Winamp Logo
TalTechi podcast Cover
TalTechi podcast Profile

TalTechi podcast

Estonian, Education, 1 season, 120 episodes, 2 days, 10 hours, 8 minutes
About
Paljude jaoks on käes küsimuste, valikute ja otsuste aeg. Kuhu ülikooli Sa edasi lähed? Mida õppima? Tallinna Tehnikaülikooli podcastide seeria aitab Sul otsustada ja nii mõnelegi suurele küsimusele vastuse leida.
Episode Artwork

TalTech Talk| Vira Lavrova: Navigating new horizons

In this engaging episode, we sit down with Vira Lavrova, a dedicated Cybersecurity bachelor's student and an enthusiastic student ambassador from Ukraine, currently making her mark at TalTech in Tallinn, Estonia. Vira opens up about her background, revealing what sparked her interest in cybersecurity and led her to pursue her education far from home. Vira shares her journey into the world of cybersecurity, why she chose TalTech for her studies, and the move from Ukraine to Estonia. She'll also dive into her experiences living in Estonia - from the food and culture she loves to the things she likes least. Learn about studying cybersecurity and what it's like to move to Estonia from a student who's done it. Get a glimpse into the life of an international student finding a new home away from home. If you’d like to learn more about TalTech study programmes for international students, check www.taltech.ee/admissions
2/22/202433 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Taaniel Kraavi: teekond Luksemburgist Eesti küberkaitse õpinguteni

TalTech Taskus saatekülaliseks on küberkaitse tudeng Taaniel Kraavi. Sel korral võtame ette põneva teekonna Taanieliga, kes on üles kasvanud Luksemburgis, kuid otsustas jätkata haridusteed Eestis, valides küberkaitse õppekava. Taaniel avab TalTechi ja Tartu Ülikooli ühendõppekava eripärad, rääkides, kuidas tudengid saavad osa mõlema ülikooli kursustest. Saates süveneb Taaniel krüptograafia ja digikriminalistika maailma ning jagab oma kirge selle valdkonna vastu. Huvitav osa vestlusest keskendub Taanieli mõtetele laialtlevinud eksiarvamuse kohta: “aga kes mind ründaks?" Taaniel selgitab, miks selline suhtumine on ohtlik ja kuidas tegelikkuses on massirünnakud üha sagedasemad. Lõpetuseks jagab Taaniel praktilisi nõuandeid, et iga internetikasutaja saaks end digimaailmas turvaliselt tunda. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
2/20/202430 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TalTech Talk| Marc Dolcet Saturni: Estonia is like a hidden gem, once you find it, you want to stay!

Join TalTech Talk with Marc Dolcet Sadurni, an early-stage researcher from the Laboratory of Photovoltaics and President of the ESN TalTech IC, as he shares his journey from Spain to beautiful country of Estonia. In this episode, Marc explores why Estonia is akin to a hidden gem that captivates the hearts of those who discover it. With his background in photovoltaics and leadership role within the Erasmus Student Network at TalTech, Marc offers unique insights into the academic and cultural experiences that make Estonia an unforgettable place to live and study. Hear stories about making friends from all over the world, exciting science projects, and what makes Estonia so special, all from someone who's come to love living there. If you’d like to learn more about TalTech study programmes for international students, check https://taltech.ee/en/admissions
2/15/202421 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Endrik Salak – aasta metalalbumi tiitliga pärjatud elektroonikainsener

TalTech Taskus saatekülaliseks on IT-teaduskonna riistvara arenduse ja programmeerimise õppekava vilistlane, praegune Bolt Technology peaelektroonikainsener ja metal-bändi "Surgent" solist Endrik Salak. Kuula, kuidas Endriku kirg muusika ja tehnoloogia vastu viis teda mitmekülgsele ja põnevale karjääriteekonnale. Ta jagab oma kogemusi erinevatest töökohtadest – sh Skeleton Technologies ja Krakul – ning arutleb, kuidas elektroonikainsenerid maailma muudavad. “IoT on muutnud elektroonikat: nii tõukeratas kui pesumasin ühendub internetti. Inseneri töö ongi erinevate nutikate lahenduste väljatöötamine," räägib ta. Samuti jagab Endrik temale edu toonud taktikat, mis on aidanud pingelistes töö- ja lavaolukordades paremini toime tulla. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
2/13/202437 minutes
Episode Artwork

TalTech Taskus | Jaanis Priimets – stažeerimine viis vanemlektori klassiruumist merele

TalTech Taskus külaliseks on Eesti mereakadeenia vanemlektor Jaanis Priimets. Saates tuleb juttu füüsikateadlase teekonnast EMERA vanemlektoriks. Jaanis jutustab oma erakordsest stažeerimiskogemusest - mees, kes tavapäraselt peab loenguid erinevatele erialadele maismaal, otsustas astuda sammu kaugemale ja veeta aega just nende erialade praktilises maailmas. Kuula, milline nägi välja nädal uurimislaeval, kus ta sai nii hüdrograafi, tüürimehe kui mehaaniku erialadel kätt proovida. “Ma tahtsin kõike läbi teha, algusest lõpuni,” kõneleb Jaanis. Lisaks räägib vanemlektor, kuidas stažeerimine on mõjutanud tema õpetamisstiili ja suurendanud enesekindlust. Samuti arutleme, millistele töökohtadele on tema eriala lõpetanud jõudnud, avades silmad erinevatele karjäärivõimalustele merenduse vallas. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
2/6/202428 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | ettevõtluse eri: fintech – kellele ja miks?

Tehnoloogiat ja finantsmaailma ühendav fintech on tulnud, et jääda. Seda nii tavainimese taskusse kui nutikamate ettevõtete plaanidesse. Miks ja kellele, arutlevad majandusteaduskonna dekaan Mari Avarmaa juhatusel majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi vanemlektor Triinu Tapver, Bankishi müügi- ja äriarenduse juht Ian Kalla ja praegune riigikogu liige Andres Sutt. Tapver selgitas, et fintech on kõige otsesemas tähenduses sõnade finance (finants – toim) ja technology (tehnoloogia - toim) ühendamine. „Mis see väljund võiks olla, on uued ärimudelid, finantstehnoloogilised rakendused, protsessid või tooted,“ kirjeldas ta, lisades, et sellel võiks olla teatav materiaalne efekt finantsturgudele. Sutt tõi välja, et paljudes riikides täidavad fintech ettevõtted seda rolli, mida pangad võiksid – olgu näiteks makseteenused, mis on arenevates riikides teinud inimeste elu palju mugavamaks. „Igas riigis on oma mõõde,“ nentis Sutt. Kalla märkis, et kõik inimeste igapäevast toimimist puudutav käib ühel või teisel moel läbi finantssektorist, mille lahutamatu osa fintech tänaseks on. Seejuures muutus see pankadest sõltumatuks alles möödunud kümnendi keskel. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
2/2/202448 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

TalTech Talk | Adrian Venables: I teach to think and essentially question everything

In this insightful episode, we explore the journey of Dr. Adrian Venables, the Programme Manager of the Cybersecurity Master’s programme at TalTech. Dr. Venables, originally from the UK, shares his personal and professional experiences of moving to and living in Estonia, detailing his road to TalTech. He delves into the unique aspects of life in Estonia and why TalTech stands out as a premier destination for students interested in cybersecurity or other study fields. “Foreign students bring a very different perspective of the world,” says Adrian. Additionally, Dr. Venables highlights the strengths of the cybersecurity programme, its global relevance, and the cutting-edge skills students can expect to acquire. With admissions opening on February 1st, this episode is a must-listen for anyone considering the dynamic opportunities that await at TalTech. Join us to discover the inspiring story of Dr. Venable’s journey and get a glimpse into the vibrant community and educational possibilities at TalTech. More information about international programmes and admissions: taltech.ee/admissions
2/1/202430 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Kaie Kaas-Ojavere: ettevõtlus on väga karm ja üsna ilus

TalTech Taskus külaliseks on Ajujaht 2023 võitnud ettevõtte KIUD asutaja ja tegevjuht ning,ettevõtliku juhtimise MBA vilistlane Kaie Kaas-Ojavere. Saates tuleb jutuks, miks otsustas moekaubanduses üle 20 aasta töötanud kogenud juht TalTechi õppima tulla. “Ma jõudsin kohta, kus sain aru, et istun mugavustsoonis ja ei arene,” räägib naine. Kaie jagab oma ehedaid kogemusi MBA programmis õppimisest pere ja töö kõrvalt ja kuidas see tema elu on reaalselt muutnud. “See oli üks parimaid otsuseid, mida ma viimase viie aasta jooksul teinud olen. Ma olen täitsa teine inimene,” meenutab vilistlane. Lõpus kuuled, kuidas sündis Ajujaht 2023 võitnud ettevõte KIUD, mille kaasasutaja on samuti TalTechi vilistlane Liis Tiisvelt. Millised on Kaie suurimad õppetunnid ettevõtluse teekonnal? Saatejuht on Kerdu Lenear. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
1/30/202437 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Mart Dudin – peamine motivaator tuutoriks hakkamisel on uued tutvused

TalTech Taskus külaliseks on seekord integreeritud tehnoloogiate teise kursuse tudeng ja tuutor Mart Dudin. Saates tuleb juttu, kuidas jõudis Tartust pärit noormees TalTechi ja miks ta otsustas lisaks õppimisele ka tuutoriks hakata. Samuti saad teada, millega tuutor tegeleb ning kuidas see aitab teiste tudengite elu lihtsamaks muuta. “See tuutor kes mina olen, see on esmakursuslaste välja aitamiseks hädast. Minu peamine motivaator tuutoriks hakkamisel olid uued tutvused,” räägib Mart. Lisaks jagab teise kursuse tudeng ka oma eriala, integreeritud tehnoloogiad, valiku põhjust. “Ta on suur ja lai ümmargune eriala. Hea alus, eriti just tänapäeva maailmas, kus tahetaksegi mitmekülgseid insenere.” Lõpus kuuled ka, millised võimalused on Mardile avanenud läbi Erasmus vahetusõpilase programmi ja mis riiki suundub ta õpinguid jätkama. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
1/23/202421 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Elli Valla – kui ei tea kuhu minna, vali raskem tee

TalTech Taskus külaliseks on tarkvarateaduse instituudi doktorant-nooremteadur, ettevõtja ja bikiinifitnessi sportlane Elli Valla. Saates tuleb juttu, kuidas füüsika õppimine on aidanud Ellil avada mitmeid võimalusi ja jõuda tänaseks doktorantuuri. “Meile öeldi esimesel kursusel, et kui te veel ei tea mida elus teha tahate, siis füüsika õppimine on väga õige koht. See oli väga hea soovitus,” meenutab naine. Lisaks saad teada, kuidas tehisintellekt tervise heaks töötab. Muuhulgas jagab Elli oma teadmisi, mis on tulnud doktoriõppes masinaõppe abil Parkinsoni tõve tuvastamise võimaluste uurimisest. Räägime ka ettevõtlusest ja spordist. Nimelt on Elli ettevõtte Augmental kaasasutaja. See aitab automatiseerida füsioterapeutide praeguseid praktikaid. Samuti tegeleb naine kõigele lisaks ka bikiinifitnessiga ja meenutab saates hetke, mis andis tema spordikarjäärile murrangulise tõuke. Lõpus tutvustab Elli põgusalt, mida põnevat on sellel aastal oodata 24-26.01 Tartus toimuval sTARTUp Day-l: https://www.startupday.ee/ Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
1/16/202434 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Inga Zaitseva-Pärnaste: hüdrograafia on mere silmad

TalTech Taskus | Inga Zaitseva-Pärnaste: hüdrograafia on mere silmad Tänane saatekülaline on EMERA õppekava Veeteede haldamine ja ohutuse korraldamine programmijuht ning TalTechi 2023 aasta parim programmijuht Inga Zaitseva-Pärnaste. Saates tuleb juttu Inga teekonnast TalTechis ja samuti ka sellest, et kes on hüdrograaf ja millega ta tegeleb. “Hüdrograafia on mere silmad ja sellega näeme kõike, mis on vee all,” selgitab Inga. Samuti räägib möödunud aasta TalTachi parim programmijuht, millised võimalused on tema programmi lõpetanutel tekkinud üle maailma. Kuuled ka Inga praktikast NASA-s ja meenutusi elust Ameerikas: “Oli väga huvitav aeg töötada koos spetsialistidega, kes kujundavad teadust maailmas. See andis väga palju juurde ja hea meelega rakendan neid teadmisi siin Eesti Mereakadeemias.” Lisaks saad teada, mis eristab Inga arvates Eesti ja Ameerika tudengeid ning mis aitab hoida motivatsiooni õppida. Tutvu Veeteede haldamine ja ohutuse korraldamine programmiga: https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/veeteede-haldamine-ja-ohutuse-korraldamine Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
1/9/202427 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Hanno Tomberg – interdistsiplinaarsus muutub õppes järjest olulisemaks

Taltech Taskus uue aasta esimene külaline on avatud ülikooli juhataja ja pikaaegne tippjuht Hanno Tomberg. Saates tuleb juttu sellest, kuidas on muljetavaldava meediajuhi kogemustega ajakirjanik jõudnud TalTechi ning millised on tema praeguse töö suurimad väljalutsed ja rõõmud. “Minu vend ja isa on mõlemad selle ülikooli lõpetanud ehituse erialal,” meenutab Hanno. Avatud ülikooli juhataja selgitab ka väga lihtsalt lahti avatud õppe ja magistrikraadide erinevused ning võimalused. Samuti kirjeldab ta tavapärast täiskasvanud õppurit ja tema hirme. “Me näeme, et soov tulla õppima on jätkuvalt suur. Kuigi ühiskonnas räägime palju sellest, et peaksime kutsehariduse osakaalu tõstma, siis ma arvan, et haritud rahvast iseloomustab ikkagi see, kui palju meil on kõrgharidusega inimesi,” selgitab Hanno. Pikaagne tippjuht jagab saates ka oma kogemusi ning räägib, mis teeb ühest juhist eduka juhi. Kuula tõsiselt huvitavat saadet ja tutvu avatud ülikooliga lähemalt: https://taltech.ee/avatud-ope/mikrokraadid
1/2/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | teaduse eri – Jakob Kübarsepp: rohetehnoloogia ja materjalid

Seekordses teaduse erisaates räägib akadeemik, Tallinna Tehnikaülikooli professor Jakob Kübarsepp terase tootmisest, autotööstuse võimalikust tulevikust rohepöörde vaates, sh uutest tehnoloogiatest, jätkusuutlikest lahendustest ning kriitilistest toorainetest. - Millised uued rohetehnoloogiad jõuavad lähiaastatel tööstusesse või on juba kasutusele võetud? - Kas rohepöördeks valmistuv maailm saab hakkama kriitiliste tooraineteta, mida on maapõues väheks jäänud või mille kaevandamine/töötlemine on kas kallis või keskkonnavaenulik? - Miks on teras tähtis ka 21. sajandil? - Autotööstuse tulevik: mis muutused seal juba toimuvad? - Mis materjale me tulevikuautodel enam ei näe? Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
12/29/202346 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | teaduse eri – Jaan Kalda: saunafüüsika saunasõpradele

Seekordne teaduse erisaade on pühadeajale kohaselt mõnusalt kodune ja samal ajal täiesti teaduslik. Stuudios on TalTechi professor, füüsik Jaan Kalda, kellega räägime ei vähemast ega rohkemast kui saunafüüsikast. Sellel kohtumisel on kaks head külge: esiteks puutuvad siin kokku teooria ja praktika, teiseks võib saunas käia ja ühtlasi teadusele mõelda nii argipäeval kui ka pühade ajal. Kuulajad saavad loodetavasti midagi uut teada ka suitsusauna kohta, mida Eesti selle aasta ühes kuulsamas filmis „Savvusanna sõsarad“ ehedalt näha saab. Jaan Kaldaga ajab saunajuttu saunasõbrast TalTechi kommunikatsioonikeskuse juht Sulev Oll. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
12/22/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Mihkel Kembre - õppimine on inimese alustegevus

Selle aasta viimasesse TalTech Taskusse on külla tulnud EMERA merenduse magistritudeng ja Eesti aasta õppija Mihkel Kembre. Saates tuleb juttu Mihkli väga inspireerivast õpiteekonnast, kus ta vaid nelja aastaga sai kätte kesk- ja kõrghariduse ning hetkel on omandamas magistrikraadi. “Mul jäi keskkool pooleli. Aga kui ametnik ütles, et teil on põhiharidus, siis sellest sain innustust vana tee jõudsalt ette võtta,” meenutab Mihkel seda, kuidas poja sündi registreerumas käis. Mitmeti eriline sündmus ajendas kooliteed taas ette võtma. Samuti jagab Eesti aasta õppija tiitli pälvija tõhusaid viise, kuidas õpitut meelde jätta. Lisaks kõneleb ta kogemustest õpingute, pere ja töö tasakaalu hoidmise kohta. Millised on olnud suurimad väljakutsed õpingutega taasalustamise juures, kuidas viis tema teekond TalTechi ja mis on elukestva õppe väärtus? Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
12/19/202324 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Johanna Vallistu - doktorantuur on harjutus teadlase eluks

TalTech Taskus külaliseks on Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi tööstusdoktorant, kelle missioon on toetada inimeste tulevikemõtlemise oskusi. Saates tuleb juttu Johanna rahvusvahelisest taustast ja teekonnast TalTechi. Samuti ka sellest, kes on tööstusdoktorant. “Mina sattusin tööstusdoktorantuuri, kui ma olin Riigikogu juures asuvas Arenguseire Keskuses lõpetanud just tööturu tuleviku uurimisprojekti,” meenutab naine. Lisaks jagab Johanna, kuidas avalik sektor saaks olla tulevikuks paremini valmis ja millest alustada. Räägime ka unistamise oskuse vajalikkusest tulevikeiseire meetodite kasutamisel ja Johanna hetkes elamise kunstist. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
12/12/202336 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Kristel Vene- Toidu maitsest 80 protsenti on lõhn

Tänane TalTech Taskus külaline on Ajujahi esikolmikusse jõudnud ettevõtte Raw Edge kaasasutaja ning keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemlektor Kristel Vene. Kristel jagab, kuidas ta vanemate eeskujul TalTechi on jõudnud. “TalTech on olnud mul algusest peale hinges. Tegelikult olin ma veel ema kõhus, kui ma siin käisin, sest mu ema kaitses magistrikraadi,” meenutab täna toidu aroomiteadusega tegelev doktorant. Saates tuleb ka juttu toidulõhna mõjust inimestele ning Raw Edge’i sünniloost ja tulevikuplaanidest. “Me tahaksime frantsiisi müüa tehnoloogiale, mille oleme arendanud. Raw Edge on alati kohalikust toorainest, kohaliku tootja poolt. See on ka kõige lihtsam viis laienemiseks,” räägib Kristel. Samuti saad hea ajaplaneerimise nipi, mida läbipõlemise äärel olnud ettevõtlik naine jagab. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
12/5/202327 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Kirke Maar - las robotid teevad masinlikke töid ja inimesed inimlikke ülesandeid

TalTech Taskus külaliseks on tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE juht Kirke Maar. Saates tuleb juttu sellest, mis on AIRE, milliste põnevate projektidega seal tegeletakse ja kellega koostööd tehakse. “Mind isiklikult kõnetavad kõige enam sellised projektid, kus tekivad ka mingid tehnoloogiad ja ettevõtted kõrvale, et seda viia ühiskonda laiemalt,” räägib Kirke. Saad teada, mis on juba veerand sajandit inseneeriavallas koostööprojekte teinud naise kolm edu saladust ja kuidas on purjetamine aidanud teda juhi rollis. “Juhina hoian oma silmad lahti, et ka minu tiim puhkaks, sest läbipõlemine on ohtlik. Mina oma esimese kogemuse väga aktiivse puhkajana saingi võib-olla üks millimeeter enne läbipõlemist. Õnneks mul läks hästi, sest avastasin purjespordi,” jagab Kirke. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
11/28/202331 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Sirli Männiksaar - tehnoloogiamaailm pakub ägedaid võimalusi

TalTech Taskus külaliseks on seekord Ericsson Eesti tegevjuht ning TalTechi vilistlane Sirli Männiksaar. Saates tuleb juttu sellest, kuidas Sirli peale keskkooli lõppu TalTechi jõudis ja mis teda siiamaani meiega seob.“Näen kui palju see, et ma olen sattunud tehnoloogiavaldkonda, on minu jaoks maailma avanud. Ja ma tahan, et see maailm jääks noorte jaoks avatuks, kuna see pakub neile ägedaid võimalusi,” räägib Sirli. Pikaaegse juhtimiskogemusega naine jagab soovitusi, mis on hea tiimisisese koostöö saladus ning kuidas ta pea 2000-liikmelise meeskonna juhi ja kahe lapse emana oma aega haldab ning akusid laeb. “Eks see on iseenda tasakaalu leidmine,” jagab Sirli. Samuti saad teada TalTechi ja Ericsson Eesti vahelisest koostööst, kus Sirli tutvustab lähemalt nii sügissemestril alanud vabaaine “End-to-End Journey of a 5G Product” kui “Ericsson Challenge” vaatluspraktikat. “Kui meil suur arenduskeskus Eestis, kellest kõige suurem osa on insenerid, siis loomulikult inseneride järelkasv ja täiendõpe on meie jaoks hästi päevakohane. Kellega siis veel koostööd teha, kui mitte Eesti kõige suurema tehnoloogiaülikooliga,” selgitab Ericsson Eesti tegevjuht. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
11/21/202328 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Robin ja Kevin Uspenski - kui sportlaskarjäär saab läbi, võiks tüürimeheks hakata

Esmakordselt on TalTech Taskus külas kaksikutest tudengid Robin ja Kevin Uspenski, kes õpivad Eesti Mereakadeemias laevajuhtimist ning tegelevad ka kreeka-rooma maadlusega. Saates tuleb juttu sellest, kuidas jõudsid maadlejad Haapsalust Tallinnasse ja TalTechi ning kas poisid on elus ka tihti ära kasutanud seda, et nad äravahetamiseni sarnased välja näevad. “Väga palju aetakse sassi, isegi isa ajab,” naeravad Robin ja Kevin. Tipptasemel kreeka-rooma maadlusega tegelevad ja olümpiast unistavad vennad tuleviku pärast ei muretse “Kui sportlaskarjäär saab läbi, võiks tüürimeheks hakata,” jagavad laevajuhtimise tudengid. Lisaks saad teada, mis on aidanud Robinil ja Kevinil unistusi täita ja kuidas erineb nende arvates ülikool gümnaasiumist. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
11/14/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Katariina Kukk: robootikavõistlusel on mentorina raskem kui võistlejana

TalTech Taskus stuudiosse on külla tulnud ülemaailmselt robootikavõistluselt naasnud tootearenduse ja robootika esimese kursuse tudeng Katariina Kukk. “Ülikoolis saad ise rohkem oma aega planeerida ja on ka rohkem valikuid,” räägib Katariina sügisest alanud kogemustest ülikoolis. Lisaks jagab ta vahetuid muljeid Singapuris toimunud FIRST Global Challenge kohta. Saad teada, mis toimub ühel rahvusvahelisel robootikavõistlusel ning kuidas jõudis kohale noorte poolt ehitatud robot. “Üsna jube oli jätta oma robot lennujaamas kusagile posti äärde seisma,” meenutab Katariina seda teekonda. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
11/7/202323 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Johanna Maria Jõgisu -töökas, nutikas ja edukas

TalTech Tasku külaliseks on rakenduskeemia- ja geenitehnoloogia tudeng ning moodne viievõistleja Johanna Maria Jõgisu. Saates tuleb juttu sellest, kuidas juba lapsena spordiga tegelema hakanud Johanna jõudis TalTechi loodusteaduskonda selle eriala juurde:” Bioloogia on mind kooliajast alates huvitanud ning oma treeningute vaatest oli mul kõige parem jääda Tallinnasse.” Õppimisele lisaks on aktiivne neiu alates viiendast klassist tegelenud ka moodsa viievõistlusega. Tänaseks on ta jõudnud tipptasemele ning töötab unistuse nimel jõuda 2024 Pariisi olümpiale. Samuti jagab Johanna häid praktikaid efektiivsest ajakasutusest ja sellest, kuidas sport ning õppimine teineteist hästi toetavad. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
10/31/202320 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus | Anna Sihvart - võimas tunne on näha enda tehtud vormelit radadel sõitmas

TalTech Taskus on külaliseks teise aasta robootika ja tooterenduse tudeng Anna Sihvart -- naisterahvas, kes on tegemas tipptasemel inseneeriat ja vormelit. Saates tuleb juttu sellest, kuidas Anna on jõudnud IT-maailma ja vormelini. “Kõik on juhtunud nii imelikult ja ma ise ei oleks elu sees arvanud, et nii kaugele nii kiiresti jõuan. Kümme aastat tagasi ei oleks ma osanud arvatagi, et hakkan vormeliga tegelema,” meenutab Anna. Lisaks saad teada, millega tegeleb tudengivormel ja kuuled telgitagustest, mis toimub rahvusvahelistel Formula Student vormelite võistlustel. “Igal aastal proovime nullist välja arendada uhiuue elektrivormeli. Eelmine aasta oli esimene aasta, kus isejuhtiv ja juhiga sõitev auto on integreeritud,” selgitab Anna. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
10/24/202326 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

TalTech Taskus│Sigrid Kirss: Alzaimerit peaks uurima hakkama enne, kui aju ära hakkab surema

TalTech Taskus külaliseks on geenitehnoloogia doktorant ja nooremteadur Sigrid Kirss, kes nooremas eas soovis saada hoopis advokaadiks. Sigrid räägib, kuidas soov teha midagi ägedat tõi ta õppima TalTechi, kus teekond on viinud doktorantuurini. Lisaks jagab noor teadlane ka enda efektiivseid ajakasutuse praktikaid ja killukesi aktiivsest teaduse populariseerimise elust. Juttu tuleb ka sellest, kuidas vase reguleerimisega Alzaimeri tõve ennetada. “Alzaimeri tõbi on päris keeruline teema ja rohkem vanemate inimeste haigus. Praegu uuritakse väga palju sümptomitega tegelevaid ravimeid. Minu arust peaks Alzaimerit juba enne hakkama uurima, kui aju ära hakkab surema,” selgitab Sigrid. Veel saad teada milliseid tegevusi saaks igaüks ise teha aju treenimiseks ning mis kasu on äädikakärbestest. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
10/17/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Engel-Mari Mölder: Soovin Eestit eeskujuks tuua ka välismaal

TalTech Taskus külaliseks on Engel-Mari Mölder -- tubli tudengiaktivistist, kes alustas õpinguid TalTechis majandusteaduskonnas ja tänaseks on IT magistrant. Saates räägib Engel-Mari elust ja lõbusatest seikadest Euroteqi vahetusõpilasena Eindhoveni ülikoolis ning võrdleb tudengielu Maarjamaal ja Hollandis. Aktiivne neiu jagab kahte praktilist nõuannet, mis on aidanud temal väljakutsetega paremini toime tulla ning kogemusi TalTechi IT magistriprogrammi pesamunana. Soovid teada saada millisel teemal teeb Engel-Mari koostöös RIA-ga oma lõputööd ja kuidas tal õnnestus 150 kandidaadi seast saada endale praktikakoht Euroopa Parlamendis? Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
10/10/202327 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Priit Suluste – merenduse õppimine viis vesijalgratta arendamiseni

TalTech Tasku on taaskord eetris Kuressaare Kolledžist Saaremaal. Seekord on külaliseks meretehnika ja väikelaevaehituse tudeng, meretehnoloogia kompententsikeskuse katsespetsialist, endine võistlussportlane ja praegune tennistreener Priit Suluste. Saates tuleb juttu sellest, kuidas jõudis endine Saaremaa meister tennises peale kuue-aastast õppimise pausi hoopis merenduseni. “Lõppude lõpuks on oluline see, et igaüks leiaks selle, mis neid kõnetab. Vastu tahtmist ei ole vaja midagi õppida,” selgitab Priit oma otsust võtta peale gümnaasiumi lõpetamist aeg maha, et teha enda jaoks õige eriala valik. Põline saarlane ja kahe lapse isa jagab, miks on Saaremaa suurepärane koht nii karjääri tegemiseks, õppimiseks, kui laste ka kasvatamiseks. Samuti räägib Priit lähemalt oma põnevast lõputööst, milleks on vesijalgratta projekteerimine. Tema eesmärk on osaleda rahvusvahelisel võistlusel, kus osalevad ka teised ülikoolid. Mis on erinevus tavalise, lõõgastust pakkuva vesijalgratta ning sooritusele suunatud jalgratta vahel ning millisele võistlusele Priit plaanib minna? Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
10/3/202318 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kas tehisintellekt on sõber või vaenlane? - Tea Kookmaa

TalTech Tasku stuudiosse on külla tulnud TalTech Legal Labi tegevjuht ning IT õiguse ja andmeekspert Tea Kookmaa. Juba põhikooli ajal õigusteaduste vastu huvi tundma hakanud naine pajatab, kuidas ta kaalus ka arstiametit ning millise hirmu tõttu temast arst siiski ei saanud. Vandeadvokaadina tegutsev Tea jõudis TalTechi juba 2017. aastal, alustades avatud ülikoolis külalislektorina ja koostöö viis TalTech Legal Labi asutamiseni. Saate teises pooles kuuled väga mõtlemapanevaid argumente sellele, kas AI on sõber või vaenlane ning kuidas Eesti võiks hoopis võimalusest kinni haarata ja olla selles valdkonnas teerajaja. Kuula tõsiselt huvitavat saadet!
9/26/202329 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Millegi oma kätega tegemiseks ei pea arst olema - Brenda Pent

TalTech Tasku on täis elektrit, sest külas on särtsakas elektroenergeetika ja mehhatroonika tudeng ning ettevõtlik rööprähkleja Brenda Pent, kes jagab oma kogemusi kuidas korraga mitmel rindel edukas olla. Lisaks õppimisele, käib Brenda täiskohaga tööl Eleringis ja muude projektide seas, lööb kaasa ka Positroni korraldustiimis. Esimese valikuna artiks õppida soovinud Brenda, jagab avameelselt, miks ta otsustas hoopis inseneeria kasuks ning kuidas ta soovikorral neid kahte valdkonda omavahel siduda saaks. Julge ja ettevõtlik noor naine jagab kolme edutoovat võtmetegurit, mis on temal aidanud õppetöö enda jaoks praktilisemaks muuta ja säilitada balanssi nii kiire elutempo, kui isikliku elu vahel. Lisaks tuleb juttu juba 22-23. septembril toimuvast suurejooneliset elektriala tulevikutegijate üritusest Positron, kus Brenda noortesuuna juhina kaasa lööb. Positroniga saad lähemalt tutvuda siit: https://positron.ee/
9/19/202325 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kes teeb, see jõuab

Täna saab alguse uues kuues TalTech Taskus podcastide sari. Avasaates käisime külas Kuressaare Kolledžis, et vestelda väga ettevõtliku saarlanna Liina Tabriga. Liina on Kuressaare kolledži Läänemere Sinimajanduse Arenduskeskuse juhataja, Meretehnika magistriõppe programmijuht, ökoloog, nelja lapse ema ja aktiivne sportlane. Saates jagab naine nippe nii sellest, kuidas juba lasteaiast peale lastele õppetegevust praktilisemaks muuta, kui ka seda mitu maakera oleks oleks vaja, et samade tarbimisharjumustega jätkata. “Sul peab olema reaalne probleem, et tekiks vajadus seda lahendada,” räägib Liina. “Keskkonnakaitse puudutab meid tugeavalt ja igaüks saab midagi ära teha. Kui me seda ei tee, siis elame üle maakera võimete,” selgitab naine. Lisaks kuuled seda, kuidas inimtegevusest tekkinud müra merel ka sind mõjutab ning mis teeb Saaremaal õppimise ja elamise eriliseks. Tutvu Kuressaare Kolledžiga: https://taltech.ee/kuressaare-kolledz TalTech Tasku podcastis toome igal teisipäeval sinuni tõeliselt huvitavad lood meie ambitsioonikate tudengite, inspireerivate õppejõudude ja põnevate teadlastega. Uurime, mis elu elatakse ka meie kolledžites Saaremaal, Tartus ja Kohtla-Järvel. Kuula meid ja saad teada, kuidas me päriselt maailma muudame.
9/12/202339 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Tuleviku loodusteadlase programm aitab kooliõpilasel teha kaalutletud otsusi

TalTechi podcastis on külas nooremprofessor Martin Laasma, kes tutvustab lähemalt Tuleviku loodusteadlase programmi (TULP). TULP annab loodusteadustest huvitatud noortele võimaluse täiendada oma teadmisi läbi praktiliste tegevuste, õppides koos TalTechi teadlaste, õppejõudude ja tudengitega. Tule kuula, milliseid põnevaid väljakutseid seitsme päeva jooksul lahendama hakatakse ja kuidas programmis osalemine aitab rakendada keemia, füüsika ja bioloogia praktilist poolt, keskkoolis õpitava teooria kõrvale. Tutvu TULP programmiga lähemalt: https://taltech.ee/uudised/tuleviku-loodusteadlase-programm-ootab-gumnasiste-osalema
9/5/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

5 müüti avatud ülikoolist

Kuidas tulla õppima siis, kui sa pole riigieksamil laia matemaatika punkte kokku saanud? Siin on abiks avatud õpe TalTech Talk podcastis räägib oma loo Margit Täht. Margit alustas õpinguid esmalt avatud ülikoolis. Hiljem sai ta tänu oma pingutustele võimaluse jätkata juba immatrikuleeritud tudengina tasuta kohal. Nüüdseks on ta edukas magistrant. Kuula saadet! Tutvu avatud õppega: https://taltech.ee/avatudope-vastuvotuinfo
8/31/202326 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Elukestev õpe 10 päeva ja 10 aastaga

Avatud ülikooli juhataja Hanno Tombergil on külas AS Metrosert juht, füüsik ning teaduse populariseerija Aigar Vaigu. Saates tuleb juttu täiendusõppe vajadusest ja sellest, et elukestev õpe on normiks kujunnenud nii ettevõtetes, kui ka täiskasvanud õppijate jaoks. Kuidas jõuda teadliku õppija faasi ning olla 10 päeva pärast targem? Kuula saadet! Tutvu avatud õppega: https://taltech.ee/taiendope
8/23/202321 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

IT is taking over the future of maritime

Today we are talking about brand new one-year study programme Maritime Digital Solutions with Maritime competitiveness project manager at Estonian Transport Administration Helena Rattus and shipagent Krister Orgusaar. Maritime Digital Solutions helps to improve knowledge and skills on the possibilities and trends of the digitalisation in the maritime sector and work in a digitising environment, planning sustainable and environmentally friendly strategies. It is the only programme in Maritime Academy that is fully taught in English. Learn more: https://taltech.ee/en/maritime-digital-solutions
6/30/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Rakendusliku majandusteaduse erialal õpib teisiti mõtlemise oskust

Mis on Euribor ja millest sõltub selle suurus? Miks paljud ettevõtted ei jõua 5. sünnipäevani? Kellele RailBaltic kasulik on? Kas Eesti vajab pigem tuumajaama või järgmist tuuleparki? Millist maksupoliitikat on Eestil vaja? Tallinna Tehnikaülikooli rakendusliku majandusteaduse tudengid Jan Rosenberg ja Robert Kaar jagavad podcastis oma kogemusi ning räägivad sellest, kuidas nad jõudsid majandusteaduse ja TalTechini. Tutvu lähemalt rakendusliku majandusteaduse erialaga: https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/rakenduslik-majandusteadus
6/22/202323 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Merenduse kaubavedude korraldamine on tõeliselt globaalne eriala

Kas teadsid, et üle 90% kogu maailmas transporditavast kaubast veetakse meritsi? Mereveonduse ja sadamatöö korraldamise eriala lõpetajad ongi need inimesed, kes korraldavad merenduse logistikat ning tarneahelat, teisisõnu juhivad ja planeerivad kaubavedusid merel. Tõhus kaubavedude korraldamine merel aitab säästa keskkonda ning on tõeliselt rahvusvaheline karjäär, leiavad seekordsed podcasti külalised, mereveonduse ja sadamatöö korraldamise programmijuht Tõnis Hunt ja tudeng Karel-Sander Kljuzin. Tutvu lähemalt "Mereveonduse ja sadamatöö korraldamine" programmiga: https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/mereveonduse-ja-sadamatoo-korraldamine
6/22/202331 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Drastically different, shockingly international

Today’s guest Kirsten Woods is a student of International Business Administration program, who has roots in Estonia but lived her entire life in Virginia, US. Kirsten is sharing that one of the main reasons she decided to come study in TalTech in the first place, how has Estonia treated her and why to come study International Business Administration in TalTech. Find out more about the program: https://taltech.ee/en/bachelors-programmes/international-business-administration
6/22/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Muudame maailma toidulaua tervislikumaks ja jätkusuutlikumaks

Sind huvitab, mis meie söögilauda katab, kuidas toitu toodetakse ja soovid valdkonda süvitsi tundma õppida? Oma õpingutest, tudengielust ning töö ja hariduse omandamise ühildamisest arutlevad ettevõtja ja TalTechi toidutehnoloogia ja arenduse eriala vilistlane Kaisa Orgusaar ja rakenduskeemia bakalaureuse tudeng Mihkel Külm. Saatejuht on turunduse ja kommunikatsiooni osakonna juhataja Hele-Riin Pihel. Tutvu toidutehnoloogia ja -arendus õppekavaga lähemalt: https://taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/toidutehnoloogia-ja-arendus
6/22/202322 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ärindusest sirguvad ettevõtlikud muutuste agendid

Tänase saate külalisteks on ärinduse programmijuht Tarvo Niine ja kolmanda kursuse tudeng Melody Nirk. Üheskoos arutatakse seda, kuidas ettevõtlikkus muudab maailma. Avasta enda jaoks ärimaailm ja loo sellega laiapõhjaline stardiplatvorm edasiseks karjääriks! Loe lähemalt: https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/arindus
6/8/202332 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Professor Peeter Ross: Eesti on tervisetehnoloogiatega jõudnud 15 aastaga maailma tippu

Tänase saate külaliseks on TalTechi Tervisetehnoloogiate instituudi E-meditsiini keskuse juht professor Peeter Ross ja saatejuhiks avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg. Kuula põnevat arutelu tervisetehnoloogiatest!
6/7/202333 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Materjalitehnoloogia lõpetajana karjäärivõimalustest puudust ei tule

Täna on saates materjalitehnoloogia programmijuht Tiia Plamus ja tudengid Annabel Moor ja Emma Johanna Paloots. Kuula, kuidas Annabel ja Emma Johanna jõudsid materjalitehnoloogia erialani ning millised soovitused on neil gümnaasiumi lõpetavale noorele ülikooli valikul. Millised valikuvõimalused avanevad materjalitehnoloogiat õppides nind eriala lõpetades? Õppekava muudab eriti kasulikuks ja ainulaadseks see, et ei keskenduta ainult ühele materjalide klassile, vaid käsitletakse olulisemate elukeskkonna materjalide laia valdkonda. Kui baasteadmised on omandatud, saad ise valida, millistele materjalidele tehnoloogia valdkonnale soovid rohkem keskenduda. Sellised mitmekülgsed teadmised ja oskused võimaldavad erinevaid materjale nutikalt kombineerida ning luua täiesti uudsete omadustega tooteid. Loe lähemalt: https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/materjalitehnoloogia
6/6/202326 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Rakenduskeemia ja geenitehnoloogia

TalTechi stuudios arutasid geenitehnoloogia ja keemia mineviku ning tuleviku teemal kolm geenitehnoloogi – rakenduskeemia ja geenitehnoloogia programmijuht Ott Scheler, kolmanda kursuse bakalaureusetudeng Andro Urb ning 4-aastase bakalaureuse läbinud geenitehnoloog Hele-Riin Pihel, tuntud ka TalTechi turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhina. Kas teadlane on päriselt lahe olla? Kas tehnoloogiliselt on täna võimalik ennast kloonida lasta? Mis on geenitehnoloogiaõpingutes üllatavat? Kui mugav on vanuses 30+ alustada bakalaureusetudengina? Kas sisemise motivatsiooni korral on võimalik kehvad reaalteadmised ühe suvega TalTechi loodusteaduskonna jaoks piisavaks õppida? Keemia ja geenitehnoloogia – praktikule või teoreetikule? Mis rakendust on bakalaureusetudengil uurimisrühma või teadusettevõtte juures? Milliseid põnevaid (ulme)lugusid elu tekkest laborites pajatatakse? Kas pärilikud haigused ja kromosoomivead on varsti ümberpööratavad? Kas bakalaureusekraadist huvitavaks tööeluks piisab või on geenitehnoloogias mõtet arvestada kohe ka magistrantuuriga? Puudulikud teadmised või enesejuhtimisoskus - kumb on keskmisele tudengile suuremaks takistuseks? Mis huvitab nii gümnasiste kui bakalaureusetudengeid geenitehnoloogia juures enim? Kuidas ERASMUS ja EuroTeq tudengi maailma võivad avardada? Keemia ja geenitehnoloogia aitavad tulevikus mitmel erineval suunal – võid töötada ükskõik mis valdkonnas eksperdina, sest oskad näha suurt pilti ja eristada head halvast. Riigisektor, erasektor, kolmas sektor - kasvõi turundusjuhiks võib saada geenitehnoloogiaharidusega! Kuula lustakat podcasti ja kui hakkas huvitama, uuri palun eriala kohta https://taltech.ee/rakenduskeemia-ja-geenitehnoloogia täpsemalt ning astu sisse!
5/19/202340 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Üheaastane magistriprogramm digimuutused ettevõttes

Üheaastase magistrieriala digimuutused ettevõttes programmijuht Kristjan Rebane ning programmi värske vilistlane, Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo rääkisid TalTechi IT-osakonna juhile Raul Hansonile, kuidas õppida läbi viima digipööret ja kavandada järjepidevat digitaliseerimist. Miks on digitaalsed tehnoloogiad olulised? Kuidas kavandada ettevõtetes järjepidevat digitaliseerimist? Kuidas ja keda saab aidata eriala digimuutused ettevõttes läbimine? Kuula podcasti ja saa rohkem teada Raine Pajo kogemuse, Eesti Energia juhtimise ja digimuutused ettevõttes programmi kohta. Kas Eesti Energias on kõik digimuutused juba läbi viidud? Millist motivatsiooni on vajalik omada, et võtta ette suure kodutööde mahuga aastane õppeprogramm töö, pere, hobide kõrvalt? Kas Eesti Energia edu alussambaid - taastuvenergia kasvatamine, kaasaegsed ja kasulikud energialahendused klientidele, põlevkivi transformatsioon kaasaegseks keemiatööstuseks koos ringmajandusega – on mõeldav toetada ilma digimuutusteta? Mis juhtub, kui on olemas suur hulk pädevaid IT-eksperte, aga juht ei tee teadlikke otsuseid digitaliseerimise valdkonnas? Kas digitaliseerida ettevõtteid igal pool ja valimatult? Miks võiks erasektorist rohkem juhte digimuutuste magistrantuuri tulla ja kas keskastme- või tippjuhid? Kas vaid ühe ühise ülikooliaastaga saab tekkida sõprus kogu eluks? Kui tihedalt on õppeainetes seotud teooria ja praktika? Kas õppima tulemiseks saab kuidagi ette valmistada? Kui soovid ka oma maailma oluliselt avardada ja ettevõttes asjalikumaid otsuseid teha, uuri programmi kohta lisa https://taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/digimuutused-ettevottes ja astu sisse!
5/12/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Omaniku praktiline abiline maja energiatarbimise ja sisekliima reguleerimiseks

Eesti on hoonete energiatõhususe tõstmiseks suurepäraselt ette valmistunud, sest kasutusel on targad arvestid, mis edastavad infot automaatselt reaalajas ja suures mahus. Nüüd on võimalik hoone reaalajas energiatõhususe ja sisekliima auditi abil saavutada kokkuhoid ja kliimaeesmärgid korraga! FinEst Targa Linna Tippkeskuse esimesed suured pilootprojektid lõpetavad oma teadus- ja arendustegevusi linnades ning on valmis esitlema nutikaid laiemale kasutusele loodud lahendusi. Teaduse ja ettevõtluse koostöös valmivast hoonete digiauditi lahendusest rääkisid TalTechi kommunikatsioonijuhile Sulev Ollile partnerid Martin Thalfeldt, TalTechi hoonete tehnosüsteemide abiprofessor ning hoonete sisekliima ja veetehnika õppekava programmijuht ja ettevõtete Thinnect ja Thinfacility juht Jürgo Preden. Abstraktse IT-tehnoloogia tükid leidsid tõhusas koostöös kodu hoonete jälgimise ja nutika juhtimise lahenduses. Mis on hoone kohese energiamärgise määraja? Kes seda vajab? Kui oluline teenus on kinnisvaraomanikule - ja tulevasele ostjale – hoone digitaalne audit? Kas sama lahendusega saab energiatõhusust ja sisekliimat ka juhtida? Kuidas saan teada oma hoone energiabilansi, sh kuhu kaob üldelekter? Kes aitab optimeerida ja tarbimist nutikalt juhtida? Kes on esimesed digiauditi kliendid? Kes võiks olla järgmised? Kui kiiresti saab pärast DigiAuditi alusel muudatuste tegemist tulemusi näha? Kuhu siin asetuvad maailmapäästmine ja kokkuhoid? Kui kallis DigiAudit on? DigiAuditi kasutajad ei ole spetsialistid, kas nad saavad aru, mida süsteem neile ütleb? Mida saan ülikoolis õppida, et ise omada teadmisi-oskusi sisekliima ja energiatõhususe vallas ning vilistlasena sissetuleku pärast mitte muretseda? Millised teadmised või info peab oma (hallatava) hoone kohta olemas olema, kui hoone omanik või haldur tahaks Thinfacility abil digiauditit korraldada? Mis oli teaduse ja ettevõtluse koostöös keerulist? Mis roll oli Targa Linna Tippkeskusel kogu projekti juures? Kui teemad kõnetasid, saad: uurida DigiAuditi kohta täpsemalt https://www.finestcentre.eu/digiaudit-est, saada infot kõigi demoprojektide kohta Tarkade Linnade Demopäeval https://taltech.ee/sundmused/targa-linna-demop%C3%A4ev,  võtta ühendust DigiAuditi teenusepakkujaga Thinfacility https://thinfacility.com/ või saada hoonete sisekliima ja veetehnika eksperdiks TalTechis õppides https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseoppe-erialad/hoonete-sisekliima-ja-veetehnika!
5/9/202335 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Enterpreneurial Management MBA

To be a great entrepreneur, you need to set your sights very well, know the people and cultures involved very well, and, well, make things happen very well! But how do you know how to build on your strengths and make up for your weaknesses in the team you build? Oh, that we have a solution for - the Entrepreneurial Management MBA Programme. Four very interested parties got together to talk about the Programme - Kristjan Jasinski (a mentor of the Programme and Head of Customer Experience at Confido Medical Centre), Mai Peksen (cum laude graduate of the Programme), Rebecca Andreas (a student of the Programme) and Kerdu Lenear (a student of the Programme and also Marketing Creative Strategist of TalTech) discussed the ways the MBA has changed their lives. A curriculum that enables you to precisely map your current location, your goal, and the steps you need to take to reach it. New skills in Management, Leadership, Finance, Business Intelligence, Digital Organisation, HR, Marketing, cultural differences, and being a human. A personal development coach to guide you through all the study semesters. A time of self-discovery both in a business and personal context! Listen and find out why should business be conducted on a human-to-human level. how little face-to-face study does the Programme require? if having to speak and write in English impedes Estonian students? what helps MBA students and graduates bloom into their natural strengths and discover new ones? Mr. Jasinski: "The return on your MBA investment (some money, some time, a lot of reading and reflection) is a network of international connections; clear goals and knowledge of how to reach them via different paths; mindset and career changes; startups; better colleagues, leaders, and organizations!" If you are up to taking a thorough look at yourself and making a leap towards your better self - listen to the podcast, find out more about the Programme https://taltech.ee/en/masters-programmes/entrepreneurial-management-mba, and join it https://taltech.ee/en/apply!
5/5/202337 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Rakendusfüüsika ja andmeteaduse magistrikava

Rakendusfüüsika ja andmeteaduse magistrikava arendab loogilist mõtlemist ja annab ühes IT-oskustega ka laiad teadmised erinevatest valdkondadest. Nii saab Sinust spetsialist, kes on vajalik väga erineva suunitlusega ettevõttetes. Sissejuhatus tundub paljulubav? Ongi! Seda tõestavad füüsikamagistri Liisa Arro huvitav mitmekesine karjäär ja lõbus elukogemus. Liisa vestluspartneriks oli TalTechi turunduse loovjuht Kerdu Lenear. Kuidas jõuab noor inimene üldse füüsikaõpinguteni? Kui keeruline on tudengil panustada kosmosesse jõudnud satelliidi ehitamisse? Kas füüsika ja muusika soodustavad teineteist? Füüsik versus raamatupidamisbüroo - või hoopis avec? Kas täiskohaga töö füüsikaõpingute kõrvale sobib? Tarkadel vanematel andekas laps - müüt või mitte? Millest üks magistridiplom tööandjale märku annab? Füüsikamagister, mehaanikainsener, reaalainete õpetaja, ventilatsiooniseadme soojussalvesti arendaja, kvaliteedivastavuse insener – kuhu järgmiseks, Liisa? TalTech hoiab oma särtsakale vilistlasele alati pöialt, igatahes! Kuula Sinagi Liisa vahvat lugu või otsi pikemat usutlust trükiajakirjandusest.  Kui nägid füüsikat läbi Liisa silmade sama põnevana, uuri füüsika magistrantuuri kohta lisa https://taltech.ee/sisseastuja/magistrioppe-erialad/rakendusfuusika-ja-andmeteadus ja astu sisse!
5/4/202329 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Raavo Josepson: rakendusfüüsika avab kogu maailma!

Teadlane, õppejõud ja rakendusfüüsika bakalaureusekava programmijuht Raavo Josepson arutas Taltechi turundusjuhi Kerdu Leneariga, kuhu valdkondadeülese hariduse omandamine viia võib. Analüütilist mõtlemist ja probleemide lahendamise oskust vajame ise ja hindavad ka kõik tööandjad, aga kuidas need omadused täpselt rakendusfüüsika õppimisega seotud on? Iga laps rakendab esimesest eluhetkest füüsikat – tõde või müüt? Kas kõigist lõpetajatest saavad füüsikaõpetajad? Mida teeb TalTechi füüsika vilistlane Hollywoodi filmiäris? Kus ja kellena vilistlased töötavad? Miks rakendusfüüsika bakalaureusekava esimesel semestril füüsikat ei õpetata? Kas tõesti saab rakendusfüüsikat õppides ise valida, mis teemale õpingutes keskenduda? Kas ja kui, siis mida ja kus edasi õppida? Miks füüsikaõpe hõlmab andmeteadust, statistikat, AI-d? Filmiklubi, koorid, ansamblid, tudengisatelliit, tudengivormel – millega lisaks õppetööle tegelemine annab tööle kandideerides eelise? Ma otseselt ei armasta füüsikat, aga ei karda ka – kas sellest piisab õppima tulemiseks, kui on huvi reaalerialade suhtes? Füüsika on nii lai valdkond, keskmine inimene ei saa tihti aru, kui kõikehõlmav täpselt - kuula podcastist selle kohta huvitavat näidet. Et kindel olla, millega tegemist, loe palun täpsemalt siit https://taltech.ee/rakendusfuusika, tee igaks juhuks valiku kinnitamiseks erialatest siin https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseope/erialatest ja tule õppima!
4/13/202323 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

TalTech Podcast | Digital Health Master's Programme

The Digital Health Master's curriculum trains change managers – people, who can develop, analyze and implement new digital solutions in the healthcare area. Their journey to, in, and after the Programme is discussed by two students - Bettina Maria Paunonen (1st year) and Isabel Paul (2nd year) - and an alumna Hedvig Soone, who works as a Project Manager of the E-medicine Center at the Department of Health Technologies at TalTech. The Podcast is hosted by Kerdu Lenear, TalTech Head of Marketing and a TalTech MBA student. What in the Programme inspired our visitors to study e-health in TalTech? Why is such a mixed curriculum an excellent stepping stone into a developing and changing career in health care? How do Estonians manage to study in English? Looking at yourselves, fellow students and alumni - who is the Programme a good match for? Job opportunities for alumni - which are there and where are they located? How technical are the studies, does one fix MRI machines all day? Where else but in e-Estonia would it make sense to study anything and everything digital! If you would also like to further your knowledge in digital change management in health care – please listen to the podcast, learn more about the Programme (https://taltech.ee/en/masters-programmes/digital-health) and apply (https://estonia.dreamapply.com/et_EE/courses/course/39-msc-digital-health)!
4/11/202331 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Kus on AI arendamise ohud?

Kuidas kontrollida AI piiramatut arendamist? Sellel teemal arutlevad TalTechi podcastis investor ja IT visionäär Jaan Tallinn, TalTechi IT teaduskonna dekaan Gert Jervan ning TalTechi professor ja tulevane ülikooli nõukogu liige Tanel Tammet. Küsimusi esitab TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg.
4/6/202350 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Kui see pole kasvatatud, on see kaevandatud

Kas erialal õpetatakse kaevandajaid? Mida siin Eestis üldse kaevandada, kas meil on haruldasi muldmetalle või metalle? Miks Eestis peaks õppima rahvusvahelist maavarade korraldust? Kuidas saab vilistlasest kutsetunnistusega insener? Kas töö ja õppimise saab ühendada? Luksus õppida ainet ainsa tudengina – tõde või müüt? Kas vahetussemester või -aasta välismaal on soositud? Kuidas rakendatakse jätkusuutlikku mäemajandust? Millega tegeleb Eesti geoloogiateenistus ja miks see vilistlasele tähtis on? Kes peale keskkonnatehnoloogia või maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate bakalaureuse võiks maapõueressursside magistrantuuri tulla? Kui soovid rohkem teada saada, kuula palun podcasti, loe eriala kohta täpsemalt https://taltech.ee/maapoueressursid-magistriope ning astu sisse!
3/16/202322 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Kestlikud sinimajanduse tehnoloogiad

TalTechi Podcast | Kestlikud sinimajanduse tehnoloogiad by TalTech
3/14/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Maa, meri ja mägi

Kui Sinu töine tulevik võiks sisaldada alasid nagu geoloogia, okeanograafia, metereoloogia, mäeinseneeria ja miks mitte ka eeldusi mäeinseneri kutse saamiseks, loe ja kuula edasi! TalTechi kõige Maa-lähedasemast erialast rääkisid TalTechi kommunikatsioonijuhile Sulev Ollile maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate programmijuht Leeli Amon ning tudeng Jan-Erik Vaher. Oma sisseastumiseelseid küsimusi tuli esitama ka huviline gümnasist Anna-Milena Linder. Kuidas seondub mäendus vältimatult rohelise energia kasutamisega? Millise eelise annab sisseastumisel abituriendile suurepärane tulemus erialaolümpiaalidel? Kas ainult Mustamäel saab maa, mere ja mägede kohta kõik selgeks õppida? Salme. Salme? Kui õppekaval on mitu suunda, siis kui palju neist igaühega tegeletakse? Kui palju on tudengil valikuvabadust? Kuhu iga rada välja võiks jõuda? Loodushuvi, loogiline mõtlemine, julgelt käte õppeainetesse sisse pistmine – kas eeldusi õppima tulemiseks on veel? Kas keskkonnateemad, roheüleminek, inseneeriaväljakutsed üldse kõnetavad abituriente? Kes hoiab maailma kliimal kõige kiivamalt kätt pulsil? Kuhu pärast bakalaureusekraadi edasi? Mäe- või ehitusinsener, mereuurija, hüdrograaf, geoloog, ilmaennustaja, kohaliku omavalitsuse ekspert, kõik maapõuega seotud töökohad - vilistlase ees on uksed valla kõigis sektorites ja väga paljudes ametites. Palun loe eriala kohta lisa https://taltech.ee/maa-susteemid-kliima-ja-tehnoloogiad, leia mõtte kinnitamiseks 12 minutit ja tee läbi Taltechi erialatest https://taltech.ee/sisseastuja/bakalaureuseope/erialatest – astu sisse https://taltech.ee/sisseastuja/sisseastumine-ja-bakalaureuseoppe-vastuvott, oled oodatud!
3/9/202320 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Kui õpid Virumaa kolledžis, oled number üks

Masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise programmijuht Veroonika Shirokova, õppejõud Aleksei Hõbesaar ja vilistlane Andres Sütt rääkisid  TalTechi kommunikastioonijuhile Sulev Ollile sellest, kuidas tulevikueriala annab tulevikuoskused. Mis on ühist õmblusvabrikul, piimakombinaadil, metallkonstruktsioonitehasel? Miks puidutööstuses majanduskõrgharidusega töötades võiks vaja minna veel masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise haridust? Päevaõppes värsked gümnaasiumi- ja kutsehariduse lõpetajad, kaugõppes mõned korrad kuus nädalavahetustel ettevõtte töötajad, kelle vaja arendada teadmisi masinaehituse või energeetika valdkonnas – müüt või mitte? Kas eriala pigem vanema soovitusel kui isiklikust huvist õppima tulnud tudengid saavad ka hakkama? Tasuline parktika, linnavalitsuse toetus, stipendiumid – millal ja kuidas neid saada? Kas väiksemas kolledžis on automaatselt rohkem küünarnukitunnet ja õppejõudude tähelepanu? Kas võib olla, et mehise nimega erialal on naised koguni kõrgema õppeedukuse ja väiksema väljalangevusega? Kahtlen oma eesti keele oskuses – kas abi saab keeltekohvikus või eestikeelselt mentorilt? Miks õppemetoodika mõnedes ainetes pidevalt muutub? Pärast rakenduskõrgharidusõpet – tööle, magistrantuuri, mõlemat? Kas ühte lausesse sobivad „insener“ ja „pidevad ületunnid“? Aga „inseneeria“ ja „loomingulisus“? Programmijuht Veroonika võttis lõpetuseks teema kokku nii: "Masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise programm on oluline, sest regiooni suurettevõtetega on väga tugev koostöö. Kui õpid Virumaa kolledžis, oled number üks! Ära mõtle kaua, esita avaldus!" Palun uuri veebist eriala kohta infot https://taltech.ee/masinaehitus-ja-energiatehnoloogia-protsesside-juhtimine, tee valiku kinnitamiseks TalTechi erialatest https://test.tripod.ee/?invite=96831 ja astu kohe sisse https://taltech.ee/sisseastuja/sisseastumine-ja-bakalaureuseoppe-vastuvott!
3/8/202323 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Hästi hoitud saladus - hoonete sisekliima ja veetehnika integreeritud õpe

Keda kõnetavad hoonete sisekliima, vee puhastamine, üleujutustega võitlemine linnades, hoonete energiatõhusus ja rohepööre, saab nüüd kohe hoonete sisekliima ja veetehnika integreeritud õppe programmijuhilt Martin Thalfeldtilt ja tudengilt Irene Väinalt teada, kuidas nendes valdkondades ise käed külge saad panna. Palun kuula podcasti, uuri veebist eriala kohta infot https://taltech.ee/sisekliima-vesi ja astu kohe sisse https://taltech.ee/sisseastuja/sisseastumine-ja-bakalaureuseoppe-vastuvott!
3/2/202330 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

TalTech Podcast | tööta nagu kapten, lõbutse nagu piraat

TalTechi Eesti Mereakadeemia laevajuhtimise eriala tudengid Robert Põldre ja Taavi Tamm ning vilistlane Marek Siinvert laulsid ja rääkisid saatejuhile, TalTechi turundusjuhile Kerdu Lenearile podcastis elumere lainetest, mis neid nö jungastaatusest Eesti Mereakadeemiasse loksutasid – ja kuidas edasi. Kas merearmastus tuleb ainult DNA kaudu või võib selle leida näiteks töövarjuks käies? Koolilt tasuta söök ja riided selga – müüt või mitte? Kas igaüks võib tulla Eesti Mereakadeemia simulaatorisse mereristseid saama? Mis alustele praktikale ja tööle võib sattuda? Laevajuhtimine – teadus või kunst? Kas on võimalik õpingutest läbi tulla kordagi „kalu toitmata“? Kas õpe ja eraelu on ühildatavad, kui praktikad on kuudepikkused ja töö võib viia kõikjale üle maailma? Tudengina Admiral Bellingshauseni pardal – õnn või õudus? Kas meremehe pikkus võib merekarjäärile punast tuld näidata? Kas laevaohvitseride defitsiit kergitab valdkonna palku või on merenduses igal juhul hästi? Mis asjaoludel satub Mereakadeemia vilistlane ühte lausesse kuulsuste, miljardäride, kiirkaatrite, skuutrite, sukeldumise, uhkete puhkekeskustega? Mis saab pärast õpinguid: kodu- või purjekalaen, kaubalaev või luksusjaht, Balti- või maailmameri? Või liidaks hoopis hooajalise meretöö hooajalise IT-tööga? Kas peab üldse tingimata vee peal töötama? Tasub silmad-kõrvad lahti teha - markantsed kaasteelised on läbi ajaloo inspireerinud nii uut kui staažikamat põlvkonda, seilamistee õnnesadamasse võib alguse saada just siit! Palun kuula podcasti, uuri veebist eriala kohta infot https://taltech.ee/laevajuhtimine ja astu sisse https://taltech.ee/sisseastuja/sisseastumine-ja-bakalaureuseoppe-vastuvott!
2/28/202333 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

TalTech Podcast | majandusanalüütikutest sõbrad kogu eluks

Majandusanalüüsi magistrikava tudengid Marion Tiik, Oliver Olev ja Renee Bahman rääkisid TalTechi turundusjuhile Kerdu Lenearile, kes samuti majandusteaduskonna magistrant, kuidas suurepärane haridustee elu õiges suunas sätib. - Kas kõik majandusteaduskonna vähemalt II kursuse tudengid töötavad pangas? - Äkki ma ei saa magistrantuuriga hakkama – kas see mõte võiks takistada või tiivustada? - Kas majandusanalüüsi magistrikavas õpetatakse pigem detailseid käsitööoskusi või suure pildi nägemise võimet? Kas saab praktilised või teoreetilised teadmised? - Õppimine ei ole kerge, kas tõesti on magistriõpingud vaeva väärt? - Inspireeriv õppejõud võib määrata tudengi huvi suunda – müüt või mitte? - Kuidas magistriõpe, täiskohaga erialane töö ja eraelu ühildada? Kas vajadusel saab õpinguid pikendada? - Mis saab pärast õpinguid? Õppegrupp, kursuse- ja võitluskaaslased, sõbrad kogu eluks? Jah, TalTechist saad kõik! Kuula podcasti, uuri infot programmi veebist (https://taltech.ee/majandusanaluus) ja astu sisse alates 1. märtsist (https://taltech.ee/sisseastuja/sisseastumine-ja-magistrioppe-vastuvott)!
2/21/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

TalTech Podcast | Fluid Dynamics is fairly close to magic!

TalTech Podcast is bringing you inspiration and valuable information about how YOU can start making a difference in the world. Today, a brand new Master’s Programme of Marine Engineering is brough to your attention by two of the Programme lecturers, Mikloš Lakatoš and Mihhail Afanasjev, and a future student, Kert Ojala. The Podcast is hosted by TalTech Head of Marketing and an MBA student - Kerdu Lenear. - What has driven those three interesting people towards marine engineering? - Why would one need a Master’s Dregree in Marine Engineering in the first place?- What does it mean that naval architecture is an art of compromise? - What does it take to build colosses, giant cities that operate on the most hostile environment, the sea?If global shipping were considered a country, how would it rank by size? - Who is the Programme a good match for, who would thrive here? - What industries from what countries will compete to hire an alumnus?Where and how will the studies take place? - Why is Kuressaare City on the island of Saaremaa the perfect place to teach the Programme? - Why was in now the right time to create the Marine Engineering Programme? - How does the green transition make Marine Engineering more interesting for the engineers?  If you like complicated problems that require complicated solutions that require compromise and optimization – please find out more about TalTech Marine Engineering Programme! https://taltech.ee/en/marine-engineering!
2/17/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TalTech Podcast | Tule, ehitame laevu!

TalTechi Kuressaare kolledži meretehnika ja väikelaeva ehituse programmijuht ning lektor Mihhail Afanasjev rääkis seekordses TalTechi taskuhäälingus TalTechi kommunikatsioonijuhile Sulev Ollile, miks suurem osa Eesti laevaehitusest Saaremaale koondunud on ja kuidas õpe sellest võidab. - Mille poolest laevainsener erineb ülejäänud inseneridest? - Mis probleemid laevainseneri töös lahendamist ootavad? - Kuidas meeskonnatöö sõpruskonna ja kolleegidega laevainseneriks õppimises ning töös edasi viivad? - Kas kõik saarlased õpivad laevainsenerideks, et kasutada võimalust kodusaarel inseneriks saada? - Milliste riikide inseneritööstus vilistlasele tööpõldu pakub? - Kas laevainseneril võib töö otsa saada? - Mis varem ehitatud laevadest saab, kui rohenõuded järjest inimsõbralikumaks, aga tehnoloogia vaatest uuendusi nõudvamaks lähevad? - Kuidas sessioonõpe ja majutus toimuvad? - Miks laevanduse reeglid on verega kirjutatud?  Kuula, uuri infot programmi veebist ja kandideeri alates 1. märtsist! https://taltech.ee/meretehnika
2/14/202320 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Energia roheliseks

Avatud ülikooli juhataja Hanno Tombergiga vestles TalTechi podcastis seekord roheliste energiatehnoloogiate programmijuht, materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi direktori kt prof. Maarja Grossberg-Kuusk. Miks üteldakse, et päikesepaneelid pole lõpuni säästlik lahendus? Miks on talTechil vaja kahte roheliste energiatehnoloogiate uurimisgruppi? Miks on roheliste energiatehnoloogiate magistrikava lõpetaja tulevik kindlustatud? Kui kaugele on suur tööstuslik läbimurre energiasalvestajate vallas? Kas Eestist võib saada kõrgtehnoloogia juhtriik maailmas? Miks meil energiaühistuid pole? Kuula ja saa teada!
2/8/202325 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

TalTechi Podcast | Mikrokraadid annavad uue õppimise kogemuse

Taltechi podcast räägib seekord mikrokraadidest. Avatud ülikooli juhatajal Hanno Tombergil on külas mikrokraadi õppur Kristi Jõgiste ning mikrokraadide programmijuhid Külli Taro ja Ago Luberg. https://taltech.ee/avatud-ope
12/14/202231 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast | Hando Sutter: Minu järgmine töökoht võiks olla füüsikaõpetaja

TalTechi podcast on uues kuues ja toimub meie oma stuudios. Avatud ülikooli juhatajal Hanno Tombergil on külas Eesti Energia juht Hando Sutter.
12/6/202226 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET TalTech’i podcast: kas maailmast võib mõni materjal otsa saada?

Kolmanda hooaja värskes TalTech’i podcast’is võetakse ette materjalid ehk kõik need toormed, millest maailmas asjad koosnevad. Ning eks meid kõiki huvitab küsimus - kas on võimalik, et mõni materjal saab lihtsalt otsa? Et ei saa enam valmistada autoakusid, väärispuidust mööblit, plasttoole või kududa kindaid?
6/9/202246 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: mida teha, kui mitu kriisi tabavad üheaegselt?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i uues osas häälestati ennast keerulise teema ehk kriiside lainele. Kriisid on viimase paari aasta jooksul meid kõiki puudutanud ning oskuslik kriisijuhtimine peaks kuuluma iga juhi ja organisatsiooni põhioskuste hulka. Saatejuht Kristjan Hirmol olid külas TalTechi ärikorralduse instituudi dotsent Karin Reinhold ning sama instituudi vanemlektor Aive Pevkur. Saates käsitleti kriisijuhtimise erinevaid tahke ning külalistel oli kaasas käsiraamat väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetele ja nende juhtidele.
5/26/202237 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: tehnikaülikooli piiriks on kosmos!

Tallinna Tehnikaülikooli kolmanda hooaja värske podcast viib kuulajad planeet Maa piiridest väljapoole, sest seekord ei tule juttu pelgalt ühest erialast või teaduskonnast, vaid laiemalt kosmosest. Mis on TalTechil sellega täpsemalt pistmist?
5/24/202227 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: häid majandusspetsialiste pole Eestile kunagi liiga palju

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i uues osas arutleti rakendusliku majandusteaduse õppekava olemuse ja võimaluste üle. Kuna TalTechi õpe on tervikuna rajatud interdistsiplinaarsusele, annab juba niigi laia perspektiiviga õppekava rohkelt täiendavaid võimalusi teistest teaduskondadest lisateadmiste hankimiseks.
5/5/202228 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: meditsiinitehnikat leiub nii haiglas kui meie kõigi kodudes

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’is arutleti meditsiinitehnika ja -füüsika magistriõppekava olemuste ja võimaluste üle. Tehnilise ja väga aktuaalse õppekava lõpetaja suudab pädevalt orienteeruda nii tehnoloogia kui inimese anatoomia valdkonnas.
5/4/202233 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

KUULA | TalTechi podcast: MBA õppekava viib juhtimispädevused uuele tasemele

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i uues osas võeti fookusesse ingliskeelne ärijuhtimise alane magistriõppekava, mis meelitab oma laiade võimaluste tõttu ligi tudengeid ka lähiriikidest ning isegi Aasiast ja Aafrikast.
5/3/202223 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast: kiiresti arenev robootika ja tootearendus ei saa ilma teiseta

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i uues osas räägiti taas kord väga tehnilisest valdkonnast ehk robootikast. Paljudele võib kõlada mõneti üllatavalt, et robootika on õppekava tasandil kokku pandud tootearendusega, kuid tegelikult on kõik väga loogiline – tootearendust vajavad lisaks kõigele muule ju ka keerulised tehnikavidinad ja -masinad.
4/28/202238 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast: korraga lai ja detailne – mida õpitakse ärinduse erialal?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i järjekordses osas arutleti valdkonna üle, millega iga inimene elus ühel või teisel määral tegelenud on – äri. Müünud, ostnud ja vahetanud oleme me kõik, ometi pole me kõik ärinduse spetsialistid ega ärijuhid. Kuidas selleks saada? Saatejuht Kristjan Hirmol olid külas TalTechi majandusteaduskonna ärinduse õppekava programmijuht Tarvo Niine ja ärinduse eriala tudeng Kristina Laurits.
4/26/202239 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: mida huvitavat sünnib ärinduse ja infotehnoloogia ühendamisel?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’is arutleti äriinfotehnoloogia õppekava üle, mida saab õppida nii bakalaureuse- kui magistriõppes. Keerulise sisuga õppekava olemust lahti seletada on iseenesest kerge – äriinfotehnoloogia alla käivad kõik äritegevust soodustavad rakendused ja programmid.
4/21/202231 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: mida revolutsioonilist toimub materjalitehnoloogias?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i järjekordses osas räägiti materjalitehnoloogia õppimisest ja sellest, kui olulisel määral see meie igapäevaeluga seotud on. Materjalitehnoloogia eriala lõpetajad omavad laiapõhjalisi teadmisi nii materjalide kui ka reaalainete vallas ning sügisel avatavas õppekavas on lisaks ka uusi, sh. ringmajandusega seonduvaid õppeaineid.
4/19/202228 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast: uus bakalaureuseõppekava viib looduse ja digivaldkonna veelgi lähemalt kokku

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’is räägiti TalTechi uuest õppekavast nimega Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia, mis kombineerib inseneeria, loodusteadused ning üha vajalikumaks muutuvad digioskused kokku ühte praktilisse paketti. Saatejuht Kristjan Hirmol olid külas TalTechi meresüsteemide instituudi direktor Rivo Uiboupin ja geoloogia instituudi direktor Olle Hints.
4/14/202229 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: inseneriteaduskonna pakutavad võimalused ei väsi üllatamast

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’is räägiti kahest erinevast ehitusinseneri õppekavast, mis kuuluvad mõlemad kõige suurema tööturu nõudlusega erialade hulka. Nagu teada, reguleerivad nõudlus ja pakkumine hinda ning selles kontekstis ka palka.
4/14/202233 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast: mehhatroonikas hiilivad karjäärivõimalused ligi juba enne kooli lõpetamist

Tallinna Tehnikaülikooli podcasti uues osas võeti fookusesse mehhatroonika eriala olemus ja praktilised väljundid tööturul. Ilma mehhatroonikata tänapäeva elu juba ette ei kujutaks ning seega pole ka üllatav, et töövõimalustest erialalõpetajatel puudust ei tule, sama lugu erinevate spetsialiseerumisvõimalustega, sest mehhatroonika rakendusvaldkond on äärmiselt lai.
4/14/202228 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | Kas arvutid hakkavad juristidelt tööd ära võtma?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i järjekordses osas räägiti õigusõppest, mida on võimalik TalTechis lisaks rohketele tehnoloogiaerialadele õppida. Majandusteaduskonna alla kuuluvas õigusinstituudis saab õppida erinevaid õigusvaldkondi nii eesti- kui inglise keeles. Milline on täpsemalt TalTechi õigusõppe suunitlus ja kasutegurid?
4/7/202228 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTech podcast: kes suudaks leida valdkonda, milles puudub logistika?

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’is arutleti logistika kui valdkonna määratluse ja tähtsuse üle. Traditsiooniliselt on logistikaks nimetatud kaupade liikumist punktist A punkti B, kuid tänaseks on tegu oluliselt laiema mõistega, mille taga on lisaks materjalidele ka väärtusliku informatsiooni ja rahaliste vahendite liikumine.
4/5/202231 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

TalTechi podcast: kuidas mõjutavad tehnoloogilised protsessid riigivalitsemist?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i uues osas räägiti meid kõiki vältimatult ja igapäevaselt mõjutavast valdkonnast ehk riigivalitsemisest. Kuidas meie riik tervikuna toimib, eriti tänase julgeolekupoliitilise olukorra, energiakriisi ja pandeemia kontekstis? Saatejuht Kristjan Hirmol oli külas TalTechi majandusteaduskonna Ragnar Nurkse instituudi vanemteadur Veiko Lember. Pika ja väärika ajalooga majandusteaduskond koondab endas nelja õppe- ja teadustöö valdkonda: on majandus, ärindus, õigus ja avalik haldus. Ragnar Nurkse instituut just avaliku haldusega tegelebki, kuid tihedaid kokkupuutepunkte on neil ka kõikide teiste instituutidega.
3/31/202239 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Engel-Mari: ülikooli tulles ei olnud ma aktiivne, minu sisemine mina tuli välja alles siin

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i seekordses episoodis on saatejuht Kristjan Hirmol külas tudeng Engel-Mari Mölder, kes õpib magistris e-riigi tehnoloogiaid ja teenuseid. Õpingute kõrvalt lööb ta aktiivselt kaasa tudengielus
3/28/202234 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi IT-teaduskonna lõpetajad teevad suuri tegusid

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’is arutleti erinevate karjäärivõimaluste üle, mis IT-teaduskonnas õppimise vägagi perspektiivikaks muudavad. Saatejuht Kristjan Hirmol olid külas TalTechi IT-teaduskonna informaatika õppekava programmijuht Ago Luberg ja informaatika eriala 3. kursuse tudeng Kristjan Kõiv.
3/24/202243 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast: karjäärivalikule aitab kaasa läbimõeldud praktika

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i järjekordses osas räägiti karjääriplaneerimisest ning sellega seonduvatest praktikaprotsessidest. Praktika näol on ühest küljest tegu sujuva üleminekuga tööturule, teiselt poolt aitab see õpitud teooriat praktilise elu kontekstis paremini analüüsida.
3/22/202232 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTech podcast: vii end stipendiumite kirju maailmaga kurssi!

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i järjekordses osas räägiti peamiselt hariduse omandamisega seostatavast magusast teemast nimega stipendiumid. Mis toimub stipendiumite köögipoolel ning kui palju ollakse teadlik võimalustest, kellel ja millistel tingimustel stipendiumite saamiseks lootust on?
3/17/202224 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Inseneeria abil maailma päästma ja unistusi teostama

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i järjekordses episoodis arutleti inseneri elukutse olulisuse ja erinevate spetsialiseerumisvõimaluste üle. Lihtsustatud arusaam, et insener on justkui lukksepp, pole veel täielikult kadunud, kuid õnneks mõistetakse inseneeria tähtsust meie eludele ja riigi majandusele üha enam.
3/15/202227 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | Kuidas pääses TalTechi aasta tudeng Taavi Tamm Bellingshauseni pardale?

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i seekordses epsioodis on külas Mereakadeemia tudeng Taavi Tamm, kes sai vabariigi aastapäeva eel pärjatud TalTechi aasta tudengi tiitliga.
3/10/202227 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | TalTechi podcast:umbes 80% maailma kaupadest liiguvad meritsi

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast võtab oma järjekordses saates fookusesse suurema osa meie planeedist hõlmava osa ehk mere, merekaubanduse ja sellega seonduva. Millist mõju see meie igapäevaelule omab?
3/8/202240 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

TalTechi õppekava toidab nii intellektuaalselt kui sõna otseses mõttes

Kolmandat hooaega alustanud Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast võtab fookusesse pika ja väärika ajalooga, ent hiljuti värskenduskuuri läbinud toidutehnoloogia bakalaureuse- ja magistriõppekavad, mis võimaldavad kõike toiduga vähegi seonduvat süvitsi teaduslikul tasandil uurida.
2/22/202235 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Hakkame Kuu peal päikesepaneele tootma?

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcastis kolitakse sel korral vähemalt ühe jalaga Kuule. Kaks saatekülalist tutvustavad enda ülikooli ja Euroopa Kosmoseagentuuri koostööl ettevalmistatavat projekti, mille tulemusel valmivad päikesepaneelid Kuu peal ning Kuul leiduvatest ressurssidest.
2/16/202236 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Kui suure osa toidu maitsest moodustavad lõhnad?

Saatejuht Kristjan Hirmol oli külas TalTechi loodusteaduskonna vanemlektor Kristel Vene, kes on täpsemalt toidu- ja lõhnateadlane. Kui toiduteadlase tegevusvaldkond on tavalisele inimesele üldjoontes arusaadav, kõlab lõhnateadlane vaat et palju põnevamalt ja intrigeerivamalt. Millega ta tegeleb? “See on päris põnev valdkond, ega lõhnateadlasi Eestis väga palju ei olegi. Lõhnateadlane uurib toidu lõhna ja maitseid molekuli tasandil.
2/1/202241 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vastloodud TalTechi õppekava võimaldab paremasse tulevikku panustada

Juba kolmandat hooaega alustav Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast jätkab rohelisuse lainetel. Küsimused ja probleemid roheenergia, energiatehnoloogia ja päikeseenergia kohta on täna aktuaalsemad kui kunagi varem. Mis on fossiilsete kütuste põletamise ja energia tarbimise tagajärjed pikemas perspektiivis?
1/20/202232 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

TalTechi rektor Tiit Land: maailm vajab uue „vaatega” inimesi, kes oskavad lahendada probleeme

Tallinna Tehnikaülikool on ainus haridusasutus Eestis, milles käib uute tudengite avalduste vastuvõtmine peaaegu aastaringselt. Selline lahendus annab tudengitele võimaluse ülikooli paremini tundma õppida ja seejärel teha teadlik valik oma tulevikuks. Uueks kooliaastaks algasid TalTechis sisseastumised juba selle aasta alguses.
6/1/202130 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ehitusinsenerid saavad viie aastaga magistriteks

TalTech’i ehitusjuhtimise ja ehitiste projekteerimise õppekava tudengid Mihkel Poga ning Eliise Joanna Kikas saavad viie aastase stuudiumi järel kohe magistrikraadi. Tegemist on ülikooli uue integreeritud õppekavaga, mille tulemusel astuvad ülikoolist ellu täieõiguslikud ehitusinsenerid.
6/1/202135 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kuna IT on levinud igasse eluvaldkonda, siis on IT-ekspertidele rakendust kõikjal

Igast kolmest uuest IT haridusega inimesest, kes Eestis tööpõllule saadetakse, kaks on pärit TalTechist. Igal aastal võetakse ülikooli vastu tuhatkond uut IT-tudengit, igal aastal lendab TalTechist tööturule nii 500-600 IT-eksperti. Pidevalt on seda ala TalTechis õppimas aga 3000 inimest. Need numbrid on kenad, kuid võiksid olla veelgi suuremad.
5/31/202128 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

KUULA SAADET | Millega tegeleb TalTech Legal Lab?

Advokaadibüroo NJORD ning TalTechi Õiguse Instituut panid seljad kokku ja asutasid koostööprojekti nimega TalTech Legal Lab. Projekti eesmärk on koondada eeskätt tehnoloogiaõiguse arvamusliidreid ning nõustada nii Euroopa- kui ka maailmaüleseid projekte, mis nõuavad mitte ainult õigusalaseid teadmisi, vaid ka muude valdkondade kõrgetasemelist tundmist.
5/27/202122 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

TalTechi avaliku sektori innovatsiooni õppekava võimaldab teha suuri tegusid

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’is käisid külas Kaidi-Kerli Kärner ja Rando Härginen, kes on mõlemad avaliku sektori juhtimise ja innovatsiooni magistriõppe vilistlased. Mõnusalt hübriidne eriala andis neile nii teoreetilisi kui ka praktilisi teadmisi, mida enda igapäevatöösse üle tuua.
5/25/202129 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kuidas leida õige asi, mida õppida?

„Sa võid olla ükskõik, kes sa tahad – su ainukeseks takistuseks oled ise. Mingeid piiranguid ei ole,“julgustab Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane Helina Meier mitte loobuda mõttest minna kõrgkooli.
5/14/202123 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Kooli vali õppekava, mitte korruste arvu või uhkete klaaspindade järgi!

Just seda soovitab TalTechi podcast’i külaline, majandusteaduskonna rakendusliku majandusteaduse õppekava vilistlane Kristjan Tamla, meenutades saates nii oma tudengipõlve kui karjäärikäike.
5/6/202130 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Kaarel Nurmsalu. Magistriõppesse võib minna ka siis, kui tundub, et sul pole selletagi aega

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’is räägib Kaarel Tehnikaülikooli majandusteaduskonna juhtimise ja turunduse magistriõppe vilistlasena, kui oluline on eesmärgi saavutamisel tahe ja visadus. Spordi tegemine ja arenguhüpete poole püüdlemine, räägitakse, tuleb siin kindlasti kasuks, kui Kaarlil olid lood pisut teisti. „Kui sportlase karjääri lõpetasin, sain justkui nagu vabamalt õppida ja tulemused olid palju paremad,“ meenutab ta saates, tuues välja huvitava seiga, et suusahüppajana kaalu nimel pidevas näljas olemine jättis tema puhul nälga ka aju – mõte ei lennanud nii hoogsalt, kui oleks tahtnud.
5/3/202128 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Ingliskeelne õppekava on ühtlasi hüppelauaks rahvusvahelisse tulevikku

Ehkki kodumaa ülikoolid pakuvad ennekõike eestikeelset kõrgharidust, on võimalus valida ka ingliskeelseid õppekavasid. Võõrkeeles õppimine annab rahvusvahelise kogemuse ilma kodumaalt lahkumata ning on heaks hüppelauaks rahvusvahelisele tööturule või kõrgkooli suundumiseks, keeleoskusest rääkimata!
4/30/202120 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kristel Kruustük: Matemaatikahirm muutus matemaatikaarmastuseks

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i järjekordses saates käis külas Testlio asutaja ja tegevjuht ning IT Kolledži edukas vilistlane Kristel Kruustük, kes rääkis oma ebatavalisest teekonnast tehnoloogiavaldkonda ning andis eriala valivatele noortele kasulikke nõuandeid.
4/28/202131 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Liia Pjatakova. TalTechi haridus lennutas vilistlase mitme kontinendi turundust juhtima

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i saates käis külas Bolt Foodi turundusjuht Liia Pjatakova. Turunduse spetsialiseerumisega ärinduse eriala lõpetanud Pjatakova rääkis oma armastusest numbrite ja suhtlemise vastu ning sellest, kuidas õnnestus tal leida unistuste töökoht ettevõttes, kuhu laekub keskmiselt üks CV minutis.
4/22/202124 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kristjan Maruste: Mehhatroonikud on võimelised tegema kõike

Tallinna Tehnikaülikooli mehhatroonika vilistlane Kristjan Maruste ütleb, et teda viis antud eriala juurde soov tegeleda praktiliste asjadega, mitte õppida kuiva teooriat. Nii tekkis ka soov ja võimalus osaleda TalTechi tudengivormeli meeskonnas.
4/15/202127 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Erko Risthein: Kuidas jõuda IT-d ja finantsteadusi kombineerides suurte tegudeni?

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) podcast’i seekordses saates rääkis endine Wise insener ning idufirma Producement üks asutajatest Erko Risthein oma tudengiajast Tehnikaülikoolis, reaalainete olulisusest ning läbi enda idufirma võimalikult suure väärtuse loomisest.
4/9/202131 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Mida kujutab endast ettevõtlik juhtimine?

Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) käivitus eelmise aasta sügisel MBA magistriprogramm Ettevõtlik juhtimine. Kuigi õppekava on tugevalt seotud majandus- ja ärijuhtimisega, siis tegelikult ei pea erialast huvitatud tudeng olema varem majandust õppinud.
3/30/202125 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Mida põnevat pakub materjalitehnoloogia?

Tallinna Tehnikaülikooli podcast’i seekordses saates räägime materjalitehnoloogia õppimisest ja sellest, millist kasu sellest tõuseb nii sulle kui kogu maailmele. Räägivad õppekava programmijuht Tiia Palmus ja Katarina Kaleinikas, kes kõnealust eriala parasjagu õpib.
3/26/202120 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Mis on tulevikus Eestis põhiline energiaallikas ?

Tõepoolest, elektrita ei teeks me tänapäeval midagi. Energeetikaga tegelemine ja spetsialistide väljaõpe saab tulevikus ilmselt üha olulisemaks. Õnneks saab TalTechis taastuvenergeetika spetsialistiks õppida.
3/22/202123 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Tudengielu: mida pakub ülikool peale tarkuse ja suure tuleviku?

Tehnika alma mater’is Tallinna Tehnikaülikoolis on selleks mitmeid võimalusi alates sügavate traditsioonidega akadeemilistest üliõpilasorganisatsioonidest kuni pisikeste rakukesteni tudengiklubides, kus pusitakse mõne tehnoloogilise küsimuse kallal, mis tuleviku inimeste elu paremaks teeks. Seejuures paneb kool õla alla ka ilma klubi põhikirja ette näitamata. Kui mõte hea, siis TalTech toetab.
3/5/202123 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Praktiline õpe: mida kasulikku saad õppejõult, kes oma igapäevatöös teeb samu asju, mida õpetab?

TalTechi podcast’i sarja teise hooaja 9. saates räägitakse praktilisest õppest Tallinna Tehnikaülikoolis. Räägivad praktikud – teenusedisainer ja õppejõud Jana Kukk ning digitaalse turunduse õppejõud ja ettevõttejuht Teet Torim, kes mõlemad on veendunud, et vähemasti nende valdkonnas on äsja trükikojast väljuv kätte võttes juba vana.
3/2/202126 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Mis sinust saab, kui õpid laevaehitust?

Väikelaev on kuni 24 meetri pikkune alus ja Tehnikaülikooli laevaehituse eriala käsitleb nii lõbusõidualuseid kui ka piirivalves, päästetöödel ja paljudes muudes ülesannetes kasutatavaid töölaevu.
2/25/202124 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Meditsiin ja tehnika käivad tänapäeval käsikäes

Tänapäeva haiglad on üha rohkem varustatud kaasaegse ja keeruka meditsiinitehnoloogiaga. See tingib omakorda vajaduse vastava väljaõppe saanud spetsialistide järele, keda koolitab TalTechi meditsiinitehnika ja –füüsika õppekava.
2/22/202123 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Energeetikas ja mäetööstuses kasvab lähima 10 aasta jooksul vajadus inseneride ja tehnikute järele

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledžis saab õppida masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimist. Eriala saab lüüa kaheks, üks on masinaehitus ja teine on energeetika. Õppekava lõpetanu on võimeline juhtima tehnoloogilisi protsesse ükskõik millises ettevõttes.
2/19/202119 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kust tuleb hinnatõus ja kuhu kaob raha?

Tallina Tehnikaülikooli majandusanalüüsi magistriprogramm õpetab nägema suurte ja keeruliste ökonoomiliste protsesside pisimaidki detaile ja panna need enda kasuks tööle.
2/17/202126 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Mis on maakera sees ja kuidas sinna pääseb?

Maapõueressurssid on Tallinna Tehnikaülikooli kõige looduslähedasem inseneriala. Või hoopis kõige praktilisem loodusteaduslik eriala, arvestades, et planeedil on ligi kaheksa miljardit tarbijat ning suur osa vajalikest ressurssidest tuleb maakera seest.
2/9/202124 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kaks aastat TalTechi – kuidas tehnikaülikoolil läinud on?

Tehnikaülikoolide maailmas on Tallinna Tehnikaülikool (TalTech) juba väga väärikas vanuses – nimelt sai ülikool 2018. aastal 100 aastaseks! Miks otsustati suure juubeli puhul võtta ette julge samm ning võtta ülikooli lühinime ja brändina kasutusele TalTech?
2/3/202131 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hea tulemus olümpiaadil võib viia otse TalTechi. Kuidas?

Olümpiaadid panevad kooliõpilased pingeritta teadmiste järgi mõnes õppeaines, just nagu jooksuvõistlused reastavad osalejad kiiruse järgi. Ja just nagu spordivõistlusi on igale spordialale malest maratonideni, peetakse olümpiaade alates 7. või 8. klassist kõikides õppeainetes, rahvaluulest füüsikani, usundiõpetusest ema- ja võõrkeelteni.
1/18/202124 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hanno Tomberg: Paljud peavad ennast täiendama, et konkurentsis püsida!

TalTechi podcast´ide sarja „Kuula selgeks“ alustab 2.hooaega. Esimeses saates on külas Avatud Ülikooli juht Hanno Tomberg ja TalTechi Avatud Õppe keskuse juhataja Ragne Kalamees.
1/11/202120 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

1. Miks tulla õppima Tallinna Tehnikaülikooli?

Seeria esimeses podcastis kõneleb Tallinna Tehnikaülikooli prorektor Hendrik Voll. Kõigepealt sellest, miks peaks valima just TalTechi – mis on eelised teiste ülikoolide ees? Mida kujutab endast mõne aasta tagune õppeprogrammide reform ning mis metoodika alusel õppekavad valiti ja koostati? Kuidas suhestuvad õppekavad reaalse eluga? Arutlusele tuleb ka see, mis tingib Tallinna Tehnikaülikooli lõpetajate kõrge palgataseme ning miks tudengeid juba bakalaureuseõpingute ajal tööle värbama tullakse. Kuidas suhtub sellesse ülikool ise? Lõpetuseks räägib prorektor Hendrik ka õppevälistest tegevustest – üliõpilasorganisatsioonid, koostööprojektid, võimalused erialaga seotud eneseteostuseks ja vaba aja veetmiseks. Mis on need ettevõtmised, mida ülikool toetab ning mida tähendab see tudengitele? Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202018 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

2. Nõuandeid TalTechi sisseastujaile

Podcastide seeria teises osas kõneleb Tallinna Tehnikaülikooli karjäärinõustamise spetsialist Monika Sutrop sellest, kuidas endale sobilikku eriala valida. Millised on need küsimused, mida endale esitada? Mida teha, kui veel oma südameasjas kindel pole? Kas minna koos sõbraga midagi õppima, valida populaarne eriala või võtta hoopis aega järele mõtlemiseks? Millised on võimalused siis, kui oled valitud erialas kindel, kuid ei saanud sisse? Lõpetuseks jagab Monika julgustavaid sõnu nii sisseastujaile kui nende vanematele – kuidas oma lapsi selle tähtsa otsuse tegemisel aidata? Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202025 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

3. Tule õpi TalTechis riistvara arendamist ja programmeerimist

Käesolevas podcastis tutvustavad TalTechi arvutisüsteemide instituudi teadur Priit Ruberg ja riistvara arendamise ja programmeerimise teise kursuse tudeng Oskar Voorel oma eriala. Millega tegeleb valdkonna spetsialist? Kuidas on meil nende saavutustest igapäevaelus kasu? Teadur illustreerib näitlikult lõpetajate taset - mis on see igapäevane ja iseenesestmõistetav asi, mille algusest lõpuni tegemine ja toimima panemine on lõpetajale jõukohane ülesanne? Tudeng räägib oma kogemusest – õppest, kaaslastest ja tulevikuplaanidest. Kuidas on tööpakkumistega ning millist palgataset on pakutud või pakutakse? Millised on eeldused, et olla riistvara arendamisel ja programmeerimisel edukas? Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202018 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

4. Tule õpi TalTechis rakendusfüüsikat

Käesolevas podcastis tutvustavad TalTechi füüsikaosakonna dotsent ja rakendusfüüsika programmijuht Raavo Josepson ning sama eriala tudeng Lenne-Liisa Heinoja rakendusfüüsikat. Millega on üldse tegu? Mida rakendusfüüsikud teevad? Räägime ka valdkonna põletavaimatest probleemidest, mille lahendamisele füüsikud praegu keskenduvad. Jutuks on ka füüsikute roll praeguse koroonakriisi lahendamisel. Kuidas on rakendusfüüsika tudeng rahul oma erialavalikuga ning millised on tema tulevikuplaanid? Kuidas on õpe seni kulgenud? Ning loomulikult räägitakse ka sellest, kellele eriala sobib, kui keeruline on sisseastumine ning mis võiks ees oodata pärast lõpetamist. Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202029 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

5. Tule õpi TalTechis energiamuundust ja juhtimissüsteeme

Käesolevas podcastis tutvustavad TalTechi vanemteadur ja energiamuunduse ja juhtimissüsteemide õppekava programmijuht Toomas Vaimann ja sama eriala magistrant Karolina Kudelina oma eriala. Mida valdkond endast kujutab ning kuidas toimub õpe? Millised on praktilised võimalused, kuhu võib edasi tööle saada? Kuidas on selle eriala tudengite seotud põnevate projektidega nagu iseAuto, NYMO ja tudengivormel? Kuidas saavad energiamuunduse- ja juhtimissüsteemide spetsialistid kriisi ajal kasulikud olla? Kuidas on selle erialaga seotud ning mis on blackout? Kuidas selline sündmus tavaliselt inimestele mõjub? Saatekülalisel magistrant Karolinal avanes muuhulgas võimalus osaleda Hispaanias praktikal. Ta räägib ka sellest, miks eriala valis ja kuidas spetsialiseerus ning milline on tema töö nüüd. Kellele aga energiamuunduse ja juhtimissüsteemide õppekava üldse sobida võiks ning kuidas toimub sisse saamine? Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202033 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

6. Tule õpi TalTechis rakenduslikku majandusteadust

Käesolevas podcastis tutvustavad TalTechi rakendusliku majandusteaduse õppekava programmijuht Helery Tasane ja eriala kolmanda kursuse tudeng Miina Hõbenael oma eriala. Millega tegeleb majandusteadlane? Palju on praeguseks vilistlasi ja milline on nõudlus valdkonna spetsialistide järele? Millist kasu tõuseb majandusteadlastest kriisi ajal? Rakendusliku majandusteaduse tudeng räägib ka sellest, miks ta selle eriala valis ja millisele valdkonnale soovib keskenduda. Kuidas toimub õpe ja kellele see eriala sobida võiks? Millised võimalused avanevad pärast lõpetamist ja kuhu majandusteadlasi peamiselt tööle soovitakse? Milline on palgatase? Mis on see üks suur tarkusetera rakenduslikust majandusteadusest, mida ka tavaelus rakendada võiks? Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202019 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

7. Tule õpi TalTechis laevamehaanikat

Käesolevas podcastis tutvustavad TalTechi laevamehaanika programmijuht Taavi Tamm ja antud eriala vilistlane ning tegev vanemmehaanik Tarmo Post laevamehaanika eriala. Millega tegeleb laevamehaanik? Kuidas toimub ja kui pikk on õpe? Millised võimalused avanevad tudengile õppimise käigus? Kas nõudlus laevamehaanikute järele on kõrge ning kas tööd võib saada ka kuival maal? Räägime ka sellest, miks vilistlane just selle eriala valis, kuidas tööelu välja näeb ning millist südamesoovi see töö tal täita võimaldab. Lõpetuseks räägime ka sellest, kellele laevamehaaniku eriala sobida võiks, kuidas toimub sisseastumine ning millised võimalused ja palgatase ootavad pärast lõpetamist. Head kuulamist ning loe lisa Tallinna Tehnikaülikooli veebis: https://teejuht.taltech.ee/
4/23/202022 minutes, 28 seconds