Ar tau būna taip, kad perskaitęs knygą, ar perklausęs tinklalaidės epizodą, lieki su tokiu dideliu "wau", kad nesitveri kailyje apie tai kam nors papasakoti? Būtent apie tai ir yra "Ar žinai, ką girdėjau"? pokalbiai. Jų metu, du pasauliu besidomintys draugai - fizikas Vytautas Astromskas ir psichologė Ieva Vasionytė dalinsis tuo, ką įdomaus sužinojo per savaitę. Išgirsti pokalbį gyvai ir prisijungti prie diskusijos gali kiekvieną pirmadienį, 19:30 ClubHouse klube "Ar žinai, ką girdėjau?"
#22 Atjauta emocijų reguliavimui | OSINT: Ką pasaulis žino apie tave
Atsiprašome, kad dėl techninių kliūčių epizodas vėluoja!
IEVA (02:42): Prieš kelis milijonus metų dalį žinduolių evoliucija paveikė taip, kad jų vados nuo poros šimtų sumažėjo iki kelių palikuonių. Tas leido tėvams skirti laiko rūpintis kiekvienu jaunikliu, suteikti jam reikalingą saugumą, rūpestį ir įgūdžius išgyventi, todėl jauniklių mirčių skaičius sumažėjo. Žmogus taip pat buvo vienas iš šių laimingųjų. Tiesa, ne visi vaikai su tėvais turi darnų ryšį ir jaučiasi saugūs fiziškai ir emociškai. Ir kiek saugus šis ryšys su tėvais yra, didėle dalimi nulemia mūsų gebėjimą reguliuoti savo emocijas: susitvarkyti su stresu, išvengti psichikos sutrikimų. Atjautos terapija buvo sukurta siekiant padėti "ištaisyti" vaikystėje padarytas klaidas ir išmokti mums patiems susikurti saugumą viduje, kad galėtume sėkmingai įveikti gyvenimo iššūkius.
ŠALTINIAI:
1. Daugiau apie atjautos terapiją (anglų kalba)
VYTAUTAS (38:21): Ruošdamasis karjeros pokyčiams, dalinasi apie vieną iš kibernetinio saugumo sričių - Atvirų šaltinių žvalgybą (ang. Open Source Intelligence - OSINT). Ši žvalgybos rūšis naudoja viešai prieinamus internetinius šaltinius, tokius, kaip socialinius tinklus ar mūsų suvedamus viešai prieinamus duomenis internete. Jos pritaikomumas milžiniškas - nuo karo žvalgybos, iki vagysčių, kibernetinių atakų ir kt., kas gali paliesti ir pasaulio galingiausius ir kiekvieną mūsų asmeniškai. Labai įdomus ir naudingas Vytauto pristatymas!
ŠALTINIAI:
Apžvalga ir įžanga į OSINT ir OSINT pradinius įrankius.
Pasakojimas apie PimEyes puslapį, kuris šiuo metu yra vienas iš galingiausių nuotraukų paieškų variklių šiuo metu internete.
Įrankis, skirtas pasitikrinti kur esi užsiregistravęs su konkrečiu vartotojo vardu
Nemokami OSINT įrankiai
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
5/29/2022 • 1 hour, 10 minutes, 1 second
#21 Apleista vyrų psichologija | Jausmai be pavadinimo
Bendrosios naujienos: Nuo šiol tinklalaidė ŽKG išeis kas antrą savaitę, sekmadienio rytais.
VYTAUTAS (05:30): Knygų vyrų psichologijos tema leisti neapsimoka, nes jų paklausa per maža. Gal tai reiškia, kad vyrai neturi emocinių problemų? Hm... savižudybių rodikliai rodo ką kita - 2019 metais 82% nusižudžiusių - vyrai. Šių duomenų kontekste, kasmet sparčiai auga skaičius vyrų, prisijungiančių prie projekto "Vyrų gentys" - erdvės, skirtos vyrų asmeninam augimui, emocijoms ir bendruomenei. Tiesa, šiuo projektu kažkodėl ne itin patenkintos kaikurios moterys. Tai kaip visgi yra su ta vyrų psichologija - reikalinga ji ar ne? Galbūt tame galima įžvelgti diskriminacijos apraiškų? Apie tai ir diskutavome šiame epizode.
ŠALTINIAI:
Daugiau apie "Gentis" vyrų asmeniniam augimui čia.
Vytauto interviu su "Gentys" bendraįkūrėju Gediminu Motiejūnu "Tiesiog Podcast'e"
IEVA (57:47): Ar Tau būna taip, kad jauti kažką, ko negali įvardinti žodžiais? Man būna. Ar Tau būna taip, kad kitas stengiasi kaip išgalėdamas suprasti, ką išgyveni, tačiau jauti, kad iki galo greičiausiai niekas nesupras? Man būna. Kodėl tokios patirtys kyla? Ką daryti, kad geriau suprastum ką išgyvena kitas ir tiksliau iškomunikuotum savo emocijas? Kartais viskas, ko reikia, yra taiklūs žodžiai, kurie, galbūt, dar net nėra parašyti...
ŠALTINIAI:
John Koenig. The Dictionary of Obscure Sorrows
Blog'o straipsnis "Apie jausmus, kurie neturi pavadinimo"
Viena iš emocijų rato versijų: "The Feelings Circle: A Genius Chart for Better Communication"
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
IEVA (02:38): Kartą per mokymus sulaukiau klausimo. Ar gali žmogus visada būti laimingas? Tą kartą pasakius trumpą "ne", praėjusią savaitę sugalvojau pasidomėti plačiau. Tikrai turime savo aplinkoje žmonių, kurie daugiau mažiau visada būna laimingi. Šypsosi, įkvėpia kitus, atrodo, kad liūdesys ar kitos negandos jų niekada neaplanko, o jei ir aplanko, tai kaip vanduo per taukus nuslenka nepalikusios žymių. Psichoterapeutai turi terminą - "besišypsanti depresija", kuris nėra oficialus, bet apibūdina žmones, kurie po šypsena sugeba paslėpti depresijos tamsumą. Kitavertus, tiesa ir ta, kad gimstame turėdami skirtingą potencialą būti laimingais, ar bent jau taip sako viena iš teorijų, todėl tikrai vienų žmonių veidus nuoširdi šypsena nušviečia dažniau nei kitus. Apie tai ir dalinausi šiame epizode.
ŠALTINIAI:
1. What is smiling depression? Why some people with depression look happy on the outside
VYTAUTAS (41:40): "Anksčiau vargšai žmonės gyveno lūšnynuose. Dabar - ekonomiškai nuskriaustieji gyvena vidiniuose miestuose ir užima nestandartinius būstus". Tai - ištrauka iš komiko George Carlin Stand-up'o. Dvikalbė - tai kalba, kuria galima apgauti žmones. Eufemizmai, nepagrįsti apibendrinimai. Kuomet tyčia nesutampa vaizdinys, kurį savo galvoje turi žinutės nešėjas ir jos priėmėjas. Jos gausu politikoje, prekyboje, reklamoje. Ją galima aptikti perkant batus ir būstą. Prezidento ar mero rinkiminėse kalbose. Net jeigu jos negalime išvengti, ją galima atpažinti ir taip apsaugoti save nuo paslėpto melo. Puikus Vytauto pasidalinimas, su akis atveriančiais pavyzdžiais!
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
4/17/2022 • 1 hour, 11 minutes, 56 seconds
#19 Ausų siera, šikšnosparniai, tekila ir kt. įdomybės | Ar egzistuoja (Ne)lygybė?
IEVA (03:08): Podcast’ai – nuostabus išradimas, leidžiantis įlįsti į tūkstančių žmonių galvas kasdien, rasti atsakymus į kankinančius klausimus ir nereikalaujantis rankų, todėl leidžia patenkinti smalsumą tuo pačiu metu vaikštant, važiuojant, sportuojant, ar tvarkantis. Nors dažniausiai renkuosi klausytis su profesija susijusių temų, didžiausią malonumą patiriu atradusi ką nors visiškai netikėto: pasakojimą apie ekspediciją ieškant piečiausio pasaulio medžio, ar kodėl kiekvienas tekilos gerbėjas turėtų būti dėkingas šikšnosparniams, kad gali mėgautis šiuo gėrimu. Taigi, šiomis ir dar pora istorijų ir pasidalinsiu šiame epizode.
ŠALTINIAI:
„Earwax: Live with it“ [Stuff You Should Know Podcast]
„The tree at the end of the world“ [Overheared Podcast]
„A Skeptic‘s guide to loving bats“ [Overheared Podcast]
VYTAUTAS (37:58): "The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity" - Douglas Murray knyga, nagrinėjanti įvairių visuomenės grupių argumentus LGBTQ+, Rasizmo ir kt. temomis, liečiančias socialinę lygybę ir socialinį teisingumą. Ši knyga nesiekia atstovauti vienos ar kitos pusės ar atrasti "teisingą" požiūrį, tačiau nagrinėja prielaidas, kuriomis remiasi pats socialinis teisingumas iš esmės. Praktiniai pavyzdžiai, provokuojančios knygoje pristatomos idėjos ir klausimai, kuriais Vytautas dalinosi šiame epizode, tikrai paskatino pamankštinti protą.
ŠALTINIS:
KNYGA "The Madness of Crowds: Gender, Race and Identity" (2019) - Douglas Murray
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
4/3/2022 • 1 hour, 28 minutes, 48 seconds
#18 Mokslo komunikacijos svarba | Apie pamokymus ir privalėjimą
VYTAUTAS (01:52): Įkvėptas knygos „Pale blue dot”, puikaus sekmingo mokslo populiarinimo pavyzdžio, Vytautas kalba apie tai, kas skiria gerą mokslininką nuo labia gero ir kaip prie to prisideda mokslo komunikacija. Diskutavome ar mokslininkas privalo gerai kalbėti viešai.
ŠALTINIAI: C. Sagan, A. Druyan „Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space“
Richard Feynman paskaitos:
Richard Feynman - The Character of Physical Law (1964)
The complete FUN TO IMAGINE with Richard Feynman
IEVA (36:55) Šiandieniniame informacijos sraute gausų įvairiausių patarimų. Kartais jie palengvina gyvenimą, o kartais lengva tarp jų pasiklysti. Kiek verta jais visais pasitikėti? Ar tarp visų pamokymų kaip gyventi yra erdvės asmeniniam pasirinkimui nieko nedaryti?
Šįkart visai netikėtai Vytauto ir Ievos temos abi susisiejo ir apsijungė diskusijoje kiek žmogus gyvenime privalo ir kiek vietos lieka jo asmeniniams norams.
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
3/27/2022 • 1 hour, 8 minutes, 14 seconds
#17 Ar realus branduolinis pavojus? | Įveikti nerimą dėl karo
VYTAUTAS (02:21): Po to kai Rusija atakavo Ukrainoje esančią atominę elektrinę, Lietuvoje kilo nemaža nerimo banga, kad gali pasikartoti Černobylio istorija. Vytautas, pats būdamas radiacijos detektorių ekspertu, papasakojo kaip veikia atominės elektrinės, kiek jos iš tikrųjų yra pavojingos ir ar pagrįsta panica dėl branduolinio pavojaus.
ŠALTINIAI:
Radiacinė sauga: e-mokymai
Radiacinės saugos centras
Health Effects of the Chernobyl Accident: Fears, Rumours and the Truth (Review)
IEVA (37:54): Visuomenėje vis dar neslūgstant nerimo dėl karo Lietuvoje grėsmės bangai, dalinausi kokių emocinių reakcijų galime tikėtis iš saves ir kitų bei kaip su jomis tvarkytis patiems bei padėti esantiems šalia.
ŠALTINIAI:
Daugiau ekspertų interviu, mokymų ir rekomendacijų kaip tvarkytis su nerimu
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
3/18/2022 • 1 hour, 20 minutes, 4 seconds
#16 Kai abejonės kartina gyvenimą | Religijos pakaitalai
VYTAUTAS (04:12) Kartais iš abejonės kylantys klausimai, kuriuos užduodame sau, nesukonkretinti lieka “kaboti” mūsų galvose ilgą laiką ir kelia nepasitikėjimą, nepasitenkinimą, pagiežą ar kitokias karčias emocijas. Pavyzdžiui, klausimas “Ar man moka pakankamai?”, jei nepasirūpiname išsiaiškinti kodėl mums šis klausimas kilo ir atsakyti į jį, gali virsti nepasitenkinimu darbe, pavydu kolegoms ir nepagrįstu savęs nuvertinimu. Kitais atvejais, abejonė (Pvz., ar tikrai supratau?) gali paskatinti tiesos paiešką. Tokia ir buvo pirmoji dalis – tyrinėjant kaip mus veikia iš abėjonės kylantys klausimai.
ŠALTINIS:
Adam M. Grant "Think Again: The Power of Knowing What You Don't Know" [KNYGA]
IEVA (40:36) Nuo tada kai mokslas įsigalėjo pasaulyje ir tapo pagrindine pasaulio aiškinimo priemone, religija pradėjo vis labiau trauktis iš visuomenės gyvenimo. Visgi pasak kai kurių autorių šiandien ateistai, agnostikai ir kiti nepraktikuojantys jokios religijos, puosėlėdami savo gyvenimo gerovę, renkasi praktikas, kurių atitikmenis galima rasti religijoje. Pavyzdžiui, psichologų tyrinėjamos dėkingumo praktikos (Gratitude journaling, Gratitude exercises) yra labai artimos dėkingumui Dievui, apie kurį kalba Krikščionybė. Pati netapatinu savęs su jokia religija, tačiau man pasirodė įdomi ši idėja, kad mokslas į mūsų gyvenimą įneša praktikas, kurios nuo senų senovės buvo praktikuojamos tikinčiųjų. Ir aišku, ši tema sukėlė gana karštą diskusiją tarp mūsų su Vytautu apie religijos reikalingumą pasaulyje :) Taigi, buvo įdomu!
ŠALTINIS:
S4 E72: The Problem with Atheism [The Jordan Peterson Pocast]
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
3/13/2022 • 1 hour, 27 minutes, 50 seconds
#15 Kai karas greta
Šis epizodas – kiek kitoks nei įprastai. Nebus dviejų temų, nebus dviejų monologų. Bus tik du žmonės, besidalinantys kaip pasikeičia gyvenimas, kai visai šalia, Ukrainoje, vyksta karas. Vidiniai išgyvenimai, normalaus gyvenimo ilgesys, sunkūs sprendimai ir Silver linings arba tai, kad net ir tamsiausi įvykiai turi šviesiąją pusę. Po pokalbio abu pasidalinome, kad kalbėjimas padeda. Pasijusti ramesniems ir ne vieniems.
Na, o jeigu jaučiate, kad ramybės tikrai trūksta, dalinamės surinktais specialistų interviu bei rekomendacijomis kaip tvarkytis su nerimu.
Slava Ukraini, Heroyam Slava!
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
3/4/2022 • 1 hour, 7 minutes
#14 Malonumas per skausmą | Savikontrolė ir Zefyrai
IEVA (02:03) Gyvename pasaulyje, kuriame malonumas, laimė yra siekiamybė. Tokia siekiamybė, kad bet koks diskomfortas – emocinis ar fizinis – iš karto malšinamas: vaistais, filmais, maistu, žaidimais ir taip toliau. Pastaruoju metu vakarų pasaulis šią siekiamybę ima po truputį kvestionuoti. Juk gebėdami toleruoti nuobodulį, skirdami laiko veikloms, kurių rezultatas matomas tik po ilgo laiko ir nėra malonios (pvz., knygos rašymas), mes galime suteikti savo gyvenimui kur kas daugiau prasmės. Ar verta sąmoningai pasirinkti diskomfortą? Apie tai ir diskutavome su Vytautu.
ŠALTINIS:
Knyga: Paul Bloom The Sweet Spot: The Pleasures of Suffering and the Search for Meaning
Sam Harris Tinklalaidė The Limits of Pleasure: A Conversation with Paul Bloom
The Psychology Podcast: The Pleasures of Suffering
VYTAUTAS (35:30) Dalinosi įžvalgomis iš knygos "The Mashmellow Test. Mastering Self-Control". Knygoje pristatomas populiarusis zefyrų eksperimentas, kuriame buvo tikrinama vaikų gebėjimas išlaukti, tam, kad gautų antrą zefyrą ir tikrino kaip jų gebėjimas save kontroliuoti atsiliepė jų pasiekimams ateityje. Savikontrolė yra lavinama ir iš tų pačių vaikų eksperimente buvo galima labai daug išmoti kaip tą padaryti.
ŠALTINIS:
Knyga: Walter Mischel The Marshmallow Test: Mastering Self-Control
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
2/13/2022 • 1 hour, 6 minutes, 49 seconds
#13 Kodėl gyventi sveikiau taip sunku? |"Gulago Archipelagas"
IEVA (04:16) Jordan Peterson savo knygoje „Dvylika gyvenimo taisyklių“ rašė, kad žmonės labiau linkę rūpintis savo augintinių sveikata, nei savo pačių. Ir įvairios apklausos tai patvirtina. Turbūt kiekvienas yra pagalvojęs, kad norėtų ką nors pakeisti savo gyvenimo būde, kad jaustųsi geriau fiziškai ir psichologiškai, ar atitolintų lėtines ligas ir gyventų ilgiau. Tačiau neretai galvojimu tas ir pasibaigia. Kodėl? Dalinuosi kaip su sveikata susijusį elgesį aiškina įvairūs modeliai ir kaip šiomis žiniomis galime pasinaudoti sveikatos savo labui, o kartu su Vytautu diskutuodami palietėme ir sisteminių sveikatos priežiūros problemų įtaką bei kitus aspektus.
VYTAUTAS (01:03:00) Vytautas dalinasi savo įspūdžiais apie knygą "Gulago archipelagas", kurią parašęs Aleksandr Solzhenitsyn pats buvo nuteistas 10 metų kalėti Gulage. Apie ką ši knyga? Koks jos aktualumas šių dienų pasaulyje? Klausantis pasakojimo nori nenori kilo apmąstymų apie savo pačios vidinį blogio ir gėrio santykį.
ŠALTINIS: Aleksandr Solzhenitsyn "The Gulag Archipelago"
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
2/6/2022 • 1 hour, 26 minutes, 17 seconds
#12 Balsai mūsų galvoje | Apie draugystę
VYTAUTAS (2:02) turbūt visiems pažįstama būsena, kai ryte atsikeli ir erzina viskas, net saulė šviečianti už lango. Ir Lyg ir nieko per naktį neįvyko, bet į pasaulį nuo pat ryto žvelgi per juodus akinius. Ir vienas iš efektyviausių būdų suprasti kas čia įvyko, yra atsisukti į savo vidų: paklausyti savo vidinio monologo. Ir ten galima išgirsti daug visko: mąstymo klaidų, piktų komentatorių, draugiškų komentatorių ir derybininkų, bandančių suderinti tų skirtingų balsų interesus. Būtent šiuos vidinius veikėjus ir analizavo Vytautas remdamasis savo asmenine patirtimi ir kartu diskutavome ką su tais balsais daryti ar nedaryti.
IEVA (30:39) "A diminishing circle of friends is the first terrible diagnostic of a life in deep trouble" sako poetas ir filosofas David Whyte. Gyvenimo eigoje atrodo normalu, kad draugų mažėja ir lieka tik keli patys tikriausi. O galbūt turime daug draugų, tačiau jaučiate, kad nei su vienu neužmezgate gilaus ryšio? Draugai yra viena iš būtinų kiekvieno žmogaus gyvenimo dalių ir jas būtina puoselėti. Tačiau ką daryti, jei kažkuri draugystė pradeda klibėti? Ar eitumėt su draugu ar drauge į terapiją, kad šią draugystę išsaugotumėte?
ŠALTINIAI:
David Whyte: Friendship: A Selection from David Whyte's Consolations (2020) [Audio versija čia]
Invisibillia podcast: Therapy with Friends
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
VYTAUTAS (01:10) Sugrįžęs iš konferencijos JAV, Vytautas dalinosi savo ir kitų keliaujančių patirtimis kuo praturtina tolimos ir/arba ilgalaikės kelionės. Išgirsite apie Lietuvos ir JAV skirtumus turisto akimis, kiek Amerika panaši į tą, kurią matome žiniose ir filmuose ir apskritai ko žmonės trenkiasi už jūrų marių arba palieka namus metų kelionei po pasaulį.
MINĖTOS NUORODOS:
Tiesiog Podcastas #33 - Pokalbis su Kristina Semaskaite
Dokumentika "A Map for Saturday"
IEVA (32:02) Nors Naujųjų metų nuotaikos jau atslūgusios, entuziazmas juos nugyventi kitaip, pagal apklausas taip pat išblėsęs, galbūt šis epizodas kam nors suteiks antrą kvėpavimą. Jame - ne apie svorio metimą, sveiką gyvenseną ir knygų skaitymą, bet apie kiek kitokius būdus įprasminti Naujuosius metus. Ką žadėdavo sau filosofai? Ką žada sau tie, kurie įsitikinę, kad žadėti ką nors ir tikėtis, jog tai ištęsėsi yra didžiausia saviapgaulė? Ir kodėl Nyčė rašė, kad verta žadėti sau net ir žinant, jog nepavyks ištęsėti?
ŠALTINIAI:
Norintiems kurti savo gyvenimo knygą ir apžvelgti praėjusius metus: Year Compass
Advice on New Year’s Resolutions from Kierkegaard and Nietzsche
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
1/23/2022 • 1 hour, 7 minutes, 46 seconds
#10 Raštingumas | Darbas mažiau rimtai
VYTAUTAS (02:55) Kodėl diktatoriai pirmiausia skuba naikinti raštingumą? Komikas George Carlil yra pasakęs: "Kadangi mąstome kalba, mūsų kalbos kokybė nulemia mūsų minčių kokybę". Šioje dalyje Vytautas pasakojo, kokią įtaką raštingumas daro mūsų santykių kokybei, raštingumui, kūrybiškumui bei kaip galime (ir kodėl vertėtų) jį lavinti net ir pabaigus mokyklą ar įgijus aukštąjį išsilavinimą. Kartu pasiginčijome kiek svarbu yra rašyti lietuviškomis raidėmis ir ar svarbu žinoti gramatiką?
ŠALTINIS: Literacy and Strength | Jocko Willink - Jordan B Peterson Podcast S4 E13
IEVA (41:02) Ar jums sukyla nerimas nepatikrinus el. pašto ilgiau nei 10 min? Ar sulaukę klausimo "kaip laikaisi?" pradedate pasakoti apie darbe nutikusį mažmožį? Jeigu į šiuos klausimus atsakėte "taip", tikėtina, kad į darbą žiūrite pernelyg rimtai (pasak Žmogiškųjų išteklių kompanijos "Humus" turinio vadovės Liz Fosslien). Kaip į darbą įnešti to lengvumo, kurio kur kas kdaugiau turime planuodami laisvalaikį ir išvengti pastaraisiais metais plintančios perdegimo epidemijos? Kokias strategijas vadovai gali pritaikyti, kad padėtų sau ir darbuotojams neparsinešti darbo namo? Ir kodėl kartais taip sunku klausyti savo ir kitų protingų patarimų?
ŠALTINIS: The Behavioral Design Podcast: "No Hard Feelings" with Liz Fosslien
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
12/20/2021 • 1 hour, 25 minutes, 33 seconds
#9 Kodėl jie nekenčia gimtadienių? | Doktorantūroje jaučiausi įkaitu
IEVA (1:24) Nors pati labai mėgstu švęsti gimtadienį, vis tenka susidurti su žmonėmis, kurie daro viską, kad kiti nesužinotų kada jie gimė ir taip išvengtų bet kokių gimimo dienos sveikinimų. Kodėl? Pasirodo, yra labai rimtų priežasčių nešvęsti savo gimtadienio. Apie jas ir kalbėsiu. Beje, ar žinojot, kad žvakutės ant torto buvo sugalvotos siekiant nubaidyti piktąsias dvasias?
ŠALTINIS: The Origins of Podcast - Happy Birthday to... Everyone!
VYTAUTAS (31:47) Pats praėjęs įdomų, visapusiškai praturtinantį doktorantūros kelią, šįkart Vytautas pasistengė atkreipti dėmesį į tamsiąją doktoranto gyvenimo pusę ir kaip neretai jaunieji mokslininkai jaučiasi aukštosios mokyklos, o gal ir švietimo sistemos įkaitais. Pasidalinimas nestokojo karštų emocijų ir asmeniškumų, tačiau ir žurnalo Nature 6000 doktorantų apklausos rezultatai rodo, kad perdegimas, neadekvačios darbo valandos ir padidėjusi rizika susirgti depresija ar nerimo sutrikimais, yra tai, ko galima tikėtis pasukus šiuo keliu.
ŠALTINIS: Nature.com, Career Feature (2019) PhDs: the tortuous truth
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
10/17/2021 • 1 hour, 22 minutes, 19 seconds
#8 Seni žmonės | Aš turiu trūkumų!
VYTAUTAS [2:35]: Egzistuoja paradoksas: senumas gali būti kamp argumentas nurašyti žmogų, arba iškelti jį virš kitų. Neretai net nesusimąstome, kaip vien dėl amžiaus pasidarome išvadas apie žmogaus kompetencijas, žinias, gebėjimą mus suprasti, sveikatos būklę ir kt. Kada amžius yra privalumas, o kada trūkumas? Kada vertėtų tokio vertinimo atsisakyti ir kaip visa tai veikia mūsų santykį su mums artimais senais žmonėmis - seneliais ir proseneliais?
IEVA [24:50]: Don't deny things, that you don't like about yourself. Accept them and be aware" (James R. Doty) - asmeninius charakterio ir elgesio netobulumus kartais norisi nuslėpti ne tik nuo kitų, bet ir nuo savęs. Pripažinti sau, kad kažko nesugebame, gali būti sunku iki skausmo. Tačiau kai įsivaizduojame savo trokštamą "aš idealą" ir planuojame gyvenimą tokį, kokį gyventų jis, nori nenori atsimušame į savo ribotumus ir tada jau tenka pasisveikinti su savo piktuoju vidiniu kritiku. Kaip išdrįsti atverti glėbį savo "Tikrajam - netobulajam Aš"?
ŠALTINIS: Making Sense Podcast "The Power of Compassion" (Interviu su James R. Doty)
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
10/10/2021 • 56 minutes, 29 seconds
#7 Gyventi pasaulyje su Šiaurės Korėja | Prisidirbau: gailėtis ar nesigailėti?
VYTAUTAS [1:54]: Šiaurės Korėjoje gyvenantys savo žodyne neturi tokio žodžio kaip "meilė" ir vienintelė meilė apie kurią gali kalbėti, tai meilė valstybei. Jų gyvenimo sąlygos ir valdžios propaguojamos idėjos yra turbūt arčiausiai koncentracijos stovyklos iš visko, ką galima šiandien rasti pasaulyje. Vytautas dalinosi pamąstymais ką reiškia gyventi tokioje šalyje ir ką reiškia mums, turėti tokią valstybę šių dienų pasaulyje. Kartu diskutavome kodėl žmonės ir kitos valstybės leidžia sau nematyti šalia egzistuojančio skausmo ir blogio.
ŠALTINIAI:
Knyga Min Jin Lee "Pachinko"
The Jordan B. Peterson Podcast: Tyranny, Slavery and Columbia U (Interviu su Yeonmi Park)
IEVA [40:59]: Gailėjimasis - (angl. Regret) yra dažniausiai mūsų išgyvenama nemaloni emocija. Galime gailėtis to, ką padarėme arba to nepadarėme. Kartais ji būna naudinga, o kartais nelabai. Ieva dalinasi profesorės Amy Summerville, įkūrusios Gailėjimosi laboratoriją (Regret Lab) Majamio universitete tyrimų išvadomis. Kaip gailėjimąsi išnaudoti savo labui ir įveikti tą, kuris mums trukdo džiaugtis gyvenimu?
ŠALTINIS: Hidden Brain Podcast: Regrets, I have a few...
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
10/10/2021 • 1 hour, 11 minutes, 27 seconds
#6 Manipuliacija emocijomis reklamoje | Žodžio galia
IEVA [01:33]: pradeda nuo istorijos, kaip 1936 metais Kalifornijoje viena nuotrauka išgelbėjo 3000 migrantų gyvenimus. ĮŠis epizodas skirtas pasiaiškinti kodėl aukas sergantiems ar skurstantiems renkančios kompanijos savo reklamose pasakoja aukų istorijas ir kodėl tai padeda surinkti daugiau pinigų nei statistika, net kai ši kur kas tiksliau parodo problemos mąstą. Kokie psichologiniai mechanizmai suveikia? Taip pat kalbėjomės, kad manipuliacija emocijomis ne visada pasiekia savo tikslą ir sukelia priešingą efektą - norą tokios reklamos daugiau nepamatyti.
ŠALTINIAI:
Katy Milkman Choiceology Podcast. "Not Just Another Statistic" [Podcast]
Carly Miller "The Dangerous Power of Emotional Advertising" [Straipsnis]
Guide to COVID-19 vaccine communications: Evoke the Right Emotions [Straipsnis]
VYTAUTAS [41:00]: Pasiremdamas Bret Weinstein ir Daniel Schmachtenberger idėjomis, jis pradeda pasakodamas apie būdus, kuriais žmonės nuo civilizacijos pradžios grasinasi save išnaikinti, nuo branduolinių ginklų po truputį pereidamas prie iš pažiūros paties nekalčiausio ginklo - žodžio. Kaip valstybės gali panaudoti žodį karui sukelti ar manipuliuoti žmonėmis? Galiausiai, kaip kiekvienas mūsų galime žodžiais sugriauti savo pačių savivertę. Skamba labai dramatiškai, tačiau priverčia pamąstyti, kokia dalelė tos dramos kasdien vyksta kiekvieno mūsų gyvenimuose.
ŠALTINIS: Daniel Schmachtenberger on The Portal (with host Eric Weinstein), Ep. #027 - On Avoiding Apocalypses [Podcast]
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
9/6/2021 • 1 hour, 12 minutes, 58 seconds
#5 Google DUK: Fizikai | Psichologai
Penktajame epizode nutarėme įkišti nosį į google ir pažiūrėti kas apie mūsų abiejų profesijas - fiziką ir psichologiją - labiausiai domina žmones. Gavosi linksmas pokalbis apie fizikų aroganciją ir psichologų darbo aprangą; rimtos diskusijos apie kvantinę fiziką ir psichologo darbo įrankius bei jautrūs ir asmeniški pasmalsavimai apie tai, kas fizikus daro laimingais ir dėl kokių psichologinių problemų žmonės stoja į psichologiją.
Apie fizikus nuo: 01:35; apie psichologus nuo: 30:56
ŠALTINIS: Google.
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
8/31/2021 • 1 hour, 8 minutes, 17 seconds
#4 Lyderystė praktiškai | Abejonė - raktas į progresą?
VYTAUTAS [03:50]: ką tik grįžęs iš "Kilkim žaibu" festivalio, kuriame koordinavo 20 savanorių komandą, Vytautas dalinosi savo pastebėjimais kaip jam sekėsi knygos idėjas pritaikyti praktikoje. Diskutavome kodėl kartais verta pavaldiniui leisti įgyvendinti savo idėją, net jeigu ji ne tokia gera kaip lyderio, bei ką reiškia lyderiui siekis visus komandos narius padaryti laimingais.
ŠALTINIS: Jocko Willink "The Dichotomy of Leadership" (Knyga)
IEVA [25:38]: pasakojo apie Philip Tetlock išskiriamus keturis mąstymo stilius, kuriuos naudojame komunikuodami su kitais ir kaip jie veikia mūsų progresą darbe ir asmeniniame tobulėjime. Paklausę sužinosite kaip abejonė savo turimais įsitikinimais ir tiesomis gali išgelbėti gyvybes, o įsikibimas į savo idėją gali kainuoti milijardus. Beje, ar žinojote, kad aukštas intelektas taip pat gali tapti kliūtimi į progresą?
ŠALTINIS: Adam Grant "Think Again" (Knyga)
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
8/31/2021 • 1 hour, 17 minutes, 55 seconds
#3 Valstybės matuojasi laimę | Panika dėl klimato kaitos (Live at Clubhouse)
IEVA: Kasmet Jungtinės Tautos paskelbia pasaulinę laimės apžvalgą. Šiemet Lietuva puikuojasi 41 vietoje iš 153. Tačiau ar tikrai tai, kas ten vertinama, yra laimė? Kaip ją apibrėžia ekonomistai ir kaip psichologai? Kartu bandėme išgalvoti labiau laimę atspindinčius kriterijus.
ŠALTINIAI: 1. World Population Review "Happiest Countries in the World 2021" 2. Oxford Reference. "International Human Suffering Index" 3. K. Larby "What is Well-being?" 2017 (PERMA-V model)
VYTAUTAS: [nuo 34:28”] mes visi žinome, kad žmogus prisideda prie klimato kaitos, tačiau klimato kaitos aktyvistai labai dažnai sutirština šią problemą, dažniau naudodami emocinius, o ne racionalius argumentus. Kartu diskutavome kodėl taip daroma ir kokios tokio spalvų sutirštinimo pasėkmės. Galbūt tai turi ir naudos?
ŠALTINIAI: 1. B. Lomborg. False Alarm: How Climate Change Panic Costs us Trillions, Hurts the Poor and Fails to Fix the Planet”
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"
8/2/2021 • 1 hour, 11 minutes, 48 seconds
#2 Apie muziką |Kaip motyvuoti skiepytis (Live at Clubhouse)
Šiame epizode:
1. Vytautas: pats būdamas muzikantu ir šokėju, Vytautas dalinasi kaip natos ir taisyklės muzikoje ilgainiui gali tapti rėmais, kurie trukdo ir varžo. Jis dalinasi kas atsitinka, kai apie muziką nustoji galvoti ir imi ją groti.
Šaltinis: V. L. Wooten "The Music Lesson: A Spiritual Search for Growth Through Music"
2. Ieva: būdama sveikatos psichologe esu suinteresuota padėti žmonėms rūpintis savo sveikata. Šią savaitę ieškojau informacijos apie pagrindines nesiskiepijimo priežastis ir kaip pasaulis jas sprendžia. Ar gali padėti nacionalinė loterija? Ką siūlo elgesio mokslininkai? Palietėme ir etinius motyvavimo vakcinuotis aspektus.
Šaltiniai: 1. Behavioral Design Podcast "Season 1 Finale!" 2. American Psychological Association "Social science and the COVID-19 vaccines"
Muzika: Intro - Bo Burnham "Welcome to the Internet"; Outro - Ben Caplan "Truth doesn't live in a Book"