Každý den přináší nové vzrušující vědecké objevy. Vydejte se s námi na průzkum všech světů naší Země. A ještě dál.
K zobrazování nádorů by lékaři už nemuseli používat radioaktivní látky a léky na rakovinu by mohli vyvíjet efektivněji
To vše díky nové luciferáze vyvinuté českými vědci. Co je na ní tak zvláštního? - Odborníci upozorňují na necitlivý způsob lesního hospodaření ve Ždánickém lese a Chřibech na jihovýchodní Moravě. Proč jsou právě tyto oblasti ohrožené? A co by pomohlo situaci změnit? - Olomoučtí vědci odhalili počínající vývoj nových druhů z mikroskopické řasy. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/2024 • 26 minutes, 14 seconds
Kolik toxických chemikálií - ftalátů
pesticidů nebo těžkých kovů - mají v těle české děti? To začal zkoumat Státní zdravotní ústav. - Vznikla unikátní databáze architektek, které působily na našem území od roku 1945 - jak se v historickém kontextu mění postavení žen v české architektuře? - Když se večer podíváte na nebe, možná uvidíte mikroúplněk. Proč se Měsíc v tuhle dobu zdá menší a méně jasný? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/2024 • 25 minutes, 38 seconds
V den zemědělských protestů vás zavedeme za farmářem z české rodinné usedlosti, který se snaží hospodařit zodpovědně k půdě a krajině i za cenu nižších výnosů
A rád by ekologičtější přístup viděl i u velkozemědělců, kteří chtějí ekologické požadavky naopak oslabit. - Začátek února byl nejteplejší za posledních 100 let. Jak to ovlivňuje naše zdraví? Můžeme už teď pociťovat jarní únavu? - Na Měsíci se dnes pokusí přistát americký modul Odysseus. V reportáži řekneme, co takové přistání na měsíčním povrchu obnáší. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/2024 • 25 minutes, 52 seconds
Na VŠCHT vyvíjejí speciální testy, které by uměly detekovat konopné látky jako HHc nebo kratom u řidičů
Řekneme jak. - Jaký dopad má výskyt kočky divoké na biodiverzitu v místech, kde se šelma v posledních letech vyskytuje stále více? - Chtěli jste se někdy podívat do vesmírné stanice a plnit úkoly jako opravdoví astronauti? Díky nové aplikaci studentů ČVUT je možné si ve virtuální realitě vyzkoušet i simulovaný stav beztíže. Pro koho bude aplikace přístupná? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/2024 • 24 minutes, 59 seconds
Vědci z České zemědělské univerzity se ptají, jaké konkrétní látky a vůně psi svým vyvinutým čichem cítí ?
Dokážou tak rozpoznat konopí od jiných podobných bylinek nebo zbraně od jiných kovů? - Uplynulo přesně 200 let od doby, kdy byl popsán první dinosaurus jako druh. Proč to byl milník v celé paleontologii? Kam se vědecké bádání v tomto oboru posunulo? - Nová studie českých vědců prokázala, že ptačí vejce je po snesení téměř sterilní, že ho bakterie kolonizují až po vylíhnutí. Jak významný je to objev?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/2024 • 26 minutes, 22 seconds
I dětem a dospívajícím se v případě závažných psychických potíží předepisují antidepresiva
Psychiatři ale častěji než u dospělých posuzují, jestli je jejich užívání ještě nutné. Co je základem léčby u mladistvých? - Co znamenají pro vývoj klimatu současné rekordní teploty za poslední rok? Jaký dopad mohou mít na ochranu klimatu a naši budoucnost letošní zásadní volby v Evropě i Spojených státech. A proč zelený růst není řešení - o tom všem mluví místopředsedkyně Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas. - Víc než polovinu běžných trestných činů policie v Česku objasní, v kybeprostoru odhalí ale jen každý osmý případ. Těm nejzávažnějším se věnuje Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě. Co všechno má na starosti? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/2024 • 24 minutes, 58 seconds
Vědci z Masarykovy univerzity analyzují krev nebo moč stovek lidí, aby zjistili, jak na lidský organismus působí některé látky obsažen é například v plastovém nádobí
Umělá inteligence proniká i do zemědělství. Jak AI a také drony pomáhají farmářům bojovat s plevelem a chránit úrodnou půdu před škůdci? - Archeologům se podařilo objasnit nález starých, částečně opracovaných kmenů od Labe na Královéhradecku. Podle čeho soudí, že by mohlo jít o polotovary pravěkých dlabaných člunů? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/2024 • 26 minutes, 13 seconds
Čeští experti z Fyzikálního ústavu Akademie věd objevili třetí skupinu magnetických látek, na která by se dala ukládat data
Vědci celého světa teď přemýšlejí, kde všude by se mohly využít. - Na cestu k Měsíci se vydal modul Odysseus. Další z těch, které se ucházejí o první komerční přistání na měsíčním povrchu. - Dnes je Mezinárodní den Angelmanova syndromu - jak v životě se vzácnými onemocněními může pomáhat genová terapie? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/2024 • 25 minutes, 31 seconds
Čeští experti z Fyzikálního ústavu Akademie věd objevili třetí skupinu magnetických látek, na která by se dala ukládat data
Vědci celého světa teď přemýšlejí, kde všude by se mohly využít. - Na cestu k Měsíci se vydal modul Odysseus. Další z těch, které se ucházejí o první komerční přistání na měsíčním povrchu. - Dnes je Mezinárodní den Angelmanova syndromu - jak v životě se vzácnými onemocněními může pomáhat genová terapie?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/2024 • 25 minutes, 33 seconds
Čeští a belgičtí vědci vyvíjejí materiál pro šetrnější prsní implantáty, díky kterému se v těle postupně vytvoří nové lidské buňky
Využít by se to dalo i pro náhrady kostí nebo kloubů. Co na svítící želatinové implantáty říkají sami plastičtí chirurgové? - Co vypovídají nově nalezené kosterní pozůstatky v německé jeskyni o migraci našich předků na sever Evropy? - Na Křivoklátsku se zřejmě usadila kočka divoká. Fotopast ji zachytila na stejném místě už podruhé za tři měsíce. Odkud tam šelma dorazila a v čem se liší od běžné kočky domácí?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/2024 • 26 minutes, 13 seconds
Čeští vědci sestavili dalekohled, který umí vypátrat částice rychlejší než světlo
Budou se s ním podílet na velké mezinárodní observatoři. Jaké částice umí zachytit? Kardiologové v Olomouci voperovali pacientce nový typ kardiostimulátoru, který je určený pro fyziologickou stimulaci srdce. Jak funguje? Jaký přístup doporučují vědci z různých oborů k lokalitám spojeným s trampováním? Speciální soustava družic jménem COSMO-SkyMED dokáže z výšky několika set kilometrů nad zemí rozpoznat prasklinu ve zdi nebo dokonce milimetrový posun půdy. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/2024 • 26 minutes, 46 seconds
Čeští vědci sestavili dalekohled, který umí vypátrat částice rychlejší než světlo
Budou se s ním podílet na velké mezinárodní observatoři. Jaké částice umí zachytit? - Kardiologové v Olomouci voperovali pacientce nový typ kardiostimulátoru , který je určený pro fyziologickou stimulaci srdce. Jak funguje? - Jaký přístup doporučují vědci z různých oborů k lokalitám spojeným s trampováním? - Speciální soustava družic jménem COSMO-SkyMED dokáže z výšky několika set kilometrů nad zemí rozpoznat prasklinu ve zdi nebo dokonce milimetrový posun půdy. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/2024 • 25 minutes, 57 seconds
Proč je problém s recyklací nádob od sprejů?
A jak by se dal vyřešit? - Jaká rostlina se u nás stala rostlinou roku? A je dostatečně chráněná? - Co se změní, jakmile v zemích EU začne platit regulace umělé inteligence? Moderuje Lukáš Matoška. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/2024 • 23 minutes, 22 seconds
Proč je problém s recyklací nádob od sprejů?
A jak by se dal vyřešit? - Jaká rostlina se u nás stala rostlinou roku? A je dostatečně chráněná? - Co se změní, jakmile v zemích EU začne platit regulace umělé inteligence? Moderuje Lukáš Matoška. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/2024 • 26 minutes, 24 seconds
Čisté zuby jsou prevencí infarktu
Až dvakrát vyšší riziko totiž podle kardiologů hrozí těm, kteří mají neléčený chrup a také dásně. - Závěry studie vietnamských komunit v česko-německém a česko-rakouském pohraničí. Jaké aspekty života v pohraničí určují rozvoj a úspěch podnikání menšin v těchto oblastech? - Čistá atomová elektrárna bez radioaktivního odpadu je podle vědců zase o krok blíže.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/2024 • 25 minutes, 1 second
Jak nový algoritmus vědců z ČVUT umí zjednodušit plánování operací?
A začne se ve velkém používat? - Jak funguje nový způsob ošetřování mateřského mléka? - Co si odborníci na pracovní právo myslí o tom, jak jsou chráněni pracovníci takzvaných platforem, kteří dělají taxikáře nebo kurýry? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/2024 • 25 minutes, 38 seconds
Nikdy jste nebyli v lomu ČSA na Uhelném safari, a neprohlédli si tak největší rypadlo v Česku?
Nevadí, nově si ho můžete projít ve virtuální realitě. - Co je to portál Edustorie a jak a v čem může pomoci učitelům nebo rodičům? - Pacienti trpící zástavami dechu ve spánku možná budou místo nepohodlných masek nosit pod bradou malou soustavu elektrod. Jak jim pomůže? Moderuje Martin Matějka.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/7/2024 • 26 minutes, 18 seconds
Ceská armáda testuje nový detektor nervove paralytických látek, treba typu novicok
Jak funguje a kdo ho vyvíjí? - Na obežné dráze se hromadí takzvaný kosmický odpad. Jak by se s tímto materiálem melo správne zacházet a predstavuje vesmírný odpad hrozbu pro život na Zemi? - Vedci z Prírodovedecké fakulty Univerzity Karlovy zjistili, že v ostravské zoologické zahrade žije dosud nepopsaný druh damana stromového. Drobný savec svým vzhledem pripomíná hlodavce, pritom je príbuzný se slonem.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/2024 • 25 minutes, 27 seconds
Česká armáda testuje nový detektor nervově paralytických látek, třeba typu novičok
Jak funguje a kdo ho vyvíjí? - Na oběžné dráze se hromadí takzvaný kosmický odpad. Jak by se s tímto materiálem mělo správně zacházet a představuje vesmírný odpad hrozbu pro život na Zemi? - Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zjistili, že v ostravské zoologické zahradě žije dosud nepopsaný druh damana stromového. Drobný savec svým vzhledem připomíná hlodavce, přitom je příbuzný se slonem.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/2024 • 25 minutes, 44 seconds
Jak by se z PET lahví mohly vyrábět elektrosoučástky?
Odborníci z ČVUT k tomu využili 3D tiskárnu. - Česko zvládlo přijmout statisíce uprchlíků zvláště z Ukrajiny. Umí je ale začlenit do společnosti a umožnit jim, aby se dobře naučili česky a mohli získat kvalifikovanou práci? Příslušný adaptační plán vzniká na vládě. - Desítky středoškoláků změřily svoje síly v soutěži Chemiklání - podíváme se na jejich soupeření v Pardubicích. - Je zelená transformace drahá a měla by zpomalit, nebo je to naopak - a čím bude rychlejší, tím víc ušetříme? Moderuje Tomáš Pavlíček. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/2024 • 25 minutes, 7 seconds
Pro některé pacienty s leukémií se dá najít ideální dárce krvetvorných buněk bez problémů, jiní na něj čekají déle
Čím to je? Jak české organizace pomáhají zabránit degradaci zemědělské půdy v Africe? Galaktický prach zkresluje měření vzdáleností ve vesmíru. Co se s tím dá dělat? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/2024 • 26 minutes, 11 seconds
V srdci kosmické observatoře LISA bude technologie českých vědců
Bude ovládat laserové paprsky na přesná měření gravitačních vln. - V Lisabonu dnes začíná fórum think tanku RE-Imagine Europe. Jedním z témat je také genomickém šlechtění. V čem je jeho výhoda a které jsou naopak nejpalčivější etické otázky? - Brněnský startup získal peníze na vývoj léků na leukémii nebo rakoviny slinivky a prsu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/2024 • 25 minutes, 40 seconds
Přesně před 40 lety podstoupil první pacient v tehdejším Československu transplantaci srdce
Jak se u nás od té doby medicína posunula? Může kreativita ve vzdělávání zlepšit výsledky žáků a studentů? A jak takové kreativní principy do výuky zavádět? A zajdeme na letiště, kde se občas mihne nenápadné auto na pěti kolech, přičemž jedno z nich simuluje přistávající letadlo. Proč něco takového letištím dokonce nařizují předpisy? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/31/2024 • 15 minutes, 40 seconds
Před 40 lety podstoupil první Čechoslovák transplantaci srdce
Jak se u nás od té doby medicína posunula? Může kreativita ve vzdělávání zlepšit výsledky žáků a studentů? A jak takové kreativní principy do výuky zavádět? A zajdeme na letiště, kde se občas mihne nenápadné auto na pěti kolech, přičemž jedno z nich simuluje přistávající letadlo. Proč něco takového letištím dokonce nařizují předpisy? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/31/2024 • 25 minutes, 18 seconds
Unikátním způsobem zkoumají pardubičtí odborníci nástěnné malby z doby Karla IV
v Emauzském klášteře, které jsou silně poškozené. Využívají různých druhů světel. - Jak se rostliny přizpůsobují rychlým změnám klimatu? Jaké strategie k tomu využívají? To zkoumal mezinárodní tým pod vedením českých vědců. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/2024 • 26 minutes, 35 seconds
Péče o ženy s komplikovaným těhotenstvím i o jejich děti by se do budoucna mohla změnit
Podle vědců z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze jsou totiž ve vyšším riziku srdečně-cévních onemocnění. - Roste konzumace tvrdých drog v Česku? Dva z deseti lidí mají s nimi zkušenosti, přičemž nejčastěji je užívají jako únik od reality nebo způsob zábavy. Vyplývá to z průzkumu k nové preventivní kampani Zkratky, na které se podílí Česká asociace pojišťoven spolu s policií. - Japonská sonda SLIM, která před deseti dny přistála na Měsíci, začala znovu fungovat. Solární jednotka je opět schopná generovat elektřinu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/2024 • 27 minutes, 23 seconds
Uvádět do života zajímavé vědecké výsledky by mělo být jednodušší
Vláda připravila soubor třiceti změn, které by měly více propojit vědce a firmy. Přibývá lidí s herní poruchou. Jak má vypadat prevence závislosti na internetu a hraní on-line her? Kam umístit dětské hřiště nebo kde pěstovat kukuřici. I to řeší dennodenně samosprávy v Česku. Do budoucna by jim s tím měla pomoct umělá inteligence pracující s prostorovými daty. Moderuje Renata Kropáčková Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/2024 • 26 minutes, 3 seconds
Jak fungují auta, která reagují rychleji než řidič?
Mohla by v budoucnu zabránit nehodám? - Uplynul rok od chvíle, kdy se začaly masově šířit takzvané jazykové modely. Jak od té doby umělá inteligence vstupuje do našich životů? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/2024 • 26 minutes, 33 seconds
Přibližně 40 % osob s menšinovou sexuální orientací podle psychologů trpí depresemi
Kdo nejvíce a jaké jsou příčiny? - Na Antarktidu se dnes ráno vydala vědecká expedice. Na severním výběžku kontinentu bude už podvacáté zkoumat třeba změnu klimatu. Jak? - Bude se v roce 2050 hrát tenis na Australian Open při pocitové teplotě přes 60 stupňů Celsia? Představíme tento turnaj, který tento týden vrcholí, coby laboratoř dopadů a řešení změny klimatu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/24/2024 • 25 minutes, 38 seconds
Živé rostliny tam, kde by je možná nikdo nečekal
Dopravní podnik spolu s vědci z ČVUT ozdobili jednu stanici metra zelenou vegetací. Stará se o ni chytrý skleník. Jak na nás rostliny působí a proč se lidé rádi květinami obklopují? Moderuje Renata KropáčkováVšechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/2024 • 26 minutes, 21 seconds
Už skoro čtvrt století implantují lékaři z nemocnice Na Homolce meziobratlové ploténky v bederní páteři přes břicho
Unikátní miniinvazivní operaci jsme sledovali přímo na sále. - Vědci z Masarykovy univerzity v Brně se připravují na 20. expedici do Antarktidy. Na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse se 24. ledna vydá šestnáctičlenná výprava. - Kilometry potrubí jsou nedílnou součástí každé rafinérie. Ropa se totiž nezpracovává jen na palivo, ale i další suroviny, které jsou základem například plastů nebo hnojiv. Podíváme se do rafinérie v Kralupech nad Vltavou. - Unikátní systém pomáhá odstranit srdeční arytmie. Na jeho vývoji se podílely dvě pražské nemocnice. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/2024 • 27 minutes, 26 seconds
Stane se Japonsko pátou zemí světa, která dobyla povrch Měsíce?
Japonská sonda přezdívaná jako Moon Sniper neboli měsíční odstřelovač se pokusí na Měsíci přistát už dnes odpoledne na přesně určeném místě. Co to pro Japonsko obnáší? Zavedeme vás mezi gorily horské, jejichž soužití s parazity, konkrétně tasemnicemi, sledoval mezinárodní tým vedený Čechy. Co zkoumali? Blíží se konec školního pololetí, kdy učitelé uzavírají klasifikaci a připravují vysvědčení. Brzy by to ale mohli dělat jinak než dosud. Vědci z Masarykovy univerzity totiž představili návrh nového vysvědčení. Jak vypadá? Moderuje Daniela Vrbová.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/2024 • 26 minutes, 7 seconds
Pro obchodní firmy a další organizace začíná nová éra - musí systematicky informovat veřejnost o dopadech své činnosti mimo jiné na kvalitu vody, vzduchu nebo stabilitu klimatu
Co to pro nás všechny může v praxi znament? - Blíží se pololetní vysvědčení. Výzkumníci z Masarykovy univerzity dnes představili návrh nové formy vysvědčení, které by mělo lépe vystihnout žákův prospěch a růst. Jak takové vysvědčení vypadá? - Do škol v Česku chodí stále víc cizinců. Na jejich situaci - vycházející především z odlišného mateřského jazyka - chce upozornit nová kampaň Náš hlas neziskové organizace META. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/2024 • 26 minutes, 24 seconds
Čeští vědci dostali od Evropské organizace makromolekulární biologie šestiletý grant
Mohli by zjistit, jak vyzrát na dosud neléčitelné typy rakoviny prsu. Co je cílem mezinárodního projektu Evropská univerzita pro mír, spravedlnost a inkluzivní společnost a jakou roli v něm hraje Západočeská univerzita v Plzni? V Praze vzniklo Centrum na pomoc obětem sexuálního násilí - vůbec první v Česku. Pod jednou střechou tam budou všechny potřebné služby - krizový pokoj, místnost pro skupinové psychoterapie nebo třeba ordinace. Afrika je průkopníkem chytré energetiky. Šest milionů lidí tam používá chytré elektroměry, zatímco nedávno neměli elektřinu vůbec. To říká inovátor, který nové technologie zavádí do praxe. Moderuje Renata Kropáčková. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/17/2024 • 26 minutes, 12 seconds
Národní ústav duševního zdraví stále shání pacienty s depresí, kteří jsou rezistentní vůči standardní léčbě antidepresivy
Pomoct by podle nich mohl psilocybin - látka obsažená v lysohlávkách. O jejich výzkumu budeme mluvit vzápětí. Také druhá družice Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu je úspěšná. Právě dnes slaví druhé výročí na orbitální dráze, přestože malé satelity většinou vydrží ve vesmíru zhruba rok a půl. Jak se jí to povedlo? Mezinárodní studie ukázala, že některé živé organismy mají lepší genetickou výbavu, aby se přizpůsobily změnám klimatu. , aby měnící se klima přežili... Jak důležitý je takzvaný genetický monitoring vybraných rostlin a zvířat? Moderuje renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/2024 • 25 minutes, 43 seconds
Čeští vědci možná našli způsob, jak léčit artritidu bez vedlejších účinků
Současná léčba totiž potlačuje imunitu pacienta. Experti v pražském IKEMu mají novou unikátní magnetickou rezonanci. K čemu přesně jim poslouží? Před 35 lety se na Václavském náměstí v Praze konalo nepovolené shromáždění ke 20. výročí upálení Jana Palacha - po brutálním zásahu policie se pak každý den konaly v centru Prahy do 19. ledna demonstrace. Co se o událostech v hlavním městě dozvěděli lidé na venkově? A jakou roli v odporu proti komunistickému režimu sehrály regiony v listopadu 1989? Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/2024 • 26 minutes, 19 seconds
Americká NASA dnes představí tiché nadzvukové letadlo X-59
Jak zamezit dětské práci a extrémní chudobě mezi pěstiteli kakaových bobů? Jakou roli hraje evropská poptávka? Onemocnění covid19 je podle dat ministerstva zdravotnicví v současnosti na ústupu. Další vlnu očekávají odborníci v březnu. Jak se nemoc v současnosti projevuje? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/2024 • 25 minutes, 56 seconds
Iniciativa Medici na ulici pomáhá lidem bez domova s jejich zdravotními problémy
Kam se medici pravidelně vracejí? Jak se v posledních letech změnilo ocelářství a čím může přispět tuzemský výzkum tohoto konstrukčního materiálu? Čeští vědci vyvíjejí metodu, která analyzuje mikroplasty v rostlinách, zvířatech i lidech podobně, jako současné přístroje odhalují antibiotika. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/2024 • 26 minutes, 17 seconds
Pomocí metody atomárního inženžýrství by chtěli čeští vědci posunout medicínu nebo energetiku zas o krok dál
Může finanční podpora ze soukromého sektoru zvednout prestiž tuzemské vědy a zabránit odlivu mozků z Česka? Proč NASA odložila misi Artemis, tedy přistání člověka na Měsíci o jeden rok? A od ledna platí pro rybáře nová pravidla včetně lovu takzvanou hlubinnou přívlačí. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/2024 • 25 minutes, 57 seconds
Už tisíce tun soli vysypali silničáři tuto zimu na silnicích
Proč se používá zrovna sůl? Jak to funguje? Jak prosvětlování porostů v lesích ovlivňuje živočichy, kteří tam žijí, a vůbec celý ekosystém? A proč zrovna pavouci jsou výrazným indikátorem změny prostředí? Zjišťovali to odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Do čela evropského konsorcia pro jadernou fúzi byl poprvé zvolen český odborník, profesor Radomír Pánek. Co to pro náš výzkum znamená? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/2024 • 25 minutes, 49 seconds
Talentovaní středoškoláci se můžou ucházet o stipendium na těch nejlepších vysokých školách na světě
Jak se o ně můžou hlásit? Británie připravuje změny v zákonech, které by umožnily mnohem větší sledování obyvatelstva. Proč? Vesmírná raketa Vulcan se vydala na svou první cestu. Jaké má úkoly? Moderuje Lukáš MatoškaVšechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/2024 • 26 minutes, 24 seconds
Povíme si, jak neuvěřitelné nástroje se používají při miniinvazních operacích vbočeného palce - třeba rotační fréza nebo vrtačka
Pamatujete si, kdy jste naposledy viděli v přírodě zajíce? Proč jich výrazně ubývá? Jak vznikla hmyzí křídla? Vyřešit tuto záhadu se pokusil i mezinárodní tým včetně českých entomologů. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/2024 • 26 minutes, 17 seconds
Naše krávy mají na krku obojek, jakési chytré hodinky, říká agronom moderního kravína ve Sloupnici
Pro 520 krav chytrého kravína Zemědělského družstva Sloupnice stačí jediný zootechnik, který vlastně jen pohledem na monitor zjistí, v jakém stavu krávy jsou, případně jestli jim nic nechybí. Všechno, co krávy potřebují – od krmení až po dojení –, obstarávají moderní technologie. „Každé zvíře má na krku obojek, kde se mj. snímá, kolik za den nachodí kroků. Prakticky jsou to chytré hodinky,“ popisuje hlavní agronom Jaroslav Vaňous.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/2024 • 25 minutes, 39 seconds
Zabijí bakterie na katetrech nebo kloubních náhradách, aniž by zničily jejich plastový materiál
Vědci z Masarykovy univerzity vyvinuli nový typ dekontaminace teplocitných povrchů. Jak funguje? Volby v Evropě i v Americe, dokončování energetické strategie Česka nebo nové možnosti pro nás všechny zapojit se do výhodných renovací nebo do komunitní energetiky. Národní ústav duševního zdraví pracuje na novém průzkumu sexuálního chování Čechů. Podrobně o tom budeme mluvit s vedoucí Výzkumného centra pro sexuální zdraví a intervence tohoto ústavu. Vědecký tým v Praze vrátil ochrnutým potkanům smyslové vnímání, pohybové schopnosti ale zatím ne. Proč nervová vlákna dorůstají tak obtížně. Moderuje Lukáš MatoškaVšechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/2024 • 25 minutes, 54 seconds
Děti mezi 11. a 15. rokem mají od letoška poprvé očkování proti HPV virům zdarma
Doposud to platilo jen pro třináctileté. S čím vším se potýkají děti, jejichž rodiče skončili ve vězení? Představíme výzkum projektu Rodičovství za mřížemi. Asi tři desítky organizací z oblasti umění, nových technologií a humanitních oborů v Česku se spojily. Chtějí tak spolupracovat na řešení celospolečenských problémů. Jakým způsobem? Moderuje Pavlína Nečásková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/2024 • 25 minutes, 5 seconds
Děti mezi 11. a 15. rokem mají od letoška poprvé očkování proti HPV virům zdarma
Doposud to platilo jen pro třináctileté. S čím vším se potýkají děti, jejichž rodiče skončili ve vězení? Představíme výzkum projektu Rodičovství za mřížemi. Asi tři desítky organizací z oblasti umění, nových technologií a humanitních oborů v Česku se spojily. Chtějí tak spolupracovat na řešení celospolečenských problémů. Jakým způsobem? Moderuje Pavlína Nečásková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/2024 • 26 minutes, 7 seconds
Sexuální a vztahová výchova v českých školách stále spíše hledá svou podobu
Jak by si ji představovali rodiče a jak děti? Rostliny zmenšují působením člověka své květy. Podle nových vědeckých zkoumání se tak adaptují na ubývání hmyzu, který je nestačí opylovat. Místa, kde kvůli zaparkovaným autům nemůže projet třeba sanitka, by v budoucnu mohl zmapovat nový systém plzeňských vědců. Jak by to fungovalo? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/2023 • 24 minutes, 36 seconds
Sexuální a vztahová výchova v českých školách stále spíše hledá svou podobu
Jak by si ji představovali rodiče a jak děti? Rostliny zmenšují působením člověka své květy. Podle nových vědeckých zkoumání se tak adaptují na ubývání hmyzu, který je nestačí opylovat. Místa, kde kvůli zaparkovaným autům nemůže projet třeba sanitka, by v budoucnu mohl zmapovat nový systém plzeňských vědců. Jak by to fungovalo? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/2023 • 24 minutes, 33 seconds
V boji s ilegálním obchodem s luskouny pomáhají i čeští vědci
Kolonizace Afriky a osudy afrických vojáků černé pleti v první světové válce v souvislosti s francouzským filmem Otec a syn. Jak je snímek věrný historickým faktům, jaké mýty o období kolonialismu panují? Nový přístroj PET/CT a dvě nové gamakamery přibyly v Ústavu nukleární medicíny v Praze. Pomůžou vyšetřit více pacientů. Jaké další přednosti mají? Díky testům DNA se podařilo určit, odkud pochází několik zabavených zásilek. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/2023 • 21 minutes, 19 seconds
Jak rozšířený je pracovní stres a co by s tím zaměstnavatelé mohli dělat?
Jak vypadá bahno na Marsu a čím se liší od bahna na Zemi? Himaláje nebo Antarktida. I v takto odlehlých oblastech už se našly takzvané věčné chemikálie. Jak se tam dostaly a kde všude najdeme tyto nebezpečné látky? Moderuje Pavlína Nečásková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/2023 • 24 minutes, 57 seconds
Zaměříme se na výzkum ostravských vědců, který odhalil mikroplasty 700 metrů pod zemí - v hlubokých důlních vodách
Mikroplasty tak podle nich stačily s největší pravděpodobností znečistit všechny vodní zdroje. 8 buněk z místa činu stačí policejním genetikům, aby mohli stopu porovnat s DNA podezřelého. O jejich práci uslyšíme víc už za chvíli v dalším díle seriálu o 65 letech fungování Kriminalistického ústavu. A zeptám se, jestli ovlivní nedávná stávka amerických filmových odborů využívání umělé intelience ve filmovém byznysu? Kde by se dala využívat a kde naopak ne? Moderuje Ondřej Látal.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/2023 • 24 minutes, 6 seconds
Jakou roli hraje umělá inteligence v konfliktech na Ukrajině a na Blízkém východě?
V čem spočívá efektivnější léčba pro lidi po infarktu, kterou zkoumají olomoučtí lékaři? Jak se některým živočichům daří přizpůsobovat měnícímu se klimatu? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/2023 • 22 minutes, 59 seconds
Jak bude vypadat dekarbonizace železniční dopravy v Česku?
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/2023 • 25 minutes, 50 seconds
Jaké změny v odpadovém hospodářství mohou podle nové studie dočasně zpomalit oteplování planety?
Na jižní polokouli možná uvidí úplně nový meteorický roj. Jak často se to děje? Vědci a státní představitelé budou dnes diskutovat o společném boji proti hybridním hrozbám. V Praze pokračuje dvoudenní setkání nazvané Připraveni k boji. Usylšíte o tom reportáž. Vědci z Masarykovy univerzity získali 80 milionů korun na obnovy mokřadů na jižní Moravě. Jak je využijí? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/2023 • 24 minutes, 57 seconds
Jak využít tak malé částice jako jsou atomy k podstatnému zlepšení vlastností materiálů - a zjednodušit třeba výrobu zeleného vodíku nebo oxidu uhličitého na jiné užitečné chemikálie nebo energetické zdroje?
Jak vědci přispívají ke společenské odolnosti vůči hybridním hrozbám. I tabletem se dá řídit auto, ovšem pouze pokud testujete autonomní řízení. Jak to probíhá? Zkoumání střel v policejním Kriminalistickém ústavu někdy připomíná porovnávání čárového kódu - experti tam díky tomu dokáží propojit i zdánlivě nesouvisející případy. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/2023 • 24 minutes, 55 seconds
Nový chatbot by mohl žákům základních škol pomoct připravit se na přijímací zkoušky na střední školy
Kdy by se mohl začít používat? Odborníci ze Slovanského ústavu dokončili největší překladový slovník u nás. Kolik má hesel? Některé autoimunitní nemoci oslabují tvorbu zubní skloviny. Co se s tím dá dělat? Biochemik Jan Konvalinka si převzal prestižní cenu za popularizaci vědy. Jak těžké je popularizovat vědu? Moderuje Lukáš Matoška. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/2023 • 25 minutes, 21 seconds
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/2023 • 24 minutes, 12 seconds
Jak reagovat na proměny českého jazyka ve výuce budoucích pedagogů a pedagožek?
Česká družice Planetum-1 jen o několik desítek metrů minula bulharský satelit. Rovnováha střevního mikrobiomu je podle vědců i lékařů zásadní pro kvalitu spánku. Co bychom měli do svého jídelníčku zařadit a čemu se naopak vyhnout? Fluor z lyžařských vosků se dostává do přírody a rekreační běžci tak jejich používáním nevědomky poškozují životní prostředí. Potvrzuje to výzkum odborníků z Mikrobiologického ústavu Akademie věd. Lékaři v pražském IKEMu zorganizovali další párové darování ledvin mezi Českem a Izraelem, a to navzdory tamnímu konfliktu. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/6/2023 • 24 minutes, 47 seconds
Část řeky Negro v amazonském deštném pralese poblíž brazilského Manausu se zmenšila na hloubku 12,7 metru, což je nejnižší hladina za posledních 120 let
Jakou budoucnost pro oblast přicházející sucho přináší? Brněnští vědci vyvíjí přístroj, který bude na Měsíci zkoumat vodu nebo kyslík. K čemu bude dobrý? A kdy se na Měsíc vydá? 3D tiskárny slouží už i v zubních ordinacích. Skutečné zuby podle odborníků ještě nahradit nedovedou. K čemu se tedy využívají? Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/2023 • 24 minutes, 21 seconds
Jak významná byla podnikatelská mise Svazu průmyslu a dopravy do Itálie?
Dvoudenní pracovní cesta je zaměřena zejména na sektory letectví, energetiky, obrany, dopravy a moderních technologií. Nejvyšší ocenění, které uděluje Česká astronomická společnost, dnes získá matematik Miloslav Druckmüller. Světový ohlas získaly hlavně jeho fotografie sluneční koróny. Nejlepší sníh je ten, který ani nemusíme vyrobit. I to říkají vlekaři v Deštném v Orlických horách. Také tam používají při zasněžování moderní děla a další technologie. Je umělý sníh problémem pro životní prostředí? Moderuje Renata Kropáčková. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/2023 • 24 minutes, 6 seconds
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/2023 • 24 minutes, 24 seconds
V Česku by kolem poloviny století mohla vzniknout první fúzní elektrárna
Čím by byla přínosná? Mobilní telefon nebo spotřebič dokáže v případě nouze napájet nový mikrozdroj elektrické energie. Jak funguje? Několik magnetických bouří se blíží od Slunce k Zemi. Kdy dorazí a co způsobí? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/2023 • 24 minutes, 22 seconds
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/29/2023 • 24 minutes, 5 seconds
Europoslanci minulou středu smetli ze stolu omezení pesticidů v Evropské unii
Co to pro životní prostředí znamená a jak často pesticidy dnes používáme v Česku? Dva čeští geologové dostali významné mezinárodní ocenění za dlouholetý výzkum sesuvů hornin v Peru. S jedním z nich si budeme povídat. Jak podstatná je při klimatické konferenci OSN účast lídrů zemí a dalších vlivných osobností?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/2023 • 24 minutes, 11 seconds
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/2023 • 25 minutes, 20 seconds
Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/2023 • 24 minutes, 15 seconds
Češi konzumují průměrně 220 gramů proteinů z masa denně - udržitelná dávka je 9 až 23 gramů
Jak adekvátně nahradit maso ve výživě? Buky podle vědců vysušují půdu více než smrky. Oba druhy totiž s vodou hospodaří jiným způsobem. Jaký vliv to bude mít v období teplejších let? Začínající podnikatelé mají camp na olomoucké univerzitě. Zjistí na něm mimo jiné, jak využít umělou inteligenci. Vytvářejí mutace rychleji, než to umí virus. Čeští vědci v centru BIOCEV předpověděli, jak se bude chovat koronavirus varianty omikron, ještě než se ve skutečnosti objevil. Jaká je taktika internetových dezinformačních kampaní, do kterých investuje čínská vláda? Moderuje Renata KropáčkováVšechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/2023 • 28 minutes, 6 seconds
Vidí hlubokomořské ryby barvy?
Vědci si dosud mysleli, že ne, ale česká vědkyně tvrdí, že možná vidí. Na svůj výzkum získala grant Evropské výzkumné rady. Už čtvrt století existuje sociálně¨vědní datový archiv - jaký význam má ve sdílení a ochraně dat a jak se mění pod vlivem umělé inteligence? Vědci dnes ve Zlíně vysadili deset stromů s novým typem hydrogelů - ze syrovátky. V čem mají rostlinám pomoct? Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/2023 • 24 minutes, 26 seconds
Hrozí i v Česku dopravní chudoba?
Rozevírají se nůžky mezi rozvíjející se elektromobilitou ve městech a ubýváním hromadné dopravy na venkově? Hrozí kvůli dražšímu palivu a zákazu spalovacích motorů od roku 2035 určitým oblastem a skupinám lidí v Česku takzvaná dopravní chudoba?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/22/2023 • 23 minutes, 53 seconds
Poslechněte si úterní Vědu Plus s Renatou Kropáčkovou
Upravovat pitnou vodu bude v budoucnu náročnější a zřejmě i dražší. Jak potvrdili jihočeští vědci spolu s norskými kolegy, v povrchových vodách přibývají přírodní organické látky. A to vlivem klimatické změny nebo hospodaření v rybnících. Jak dopadla analýza povrchové vody v povodí tří důležitých zdrojů většiny pitné vody pro jižní Čechy?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Nanovlákno tady máme už 20 let
Liberec, Technická univerzita a nanovlákna. Tři slova, která známe v jednom spojení, a to pramení z textilní tradice města, průmyslové i vědeckovýzkumné. Světový patent na průmyslové využití nanovláken letos slaví už 20 let. Jaká je budoucnost nanovláken? Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/2023 • 24 minutes, 56 seconds
Poslechněte si čtvrteční Vědu Plus
Co ukázala analýza vlastnictví pozemků v rozvojových částech evropských metropolí? Je privatizace městských jednou z příčin nedostupnosti bydlení?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/2023 • 26 minutes, 8 seconds
Češi dýchají vzduch, který nesplňuje normy. Výjimkou je Šumava a několik hornatých míst dvou krajů
Jen ten, kdo žije v šumavské chalupě, v životě nekouřil a nepracoval v prašném prostředí, si může oddychnout (nejspíš) ze zdravých plic. Jedině Šumava a několik okrajových hornatých částí zlínského a karlovarského kraje splňují normy pro čistý vzduch, alespoň to zjistili vědci České pneumologické společnosti.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/15/2023 • 25 minutes, 45 seconds
Poslechněte si úterní Vědu Plus s Tomášem Pavlíčkem
Jaké novinky pomáhají lidem s cukrovkou? 14 listopad je totiž Světový den diabetu. Poslechněte si v audiu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/2023 • 24 minutes, 16 seconds
Studenti se chystají na další stávku za klima
Studenti vysokých škol a univerzit se chystají na další stávku za klima. Ta loňská neměla žádaný efekt a kroky, které od té doby udělala politická reprezentace, podle nich nebyly dostatečné. Co když už je ale pozdě a ke kolapsu stejně dojde? To není strašení, ale může jít o jeden ze scénářů naší budoucnosti a nepodceňují ho ani vědci.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/2023 • 25 minutes, 49 seconds
Bude námraza na mostech minulostí? Brněnští vědci použili vodivý uhlík a beton vyhřívají
Nepříjemné a nebezpečné námrazy na mostech nebo chodnících by mohly být brzo minulostí. Vědci z Vysokého učení technického v Brně totiž vyvíjejí beton, který je díky příměsi uhlíku vodivý. Pouštějí do něj asi takový proud jako do akuvrtačky a dokážou ho vyhřívat až o 20 stupňů Celsia. Technologie by mohla být na trhu asi za rok.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
Tuzemská čtenářská populace „hubne“ a čtenářství zažívá „kontrolovaný úpadek“. I to zaznělo při nedávné prezentaci výzkumu Národní knihovny a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd. Data ukázala, že průměrný Čech poprvé v novodobé historii přečte méně než 10 titulů ročně. Víc než čtvrtina lidí pak během 12 měsíců nepřečte ani jednu tištěnou knihu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/2023 • 24 minutes, 28 seconds
Češi neúměrně solí, dokonce nejvíc v Evropě, tvrdí lékař
V Česku lidé spotřebují téměř 13,4 gramů soli denně – to ale výrazně převyšuje její konzumaci v ostatních evropských zemích, kde denně přijímají jen asi 10 gramů na osobu. Kdyby se podařilo snížit průměrnou spotřebu ochucovadla v potravinách o třetinu, může v populaci ubýt až 30 procent kardiovaskulárních a cévních příhod, tvrdí lékaři.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/8/2023 • 23 minutes, 44 seconds
Bezpilotní aerotaxi pohání elektřina a uveze čtyři cestující. Do vývoje se zapojili i čeští experti
Poslové nejextrémnějších procesů ve vesmíru – kdo to jsou? Přiblížíme s fyzikem, který získal ocenění za jejich zkoumání. Jak se vyhnout internetovému podvodu nebo jak si vytvořit dostatečně silné heslo? V Česku zahájila provoz první plnicí stanice na biometan, palivo pro nákladní dopravu vyráběné z odpadů. V čem je jeho největší potenciál?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/7/2023 • 29 minutes, 31 seconds
Přes tisíc oprav na zdejších silnicích už provedl stroj, který funguje na základě českého patentu
Cílem projektu AdAgriF českých vědců je najít způsob, jak ukládat více uhlíku do půdy. České zemědělství a lesnictví by tak mohlo přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Čeští vědci vyvíjejí silikonový model, na kterém simulují vady hlasivek. Jak zní a k čemu bude vlastně dobrý?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/2023 • 24 minutes, 32 seconds
Blíží se vrchol meteorického roje Tauridy
Noční oblohu by v těchto dnech mohly rozzářit meteory. Blíží se totiž vrchol meteorického roje Tauridy. Počet meteorů tohoto roje není příliš velký, ale v noci na sobotu 5. listopadu a pak v noci na neděli 13. listopadu bude mít meteorický roj největší aktivitu. Nepůjde o desítky meteorů za hodinu, spíš něco mezi deseti až patnácti úkazy. I tak se vyplatí se na oblohu podívat – je možné, že uvidíte bolid.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/2023 • 24 minutes, 4 seconds
Vědci objevili v lidské plodové vodě mikroplasty
Škodí tam? České neziskovky se stávají terčem hackerských útoků. Jak se můžou bránit? Na ČVUT otevřeli novou laboratoř pro výzkum nanosvěta. Jaké jsou v ní přístroje? Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/2023 • 24 minutes, 32 seconds
Vyčištěné odpadní vody mohou kvůli nedostatku penicilinu obsahovat víc nebezpečných chemikálií
Jak podpořit obranyschopnost a růst rostlin a nezatěžovat při tom přírodu chemií? Jak předcházet cukrovce a onemocněním srdce? A obsahují odpadní vody kvůli nedostatku penicilínu větší množství chemikálií? Poslechněte si celý pořad Věda Plus. Moderuje Lukáš Matoška.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/1/2023 • 24 minutes, 10 seconds
Na Zlínsku byla spuštěna první česká průmyslová výroba bezemisního vodíku
V jakých oborech se dá využít bezemisní vodík? Může digitalizace lidských vůní pomoci v lepší diagnostice a sledování zdravotního stavu? Čeští vědci obnovili ochrnutým potkanům cit v končetinách. Jak by se jejich poznatky daly využít v medicíně? Umělá inteligence už proniká do všech oblastí života - umí skládat hudbu, napsat text nebo vytvořit fotku. Jaké jsou její možnosti, ale i rizika představuje tento týden v Praze festival Dny AI. Moderuje Renata Kropáčková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/2023 • 24 minutes, 51 seconds
Tuzemští vědci v časopisu Nature Communications publikovali objev: molekulární kadeřnictví
Povíme si, jak buňka skládá molekulární nůžky na stříhání RNA. Nebo co vznikne, když se propojí dron a kamera na odhalování radiace. Také o haldě na ostravském předměstí, kde pod zemí už řadu let hoří halda milionů tun navazené hlušiny a odpadu z bývalých dolů a koksoven, se mluví jako o tikající ekologické bombě. Co kdyby se ale využila jako zdroje tepla? Dnes zároveň startuje série Hovory s rodokmenem s potomky slavných šlechtických rodů. Moderuje Tomáš Pavlíček.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/2023 • 25 minutes, 44 seconds
Kutilství a svépomocná tvorba patří k české společnosti už léta. Důvody se mění v čase
Fenomén kutilství patří k české společnosti podobně jako úsloví zlaté české ručičky. Důvody, proč si lidé radši některé věci vyrobí sami, se přitom v čase mění. Před rokem 1989 je k tomu vedla nedostupnost spotřebního zboží a služeb nebo nespokojenost s jejich kvalitou. V posledních dekádách zase lidé více zohledňují etické otázky při výrobě věcí v továrnách a jejich ekologickou stopu. Více si řekneme s Petrem Gibasem ze Sociologického ústavu Akademie ČR.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/2023 • 24 minutes, 32 seconds
Výzkumníci ze Stanfordovy univerzity vyzývají vývojáře umělé inteligence, aby byli transparentnější
V jakých oborech roste vliv AI a v čem se zlepšuje? Lidé, kteří více vnímají bolest, to mají zřejmě od neandrtálců. Jak na to přišli genetici? Některé články pro zahrádkáře propagují invazní rostliny. Jak rozpoznat, že nějaká nabídka sadby nemusí být bezpečná? A mohli by obcím s invazemi pomoci roboti a drony? Moderuje Martina Mašková.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/2023 • 23 minutes, 34 seconds
300 občanů se soudí s českým státem. Klimatická žaloba žádá plnění závazků Pařížské dohody
Městský soud v Praze začíná znovu projednávat první českou klimatickou žalobu, kde proti sobě stojí skupina občanů a český stát. I ve světě výrazně přibývá klimatických žalob, a to různého typu – řada z nich cílí na zodpovědnost fosilních korporací. V Česku se k tomu možná také schyluje, v pondělí vyšla první právní analýza, která zkoumá možnou trestní odpovědnost firem spalujících fosilní paliva v českém prostředí.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/25/2023 • 24 minutes, 5 seconds
Na Technické univerzitě v Liberci testují využití vlákenných struktur k vývoji umělých cév
Vědecké týmy Technické univerzity v Liberci se podílí na vývoji umělých cév i textilií, které by mohly ochránit chodce v provozu. Vedoucí Katedry technologií a struktur Brigita Kolčavová Sirková chce zbořit klišé o tom, že textil je mrtvý. Její katedra má od začátku tři stabilní pilíře: předení, pletení a tkaní. Mají tyto obory ještě co říct v současné době plné inovativních materiálů a 3D tisku?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/2023 • 23 minutes, 52 seconds
Výzkumníci pro armádu testují jídlo připravené lyofilizací. Je lehčí a vydrží až dva roky
V balených potravinových dávkách dnes čeští vojáci nosí většinou sterilované jídlo. Sterilizace ale s sebou nese mnoho nevýhod, třeba ztrátu vitamínů. Výzkumníci z Univerzity obrany v Brně proto testují jídla připravená jiným způsobem, takzvanou lyofilizací. Co to je a jak takové jídlo chutná?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/2023 • 24 minutes, 13 seconds
Poslechněte si celou páteční Vědu Plus
Dozvíte se, že o sázení stromů si mnoho lidí i institucí myslí, že tím půjde zmírnit negativní dopady změn klimatu. Proč je ale důležitější a náročnější chránit ty už jednou zasazené dřeviny víc než sázet nové?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/2023 • 24 minutes, 52 seconds
Lékaři už umí „zastavit biologické hodiny“ a uchovat plodnost třeba i po onkologické léčbě
Po různých metodách asistované reprodukce se v Česku podle lékařů rodí kolem 6 tisíc dětí ročně. Jde tak o 5 až 7 procent všech miminek. S početím by teď mohla pomoct i nová revoluční metoda založená na zamražení tkáně z vaječníků. Jako první pracoviště v kontinentální Evropě ji bude poskytovat Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/2023 • 24 minutes, 53 seconds
Meteoroložka Míková: Z léta do zimy? Zase se oteplí. I celý listopad má být teplejší než obvykle
Brazilská část Amazonie se potýká s nebývalým suchem. Hladina jednoho z přítoků Amazonky řeky Río Negro, je tak nízko, že došlo k narušení říční dopravy, na které závisí stovky tisíc lidí v okolních vesnicích. Narušený je i pralesní ekosystém. Podle brazilského národního meteorologického institutu zažila města Cuiaba a Sao Paulo nejžhavější začátek tamního jara za posledních 63 let. Evropa teď naopak začíná řešit podzim a zimu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/18/2023 • 24 minutes, 30 seconds
Čeští vědci přišli s nanoobvazem, který ničí bakterie přímo v ráně
Stačí pět minut na světle a nebezpečné nemocniční bakterie se do rány nedostanou. Usmrtí je speciální nanoobvaz, který vyvíjejí vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Mohl by nahradit antibiotika, která někdy nezabírají. Experti teď připravují klinické testování.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/2023 • 24 minutes, 51 seconds
Když skončí bioodpad na skládce, vzniká a uniká metan. Hnědé popelnice tak chrání planetu
Recyklace bioodpadu patří k těm nejdůležitějším hlavně z pohledu ochrany klimatu. Nejzásadnější je samozřejmě neplýtvat jídlem, ale pokud už z něj odpad vznikne, je důležité, jak s ním naložíme. „Když zbytky z kuchyně, zkažené jídlo a bioodpad všeho druhu skončí na skládce, uniká při rozkladu organických látek metan. To je velmi silný skleníkový plyn, který otepluje planetu,“ popisuje redaktor ČRo Jan Kaliba.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/2023 • 25 minutes, 7 seconds
Je to paradox, ale zřejmě nejvíc plýtvá jídlem generace Z
Takzvaná generace Z se pokouší žít udržitelně, ale třeba jídlem zřejmě plýtvá ze všech generací nejvíc. Tvrdí to vědci z Mendelovy univerzity, ale zatím nemají tzv. tvrdá data. V následujících letech proto budou zkoumat odpad z vysokoškolských kolejí, analyzovat deníkové záznamy mladých a zapojí do zkoumání i umělou inteligenci. Vědci ale hlavně chtějí mladé naučit neplýtvat.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/2023 • 25 minutes, 39 seconds
Dětem se spinální muskulární atrofií nesmírně pomáhá hipoterapie
Centrum hiporehabilitace Mirákl v Bohuslavicích na Jihlavsku zkoumá vliv rehabilitace na děti se spinální muskulární atrofií. Vědci chtějí objektivně potvrdit efektivitu a funkčnost metody. Po analýze výstupu a jeho publikování by měli na jaře příštího roku představit výsledky studie v Budapešti na světové konferenci věnující se hipoterapii.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/2023 • 24 minutes, 9 seconds
Podle Férové domácnosti zastávají ženy doma velkou část práce, ale nerozhodly se pro to vědomě
Naše společnost drží pohromadě díky tomu, že se o sebe staráme. Tato starost ale není ve společnosti rovnoměrně rozdělena. Ženy a dívky na celém světě zastanou 76 procent veškeré domácí práce a péče.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/2023 • 23 minutes, 42 seconds
Klimatická krize není gender neutrální, varuje OSN
Riziková těhotenství, gender podmíněné násilí nebo dětské sňatky. To jsou některé z nepřímých důsledků globálního oteplování. Stejně jako růst chudoby a zhoršování zdravotní péče. Podle OSN dopadají hlavně na ženy a dívky. Vyplývá to z úterní zprávy Populačního fondu OSN, agentury pro sexuální a reprodukční zdraví.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/2023 • 24 minutes, 46 seconds
Za nečekaným růstem prodeje básnických sbírek stojí Instagram
Statistické průzkumy knižního trhu v západní Evropě a v USA v posledních pěti letech ukazují na nečekaný růst prodeje básnických knih, většinu kupujících tvoří mladí lidé a stále více prodaných básnických sbírek jsou knihy autorů, kteří primárně publikují na Instagramu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/2023 • 24 minutes, 44 seconds
Jak vzpomínky předků pomáhají historikům a kdo získá cenu Littera Astronomica za popularizaci vědy
Vědci z Historického ústavu Akademie věd chtějí vytvořit Databázi dějin všedního dne, proto vyzývají veřejnost, ať jim poskytne vzpomínky předků, jak dříve lidé pracovali a bavili se. Česká astronomická společnost na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě udělí každoroční cenu za popularizaci vědy Littera Astronomica. Putovní výstava Doba genová. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/2023 • 24 minutes, 45 seconds
Kardiaci by neměli váhat s očkováním. Chřipka je pro ně vážné onemocnění, nabádá lékařka
Jen čtvrtina seniorů nad 65 let se nechává pravidelně proti chřipce očkovat. Senioři letos dostanou trochu jiný typ vakcíny. Podle lékařů je nejnovější vakcína „větší“, protože obsahuje víc antigenů a navíc silnější. „Pro ty nad 65 let je vakcína dokonce žádoucí, protože jejich imunitní systém už není tak vybaven jako u mladých,“ říká lékař Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny motolské nemocnice.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/2023 • 24 minutes, 12 seconds
Nevnášíme cizorodou látku do DNA, jen ji pozměňujeme, říká vědec o modifikaci plodin
Vypadá to, že v roce 2050 bude na Zemi žít 9 miliard obyvatel – chronický hlad už teď má víc než tři čtvrtě miliardy lidí. A k tomu se mění klima a ubývá úrodné půdy. Vědci tak museli začít řešit, jak lidstvo nasytit. Nadějí by mohly být genetické modifikace plodin, u kterých ale už koluje mnoho dohadů a polopravd.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/4/2023 • 24 minutes, 56 seconds
Nobelova cena za fyziku: Dali lidstvu nástroje pro zkoumání světa elektronů uvnitř atomů a molekul
Nobelovu cenu za fyziku pro letošní rok získala trojice vědců za využití laserů ke studiu elektronů v atomech a molekulách. Nobelisty se stali francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová, v úterý oznámila Královská švédská akademie věd.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/2023 • 25 minutes, 53 seconds
Předsudečné násilí vůči lidem LGBTQ+ roste, tvrdí výzkumník z Národního ústavu duševního zdraví
Za zdroje menšinového stresu a stigmatizace, kterému čelí lidé LGBTQ+ považuje výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák mj. absenci legislativy, která by umožňovala jejich rovnoprávnost. Ve většině je tato komunita podle něj často vnímána jako lidé s nižší hodnotou. Zároveň po nich společnost chce coming-outy, při kterých se mají vymezit a zároveň obhájit v heteronormativní realitě současné společnosti.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/2023 • 24 minutes, 15 seconds
Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny
Může si v budoucnu Čína nárokovat Měsíc? Peking to popírá, ale americká vesmírná agentura NASA se přesně toho obává. Její ředitel dokonce mluví o nových vesmírných závodech, tentokrát mezi USA a Čínou. O tom, kdo „bude mít nakonec navrch“, rozhodnou příští dva roky. NASA se obává, že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak, pod záminkou vědeckého výzkumu, si bude nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin, tvrdí ředitel NASA William Nelson pro server Politico.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/2023 • 4 minutes, 7 seconds
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá? K vysvětlení pranostiky potřebujete Keplerovy zákony
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tradiční pranostika, která na první pohled nemá logiku. Den má přece stále 24 hodin. Jak je tedy možné, že se noc zkrátí, ale více světla přes den to nepřinese? Vysvětlení je v pohybu Země kolem své osy a své hraje i Slunce.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/2022 • 5 minutes, 11 seconds
Aplikace, která dokáže odhalit Parkinsona? Do deseti let by ji mohl mít v telefonu každý
Čeští vědci vyvinuli metodu, která odhalí Parkinsonovu chorobu dlouho před jejím propuknutím. Mnozí lidé o ní netuší, protože k odumírání mozkových buněk dochází pozvolna a k lékaři přicházejí až ve chvíli, kdy omezuje jejich život. To by mohla změnit nová metoda českých vědců, která díky analýze řeči rozpozná nemoc dlouho před jejím vypuknutím.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/2022 • 3 minutes, 30 seconds
Chřipka letos přišla později. Nemocné jsme měli i začátkem května, popisuje epidemiolog Smejkal
Laboratoře letos podle Státního zdravotního ústavu zaznamenaly několik stovek případů onemocnění chřipkou. Sezóna tak byla mírná, ale atypická především v tom, že v zimě cirkulovala jen velmi omezeně, dominovala až od března do května. „Chřipka přišla později, protože lidé dodržovali víc než kdy jindy ochranu dýchacích cest. Nosily se respirátory a roušky, které nás chránily i před infekcí,“ říká k letošní chřipkové sezóně hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/2022 • 4 minutes, 12 seconds
Falcon 9 odlétá s českou družicí a figurkou Hurvínka do vesmíru
Po Krtečkovi se do vesmíru podívá další český hrdina dětských srdcí Hurvínek. Vydá se do stratosféry na palubě družice Planetum-1.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/2022 • 25 minutes, 57 seconds
Léčba léky na míru? Je to budoucnost medicíny, míní klinický farmaceut
Léky nemocnému pomáhají, zároveň zatěžují organismus. Platí to i pro pacienty po transplantacích, kteří jsou hospitalizováni v pražském IKEMu. Hladina léků v jejich organismu se proto pečlivě sleduje. O přesném dávkování medikamentů tak rozhoduje ošetřující lékař ve spolupráci s klinickými farmaceuty u každého pacienta zvlášť na základě rozboru krve. Díky léčbě na míru se maximalizuje účinek léčby a zároveň se minimalizují vedlejší nežádoucí účinky.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/2022 • 4 minutes, 22 seconds
Covid si „žije svým životem“. Občas některá varianta přeskočí celý kontinent
Šíření covidu-19 a dalších nakažlivých nemocí vědci předpovídají mimo jiné podle toho, jak se šíří v jiných zemích. U chřipky se sezóna střídá mezi severní a jižní polokoulí, u covidu se ale takový postup použít nedá.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/2022 • 4 minutes
„Chtějí mou vlast jako zdroj potravin a vody.“ Co spojuje válku a klima, popisuje Ukrajinka z IPCC
Klimatickou změnu a ruskou invanzi na Ukrajinu spojují fosilní paliva, říká Svitlana Krakovska, vedoucí ukrajinská zástupkyně v Mezivládním panelu pro klimatickou změnu OSN (IPCC). „Chtějí zabrat mou vlast, aby pro ně byla zdrojem potravin, a z mnoha dalších důvodů. Řekla bych, že to není jen bláznivý Vladimir Putin,“ tvrdí Krakovska. A díky obchodu s ropou a plynem má Rusko prostředky k tomu, aby útočilo na území, které bude s postupující klimatickou změnou stále cennější.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/2022 • 25 minutes, 20 seconds
„České vesnice by mohly být vzorem.“ Vědci zkoumali, co lidé vyhazují do odpadu, a chválí komposty
Co všechno o nás vypovídají zbytky potravin a věci, které vyhazujeme do popelnice, to zjišťují vědci z Etnologického ústavu Akademie věd. Jednou z metod zkoumání odpadků je takzvaná garbologie neboli analýza odpadků. Dá se z ní zjistit nejen to, co člověk jí, ale taky to, jak uvažuje, nebo jaké jsou jeho třeba i nevědomé návyky.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/2022 • 24 minutes, 24 seconds
Doprava je jako voda. Kam se přelijí auta z Barrandovského mostu, budou zkoumat experti ČVUT
Doprava se chová jako voda – pokud se v některém místě silnice zúží, auta začnou jezdit jinými cestami. Od května se toto přirovnání týká Prahy, kde začala oprava jednoho z nejdůležitějších mostů, Barrandovského. V každém směru se nově jezdí jen třemi pruhy. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/2022 • 28 minutes, 29 seconds
Astronomové zveřejnili snímek supermasivní černé díry z naší galaxie
Skvělý úspěch hlásí astronomové, když se jim podařilo zachytit supermasivní černou díru v naší galaxii. Potvrdili tak předpovědi Alberta Einsteina o její existenci. Jak takový snímek vzniká, popisuje ředitel Astronomického ústavu Akademie věd Michal Bursa. Ve Vědě Plus také uslyšíte o tom, že huseníček rolní by mohl růst i na Měsíci. Měsíční půda zvaná regolit je přitom naprosto odlišná od té ze Země. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/2022 • 25 minutes, 10 seconds
Nedostatek čipů brzdí některá odvětví průmyslu. Mnoho elektroniky ale zároveň končí v odpadu
Zatímco se průmyslová výroba potýká s nedostatkem elektronických součástek, řada jiných čipů končí bez užitku v odpadu. Jsou totiž často tak složité a specializované, že se nevyplatí je používat znovu. Nejen o tom uslyšíte ve Vědě Plus. Klimatickou změnu zažívají lidé v Zambii, kde je obživa převážně ručním zemědělstvím zásadní. Co tam znamená udržitelnost a jak pomáhá? V New Yorku se dražila kostra dinosaura, který v Jurském parku vystupuje pod pseudonymem velociraptor.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/2022 • 25 minutes, 20 seconds
Citlivost na počasí: Bolest kloubů změnám počasí předchází, kardiovaskulární problémy následují
Teploty se rychle přehouply přes 25 stupňů Celsia. Lidem, kteří jsou citliví na změny počasí a atmosférického tlaku, to může způsobovat obtíže. Stěžují si například na bolesti kloubů nebo hlavy. Častěji se meteosenzitivita projevuje u žen. „K meteosenzitivitě častěji tíhnou lidé citlivější a podle studií bývají zároveň méně fyzicky aktivní. Osoby, které jsou otužilé, hodně cvičí a tráví většinu času venku, obvykle na změny počasí nereagují,“ vysvětluje lékařka Eva Kociánová.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/2022 • 24 minutes, 18 seconds
Oceány ztrácí teplotní paměť. Přichází o místa, kde se dosud držela místa s teplou i studenou vodou
Oceány ztrácejí některé své stálé vlastnosti, na které se vědci mohli spolehnout při nejrůznějších předpovědích. O každoročně stejně teplých nebo chladných místech v mořských vodách vědci mluví jako o „paměti“ oceánu. Ta je teď podle nich kvůli globálnímu oteplování v ohrožení. A jak předpovídají, do konce tohoto století pravděpodobně zmizí nadobro.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/2022 • 25 minutes, 17 seconds
V konzumaci alkoholu stále kralujeme. Dokonce i mezi mladistvými, varuje iniciativa Nechmel děti
Až milion lidí v Česku pije rizikově a velmi často sahají po sklence také mladí lidé. Podle dat z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti má problémy s alkoholem takřka 115 tisíc dospívajících. Za jejich potíže mnohdy mohou sami rodiče. Vědecké studie jednoznačně dokazují, že nabízet dětem alkohol není dobrý nápad.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/2022 • 4 minutes, 22 seconds
Indonésie hlásí tři případy úmrtí dětí na záhadnou hepatitidu. Ve světě onemocnělo 170 dětí
Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na novou nemoc, která u dětí způsobuje zánět jater. Neznámou hepatitidu už lékaři zaznamenali v jedenácti zemích světa, indonéské úřady nově hlásí tři oběti. Část nemocných také trpí trvalými následky. V Česku zatím lékaři žádného nakaženého nezaznamenali – Státní zdravotní ústav ale doporučuje podezřelé případy sledovat. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/2022 • 24 minutes, 36 seconds
Hudba zmírňuje člověku strach, úzkosti a zlepšuje paměť. Ať se jí věnuje jakkoliv, potvrzují vědci
Snad každý někdy zažil radost ze zpěvu nebo z poslechu hudby. Víc než dvě desítky vědeckých studií provedených v různých částech světa včetně Austrálie, Británie nebo Spojených států potvrdily, že hudba zlepšuje kvalitu života a v terapii může významně podpořit duševní zdraví člověka. „Studie je důležitá hlavně proto, abychom věděli, že už jsou objektivní data, že hudba je velmi léčivá a pomáhá. Mě osobně ale vůbec nepřekvapila,“ říká muzikoterapeutka Markéta Gerlichová.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/2022 • 25 minutes, 42 seconds
„Koronavirus neoslabil, ale populace je je jiná.“ V odpadních vodách je víc viru, než ukazují testy
Za duben potvrdily testy zhruba 83,5 tisíce případů nákazy covidem-19, což je nejméně od loňského října. Zároveň je počet nově odhalených případů zhruba třetinový oproti březnu. Ve skutečnosti je ale nakažených daleko více, protože mnozí z nich nemají žádné příznaky a nepotřebují se testovat. V takové situace jsou lepším ukazatelem výskytu koronaviru SARS-CoV-2 odpadní vody. Jejich aktuální analýza potvrzuje větší nálož viru mezi lidmi, než prozrazují covidové testy.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/2022 • 25 minutes, 1 second
Psychoterapeut o traumatu dětí z Ukrajiny: Ať koukají na horory nebo si hrají na válku, je to léčivé
Ukrajinští uprchlíci si s sebou přinášejí traumatické zážitky, které se většinou projeví až později. Zvláště ohrožující je to u dětí. Maminky by proto podle odborníků měly pozorně sledovat, jak se děti chovají a reagují. Zároveň by ony samy měly být svým dětem psychickou oporou.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/2022 • 25 minutes, 37 seconds
Předčasně narozené děti ohrožuje virus z mateřského mléka. U Apolináře ho umí nově odstranit
Pražská Porodnice U Apoliná ře získala speciální šokový pasterizátor. Jediný přístroj svého druhu v Česku umí z mateřského mléka dokonale odstranit nebezpečný herpesvirus a zabrání tak jeho přenosu na předčasně narozené děti. Zhruba dvě třetiny žen v naší populaci vylučují do mléka cytomegalovirus (CVM), který nezpůsobuje problémy donošeným dětem problémy. Předčasně narozeným však ano.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/2022 • 25 minutes, 13 seconds
Efektivnější je chránit přírodu, když máte jasné cíle, doporučují vědci
Ochrana přírody by podle vědců měla mít jasné cíle – co a jak chránit. Výzkumy ukazují, že chráněná území s jasným plánem péče bývají úspěšnější v ochraně ohrožených druhů a biodiverzity. Potvrzuje to i nová studie v prestižním vědeckém časopise Nature. Ve Vědě Plus uslyšíte také o tom, že výzkumníci z Mendelovy univerzity testovali hojivé náplasti s rybím olejem. Dokážou zefektivnit třeba léčbu popálenin. Dozvíte se i o migračním koridoru pro šelmy v Beskydech.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/2022 • 25 minutes, 30 seconds
Židé nesměli v Olomouci žít téměř 400 let, přesto tam někteří bydleli. Ukázala to nová mapa
Už od středověku žila v Olomouci silná židovská komunita. Potvrzuje to projekt Univerzity Palackého Mapa židovského osídlení, který propojil dostupné statistické informace s uličním prostorem. Například na Horním náměstí, kde se na čtvrtek 28. dubna chystá už tradiční veřejné čtení jmen obětí holocaustu, bydleli Židé i v době, kdy jejich pobyt ve městě byl nelegální.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/2022 • 24 minutes, 44 seconds
Oběti i vojáky identifikuje Ukrajina pomocí umělé inteligence. Zprávy o Rusech posílá jejich rodinám
Ukrajinská vláda identifikuje těla mrtvých vojáků pomocí umělé inteligence. Aplikaci na rozpoznávání obličejů mají Ukrajinci bezplatně k dispozici od americké společnosti Clearview AI. Ta je často označovaná za kontroverzní mimo jiné proto, že fotografie ze sociálních sítí využívá bez svolení uživatelů. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/2022 • 25 minutes, 19 seconds
Mezi čolky jsou jedinci s pomalým i rychlým metabolismem. Díky tomu mohou přežít změny klimatu
Změny v rychlosti metabolismu mohou čolkům pomoct přežít klimatické změny. Výzkum Lumíra Gvoždíka z Akademie věd ukázal, že mezi čolky – stejně jako třeba mezi lidmi – existují individuální rozdíly v tom, jak rychlý mají metabolismus. To se pak odráží i v jejich chování. „Mezi čolky jsou jedinci s rychlejším metabolismem, kteří jsou současně pohybově aktivnější. Konečně jsme tak potvrdili jeden ze základních předpokladů modelu energetického řízení organismu.“Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/2022 • 24 minutes, 37 seconds
Na ČVUT vzniká nejmenší jaderný reaktor v Česku
Desátý jaderný reaktor v Česku je na svém místě – pracovníci Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT usadili reaktorovou nádobu do základů a od podzimu by mělo zařízení sloužit studentům. Jaderná energie navíc může být čistější než dnes, existují způsoby, jak recyklovat vyhořelé palivo a vědci vyvíjejí i nové typy reaktorů. Nejen o tom ve Vědě Plus. Uslyšíte také o tom, že mizí druhy hmyzu, podle vědců to může mít vliv na lidské zdraví i potravinovou bezpečnost.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/2022 • 24 minutes, 37 seconds
Když je bolest tak veliká, že ji nejste schopni vstřebat, vzniká trauma, popisuje psychiatr Rektor
Trauma se – jako závažné psychické zranění – může týkat i člověka, který nezažil hrozivou událost, ale je v kontaktu s lidmi, kteří byly v její bezprostřední blízkosti. „Je to tak velká psychická bolest, že naše psychika ji není schopna vstřebat, vnímat, zpracovat. Ani emocionálně, ani intelektuálně,“ popisuje psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor. Trauma tedy vzniká po neobvykle hrozivé události, která je nad naše chápání a ze které člověk nemůže utéct.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/2022 • 25 minutes
Půda ve Středočeském kraji ztrácí živiny a vodu, ukázalo to srovnání dnešního výzkumu s rokem 1960
Studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy upozorňují, že půda ve Středočeském kraji ztrácí živiny a vodu. Na Sedlčansku se stejný průzkum jako teď konal už v roce 1960. Právě srovnání vzorků má pomoci zjistit, co všechno ovlivňuje kvalitu půdy v této oblasti. Nejen o tom uslyšíte ve Vědě Plus. Vědci také vypustí do vesmíru balonové sondy, přiláká tohle mladé lidi k vědě? Jak pokračuje výzkum Marsu? A v čem je unikátní nová učebnice dějepisu pro deváté třídy?Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/2022 • 24 minutes, 32 seconds
Webbův dalekohled podchladil poslední senzor, začíná několikaměsíční kalibrace
Vesmírný dalekohled Jamese Webba má za sebou poslední velký krok na své několikaměsíční cestě ke spuštění do ostrého provozu. Americká NASA potvrdila, že se podařilo ochladit instrument MIRI na teplotu mínus 266 stupňů Celsia, což je teplota blízko absolutní nuly. MIRI je nejdůležitější zařízení pro pozorování vesmíru na palubě teleskopu. Nyní ještě vědcům zbývá senzory správně nakalibrovat.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/2022 • 25 minutes, 18 seconds
Vědci zvážili částici boson W a zjistili, že je o tisícinu těžší. Proč je to převratné zjištění?
Vědci stále nemají jasno v základních fyzikálních otázkách, které takzvaně drží pohromadě vesmír. Experimenty v americkém Illinois ukázaly, že částice boson W je o tisícinu těžší, než by podle výpočtů měla být. Přitom jiné experimenty naměřily hmotnost podle očekávání. Nejen o tom uslyšíte ve Vědě Plus. Roste zájem o tepelná čerpadla, čeká se ale na ně i dvanáct měsíců. A v novém dokumentu provází diváky bývalý prezident Barack Obama národními parky celého světa.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/2022 • 24 minutes, 21 seconds
Výrobu léků i plastů by mohl zlevnit český objev. Nanočástice se na světle chovají jako katalyzátor
Jak ušetřit na výrobě barev, plastů, léků a dalších chemikálií? Čeští vědci vytvořili nanomateriál podobný běžnému nerostu, který je citlivý na sluneční světlo a spouští důležité chemické reakce.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/2022 • 25 minutes, 35 seconds
Nespavost po covidu? Spíš se projevila změna režimu, lidé méně chodili ven a tolik se nepotkávali
Nemálo lidí si po covidu stěžuje na špatný spánek. Pandemie onemocnění covid-19 se sice spojuje s celým spektrem spánkových poruch, včetně nejčastější nespavosti, odborníci se ale zatím přiklánějí k tomu, že nekvalitní spánek nebo jeho poruchy způsobilo spíš náročné koronavirové období a opatření, která s ním souvisela.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/2022 • 24 minutes, 57 seconds
Nejstarší, nejvzdálenější a zrozená brzy po velkém třesku. Japonští vědci našli novou galaxii
Japonští vědci objevili dosud nejstarší známou galaxii v našem vesmíru. Pochází z doby těsně po velkém třesku. Světlo této galaxie tak k Zemi letělo zhruba 13,5 miliardy světelných let. Podle astronomů jde o jednu z prvních galaxií vůbec. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/2022 • 25 minutes, 21 seconds
Když to v rodině nefunguje, tráví děti víc času u obrazovek, upozorňují vědkyně
Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě digitálních technologií a v online prostoru, tomu se věnuje nový rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty. Napsala ho odbornice na technologie Michaela Slussareff, která se podílela taky na výzkumu zaměřeném na to, kolik času děti strávily s obrazovkami během pandemie koronaviru.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/2022 • 25 minutes, 11 seconds
Akutní covid-19 snižuje kvalitu i počet spermií. Do tří měsíců se to napraví, uklidňují odborníci
V každé školní třídě je průměrně jedno dítě, které přišlo na svět takzvaně ze zkumavky. Přesto úspěšnost asistované reprodukce celosvětově stagnuje – a to i přes využití moderních technologií včetně umělé inteligence. Důvodem je fakt, že páry se často začínají pro neplodnost léčit pozdě, často až krátce před čtyřicítkou. U žen ale nastává zlom v 37 letech – právě tehdy počet vajíček prudce ubývá, a zároveň zásadně klesá i jejich kvalita. Muži jsou na tom o něco lépe.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/2022 • 29 minutes, 31 seconds
Jak se kontroluje mobilní 5G síť? Na ČVUT vyvinuli systém, který to dokáže
Nově nastupující 5G sítě umožňují až desetkrát rychlejší přenos dat oproti stávající sítí. Zároveň zařízení komunikují se servery podstatně rychleji, díky tomu se může výrazně rozšířit kapacita internetové sítě. I v Česku se postupně 5G síť zavádí, zatím především ve velkých městech. Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) proto vyvinuli systém, který je schopen měřit a kontrolovat i mobilní verzi tohoto špičkového internetu.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/2022 • 24 minutes, 15 seconds
Kdy je umělá inteligence nespravedlivá? Experti varují, že se na nestrannost systémů nedá spolehnout
Systémy strojového učení neboli takzvaná umělá inteligence pomáhají zpracovávat ohromná množství údajů. Protože jejich výsledky mohou výrazně ovlivnit životy lidí, odborníci volají po takzvané férové umělé inteligenci. Jak se může stát, že nestranný stroj, který nemá emoce, může rozhodovat nespravedlivě a diskriminovat lidi? Nejen o tom je Věda Plus. Jak se v Česku daří ptákům a který z nich by mohl být českým národním? Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/2022 • 25 minutes, 23 seconds
Devět z deseti Čechů ví, že alkohol škodí. Přesto pijí, nejvíc v létě a v prosinci, ukázal výzkum
O škodlivosti alkoholu mají lidé čím dál více informací. Přesto po sklence sahá drtivá většina Čechů. Nejčastěji pijí alkohol v letních měsících a během prosince. Nejen tuto informaci přinesl výzkum odborníků na závislosti z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Adiktologové se v online výzkumu, který probíhal v roce 2021 a kterého se zúčastnilo více než 800 respondentů, zaměřovali na to, jak se Češi staví k alkoholu v běžném životě.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2022 • 29 minutes, 33 seconds
Pohledem do oka diagnóza? Čeští experti vyvíjí software, odhalí civilizační choroby z očního pozadí
Oko, do duše okno – toto přísloví posouvají čeští experti. Vyvíjejí software, který dokáže díky analýze očního pozadí odhalit civilizační choroby. Ve Vědě Plus uslyšíte také o tom, že ledovce na Novém Zélandu by mohly z velké části do desti let vymizet. V Kalifornii a na Floridě budou možná už brzy poletovat geneticky upravení komáři. A plejtvák myšok v Národním muzeu už není jen kostrou, díky nové aplikaci ho návštěvníci uvidí jako živého pod vodní hladinou.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/2022 • 24 minutes, 11 seconds
Jak zní námluvy nosorožců? Samci se ozývají funěním, vrčením i harmonickým hlasem, popsali vědci
Samice nosorožců tuponosých se při výběru partnera nejspíš řídí specifickými hlasovými projevy. Vyplývá to z výzkumu české vědkyně z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Samičky podle zjištění vědců rozeznají i hlasy jiných druhů. Hlasové projevy těchto zvířat zkoumali v rezervaci Hluhluwe-iMfolozi v Jihoafrické republice.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/2022 • 23 minutes, 58 seconds
Zadýchávání po covidu? Pomoci může inhalace molekulárního vodíku, zkoumali to olomoučtí vědci
Při rekonvalescenci pacientů s takzvaným dlouhým covidem by se časem mohl uplatnit molekulární vodík. Jeho inhalace je podle vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci pro tyto lidi prospěšná. Zjistili to v rok trvající studii. Její výsledky publikovali v impaktovaném časopise International Journal of Environmental Research and Public Health.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
Jednotné přijímací zkoušky na střední školy přinesly víc nevýhod než pozitiv a m ěly by se zrušit. A chybí školní psychologové, uvádí nový Audit vzdělávacího systému organizace EDUin. Z českého školství častěji odcházejí muži než ženy, ukazuje zase think-tank IDEA. Věda Plus se zaměří i na klimatický týden na Blízkém východě – kvůli změnám klimatu by tam mohly v létě panovat teploty až kolem 60 stupňů Celsia. A před osmdesáti lety seskočil na území protektorátu Adolf Opálka.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/2022 • 25 minutes, 47 seconds
Bez očkování by u nás jen na podzim zemřelo dalších 15 tisíc lidí, uvádí nová demografická analýza
Informace o ochraně očkováním před nemocí covid-19 hodnotí nová demografická analýza statistik ministerstva zdravotnictví. Kromě jiného ukázala, proč byl začátek pandemie nejtragičtější v Itálii a ve Španělsku nebo jakou roli hrálo omezení kontaktů, lockdowny a následné uvolňování. „V těchto státech byla skoro polovina nakažených ve věku nad 65 let,“ vysvětluje na konferenci Akademie věd Covid racionálně Klára Hulíková Tesárková z Centra pro demografickou analýzu. Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/2022 • 4 minutes, 20 seconds
Postcovidový syndrom? Poroste počet lidí s infarkty a onemocněním srdce, zjistili vědci
Lékaři se obávají, že po pandemii vzroste počet infarktů a dalších onemocnění srdce a cév. Ukazuje se totiž, že prodělání covidu-19 dlouhodobě zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob podobně jako například kouření, obezita či zvýšený krevní tlak. Dokládá to rozsáhlý výzkum založený na zdravotních datech 11 milionů amerických veteránů. Zatím největší kardiologickou studii takzvaného dlouhého covidu lékaři zveřejnili v prestižním časopise Nature Medicine.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/2022 • 4 minutes, 23 seconds
Měly pomoct s hledáním klíčů, ale zneužívají se. Vědci varují před AirTagy, vyz ývají Apple k nápravě
Zařízení na vyhledávání ztracených věcí, například peněženek nebo klíčů, jsou zneužitelná, a to zejména pro stalking nebo pro majetkovou trestnou činnost. Na tyto problémy, které se týkají technologií takzvaných AirTagů, založených na technologiich RFID, upozorňují také čeští vědci, kteří ve spolupráci se svými zahraničními kolegy nabídli výrobcům řešení.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/2022 • 24 minutes, 48 seconds
Myšlenkové mapy nám pomáhají se orientovat. „Jde o spoje neuronů, je to nevědomí,“ popisuje vědec
Lidské chování a jednání určují desítky miliard neuronů v našem mozku. Pomáhají vytvářet takzvané mozkové nebo také myšlenkové mapy, které nám umožňují orientaci ve světě kolem nás. „Mapa je daná tím, jak jsou spojené jednotlivé neurony a jejich populace. Je to nevědomí. Nejsme schopní si uvědomit, kdy se nám zapnou jaké neurony. Ale jejich výsledkem může to, že jsme pak schopní vědomě říct, že si něco pamatujeme,“ popisuje Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/2022 • 25 minutes, 44 seconds
Proč jsou Ukrajinci odhodlaní bojovat? Roli hraje historie národa i pud, který v sobě máme všichni
Lidé na Ukrajině ohromili celý svět svým odhodláním bojovat s ruským agresorem. Z jakých momentů ukrajinských dějin tato síla vychází a dá se to čekat od každého národa? „Naše armáda brání své území, proto máme motivaci bránit ji do poslední kapky krve,” říká ukrajinistka a bohemistka původem z Ukrajiny Marta Burdiak o dění v její vlasti. A připomíná, že vliv nadvlád byl na Ukrajině vždy silný a její obyvatelé se mu pokaždé odhodlaně bránili.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/2022 • 13 minutes, 34 seconds
Pandemie a hned válka. „Změny potřebuje člověk pochopit, to dělá skrz média a přátele,“ říká vědkyně
Pandemie ještě neskončila a je tady další krize, válka na Ukrajině. Ve vědě se mluví o takzvané „rychlé změně“, se kterou přirozeně souvisí i strach a nejrůznější obavy. Jak se s tím vypořádat? Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/2022 • 15 minutes, 46 seconds
Tisíce ruských vědců nesouhlasí s útokem na Ukrajinu. Jak válka změní svět vědy a výzkumu?
Ruský útok na Ukrajinu odsuzují vědci z celého světa včetně samotného Ruska. Otevřený dopis skupiny ruských akademiků podepsaly tisíce lidí. Další protiválečný dopis podepsalo přes sto osmdesát nositelů Nobelových cen. Vysoké školy a výzkumné instituce z různých částí světa nabízejí pomoc ukrajinským vědcům a studentům. Co se ale týče přerušování spolupráce s ruskou vědou, situace je složitější a názory nejsou jednotné. Více uslyšíte v pořadu Věda Plus-Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/2022 • 13 minutes, 25 seconds
Válka ve vesmírném kontextu: Start Sojuzu s britskými družicemi je zrušen
Ruská kosmická agentura Roskosmos a britský satelitní operátor OneWeb se nedohodli na podmínkách pátečního startu rakety Sojuz s nákladem komunikačních družic. Raketa tak neodstartuje. Roskosmos chtěl po britské společnosti záruky, že družice nebudou sloužit k vojenským účelům. OneWeb pak rozhodla o přerušení všech startů svých družic z kosmodromu Bajkonur. Roskosmos navíc ve středu prý čelil útoku hackerů, kteří vyřadili spojení mezi operačním střediskem a ruskými družicemi.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/2022 • 24 minutes, 47 seconds
Firma SpaceX nabídla Ukrajin ě satelitní internet, ani ten ale není všemocný. Jak připojení funguje?
Americká společnost SpaceX v čele s miliardářem Elonem Muskem věnovala Ukrajině zásilku satelitních přijímačů internetového připojení Starlink. Ukrajina ve válce trpí výpadky internetu a satelitní spojení má pomoci lidem odříznutým od komunikací. Zázračné řešení to ale podle odborníků není. Proč, to vysvětluje reportáž Martina Srba.Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.