Winamp Logo
Między Biegunami Cover
Między Biegunami Profile

Między Biegunami

Polish, News, 1 season, 90 episodes, 2 days, 11 hours, 10 minutes
About
Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.
Episode Artwork

Między stabilnością a marzeniami - zmiany, które otwierają nowe drzwi - Jacek Kisiała

Bywają momenty w życiu, kiedy zastanawiamy się, czy nie nadszedł właściwy czas na zmiany. Nierzadko odkładamy decyzję, zwłaszcza gdy praca zawodowa dostarcza nam satysfakcji. Tak było także w przypadku Jacka Kisiały, który, mimo że podczas swojej kariery zawodowej nie narzekał na brak wyjazdów i dalekich podróży, zwłaszcza na Daleki Wschód, zdecydował się na pewne zmiany, które otworzyły przed nim nowe możliwości i aktywności.
1/29/202438 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Wyprawa do Maroka rowerem - Janek Skulicz

Po wyprawie do Azji i Ameryki Południowej wydawało się, że 2023 będzie spokojniejszy. Jednak długo na miejscu nie wytrzymał. Jak Skulicz wrócił z kolejnej wyprawy rowerowej. Krakowianin tym razem podróżował po Maroku.
1/22/202434 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Podsumowanie 2023 roku

W Między Biegunami to był czas na małe podsumowanie 2023 roku! Co działo się u nas w mijającym roku, gdzie bywaliśmy, o ponad 50 radiowych spotkaniach z naszymi Gośćmi. <p>Przypomnimy też 4 fragmenty naszych audycji - pojawili się Madzia i Kamil Szyjkowie, czyli Podróżnicy po godzinach z opowieścią o Maderze, Magda Jończyk  przypomniała, jak wygląda życie Szerpów u podnóża najwyższych gór świata, Aleksandra Mirosław opowiadała o swojej sportowej podróży oraz Wojciech Ganczarek, dawniej Fizyk w podróży wspominał swoją dziesięcioletnią wyprawę rowerową.  </p>
12/31/202352 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Broad Peak i K2 w 9 dni - Piotr Krzyżowski

Himalaista, ratownik GOPR, prawnik. W wyjątkowy sposób zarządza swoim czasem, bo jako mąż i ojciec oraz pracownik wymiaru sprawiedliwości, znajduje przestrzeń, aby w stylu sportowym wspinać się na najwyższe szczyty Ziemi. W ciągu zaledwie 3 lat stanął na pięciu ośmiotysięcznikach, Gaszerbrum II, K2, Broad Peak, Nanga Parbat i Gaszerbrum I. <p>W tym roku zakończył projekt Korona Karakorum, czyli zdobycia czterech ośmiotysięczników położonych w paśmie Karakorum, dodatkowo stanął na Nanga Parbat, szczycie położonym w Himalajach pakistańskich. Naszym gościem był Piotr Krzyżowski.</p>
12/28/202329 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Góry w obiektywie Karola Nienartowicza

Wychował się u podnóży Śnieżki, ale Jego miłość do gór, a następnie fotografowania ich, kształtowała się u Karola Nienartowicza stosunkowo powoli. W tym roku mija 20 lat, odkąd zaczął na poważnie fotografować różne góry na całym świecie, czego podsumowaniem jest wydany przez Karola album fotograficzny o znamiennym tytule "Góry".
12/18/202335 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Góry w obiektywie Karola Nienartowicza

Wychował się u podnóży Śnieżki, ale Jego miłość do gór, a następnie fotografowania ich, kształtowała się u Karola Nienartowicza stosunkowo powoli. W tym roku mija 20 lat, odkąd zaczął na poważnie fotografować różne góry na całym świecie, czego podsumowaniem jest wydany przez Karola album fotograficzny o znamiennym tytule "Góry".
12/18/202335 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Z miłości do Islandii i... wulkanów - Wojtek Grabowski

Prowadzi bloga podróżniczego (RoadTripBusPL), kanał kulinarny (TopGar) na YouTubie i ciągle wraca na Islandię, którą wspólnie z żoną pokochali do tego stopnia, że właśnie tam postanowili wziąć ślub. W programie Między Biegunami zapraszamy na rozmowę z Wojtkiem Grabowskim.
12/12/202341 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jak podróże zmieniły moje życie - Waldek Malina

Dla jednych 40. urodziny to okazja do pewnego podsumowania, dla innych do dobrej imprezy, a dla Waldka Maliny z Sosnowca, był to zdecydowanie moment zwrotny w Jego życiu. Dzisiaj największą pasją Waldka są wyprawy rowerowe i wysokogórskie. W tym podcaście Między Biegunami rozmawiamy min. o tym jak przesiąść się z kanapy i sprzed konsoli do gier na siodełko rowerowe oraz ruszyć na wymagające szlaki górskie.
12/5/202334 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Uciec z Wysp Owczych

To będzie szczególna opowieść. Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić. <p>Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata. Przemierzył większość farerskich szlaków, doświadczając piękna i surowości natury. Jednak w tej podróży najważniejsze były spotkania z ludźmi. O mieszkańcach archipelagu nakręcił dwa filmy dokumentalne. Niezwykle bliskie, jak na cudzoziemca, więzi z Farerami pozwoliły mu poznać prawdziwe motywy owianego złą sławą polowania na grindwale.</p> <p>„Uciec z Wysp Owczych” to także zapis z podróży w czasie – od trudnych początków pierwszych osadników do życia w dobrobycie, rodzącego nadmierny konsumpcjonizm. Dodatkowo Kuba Witek, którego mieliśmy okazję poznać podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przed laty był raperem.</p>
11/29/202339 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Z Pacyfiku do polskich Parków Narodowych

Wojciech Mura wyruszył w rejs przez Pacyfik z Panamy (morze Karaibskie) mając zaledwie 22 lata i posiadając zerowe żeglarskie doświadczenie. Podróż na starym jachcie "Czarny Diament" trwała 15 miesięcy i zakończyła się w Sydney, po drodze Wojtek odwiedził: archipelag San Blas, Wyspy Perłowe, Kostarykę, Wyspę Kokosową, Galapagos, Markizy (Hiva Oa i Nuku Hiva), Atole na Tuamotu (Manihi, Ahe, Rangiroa), Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora-Bora, Królestwo Tonga, Fidżi i pierwszy etap zakończył w Nowej Zelandii. Po półrocznym pobycie w Nowej Zelandii odwiedził następnie Nową Kaledonię i Wyspy Lojalności, kończąc rejs w Brisbane w Australii. Podczas tej podróży wiele się wydarzyło - był nawet zgubiony dzień! <p>Po powrocie do Polski Wojtek stworzył społeczność podróżniczą "Space for Dream", pod której skrzydłami tworzy wiele wydarzeń i projektów (np. Festiwal Ludzie Wody). Będąc jeszcze w tropikach zatęsknił za czterema porami roku. Ma wielką chęć odkrywania Polski, stąd zorganizował jak dotąd 74 wydarzeń w 20 różnych parkach narodowych oraz wiele innych. Wojciech Mura był gościem 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, teraz jest gościem programu Między Biegunami.</p>
11/20/202333 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Utrzymać się na szczycie jest bardzo trudno. Rozmowa z Aleksandrą Mirosław

– Być najlepszym jest trudno, ale utrzymać się i być przez kilka sezonów najlepszym, wydaje mi się, że jest trudniejsze. Jako dziecko nie marzyłam o medalu olimpijskim. -mówi mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław. Teks jest zapisem rozmowy z Aleksandrą Mirosław, która została przeprowadzona podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.
11/14/202337 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.
11/8/202344 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków. <p>.</p>
11/7/202335 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Nieodkryta (?) Francja południowo-zachodnia

Lazurowe wybrzeże, Prowansję czy Dolinę Loary wszyscy znają. Ale gdy spojrzymy na mapę Francji kryje ona w sobie wiele regionów, które wciąż pozostają nieodkryte lub słabo poznane. Tym razem wybieramy się w jej południowo-zachodnią część, która administracyjnie należy do Oksytanii. Naszą bazą stanie się słynne z sanktuarium maryjnego - Lourdes, a przybliży nam te okolice Anna Habiera, pracująca w tym regionie jako przewodniczka turystyczna.
10/31/202332 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Wszystkie krajobrazy świata - Chile

Jest taki kraj w Ameryce Południowej, gdzie można odnaleźć wszystkie krajobrazy świata. Tym krajem jest Chile, które rozciąga się wąskim pasem o długości ok. 4300 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Elżbietą Wichrowską-Janikowską, podróżniczką na emeryturze, która swoje podróże opisuje w książkach. I właśnie o ostatniej z nich, dotyczącej właśnie Chile, które Pani Elżbieta poznawała podczas dwóch podróży - od północy na samo południe.
10/14/202333 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Między Biegunami na Kaszubach

Takie programy lubimy najbardziej. Tym razem wybraliśmy się do Wjherowa gdzie odbył się 11. Festiwal Przygody Wanoga. Wśród tematów, o których opowiadano na scenie Filharmonii Kaszubskiej nie zabrakło wątków Małopolskich. O wyjątkowych trasach rowerowych naszego regionu opowiadał Szymon Nitka. W tym roku pasją do poznawania w Wejherowie zarażali także min. Janek Mela, Piotr Pustelnik, czy twórca internetowy Piotr Jurkowski. Wizyta na północy była także okazją w programie Między Biegunami do rozmowy o Kaszubach.
10/9/202335 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Finlandia - miłość bezwarunkowa Darka Gruszki

W programie Między Biegunami ruszamy na wyrypę rowerową do Finlandii z Darkiem Gruszką. Jak sam mówi nasz Gość - "w Finlandii zakochaliśmy się wszyscy, całą rodziną, od pierwszego tam pobytu", ale On zdecydował się poza wyjazdami rodzinnymi, robić sobie raz do roku męską przygodę rowerową. Naszym gościem w Między Biegunami był Darek Gruszka.
10/3/202349 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Cyfrowy nomadyzm w praktyce - pozdrowienia z Japonii

Praca zdalna, wykonywanie zleceń dla klientów z całego świata czy też praca dla korporacji z rajskiej wyspy lub egzotycznego kraju i do tego możliwość podróżowania po ciekawych miejscach, wpisały się już na stałe w podróżnicze opowieści. Duża część osób, które mogą sobie pozwolić na taką formę pracy w podróży rusza do krajów azjatyckich. W programie Między Biegunami połączyliśmy się tym razem z Japonią, gdzie aktualnie mieszka Katarzyna Lisiecka, którą przepytamy o blaski i cienie takiego życia "na walizkach".
9/13/202328 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Czas na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to nie tylko Szlak Orlich Gniazd z licznymi zamkami, Ojcowski Park Narodowy czy Pustynia Błędowska. Atrakcyjnych miejsc jest zdecydowanie więcej, a od 6 lat ożywają one w sposób szczególny podczas wydarzenia o nazwie Juromania (15-17.09.2023). W programie Między Biegunami gośćmi będą Magdalena Białas - wiceprezeska Klubu Przewodników PTTK w Olkuszu oraz Jacek Sypień - prezes Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn, którzy zaproszą słuchaczy na zbliżające się święto całej Jury, a także opowiadali, jak ich zdaniem w ostatnich latach zmienia się turystyka na pograniczu Małopolski i Śląska.
9/7/202332 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Wyspa szczęśliwa, a może wyspa szczęścia? Madera z Madzią i Kamilem Szyjkami

Mówi się o niej, że jest krainą wiecznej wiosny. Położona gdzieś na środku Oceanu Atlantyckiego portugalska Madera, z przyjemnymi średnimi rocznymi temperaturami powietrza w ok. 22º C, jest dzięki temu celem wizyt turystów przez praktycznie cały rok. Na taką eskapadę zdecydowali się nasi kolejni Goście w programie Między Biegunami - Magdalena i Kamil Szyjkowie.
8/24/202335 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Nie tylko Orla Perć, Rysy i Granaty - tatrzańskie szlaki dla wszystkich z Mają Sindalską

Najpierw najczęściej jest Gubałówka i panorama Tatr Wysokich. Potem osoby zafascynowane wysokimi górami ruszają na Giewont, Kasprowy Wierch, w końcu nadchodzi czas na Orlą Perć, Rysy czy Granaty. Ale nie tylko o tych szczytach i najbardziej znanych tatrzańskich szlakach rozmawialiśmy z przewodniczką tatrzańską - Mają Sindalską.
8/15/202340 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Do Lourdes i w Pireneje prosto z Kraków Airport

Nic tak nie cieszy fanów podróży z Krakowa i Małopolski, jak nowe połączenia lotnicze z podkrakowskich Balic. Jednym z nich jest trwający niespełna dwie godziny bezpośredni lot na lotnisko Tarbes-Lourdes-Pyrénées położone w południowej Francji, w regionie Oksytania. Nie tak dawno udało nam się odwiedzić jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie i porozmawiać tam z ojcem Krzysztofem Zielendą OMI, polskim kapelanem przy sanktuarium w Lourdes.
8/7/202335 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Wielka Wyprawa Maluchów do Monte Carlo w szczytnym celu

35 załóg za kierownicą Maluchów, 4000 kilometrów trasy z Bielska-Białej do Monte Carlo, sławy "kierownicy" wśród uczestników - z Sobiesławem Zasadą i Longinem Bielakiem na czele i przede wszystkim - szczytny wyprawy - zebranie środków finansowych dla dzieci poszkodowanych w wypadkach drogowych. Tak w skrócie przedstawia się Wielka Wyprawa Maluchów, w której udział brał także Gość programu Między Biegunami - Paweł Bielec i o której opowiadał na antenie Radia Kraków.
7/31/202331 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Słowacja, Francja, a może małopolskie zamki? Wakacyjne inspiracje

Czasami też ruszamy w trasę. Tym razem to my postaramy się poddać Państwu kilka propozycji wyjazdowych związanych z miejscami, które ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić. A więc będzie co nieco o Słowacji z bazą w Bachledowej Dolinie, drugim tematem programu będzie Francja i wizyta w Lourdes oraz Pirenejach, a na koniec zaprosimy naszych słuchaczy do małopolskich zamków. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartek Piziak.
7/17/202337 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

WODA. Historia pewnego porwania

Doszło do porwania - w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody. Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Gościem Radia Kraków był Szymon Opryszek.
7/11/202333 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Nie tylko Wielka Pardubicka - z wizytą w kraju pardubickim - Zbigniew Czendlik

Czechy to nie tylko Praga, Brno czy Karlove Vary. We wschodniej części historycznych Czech oraz częściowo także zachodnich Moraw leży kraj pardubicki, sięgając swoim północnym krańcem granicy z Polską. Ten spokojny, ale jakże urozmaicony region stał się miejscem do pracy, ale przede wszystkim życia dla księdza Zbigniewa Czendlika, który przyjechał do Czech w 1992 roku. I tak już został...
7/3/202341 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Jak zorganizować własną podróż do Gruzji?

Nowe trasy lotnicze potrafią ożywić nowe kierunki podróży i spowodować, że odległy kiedyś kraj, bardzo szybko staje się jednym z ulubionych wśród obieżyświatów i turystów. Tak stało się w ciągu ostatnich kilku lat z Gruzją, która przyciąga zarówno fantastycznymi górami, wybrzeżem Morza Czarnego, jak i bogatą historią i kulturą. O tej części świata rozmawialiśmy — fotografką, pilotką wycieczek i pasjonatką koni, która swoje życie dzieli między Polskę a Gruzję.
6/20/202338 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Podróż totalna z Wojciechem Ganczarkiem

W 2013 roku Wojtek Ganczarek kupił bilet lotniczy w jedną stronę do Meksyku, zapakował do kartonu kupiony w Krakowie używany rower i ruszył w świat z ogólnym planem zjechania na rowerze Ameryki Łacińskiej. W 2023 roku wrócił do Polski po 10 latach życia w podróży, o czym opowiedział w programie Między Biegunami.
6/15/202341 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Ważny paszport, tani bilet lotniczy i dobre ubezpieczenie - o udanych wakacjach z Pawłem Kunzem

Odkąd na polskim niebie pojawiło się więcej tanich linii lotniczych, a siatka połączeń z polskich lotnisk poważnie się zagęściła, podróżujemy coraz więcej i coraz częściej. Ale to jednak nadal okres letni i wakacje są tym najwyższym sezonem turystycznym i o tym m.in. porozmawiamy w programie Między Biegunami z ekspertem rynku turystycznego oraz zapalonym podróżnikiem - Pawłem Kunzem.
5/31/202348 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Z wizytą w kraju pardubickim

Jak obiecywaliśmy, tak robimy - kontynuując naszą podróż w kierunku południowo-zachodnim docieramy do Republiki Czeskiej, by lepiej poznać kraj pardubicki, czyli po polsku województwo ze stolicą - słynącą z wyścigów konnych i pachnącą piernikami - w Pardubicach. <p>Ale nie tylko tam zaglądniemy w programie Między Biegunami, bo naszym celem będą także małe, czeskie miasteczka, hospody czy muzea, a także położone w pobliżu granicy z Polską - Góry Orlickie. Naszą przewodniczką była Barbara Kučerová - etnolożka, polonistka, a także przewodniczka w Muzeum Vysočina, z którą odwiedzimy m.in. miasteczko Hlinsko. </p>
5/24/202339 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Krótki wypad z Małopolski - jedziemy do Rzeszowa

Tym razem opuściliśmy studio Radia Kraków i ruszyliśmy w trasę. Nie obiecujemy, że tak już będzie do samych wakacji, ale postaramy się poszukać nowinek i ciekawostek, nowych miejsc, które warto odwiedzić podczas 1, 2 lub 3-dniowego wypadu z Małopolski. Na pierwszy ogień - ruszamy do Rzeszowa, czyli stolicy województwa podkarpackiego. Czy warto?
5/13/202334 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Po słońce do Czarnogóry. Czy to dobry pomysł?

Wybierając się na Półwysep Bałkański coraz częściej wybieramy za cel naszej podróży Czarnogórę. Jest to niewielki kraj z zaledwie 700-tysieczną populacją, ale za to z pięknymi pasmami górskimi na północy i wybrzeżem Morza Adriatyckiego na południu. Za cel swojego wyjazdu, po ponad 16 latach od pierwszej wizyty, Czarnogórę obrał także Bartek Piziak. Czy to dobry pomysł?
5/9/202332 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Podróże literackie... - Zofia Jurczak

Bobkowski, Springer, Tolkien a może Verne... Literatura pomysłem na podróż. W programie Między Biegunami o książkowych inspiracjach do poznawania Polski i świata opowiadała autorka bloga Podróże po kulturze Zofia Jurczak.
5/1/202338 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Majówkowe pomysły na Czechy

Weekend majowy w polskim wydaniu potrafi trwać nawet dwa tygodnie, ale nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak długie eskapady. W programie Między Biegunami tym razem ruszyliśmy z naszymi Gośćmi za naszą południową granicę do Republiki Czeskiej. Co nowego słychać u naszych sąsiadów w turystyce dowiemy się od Ivany Bilkovej - dyrektor przedstawicielstwa zagranicznego CzechTourism w Polsce oraz Wojtka Grabowskiego - autora popularnego bloga o podróżach - RoadTripBus.pl.
4/26/202349 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Nie udało się przez Etiopię, ruszyli przez Sudan i Czad - KKDOO

To kolejne spotkanie w programie Między Biegunami z Kasią i Constantinem Laszczynowskimi, którzy przenieśli się na 5 m2 swojego Nissana Patrola i wyruszyli z Polski do Afryki. Ta podróż trwa już kilkanaście miesięcy. KKDOO są teraz w Angoli. Po drodze dotarli do miejsc, do których turyści nie docierają zbyt często.
4/19/202341 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krótki wypad na Sycylię - Wielki Tydzień z Piotrem Trybalskim

W Wielką Sobotę w audycji Między Biegunami naszych słuchaczy zabraliśmy na Sycylię. Doradzaliśmy pokrótce jak na własną rękę zorganizować wyjazd na największą wyspę Morza Śródziemnego, a następnie połączyliśmy się z Piotrem Trybalskim - Fotografem w podróży, który właśnie tam postanowił spędzić Wielki Tydzień czyli najważniejsza w kościele katolickim święta.
4/14/202328 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Nie(spełnienia) z Piotrem Strzeżyszem

Piotr Strzeżysz to współczesny nomada, który od ponad 30 lat włóczy się po świecie ze swoim jednośladem. Był w wielu miejscach na świecie, do wielu z nich wielokrotnie wracał, ale ciągle coś gdzieś go pcha przed siebie. Autor dwóch książek podróżniczych i jak sam mówi - czterech książek o marzeniach. W programie Między Biegunami rozmawialiśmy o Jego ostatniej książce pt. Niespełnienia.
4/4/202353 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Afganistan z Łukaszem Kocewiakiem - góry, ludzie, wojna

Afganistan, to kraj który wg World Happiness Report uznawany jest w ostatnich latach, za jedno z najbardziej nieszczęśliwych miejsc do życia na świecie. Opanowany przez Talibów, nie jest celem zbyt wielu wyjazdów i podróży. Jednak to właśnie najwyższy szczyt Afganistanu - Noszak (7492 m n.p.m.), położony w Hindukuszu, obrał za swój cel w ramach projektu "8 Solo" Łukasz Kocewiak.
3/28/202351 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Pełna sala, 18 prelegentów, 7 kontynentów – tak było na 3. Festiwalu 50°N

3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N przeszedł do historii. Weekend inspirujących spotkań w Wieliczce, PROLOG imprezy w Bochni, 18 prelegentów, 7 odwiedzonych kontynentów i sala pękająca w szwach, przez którą przewinęło się blisko 1000 widzów! Tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja Festiwalu 50°N. Na festiwalowej scenie wystąpili m.in. Przemek Kossakowski, Piotr Strzeżysz, Jan Krzeptowski-Sabała, Kamila Kielar, Krzysztof Wielicki, Jędrzej Majka i Małgorzata Szumska. Patronem medialnym imprezy było Radio Kraków.
3/21/202342 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Ekoturystyka w Małopolsce ma się dobrze - Marta Dymek

W programie Między Biegunami wielokrotnie rozmawialiśmy już, że aby podróż była ciekawa, wcale nie musi być na inny kontynent czy zajmować nam wiele tygodni... Tym razem spróbujemy podpowiedzieć Państwu, gdzie w Małopolsce nadal odkryć można "smaczne" miejsca zgodnie z duchem ekoturystyki. Jak podróżować po naszym regionie "wolniej", zagłębiając się w jego kulinarno-kulturowe ciekawostki opowiada Marta Dymek.
3/11/202350 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Enoturystyka po sąsiedzku - Jarosław Reczek

Ostatnie dwie dekady to intensywny renesans winiarstwa w Polsce. Zakładanie winnic i produkcja polskich win cieszy się także coraz większym zainteresowaniem turystów, co przekłada się na powstawanie szlaków turystycznych i wzbogacenie oferty turystycznej. W Polsce obok województwa lubuskiego, szczególne sukcesy na tym polu mają także winiarze z Małopolski i Podkarpacia. Tym razem po sąsiedzku porozmawialiśmy z Jarosławem Reczkiem, wiceprezesem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
3/2/202347 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ekstremalnie, zimowo, rowerowo z PGR-em - Tomek Walkiewicz

Słowo PGR nie kojarzy się najlepiej w naszym kraju, a już na pewno nie z turystyką i podróżami. Co innego jak rozwiniemy ten skrót w nazwę, którą wymyślili sobie fascynaci turystyki rowerowej pod batutą Tomka Walkiewicza, którzy w okresie pandemii założyli Klub Sportowy Pozytywna Grupa Rowerowa (KS PGR). Sam Tomek po wielu latach wrócił do roweru jako środka transportu podczas swoich wyjazdów i aktywności podróżniczej, szczególnie w okresie zimowym. Naszym gościem był Tomasz Walkiewicz.
2/21/202353 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Madera - wyspa wiecznej wiosny. Magda Panek Magiera

Oddalona o 860 km na południowy zachód od kontynentalnej Portugalii Madera nieprzypadkowo nazywana jest wyspą wiecznej wiosny - przez cały rok bowiem temperatury oscylują około 20 stopni C. Gdy dodamy do tego dużą atrakcyjność przyrodniczą wyspy, świetną kuchnię i przystępne ceny, a do tego bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski - okazuje się, że zawsze jest dobra pora na odwiedzenie Madery. <p>O tym jak podróżuje się po Maderze z dzieciakami na własną rękę opowiadała w programie Między Biegunami z Magda Panek - Magiera.</p>
2/15/202345 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Na północ. Jak pokochałem Arktykę - Adam Wajrak

W niedawno wydanej książce pt. "Na północ. Jak pokochałem Arktykę" Adam Wajrak wraca do lat 90. i początku swoich arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Wyspie Niedźwiedziej i Spitsbergenie. W programie Między Biegunami nasz gość opowiedział min. skąd wzięło się Jego zainteresowanie północą, choć nie zabrakło także przyrodniczych akcentów z Polski i z samego Krakowa.
2/10/202341 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska... - Japonia z Kazikiem Pawłowskim

Sushi, superszybkie pociągi, rodzina cesarska czy kwitnące wiśnie to chyba najczęstsze skojarzenia z Japonią. A jakie są najczęstsze pytania turystów odwiedzających ten kraj? Odpowiedzi na nie postanowił spisać kolejny gość programu Między Biegunami - Kazik Pawłowski, który Japonię odwiedza kilka razy w roku. I tak zaczął powstawać Jego autorski „Przewodnik po Japonii” o którym opowiadał w programie Radia Kraków.
1/30/202348 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Himalaje. Niezwykłe życie Szerpów - Magda Jończyk

Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, wspinacze, porterzy mieszkają w Nepalu u podnóża najwyższej góry świata - Mount Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzy się zdobycie najwyższych szczytów. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Ludzie, którzy wędrowali ze wschodniego Tybetu, na zachód, a następnie w XIV w. w poszukiwaniu lepszego życia osiedlili się w Nepalu. <p>O życiu wśród Szerpów, wędrówkach u podnóża Himalajów w programie Między Biegunami opowiada Magda Jończyk.</p>
1/23/202359 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Azory - wyspy na środku Atlantyku - Zofia Jurczak

Wypad na Azory wcale nie musi oznaczać tylko złapania autobusu nr 173 (*w Krakowie), ale także troszkę dalszą podróż lotniczą praktycznie na sam środek Oceanu Atlantyckiego, gdzie możemy odwiedzić archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego o tej nazwie. Na dwie z nich - São Miguel i Terceirę w programie Między Biegunami zabierała nas Zofia Jurczak - autorka bloga Podróże po kulturze.
1/17/202338 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jak przeżyłem samego siebie - Peter Chrzanowski

Poświęcił życie pasji. Peter „Peru” Chrzanowski narciarz ekstremalny, paralotniarz i filmowiec polskiego pochodzenia. W latach 70. i 80. dokonał wielu pierwszych zjazdów na nartach z wybitnych szczytów Ameryki Północnej. Jego najgłośniejszym wyczynem był zjazd z Mount Robson. W tym okresie wiódł buntownicze życie w komunie narciarzy-ski bumów w Whistler. Peter jest autorem książki „Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie”.
1/10/202344 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Najpotrzebniejsze rzeczy w podróży - Rafał Król

Plecak, walizka czy torba wyprawowa to jeden z dylematów, przed którym stoimy w obliczu przygotowywania się do podróży. Druga sprawa to to, co znajdzie się w naszym bagażu i o czym nie powinniśmy zapomnieć, by nasza podróż była także bezpieczna. Z czego zatem zrezygnować pakując się na wyjazd? O tym w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Rafałem Królem - podróżnikiem, eksploratorem, a także ekspertem testującym nowinki outdoorowe.
1/3/202331 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Na granicy kontynentów - Paulina Pierzak

Studia na geografii UJ w Krakowie, zawodowe zainteresowania wulkanami, stypendium i praca na lodowcach Islandii, aż w końcu propozycja kontraktu i pracy z turystami odwiedzającymi Antarktydę - tak w skrócie można opisać ostatnie kilka lat z życia Pauliny Pierzak, z którą rozmawialiśmy w świątecznym programie Między Biegunami na antenie Radia Kraków.
1/3/202330 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Z Polski do Afryki przez Arabię Saudyjską 4x4

W programie Między Biegunami wiele razy rozmawialiśmy o podróżach 4x4, także przez i do Afryki. Okazuje się, że niektórzy podróżnicy, których mieliśmy okazję gościć, są także inspirację dla kolejnych osób ruszających przed siebie w świat. Tak też było w dużej mierze z Kasią i Constantinem, którzy przenieśli się na 5 m2 swojego Nissana Patrola i wyruszyli z Polski do Afryki. <p>Po drodze jednak były jeszcze kolejno przejeżdżane kraje z Irakiem, Iranem oraz Arabią Saudyjską na czele. Tym bardziej ich trasa była ciekawa, gdyż ten ostatni kraj, niewiele wcześniej otworzył się na turystów. W sobotnim programie połączymy się więc z Sudanem, w którym aktualnie przebywają podczas swojej podróży przez Afrykę.</p>
12/21/202255 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

20. Krakowski Festiwal Górski

To już dwadzieścia lat. Zaczynali w jednej sali, teraz są w ICE Kraków. Za nami 20. Krakowski Festiwal Górski. Na miejscu nie mogło zabraknąć Radia Kraków i programu Między Biegunami. Naszymi gośćmi byli m.in.: dyrektor programowy imprezy Piotr Turkot, druga Polka na K2 Monika Witkowska i szalony narciarz ekstremalny Peter Chrzanowski.
12/15/202253 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Bartek Zobek. Polak wytycza szlaki turystyczne w Ugandzie

Na swoim blogu pisze: "Rzuć wszystko i chodź podróżować!". Sam wciela te maksymę w życie i chyba nie za bardzo chce się zatrzymywać w odkrywaniu świata. Ostatnie lata to jego kolejne wizyty w Ugandzie, gdzie w 2021 roku wyznaczył i oznakował pierwszy oficjalny szlak turystyczny w górach Kadam. <p><strong>Ma w planie wytyczyć kolejne szlaki, by jak mówi wspierać miejscową ludność i działania na rzecz zachowania bioróżnorodności oraz ocalenia lasów deszczowych. Bartek Zobek był gościem programu Między Biegunami. </strong></p>
12/6/202243 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Broad Peak i K2 na własną rękę

Marzenia się spełnia - można by podsumować naszą radiową podróż z Kamilem Kozłowskim i Radosławem Woźniakiem, czyli założycielami społeczności Skawina Się Wspina. Obaj od najmłodszych lat zarażeni pasją do górskich wędrówek przez rodziców jeździli w Beskidy, potem Tatry i Alpy. W końcu przyszedł czas na szczyty Tienszanu i wyprawy w najwyższe pasma górskie świata - Himalaje i Karakorum. <p>W programie Między Biegunami przepytaliśmy naszych Gości o to, jak na własną rękę zorganizować wyprawę na Broad Peak oraz K2, które zostały przez Kamila i Radka oraz ekipę Beskid Expedition Team zdobyte bez tlenu i wsparcia tragarzy wysokogórskich.</p>
11/29/202256 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

A gdyby tak rzucić wszystko i... wyjechać w Bieszczady?!

W głowach wielu osób to pytanie pojawia się pewnie dość często, tylko co dalej - rzucamy wszystko i rzeczywiście szukamy swojego miejsca na Ziemi. A może najpierw szukamy, a potem rzucamy...? Problemu z tym wyborem nie miała Urszula Wałachowska, która urodziła się w Bieszczadach i, mimo że posmakowała życia w dużych miastach - studiując w Rzeszowie i w Krakowie - to jednak od początku wiedziała, że w Bieszczady wróci i tu chce żyć!<p><strong>Ula jest przewodniczką beskidzką, prowadzi z mężem - Kubą - biuro podróży oraz Osadę Podróżnika. O tym, jak Bieszczady zmieniają się pod wpływem ruchu turystycznego, ale także napływu nowych mieszkańców, porozmawialiśmy z Ulą w programie Między Biegunami.</strong></p>
11/21/202234 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę

60 tysięcy kilometrów, 46 krajów, 12 miesięcy. Dominika i Marcin Kozłowscy podróżują od ponad 10 lat nissanem patrolem, poszukując miejsc rzadko uczęszczanych. Biwakują pośród natury. Mówią, że droga sama w sobie jest ich celem.<p>O swojej afrykańskiej podróży i książce <em>Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę</em> w programie Między Biegunami opowiadali Dominika i Marcin Kozłowscy, czyli GrupaWschodu.pl.</p>
10/30/202237 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Benin, tam gdzie voodoo jest codziennością - Basia Kwiatek

W tym programie Między Biegunami zabierzemy Was do Afryki Zachodniej. O swojej pasji do tego kontynentu, codzienności mieszkańców pogranicza Beninu i Togo i działalności EDU Afryka opowie Barbara Kwiatek. <p>W Między Biegunami rozmawiać będziemy także o edukacji turystycznej. Naszym gościem będzie Rafał Szlachta. Zapraszamy Kuba Niziński i Bartosz Piziak.</p>
10/17/202242 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Fotograf w podróży - praktyczne rady Piotra Trybalskiego

Motywacje naszych podróży zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilku dekad dość znacząco. Współcześnie poza wypoczynkiem, ruszamy w drogę za swoim ulubionym zespołem czy drużyną sportową, wyjeżdżamy by nauczyć się tańca czy języka, a także w celach edukacyjnych albo żeby wędkować. <p>Specjalistyczną formą turystyki nazwać można także podróże w celach fotograficznych, gdy wyjazd planujemy do konkretnego kraju, często w konkretnym terminie i pod kątem wykonania zdjęć w charakterystycznych miejscach. O fotografowaniu w podróży w programie Między Biegunami rozmawialiśmy z Piotrem Trybalskim - autorem kilku książek o fotografii, a także m.in. biografii Andrzeja Zawady.</p>
9/28/202235 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Meksyk i Gwatemala - podróż do świata Majów z Elżbietą Wichrowską-Janikowską

Po Nepalu i Peru, przyszedł czas na opisanie podróży przez Meksyk i Gwatemalę, z której Pani Elżbieta Wichrowska-Janikowska musiała dosłownie uciekać, gdy zaczęła się pandemia COVID-19 i kraje te zostały momentalnie zamknięte. Ale to nie przeszkodziło Pani Eli zaplanować kolejnej podróży do Meksyku, w listopadzie rusza ponownie do Ameryki Środkowej. Naszym gościem w programie Między Biegunami była Elżbieta Wichrowska-Janikowska.<div>Więcej o podróżach Pani Elżbiety i jej książkach:</div> <div><a href="https://sp.com.pl/meksyk-i-gwatemala-podroz-do-swiata-majow-257345">https://sp.com.pl/meksyk-i-gwatemala-podroz-do-swiata-majow-257345</a></div>
9/20/202240 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Poznaj Grenlandię - Adam Jarniewski

Jak wygląda życie na największej wyspie świata w drugim co do wielkości (niespełna 6 tys. osób) jej mieście - Sisimiut, co skłoniło naszego bohatera do wyjazdu na Grenlandię oraz jak wyglądały jego pierwsze miesiące aklimatyzacji w tym miejscu - rozmawialiśmy z Adamem Jarniewskim - autorem książki "Nie mieszkam w igloo", który na Grenlandii mieszka już od ponad 16 lat.<div> <div><a href="http://www.poznajgrenlandie.pl/">http://www.poznajgrenlandie.pl/</a></div> <div><a href="https://www.instagram.com/poznajgrenlandie/">https://www.instagram.com/poznajgrenlandie/</a></div> <div><a href="https://www.facebook.com/Poznajgrenlandiepl/">https://www.facebook.com/Poznajgrenlandiepl/</a></div> </div>
9/10/202242 minutes, 1 second
Episode Artwork

Zauroczona Turcją - Iwona Marczak

Do Turcji można pojechać na all inlusive i nie wychodzić z hotelu lub też kupić bilety lotnicze, zorganizować wszystko na własną rękę i poczuć prawdziwe smaki tego kraju, stanowiącego bramę do kontynentu azjatyckiego. <p>Na taki konkretny wyjazd globtroterski zdecydowała się z przyjaciółmi Iwona Marczak. </p>
9/7/202251 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Bikepacking sposobem na życie - Jasiek i Jacek Skulicz

W przypadku Jaśka i Jacka Skuliczów wszystko zaczęło się w erze BMX-ów. Miłość do rowerowego enduro u braci nadal przejawia się wyjazdami w różne europejskie pasma górskie, jednak Jasiek postanowił ruszyć w świat dodatkowo pakując sakwy i przygotowując rower do dłuższych dystansów. <p>Rozmawiamy o rowerowych podróżach przez Himalaje w Indiach, Andy w Peru i Ekwadorze i kolejnym wyjeździe w najwyższe góry świata. Zapraszają Kuba Niziński i Bartek Piziak.</p>
8/31/202237 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Śladami Tomasza Baty przez kraj zlinski - Czechy

Niespełna 3 godziny jazdy samochodem dzielą Kraków od położonego w południowo-wschodnich Morawach miasta Zlin - stolicy regionu i miejsca, w którym swoją rewolucję obuwniczą rozpoczął w 1894 roku Tomasz Bata, którego zakłady w kolejnych dekadach XX w. powstały także m.in. w małopolskim Chełmku, Radomiu czy Krapkowicach. <p>Aktualnie w Zlinie warto zatrzymać się choćby na jeden dzień, by poznać bliżej funkcjonalistyczną architekturę, która jest wyjątkowa nie tylko w skali kraju, ale i całego świata. Poza tym kraj zlinski oferuje odwiedzającym wiele miejsc godnych odwiedzenia, o których rozmawialiśmy z pochodzącą z tego regionu Ivetą Pernicką - tłumaczką języka polskiego. </p>
7/23/202239 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Velo Małopolska - Jarek Tarański

Jednodniowy wypad, weekendowa wycieczka czy może wakacje na siodełku z sakwami z boku roweru? Z roku na rok sieć szlaków rowerowych i infrastruktury do obsługi turystów "na dwóch kółkach" w Małopolsce wzbogaca się o kolejne kilometry i obiekty. <p>Jak mówi nasz Gość - Jarek Tarański - "aktualnie nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do Czech czy Austrii". Oczywiście są miejsca, gdzie brakuje jeszcze np. łączników tras, itp. ale te wakacje warto zaplanować w Małopolsce, na rowerze.</p>
6/24/202238 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Przygoda życia na Islandii - Robert Konopka

Życie pisze nam różne scenariusze, szczególnie gdy na swojej ścieżce spotkamy podróżników, potrafiących "zachęcić" do ruszenia w świat i przemodelowania swojego dotychczasowego życia. Tak stało się w przypadku Roberta Konopki, który z Lubaczowa, przez Rzeszów (studia), Kraków (studia, praca) wylądował przed pięcioma laty na lotnisku w Keflaviku i dziś mieszkając w stolicy Islandii - Reykjaviku - pracuje jako przewodnik turystyczny na jednym z największych lodowców Europy - Vatnajokull.
6/15/202238 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Czechy nie tylko na weekend - kraj ołomuniecki

Często miejsca położone blisko naszego miejsca zamieszkania, są przez nas niedoceniane lub odwiedzane bardzo rzadko. W programie Między Biegunami tym razem wybraliśmy się do kraju ołomunieckiego, położonego nieopodal polskiej granicy, by sprawdzić, jakie atrakcje czekają na turystów we wschodniej części Republiki Czeskiej. <p>Będziemy podróżować od przygranicznego pasma Jesioników, aż po centralne Morawy i próbować lokalnych specjałów. Tym razem naszym lokalnym ekspertem była Pani Irena Janakova z centrali ruchu turystycznego w Ołomuńcu. </p>
6/10/202242 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Poboczem Ameryk na piechotę z Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim

„Pobocze drogi jest lustrem, w którym odbijają się przemierzane przeze mnie kraje” – pisze Arkadiusz Winiatorski, który po przejechaniu autostopem Ameryki Południowej z południa na północ, wyruszył w dalszą, pieszą już podróż z Panamy do Kanady. Po przejściu Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Salwadoru i Gwatemali w Meksyku poznał Olę Synowiec. Zakochani w sobie, przez Meksyk i Stany Zjednoczone poszli już razem. On pokonuje prawie 12 tys. kilometrów, Ona – ponad 7 tys. Wspomnienie tej podróży zapisali na kartach książki pt. "Na poboczu Ameryk".
5/23/202235 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Półwysep Indochiński - Piotr Wnuk

W programie Między Biegunami wracamy do Azji, a naszym przewodnikiem przez tzw. Indochiny Francuskie, czyli dawną kolonię francuską na Półwyspie Indochińskim, które obecnie stanowią trzy niepodległe państwa: Laos, Kambodża i Wietnam, jest Piotr Wnuk.
5/16/202239 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Samotna podróż rowerem przez obie Ameryki - Maria Garus

W jednym z wywiadów opowiadała: "Żeby wyruszyć na tę wyprawę musiałam rzucić świetną pracę na uczelni wyższej, sprzedać wszystko co miałam i pokonać wiele lęków oraz barier w sobie samej. Nigdy wcześniej nie podróżowałam solo, na rowerze, w lasach i po pustyniach. Nigdy wcześniej nie wyjechałam poza Europę. Nie umiałam kupić sobie sama biletu i załatwić wizy do USA. Pomogli mi w tym przyjaciele". <p>Naszym gościem w programie Między Biegunami byłą Maria Garus, która w 2020 za samotną podróż rowerem przez obie Ameryki otrzymała Kolosa.W tym programie sporo także mówiliśmy na temat Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.</p>
4/13/202234 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Folk Around - Marta i Maciek Tront

W sumie przejechali ponad 53 tysiące kilometrów. Marta i Maciek są tancerzami ludowymi i lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał autorski projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata. <p>Tuż przed pandemią spakowali najpotrzebniejsze rzeczy oraz 5 kompletów strojów ludowych i polecieli spotkać się z miłośnikami polskiej kultury po drugiej stronie Ziemi.</p> <p>Podczas podróży dookoła świata, oprócz zwiedzania najpiękniejszych zakątków naszej planety, prowadzili warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.</p>
4/5/202238 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Nowy Jork. Opowieści o mieście - Magdalena Żelazowska

Nowy Jork - miasto, które z jednej strony fascynuje, z drugiej przeraża. To miasto przyciągające od początku swojego istnienia ludzi odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych, którzy stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Do grona jego mieszkańców ponad trzy lata temu dołączyła pisarka i dziennikarka - Magdalena Żelazowska, przed którą otworzyły się możliwości rozpoczęcia nowego etapu w karierze zawodowej właśnie w mieście określanym mianem Wielkiego Jabłka.<p><strong>Przed kilkoma tygodniami miała miejsce premiera najnowszej książki Magdy pt. "Nowy Jork. <br /></strong></p>
3/28/202238 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Nie taki znowu Czad! - Piotr Sliwiński

Czasem nasze życie układa się tak, że wcześniej tego nie planując, wyruszamy w podróż "przez życie", która trwa i zmieniają się tylko miejsca, w których mieszkamy i pracujemy, bo to właśnie praca jest tym czynnikiem zmiany. <p>Tak stało się w przypadku Piotra Śliwińskiego, który po studiach na krakowskim AGH, aktualnie pracuje w Czadzie - państwie w środkowej Afryce, a wcześniej miał okazję doświadczyć już życia m.in. w Pakistanie, Ukrainie, Ugandzie, Kenii czy Libii.</p>
3/23/202238 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kobiety świata w Krakowie - Barbara Radwańska

6 niezwykłych kobiet, 6 różnych kultur, 6 punktów widzenia. Jak się ma nasz kod kulturowy wyniesiony z domu, szkoły, kościoła – nasze schematy myślowe – w zderzeniu z innością? <p>W programie Między Biegunami porozmawiamy z Barbarą Radwańską - II reżyser filmu "Jestem kobietą - co to znaczy?" - opowiadającym historię kobiet z Finlandii, Maroka, Syrii, Wietnamu, Meksyku i społeczności żydowskiej, które związały swoje życie z Krakowem.</p>
3/11/202234 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

"Dzień dobry Świecie" z Iwoną Marczak

Rzadko spotyka się tak pozytywne powitanie w gąszczu polskich social mediów, jakim wita się ze swoimi czytelnikami Iwona Marczak - podróżniczka z Krakowa, która w postpandemicznej rzeczywistości postanowiła wyruszyć do Meksyku. <p>O tym jak zaczęła się Jej przygodą z podróżami, dlaczego jest świetną motywatorką dla innych osób, także Jej najbliższych do wyruszania w świat i jak kontynuować znajomości z ludźmi poznanymi w podróży rozmawialiśmy w programie Między Biegunami</p>
3/7/202242 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tysiąc szklanek herbaty - w podróży z Robbem Maciągiem

Historia podróży Roberta Maciąga sięga 25 lat wstecz, kiedy pod koniec lat 90. ubiegłego stulecia postanowił wyruszyć drogą lądową do Nepalu. Dotarł niskobudżetowo do bazy pod Mount Everestem i w drodze powrotnej zrozumiał, co chce robić w życiu - podróżować, by spotkać się z ludźmi i z nimi rozmawiać.<p><strong>O życiu w podróży, spotykanych ludziach, miejscach do których chętnie i często wraca z Robbem Maciągiem rozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy - Bartek Piziak i Kuba Niziński. </strong></p>
2/22/202237 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

"Gdyby to nie był Everest..." - Leszek Cichy i Piotr Trybalski

Gdyby to nie był Everest... to znamienne słowa Leszka Cichego wypowiedziane 17 lutego 1980 r. na szczycie najwyższej góry świata po zakończonym sukcesem pierwszym, zimowym wejściu na Górę Gór wspólnie z Krzysztofem Wielickim. W rocznicę tego niesamowitego wydarzenia przypominamy rozmowę z programu Między Biegunami. <p><strong>W programie Między Biegunami rozmawialiśmy z autorem tych słów oraz Piotrem Trybalskim, który wysłuchał opowieści Leszka Cichego i spisał je na kartach książki pod takim właśnie tytułem - Gdyby to nie był Everest. <br /></strong></p>
2/17/202233 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jak pracować zdalnie z Teneryfy - Michał Maj

Michał Maj gościł już w programie Między Biegunami opowiadając o swoich podróżach, które opisuje na blogu Życie jest piękne. Tym razem postanowiliśmy zaprosić go do rozmowy, gdyż Michał wyjechał na Teneryfę, z której pracuje zdalnie i jednocześnie poznaje uroki tej kanaryjskiej wyspy.<p>To nie pierwszy tego typu wyjazd w Jego wykonaniu - w 2017 r. przez 3 miesiące podróżował po Meksyku i Gwatemali, a podczas podróży pracował zdalnie.</p>
2/16/202236 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Co trzeba zobaczyć jadąc do Chin? - Kazimierz Pawłowski

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, Nowy Rok Chiński oraz wszechobecne informacje związane z koronawirusem powodują, że Chiny są w ostatnich czasie krajem, który najczęściej pojawia się w doniesieniach medialnych. Tym tropem podążyliśmy także w programie Między Biegunami, ale poruszając jednak wątki podróżnicze związane z Państwem Środka. <p>Naszym informatorem był podróżnik i pilot wycieczek - Kazimierz Pawłowski, dla którego to właśnie Chiny, przed kilkunastoma laty stały się celem pierwszej poważnej wyprawy globtroterskiej.</p>
2/7/202241 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Dla Tatr rzuciła branżę IT - Maja Sindalska

Dobre płace w branży IT, coraz większa liczba miejsc pracy i duże możliwości rozwoju spowodowały, że wiele osób zdecydowało się przekwalifikować i zacząć przygodę z programowaniem lub prowadzeniem projektów właśnie w firmach o takim profilu. Odwrotną drogę przebyła Maja Sindalska, która po kilkunastu latach pracy jako programistka, postanowiła zostać przewodniczką tatrzańską i swoją pracę zawodową przenieść w najwyższe polskie góry!<p><strong>O tym jak wyboista i długa była w Jej przypadku ta droga porozmawiamy w programie Między Biegunami. <br /></strong></p>
1/31/202238 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Niezwykłe podróże Michała Worocha

Z pozoru Jego podróże wyglądają zupełnie standardowo, mimo że każda z nich jest wyjątkowa będąc zarazem "dużym projektem" - konno przemierzył Mongolię, specjalnie przystosowanym samochodem terenowym - wspólnie z Maciejem Kamińskim - obie Ameryki pokonując łącznie 65 tys. km. W 2021 roku Michał wyruszył w Himalaje wspólnie z Bartoszem Mrozkiem i ich wyprawową ekipą na „Wheelchairtrip Himalayas Challenge 2021”, by przekroczyć kolejną granicę. Razem z Bartkiem przygotowali specjalnie zaprojektowane łaziki elektryczne, by spróbować swoich sił podczas wyprawy wokół himalajskiego ośmiotysięcznika — Annapurny.<p><strong>I wszystko byłoby zupełnie normalnie, gdyby nie fakt, że Michał choruje na rdzeniowy zanik mięśni i na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, zresztą podobnie jak Maciej czy Bartek. Jak mówi sam Michał: "Podróże pozwoliły mu zaakceptować własną niepełnosprawność ". O podróżach jako terapii i walce z chorobą rozmawiamy w programie Między Biegunami</strong></p>
1/24/202237 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak Kazimierz Nowak odkrywał Afrykę rowerem Agnieszka Lewandowska i Piotr Tomza

11 stycznia 1897 roku urodził się w Stryju w obwodzie lwowskim Kazimierz Nowak - pionier polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu do Algieru. Rowerem, pieszo, ale także konno przemierzył łącznie ok. 40 000 km. Właśnie mija 125 rocznica urodzin tego wybitnego podróżnika, którego pamięć ponad 70 lat później postanowili uczcić polscy podróżnicy, którzy zorganizowali sztafetę rowerową pn. Afryka Nowaka (2009-2011). <p>O postaci Kazimierza Nowaka, jego wyprawie, a także samej sztafecie Jego śladami w programie Między Biegunami opowiadał Piotr Tomzą - lider etapu 3 przez Egipt, a także Agnieszka Lewandowska, która brała udział w etapie 19 wyprawy - przez Republikę Środkowoafrykańską.</p>
1/17/202246 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

8 SOLO - górski projekt Łukasza Kocewiaka

O zdobywaniu gór po swojemu, autorskim projekcie "8 solo", a także łączeniu pasji do fotografowania, podróży i poznawania innych kultur podczas swoich górskich wypraw w programie Między Biegunami opowiada Łukasz Kocewiak.<p>Łukasz jako indywidualista w swoich wyprawach stawia na samodzielność i niezależność, co przynosi efekty. W 2019 r. zdobył Manaslu (8163 m) bez użycia dodatkowego tlenu i pomocy z zewnątrz, a wcześniej stawał także na wierzchołkach Uszby, Piku Lenina, Noszaka, Denali czy Aconcagui.</p>
1/10/202233 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Trekkingowy Nepal dla każdego

Czy wyprawa do Nepalu i trekking pod najwyższe szczyty świata jest dla każdego? W programie Między Biegunami postaramy się odpowiedzieć na to pytanie razem z Panią Elżbietą Wichrowską-Janikowską, która będąc już na emeryturze wyruszyła na himalajskie szlaki i tak Jej się spodobało, że Nepal odwiedziła już trzykrotnie. <p>O tym jak się przygotować do wyjazdu na trekking np. w masywie Annapurny czy w stronę bazy pod Mount Everestem Pani Elżbieta opowiadała w programie Między Biegunami. </p>
11/20/202133 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Polskie góry są najpiękniejsze

"Podróże nie muszą być dalekie" - przekonuje Paweł Pabian - przewodnik beskidzki i rekordzista w przejściu Korony Gór Polski czy Diademu Polskich Gór. Wspomniane kolekcje polskich szczytów są tylko pretekstem do odwiedzania pasm górskich w Karpatach czy Sudetach i pozytywnego zarażania innych osób do odkrywania piękna polskich gór.
11/15/202127 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

95 dni w drodze Łukiem Karpat

Przejście Łuku Karpat to nie lada wyzwanie nawet dla wytrawnych piechurów. Pod koniec czerwca udaną próbę jego przejścia podjęli przewodnicy beskidzcy z SKPG Kraków - Adrian Dudziak, Piotr Bobak i Łukasz Witkowski. Wyprawa zakończyła się po 95 dniach i przejściu 2323 kilometrów. Miało to miejsce w Bratysławie w dn. 25.09.2021. <p><strong>O tym jak przygotować się do takiej wyprawy w programie Między Biegunami opowiadał Adrian Dudziak - prezes SKPG Kraków. </strong></p>
10/24/202135 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Projekt Polarniczki

Historia polskiego polarnictwa to historia mężczyzn. Pierwsze kobiece nazwiska w składach letnich wypraw naukowych pojawiają się w latach 60. i 70., kilkadziesiąt lat po tym, kiedy pod koniec XIX wieku pierwsi polscy badacze, Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski, dotarli do Antarktyki na statku Belgica jako uczestnicy Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej. <p><strong>Dagmara Bożek po podwójnym zimowaniu, najpierw na Spitsbergenie w stacji Hornsund, a następnie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, na dobre związała się z tematyką polarną. Skutkiem tego jest Jej projekt Polarniczki, a jako efekt - także książka pod tym samym tytułem (premiera 3.11), dotycząca kobiet - Polek, które uczestniczyły w wyprawach do placówek badawczych należących do Polski w regionach podbiegunowych (Arktyka, Antarktyka). Naszym gościem w programie Między Biegunami była autorka książki Dagmara Bożek<br /></strong></p>
10/16/202132 seconds
Episode Artwork

Samotna wyprawa rowerowa po rekord wysokości

Nazwisko Marcina Korzonka fani wypraw rowerowych znają bardzo dobrze. Od ponad 25 lat przemierza świat na rowerze dzieląc się swoimi doświadczeniami z kolejnych wypraw i odwiedzanych krajów, a także wyzwań, które sobie stawia. Za jedno z nich - próbę wjechania na rowerze na wysokość 6000 m npm. na wulkanie Ojos del Salado na pograniczu Chile i Argentyny, został niedawno wyróżniony podczas festiwalu Kolosy w Gdyni. <strong>Do sprzedaży trafiła także książka Jego autorstwa pt. GlobRower - poradnik podróżnika rowerowego, o której także porozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy Bartek Piziak i Kuba Niziński.</strong>
10/11/202137 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Bliskie i dalekie podróże kulinarne

To będzie wyjątkowo smaczne spotkanie w Między Biegunami. Naszymi gośćmi w najbliższym programie będą twórcy podcastu Radio Kulinarne.<strong>Maja Dutkiewicz i Bartosz Wilczyński opowiadają o tych bliskich i dalekich podróżach kulinarnych. Posmakujemy również Gruzji. Między Biegunami w Radiu Kraków w sobotę o 15:05. <br /></strong>
10/2/202142 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Na rowerach do krainy Sheriffa

Nazwa Naddniestrze brzmi dla nas dość swojsko, ale jak przyjrzymy się bliżej temu miejscu, okazuje się, że trafiamy na niezwykle ciekawy "kawałek" Europy, bo należący administracyjnie do Mołdawii, ale mający bliższe związki z Rosją... Właśnie do Naddniestrza postanowili udać się na rowerach kolejni Goście programu Między Biegunami - Krzysztof Dąbrowa oraz Michał Daniel.<strong>Jaki był efekt ich wyjazdu i co najbardziej zapadło w ich pamięci dowiecie się słuchając Między Biegunami.  Zapraszamy Kuba Niziński i Bartek Piziak. </strong>
9/25/202134 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Peru - costa, sierra y selva

"Costa", "sierra" i "selva" czyli z języka hiszpańskiego: wybrzeże, góry i lasy deszczowe, to trzy słowa najlepiej charakteryzujące Peru - jeden z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Ameryki Południowej. To także tytuł książki podróżniczej Elżbiety Wichrowskiej-Janikowskiej, na której kartach autorka zawarła swoje wspomnienia z podróży przez ten kraj przez Andy, Amazonię do dna Kanionu Colca. <strong>O Peru, ale także o podróżach gdy wszystko mamy już w życiu "poukładane", rozmawialiśmy w programie Między Biegunami. Zapraszamy - Kuba Niziński i Bartek Piziak. </strong>
9/18/202146 minutes, 54 seconds