Winamp Logo
Hudo! Cover
Hudo! Profile

Hudo!

Slovenian, Education, 1 season, 123 episodes, 4 days, 22 hours, 53 minutes
About
Vsako soboto med 9. in 11. uro se imamo HUDO dobro: skupaj z mladimi za mlade o mladih! Mikrofone prepustimo tudi osnovnošolcem z novinarskih delavnic in prisluhnemo rubrikam Hudo športni, Kulturomat in Huda muska.
Episode Artwork

Breakdancerji iz Plesne akademije Bast Arts

V oddaji Hudo smo šli pod soj žarometov plesne dvorane, družili smo se s plesalci Plesne akademije Bast Arts. Hip-hop je bil naša glavna tema in tudi to, kako v plesih, ki jih združuje to poimenovanje, napredovati. Ker so plesi hip-hopa med mladi priljubljeni, smo govorili tudi o tem, kako sploh začeti. Vse to in še več o tekmovanjih, na katerih so tudi že zelo uspešni, so povedali plesalci Svit, Rudi, Luna in Elma, ob njih pa tudi trener v plesni akademiji Bast Arts Jan Kozin.
2/3/202453 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Z novinarji z OŠ Zalog o medkulturnosti

Novinarske delavnice smo izpeljali na OŠ Zalog, mladi novinarji pa so za svojo temo izbrali medkulturnost. Kako nas ta bogati in kakšne izzive postavlja pred nas? Pred mikrofon so med drugim povabili mlade, ki so v Slovenijo prišli iz Bosne, in svoje vrstnike, ki imajo enega starša iz druge države. Govorili pa bomo tudi o potovanjih!
1/27/20241 hour, 3 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Muzikal Popolni načrt

Oddaja Hudo nas je popeljala na gledališki oder, in sicer s predstavo v žanru, ki mladim ni ravno najbolj blizu ali pa znan. 32 učenk in učencev s I. osnovne šole Celje je konec lanskega leta ustvarilo muzikal z naslovom Popolni načrt. Gre za priredbo muzikala The Grunch, ki so ga naši gostje ne le priredili, ampak tudi postavili v lokalno okolje knežjega mesta. V družbi dveh mentoric se nam je v studiu pridružilo 10 mladih ustvarjalcev muzikala in skupaj so nam predstavili, kako je potekala leto in pol dolga pot od zasnove ideje, prevoda izvirnika v slovenščino do končne odrske podobe in kako je ekipa mladih pilila svoje igralske in pevske veščine. Naloga ni bila lahka, in s čim vse so se mladi še spopadli pred skorajda popolno izvedbo premiere, boste izvedeli v oddaji Hudo.
1/20/202448 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Čudežni svet lutkovnega gledališča

To soboto smo se z učenci z osnovne šole Mokronog odpravili v Lutkovno gledališče Ljubljansko. V studiu se nam je namreč pridružila igralka in animatorka Maja Kunšič; z njo smo odkrivali čarobni svet lutkarstva. Mladi pa ne bodo le sodelovali pri pogovoru, saj so se preizkusili v vlogi mladih novinarjev in ji zastavili kopico vprašanj ter pomagali voditi oddajo Hudo.
1/13/202442 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Časorisove face leta 2023

V tokratni oddaji Hudo so se nam pridružile mlade Časorisove face. To so tisti mladi, ki so tekom leta s svojimi dosežki še posebej izstopali in si prislužili naziv faca meseca. Kaj je to faca meseca so nam povedali v oddaji Hudo.
1/6/202452 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pogled mladih na leto 2023

V zadnji oddaji leta 2023 smo se družili z udeleženci otroškega parlamenta Zveze prijateljev mladine Slovenije. Pretresli so dogodke iztekajočega se leta, ki so zaznamovali življenja mladih. Kateri so bili in kaj vse bi želeli spremeniti, če bi imeli to moč, so predstavili v oddaji Hudo.
12/30/20231 hour, 25 seconds
Episode Artwork

Kako božič praznujejo mladi

V božično obarvani oddaji Hudo! smo z mladimi odkrivali, kako praznujejo božič doma. Potem pa smo se odpravili na pediatrično kliniko v Ljubljani ter v rehabilitacijski center Soča ter poslušali tiste mlade, ki morajo zaradi zdravstvenih težav božič preživeti v bolnišnici. Za vse mlade poslušalce pa smo pripravili tudi praznični kviz in kup lepih nagrad. Oddaja je del mednarodnega projekta B-AIR: Zvočna umetnost za dojenčke, malčke in ranljive skupine, ki ga vodi Radio Slovenija in ga sofinancirata program Evropske unije Ustvarjalna Evropa in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije. Več o projektu na spletni strani rtvslo.si/b-air in na b-air.infinity.radio.
12/23/202348 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Svetovne prvakinje iz Plesnega kluba TBA Celje

Družili smo se s plesalkami Plesnega kluba TBA iz Celja, ki so na nedavnem svetovnem prvenstvu v jazz, modern in show plesih v Belgiji v svoji kategoriji osvojile naslov svetovnih prvakinj. Združene so v skupinah Jacksons in Bad inner voices. Kako so postale del slovenske plesne reprezentance in kakšna je bila pot do velikega uspeha, so predstavile v oddaji Hudo.
12/16/202352 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vseslovenski dan habitata 2023 - kako pomembni se mladim zdijo trgi kot javni prostori dogajanja

Tokrat je Liana Buršič gostila učence z OŠ Ferda Vesela Šentvid pri Stični in OŠ Franja Goloba Prevalje, nagrajence letošnjega natečaja Centra arhitekture Slovenije - Vseslovenski dan habitata na temo - Trg: prostor dogajanja?, ki nagovarja mlade, da začnejo razmišljati o svojem kraju bivanja in prostorih za druženje, ki jih ta ponuja ter kako ta skupni prostor izboljšati. Z nami so bili: Max Markovič, Anja Anžlovar, Iva Dremelj, Lena Bivšek, Tjaša Vogrin, Neža Sušnik, Urša Burja ter arhitektka Tina Silič, vodja projektov programa Igriva arhitektura.
12/9/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ta veseli dan kulture z učenci OŠ Vojke Šmuc Izola

Z učenci iz Izole bomo govorili o kulturi. V nedeljo namreč praznujemo Ta veseli dan kulture, zato smo na radijskih novinarskih delavnicah na OŠ Vojke Šmuc posneli veliko zanimivih sogovornikov – od članov banda Vesoljski bureki do številnih učencev, ki so dejavni na kulturnem področju. Šola se namreč ponaša z nazivom naj kulturna šola.
12/2/20231 hour, 9 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

11. festival naše prihodnosti

Oddaja Hudo se je v živo oglasila z Osnovne šole Orehek Kranj, kjer smo se udeležili 11. festivala naše prihodnosti. Mladi so nas popeljali skozi številne delavnice, ki so jih tam pripravili zanje, povedali so tudi, kako vidijo svojo prihodnost in kakšen je na poti proti uspehu pomen pridobivanja novih znanj. Pogovarjali smo se tudi z Nikom Škrlecem in drugimi zanimivimi gosti.
11/25/20231 hour, 43 seconds
Episode Artwork

Novinarji s I. OŠ Celje o duševnem zdravju mladih

Kako se počutite? Kako premagujete stres, stiske, jezo in kaj naredite, če stvari ne grejo po vaših željah? O duševnem zdravju mladih smo se pogovarjali z mladimi novinarji s I. OŠ Celje in njihovimi sogovorniki, tam smo namreč izpeljali radijske novinarske delavnice. Na šoli smo posneli psihoterapevta Luko Agreža, svetovalni delavki in učiteljico na šoli, učence razredne in predmetne stopnje, z nami pa so svoja razmišljanja in izkušnje delli tudi mladi novinarji: Tara, Tinkara, Adin, Boris, Denis in Tjan.
11/18/20231 hour, 3 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Mladi dekliški in fantovski nogometni upi iz NK Zarica Kranj

Tokrat je voditeljica Liana Buršič gostila mlade nogometaše in nogometašico, ki žogobrcarske veščine trenirajo že od svojega 7. leta in so člani Nogometnega kluba Zarica Kranj. V studiu 1. programa Radia Slovenija so bili četrto, šesto in sedmošolci Ažbe Varl, Taris Bilanović, Nace Jenkole, Tim Ziherl, Nejc Robnik, Benjamin Sefić, Dunja Majkić in njihov trener ter nekdanji nogometni reprezentant Dejan Robnik.
11/11/202357 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Mladi in film

V tokratnem Hudo! smo predstavljali že 17. filmski festival ZOOM, ki ga prireja Pionirski dom. Na festivalu si bodo mladi lahko ogledali filme mladih ustvarjalcev z vsega sveta in se preizkusili v raznih delavnicah. Prav tako pa smo spregovorili o minulem festivalu Kinotrip in pribljižajočem se Ljubljanskem filmskem festivalu. Z mladimi smo v oddaji ugotavljali, kako film sploh nastane in kako pripraviti dober festival.
11/4/202345 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Kako nastane radijska oddaja?

V oddaji Hudo smo pogovor namenili dnevu RTV Slovenija. Z učenci iz osnovne Šole Danile Kumar in udeleženci novinarskega krožka smo se pozanimali, kako nastane radijska oddaja. Vprašali smo se, kdo je lahko novinar in skupaj odvodili oddajo Hudo.
10/28/202340 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Naj kulturna šola 2023 je Osnovna šola Vojke Šmuc v Izoli

Tokrat je voditeljica oddaje Liana Buršič gostila učence izolske Osnovne šole Vojke Šmuc, ki je letošnja Naj kulturna šola v Sloveniji. S čim so si prislužili ta dragoceni naziv pa lahko slišite v debati s sedmo, osmo in devetošolci Matijo Grbec Bonaco, Renejem Vukom, Ahmedino Hafizović, Ester Charpentier, Nino Kuthe in učiteljicami ter mentoricami Ano Dobrinčič Orbanič, Klariso Hrvatin in Deano Protner.
10/21/202350 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Novinarke z OŠ Planina pri Sevnici o Tetki Jeseni

Z nami so bile novinarke z OŠ Planina pri Sevnici. Na njihovi šoli smo izpeljali novinarske delavnice, v okviru katerih so pred mikrofon povabili sokrajane, ki veliko vedo o življenju v kraju nekoč in danes, o jeseni in medgeneracijskem sodelovanju, vsi skupaj pa so nam predstavili tudi njihovo tracicionalno jesensko prireditev Tetka Jesen.
10/14/20231 hour, 1 minute, 56 seconds
Episode Artwork

Slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju

Oddaja Hudo je bila obarvana s športnim plezanjem. V tem športu so naše predstavnice in predstavniki zelo uspešni, ne le v članski konkurenci, ampak tudi v mladinski. Z nami so bili člani Slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju in selektorica mladinske izbrane vrste Ajda Remškar. V pogovoru so predstavili, kakšen šport je plezanje, govorili so tudi o tem, kako je na tekmovanjih, ki se jih udeležujejo, in kako se nanje pripravljajo, slišali ste lahko še, za koga vse je športno plezanje primerno in kakšni so vstopni koraki v svet skalne vertikale.
10/7/202351 minutes, 1 second
Episode Artwork

Z mladimi novinarji z ll. OŠ Celje o spoštovanju

Novinarske delavnice smo izpeljali na ll. OŠ Celje, mladi novinarji pa so za svojo temo izbrali spoštovanje. Kaj je to, kakšen je bil včasih odnos med učenci in učitelji, kakšno je vzdušje na šoli in kako rešujejo nesoglasja, so bila vprašanja, ki so jih zastvaili številnim sogovornikom, tudi enemu najuspešnejših slovenskih deskarjev na snegu Timu Mastnaku.
9/30/20231 hour, 17 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Mladi gasilci in gasilke PGD Predoslje na Gorenjskem

Gasilci in gasilke, člani več kot 100 let starega Prostovoljnega gasilskega društva Predoslje so tudi mladinski državni prvaki v gasilski orientaciji, predvsem pa druščina mladih ljudi, ki radi pomagajo, sodelujejo in se družijo ter zraven učijo vrlin za življenje. Liana Buršič je v tokratnem Hudo!ju gostila Ožbeja Balantiča, Tjana Borovnico, Tjaša Borovnico, Manco Korenjak, Nežo Balantič, Andraža Korenjaka, Meto Korenjak in njihovega podpoveljnika Gašperja Pogačarja.
9/23/202351 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Nacionalni mesec skupnega branja 2023

Nacionalni mesec skupnega branja poteka med 8. septembrom in 8. oktobrom, katerega cilj je predvsem promocija projektov za spodbujanje branja in bralne pismenosti ter medgeneracijsko branje. Predvsem pa želijo mladim približati literaturo. Zato smo tudi oddajo Hudo namenili branju. Z mladimi bralkami in bralci smo odkrivali njihov pogled na svet literature in iskali odgovore na vprašanje, kako branje približati vrstnikom.
9/16/202352 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Uspešne pevke Iza, Lara in Katarina

V studiu so se nam pridružile uspešne mlade pevke iz okolice Maribora. Iza, Lara in Katarina že kar nekaj let obiskujejo glasbeno šolo Orfeus, poučuje pa jih Sergej Rupreht, ki se je v oddajo oglasil na daljavo. O tem, kako se naučiti pravilne tehnike petja, kako v glasbo preliti čim več sebe in kako pomembna je pri petju zgodba, pa boste izvedeli po kliku na modri gumb.
9/9/202350 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jamboree 2023

Vsaka štiri leta imajo taborniki z vsega sveta možnost, da se za nekaj dni združijo na svetovnem skavtskem taborjenju, ki se imenuje Jamboree. Mladi se povežejo med izvajanjem atraktivnega in vzgojno usmerjenega programa – osrednje teme so globalni razvoj, svetovni mir, kulturna različnost, pustolovščina, zabava in prijateljstvo. Čeprav se zdi, da gre za zabavo, je Jamboree mnogo več, saj nudi mladim priložnost za nova znanja, debato in razvoj dejavnosti, ki jih pozneje izvajajo v lokalnem okolju in skupnosti. Letos je ta potekal v Južini Koreji. Z mladimi udeleženci smo tako odkrivali, kaj vse se jim je na Jamboreeju 23 zgodilo. Od vročinskega vala, pa vse do tajfuna.
9/2/202345 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Adijo počitnice, pozdravljena šola!

Ker se poletne počitnice na žalost končujejo, začetek pouka pa nezadržno približuje, bomo tokratno oddajo posvetili refleksiji poletja; za kaj so naši mladi sogovorniki izkoristili vroče poletne dni, kaj so počeli doma pa tudi, ali jim je bilo kaj dolgčas. Spregovorili bomo o tem, kako se pripravljajo na začetek pouka in ali že imajo vse šolske potrebščine.
8/26/202358 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Poletni jezikovni kamp v Bohinju

Z mladimi, ki so se udeležili poletnega kampa v Bohinju ter se učili angleščine, smo odkrivali svet jezikov, kako se jih naučimo in kako pravilno izgovarjati tuje besede, predvsem pa predstavili poletni angleški tabor v Bohinju.
8/19/202341 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Z mladimi novinarji na letovanju v Kranjski Gori

To soboto, ko ekipa Programa za mlade v Kranjski Gori na letovanju Zveze prijateljev mladine LJ Moste Polje izvaja novinarske delavnice, smo izvedeli, kako dobro se znajo mladi postaviti v vlogo radijskega novinarja in voditelja. Seveda smo izvedeli tudi, kako potekajo počitniški dnevi na letovanju, kakšne športne aktivnosti so na urniku pod lepimi visokimi gorami in blizu mrzlega jezera Jasna, kako pospravljene imajo mladi sobe ter kakšne vezi so se stkale med mladimi v počitniški vili Šumica. Ker so šolarji sedaj na počitnicah, smo jih obiskali na taboru ZPM Ljubljana Moste-Polje in jih seznanili z radijskim novinarskim delom, snemanjem in montažo prispevkov – in to ne le v teoriji, temveč predvsem v praksi. Kaj so posneli, smo slišali v oddaji Hudo, ko smo v neposrednem prenosu z mladimi novinarji govorili tudi o počitnicah in športu. Skupaj smo za poslušalce pripravili zanimive vsebine: od anket o solidarnosti do pogovora s tremi tekmovalci iz letošnjega Exatlona.
8/12/20231 hour, 1 minute, 40 seconds
Episode Artwork

V živalskem vrtu

V studiu so se nam pridružili mladi počitnikarji, ki poletne dni preživljajo v družbi živali. Kako poteka njihov dan v Živalskem vrtu Ljubljana, do katerih živali gredo, katere celo hranijo in božajo in kaj novega so se v teh dneh naučili, so povedali v oddaji HUDO!, v kateri se nam je pridružil tudi vodnik Andrej Erčulj.
7/29/20231 hour, 6 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Mladi glasbenici Uma Leona Flisar in Hana Rozman

Tokratni Hudo bo v znamenju glasbenega ustvarjanja - v studio prihajata mladi glasbenici, Uma Leona Flisar in Hana Rozman. Kje iskati navdih, kako učinkovito vaditi instrument in kje najti ljudi, ki bodo želeli ustvarjati z nami - o vsem tem po deveti na Prvem.
7/22/20231 hour, 1 minute, 14 seconds
Episode Artwork

Bodoči sedmošolci se hladijo v vodi in dobri glasbi

Še dober mesec bolj ali manj brezskrbnih počitniških dni je še pred šolarji in priložnosti za kakšno dogodivščino. In kako bodoči sedmošolci iz Ljubljane Eva, Tea, Ajda, Klara, Brina, Isabela, Vid, Svit in Nejc poskrbijo, da dan ni podoben dnevu? Kako se hladijo in dogovarjajo tudi o domačih opravilih in izgovorih zanje? Pa o poletnih večerih, nasvetih turistom in iskanju osvežitve v senci ali vodi v tokratni oddaji, ki bo tudi glasbeno obarvana. Pripravili pa nam bodo tudi poletni jedilnik!
7/15/202331 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Med mladimi v Pacugu

Med poletjem smo preverili tudi vzdušje ob morju! Z otroki in mladimi, ki počitnikujejo v Letovišču Pacug, smo preverili, kako poteka dan ob morju, ali že znajo dobro plavati in kaj delajo ob večerih. HUDO! iz Pacuga!
7/8/202348 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Poletje za mlade v Kranju - od lutk do kamišibaja in pripovedk

V tokratnem počitniškem Hudo!ju s Kranjčani iz Zveze ustvarjalnih društev Krice Krace z namigi in idejami za kakovostno počitnikovanje v središču mesta.
7/1/202348 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Poletavci in Najpoletavci ter kako sestaviti poletni bralni seznam

V tokratni oddaji Hudo se nam bodo v studiu pridružili mladi in nadobudni bralci. Naši gostje so lani sodelovali v projektu Mestne knjižnice Ljubljana in Pionirske knjižnice, ki nosi naslov Najpoletavci. Med poletnimi počitnicami so si izbrali tri knjige in vsak dan 30 dni brali vsaj 30 minut, vse prebrano pa si zapisovali v bralni seznam. Zato bomo na dan, ko se uradno začnejo poletne počitnice, najmlajše povabili, naj se pridružijo projektu in poleti pridno berejo.
6/24/202343 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Plavanje je zakon!

O plavanju, usklajevanju šolskih obveznosti in športa, tekmovanjih in različnih plavalnih tehnikah so se v mladinski oddaji Hudo pogovarjali z mladimi iz Plavalnega kluba Olimpija. Njihove plavalce smo klicali tudi na Ptuj, kjer potekajo reprezentančne priprave za OFEM 2023, v oddaji pa izvedeli, kako se naučiti pravilno in varno skakati na glavo in katera plavalna tehnika je najzahtevnejša in katero imajo gosti najraje.
6/17/20231 hour, 5 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Državni prvaki v planinski orientaciji Prežvekani čigumiji

Nedavno je na Rakitni in v njeni okolici potekalo Slovensko planinsko orientacijsko tekmovanje. V kategoriji B, kjer so svoje znanje prikazali osnovnošolci od sedmega do devetega razreda, je naslov državnih prvakov osvojila ekipa Prežvekani čigumiji iz Planinskega društva Gornja Radgona. O njihovem uspehu smo govorili v oddaji Hudo.
6/10/202354 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

O znanosti in Znanstivalu

Ta vikend v Ljubljani poteka Znanstival, mi smo o njem in o navdušenbju mladih za znanost in naravoslovje govorili z učenci zadnje triade Miho Kosom iz HIše eksperimentov.Kako radovedni in ustvarjalni so mladi? Kako blizu sta jim kemija in fizika, kako so navdušeni nad znanstveni poskusi, zakaj jim je všeč Znanstival? Več smo izvedeli v oddaji Hudo!
6/3/202354 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Program Varno na kolesu

Tudi letos so učenke in učenci pokazali svoje znanje v programu Varno na kolesu, ki že tradicionalno spodbuja mlade k varni in aktivni vključitvi v promet. Z nami so bili udeleženci programa z Osnovne šole Toneta Tomšiča Knežak, ki so osvojili prvo mesto v sklopu Aktivno na kolesu. Kako so dosegli ta uspeh in kaj vse so počeli na kolesarskih izletih, so povedali v oddaji Hudo.
5/27/202350 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kako vešči prve pomoči so slovenski osnovnošolci? Izgleda, da bolj kot odrasli!

Koper je tudi letos gostil državno preverjanje znanj in veščin prve pomoči, ki se ga je poleg srednješolcev in prvič tudi študentov udeležilo še 14 osnovnh šol iz vse Slovenije. V tokratni oddaji je voditeljica Liana Buršič gostila državne prvake iz znanja in veščin prve pomoči, zmagovalno ekipo z OŠ Šempeter iz Savinjske doline in gorenjske zmagovalce, ekipo z OŠ Simona Jenka Kranj. O moči pomoči, empatije in sodelovanja mladih.
5/20/202356 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Celjski osnovnošolci so mojstri v Lego robotiki

Družbo so nam delali člani ekipe Black&White, ki se odpravljajo v Maroko. Gre za skupino učencev I. OŠ Celje, ki so v Sloveniji eni najboljših v Lego robotiki. Kaj vse dela njihov robot, s kakšnim projektom bodo tekmovali v Marakešu in katere vrednote zagovarja ta projekt? Več izveste v oddaji Hudo!
5/13/20231 hour, 2 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Opereta Špedicija Stradivarius

V oddaji Hudo so se nam pridružili mladi ustvarjalci operete Špedicija Stradivarius, ki jo bodo premierno izvedli v soboto, 6. maja 2023. Prav na dan premiere bodo torej z nami baletne plesalke in baletni plesalci, pevke in pevci ter glasbenice in glasbeniki. Odkrivali smo svet operet, se vprašali, kako opereta nastane, ter preverili, kako potekajo priprave na premiero.
5/6/202349 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kompleksnost medosebnih odnosov

V tokratni oddaji se bomo dotaknili pomembne dimenzije človekovega življenja – medosebnih odnosov. Z mladimi sogovorniki govorimo o družinskih, prijateljskih in ljubezenskih odnosih ter odnosih v šoli; kateri so za nas najpomembnejši in kateri najbolj problematični. Medosebni odnosi se razlikujejo glede na stopnjo intimnosti in glede na trajanje, vzajemnost in porazdelitev moči. Poznamo družinske in sorodstvene odnose, prijateljske, ljubezenske, službene in šolske, pa tudi odnose, ki jih stkemo v prostem času med različnimi dejavnostmi. Brez medosebnih odnosov ne bi bilo družbe. Mladi gostje so učenci 7., 8. in 9. razreda Osnovne šole Toneta Čufarja v Ljubljani.
4/25/202351 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Radi beremo

Z učenkami in učenci Osnovne šole Ig, ki so se udeležili novinarskih delavnic, smo govorili o branju in slovenskem jeziku. Pred mikrofon so povabili nekdanjega vrhunskega telovadca Mitjo Petkovška, pisateljico Ivo L. Novak in učence šole, ki so predstavili svoj odnos do branja. Pripravili so tudi obilo nasvetov za kakovostno branje.
4/22/20231 hour, 16 seconds
Episode Artwork

Mladi foto zanesenjaki iz več kot 100 let starih Fotografskega društva Janez Puhar Kranj in Fotografskega društva Jesenice

Janez Puhar je bil pionir fotografije na steklo. Svetovna znamka, svetovljan z mnogimi talenti, izumitelj, ki ga slovenski narod premalo pozna. Po njem so v rodnem Kranju poimenovali fotografsko društvo, ki letos praznuje že 123 let, na Jesenicah pa deluje fotografsko društvo, čigar začetki segajo v leto 1925. V tokratnem Hudoju je Liana Buršič gostila mlade foto zanesenjake iz obeh društev z zanimivo debato o vplivu in moči fotogafije v vse bolj s podobami prenasičeni družbi.
4/15/202355 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kako potovati in kako so se mladi odpravili v London

V tokratni oddaji Hudo smo se odpravili na popotovanje. V Studiu so se nam pridružili, Jošt,Marisha, Matic, Meta, Tinka in Živa, učenci iz osnovne šole Notranjski odred Cerknica, ki so se v mesecu marcu za kar tri dni odpravili na potovanje v London. Spregovorili smo o tem, kako se na potovanje pripravimo, na kaj moramo biti pozorni, ko se odpravimo na letalo, kaj vse moramo vzeti s seboj in kako se znajti v tujini.
4/8/202352 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Disleksija: ne primanjkljaj, temveč drugačen način razmišljanja

V tokratni oddaji bomo govorili o disleksiji. Kako se z njo spopadajo otroci, ki jo imajo, katere so najpogostejše težave pri učenju in kako uspešno premagati ovire, ki jih ta prinaša. Več o tem pa z otroki Osnovne šole Vide Pregarc in s specialno pedagoginjo Sonjo Salajko.
4/1/202356 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

V družbi mladih novinarjev iz Metlike

Kako zvenijo tamburice, kakšen zaklad hranijo v Belokranjskem muzeju, kaj vse lahko počnemo ob Kolpi? Novinarske delavnice smo izvedli na OŠ Metlika, mladi novinarji pa so si za temo oddaje izbrali predstavitev svojega kraja.
3/25/20231 hour, 3 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Z Erasmusom na pot po življenjska učenja

Erasmus izmenjava kliče na pot – tokrat v Španijo in Litvo po dragocena spoznanja o pomenu zdravja, dobrega počutja in živih stikov. Voditeljica Liana Buršič je gostila osmošolce in devetošolce ljubljanske OŠ Valentina Vodnika.
3/18/202356 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Naši možgani so neverjetni

V oddaji Hudo smo pogledali v naše glave in raziskovali delovanje možganov. Ti so z vidika obdelovanja informacij najbolj zapleten in najbolj zmogljiv sistem, kar jih poznamo, odgovorni so tudi za centralni nadzor telesa. Izvedeli ste lahko marsikaj o delovanju možganov in o tem, kako pomnijo, se učijo in oblikujejo našo predstavo o sebi, o zunanjem svetu in o odnosu med nami in okoljem. Z nami so svoje razmisleke o možganih delili učenci z Osnovne šole Prežihovega Voranca Ljubljana Jona Lesar, Eva Rebeka Sankovič, Carlos Gabrijel Gorše, Maksim Vujadinović, Val Lapajne in Lio Fideršek, za strokovno razlago pa je poskrbel doktor medicine, nevrofiziolog, Blaž Koritnik.
3/11/202357 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Zakaj je domače branje pomembno in kaj je to bralna značka?

V oddaji Hudo so se nam pridružili učenci novinarskih delavnic Danile Kumar: Lucas, Karolina in Zala. Skupaj smo pred mikrofon povabili generalno sekretarko Bralne značke Slovenija, Mašo Perko. Iskali smo odgovore na vprašanja, kaj je to domače branje, zakaj je pomembno in kako se razlikuje od bralne značke.
3/4/202347 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Z novinarji z OŠ Ob Dravinji o športu

Sobotni program za mlade so na Prvem programu RA SLO v soboto sooblikovali mladi novinarji z OŠ Ob Dravinji iz Slovenskih Konjic, ki so si za temo oddaje izbrali šport. Koga so povabili pred mikrofon, kako so se znašli v vlogi tonskih mojstrov in kakšna vprašanja so pripravili za športnega reporterja Boštjana Reberšaka, ki spremlja svetovno prvenstvo v nordijskih disciplinah v Planici? Več v oddaji HUDO!
2/25/20231 hour, 7 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

V luči informativnih dni: Izbira poklica je skrb zase in za druge

V tokratnem Hudo!ju se je voditeljica Liana Buršič pogovarjala z osmošolci z OŠ Škofljica. Spoznavna debata o preobremenjenosti šolarjev, sledenju svojim ali starševskim/družbenim željam pri izbiri poklica ter nujnosti časa zase in spremembi šolskega/družbenega sistema. Tudi o tem, kako so mladi načrtno preslišani in neupoštevani - zakaj že?
2/18/202350 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Medvrstniško nasilje in nenasilna komunikacija

V oddaji smo tokrat spregovorili o pereči temi medvrstniškega nasilja. To pogosto razumemo kot nasilje v šoli, vendar pa se medvrstniško nasilje lahko pojavi kjerkoli. Nekatera nasilna ravnanja so direktna in hitreje, lažje vidna, prepoznavna (npr. pretepanje, brcanje in verbalno zmerjanje), druga pa so prikrita (na primer obrekovanje, namerno izločanje iz skupine, manipuliranje s prijateljstvi). Z mladimi gosti, Jakobom, Olivijo, Marijo in Galo smo tako iskali odgovore, kako nasilje preprečiti, kako ga odkriti in kaj sploh pomeni nenasilna komunikacija. Pridružil pa se nam je tudi Nace Breitenberger, ki nosi naziv prostovoljca z najdaljšim stažem pri TOM telefonu.
2/11/202352 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

33. tekmovanje Mladina in gore

Z nami so bili predstavniki ekipe Smrkci iz Planinskega društva Litija, ki so v osnovnošolski konkurenci na 33. tekmovanju Mladina in gore osvojili tretje mesto. O množici znanj, ki so jih morali pokazati na tem državnem tekmovanju, pa tudi o vseh zabavnih plateh planinstva, smo govorili v oddaji Hudo.
2/4/202351 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ptice okoli nas

Zadnji teden v januarju že tradicionalno poteka DOPPS-ova akcija Ptice okoli nas, v kateri vas Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije vabi k opazovanju ptic okoli nas in beleženju vrst. Če jih ne prepoznate, nič hudega! Zato smo v tokratnem Hudo!ju gostili ornitologa Tomaža Miheliča in mlade ljubiteljske ornitologe Izidorja Kejžarja, Tiso Mihelič in Lovra Tuljaka. Gostila jh je voditeljica in avtorica oddaje Liana Buršič
1/28/202353 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Zaplešimo hiphop!

Ples je govorica telesa, ki se izraža z ritmom glasbe. Je umetnost, je šport, če gre za hiphop, pa tudi način življenja. O hiphopu in plesu nasploh smo se pogovarjali s plesalci Plesne šole Kazina in priznanim plesalcem, koreografom in plesnim pedagogom Željkom Božičem.
1/21/20231 hour, 3 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Z mladimi novinarji iz Kranja o podjetništvu

Z novinarskimi delavnicami smo bili na OŠ Matije Čopa Kranj in z mladimi novinarji posneli zanimive sogovornike in ankete. Za temo oddaje so si izbrali podjetništvo, nas pa je zanimalo tudi, kako o poklicih in poslih razmišljajo tudi sami.
1/14/202359 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Koledniki iz Cerkelj na Gorenjskem in ljudsko izročilo

V prvi oddaji Hudo in prvi soboti v letu 2023 smo ostali praznično obarvani. Govorili smo o ljudskem izročilu, se pozanimali, kaj je to koledovanje, vse skupaj pa povezali s spoznavanjem delovanja pevskega zbora. V studiu so se nam pridružili koledniki iz Cerkelj na Gorenjskem skupaj z zborovodkinjo Irmo Močnik. Posebni gost oddaje Hudo pa je bil etnolog in kulturni antropolog dr. Tomaž Simetinger. Mladi Koledniki, Jakob, Katarina, Nuša in Katja pa so nam tudi zapeli.
1/7/202356 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Novoletni kviz in kako bodo leto 2023 pričakali mladi

V oddaji Hudo smo se poslovili od starega leta ter spregovorili o načinih praznovanja novega leta po Sloveniji in svetu. Vprašali smo se, zakaj so petarde prepovedane, komu škodujejo rakete, kaj mladi radi pečejo med prazniki in kaj jih čaka v prihajajočem letu. Tokrat pa v oddaji nismo le govorili, saj smo za mlade poslušalce pripravili prav poseben novoletni kviz. V kvizu sta se pomerili skupini Wikipedija in Nori sadeži, slednji so tudi zmagali. Z nami so tako tokrat bili Lucas, Zala, Teja, Marija, Naja, Olivija in Jakob. Celotno uredništvo Programa za mlade pa vam želi mirno, veselo in uspešno novo leto 2023.
12/31/202257 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Božič nekoč in danes

Božič nekoč in danes – z mladimi v studiu o tem, kako pričakujejo počitnice, kaj jim pomeni božič in kakšne navade imajo ob božiču, z etnologinjo pa o običajih, ki so nekoč spremljali ta praznik. Kaj je poprtnik, zakaj božič praznujemo 25. decembra in kako so dom okraševali, preden se je uveljavil običaj božičnega drevesa? Več pa v Hudoju!
12/24/20221 hour, 2 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Govoriš slovensko?

V obdobju, ko mladi uporabljajo vse več slenga in prevzemajo vse več tujih besed, se lahko zamislimo nad tem, kar se dogaja s slovenščino. Poleg tega smo obdani s tehnologijo, katere osnovni jezik je angleščina. V javnosti se tako pojavlja vprašanje: zakaj Siri in Alexa ne govorita slovensko? Posledica tega je, da je tudi vse več mladih vsak dan obkroženo z več angleščine kot slovenščine. Zato smo se v oddaji Hudo vprašali: kako dobro poznamo slovenščino? Zakaj včasih raje pišemo v angleščini, zakaj nadaljevanke spremljamo z angleškimi podnaslovi in kako mladi doživljajo slovenski jezik? Poleg mladih gostov Karoline Plahutnik, Zale Perozzi Trifković, Vesne Hozjan, Lili Dolinar, Teje Kos in Lucasa Zakrajška se nam je v studiu pridružil tudi specialist Andrej Perdih ki sodeluje pri projektu Razvoj slovenščine v digitalnem svetu ZRC SAZU.
12/17/202248 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Radosti in pasti družabnih omrežij

Živimo v svetu mobilnih telefonov in družabnih omrežij. Skoraj vsak od nas je vpisan v vsaj eno tako omrežje, ta pa so nato z nami na vsakem koraku – to nam omogočajo mobilne aplikacije in vseprisoten dostop do mobilnega interneta. V minulih letih se je razrasel trend objavljanja dogodkov, ki rišejo naš vsakdan, ko pa se nam zgodi kaj posebno zanimivega, pa je skorajda nuja, da to objavimo. Strokovnjaki ob tem opozarjajo na različne posledice, ki jih prinašajodružabna omrežja in vključevanje vanje. Velikokrat taka obnašanja vodijo v hude ne-kemične odvisnosti, ki se jih je zelo težko znebiti, nižajo koncentracijo, motivacijo in slabšajo kakovost spanja. Imajo tudi nekaj pozitivnih lastnosti, zaradi katerih smo jih ljudje sploh začeli uporabljati. Zelo učinkovita so za preganjanje prostega časa, za povezovanje z novimi ljudmi in ohranjanje stika s prijatelji. O vsem tem v tokratni oddaji Hudo! z učenci sedmega in devetega razreda Osnovne šole Vide Pregarc. Odgovore nam bo pomagala iskati tudi Zala Bricelj, kulturologinja in dobra poznavalka pasti družbenih omrežij in spleta. Več v oddaji z Laro Gril.
12/10/20221 hour, 2 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Z učenci OŠ Hruševec Šentjur smo vstopili v veseli december

Začetek decembra napoveduje prihod praznikov in treh dobrih mož, ki nam vsako leto prinesejo obilo veselja. Praznični čas smo z učenkami in učenci z Osnovne šole Hruševec Šentjur začeli tudi v oddaji Hudo. Mladi novinarji so predstavili svoj pogled na čas, v katerega vstopamo, s sogovorniki pa so se ozrli tudi v preteklost. Povedali so še, kako čim lepše okrasiti šolo in svojo sobo.
12/3/202256 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

O pisanju z novinarji s I. OŠ Celje

Kako izgleda dan v življenju pisateljice in kako napisati šolski spis? O pisanju smo govorili v oddaji Hudo, temo pa so si izbrali mladi novinarji s I. OŠ Celje, kjer smo izpeljali radisjke novinarske delavnice. Pred mikrofon so povabili kar nekaj zanimivih gostov, tudi eno najbolj branih slovenskih pisateljic Deso Muck.
11/26/20221 hour, 3 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

KAPA - prvi slovenski božični celovečerni film

Dobili smo prvi slovenski božični film – Kapa, režiserja Slobodana Maksimovića. V tokratni Hudo! je prišla glavna igralska zasedba iz filma (Gaj Črnič, Emil Kulović, Mila Maksimović, Tilen Kolbe) in scenaristka Saša Eržen. V sproščenem, zanimivem in navdihujočem pogovoru z mladimi ustvarjalci je uživala tudi voditeljica oddaje Liana Buršič.
11/19/202256 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Judo je šport, ki je primeren za vse

V oddaji Hudo smo se odpravili v dojo, si nadeli judogi in stopili na tatami, kjer nas je pričakal sensei. Če ne veste o čem govorimo, dobro našpičite ušesa, saj smo govorili o judu. To je eden izmed najbolj priljubljenih športov med mladimi v Sloveniji, ki s svojo filozofijo in obrambno naravnanostjo uči tudi o pogledih na življenje, na katere prepogosto pozabimo. Judo je sicer moderna goloroka borilna veščina, ki je nastala na Japonskem, vključuje pa borbo stoje in na tleh, ob tem pa izvajanje metov, padcev in vzvodov. Cilj je seveda premagati nasprotnika. Kakšen je ta šport so nam predstavili člani Judo kluba Ljubljana Bežigrad.
11/12/202251 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Obšolske dejavnosti, hobiji in kuharija

Ob vseh obveznostih, ki nam jih nalagata šola ali služba, je treba najti čas tudi za svoja zanimanja. Na osnovnih šolah imajo mladi na voljo veliko različnih krožkov in interesnih dejavnosti, skozi katere lahko razvijajo svoje talente in zanimanja ter izražajo svojo ustvarjalnost. V oddaji z mladimi gosti in kuharskim mojstrom Karimom Merdjadijem govorimo o obšolskih dejavnostih, hobijih in preživljanju prostega časa, seveda pa tudi o kuhanju in pripravljanju sladic.
11/5/202254 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Z Neisho o tem, kako nastaneta pesem in muzikal

V oddaji Hudo so se nam pridružili mladi, ki so v studiu preizkusili svoje voditeljske sposobnosti in pomagali voditi oddajo Hudo. Naša skupna gostja pa je bila pevka in skladateljica Neisha, ki so ji mladi zastavljali vprašanja o tem, kako neka skladba sploh nastane, kako je nastopati na velikih odrih in kako nastane muzikal. Z nami so bili Olivia, Gala, Ema in Jakob.
10/29/202259 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Biosferno območje Julijske Alpe

Z učenci OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica o njihovem okolju, turizmu, programu mladi nadzornik, Triglavskem narodnem parku in biosfernem območju Julijske Alpe Ekipa Programa za mlade je bila na terenu – na OŠ v Bohinjski Bistrici smo bili v družbi učencev te šole, mladih nadzornikov in mentorja Jerneja Legata iz Javnega zavoda Triglavski narodni park. Skupaj smo obeleževali svetovni dan biosfernih območij – Julijske Alpe so namreč eno od teh območij v Sloveniji. Pripravili smo kviz o Triglavskem narodnem parku, povedali pravila obnašanja v parku, razsikovali življenje na biosfernem območju in razmišljali o prihodnosti mladih in prihodnosti tega prečudovitega dela Slovenije. 
10/22/20221 hour, 3 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Knjige, ki v sebi nosijo nekaj več

Katere so knjige, ki v sebi nosijo »nekaj več«, kako vzgojiti razmišljujočega, kritičnega bralca in zakaj je pomembno, da se jezik pri literarnih klasikih posodablja? O tem v tokratnem Hudoju z gosti z OŠ Vižmarje - Brod.
10/17/202251 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bedimo z Leonardom

V tokratni oddaji Hudo so se nam pred mikrofonom pridružile mlade bralke, ki so noč preživele med kjižnimi policami. Projekt Bedimo z Leonardom je namenjen tridesetim mladim, ki jim knjige morda niso tako blizu, zanimajo pa jih znanost in umetnost. Tako so v preteklem tednu kar vso noč preživeli v knjižnici Bežigrad, pričakal pa jih je tudi pester spremljevalni program za lažje prebedeno noč. Z nami so bili Erika in Maja Levec, Alja Bajde in vodja projekta Bedimo z Leonardom Monika Jeglič ter animator Danijel Kirn.
10/8/202250 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Duševno zdravje mladih

Pred tednom otroka, ki se začne v ponedeljek in bo potekal pod geslom Skupaj se imamo dobro, smo govorili o duševnem zdravju mladih. S to temo se bodo mladi ukvarjali tudi na zasedanjih otroškega parlamenta naslednji dve leti. Z nami so bili otroški parlamentarci, ki se na naslednje zasedanje pripravljajo, predstavili so svoje misli o tem, kaj je zanje duševno zdravje in dobro počutje in kaj vse pomeni, da se imamo skupaj dobro.
10/1/202250 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Z mladimi novinarji z II. OŠ Celje o športu

Na II. osnovni šoli Celje je Program za mlade izpeljal radisjke novinarske delavnice in njihovi učenci so se odlično odrezali v vlogi novinarjev, tonskih mojstrov, glasbenih urednikov in voditeljev. V oddaji smo govorili o športu, predvsem košarki in septembrski evfoiji zaradi evropskega prvenstva v tem športu. Intervjuvali smo nekdanjega košarkarja Sama Udriga, izvedeli več o tradicionalni košarkarski tekmi med učitelji in devetošolci na tej šoli ter preverili, kateri drugi športi so še priljubljeni med celjskimi osnovnošolci.
9/24/202258 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Poletavci in Najpoletavci

V tokratni oddaji Hudo so se nam v studiu pridružili mladi in nadobudni bralci. Naši gostje so sodelovali v projektu Mestne knjižnice Ljubljana in Pionirske knjižnice, ki nosi naslov Najpoletavci. Med poletnimi počitnicami so si izbrali tri knjige in 30 dni ter vsak dan brali vsaj 30 minut, vse prebrano pa si zapisovali v bralni seznam. Seznam so nato oddali v Mestni knjižnici ter se pridružili klubu Najpoletavcev oziroma tistih, ki res veliko berejo. Tisti, ki so pridno brali, pa so jih na sklepnem dogodku pričakale lepe nagrade. V tokratni oddaji so se nam tako pridružili Mila Maksimović, Neža Kermelj Kuzman in Ema Kljajić ter mentorica projekta Lavra Tinta. Govorili smo o bralnih navadah, kaj mladi danes radi berejo in kako je potekalo poletno tridesetdnevno branje.
9/17/202249 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Nazaj v šolo: motivacija in delovne navade

V oddaji Hudo so se nam tokrat pridružili fantje in dekleta z Osnovne šole Jožeta Moškriča, ki so skupaj s socialno delavko Andrejo Ninkovič pomagali iskati odgovore na vprašanja, ki se porajajo ob vračanju v šolske klopi; kje iskati motivacijo za učenje, kako razreševati konflikte v razredu in na socialnih omrežjih, pa tudi, kako znova obuditi ljubezen do učenja. Vse to in še več pa v oddaji z Laro Gril.
9/10/202254 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Nazaj v šolo: motivacija in delovne navade

V oddaji Hudo so se nam tokrat pridružili fantje in dekleta z Osnovne šole Jožeta Moškriča, ki so skupaj s socialno delavko Andrejo Ninkovič pomagali iskati odgovore na vprašanja, ki se porajajo ob vračanju v šolske klopi; kje iskati motivacijo za učenje, kako razreševati konflikte v razredu in na socialnih omrežjih, pa tudi, kako znova obuditi ljubezen do učenja. Vse to in še več pa v oddaji z Laro Gril.
9/10/202254 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Mladi upi slovenske ženske odbojke

Tokrat so bile z nami devetošolke in osmošolke, vse uspešne odbojkarice iz enega najboljših ženskih odbojkarskih klubov pri nas - Vital Ljubljana. S trenerjem Luko Lenarčičem ter Nino Debelak, Lauro Deu, Ajdo Kolar in Manco Čamerniko o svetu športa in osebnih ambicijah ter drobnih, velikih stvareh vsakdana mladih.
9/3/202252 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Mladi nadzorniki skrbijo za Triglavski narodni park

V oddaji Hudo, ki je bila tokrat izvedena pred planinsko kočo na Uskovnici, so se nam pred mikrofonom pridružili Mladi nadzorniki. Gre za projekt pod pokroviteljstvom Federacije Europarc, namenjen mladim, ki živijo v narodnem parku oziroma v njegovi neposredni okolici. S projektom Mladi nadzornik otroke seznanijo s cilji in nameni zavarovanih območij ter jim predstavijo naravne vrednote in kulturno dediščino. Nameni programa so: ? Ustvariti mrežo mladih, ki bodo aktivno sodelovali pri varovanju narave in nastopali kot zagovorniki svojega zavarovanega območja. ? Izboljšati ozaveščenost glede naravnih, kulturnih, družbenih in ekonomskih vrednot zavarovanih območij. ? Krepiti prijateljstvo in skupinsko moralo med mladimi tako, da jih vključujemo v doseganje skupnih naravovarstvenih ciljev. ? Povezati mlade in lokalno skupnost. Z nami so bili Vida Odar, Lan Klukovič in Samo Arlič, ki so se udeležili poletnega tabora na Pokljuki. Na njem so odkrivali skrivnosti planot in narave. Poleg mladih je bil zraven tudi naravovarstveni nadzornik in vodja programa Mladi nadzornik Jernej Legat. Skupaj smo odkrivali čudežni svet Triglavskega narodnega parka ter iskali načine, kako ohraniti in zavarovati naravo.
8/20/202240 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Z mladimi novinarji in počitnikarji v Kranjski Gori

V Kranjski Gori smo na angleških razgibanih počitnicah Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje izvedli novinarske delavnice, tako da so se mladi preizkusili tudi v vlogi novinarjev. Kako dobro so se odrezali, izveste v oddaji Hudo!, ki bo potekala kar iz terenskega studia v vili Šumica, v oddaji pa izveste tudi, kateri znani Slovenec je mlade obiskal na taboru in kaj vse so počeli v tem tednu.
8/13/202248 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Na Slivnici v družbi skavtov

Na Slivnici nam bodo v našem terenskem studiu družbo delali skavti iz skavtskega rodu Presihajoče jezero. Naši gosti zelo dobro poznajo svoje okolje, gotovo nam bodo povedali marsikaj zanimivega tudi o skavtstvu, taborih, ki se jih udeležujejo, in vrednotah, v skladu s katerimi živijo.
8/6/202248 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ljubezen do glasbe ne pozna meja

V tokrat oddaji HUDO smo občudovali mladi glasbenici – ukrajinsko pianistko Oleno Tsymbal, ki je v Sloveniji našla varno možnost za nadaljevanje glasbenega izobraževanja, in slovensko violinistko Patricijo Avšič, ki pri rosnih 13-ih suvereno nastopa z orkestri, njena družina pa jo pri tem neomajno podpira. V studiu sta se nam pridružila tudi Patricijin oče in sestra. Pogled v življenje glasbenic, ki z govorico not prestopata meje vseh vrst, nam kaže, kaj vse je mogoče doseči s predanostjo, disciplino in ljubeznijo.
7/30/20221 hour, 2 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Zelene počitnice tudi na bazenu

Kako bodoči devetošolci širijo znanje, ki so ga pridobili v projektu Misli zeleno, in kako se odpraviti na pot, da bo naš odtis na okolje čim manjši? Več o raziskovanju trajnostno naravnanega slovenskega turizma, pa tudi o poletnih večerih, nasvetih turistom in iskanju osvežitve v senci ali vodi v tokratni oddaji, ki bo zeleno in tudi športno obarvana. In medtem, ko se nekateri v bazenih le hladimo, se mladi, ki trenirajo plavanje, v teh dneh pripravljajo na tekmovanja, ki jih čakajo v času poletnih počitnic.
7/23/202239 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Nogometaši selekcije U13 NK Olimpija

V ponovitvi oddaje Hudo, smo se družili z mladimi nogometaši sekcije U13 Nogometnega kluba Olimpija. Ker je nogomet najbolj pomembna postranska stvar na svetu, smo predstavili, kakšno vlogo igra v življenju mladih igralcev, njihove treninge, tekmovanja in tudi to, kdo se lahko razvije v vrhunskega nogometaša, ki bo zaigral za največje evropske klube.
7/16/202251 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Košarkarski kamp Brezec & Sagadin

V oddaji Hudo so se nam pridružili mladi košarkaši iz Košarkarskega kampa Brezec & Sagadin. Spregovorili smo o kampu, košarki, treningih in meddržavnem povezovanju z mladimi košarkaši iz vsega sveta. Kamp je namreč namenjen fantom in dekletom, ki željo napredovati in uživati v košarki. Tolmincem je uspelo združiti dve legendi, najobetavnejšega slovenskega trenerja Zmaga Sagadina in najboljšega primorskega košarkarja vseh časov, nekdanjega NBA igralca, Primoža Brezca. To daje kampu poseben pečat in hkrati garancijo za vrhunsko kakovost. Z nami so bili: Vita Šuster Tara Kavčič Tanisha Vetrih Mia Velikonja Luka Šepec organizator kampa Boris Velikonja
7/9/202257 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

"Igra, niz in tekma!"

Ravno te dni se odvija najstarejši in bržkone tudi najprestižnejši teniški turnir na svetu – Wimbledon oziroma Odprto prvenstvo Anglije. Zato v tokratnem Hudo!ju gostimo mlade teniške igralce - Lauro Basailović, Doroteo Kitić in Jako Dolinarja ter direktorja Tenis kluba Olimpija Gregorja Matka. Oddajo pripravlja in vodi Liana Buršič
7/2/20221 hour, 11 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Hudo! - kako užitna je pa vaša streha?

V tokratnem Hudo!ju se nam bodo pridružili mladi iz kranjske OŠ Staneta Žagarja, edina šola na Gorenjskem, ki na 15 metrov visoki strehi gosti učilnico na prostem in kar 250 kvadratov zelenja, tudi užitnega. Na pragu poletnih počitnic smo si izmenjali vtise o vsebinsko raznolikem programu te zdrave šole, med drugim imajo tudi svoj čebelnjak in himno, pa tudi medgeneracijski projekt Bodiva prijatelja.Avtorica in voditeljica oddaje je Liana Buršič.
6/25/202243 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Pisati pesmi in jih reklamirati je zakon!

Na natečaju Župančičeva frulica smo dobili najboljše mlade pesnike, deklamatorje in pripovedovalce - nekateri so bili naši gosti v oddaji HUDO!
6/18/202257 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Program Varno na kolesu

Tudi letos so učenke in učenci pokazali svoje znanje v programu Varno na kolesu, ki že tradicionalno spodbuja mlade k varni in aktivni vključitvi v promet. Z nami so bili udeleženci programa z Osnovne šole Jurija Vege Moravče in Osnovne šole Ivanjkovci. S kakšnimi nalogami so se srečali, kako so izvedli kolesarski športni dan, zakaj je čelada na kolesarjevi glavi obvezna in kakšni so njihovi nasveti za varno kolesarjenje v prometu, so povedali v oddaji Hudo.Program, ki mlade spodbuja k varnemu in aktivnemu vključevanju v prometTudi letos so učenke in učenci pokazali svoje znanje v programu Varno na kolesu, ki že tradicionalno spodbuja mlade k varni in aktivni vključitvi v promet. Z nami so bili udeleženci programa z Osnovne šole Jurija Vege Moravče in Osnovne šole Ivanjkovci. S kakšnimi nalogami so se srečali, kako so izvedli kolesarski športni dan, zakaj je čelada na kolesarjevi glavi obvezna in kakšni so njihovi nasveti za varno kolesarjenje v prometu, so povedali v oddaji Hudo.
6/11/202252 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

15. glasbeni festival

Glasbeni festival, ki ga organizira Pionirski dom v Ljubljani, je prireditev, ki omogoča mladim, še neuveljavljenim posameznikom, da predstavijo svoje glasbeno izvajanje, pa tudi avtorsko glasbeno ustvarjanje. Festival je žanrsko popolnoma odprt in spodbuja kakovost na vseh področjih otroškega in mladinskega glasbenega ustvarjanja. V oddaji Hudo so se nam tako pridružili zmagovalci in tekmovalci s festivala ter nam predstavili svoje glasbeno ustvarjanje in festival. Z nami so bili: Uma Leona Flisar Manca Eržen Eva Križ Lucija Nemec Križman Amalja Veger Poles mentorica Eva MoškonFestival Pionirskega doma je namenjen mladim, da predstavijo svoje glasbeno izvjanjeGlasbeni festival, ki ga organizira Pionirski dom v Ljubljani, je prireditev, ki omogoča mladim, še neuveljavljenim posameznikom, da predstavijo svoje glasbeno izvajanje, pa tudi avtorsko glasbeno ustvarjanje. Festival je žanrsko popolnoma odprt in spodbuja kakovost na vseh področjih otroškega in mladinskega glasbenega ustvarjanja. V oddaji Hudo so se nam tako pridružili zmagovalci in tekmovalci s festivala ter nam predstavili svoje glasbeno ustvarjanje in festival. Z nami so bili: Uma Leona Flisar Manca Eržen Eva Križ Lucija Nemec Križman Amalja Veger Poles mentorica Eva Moškon          
6/4/20221 hour, 6 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Projekt STEAM – za več znanja in branja

Od 16. do 20. maja so bile na osnovni šoli Cvetka Golarja delavnice v sklopu projekta STEAM in Erasmus+, ki so povezale učence in učitelje Italije, Litve, Grčije, Romunije, Bolgarije in Slovenije. V oddaji so se nam tako pridružili učenci Ammar Kaltak, Jan Novljan, Tina Družinec, Anja Demšar, Ema Zakotnik, Tinkara Koman ter mentorica in pomočnica pri izvedbi projekta na osnovni šoli Nika Lebar. Ker je bila rdeča nit tokratnih delavnic predvsem književnost, so učenci v oddaji predstavili kar tri knjige, ki so jih prebrali in njihovo tematiko povezali z zanimivimi praktičnimi vsebinami. Ker pa je namen projekta tudi meddržavno povezovanje, smo govorili še o tem, kaj so videli na obisku v tujini in kako so Slovenijo predstavili učencem tujih držav, ter o vseh preostalih delavnicah, ki so bile organizirane v času druženja. KAJ JE STEAM? STEAM je izobraževalni pristop k učenju, ki uporablja naravoslovje, tehnologijo, inženirstvo, umetnost in matematiko kot dostopne točke za usmerjanje dijakov v (samo)spraševanje, dialog in kritično razmišljanje. Tako se učenci naučijo, da se vse stvari povezujejo, tako v šoli kot tudi v praktičnem življenju. Je zabavnejši kot tradicionalni načini izobraževanja in se večini učencev zdi bolj logičen, saj temelji na naravnih načinih, na katere se ljudje učijo in zanimajo za stvari.Mednarodno srečanje učencev in učiteljev iz Italije, Litve, Grčije, Romunije, Bolgarije in SlovenijeOd 16. do 20. maja so bile na osnovni šoli Cvetka Golarja delavnice v sklopu projekta STEAM in Erasmus+, ki so povezale učence in učitelje Italije, Litve, Grčije, Romunije, Bolgarije in Slovenije. V oddaji so se nam tako pridružili učenci Ammar Kaltak, Jan Novljan, Tina Družinec, Anja Demšar, Ema Zakotnik, Tinkara Koman ter mentorica in pomočnica pri izvedbi projekta na osnovni šoli Nika Lebar. Ker je bila rdeča nit tokratnih delavnic predvsem književnost, so učenci v oddaji predstavili kar tri knjige, ki so jih prebrali in njihovo tematiko povezali z zanimivimi praktičnimi vsebinami. Ker pa je namen projekta tudi meddržavno povezovanje, smo govorili še o tem, kaj so videli na obisku v tujini in kako so Slovenijo predstavili učencem tujih držav, ter o vseh preostalih delavnicah, ki so bile organizirane v času druženja. KAJ JE STEAM? STEAM je izobraževalni pristop k učenju, ki uporablja naravoslovje, tehnologijo, inženirstvo, umetnost in matematiko kot dostopne točke za usmerjanje dijakov v (samo)spraševanje, dialog in kritično razmišljanje. Tako se učenci naučijo, da se vse stvari povezujejo, tako v šoli kot tudi v praktičnem življenju. Je zabavnejši kot tradicionalni načini izobraževanja in se večini učencev zdi bolj logičen, saj temelji na naravnih načinih, na katere se ljudje učijo in zanimajo za stvari.
5/28/202254 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Bralski utrip šolskih knjižnic

V tokratnem Hudo!ju gostimo bralsko razpoložene devetošolce s kranjske OŠ Matije Čopa, z debato o najljubših knjigah, bogastvu šolskih knjižnic in pomenu branja za življenje,pa tudi vtisih ob zaključku devetletke in vstopu v novo obdobje srednješolskega življenja. Oddajo pripravlja in vodi Liana BuršičZ mladimi z OŠ Matije Čopa v Kranju prebiramo njihove najljubše knjižne nasloveV tokratnem Hudo!ju gostimo bralsko razpoložene mlade s kranjske OŠ Matije Čopa, z debato o najljubših knjigah, bogastvu šolskih knjižnic in pomenu branja za življenje.
5/21/202256 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Misli zeleno: Trajnostni turizem

Z učenkami in učenci Osnovne šole Hinka Smrekarja smo predstavili, kako v projektu Erasmus+ Misli zeleno: Trajnostni turizem raziskujejo, kaj za današnje in vse naslednje generacije pomeni ohranjanje nespremenjene naravne in kulturne dediščine. Kakšne projekte so pripravili v povezavi s trajnostnim turizmom, kaj to sploh je, in kako se povezujejo z mladimi iz še petih evropskih držav, boste izvedeli ob poslušanju oddaje Hudo.Mladi z OŠ Hinka Smrekarja so v okviru Erasmus+ projekta raziskovali načela trajnostnega turizma in s tem povezanega pomena ohranjanja naravne in kulturne dediščineZ učenkami in učenci Osnovne šole Hinka Smrekarja bomo predstavili, kako v projektu Erasmus+ Misli zeleno: Trajnostni turizem raziskujejo, kaj za današnje in vse naslednje generacije pomeni ohranjanje nespremenjene naravne in kulturne dediščine. Kakšne projekte so pripravili v povezavi s trajnostnim turizmom, kaj to sploh je, in kako se povezujejo z mladimi iz še petih evropskih držav, boste izvedeli v soboto po deveti.
5/14/202257 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Na izmenjavi na Danskem

Naše gostje so bile učenke OŠ Valentina Vodnika iz Ljubljane in njihova mentorica Marjeta Raztresen – za sabo imajo lepo izkušnjo izmenjave na Danskem, pred seboj pa gostiteljski teden, ko na obisk dobijo vrstnike iz tujine. Izmenjave se odvijajo v okviru mednarodnega projekta YEAH! You(th) Enjoy to be Active and Healthy, s katerim želijo poudariti pomen zdravja in dobrega počutja v življenju mladih.OŠ Valentina Vodnika v Erasmus+ projektu YEAH spodbuja zdrav življenjski slog in dobro počutje Družbo nam delajo učenke OŠ Valentina Vodnika iz Ljubljane (Lena, Ajda, Zoya in Dora) in njihova mentorica Marjeta Raztresen – za sabo imajo lepo izkušnjo izmenjave na Danskem, pred seboj pa gostiteljski teden, ko na obisk dobijo vrstnike iz tujine. Izmenjave se odvijajo v okviru mednarodnega projekta YEAH! You(th) Enjoy to be Active and Healthy, s katerim želijo poudariti pomen zdravja in dobrega počutja v življenju mladih. Kaj vse so doživele na Danskem, kaj bi 'uvozile' v Slovenijo in kako same skrbijo za svoje dobro počutje? O tem in še čem je tekla beseda v oddaji Hudo!
5/7/202256 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

V družbi mladih parlamentarcev

Med počitnicami smo se družili z mladimi parlamentarci – ne, nismo govorili o politiki in volitvah, temveč o otroškem parlamentu. V njem imajo osnovnošolci možnost, da povejo svoje misli, izpostavijo težave, za katere mislijo, da bi jih bilo treba nasloviti, in predlagajo svoje rešitve. Zadnja tri leta so največ razmišljali o svoji poklicni prihodnosti, za temo prihodnjega otroškega parlamenta pa so izbrali duševno zdravje otroke.Tema otroškega parlamenta je bila zadnja tri leta moja poklicna prihodnost, mladi pa so že izbrali novo: duševno zdravje mladih Med počitnicami smo se družili z mladimi parlamentarci –  ne, nismo govorili o politiki in volitvah, temveč o otroškem parlamentu. V njem imajo osnovnošolci možnost, da povejo svoje misli, izpostavijo težave, za katere mislijo, da bi jih bilo treba nasloviti, in predlagajo svoje rešitve. Zadnja tri leta so največ razmišljali o svoji poklicni prihodnosti, za temo prihodnjega otroškega parlamenta pa so izbrali duševno zdravje otroke. O vse tem v oddaji Hudo z našimi mladimi gosti, to so bili: Vid Žveglič (OŠ Frankolovo), Maša Kovač (OŠ Domžale),  Urban Perko (OŠ Dobrova) in Filip Demšar (OŠ Prule). Vid
4/30/202259 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Hudo na taborniškem Feštivalu

Oddaja Hudo je bila na terenu - v ljubljanskem parku Tivoli smo se pridružili tabornicam in tabornikom. Tam je namreč potekal 24. taborniški Feštival, namenjen je bil obiskovalcem vseh starosti, predvsem pa tistim, ki jih zanima taborniški način življenja ter preživljanje prostega časa v naravi. Kaj vse bodo taborniki tam predstavljali, kako so obeležili 70-letnico obstoja Zveze tabornikov Slovenije in kaj sploh pomeni, da si tabornik? Odgovore smo izvedeli od naših sogovornikov iz terenskega studia. Taborniške vrednote, skrb za okolje in praznovanje 70. obletnice Zveze tabornikov SlovenijeOddaja Hudo se je v ljubljanskem parku Tivoli pridružila tabornicam in tabornikom na 24. taborniškem Feštivalu. Ta je bil namenjen obiskovalcem vseh starosti, predvsem pa tistim, ki jih zanima taborniški način življenja ter preživljanje prostega časa v naravi. Kaj vse so taborniki tam predstavljali, kako so obeležili 70-letnico obstoja Zveze tabornikov Slovenije in kaj sploh pomeni biti tabornik? Vse smo izvedeli od naših gostov v terenskem studiu: gozdovnikov Amelie, Yuskeja, Timona, vodnice Pine Maje in predstavnice Zveze tabornikov Slovenije Neže.  
4/23/202257 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

19. Otroški festival gledaliških sanj

Otroški festival gledaliških sanj že 19. leto zapored ponuja priložnost in spodbudo osnovnošolskim skupinam za gledališko in kulturno-umetniško ustvarjanje, povezovanje in sodelovanje. V Festivalni dvorani Pionirskega doma so se od 4. do 6. aprila 2022 družili ljubitelji različnih gledaliških zvrsti in uživali v odrskih stvaritvah svojih vrstnikov. Predstavilo se je 16 gledaliških uprizoritev različnih vseslovenskih osnovnih šol in društev. Vse so bile uprizorjene pod budnim očesom žirije. Letos so gledališki festival dopolnili z glasom otroške žirije. Ta je sestavljena iz nadobudnih članov in članic gledaliških skupin Pionirskega doma, ki zastopajo glas mladih gledaliških žirantov. S tem so mlade še bolj vključili v izvedbo festivala. Festival se je končal s prireditvijo, na kateri so najboljšim predstavam ter najbolj nadarjenim mladim ustvarjalcem podelili nagrade priznani gledališki ustvarjalci. V oddaji Hudo! so se nam tako v studiu pridružili: člana otroške žirije Živa Karer in Jakob Gal Petrič ter člana predstave Dinozavrija Minca Mlinar in Lovro Grilc iz KPD Josipa Lavtižarja Kranjska Gora. Poleg mladih je bila z nami tudi predsednica strokovne žirije, dramaturginja Staša Prah. Skupaj smo predstavili festival ter se odpravili v magični svet gledališča.Z mladimi o festivalu in magičnem svetu gledališčaOtroški festival gledaliških sanj že 19. leto zapored ponuja priložnost in spodbudo osnovnošolskim skupinam za gledališko in kulturno-umetniško ustvarjanje, povezovanje in sodelovanje. V Festivalni dvorani Pionirskega doma so se od 4. do 6. aprila 2022 družili ljubitelji različnih gledaliških zvrsti in uživali v odrskih stvaritvah svojih vrstnikov. Predstavilo se je 16 gledaliških uprizoritev različnih vseslovenskih osnovnih šol in društev. Vse so bile uprizorjene pod budnim očesom žirije. Letos so gledališki festival dopolnili z glasom otroške žirije. Ta je sestavljena iz nadobudnih članov in članic gledaliških skupin Pionirskega doma, ki zastopajo glas mladih gledaliških žirantov. S tem so mlade še bolj vključili v izvedbo festivala. Festival se je končal s prireditvijo, na kateri so najboljšim predstavam ter najbolj nadarjenim mladim ustvarjalcem podelili nagrade priznani gledališki ustvarjalci. V oddaji Hudo! so se nam tako v studiu pridružili: člana otroške žirije Živa Karer in Jakob Gal Petrič ter člana predstave Dinozavrija Minca Mlinar in Lovro Grilc iz KPD Josipa Lavtižarja Kranjska Gora. Poleg mladih je bila z nami tudi predsednica strokovne žirije, dramaturginja Staša Prah. Skupaj smo predstavili festival ter se odpravili v magični svet gledališča.
4/16/202252 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Živali in OŠ Veliki Gaber

Kaj vse moramo vedeti, preden v svoj dom sprejmemo novega živalskega družinskega člana, kdaj se odločimo za posvajanje in kdaj za nakup rodovniške živali, kakšna je ustrezna oskrba domačih ljubljenčkov in zakaj živali niso primerna darila - o vsem tem bodo s svojimi sogovorniki razpravljale mlade novinarke iz Osnovne šole Veliki Gaber.Mlade novinarke iz Osnovne šole Veliki Gaber so pred mikrofon povabile zanimive gosteKaj vse moramo vedeti, preden v svoj dom sprejmemo novega živalskega družinskega člana, kdaj se odločimo za posvajanje in kdaj za nakup rodovniške živali, kakšna je ustrezna oskrba domačih ljubljenčkov in zakaj živali niso primerna darila - o vsem tem so s svojimi sogovorniki razpravljale mlade novinarke iz Osnovne šole Veliki Gaber - Lana, Pia, Monika, Katarina, Špela, Mia, Lori, Nuša in Neja.    
4/9/20221 hour, 13 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Z mladimi in pisateljico Suzano Tratnik o romanu AVA

Na mednarodni dan knjig za otroke in mladino ter na rojstni dan Hansa Christiana Andersena smo tudi v oddaji Hudo! govorili o knjigah. V studiu so se nam pridružili zagnani bralci, osnovnošolci 9. razreda Waldorfske šole Ljubljana: Sofia Korolova, Izza Peternel Žele, Lara Vesel, Brina Žmavc Jug in Jaša Pignoni Čebron. V roke so tokrat vzeli knjigo AVA, ob branju pa se jim je porodilo veliko zanimivih vprašanj, zato se nam je v studiu pridružila tudi avtorica knjige Suzana Tratnik, ki je mladim odgovorila na vsa ta vprašanja. Govorili smo o nasilju, zaupanju, šoli in prvi ljubezni ter tako predstavili knjigo in poskušali navdušiti mlade poslušalce, da jo preberejo še sami.Kaj vse lahko odkrijemo in o čem vse govorimo ob branju knjigNa mednarodni dan knjig za otroke in mladino ter na rojstni dan Hansa Christiana Andersena smo  tudi v oddaji Hudo! govorili o knjigah. V studiu so se nam  pridružili zagnani bralci, osnovnošolci 9. razreda Waldorfske šole Ljubljana: Sofia Korolova, Izza Peternel Žele, Lara Vesel, Brina Žmavc Jug in Jaša Pignoni Čebron. V roke so tokrat vzeli knjigo AVA, ob branju pa se jim je porodilo veliko zanimivih vprašanj, zato se nam je v studiu pridružila tudi avtorica knjige Suzana Tratnik, ki je mladim odgovorila na vsa ta vprašanja. Govorili smo o nasilju, zaupanju, šoli in prvi ljubezni ter tako predstavili knjigo in poskušali navdušiti mlade poslušalce, da jo preberejo še sami. O ČEM GOVORI KNJIGA Ava ni pridna punčka. Pogosto ima težave z učitelji in vrstniki, zdi se, da se ves čas bojuje s svetom, ki jo obkroža. Navzven je nedostopna, neustrašna, a za to zunanjo podobo se skriva vse kaj drugega. Zaupa se le Vesni in ta je zanjo ves svet. Avina mama je pijanka, njen zadnji fant je bil narkoman, doma živi v hudem zanemarjenju in revščini, neredko gre spat lačna. Potem pa se nekega dne mama ne vrne domov in prepuščena je sami sebi, skriva se pred vsemi, dokler je v roke ne dobi njena babica ... ODLOMEK IZ KNJIGE »Mi ne zaupaš?« me je vprašala. Kakšno vprašanje, vendar! Seveda nikomur na zaupam. Pri naši bajti ne zaupamo. »Torej veš, kdo je to napisal?« Gledali sva se strmo v oči. »Zlobna babi,« sem končno izdavila. Ni bila prepričana, kaj naj si misli o tem. Nisem ji še veliko povedala o zlobi v krvnem sorodstvu. To pride pozneje. Za roko sem jo peljala vse do kuhinje. Veselilo me je, ker je Giuseppe že kuhal s polno paro in sem lahko še malo zadržala Vesno pri sebi. Pripravljal je brancina v soli. S tem sem se na veliko bahala v šoli! Imela sva svoje obrede, midva z Giuseppejem, kot sem že rekla. Kosilo izmenično po dnevih: brancin v soli, zelenjavi, rdeči kari, falafli in krompir v pečici ... Vse to je znal pripraviti, z zavezano figo las na vrhu glave in s kuhinjsko krpo čez rame. Vesno sem posedla na fotelj. Še malo, pa bo ponovitev resničnostnega šova prejšnjega dne. Vse to smo gledali. Iskala sem krožnike, kozarce in jih nosila na mizo. »Kaj ga bomo žurali s televizijo?« se je pošalil. Včasih me je zaskrbelo, kaj si bo mislila Vesna o alkoholu in gledanju plehkih televizijskih šovov. Ali o tem, da je moj bestič vedno doma in da fantomska babi piše gnusne plakate, ki pašejo v slasher grozljivko. Čutila pa sem, da je Vesna vse to kar dobro sprejemala. Bila je prijazno bitje, pa tudi radovedno in utrgano. Nenehno je iskala ideje za svoj lastni seznam izrazov iz scenaristike, dramaturgije itn. Temu je rekla teater življenja. Pri nas doma je bilo tega zares obilno. Prišla je na pravo mesto. Očarali smo jo z brancinom v soli, domačo limonado iz mete in limete ter s čudaškimi razvadami in izrazi. Všeč ji je bil tudi Giuseppejev primorski naglas. Potem ko smo pojedli ali pa kak dan samo popili čaj in kavo, je moja najboljša in najpametnejša sošolka šla domov ustvarjat, midva s cimrom pa na popoldanski sprehod. Rada sem mu pravila cimer. To mi je potrdilo, da ob sebi ne potrebujem odraslih, ki bi skrbeli zame. Da sem čisto samozadostna in da se o vsem odločam sama. KDO JE SUZANA TRATNIK Suzana Tratnik je za svoje delo prejela številna priznanja, med drugim tudi nagrado Prešernovega sklada. V romanu Ava, ki je bil nominiran za nagrado modra ptica 2020, ničesar ne olepšuje. Brezkompromisno prikaže življenje na socialnem dnu, ustvari pa močno junakinjo, ki ob podpori odprtih in sočutnih ljudi na koncu le lahko zre v svetlejšo prihodnost. Knjigo, ki je izšla pri Mladinski knjigi, najdete TUKAJ. Na mednarodni dan otroške in mladinske literature pa se bo veliko dogajalo po celotni Sloveniji. Nekaj nasvetov najdete spodaj. Bralnospodbujevalna akcija 2022 Mladinski literarni festival - Bralnice pod Slamnikom  
4/2/202257 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Lepote in znamenitosti Slovenije

V tokratni oddaji Hudo! se bomo odpravili na potep po Sloveniji. Mladi novinarji z ljubljanske Osnovne šole Prežihovega Voranca so pred mikrofon povabili zanimive goste, med njimi turistično vodnico, in jih povprašali o njihovih najljubših destinacijah in krajih v naši lepi deželi. Njihove odgovore slišite v soboto po 9h na Prvem.Kam se najraje odpravimo na izlet po naši lepi deželi ...?V tokratni oddaji Hudo! smo se odpravili na potep po Sloveniji. Mladi novinarji z ljubljanske Osnovne šole Prežihovega Voranca so pred mikrofon povabili zanimive goste, med njimi turistično vodnico, in jih povprašali o njihovih najljubših destinacijah in krajih v naši lepi deželi.
3/26/20221 hour, 8 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Tudi otroci lahko zbolijo za rakom

Z nami v studiu so bili mladi, ki so se soočili z eno najtežjih bolezni, z rakom. Govorili so o svojem zdravljenju in premagovanju bolezni, ki v družbi še vedno velja za tabu. Spoznali ste tudi delovanje Društva staršev otrok zdravljenih na hemato – onkološkem oddelku Junaki 3. nadstropja in Inštituta Zlata pentljica.Diagnoza, ki življenje postavi na glavoZ nami v studiu so bili mladi, ki so se soočili z eno najtežjih bolezni, z rakom. Govorili so o svojem zdravljenju in premagovanju bolezni, ki v družbi še vedno velja za tabu. Spoznali ste tudi delovanje Društva staršev otrok zdravljenih na hemato – onkološkem oddelku Junaki 3. nadstropja in Inštituta Zlata pentljica.
3/19/20221 hour, 1 minute, 57 seconds
Episode Artwork

Gregorjevo in »Vuč v vodo«

V oddaji Hudo so se nam tokrat pridružili učenci iz osnovne šole Križe: Zala Bitežnik, Lenart Rener, Lucija Dovžan, Neca Meglič in učiteljica Eva Serpan Sitar. Skupaj smo pozdravili gregorjevo, predstavili gregorčke ter spregovorili o tržiški tradiciji, imenovani »Vuč v vodo«, ter o razstavi, ki so jo učenci pripravili skupaj z galerijo Atrij. Pozdravili smo pomlad, vse skupaj pa povezovali s pojmom ljubezni. KAJ JE TO »VUČ V VODO«? Tržiška šega »Vuč v vodo« spada med dogodke, ki jih učenci občine Tržič v koledarskem letu najbolj nestrpno pričakujejo. Šego obujajo 11. marca, na predvečer sv. Gregorja. Gre za večstoletni tržiški običaj, ki je v preteklosti živel med domačimi čevljarji. Na ta dan so namreč v svojih delavnicah prenehali z delom pri luči. Čevljarski vajenci so svoje mojstre prosili za dovoljenje, da izdelajo “hišice” med “šihtom” (delovnim dnem). Vsak vajenec je zgrabil najbližji “camboh” (pehar ali košaro), ga napolnil z oblanci, vse skupaj pomešal z močnim lepilom, zažgal in pehar spustil po vodi. Ker čevljarskih vajencev v Tržiču ni več, to šego obujajo otroci tržiških vrtcev in šol. Na predvečer gregorjevega se zberejo in spustijo hišice po Tržiški Bistrici.Z mladimi o praznovanju gregorjevega, spuščanju gregorčkov in pozdravljanju pomladiV oddaji Hudo so se nam tokrat pridružili učenci iz osnovne šole Križe: Zala Bitežnik, Lenart Rener, Lucija Dovžan, Neca Meglič in učiteljica Eva Serpan Sitar. Skupaj smo pozdravili gregorjevo, predstavili gregorčke ter spregovorili o tržiški tradiciji, imenovani »Vuč v vodo«, ter o razstavi, ki so jo učenci pripravili skupaj z galerijo Atrij. Pozdravili smo pomlad, vse skupaj pa povezovali s pojmom ljubezni. KAJ JE TO »VUČ V VODO«? Tržiška šega »Vuč v vodo« spada med dogodke, ki jih učenci občine Tržič v koledarskem letu najbolj nestrpno pričakujejo. Šego obujajo 11. marca, na predvečer sv. Gregorja. Gre za večstoletni tržiški običaj, ki je v preteklosti živel med domačimi čevljarji. Na ta dan so namreč v svojih delavnicah prenehali z delom pri luči. Čevljarski vajenci so svoje mojstre prosili za dovoljenje, da izdelajo “hišice” med “šihtom” (delovnim dnem). Vsak vajenec je zgrabil najbližji “camboh” (pehar ali košaro), ga napolnil z oblanci, vse skupaj pomešal z močnim lepilom, zažgal in pehar spustil po vodi. Ker čevljarskih vajencev v Tržiču ni več, to šego obujajo otroci tržiških vrtcev in šol. Na predvečer gregorjevega se zberejo in spustijo hišice po Tržiški Bistrici.  
3/12/202244 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

"Nihče ni samo v redu"

Duševno zdravje je stanje telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Zaradi različnih življenjskih izzivov je ta red pogosto porušen in se znajdemo v stiski, ko je ogroženo tudi naše duševno zdravje, ki neprepoznano in nenagovorjeno lahko vodi v bolezen. Stiske v času koronske epidemije so bile še pogostejše in bolj intenzivne. Raziskava UNICEFa Slovenija je lani pokazala (samooceno svojega duševnega zdravja je podalo 400 otrok in mladih iz vse Slovenije, starih med 10 in 18 let), da vsak peti otrok pri nas svoje duševno zdravje ocenjuje kot slabo, da se 60 % otrok in mladih boji prihodnosti, kar 70 % pa je občutilo bolečino v prsih, motnje spanja, dolgotrajno žalost in obup, svojih stisk pa niso zaupali odraslim in so jih skušali reševati sami. Ker nihče ni vedno samo "v redu" in, ker je duševno zdravje eden od ključnih življenjskih temeljev, smo danes v oddajo na pogovor o tem, kako o njem iskreno spregovoriti in katere so tiste stvari, ki jih starši in odrasli spregledamo in delamo narobe ob sobivanju/soočanju z mladimi in njihovimi stiskami, povabili 15 in 14-letne ambasadorje Unicefa Slovenija - Izabelo, Jakoba, Aido in Ranyo. Oddajo pripravlja in vodi Liana BuršičKako iskreno spregovoriti o duševnem zdravju mladih?Duševno zdravje je stanje  telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Zaradi različnih življenjskih izzivov je ta red pogosto porušen in se znajdemo v stiski, ko je ogroženo tudi naše duševno zdravje, ki neprepoznano in nenagovorjeno lahko vodi v bolezen. Stiske v času koronske epidemije so bile še pogostejše in bolj intenzivne. Raziskava UNICEFa Slovenija je lani pokazala (samooceno svojega duševnega zdravja je podalo 400 otrok in mladih iz vse Slovenije, starih med 10 in 18 let), da vsak peti otrok pri nas svoje duševno zdravje ocenjuje kot slabo, da se 60 % otrok in mladih boji prihodnosti, kar 70 % pa je občutilo bolečino v prsih, motnje spanja, dolgotrajno žalost in obup, svojih stisk pa niso zaupali odraslim in so jih skušali reševati sami. Ker nihče ni vedno samo  "v redu"  smo tokrat v oddajo na pogovor  o tem, kako o duševnem zdravju iskreno spregovoriti  in katere so tiste stvari, ki jih starši in odrasli spregledamo in delamo narobe ob sobivanju/soočanju z mladimi in njihovimi stiskami, povabili 15 in 14-letne ambasadorje Unicefa Slovenija - Izabelo, Jakoba, Aido in Ranyo.
3/5/202256 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Zakaj je pomembno, da pišemo z roko?

Telefoni, računalniki in drugi elektronski pripomočki nam danes lajšajo vsakdanje življenje. Nič ni lažjega kot sesti za računalnik in natipkati sporočilo. Digitalno pisanje oziroma tipkanje je preplavilo pisno sporazumevanje, branje z ekranov pa postaja vse pogostejša dnevna aktivnost. Pisanje z roko je torej še kako pomembno ne le za gibanje rok, temveč tudi za naše možgane. Pisanje z roko je izvirna človekova aktivnost, ki omogoča boljše branje in pomnjenje, hkrati pa izboljšujemo svoje motorične sposobnosti. Pri pisanju močno delujejo tudi naši možgani. Predvsem pa je vsaka pisava drugačna in samosvoja; nihče ne piše tako kot vi. V Sloveniji je bil tako že sedmo leto zapored vseslovenski Teden pisanja z roko, ki ga prireja Društvo Radi pišemo z roko. Namen je ozaveščanje mladih in širše javnosti, kako pomembno je ohranjanje pisanja z roko. Letos se je tedna udeležilo 321 šol in drugih ustanov z več kot 50.000 udeleženci. V studiu so se nam tokrat pridružili učenci z osnovne šole Železniki: Eva Pintar, Nina Koder, Neža Mohorič, Taya Zajec Berce ter mentorica Uršula Bernik. Skupaj smo iskali odgovore na vprašanja, kako delujejo naši možgani ob pisanju z roko, kako ustvariti lepšo pisavo, kako nam pisanje z roko pomaga pri učenju in kakšen je bil teden pisanja z roko na njihovi šoli. Po telefonu pa se je z nami pogovarjala tudi vodja društva in organizatorka Tedna pisanja z roko Marijana Jazbec, ki je mladim predstavila delo grafologa in kaj vse se še skriva v naših pisavah, pa tega morda na prvi pogled ne opazimo.Kako in zakaj je pomembno, da v digitalnem svetu še naprej pišemo z roko, in kaj so mladi počeli na Tednu pisanja z roko 2022Telefoni, računalniki in drugi elektronski pripomočki nam danes lajšajo vsakdanje življenje. Nič ni lažjega kot sesti za računalnik in natipkati sporočilo. Digitalno pisanje oziroma tipkanje je preplavilo pisno sporazumevanje, branje z ekranov pa postaja vse pogostejša dnevna aktivnost. Pisanje z roko je torej še kako pomembno ne le za gibanje rok, temveč tudi za naše možgane. Pisanje z roko je izvirna človekova aktivnost, ki omogoča boljše branje in pomnjenje, hkrati pa izboljšujemo svoje motorične sposobnosti. Pri pisanju močno delujejo tudi naši možgani. Predvsem pa je vsaka pisava drugačna in samosvoja; nihče ne piše tako kot vi. V Sloveniji je bil tako že sedmo leto zapored vseslovenski Teden pisanja z roko, ki ga prireja Društvo Radi pišemo z roko. Namen je ozaveščanje mladih in širše javnosti, kako pomembno je ohranjanje pisanja z roko. Letos se je tedna udeležilo 321 šol in drugih ustanov z več kot 50.000 udeleženci. V studiu so se nam tokrat pridružili učenci z osnovne šole Železniki: Eva Pintar, Nina Koder, Neža Mohorič, Taya Zajec Berce ter mentorica Uršula Bernik. Skupaj smo iskali odgovore na vprašanja, kako delujejo naši možgani ob pisanju z roko, kako ustvariti lepšo pisavo, kako nam pisanje z roko pomaga pri učenju in kakšen je bil teden pisanja z roko na njihovi šoli. Po telefonu pa se je z nami pogovarjala tudi vodja društva in organizatorka Tedna pisanja z roko Marijana Jazbec, ki je mladim predstavila delo grafologa in kaj vse se še skriva v naših pisavah, pa tega morda na prvi pogled ne opazimo.  
2/26/202249 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Življenje v mestu ali na podeželju

Mladostniki, ki živijo v večjih mestih, so vajeni, da imajo do šole nekaj minut hoje, tisti s podeželja in vasi pa morajo včasih zaradi daljše poti v šolo vstati tudi uro prej, da pridejo pravočasno k pouku. Popoldanski prosti čas šolarji iz mesta namenijo različnim šolskim in obšolskim dejavnostim, se dobijo v parku blizu šole, gredo v kino ali na sok ... Kaj pa na vasi, je tudi tako? Ali morajo mladi tam več pomagati doma, še posebej tam, kjer imajo kmetijo in kjer kmečka opravila, hranjenje živali, delo na vrtu ali v sadovnjaku ne počiva ...? O vsem tem bomo z mladimi z Osnovne šole Veliki Gaber govorili v tokratni sobotni oddaji Hudo!, ko ste tudi vi, mladi poslušalci, vabljeni, da se nam pridružite na številki 01 475 22 22 in poveste, kakšne so po vaše prednosti življenja v mestu ali na podeželju.Kako se razlikuje šolanje, delo, prosti čas mladih glede na okolje, v katerem živijo ...Mladostniki, ki živijo v večjih mestih, so vajeni, da imajo do šole nekaj minut hoje, tisti s podeželja in vasi pa morajo včasih zaradi daljše poti v šolo vstati tudi uro prej, da pridejo pravočasno k pouku. Popoldanski prosti čas šolarji iz mesta namenijo različnim šolskim in obšolskim dejavnostim, se dobijo v parku blizu šole, gredo v kino ali na sok ... Kaj pa na vasi, je tudi tako? Ali morajo mladi tam več pomagati doma, še posebej tam, kjer imajo kmetijo in kjer kmečka opravila, hranjenje živali, delo na vrtu ali v sadovnjaku ne počiva ...? O vsem tem smo z mladimi z Osnovne šole Veliki Gaber govorili v tokratni sobotni oddaji Hudo! - z nami so bili Zala, Ema, Nika in Domen ter njihova učiteljica slovenščine, Maja Sušin, slišali pa smo tudi, kako o tem razmišljajo mladi z Osnovne šole Matije Čopa Kranj. Na Facebook in Instagram profilu Programa za mlade vas čaka tudi nagradno vprašanje - in z malo sreče bo vaša ena od lepih knjig, ki ju podarja založba Mladinska knjiga.  
2/19/202255 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Informativni dnevi in pomembne odločitve osnovnošolcev

V teh dneh potekajo informativni dnevi pri nas, odločitev, kam naprej pa bodo morali letošnji devetošolci sprejeti prav kmalu. Kako izbrati pravi poklic in pravo šolo v teh časih …? Kakšne so sploh možnosti? Je gimnazija še vedno boljša odločitev? Ali morajo ob izbiri srednje šole mladi že razmišljati tudi o poklicu, ki ga nekoč želijo opravljati ...? O vsem tem bomo govorili z mladimi gosti z ljubljanske Osnovne šole Poljane in Andrejo Ninković, šolsko svetovalno delavko, zakonsko ter družinsko terapevtko.Kam naprej?V teh dneh potekajo informativni dnevi pri nas, odločitev, kam naprej, pa bodo morali letošnji devetošolci sprejeti prav kmalu. Kako izbrati pravi poklic in pravo šolo v teh časih? Kakšne možnosti imajo mladi? Na podlagi česa se odločajo za izbiro srednje šole? Časa imajo sicer do 4. aprila, do 25. aprila pa lahko svojo prijavo še prenesejo. Komu se to svetuje in ali je treba imeti tudi plan B? O vsem tem smo govorili z mladimi gosti z ljubljanske Osnovne šole Poljane (Itta, Neja, Anže) in Andrejo Ninković, šolsko svetovalno delavko z OŠ Cerklje ob Krki, tudi zakonsko ter družinsko terapevtko.  
2/12/202255 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Ali je naš besedni zaklad bogat?

Ker se nam v naslednjem tednu bliža slovenski kulturni praznik, v torek, 8. februarja, kot veste, praznujemo Prešernov dan, bo oddaja Hudo obarvana s pogovorom o tem, koliko mladi ustvarjate in koliko berete. Zagotovo je branje ena izmed osnov, ki bogati besedni zaklad in nam ponudi dober vpogled v pestrost našega maternega jezika. Tega pa pri svojem ustvarjanju uporabljajo naši gostje z Osnovne šole Danile Kumar. Pripravljajo šolski radio in pišejo šolske gledališke igre. Kako so pri tem inovativni, boste izvedeli v oddaji Hudo.Kako nam dobro poznavanje maternega jezika pomaga pri ustvarjanjuKer se nam v naslednjem tednu bliža slovenski kulturni praznik, v torek, 8. februarja, kot veste, praznujemo Prešernov dan, bo oddaja Hudo obarvana s pogovorom o tem, koliko mladi ustvarjate in koliko berete. Zagotovo je branje ena izmed osnov, ki bogati besedni zaklad in nam ponudi dober vpogled v pestrost našega maternega jezika. Tega pa pri svojem ustvarjanju uporabljajo naši gostje z Osnovne šole Danile Kumar. Pripravljajo šolski radio in pišejo šolske gledališke igre. Kako so pri tem inovativni, boste izvedeli če boste z nami v soboto po deveti.
2/5/202252 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kako prosti čas preživljajo mladi iz Škofje Loke

Novinarske delavnice smo izpeljali na OŠ Ivana Groharja Škofja Loka. Tokrat so si za temo izbrali prosti čas in pred mikrofon povabili zanimive goste: mentorja pevskega zbora in mlade pevke, učitelja športa in udeležence športnih krožkov, posneli so anketo med najmlajšimi učenci in odraslimi, o prostem času in hobijih so se pogovarjali tudi s psihologinjo. V družbi mladih novinarjev iz OŠ Ivana Groharja Škofja LokaNovinarske delavnice smo izpeljali na OŠ Ivana Groharja Škofja Loka, kjer sicer že imajo učence, ki obvladajo radijsko delo. Tokrat so si za temo izbrali prosti čas in pred mikrofon povabili zanimive goste: mentorja pevskega zbora in mlade pevke, učitelja športa in udeležence športnih krožkov, posneli so anketo med najmlajšimi učenci in odraslimi, o prostem času in hobijih so se pogovarjali tudi s psihologinjo. Vabljeni v našo družbo, ne bo vam dolgčas!!!
1/29/20221 hour, 11 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Ekologija, okolje, podnebje - teme, ki zaposlujejo tudi mlade

Ekologija, podnebje, okoljski izzivi so pomembne teme našega časa, ki zaposlujejo tudi mlade. Debata z učenci z OŠ Rodica se bo odvila na sobotno jutro v Hudoju, hkrati pa napovedujemo tudi vseslovenski Eko kviz za osnovne šole, ki se začne prihodnji teden. Oddajo pripravlja in vodi Liana BuršičDebata o velikih izzivih našega časaEkologija, podnebje, okoljski izzivi so pomembne teme našega časa, ki zaposlujejo tudi mlade. Debata z učenci z OŠ Rodica se bo odvila na sobotno jutro v Hudoju, hkrati pa napovedujemo tudi vseslovenski Eko kviz za osnovne šole, ki se začne prihodnji teden. Bodite z nami!
1/22/20221 hour, 37 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Digitalne pravice mladih

Telefon, televizija, računalnik in vse vrste družbenih omrežij so danes del našega vsakdana, brez njih si življenja skoraj ne moremo več zamisliti. V času šolanja na daljavo pa je digitalni svet postal še kako pomemben in nujen, s tem pa se je povečal tudi čas, ki ga mladi preživijo na spletu. In ker imajo otroci in mladostniki povsod po svetu enake splošne človekove pravice, imajo zdaj te pravice tudi v digitalnem svetu. Letos je namreč začel veljati 25. splošni komentar Odbora za otrokove pravice Združenih narodov, ki poudarja, da morajo biti pravice vseh otrok spoštovane, zaščitene in izpolnjene tudi v digitalnem okolju. Gre za pomemben poziv k opolnomočenju in podpori sodobnih otrok pri uresničevanju njihovih socialnih, kulturnih, ekonomskih, državljanskih in političnih pravic v digitaliziranem vsakdanu. Katja K. Ošljak: Izobražujte se o svojih pravicah in dolžnostih, ki jih imate kot državljani in državljanke. Ne pristanite na-to, da ste na spletu zgolj uporabnik. Treba je brati in s tem boste pridobili razumevanje, ki vam bo pomagalo tudi na spletu. Ščitite sebe in druge na način, da ste pozorni, kaj se dogaja okoli vas, in premislite, kaj, kdaj in zakaj kdo kaj reče na spletu. Če se vam zgodi kaj slabega ali pa komu drugemu pa poiščite pomoč. V studiu so se nam tokrat pridružili učenci Osnovne šole Danile Kumar: Sara Halilovič, Lucija Pagon, Tara Radulovič in Nejc Kiš. Poleg mladih pa je bila z nami še Katja K. Ošljak z Zavoda za digitalno vzgojo Vsak. Skupaj smo iskali odgovore na vprašanja, kaj je digitalna pismenost in kultura, kako smo na spletu lahko varni in kaj digitalne pravice otrok pravzaprav so ter kako jih lahko uresničujemo v praksi. Po telefonu pa se nam je pridružil Marko Puschner in mladim podal koristne nasvete, kako biti varen na spletu. Lucija: Na spletu vedno pazite, kaj klikate, kaj pišete, kaj objavljate. Vedno premislite. Sara: Bodite pozorni in spoštljivi. Tara: Pazite kaj objavljate in kaj nalagate na svoj računalnik.Kaj so to digitalne pravice in kako jih lahko uporabimo v praksiTelefon, televizija, računalnik in vse vrste družbenih omrežij so danes del našega vsakdana, brez njih si življenja skoraj ne moremo več zamisliti. V času šolanja na daljavo pa je digitalni svet postal še kako pomemben in nujen, s tem pa se je povečal tudi čas, ki ga mladi preživijo na spletu. In ker imajo otroci in mladostniki povsod po svetu enake splošne človekove pravice, imajo zdaj te pravice tudi v digitalnem svetu. Letos je namreč začel veljati 25. splošni komentar Odbora za otrokove pravice Združenih narodov, ki poudarja, da morajo biti pravice vseh otrok spoštovane, zaščitene in izpolnjene tudi v digitalnem okolju. Gre za pomemben poziv k opolnomočenju in podpori sodobnih otrok pri uresničevanju njihovih socialnih, kulturnih, ekonomskih, državljanskih in političnih pravic v digitaliziranem vsakdanu. Katja K. Ošljak: Izobražujte se o svojih pravicah in dolžnostih, ki jih imate kot državljani in državljanke. Ne pristanite na-to, da ste na spletu zgolj uporabnik. Treba je brati in se izobraževati in s tem boste pridobili razumevanje, ki vam bo pomagalo tudi na spletu. Ščitite sebe in druge na način, da ste pozorni, kaj se dogaja okoli vas, in premislite, kaj, kdaj in zakaj kdo kaj reče na spletu. Če se vam zgodi kaj slabega ali pa komu drugemu pa poiščite pomoč. V studiu so se nam tokrat pridružili učenci Osnovne šole Danile Kumar:  Sara Halilovič, Lucija Pagon, Tara Radulovič in Nejc Kiš. Poleg mladih pa je bila z nami še Katja K. Ošljak z Zavoda za digitalno vzgojo Vsak. Skupaj smo iskali odgovore na vprašanja, kaj je digitalna pismenost in kultura, kako smo na spletu lahko varni in kaj digitalne pravice otrok pravzaprav so ter kako jih lahko uresničujemo v praksi. Po telefonu pa se nam je pridružil Marko Puschner in mladim podal koristne nasvete, kako biti varen na spletu. Lucija: Na spletu vedno pazite, kaj klikate, kaj pišete, kaj objavljate. Vedno premislite. Sara: Bodite pozorni in spoštljivi. Tara: Pazite kaj objavljate in kaj nalagate na svoj računalnik. Koristne povezave Zavod za digitalno vzgojo Vsak Varnost na spletu - Safe.si  Varni na internetu Sara Halilovič Lucija Pagon Tara Radulovič Nejc Kiš Katja K. Ošljak
1/15/202251 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Film Prometejeva učna pot

Z učenkami in učenci Osnovne šole Trbovlje smo se odpravili po zanimivi učni poti. Mladi so ustvarili poučen film, ki so ga naslovili Prometejeva učna pot. Ta povezuje rudarsko zapuščino Trbovelj s sodobnostjo, z modernimi tehnologijami pa gleda tudi v prihodnost. Ustvarjalci filma so zadano nalogo raziskovali skozi pomen besede kumeratšaft. Poleg vsega naštetega pa so predstavili tudi posebnosti svojega kraja. Kako so ustvarjali in kaj pomeni posneti film, so povedali v oddaji Hudo.Učenci Osnovne šole Trbovlje so ustvarili poučen film, ki povezuje rudarsko zapuščino kraja s sodobnostjo in pogledom v prihodnostZ učenkami in učenci Osnovne šole Trbovlje smo se odpravili po zanimivi učni poti. Mladi so ustvarili poučen film, ki so ga naslovili Prometejeva učna pot. Ta povezuje rudarsko zapuščino Trbovelj s sodobnostjo, z modernimi tehnologijami pa gleda tudi v prihodnost. Ustvarjalci filma so zadano nalogo raziskovali skozi pomen besede kumeratšaft. Poleg vsega naštetega pa so predstavili tudi posebnosti svojega kraja. Kako so ustvarjali in kaj pomeni posneti film, so povedali v oddaji Hudo.
1/8/202254 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Srečno 2022!

Prva oddaja v letu 2022 je bila obarvana s pogledom nazaj in naprej. Z nami so bili devetošolci Waldorfske šole Ljubljana in Prežihovega Voranca: Tomaž, Sofia, Andreas, Ajda, Iza, Aurora, Marko, Neža, Zala in Stela. Govorili smo o tem, kako so preživeli praznovanje novega leta, kakšno je bilo zanje leto 2021 in kaj jih čaka v letu 2022. Vsak izmed gostov pa je mladim poslušalcem in poslušalkam posvetil prav posebno novoletno čestitko ter glasbeno željo. Poleg mladih se nam je pridružil tudi igralec Nik Škrlec, s katerim smo se prav tako ozrli nazaj, tudi Nik pa je mladim zaželel (ne)uspešno leto 2022. Nik Škrlec: »Vsem poslušalkam in poslušalcem želim čim več ponesrečenih poskusov, neuspeha in spodletelih ciljev, ker je to najboljši kazalec dobrih zgodb in idej. Kadar nam nekaj spodleti in se vse poruši, imamo odlično možnost, da premislimo, kaj počnemo in gremo naprej. Verjamem, da so največje stvari zgrajene na največ neuspeha in v tem moramo uživat. To je ena sama igra zato vam želim čim več fejlov.«
1/1/202242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Božič je praznik, ki povezuje

V duhu božiča bomo tokrat nagnili druženje z mladimi gosti z gorenjskih in ljubljanskih koncev k povezovanju, solidarnosti in sočutenju. K temu, da pravzaprav ni "drugih" in da smo vsi povezani in soodvisni ter soustvarjamo kakovost bivanja v skupnosti, ožji in širši. Pripravili smo vam tud čisto pravo božično pravljico v živo, ki jo bo interpretirala kamišibajkarica Jadranka Završnik, podarili pa bomo tudi knjižne novosti tistim, ki nas boste poklicali v oddajo in voščili vsem kaj lepega. Dobro mora krožiti. Se slišimo! Oddajo pripravlja in vodi Liana Buršič Dobro kroži tudi z mladimiV duhu božiča bomo tokrat nagnili druženje z mladimi gosti z gorenjskih in ljubljanskih koncev k povezovanju, solidarnosti in sočutenju. K temu, da pravzaprav ni "drugih" in da smo vsi povezani in soodvisni ter soustvarjamo kakovost bivanja v skupnosti, ožji in širši. Pripravili smo vam tud čisto pravo božično pravljico v živo, ki jo bo interpretirala kamišibajkarica Jadranka Završnik, podarili pa bomo tudi knjižne novosti tistim, ki nas boste poklicali v oddajo in voščili vsem kaj lepega. Dobro mora krožiti. Se slišimo:)
12/25/202147 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kako ravnati z denarjem

Govorili smo o pomenu finančne pismenosti in o znanju upravljanja z denarjem, ki ga dobite mladi. Naj bo to z žepnino, darili ali pa s plačilom za dela, ki jih opravite. Z nami so bili učenke in učenci z Osnovne Šole Solkan, ki prek delavnic in primerov dobrih praks na šoli pridobivajo znanja o finančni neodvisnosti. Kako udejaniti pregovor kamen na kamen palača, zrno na zrno pogača, boste izvedeli v oddaji Hudo.Pomen finančne pismenosti in razumevanja podjetništva med mladimiGovorili smo o pomenu finančne pismenosti in o znanju upravljanja z denarjem, ki ga dobite mladi. Naj bo to z žepnino, darili ali pa s plačilom za dela, ki jih opravite. Z nami so bili učenke in učenci z Osnovne Šole Solkan, ki prek delavnic in primerov dobrih praks na šoli pridobivajo znanja o finančni neodvisnosti. Kako udejaniti pregovor kamen na kamen palača, zrno na zrno pogača, boste izvedeli s pomočjo nasvetov naših gostov.
12/18/202152 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Trema in javno nastopanje

Z mladimi novinarkami in novinarji s I. osnovne šole Celje smo govorili o tremi in javnem nastopanju. Pred mikrofon so v okviru novinarskih delavnic povabili zanimive sogovornike, pripravili pa so tudi mnogo nasvetov o tem, kako lahko suvereno izpeljemo svoj nastop. Naj bo to pred razredom, na odru ali na športnem tekmovanju.Kaj mladim novinarkam in novinarjem požene kri po žilahZ mladimi novinarkami in novinarji s I. osnovne šole Celje smo govorili o tremi in javnem nastopanju. Pred mikrofon so v okviru novinarskih delavnic povabili zanimive sogovornike, pripravili pa so tudi mnogo nasvetov o tem, kako lahko suvereno izpeljemo svoj nastop. Naj bo to pred razredom, na odru ali na športnem tekmovanju.
12/11/202151 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Decembrski običaji nekoč in danes

Z mladimi novinarji z OŠ Matije Čopa Kranj smo pričarali decembrsko vzdušje. Govorili smo o Miklavžu, peki brezglutenskega peciva, o starih decembrskih običajih in navadah nam je več povedala Urša Košir iz Otroškega stolpa Pungert, poklicali smo režiserja Mitjo Okorna in izvedeli, kako je decembra na tujem, poslušalcem pa zastavili nagradno vprašanje ... V družbi mladih novinarjev z OŠ Matije Čopa KranjZ mladimi novinarji z OŠ Matije Čopa Kranj smo pričarali decembrsko vzdušje. Decembrski običaji je bila namreč tema, ki so si jo izbrali in o njej pripravili oddajo. Na šolo so povabili zanimive goste, ki smo jih z našo pomočjo posneli, nato posnetke tudi uredili in se pripravili na današnjo oddajo. V njej smo govorili o Miklavžu in drugih dobrih možeh, peki brezglutenskega peciva, starih decembrskih običajih in navadah (tepežkanju in Sv. Luciji oz. Lučki) nam je več povedala Urša Košir iz Otroškega stolpa Pungert, poklicali smo režiserja Mitjo Okorna in izvedeli, kako je decembra na tujem, poslušalcem pa zastavili tudi nagradno vprašanje. Prepričali smo se lahko, da je na šoli kar nekaj bodočih novinarjev in voditeljev. Jon Nace Laura Aleksandra Hana Natan Svit Eva V radijskem studiu ...  
12/4/202159 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

V naravo pojdimo tudi, ko je hladno in hitreje temno

Tudi v tem delu leta, ko postaja hladneje in hitreje temno, ne smemo pozabiti na odhod v naravo. Naj bo to pohod, sprehod ali le igra na svežem zraku. V oddaji Hudo bomo iskali načine, kako si lahko popestrimo svoje jesenske zunanje aktivnosti. Predstavili bomo tudi številna znanja, ki jih v naravi pridobijo mladi, slišali pa boste tudi recept iz šestih sestavin za odlične sprehod.Mraz, vlaga in blato naj ne bodo oviraTudi v tem delu leta, ko postaja hladneje in hitreje temno, ne smemo pozabiti na odhod v naravo. Naj bo to pohod, sprehod ali le igra na svežem zraku. V oddaji Hudo smo iskali načine, kako si lahko popestrimo svoje jesenske zunanje aktivnosti. Predstavili smo številna znanja, ki jih v naravi pridobite mladi, slišali pa ste tudi recept iz šestih sestavin za super sprehod.
11/27/20211 hour, 54 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ženske, ki so nam lahko za vzor

Nova sezona radijskih novinarskih delavnic Radia Hudo! je pred vrati in tokrat jo bodo odprle dekleta iz Osnovne šole Ivana Kavčiča Izlake. V tem tednu so pred mikrofon povabile zanimive sogovornice in se spraševale, katere so tiste uspešne ženske, ki so krojile našo zgodovino in katere tiste, ki so nam lahko še danes za zgled. Slišali boste tudi, v katerem poklicu se ženske po mnenju najmlajših z Izlak najboljše znajdejo in kako trem uspešnim devetošolkam uspeva združevati šolske obveznosti z vsakodnevnimi treningi in vajami.Mlade novinarke z Izlak so se spraševale, katere so tiste uspešne ženske, ki so krojile našo zgodovino in katere tiste, ki so nam lahko še danes za zgled.Nova sezona radijskih novinarskih delavnic Radia Hudo! je tukaj in tokrat jo bodo odprle dekleta iz Osnovne šole Ivana Kavčiča Izlake. V tem tednu so pred mikrofon povabile zanimive sogovornice in se spraševale, katere so tiste uspešne ženske, ki so krojile našo zgodovino in katere tiste, ki so nam lahko še danes za zgled. Slišali ste lahko tudi, v katerem poklicu se ženske po mnenju najmlajših z Izlak najboljše znajdejo in kako trem uspešnim devetošolkam uspeva združevati šolske obveznosti z vsakodnevnimi treningi in vajami. Če ste oddajo zamudili, ji prisluhnite zgoraj v posnetku - foto utrinke pa najdete tudi na našem Instagram in Facebook profilu Programa za mlade. Snemanje na šoli   Oddaja v živo
11/20/20211 hour, 56 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jaz, podnebje in arhitektura

Vsako soboto od 9.05 do 10.00 se imamo na prvem programu HUDO dobro. Z znanimi gosti in mladimi sogovorniki raziskujemo tako sproščene kot resne teme, od šolskih, prostočasnih, ekoloških in športnih do težav, s katerimi se mladi srečujejo v obdobju odraščanja. Mikrofone prepustimo tudi mladim novinarjem, ki so radijsko delo spoznali na novinarskih delavnicah. Sami pripravijo oddajo – in seveda HUDO!Z mladimi o natečaju v okviru Vseslovenskega dneva habitata 2021 in o tem, kako mislimo arhitekturoV okviru Vseslovenskega dne habitata, v Centru arhitekture Slovenije vsako leto organizirajo natečaj za osnovne šole ter vrtce. Osnovnošolce in vrtčevske otroke ter njihove učitelje, vzgojitelje in mentorje povabijo, da v prvem tednu oktobra (letos je to bilo 4. – 8.10) del šolskih dejavnosti posvetijo tematiki razpisani z natečajem. Tokrat je bila tematika "Jaz, podnebje in arhitektura". Letos so na natečaj prejeli 39 izdelkov iz 8 vrtcev in 16 osnovnih šol iz vse Slovenije. Izdelki so bili razporejeni in ocenjevani v štirih starostnih skupinah: vrtci, 1. triada, 2. triada, 3.triada. Izmed vseh prijavljenih je komisija izbrala tri izdelke, ki so se uvrstili v ožji izbor, nato pa izmed teh treh izbrala nagrajenca. In nagrajenci, 6 učencev z mentorico z OŠ Franja Goloba Prevalje, pa tudi učenka in dijak, z Gorenjske bodo z nami v oddaji - za debato o prepletenosti arhitekture s podnebjem in tem, zakaj ravno arhitekturo, ki je edina umetnost, ki se ji ne moremo ogniti, jemljemo tako samoumevno in je ne znamo niti dobro misliti.
11/13/20211 hour, 54 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Kako se učiti in naučiti?

V tokratni oddaji Hudo se nam bodo v studiu pridružile učenke Naja Kapun, Izza Petrnel Žele, Ronja Štrukelj Kreč in učenec Jaša Pignoni Čebron. Govorili bomo o tem, kako se učiti, pripraviti na test in ustno spraševanje, kako so zadovoljni z urnikom, in kaj počnejo v prostem času, ko lahko pozabijo na šolo.
11/6/20211 hour, 35 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Kuhamo z mladimi

V počitniški soboti  bomo z mladimi kuharji govorili o jesenskih jedeh, o tem, kako si šolarji lahko sami pripravijo kaj dobrega za pod zob ali s kosilom presenetijo starše. Izvedeli bomo tudi, katere so glavne osnove v kuhinji, ki jih moramo poznati, preden se lotimo kuhanja ali peke in kako pravilno načrtovati jedilnik, da nam pri pripravi ostane čim manj odpadkov. Svoje kuharske izkušnje in kuharsko znanje lahko na 01 475 22 22 delite z nami tudi vsi mladi poslušalci – po 9-ih bomo veseli vaših klicev.Pripravljamo jesenske jedi in se učimo osnov v kuhinjiV počitniški soboti  smo z mladimi kuharji govorili o jesenskih jedeh, o tem, kako si šolarji lahko sami pripravijo kaj dobrega za pod zob ali s kosilom presenetijo starše. Naši gosti v studiu so bili mladi nadobudni kuharji - Mark Jenko Kovačič, Žan Kern in Janez Zibelnik. Izvedeli smo tudi, katere so glavne osnove v kuhinji, ki jih moramo poznati, preden se lotimo kuhanja ali peke - o vsem je več povedala vodja sobotnih kulinaričnih delavnic na Bic-u, Neli Selan, in kako pravilno načrtovati naš jedilnik, da nam pri pripravi ostane čim manj odpadkov. Po telefonu smo poklicali mojstra kuhanja, g. Luko Jezerška, ki je povedal, kaj najbolje pripravi sam in katera opravila v kuhinji so mu najmanj ljuba. Svoje kuharske izkušnje in kuharsko znanje pa sta na 01 475 22 22 z nami delila Klara in Marko. Janez Žan Mark  
10/30/20211 hour, 55 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

10. natečaj za najboljše ljubezensko pismo

Kulturno društvo Josipine Turnograjske je letos razpisalo že 10. natečaj za najboljše ljubezensko pismo med mladimi v Sloveniji za leto 2021. Namen natečaja je predvsem motivacija mladih, da svoje literarne umetnine predstavijo javnosti ter da obujajo spomin na prvo slovensko pesnico, pisateljico, skladateljico in pravljičarko Josipino Urbančič Turnograjsko. Tema tokratnega natečaja pa je ljubezen do miru. Prispelo je 152 pisem, med katerimi so zbrali tri osnovnošolske ter tri srednješolske zmagovalce. V tokratni oddaji bomo gostili učence, ki so se uvrstili med deset najboljših pisem v državi. Z nami bodo Jernej Volčjak, Matej Selko, Naja Kapun in Eria Skrt. Skupaj se bomo posvetili njihovim pismom, kako so nastala in kakšno sporočilo nosijo, vprašali pa se bomo tudi, kako nagovoriti mir, kaj bi ga želeli prositi in kakšen bi bil svet, če bi ostali brez miru? Po telefonu se nam bo pridružila tudi ustanoviteljica natečaja, Mira Delavec Touhami, ki nam bo natančneje razložila, kako je natečaj nastal in kdo je bila Josipina Urbančič Turnograjska.
10/23/20211 hour, 35 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kdo je pravi prijatelj

V tokratni oddaji Hudo! se nam bodo v studiu pridružile učenke osnovne šole Franja Malgaja Šentjur Ula Urška Dobnik, Sara Mastnak in Laura Ivanc-Barić. Pogovarjali se bomo o prijateljstvu in si zastavili vprašanja, kdo je lahko najboljši prijatelj, kako ohranjati prijateljske vezi, kaj storiti, ko prijateljstvo preraste v ljubezen, kako spoznavati nove ljudi in še veliko več. Po telefonu se nam bosta oglasili tudi učiteljica slovenščine na osnovni šoli Franja Malgaja Šentjur Bojana Potočnik, ki ji bodo mlade gostje zastavile svoja vprašanja in se preizkusile v vlogi novinark, ter psihiatrinja in psihoterapevtka dr. Karin Sernec, ki dela na centru za mentalno zdravje na univerzitetni psihiatrični kliniki ter vodi enoto za zdravljenje motenj hranjenja in ki bo mladim podala koristne nasvete o prijateljstvu.
10/16/20211 hour, 36 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dr. Karin Sernec o prijateljstvu

Po telefonu se nam je oglasila tudi psihiatrinja in psihoterapevtka dr. Karin Sernec, ki dela na centru za mentalno zdravje na univerzitetni psihiatrični kliniki ter vodi enoto za zdravljenje motenj hranjenja in ki bo mladim podala koristne nasvete o prijateljstvu.
10/15/20219 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Tokrat so mladi bedeli z Leonardom (da Vincijem) in naravoslovjem

Vsako soboto od 9.05 do 10.00 se imamo na prvem programu HUDO dobro. Z znanimi gosti in mladimi sogovorniki raziskujemo tako sproščene kot resne teme, od šolskih, prostočasnih, ekoloških in športnih do težav, s katerimi se mladi srečujejo v obdobju odraščanja. Mikrofone prepustimo tudi mladim novinarjem, ki so radijsko delo spoznali na novinarskih delavnicah. Sami pripravijo oddajo – in seveda HUDO!Ciklus prečutih noči v bežigrajski knjižnici za mladeKo so predlani v bežigrajski knjižnici začeli z nočjo v knjižnici, so ji ob letu Leonarda da Vincija dodali podnaslov - Noč v knjižnici: Bedimo z Leonardom. Za maskoto so si izbrali čuka Leonarda (kot nočno ptico, simbol modrosti – ter jo poimenovali po da Vinciju). Takrat je bil njihova rdeča nit Leonardo – vse dejavnosti so povezali z njim (kot umetnikom, izumiteljem, inženirjem, arhitektom, etc.). Poimenovanje je ostalo, spremenili pa so dejavnosti. Rdeča nit tokratnega oktobrskega vikenda za otroke, ki so ga preživeli oziroma prebedeli v knjižnici, je bila približati naravoslovje in tehniko mladim. Zato so v sam program vključili goste različnih ved (kemija, fizika, matematika) in poskrbeli, da so lahko mladi eksperimentirali in ustvarjali tudi sami. Vključili pa so tudi nekaj literarnega (zgodbe na Navju, ki jih je interpretirala igralka). Mladi, ki so prejšnji oktobrski vikend prebedeli v bežigrajski knjižnici, se nam bodo polni vtisov to soboto pridružili v radijskem studiu in s poslušalci delili svoje izkušnje.
10/9/20211 hour, 55 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

1/1/10