Podcast o duševnom zdraví so Šarkanom. Ako sa máš? je možno najbanálnejšia otázka na svete. Možno je zároveň tá najdôležitejšia, ak sa ju pýtame úprimne, so záujmom. A presne takto sa bude pravidelne pýtať vás a svojho hosťa spriaznená duša Ligy za duševné zdravie - Peter "Šarkan" Novák. Vytvorme spolu komunitu, v ktorej pomôžeme ľuďom s problémami duševného zdravia žiť zmysluplné životy a tešiť sa zo zmysluplných vzťahov.
#16 Hostka: mentorka a koučka Eva Lelkesová
PODCAST LIGY ZA DUŠEVNÉ ZDRAVIE - Ako sa máš? - so Šarkanom a jeho hosťami Hostkou 16. epizódy je mentorka a koučka Eva Lelkesová. Eva Lelkesová pracovala 12 rokov v korporátnom prostredí, pred siedmimi rokmi zažila vyhorenie. Táto osobná skúsenosť jej umožnila uvedomiť si, čo naozaj chce a potrebuje, aby mohla ďalej rásť. Vypracovala sa v koučingu, mentoringu a mindfulness. Ako vidí dnes ženy v korporátnych spoločnostiach? S čím za ňou jej klientky prichádzajú najčastejšie? V čom je problém úspešných žien? Ako sama hovorí, "Veľa silných žien si nedovolí v slabých chvíľach vyplakať sa." Ponorte sa s nami do pestrého sveta duševného zdravia.
11/9/2022 • 45 minutes, 36 seconds
#15 Hosť: psychológ Michal Bača O psychologickom bezpečí
O psychologickom bezpečí - v práci v súkromí. V najnovšej epizóde nášho podcastu Ako sa máš? sa Šarkan stretol so psychológom Michalom Bačom. Rozprávali sa o téme, ktorá sa dotýka každého z nás. O psychologickom bezpečí - či už v práci, v kolektíve, alebo v rodine. Aké sú znaky, že nežijem v psychologicky bezpečnom prostredí? Ako z toho von? Ako si nastaviť prostredie aby bolo pre mňa psychologicky bezpečné? Ako otvoriť ťažké témy? Ako začať ťažký rozhovor? Kniha, ktorú hosť priniesol: Abraham H. Maslow, Ku psychológii bytia
8/22/2022 • 49 minutes, 36 seconds
#14 Hosť: MUDr. Martin Ondrejkovič - Skupinová terapia. Čo to vlastne je?
V Lige dostávame od ľudí čoraz častejšie otázky na tému skupinových terapií. Spoločne so Šarkanom sme teda oslovili psychiatra a psychoterapeuta MUDr. Martina Ondrejkoviča, aby nám porozprával, o čo vlastne v tých skupinových terapiách ide a či sú aj iné typy ako pre závislých. Dozviete sa o tom, aké pravidlá tam fungujú a s čím vedia skupiny pomôcť. Okrem emočnej podpory a možnosti zdieľať svoj príbeh je veľkou výhodou aj inšpirovanie sa tým, čo pomohlo iným. Aké ďalšie benefity a zákonitosti v sebe skupinové terapie skrývajú sa dozviete v podcaste.Kniha, ktorú hosť odporúča: Skupinová psychoterapia v praxi, autor Stanislav Kratochvíl, nestor komunitného a skupinového terapeutického prístupu v Čechách.MUDr. Martin OndrejkovičZameranie: psychiatria, psychoterapia, koučing, tréning, facilitáciaZaoberá sa prevenciou a terapiou syndrómu vyhorenia, ku ktorej ho priviedla osobná skúsenosť. Pri práci s klientom využíva terapeutický alebo koučovací prístup, prípadne kombináciu oboch spolu s mentoringom. Pôsobil ako psychiater v NsP Milosrdní Bratia v Bratislave, aj ako nezávislý tréner, facilitátor, konzultant v oblasti HR, terapeut a kouč. V súčasnosti pracuje v Klinike duševného zdravia Calma.Vo svojej práci kombinuje skúsenosti z terapeutickej praxe spolu s 15-ročnými skúsenosťami so vzdelávaním pracovníkov v oblasti biznisu.Ukončil výcvik v poradenstve a psychoterapii centrovanej na klienta – PCA (tzv. rogeriánsky výcvik) akreditovaný MŠ SR, výcvik v rodinných a systemických konšteláciach Zlaty Šramovej a Ivana Verny (Laros ČR) a tréning manažmentu stresu a krízovej intervencie spolu s tréningom trénerov v rámci zavádzania psychickej prvej pomoci a psychosociálnej starostlivosti v záchrannej službe.
5/26/2022 • 36 minutes, 46 seconds
#13 Hosť: Andrej Vršanský - Prevencia je u nás na prvom mieste
Prevencia na prvom mieste.O všetkom, čo vás o Lige za duševné zdravie zaujíma prišiel do štúdia porozprávať jej nový riaditeľ Andrej Vršanský. Odkiaľ do Ligy prišiel, čo vidí ako svoju hlavnú úlohu, ale aj o úplne nových pripravovaných projektoch pre verejnosť sa rozprával s našou spriaznenou dušou - moderátorom Šarkanom.A akú knihu priniesol Andrej Vršanský ako tip pre Šarkana? - Thomas Friedman, a volá sa Thank You for Being Late.
4/6/2022 • 53 minutes, 30 seconds
#12 Hostka: Maia Martiniak - Znormalizovali sme pôrodné násilie, žena má právo na rešpektujúci pôrod
Maia Martiniak (vlastným menom Mária Martiniaková, 1977) je režisérka dokumentárnych filmov a produkčná televíznych relácií, eventov a reklám. Vo svojich dokumentárnych filmoch sa venuje primárne environmentálnym témam, rozvojovej spolupráci a témam rešpektovania práv detí a žien. V roku 2020 vyšiel jej nový film Neviditeľná, ktorý citlivo a zároveň dôkladne vyobrazuje stav súčasného slovenského pôrodníckeho systému vo vzťahu k iným krajinám a ich praktikám. Vo filme poukazuje na znaky porušovania práv ženy-matky pri pôrodnom procese, práv pacienta, manipuláciu, zastrašovanie a zastarané metódy, ktoré sa v našej súčasnej medicínskej praxi využívajú aj napriek celosvetovým odporúčaniam.Znormalizovali sme si pôrodné násilieV najnovšej epizóde podcastu sme privítali vzácnu hostku Maiu Mareniak, režisérku dokumentárneho filmu o pôrodoch na Slovensku. Spoločne so Šarkanom sa porozprávali o tom, ako nás zážitok z pôrodnej sály môže ovplyvniť v ďalšom živote. Maia Mareniak porovnávala vo svojom filme situáciu u nás na Slovensku a v iných krajinách, napríklad v Dánsku. Zažiť dobrý pôrod je nesmierne dôležité pre duševné zdravie ženy i dieťaťa. Nestačí ho len fyzicky prežiť a utešovať sa tou slávnou vetou:"veď máš zdravé dieťa, buď šťastná, všetci ste prežili." To nestačí a to je presne aj podslogan k filmu Neviditeľná: "Keď zdravé dieťa nestačí."Ako sama autorka filmu hovorí, "V prvom rade je zle, že sme úplne potlačili pozitívny zážitok z pôrodu, že sme sa celá spoločnosť nastavili na to, že jediné, čo je dôležité, je, aby žena a dieťa prežili, a aby dieťa bolo zdravé a to zdravie vnímame v takom tom fyzickom svete, čiže keď nevidíme nejaké viditeľné poškodenie, tak vypneme, a vyhodnocujeme, že žena je zdravá. No na duševnom zdraví záleží."Dobrým zvykom je, že hosť prináša do štúdia knihu, ktorá sa venuje téme. Maia Mareniak vám dáva typ na knihu od Dr. Arthura Janova, Prvotní otisky a jejich vpliv na život člověka, vyd. Maitrea, rok 2012.
1/12/2022 • 42 minutes, 27 seconds
#Špeciál Hosť: Jeroným Janíček-Zaujíma ma realita starostlivosti o pacientov
Špeciálna epizóda podcastu Ako sa máš? s hosťom publicistom Jeronýmom Janíčkom, spoluautorom dokumentárneho cyklu Život za zdí pre ľudí s neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami je jedinečná hosťom, ktorý prišiel na natáčanie až z Prahy ale aj úprimnosťou a otvorenosťou.Do Bratislavy pricestoval kvôli spolupráci s Ligou za duševné zdravie na dokumentárnom filme o duševnom zdraví detí pod názvom Bolesti detské duše neznají hranice, v ktorom sleduje systém starostlivosti o psychické zdravie detí ako v Českej republike, tak aj na Slovensku. Samotný dokument bude prístupný od 1.12.2021 na YOUTUBE.COM/ZIVOTZAZDIV úprimnom rozhovore so Šarkanom otvorene hovorí svoj príbeh, ako ho úzkosť a depresia dostali do psychiatrickej liečebne, o myšlienkach na samovraždu, o ťažkom procese zotavenia a dôležitosti blízkej osoby. Ceníme si aj jeho myšlienky o zmysle choroby, psychoterapie a empatického prístupu odborníkov. Dnes odovzdáva svoje skúsenosti a poznatky ďalej a zaujíma ho hlavne skutočná realita psychiatrickej starostlivosti.Sme veľmi vďační, že pán Jeroným Janíček prijal pozvanie do nášho podcastu a že práve v spolupráci s ním uvedieme nový dokument o detskom psychickom trápení.Všetky diely dokumentárneho cyklu Život za zdí si môžete pozrieť na YouTube kanály:https://www.youtube.com/zivotzazdiJeroným Janíček je spoluautorom dokumentárneho cyklu Život za zdí, ktorý je určený predovšetkým ľuďom trpiacim neliečenými úzkostnými poruchami a depresiami. V roku 2018 získal za tento dokumentárny cyklus Novinársku cenu Psychiatrickej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti Jána Evangelistu Purkyně. Občas pôsobí ako moderátor pražského Radia 1. Napísal tiež knihu rozhovorov Kde bydlí lidské duše, v ktorej spovedal Cyrila Höschla, popredného českého psychiatra, popularizátora vedy a zakladateľa aj prvého riaditeľa Národného ústavu duševného zdravia (NÚDZ). Je taktiež autorom publikácie o úzkostiach Když úzkost bolí, za ktorú bol ocenený Českou neuropsychofarmakologickou spoločnosťou. Do ochorenia na depresiu editoval množstvo kníh, napísal kvantum textov z oblasti starostlivosti o duševné zdravie a viedol desiatky rozhovorov s poprednými osobnosťami českej vedy a kultúry. Jeroným Janíček má okrem depresie osobnú skúsenosť s úzkostnou poruchou. Kvôli obom ochoreniam podstupuje dlhodobú psychiatrickú i psychoterapeutickú liečbu.