Winamp Logo
Farbowanie życia Cover
Farbowanie życia Profile

Farbowanie życia

Polaco, Fitness / Keep-fit, 1 temporada, 148 episodios, 0 días, 1 hora, 0 minutos
Acerca de
Prezenterka telewizyjna, dziennikarka newsowa. Pracowała min. w Superstacji, TVP i Wirtualnej Polsce. Po 11 latach w mediach mikrofon zamieniła na nożyczki i została fryzjerką.Uwielbia strzyżenia, metamorfozy kolorów, a przede wszystkim rozmowy z klientami. W Sekielski Brothers Studio prowadzi program „Farbowanie życia”, w którym rozmawia o zdrowiu psychicznym. Prywatnie Kocha odkurzać, układać puzzle i jeść chipsy.
Episode Artwork

Życie w poczuciu niedopasowania i bycia niewystarczającym. Brzmi znajomo?

Bardzo długo żyła w poczuciu niedopasowania i bycia niewystarczającą. Wszystko, co działo się wokół, bardzo ją przytłaczało. Mierzyła się z zaburzeniami lękowymi. Od 3 lat choruje na depresję, która jak mówi jej psychiatra, nie chce jej puścić, bo jest skutkiem nieleczonego przez wiele lat ADHD Ewa Grzelakowska-Kostoglu, czyli RedLipstickMonster, jedna z najbardziej znanych postaci polskiego internetu pierwszy raz tak szczerze opowiada o swojej walce o zdrowie psychiczne. Jeśli ten program daje Ci wsparcie, pomóż go tworzyć. Wejdź na portal Patronite i zostań moim patronem https://patronite.pl/goskaserafin
21/2/20241 hora, 0 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Moje lęki i udręki

Gdzie byłam, kiedy mnie nie było? “Najtrudniejszy pierwszy krok..” śpiewała Anna Jantar. Tylko dlaczego tak długo dreptałam w miejscu, zanim ruszyłam przed siebie tą trzęsącą się stopą? Co mnie blokowało przed wystartowaniem w nową podcastową drogę? Jak udało mi się uciszyć wewnętrznego krytyka i zacząć działać? Swoimi lękami, udrękami i wątpliwościami dzielę się z Wami w premierowym odcinku mojego nowego programu. Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje program "Bez farbowania" https://patronite.pl/goskaserafin Dziękuję z góry za wsparcie! #bezfarbowania #goskaserafin #dziewczynaodglowy
18/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Koniec to początek

Prawie 150 odcinków, ponad 100 opowieści o kryzysach psychicznych, kilkadziesiąt książek psychoedukacyjnych, setki wiadomości od widzów i słuchaczy. Wiem, że ten program pomaga zrozumieć problemy ze zdrowiem psychicznym, koi i dodaje otuchy osobom, które zmagają się z kryzysem, ich bliskim, znajomym. Na koniec tej niesamowitej podróży opowiem Wam czym dla mnie były te rozmowy, czego mnie nauczyły i co dzięki nim zrozumiałam. To ostatni odcinek “Farbowania życia” w tej formule. Jako że każdy koniec, to początek czegoś nowego, to już niebawem dam Wam znać co, gdzie i kiedy dla Was przygotowałam.
27/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak uleczyć traumę seksualną i odzyskać siebie?

Trauma spowodowana naruszeniem naszych granic intymnych, czy to w sytuacji wykorzystania seksualnego, czy innego nadużycia, pociąga za sobą długofalowe konsekwencje. Wpływa wyniszczająco na sferę emocji, sferę seksualną, relacje interpersonalne czy tożsamość. Jeśli jesteś osobą, która doświadczyła wykorzystania seksualnego, to być może masz poczucie utraty własnego Ja. Może trudno ci stawiać granice lub nawiązywać satysfakcjonujące, bliskie relacje. Może czasami czujesz się obco we własnym ciele. Wiedz, że takie odczucia są normalne. Trauma oddziałuje zarówno na umysł, jak i na ciało. W najnowszym odcinku “Farbowania życia” rozmawiamy o książkach “Uleczyć traumę seksualną” autorstwa E. Shershun i “Odzyskać siebie”H. Richmond. https://www.gwp.pl/odzyskac-siebie.html https://www.gwp.pl/uleczyc-traume-seksualna.html
20/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak uwolnić się od żalu?

Mogłem wybrać lepiej… Trzeba było… Powinnam była przewidzieć… Zastanawiasz się, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś w kluczowym momencie podjął inną decyzję? A może uważasz, że zmarnowałaś swoją jedyną szansę? Żal towarzyszy każdemu z nas, bywa paraliżujący, może stanowić źródło wstydu i rozczarowania, ale też okazać się potężnym narzędziem zmiany. Książka “Gdybym tylko…” pokazuje nam, jak go wykorzystać, by poprawić jakość życia. O tym jak przestać roztrząsać co by było gdyby rozmawiam z terapeutką Zuzanna Kalinowską.
13/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak pomóc dziecku radzić sobie z lękiem?

Czego boją się dzieci kiedy są małe? Kiedy lęk jest normalnym elementem rozwojowym, a co powinno zwrócić uwagę rodziców? Z jakimi lękami mierzy się dzisiejsza młodzież? W jaki sposób przekazać dziecku zdolność reagowania na przeciwności losu ze spokojem i pewnością siebie? “Dziecko odporne psychicznie” to poradnik dla rodziców wydany przez GWP, o którym rozmawiam z psychoterapeutką Karoliną Ziegart-Sadowską.
6/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Farbowanie życia

Ma niespełna 30 lat i jak sam mówi, na depresję choruje już niemal pół życia. Jako mały chłopiec nauczył się odcinać i tłumić emocje. Poszedł na terapię, bo nie radził sobie w relacjach z ludźmi. Diagnoza była dla niego ulgą. O życiu z depresją opowiada szczerze i bez wstydu.
29/11/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Bałam się drogi do pracy

Nerwica lękowa, z którą zmaga się Ania, powodowała że bała się wychodzić z domu i jeździć samochodem do pracy. Dolegliwości gastryczne zaczęły rządzić jej życiem. Kiedy zmiana diety i leki na biegunkę nie pomogły postanowiła zgłosić się po pomoc do psychiatry. W “Farbowaniu życia” opowiedziała o leczeniu i terapii, które pomogły jej wrócić do normalnego funkcjonowania.
22/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czym jest moja tożsamość?

Na ile różnych sposobów opowiadasz innym o sobie? Dlaczego porównujesz się z innymi? Czy możesz się zmienić w każdym momencie swojego życia? Na te pytania opowiada Gregory Berns w książce “Zrozumieć siebie. Jak odkrywamy i wymyślamy naszą tożsamość. O tym, co to jest tożsamość, z czego się składa, jak się kształtuje i czy można ją zmienić opowiada terapeutka Maria Kaczorowska.
15/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Z depresji wyszłam silniejsza

Choroby autoimmunologiczne stały się zmorą XXI wieku. Coraz częściej słyszymy, że ktoś choruje na Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, insulinoopornośc. Organizm Ani łuszczyca zaatakowała tuż po narodzinach pierwszej córki. Leki sterydowe spowodowały, że bardzo przytyła i nie mogła zaakceptować siebie. Bardzo szczerze opowiedziała o chorobie, nadwadze, depresji swojej i męża. Przy okazji rozmowy z Anią zachęcam do sięgnięcia po książkę Gabora i Daniela Mate “Mit Normalności” w której autorzy dokładnie analizuj jak stres, trauma, presja współczesnego świata wpływają na nasze zdrowie, nie tylko psychiczne ale też fizyczne https://www.czarnaowca.pl/kategorie/psychologia/mit-normalnosci,p1326181406
8/11/20230 minutos
Episode Artwork

Wewnętrzny krytyk - jak go uciszyć?

“Mogłeś to zrobić lepiej”! I”nni nie popełniają tylu błędów co ty!” “Znowu się rozklejasz – wstydź się!” Czy powiedziałabyś tak w trudnej sytuacji do swojej przyjaciółki, partnera lub współpracownika? Dlaczego zatem mówisz w ten sposób do siebie? Dzięki książce “Ucisz swojego wewnętrznego krytyka” Julii Bueno zrozumiesz skąd biorą się samokrytyczne myśli, poznasz terapeutyczny wpływ współczującego traktowania siebie. W tym odcinku “Farbowania życia” terapeutka Magda Słupek tłumaczy dlaczego ten krytyczny głos w nas jest tak silny i co zrobić by przestał rządzić naszym życiem.
1/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czy jesteśmy autentyczni?

Przez niemal 20 lat pracował jako fotograf w świecie reklamy. Dziś fotografuje ludzi w autorskim projekcie “Portret Autentyczny” Jak mówi, w pracy najważniejsza jest dla niego rozmowa z człowiekiem, który stoi po drugiej stronie obiektywu. Fotografując dąży do tego, aby uchwycić bohatera takim, jaki jest naprawdę – bez pozowania, masek i wyobrażeń na swój temat.w Farbowaniu życia opowiedział o swojej drodze do zmiany, o terapii i nauce odpuszczania i odpoczywania.
25/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Chcę się nażyć

Dwa epizody depresji, lęk, ataki paniki, nowotwór.  Nie wstydzi się o tym mówić, otwarcie opowiada o przeżywaniu emocji. W szczerej i bardzo intymnej rozmowie Marta opowiedziała jak poradziła sobie z chorobami, skąd bierze siłę i co daje jej pomaganie innym.
18/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak zrozumieć nastolatka?

Dlaczego nastolatki chcą spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i podejmują ryzykowne zachowania? Czy należy się martwić ilością czasu spędzanego w mediach społecznościowych? Dlaczego nie kładą się spać o rozsądnej porze i dlaczego tak trudno im rano wstać do szkoły? Kiedy lęk staje się powodem do szukania profesjonalnej pomocy? Na te pytania odpowiada książka “Niezwykły mózg nastolatka”wydana przez PWN, o której opowiada psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
11/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak poradzić sobie z myślami samobójczymi?

Są bardziej powszechne niż nam się wydaje. Kiedy je czujemy mamy wrażenie, że nigdy nie miną i że nikt poza nami ich nie doświadcza. Myśli samobójcze dotykają wielu ludzi. Jak sobie z nimi radzić, kiedy sięgnąć po pomoc specjalisty i co robić gdy ktoś bliski mówi nam że je ma. “Myśli samobójcze. Jak pokonać ból emocjonalny, odzyskać siłę i przywrócić życiu sens” to książka wydana przez GWP w dwóch wersjach: dla nastolatków i dla dorosłych. O kryzysach suicydologicznych opowiedziała Lucyna Kicińska z Biura Do Spraw Zapobiegania Samobójstwom IPiN.
4/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Uczucia. Nie ma się czego bać

Znana z kultowych na instagramie rysunków o emocjach Michalina Tańska opowiedziała dwa lata temu w “Farbowaniu życia” o swojej chorobie afektywnej dwubiegunowej. Dziś wraca z debiutancką książką, w której dzieli się sposobami na odpuszczanie, dbanie o siebie i uciszanie wewnętrznego krytyka. Opowiada też o swoim życiu z depresją i manią.
27/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Życie jest o przeżywaniu

Słodko-gorzkie. Raz przyjemne, raz koszmarne. Raz uskrzydla, raz przygniata do ziemi. Świadome przeżywanie życia, we wszystkich jego kolorach nie jest łatwe. Dlatego często uciekamy w uzależnienia. O tym jak trudno poradzić sobie z emocjami, którymi wypełnione jest życie opowiada Ola Potykanowicz
20/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak odnaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku?

“Witalność na co dzień” - książka psychiatrki i terapeutki Samanthy Boardman pokazuje jak ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne mają małe kroki i drobne rzeczy, których nie doceniamy, o których zapominamy lub je ignorujemy. O budowaniu indywidualnej odporności na stres, czyli fizycznej i psychicznej siły nakręcającej energetyczną spiralę naszej witalności w najnowszym odcinku opowiada nauczycielka Dobrego Życia, Aga Kozak.
13/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Leczyłam smutek słodyczami

Zmiana branży, zdalna praca, zamknięty żłobek, spowodowały, że ukojenie nerwów i emocji całego dnia znalazła w słodyczach. Zaburzenia odżywiania i depresja to diagnoza, którą Magda Kulawik usłyszała po dwóch latach pandemii. W najnowszym odcinku “Farbowania życia" opowiada o tym jak buduje zdrową relację z jedzeniem i jak rutyna i rytuały pomogły jej wyzdrowieć.
6/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Nie umiem przepracować traumy - PTSD i depresja

“Wiem jak to jest gdy wszystko jest bez sensu, gdy nic nie sprawia przyjemności, gdy masz zerowe poczucie własnej wartości. Wiem jak to jest nie czuć niczego i wiem jak to jest kiedy udajesz, że wszystko jest ok” - to słowa Justyny bohaterki najnowszego odcinka “Farbowania życia”, która od lat zmaga się z depresją i PTSD.
30/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Terapia grupowa zmieniła moje życie

Zbyt dużo przytłaczających wydarzeń w ciągu jednego roku spowodowało, że doszła do ściany odporności psychicznej. Przez kilka miesięcy leżała w łóżku i oglądała seriale. Bliscy zmobilizowali ją do pójścia po pomoc specjalisty. Zaczęła leczenie i terapię grupową, która jak sama mówi zmieniła jej życie.
23/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Od anoreksji do bulimii

Do szpitala psychiatrycznego trafiła w wieku 18 lat, ale z zaburzeniami odżywiania i depresją zmagała się już jako nastolatka. Do tego doszło zaburzenie osobowości i problemy ze słuchem. W bardzo szczerej rozmowie Anastazja opowiada jak trudno jest zbudować zdrową relację z jedzeniem.
16/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Żyję, bo się nie poddałam

W wieku 15 lat zachorowała na stwardnienie rozsiane. Było ciężko, lekarze dawali jej marne szanse. Później dopadła ją nerwica lękowa z atakami paniki. Przez długi czas nie była w stanie sama wyjść z domu. Mimo ciężkich doświadczeń nie poddała się, bo jak mówi kocha życie i ma wiele marzeń do spełnienia. Opowiada o swoich chorobach by dawać nadzieję.
9/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Mam osobowość borderline

Niestabilny, zmieniający się kilka razy w ciągu dnia nastrój i niekończące się poczucie wewnętrznej pustki. Tak opisuje swoje funkcjonowanie przez wiele lat. Dziś, po niemal 10 latach terapii i leczenia jego życie wygląda zupełnie inaczej. W bardzo szczerej i wzruszającej rozmowie Janez Bogataj opowiada o tym jak zaburzenie osobowości z pogranicza wpływa na relacje ze światem zewnętrznym i wewnętrznym.
2/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Już nikt mnie nie skrzywdzi

To tytuł jego najnowszej książki. Autor kryminałów i thrillerów używający pseudonimu Marcel Moss ma na koncie 16 tytułów. W swoich książkach porusza aktualne, ważne problemy współczesnego życia – obecność w Internecie, wirtualne relacje, brak prywatności, hejt, stalking, przemoc, prześladowanie przez rówieśników. Prywatnie prowadzi facebookowy profil „Zwierzenie – Marcel Moss”, gdzie każdy może bezpiecznie podzielić się swoją historią i znaleźć zrozumienie u życzliwych ludzi.
26/7/20231 hora, 0 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Gdy byłam mała płakałam tylko w czwartki

Przez wiele lat występowała w kabarecie, pisała skecze, była standuperką i konferansjerką. Na instagramie prowadzi konto @matkojedyna. W książce “ Jestem dość” w zabawny i wzruszający jednocześnie sposób opisuje swoje życie. Diagnozę depresji ma od 7 lat, ale jak sama mówi miała ją od dawna, prawdopodobnie już od dzieciństwa.
19/7/20230 minutos
Episode Artwork

Nie jestem schizofreniczką

Długo nie mogła pogodzić się z diagnozą schizofrenii. Jak sama mówi, nie chciała być “wariatką” Wierzy że dzielenie się własnym doświadczeniem schizofrenii to ziarenko do psychoedukacji i zmiany postaw. O tym jak choroba zmieniła jej życie opowiada Katarzyna Parzuchowska arteterapeutka i aktywistka, Trener i Specjalista ds Komunikacji Społecznej w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa - Wola, założycielka i kierowniczka Teatru Kryzys
12/7/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Moje obsesje i kompulsje

Obsesyjne myślenie towarzyszyło jej od liceum. W zeszycie zapisywała wszystko, co danego dnia zrobiła źle. Analizowanie, udoskonalanie, dążenie do perfekcji pochłaniało ją bez reszty. Potem doszło kompulsyjne skubanie skóry, które dawało ulgę, ale tylko na chwilę. O życiu z depresją, OCD i dermatillomanią opowiada Lena Smolarek.
5/7/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Daję sobie czas na powrót do zdrowia

Długie, stresujące i zawiłe diagnozowanie syna spowodowało, że gdy w końcu udało się znaleźć źródło jego problemów, ona doszła do kresu wytrzymałości psychicznej. Przewlekły stres i napięcie wywołały depresję. Ewa Figat w “Farbowaniu życia” podzieliła się swoim doświadczeniem i opowiedziała jak przebiega jej proces leczenia.
28/6/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

SŁUCHAM CIĘ. Jak rozmawiać na trudne tematy?

Każdy z nas w ciągu swojego życia staje wobec konieczności odbycia rozmowy, której wolałby uniknąć. Musimy wyjawić bolesną prawdę, przekazać złe wiadomości lub wesprzeć kogoś po stracie. W jaki sposób prowadzić dialog, by powiedzieć wszystko i nie zranić? Jak mądrze towarzyszyć osobie przeżywającej intensywne emocje? O tym Kathryn Mannix pisze w książce “SŁUCHAM CIĘ - Jak rozmawiać na trudne tematy”. W najnowszym odcinku wraz z Marianną Lutomską z fundacji Nagle Sami rozmawiamy o tym jak słuchać żeby usłyszeć.
21/6/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem

Nie ma jednej schizofrenii, tak samo jak nie ma jednej depresji ani jednej choroby afektywnej dwubiegunowej. Nie ma też jednej właściwej reakcji człowieka, który towarzyszy bliskiej osobie w kryzysie, a medialne tezy o rzekomej szkodliwości leków, przemocy psychiatrii, koszmarze szpitali i samego chorowania kruszą się w konfrontacji z pojedynczymi opowieściami. „Opowieść o polskiej psychiatrii jest przede wszystkim historią o tym, co dzieje się z pacjentem poza murami instytucji” – mówi Anna Kiedrzynek, autorka książki “Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem”
14/6/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

ZŁOŚĆ. Jak sobie z nią radzić?

Czy zdarzyło ci się pod wpływem złości powiedzieć lub zrobić coś, co zraniło twoich bliskich? Czy kiedykolwiek twój wybuch złości pociągnął za sobą poważne konsekwencje? Czy zdarzyło ci się milczeć w obliczu przemocy z obawy przed okazaniem złości? Czy rezygnujesz ze swoich granic w relacjach z ludźmi, aby tylko zachować spokój? Czy zdarza ci się ukrywać złość, mimo że ta trawi cię i przytłacza? Manuela O’Connell i Robyn D. Walser w książce “Oswoić złość” krok po kroku przedstawiają kompleksowy program radzenia sobie ze złością. Psychoterapeutka Marta Szydłowska opowiada w najnowszym odcinku co kryje się za złością i jak reagować na nią w zdrowy sposób.
7/6/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Facet z depresją

Pierwsze objawy pojawiły się w podstawówce. Presja na dobre oceny powodowała, że czuł się coraz gorzej. Po pomoc psychiatry sięgnął dopiero w dorosłym życiu, bo nie był już w stanie zapanować nad lękiem. Wtedy usłyszał diagnozę - depresja. W najnowszym odcinku “Farbowania życia” Michał Dąbrowski opowiada o męskiej depresji.
24/5/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czy niepłodność zaczyna się w głowie?

Co może być przyczyną niepłodności? Czy częściej są to czynniki biologiczne czy psychologiczne? Ta chorobą przynosi wiele cierpienia parze starającej się o dziecko, wystawia związek na próbę, często niszczy samoocenę i zaburza relacje z otoczeniem. Leczenie często wiąże się z  huśtawką nastrojów, obniżonym poczuciem własnej wartości i bezsilnością w obliczu niepowodzenia, a niekiedy zaburzeniami lękowymi i depresją. Bogda Pawelec, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, od 25 lat pomaga w gabinecie parom z niepłodnością. O swoich doświadczeniach pisze w książce “Wsparcie psychologiczne w niepłodności”
17/5/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Prawie 2 lata nie wychodziłam z domu

“Byłam pewna, że zamykając się w domu, zdołam uciec przed presją, oczekiwaniami i moimi własnymi ambicjami. Chciałam odciąć się od problemów i nieudanych planów, ale przede wszystkim od poczucia, że jestem niewystarczająca” - Pola Rise płytą i książką “Hikikomori” opowiada o tzw. japońskim wirusie samotności. Hikikomori może dopaść każdego. Rozprzestrzenia się we współczesnym świecie jak chwasty. Wyklucza z życia społecznego, czasami na chwilę, kiedy indziej na lata. Niezależnie od ilości pieniędzy na koncie, miejsca zamieszkania, czy wieku – każdy jest narażony na samotność.
10/5/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Perfekcjonizm, czyli 100% to za mało

Czy narzucasz sobie – a być może również innym – wyjątkowo wysokie standardy? Czy twój wewnętrzny głos wciąż ci powtarza, że jesteś kimś niewystarczająco dobrym, niezależnie od tego, jak wiele osiągasz? Czy nie podejmujesz nowych wyzwań z obawy przed porażką? Taka postawa przyczynia się do życia w ciągłym stresie i napięciu, obniżenia nastroju, przepracowania, straty możliwości. Niszczy poczucie własnej wartości i więzi z ludźmi. O perfekcjonizmie w najnowszym odcinku “Farbowania życia” opowiada Alicja Rawinis-Tomaszewska, a pretekstem do rozmowy jest książka Sharon Martin “Perfekcjonizm. Jak uwolnić się od samokrytyki, zbudować stabilne poczucie własnej wartości i odnaleźć wewnętrzną równowagę?”.
3/5/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czy mam prawo czuć się źle?

Od dłuższego czasu miała gigantyczne problemy ze snem. Spała mało, działała dużo. A poza tym wszystko było ok. Fajna praca, wspaniały związek. Nie była załamana, nie miała myśli samobójczych. A jednak okazało się, że choruje na depresję. O leczeniu, oswajaniu i życiu z depresją opowiada Żaneta Gotowalska.
26/4/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

RATUJMY NASZE DZIECI

Według danych policji w 2022 odnotowano 2031 prób samobójczych wśród młodzieży. To wzrost o 150% w porównaniu do roku 2020. Co jest powodem dramatycznej kondycji psychicznej wśród dzieci i młodzieży? Dlaczego młodzi dokonują samookaleczeń? Co robić, gdy widzimy, że coś niepokojącego dzieje się z dzieckiem? O tym w najnowszym odcinku opowiedziała Joanna Sass-Gust, psychoterapeutka z Fundacji Słonie na Balkonie.
19/4/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Depresja lubi wracać

Gdy miała 16 lat mama zabrała ją do psychiatry. Zmęczenie, smutek, przygnębienie, problemy ze snem, gwałtowna utrata wagi. Okazało się, że Ola cierpi na depresję i zaburzenia odżywiania. Od tamtej pory depresja wracała kilkakrotnie. Epizody zarówno ciężkie jak i lżejsze, kilka lat terapii i oswojenie z myślą, że trzeba uważać, bo depresja to choroba która lubi wracać.
12/4/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Już nie wstydzę się mówić o emocjach

"Byłem wychowywany na grzeczną dziewczynkę. W domu nie mówiło się o emocjach”. Piotr Bartha w bardzo szczerej rozmowie o miłości opowiada o kryzysach, które były wynikiem braku stawiania granic i walki o swoje potrzeby. Poświęceniu dla innych i zapominaniu o sobie.
5/4/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Smutek nastolatki okazał się depresją

Myślałam, że okres dojrzewania to taki moment w życiu człowieka, kiedy zaczyna czuć się źle i po prostu musi sobie zacząć z tym radzić” opowiada Natalia Kondratiuk-Świerubska, która dopiero w wieku 25 lat dowiedziała się, że na depresję choruje do 10 lat. W najnowszym odcinku “Farbowania życia" opowiedziała o swojej drodze do odzyskania siebie sprzed lat.
29/3/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Lęk przed opuszczeniem

Czy trudno ci zbudować bliską więź, gdyż stale powtarzasz te same błędy lub trafiasz na taki sam typ osób? Czy podtrzymujesz niezdrowe relacje w przekonaniu, że są lepsze od samotności? Albo przeciwnie – unikasz angażowania się w związek, ponieważ trudno ci uwierzyć w jego powodzenie? Czy doszukujesz się oznak nadchodzącego porzucenia i wpadasz w spiralę podejrzeń? A może odchodzisz, zanim druga strona to zrobi? Psycholożka Michelle Skeen w swojej książce “Lęk przed opuszczeniem” wyjaśnia w jaki sposób twoje doświadczenia z przeszłości wpływają na to z czym obecnie się zmagasz. O tym dlaczego tak bardzo boimy się opuszczenia i jak pracować z tym lękiem opowiada psychoterapeutka Anna Mochnaczewska
22/3/20231 hora, 0 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Nie umiem się zatrzymać

Zaburzenia odżywiania, depresja, nerwica lękowa z atakami paniki  to choroby z którymi Ada mierzy się od kilkunastu lat. Perfekcjonizm i presja, którą sobie narzucała od zawsze nie pomagają jej w osiągnięciu spokoju. Jak sama mówi jest bardzo trudną pacjentką więc często zmienia terapeutów i psychiatrów. Nie potrafi się zatrzymać i odpocząć. Śmieje się, że medytuje na siłowni. Poleciłam jej żeby spróbowała spacerować i słuchać audiobooka. To moje najnowsze odkrycie, które mobilizuje mnie do wyjścia na spacer.. Dzięki aplikacji BookBeat wysłuchałam książki “Toksyczna Pozytywność” która pomogła mi zrozumieć jak dbać o siebie w świecie przesiąkniętym pozytywnym myśleniem. Zajrzyjcie na stronę BookBeat, zarejestrujcie, ściągnijcie apkę, wybierzcie książkę, a potem na spacer:) Przy rejestracji z kodem "FARBOWANIE" nowi użytkownicy mogą skorzystać z 30 dni darmowego słuchania w pakiecie Basic. Link do oferty: https://www.bookbeat.pl/farbowanie?utm_source=spotify&utm_medium=podcast&utm_campaign=PL-farbowanie-zycia-action-23621&utm_content=textlink-spot-epi-description-30db&utm_term=deal3
15/3/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

CO ZE MNĄ NIE TAK? o syndromie DDD

Dzieci z Dysfunkcyjnych Domów. Czym jest syndrom DDD? Z czego się bierze? O jakie dysfunkcje chodzi? Co czuje i myśli osoba DDD? Jak funkcjonuje w dorosłym życiu? O tym w najnowszym odcinku opowiedziała Joanna Flis, psychoterapeutka, autorka książki “Co ze mną nie tak? O życiu w dysfunkcyjnym domu, środowisku, w Polsce i o tym, jak sobie z tym (nie)radzimy."
8/3/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Śmiech przez łzy

Zanim trafiła do psychiatry długo wmawiała sobie że “zły stan minie”, że “poradzi sobie sama”, jeśli tylko “weźmie się w garść”. Że nie powinna się “nad sobą użalać”, bo nie jest jeszcze tak źle. A przede wszystkim, “że inni mają gorzej”. Emilia Dłużewska w najnowszym odcinku Farbowania życia opowiada o depresji i chorobie afektywnej dwubiegunowej i o swojej debiutanckiej  książce “Jak płakać w miejscach publicznych”.
1/3/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Clou - jak być sobą będąc wszystkim innym.

Z jednej strony światowa kariera w modelingu, z drugiej pobyt w szpitalu psychiatrycznym, choroba afektywna dwubiegunowa i spektrum autyzmu. Cleo Ćwiek bez autocenzury, w wywiadzie rzece, opowiada o euforiach i depresjach, miłości i gaslightingu. O wieloletniej terapii. O pracy modelki od pierwszych kroków, po sukces. A także o odkrywaniu i uczeniu się zupełnie nowych rzeczy i poczuciu sprawczości, jakie daje rozwijanie pasji.
22/2/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Życie w ciągłym lęku

Z depresją zmaga się od dzieciństwa. Nigdy nie miała myśli samobójczych, przez co deprecjonowała swoją chorobę. Zawsze czuła, że powinna żyć. Nie dla siebie, a dla bliskich, którymi trzeba się opiekować, bo to oni są najważniejsi, ważniejsi niż ona sama. Wychowanie w domu alkoholowym spowodowało, że całe jej życie jest podszyte lękiem, czuwaniem i czekaniem na katastrofę. Odkąd trafiła na terapię uczy się dbać o siebie. O życiu w ciągłym napięciu w bardzo szczerej rozmowie opowiedziała mi Magda Czeszejko-Sochacka.  Link do mojej książki o depresji: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
15/2/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Próbą samobójczą wołałam o pomoc

Nowotwór syna, rozwód, przeciążenie pracą i toksyczne relacje doprowadziły ją do kryzysu psychicznego i depresji. Jak sama mówi, próba samobójcza była wołaniem o pomoc. Chciała, żeby ktoś jej pomógł, żeby zdjął z barków ciężar nieszczęśliwych doświadczeń. Dopiero niedawno wybaczyła sobie tamten krok. Karina Tokarska opowiedziała o walce o siebie i uczeniu się stawiania granic. Link do mojej książki o depresji: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
8/2/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Naga prawda o mindfulness

Jak praktykować, by uniknąć pułapek, fałszywych nauczycieli i rozczarowań. Jakie są przeciwwskazania do medytowania? Dlaczego ważne jest, by na drogę medytacji wejść pod opieką profesjonalisty? Ta książka to naga prawda o mindfulness - odarta z instagramowych filtrów rozmowa dwóch ekspertek, które zmieniły swoje życie dzięki medytacji uważności. Małgorzata Jakubczak i Katarzyna Kędzierska autorki książki “Odkrywanie mindfulness” opowiadają w “Farbowaniu życia” jakie błędne przekonania, oczekiwania i złudzenia dotyczące medytacji funkcjonują w społeczeństwie. 
1/2/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Farbowanie" pomogło mi w diagnozie

Gdy była nastolatką leczyła się na depresję i spędziła 8 miesięcy w szpitalu psychiatrycznym. Później doświadczyła zaburzeń lękowych z atakami paniki. Gdy urodziła dziecko dotknęła ją depresja poporodowa. Na terapii  pracowała nad brakiem poczucia  bezpieczeństwa i  kontroli. W trakcie oglądania jednego z odcinków “Farbowania życia”o chorobie afektywnej dwubiegunowej zorientowała się, że miała w przeszłości podobne doświadczenia i odczucia. Opowiedziała o nich swojemu psychiatrze i od  roku bierze leki na ChaD. Link do mojej książki o depresji: https://www.empik.com/jest-ok-wywiady-o-depresji-sekielski-marek-malgorzata-serafin,p1347380293,ksiazka-p
25/1/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

ZABURZENIA OBSESYJNO-KOMPULSYJNE

Człowiek dotknięty zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bardzo się czegoś boi i od tego strachu wszystko się zaczyna. OCD charakteryzuje się występowaniem natrętnych myśli (obsesji) oraz czynności (kompulsji). Wielokrotne mycie rąk, sprawdzanie, czy wszystko jest w porządku, liczenie rzeczy, porządkowanie, a nawet powtarzanie myśli w kółko – takie rytuały zabierają mnóstwo czasu i energii! Życie z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym bywa przytłaczające i dezorientujące, szczególnie w burzliwym okresie dorastania. Jon Hershfield, terapeuta i ekspert w dziedzinie leczenia OCD,w książce “Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u nastolatków” opisuje zweryfikowane naukowo, skuteczne techniki poznawczo-behawioralne i oparte na uważności, które pomogą nastolatkom poradzić sobie nawet z najbardziej dotkliwymi objawami. Książka stanowi cenne źródło wiedzy dla rodziców i klinicystów pragnących lepiej zrozumieć zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i sposób przeżywania go przez nastolatki. W tym odcinku “Farbowania życia” psychoterapeutka Agnieszka Tousty-Ingielewicz opowiada czym jest OCD, jak się objawia i jak wygląda leczenie zaburzenia.
18/1/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Nie jesteś własnością rodziców

Rodzice niedojrzali emocjonalnie oczekują, że to ich dziecko będzie stawiało na pierwszym miejscu. Nie dbają o zaspokojenie jego potrzeb, ignorują jego uczucia, nie szanują jego granic. Dzieci takich rodziców wyrastają na ludzi wycofanych, których przepełniają wstyd, gniew i lęk. Na ludzi, którzy nie mają dostępu do swojej intuicji i do swoich emocji, szukają aprobaty zamiast prawdziwej relacji i zawsze stawiają siebie na ostatnim miejscu. O tym w książce “Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców” pisze Lindsa C. Gibson. Jak zatroszczyć się o siebie i utrzymywać zdrowe relacje opowiedziała psychoterapeutka Joanna Gutral
11/1/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Uciekam, gdy jest źle

Tłumaczka, podróżniczka, fotografka. Od lat zmaga się z depresją i zaburzeniami lękowymi. Uwielbia chodzić po górach. Podróżuje sama, mimo że boi sie ciemności i samotności. W bardzo szczerej rozmowie opowiedziała, że jej samotne wyjazdy to nie dowód odwagi, a ucieczki. Wróciła niedawno ze Stanów gdzie przejechała 31000 km minivanem, w którym mieszkała.
4/1/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Trzy depresje - każda inna

Dlaczego każda z depresji, które nas dotkną może być inna? Czy depresja może przynieść coś dobrego? Na czym polega codzienne dbanie o siebie? Co zmienia psychoterapia? Jak spełniać marzenia mimo depresji? O tym w bardzo szczerej rozmowie opowiedziała Dorota Dot Okulicz.
28/12/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak się podnieść po zderzeniu z rzeczywistością?

Jak poradzić sobie ze stratą, kryzysem czy traumą? Nie istnieje jedna słuszna reakcja na zderzenie z rzeczywistością, a strach i lęk są nieuniknionymi elementami życia. O tym jak przetrwać te bolesne momenty, podnieść się po nich i przetrwać kolejnie niespodziewane życiowe zakręty w najnowszym odcinku “Farbowania życia” opowiedziały psychoterapeutki Hanna Malinowska-Wikaryjczyk i Agnieszka Wroczyńska.
21/12/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

7 lat terapii

Po 7 latach terapii indywidualnej zdecydowała się wziąć udział w procesie grupowym. Czego najbardziej się obawiała? Czego chciała uniknąć? Co się wydarzyło na terapii? O tym w najnowszym odcinku opowiedziała Paulina Mikuła.
14/12/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Zapiski wariatki

Zawsze wydawało jej się, że będzie musiała się ukrywać. Bo pochodzi z prowincji, nie modli się, jest rozwódką i żyje w konkubinacie z obcokrajowcem, a zamiast dziecka ma wielkiego czarnego psa. Brakuje jej stałej pracy i oszczędności. No i najgorsze – ma diagnozę psychiatryczną. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu, odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność. Książka uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Stanowi zapis walki o wyzwolenie spod stygmatyzacji klasowej i zdrowotnej. O samoakceptację i artystyczne uznanie.
7/12/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Od zaburzeń odżywiania do choroby afektywnej dwubiegunowej

“Jako dziecko trenowałam taniec, występowałam w teatrze, byłam bardzo dobrą uczennicą. Ale cały czas miałam wrażenie, że mam jakąś dziurę w sobie i nie wiem jak ją zapełnić”. Anoreksja, bulimia, depresja, zaburzenia lękowe, celiakia, hashimoto, insulinooporność i w końcu diagnoza choroby afektywnej dwubiegunowej. Dominika Musiałowska ma za sobą długą historię leczenia. W bardzo szczerej i poruszającej rozmowie opowiada o swoim kilkunastoletnim leczeniu.
30/11/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak odróżnić strach od lęku

Czym różni się strach od lęku? Kiedy lęk staje się zaburzeniem? Jak wygląda leczenie zaburzeń lękowych? Co mówi nam ciało? jak odczytywać sygnały płynące z organizmu? Na te pytania odpowiada psycholog Paulina Danielak, która sama zmagała się z zaburzeniami lękowymi.
23/11/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak zadbać o siebie i związek gdy na świat przychodzi dziecko?

Czy masz poczucie, że odkąd urodziłaś dziecko, jesteś postrzegana wyłącznie jako matka? Czujesz, że bezpowrotnie utraciłaś część siebie, a twój związek przechodzi kryzys? Pozwól sobie na smutek i tęsknotę za dawnym życiem, by móc zaakceptować jego nową jakość. O książce M. Millwood “Macierzyństwo bywa trudne” opowiada Kasia Malinowska.
16/11/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Zostań swoim przyjacielem, czyli jak nauczyć się samowspółczucia

Gdy bliska nam osoba przeżywa trudne chwile, stoi w obliczu kryzysu, mierzy się z problemem lub popełniła błąd którego żałuje, staramy się dać jej wsparcie, troskę, życzliwość, współczucie. Nie krytykujemy, nie oceniamy. Każdy z nas może być najlepszym przyjacielem samego siebie. Czym jest samowspółczucie i jak się go nauczyć? o tym opowiada Katarzyna Urbaniak.
9/11/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Żałoba to nie choroba

Czy potrafimy rozmawiać o śmierci i stracie? Jakie reakcje mogą pojawić się po odejściu kogoś ważnego? Co wpływa na rodzaj, intensywność i czas trwania żałoby? Kiedy żałoba zmienia się w depresję? Anja Franczak z Instytutu Dobrej Śmierci opowiada o książce “Poradnictwo i terapia w żałobie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa PWN.
2/11/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Po co nam emocje?

Skąd się biorą emocje, czym są, jak je rozpoznawać i rozumieć? Jak sobie radzić z tymi trudnymi i pielęgnować dobre? Czym są błędy i zniekształcenia poznawcze i dlaczego tak łatwo im ulegamy? Między innymi o tym w najnowszym odcinku opowiedziała Natalia Ziopaja autorka książki “Samopomocownik- pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne”
26/10/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Za długo byłam Zosią Samosią

Długo była Zosią Samosią, która zawsze twierdziła, że da sobie radę. Gdy jednak lęki i obniżony nastrój uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie zdecydowała się na wizytę u psychiatry. W bardzo szczerej rozmowie Kamila Szczubełek opowiedziała o tym jak przełamać wstyd przed sięgnięciem po pomoc.
19/10/20220 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Czasami czuję mocniej - rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego

Co czwarta osoba w Polsce doświadczyła, doświadcza bądź doświadczy kryzysu psychicznego. W szczerych intymnych rozmowach Agnieszka Jucewicz rozmawia z 12 osobami, które otwarcie mówią o tym jak diagnoza zmieniła ich życie. To książka, dzięki której każdy kto boryka się z problemami psychicznymi poczuje, że nie jest sam.
12/10/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Wystarczy zapytać - jak wspierać osoby w kryzysie.

Jak wspierać bliskich znajdującym się w trudnej sytuacji? Czym jest kryzys psychiczny i jak się objawia? Co zrobić by wesprzeć chorego? O tym w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego opowiedziała psychoterapeutka Marta Kobylińska z Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health. Jeśli szukasz pomocy wejdź na stronę: https://www.wystarczyzapytac.pl
9/10/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Supernormalsi - trudne dzieciństwo i odporność psychiczna

Czym jest odporność psychiczna? Dlaczego niektórzy ludzie świetnie radzą sobie z trudnościami? Jak pokonać przeciwności losu, których doznaliśmy w dzieciństwie? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w książce “Supernormalsi” autorstwa dr Meg Jay. Dlaczego i komu może pomóc ta lektura?  O tym w najnowszym odcinku “Farbowania życia” opowiedziała psycholog Agnieszką Stein.
5/10/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Dr Nerwica “Jak żyć z lękiem - gra o trochę lepsze życie”

Nerwica to choroba, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Marcin Matych czyli Dr Nerwica od lat pomaga chorym na zaburzenia lękowe jako terapeuta. W poradniku "Jak żyć z lękiem" daje nadzieję, że lepsze życie jest możliwe. W tej książce Dr Nerwica zaprasza do „gry w trochę lepsze życie”. To wymyślona przez niego i sprawdzona razem z pacjentami metoda, która pomaga żyć pomimo lęku. Prostym i obrazowym językiem Matych pokazuje, jak oswajać nerwicę, jak o siebie dbać, żeby lęk nie zdominował codzienności, pomaga też zrozumieć mechanizmy, które lękami rządzą.
28/9/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak zdobyłam wicemistrzostwo olimpijskie z depresją

"Nie potrafiłam nikomu wyjaśnić, dlaczego płaczę. Bałam się każdej nocy. Budziłam się z bólem, spocona. Podczas zgrupowania kadry Polski, przed igrzyskami, podjęłam decyzję, że zapiszę się na konsultację online do psychiatry. Podjęłam tę decyzję sama. Miałam jednak głębokie przekonanie, że to jest jedyne wyjście.” Agnieszka Kobus-Zawojska Wioślarka, multimedalistka, w trakcie depresji i leczenia zdobyła srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W bardzo szczerej rozmowie opowiada jak będąc sportowcem poradzić sobie z depresją.
21/9/20221 hora, 1 minuto, 0 segundos
Episode Artwork

Pandemia doprowadziła mnie do ściany

Marika od 10 lat jest ratowniczką medyczną. Zawsze była twarda i silna, ale praca w karetce w trakcie pandemii COVID19 spowodowała, że doszła do ściany wytrzymałości psychicznej. Lęk paraliżował ją do tego stopnia, że sięgnęła po pomoc terapeutki.
14/9/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Unikanie, wycofanie, izolacja

Dlaczego unikamy osób, miejsc i sytuacji, które wywołują w nas niepokój? Z jakiego powodu wycofujemy  się z relacji i zajęć, które dotąd dawały nam radość? Co sprawia, że izolujemy  się od otoczenia i unikamy nowych wyzwań? Skąd się bierze lęk przed ludźmi, sytuacjami, emocjami? Jak z nimi pracować żeby nie paraliżował naszego życia. O tym w rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedziała psychoterapeutka Anna Czarnecka.
7/9/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Wstyd przed psychiatrą

Już w podstawówce zmagała się z bezsennością, ale rodzice nie zauważyli problemu. Kilka lat temu przez mobbing, którego doświadczyła bezsenność i depresja wróciły. Poszła po pomoc do psychiatry. Kiedy w ubiegłym roku jadąc do pracy pomyślała o tym, żeby wskoczyć pod pociąg, na drugi dzień była już u psychiatry. O tym jak ważne dla pacjenta jest żeby lekarz go wysłuchał, wyjaśnił co się dzieje i postawił odpowiednią diagnozę Magdalena Sadkowska opowiada w najnowszym odcinku “Farbowania życia”  https://www.insignis.pl/ksiazki/z-pamietnika-poczatkujacego-psychiatry/
31/8/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Im gorzej się czułem, tym szerzej się uśmiechałem

Ciągle się śmiał, nawet gdy własne myśli go zabijały. Czasem największym jego marzeniem było zniknąć, ale potrafił wejść w sam środek tłumu i zwrócić na siebie uwagę. Mówi, że udawanie zawsze szło mu najlepiej. Dziś się już nie wstydzi. Szczerze i otwarcie opowiedział Małgorzacie Serafin o swojej depresji.
24/8/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność

Jakie są typy choroby afektywnej dwubiegunowej? Skąd się bierze? Dlaczego diagnoza trwa często latami? Jak wygląda leczenie? Na czym polega terapia? Co robić by sobie pomóc? Czy można stworzyć szczęśliwy związek? Między innymi na te pytania odpowie psycholożka Monika Kotlarek autorka książki “Choroba afektywna dwubiegunowa. Czyli ze skrajności w skrajność”
17/8/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Nie walczę z nerwicą, tylko z nią żyję

Diagnozę nerwicy dostała 10 lat temu. Zmęczenie, bezsenność, bóle, drętwienie ciała. Dopiero po wizycie na pogotowiu trafiła do psychiatry. Leki odstawiła tylko na czas ciąży. Zaraz po porodzie wróciła do psychiatry. Dziś prowadzi Arteterapię. Używa sztuki do redukcji stresu i twórczego rozwoju wewnętrznego. Gościem najnowszego odcinka “Farbowania życia” jest Ewa Świder.
10/8/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Przemoc psychiczna i toksyczne związki

“Alicja wyszła za mąż za socjopatę, który szybko osaczył ją zazdrością, stosował wobec niej przemoc oraz gwałcił ją, gdy była pod wpływem środków nasennych. Marta żyła z alkoholikiem. Rozwód był względnie szybki, ale dochodzenie do siebie już nie. Julia rozwodziła się z manipulatorem, który niemalże doprowadził ją do samobójstwa. Adela przeżyła rozwód jako osobistą klęskę, Diana wciąż usiłuje stanąć na nogi, choć od uzyskania decyzji sądu minęło dużo czasu, a Sylwia nadal spłaca kredyt zaciągnięty, by pokryć długi byłego męża”. W najnowszym odcinku Danuta Awolusi i Joanna Warpas autorki książki “Mam już dość. Jak pokonałam domowego hejtera” opowiadają o piekle i kryzysach psychicznych , które przeszły bohaterki ich reportażu.
3/8/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Terapia grupowa – na czym polega i jakie są jej korzyści?

Na czym polega terapia grupowa i komu może pomóc? Co daje uczestnictwo w takim procesie terapeutycznym? Na czym polega proces w trakcie pracy w grupie? Ile trwa terapia grupowa? Dlaczego wielu osobom tak trudno się zdecydować na terapię grupową? Między innymi o tym Małgorzata Serafin rozmawiała z psychoterapeutką Agatą Piotrowską.
27/7/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

W manii straciłam pamięć na 3 miesiące

Straciła pamięć jadąc taksówką we Francji. Pytała kierowcy jak jej na imię i skąd pochodzi. Mężczyzna zorientował się, że dzieje się coś niepokojącego i wezwał policję i pogotowie. Trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie po 3 miesiącach i kilkunastu seriach elektrowstrząsów zaczęła odzyskiwać pamięć. Justyna w bardzo szczerej rozmowie opowiedziała Małgorzacie Serafin o swoim życiu z ChAD.
20/7/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Otyłość i depresja zniszczyły mi życie

Od dziecka zmagał się z otyłością. Każde niepowodzenie i smutek rekompensował sobie jedzeniem. Odtrącenie społeczne i niska samoocena wywołały u niego depresję, która doprowadziła go do prób samobójczych i szpitala psychiatrycznego. Po latach zdecydował się na operację bariatryczną, ale jak sam mówi nie pomogło mu to w zaakceptowaniu siebie. W najnowszym odcinku “Farbowania życia” swoją historią podzielił się Daniel Mikołajczyk.
13/7/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Żyjemy w trojkącie - ja, mąż i moja choroba dwubiegunowa

Rok temu udzieliła bardzo głośnego wywiadu „Wysokich obcasom”, w którym opowiedziała o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową. Janina Bąk w szczerej rozmowie z Małgorzatą Serafin wspomina czas po publikacji. Mówi jak czuje się dziś.
6/7/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

TRAUMATYCZNE DOŚWIADCZENIA Z DZIECIŃSTWA - jak je uleczyć?

Jakie mogą być traumy z dzieciństwa? Co może je wywołać? Czy da się wyjść z traumy? Do czego prowadzi nieprzepracowany uraz psychiczny? Jak uleczyć ukryte rany z przeszłości, które wpływają na zdrowie psychiczne i funkcjonowanie w życiu dorosłym? G.Schiraldi w książce “Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa” opisuje narzędzia i techniki oparte na najnowszych odkryciach z dziedziny neuronauki, leczenia traumy i zaburzeń przywiązania. Psychoterapeutka traumy Sabina Sadecka w rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedziała jak za pomocą pokazanych w książce narzędzi, poradzić sobie z przytłaczającymi emocjami i bolesnymi wspomnieniami.
29/6/20221 hora, 1 minuto, 0 segundos
Episode Artwork

Muzyka koi mój ból

Ma dopiero 23 lata, a doświadczyła wielu kryzysów psychicznych. Jako nastolatka leczyła sie z uzależnienie od alkoholu. Najsilniejszym kryzysem była depresja po śmierci mamy. Niedawno zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Jest kompozytorką i wokalistką. Debiutancka płyta jest dla niej terapią, w której mierzy sie z trudnymi emocjami. Gościem najnowszego odcinka „Farbowania życia” jest Maja Laura Jaryczewska, prezeska fundacji Efektywny Altruizm.
22/6/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi"

Czy zdarza ci się myśleć, że jesteś człowiekiem w pewien sposób wybrakowanym i bezwartościowym? Czy wykazujesz przesadną wrażliwość na wszelkie formy krytyki, a zarazem czujesz skrępowanie, słysząc komplement lub pochwałę? Czy masz wrażenie, że większość ludzi radzi sobie z życiem lepiej niż ty? Autorzy książki “Wybrakowani, bezwartościowi wadliwi.” proponują sprawdzone metody leczenia ran z dzieciństwa, przeformułowania własnej historii i zwrócenia się ku własnym wartościom i celom. Psychoterapeuta Przemysław Mućko w rozmowie z Małgorzatą Serafin  tłumaczy jak dzięki terapii schematów I ACT zmienić autodestrukcyjne przekonania.
15/6/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Sport uratował mi życie"

Ciągły stres doprowadził go do załamania nerwowego, depresji, nerwicy lękowej i  ataków paniki. Do tego doszła kontuzja, zwolnienie, pobyt w domu i zajadanie emocji. To z kolei doprowadziło  go do sporej nadwagi. Żeby schudnąć zaczął uprawiać sport. Dziś kolarstwo jest jego pasją i pracą. Leszek Śledziński w szczerej rozmowie opowiedział o swojej walce.
8/6/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”

“Dziewczynki się nie złoszczą” “chłopaki nie płaczą” “ojciec wie lepiej “życie to nie zabawa” “co ludzie powiedzą” To hasła, które wiele osób doskonale pamięta z dzieciństwa. Autorzy książki “Uwięzieni w słowach rodziców” nazywają je zaklęciami. Psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak i językoznawca dr hab. Jacek Wasilewski w bardzo ciekawy sposób wyjaśniają jakie mogą być powikłania takich rzuconych na dziecko zaklęć, dlaczego rodzice je wypowiadają i jak się z nich uwolnić w dorosłym życiu.
1/6/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Już się nie biczuję"

"Zdarzyło mi się spędzić cały dzień w łóżku. Bardziej gdy czułam, że tego potrzebuje, niż gdy nie miałam siły. Poczucie, że spędzę cały dzień w łóżku sprawiało, że czułam się jeszcze bardziej beznadziejna. Wstawałam i robiłam na siłę różne rzeczy.”
25/5/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Żyletkę zawsze noszę przy sobie."

Autorka  książki o depresji dzieci i młodzieży, w której eksperci wyjaśniają dlaczego tak wielu młodych ludzi choruje właśnie teraz i jak nie dopuścić do najgorszego- samobójczej śmierci młodego człowieka.
18/5/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Atak paniki jest jak Matrix

“Pamiętam, że kiedy pierwszy raz przyjechała do mnie karetka, powiedziałam ratownikom, że czuję się jak w matrixie. Wtedy potraktowali mnie jak wariatkę i zaczęli się śmiać. Dziś wiem, że doznałam derealizacji, którą ciężko opisać w jakikolwiek racjonalny sposób." O swoich atakach paniki Magdalena Hajkiewicz w bardzo szczerej rozmowie. opowiedziała Małgorzacie Serafin
11/5/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Samotność w depresji

Pierwsze problemy miał już w liceum. Ma na swoim koncie pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Przez kilka lat zmagał się ze stanami lękowymi i depresją, która przerodziła się w anoreksję. Nadużywał alkoholu. To droga, o której Zdzisław Wójcik opowiedział Małgorzacie
4/5/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czym jest trauma?

Czym jest trauma? Co może ją spowodować? Jak wpływa na rozwój dziecka? Jakie mogą być jej skutki? Między innymi o tym w najnowszym odcinku “Farbowania życia” Małgorzata Serafin porozmawia z Agnieszką Dąbrowską psychiatrą dzieci i młodzieży
27/4/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Presja na studiach doprowadziła mnie do depresji"

Trudny i wymagający kierunek studiów obciążył ją gigantycznym stresem. Nie chciała jednak rezygnować, wolała zacisnąć zęby i próbować się uczyć. Niestety depresja doprowadziła ją do załamania. Bardzo źle wspomina pobyt w szpitalu psychiatrycznym. O tym jak poradziła sobie z presją Klaudia Jaworska opowiedziała  Małgorzacie Serafin
20/4/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Wrażliwiec to ja”

“Przesadzasz”, “histeryzujesz”, to komentarze, które często słyszą osoby identyfikujące się jako  wysoko wrażliwe. O tym jak sobie radzą w przebodźcowanym świecie opowiedziały Monika Pryśko i Magdalena Juchniewicz” autorki książki “Wrażliwiec to ja”
13/4/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Bałam się od przedszkola"

Nerwica lękowa i ataki paniki towarzyszyły jej od najmłodszych lat. Na lekcji przy tablicy, w szkole muzycznej podczas egzaminów. Przez ciągłe uczucie lęku była wycofana, czuła się niezrozumiana. Niedawno rozpoczęła kurs asystenta zdrowienia, bo chce pomagać innym wychodzić z kryzysów psychicznych. Gościem najnowszego odcinka "Farbowania życia" jest Ania Światłowska
6/4/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Zamiast dbać o swoje potrzeby, dbałem o zadowolenie innych"

Gdy miał kilkanaście lat fatalne samopoczucie tłumaczył melancholijnym charakterem. Kiedy po latach depresja spowodowała, że zabrakło mu siły fizycznej umówił się na wizytę do psychiatry. W rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedział o tym jak psychoterapia zmieniła jego życie.
30/3/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Byłam silna na kredyt”

Od najmłodszych lat musiała być samodzielna i silna. Jak sama mówi silna na kredyt. W wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. Strach o nawrót choroby doprowadził ją do nerwicy lękowej i depresji. O walce o siebie Alicja Czarnecka opowiedziała Małgorzacie Serafin
23/3/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Dobrze, że mieszkałam na niskim piętrze”

Do sięgnięcia po pomoc skłoniły ją dopiero myśli samobójcze. 3 miesiące spędziła na dziennym oddziale szpitala psychiatrycznego. Dziś jest trenerką odwagi i uczy jak działać mimo lęku i obaw. Gościem najnowszego odcinka “Farbowania życia” jest Agnieszka Szablicka.
16/3/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Trauma wojenna

Jak zmienić myślenie emocjonalne na racjonalne? Czym jest pierwsza pomoc psychologiczna? Na co powinni zwracać uwagę wolontariusze? Jak wpierać uchodźców z Ukrainy? Z czym musimy się liczyć, przyjmując uchodźców do domu? Między innymi o tym Małgorzata Serafin rozmawiała z psychoterapeutką Martą Cieślą.
9/3/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Lęk w obliczu wojny

Czym jest lęk i jak sobie z nim radzimy? Dlaczego jednych mobilizuje a innych paraliżuje? Jak wpływają na nas informacje i dlaczego trzeba je dozować? Co robić by regulować napięcie? Między innymi o tym w specjalnym odcinku "Farbowania życia" Małgorzata Serafin rozmawiała z psychoterapeutką Martą Cie
2/3/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Dlaczego państwo nie wierzy dzieciom

12 letnia Kinga zgłosiła, że była molestowana. przez pół roku nie doczekała się pomocy i odebrała sobie życie. Kto zawiódł? Kto ponosi za to odpowiedzialność i dlaczego państwo nie broni najmłodszych? Dlaczego psychiatria dziecięca jest w takim kryzysie? O tym w najnowszym odcinku "Farbowania życia" opowiedział Małgorzacie Serafin dziennikarz TOKFM Michał Janczura.
23/2/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Moje ciało się zbuntowało”

Długotrwały stres w pracy spowodował, że pewnego dnia nie była w stanie wejść do biura. Nogi odmówiły jej posłuszeństwa. Resztkami sił poszła do psychiatry i rozpoczęła leczenie. Magdalena Dąbrowska w rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedziała też jak ważnym wsparciem w depresji była i jest dla niej rodzina.
16/2/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

“Od uważności do czułości”

Pracuje z kobietami w okresie okołoporodowym. Prowadzi terapię, grupy wsparcia, warsztaty, blog o zdrowiu psychicznym w ciąży i macierzyństwie. Bezpieczeństwo, uważność, czułość, akceptacja- te słowa podczas najnowszego odcinka pojawiały się bardzo często. Małgorzata Serafin i Joanna Frejus rozmawiały o ciąży, porodzie, połogu, poronieniu i depresji.
9/2/20221 hora, 0 segundos
Episode Artwork

"Nie mówcie mi, że muszę być silny"

Choć diagnozę otrzymał dopiero w ubiegłym roku, z depresją zmaga się niemal od 20 lat. Bardzo długo wierzył, ze zły stan kiedyś minie. Ucieczką przed chorobą była dla niego praca. W momencie załamania sama myśl o włączeniu komputera powodowała, że płakał. Bohaterem najnowszego odcinka "Farbowania życia" jest Tomasz-Marcin Wrona
2/2/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Lęk o zdrowie zawładnął moim życiem"

Ciągły strach o zdrowie i życie. Ból pleców, kaszel po jedzeniu, bóle głowy. Tak objawiały się u niej zaburzenia lękowe. O tym jak przestać wmawiać sobie choroby i jak walczyć z fałszywymi przekonaniami na swój temat Marta Glanc opowiedziała Małgorzacie Serafin
26/1/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

16 tygodni bez snu, czyli bezsenność w depresji

Od lat leczy się na bezsenność. Kiedy przestaje spać to znak, że depresja powraca. Lęk przed zbliżającą się nocą zaczął wywoływać ataki paniki. W rozmowie z Małgorzatą Serafin Ewa Sętowska podzieliła się swoim kilkunastoletnim doświadczeniem depresji.
19/1/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Gdy boli ciało, czyli depresja maskowana

Na studiach zapisał się na warsztaty teatralne. To tam dowiedział się czym są emocje. Miał ogromny problem z ich wyrażaniem. Stres i lęk doprowadziły go do depresji, która objawiał się bólem pleców. W najnowszym odcinku "Farbowania życia" Piotr Biela opowiedział o swoich zmaganiach z depresją
12/1/20220 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak psychiatrzy leczą dzieci?

Rozmawiała z psychiatrami dzieci i młodzieży, odwiedziła wiele szpitali w kraju. Sprawdzała dlaczego pogłębia się kryzys w leczeniu najmłodszych. Gościem “Farbowania życia” jest Marta Szarejko, dziennikarka i reportażystka, autorka książki “STANY OSTRE, jak psychiatrzy leczą nasze dzieci”.
29/12/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Lęk, który doprowadził do depresji

Lęk o zdrowie doprowadził go do głębokiej depresji. O bólu, płaczu, terapii i leczeniu opowiada Dawid Polak. Zapraszamy na najnowszy odcinek „Farbowania życia”
22/12/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Sześć lat w remisji

Miał wizję zmieniania i uzdrawiania świata, był idealistą i chciał uratować planetę przed katastrofą klimatyczną. Okazało się, że to objaw ciężkiej manii i że zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. 3 razy był w szpitalu psychiatrycznym. Od 6 lat jest w remisji. Gościem najnowszego odcinka “Farbowania życia” jest Michał Terpiłowski
8/12/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Życie z ChAD

Mając 19 lat i 50 złotych w kieszeni wyjechała na 4 lata do Korei. Jak sama mówi wydawało jej się, że chciała uciec, dziś okazuje się, że był to efekt manii. Bardzo dużo imprezowała i nadużywała alkoholu. Od niedawna ma diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej. Bohaterką najnowszego odcinka “Farbowania życia” jest Julia Bukowska.
1/12/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Trudne początki leczenia

Od rozpoczęcia leczenia depresji kilka razy zmieniała leki, dopiero za trzecim razem udało się dobrać odpowiednie wsparcie farmakologiczne. O trudnych początkach leczenia i przyczynach depresji Monika Góźdź opowiedziała Małgorzacie Serafin
24/11/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Życie na dwóch biegunach

Nadużywanie alkoholu, zaciąganie kredytów, ucieczki z odwyków. Dzięki pomocy najbliższych udało jej się zapanować nad swoim życiem, choć jak przyznaje rodzina nie miała z nią leko. O życiu na dwóch biegunach Mika Urbaniak opowiedziała Małgorzacie Serafin
17/11/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Zamartwianie się to nie cecha charakteru, a objaw nerwicy lękowej

Choć od 20 lat, jako dziennikarka, zajmuje się pisaniem o psychologii i zdrowiu psychicznym, dopiero w pandemii poczuła, że zamartwianie się to nie cecha charakteru, a objaw nerwicy lękowej. O wykańczających fizycznie i psychicznie atakach paniki Agnieszka Jucewicz opowiedziała Małgorzacie Serafin
10/11/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jeszcze Hashimoto, czy już depresja?

Bardzo długo myślała, że złe samopoczucie, senność, fatalny nastrój to objaw zdiagnozowanej choroby Hashimoto. Do psychiatry poszła dopiero, gdy zaczęła mieć myśli samobójcze. Bohaterką kolejnego odcinka “Farbowania życia” jest Martyna Chlebicka.
3/11/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Ucieczka w sen

Stresujący rozwód, kłopoty finansowe, problemy z zajściem w ciążę, doprowadziły ją do głębokiej depresji. Uciekała w sen. Pod kołdrą spędzała kilkanaście godzin dziennie. Czasami spała 20 godzin. W najnowszym odcinku “Farbowania życia” Katarzyna Rzepczyńska opowiedziała o tym  jak próbuje wychodzić z depresji.
27/10/20210 minutos
Episode Artwork

Do czego może doprowadzić ciągłe zamartwianie się?

Do czego może doprowadzić ciągłe zamartwianie się? Jak katastrofizacja utrudnia życie? Dlaczego tak ciężko przestać kreślić czarne scenariusze? Między innymi o tym Sylwia Morawska opowiedziała Małgorzacie Serafin
20/10/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Dlaczego depresja jest chorobą XXI wieku?

Dlaczego depresja jest chorobą XXI wieku? Co powoduje, że zaczynamy chorować? Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza? Jak postrzegana jest depresja w społeczeństwie? I czy obserwowanie ptaków może zmniejszyć objawy lękowe i depresyjne? Między innymi o tym w rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedział psychiatra- dr Sławomir Murawiec
6/10/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Podczas hipomanii czułam się piękna"

"Podczas hipomanii czułam się piękna, seksowna, kreatywna, kobieta petarda. Uwielbiałam robić zakupy. Na przykład 17 lakierów do paznokci, bo wszystkie miały ładny kolor i nie mogłam się zdecydować, który najbardziej mi się podoba.” W najnowszym odcinku, o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową, opowiedziała Elżbieta Jakubiec
29/9/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Joga na depresję

Joga na depresję. Jak możemy sobie pomóc? Co daje praca z ciałem? Czy praktykowanie jogi łagodzi  stany depresyjne? Czy instruktor może mieć depresje? Zapraszamy na rozmowę Małgorzaty Serafin z Alicją Suchcicką.
22/9/20211 hora, 0 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Ból po cięciu odwracał uwagę od natrętnych myśli"

Zaczęła się okaleczać, gdy miała 10 lat. Ból po cięciu odwracał uwagę od natrętnych myśli. Ból psychiczny jednak nie mijał. W wieku 21 lat podjęła próbę samobójczą. W szpitalu psychiatrycznym spędziła dwa miesiące. W rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedziałą jak dziś radzi sobie z depresją i atakami paniki
15/9/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Autoterapia psychologa

Jej małżeństwo skończyło się z dnia na dzień, po 10 latach wspólnego życia. Przez kilka tygodni nie była w stanie wyjść z łóżka, jeść, myć się. Po kilku nieudanych próbach uzyskania pomocy zaczęła autoterapię. Doświadczenie psychologiczne pomogło jej, wzmocnić się i zmienić życie. W rozmowie z Małgorzatą Serafin opowiedziała jak podnosi się po dramatach.
8/9/20210 minutos
Episode Artwork

Asystentka zdrowienia

Zanim zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową, wiele lat leczyła się na depresję.  Ma za sobą dwie próby samobójcze. Po wyjściu ze szpitala zrozumiała, że bardzo chce żyć. Nie tak jak oczekują inni, ale tak ja umie. Na terapii zrozumiała, że nie wszystko co myśli o sobie i o świecie który ją otacza, jest prawdą. Dziś pomaga osobom w kryzysie psychicznym, pracując jako asystentka zdrowienia. W najnowszym odcinku “Farbowania życia” historia Anny Olearczuk.
1/9/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czy depresja może być przyjaciółką?

Czy depresja może być przyjaciółką? Jak długo wychodzi się z dołka? Dlaczego depresja odbiera siłę do najprostszych czynności? O tym Małgorzacie Serafin opowiedział Wojciech Krzyżaniak
28/7/20211 hora, 0 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

ChAD. "W manii przejechałam Europę stopem"

Jak długo można funkcjonować bez świadomości choroby? Dlaczego tak trudno zdiagnozować ChAD? Co zrobić gdy zbliża się mania lub depresja? Czy da się zapanować nad nawrotami?
21/7/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Od ataków paniki do depresji

Co robić, gdy dotknie nas atak paniki? Czy można przygotować się na kolejne?  Dlaczego depresja jest podobna do upału? Jak poradzić sobie z samotnością w chorobie? Miedzy innymi o tym Paulina Brzozowska opowiedziała Małgorzacie Serafin
14/7/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

"Najgorsza jest bezsilność"

Dlaczego osoba z depresja nie ma siły umyć zębów? Czy leżenie pod kołdrą pomaga przetrwać najgorsze stany? Co powiedzieć, gdy znajomi pytają co sie dzieje? O tym Ewa Adrianna Zalewska opowiedziała Małgorzacie Serafin. 
7/7/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Depresja w biznesie

Dlaczego osoby z depresją uciekają w pracę? Czy warto mówić klientom i partnerom biznesowym o chorobie? Jak zadbać o swoje samopoczucie podczas wykonywania obowiązków służbowyc? Między innymi o tym Grzegorz Miecznikowski opowiedział Małgorzacie Serafin.
30/6/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Na czym polega nerwica lękowa?

Na czym polega nerwica lękowa? Co moze wywołać atak paniki? Co sie dzieje podczas ataku? Dlaczego tak ciezko dojść do siebie? Czy da sie im zapobiec? Między innymi o tym Karolina Rogaska opowiedziała Małgorzacie Serafin.
23/6/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Czy z depresją można się oswoić?

Czy z depresją można się oswoić? Dlaczego szkoła powinna uczyć o zdrowiu psychicznym? Jak pozbyć się wstydu w mówieniu o problemach? Gdzie szukać pomocy w kryzysowej sytuacji? Między innymi o tym Hania Sywula opowiedziała Małgorzacie Serafin.
16/6/20210 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Depresja psychologa

Czy psycholog może zachorować na depresję? Dlaczego specjalistom trudniej sięgać po pomoc? Jakie są mity wokół zdrowia psychicznego? Skąd bierze się w nas wstyd i jak go przełamać? O tym Małgorzacie Serafin opowiedziała psycholog Weronika Czyrny.
9/6/20210 minutos, 0 segundos