Winamp Logo
Radio D 1 | Nauka niemieckiego | Deutsche Welle Cover
Radio D 1 | Nauka niemieckiego | Deutsche Welle Profile

Radio D 1 | Nauka niemieckiego | Deutsche Welle

Polish, Education, 1 season, 26 episodes, 6 hours, 22 minutes
About
Niemiecki dla początkujących.: Paula i Philipp badają tajemnicze wypadki. Podążajcie za parą redaktorów Radio D przez Niemcy i uczcie się niemieckiego!
Episode Artwork

Lekcja 26 – Pożegnanie Ayana

Smutna wiadomość: kolega Ayhan żegna się z wszystkimi i wraca do Turcji. Mimo, że koledzy przygotowali niespodziankę, atmosfera na uroczystości pożegnania nie jest radosna. Kiedy Paula przychodzi rano do biura, wpada w wir przygotowań do bankietu. Jednak powód uroczystości wcale się jej nie podoba. Ayhan opuszcza redakcję Radia D i wraca do Turcji, by pomóc swojemu ojcu. Na pożegnanie wygłoszone zostaje małe przemówienie i Ayhan otrzymuje prezent. Ma on mu przypominać jego przyjaciółkę sowę Eulalię. Z powodu uroczystości profesor rezygnuje w tym epizodzie z lekcji gramatyki. Nie może sobie jednak podarować kilku uwag, które dotyczą złożeń wybranych rzeczowników.
11/9/200714 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Lekcja 25 – Pozdrowienie statków

Redaktorzy usiłują wyjaśnić pochodzenie słowa "getürkt". W tym celu wybierają się do specjalnego portu, gdzie każdy statek jest pozdrawiany w szczególny sposóbW porcie Willkomm-Höft wszystkie statki pozdrawiane są hymnem państwa, pod bandrą którego płyną. W specjalnym słuchowisku Paula i Filip wyjaśniają pochodzenie tego zwyczaju. Łączy się z tym też prawopodobnie znaczenie pojęcia: "getürkt“. W tym czasie Ayhan urozmaica sobie czekanie w redakcji czytaniem książki o sowach. Ponieważ Eulalia nie potrafi czytać, Ayhan czyta jej na głos. Również i w tym odcinku chodzi o przedrostki w czasownikach. Jaki wpływ mają one na zmianę ich znaczenia.
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 24 – Gazeta hamburska

Sowa Eulalia naprowadza redaktorów na właściwy ślad. Odkrywają oni, że koledzy z Gazety Hamburskiej są zamieszani w tę historię. Pewna uwaga Filipa budzi oburzenie Pauli. Paula, Filip i Eulalia odkrywają, że Gazeta Hamburska zainscenizowała historię z rekinem, by zwiększyć prze to swój nakład. W jakiś czas później dochodzi między Paulą i Filipem do kłótni o zastosowanie pewnego słowa. Zaproszenie Pauli do portu Willkomm-Höft powoduje, że Paula odzyskuje dobry nastrój. Gdyby Filip staranniej dobierał słowa nie doszłoby do awantury z Paulą. Również o szczegóły chodzi w przypadku przedrostków u czasowników. Niektóre z przedrostków zmieniają znaczenie czasownika. Należy zwrócić też uwagę na oddzielenie przedrostka od czasownika w formach zakończonych.
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 23 – Nurek z płetwą rekina

Paula i Filip rozwiązują zagadkę rekina i odkrywają kolejne oszustwo. Motywy tej inscenizacji pozostają dla nich początkowo niejasne. Nieoczekiwaną pomocą służy im sowa Eulalia. Podczas poszukiwań zaginionego surfera Paula i Filip spotykają nurka i wyjaśniają zagadkę rekina. Nurek ma po prostu przyczepioną do pleców płetwę rekina i postawił pół Hambura w stan alarmu. Dlaczego to zrobił? Eulalia, która tymczasem pojawiła się w Hamburgu może pomóc w wyjaśnieniu tej historii. Również i ona coś odkryła. Eulalia wprowadza, dzięki poczynionym obserwacjom, formy czasu przeszłego perfekt. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj również tworzenie imiesłowu czasu przeszłego.
11/9/200714 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Lekcja 22 – Zaginiony surfer

Filip i Paula szukają śladów rekina. Przy tym dokonują specyficznego odkrycia: w basenie portu znajdują deskę surfingową. Ich uwagę przyciąga też dezorientujący artykuł w gazecie. Z daleka od powstałego zamieszania redaktorzy badają historię tajemniczego rekina. Zepsuta deska surfingowa bez właściela sugeruje najgorsze. Potem odkrywają jeszcze w hamburskiej gazecie zdjęcie rekina i obok kolegów: Laury i Paula, którzy wyglądają na przestraszonych. Ale jak to wszystko ze sobą połączyć? Przynajmniej w gramatyce wiele da się wytłumaczyć. Punktem ciężkości tego odcinka będą zaimki osobowe: "ona" i "on", które dopasowują się do rzeczownika.
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 21 – Rekin w Hamburgu

Zlecenie do poszukiwań nad morzem schodzi się w Radiu D z nieznośnym upałem. Paula i Filip udają się do Hamburga. Ponoć pływa tam w porcie rekin. Paula, Filip i Ayhan nie mają lekko.Upał w redakcji jest nie do wytrzymania, przy tym nie ma tu nawet wentylatora. Życzenie Pauli, by wybrać się nad jezioro czy morze jest łatwe do zrealizowania. Redaktorzy muszą jechać do Hamburga, gdzie w porcie odkryto rekina. Redaktorzy nie mogą się przedostać przez tłum gapiów, których przyciągnęła wiadomość o rekinie. Równie skomplikowaną sytuację ma profesor. Jego uwagę pochłonęła końcówka rodzaju męskiego w bierniku. Również zaprzeczenie "żaden" dopasowuje się według tego samego schematu do rzeczownika.
11/9/200714 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Lekcja 20 – Sonda opinii wśród słuchaczy

Paula i Filip pytają słuchaczy o ich zdanie. Temat audycji brzmi: "Czy kłamstwo jest grzechem?" W tym miejscu słuchacze mogą się wypowiedzieć na temat sfałszowanych kręgów w zbożu i zachowania rolników. „Czy kłamstwo jest grzechem?“ Paula i Filip pytają o to dzisiaj słuchaczy. Punktem wyjścia do dyskusji są kręgi w zbożu, o których informowali. Czy oszustwo rolników jest nie do zaakceptowania, czy naiwni turyści są sami sobie winni? Odpowiedzi słuchaczy są jednoznaczne. W przeciwieństwie do słuchaczy, którzy na pytania redakcji odpowiadają : tak lub nie, profesor stawia sobie za zadanie odpowiedzieć z pomocą trzech możliwości. W niemieckim obok rodzaju żeńskiego, męskiego istnieje też rodzaj nijaki. Zostanie to wyjaśnione na przykładzie zaimków wskazujących : "ten", "ta" und "to".
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 19 – Oszustwo zostaje zdemaskowane

Aczkolwiek kręgi w zbożu zrobili rolnicy, sowa Eulalia przekonana jest o istnieniu statków kosmicznych. Dochodzenie, prowadzone przez Paulę i Filipa wśród mieszkańców wsi, prowadzi oboje do lokalnej gospody. Paula i Filip wyjaśnili wprawdzie oszustwo z kręgami w zbożu, mimo to nie są zbyt pewni, czy UFO jednak nie istnieje. Co oznacza w ogóle ten skrót? Eulalia może pomóc dalej i upiera się, że już widziała taki statek. W końcu oboje redaktorzy przepytują w gospodzie mieszkańców wsi, co sądzą o oszukańczych kręgach na polu. Cofnięcie się gości w czasie jest świetną okazją do wprowadzenia czasu przeszłego. Czasownik nieregularny "być" zawiera ten czas w sobie. Przyjrzymy się też czasownikowi posiłkowemu "móc". Przy tym należy zwrócić uwagę na zmiany samogłosek w rdzeniu czasownika.
11/9/200714 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Lekcja 18 – Nocna obserwacja

Paula i Filip usiłują wyjaśnić tajemnicę kręgów i obserwują pole. Jednak odkrycie, jakiego dokonują, nie ma nic wspólnego z działaniem kosmolutków. Podczas gdy właściciel pola zbiera od turystów pięć euro za zrobienie zdjęcia, Paula i Filip spędzają noc na czatach w lesie. Czekają na statki UFO. Zamiast statków pojawiają się dwaj mężczyźni z maszyną. Czy to oni zrobili kręgi w zbożu, żeby zwabić trurystów? W końcu pojawia się jednak UFO i powoduje zamieszanie. Mniej dezorientujący niż tajemnica na polu jest czasownik "robić", który jest bardzo wszechstronny. Profesor demonstruje liczne możliwości zastosowania tego słowa.
11/9/200714 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Lekcja 17 – Kręgi w zbożu

Tajemnicze kręgi w zbożu wzywają Paulę i Filipa do akcji. Czy chodzi tu o lądowisko dla statków kosmicznych, czy ktoś chce ubić interes na koszt ciekawskich? Kiedy Ayhan przybywa do redakcji, Paula i Filip są już w drodze do miejsca, o którym chcą robić reportaż. W polu ze zbożem odkryto zagadkowe kręgi, i nikt nie potrafi powiedzieć, jak powstały. Ta niezwykła atrakcja przyciąga nie tylko oboje redaktorów, lecz również ciekawskich turystów. A mieszkańcy wsi szybko zorientowali się, że mogą na tym wydarzeniu zarobić. W tym zamieszaniu spotykają się ze sobą osoby o różnych interesach. Turyści chcą zaspokoić swą ciekawość, redaktorzy rozwiązać zagadkę, a rolnicy zarobić może pieniądze. Aż prosi się o dokładniejsze przyjrzenie się czasownikowi posiłkowemu "chcieć".
11/9/200714 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Lekcja 16 – Ikar

Ikar tragiczny bohater z mitologii greckiej fascynuje oboje dziennikarzy. Czy słuchacze wiedzą, kim był Ikar? Paula i Filip opowiedzą jego historię. Kostium Ikara, który miał na sobie pewien chłopiec podsunął Pauli i Filipowi pomysł, by w słuchowisku przybliżyć grecki mit. Opowiada on o tym, jak latający młodzieniec Ikar spada na ziemię, bo zlekceważył ostrzeżenia swego ojca Dedala. Ikar nie mógł się oprzeć pokusie, by zbliżyć się do słońca. Aż w końcu stopiło ono wosk w jego skrzydłach. „Nie leć za wysoko, ani za nisko“, ostrzegał Dedal swojego syna Ikara. Tryb rozkazujący, którym się tutaj zajmiemy może odpowiadać prośbie, żądaniu, ostrzeżeniu czy rozkazowi. Gdyby Ikar zrozumiał wskazówki ojca jako rozkaz, być może by nie spadł?
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 15 – Kostiumy karnawałowe

Redaktorzy Paula i Filip donoszą o karnawale bezpośrednio z ulicy. Przy tym odkrywają róznorodność kostiumów i bogactwo dialektów. Po powrocie do redakcji Paula mści się na Ayhan i ku zdumieniu wszystkich wykorzystuje przy tym karnawałowe zwyczaje. Później donosi z FIlipem o orginalnych karnawałowych kostiumach. Spotykają Papageno z mocartowskiej opery „Czarodziejski flet“ i Ikara, greckiego bohatera mitycznego. Paula i Filip poznają w czasie kanawału osoby z różnych regionów i ich dialekty, którym można się przyjrzeć bliżej.
11/9/200713 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Lekcja 14 – Czarownice w Szwarcwaldzie

Filip zgodnie z oczekiwaniami donosi ze Szwarcwaldu i daje się zarazić karnawałową atmosferą. Jego koleżanka Paula ma w przeciwieństwie do niego problemy z tamtejszymi obyczajami. Filip rozkoszuje się atmosferą karnawału. Zupełnie inaczej reaguje Paula, która nie tylko szuka Filipa, lecz również skradzione auto. Przy tym dezorientująca gra i maskarada utrudniają jej to zadanie. Przy tym również kolega redakcyjny Ayhan pozwala sobie wobec zdenerwowanej Pauli na złośliwy żart. Podobnie różnorodne jak karnawałowe kostiumy są funkcje czasownika "być" w zdaniu. W tym odcinku będzie można przyjrzeć się dopełnieniu.
11/9/200714 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Lekcja 13 – Różany poniedziałek

Radość z powodu karnawału dzieli zespół redakcji Radia D. Zlecenie obojgu redaktorom, poszukiwań, które mają być przeprowadzone w Szwarcwaldzie w czasie karnawału nie cieszy ich specjalnie. Karnawał, który w niektórych regionach Niemiec obchodzi się bardzo intensywnie doprowadza w Różany poniedziałek w redakcji do rozbieżności zdań. Paula nie podziela entuzjazmu Filipa i jego przebranie za czarownicę uważa za niepoważne. Kiu wielkiej radości Filipa poszukiwania wymagają podróży do Szwarcwaldu.Tam przebrane czarownice kradną auta. Oboje dziennikarze zamierzają zrobić relację na żywo. Szybko okaże się, że z planów nic nie będzie. Czarownice wyciągają Filipa z auta i uprowadzają. Mniej chaotyczna niż karnawał jest budowa zdania w języku niemieckim. Rzut oka na pozycję w zdaniu podmiotu i orzeczenia wszystko wyjaśni.
11/9/200714 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Lekcja 12 – Poczta od słuchaczy

Jeśli się czegoś nie zrozumiało, właściwym rozwiązaniem w tej sytuacji są pytania. Profesor odpowie na pytania słuchaczy, dotyczące poprzednich odcinków. To dobra okazja do powtórzenia i pogłębienia materiału. Słuchacze pytają, profesor odpowiada. Przy tym analizuje pytania bardzo wnikliwie. Dla słuchaczy jest to świetna okazja do powtórzenia i pogłębienia znajomości materiału. Przy tym mogą również zapytać o to, co zawsze chcieli wiedzieć. Pytania słuchaczy: Jaki tytuł nadaje się do jakiej sytuacji? Kogo tytułuję per Pan, Pani? Komu mówię na ty? Jak należy się przedstawić? Kiedy używa się imienia, kiedy nazwiska? Jakie znaczenia mają partykuły modalne: "ponieważ", "jednak" i "właściwie"? Jaka jest różnica między "nie" i "nic"?
11/9/200714 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Lekcja 11 – Gadająca sowa

Skąd pochodzi właściwie imię Eulalia? Compu, Ayhan i Josefine wyszukują znaczenie i otrzymują więcej odpowiedzi. Pomocą służy hiszpański kolega, który usłyszał o obecności sowy. Sowa Eulalia chce wiedzieć, co oznacza jej imię. W redakcji Radia D trwają prace poszukiwawcze, które wykazują, że imię pochodzi z greckiego. Również kolega Carlos z redakcji hiszpańskiej ma ciekawe informacje na ten temat. Zna on pewną świętą, która nosiła to samo imię. I znowu pojawiają się w redakcji liczne, niewyjaśnione pytania. Przy tej okazji warto przyjrzeć się zdaniom pytającym z użyciem słów pytających lub nie. Przy tym intonacja w zdaniu pytającym jest szczególnie interesująca.
11/9/200714 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Lekcja 10 – Wywiad z królem Ludwigiem

Filip spotyka się z aktorem, odtwórcą roli króla Ludwiga w musicalu i prosi go o wywiad. Nagle głos aktora wydaje mu się znajomy. Tymczasem w redakcji dochodzi do nieoczekiwanych odwiedzin. Filip rozwiązuje bez pomocy Pauli w zamku Neuschwanstein pytanie, kto podawał się za zmarłego króla Ludwiga? Okazuje się, że robił to aktor z musicalu o królu Ludwigu. Filip wykorzystuje okazję i prosi aktora o wywiad. W drodze powrotnej do Radia D wpada w zdumienie z powodu niezwykłych odwiedzin. W biurze redakcji pojawia się gadająca sowa. Ten odcinek ma w zanadrzu wiele niespodzianek dla Filipa. Powtarza on wielokrotnie: "nie wierzę“ i "nie wiem“. To dobry moment, by przyjrzeć się negacji "nie".
11/9/200713 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Lekcja 09 – Muzyka dla Ludwiga

Również Filip znajduje ślad, pozwalający wyjaśnić tajemnicę nieznajomego. W gazecie znajduje ogłoszenie reklamowe o musicalu o królu Ludwigu. W drodze na musical prowadzi wywiady z turystami z różnych stron świata. Podczas gdy Paula siedzi w biurze w Berlinie, Filip jeździ po Monachium. Jeszcze nic nie wie o odkryciu swojej koleżanki. Ale również on jest na właściwej drodze, by rozwiązać zagadkę. Reklama z gazety dotycząca musicalu o królu Ludwigu wzbudza jego ciekawość. W autobusie w drodze na spektakl wypytuje turystów o ich oczekiwania w stosunku do musicalu. Ten odcinek trenuje umiejętność zrozumienia przez słuchanie. W autobusie należy rozpoznać wśród różnych języków język niemiecki. Jednocześnie wyjaśniona zostanie pozycja negacji "nie", stojącej za czasownikiem.
11/9/200714 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Lekcja 08 – Wyjaśnienie kim jest nieznajomy

Paula i Filip odpytują na zamku rzekomego króla Ludwiga. Jednak Paula dzięki przypadkowi dokonuje niezwykłego odkrycia. Wreszcie rozumie, kim jest tajemniczy nieznajomy. Obojgu redaktorom udaje się rzekomo zmartwychstałego króla Ludwiga nakłonić do wypowiedzi do mikrofonu. Mimo to jego prawdziwa tożsamość pozostaje niewyjaśniona. Kiedy Paula wraca do redakcji, pewna reklama naprowadza ją na rozwiązanie zagadki: Paula rozpoznaje głos z reklamy. Nie sposób mówić o upodobaniach, jeśli nie powie się kogo lub co się lubi. Czasownik "kochać" potrzebuje okolicznik i dopełnienie.
11/9/200714 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Lekcja 07 – Ludwig, bajkowy król

Paula i Filip przedstawiają romantyka Ludwiga Bawarskiego i jego upodobania. Nocne jazdy saniami, upojne uczty, kuriozalne wynalazki pozwalają stworzyć sobie pierwsze wrażenie o Ludwigu i czasach, w których żył. Obydwoje reporterzy zabiorają słuchaczy w podróż w wiek dziewiętnasty i przedstawiają rozmarzonego króla Ludwiga. Jego zamiłowanie do natury i muzyki Richarda Wagnera oraz ścisłe więzi z Sisi, kuzynką i legendarną cesarzową. Oryginalny stół pomysłu Ludwiga stanie się obiektem podziwu. W tym odcinku wszystko kręci się wokół upodobań Ludwika. Jednocześnie jest to dobra okazja, żeby przyjrzeć się słowu: „kochać“. Te same zakończenia obowiązują w przypadku czasownika „przyjść“, który będzie jednocześnie opracowany.
11/9/200714 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Lekcja 06 – Jak zmarł król Ludwig?

W zamku Neuschwanstein Paula i Filip spotykają tajemniczego nieznajomego, który nosi płaszcz króla Ludwiga. Oboje usiłują wyjaśnić, co płaszcz ma wspólnego z niezwykłymi okolicznościami śmierci Ludwiga. Mężczyzna w majestatycznym płaszczu króla Ludwiga usiłuje wmówić Pauli i Filipowi, że jest zmarłym monarchą. Ale właściwie jak zginął Ludwig? Oboje redaktorowie objaśniają w słuchowisku różnorodne teorie dotyczące śmierci Ludwiga nad jeziorem Starnberger See. Decydujące pytanie brzmi: był to mord, którego dokonano na nielubianym władcy czy samobójstwo, popełnione przez szaleńca? Spotkanie z nieznajomym pozwala wyjaśnić różne formy obchodzenia się ze znajomymi czy przyjaciółmi. Przy tym wprowadzone będą formy "Pan, Pani" i "ty". Poza tym przybliżone zostaną dokończone formy czasownika "być".
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 05 – Król Ludwig żyje

Paula i Ayhan witają nowego kolegę w redakcji. I natychmiast jest dla redaktorów coś do zrobienia. Nieżyjący król Ludwig Bawarski prawdopodobnie jednak żyje. Badania na miejscu mają wyjaśnić sytuację. Filip poznaje kolegów Paulę i Ayhana oraz ekscentryczną Josefinę, która dba o porządek w biurze. Po przybyciu do redakcji nie pozostaje wiele czasu na odpoczynek, ponieważ przed Filipem i Paulą stoi pierwsze zadanie: Plotka podaje, że legendarny król Ludwig II Bawarski wciąż żyje. W 1886 roku zginął on w tajemniczych okolicznościach. Oboje redaktorzy prowadzą poszukiwania na zamku Neuschwanstein i zawierają niesamowitą znajomość. Tajemnicze okoliczności prowadzą do dużej ilości pytań. W ten sposób powstaje w tym odcinku możliwość przyjrzenia się bliżej słowom pytaniom i zdaniom-odpowiedziom.
11/9/200715 minutes
Episode Artwork

Lekcja 04 – Czekanie na nowego kolegę

W redakcji czekają na Filipa Paula i Ayhan. Czekając na niego zabijają sobie czas. Jednak Filip nie pojawia się i próby telefonicznego skontaktowania się z nim kończą się niepowodzeniem. Z powodu złej pogody Filip bardzo się spóźnia. Próbuje dodzwonić się do Pauli i poinformować ją, lecz, nie może jej złapać. Paula i jej kolega Ayhan opuszczają w końcu biuro. Zamieszanie robi się później jeszcze większe, gdy do redakcji dzwoni matka Filipa. Filip próbuje przeprosić za swoje spóźnienie. Słuczacze uczą się różnych form przeprosin.
11/9/200714 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Lekcja 03 – Podróż do Berlina

Filip udaje się w drogę do Berlina. Ale nie odbywa się to tak, jak sobie wyobrażał. Kiedy pogoda płata mu figla, przedstawiają się pewne osoby... Filip jest autem w drodze do Monachium. Stąd chce lecieć do Berlina. Zgodnie z zapowiedziami pogody silny deszcz i burza spowodują, że podróż potrwa dłużej niż zakładano. Jednocześnie w tym odcinku przedstawiają się współpracownicy Radia D oraz Filip i jego matka. Różnorodne rodzaje przedstawienia się obrazują jak można się w sposób przyjazny czy formalny pozdrawiać.
11/9/200713 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Lekcja 02 – Telefon z Radia D

Filip nie może w dalszym ciągu znaleźć spokoju. Po pladze owadów męczą go hałasujący sąsiedzi. Nieoczekiwany telefon z Berlina doprowadza do nieoczekiwanego powrotu. Filip jedzie do Radia D. Filipowi nie jest dany upragniony spokój na wsi. Piła elektryczna i dyletancka gra na trąbce szarpią mu nerwy. Do tego dochodzi jeszcze telefon od Pauli, która pracuje w Radiu D w Berlinie. Filip pomimo wielkiego rozczarowania matki wyrusza nieoczekiwanie do stolicy. Również tutaj przy pomocy niewielu słów można domyślić się o co chodzi. Przede wszystkim międzynarodowe słowa i tonacja pozwalają uporządkować wydarzenia i ćwiczą zrozumienie tekstu poprzez słuchanie.
11/9/200714 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Lekcja 01 – Odwiedziny na wsi

Młody mężczyzna Filip jedzie autem na wieś. Pobyt u jego matki Hanne ma być odpoczynkiem. Lecz już wkrótce Filip pozna mało sympatyczne strony wiejskiej idylli. "Jak tu dziewiczo i pięknie" mówi Filip, podczas gdy zamierza się nieco odprężyć u swej matki na wsi. Ale oprócz krów i kotów na wsi żyją te inne zwierzęta. Wkrótce picie kawy w spokoju, w ogrodzie staje się niemożliwe. Natrętne owady rabują Filipowi upragniony spokój. Do tego dochodzi jeszcze jedno nieprzyjemne doświadczenie. Nawet ten, kto zna tylko kilka słówek, jest w stanie zrozumieć tę scenę. Dźwięki w tle pozwalają rozpoznać, gdzie Filip się znajduje. Słuchacze uczą się przy tym jak się pozdrawiać i żegnać.
11/9/200715 minutes