Podcast od Profesie o práci, pracovnom živote a príležitostiach na trhu. Veríme, že so správnymi informáciami môžete nielen nájsť svoje uplatnenie, ale aj zarábať férovo a dostať sa v živote tam, kde chcete byť. Vypočujte si rozhovory s odborníkmi.
67. Ako napredovať a nezblázniť sa z toho? – Oliver Jakubík
Predstavte si, že človek sleduje informácie o napredovaní trhu práce, automatizácii a potrebe neustáleho vzdelávania. Skúsenosti hovoria, že človek môže spadnúť do takzvanej posadnutosti napredovaním. Ako sa teda nájsť v záplave možností a nezblázniť sa z toho?
S konzultantom pre osobný rozvoj a budovanie značky Oliverom Jakubíkom sme sa porozprávali o tom, ako si zabezpečiť atraktivitu na trhu práce a zároveň nepodľahnúť tlaku a nezblázniť sa.
Oliver nám porozprával, ako vníma aktuálne prezentovanie ľudí na LinkedIne. Zároveň prezradil, ako by malo vyzerať prezentovanie našej práce a výsledkov aj interne vo firme. Špecialistu môžete stretnúť aj na Profesia days Bratislava, ktoré sa konajú 16. a 17. mája v Starej tržnici.
Vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk
5/14/2023 • 44 minutes, 1 second
66. Koľko Európanov pracuje v zahraničí a ako sa o nich stará EÚ? – Slavka Eley
Využívanie pracovných príležitostí naprieč celou Európou. Asi takto by sa dal charakterizovať cieľ Európskeho orgánu práce (ELA), ktorý rieši dôležité európske záležitosti z Bratislavy. Spolu so Slavkou Eley, ktorá tu pracuje ako zástupkyňa výkonného riaditeľa a vedie odbor riadenia a koordinácie, sme rozobrali, ako pomáha táto inštitúcia ľuďom so záujmom o prácu za hranicami.
Porozprávali sme sa o tom, kde sa uchádzači na Slovensku môžu dozvedieť o tom, akí pracovníci sú nedostatkoví v danom regióne a aké pracovné práva a povinnosti platia v jednotlivých krajinách Európskej únie.
Slavka Eley nám tiež prezradila, koľko európskych zamestnancov dnes pracuje za hranicou svojej krajiny. Prebrali sme aktuálne výzvy, ktoré riešia a mohli by priniesť prehľadnejšie pravidlá. Rieši únia aj možnosť práce na diaľku naprieč celým kontinentom?
Slavku Eley a aktivity Európskeho orgánu pre prácu uvidíte aj na podujatí Profesia days, ktoré sa koná 16. a 17 mája v Starej Tržnici v Bratislave.
Svoju vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk
5/12/2023 • 31 minutes, 9 seconds
65. Vplyv osobného kontaktu pri budovaní kariéry – Peter Krutý
„Nejde o veľtrh práce, ale festival príležitostí.“ Toto je veta, ktorá odznieva od Petra Krutého azda vždy, keď spomína podujatie Profesia days. Peter pracuje v Profesii ako eventový riaditeľ a v rozhovore nám porozprával o tom, prečo je podľa neho osobný kontakt na trhu práce absolútne nevyhnutný.
Návštevou Profesia days vie človek získať viac, ako pri prezeraní pracovných inzerátov či vzdelávacích kurzov. Peter zdôrazňuje, že návštevníci majú šancu nasať dôležité informácie, ktoré ich vedia usmerniť v ďalšom pôsobení v práci či v rozhodovaní sa, čomu sa chcú venovať.
Event, ktorý sa koná 16. a 17. mája 20223 v Starej tržnici, je vhodný nielen pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre zamestnancov, študentov, matky na materskej a ďalších záujemcov.
Vstupenky zadarmo získajte na www.profesiadays.sk
5/11/2023 • 19 minutes, 27 seconds
64. Ako všetko stíhať a ešte sa pri tom cítiť vyrovnane? - Ľudmila Grajcárová
Keď má človek skĺbiť povinnosti v práci, starostlivosť o deti a o domácnosť a do toho ešte aj stretnutia s priateľmi, športové a iné voľnočasové aktivity, často sa cíti neefektívny, nešťastný, uponáhľaný a zúfalý.
Ak aj vy máte pocit, že nič nestíhate a 24 hodín počas dňa je pre vás žalostne málo, je tento podcast presne pre vás.
Ľudmila Grajcárová, s ktorou sa v tejto epizóde rozprávame, je mentorka a svojim klientom pomáha nájsť cestu k efektivite a radosti zo života - v práci aj v súkromí. Hovorí, že mnohí, ktorí sa cítia unavení a preťažení, nemajú v skutočnosti problém s rozložením času na všetky povinnosti, ale s riadením svojich energií.
V podcaste rozoberáme, ako sa z typickej workoholičky z korporátneho prostredia stala mentorka, ktorá dnes iných učí lepšie narábať s časom a energiou.
Vedeli ste napríklad to, že prokrastinácia, s ktorou často bojujeme, v skutočnosti nie je problém, ale symptóm niečoho iného - trebárs únavy, ktorá brzdí výkon nášho mozgu?
Ľudmila radí, že v situácií, keď nevládzeme, musíme prepnúť na takú aktivitu, ktorá nám dobije baterky, vďaka čomu sa budeme vedieť vrátiť k povinnostiam a reálne aj niečo urobiť.
Vypočujte si, čo je energetická pyramída a zistíte, že nejde o ezoterický pojem, ale systém, ako lepšie manažovať povinnosti aj voľný čas na fyzickej, mentálnej, duchovnej aj duševnej úrovni. Vďaka nej budete vedieť správne využívať energiu počas dňa a dodávať svojmu telu a psychike to, čo potrebujú, napríklad aj pri riešení krízových alebo výnimočných situácií.
Aký význam majú naše denné zvyky na našu efektivitu? Aké výsledky môžeme očakávať, keď začneme lepšie manažovať energiu a prečo je kľúčové začať sa k sebe správať ako k svojmu najlepšiemu priateľovi?
To všetko zistíte v našom rozhovore.
4/19/2023 • 44 minutes, 2 seconds
REPRÍZA: Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová
Radi by sme vám dali do pozornosti starší, ale stále mimoriadne aktuálny diel, ktorý vám môže ukázať dôležitosť vzťahov z inej stránky. Rozhodli sme sa preto reprízovať čast, ktorá má šancu pozitívne ovplyvniť vašu prácu a možnosť na kariérny rast.
Podľa špecialistky trhu práce Renáty Mačaiovej riešia uchádzači len polovicu z toho, na čom sa dá popracovať. Sú to najmä tvrdé a mäkké zručnosti. Snaha o úspešnú kariéru by však podľa nej mala byť nevyhnutne sprevádzaná nadväzovaním dobrých vzťahov s ľuďmi, ktorých máme po ruke pri dôležitých situáciách.
Renáta pozorňuje, že networking sa vyvíja s dobou. Už to dávno preto nie je iba o spoznávaní ľudí na akciách a vymieňaní si kontaktov či vizitiek. Dokonca priznáva, že ona sama takýto typ nadväzovania vzťahov nevyhľadáva.
Tvrdí, že ľudia, ktorí majú problém so začínaním konverzácií na spoločenských podujatiach, by sa k tomu nemali nasilu nútiť. Na výber sú aj iné možnosti. Napríklad vyhľadávanie združení či odborných skupín na internete. Sama však upozorňuje, že ľudia by nemali zanedbávať ani interné kontakty vo firme a v súkromí. Ak chcete vedieť prečo a ako na to, tento diel je pre vás ako stvorený.
1/24/2023 • 30 minutes, 52 seconds
26. Pri akých situáciách krúti záchranár neveriacky hlavou? – Viliam Dobiáš
Posádka sanitky dostáva pokyn, vyjde na cestu a ponáhľa sa za pacientom v núdzi. Bežný záchranár na Slovensku sa ale na výjazdoch stretáva aj so špecifickou diagnózou. O pomoc často žiadajú ľudia s pocitom samoty. V poslednej časti letného špeciálu Profesia v praxi vyspovedal moderátor Michal Kubovčík skúseného záchranára a prezidenta Slovenského Červeného kríža Viliama Dobiáša. Ten nám porozprával aj o tom, ako sa väčšina Slovákov bojí, že pri prvej pomoci niekomu ublíži. Takéto obavy však podľa neho nie sú na mieste, nečinnosť vie toho pokaziť omnoho viac.
Dlhoročný profesionál zo záchranky nám poskytol zaujímavé postrehy a tipy. Napríklad, ako sa dá v Bratislave zorientovať podľa čísla verejnej lampy.
9/7/2021 • 48 minutes, 35 seconds
25. Ako operný spevák ozvučí divadlo bez mikrofónu? – Sväťo a Martin Malachovskí
Viete si predstaviť, že by ste sa naučili naozaj dlhý text v jazyku, ktorý až tak nepoznáte? Či už je to španielčina, taliančina alebo francúzština, operný spevák sa musí na svoje predstavenie pripraviť poctivo. Tieto texty predsa zaspieva s plným sebavedomím naplno, aby to počulo celé divadlo. Moderátor letného špeciálu Michal Kubovčík tentokrát vyspovedal bratov Sväťa a Martina Malachovských. Tí prezradili pikošky zo sveta opery. Potrebuje mať operný spevák mohutnú postavu? Stalo sa niekedy, že im bolo do smiechu a nedokázali zo seba vydať potrebné tóny? Úspešní súrodenci odhodili zábrany a prezradili nám, ako si s kolegami na javisku robia medzi sebou kruté žarty.
8/18/2021 • 53 minutes, 10 seconds
24. Deň „v koži“ súdneho lekára – Norbert Moravanský
Odbor súdneho lekárstva je ako profesia vďaka veľmi populárnym krimi seriálom čoraz populárnejší. Viete ale, aký je rozdiel medzi súdnym lekárom, forenzným technikom, patológom alebo v TV tak často spomínaným koronerom? Z rozprávania medzinárodne uznávaného súdneho znalca, NORA MORAVANSKÉHO, ktorý svojou odbornosťou a závermi prispel aj k vyšetrovaniu prípadov, ktoré hýbali Slovenskom sa v tejto časti dozviete, o čom je práca súdneho znalca a ako vyzerá proces zabezpečovania a vyhodnocovania dôkazných materiálov, ale aj to, či pri obhliadke miesta činu je priestor na „Columbovskú logiku a uvažovanie“. Prezradil nám aj to, aké sú profesionálne deformácie súdneho lekára, prečo nemá rád rýchlostnú cestu R1 a kedy mu pri práci vyskočil tep poriadne vysoko.
8/11/2021 • 45 minutes, 55 seconds
23. Aké je pracovať ako člen protiteroristického komanda? - Igor Labáth
Koho si predstavíte, keď vám povieme, že vám ukážeme elitného policajta a člena špeciálneho protiteroristického útvaru?
Mnoho z vás by si zrejme vybavilo nebojácneho muža s postavou superhrdinu s vynikajúcou fyzickou a psychickou pripravenosťou. Viete však, ako spoznáte člena špeciálneho policajného komanda v civile? Len veľmi ťažko... :)
Letný špeciál Michala Kubovčíka začína predstavením skutočne špecifického a náročného povolania. Zoznámte sa s Igorom Labáthom, ktorý bol členom prvého protiteroristického útvaru URNA v Československu a prvým veliteľom zásahového policajného útvaru na Slovensku.
Chcete vedieť, aké to bolo čeliť najnebezpečnejším zločineckým skupinám v divokých 90tych rokoch? Zaujíma vás, či vôbec pociťujú elitní policajti strach? Tak to ste na dobrej adrese! Príjemné počúvanie!
8/3/2021 • 35 minutes, 42 seconds
22. Letný špeciál s Mišom Kubovčíkom a jeho hosťami
Na čo sa môžete tešiť v našich podcastoch počas celého augusta? Bude to jedinečná spolupráca podcastu Profesia v praxi s Baštrngom!
V letnom špeciáli s Mišom Kubovčíkom a jeho hosťami máte možnosť spoznať výnimočných ľudí s výnimočnými povolaniami. Ako to už pri Mišovi býva, poslucháči získajú na profesie úplne nový pohľad. Vypočujte si, koho bude spovedať a ako predstavuje svoj nový počin samotný hosťujúci moderátor.
7/27/2021 • 4 minutes, 19 seconds
21. Návod ako získať dobrú brigádu NIELEN pre študentov - Renáta Zalubel
Aká je najčastejšia chyba pri hľadaní brigády? Veľké podcenenie prípravy! Podľa Renáty Zalubel z personálnej agentúry Grafton získajú uchádzači náskok pred ostatnými už len tým, že napíšu kvalitný životopis a pred pohovorom vyhľadajú nejaké informácie o firme. Na čo by si mal dať pozor študent? Čomu by mala venovať pozornosť mamička na materskej alebo ľudia, ktorí si hľadajú brigádu popri práci? Odborníčka tiež vysvetlila ako rozoznať podvodnú pracovnú ponuku od tej serióznej. Pridávame tiež rady, čo čakať pri vycestovaní do zahraničia.
7/20/2021 • 30 minutes, 7 seconds
20. Všetko čo potrebujete vedieť o evidencii na úrade práce čerstvo po škole - Katarína Dubovanová
Skončila vám škola a čaká vás návšteva úradu práce, o ktorej ste (možno) počuli desivé či nepríjemné veci? A musíte sa vôbec na úrade registrovať? Aby sme vyvrátili mýty a polopravdy, ktoré o evidencii na úrade práce kolujú a objasnili, či vôbec nejaké povinnosti po skončení štúdia máte, pozvali sme si do podcastu námestníčku sekcie služieb zamestnanosti, Katarínu Dubovanovú priamo z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Dozviete sa, aké možnosti, práva a povinnosti máte ako čerství absolventi strednej školy, bakalárskeho či vysokoškolského štúdia. Ako vyzerá proces a čo všetko budete potrebovať? Môže vám pracovník úradu ponúknuť akúkoľvek pracovnú pozíciu a ste povinní ju prijať?
7/14/2021 • 23 minutes, 4 seconds
19. Aké situácie v pracovno-právnych vzťahoch môžete zažiť najčastejšie a ako sa v nich zachovať? - Nora Balažovičová
Viete, aký je rozdiel medzi ukončením pracovného pomeru výpoveďou a dohodou? Môže byť ukončenie platné, aj keď ho nepodpíšete a nie je vám doručené? Môže vám zamestnávateľ krátiť dovolenku, keď ste dlhodobejšie PN? Akým spôsobom vám môže zamestnávateľ rozvrhovať pracovný čas a kedy vám vzniká nárok na preplatenie nadčasov? O vašich najčastejších otázkach týkajúcich sa pracovno-právnych vzťahov sme sa porozprávali s právnou špecialistkou OZ KOVO, Norou Balažovičovou
7/6/2021 • 41 minutes, 37 seconds
18. Dá sa "poraziť" stres? A kedy je potrebné naozaj vypnúť? - Karol Kováč
Keď sa spomenie stres, mnoho ľudí si vybaví najmä prácu. Mnohokrát si neuvedomujeme, že naše telo zažíva veľa stresu aj v súkromnom živote. Ako je možné, že niekto ho potrebuje na lepší výkon? Čo robiť, keď zažívame vyššiu psychickú záťaž? O strese, jeho fungovaní a najmä zvládaní sme sa rozprávali so zakladateľom Inštitútu stresu Karolom Kováčom.
6/30/2021 • 34 minutes, 32 seconds
17. Nedarí sa vám nájsť si prácu? Zistite, v čom môže byť problém - Peter Csóri
Ľudia vedia vymenovať pozície, na ktorých pracovali, nevedia však povedať, aké sú ich silné stránky. Presne takáto je skúsenosť kariérových poradcov po konzultáciách s uchádzačmi na Slovensku. Čo radí skúsený odborník ľuďom, ktorí pomerne dlho nevedia nájsť svoje uplatnenie? V rozhovore s Petrom Csórim z Regionálneho centra kariéry vo Zvolene sa dozviete, ako postupovať, aby sme spoznali svoje najväčšie plusy a ako ich následne využiť na trhu práce.
6/22/2021 • 40 minutes, 45 seconds
16. Ponúk je rekordne veľa. Znamená to, že je ideálny čas na zmenu práce? - Martin Menšík
Vyzerá to tak, že pandémia úplne pobláznila slovenský trh práce. Ešte pred rokom sme videli mizivé počty pracovných ponúk a dnes sa s novými príležitosťami doslova roztrhlo vrece. Je ideálny čas na zmenu práce, či je v tom háčik? Do tejto časti sme si pozvali nášho Maťa Menšíka. Od marketingového manažéra Profesie sa v nasledujúcich 30-tich minútach dozviete:
Ako to vyzerá s pracovnými ponukami vo vybraných odvetviach a kde môžete aktuálne nájsť prácu
Aké sú vaše súčasné šance uplatniť sa a ako sa dá hľadať nová práca čo najefektívnejšie
Ktoré dôležité zručnosti sú kľúčové.
Aké chyby nevie marketingový manažér odpustiť v CV a čo naopak zaujíma
Ako sa môžu absolventi odlíšiť od ostatných a získať zaujímavú prácu aj bez predchádzajúcich pracovných skúsenosti
6/15/2021 • 31 minutes, 14 seconds
15. Ako si so správnou sebaprezentáciou vybudovať cestu k pracovným príležitostiam? - Miki Plichta
Čo je osobná značka? Ako sa buduje a na čo si treba dať pozor, aby sme sa ešte pred samotným pracovným pohovorom nediskvalifikovali? V ďalšej časti nášho podcastu sa s nami linkedin storyteller Miki Plichta podelil o veľa užitočných a praktických rád:
ako budovať svoju osobnú značku,
ako si vytvoriť pomocou najväčšieho pracovného portálu profesia.sk ideálny linkedin profil
a ako na sociálnych sieťach vystupovať, aby ste boli pre zamestnávateľov atraktívnejší.
6/8/2021 • 43 minutes, 59 seconds
14. 10+ rád ako na úspešný pohovor od skúsených personalistiek - Daniela Janíková a Katarína Melichárová
Zamestnali už človeka, ktorý prišiel neskoro? Personalistky Daniela Janíková a Katarína Melichárová z Volkswagen Slovakia poskytli užitočné tipy a rady, ktoré pomôžu uchádzačom a uchádzačkám zanechať po pracovnom pohovore dobrý dojem. Odborníčky nám tiež porozprávali o tom, ako ľuďom môže pohovor ovplyvniť „deň blbec“ a ako aj z takéhoto niečoho možno profitovať.
6/1/2021 • 31 minutes, 52 seconds
13. Z hotelového fitka na riaditeľa: Je v oblasti gastra, hotelierstva a cestovného ruchu priestor na kariérny rast? - Róbert Tóth
Uvoľnením protipandemických opatrení pribudlo na Profesii za posledný mesiac v HORECA segmente viac pracovných príležitostí ako za celý druhý polrok minulého roka. Sú však cestovný ruch, gastro alebo hotelierstvo vhodné na štart kariéry pre ambicióznych ľudí? Aké prednosti by mal mať človek, ktorý sa chce uplatniť práve tu? A je reálne možné si v týchto odvetviach vybudovať úspešnú kariéru? Vypočujte si inšpiratívny príbeh nášho hosťa - Hoteliéra roka 2019 a generálneho manažéra hotela Radisson Blu Carlton Bratislava Róberta Tótha, ktorý svojho času začínal práve v dnešnom Radisson Blu ako fitness tréner a masér a presvedčte sa sami o tom, že v týchto odvetviach je možné dosiahnuť naozaj všetko.
5/25/2021 • 47 minutes, 57 seconds
12. Uplatnenie ľudí so zdravotným znevýhodnením ako cesta k spoločenskej udržateľnosti - Marián Ligda
Uplatnenie ľudí so zdravotným znevýhodnením na trhu práce je bezpochyby téma, o ktorej je potrebné nahlas hovoriť. Tí, ktorým zdravotný stav pracovať umožňuje sa často stretávajú s rôznymi prekážkami a čelia aj vnútorným obavám z toho, či je práca pre nich vhodná a či ju zvládnu. Práca a sociálny kontakt býva častokrát práve to, čo im v živote pomáha posunúť sa ďalej. Náš hosť - Marián Ligda je človek, ktorý si v minulosti vážne poranil chrbticu. Dnes podniká, motivuje a je kapitánom slovenskej para hokejovej reprezentácie. V najnovšej časti podcastu Profesia v praxi emotívne poznamenal, že na to, aby sme mali reálne udržateľnú a šťastnú spoločnosť potrebujeme, aby čo najväčšia časť z nej mala svoje miesto a vedela nášmu systému niečo ponúknuť. Čo radí ľuďom, ktorí majú objektívne znevýhodnenie na trhu a ako hodnotí zamestnávateľov? Ako môže priložiť pomocnú ruku každý z nás? Počúvajte náš podcast.
5/18/2021 • 49 minutes, 4 seconds
11. Stane sa po homeoffice aj sabatikal pevnou súčasťou nášho pracovného života? – Martina Javůrková
Sabatikal alebo kariérna pauza je jeden z benefitov, ktorý sa zatiaľ v našich zamestnaniach objavuje zriedka. Najčastejšie je naviazaný na seniorské pozície a podmienkou na jeho využitie býva počet odpracovaných rokov. Takouto „výsadou kráľov“ bol ale donedávna aj homeoffice. Pracovný život sa však predlžuje a častejšie sa hovorí, že kariérna pauza v akejkoľvek forme by mala byť jeho pevnou súčasťou. Ako zistím, že naozaj potrebujem kariérnu pauzu? Je vôbec reálne, aby bol sabatikal pevnou súčasťou pracovného života nás všetkých? Ako otvoriť túto tému so zamestnávateľom a aké by mali byť obojstranné očakávania? Čo človek počas kariérnej pauzy naozaj prežíva? Ako budem vedieť, že som pripravený vrátiť sa do pracovného života a som vôbec povinný vrátiť sa k zamestnávateľovi, ktorý mi sabatikal umožnil? Keď Martina Javůrková odišla na sabatikal, pracovala ako manažérka náboru zamestnancov pre EMEA región v AT&T. Dnes vedie svoju vlastnú spoločnosť Dimensions Consulting Services, spolu s manželom vlastnia malú vinicu a svoju prácu realizuje z viničného domčeka v pohraničnom mestečku Šahy.
5/11/2021 • 43 minutes, 22 seconds
10. Vyhorenie - Zuzana Matuščáková
Vedeli ste, že vyhorieť môžete bez ohľadu na to, či robíte svoj „dream job“ alebo prácu, ktorá vás dlhodobo nenapĺňa? Že vyhorenie nie je spôsobované len stresom a dlhodobým pracovným vypätím? So Zuzkou Matuščákovou, spoluautorkou projektu Nevyhorení sme sa vďaka skúsenostiam ľudí, ktorí si vyhorením prešli porozprávali o tom, čo sú „spúšťače“ a rizikové faktory vyhorenia a na akých pozíciách a v akých situáciách je hrozba vyhorenia vyššia. Neobišli sme ani to, ako mu predísť, ako zistíme, či sa nás to týka a čo je dôležité - ako z toho von.
5/4/2021 • 33 minutes, 30 seconds
09. Ako sa úspešne vrátiť do pracovného života po rodičovskej dovolenke - Terézia Miháliková
Návrat do pracovného života po materskej alebo dlhšej rodičovskej dovolenke nie je pre mamičky jednoduchý. Aby sa zamestnali veľakrát siahajú aj napriek svojej odbornosti po menej kvalifikovaných pozíciách. Rozhodujúcimi faktormi pri výbere zamestnania sú často typ pracovného úväzku a flexibilita pri výkone práce. V najnovšom diele podcastu sme sa s Teréziou Mihálikovou z iniciatívy Pracujúce mamy porozprávali o tom, ako sa odborne rozvíjať počas materskej alebo rodičovskej dovolenky a kedy je dobré začať myslieť na návrat do práce, na akých pozíciách najčastejšie prácu hľadajú alebo ako sa vnútorne nastaviť a nestrácať pred pracovným pohovorom sebavedomie. Z rozhovoru sa dozviete aj to, či je lepšie v životopise rodičovskú dovolenku uvádzať a ako najlepšie naše nadobudnuté schopnosti odprezentovať, ale aj o to, kedy a najmä ako je vhodné túto tému na pracovnom pohovore otvoriť.
4/27/2021 • 39 minutes, 58 seconds
08. Práca na diaľku a pracovné podmienky budúcnosti - Matej Ftáčnik
Pracujem pre firmu, pričom nezáleží na tom, v akom kúte na svete sa nachádzam. Čas si určujem sám, platové podmienky mám rovnaké ako kolegovia, ktorí sú taktiež rozptýlení po celej planéte. Táto časť nebude o sci-fi, ale o skutočných nových možnostiach, ktoré sa otvárajú na trhu práce. O tom, čo vlastne znamená pracovať na diaľku a ako môže zamestnať moderné zamestnanie sa porozprávame s Matejom Ftáčnikom, CXO spoločnosti Vacuumlabs.
4/22/2021 • 33 minutes, 24 seconds
07. Povolanie: Učiteľ - Iveta Barková
INFLUENCER je novodobé povolanie atraktívne pre mnohých mladých ľudí. No influenceri, ktorých tak síce nikto nenazve a ktorí majú vo svojich rukách reálnu možnosť ovplyvniť náš svet, tu boli medzi nami vždy - sú to učitelia. Pýtate sa, ako môže učiteľ zmeniť svet? Bez ohľadu na to, čím chceme byť, čo chceme robiť alebo čo chceme dokázať, podstatná časť toho všetkého sa začína v škole. Učiteľ je tou osobou, ktorá do veľkej miery svojím správaním, prístupom a hodnotami ovplyvňuje generácie mladých ľudí. Aké predpoklady by mal mať dobrý učiteľ? Čo sú jeho najväčšie výzvy? Je toto povolanie vnímané skôr negatívne? Akú úlohu zohráva mediálna príprava učiteľa pri výchove detí vo svete plnom (dez)informácií? Dozviete sa v rozhovore s Ivetou Barkovou – učiteľkou Slovenska za rok 2020.
4/12/2021 • 47 minutes, 39 seconds
06. 50+ Ako uspieť pri hľadaní práce - Anna Hudáková
Príde na pohovor a ospravedlní sa za to, že je starší. Aj takto vyzerá často stretnutie s kandidátom o prácu nad 50 rokov. Čo môžu na sebe „predať“ starší uchádzači a na čo sa zameriavať, aby držali krok s dobou? O tom, ako využiť roky na trhu práce vo svoj prospech, sme sa rozprávali s Annou Hudákovou.
4/7/2021 • 43 minutes, 33 seconds
05. Zručnosti budúcnosti - Miroslava Cehelská
Čoraz častejšie zaznieva v súvislosti s uplatnením sa na trhu práce slovné spojenie „Future skills“ alebo teda zručnosti budúcnosti. Aké sú to vlastne tie zručnosti budúcnosti, ktoré by sme mali rozvíjať, aby sme nezaspali dobu, prečo sa treba na zručnosti pozerať inak ako len na hard vs. soft skills, alebo čo by sme mali vedieť, aby sme mali stále na trhu práce hodnotu aj o niekoľko rokov sa dozviete z rozhovoru s Miroslavou Cehelskou zo spoločnosti IBM.
3/30/2021 • 42 minutes, 40 seconds
04. Platové vyjednávanie - Miroslava Klimantová
Veľké množstvo z nás - zamestnancov radšej začne rozmýšľať nad zmenou povolania, než by sme mali zažiadať o vyšší plat. Dôvod je jednoduchý - bojíme sa výsledku a možného narušenia vzťahu s nadriadeným. Pri dobrej príprave však výhody ďaleko prevyšujú riziká. Ako a najmä na čo všetko sa pri vyjednávaní o plate pripraviť, o aké zvýšenie je v poriadku si zažiadať alebo ako v jednotlivých situáciách počas rozhovorov postupovať, aby ste sa dopracovali k priaznivému výsledku, sa dozviete v ďalšej časti podcastu Profesia v praxi v rozhovore s Miroslavou Klimentovou.
3/22/2021 • 50 minutes, 26 seconds
03. Ako sa môžu pandemickí absolventi lepšie pripraviť na vstup na pracovný trh? - Alica Štepánová Kolárová
Čo by mal každý absolvent pred svojim prvým pohovorom vedieť a hlavne ako sa naň pripraviť? Chceli by ste vedieť ako vyzerá a prebieha náborový proces, online pohovor alebo onboarding? Vypočujte si ďalšiu časť podcastu Profesia v praxi s Alicou Štepánovou Kolárovou - person álnou riaditeľkou spoločnosti Henkel Slovensko
3/16/2021 • 40 minutes, 42 seconds
02. Home office a psychohygiena - Martin Miler
Kedysi najobľúbenejší benefit práce z domu sa každým ďalším dňom mení viac a viac na postrach a "nočnú moru". Väčšine z nás chýba pevný režim, nevieme sa nakopnúť, venujeme pozornosť iným činnostiam a máme problém s produktivitou. Navyše v spojení s nedostatočným sociálnym kontaktom a všetkými obmedzeniami je to obrovská záťaž na našu psychiku. Ako zvládnuť home office a ostať duševne fit? Dozviete sa v ďalšej časti podcastu Profesia v praxi, v rozhovore s psychológom Martinom Milerom.
3/9/2021 • 37 minutes, 25 seconds
01. Je trh práce stále miestom príležitostí? - Ivana Molnárová
Ako to dnes vyzerá s pracovným trhom a aké sú vaše šance zamestnať sa bez ohľadu na to, či ste čerstvý absolvent alebo už máte pracovné skúsenosti? Zistite viac v úvodnom diele podcastu Profesia v praxi, v rozhovore s Ivanou Molnárovou, riaditeľkou pracovného portálu Profesia.