Winamp Logo
Český rozhlas - Historie Cover
Český rozhlas - Historie Profile

Český rozhlas - Historie

Checo, Social, 1 temporada, 275 episodios, 0 días, 0 horas, 0 minutos
Episode Artwork

Úžasné životy: František Šťastný podle Jaromíra Šída

František Šťastný byl legendou motocyklového sportu a uměl to jak na trati, tak s lidmi. Prezident motocyklové asociace ČR Jaromír Šíd ho v Úžasných životech vyzdvihuje jako skvělého baviče, bouřliváka a cílevědomého člověka s tahem na branku. Začínal přitom jako cyklista a Závod míru dokázal úspěšně dokončit i na vypůjčeném dámském kole.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Rusko-běloruské vztahy? Postupné ruské objímání se změnilo ve svěrací kazajku

Rusko-běloruské vztahy jsou předmětem doslova celosvětového zájmu už od 90. let minulého století. Od doby, kdy se sice rozpadl Sovětský svaz, zato však ve druhé polovině této dekády a ještě za Borise Jelcina, vznikl sice prchavý, ale přece jen Svaz Ruska a Běloruska. Poslechněte si pořad Libora Dvořáka, který si pozval Adélu Dražanovou, Petru Procházkovou, Ondřeje Soukupa, Karla Svobodu a Vladimíra Votápka. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Špioni: Pavel Minařík. Agent ze Svobodné Evropy, který se stal symbolem mravního bahna

Byla to „slavná“ tiskovka pro komunistický režim v Československu, kde vystoupil 29. ledna 1976 špion Státní bezpečnosti (StB) Pavel Minařík. Vrátil se po několika letech z Rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kde působil jako hlasatel.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Eliška Přemyslovna: Manžel ji věznil, syna jí sebrali a ze země musela prchnout

Eliška Přemyslovna se narodila roku 1292 v Praze v přemyslovské rodině. Původně královnou být ani neměla, nakonec se stala nositelkou přemyslovských tradic a matkou budoucího císaře Karla IV. V útlém věku jí zemřela matka a její otec Václav II. se po několika letech oženil s Eliškou (správně Alžbětou) Rejčkou. Jejich vzájemný vztah byl napjatý nejen v době Eliščina dospívání, ale vlastně po celý život.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Sto let Peroutkovy Přítomnosti. Masaryk časopis podpořil půl milionem korun

Nedá se říci, že je běžné narazit na novinové články staré sto let, které by se navzdory času daly číst i dnes. Dokonce, aby byly s to k nám promlouvat po výtce aktuálně. Nepochybně je najdeme z pera Karla Havlíčka Borovského. Pak dlouho nic. Zhruba o bezmála dalších sto let pro změnu z pera Ferdinanda Peroutky.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Používejte demokracii, nebo o ni přijdete, říkal Frank Zappa

„Nejsem náboženský fanatik, neberu drogy, nejsem republikán ani demokrat a jsem relativně normální,“ řekl o sobě americký kytarista, zpěvák a skladatel Frank Zappa. Pro někoho byl géniem, pro jiné podivínem, sám o sobě říkal, že je jen chlápek s velkým nosem a legračními vlasy, který je schopný čehokoli. V pořadu Portréty o něm hovoří hudební publicista Petr Dorůžka.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Lhář Napoleon u Slavkova vyhrál, ale propaganda mluvila o jeho ohromujícím vítězství, říká historik

Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) dodnes přitahuje obdiv i kritiky. Jeho éra je spojená s obdobím, kterému dnes říkáme napoleonské války na řadě míst tehdejší Evropy. Jedna z velkých bitev byla i na našem území – v roce 1805 u Slavkova a říká se jí bitva tří císařů. Proti sobě stáli francouzský císař Napoleon, ruský car Alexandr I. a habsburský císař František I. Vyhrál, jak známo, Napoleon, který později řekl, že to byla nejkrásnější bitva, kterou kdy svedl. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Odsunutá paměť. Příběhy Němců z českých zemí, vyhnaných po válce z domovů – 2. část

Před válkou žily v Československu asi tři miliony lidí, kteří se hlásili k německé národnosti – většina z nich v českých zemích. Po osvobození od nacismu byli skoro všichni Němci vyhnáni (nebo, jak se eufemisticky říká „vysídleni“ či „odsunuti“). Odhaduje se, že o domovy a majetky přišlo v letech 1945-46 asi dva a čtvrt milionu lidí. Poválečné násilí na Němcích si podle běžně uváděných údajů vyžádalo na českém území asi 30 tisíc životů.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Josef Lada podle Lucie Lomové

Oba zasvětili život výtvarnému umění. Josef Lada kdysi položil základy českého komiksu, Lucie Lomová dnes patří mezi oceňované komiksové tvůrkyně. Jak autorka oblíbeného komiksu Anča a Pepík známého výtvarníka vnímá?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Nájemní smlouva s okupantem v roce 1968

Československý parlament neboli Národní shromáždění se stejně jako vláda a předsednictvo ÚV KSČ ocitlo v prvních dnech sovětského vpádu do Československa v poněkud schizofrenní situaci. Všichni ti muži a ženy ve „zvolených“ funkcích se začali poprvé chovat jako představitelé suverénní země nezávislé na moskevské centrále. Bylo to úctyhodné, a zároveň to přišlo příliš pozdě. Pod dohledem tanků neměly pevné postoje dlouhého trvání.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Nepřeceňujeme dílo architekta Santiniho? Genius si náš obdiv zaslouží

Na začátku prosince 2023 uplynulo 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho Aichela (3. února 1677 – 7. prosince 1723), významného barokního architekta narozeného v Praze na Malé Straně.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Lori Šomková: S Máchou čekala dítě ještě před svatbou. Místo veselky byl ale pohřeb

Erotické intimnosti z jejich vztahu si Karel Hynek Mácha pomocí šifer zapisoval do deníků. Vztah tajil i před kamarády. Věděl, že Lori jeho očekávání ideální ženy nenaplní. „Žila jsem obyčejný život. Až na dva roky, které můj osud spojily s osudem básníka Karla Hynka Máchy,“ přiznávala Eleonora Šomková, které Mácha neřekl jinak než Lori.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Začalo to saxofonem v Redutě. Závod o NATO odstartoval před třiceti lety v Praze

Partnerství pro mír – takto suše a nezávazně se jmenovala nabídka, se kterou přijel do Prahy americký prezident Bill Clinton v lednu 1994. Je to třicet let od chvíle, kdy v Praze přistál „Air Force One“ a s ním i naděje na to, že se Česká republika jednoho dne stane členskou zemí NATO.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/1/20240 minutos
Episode Artwork

Portréty: Největším hříchem ve vyprávění je nudit lidi, řekl režisér Ivan Passer

Jako první uvedl na filmové plátno dílo Bohumila Hrabala – a jako první dal roli neznámému, talentovanému mladíkovi jménem Robert de Niro. Nerad poskytoval rozhovory, nerad zvedal telefony – a prý už v patnácti snil, že uteče z Československa. Ivan Passer, jeden z architektů takzvané nové vlny v československém filmu. V pořadu Portréty o něm hovoří Martina Sedláková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Chruščov odhalil Stalinovy chyby, ale nikdo to nesměl vědět, popisuje historik Tůma

Komunistické Československo nemělo žádnou vlastní politiku, de facto ani nebylo samostatným státem, protože nás řídili z Moskvy. A když něco nešlo „po dobrém“, muselo to jít „po zlém“. Přesto existoval zásadní text, o kterém se nemluvilo a které si nesměli přečíst ani naši soudruzi. Vlastně se tak dostal do blízkosti dalších zakázaných textů, jako Dva tisíce slov, Prohlášení Charty 77 nebo Několik vět.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/1/20240 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Odsunutá paměť. Příběhy Němců z českých zemí, vyhnaných po válce z domovů – 1. část

„Hluboko na Šumavě, tam je můj domov/ je to už pěkně dlouho, co jsem odtamtud pryč/ale vzpomínka, ta mi zůstane navždycky/ na Šumavu zapomenout nemůžu,“ zpívá Franziska Krampfl. Píseň Tief drin im Böhmerwald napsal šumavský rodák, sklář Andreas Hartauer (1839-1915).Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Radoslav Brzobohatý podle Jiřího Adamce

Charismatický herec Radoslav Brzobohatý patřil k hvězdám jeviště, filmového plátna i televizních obrazovek od 60. let. Režisér Jiří Adamec ho obsadil ve svých seriálech Rodáci, Dlouhá míle nebo v televizní inscenaci Klec. Kdyby mohl vrátit čas, viděl by ho rád v roli Shakespearova Romea nebo Hamleta. V Úžasných životech na něj vzpomíná jako na báječného muže silného charakteru, profesionála a skvělého kamaráda.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Jaké byly osudy vnuků TGM? A proč o nich dnes skoro nic nevíme?

Za první republiky tvořili vnukové Tomáše Garrigua Masaryka nedílnou součást obrazu prezidenta. Média pravidelně zveřejňovala fotografie kloučků hrajících si s důstojným kmetem. Herbert a Leonard Revilliodovi byli syny Olgy Masarykové, narodili se a žili ve Švýcarsku.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely VI.: Biden a Trump. Zanechte všech nadějí, ti dva do toho půjdou znovu

Jsou chvíle, kdy i pořad ohlížející se do minulosti získává nečekaně na aktuálnosti. Volby v USA v roce 2020 vypadaly pro nás v Evropě, ale i pro polovinu fatálně rozdělených občanů Spojených států jako volby poslední záchrany. Trumpovo prezidentské dědictví bylo velmi kontroverzní a covid všemu nasadil korunu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Marie Fantová: Hvězda žurnalistiky skončila po Únoru v táboře nucených prací

Za války na ni vzpomínal i Jan Masaryk v londýnském vysílání BBC. Dnes nemá česká novinářka a překladatelka ani jméno na hrobě. Marie Fantová se narodila roku 1893 v rodině architekta Josefa Fanty, mimo jiné autora průčelí Hlavního nádraží v Praze a tzv. Fantovy kavárny nebo budovy Ministerstva průmyslu a obchodu. Vlastenecké prostředí doplňovala její matka, která se aktivně podílela na zakládání dívčích škol.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Zima 1954 v rozhlasovém vysílání: Budoucnost patří uhlí!

Blížilo se první výročí smrti Josifa Stalina a Klementa Gottwalda. Na podstatě systému, který tito diktátoři nastavili, se ale změnilo pramálo: prezident Antonín Zápotocký v novoročním projevu oznámil, že úkoly roku 1953 byly splněny na 99 procent, a už odstavený ministr Zdeněk Nejedlý neúnavně každou neděli komentoval v rozhlasu události doma i ve světě. Jaké byly první tři měsíce rozhlasového vysílání v roce 1954?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Hewlett Johnson, rudý děkan z Canterbury

Celý život obdivoval komunistický Sovětský svaz a realitu tamního masového pronásledování politických odpůrců – i těch smyšlených – zcela ignoroval: Hewlett Johnson, děkan anglikánské církve z Canterbury. Moskevská propaganda ho uměla dokonale využít, jak v pořadu Portréty prozradí historik Jan Adamec.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Palach nebyl jediná živá pochodeň, v celém sovětském bloku se upálilo 21 lidí

Jan Palach je u nás nejznámější živou pochodní sovětského bloku, nebyl ale jediný. Inspirace k takto vyhrocené formě politického a společenského protestu přišla z Jižního Vietnamu, kde se na protest proti zkorumpovanému a nábožensky netolerantnímu režimu začali upalovat buddhističtí mniši.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Totalitní StB „zpackala“ nejednu západní operaci. Terorizovat Čechoslováky jim šlo líp, říká badatel

Praktiky Státní bezpečnosti (StB), kterou si zřídili vládnoucí komunisté, si nezadaly s tím, co za války dělali lidem nacisté. Pocit všemocnosti estébáky opouštěl tak akorát při akcích v zahraničí, které se často nepovedly, ba byly přímo „zpackané“.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/1/20240 minutos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Děti vypráví strhující příběhy z Terezína, Heřmanic a Ukrajiny. Projekt Příběhy našich sousedů

Skoro tři tisíce žáků osmých a devátých tříd, kteří se zapojili do našeho vzdělávacího programu Příběhy našich sousedů, vyzpovídaly v roce 2023 přes 400 pamětníků z 2. světové války a komunismu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Úžasné životy: Herec Karel Höger podle Helgy Čočkové

Karel Höger byl jedním z nejvýraznějších českých herců 20. století. Udivoval výkony nejen na jevišti, ale i před kamerou nebo v rozhlasovém studiu. Díky společnému angažmá v Národním divadle ho měla možnost poznat blíž i Helga Čočková. V Úžasných životech bude vzpomínat, jak uznávaného kolegu jednou málem podřízla břitvou a připomene i poslední okamžiky jeho života. Natáčela s ním totiž seriál Nemocnice na kraji města, který už Karel Höger nedokončil.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál

V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely V.: Hned dva špatní kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump

Americké prezidentské volby v roce 2016. Dominantní politické strany v nich zastupují Hillary Clintonová (demokraté) a Donald Trump (republikáni). Kandidáti, kteří mají jedno společné – oba působí velmi kontroverzně.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Josefina Kounicová: Sebevědomá a marnivá manželka hraběte a Dvořákova múza

Úspěšná divadelní herečka hrála profesionálně už od 15 let. Antonína Dvořáka odmítla ještě v době, kdy nebyl slavný. Jako syn řezníka pro ni nebyl to pravé. Nechtěla ale ani hraběte Kounice. Chtěla kariéru. V dokudramatu uslyšíte Mariku Procházkovou, Lucii Pernetovou nebo Ondřeje Lechnýře. Hovoří historička umění Michaela Košťálová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Leden 1969. Atmosféra dní, kdy se rozhodoval Jan Palach

Smrt Jana Palacha byla už mnohokrát popsána a stala se i námětem pro knihy, filmy nebo divadelní hry. Co ale víme o atmosféře dnů, které Palachově smrti předcházely?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/20240 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Portréty: Bohuslav Laštovička, ideální funkcionář: bez nápadů, bez iniciativy

V únoru 1948 vyhazoval demokraticky smýšlející redaktory z rozhlasu, v roce 1968 podepsal jeden ze zvacích dopisů, které žádaly sovětské představitele o zásah v Československu. Bohuslav Laštovička, nenápadný muž v pozadí, byl u mnoha důležitých událostí našich moderních dějin. V pořadu Portréty o něm hovoří Zdeněk Doskočil.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Proti křesťanům vedl papež jen jednu křižáckou výpravu. Proti zemím Koruny české, říká historička

Křižové nebo křižácké výpravy probíhaly především koncem 11. století. Vyhlašoval je papež a směřovaly do Svaté země, kde Jeruzalém a další pro křesťany svatá místa, obsadili nejdřív Arabové a pak Turci. Papežská kurie je chtěla pro křesťany znovu získat. Skupina těch, kteří nevyznávali křesťanství a byli označováni jako pohani, byla poměrně početná. Ale jen jedna křižácká výprava byla namířena proti celému státu: proti zemím Koruny české. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Roky v Minkovicích. Příběh politického vězně Petra Hauptmanna, Jiřího Gruntoráda a bachaře Vondrušky

Letos uplyne deset let od chvíle, kdy se uzavřel soudní proces s bývalým bachařem (v dobové terminologii „vychovatelem“) z věznice v Minkovicích Josefem Vondruškou. Ve věznici pracoval v letech 1972–1990, po pádu komunismu působil jako poslanec a také komunální politik Komunistické strany Čech a Moravy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Otto Wichterle podle Jiřího Michálka

První přístroj na výrobu kontaktních čoček sestavil Otto Wichterle z dětské stavebnice Merkur. Světově proslul jako vědec a vynálezce, založil Ústav makromolekulární chemie AV ČR a byl jeho ředitelem. V Úžasných životech na profesora vzpomíná jeho spolupracovník Jiří Michálek, který s ním patnáct let pracoval v laboratoři u stejného stolu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Jak se dostali Řekové do Česka. Příběh jejich komunity začal po druhé světové válce

Pro prosté Řeky bylo osvobození od několikaleté německé okupace sice vítaným, ale spíš symbolickým milníkem. Válka totiž pokračovala, jen s tím rozdílem, že teď už nestříleli Řekové na Němce, ale na jiné Řeky, kteří se od nich lišili názorem na budoucí směřování země. A právě to přivedlo některé z nich do exilu – zamířili mimo jiné do tehdejšího Československa, jak přibližuje Téma Plus Víta Pohanky.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely IV.: George W. Bush versus Al Gore aneb Usedl do křesla v Bílém domě správný muž?

Příchod nového milénia ve Spojených státech znamenal volbu nového prezidenta. Na těsné výsledky byla Amerika zvyklá. Málokterá volba hlavy státu v historii ale vyvolává dodnes tolik otázek, jako ta, která do křesla vynesla George W. Bushe. Byl skutečným vítězem klání, nebo se prvním prezidentem třetího tisíciletí měl stát jeho demokratický soupeř Al Gore? Kateřina HavlíkováVšechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Příchod nového milénia ve Spojených státech znamenal volbu nového prezidenta

Na těsné výsledky byla Amerika zvyklá. Málokterá volba hlavy státu v historii ale vyvolává dodnes tolik otázek, jako ta, která do křesla vynesla George W. Bushe. Byl skutečným vítězem klání, nebo se prvním prezidentem třetího tisíciletí měl stát jeho demokratický soupeř Al Gore? Dnešní díl cyklu Americké prezidentské volby připravila Kateřina Havlíková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Milada Součková: Svůj soukromý život oddělovala od psaní. Nakonec prožila motiv vlastní knihy

Chtěla, aby za ni hovořilo pouze její dílo – experimentální, těžko zařaditelné a hluboce intelektuální. Jaká doopravdy byla spisovatelka, která si teprve na konci života uvědomila, jak vůbec psát? V dokudramatu uslyšíte Evu Vrbkovou, Andreu Elsnerovou nebo Jana Teplého. O avantgardních začátcích, životě s kontroverzním umělcem Zdenkem Rykrem i působení v americkém exilu hovoří editor jejího díla Kristián Suda.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Nevydáme tuto zemi v plen východní divočině! Osmdesát let od založení Ligy proti bolševismu

Zlověstný pařát nad Pražským hradem a nad ním nápis: Zachvátí-li tě, zahyneš! Tak vypadaly plakáty České ligy proti bolševismu. Organizace založené právě před osmdesáti lety 23. ledna 1944 z popudu K. H. Franka. Byla to reakce na podepsání československo-sovětské smlouvy i na úspěchy Rudé armády na východní frontě.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Jiří Zedtwitz, nenápadný diplomat v zákulisí velkých dějin

Říkalo se o něm, že hodně poslouchá a málo mluví – zkrátka správný diplomat. Zájmy meziválečného a později okupovaného Československa hájil, i když byl původem německý šlechtic: Jiří Zedtwitz. Jeho život přiblíží v Portrétech historik Michal Pehr.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Básníka Ivana Blatného dnes známe i díky jeho anglické ošetřovatelce v blázinci, naznačuje historik

Velkou postavou naší poezie je básník Ivan Blatný. Většinu života prožil v exilu a přesto, že stále psal, tak jeho básně většinou končily v odpadkovém koši. Kdyby se neobjevil jeho – jak říkal – anděl strážný. Ošetřovatelka v blázinci, kde žil po většinu času, Angličanka Frances Meacham. Setkání s ní tak bylo pro básníka osudovým.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Charta 77 na vlnách Svobodné Evropy

Podpis, perzekuce, výslech, zatčení, proces, uvěznění, rozhovor a vzpomínka – to vše lze najít v souvislosti s Chartou 77 v dochovaném fragmentu archivu rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Málo známé jsou například vzpomínky básníka a překladatele Jana Vladislava na počátky Charty 77, které pocházejí z roku 1987 – načteny byly tehdy redaktory Svobodné Evropy a my jsme z nich vybrali dvě krátké ukázky.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Drazí spoluobčané, soudružky a soudruzi, přátelé!

Zatímco američtí prezidenti mají Zprávu o stavu Unie, ti naši mají vánoční nebo novoroční projev. Tradici zdravicí, které shrnují uplynulý rok a vyhlížejí do toho nového, nezaložil nikdo jiný než Tomáš Garrigue Masaryk. Jeho nástupci v ní pokračují dodnes.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik

O půlnoci 31. prosince 1992 skončila historie Československa. Rozdělení státu znamenalo také dělení ekonomické a finanční. A jak už to tak často bývá, úvahy a debaty souvisejí také s tím, kdo na koho doplácel v historii a kdo doplatil na rozdělení státu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Kariéristka, nebo žena z lidu? Kým byla Marie Majerová, milovnice koňaku a mužů

Marie Majerová, některými muži obdivovaná, komunisty dobrovolně zneužívaná. Kariéristka, nebo jen obyčejná žena z lidu? I když Majerová vystihla situaci žen a dívek ve společnosti a nabádala k výraznému zlepšení podmínek a přístupu ke vzdělávání, pravou feministkou nebyla. Žena z dělnických poměrů měla před sebou slibnou kariéru a muži k ní vzhlíželi.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Mrzlo, že ani televize nehrála. V noci z oblohy doslova padal led, hlásil rozhlas 2. ledna 1979

„31 let člověk neslyší nic jiného, než jak pod vedením KSČ úspěšně spějeme k socialismu: v praxi to ‚úspěšné spění‘ končí vypnutým proudem a studeným topením,“ zapsal si 28. ledna 1979 do deníku spisovatel Jan Zábrana. Komentoval tak kolaps, který v zemi nastal, když na začátku nového roku udeřily silné mrazy. (Repríza z prosince 2019.)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/20240 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Archiv Plus: Silvestry Svobodné Evropy

Záznamy silvestrovských pořadů rozhlasové stanice Svobodná Evropa se dochovaly ve fragmentární a často nedatované podobě zhruba od poloviny sedmdesátých let. A přestože humor a odlehčenější pořady nebyly hlavním tématem Svobodné Evropy, zůstala zachována řada pozoruhodných scének, anekdot, písniček, vzpomínek i přání. (Repríza.)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Rychlé šípy a politika. Z jaké sociální třídy byl Mirek Dušín a jaký měl Červenáček vztah k rodičům?

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – pět kamarádů, kteří společně vytvořili partu Rychlých šípů; hrdinové kdysi nejslavnějšího českého komiksu. Dílo spisovatele Jaroslava Foglara zaujalo napětím, dobrodružnými příběhy plnými tajemství, ale i hodnotami jako spravedlnost, přátelství, čest, úcta k přírodě nebo pomoc slabším. O Rychlých šípech jako politickém tématu bude v pořadu Portréty vyprávět publicista Pavel Hlavatý.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Co stojí za povšimnutí? Autoři vybrali pozoruhodné příběhy z války, koncentráků a věznic

Na konci roku bývá zvykem bilancovat. A tak se i autoři cyklu Příběhy 20. století Mikuláš Kroupa a Adam Drda ohlíží za svojí prací. Pro silvestrovský díl vybrali příběhy, které podle nich stojí z různých důvodů za připomenutí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Král českých bavičů Vladimír Menšík podle herce Pavla Zedníčka

Pavel Zedníček začínal po boku Vladimíra Menšíka hereckou kariéru. Jaký byl Menšík kolega a proč každému natáčení předcházelo i vyprávění historek? „Moje první setkání s Vláďou bylo během natáčení filmu Hrozba, což byl snímek Zdeňka Syrového. Tam jsme se jen míjeli, takže to nej první setkání bylo na natáčení Zločin na poště. Byl jsem v angažmá v Praze pouhé dva roky. Vzpomínám si, jak Menšík přišel a říká: ´Ahoj, já jsem Laďa. Tykej mi!´. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Potíže s Cimrmanem

Divadlo Járy Cimrmana mělo v průběhu normalizace řadu problémů s represivními i schvalovacími orgány. Osobitý humor se stal opakovaně terčem nejrůznějších tlaků, postihů, ba i zákazů. První zmínky o Járovi Cimrmanovi (někdy též Járovi da Cimrmanovi) se objevily v rozhlasovém cyklu Vinárna U Pavouka v posledních měsících roku 1966.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Mrazy v lednu 1979 – cokoliv, jen ne prázdniny

Na Silvestra roku 1978 poklesly teploty z mnohde plus 15 stupňů Celsia i na mínus 20 stupňů. Namrzly silnice, zmrzly dodávky uhlí, někteří nerozjeli auta.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos
Episode Artwork

Archiv Plus: Utržené prsty, havíři rekordmani a prázdné lahve. Silvestr v normalizačním zpravodajství

Tak jako všemu i Silvestru a Novému roku v podání zpravodajských relací v dobách normalizace vévodilo budování. Pochopitelně socialismu. Posluchači Československého rozhlasu se každoročně dozvídali o hornících, kteří opět vykutali o nějakou tu tunu více než vloni a kteří se speciálně v poslední den roku mohli přetrhnout, aby zdolali rekord. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Co se do rozhlasového silvestra nedostalo? Historky na hraně obscénnosti i humor Miloše Kopeckého

Rozhlasové silvestrovské programy měly před rokem 1989 zvláštní postavení. Příprava večerního vysílání, jehož úkolem bylo posluchače několik hodin bavit, zabrala autorům i interpretům hodně času; srovnání s přípravou televizního silvestra je na místě. Poslechněte si výběr z rozhlasového silvestra v roce 1980. (Repríza z ledna 2021.)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Punk a metal místo nekonfliktních popíkářů. Fenoménem devadesátých let byly hudební kluby

Bunkr, Mersey, Rock Hill, Pod lampou, Hudební bazar, Banán, Roxy, Tukan – to je jen několik málo z velkého množství hudebních klubů, které u nás fungovaly v 90. letech. Patřily k fenoménům tohoto neobyčejného desetiletí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Bohumila Grögerová: Život v milostném trojúhelníku i zásadní kniha v 87 letech

Spisovatelka, překladatelka a autorka rozhlasových her žila dlouho ve stínu svého partnera, básníka Josefa Hiršala. Svoji zásadní knihu napsala jako 87letá. V dokudramatu účinkují Petra Špalková, Pavel Batěk nebo Jan Kačer. Hovoří literární a výtvarný historik Radim Kopáč.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely III.: Carter versus Reagan

There you go again. Už s tím zase začínáte. Slavná věta Ronalda Reagana z prezidentské debaty roku 1980, kterou se ohradil vůči námitkám Jimmyho Cartera. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Americké prezidentské duely pokračují soubojem Reagan vs

Carter. Uvozuje jí slavná věta "There you go again. - Už s tím zase začínáte." z prezidentské debaty roku 1980 v Clevelandu. Ronald Reagana se tak ohradil vůči námitkám Jimmyho Cartera. Bilance posledních čtyř let v Americe byla neradostná a on za to jako prezident nesl odpovědnost. Jeho funkční období poznamenala smůlou, která se Carterovi lepila na paty doma i ve světě. Prezidentskému duelu z roku 1980 se věnuje speciál Historie Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Ženy ve středověku a raném novověku vyhnaly z pivovarnictví i pomluvy

V 16. století napsal britský spisovatel John Skelton satirickou báseň o Eleonoře z Rumanic. Krčmářku vykreslil jako starou škaredou babu, která šidila pivo tak, že do něj přimíchávala svoje sliny i slepičince. Vaření piva v té době patřilo mezi obvyklé domácí činnosti a následný prodej přebytku nápoje dokázal nejen vylepšit domácí rozpočet, ale taky zajistit neprovdaným ženám a vdovám slušné živobytí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Silvestr 1973 ve stínu rozhlasového výročí a Poučení z krizového vývoje

Není vážnějšího a náročnějšího úkolu než připravit skutečně zábavný silvestrovský program, ať už jste redaktor televizní nebo rozhlasový. Posluchač či divák je tvor náročný a ví dobře, jak by měl pořádný Silvestr vypadat. Jisté je jedno, málokdy je to ten, který vidí nebo slyší ve svém aparátu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/12/20230 minutos
Episode Artwork

Portréty: Svoboda je schopnost být svoboden, štěstí být šťasten, říkal Miroslav Horníček

Oblíbený herec, prozaik, dramatik, režisér – a třeba i výtvarník. Tím vším byl Miroslav Horníček, který se narodil 10. listopadu 1918. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Ludvík Souček – záhady milovníka záhad

Zatímco vědci mnohé z jeho názorů vyvrátili nebo opravili, obyčejní čtenáři nedají na knížky Ludvíka Součka dopustit. Psal o záhadných věcech tak, až z toho běhal mráz po zádech.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/12/20231 minuto
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Bylo zvolení Havla prezidentem ústupkem komunistům? Spíš vyvrcholením pádu režimu, hodnotí historik

Dne 29. prosince 1989 byl zvolen prezident Československé socialistické republiky. Stal se jím Václav Havel, který byl ještě před pár měsíci politickým vězněm. Nekomunista, nestraník a velký oponent komunistického režimu pro kterého hlasoval parlament plný komunistů, tedy s menší částí poslanců vyměněných už procesem kooptace.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Dobrý a ještě lepší František Nepil. Měl dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas, řekl o něm Křesťan

Málokterý spisovatel naplnil význam slova „vypravěč“ tak vrchovatě jako František Nepil. Své vtipné, lidské a mile vypointované texty totiž dokázal i výborně interpretovat.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Je Haškův Švejk pravdivý popis vojáků Velké války? Dobové reálie jsou věrohodné, uvažuje historik

Už více než sto let je na světě svérázná literární postava Josefa Švejka. Spisovatel Jaroslav Hašek se tak nesmazatelně zapsal do naší literární historie – a hlavní hrdina si taky po celá desetiletí žije svým vlastním životem. V řadě hostinců najdete na zdech svéráznou postavu s hesly: To chce klid, Nestřílejte, jsou tu lidi.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/12/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Portréty: Kdo byla Marina Cvetajevová? Emigrantka uvnitř emigrace, která se narodila do špatné doby

„V Rusku jsem básníkem bez knih, v Paříži básníkem bez čtenářů. To, co dělám, nikdo nepotřebuje,“ napsala v polovině 30. let ruská básnířka Marina Cvetajevová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Existovala Viktorka z Babičky Boženy Němcové, nebo to není možné?

Láska a tragédie, která nás stále přitahuje. Takový je i příběh Viktorky z proslulé Babičky Boženy Němcové – knihy, u které leckdy tečou slzy. A protože některé postavy z knihy skutečně existovaly, třeba babička, rodiče Barunky (pozdější spisovatelky) nebo paní kněžna, může čtenáře napadnout: jak to bylo s Viktorkou?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Příběh prvorepublikové atletky Zdeny Koubkové, která se stala mužem

Ženský sport v období první republiky byl do jisté míry na okraji zájmu společnosti, stejně jako tomu bylo v dalších státech. Ženy se přece měly zabývat jinými činnosti. Přesto se objevil mimořádný talent. Zdena Koubková byla dokonce držitelkou světového rekordu. Ale ve sportovní historii jako by neexistovala.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Román Jevgenije Zamjatina je předchůdcem Orwellova 1984. V SSSR se dočkal vydání až koncem 80. let

Slavný román George Orwella 1984 měl dnes tak trochu zapomenutého, ale rozhodně důležitého předchůdce: román My od ruského spisovatele Jevgenije Zamjatina.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Tankový prapor i Zbabělci museli nejdřív projít cenzurou. Škvorecký bojoval o řádky i celé kapitoly

V pondělí 3. ledna to bude už deset let, co zemřel Josef Škvorecký, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Jeho knížky stále vycházejí. Jaké ale bylo to, co Josef Škvorecký vydat nesměl? Jeho potýkání s cenzurou je námětem pro pořad Historie Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Hej, Gusto! Příběh Pavla Křivky a Pavla Škody, skončili ve vězení za parodii Rybovy mše vánoční

Porozumět názorovému politickému vývoji přírodovědce, botanika a překladatele Pavla Křivky v posledních asi dvaceti letech je pro autora tohoto textu nemožné. Pavel Křivka působí v Číně, obhajuje čínský totalitní režim, v roce 2016 se vydal v Praze vítat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při státní návštěvě, režírované tak, že připomínala někdejší organizované oslavování sovětských vůdců.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Vždycky jsem se modlil k Panně Marii… Vzpomínky Krále Šumavy Josefa Hasila – 2. část

Dne 9. května 1949 utekli z nucených prací v dolech v Dolním Jiřetíně u Mostu dva vězni: Antonín Vítek a Josef Hasil. Krátce předtím dostal strážmistr SNB Hasil devět let za „úklady proti republice“: byl zatčen na základě udání, když s kamarádem Vyletou převedl přes hranice několik uprchlíků z komunistického Československa na Západ.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Vždycky jsem se modlil k Panně Marii… Vzpomínky Krále Šumavy Josefa Hasila – 1. část

Králů Šumavy bylo víc. Kdysi se tak říkalo šumavským pašerákům. Češi si ten „titul“ nejspíš nejčastěji spojují se stejnojmenným propagandistickým filmem Karla Kachyni (z roku 1959) a románem Rudolfa Kalčíka. Říká se, že králem Šumavy byl převaděč přes hranice Franz Kilián Nowotny (1905-1977).Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Řekni mi, co jíš aneb Dějiny očima Magdaleny Dobromily Rettigové

„Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu, kdo jsi“. Autorem tohoto výroku byl francouzský revolucionář, právník, myslitel, ale hlavně milovník dobrého jídla a pití Jean Anthelme Brillat-Savarin. V pořadu Historie Plus na ten citát tak trochu navazuji. Zjišťuji, co jedli naši předci v 19. století, co to vypovídalo o jejich postavení ve společnosti, životním stylu a povaze.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Astrid Lindgrenová byla víc než spisovatelka

„Každé prase má právo na šťastný prasečí život,“ pronesla asi nejznámější spisovatelka na světě Astrid Lindgrenová (14. listopadu 1907– 28. ledna 2002). Slova o prasatech napsala v 80. letech, když protestovala proti hromadným chovům zvířat.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos
Episode Artwork

Úžasné životy: Vladimír Dlouhý podle Ivany Andrlové

Vladimír Dlouhý, nejvýraznější protagonista nestárnoucí pohádky S čerty nejsou žerty očima představitelky mnoha princezen Ivany Andrlové. Úžasné životy nabízí v premiéře vzpomínku na výjimečného herce, který svými rolemi neodmyslitelně patří k Vánocům. Jaký ale byl jako dětský herec, spolužák a později herecký parťák v seriálech a televizních komediích?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Život bez masa? Vegetariánství zažívalo boom v 19. století a poté znovu po vzniku Československa

„Ty nejíš maso? To ti musí chybět bílkoviny. Vždyť Ti to ani nemůže chutnat.“ To jsou jen některé z reakcí lidí na dobrovolné vyřazení masa, případně jiných živočišných produktů z jídelníčku. Málokdo tuší, že historie vegetariánství je daleko starší, než by se mohlo zdát. Na světové úrovni bychom jeho kořeny nalezli ve filozofických směrech Asie a starého Řecka.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Úžasné životy: Jiří Adamíra podle Kristýny Frejové

„Měli jsme dojem, že bychom v jeho přítomnosti měli stát,“ vzpomíná na charisma svého pedagoga Kristýna Frejová a vypráví o posvátné hrůze, která provázela hodiny herectví.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Kunhuta Uherská: Česká královna s nemanželským dítětem

Kunhuta Uherská (správněji Haličská či Mačevská) byla velmi temperamentní, půvabná a vášnivá žena. Ve 13. století se jako druhá manželka Přemysla Otakara II. stala královnou českých zemí. V dokudramatu účinkují Daniel Bambas, Igor Bareš nebo Tereza Terberová. Hovoří historička Eva Doležalová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely II.: Johnson versus Goldwater aneb Atomová paranoia

Druhý prezidentský duel, kterému se budeme v našem cyklu věnovat, je ten z roku 1964. Proti sobě stanuli demokratický prezident (původně viceprezident) Lyndon Johnson a republikánský vyzyvatel Barry Goldwater. Chyběl zde tedy vítěz minulých voleb John Fitzgerald Kennedy...Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/12/20230 minutos
Episode Artwork

Historie Plus: Americké prezidentské volby v roce 1964 poznamenala atomová paranoia

Bylo rok po atentátu na J.F. Kennedyho a sovětský vůdce Nikita Chruščov byl odklizen do důchodu. A navíc svou první atomovou bombu otestovala Čína. V napjaté a emotivní době se proti sobě v prezidentském duelu postavili demokrat Lyndon Johnson a republikán Barry Goldwater. Jejich souboj popíše Pavel Hlavatý.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/12/20230 minutos
Episode Artwork

Portréty: Jan Scheinost, prý jediný inteligentní ideolog českého fašismu

Válečný šéfredaktor deníku Národní politika Jan Scheinost se proslavil nejen neuvěřitelně servilním pronacistickým rozhlasovým projevem po atentátu na Heydricha – ale také tím, že pomáhal protinacistickému odboji. Rozporuplnou postavu představí v pořadu Portréty historik Michal Pehr.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Generál Píka byl zavražděn na základě falešného důkazu. Nachystali ho neslavně proslulí Reicin a Vaš

Zlo má být potrestáno – jednoduché konstatování, které zřejmě všichni známe. Ovšem pohledem do historie zjišťujeme, že tomu tak až příliš často není. Takový je i případ justiční vraždy generála Heliodora Píky, kterého se komunisté a především Sovětský svaz chtěli jakkoliv zbavit. Sovětští nohsledi v tehdejším Československu neváhali vytvořit ani falešný důkaz, jen aby se zavděčili. Na smrt tak poslali zcela nevinného člověka a potrestán za to nebyl nikdo.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Vánoce v zákopech a vězení. Vojáci zpívali, vězni vařili pudink a malovali svým dětem obrázky

Vánoce chceme prožít s bližními, v bezpečí, v teple, světle a hojnosti. Touží po tom i miliony lidí na Ukrajině, kteří čelí nemilosrdným ruským útokům. O šťastných Vánocích s rodinou, stromečkem a dárky snily i statisíce vězňů nacistických a komunistických vyhlazovacích a pracovních táborů, bojovníci na frontách 2. světové války.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Tomáš Sláma podle Ivana Rösslera

Rozhlasový moderátor, scenárista a dramaturg Tomáš Sláma patřil k výrazným osobnostem Československého, později Českého rozhlasu. V 70. letech uváděl pořad Mikrofórum a později populární Tobogan. Jak se vyvíjela kariéra Tomáše Slámy a jaký byl kolega v Redakci rozhlasové zábavy? Nejen na tuto etapu zavzpomíná jeho dlouholetý kolega a pozdější úspěšný televizní dramaturg Ivan Rössler.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Sláva, která předchází pád. Jak si Národní shromáždění narovnalo páteř a prezident mu ji zase ohnul

„Přestaňte s tím… A už mi nevolejte! Do Moskvy pojedu, už je rozhodnuto.“„Rozumím, … a děkuji.“Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Jiřina Zábranová: Spolupracovala s Miladou Horákovou. Potkal je podobný osud

Učitelské rodinné zázemí predurčilo její kariéru. Zájem o věci veřejné ji však přivedl až do vrcholné politiky. Se svojí spolupracovnicí Miladou Horákovou ji spojovala nejenom touha žít v demokratické společnosti, ale i osud nespravedlivě odsouzené politické vězeňkyně. V dokudramatu účinkují Ivana Sojková, Kristýna Frejová nebo Valérie Zawadská. Hovoří historik Michal Stehlík.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Už za rok bychom měli znát jméno nového amerického prezidenta

O dvou kandidátech rozhodnou primárky Republikánské a Demokratické strany, které začnou v lednu. Do té doby vám připomeneme výběr nejzajímavějších prezidentských duelů historie. Tím prvním je souboj Richarda Nixona a Johna F. Kennedyho.  Přinesl s sebou přelomovou novinku - duel v přímém přenosu před televizními kamerami.  A to byl rozhodující moment. Ve speciálu Historie Plus - Americké prezidentské duely tento volební souboj připomene Jan Sedmidubský.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Prezidentské duely I.: Nixon versus Kennedy aneb Co může způsobit zpocené čelo

Dnes se zdá neuvěřitelné, že někdy existovaly prezidentské duely, ve kterých po sobě soupeři neházeli špínu a neuráželi lidskou důstojnost. To neznamená, že by se šetřili nebo že by se boj odehrával vysloveně v rukavičkách. Spíš šlo o to, že taktika a záludnosti zůstávaly skryty pod povrchem, ve volebních štábech.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Jiří Černý – okouzlující kočovník s hudbou

Celé generace vyrostly na jeho Antidiskotékách nebo na rozhlasové hitparádě Houpačka. Hudbě rozuměl jako u nás málokdo. A i když miloval také operu, psal především o hudbě populární, popu, rocku anebo folku. Neovládal žádný hudební nástroj, zato disponoval podmanivým hlasem. Nikoli zpěváka, ale moderátora a komentátora nejen hudebního, ale i veřejného a politického dění u nás i ve světě.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Talentovaného architekta Rudolfa Lukeše vyhodili z Barrandova. Proslavil se ve světě leporely

Po druhé světové válce měl nakročeno ke kariéře špičkového filmového architekta. Jenže přišel únor 1948 a se vším byl konec. Deset let se živil jako písmomalíř, aby se na začátku 60. let prosadil jako mezinárodně uznávaný knižní výtvarník: Rudolf Lukeš. V pořadu Portréty o něm hovoří Petr Slinták a Barbara Lukešová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Naše okouzlení Ruskem bylo reálné. Nejhorší propadnutí této iluzi přišlo po roce 1945, míní historik

Rusko, později Sovětský svaz, je bezpochyby významný hráč na geopolitickém poli. Také české země se v jednotlivých etapách historického vývoje právě se vztahem k Rusku potýkaly, někdy to byl obdiv – až bezmezný, jindy kritický či odsuzující pohled. Svou roli v tomto pohledu pak ve 20. století sehrála porážka nacistického Německa a oběti Rudé armády, stejně jako tragická srpnová okupace v roce 1968.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Život s pomluvou. Příběh filosofky, novinářky a političky Dani Horákové – 2. část

Když filosofka a signatářka Charty 77 Daňa Horáková odjížděla v březnu 1979 z Československa do Západního Německa, běžela už po Praze fáma, že je spolupracovnicí Státní bezpečnosti (StB).Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/20230 minutos
Episode Artwork

Úžasné životy: R. A. Dvorský podle Ondřeje Havelky

Čím víc, jsem se zabýval hudbou 20. a 30. let, tím víc rostl můj obdiv k R. A. Dvorskému, říká Ondřej Havelka. Na talentovaného muzikanta i podnikatele zavzpomínal přímo v pražské Lucerně, kde R. A. Dvorský hrával. Mimochodem, věděli jste, že Ondřej Havelka pojmenoval své Melody Makers právě podle první kapely R. A. Dvorského?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Jak vyhrát studenou válku. Obchodovat, nebo uzbrojit?

Uvolňování napětí – zostřování napětí. To už v našem seriálu o některých kapitolách studené války několikrát zaznělo. Extrémně zostřené napětí bylo především v období kubánské krize. Pak, jak víme, se situace poněkud uvolnila. Pro léta sedmdesátá a vztah mezi Sovětským svazem a USA, potažmo Západem a Východem, se vžil název détente – uvolnění.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Marie Rút Křížková: „V Boha nevěří, ale cítí se být Rút.“ I kvůli Ortenovi

Milovala poezii. Nejvíce ale propadla básnickému dílu Jiřího Ortena. Díky jejímu zaujetí, vytrvalosti a odvaze bylo jeho dílo vydáno v době, která tomu nepřála. Další její literární aktivity se týkaly terezínských dětí a představitelů katolického života. Básně ale psala i ona sama. Do historie vstoupila i jako signatářka a mluvčí Charty 77. Zemřela v prosinci 2020 v 84 letech. V dokudramatu uslyšíte Jana Řezáče, Martinu Preissovou nebo historika Tomáše Vilímka.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: 60 let od atentátu na prezidenta Kennedyho

Od atentátu na prezidenta Kennedyho uplynulo už 60 let. Přesto nejsme o nic moudřejší, co se týče okolností, které k němu vedly, než byli lidé před oněmi šesti desítkami let. Co víme je, že patrně vraždil stoupenec castrovské Kuby Lee Harwey Oswald.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Říjen, listopad a prosinec roku 1993: Zhypnotizovaní voliči a česká vláda na běžkách

Jen jediný kůň v cíli Velké pardubické, úloha hypnózy v prvních ruských parlamentních volbách a benzín za dvacku. To jsou některé ze zpráv, které mohli lidé v posledním čtvrtletí roku 1993 slyšet z rozhlasového zpravodajství.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: František Paleček, velitel, který si zakládal na špatné pověsti

Nezapomenutelný surovec, sadista nebo rovnou „usmívající se ďábel“. Tak mluvili vězni komunistických lágrů na Jáchymovsku o veliteli tábora Rovnost. Všichni si mysleli, že se jmenoval Albín Dvořák a že pro jeho malý vzrůst se mu posměšně přezdívalo Paleček. Jeho pravou identitu i cestu obyčejného účetního do čela obávaného pracovního tábora připomene v pořadu Portréty historik Michal Louč.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Lorencova skartace měla zakrýt stopy po zločinech StB, popisuje historik

Velkou a stále nezodpovězenou otázkou v naší nejnovější historii je, jakou roli přesně měla komunistická Státní bezpečnost. Týká se to jak událostí vnitropolitických, tak i zahraničněpolitických. Jisté objasnění ze zachovaných archivních dokumentů sice máme, ovšem řada důležitých byla samotnými estébáky zničena. Cíleně, neodvolatelně, a tak nám zůstávají ona pomyslná bílá místa.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Takový punc jinakosti. Příběh signatářky Charty 77, novinářky, filosofky a političky Dani Horákové

Jméno Dani Horákové se v českých masmédiích začalo ve větší míře objevovat poté, co nakladatelství TORST roku 2020 vydalo její knihu O Pavlovi, v níž se (mimo jiné) vyrovnává se svým vztahem k filmovému režisérovi a spisovateli Pavlu Juráčkovi, autorovi výjimečných Deníků.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Soňa Červená podle Jana Sklenáře

Operní zpěvačka a herečka Soňa Červená prožila dramatický život, výrazně ovlivněný dvěma totalitami. Její touha po svobodě ji dovedla k emigraci a k rozhodnutí, že stesk po domově je nutno si zakázat. Po svém návratu do rodné země se v devadesátých letech stala nepřehlédnutelnou osobností české kultury. Mladistvý postoj k životu a světu způsobil, že často spolupracovala s mladými kolegy. Jedním z nich je i herec a zpěvák Jan Sklenář.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/20230 minutos
Episode Artwork

Téma Plus: Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?

Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který byl do funkce zvolen 30. listopadu 1938. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl pomyslně odsouzený většinou české společnosti prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Baronka Sidonie Nádherná: Lepší by bylo asi zemřít!

Pobláznila nejednoho muže. Setkala se s Rilkem, Rodinem, Švabinským, Krausem. Také ale zažila svět, ve kterém se rozpadaly tradiční hodnoty. V dokudramatu účinkují Dorota Tučková, David Matásek nebo Růžena Merunková. Hovoří literární kritik a teatrolog Vladimír Just.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: Anvar Sadat – smrt v přímém přenosu

Egyptský důstojník a státník Anvar Sadat, spolutvůrce mírového procesu na Blízkém východě a nositel Nobelovy ceny míru, byl zavražděn v roce 1981.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Na čtvrtého tajemníka Jana Masaryka se zapomnělo. Teď známe i jeho hlas

Zatímco jména tří tajemníků Jana Masaryka (Lumíra Soukupa, Antonína Suma a Jiřího Špačka) jsou známá, Mikuláš Mára pozornosti badatelů unikal. Tajemnické povinnosti vykonával totiž pouze v době, kdy Masaryk pobýval v USA.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Ngo Dinh Diem, vietnamský prezident, který vládl téměř proti všem

Jihovietnamský prezident Ngo Dinh Diem mohl uchránit část země před komunismem. Nepodařilo se mu to ani s masivní podporou Američanů. Počínal si jako diktátor a byl ve své zemi krajně neoblíbený, jak v pořadu Portréty připomene historik Jan Adamec.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Estébácká operace Neptun? Byly to podvržené materiály o pomocnících nacistů, popisuje historička

Rok 1964 přinesl ohromující informaci, která se týkala 2. světové války: v šumavském Čertově jezeře se našly bedny, které měly rozkymácet tehdejší poměry, a nešlo pouze o ty československé. Byla to ale vymyšlená lež a dezinformace tajných služeb s názvem operace Neptun.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti snědl tajný dopis

V roce 1983 se stal mluvčím Charty 77 takřka šedesátiletý topič a invalidní důchodce, profesor filozofie Radim Palouš. Státní bezpečnost (StB) ho od té chvíle takřka nepřetržitě sledovala, zatýkala a věznila.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Jana Šulcová podle Vendulky Křížové

Letos na začátku léta nás nečekaně opustila jedna z nejoblíbenějších českých hereček Jana Šulcová. V životě zažila výsluní slávy i pád na tvrdé dno. Láska k herectví, spousta společných zážitků k smíchu i pláči. Tak by se dalo ve stručnosti popsat letité přátelství Vendulky Křížové a Jany Šulcové. Na svou kolegyni a kamarádku zavzpomíná v dalším díle Úžasných životů.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Rychlokurs demokracie. Jak se na jaře 1968 konečně probudil československý parlament

Letošní 55. výročí roku 1968 je důvodem zamyslet se i nad méně známými aspekty divokého vývoje československého pokusu o reformu. Ve volném seriálu věnovaném méně známým aspektům československého pokusu o reformu se dostáváme k dění v parlamentu. Kdy se začal parlament emancipovat na straně a vládě? A jak probíhaly první krůčky jeho samostatnosti?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Alice Garrigue Masaryková: Za pomoc otci byla obviněna z vlastizrady

Prvorozená dcera TGM byla vzdělaná a emancipovaná žena. Stala se první ženou u nás, která získala doktorát z historických věd. Působila v oblasti sociální práce, předsedala Československému červenému kříži a nahrazovala svoji matku v roli první dámy. Tíha doby i rodinné predispozice si však i u ní vybraly daň. V dokudramatu účinkují Veronika Lazorčáková a Petra Bučková. Hovoří historička Michaela Košťálová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: Martin Luther King – smrt v očekávání

Baptistický pastor, občanský aktivista a nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King byl ve svých devětatřiceti letech zastřelen v roce 1968.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Naše budoucnost záleží na nás, říkala Petruška Šustrová

Byla svéráznou a netuctovou osobností, řekl o Petrušce Šustrové biskup Václav Malý a dodal, že se vším, co dělala, byl vždy spojen zájem o to, co se děje okolo; zájem, který přecházel v činy a jasné postoje. V roce 1968 jí bylo jedenadvacet let, a coby studentka češtiny a dějepisu měla život před sebou. Jenže přišlo složitých dvacet let. Nejen tohle období Petrušky Šustrové připomene pořad Archiv Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/11/20230 minutos
Episode Artwork

Portréty: Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny

Zažít by to chtěl asi málokdo: hrdina prvního a druhého odboje Josef Chvalovský musel v roce 1949 utéct z komunisty ovládaného Československa. Na sbalení měl všeho všudy dvě hodiny. Zapomenutý příběh z minulého století přiblíží historik Michal Louč.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Každá nastupující totalita skauting zrušila a zakázala. Dokonce třikrát, vypočítává historik

Jednou z největších dětských a mládežnických organizací jsou skauti, největší z nich Junák má 75 tisíc členů. Principy výchovných metod, které má skauting už ve své podstatě, dnes obsahují i moderní výchovné koncepce. Přesto stačilo málo a skauting tady nebyl. Tvrdý útok, kdy byli zakázáni, zažili hned třikrát. Mezi členy najdete Antonína Benjamina Svojsíka, básníka Jiřího Wolkera nebo autora Rychlých šípů Jaroslava Foglara, který byl ve vedení skautů víc než 60 let.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Z Valdic na svobodu přes Most špionů. Příběh politického vězně Jaroslava Javorského – 2. část

Nynější obchodník s tiskařskou technikou Jaroslav Javorský (narozen v roce 1947) se nedlouho po začátku sovětské okupace Československa stal pod nátlakem a na základě vydírání spolupracovníkem vojenské kontrarozvědky (VKR), která ho vyslala do Západního Německa.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Jiří Dienstbier podle Anny Šabatové

Jiří Dientsbier starší o sobě mluvil jako o nezávislém intelektuálovi, ať už v roli žurnalisty, disidenta nebo vězně. V 90. letech získal i zkušenosti v politice jako federální ministr zahraničí a později senátor. S Annou Šabatovou je spojila Charta 77, práce ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a společné věznění jeho a jejího muže. Na Jiřího Dientsbiera vzpomíná v Úžasných životech na Dvojce jako na laskavého, dialogického a optimistického člověka.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Nadstandardní kontakty, krytí i sledování StB. Čím vlastně byl Prognostický ústav?

Kdy a jak vzniklo vědecké pracoviště, kterým prošli dva naši novodobí prezidenti, několik ministrů a řada dalších pozoruhodných osobností? A kdo stál za jeho vznikem a komu tato instituce vadila? Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Helena Čapková-Palivcová: Mimořádně statečná a morálně pevná sestra slavných bratrů

Toužila být klavíristkou. Matka však měla jiný názor a brzy ji provdala. Přesto svůj umělecký talent uplatnila, když se po vzoru svých slavných bratrů stala spisovatelkou. Ale ani ji nečekal lehký život. Čelila dvěma diktaturám a prožít si musela období smutku, strádání a bídy. V dokudramatu účinkují Zuzana Slavíková-Čisáriková, Václav Šanda nebo Ivana Jirešová. Hovoří historik Michal Stehlík.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: Liou Šao-čchi – utajená smrt hlavy státu

Čínský komunistický aparátčík, jednu dobu proponovaný následovník Mao Ce-tunga, zemřel na následky týrání Rudých gard v době Velké proletářské kulturní revoluce.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Balkon, po kterém se prošly dějiny

Málokoho asi napadne při procházce Prahou občas zvednout hlavu a podívat se do vyšších pater honosných činžáků i paláců, které nám zanechal přelom 19. a 20. století. Nemusí jít pouze o estetický zážitek, ale i závan nostalgie.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Přispěl jsem k politické i ekonomické proměně země, vzpomíná dnes Václav Klaus na Občanské fórum

Před třiceti lety se definitivně rozpadlo Občanské fórum. Hnutí, které vzniklo z iniciativy disidentů, získalo v listopadu 1989 rychle masovou podporu a vyjednalo pokojné převzetí moci od Komunistické strany Československa. Ale velmi brzy se v něm projevily názorové rozdíly jeho hlavních lídrů a po roce a několika měsících se formálně rozpustilo. Jak na něj dnes vzpomínají Alexandr Vondra, Václav Klaus a Petr Pithart, shrnuje Téma Plus Víta Pohanky.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Vojtěch Jasný natočil prorežimní agitky i legendární Všechny dobré rodáky

Filmy režiséra Vojtěcha Jasného mají silný morální rozměr a výjimečnou vizualitu, důležitou roli v nich hrají barvy. Život Jasného byl dramatický: v 50. letech minulého století budoval socialismus, který později kritizoval tak intenzivně, že musel odejít do exilu. V pořadu Portréty o tom hovoří Martina Sedláková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Pohraničníci stříleli i na Němce, Poláky a Rakušany, vysvětluje publicista

Střežit hranice, aby lidé mohli v klidu pracovat a žít? Přesně tak komunisté zdůvodňovali to, proč máme se Západem zvláštní režim na hranicích, resp. šlo jim prý o jejich zabezpečení. Na hranicích tak byly miny, zátarasy, vysoké napětí v ostnatých drátech a několikakilometrové pásmo, kam lidé nesměli vstoupit. A hlídala je speciální Pohraniční stráž.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Dlouhá cesta na Most špionů. Příběh politického vězně Jaroslava Javorského – 1. část

Glienicker Brücke neboli Glienický most vede přes řeku Havolu, spojuje berlínskou čtvrť Wannsee s Postupimí. Za studené války byl součástí Berlínské zdi, hraničním mostem, předělem mezi Západním a Východním Německem. Říká se mu Most špionů, protože se na něm třikrát odehrála výměna „agentů“: v únoru 1962, v červnu 1985 – a 11. února 1986.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Ája Vrzáňová podle Jiřího Boudníka

Ája Vrzáňová byla nejslavnější česká krasobruslařka pyšnící se dvojnásobným titulem mistryně světa. Komunistický režim ji však vyhnal do exilu a ve své kariéře pokračovala následně v Londýně a za oceánem, kde žila až do své smrti. Podle architekta Jiřího Boudníka stála za jejími úspěchy především ctižádostivost a píle. V Úžasných životech na Dvojce na ni vzpomíná jako na dámu, která každou chybu na ledě dokázala omluvit okouzlujícím úsměvem. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Dezinformace v socialistickém Československu? Pomluvy, provokace a lhaní

Lež, která v sobě obsahuje zrnko pravdy. Sice to pravda není, ale být by vlastně mohla. Dezinformace. V dnešní digitální době je někdy náročné se v záplavě informací vyznat. Jak se ale hoaxy, fake news a dezinformace šířily v dobách socialismu? Jak důležitým nástrojem tehdejší propagandy byly? A kdo byli profesionální lháři, kteří dezinformace vymýšleli?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Svou roli sehrála i v době totality. Osudové ženy: Anežka Česká

Odmítla výhodný sňatek. Pomáhala těm nejchudším. Vytvořila první síť pro sociálně slabé. V době totality se k ní upínaly naděje nejen věřících. Její svatořečení se stalo symbolem pádu komunistického režimu v roce 1989. V dokudramatu uslyšíte Ivanu Uhlířovou, Pavla Soukupa, Kajetána Písařovic a další. Hovoří historička Eva Doležalová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Politické vraždy, které změnily svět: Witold Pilecki – ten, který bojoval proti dvěma totalitám

Polský důstojník, odbojář, politický vězeň a zpravodajec Witold Pilecki byl v roce 1948 komunistickým režimem v politickém procesu odsouzen k trestu smrti a zastřelen.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Válečný rok 1943. Rozhlas vysílal o novém říšském protektorovi, atletice i divadelních hrách

Druhá polovina válečného roku 1943 přinesla řadu významných událostí. Spojenci otevřeli novou frontu na jihu Evropy, sovětská armáda zahájila na východě mohutnou protiofenzívu a v protektorátu se změnilo politické vedení.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Jaromír Nečas, pěšák Mnichova a tragická oběť loajality

V polovině září 1938, v době vrcholící krize česko-německých vztahů, poslal prezident Edvard Beneš tajně do Francie ministra Jaromíra Nečase, aby Francouzům tlumočil údajnou ochotu české strany odstoupit nacistickému Německu část pohraničí. Benešova intrika za zády vlády i parlamentu nezůstala díky Nečasovi zapomenuta. Jak ale dopadl on sám? V Portrétech o tom pohovoří historik Michal Pehr.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Masakr v Postoloprtech byl aktem genocidy. Potrestán za něj ale nikdo nebyl, uvádí badatel Padevět

Jsou témata v naší historii, která se začala otevírat až po listopadu 1989. Mezi ně patří také události po skončení 2. světové války, kdy probíhal odsun Němců a vyrovnávání účtů. Události, které dobovou optikou můžeme zařadit mezi genocidu, pak souvisejí s tím, že Češi nebyli (a nejsou) jen oněmi holubičími povahami, jak se často říká. Mezi zavražděnými byli totiž častokrát zcela nevinní lidé, děti, mládež, staří či nemocní lidé, žádní typičtí nacističtí pohlaváři.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Jako trosečník v malém člunu chtěl spáchat sebevraždu. Přežil a zachránil 500 lidí

Generál Josef Hercz, chirurg a primář z pražské nemocnice Bulovka, byl jedním z posledních pamětníků námořní katastrofy z roku 1940. 500 lidí ztroskotalo s říčním parníkem Pentscho uprostřed Středozemního moře. Pět lidí se stalo jejich zachránci, jedním z nich byl i Josef Hercz.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Stella Zázvorková podle Zuzany Maléřové

Když se poprvé setkaly, byla už Stella Zázvorková slavnou herečkou. Spisovatelka Zuzana Maléřová přijela do Prahy a hledala svou životní cestu. Jejich setkání bylo osudové a zdaleka nebylo jen jedno. Stella Zázvorková byla pro Zuzanu Maléřovou druhou rodinou. Na nezapomenutelnou herečku zavzpomíná v dalších Úžasných životech.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Vesmír a sport. Vedlejší hřiště studené války

Sport nebo věda, i to byla bojiště, na kterých se také sváděly bitvy studené války. A právě o nich je třetí části čtyřdílného seriálu o studené válce. „Dohnat a předehnat“ znělo okřídlené heslo ve sovětském bloku. Velmi rychle se začalo ukazovat, že jde spíše o zbožné přání, ovšem existovaly oblasti, kde se to místy dařilo.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Inka Machulková: Setkala se s Ginsbergem a měla si psát s Gregory Corsem

Ve své době o ní kolovaly legendy. Zářila mezi hvězdami Pražské poetické vinárny Viola, žila beatnickou poezií. Srpnové události roku 1968 ji donutily opustit Československo. Domů už se natrvalo nikdy nevrátila. V dokudramatu uslyšíte Janu Zenáhlíkovou, Vasila Fridricha nebo Ondřeje Kavana. Hovoří literární historik a editor jejího díla Michal Jareš.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Dietrich Bonhoeffer. Muž, který nesměl přežít

Německý pastor, teolog, odbojář a politický vězeň Dietrich Bonhoeffer byl na samém konci války nacisty bez soudu popraven na přímý rozkaz Adolfa Hitlera. Narodil se v roce 1906 a jeho otec byl významný psychiatr a přednášel na univerzitě. Vystudoval teologii – promoval v roce 1927 – a krátce na to složil církevní zkoušky, díky nimž mohl působit jako duchovní, nejprve jako výpomocný kazatel v Barceloně. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Komunisté měli strach z narušení průběhu pohřbu Gottwalda

Je to pozoruhodné, ale v české kotlině často mívala poslední rozloučení se známými osobnostmi a státníky ještě jiný smysl než vzdát poctu zemřelému. Pohřeb byl často vnímán jako součást politické hry, protest nebo jako vyjádření sounáležitosti k národu. Připomeňme v této souvislosti 1. říjen 1938, kdy byly v Litoměřicích urychleně exhumovány ostatky Karla Hynka Máchy, jen pár hodin před příchodem německé armády.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Vilém Nový. Posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém

Byl šéfredaktorem Rudého práva, rektorem vysoké školy, poslancem, také vězněm a vědeckým pracovníkem Státní knihovny v Praze. Vilém Nový – muž, který rozšířil lživou teorii o smrti Jana Palacha a kvůli politice neváhal nafackovat své čtyřicetileté dceři. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Havlovy dopisy Dubčekovi a Husákovi zasáhly do normalizace. Jejich obsah se potvrdil, říká historik

Mohlo by se zdát, že proti ohromnému aparátu totalitního státu, mezi nějž patřily bezpečnostní složky a armáda, pouhé slovo nic neznamená. Pohled do historie nám však ukazuje, že právě slovo může znamenat velký čin. Takové byly i dopisy, které v období normalizace napsal Václav Havel. A také za ně patřičně pykal, protože ani slovo se v komunistickém státě neodpouštělo.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Snažil jsem se pomáhat pronásledovaným. Příběh odbojáře a převaděče Františka Wiendla mladšího

František Wiendl je žijící legenda: patřil k protinacistickému i protikomunistickému odboji, v roce 1949 převedl přes hranice z totalitního Československa na svobodný Západ čtrnáct lidí a přispěl k útěku dalších čtrnácti. Dělal to zdarma, z dobré vůle, některým uprchlíkům možná zachránil život, některým zcela jistě pomohl od dlouholetého věznění z politických důvodů.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Zdeněk Podskalský podle Jitky Němcové

Dvacet roků přátelství, kila nezapomenutelných vzpomínek, filmové pásy, božská role a lahev Myslivce – tak by se dal v pár slovech popsat vztah režisérky Jitky Němcové a jejího kolegy Zdeňka Podskalského. Poslechněte si další díl Úžasných životů a dozvíte se víc. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Mašínové? Na těch se neshodneme

V posledních týdnech jsme toho na Plusu řekli opravdu hodně k případu skupiny bratří Mašínových. Několik zajímavostí a postřehů za pomoci historiků doplní a okomentuje speciální vydání pořadu Téma Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Ludmila Mojžíšová: Léčila tisíce pacientek a pacientů. Co je trápí, poznala i přes dveře

Nazývali ji šarlatánkou. Vadil jim její svérázný slovní projev i úspěchy. Ona ale ve svojí rehabilitační metodu věřila. Díky speciální sestavě cviků dokázala pomoct stovkám žen otěhotnět, tisícům dalším zbavit se bolesti. Její metoda byla uznána oficiálně za léčebnou až po revoluci v roce 1991. V dokudramatu účinkují Jitka Smutná, Viktor Dvořák nebo Dana Černá. Hovoří publicistka Olga Strusková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Volby a parlament v 60. letech: Ideologie, švejkovina a pět minut slávy poslance Pružince

Volební studia a volební vysílání bývají adrenalin a lahůdka. Pro profesionály z řad novinářů i pro nadšence z řad angažovaného voličstva. Sčítají se hlasy a přepočítávají se na mandáty. Probíhají rozhovory s ústřední volební komisí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Měli Mašíni své následovníky i za normalizace? Snahy zastrašit komunisty se objevují, říká historik

Nejznámějšími představiteli ozbrojeného odporu proti komunistickému režimu v Československu byli bratři Ctirad a Josef Mašínové a jejich skupina. Těch, kdo se proti totalitě postavili se zbraní v ruce, ale bylo mnohem víc.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Týdny po Mnichově aneb Učte se cizí jazyky

Úkolem veřejně činných lidí po mnichovské tragédii z 30. září 1938 bylo podpořit morálku obyvatelstva v okleštěném státě, který se postupně přejmenoval na Česko-slovenskou republiku. Začala nedlouhá éra skomírání společného státu Čechů a Slováků.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Kašík, Honzátko a Rošický. Jaký smysl pro odboj mělo zabití tří lidí?

Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický. Tři zapomenutá jména, ve skutečnosti oběti činnosti skupiny kolem bratří Mašínových. Proč zemřeli? A měla jejich smrt nějaký smysl pro protikomunistický odboj? Na složitou otázku se pokusí odpovědět pořad Portréty.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/10/20230 minutos
Episode Artwork

Portréty: Pokladník Zbyněk Roušar a „český Rambo“ Ota Rambousek. Muži tak či onak propojení s Mašíny

V dokumentu si připomeneme dvě osobnosti tak či onak propojené s odbojovou skupinou bratří Mašínů. Tím prvním je jeden z méně známých členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů Zbyněk Roušar. V letech druhé světové války letec ve Velké Británii, po válce československý diplomat. A ač to zní paradoxně, tak také komunista. Složitý životní příběh, ze kterého stále mnoho neznáme, přiblíží historik Michal Louč.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Příchod jezuitů, tedy Tovaryšstva Ježíšova, a jejich působení v Čechách a na Moravě je tématem mnoha diskusí

 Pro jedny jsou to příslušníci fanatického katolického řádu, pro jiné kněžími zapálenými pro vědu a poznání. Jak to bylo doopravdy s příchodem řádu do českých zemí zjišťovala Ivana Chmel Denčevová a historička Eva Doležalová. Režii měl Michal Bureš.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Bylo mi tu dobře, ale umřít chci v Izraeli. Příběhy lidí, kteří přišli do židovského státu

Pár dní po masakru, který v Izraeli provedli teroristé z Hamásu, přiletěla do Prahy z raketami ostřelovaného Aškelonu dvaadevadesátiletá Eva Erbenová, která přežila Terezín, Osvětim a pochod smrti. V Izraeli jsme s ní pro Paměť národa a Český rozhlas před časem natáčeli obsáhlý rozhovor, stejně jako s mnoha jinými lidmi, pocházejícími z někdejšího Československa.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Ludvík Souček podle Ondřeje Neffa

Ludvík Souček patřil v polovině 20. století k předním tvůrcům československé sci-fi literatury. Ve svých povídkách a románech se zabýval mnoha záhadami, které věda prozatím nedokázala vysvětlit. Velmi realisticky také vykresloval příběhy o mimozemšťanech a věřil, že člověk už brzy bude cestovat vesmírem. Osobnost Ludvíka Součka nám v Úžasných životech přiblíží spisovatel a velký znalec sci-fi Ondřej Neff.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník

Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do nich nastěhovaly. Na poválečné vysídlení německého obyvatelstva navázal po roce 1945 proces osídlování tuzemského pohraničí. Nejprve dobrovolný, ale později i řízený. V květnu 1945 bylo sovětskou a americkou armádou osvobozeno Československo, včetně jeho pohraničních oblastí, které byly roku 1938 připojeny k Německu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Anna Letenská: Popravili ji v Mauthausenu, zatímco se diváci bavili jejím filmem

Herečku nacisti popravili v koncentračním táboře, když jí bylo 38 let. Jen proto, že manžel Vladislav Čaloun byl součástí odboje. Poslechněte si dokudrama s Kristýnou Frejovou, Danielem Bambasem nebo Antonií Talackovou. Hostem pořadu je publicista Stanislav Motl. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Existoval třetí odboj? Zpochybňuje se, protože máme černé svědomí, myslí si historik

„Zákon o tzv. třetím odboji se stal dalším pokusem převyprávět dějiny a zákonným způsobem postavit na hlavu minulé děje, přičemž onen odboj právě ani filozoficky neexistoval a ani existovat nemohl. Odpor jedinců a skupin bude zaměněn za odboj a jako takový má být napříště interpretován,“ řekl v rámci projednávání zákona o třetím odboji poslanec za KSČM Vojtěch Filip. Opravdu třetí odboj neexistoval?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Podzim 1953 – doba pohřbů

Podzim 1953 proběhl u nás ve víru komunistických oslav – politických i kulturních. A také dvou úmrtí sice významných, ale přece jen lokálních politiků.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Příběh Zbyňka Janaty a Václava Švédy nekončí happyendem, do Berlína nedošli

Zbyněk Janata a Václav Švéda, dva ze členů skupiny bratří Mašínů, kteří nedošli do Západního Berlína a skončili na oprátce. Příběhy nejmladšího a nejstaršího člena odbojové skupiny přiblíží Portréty.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Léčitele a pátera Ferdu režim sledoval až do svého konce. Nikdy ho ale nezlomil, míní historik

Páter František Ferda je spojený hlavně s městem Sušice, vzpomínají na něj s úctou ale i lidé ze všech koutů republiky. Byl totiž nejen kněz i léčitel a jeho pacienty byli jak komunističtí funkcionáři – zdraví bylo i pro ně přednější než ideologie –, tak později třeba i Karel Gott, když měl problémy s hlasivkami. Úspěch a popularita pátera Ferdu ale dovedly až před soud, pak do těžkých kriminálů – totalitní režim ho pronásledoval totiž čtyři desetiletí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Litomiský na Borech, kde zachránil Havla. Po kriminálu šel do boje s režimem ještě ostřeji

Jana Litomiského v roce 1981 odsoudili na tři roky za podvracení republiky. Putoval na Bory, kde při výměně prádla klábosil např. s Jiřím Dienstbierem a Václavem Havlem, potkával se s Dominikem Dukou. Jednomu z nich zachránil život.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Karel Černoch podle Františka Poláka

V tomto týdnu jsme si připomněli nedožité osmdesátiny zpěváka Karla Černocha. Na scéně české popmusic patřil k nepřehlédnutelným. Karel Černoch byl nejen lyrickým tenorem, ale i komikem, který bavil diváky mnoha televizních pořadů. Komikem se Karel Černoch stal díky televiznímu scenáristovi a režisérovi Františku Polákovi.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění

„Francie a její sociální dávky! Francie se svým sociálním systémem. Francie je prostě komunistická!“ Setkávám se často s kategorickým názorem. Z čeho pramení tento postoj? Možná z neznalosti, možná z generalizování. Jaký je a byl tento komunismus „à la française“?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Nina Jirsíková: Tančila i v koncentračním táboře

Nadaná umělkyně, krásná, pilná a statečná. Tanečnice, choreografka a kostýmní výtvarnice Nina Jirsíková propadla divadlu ještě před válkou. Vrchol kariéry ale prožila v koncentračním táboře, kde její taneční umění dokázalo dávat sílu ve všudypřítomné beznaději. V dokudramatu účinkuje Lucie Pernetová. Hovoří historička Pavla Plachá.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Jen si nechte Dubčeka v Moskvě… Jak by vypadal srpen 1968, kdyby se někdo rozhodl jinak?

Okupace naší země v noci z 20 na 21. srpna 1968 byla rychlá a nečekaná. A vyžadovala rychlé reakce. Za mnohé se dodnes nemusíme stydět. Nejvyšší představitelé státu se jasně vymezili proti okupantům. Jenže to tak vůbec nemuselo být. Nepředvídatelné situace mohou vyvolat nepředvídatelné odezvy. Na jednu takovou se zaměří 2. díl seriálu Coby kdyby tak trochu jiné Historie Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/10/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Archiv Plus: 73 let Izraele, ale taky mnoho let československé nenávisti na přání Stalina

Dnes je Česko považováno za velkého přítele židovského státu. Vždy to tak ale nebylo, protože bezmála 43 let mělo socialistické Československo k Izraeli asi stejně „sympatií“, jako ke kapitalistickým Spojeným státům. Jeden rozdíl tady ale je: s USA jsme nikdy nepřerušili diplomatické styky. Období nepřátelských vztahů k Izraeli jsme našli i v našem rozhlasovém archivu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Jak StB organizovala únosy lidí? Bohumila Laušmana omámili, poslankyni Tumlířovou zachránil drdol

Státní bezpečnost (StB) byla prodlouženou rukou vládnoucí komunistické strany. Všemocná, obávaná, s nevybíravými praktikami. Nikdo si před estébáky nemohl být ničím jist.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Když hřměly zbraně, mluvili i Voskovec s Werichem

I v těžkém období druhé světové války měli obyvatelé Čech a Moravy přístup ke svobodným informacím. Sice omezený, mimořádně komplikovaný a nebezpečný, ale existoval. Byl to poslech zahraničního rozhlasu, vysílajícího v češtině.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/10/20230 minutos
Episode Artwork

Portréty: Bojovali jsme za osvobození od komunismu a lidé pláčou pro šest mrtvých, říkal Milan Paumer

Jediným z odbojové skupiny bratří Mašínů, který se vrátil do České republiky, byl Milan Paumer. Neúnavně jezdil na besedy a seznamoval veřejnost s důvody, které na počátku 50. let vedly jeho přátele k radikálnímu odporu proti komunismu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Meda Mládková byla buldozer, ale „jela“ tím správným směrem, myslí si historik umění

Meda Mládková (1919–2022) zasvětila svůj život záchraně české kultury. S nasazením energie, nadšení, možná i tvrdohlavosti šla za předem určeným cílem. Bez ní bychom byli ochuzeni o mnoho děl, a naopak talentovaní a výrazní umělci by bez Mládkové měli své prosazení zřejmě těžší. Byla to ctižádostivá a dobrodružná žena, která se od kabaretního tance dostala do světa nakladatelství a pak i galerií.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Agronom Litomiský neposlouchal. Podepsal Chartu, odmítl udávat, pořádal mejdany mániček

O Janu Litomiském jeho přátelé mluví jako o výjimečném člověku: vzdělaném, veselém a laskavém, pohostinném, hluboce věřícím evangelíkovi s buldočí povahou. Nezlomili ho vyšetřovatelé Státní bezpečnosti ani bachaři na Borech, kde si na začátku 80. let odseděl tři roky, další dva měl tzv. ochranný dohled, během kterého nesměl bez úředního povolení opustit svou vesnici.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Ivan Havel podle Daniela Kroupy

Už v 60. letech se zajímal o kybernetiku nebo umělou inteligenci. Za normalizace organizoval bytové semináře a v samizdatu vydával knihy. Ivan M. Havel rozhodně nestál ve stínu svého staršího bratra Václava, bývalého českého prezidenta. Od sourozence se odlišoval smyslem pro pořádek, což přišlo vhod i v bouřlivé revoluční době roku 1989. Čím byl Ivan Havel důležitý pro Občanské fórum? O tom bude vyprávět disident, signatář Charty 77 a filosof Daniel Kroupa.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Chaos s Nikitou aneb Atomová válka na spadnutí a s kým půjde třetí svět? (2. díl)

Druhý díl seriálu věnovanému zajímavým kapitolám studené války se zaměřuje především na období, kdy v čele Sovětského svazu stál Nikita Sergejevič Chruščov. Na scéně studené války se poprvé výrazně objevuje v souvislosti s příměřím na Korejském poloostrově. Tehdy byl ještě jedním z člen kolektivní vedení, které stálo v čele SSSR po Stalinově smrti.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Marie Beranová: Jejího manžela soudili za odboj i kolaboraci. Ve vězení skončili oba

Dožila se skoro sta let. Po boku prvorepublikového politika Rudolfa Berana zažila nejen život manželky ve vyšší společenské vrstvě, ale také dlouhé roky ponižování. V dokudramatu účinkují Lucie Trmíková, Zdenka Procházková nebo Kajetán Písařovic. Hovoří historik Jaroslav Rokoský.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Plzeň neosvobodili Američané, ale Sověti… Co kdyby se dějiny odehrály jinak?

Plzeň samozřejmě osvobodili Američané, kdo by o tom pochyboval? To však neznamená, že bychom se nemohli zamyslet nad jiným možným vývojem. Třeba jak by vypadaly dějiny naší země, kdyby do ní spojenci ze západu na sklonku 2. světové války vůbec nedorazili? V říjnovém seriálu tak trochu jiné Historie Plus o alternativních dějinách vám takové zamyšlení nabídneme.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/20230 minutos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Kdy začali komunisté zatýkat? Jeden z prvních „Gottwaldových mrtvých“ byl zatčen už před Únorem

Politicky vykonstruované procesy, zatýkání nevinných lidí, perzekuce jejich rodin, tábory nucených prací a zničené životy. To jsou fakta, která také charakterizují období komunistického Československa. Obvykle je za výchozí bod považován 25. únor 1948, ale bylo tomu skutečně tak?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/20231 minuto
Episode Artwork

Archiv Plus: Ota Nutz a Káva u Kische

Při procházkách Prahou se autoři rozhlasového pořadu Kávy u Kische – Ota Nutz a Jiří Vejvoda rozhodovali, jak pojmenují svůj nový cyklus rozhovorů se vzácnými hosty. Vyhlédli si kavárnu v Celetné, pojmenovanou po legendárním novináři světové žurnalistiky Egonu Ervinu Kischovi. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval

Málokteré téma moderních českých dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusili se tak navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Nezávislost státu jde ztratit lehce, znovu ji získat je daleko složitější, připomíná historik

Nacistická okupace a vznik Protektorátu Čechy a Morava na jaře 1939 byly definitivní tečkou za prvorepublikovým Československem. Do exilu se vydali politici, vlastenci-vojáci, novináři atd. Jejich společnou snahou bylo nejen porazit hitlerovské Německo, ale také obnova Československa. Německá vojska v ulicích, padající sníh, smutek a pláč. Většina německých spoluobčanů reagovala přesně naopak a vojáky vítala.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Německá válka a komunistická pomsta. Příběh odbojové skupiny bratří Mašínů (2. část)

V noci z 3. na 4. října 1953 odešli členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z Československa do Východního Německa. Ctirad neboli Radek Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda mířili na Západ – jak se brzy ukázalo, čekala je téměř měsíční strastiplná cesta a boj s mnohatisícovou přesilou.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: David Stypka podle Miraie Navrátila

Některým lidem vyměří osud až nespravedlivě málo času. Zpěvák a textař David Stypka patřil mezi ně. Byl pevně zakořeněný ve svém rodném Frýdeckomísteckém kraji a ovlivnil mnoho tamních muzikantů, kteří pak vystoupali na přední příčky české popmusic. Jedním z nich je i Mirai Navrátil, který na Davida Stypku zavzpomíná v Úžasných životech.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Dva tisíce slov. Dobře míněná provokace

Na přelomu května a června 1968 se na spisovatele a novináře Ludvíka Vaculíka s pověstí publicistického „enfant terrible“ obrátila skupina lékařů, aby pojmenoval to, co beztak všichni věděli, ale neodvážili se to říct nahlas: takzvaný Obrodný proces se nesmí zastavit na půli cesty. A my jako občané si to musíme pohlídat.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Anna Sedláčková: Prvorepublikový erotický symbol. Postavila se i nacistům

Byla jednou z nejpopulárnějších hereček první poloviny 20. století. Mezi jejími ctiteli byl Haas, Štěpánek i prvorepublikoví politici. Dnes ji zná málokdo. Přestože se postavila nacistům a pro komunisty, kteří ji připravili o divadlo, byla kolaborantkou. V dokudramatu účinkují Klára Sedláčková-Oltová, Petra Špalková nebo Libor Vacek. Hovoří teatrolog Vladimír Just.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Gilgameš smrti neutekl, ale v příbězích žije už přes 4 tisíce let

Žádní dva lidé nejsou zcela stejní, ale něco mají přece jenom společné. A to napříč letopočty. Je to strach ze smrti. Dokazuje to více než 4 tisíce let starý Epos o Gilgamešovi, jeden z nejstarších příběhů, jaké lidstvo dnes zná.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Byl generál Syrový viníkem Mnichova? Hrdinu s páskou přes oko odsoudili po válce jako kolaboranta

Mnichovská dohoda byla tvrdým zásahem do existence Československa. Spolu s následným konce státu po okupaci nacistickými vojsky na jaře 1939 jsou to hlavní témata, která jsou stále trvajícím traumatem.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Vojáci rukovali a civilisté se učili zatemňovat. Co vysílal rozhlas před Mnichovem 1938?

Co se všechno dělo ve vysílání v posledních měsících a týdnech roku 1938, než přišel mnichovský verdikt? Jak se střídaly naděje a pesimismus, klid a hysterie, věcné příspěvky s totální a často velmi temnou propagandou?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Za Hitlerem letěl Chamberlain třikrát jednat o míru. Netušil, s jakým gangsterem doopravdy jedná

Před 80 lety, v listopadu 1940, zemřel britský premiér Arthur Neville Chamberlain. Jméno tohoto politika je v českém kontextu spojováno pouze s konferencí v Mnichově v září 1938. V jeho životě to ale byla jen jedna z mnoha epizod.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Šílené ruské devadesátky. O proměnách sovětské ekonomiky po Putinovu oligarchii

Téma Plus Libora Dvořáka se zaměří na sovětské a poté ruské pokusy o hospodářské reformy, a to počínaje dobou perestrojky až po dnešek. Přestože se především v devadesátých letech ledacos podařilo, byly změny často polovičaté a v Putinově epoše se ekonomika překlopila do jakéhosi svébytného státního kapitalismu na ruský způsob, socialistické metody hospodaření se do značné míry podařilo potlačit. Poslechněte si pořad Libora Dvořáka v repríze.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Česká šlechta se snažila před Mnichovem zachránit Československo tlakem na diplomata Runcimana

V pozdním létě roku 1938 se rozhodovalo o osudu Československa. Sudetoněmecká menšina žádala odtržení od Československa a nejprve skrytě a později otevřeně žádala připojení k nacistické Třetí říši.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny

Ukrajina je v posledních měsících opět těžce zkoušenou zemí. Úrodné roviny východní Evropy nájezdníky lákají stále. Lidské utrpení se tam vrací příliš často a je to přitom jen pár hodin jízdy autem. Nejstrašnější kapitolu moderních dějin Ukrajiny napsal začátek 30. let.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Zakladatel public relations Bernays radil prezidentu Wilsonovi. Jeho knihu prý četl i Goebbels

„Ovlivňovat veřejné mínění znamená vytvářet souhlas.“ To napsal před mnoha lety muž, který je považován za jednoho ze zakladatelů oboru, kterému se česky říká „řízená komunikace“, ale daleko víc se pro něj vžil anglický název „public relations“.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Jan Kovář. Jak politruk s osmi třídami základní školy rozhodl o majoru Zemanovi

Stačilo mu osm tříd základní školy, aby se z nevyučeného zámečníka pelhřimovského Agrostroje stal jedním z klíčových odborníků na cenzuru v socialistickém Československu. Jan Kovář nejen ovládal velkou část informací v tisku v 60. a 70. letech, ale také byl autorem ideologického záměru seriálu 30 případů majora Zemana. V pořadu Portréty ho připomene historik Petr Blažek.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Existovali blaničtí rytíři? Je to krásný mýtus a dodnes přitahuje magičností, odpovídá historička

Hora Blaník je výjimečná – alespoň co se týká pověstí. Kdo by neznal blanické rytíře, kteří mají vyrazit na pomoc českým zemím, až jim bude nejhůře. Tajemství, které nás provází už několik staletí, se proměňovalo v době. Bezpochyby ale do naší tradice patří a stalo se inspirací i pro řadu uměleckých děl. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Jak jsme slavili Den tisku, rozhlasu a televize

Když dnes přijde řeč na svátky a významné dny za komunistického režimu, většina lidí si asi jako první vybaví oslavy Prvního máje, Velké říjnové revoluce, MDŽ, popřípadě 25. února. Vedle těchto velkých existovala i několik svátků menších, které už mizí z naší paměti. Přitom režim si na jejich oslavách dával záležet. Mezi takové patřil Den tisku, rozhlasu a televize.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Jan Harus aneb Gottwaldův muž na špinavou práci

Už 55 let uplynulo od smrti komunistického politika Jana Haruse – bouřliváka, o jehož vydání žádala policie Poslaneckou sněmovnu více než 30krát. Po únoru 1948 mu v Liberci vymlátili okna jeho domu. V Portrétech o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Byl svatý Václav kolaborantem?

Kult svatého Václava se opakovaně a s jistou naléhavostí objevoval v celé naší historii. Místem shromažďování se stávalo pražské Václavské náměstí s Myslbekovou sochou, svatováclavská témata nalézáme ve všech oborech kultury a v různých historických obdobích.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Oslavovali diktátory i hodnoty totalit. Ve 20. století se umělci dávali do služeb ideologiím

Velký básník vysvětluje, proč napsal poému o jednom z nejkrvavějších světových diktátorů. Talentovaný prozaik informuje veřejnost o ideologickém zázemí svého režimně konformního a hojně oceňovaného románu. Výborná herečka se svěřuje, odkud čerpá inspiraci... Umělci ve službách ideologií adorují veršem, prózou i hudbou jak hodnoty totalitních států, tak i jejich představitele. Výběr z těchto děl připravil Pavel Hlavatý. Kontext citovaných úryvků je dotvářen dobovými záznamy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Seriál 30 případů majora Zemana už lidem nic neříká. Ani to nebylo přesvědčivé, myslí si historik

Hned na začátku potřebovala propaganda divákům sdělit, že už v Československu nemáme policisty nebo prvorepublikové četníky, ale „příslušníky“. „Komunističtí politici už po jednání v Moskvě na jaře 1945 pochopili, že jako svůj nástroj boje o moc mají bezpečnostní složky. Místo prvorepublikových policistů, kteří se stali nepřáteli lidu, si našli své lidi – a poprvé je využili při převratu v únoru 1948,“ popisuje historik Jiří Pernes.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Někdo musel něco dělat. Příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů

Brzy uplyne 70 let od chvíle, kdy členové odbojové skupiny bratří Mašínů uprchli z Československa. V noci z 3. na 4. října 1953 přešli Ctirad Mašín, Josef Mašín, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata přes hranice do Východního Německa. První tři jmenovaní se probojovali na Západ, ačkoli proti nim stála obrovská přesila komunistických bezpečnostních složek (později vstoupili do americké armády), Švéda a Janata byli dopadeni.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Olbram Zoubek podle Kurta Gebauera

Olbram Zoubek se proslavil jako významný český sochař druhé poloviny dvacátého století a společně s první ženou Evou Kmentovou zosobňovali výraznou uměleckou dvojici. Sochař a pedagog Kurt Gebauer na něj v Úžasných životech vzpomíná jako na váženého staršího kolegu, jehož tvorby a postoje si cenil zvlášť v době normalizace.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: V očekávání války: Před 85 lety jsme se připravovali na drtivé nálety i na útok otravnými plyny

Na válečný střet s hitlerovským Německem bylo v Československu před osmi dekádami intenzivně připravováno také civilní obyvatelstvo. Nad městy prolétávaly bombardéry při simulovaných leteckých úderech, zatímco civilní protiletecká ochrana cvičila likvidaci následků chemického úderu a samaritáni rychlé ošetření přívalu zraněných.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Mystička Míla Tomášová: Dokázala se napojit na vědomí rostlin a měla i čichové vize

Profesně se věnovala přírodním vědám. Zároveň měl na její život silný vliv duchovní svět. Jako hluboce věřící křesťanka se zabývala i dalšími náboženskými směry včetně východních filozofií. Osudové pro ni bylo setkání s duchovním učitelem Františkem Drtikolem i životním partnerem, mystikem Eduardem Tomášem. V dokudramatu účinkují Kateřina Macháčková, Petra Hřebíčková nebo Daniel Bambas. Hovoří spisovatel Viliam Poltikovič.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/9/20230 minutos
Episode Artwork

Historie Plus: Romantický mýtus Boženy Němcové vytvořili buditelé

V roce 1820 se narodila jako nemanželská dcera Barbora Novotná, která po sňatku rodičů dostala jméno Barbora Panklová. V české literatuře i historii je však známá jako Božena Němcová, autorka proslulého románu Babička s podtitulem Obrazy venkovského života.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
23/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Mnohem více se napsalo a namluvilo, než skutečně zbudovalo. Ochrana přírody v rozhlasovém archivu

Mohlo by se zdát, že ochrana přírody, zejména ta na dobrovolné bázi, je záležitostí velmi moderní a současnou. Opak je pravdou. První soukromé přírodní rezervace vznikaly už během první poloviny 19. století, a to i v českých zemích. Postupem času se ochrana přírody stala záležitostí občanskou.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Skutečný major Zeman, jak ho chtěl dramaturg Jiří Procházka, není v seriálu, ale v knihách

Seriálový major Zeman by nikdy nebyl majorem Zemanem, kdyby nebylo klíčových dílů tohoto seriálu jako Vrah se skrývá v poli, Bílé linky, Klauni nebo Studna. Zásadní podíl na jejich vyznění měl dramaturg Jiří Procházka. Dnes už poněkud zapomenutou osobnost připomene v pořadu Portréty historik Petr Blažek.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Seriál 30 případů majora Zemana výrazně pokřivil naši minulost, naznačuje historik

Po srpnu 1968 se komunisti rozhodli změnit obraz policistů, resp. tehdy ještě členů Sboru národní bezpečnosti (SNB). I proto například nechali natočit seriál 30 případů majora Zemana. „Normalizačními čistkami ovládaná Československá televize fungovala pod přímou kontrolou ideologů KSČ, obsahová i dramaturgická část byla řízena a kontrolována lidmi z federálního ministerstva vnitra,“ upozorňuje historik Jan Kalous.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Když byla malá, viděla v Terezíně popravu své vychovatelky

Každý rok se zapojí do projektu Příběhy našich sousedů přes tři tisíce žáků a studentů. Z desítek rozhlasových reportáží vybíráme jednou za čtvrt roku zvlášť podařené. Zazní příběhy z koncentračních táborů, pracovních lágrů z 50. let, vzpomínky na školu za normalizace, o pracovních umístěnkách a kádrování za komunismu. Pamětníci dětem často vypráví o svém dětství. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Luba Skořepová podle Marie Formáčkové

Famózní herečka, talentovaná spisovatelka, zkušená zahrádkářka i člověk, který se uměl vcítit do druhých – taková byla Luba Skořepová. Mnoho let, včetně těch posledních, s ní strávila novinářka a spisovatelka Marie Formáčková. Poslechněte si její vzpomínky na nezapomenutelnou herečku, od jejíhož narození (21. září 1923) v těchto dnech uplyne právě 100 let.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Rok 1953 se do dějin Československa zapsal nejen měnovou reformou, ale také následným zrušením přídě

Lístky na potraviny, oblečení, ale také na boty, pohonné hmoty, cigarety a další komodity byly u nás zavedeny na počátku druhé světové války. Kdy byly zrušeny a jak se v průběhu války i míru měnila pravidla jejich používání?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Houslistka Alma Rosé: Hrála na světových pódiích i spoluvězeňkyním v Osvětimi

Narodila se roku 1906 ve Vídni a u kolébky jí stál strýc, skladatel Gustav Mahler. Po jeho ženě Almě Mahlerové dostala jméno. Sama koncertovala od 15 let, vzala si tehdejšího nejznámějšího českého houslistu Vášu Příhodu a za svědka jim šel spisovatel Franz Werfel. Ale život na cestách si vybral svou daň. A pak ještě přišla válka... V dokudramatu Almu Rosé hraje Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Dalimla Klapku nebo Marka Lamboru. Okolnosti přibližuje publicista Zdeněk Geist.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Židé na Holešovsku a záhadné nápisy v kurovické tvrzi

Židovská komunita byla po dlouhá staletí nedílnou součástí společnosti také na Moravě. Přestože přístup zemských vládců i šlechty k této vrstvě obyvatelstva byl proměnlivý, Židé tvořili důležitou složku hospodářského života především v menších městech. Pozornost si v tomto ohledu zaslouží i Holešov dnes ležící v okrese Kroměříž.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
16/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Léto 1993. Před třiceti lety zdražila Škoda Favorit a v Rusku došly peníze

Léto roku 1993 bylo prvním létem samostatné České republiky. Zatímco rozhlasovému zpravodajství ze světa dominovaly informace o válce v bývalé Jugoslávii, zprávy z domova byly podstatně pestřejší. O zajímavé dění nebyla nouze.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Zdeněk Liška. Autor hudby pro majora Zemana, který byl „tak talentovaný, že i soudruzi sklapli“

V letech největších úspěchů dokázal napsat hudbu k sedmi až osmi celovečerním filmům ročně. Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelná invence, neuvěřitelné a v podstatě absolutní odevzdání se úkolu. Jaký asi opravdu byl hudební skladatel Zdeněk Liška? Jeho jméno najdete v titulcích filmů jako Spalovač mrtvol nebo Markéta Lazarová, ale třeba i seriálů 30 případů majora Zemana nebo Muž na radnici.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Dobré filmové řemeslo se u majora Zemana dostalo do vleku lží, připomíná historik Michal Stehlík

Domácí nepřátelé podporoval, podle tehdejšího našeho totalitního vedení státu, hlavně ten zlý imperialistický Západ. Ve stejném duchu postupovali i tvůrci politického seriálu 30 případů majora Zemana. „Nic v seriálu ale není samoúčelné,“ zdůrazňuje historik Michal Stehlík ve speciální sérii pořadu Jak to bylo doopravdy. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Zemřela Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v pořadu: Poslední totalitní silvestr Svobodné Evropy

Ve věku 76 let zemřela česká zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, což potvrdil její bývalý kolega z rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/20230 minutos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: S maminkou jsem byla „nejšťastnější“. Příběh Elišky Fořtíkové, která vyrůstala v dětských domovech

Eliška Fořtíková si z útlého dětství pamatuje málo. Jako skoro každému jí z období do čtyř let zůstaly matné obrazy, drobné výjevy: jde po schodech, drží otce za ruku, dívá se na vlaky berlínského metra. Dodnes opečovává plyšovou opičku, kterou jí otec přinesl do porodnice. První čtyři roky, které do značné míry předurčily její život, zná z vyprávění. V jejím příběhu jsou mezery, prázdná místa.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Václav Postránecký podle Libuše Švormové

V těchto dnech si připomínáme nedožité osmdesátiny Václava Postráneckého. Oblíbeného herce, který byl stejně dobrým komikem a dabérem, jako představitelem charakterních rolí na jevišti Národního divadla. V Úžasných životech na něj zavzpomíná dlouholetá kolegyně Libuše Švormová, se kterou hrál například v nestárnoucí komedii Štika k obědu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Jak a proč to všechno začalo aneb Jak může být válka, je-li to opravdu válka, studená?

Nejméně od té doby, co se lidé neživí jen lovem a sběrem a osvojili si zemědělské dovednosti, se vedou války. Mohou mít různou podobu. Známe válku svatou, partyzánskou, totální, občanskou, světovou… A také válku studenou. Konflikt, který poznamenal druhou polovinu 20. století a ve kterém proti sobě stály země kapitalistického Západu v čele s USA a blok socialistických zemí kolem Sovětského svazu. Některým jejím milníkům a projevům se věnuje čtyřdílný seriál pořadu Téma Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/20230 minutos
Episode Artwork

Osudové ženy: Magda Lokvencová-Husáková: Po nečekané smrti první manželky Husák opravdu plakal

Byla vychována v duchu masarykovských idejí. Pak ji ale zasáhla idea socialismu a komunismu. I proto se asi zamilovala do jednoho z nejmocnějších mužů doby. Stala se první manželkou prezidenta Gustáva Husáka. Hlavně to ale byla první žena slovenské divadelní režie. V dokudramatu účinkují Ladislav Frej, Jiří Dvořák nebo Zuzana Stavná. Hovoří teatrolog Petr Christov.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Československá ústava šla s dobou i proti ní

Jak se proměňovala v čase a v závislosti na mocných, o tom natáčela Naďa Reviláková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Šly s dobou i proti ní. Československé ústavy se proměňovaly v závislosti na běhu dějin

„Tož to ne!“ Tak prý zněla první slova prezidenta Masaryka po přečtení prozatímní ústavy Republiky Československé. A hned začal usilovat o nápravu. První, ještě prozatímní Ústava začala platit v rekordním čase. Pouhé dva týdny po vzniku nového státu. A o necelého půl roku později se dočkala výrazné novelizace.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Major Zeman jako hrdina nejen televizní, ale také rozhlasový

Je to pravděpodobně nejslavnější a také nejkontroverznější seriál, který tu zbyl po komunistické Československé televizi. Třicet případů majora Zemana vznikal pod přímým dohledem ministerstva vnitra a v režii Jiřího Sequense se tu před kamerou vystřídala valná většina tehdy žijících a hrajících herců; čest výjimkám.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Osobnosti a události ve zvukových vzpomínkách

Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Jiří Sequens podporoval komunistickou stranu nejen seriálem o majoru Zemanovi

Jen málokterý český seriál rozpoutal po listopadu 1989 tak vášnivé diskuse jako 30 případů majora Zemana. Dílo režiséra Jiřího Sequense je prodchnuté komunistickou ideologií a dodnes slouží jako názorná ukázka propagandy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/9/20230 minutos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Zemřela Otta Bednářová: Podepsala Chartu 77 a cítila se šťastná. Pak ji soudruzi zavřeli

„Podpisem Charty 77 jsem sdělila, na jaké straně stojím. Byla jsem spokojená a šťastná,“ vypráví neobyčejně statečná někdejší disidentka, třiadevadesátiletá Otta Bednářová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: O natáčení 30 případů majora Zemana rozhodovalo vnitro. I režiséra vybral ministr, říká historik

V lednu roku 1976 se objevil na televizních obrazovkách seriál 30 případů majora Zemana. Tehdy šlo o prvních deset dílů, druhá série byla odvysílána v roce následujícím, ale na poslední desítku si diváci museli počkat až na konec roku 1979. Celý seriál měl evidentně ukázat skvělou práci Sboru národní bezpečnosti (dnešní policie) a očernit údajné „zločince, kteří nepřáli socialismu“. Ve skutečnosti šlo o čistou manipulaci a propagandu, ale „řemeslně“ dobře zpracovanou.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Jak to bylo doopravdy s 30 případy majora Zemana? Poslechněte si celou debatu Českého rozhlasu Plus

Měsíc majora Zemana – tak se jmenuje celoměsíční cyklus historických pořadů ve vysílání Českého rozhlasu Plus, který uvede na pravou míru některá zažitá klišé spojená s tímto normalizačním seriálem a připomene jeho škodlivost pro současnou dobu z pohledu zkreslení historie, šíření dezinformací a vytváření falešné glorifikace práce tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Odstartovala ho veřejná debata v Radiocafé na pražské Vinohradské třídě.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Báli jsme se o tom mluvit, říkají hrdinové ze srpna 1968

18letý Karel Kovařovic se během sovětské invaze v srpnu 1968 přímo před budovou rozhlasu pokusil zachránit raněného a sám byl dvakrát postřelen. 22letý Miroslav Jeník se svým bratrem vytáhli z požáru způsobeným havarovanou sovětskou cisternou zraněnou ženu, sami přitom utrpěli popáleniny.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Hana Zagorová podle Stanislava Hložka

Hana Zagorová a Stanislav Hložek. Když se poznali, byla ona velkou hvězdou a on do světa šoubyznysu teprve nakukoval. Právě díky ní se stal téměř přes noc hvězdou. Společně plnili sály, natáčeli a zpívali jeden hit za druhým. Z kolegů se brzy stali opravdovými přáteli, kteří sdíleli životní radosti i strasti. Na Hanu Zagorovou v Úžasných životech zavzpomíná právě Stanislav Hložek.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Válka mezi řádky. O životě chlapce, který dokázal přežít holocaust, vypovídají unikátní dopisy

Příběh, který uslyšíte, je vyprávěním o patnáctiletém klukovi z malého středočeského městečka Uhlířské Janovice. Jmenoval se Otta Daněk a měl mít starosti, jaké má jakýkoliv jiný puberťák jeho věku. Jenže byl rok 1942 a Ottova maminka byla židovka. Takže měl starosti úplně jiné – jako jakýkoliv židovský puberťák jeho věku, který na základě svého původu dostal povolání do transportu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Osudové ženy: Eliška Rejčka: Královna, která zbořila středověký mýtus poslušné manželky

Eliška byla královnou českou a polskou. Nejdříve si vzala vdovce Václava II., po jeho smrti Rudolfa Habsburského. Už v 19 letech ale byla dvojnásobnou vdovou. V dokudramatu účinkují Anna Theimerová, Andrea Buršová nebo Marek Lambora. Hovoří historička Eva Doležalová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Český chemický průmysl vyrostl z jediné továrny na sodu

Ústí nad Labem a Spolchemie – město a chemický podnik k sobě patří už 170 let. Původně sodárna využila blízkost řeky, nové železniční dráhy a uhlí. Šlechtici a boháči založili ústeckou chemičku 13. února roku 1856. Tehdy se jmenovala Rakouský spolek pro chemickou a hutní výrobu. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Jozef Tiso žádal jeden národ, jednu stranu a jednoho vůdce

Jaký mluvil k rozhlasovým posluchačům slovenský prezident Josef Tiso? V roce 1947 byl v Bratislavě popraven za činy, kterých se dopustil během války. Prostřednictvím málo známých archivních nahrávek ho připomene pořad Archiv Plus.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Olga Barényi. Zapomenutá spisovatelka s dvojí identitou

Pražské povstání má dodnes klíčové místo v českém výkladu konce 2. světové války. Pražský tanec smrti moravsko-německé autorky Olgy Barényi ho popisuje trochu jinak. Kdo byla tajemná žena, která polovinu života strávila v exilu pod úplně jinou identitou?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Přemysl Otakar II. byl obětí svého velikášství. Ale šlo o schopného politika, připomíná historička

Původně s tím nikdo nepočítal, protože se narodil jako druhý syn, takže pro zemi a historii měl být „bezvýznamný“. Okolnosti související se smrtí jeho bratra a následníka trůnu Vladislava, ho ale přivedly na královský trůn. Možná i proto byl nejprve „synem ztraceným v pramenech“, pak ale moravským markrabětem a vůdcem odbojné šlechty, a to až k pozici rakouského vévody a evropského krále.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
28/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Hledat spravedlnost a chovat se slušně. Vzpomínky právníků na období tzv. normalizace

Nedávný případ JUDr. Roberta Fremra, kterého prezident republiky navrhl na post ústavního soudce, znovu otevřel téma komunistické minulosti v justici. Pro připomenutí: už v době Fremrovy nominace se vědělo, že byl krátce členem KSČ a že v roce 1988 jako předseda senátu soudil tzv. kauzu Olšanské hřbitovy – politický proces, který vykonstruovala Státní bezpečnost a který měl také pochopitelně své oběti.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Jozef Bednárik podle Leony Machálkové

Jozef Bednárik zanechal v české kultuře výraznou stopu coby operní a muzikálový režisér. Zasloužil se například o podobu legendárního muzikálu Drákula. Letos na konci srpna si připomínáme 10 let od jeho nečekaného úmrtí. Zpěvačka Leona Machálková, kterou obsadil do Drákuly, Monte Crista a Angeliky Jozefa Bednárika popisuje jako vtipného člověka, pověstného režijní knihou s vlastními ilustracemi budoucího představení.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
27/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Po druhé světové válce se Československo k Židům otočilo zády. Antisemitismus se stal nástrojem KSČ

V květnu 1945 se Evropou valila vlna euforie – Německo kapitulovalo a šest válečných let bylo u konce. Z koncentračních táborů se domů vraceli také židovské děti, ženy a muži, kteří dokázali přežít útrapy nacistických továren na smrt. Místo rodiny a přátel se ale často setkali s odmítáním a nezájmem. Československo, které považovali za svou vlast, se k nim otočilo zády. Zůstali sami.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Alma Mahler: Zasáhla do života několika velikánů své doby. Často i současně

Říkali jí „Velká vdova“ nebo „Vdova čtyř umění“. Poslední femme fatale habsburské monarchie. Milenka Gustava Mahlera, Waltera Gropia, Franze Werfela nebo Oskara Kokoschky. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková... Hovoří historik Michal Stehlík. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Mollova sbírka starých map uchvacuje svým rozsahem a systematickým zpracováním

„S mírnou nadsázkou můžeme říci, že ne úspěchy spjaté s povoláním, ale koníček – vášeň pro sbírání a studium starých map – učinil Bernarda Pavla Molla (1697–1780) nesmrtelným,“ píšou v úvodu výpravné publikace její autoři Eva Chodějovská a Jiří Dufka.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
26/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Prostředky bezbřehé demokracie. Jak dočasné zdání svobody přelepit normalizačním plakátem

Období tzv. pražského jara netrvalo dlouho, oficiálně vlastně jen od ledna do srpna 1968, ale jeho intenzita ve všech oblastech života československé společnosti zanechala tak silnou stopu, že nová garnitura, nastupující k moci po srpnové okupaci „spřátelených“ vojsk, musela hodně přemýšlet, jak vzpomínku na dočasné zdání svobody „přelepit“ novým, normalizačním plakátem.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
25/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Kdybychom to nevzali my, nastoupili by horší, hájil se protektorátní premiér Richard Bienert

V únoru 1949 zemřel Richard Bienert, poslední předseda vlády Protektorátu Čechy a Morava. Jak je možné, že člověk, který tak odvážně pracoval uvnitř rakouské tajné policie s naším prvním odbojem, skončil jako loutka nacistických okupantů?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/8/20230 minutos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Čeští kápové z koncentračních táborů? Byli to kriminálníci a vynikali brutalitou, popisuje historik

Velké štěstí měli ti, kteří přežili koncentrační tábory a vrátili se domů – za sebou ale měli fyzické i psychické útrapy. Za ty ale nemohli pouze Němci, byli tady Češi, „naši“ lidé, kteří se aktivně zapojovali do brutální likvidace vězněných v koncentrácích. Jejich usvědčení nebylo jednoduché, někdy trvalo desítky let. „Válka není černobílá, je to mezní situace, která naruby otáčí běžný život a lidské chování, mění se i charaktery,“ tvrdí historik Vojtěch Kyncl.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Znakem ruských pracovníků jest neúcta k zákonům, varoval po válce český zpravodajský důstojník

Jaká je česká zkušenost s Ruskem resp. Sovětským svazem ve 20. století? Otřesná. Gulagy, rozčarování, zklamání, otroctví, vojenské násilí, lži a vydírání.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Alexander Dubček podle Petra Pitharta

Alexander Dubček patřil k čelním představitelům Pražského jara, po okupaci Československa v roce 1968 však řadu svých příznivců zklamal. Do politiky se vrátil po listopadu 1989, ovšem jen na krátko. Už v 60. letech a později po pádu totality se s ním často setkával někdejší český premiér Petr Pithart, který o něm bude vyprávět v dalším díle cyklu Úžasné životy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
20/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: Tanky proti slovům a odvaze. Proč byl týden mezi okupací a moskevským protokolem tak výjimečný

Srpen 1968, sovětské tanky doprovázené absurdně neostalinskou propagandou. A proti nim nečekaně silná občanská společnost. Silná také proto, že komunistické vedení byl zčásti internováno, zčásti paralyzováno. Neopakovatelnou atmosféru prvního pookupačního týdne připomíná Pavel Hlavatý.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Františka Zeminová: Ani bojovnici za práva potřebných komunisti neušetřili

Nebála se veřejně vystupovat proti režimu za Rakouska-Uherska, jako československá poslankyně prosazovala zájmy potřebných, během druhé světové války podporovala odboj. Za své zásluhy byla po roce 1948 potrestána. V dokudramatu účinkují Daniel Bambas, Jana Plodková nebo Pavel Soukup. Hovoří historička Michaela Košťálová.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Příběh českého chmele ovlivnila výstavba železnic, nástup nacismu či odsun Němců

V českých zemích se chmel pěstuje už od středověku. V menší míře se používal pro léčivé účely, nebo jako potrava, kdy si labužníci pochutnávali na mladých chmelových výhoncích, které se prý chutí podobají chřestu. Především se chmel ale vysazoval proto, že se šišky používají k ochucení piva.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Chmel je plodinou, na kterou můžeme být pyšní

V jeho pěstování  totiž navzdory všem překážkám patříme stále mezi nejlepší na světě. Více v Historii Plus Veroniky Kindlové.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
19/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Sláva Volný. Jako jediný šel s mikrofonem do ulic

Většina redaktorů rozhlasu už v brzkých ranních hodinách 21. srpna 1968 přicházela do rozhlasu. Původní program byl zrušen, vysílala se pouze hlavní zpráva dne občas přerušovaná hudbou. Všichni ji známe: „Dnes 21. srpna… překročila vojska hranice…“ Po několika hodinách je zpráva doplněna nesouhlasným prohlášením vlády, Ústředního výboru KSČ a dalších institucí.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
18/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Stál před Mengelem, lhal o věku i zaměstnání, později se Pavel Kohn stal novinářem

„Když jsem vystoupil 20. května 1945 večer na Václavském náměstí z autobusu Červeného kříže, který vezl domů osvobozené vězně z Buchenwaldu, neměl jsem kam jít. Na některé čekali příbuzní a známí, na mne nikdo,“ vzpomínal na poválečný návrat do Československa Pavel Kohn, pozdější spisovatel, novinář a dramaturg. (repríza)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/8/20230 minutos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Odsun Němců už dnes hodnotíme jinak než po válce. Historická paměť se proměňuje, uvádí historik

Hledání viníků během 2. světové války i v období poválečném se soustředilo také na německé obyvatele tehdejšího Československa. Mezi ně byli zařazeni, a to takřka jednomyslně, také Němci, kteří na našem území žili. Čekal je odsun, který byl ve znamení principu kolektivní viny. Bohužel právě tento neospravedlnitelný princip byl pak po únorovém převratu 1948 využíván proti dalším skupinám obyvatel.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
14/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Lidi přecházeli na druhý chodník, aby mě nemuseli potkat. Příběh Naděždy Sušánkové

Za pár dní uplyne 55 let od počátku sovětské okupace Československa. Jak ví každé školní dítě, v noci z 20. na 21. srpna 1968 vpadla do ČSSR vojska států varšavského paktu – sovětská armáda zůstala až do roku 1991. Ačkoli se u nás nebojovalo (ve smyslu: armáda zůstala nečinná), jen od srpna do prosince 1968 zemřelo v důsledku invaze asi 135 československých občanů.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Karel Weinlich podle Jana Pokorného

Jméno Karel Weinlich slýcháme dodnes v závěrečných titulcích rozhlasových pohádek. Patřilo režisérovi, který se svou tvorbou zásadně zapsal do rozhlasové historie. Síla jeho osobnosti byla však i důležitým faktorem vzniku rozhlasového Občanského fóra v listopadu 1989. Na společné chvíle i nečekané obsazení do pohádky zavzpomíná v Úžasných životech moderátor Radiožurnálu Jan Pokorný.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/8/20230 minutos
Episode Artwork

Téma Plus: Promlčet, nebo potrestat válečné vraždy? V Bundestagu před lety ukazovali prstem na Československo

V březnu 1965 se v německém Spolkovém sněmu rozpoutala bouřlivá diskuze. Za dva měsíce měl svět oslavit 20. výročí konce druhé světové války a podle tehdejšího německého trestního práva by tak mohly být promlčené vraždy spáchané do roku 1945. Političtí představitelé země řešili zásadní otázku. Dají se nacistické zločiny promlčet, anebo Německo přizná odpovědnost za tyto události a bude je chtít potrestat nehledě na čas, který od nich uplynul?Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Jana Krejcarová: Pitky, milenci, milenky, odboj, blázinec, umění...

Žila nespoutaně. Pro své okolí byla naprosto nevyzpytatelná. Česká „prokletá“ básnířka a prozaička, o které vám zakázali se učit. V dokudramatu účinkují Andrea Elsnerová, Jan Teplý nebo Simona Postlerová. Hovoří literární kritik Radim Kopáč.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Byl řadu let nejbližším druhem Toyen

Proslulá malířka ho během války dokonce ukrývala ve vlastní koupelně, aby jako Žid nemusel nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Přesto básníka, fotografa, výtvarníka a filmaře Jindřicha Heislera zná dnes už jen málokdo. Věnuje se mu Historie Plus Mileny Štráfeldové.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Jindřich Heisler – neznámý přítel malířky Toyen

Byl řadu let nejbližším druhem Toyen. Proslulá malířka ho během války dokonce ukrývala ve vlastní koupelně, aby jako Žid nemusel nastoupit do transportu. Společně pak v roce 1947 emigrovali do Paříže. Přesto básníka, fotografa, výtvarníka a filmaře Jindřicha Heislera zná dnes už jen málokdo.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Archiv Plus: Vysílačka Pravda vítězí aneb Nacistická rozhlasová propaganda v roce 1938

Nacistická propagandistická vysílačka Pravda vítězí začala z Vídně vysílat v češtině – krátce po obsazení Rakouska hitlerovským Německem. V rozhlasovém archivu se dochoval soubor nahrávek této stanice datovaný od 8. do 22. září 1938.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Protektorátní ministr Ježek. Vzepřel se Heydrichovi, nařčení z kolaborace se ale stejně nevyhnul

I v těžkých válečných letech měly naše země svá ministerstva a v jejich čele ministry. Byla to nevděčná práce: na jedné straně zájmy českého národa, na druhé straně tlak ze strany nacistických okupantů, okolo válka. Obstát se ctí bylo téměř nemožné, pokud výsledkem neměla být smrt.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Politický vliv na soud s protektorátní vládou? Komunisté žádali aspoň „tři špagáty“, říká historička

V poválečné období bylo třeba nejen obnovit fungování států, zajistit hospodářský chod, ale také potrestat válečné zločince a kolaboranty. V Československu k tomu byly vydány zásadní dekrety prezidenta Edvarda Beneše a zřízeny mimořádné soudy. Před soudními tribunály se ocitli i ti, kteří byli ministry protektorátní vlády.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Hledali ráj na zemi, čekal je gulag. I to patří k východní frontě 2. světové války

Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo 17 let, když se rozhodli prchnout přes hranice do Sovětského svazu. Na podzim 1939 a během roku 1940 uteklo do SSSR přes 5,5 tisíce převážně mladých lidí z Podkarpatské Rusi.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Eva Olmerová podle první dámy českého jazzu Jany Koubkové

Asi těžko se najde někdo, kdo by neznal jméno Evy Olmerové. Stejně tak ji díky nezaměnitelnému hlasu pozná po prvních pár taktech písně. „Často se o ní mluví jako o naší nejlepší jazzové zpěvačce. Ale ona sama se za ni nepovažovala. O jazz jí vlastně tolik nešlo a k hudbě se dostala přes partu trampů na Ztracence. Když pak najednou vystoupila na jazzovém festivalu, všichni jen zírali,“ vzpomíná na začátky své kolegyně a přítelkyně Jana Koubková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Téma Plus: „Milá maminko, daří se mi dobře,“ napsal mladík v Terezíně a nacisté ho popravili. Aby zlomili další

10. ledna a 26. února 1942 se v ghettu Terezín odehrály první dvě popravy. K hrůznému divadlu byli přizváni někteří ze židovských obyvatel ghetta, aby o něm později mohli vyprávět ostatním. Nacisté je tak chtěli šokovat, vyděsit a ochromit. Snažili se zlomit vzdor všech mužů, žen a dětí uvnitř ghetta. Potřebovali, aby byli ochotní poslouchat a nastupovat do likvidačních transportů dál na východ do vyhlazovacích táborů. Ze 160 tisíc vězňů to mělo udělat poslušné stádo. Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Proč u nás novinářská profese vznikala se zpožděním?

Postavení novinářů ve společnosti od časů Karla Havlíčka Borovského se měnilo v kontextu společenských, politických a technologických změn. Byl novinář ve 2. polovině 19. století uznávanou osobností? (repríza)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Vznik novinářské profese v českých zemích se váže k poslední třetině 19. století

V bouřlivých letech 1848 až 1949 tisk sehrával roli aktivního účastníka. Po zrušení cenzury císařským patentem ze dne 15. března 1848, se v novinách díky deregulaci objevila politická témata. Periodika a časopisy se zakládaly zejména v Praze a Brně. V Historii Plus o tom bude vyprávět Lenka Kopecká.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Úžasné životy: Petra Hapka podle Báry Štěpánové

Je podepsán pod nespočtem filmových soundtracků i milovanými písněmi Hany Hegerové. Herečka a zpěvačka Bára Štěpánová se s ním potkávala nejen na akcích pro motorkáře, které k jeho životnímu stylu patřily stejně nerozlučitelně jako klavír. „S Petrem Hapkou jsme se s mým mužem začali potkávat poté, co jsme se přestěhovali do vesnice Zákolany. A na Okoř, kde Petr dlouhá léta žil, je to přes pole jen pár set metrů,“ vzpomíná herečka a zpěvačka v dokumentu.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Portréty: Ministr Klumpar bránil odesílání mladých na nucené práce, v roce 1968 emigroval do Kanady

V roce 1979 zemřel v kanadském Montrealu český právník Vladislav Klumpar, v těžkých měsících pomnichovské republiky a prvních letech protektorátu ministr sociální a zdravotní správy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/20230 minutos
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Kdo byli jezuité? Byli mocným řádem, takže pro ostatní solí v očích, tvrdí historička

Kdo jsou jezuité, jaká je historie tohoto řádu a proč je opředena tolika mýty? Jeden ze stále opakovaných je, že údajně zničili českou kulturu. V různých historických epochách ale tento mýtus podporovali ti, kteří jinak stáli na zcela jiných názorových stranách. K jeho vysvětlení se musíme vrátit do 16. století.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
31/7/20230 minutos
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Hrdinové se nevracejí. Příběh Richarda Glazara a těch, kteří před 80 lety povstali v Treblince

„Tam bylo stěží možné něco pociťovat. Jen si představte – pracovat ve dne v noci mezi mrtvými, uprostřed mrtvol. V takovém prostředí zmizí všechny vaše pocity. Všechno ve vás uvnitř zemře, všechno…,“ říká Abraham Bomba z Izraele ve filmu Claude Lanzmanna Šoa (1985). Abraham Bomba byl holič, ve vyhlazovacím táboře Treblinka ho Němci přinutili stříhat vlasy ženám, které šly do plynových komor.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/7/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Úžasné životy: Ivan Luťanský podle Jiřího Štěpničky

Letos si připomínáme hned dvě výročí Ivana Luťanského. V dubnu 1953 se narodil a 1. srpna 1983 tragicky zemřel za dosud nevyjasněných okolností ve Vietnamu. S Jiřím Štěpničkou se sešli jako divadelní zelenáči na začátku 70. let v Národním divadle a hned si prý padli do oka. Rádi spolu hráli i debatovali v divadelním klubu. O čem, to prozradí Jiří Štěpnička v dalším dílu z cyklu Úžasné životy.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
30/7/20230 minutos, 1 segundo
Episode Artwork

Téma Plus: Karel Čurda – příběh velké zrady. Proč po atentátu na Heydricha udal své kamarády i další lidi?

Karel Čurda, rodák z Třeboňska, je v obecném povědomí zapsán jedním slovem – zrádce. Byl to on, kdo sám a dobrovolně navštívil v červnu 1942 v Praze úřadovnu gestapa a řekl vlastně úplně všechno, co věděl o atentátu na Heydricha, jeho pachatelích, parašutistech i českém odboji. (repríza)Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/7/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Osudové ženy: Dítě si nechala vzít, protože zrovna natáčela svůj první film. Osudové ženy: Drahomíra Vihanová

Když v roce 2012 natočil Miroslav Janek filmový portrét režisérky Drahomíry Vihanové, dostal název, který přesně vystihuje její povahu: Umanutá. Potvrzuje to i host pořadu režisérka Jana Hádková.Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/7/20230 minutos, 0 segundos
Episode Artwork

Historie Plus: Židovská komunita byla po dlouhá staletí nedílnou součástí společnosti také na Moravě

I přesto, že přístup zemských vládců i šlechty k této vrstvě obyvatelstva byl proměnlivý. Židé tvořili důležitou složku hospodářského života především v menších městech. Pozornost si v tomto ohledu zaslouží i Holešov dnes ležící v okrese Kroměříž. Historii Plus tam natočil Petr Slinták.  Všechno z tématu Historie můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/7/20230 minutos, 0 segundos