Raidnīca ir Latvijas Radio podkāsts, kur uzmanības centrā ir Latvijas raidierakstu veidotāji. Aicinām tos uz sarunu, lai uzzinātu gan to, kā radušies viņu podkāsti, gan apspriestu šīs audio nozares vidē aktuālus tematus. Podkāsti kļūst arvien populārāki, tāpēc pēdējais laiks iepazīt plašo Latvijas raidierakstu pasauli. Ar podkāsta viesiem sarunājas Dace Krejere.
Vai podkāstu bums apstājies?
Latvijas Radio jau trešo gadu kopā ar podkāstu veidotājiem īpašā diskusijā atzīmē Starptautisko podkāstu dienu 30.septembrī. Diskusijas tēma - vai podkāstu veidošanas bums Latvijā ir apstājies?
"Man šķiet, ka norimusi ir ažiotāža. Daudzi izmēģināja šo lietu, un tas bija tā trendīgi un populāri vienu brīdi. Tādas milzīgas problēmas nav, ka kaut kas beigtos. Varbūt ir skaļāki vārdi, ka varbūt ir beigušies tie, ko mēs katrs patērējam. Varbūt mūsu podkāsts ir beidzies un tāpēc rodas sajūta, ka kaut kas ir beidzies,” vērtē Andrejs Siliņš, Latvijas Radio podkāstu redaktors.
Savs pieredzes stāsts ir Martai Hercai, kura vairākus gadus piedalījās raidieraksta „Džemmas podkāsts” veidošanā. Tas sāka skanēt 2018. gadā, nosaukums bija „Starp mums meitenēm runājot ar Džemmu Sudrabu”. Izskanēja 44 epizodes un pēdēja epizode bija pirms gada maijā. Tāpēc diskusijā par godu podkāstu dienai Martai Hercai jautāju, kāpēc vairs neskan „Džemmas podkāsts”.
„Ar „Džemmas podkāstu” ir tā, ka mēs to veidojām divatā. Un tas arī noteica to, cik ilgi tas varēs izdzīvot. Kaut kādā brīdī sapratām, ka mums pietrūkst spēka. Un mēs to darījām viļņveidīgi. Sarakstām, sarakstām, sarakstām epizodes un tad tās publicējam ilgākā laika periodā. Un kas notika? Mēs sākām filmēt un man liekas, ka tas bija pēdējais piliens, ka nevaram pavilkt gan filmēšanu, gan montāžu video, gan skaņas montāžu. Vienkārši vienā brīdī no tā visa sagurām,” stāsta Marta Herca.
„Vienlaikus mums sākās arī podkāsts „Muša”. Tur mēs bijām mazliet gudrākas un piesaistījām citus cilvēkus. Mēs esam pieci vai seši cilvēki, kas to taisa. Aizrāvāmies ar šo jauno podkāstu un „Džemmmas podkāsts” palika novārtā,” turpina Marta Herca.
„Un vēl viena lieta, kāpēc varbūt tas beidzās. Tas bija tāds izteikti feministisks podkāsts, uz to aicinājām sievietes un runājām par to, ar kādām lietām viņām jāsastopas, mēģinot sasniegt kaut kādas virsotnes, cīnoties ar patriarhātu un tamlīdzīgi. Un tas bija kaut kas svaigs, un tad kad gājām uz beigām, sapratām, ka tas pamazām ir kļuvis par meinstrīmu.
Mums vairs nav tik ļoti jācīnās, lai šo tēmu dabūtu publiskajā telpā. Tas bija tas bums 2020.gadā. Visi, kuri gribēja runāt, uztaisīja podkāstu. Mūsu lauciņā varbūt kādi divi tādi nopietni podkāsti bija tieši par šo tēmu.”
Par to, kāpēc jau kādu laiku ir pieklusis raidieraksts „Pieturzīmes” pajautāju tās veidotājai Aigai Veckalnei. „Pieturzīmes” radās 2019.gadā, bet pēdēja epizode izskanēja 2022. gada oktobrī. Aiga Veckalne atzīst, ka pauzi ir paņēmusi, jo ir aizņemta ar citiem projektiem.
Vai nav tā, ka podkāsti pārvietojas tur, kur ir cilvēki, auditorija?
„Jā, gan tur, kur ir auditorija, gan tur kur ir ērti šo saturu radīt, jo tas ir laikietilpīgs process. Ja tev ir ērtāk to darīt kādā „live”, tad tu izvēlies to darīt tur un nosauc par podkāstu,” diskusijā atzīst Andrejs Siliņš. „Podkāsts kā termins ļoti mainījies sabiedrības uztverē, tas ir ļoti tālu aizgājis no savas definīcijas – audiofails, kas visur ir brīvpieejams. Tas sen vairs tā nav. Podkāsts tiek uztverts kā satura formāts. Bet līdz ar šīm izmaiņām mainās tas, kā podkāsta veidotāji veido saturu un nosauc par podkāstu. Un tas paliek sabiedrības uztverē kā podkāsts.”
Tikko publiskotajā pētījumā par sabiedrisko mediju labumu, kur izvērtēts Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas saturs, autori norāda, ka podkāsti ir joma, kur jāinvestē, jāķer klausītājs, jo to popularitāte aug. Arī pētījumos un datos Andrejs Siliņš redz šādu tendenci.
10/2/2023 • 47 minutes, 32 seconds
JAUNUMS! Sarunas virtuvē podkāstā "Normāla ģimene"
Ja vienmēr esi vēlējies zināt, kā dzīvo citi, šis podkāsts ir tev!
Viņi ir precēti, šķīrušies, divatā vai trijatā, un viņiem visiem ir bērni. Viņi runā par iepazīšanos, mīlestību un kopdzīvi, kļūšanu par vecākiem un bērnkopību, savām bailēm, strīdiem, attiecību krīzēm un šķiršanos. Te nevienu neanalizē, jūs visu sapratīsiet paši.
Pāru sarunas viņu virtuvēs, bez vadītāja. No 12. septembra - jauna epizode katru nedēļu. Katrā podkāsta epizodē ir iespēja iepazīt vienu pāri.
Klausies Latvijas Radio lietotnē un visās lielākajās audio straumēšanas platformās.
9/15/2023 • 31 seconds
Filmēt vai nefilmēt? Podkāstu dienas saruna
Starptautiskajā podkāstu dienā rīkojam tiešraides sarunu par aktuālo podkāstu industrijā: Filmēt vai nefilmēt - tāds ir jautājums!
Lai gan podkāstu definē kā digitālā formātā patērējamu audio saturu, pētījumi rāda, ka cilvēki par podkāstiem sauc arī video. Nule kā notikušajā Latvijas Radio aptaujā teju 40% respondentu norādīja, ka podkāstus klausās YouTube lietotnē. Starptautiskās konferencēs izskan drosmīgi apgalvojumi, ka pēc 5 gadiem visi podkāsti būs video formātā.
Vai tā patiešām būs? Vai labam podkāstam vajag attēlu? Kādas ir tendences pasaulē un Latvijā?
Sarunā piedalās:
• Andrejs Siliņš, Latvijas Radio podkāstu redaktors - attīstītājs;
• Artūrs Jenots (podkāsti "Karsts Karsts" un "Sarunas par mīlestību");
• Andrejs Kozlovs (RigaBrain sociālā biheiviorisma un smadzeņu darbības pētnieks);
• Līva Kalnača (LU docente, Sociālo mediju un digitālās vides pētniece);
• Kristaps Skutelis (kursors.lv galvenais redaktors, podkāsts "Ko Kursors Tev Neraksta").
10/1/2022 • 1 hour, 30 minutes, 38 seconds
#58 Anita Brauna "Dokumentārijs"
Aizpildi aptauju par podkāstiem: Aizpildi aptauju par podkāstiem: https://ej.uz/podkastuaptauja
"Raidnīcas" pēdējā epizodē saruna ar Latvijas Radio galveno redaktori Anitu Braunu. Runājām par "Dokumentāriju" - Latvijas Radio dokumentālo stāstu podkāstu, ko paspējuši novērtēt klausītāji un profesionāļi. Tāpat mēģinājām izzināt radio podkāstu nākotni. "Raidnīcas" radošās komandas vārdā saku visiem paldies par jūsu uzmanību, atzinību un ieteikumiem. Un noteikti tiekamies raidierakstu pasaulē, kas ir tik krāsaina, bagāta un neizsmeļama.
Klausies Dokumentāriju: https://lr1.lsm.lv/lv/lr1/raidijumi/dokumentarijs
6/28/2022 • 40 minutes, 20 seconds
#57 Kate Beresņeva "Dabā gājējs"
Pavasarī ceļu pie klausītājiem uzsāka “Latvijas valsts mežu” raidieraksts “Dabā gājējs”. Raidieraksts visiem mums par mežu un piedzīvojumiem, ejot mežā. Raidierakstu vada Toms Bricis un Ieva Smilga. Raidierakstā Ieva un Toms kopā ar ekspertiem un īstiem dabā gājējiem atklāj neskaitāmās atpūtas iespējas un dabas dārgumus, ko meži glabā. Kate Beresņeva ir "Latvijas Valsts mežu" raidieraksta projekta vadītāja un ar viņu runājām, kā radās podkāsta ideja un kā to izdodas realizēt. Bet pirms sarunas Andreja Siliņa sagatavotie raidierakstu jaunumi.
6/21/2022 • 39 minutes, 20 seconds
#56 Antra Ērgle "Celtnis 3D"
Nozares organizācijām ir savas mājas lapas, žurnāli un nu jau arī raidieraksti. Tie top ar mērķi informēt nozares pārstāvjus par aktualitātēm un dalīties pieredzē. “Celtnis 3D” ir Latvijas Būvnieku asociācijas raidieraksts. Tā vadītāja Antra Ērgle ir pieredzējusi žurnāliste, kura 20 gadus pētīja un rakstīja par ekonomiku, arī būvniecību un enerģētiku. Pateicoties sponsoru un Būvnieku asociācijas atbalstam top raidieraksts. Pagaidām gan diskusijas pieejamas asociācijas mājas lapā un YouTube, bet tuvākajā laikā Antra sola, ka tas parādīsies arī podkāstu lietotnēs. Ar Antru runājām, cik viegli ir radīt interesantu sarunu gan nozares profesionāļiem, gan patērētājiem.
6/14/2022 • 45 minutes, 37 seconds
#55 Vita Kalniņa "Pirmās attiecības"
Vecākiem domāts raidieraksts "Pirmās attiecības" - par cilvēka attiecībām dzīves sākumā. To veido Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna". Podkāsta vadītāja ir ģimenes psihoterapijas speciāliste, centra "Līna" vadītāja, kā arī grāmatu "Pirmās attiecības cilvēka dzīvē" un "Niķu nav!" autore Vita Kalniņa.
Centrs “Līna” un arī Vita ļoti aktīvi izglīto mūs visus par attiecību veidošanu un stiprināšanu - sniedz konsultācijas, nodarbības, video lekcijas, pieejami vebināri, izdod grāmatas, dod intervijas citos medijos. Kā radās doma, ka vajag veidot arī raidierakstu? Par to plašāk intervijā ar Vitu Kalniņu, bet “Raidnīcas” ievadā Andreja Siliņa sagatavotie podkāstu jaunumi.
6/7/2022 • 38 minutes, 33 seconds
#54 Laura Lauziniece "I’mperfekt piektdiena"
Laura ir grāmatžurnāla "I’mperfekt" redaktore, žurnāliste un raidieraksta viena no vadītājām. Bet Lauras pieredze mediju lauciņā ir ļoti plaša - strādājusi vairākās žurnālu redakcijās, piedalījusies dažādos TV projektos. Rakstījusi pasākumu scenārijus, preses relīzes par mūzikas albumiem, izrādēm un koncertiem un producējusi mūzikas video. Aprīlī Laura kļuva par Latvijas Radio 5 – Pieci.lv galveno redaktori. Viņas atbildībā ir jauniešu multimediālās platformas satura plānošana un attīstība. Mūsu saruna "Raidnīcā" bija gan par grāmatžurnāla podkāstu, gan par Lauras jauno dzīves izaicinājumu.
5/31/2022 • 47 minutes, 26 seconds
Jurijs Žigajevs "Pa pāris kausiem"
Jurijs ir bijušais Latvijas futbola izlases pussargs un izlasē aizvadījis 35 spēles. 2018. gada vasarā paziņoja par futbolista karjeras beigām un meklēja jaunus veidus, kā sevi realizēt. Jauši vai nejauši kļuva par futbola vlogeri. Tālāk jau viņa ceļš veda, iesaistoties dažādos futbola mediju projektos. Kā pats smejas, nu jau ir vairāk atpazīts un populārs, nekā bija profesionālā sporta laikos. Šobrīd viņa sirds projekts ir “Pa pāris kausiem”, kurā ar domubiedriem aicina viesus parunāt par sportu un dzīvi. Un šovasar futbola komūna “Pa pāris kausiem” startēs Latvijas 3. līgā. Par to visu klausies mūsu sarunā, bet sākam ar Andreja Siliņa sagatavotajiem jaunumiem.
"Pa pāris kausiem": https://www.youtube.com/channel/UCSTYPOCIc5F82TLWAmnjAJw/videos
5/24/2022 • 41 minutes, 45 seconds
Krišjānis Lācis "TELOS sarunas"
TELOS ir tīmekļa žurnāls Latvijas konservatīvi domājošajiem. Savukārt “TELOS sarunas” ir raidieraksts, kur konservatīvo ideju piekritēji runā par jautājumiem, kas tobrīd ir svarīgi vai aktuāli - karš, ģimene, cenzūra utt. Tāpat “TELOS sarunas” ir par idejām, domātājiem, literatūru, kas nav saistīti ar aktuāliem notikumiem, bet raisa pašu sarunas biedru interesi. Raidierakstu vada Agnese Irbe un Krišjānis Lācis. Kā “TELOS sarunas” jūtas Latvijas raidierakstu pulciņā uz sarunu “Raidnīcā” aicināju Krišjāni. Bet pirms sarunas Andreja Siliņa sarūpētās aktualitātes.
TELOS sarunas: https://telos.lv/category/sarunas/
5/17/2022 • 46 minutes, 32 seconds
#51 Maija Āboliņa - Tomsone "Ziemeļmeita"
“Ziemeļmeita” ir podkāsts ar sarunām par spēku, iedvesmu un drosmi īstenot savus sapņus. Un šo sarunu ierosinātāja ir Maija Āboliņa-Tomsone, kura ikdienā konsultē par ilgtspējas jautājumiem. Viņa piekrīt, ka podkāsta ieraksts labs iemesls, lai satiktos un iepazītu interesantus cilvēkus, kurus ikdienā diez vai būtu drosme uzrunāt un aicināt uz kafijas tasi, lai parunātos. Nu jau Maija, “Ziemeļmeita” iedvesmota, ir radījusi savu uzņēmumu ar tādu pašu nosaukumu un drīz tautās laidīs otru savu raidierakstu par ilgtspējas jautājumiem. Vai podkāsts ir ilgtspējīgs bizness? Arī par to runājām ar Maiju sarunā, kuru varēsi klausīties uzreiz pēc Andreja sagatavotajām ziņām.
Podkāsta Facebook lapa: https://www.facebook.com/podkastsziemelmeita/
5/10/2022 • 43 minutes, 19 seconds
#50 Artis Ozoliņš un Rihards Blese "Digitālās brokastis"
Mūsdienīgi gadžeti, zinātnes sasniegumi, aktualitātes, tendences un vienkārši interesantas lietas digitālajā pasaulē. Par to un daudz ko citu katru nedēļu pie digitālo brokastu galda kopā ar ekspertiem spriež, analizē un vērtē Artis un Rihards. Manuprāt, "Digitālās brokastis" ir laba vieta un kompānija, ar ko kopā nosvinēt "Raidnīcas" 50. epizodi! Jā, tieši tā! Jau 50 sarunas par raidierakstiem ar to veidotājiem. Paldies, ka klausies, dalies un atbalsti! Bet pirms ķeramies klāt svinībām, Andreja Siliņa sagatavotie podkāstu jaunumi.
Seko "Raidnīcai" un podkāstam "Digitālās brokastis" Latvijas Radio lietotnē un visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs.
5/3/2022 • 52 minutes, 5 seconds
#49 Gatis Smidrovskis "Tēvu Radio"
Podkāstā "Tēvu radio" dzirdēju, ka šodienas "Raidnīcas" viesis sevi raksturoja kā profesionālu tēvu. Viņš uzskata, ka būt par labu tēvu mūsdienās ir viens no grūtākajiem vīrieša izaicinājumiem. Un podkāstu "Tēvu Radio" viņš radīja, lai kopīgiem spēkiem ar visiem un klausītājiem rastu metodes, kā veiksmīgāk izaudzināt veselus un laimīgus bērnus un uzlabot arī pašiem savu dzīves kvalitāti. Dāmas un kungi saruna ar raidieraksta "Tēvu radio" veidotāju - Gati Smidrovski jau tūlīt, pēc podkāstu jaunumiem!
4/26/2022 • 44 minutes, 30 seconds
#48 Annija Zeihmane un Katrīna Berga "Viens no Mums"
Podkāsts "Viens no Mums" ir sarunas ar LGBT+ kopienas pārstāvjiem par viņu stāstiem un pieredzi un šo podkāstu var klausīties Rīgas Stradiņa universitātes Studentu medija "Skaļāk" paspārnē. Ar Katrīnu un Anniju runājām par to, kam raidieraksts vairāk varētu noderēt - LGBT kopienai kā atbalsts vai pārējiem kā iespēja iepazīt tuvāk LGBT cilvēkus? Varbūt mums visiem? Kā vienmēr, "Raidnīcā" arī Andreja Siliņa sagatavotie raidierakstu jaunumi.
4/19/2022 • 56 minutes, 59 seconds
#47 Tomass Pildegovičs "StratCom Podcast"
"StratCom Podcast" ir NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra raidieraksts angļu valodā par drošības jautājumiem. Raidierakstā kādu brīdi bija pauze, bet līdz ar karu Ukrainā ir parādījušās jaunas epizodes. Raidieraksta vadītājs ir Tomass Pildegovičs. Pašlaik Tomass ir politikas un starptautisko attiecību doktorants Kembridžas universitātē. Sākoties karam Ukrainā, Tomass "Satori" ir sācis publicēt piezīmes par Ukrainas notikumiem. Ar tām var iepazīties arī Tomasa Instagram kontā. Sarunā ar Tomasu gan par "StratCom Podcast" mērķiem un arī Tomasa novērojumiem par Ukrainas notikumu atspoguļojumu.
4/12/2022 • 35 minutes, 38 seconds
#46 Robčiks un Monta "Radars"
Robčiks un Monta ir izveidojuši "Radaru", kas "uztver" latviešu noziedznieku un citu ļaundaru dzīves stāstus, mistērijas, baisus un neizskaidrojamus notikumus. Un par tiem pastāsta saviem skatītājiem un klausītājiem. Tas ir viens no retajiem mēģinājumiem latviešu valodā veidot podkāstos tik populāro true crime jeb patieso kriminālstāstu žanru. Kā viņiem izdodas - par to mūsu sarunā pēc Andreja Siliņa sagatavotajām ziņām.
4/4/2022 • 47 minutes, 12 seconds
#45 Agnese Lipska, Ieva Augstkalna, Paula Bērziņa "Mans draugs – kino cilvēks"
“Mans draugs – kino cilvēks” ir raidieraksts, kurā norit kaislīgas sarunas par kino. Raidieraksta autores ir trīs jaunās paaudzes kino profesionāles. Agnese Lipska nupat kļuvusi par Normunda Naumaņa balvas kritikā ieguvēju. Topošā kino kritiķe Ieva Augstkalna un projektu un bērnu programmas vadītāja kinoteātrī “Kino bize” Paula Bērziņa. Raidieraksts sāka skanēt 2019. gada rudenī kā personīgs izaicinājums un eksperiments īstenot kino kritiku jaunā formātā. Vai eksperiments ir izdevies? Par to mūsu sarunā!
3/29/2022 • 49 minutes, 16 seconds
#44 Helmuts Bēķis "Par ko vīrieši nerunā"
Lai rastu atbildes uz vīriešiem svarīgiem jautājumiem, Helmuts Bēķis meklē atbildes uz galveno - par ko vīrieši nerunā. Kādam ir jābūt vīrietim, kā viņam jāizskatās, kas viņam jāprot un kā jāuzvedas sabiedrībā? Šos aizspriedumus gan veidojam, gan uzturam mēs paši. Un Helmuts savā podkāstā tos mēģina šķetināt un ar saviem viesiem pārrunāt. Helmuts ir vīriešu veselības platformas virutests.lv vadītājs un medijos daudz runājis par to, ko darīt, lai vīrieši nemirtu no slimībām, kuras savlaicīgi diagnosticējot ir ārstējamas. “Raidnīcā” runājām par to, kā šos mērķus varētu palīdzēt sasniegt podkāsts.
Klausies "Raidnīcu" un seko tai visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs!
3/22/2022 • 37 minutes, 23 seconds
#43 Kate Prihodko (Катя Приходько) "Не Только Мама"
Bija interesanti atrast Latvijas podkāsterus, kuri veido raidierakstu krieviski. Tas izrādījās visai grūts uzdevums, jo bez Latvijas Radio 4 raidījumiem podkāstos citus ieteikumus nesaņēmu. Un tad Aiga Veckalne no raidieraksta "Pieturzīmes" pastāstīja par Kati Prihodko. Viņa ir dzimusi Latvijā, bet tagad dzīvo Tallinā. Ir ēdienu fotogrāfe, veido raidierakstus "Не Только Мама" un "Привет, это Катя!" Runājām gan par Kates podkāstiem, gan par raidierakstiem krievu valodā kopumā.
3/15/2022 • 49 minutes, 8 seconds
#42 Olga Dragiļeva "Kāpēc"
Pašlaik, kad Ukrainā notiek karš, manuprāt, cilvēki dalās divās daļās - tie, kuri izvairās no ziņām, lai nejustos vēl sliktāk, un tie, kuri meklē jaunus un jaunus informācijas avotus, lai saprastu labāk apkārt notiekošo. Kādus podkāstus klausīties, lai labāk saprastu, piemēram, Krievijā notiekošo uz sarunu podkāstā par podkāstiem "Raidnīca" aicināju žurnālisti Olgu Dragiļevu. Pašlaik viņa "Delfi TV" vada raidījumu "Kāpēc", ko pēc tam var noklausīties arī podkāstā. Olga kā žurnāliste ir strādājusi Ukrainā un Krievijā, tāpēc, ceru, ka viņas ieteikumi noderēs arī Tev.
Olgas ieteiktie raidieraksti:
Что случилось
Текст недели
The Naked Pravda
Эхо Москвы
NPR News
HARDtalk
Klausies "Raidnīcu" un seko tai visās lielākajās podkāstu straumēšanas vietnēs!
3/5/2022 • 41 minutes, 19 seconds
#41 Kristaps Pētersons "Diena pēc"
"Diena pēc" ir audiovizuāls interneta raidījums par cilvēka intelekta attīstībai noderīgiem un svarīgiem tematiem. Podkāsts, kas, manuprāt, laika gaitā ļoti mainījies - pirms trim gadiem Kristaps kopā ar Oskaru "Diena pēc" runāja par komunikāciju, publisko runu, prezentācijām. Bet nu jau raidieraksta uzmanības lokā ir daudz dažādu tematu - drošība, vide, līderība u.c. Februārī raidierakstā sāka skanēt arī ekonomikas raidījums "Mediāna". Ar Kristapu runājām par raidieraksta izaugsmi, auditorijas izpratni par to, par konkurenci un to, kas ir svarīgāks - saturs vai tomēr klausītājs.
3/1/2022 • 48 minutes, 56 seconds
#40 Dagne Poļakova, ieraksta savas ģimenes podkāstu
Dagne Poļakova klausās raidierakstus norvēģu un latviešu valodā un montē video Lauras Dennleres raidierakstam "Cilvēkjauda". Bet ne tikai. Viņa ieraksta savu vecvecāku balsis un stāstus. Savā ziņā veido tādu kā ģimenes raidierakstu, kas publiski nav pieejams. Uz jautājumu, kāpēc viņa to dara, Dagne atbild, ka viņai interesē vēsture un dokumentēšana. Tehnoloģijas mums ļauj veidot šādus mājas podkāstus, un tāpēc ar Dagni runājām par to, kā viņa to dara un kā nākotnē ģimenes podkāsts var noderēt. Ceru, ka arī Tevi šī saruna iedvesmos ierakstīt savas dzimtas raidierakstu.
2/22/2022 • 50 minutes, 18 seconds
#39 Silvestrs Solovjevs "Metālkāsts LV"
"Metālkāsts LV" ir podkāsts latviešu valodā smagās mūzikas cienītājiem. Tajā Silvestrs ar Renāru apspriež albumus, veido dažādus topus, intervē mūziķus un smagās mūzikas fanus, apmainās viedokļiem par smagās mūzikas jaunumiem. Abi raidieraksta vadītāji smej, ka beidzot, pēc pieciem gadiem, podkāstā jūtas kaut cik brīvi un var pat viens par otru pajokot. "Raidnīcā" ierakstīju sarunu ar Silvestru un mani ļoti aizkustināja viņa stāsts par podkāsta tapšanu. Ceru, ka tas noderēs arī Tev! Bet kā vienmēr sākam ar Andreja sagatavotajiem raidierakstu jaunumiem!
2/15/2022 • 48 minutes, 45 seconds
#38 Ieva Sīmane "Par baudām"
"Raidnīcā" turpinās simboliska stafetes kociņa nodošana tālāk, kad viens podkāsta veidotājs izvēlās, ko aicināt uz sarunu. Kristīne Balode no raidieraksta "Seksuāli inteliģents" stafetes kociņu nodeva Ievai Sīmanei no podkāsta "Par baudām". Ieva ikdienā konsultē par dažādiem seksualitātes jautājumiem. Savukārt raidierakstā Ieva ar viesiem sarunājās par seksuālo labsajūtu un baudu. Mūsu saruna gan vairāk izvērtās par to, kā tikt galā ar dažādām tehniskām ķibelēm, ierakstot podkāstus. Kā ierasts, "Raidnīcā" arī Andreja sagatavotais jaunumu apskats, šoreiz par "Spotify" nedienām.
2/8/2022 • 45 minutes, 9 seconds
#37 Kaspars Dvinskis "FaceOff Podkāsts"
Tuvojoties olimpiskajām spēlēm, "Raidnīcā" parunāsim par sportu! Talkā esmu aicinājusi Kasparu Dvinski, pazīstamu kā TV sporta ziņu apskatnieku un sporta tiešraižu vadītāju. Varbūt kāds no jums viņu pazīst kā Rūtas Dvinskas vīru. Bet Kaspars pašlaik ir arī divu sporta podkāstu vadītājs. Viens no tiem ir "FaceOff Podkāsts", bet otrs - "Fleksis". Abi ir gan klausāmi, gan arī skatāmi. Mūsu sarunas beigās Kaspars izsaka arī savas prognozes, kā veiksies mūsu hokejistiem Ķīnā. Cerēsim, ka Kasparam būs taisnība!
2/1/2022 • 45 minutes, 57 seconds
#36 Annija Bistere un Markuss Bulis "r64vsk.podcast"
Šodien Raidnīcā dodamies uz skolu! Rīgas 64. vidusskolas veidotais raidieraksts ir par jauniešiem aktuālām tēmām, ar mērķi palīdzēt mazināt piederības sajūtas trūkumu. Tajā var dzirdēt sarunas, diskusijas un intervijas par un ap jauniešiem aktuāliem tematiem Rīgas 64. vidusskolā. Lai vairāk iepazītu skolas podkāsta aizkulises, uz sarunu aicināju skolas vidusskolēnus Anniju Bisteri un Markusu Buli. Bet pirms mūsu sarunas Andreja Siliņa veidotie Raidnīcas jaunumi!
1/25/2022 • 42 minutes, 49 seconds
#35 Renāte Lazdiņa un Edīte Husare "Puslopys"
Šīs epizodes viešņas uzskata, ka latgaliskajam nevajag būt ar īpašu pieteikšanu, latgaliskajam jābūt pašsaprotamam un dabīgam. Arī podkāstos. Par to, ko varam klausīties latgaliski, runāšu ar Renāti Lazdiņu un Edīti Husari, kuras kopā veido latgaliešu rakstniecībai veltītu podkāstu "Puslopys". Bet pirms tam Andrejs Siliņš pastāstīs, kas interesants noticis podkāstu pasaulē.
1/18/2022 • 48 minutes, 16 seconds
#34 Ausma Cīrulniece un Zane Skujiņa "Latvijas dēkaiņi"
Priecājos Tevi, kas klausies, satikt šeit, Raidnīcā! Bez Tevis nebūtu Raidnīcas un arī daudzu citu raidierakstu. Jūsu uzmanība ir raidierakstu asinsrite un dzinulis attīstīties tālāk. Jaunajā gadā mēģinām ko jaunu, tāpēc Raidnīcā ir tapusi podkāstu aktualitāšu sadaļa. Dāmas un kungi, man ir tas gods šajā epizodē pieteikt jauno sadaļu. Epizodes turpinājumā saruna ar Ausmu Cīrulnieci un Zani Skujiņu. Viņas abas veido Radio NABA raidījumu "Latvijas dēkaiņi", ko labi klausās ne vien ēterā, bet arī raidieraksta veidā.
1/11/2022 • 44 minutes, 11 seconds
#33 Arturs Mednis "Jā, bet nē"
Arturu Medni, kuru tautā dēvē par jauno mediju guru, esmu aicinājusi uz sarunu kā Latvijas podkāstu veterānu. Divtūkstošo gadu sākumā viņš ir veidojis vienu no pirmajiem podkāstiem Latvijā. Savukārt 2021. gadā kopā ar sievu Ilzi Medni radīja podkāstu "Jā, bet nē". Tajā abi diskutē un pat strīdas par būtiskiem jautājumiem, un mēģina paskatīties uz tiem no dažādām pusēm. Ar Arturu runājām gan par Latvijas podkāstu vēsturi, gan prognozējām podkāstu nākotni.
Tāpat dzirdēsi 2021. gada podkāstu notikumu TOP3. Raidnīcai savus topus atsūtīja Aiga Veckalne no podkāsta "Pieturzīmes", Dāvis Freibergs no podkāsta "Bize vaļā" un Andrejs Siliņš no Latvijas Radio. Paldies jums par to!
1/4/2022 • 48 minutes, 3 seconds
#32 Diāna Ņikitina "Bizness ir radošs"
Šajā epizodē esmu aicinājusi Diānu Ņikitinu - kopstrādes telpu - gan klātienes, gan neklātienes - rīkotāju, atbalstītāju, popularizētāju. Pašlaik Diānas darbs ir redzēt zīmolus - konsultē zīmolu stratēģijā, dod satura veidošanas padomus, zināšanas kā "Instagram" izmantot savā labā. Diānas podkāsts, kas iesākumā bija ar nosaukumu "Mamma strādā", nu ir pārtapis par "Bizness ir radošs". Tajā Diāna ar visiem kopīgi dalās pieredzē, kā izveidot online kursu vai atrast savu aicinājumu. Diāna raidierakstu veido pēc saviem noteikumiem, un tas ir tik pat radošs, cik tā nosaukums.
Diāna Ņikitina piemin:
Cilvēkjauda
Ģimenes studija
Podkāsts "Bizness ir radošs" sameklējams te: nikitina.lv
Šī ir "Raidnīcas" pēdējā epizode 2021. gadā. Atgriezīsimies jau 2022. gada pirmajā otrdienā!
Tikmēr nospied "sekot" šim podkāstam, lai nepalaistu garām nākamo epizodi, un, ja Tev patīk "Raidnīca", droši iesaki to arī citiem!
12/14/2021 • 41 minutes, 10 seconds
#31 Kristīne Balode "Seksuāli inteliģents"
Vai Tev ir kāds vai kāda, ar kuru ikdienā apspriest seksu? Par to, kas šobrīd pašam ir aktuāls? Uzzināt, kā ar to klājas citiem? Smelties pieredzi un iedvesmu. Priecājos par visiem, kuriem tā ir. Bet tiem, kam nav šādu sarunas biedru, to nereti aizstāj podkāstu klausīšanās. Latviešu valodā par seksu runā nu jau vairāki raidieraksti - “Par baudām”, Lielās sekspektācijas”, “K punkts” un arī “Seksuāli inteliģents”. Sarunā ar raidieraksta 'Seksuāli inteliģents" veidotāju Kristīni Balodi, kura konsultē par seksualitāti un partnerattiecībām, skaidroju, kāpēc tik daudz raidierakstu latviešu valodā pievērsušies seksa tematam.
12/7/2021 • 47 minutes, 15 seconds
#30 Inga Gaile, Ilmārs Šlāpins "Obligātā literatūra"
"Obligātā literatūra" ir Latvijas PEN podkāsts, kas saviem klausītājiem piedāvā drosmīgu literatūru un sarunas par būtiskām tēmām. Raidierakstu veido rakstniece un dzejniece Inga Gaile, kā arī filozofs un dzejnieks Ilmārs Šlāpins. Rakstnieki daudzās pasaules valstīs joprojām tiek ierobežoti, vajāti, represēti, sēdināti cietumos un nogalināti, viņu rakstītais tiek aizliegts, cenzēts vai noklusēts. Latvijas PEN podkāsts "Obligātā literatūra" vēlas dot vārdu šo rakstnieku darbiem, literatūrai, kas tiešā vai netiešā veidā spēj izaicināt un runāt par to. Vai literatūra var būt obligāta? Latvijas PEN domā, ka jā. It sevišķi tad, ja kāds to mēģina aizliegt. Par vārda brīvību mākslā un raidierakstos bija arī mūsu saruna.
Podkāsts "Obligātā literatūra" klausāms šeit: satori.lv/event/podkasts-obligata-literatura
Inga un Ilmārs pieminēja:
Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru
Mazā lasītava
The Guilty Feminist
11/30/2021 • 47 minutes, 31 seconds
#29 Agate Ambulte "Atkodē IT"
Liepājā šovasar tapis digitālo prasmju podkāsts "Atkodē IT". Divas reizes mēnesī raidieraksts mēģina lauzt mūsu stereotipus par IT nozares profesijām un viņu ikdienu. Stāsta arī par karjeras iespējām un darba situāciju Liepājā un Latvijā. Raidierakstu vada Agate Ambulte – programmētāja ar astoņu gadu pieredzi, pašlaik Liepājas Digitālo inovāciju parka vadītāja. Digitālo inovāciju parku Agate raksturo kā vietu izaugsmei un savstarpējai sadarbībai Liepājā - IT entuziastiem, profesionāļiem, uzņēmumiem. Raidieraksts “Atkodē IT” ir tapis Digitālo inovāciju parka paspārnē.
11/23/2021 • 46 minutes, 35 seconds
#28 Džo Horgans, Otto Tabuns "Latvia Weekly"
Amerikānis Džo Horgans ir angļu valodas skolotājs Jelgavas Spīdolas ģimnāzijā, skolēniem māca arī medijpratību un to, kā veidot podkāstus. Otto Tabuns ir studējis diplomātiju, specializējoties starptautiskajā drošībā. Un viņi abi kopā ik nedēļu ieraksta raidierakstu angļu valodā "Latvia Weekly". Paši to dēvē par neatkarīgu gidu Latvijas notikumos ārzemniekiem, kuri šeit dzīvo, vai interesentiem ārpus mūsu valsts robežām. Raidierakstā Džo un Otto diskutē par, viņuprāt, svarīgākajiem nedēļas notikumiem, dod ieskatu vēsturē un kultūrā, skaidro kontekstu. Un lepni uzsver, ka viņu podkāsts top Jelgavā, un viņu redzējums atšķiras no rīdziniekiem.
11/16/2021 • 52 minutes, 18 seconds
#27 Linda Dombrovska "Šauj garām!"
Šajā epizodē viesos podkāsts medniekiem, kurā par dažādām medību aktualitātēm diskutē Linda Dombrovska un Oskars Treilihs, kā arī viņu viesi. Linda Dombrovska ir žurnāla "Medības" galvenā redaktore, kaislīga medniece un dāmu mednieču kluba dibinātāja. Oskars Treilihs - žurnāla "Medības" žurnālists, arī šautuves īpašnieks un šaušanas instruktors. Uz sarunu podkāstu "Šauj garām" aicināju, jo bieži vien, runājot ar podkāstu veidotājiem, tiek uzsvērts - jo raidieraksts ir specifiskāks, jo labāk. Man šķita, ka medību podkāsts tam labi atbilst un tad nu vēlējos noskaidrot, vai tiešām tā ir!
11/9/2021 • 38 minutes, 57 seconds
#26 Anna Marta Burve "Mūziķis pie mikrofona"
Šonedēļ ir Latvijas Radio dzimšanas diena. Uz šo epizodi vēlējos uzaicināt kādu radio podkāsta veidotāju, lai nosvinētu šos svētkus kopā. Un tā - pie manis virtuālajā raidieraksta studijā ir ieradusies Latvijas Radio 3 - Klasika kolēģe Anna Marta Brurve. Viņa ir mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, papildinot zināšanas gan flautas spēlē pamatskolā, gan asinot prātu mūzikas teorijas nodaļā vidusskolā. Nupat pabeidza studijas Mūzikas akadēmijas muzikoloģijas katedrā. Darbs radio ir mana sūtība, atzīst Marta un priecājās ne tikai par iknedēļas darbu tiešajā ēterā, bet arī pašas izauklēto podkāstu.
Podkāsts "Mūziķis pie mikrofona" tev ērtākajā platformā: ej.uz/MuzikisPieMikrofona
Anna Marta Burve piemin:
Kā ir būt
Atvērtie faili
Šķiltava
Vai viegli būt?
LNSO podcast
Mikrofons
11/2/2021 • 47 minutes, 33 seconds
#25 Rūta Dvinska "Funktieris"
Šīs epizodes varone Rūta Dvinska savu raidierakstu dēvē par vietu, kur var būt daudz patiesāka, nekā citās savās sabiedriskajās izpausmēs. Podkāstā Rūta runā ar tiem cilvēkiem, kas viņu interesē, un par tēmām, kas viņu interesē. Es teiktu, ka "Funktieris" ir ļoti ģimenisks podkāsts. Tā nosaukumu izdomāja Rūtas brālis, raidierakstā var dzirdēt Rūtas sarunu ar mammu, viņas podkāstu, kā radio, klausās astoņdesmitgadīgā vecmāmiņa. Turklāt arī Rūtas vīrs veido podkāstu par sportu.
Podkāsts "Funktieris": linktr.ee/funktieris
Rūtas Dvinskas "Instagram" konts: @rutadvinska
Rūta pieminēja:
FaceOff
Labu nakti - pasakas
Krustpunktā
Šķiltava
Cilvēkjauda
10/26/2021 • 56 minutes, 42 seconds
#24 Juris Garjāns "Kancele"
Juris ir viens no nedaudzajiem podkāstu producentiem Latvijā, veido podkāstus "Pirms darba", "Kancele", "Līdera kompass" "Jautājums no provinces". Ir ierakstījis arī raidierakstu "Podkāstu producenta podkāsts", kurā piecās epizodēs stāsta par savu darbu. Juris veido ne tikai savus podkāstus, bet arī palīdz citiem raidierakstu veidotājiem, lai viņu projekts nonāktu pie klausītājiem. Jura Garjāna mērķis ir kļūt par slavenāko producentu Latvijā, to viņš intervijā saka ar smaidu, bet arī ar apņēmību.
10/14/2021 • 52 minutes, 57 seconds
#23 Kristiāna Grāmatiņa un Rojs Rodžers Linkevičs "Vai viegli būt?"
Sveiki "Raidnīcā", podkāstā par podkāstiem! Paldies, ka klausies, dalies un atbalsti Latvijā radītus raidierakstus! Šodienas epizodes viesi ir divi draugi, un man ļoti patīk šī podkāsta tapšanas stāsts. Pirms pāris gadiem abi uzrakstīja e-pastu pieci.lv, ka gribētu vadīt radio nakts programmu. Atbildi tā arī nesaņēma. Pagāja laiks, un abi ierakstīja pirmās raidieraksta epizodes, kur vienkārši parunājās pie mikrofona. Raidieraksta saturu veido Kristiānas un Roja dzīves pieredze. Un podkāstā runājām, kāpēc viņu dzīves pieredze ir tik interesanta, lai klausītos.
Roja Rodžera Instagram konts: boitoiroi
Kristiānas Grāmatiņas Instagram konts: kristianagramatina
10/12/2021 • 1 hour, 2 minutes, 34 seconds
#22 Deniss Ševeļovs "Tirgziņu tērzes"
Kā panākt, lai manu podkāstu klausītos? Lai mans raidieraksts atrastu tos klausītājus, kuram tas varētu visvairāk interesēt? Lai arī raidierakstu veidotāji deg par savu darbu, agrāk vai vēlāk nākas aizdomāties par šiem jautājumiem. Šajā "Raidnīcas" epizodē mans viesis ir Deniss Ševeļovs, BSMS mārketinga nodaļas direktors. Viņš kopā ar aģentūras vadītāju Intu Bušu veido podkāstu "Tirgziņu tērzes". Raidieraksts varētu būt interesants visiem, kuru darbs saistīts ar mārketingu.
Podkāsts "Tirgziņu tērzes": podcasts.bsms.lv
Deniss pieminēja:
Labrīter!
100 Tonnas kultūras
Meiteņu Tualete
I’mperfekt piektdiena
10/5/2021 • 49 minutes, 46 seconds
Bonuss: Kā nocopēt klausītāju?
Podkāstu industrija pasaulē ir miljardu vērts bizness. Latvijā - strauji augoša, bet aizvien bērnu autiņos esoša mediju kategorija. Vienojoša problēma šīm abām "pasaulēm" ir cīņa par auditoriju - kā milzīgajā konkurencē uzrunāt un noturēt klausītāju. Starptautiskajā podkāstu dienā, 30. septembrī, Latvijas Radio kā lielākais audio raidījumu veidotājs Latvijā radošā sarunā ar podkāstu veidotājiem un klausītājiem meklēs atbildi uz jautājumu - kā nocopēt klausītāju?
Sarunu vada Andrejs Siliņš, Latvijas Radio podkāstu redaktors-attīstītājs.
Pie sarunu galda:
- Dace Krejere, Latvijas Radio oriģinālpodkāsta “Raidnīca” veidotāja un vadītāja, ik nedēļu piedāvā sarunu ar kādu Latvijas podkāstu veidotāju;
- Aiga Veckalne, valodniece un tulkotāja, veido pirmo valodas podkāstu Latvijā “Pieturzīmes”;
- Dāvis Freibergs, neatkarīgais podkāstu producents un vadītājs, tostarp vienam no valstī pazīstamākajiem podkāstiem ”Bize vaļā”;
- Filips Lastovskis, "Delfi" galvenā redaktora p.i., podkāsta "Saturs nav semočkas" vadītājs;
- Uldis Ziediņš, ilggadējs Latvijas Radio 5 - Pieci.lv un podkāstos pieejamās rīta programmas “Pieci Rīti” producents un vadītājs, aktīvs podkāstu klausītājs.
Saruna arī skatāma Latvijas Radio Facebook un YouTube kontos.
9/30/2021 • 1 hour, 46 minutes, 43 seconds
#21 Monta Viļumsone "Ommmsome sarunu telpa"
No sirds priecājos, ka esam satikušies šeit, raidierakstu pasaulē. Ka klausies podkāstus un Tevi interesē podkāsti. Šodien esmu "Raidnīcā" aicinājusi Montu Viļumsoni, podkāsta "Ommmsome" saimnieci. Montas dzīves pieredze, 12 gadus ceļojot, ir ļoti aizraujoša. Aicinu Tevi atrast internetā kādu no intervijām ar Montu un noklausīties par šo dzīves posmu. Nu Monta ir atpakaļ Latvijā un sevi raksturo kā cilvēku-iedvesmotāju. Un to viņa dara arī savos raidierakstos - pirmie bija angļu valodā, tagad arī latviski.
Monta pieminēja podkāstu:
Cilvēkjauda
Podkāsts "Ommmsome": linktree.ee/ommmsome.
Montas Viļumsones Instagram konts: instagram.com/ommmsome
9/28/2021 • 59 minutes, 29 seconds
#20 Annija Dārta Griguča "Eitanāzija"
Sveiki, podkāstu draugi "Raidnīcā"! Paldies, ka klausies, dalies pārdomās un iesaki arī citiem klausīties ne tikai "Raidnīcu", bet arī citus raidierakstus! "Raidnīcā" viesos Annija no podkāsta "Eitanāzija". Annija Dārta Griguča ir no Ventspils, pašlaik dzīvo Edinburgā un kopā ar draugiem Robertu un Mārtiņu veido podkāstu. Viņi paši sevi dēvē par mazo deģenerātu interešu pulciņu. Viņiem kopā ir jautri, un savā jautrībā viņi dalās ar "Eitanāzijas" klausītājiem.
Podkāsts "Eitanāzija": patreon.com/eitanazija
"Eitanāzijas" Instagram konts: instagram.com/eitanazija
9/21/2021 • 57 minutes, 43 seconds
#19 Pauls Raudseps "Šķiltava"
Latvijas Radio podkāstā par podkāstiem "Raidnīca" turpinu iepazīt Latvijā tapušus raidierakstus. Un arī iepazīties ar raidierakstu veidotājiem. Citreiz viņus pazīstu tikai raidierakstu formātā, un šīs sarunas man ir iespēja satikties vaigā. Bet ir arī raidierakstu veidotāji, kurus līdz šim esmu iepazinusi kādā citā dzīves kontekstā. Un tāds ir arī mans šīs epizodes viesis, raidieraksta "Šķiltava" veidotājs un vadītājs Pauls Raudseps.
Pauls pieminēja: Atvērtie faili
Podkāsts "Šķiltava": https://ir.lv/tag/podkasts/
Ir.lv Twitter profils: @irLV
Ir.lv Facebook lapa: @wwwIRlv
Ir.lv Instagram konts: @zurnalsir
9/14/2021 • 44 minutes, 50 seconds
#18 Elīna Baltskara "Kā ir būt"
Sveiciens jaunajā "Raidnīcas" sezonā! Man prieks "Raidnīcas" jauno sezonu atklāt ar sarunu Latvijas Radio mājā, kurā esmu strādājusi vairāk nekā 20 gadu. Otrās sezonas pirmā raidījuma viešņa ir Elīna Baltskara, Latvijas Radio 5 - pieci.lv satura redaktore un raidieraksta "Kā ir būt" veidotāja. Mums ar Elīnu darba gaitas radio gaiteņos nav mijušās, tāpēc sarunu sākām ar to, kā ir būt radio?
Podkāsts "Kā ir būt" klausāms visās populārākajās straumēšanas platformās: Kā ir būt
Elīnas Baltskaras Instagram konts @ebaltskara.
9/7/2021 • 54 minutes
"Raidnīca": sarunas ar podkāstu veidotājiem par podkāstu veidošanu
"Raidnīca" ir sarunu podkāsts par podkāstiem. Sarunās atklājam, kāpēc taisām podkāstus, izdarām minējumus, kāpēc mūsu raidierakstus kāds klausās. Podkāstā "Raidnīca" katru otrdienu Dace Krejere sarunājas ar Latvijas podkāstu veidotājiem. Seko šim podkāstam, lai nepalaistu garām jaunākās epizodes!
8/31/2021 • 1 minute, 19 seconds
Bonuss: Aiga Veckalne (Pieturzīmes) intervē Raidnīcas vadītāju Daci Krejeri
Pašlaik "Raidnīca" ir vasaras brīvdienās, uzkrājam spēkus un radošas idejas otrajai sezonai. Ir daudz jaunu ideju, kurus viesus aicināt uz podkāstu, lai runātu par raidierakstiem. Ir idejas, ko jaunu varētu uzsākt jaunajā sezonā. Un par to visu runājām ar Aigu Veckalni, viņas veidotajā raidierakstā "Pieturzīmes". Aiga aicināja mani uz sarunu un man šķita, ka tā varētu būt interesanta arī Tev. Klausāmies un tiekamies septembrī!
7/20/2021 • 58 minutes, 8 seconds
#17 Gatis Maliks, Rasa Bugavičute Pēce "Liepājas teātra pīpētavas sarunas"
"Raidnīcā" šīs sezonas noslēguma epizode! Domājot, kā varētu noslēgt "Raidnīcas" pirmo sezonu, sapratu, ka vislabākā vieta, kur to izdarīt, ir teātris. Manuprāt, teātra cilvēki lieliski zina, gan kā sākt, gan kā noslēgt sezonu. Un tā šajā epizodē viesojos Liepājā - vecākajā joprojām pastāvošajā latviešu profesionālajā teātrī. Tātad liela pieredze, ja skaita nospēlētās sezonas! Un kur vēl vairāk var uzzināt, kāda bija sezona, ja ne pīpētavā! Dāmas un kungi, Liepājas teātra pīpētavas sarunas!
Liepājas teātra Instagram konts: @liepajasteatris
Liepājas teātra Facebook lapa: @liepajasteatris
Liepājas teātra Twitter konts: @Liepajasteatris
Liepājas teātra YouTube kanāls: @LiepajasTeaatris
Gatis un Rasa pieminēja:
Eitanāzija
Piedzīvot lappuses
Pāļa sarunas
6/29/2021 • 52 minutes, 40 seconds
#16 Artūrs Jenots “Sarunas par mīlestību”, “Karsts Karsts”
Artūrs Jenots hip-hop pasaulē pazīstams ar skatuves vārdu Ipstens Kūns. Viņš arī blogeris, improvizators, youtube'ris, dzejnieks. Veidojis mūzikas videoklipus, īsfilmas un dokumentālās filmas. Raidierakstu "Sarunas par mīlestību" un "Karsts Karsts" satura veidotājs. "Raidnīcā" aicināju Artūru uz sarunu, jo pašlaik abiem podkāstiem iestājusies pauze. Man šķita interesanti uzzināt, kā tas ir paņemt pauzi - ir atvieglojums vai varbūt vainas sajūta pret klausītāju?
Artūra Jenota Instagram konts: @artursjenots
Artūra Jenota Facebook lapa: @artursjenots
Podkāsta "Sarunas par mīlestību" Instagram konts: @sarunasparmilestibu
Podkāsta "Sarunas par mīlestību" Facebook lapa: @sarunasparmilestibu
Podkāsta "Karsts Karsts" Instagram konts: @karstskarsts
Podkāsta "Karsts Karsts" Facebook lapa: @karstskarsts
Sarunā pieminētais podkāsts:
Dž.Spot
6/22/2021 • 55 minutes, 11 seconds
#15 Aija Bremšmite "Piedzīvot"
Šoreiz ciemos podkāstā par raidierakstiem "Raidnīca" ir Aija Bremšmite, kura veido podkāstu "Piedzīvot". Tas ir raidieraksts par grāmatām, bet ir arī epizodes par skolu. Par piedzīvoto un pārdzīvoto grāmatu lappusēs un skolā. Pedagoģijas epizodes gan pašlaik parādās retu reizi, jo Aija vairāk pievērsusies ”Piedzīvot lappuses” epizodēm, kur var klausīties sarunas par grāmatām un lasīšanu, kā arī ikmēneša grāmatu apskatus. Tajos Aija ar sarunas biedrenēm Sandru un Zani dalās mēneša grāmatu piedzīvojumos. Aija saviem viesiem bieži jautā, kā viņi atrod laiku lasīt. Man savukārt interesēja uzzināt, kā pati Aija atrod laiku ne tikai lasīt, bet pēc tam vēl uztaisīt podkāstu?
Podkāsts "Piedzīvot": linktr.ee/Piedzivot
Aijas Bremšmites Instagram konts: @piedzivot
Citi Aijas pieminētie podkāsti:
Bronhīts
Cienījamie Lasītāji
Mazā lasītava
Pieturzīmes
6/15/2021 • 56 minutes, 36 seconds
#14 Kristaps Andrejsons, "The Eastern Border"
Kad sāku interesēties vairāk par Latvijā tapušiem podkāstiem, tad dzirdēju stāstu par čali, kurš uztaisīja podkāstu angļu valodā un stāsta, kāda bija dzīve Padomju Savienība. Viņu klausoties tūkstoši un ar podkāstu viņš pelnot lielu naudu. Man likās interesanti, bet domāju, ka tā ir tikai leģenda. Gāja laiks un izrādījās, ka patiešām ir tāds podkāsts "The Eastern Border" un to veido Kristaps Andrejsons. Šoreiz "Raidnīcā" par Kristapa podkāsta tapšanu, kā viņam izdevās kļūt pazīstamam visā pasaulē un daudz noderīgu padomu raidierakstu veidotājiem.
Podkāsta "The Eastern Border" Facebook lapa: @TheEasternBorder
Podkāsta "The Eastern Border" Twitter konts: @Eastern_Border
Latvijas podkāsti, ko Kristaps pieminēja:
Svarīgas detaļas
Latvia Weekly
6/8/2021 • 1 hour, 3 minutes, 25 seconds
#13 Laura Dennler "Cilvēkjauda"
Laura Dennler ir podkāsta "Cilvēkjauda" prāts un dvēsele. Lauras un viņas vīra Mišela lolojums ir "Uguns skola", kurā viņi abi cilvēkiem māca dažas praktiskas prasmes, kas palīdz dzīvot labāk. Lauru uz sarunu aicināju, lai uzzinātu ne tikai kā uztaisīt klausītāko podkāstu latviešu valodā. Mani interesēja, kā vērtīgos un noderīgos padomus, ko dzirdam podkāstā, pēc tam varētu arī reāli īstenot savā dzīvē.
Podkāsts "Cilvēkjauda": podcast.cilvekjauda.lv
Laura Dennler Instagram konts: @laura_dennler
6/1/2021 • 55 minutes, 8 seconds
#12 Rihards Zeilis "Sauna"
Pēc izglītības - jurists, pēc profesijas - mārketinga speciālists, sirdī - sporta fans un satura radītājs. No paša veidotiem podkāstiem par NBA basketbolu, esmu aizrunājies līdz Pieci.lv ēteram. Tā Rihards Zeilis raksturo sevi, piesakot savu radio raidījumu par sportu Latvijā un pasaulē. Savu sporta podkāstu “Sauna” viņš veido jau 3 gadus un uzsākot šo projektu, viņa mērķis bija izkost podkāsta formātu līdz kaulam. Podkāstā atradīsit ne tikai aktuālo informāciju NBA spēlēm, bet viedokļus par visu, kas apvijas ap šo lielo sporta notikumu. Savukārt mūsu saruna bija par sportu un podkāstiem - kāda ir to vieta plašajā mediju piedāvājumā sporta faniem.
Podkāsts "Sauna": https://open.spotify.com/show/5oYxNf1v1is2W0bWMQAbf2?si=NqZexns1T5i1piCpTRHgew
Podkāsta "Sauna" Facebook lapa: @saunathepodcast
Riharda Zeiļa Instagram konts: rzeilis
Rihards piemin:
Radio rings
Bize vaļā
Little Bits
5/25/2021 • 1 hour, 38 seconds
#11 Ginta Šepa "Karjeras arhitekti"
Karjeras arhitekti ir raidieraksts, kurā viesi dalās par savā karjeras ceļā piedzīvoto - sasniegtajām virsotnēm un piedzīvotajiem zaudējumiem. Podkāsta veidotāja Ginta Šepa ir karjeras un līderības koučs, ikdienā strādā apdrošināšanas uzņēmuma personālvadībā, bet viņu aizrauj dizaina domāšana karjeras attīstībā. Kad Gintu uzrunāju sarunai podkāstā par podkāstiem, viņa atbildēja, ka viņas lauciņš ir karjera, bet par raidierakstiem viņa nav eksperte, par tiem daudz kas vēl esot jāmācās. Intervijā ar Gintu mēģināju saprast, vai un kā dizaina domāšanu var izmantot podkāstu veidošanā.
Podkāsts "Karjeras arhitekti": linktr.ee/Karjerasarhitekti
Podkāsta "Karjeras arhitekti" Facebook lapa: @karjerasarhitekti
Podkāsta "Karjeras arhitekti" Instagram konts: @karjerasarhitekti
Gintas pieminētie podkāsti:
Muša
HR PODCAST
5/18/2021 • 47 minutes, 46 seconds
#10 Juris Baltačs "Svarīgās detaļas"
Podkāstā "Svarīgās detaļas" vari klausīties intervijas ar cilvēkiem par viņu ieskatiem, ko guvuši darbā un dzīvē. Podkāsta autors Juris Baltačs "Svarīgās detaļas" raksturo kā lietderīgu, interesantu un izklaidējošu raidierakstu. To Juris sāka ierakstīt pirms pieciem gadiem, garlaicības mākts, bet tagad tas ir viņa hobijs un, kā pats atzīst, raidierakstu veidošana kļuvusi par viņa terapiju. Juris Baltačs ir pazīstams arī kā projekta SkeptiCafe dalībnieks. Brīvajā laikā nodarbojās ar cīņas sporta veidu Jiu–Jitsu, meditē, klausās podkāstus un stiprina savu emocionālo inteliģenci. Kā viņš to dara, Juris stāsta savā podkāstā un arī mūsu sarunā.
Podkāsts "Svarīgās detaļas": svarigasdetalas.lv
Podkāsta Facebook lapa: @SvarigasDetalas
Juris sarunā piemin podkāstu The Eastern Border.
5/11/2021 • 51 minutes, 22 seconds
#9 Dāvis Freibergs "Bize vaļā"
Dāvis Freibergs ir satura mārketinga profesionālis. Pieredzi ieguvis dažādas mediju un reklāmas aģentūrās. Pašlaik Dāvis nodarbojas ar podkāstu veidošanu un producēšanu. Pazīstamākie Dāvja raidieraksti - "paga ko", "CTRL+S" un, protams, "Bize Vaļā". Pašlaik podkāsti ir ne tikai Dāvja brīvā laika aizraušanās, bet arī maizes darbs un viņš vēlas audzēt podkāstu popularitāti Latvijā. “Bize Vaļā” ir viens no populārākajiem raidierakstiem, kur necenzētā valodā Edgars Bāliņš, Kārlis Liepiņš un Dāvis Freibergs runā par aktuālo savās un citu cilvēku dzīvēs. Bet vai augošā popularitāte “Bize Vaļā” nedraud ar pašcenzūru? Par to klausies sarunā ar Dāvi!
Podkāsts "Bize Vaļā": Bize Vaļā
Podkāsta "Bize Vaļā" Facebook grupa: Bize Vaļā 2.0
Dāvis Freibergs pieminēja šādus podkāstus:
Atvērtie faili
Krustpunktā
Muša
The Secret History of the Future
5/4/2021 • 49 minutes, 35 seconds
#8 Vineta Bērziņa "Pirms darba"
Vineta Bērziņa ir karjeras koučs un podkāsta "Pirms darba" veidotāja. Raidierakstu Vineta Bērziņa veido kopā ar producentu Juri Garjānu. Vineta raidierakstā cilvēcīgi un saprotami runā par darba meklēšanu un atrašanu. Un sola, ka podkāsts var palīdzēt atrast darbu. Kā gūt pārliecību par sevi darba intervijā, kā rakstīt CV, kā izmantot LinkedIn darba meklēšanā - tie ir tikai daži no praktiskajiem padomiem, ko atradīsi "Pirms darba". Tāpat podkāstā var klausīties dažādus darba meklētāju pieredzes stāstus. Mūsu sarunā arī runājam par sociālo tīklu izmantošanu, podkāsta reklamēšanu, vai citi podkāsti ir mūsu konkurenti vai sabiedrotie un par Facebook grupu "Podkāstu kultūra Latvijā".
Podkāsta "Pirms darba" Facebook lapa: @podkasts.pirmsdarba
Podkāsta "Pirms darba" Instagram lapa: @pirmsdarba
Vineta klausās arī šādus podkāstus:
Pieturzīmes
Cilvēkjauda
Raidnīca
"Kino Kults" — fanojam par filmām kopā! Gaidītāko filmu pirmizrādes, iemīļotā klasika uz lielā ekrāna, viktorīnas, podkāsts — viss par un ap kino. Tā "Kino kulta" blogeru trijotne par savu darbošanos vēsta soctīklos. Tikko "Kino kults" veidotais podkāsts nosvinēja pirmo gadadienu un ik nedēļu kino fani raidierakstā var uzzināt jaunumus, vērtējumus, filmu tapšanas aizkulises, atšķirīgus viedokļus par kino procesiem. Arī Sergeja Timoņina intervijas ar Latvijas kino cilvēkiem, kuri pašlaik strādā starptautiskajā kino industrijā. "Raidnīcā" runājām, kas vizuālās mākslas cienītājus pamudināja veidot audio projektu un kādas iespējas podkāsts paver blogeriem, kuri raksta par kino.
Informācija par "Kino kultu": https://linktr.ee/kinokults
"Kino kults" Instagram konts: @kinokults
"Kino kults" Facebook konts: @kinokults
Citi podkāsti, ko "Kino kults" pieminēja:
Piejūras klimats
Mans draugs - kino cilvēks
4/20/2021 • 54 minutes, 41 seconds
#6 Marta Herca "Starp mums, meitenēm, runājot" un "Muša"
Marta Herca ir podkāstu "Starp mums, meitenēm, runājot" un "Muša" līdzautore, kas darbojas aizkadrā, bet ir neatņemama šo projektu daļa. Raidieraksta “Starp mums, meitenēm, runājot” sarunas ir par feminismu un - ko šodien nozīmē būt sievietei. Podkāsts ar savu kopienu un atbalstītājiem. Savukārt ”Muša” podkāstu platformā ir vieta, kur ikviens var izstāstīt savu stāstu, dziļāko noslēpumu, savukārt klausītāji ir kā mušas uz sienas, kas tos var noklausīties un palikt nemanāmi. Abus podkāstus radošā komanda ieraksta ar publiku, tādējādi radot arī neklātienes klausītājiem īpašu atmosfēru. Marta Herca augstskolā studentiem pasniedz modernās komunikācijas tehnoloģijas. Un dara daudzas citas lietas. Ar Martu runājām par stāstniecību un to, kā iegūt savu balsi, veidojot raidierakstus.
Podkāsta "Muša" Instagram konts: @podkasts.musa
Podkāsta "Muša" Facebook lapa: @musapodkasts
Podkāsta "Starp mums, meitenēm, runājot" Facebook lapa: @dzemmaspodkasts
4/16/2021 • 47 minutes, 25 seconds
#5 Luīze Ratniece "Runāt ar Gintu"
Raidierakstu “Runāt ar Gintu” veido māte un meita. Ginta Ratniece ir psiholoģe un psihoterapijas speciāliste. Luīze Ratniece ir socioloģe un pašlaik dzīvo Barselonā. 2020. gada aprīlī Luīze mammai dzimšanas dienā uzdāvināja podkāstu, kas, pateicoties Gintas zināšanām un harizmai, ir klausītāju pamanīts. Raidierakstā sarunas veidā Ginta dalās pieredzē gan par praktiskām tēmām - izdegšana, perfekcionisms, pašapziņa, vidusmūža krīze, gan par Junga analīzes pamatbalstiem, gan tādām noslēpumainām lietām kā sapņi, simboli, pasakas. Daļa sarunu ir brīvpieejā, bet lielākā daļa ir pieejamas par maksu. Uz sarunu aicināju Luīzi Ratnieci, kura raidierakstā ir Gintas sarunu biedrene un tiek galā ar visiem tehniskajiem darbiem. Runājām gan podkāsta tapšanu, gan to, vai Latvijā ar podkāstu veidošanu var nopelnīt.
Podkāsts "Runāt ar Gintu" klausāms: https://gintaruna.substack.com
Podkāsta brīvpieejas epizodes klausāmas Spotify un Apple Podcasts
Luīzes Ratnieces "Instagram" konts: @gintaruna
4/13/2021 • 47 minutes, 48 seconds
#4 Krišs Kupruks "Radiokaste"
"Radiokaste" ir Kriša blogs, ko viņš sāka rakstīt jau skolas laikā. Pēc kāda laika viņš sāka veidot arī audio ierakstus tolaik vēl tik maz zināmajā podkāsta formāta. Tas bija viens no pirmajiem podkāstiem latviešu valodā. Pašlaik Krišs strādā LMT ar digitālajiem projektiem, veido un vada arī LMT darbiniekiem domātu raidierakstu "LMT Podkāsts", kas plašākai publikai nav pieejams. Ar Krišu runājām par to, kā podkāsts pēdējo 10 gadu laikā Latvijā ir attīstījies un kāpēc uzņēmumi ir sākuši veidot podkāstus saviem darbiniekiem.
Kriša Kupruka Twitter konts: @radiokaste
Kriša Kupruka Instagram konts: @radiokaste
Kriša Kupruka ieteiktais podkāsts: Atvērtie faili
4/9/2021 • 34 minutes, 18 seconds
#3 Justīne Savitska "Tēta projekts"
Justīne ir Latvijas Radio multimediju satura producente. "Slepkava brīvsolī", "Statistiskie tautieši" - tie ir tikai daži projekti, kuros līdzdarbojās Justīne un kas ir pieejami arī podkāstos. Tomēr īpaši vēlos izcelt Justīnes "Tēta projektu", kurā viņa dokumentēja sava tēta atgriešanos Latvijā pēc vairāk nekā 15 darba gadiem Īrijā. Skaidrs, emocionāls un patiess vienas ģimenes stāsts, kas guva lielu Latvijas Radio klausītāju atsaucību. "Tēta projekts" arī ieguva Latvijas Žurnālistu asociācijas Izcilības balvu. Pēdējais podkāsts, kur Justīne līdzdarbojās, ir "Vai tas ir normāli?" Ar Justīni Savitsku raidierakstā runājām, kā patiesi izstāstīt stāstu un ar ko radio raidījums atšķiras no podkāsta.
Klausies podkāstu "Tēta projekts": https://ej.uz/TetaProjekts-podkasts
Vairāk par projektu: https://www.lsm.lv/teta-projekts
Klausies podkāstu "Vai tas ir normāli?": https://ej.uz/VaiTasIrNormali
4/6/2021 • 45 minutes, 16 seconds
#2 Aiga Veckalne "Pieturzīmes"
Aigas Veckalnes raidieraksts “Pieturzīmes” ir pirmais valodas podkāsts Latvijā. Sarunas par latvisko, bet ne tikai. Arī par čehu, romu, latgaliešu valodām. Aigai Veckalnei valoda ir aizraušanās, darbs un hobijs. Ikdienā viņa strādā Ventspils Augstskolā, bet brīvajā laikā veido valodas podkāstu “Pieturzīmes”. Aiga ir kaislīga raidierakstu fane, daudz pētījusi un mācījusies podkāstu veidošanu. Mūsu saruna bija gan par to, kā tapa “Pieturzīmes”, gan par podkāsta latviskojumu “raidieraksts”, gan par latviešu valodu podkāstos.
Podkāsta "Pieturzīmes" Instagram konts: @pieturzimes
Podkāsts "Pieturzīmes": linktr.ee/pieturzimes
Aigas Veckalnes klausītie podkāsti:
Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru
Bron-Hīts
Radio mazā lasītava
Kultūras rondo
Zināmais nezināmajā
4/2/2021 • 44 minutes, 31 seconds
#1 Laura Grēviņa “Pa kluso”
Laura Grēviņas raidieraksts ir “Pa kluso”. Tas ir sarunu podkāsts ar cilvēkiem, kuriem ir, ko teikt. Gan sabiedrībā populāri, gan maz pazīstami. Sarunas par svarīgo - dzīvi, ģimeni, darbu un daudz ko citu. Ar Lauru runāju gan par raidieraksta tapšanu, kā to padarīt cilvēkiem zināmu, kāpēc audio raidierakstam ir jābūt YouTube, par sadarbības podkāstiem un kā sevi reklamēt soctīklos.
Podkāsts "Pa kluso": linktr.ee/pakluso
Lauras Grēviņas Instagram konts: @lauragrevina