bomo pogledali v zakulisje nekaterih najbolj znanih in zanimivih slovenskih podjetniških zgodb. Cilj je odkriti uporabne informacije, ki jih lahko uporabimo na lastnih projektih, kakor tudi vzporednice med temi zgodbami, da odkrijemo najpomembnejše vzorce za uspešen projekt.
Jure Požun je kreativni direktor in strokovnjak za marketinško komuniciranje. Izkušnje si je nabiral kot kreativec in kreativni direktor pri priznanih agencijah kot so Lowe, McCan in Ogilvy, s samostojnim svetovanjem podjetjem Bitstamp in Outfit7, v vlogi kreativnega direktorja pa sodeluje tudi s tehnološkim velikanom Apple. Pred dvema letoma je skupaj z Nikom Klanškom ustanovil decentralizirano kreativno agencijo HashMark, ki pomaga blockchain in tehnološkim podjetjem na področju brandinga, rasti, pridobivanja množičnega financiranja in uporabniške izkušnje. V podcastu sva se pogovarjala: zakaj je testna komunikacijska kampanja ključna za preverjanje produkta ali podjetniške ideje pred nastopom na globalnih trgih, kako poteka vodenje popolnoma decentralizirane ekipe pri HashMark-u, kako testirati različne verzije blagovne znamke in kje so meje lokalnih blagovnih znamk ter kako jih preseči.
12/3/2019 • 1 hour, 20 minutes, 8 seconds
048 Gregor Rebolj - Serijski podjetnik in investitor
Gregor Rebolj, ustanovitelj Klike, Skladov Silicon Gardens I in II ter Kyuriosity d.o.o. Ustanovil je družbo Klika, zunanji laboratorij za inovacije, ki se je kasneje združila z družbo Sportradar - danes največji ponudnik športnih podatkov na svetu. Trenutno se osredotoča na povezovanje in rast lokalnega ekosistema startupov. Gregor je izvršni direktor investicijskega sklada, ki so ga ustanovili izkušeni podjetniki, kjer sodeluje s svojimi izkušnjami, mentoriranjem in pomaga z vzpostavljanjem poslovnih povezav podjetnikom v tehnoloških startupih na začetku njihove poti. Poleg tega je ustanovitelj Kyuriosity Huba, kjer ustanoviteljem startupov pomaga graditi podjetje že od faze poslovne ideje naprej. www.zakulisje.com
10/15/2019 • 1 hour, 49 minutes, 50 seconds
047 Andrej P. Škraba - Zakaj Astra ni komercialno uspešen projekt?
Andrej P. Škraba je avtor spletnega portala Astra.si, ki ponuja video inštrukcije matematike. Čeprav je Astra ena boljše obiskanih spletnih strani v Sloveniji, ne ustvarja dovolj prihodkov, da bi se Andrej lahko projektu posvetil za polni delovni čas in ga še naprej izpopolnjeval. Z Andrejem sva se pogovarjala, zakaj je temu tako, kaj je vse že preizkusil in kakšne ima načrte za naprej. Andrej je tudi direktor marketinga pri podjetju NiceHash, tako da sva se pogovarjala tudi o osnovah in principih marketinga.
9/18/2019 • 1 hour, 40 minutes, 35 seconds
046 Tomaž Štolfa II - Kako preudarno oceniti svojo podjetniško idejo?
Z nami je ponovno Tomaž Štolfa (soustanovitelj podjetja Layer in Vox.io), ki se je pred kratkim lotil novega podjetniškega projekta. To je bila idealna priložnost, da slišimo s čim se bo Tomaž ukvarjal v prihodnje in da mu zastavim vprašanja poslušalcev. V podcastu o tem: kako prepoznati potencial novih idej (Sequoia Business Plan), kaj se je Tomaž naučil iz prejšnjih podjetniških zgodb, kako voditi podjetje z zaposlenimi, ki se nahajajo na različnih kontinentih in kaj Tomaž najbolj pogreša v Sloveniji v poslovnem in na zasebnem področju.
6/5/2019 • 42 minutes, 23 seconds
045 Urška Sršen @Bellabeat - Umetnica, ki je za svoj pametni nakit prejela skoraj 20 milijonov investicije
Urška Sršen je soustanoviteljica podjetja Bellabeat, ki razvija pametni ženski nakit, ki uporabnicam pomaga živeti bolj zdrav življenjski slog. Bellabeat je leta 2014 bilo sprejet v famozni pospeševalnik v Silicijevi dolini YC Combinator in je do danes zbralo že skoraj 20 milijonov dolarjev investicij. Urška je leta 2016 prejela tudi priznanje Forbes 30 under 30, ki vsako leto izbere trideset mladih podjetnikov (mlajših od 30 let), ki spreminjajo poslovni svet. Z Urško, ki je po izobrazbi tudi kiparka, sva se v podcastu pogovarjala o: paralelah med poslovnim in umetniškim svetom, kako oblikovanje produkta vpliva na poslovni model in kaj za kariero pomeni nagrada kot je Forbes 30 under 30.
5/15/2019 • 1 hour, 14 minutes, 36 seconds
044 Matej Zalar @Visionect - Kako podjetjem Fortune 500 prodati tehnologijo iz "Vzhodne Evrope"?
Matej Zalar je soustanovitelj podjetja Visionect, ki razvija tehnologijo elektronskega papirja. Njihov najbolje prodajan produkt je Joan, brezžični sistem za rezervacijo konferenčnih sob, ki je bil nagrajen s prestižno nagrado Red Dot Design Award. Visionect se je v zadnih letih prebil med vodilne v svoji panogi. Njihove stranke so podjetja kot so Cisco, Dell, Ikea, Virgin itn. Zgodba Visionecta je izjemno zanimiva in specifična, saj ima tehnologija razvita v Sloveniji, v nekaterih zahodnih trgih še vedno negativen prizvok. Z Matejem sva se pogovarjala: kako na njihove rezultate vpliva dejstvo, da je podjetje iz Slovenije, kako in zakaj so potrebovali več let, da so vstopili v stopnjo rasti in kako je potrebno uravnotežiti spletno prodajo s prodajo v trgovinah.
4/9/2019 • 1 hour, 5 minutes, 28 seconds
043 Gregor Žakelj @VBG - Kako oblikovati dobro blagovno znamko in kako lahko le-ta izboljša posel?
Gregor Žakelj je mednarodno priznan in večkrat nagrajen oblikovalec, ki vodi grafično oblikovalski studio VBG, ki je sodelovalo s podjetji kot so NLB, Simobil, Nike, Spar, DJ Umek itn. Pogovarjala sva se o: pomembnosti blagovne znamke pri ustvarjanju podjetja, izjemno zanimivem primeru blagovne znamke, ki jo je razvil za bučno olje Kocbek in kdaj je pravi čas za oblikovanje branda oziroma blagovne znamke.
3/19/2019 • 1 hour, 24 minutes, 26 seconds
042 Luka Šulić @2Cellos: Kako lahko eksperiment za 1000€ vodi v globalen uspeh
Luka Šulić je globalno uspešen čelist in pod imenom 2Cellos skupaj s Stjepanom Hauserjem polnita dvorane po celem svetu. Njuna zgodba se je začela z YouTube uspešnico, kjer sta na čelih zaigrala hit Michael Jacksona “Smooth Criminal”. Po nekaj dnevih in več milijonih ogledov sta kmalu dobila ponudbe za podpis pogodbe z založbo Sony. V podcastu sva se pogovarjala o: prelomnem trenutku njegove kariere (snemanje videa Smooth Criminal), pasteh, ki prežijo na mlade glasbenike v glasbeni industriji in kako dejansko izlgeda priprava in izvedba globalne turneje.
2/26/2019 • 1 hour, 22 minutes, 29 seconds
041 Maja Voje @OriginTrail - Kako pospešiti rast svojega podjetja z growth hackingom
Maja Voje (Twitter) je vodja marketinga oziroma CMO pri slovenskem podjetju OriginTrail, enemu bolj znanih slovenskih blockchain projektov . Je mednarodno priznana growth hackerka. To pomeni, da uporablja inovativne pristope in eksperimentiranje za ugotavljanje najbolj optimalnih načinov rasti podjetja. Za svoje delo je prejela že ogromno nagrad (npr. Role Model Central European Startup Awards, Data-Driven CMO Innovation Award). Aktivna je tudi v slovenski podjetniški skupnosti in organizira Growth Hacking dogodke. Maja je tudi predavateljica na najbolj priljubljenem spletnem tečaju za growth hacking, ki je do danes imel že več kot 35.000 študentov s celega sveta. V podcastu sva se pogovarjala: kako z growth hackingom pospešiti rast svojega podjetja, o najbolj pomembnih načelih v procesu growth hackinga in najpogostejših napakah ter o priložnostih žensk v tehnoloških podjetjih.
2/5/2019 • 1 hour, 16 minutes, 31 seconds
040 Luka Dremelj @Erento - Od milijonske izgube do dobička v enem letu
Luka Dremelj je direktor berlinskega podjetja Erento, ki je spletna platforma za izposojo različne opreme. Podjetju se je pridružil kot pripravnik in v slabi štirih letih prispel do direktorskega naziva. Danes uspešno vodi ekipo 22 zaposlenih. Luka je v enem letu po prevzemu podjetje pripeljal od milijona evrov izgube do profita. V podcastu sva se pogovarjala: kako je Luki pri 26. letih uspelo postati direktor v podjetju Erento, kako je s prestrukturiranjem podjetja v enem letu milijonsko izgubo spreobrnil do dobička, kako in zakaj se je potrebno pripraviti na pogajanja ter kako se pogajati za plačo.
1/15/2019 • 1 hour, 27 minutes, 24 seconds
BONUS: Kaj sem se naučil v dveh letih snemanja Zakulisja?
Decembra leta 2016 sem objavil prvo oddajo podcasta Zakulisja. Po dveh letih se mi je zdel primeren trenutek, da pogledam nazaj na pogovore z 39 gosti in kaj sem se od njih naučil. S Primožem Ciglerjem, gostom v 26. oddaji podcasta Zakulisja, sva tokrat zamenjala vlogi. Primož je pripravil super vprašanja, ki so naju vodila skozi zadnji dve leti Zakulisja. Pogovarjala sva se: zakaj sem začel snemati podcast Zakulisje, kaj sem se naučil v dveh letih snemanja podcasta in kako mi je to pomagalo pri mojem zadnjem podjetniškem projektu d.MBA.
12/18/2018 • 1 hour, 37 minutes, 45 seconds
039 Aljoša Bagola @Pristop - Kako pridobiti pozornost v svetu polnem distrakcij
Aljoša Bagola je kreativni direktor v agenciji Pristop in eden najbolj uspešnih slovenskih oglaševalcev. Zbral je že več kot 100 nagrad in priznanj na domačih in mednarodnih oglaševalskih festivalih. Sodeloval je z blagovnimi znamkami kot so Volkswagen, Fructal, Cockta, Simobil, Siol, Gorenje itn. V podcastu sva govorila o: konfliktu kot orodju za pridobivanje pozornosti, o kreativnem procesu oziroma oblikovanju idej in kako za ravnotežje med poklicnim in družinskim življenjem skrbi Aljoša? Časovnica pogovora: 1:40 Prvi marketinški projekti Aljoše Bagole 6:20 Oglaševanje je Hollywood v Twitter formatu 14:15 Konflikt kot orodje za pridobivanje pozornosti 23:45 Kako prepričati velika podjetja, da se odločijo za drzne projekte 28:05 Kako predstaviti konflikt v statičnih formatih 34:50 Kaj bi Aljoša storil, če bi se pridružil startupu in imel na voljo €10.000 51:10 Kako Aljoša oblikuje in izboljšuje svoje ideje 57:50 Vprašanja, ki nam pomagajo ugotoviti ali je naša ideja smiselna? 1:02:00 Kako ugotoviti svoje vrednote in kako to vpliva na naše delo? 1:14:50 Kako za ravnotežje med poklicnim in družinskim življenjem skrbi Aljoša?
11/20/2018 • 1 hour, 20 minutes, 5 seconds
038 Mic Melanšek @Mali Junaki - Kako osvajati tuje trge
Mic Melanšek soustanovitelj podjetja Mali Junaki, ki ponuja personalizirane otroške knjige. Podjetje je bilo leta 2016 izbrano za Najpodjetniško idejo, že naslednje leto pa je doseglo milijon evrov prihodkov, danes pa ima že več kot 70 zaposlenih in proda več kot tisoč knjig na dan. Mic je znan po še enem zelo zanimivem podjetniške projektu. S punco Katko sta zgradila enega najbolj popularnih slovenskih popotniških blogov povsodjelepo.com, kjer sta objavljala svoje dogodivščine iz potovanja po Aziji in spotoma pridobila nekaj donosnih sponzorjev. Nekatere teme, ki sva jih pokrila v podcastu so: koliko prihodkov lahko v Sloveniji sploh pričakuje uspešen bloger, kakšno strategijo ima podjetje Mali junaki pri vstopih na nove trge in kako se je potrebno pripraviti za delo iz tujine. Časovnica pogovora: 2:15 Podjetniški začetki Mica 7:35 Zgodba o erotičnem portalu Blog69.si 11:30 Kje se prične zgodba bloga povsodjelepo.com 14:55 Kako je voditi podjetje s svojo punco? 20:15 Kakšne rezultate (občinstvo in prihodek) lahko dosežeš z uspešnim blogom v Sloveniji? 27:35 Kako kot bloger pravilno izbrati sponzorska sodelovanja 29:35 Kje se prične zgodba podjetja Mali junaki 30:50 Micev podjetniški neuspeh: gremonaparty.com 38:15 Prvi konkretni koraki v ideji podjetja Mali junaki 39:50 Kako sta Mic in Rado pridobila prve avtorje za knjige Mali junaki 44:40 Kako kot majhno podjetje pristopiti do velikih partnerjev 51:20 Sodelovanje s tiskarji 54:20 Število prodanih knjig podjetja Maki junaki 55:45 Proces vstopa na nov trg 1:07:15 Kako poslušati stranke in njihov feedback 1:11:25 Kako se je Mic spopadel z izzivom skalabilnosti 1:13:30 Izkušnje z investitorji 1:22:45 Kako se pravilno lotiti dela od doma oziroma tujine
10/30/2018 • 1 hour, 35 minutes, 4 seconds
037 Luka Marčetić - Obubožan umetnik ali milijonar?
Luka Marčetić je igralec, režiser in scenarist. Verjetno ga prepoznaš po nekaterih bolj znanih slovenskih nadaljevankah Dan ljubezni, V dvoje ali pa po filmu Pr’Hostar, ki je leta 2017 doživel velik uspeh na slovenski filmski sceni. Pogovarjala sva se o njegovi karieri in poslovnem vidiku filmskega sveta. Nekatere izmed tem, ki sva jih načela so: kakšni so proračuni slovenskih serij in filmov (in ali se s tem da preživeti), koliko se da v Slovenji zaslužiti z uspešnim filmom kot je Pr’Hostar in kako Luka išče ravnotežje med kvaliteto in hitrostjo. Časovnica 1:50 Od kod igralsko režiserske ambicije Luke Marčetića? 14:15 Kakšne so prednosti in slabosti tega, da Luka ni obiskoval AGRFT-ja? 18:50 Ali se je boljše specializirati ali obvladati več reči povprečno? 23:25 Kako se odločiti za naslednji korak po velikem uspehu (npr. Pr’Hostar) 27:25 Kako s svojo serijo priti na Netflix in ali se to splača? 36:20 Kakšni so proračuni filmskih serij? 38:30 Ali je “netflix-izacija” dobra za avtorje? 43:25 Kakšen je poslovni dogovor pri predvajanju filma v kinematografih? 54:05 Zakaj Luka še vedno vztraja v Sloveniji navkljub majhnosti trga? 57:00 Kaj je Patreon in kakšen je bil Lukejev eksperiment in koliko smo Slovenci pripravljeni plačati avtorske vsebine? 1:08:00 Kako najti ravnotežje med ponujanjem vsebine zastonj (za dosego čim večjega občinstva) in med monetizacijo vsebine? 1:10:40 Pomembnost pravega trenutka v svetu filma 1:18:15 Kdaj je nekaj (poslovna ideja, film, knjiga) dovolj dobro, da to pokažemo javnosti? 1:25:00 Kakšen nasvet bi Luka dal sam sebi pri petindvajsetih letih? 1:28:00 Naslednji projekti Luke
10/10/2018 • 1 hour, 31 minutes, 58 seconds
036 Nastja Kramer @Malinca.si - Kako pridobiti stranke še pred razvojem produkta
Nastja Kramer je soustanoviteljica podjetja Malinca, ki je znano po svoji spletni trgovini z zdravo prehrano in naravno kozmetiko. Zgodba se je pričela leta 2013, ko sta si Nastja in njena soustanoviteljica Andreja od staršev sposodili 7.500€ za pričetek podjetja. Izdelke podjetja Malinca lahko danes najdemo v vseh DM trgovinah po Sloveniji, za svojo spletno trgovino pa je podjetje Malinca bilo že večkrat nagrajeno za trgovca leta v Sloveniji in na Hrvaškem. V podcastu sva se z Nastjo pogovarjala: kako pridobiti stranke še pred razvojem produkta in ustanovitvija podjetja, kakšne so dejanske marže produktov, ki jih vidimo na trgovinskih policah in in kakšno strategijo spletnega marketinga ima podjetje Malinca. Časovnica pogovora: 1:35 Podjetniški začetki Nastje 5:50 Začetki zgodbe podjetja Malinca 10:45 Kako pridobiti kontakte potencialnih strank še preden imaš produkt? 14:25 Koliko časa je treba posvetiti podjetniški ideji na samem začetku? 21:35 Pomembnost fokusa pri podjetnikih 28:00 Ali je bolje imeti manj produktov, ki se jim lahko posvetiš, ali več produktov, ki nagovarjajo širšo množičo kupcev 30:45 Kdaj se je Nastja začela ukvarjati s financami in kako je to vplivalo na poslovne rezultate 33:55 Kakšne so dejanske marže pri produktih, ki jih vidimo v trgovini 40:40 Kako poteka razvoj lastnih izdelkov 48:55 Kako pripraviti marketinški načrt za vstopu na nov trg 51:00 Ali se splača že na začetku projekta testirati različne kanale ali fokusirati na nekaj specifičnih kanalov 53:35 Kako se prilagodi marketing glede na marketinški kanal? 55:40 Nastjin Instagram izziv 1:05:15 Strategija medijske in socialne izpostavljenosti ustanoviteljev 1:12:35 Zakaj vedno več spletnih trgovin odpira tudi fizične trgovine?
9/18/2018 • 1 hour, 26 minutes, 56 seconds
035 Andraž Gavez @Mojačokolada.si - Je s čokolado sploh možno zaslužiti?
Andraž Gavez je ustanovitelj in direktor podjetja Mojačokolada.si. Andraž se je v čokoladni posel podal pred več kot osmimi let in v tem času postavil eno izmed bolj prepoznavnih spletnih blagovnih znamk v Sloveniji. Pred kratkim mu je uspel tudi preboj v vse Hoferjeve poslovalnice po Sloveniji. Kot že naslov podcasta razkriva, je panoga izjemno zahtevna in ne dopušča veliko maneverskega prostora. Marže so nizke, pritisk trgovcev visok, substitov pa veliko. Z Andražem sva se pogovarjala, kako je izgledala njihova pot do profitabilnost in kako načrtujejo kmalu priti do prvega milijona prihodkov. V podcastu sva se pogovarjala tudi o: pomembnosti pravega trenutka za uspešnost podjetja, prednosti osredotočenosti na eno poslovno idejo in kako s svojim produktom priti v veliko trgovsko verigo kot je Hofer. Časovnica pogovora: 1:35 Podjetniški začetki Andraža Gaveza 7:30 Pomembnost "tajminga" v podjetništvu 11:45 Ocena tajminga pri začetku podjetja MojaČokolada.si 14:45 Kako je Andraž ugotovil, da MojaČokolada.si v resnici ne prodaja čokolad 18:00 Začetki podjetja MojaČokoada.si 22:35 "Slab" poslovni dogovor, ki ga je Andraž sklenil s prvimi dobavitelji 26:30 Profitabilnost v panogi prodaje čokolade. V katerih panogah so dobre marže? 34:20 Kako in zakaj se je Andraž odločil fokusirati samo na podjetje MojaČokolada.si? Kakšne so prednosti tega? 39:00 Kako je s profitabilnostjo produktov MojaČokolada.si 41:40 Kako je Andraž postavil ceno svojim produktom 47:25 Kako je podjetju MojaČokolada.si uspelo priti v vse Hoferjeve poslovalnici po Sloveniji 52:35 Kakšne finančne rezultate pričakuje od sodelovanja s Hoferjem? 54:45 Trenutni in načrtovani prihodki podjetja MojaČokolada.si 55:45 Kje se Andraž vidi čez pet let? 59:20 Poslovna ideja, ki jo je Andraž delil s poslušalci 1:01:15 Andraževi najljubši viri za učenje o podjetništvu
9/5/2018 • 1 hour, 12 minutes, 36 seconds
034 Branko Drobnak @Poslovni angeli Slovenije - Nekdaj multimilijonar, danes angelski investitor
Branko Drobnak je predsednik kluba Poslovnih angelov Slovenije, ki povezuje slovenske startupe z investitorji. Širši javnosti je bolj poznan kot ustanovitelj in direktor borznoposredniške hiše Poteza, ki jo je finančna kriza leta 2007 tako prizadela, da je morala zapreti svoja vrata. V podcastu sva se pogovarjala: o podjetniških in življenjskih lekcijah bankrota borznoposredniške hiše Poteze, kako se je potrebno pogajati z investitorji in kako ovrednotiti vrednost svojega podjetja. Časovnica pogovora: 1:35 Podjetniški začetki g. Drobnaka 11:25 Kako g. Drobnak skrbi za svojo socialno mrežo (in zakaj je le-to pomembno) 16:10 Pomembnost delanja zapiskov 18:45 Kaj g. Drobnaka moti pri mladih podjetnikih, ki pridejo k njemu po nasvet 26:40 Kako se slovenski startupi pogajajo z investitorji 37:20 Kako ovrednotiti svoje podjetje? 46:40 Kako g. Drobnak izbira svoje investicije? 55:50 Kako prepoznati dobro podjetniško ekipo? 59:30 Nauki bankrota porznoposredniške hiše Poteza 1:15:00 Kako izgleda delovni dan g. Drobnaka?
Jugoslav Petković je soustanovitelj in direktor podjetja Flaviar, ki je ekskluziven klub za ljubitelje žganih alkoholnih pijač, ki posluje na področju Amerike. Jugoslav je podjetju najprej pomagal kot mentor in investitor, nato pa se je podjetju tudi pridružil in ga skupaj z ekipo pripeljal do profitablnosti. Omeniti moramo še Jugoslavove prvotne podjetniške podvige. Je ustanovitelj podjetij Domenca in Mimovrste, v katerih je svoje deleže prodal in ustanovil lasten sklad tveganega kapitala. V podcastu sva se pogovarjala o : kako pomemben je tajming v podjetništvu, kako najti ravnotežje med produktno in tržno usmerjenostjo in zakaj se splača fokusirati na težke poslovne ideje? Časovnica pogovora: 2:00 Podjetniški začetki Jugoslava (jpdesign, Domenca, Mimovrste) 13:20 Razlogi za uspeh Domence in Mimovrste.com 16:00 Pomen ekipe za podjetniški uspeh 18:30 Pomen tajminga oziroma pravočasnosti pri podjetniškem uspehu 23:50 Kako Jugo izbira poslovne ideje v katere vlaga 32:35 Kako najti ravnotežje med produktno in tržno usmerjenostjo 34:30 Prelomna točka v zgodbi podjetja Flaviar 41:00 Predstavitev podjetja Flaviar 51:00 Kako se Jugo loti finančnega načrtovanja 57:50 Poslovni model podjetja Flaviar 59:15 Kako so v podjetju Flaviar razvili pijačo lastne blagovne znamke 1:09:50 Načrti za prihodnosti podjetja Flaviar 1:12:15 Kolikšen delež prihodkov bi moral startup vlagati v marketing? 1:23:20 Kakšen nasvet bi Jugo dal mlajšim, ki se lotevajo podjetništva?
7/10/2018 • 1 hour, 35 minutes, 45 seconds
032 Luka in Dejan @Kingsbox - V dveh letih do milijona evrov prihodkov brez zunanjih investicij
Luka in Dejan sta soutanovitelja podjetja Kingsbox, ki prodaja opremo za funkcionalno vadbo kot je crossfit in kalistenika. Podjetje sta začela v garaži s 7.500€ lastnega kapitala, danes pa je Kingsbox eden izmed glavnih ponudnikov tovrstne opreme v Evropi. Luki in Dejanu je v dobrih dveh letih uspelo brez zunanje investicije priti do milijona evrov prihodkov. V podcastu smo se pogovarjali: kako in zakaj vsak dan vložita pet ur v učenje novih podjetniških veščin, zakaj se njun delovni dan začne že ob petih zjutraj, in kako Kingsbox-u uspe vsak mesec ponuditi 9 novih produktov na trgu? Časovnia pogovora 2:25 Od kod Luki in Dejanu podjetniška ambicija? 4:30 Kako so študentske izkušnje Luki in Dejanu pomagale na podjetniški poti? 10:25 Kako se Luka in Dejan se vsak dan izobražujeta 5 ur 17:15 Od kod ideja za začetek podjetja Kingsbox? 22:05 Luka in Dejan pred Kigsbox-om nista imela izkušnje z izdelavo fizičnih produktov. Kako jima je uspelo? 28:25 Kako sta dobila prva naročila preko Bolhe in Instagrama 32:30 Kako in zakaj pri Kingsbox-u iščejo mikronišne produkte 38:20 Prelomne točke v zgodbi podjetja Kingsbox 43:15 Kako Kingsbox-u uspe vsak mesec ponuditi 9 novih produktov na trgu? 46:55 Najbolj uspešen Kingsbox produkt 48:10 Kako stranke gledajo na produkte izdelane v Evropski uniji? 53:00 Kako poteka prodaja v Kingsbox-u? 54:15 Kako poteka pridobivanje Kingsbox atletov, ki pomagajo pri marketingu? 58:00 Kako sta si Dejan in Luka razdelila vloge in delež v podjetju? 1:02:45 Zakaj ne iščeta zunanjih investitorjev? 1:07:00 Kje se Luka in Dejan vidita v petih letih? 1:08:30 Kakšen nasvet imata za mlade podjetnike s fizičnim produktom? 1:10:25 Poslovne ideje za poslušalce
6/19/2018 • 1 hour, 16 minutes, 59 seconds
031 Jure Leskovec @Stanford & Pinterest - Znanstvenik, ki je podjetje prodal Pinterestu
Jure Leskovec ima zares impresiven življenjepis. Je glavni znanstvenik na Pinterestu (Chief Scientist) in obenem tudi profesor na Stanfordu, verjetno najboljši podjetniški univerzi na svetu. Leta 2014 je ustanovil podjetje Kosei, ki ga je že naslednje leto prevzel Pinterest. Jure je tudi velik strokovnjak na področju umetne inteligence, tako da sva tej temi namenila dober del podcasta. Nekatere teme, ki sva jih pokrila v podcastu so: kako in zakaj Jure daje prednost znanju pred zaslužkom (in kako to vodi do še boljšega zaslužka), kako je izgledal proces prodaje njegovega podjetja Pinterestu katere službe bodo obstale v prihodnosti, ki bo polna umetne inteligence.
5/29/2018 • 1 hour, 31 minutes, 6 seconds
030 Hana Karim - Oblikovalka keramike, ki osvaja svetovni trg
Hana Karim je oblikovalka unikatne keramike, ki jo oblikuje in izdeluje v svojem studiju v centru Ljubljane, prodaja pa po celem svetu preko svoje spletne strani (beri: izdelke ima nenehno razprodane). Odrasla je v družini dveh umetnikov, tako da ji je bila takšna kariera položena v zibelko, vendar vse prej kot enostavna. Pogovarjala sva se: o trenutku, ko je Hana začutila, da bi z oblikovanjem keramike lahko preživela, kako se Hana spopada z umetniško blokado, in na kakšen način je pridobila stranke s celega sveta.
5/15/2018 • 1 hour, 24 minutes, 32 seconds
029 Primož Zelenšek @ Chipolo - Boljše polovica odličnega produkta kot celota povprečnega
Primož Zelenšek je soustanovitelj in direktor podjetja Chipolo, ki je svojo zgodbo pričelo leta 2013 z uspešno Kickstarter kampanjo, na kateri je zbralo skoraj 300.000$. Danes je Chipolo mednarodno priznano podjetje z več kot milijon prodanih produktov in vsak dan pomaga najti 50.000 izgubljenih predmetov. S Primožem sva se pogovarjala o: njegovi podjetniški zgodbi pred Chipolom, kako in zakaj se je Chipolo odločil v prihodnosti osredotočiti na evropski trg in kako bi spremenil prvo pošiljko Chipolo produktov.
4/30/2018 • 1 hour, 37 minutes, 47 seconds
028 Miha Lavtar @ Optiweb - Kako oblikovati najboljše delovno okolje za svoje zaposlene?
Miha Lavtar je ustanovitelj podjetja Optiweb, spletne agencije iz Škofje Loke, ki je znana po svoji izjemni kulturi in pogojih za zaposlene. Miha je podjetje ustanovil pri devetnajstih letih in v devetih letih uspel zgraditi zares impresivno in moderno podjetje, ki je na koncu leta 2017 imelo 1.2 milijona evrov prihodkov in 37 zaposlenih. Med ostalim sva se v oddaji pogovarjala: kako v Optiwebu skrbijo za dobro počutje zaposlenih, zakaj je Miha velik prijatelj s svojimi konkurenti in kako kot mlad podjetnik uspešno zaposliti starejše od sebe.
4/3/2018 • 1 hour, 11 minutes, 13 seconds
027 Miha in Gašper @ Tingles - V živo iz najboljšega startup pospeševalnika Y Combinator-ja
Gašper in Miha sta ustanovitelja podjetja Tingles, ki razvija mobilno aplikacijo za ASMR skupnost. V času snemanja sta se nahajala v Y Combinator-ju, ki je po mnenju mnogih najboljši podjetniški pospeševalnik na svetu. Pogovarjali smo se: od kod ideja za Tingles in kdaj sta dojela, da imata v rokah odlično poslovno idejo, kako jima je uspelo priti v Y Combinator po prvotni zavrnitvi in kako se pripravljata na predstavitev pred investitorji. www.zakulisje.com
3/14/2018 • 1 hour, 14 minutes, 37 seconds
026 Primož Cigler @ProteusThemes - Kaj storiti če se znajdeš v nasičeni panogi
Primož Cigler je soustanovitelj podjetja ProteusThemes, ki se ukvarja z oblikovanjem in prodajo dizajnerskih predlog za Wordpress strani. Njihove predloge poganjajo več kot 77.000 spletnih strani. S Primožem sva imela izjemno zanimivo debato. Med ostalim sva pokrila: kako je ProteusThemes večkrat našel zelo zanimive niše v izjemno zahtevni panogi, kako in na kakšni časovni skali je potrebno meriti uspeh (da ne odnehaš prehitro ali vztrajaš predolgo) in zakaj se moramo podjetniki osredotočiti na makro spremembe in ne mikro optimizacije.
Boštjan Nachbar je eden najuspešnejših slovenskih košarkarjev. Igral je v ligi NBA in nekaterih najbolj priznanih evropskih klubih (Barcelona, Efes Pilsen itn.). Čeprav košarka na prvi poged ni povezana s podjetništvom obstaja veliko vzporednic, ki so uporabne tudi v poslovnem svetu. V pogovoru sva včasih zašla v bolj košarkarske teme, vendar je v njih veliko analognih zgodb in znanj relevantne za podjetnike. Časovnica pogovora: 2:10 Kje se prične Boštjanova zgodba kot profesionalnega športnika 4:05 Kaj so največje prednosti in slabosti poklica športnika 6:30 Kako se je Boštjan spopadal z neuspehom 8:15 Kaj se je o organizaciji NBA klubov naučil na obisku pri Detroit Pistonsih 9:40 Kakšne so razlike med evropskimi in NBA klubi 19:00 Boj med športi za globalno prevlado 21:50 Kako NBA liga prodira na azijske trge 24:00 Boštjanov vidik na "salary cap" 29:45 Kako profesionalni športnik deluje kot podjetje oziroma podjetnik 35:50 Kako športniki načrtujejo za pokoj 41:05 Kaj so najpomembnejši aspekti razvoja mladih igralcev (in kadrov v podjetju) 47:30 Kaj so pomembni dejavniki, ki jih Boštjan išče pri madih košarkarjih 54:20 Uporaba analitike v NBA klubih 57:00 Kakšen nasvet bi dal Boštjan sam sebi pri 20-ih letih? 1:00:00 Pomembnost predrznosti v karieri 1:02:50 Kraji, kjer je Boštjan živel in primernost le-teh za podjetnike in digitalne nomade
1/3/2018 • 1 hour, 11 minutes, 23 seconds
BONUS: Kaj je design thinking, kako se pogovarjati z uporabniki in testirati svoje ideje
Veliko vas me je spraševalo o moji izkušnji dela pri podjetju IDEO, ki je pionir v metodologiji design thinking, ki z neverjetno hitrostjo postaja ena izmed najbolj popularnih metod za inoviranje tako med startupi kot velikimi podjetji. V pogovoru s Simonom Sovičem sem povedal: kaj je design thinking in zakaj je relevanten v današnjem poslovnem svetu, kako izgleda celoten proces design thinkinga, kako se pripraviti in izpeljati pogovor z uporabniki in zakaj se je potrebno pogovarjati z ekstremnimi uporabniki.
12/19/2017 • 59 minutes, 49 seconds
024 Žiga Lešnik - Kako postaviti cene svojim produktom
Žiga Lešnik je svetovalec pri podjetju Simon Kucher & Partners, ki je najbolj priznano podjetje na svetu na področju oblikovanja cen in cenovnih strategij. Tema je izjemno zanimiva in uporabna, saj je optimizacija cen najlažji način za izboljšanje poslovanja podjetja, pa vendarle se podjetniki s to temo zelo malo ukvarjajo. Časovnica pogovora: 1:30 Alternativna podjetniška pot (skozi nabiranje izkušenj) 10:30 Zakaj je postavljanje cen pomembna podjetniška tema 21:15 Van Westendorp metoda za oblikovanje cen (uporabna za nove produkte) 40:00 "Price strat" metoda za oblikovanje cen (uporabna za obstoječe produkte in storitve) 48:00 Kako svojim strankam raložiti oziroma sporočiti razloge za višanje ali nižanje cen? 53:10 Kako razložiti spremembe cen pri naročniških razmerjih (subscription-ih)? 57:45 Kakšen vpliv imajo psihološki mejniki na prodajo 1:00:50 Na kakšen način predstaviti svoje produkte ali storitve za povevečanje prodaje in profita 1:11:20 Kakšen nasvet bi dal Žiga sam sebi pri dvajsetih letih 1:15:15 Najboljši viri za učenje o cenovnih strategijah
12/12/2017 • 1 hour, 22 minutes, 49 seconds
023 Primož Božič - Kako živeti od bloganja (in priti do urne postavke 400€)
Primož Božič je full-time bloger in podjetniški svetovalec, ki je v svoji kratki karieri zaslužil že več kot 300.000 dolarjev. O spletnem poslu se je učil od pionirja te branže, Ramita Sethija, ki je bloger svetovnega kova z letnimi prihodki več kot deset milijonov dolarjev. Primoževa specializacija je strategija marketing vsebin, o čemer sva se na dolgo in široko pogovorila v podcastu. Med ostalim sva se dotaknila še: nenevadne investicije, ki je Primožu zelo pomagala v njegovi karieri, kako najti svojega podjetniškega mentorja in zakaj Primož 50 odstotkov svoj prihodkov nameni v izobraževanje.
11/28/2017 • 1 hour, 46 minutes, 47 seconds
022 Uroš Čimžar @ Domenca & DHH - Kako je petim soustanoviteljem uspelo priti do italijanske borze brez zunanjih investicij
Uroš Čimžar je direktor in eden izmed petih ustanoviteljev podjetja DHH, ki ima v lasti podjetji Domovanje in Domenca. Leta 2016 so v sodelovanju z italijanskimi partnerji začeli kotirati na italijanski borzi. V podcastu sva se z Urošem pogovarjala: kako je petim soustanoviteljem uspelo uskladiti cilje in vrednote, kako je vseh pet podjetnikov moralo prevzeti vlogo menedžerja, kako je prišlo do prevzema Domence in kako so storitveno podjetje preoblikovali v produktno. Časovnica pogovora: 0:00 Urošev prvi podjetniški poizkus 2:30 Kako se je Uroš spopadel s težavami z avtoriteto 5:30 Kako je petim soustanoviteljem uspelo uskladiti vrednote in cilje 9:00 Kako prepoznati in uskladiti vrednote soustanoviteljev 13:00 Kako se je komunikacija med soustanovitelji spreminjala skozi čas 15:00 Zahteven prehod iz startup-a v organizirano podjetje 19:00 Kako je pet podjetnikov prevzelo vlogo menedžerja 26:00 Kdaj in na kak način se pogovoriti o ciljih s soustanovitelji ali partnerji 34:00 Kako je prišlo do prevzema Domence 40:00 Kako uspeti brez zunanjih investicij (in za koga je to primerno) 47:00 Kdaj in kako standardizirati poslovne procese 50:00 Kako storitveno podjetje preoblikovati v produktno 53:00 Pomembnost in rezultati specializacije v podjetništvu 57:00 Kdaj se je smiselno specializirati 1:00:00 Kako je podjetju DHH uspelo narediti IPO (initial public offering) na italijanski borzi 1:08:00 Kaj so neprijetne plati IPO? 1:23:00 Kaj so prednosti, če podjetje posluje v tujini
11/14/2017 • 1 hour, 28 minutes, 3 seconds
021 Robert Farazin @TVbeat - Moje napake in nasveti za gradnjo podjetniške ekipe
Robert Farazin je serijski podjetnik, najbolj znan po podjetjih DoubleRecall in TVBeat. S slednjim trenutno revolucionizira trg TV oglasov v Evropi in se kmalu podaja na Ameriški trg. Pogovor za Zakulisje je Robertov prvi javni nastop po dajlšem času. Robert se je namreč po medijsko odmevno zgodbi DoubleRecall-a odločil, da bo tokrat deloval v privatnosti in se bolj posvetil razvoju produkta. Pogovarjala sva se o: njegovem zbiranju poguma za prvi podjetniški korak, primerjavi med podjetniškima pospeševalnikoma Y Combinator in Techstars, kakšne napake je pri gradnji ekipe storil Robert in katera tri vprašanja bi na intervjuju postavil programerjem.
10/31/2017 • 1 hour, 16 minutes
020 Muhamed Turkanović - Mojster blockchaina in kriptovalut
Muhamed Turkanović je doktor znanosti računalništva in informatike, ki je svoj doktorat pisal prav na področju kriptografije. To področje je zelo povezano s tehnologijami blockchaina in kriptovalut. Trenutno dela kot docent na FERI v Mariboru in sodeluje pri projektih raziskovanja in implementacije blockchain tehnologij v slovenskem gospodarstvu. Pogovarjala sva se o izjemno vroči tematiki kriptovalut in blockchaina. Med ostalim sva se dotaknila: kako je Muhamed na začetku Bitcoin zgodbe prirudaril 0,9 bitcoina, definicij blockhaina, pametnih pogodb, "proof of work", "proof of stake", "ledger" itn., primerov uporabe blockchain tehnologije v industrijah logistike, medicine, in nepremičnin ter kakšno prihodnost Bitcoina, Etheriuma in ICO-tov vidi Muhamed.
10/17/2017 • 1 hour, 19 minutes, 14 seconds
019 Boštjan Gorenc Pižama - Kako preživeti kot avtor v Sloveniji
Boštjan Gorenc Pižama je človek veliko talentov. Pisatelj, prevajalec, stand up komik, improvizator, podcaster, ustvarjalec stripov za otroke in še marsikaj. Njegova zadnja uspešnica je knjiga Slolvenski klasiki 1, ki naj bi kmalu dosegla 10.000 prodanih izvodov (povprečna slovenska knjiga doseže okrog 500 izvodov). Vaau! V podcastu sva se pogovarjala o: Boštjanovem kreativnem procesu (kako piše knjige, ustvarja stripe itn.) kako uporablja aktivno prokrastinacijo kot metodo za ustvarjanje kreativnih vsebin kako izgleda njegova domača pisarna kako izboljšati pisno komunikacijo kako izgleda postopek izdaje knjige v Sloveniji (in če se le to finančno splača) itn. Časovnica pogovora: 0:00 Kje se je začela Boštjanova ljubezen do jezika? 6:10 Kako spodbuditi svojega otroka k branju knjig? 8:00 Kakšen tip ustvarjanja mu je najbližje? 11:00 Kako izgleda njegov kreativni proces? 16:00 Kako testira svoje ideje in tekste? 21:00 Kako je premagal strah pred nastopanjem? 25:00 Kdaj najraje ustvarja? Kako se spravi v ustvarjalno in delovno razpoloženje? 28:15 Kako si Boštjan organizira delo od doma? 30:30 Kako izgleda njegova domača pisarna? 33:00 Nasveti za boljše pisanje. 35:15 Katere knjige o pisanju priporoča? 38:00 Kdaj in kako se je začel preživljati s svojo ljubeznijo do jezika? 41:00 Kako trži svoje nastope in knjige? 43:00 Kako v Sloveniji poteka izdaja knjige? 45:00 Izjemen uspeh knjige Slolvenski klasiki 1. 47:00 Kako je knjiga Slolvenski klasiki 1 postala tako uspešna? 49:00 Kako se lotiti promocije knjige v Sloveniji? 51:00 Pomembnost spletne prisotnosti za ustvarjalce. 54:30 Ali se v Sloveniji da živeti od prodaje knjig? 55:30 Kakšen nasvet bi dal samemu sebi pri 25ih letih?
10/3/2017 • 1 hour, 2 minutes, 38 seconds
018 Mojca Marš Žove - Slovenska freelancerka z ameriškimi cenami
Mojca je strokovnjakinja za digitalni marketing, specializirana pa je za Facebook oglase. Ko je pri 21-ih letih izgubila službo v marketinški agenciji, se je odločila preizkusiti na lastni freelance poti. Mojca je danes mednarodno priznana strokovnjakinja, ki dela z največjimi svetovnimi podjetji. Svoje znanje deli tudi na svojem blogu Super Spicy Media, ki ga toplo priporočam. Časovnica pogovora: 2:20 Od kod Mojcina podjetniška ambicija? 4:00 Kako se je Mojca spopadala s kompleksom manj vrednosti na začetku svoje poti? 6:00 Kje je pridobila znanje o digitalnem marketingu? 12:00 Kako je Mojca zgradila zavidljivo socialno mrežo kar preko spleta? 15:05 Kako je pridobila prve plačljive stranke? 18:30 Kakšen prodajni pristop uporablja danes? 25:30 Kako doseči, da pridejo stranke same do tebe? 31:30 Zakaj se je Mojca odločila, da se fokusira na stranke iz tujine? 34:00 Kakšne so cene Mojcinih storitev? 38:25 Kako je delala na razvoju veščin angleškega jezika? 42:30 Kako stranke gledajo na to, da je iz Slovenije? 44:45 Kako je specializacija (za Facebook oglase) vplivala na posel? 48:15 Kako se Mojca loti analize stranke? 54:45 Kaj lahko mi vsi naredimo danes, da izboljšamo svoje Facebook oglase? 1:03:20 Kako oblikovati učinkovit Facebook oglas? 1:06:30 Kaj je najbolj pomemben korak pred začetkom objave Facebook kampanje? 1:08:40 Kakšen vložek je potreben za dosego smiselnih rezultatov? 1:10:40 Za koga je primeren freelancing? 1:13:00 Ali si Mojca lahko privošči počitnice brez računalnika?
9/19/2017 • 1 hour, 20 minutes, 31 seconds
017 Ivo Boscarol @ Pipistrel - Podjetje gradim na vrednotah in ne profitu
Ivo Boscarol je ustanovitelj podjetja Pipistrel, ki izdeluje ultralahka letala. Začetek podjetja sega še v čase Jugoslavije in sicer v leto 1989. V skoraj tridesetih leta obstaja podjetje nikdar ni imelo izgube, čeprav tekmuje na zahtevnem mednarodnem trgu. V podcastu sva se med ostalim pogovarjala o: letečih avtomobilih in letalih z vertikalnim vzletom, zakaj ga zaposleni ne zapustijo navkljub nekaj krat višjim ponudbam iz tujine, kako v podjetju Pipistrel premagujejo "to ni možno" trenutke, kakšno mnenje ima o generaciji milenijcev ipd. Sponzor podcasta je Domenca.com, kjer lahko na enem mestu lahko kupimo domeno in zgradimo lastno spletno stran, četudi nimamo programerskih znanj. Za vse poslušalce podcasta Zakulisje je Domenca pripravila poseben popust - 50% za prvo obdobje zakupa. Za ponudbo kliknite na to povezavo. Časovnica pogovora: 2:35 Začetki podjetniške poti g. Boscarola 7:00 Ali so visoki cilji dovolj? 8:35 Kako izgleda delovnik g. Boscarola? 10:50 Najtežji trenutku na podjetniški poti g. Boscarola 12:50 Zgodnji začetki podjetja Pipistrel 16:50 Od kod ime Pipistrel 21:50 Kako v podjetju Pipistrel realizirajo ideje, ki se na prvi pogled zdijo nemogoče 29:40 Kako ostati inovativen skozi daljše časovno obdobje? 36:20 Delovnik v podjetju Pipistrel se zaklučuje ob pol štirih 42:35 Kakšna je izkušnja g. Boscarola z generacijo milenijcev 44:45 Največje priložnosti in pomankljivosti Slovenije 50:05 Kateri jezik g. Boscarol predlaga mladim, da se učijo? 51:00 Opis in primerjava poslovne kulture na Kitajskem in v Ameriki 57:30 Ali je prihodnost mobilnosti električna? 1:04:35 Kakšno vlogo bodo igrala letala v našem vsakdanju v prihodnosti?
9/5/2017 • 1 hour, 9 minutes, 34 seconds
016 Matej Golob @ CorpoHub - Stanje inovativnosti v slovenskih podjetjih
Matej Golob je soustanovitelj agencije CorpoHub, ki pomaga slovenskim podjetjem postati in ostati inovativna ter podjetjna. Delali so s podjetji kot so Studio Moderna, Gorenje, A1 in Petrol. V podcastu sva se pogovarjala o treh zanimivih temah: kaj bi Matej priporočal mladim, da izberejo za študij, stanje inovativnosti v slovenskih podjetjih in zakaj je mreženje pomembno in kako se ga lotiti (Matej je super mojster mreženja). Če vas zanima le določen del pogovora, lahko najdete točen ćas debate v časovnici pogovora spodaj. Časovnica pogovora: 01:05 Kako je Matej pozno razvil svoje ambicije in zakaj s tem ni nič narobe? 11:50 Matejev prehod iz programerskih vod v poslovne 14:35 Proces vpeljevanja novih zaposlenih v IBM-u in IDEO-u 21:50 Najpogostejše težave s katerimi se spopadajo slovenski startupi 25:30 Kako narediti prve intervjuje s potencialnimi strankami? 39:15 Kako priti do prve prodaje? 49:00 Stanje inovativnosti v velikih slovenskih podjetjih 54:20 Kaj manjka v slovenskih podjetjih na področju inovativnosti in podjetnosti? 1:03:10 Kaj lahko naredim, če moj delodajalec ne spodbuja podjetništva in inovativnosti? 1:10:00 Pomembnost mreženja in Matejevi nasveti za izgradnjo kvalitetne socialne mreže 1:14:45 Kako najti kariernega mentorja? 1:18:00 Matejev nasvet mladim glede izobrazbe www.zakulisje.com
7/17/2017 • 1 hour, 25 minutes, 25 seconds
015 Tomaž Švajger @ Doctrina - Mojster prodaje
Tomaž Švajger je direktor prodaje pri slovenskem startupu Doctrina, ki preko spleta izobražuje zaposlene v lekarnah. Pred delom v startupu je bil zaposlen pri multinacionalkah Procter&Gamble in RedBull, tako da ima izušnje tako s korporativnim kot tudi s startup svetom. Pogovarjala sva se kako izgleda prodaja v začetnih fazah in kako se le-ta skozi čas spreminja. Še posebej zanimiva pa je bila debata o oblikovanju prodajnega procesa, kar je Tomaž razložil na konkretnem primeru podjetja Doctrina. Časovnica pogovora: 1:10 Moč postavljanja ciljev in prodajalske miselnosti 16:00 Kaj je Tomažu dala izkušnja z delom v Ameriki 22:30 Kako se zgradi uspešna kariera 26:40 Na podlagi česa Tomaž izbira nove sodelavce 30:00 Kako se razlikuje prodaja v začetnih fazah v podjetju od kasnejših 40:50 Kako izgleda prodajni pogovor in proces 50:15 Kako pravilno narediti "follow-up" 58:40 Oblikovanje plačila za prodajno ekipo 1:06:20 Ali so prodajni sestanki prek spleta (npr. Skype) smiselni? 1:09:30 Kdaj je pravi čas, da ustanovitelj podjetja v ekipo vključi profesionalne prodajalce
6/27/2017 • 1 hour, 20 minutes, 28 seconds
014 Marko Guček @ GoOpti - O prihodnosti mobilnosti
Marko Guček je soustanovitelj podjetja GoOpti, nizko cenovnega prevoznika do letališč, ki je v dobrih šestih letih delovanja prepeljal že več kot 850.000 potnikov. Marko je do ideje prišel med vodenjem svojega drugega podjetja, pri čemer so se kot ena izmed najbolj zanimivih podjetniškh priložnosti izkazali prav letališki prevozi. V podcastu sva se pogovarjala o pomembnosti strasti v podjetništvu in kako le-ta pomaga oblikovati uspešna podjetja. V zaključnem delu pogovora sva se dotaknila tudi teme o prihodnosti sektorja mobilnost, ki je pravkar v veliki tranziciji na električna in avtonomna vozila. Časovnica pogovora: 1:20 Markova želja po reševanju problemov in strast do turizma 9:40 Segmentacija strank GoOptija 12:40 Kako poteka razvoj produktov pri GoOptiju 22:50 Kako je izgledal prvi produkt (delo z indijskimi programerji) 27:50 Spreminjanje poslovnega modela skozi čas 31:40 Širjenje na italijanski in španski trg 37:20 Kako so ustanovitelji financirali podjetje GoOpti 42:10 Markovo mnenje o prihodnosti mobilnosti
6/13/2017 • 53 minutes, 30 seconds
013 Swizec Teller - Programer, ki prodaja e-knjige
Swizec Teller je programer, ki trenutno dela in živi v San Franciscu. Na začetku svoje kariere, ko je živel še v Sloveniji, je ustanovil različna startup podjetja, vendar nobeno ni komercialno prav zares uspelo. Za naslednji korak je izbral freelancer-stvo, kjer mu je z zanimivo strategijo, ki jo opiše v podcastu, uspelo pridobiti stranke iz Amerike. Swizec je trenutno zaposlen, ob službi pa razvija in trži lastne informacijske produkte (njegove knjige o programianju lahko najdete tukaj). V podcastu sva se pogovarjala o naukih iz različnih faz njegove kariere, podrobnejše teme pa lahko najdete v časovnici pogovora spodaj. Časovnica pogovora: 1:30 Od kod Swizceva podjetniška ambicija in njegovi prvi startup projekti 12:05 Kaj se je naučil iz neuspelih startup zgodb 17:30 Ali je lahko ista oseba CEO (poslovni direktor) in CTO (direktor tehnologije) 22:00 Kako prepoznati dobrega CTO-ja (direktorja tehnologije) 27:30 Zakaj in kako se je Swizec preselil v Ameriko in začel freelance-at 48:20 Kako lahko freelancerji iz Slovenije dobijo stranke iz Amerike 1:05:20 Kako se pravilno izseliti iz Slovenije in ne plačevati dvojnih davkov 1:13:20 Kako je Swizec začel razvijati info produkte 1:20:00 Kako izgleda proces pisanja knjige 1:26:50 Kako najti in zgraditi publiko za blog in info produkte 1:32:10 Kako je Swizec zgradil osebni brand
5/23/2017 • 1 hour, 39 minutes, 39 seconds
012 Tomaž Zaman @ Codeable - Iz Prekmurja na globalni trg
Tomaž Zaman je ustanovitelj podjetja Codeable, ki je platforma za povezovanje Wordpress programerjev s podjetji, ki iščejo programerje za projektno delo. Tomaž je idejo dobil v času, ko je bil še sam freelancer in je imel težave z iskanjem novih projektov in cenejšo konkurenco iz manj razvitih držav. V podcastu sva se s Tomažem pogovarjala kako je ugotovil, da klasična služba ni za njega, zakaj je sedež Codeable-a na Danskem, kako pri njih poteka delo od doma in kako najdejo primeren kader. Na koncu je Tomaž delil svojo poslovno idejo, ki bi lahko bila nov podjetniški projekt za katerega izmed vas. Časovnica pogovora: 1:25 Od kod Tomaževa podjetniška ambicija 10:20 Kako je ugotovil, da klasična služba ni za njega 15:25 Kako je pustil službo in začel freelance-at 18:00 Nasveti za vse, ki želijo postati freelancerji 23:45 Kako kot freelancer postaviti ceno svojim storitvam 28:40 Kaj počne podjetje Codeable 32:05 Kako je Tomaž naredil preskok iz freelance kariere v podjetništvo 44:30 Kako je Codeable uspel pridobiti prve stranke in programerje 51:30 Pomembnost "content marketinga" 58:45 Izkušnje z vzpostavljanjem "affiliate" mreže 1:05:35 Prakse dobrega dela s strankami 1:10:30 Kako poteka delo od doma in zaposlovanje ljudi za delo od doma 1:21:45 Kako se je Tomaž spoznal s soustanoviteljem Perom 1:25:35 Zakaj ima podjetje sedež na Danskem 1:28:05 Uporabni nasveti za vse, ki želijo biti podjetniki 1:37:15 Tomaževa poslovna ideja za poslušalce
Blaž Zupan uči podjetništvo na Ekonomski Fakulteti v Ljubljani, vendar ga nikakor ne moremo označiti za teoretika. Ravno nasprotno. Je pravi serijski podjetnik. Svoje zadnje podjetje Optiprint je pred dobrim letom in pol uspešno prodal in se danes že loteva novih poslov. Podcast sva začela z zanimivo zgodbo iz enega izmed Blaževih prvih poslov, ko se je za distribucijo produkta dogovarjal s tovarno iz Taiwana. V drugem delu podcasta pa je Blaž delil nasvete za vse, ki se želijo preizkusiti v podjeništvu, vendar niso naklonjeni tveganju. Med takšne podjetnike spada namreč tudi sam. Časovnica pogovora: 6:30 Kako se je Blaž z Azijci dogovoril za posel? 17:15 Geneza podjetniške zgodbe Optiprinta 31:45 Kako postaviti franšizni sistem v podjetju? 37:45 Blaževi razlogi za prodajo podjetja 40:40 Kako poteka prodaja podjetja? 57:00 Kako se podjetništva lotiti, če si tveganju nenaklonjen? 1:06:30 Kako lahko terapevt pomaga pri premagovanju psiholoških preprek? 1:19:30 Kako čim hitreje preizkusiti svojo idejo
4/25/2017 • 1 hour, 32 minutes, 55 seconds
010 Mitja Mavsar @ Blub Blub - Mojster UX-a
Mitja Mavsar je eden izmed začetnikov UX-a (User Experience oziroma oblikovanje uporabniške izkušnje) v Sloveniji in novopečeni podjetnik v podjetju Blub Blub, ki rešuje govorno jezikovne motnje otrok. Prvi del podcasta je namenjen UX-u. Z Mitjo sva na fiktivni poslovni ideji podebatirala, kako lahko podjetniki uporabijo metode UX-a za razvoj poslovne ideje. V drugem delu pa sva se dotaknila Mitjine osebne zgodbe, o tem kako se je odločil zapustiti varno korporativno okolje in se preizkusiti v "romantičnem startup svetu", kot ga je sam poimenoval. Časovnica pogovora: 1:05 Kaj je UX 8:35 Kako uporabiti UX za razvoj poslovnih idej 13:30 Kako pripraviti vprašanja za intervju z uporabniki 19:00 Kako narediti sintezo in izluščiti ideje za naprej 24:00 Kaj so persone in kako jih uporabiti v UX procesu 29:30 Kako narediti vizualizacijo poti uporabnika 35:00 Pomembnost skupinskega dela in opolnomočenja 43:25 Uveljavljenost UX-a v Sloveniji 46:45 Kako postati UX oblikovalec 53:10 Kje in kako se je pričela Mitjina podjetniška zgodba (Blub Blub) 58:10 Kako Blub Blub rešuje govorno jezikovne težave otrok 1:08:55 Kako in zakaj se je Mitja odločil zapustiti varno korporativno okolje in se preizkusiti v podjetništvu
4/11/2017 • 1 hour, 22 minutes, 37 seconds
009 Jana Fleišer - Ustanoviteljica vrtca Dobra teta
Janina poslovna ideja izvira iz težave, ki je znana veliko slovenskim staršem. Njen prvi otrok ni dobil prostora v vrtcu. Jana, ki je že od nekdaj imela podjetniške ambicije, se je tako leta 2011 odločila ustanoviti svoj zasebni vrtec Dobra Teta. Od tam naprej se je njena zgodba zelo hitro razvijala in tako je že leta 2014 osvojila naslov Mlade podjetnice leta, ki ga podeljuje Zavod mladi podjetnik. V pogovoru Jana razkrije, kako se je z veliko iznajdljivosti uspela prebroditi skozi slovensko zakonodajo o ustanovitvi zasebnih vrtcev in kako ji je v dobrih petih letih uspelo odpreti pet enot. Še posebej zanimiva pa je bila debata o tem, kako na mame, ki so podjetnice, gleda slovenska družba in kako se s tem spopasti. Več informacij najdete na www.zakulisje.com
3/28/2017 • 1 hour, 9 minutes, 17 seconds
008 Blaz Kos - Startup ni za vsakogar
Blaz Kos je eden izmed pionirjev slovenskega podjetniskega ekosistema. Pomagal je vzpostaviti Ljubljanski univerzitetni inkubator, ustanovil je Klub poslovnih angelov Slovenije in Zavod Ypsilon in deloval kot COO iniciative Start:up Slovenia. V zacetku leta 2016 je pustil sluzbo in prodal avto, da bi se lahko popolnoma posvetil svojemu blogu AgileLeanLife. Pogovarjala sva se o ogromno zanimivih temah. Izstopali sta predvsem debata o izbiri pravega tipa podjetnistva, ki ustreza posamezniku in o grajenju uspesnega bloga na mednarodni ravni. Casovnica pogovora 4:50 Zakaj vedno zaceti z zakaj in kako najti svoj zakaj 8:15 Kako najti primeren tip podjetnistva zase 21:40 Razlika med interesom in zavezo pri podjetnistvu 34:50 Zakaj je Blaz pustil sluzbo in pricel blogati 44:30 Kako pustiti sluzbo in poskusiti s podjetnistvom 57:20 Marketing strategije za blogerje 1:06:40 Katere metrike spremlja Blaz na svojem blogu 1:14:20 Blazeva not-to-do lista 1:20:00 Zakaj se je odlocil podariti svoje fizicne knjige in brati le digitalne 1:24:40 Kako in zakaj v sluzbi organizirati dan brez sestankov za povecano produktivnost 1:31:10 Blazevi jutranji in vecerni rituali 1:34:40 Nasvet, ki bi si ga dal pri 25ih letih
3/14/2017 • 1 hour, 46 minutes, 32 seconds
007 Lina Gantar @ Nuuk Digital - Odpoved Googlu za zacetek podjetniske poti
Lina Gantar je soustanoviteljica podjetja Nuuk Digital, ki startupom pomaga pri digitalnem marketingu. Podjetje je se posebej uspesno v nudenju pomoci podjetnikom, ki gredo na crowdfunding platforme (Kickstarter in Indiegogo) po financno pomoc. V letu 2016 so svojim strankam pomagali zbrati kar $10M financiranja. Pred ustanovitvijo podjetja Nuuk Digital, je Lina delala v Googlu, tako da sva se v podcastu pogovarjala o njeni izkusnji tam; dala pa je tudi nasvet vsem, ki se zelijo prijaviti za sluzbo v Googlu. V drugem delu podcasta pa sva se bolj podrobno dotaknila zgodbe o Nuuk Digital-u. Casovnica pogovora: 05:40 - Linin studij v tujini (in razlike med studijem v Sloveniji in tujini) 14:20 - Kako je prisla do sluzbe v Googlu in nasvet za vse, ki bi radi delali za Google 31:25 - Kako se je odlocila zapustiti varno okolje Googla in ustanovitvi podjetje? 43:20 - Kaksna je ponudba in poslovni model Nuuk Digital-a? 56:35 - Kako so dobili prve stranke? 01:06:15 - Kaksni imajo nacrte za prihodnost? 01:13:00 - Kako bi oblikovala predmet "Digitalni marketing", ce bi bila profesorica? 01:18:33 - Koncna vprasanja Vec informacij na www.zakulisje.com
3/1/2017 • 1 hour, 24 minutes, 32 seconds
006 Andraz Tori @ Zemanta - Kaj, ce mi ne uspe?
Andraz Tori je soustanovitelj in CTO podjetja Zemanta, enega izmed prvih slovenskih tehnoloskih startupov. Zemanta je septembra 2016 prodala enega izmed svojih produktov - orodje za bloganje, ki blogerjem pomaga pri pisanju clankov. V podcastu sva se pogovarjala kako taksna prodaja poteka in kako se doloci cena. Osebno sta mi bili najbolj zanimivi temi o porabi investicijskega denarja (npr. kdaj si lahko izplacas prvo placo) in o varnosti, ki jo podjetnikom nudi slovenski sistem. Uporabne povezave: Zemanta Steve Blank - 4 Steps to Epiphany Steve Blank - The Startup Owner's Manual Silicijevi vrticki - slovenski sklad za zgodnje investicije www.zakulisje.com
2/14/2017 • 1 hour, 1 minute, 28 seconds
005 Tilen Travnik @ D.Labs - Kako ucinkovito testirati ideje
Tilen Travnik je soustanovitelj in partner podjetja D·Labs, ki pomaga startupom pri razvoju tehnoloskih produktov. Prav tako je eden izmed pionirjev agilnih metod dela v Sloveniji. Zadnje case pa deluje tudi v vlogi investitorja kot clan Silicijevih vrtickov. Epizoda je polna uporabnih informacij za vse, ki se podajate na lastno podjetnisko pot. S Tilnom sva se pogovarjala o najpogostejsih napakah slovenskih startupov, agilnih metodah dela, premagovanju strahu pred prodajo in o usklajevanju kariere in druzine. Uporabne povezave: D·Labs Silicijevi vrticki - slovenski sklad za zgodnje investicije Daniel H. Pink - To Sell is Human - knjiga o prodaji Steve Blank - 4 Steps to Epiphany - knjiga o metodah za grajenje uspesnih startupov Eric Ries - Lean Startup - knjiga o agilnih metodah razvoja produkta Gallup's Strengths finder - pripomocek za iskanje osebnostnih prednosti Pocket Casts - aplikacija za poslusanje podcastov Kickstarter Slack Trello Za vec informacij obiscite spletno stran Zakulisja.
1/31/2017 • 1 hour, 43 minutes, 11 seconds
004 Gregor Koprivnik @ Licila.si - Marketingar po dusi
Gregor Koprivnik je soustanovitelj spletne trgovine Licila.si, ki je pred kratkim prodala vecinski delez Studio Moderni in se zdaj pospeseno siri po vecjem delu Evrope. Zanimivo je, da Gregor sebe vidi bolj kot marketingarja in ne kot podjetnika, zato sva se veliko pogovarjala o spletnem oglasevanju. Med drugim sva se dotaknila teme kako najbolje oglasevati na Facebooku, kljub nenehnim spremembam v njihovih pravilih. Prav tako sva se pogovarjala tudi kako izgleda prehod iz podjetniske v vodstveno vlogo in kako pri njih zaposleni delajo od doma. Uporabne povezave: Licila.si Konverzija.si Shopify.com - spletna aplikacija za postavitev spletne trgovine Slack - orodje za team management Whatsapp - chat aplikacija Invision - orodje za prototipiranje Pl@ntNet - aplikacija za prepoznavanje rastlin Blinkist - zapiski knjig Za vec informacij o Zakulisju kliknite sem.
1/17/2017 • 1 hour, 38 minutes, 30 seconds
003 Tomaž Štolfa @ Layer- Nasveti iz Silicijeve Doline
Tomaž Štolfa je slovenski podjetniški javnosti najbolj poznan kot ustanovitelj startupov Vox.io in Layer. S slednjim se že tri leta nahaja v San Franciscu, kjer je leta 2013 z ekipo zmagal na svetovno znanem TechCrunch Disrupt-u, nakar je podjetje prejel investicije v višini vec kot 25 milijonov dolarjev. Pogovarjala sva se o njegovem prvem podjetniškem projektu, za katerega verjetno še niste slišali, pa tudi o tem kdaj se splaca s startupom preseliti v Ameriko, kako in zakaj se je potrebno pogovarjati s strankami pri razvoju produkta ter kako efektivno sprejemati skupne odlocitve v podjetju. Relevantne povezave: Layer Layer zmaga na TechCrunch Disrupt-u leta 2013 Tomaž Štolfa na Medium blogu The Advantage - knjiga o gradnji uspesnih ekip Za vec informacij o projektu Zakulisje kliknite sem.
12/26/2016 • 1 hour, 13 minutes, 39 seconds
002 Rok Stritar @ Kibuba - Ali se podjetnistva da nauciti?
Roka sem spoznal na Ekonomski Fakulteti kot predavatelja pri predmetu podjetnistvo. Brez zadrzkov lahko recem, da je imel Rok ogromen vpliv name. Med njegovimi predavanji se nisem ucil le o podjetništvu, ampak tudi o psihologiji, izobrazevalnem sistemu in osebnem razvoju. Rok Stritar je so-ustanovitelj spletne trgovine gorniske opreme Kibuba. Pred kratkim je opustil svojo delo na Ekonomski Fakulteti in se popolnoma posvetil razvoju podjetja. V podcastu med drugim debatirava ali se podjetnistva da nauciti, kdaj se splaca (ce sploh) vzeti investicijo in na kaj paziti pri izbiri partnerja pri podjetniskih projektih.
12/19/2016 • 1 hour, 13 minutes, 45 seconds
001 Niko Klanšek @ FlyKly - Mojster Kickstarterja
Niko Klanšek je eden najuspešnejših kickstarter podjetnikov. Sodeloval je že pri več kot 40-ih uspešnih kickstarter kampanjah. Najbolj je poznan po produktih FlyKly, ki zajemajo električno kolo, skuter in skiro. V podcastu Niko poda vse trike potrebne za uspešno kickstarter kampanjo, razkrije zgodbo kako je začel prodajati smoothie-je v Ameriki, kako se je za posle dogovarjal s Kitajci in kako je začel teči maratone. Povezave: Blog Nika Klanska FlyKly UpCounsel - za odpiranje podjetja v ZDA Slack RobinHood Kickstarter Coinbase - Bitcoin & Etherium denarnica Coinbase +10$ - kot coinbase uporabnik imam affiliate povezavo s katero dobite 10$ pri investiciji nad 100$ Copay - Bitcoin waller Coup - Rent-a-skuter app za Berlin Za vec informacij o Zakulisju kliknite sem.