12 історій про те, як вижити в сучасному інформаційному просторі й зберегти здоровий глузд.
VIII. Співчуття чи натхнення: як говорити про війну
З початку повномасштабного вторгнення Росії мільйони українців опинилися у небезпеці, втратили рідних, домівки та майно. Люди по всьому світу співчувають нашій трагедії й намагаються допомагати хто чим може. І тут виникає питання, як говорити про війну так, щоб нам допомагали не тільки словом, а й ділом? Як не розмовляти з позиції жертви, а надихати на підтримку? З'ясовуємо в останньому епізоді цього сезону!Ви дізнаєтеся:— Чому поляки одні з найактивніших у підтримці України?— Які типи новин викликають найсильніші емоції?— Чим емпатія відрізняється від співчуття?— Коли емпатія працює проти українців?— Що таке емоційне виснаження та як із цим працювати? Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.Підтримати Куншт Додаткові посиланняСтаття на Куншті про емпатіюДослідження альтруїстичної поведінки в макак-резусСпівчуття, емпатія та рекламаОпитування IpsosДослідження про емоційне виснаженняДискурс глобального співчуттяСтаття «На жаль, мені не жаль»
8/31/2023 • 45 minutes, 54 seconds
VII. Окупація і руйнування ідентичності
Триває другий рік повномасштабної війни й деокупація українських територій нашими захисниками та захисницями. Що відбувається на окупованих територіях? Як окупанти запроваджують цензуру й знищують українські підручники та інші прояви ідентичності? Аналізуємо «братню допомогу» й розповідаємо героїчні історії опору в новому епізоді подкасту «Пост правди».З’ясовуємо: — Які підручники росіяни хочуть запровадити на окупованих територіях?— Як на Донеччині уроки української мови стали уроками «мови народів Донбасу», а «Українська література» — «Літературним читанням народів Донбасу»?— Що таке юнармія та як окупанти мілітаризують дітей? — Що українці з деокупованих територій розповідають про катівні, допити «на підвалі» та інші методи насаджування тотального «русского міра»?— Навіщо нам документувати всі злочини росіян?Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.Підтримати Куншт Додаткові посилання«Спецоперація» та окупація: у росії готують нові підручники з історії. «Освітнє поле на тимчасово окупованих територіях України (2014-2019 рр.)». Наказ Міністерства освіти та науки «ДНР».Стаття The Times про юнармію. Освіта на окупованих територіях України (24 лютого — 30 квітня 2022). Як Балаклія чинила опір окупації? Проєкт «Деокупація» від UkraїnerСтоп лінгвоцидПро проєкт «Лінгвоцид»
8/18/2023 • 47 minutes, 56 seconds
Ласкаво просимо до нового подкасту «Їжа для роздумів»
Як ми відчуваємо смаки? Чому одну їжу ми обожнюємо, а іншою гидуємо? Що їли та пили козаки? Про ці та інші аспекти їжі в усіх її проявах ми й розповімо в новому подкасті «Куншту» — «Їжа для роздумів».Упродовж 8 епізодів ми спілкуватимемося з хіміками, істориками, біологами та іншими дослідниками їжі, щоб влаштувати вам гастрономічну подорож!З вами ведучі: Олеся Павлишин, головна редакторка науково-популярного медіа «Куншт», і Оксана Брошнівська, наукова журналістка, редакторка та менеджерка спільноти Друзів Куншт.Подкаст створено за підтримки Українського культурного фонду. Автори саундтреку — Муніципальний камерний хор «Київ» під керівництвом Миколи Гобдича. Автор партитури Віктор Степурко.Підтримати КунштСлухайте подкаст «Їжа для роздумів» на всіх подкаст-платформах!
8/11/2023 • 1 minute, 31 seconds
VI. Журналістська етика в умовах війни
«Ніякі стандарти журналістики не забороняють людині, яка бачить, що кудись влучила ракета, це знімати. Але це питання безпеки в країні, яка воює». Тому-то на початку березня 2022 року в наказі головнокомандувача було сформульовано чіткі вимоги до роботи медіа. Що це за вимоги? Хто їх ігнорує та порушує журналістські стандарти, наражаючи українців на небезпеку? З'ясовуємо в новому епізоді подкасту «Пост правди».Ви дізнаєтеся: — Які заборони та обмеження війна накладає на журналістів?— Як через необізнаність, байдужість чи гонитвою за гайпом журналісти можуть порушувати стандарти й шкодити загальній безпеці?— Що робити, аби дотримуватися балансу в обговоренні чутливих тем і не дискредитувати образ ЗСУ?Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.Підтримати КунштПосилання на форму для подання скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти.Робоча пошта: mediachek.ua@gmail.com
8/10/2023 • 47 minutes, 57 seconds
V. Срачі в соцмережах
«Українці срались віддавна. Ще в Трипіллі посратися з сусідом було національною традицією. Княгиня Ольга полум’яно сралася з древлянами, а Захар Беркут – з монголами. І так уже сім тисяч років, відколи прадавні українці розісралися з арійцями». Йшлося в анонсі вигаданої книжки від українського видавництва «Видавництво».Але чи справді українські срачі такі унікальні? Звідки береться оця схильність бачити у всьому зраду та розганяти срачі замість суспільної дискусії? Розповімо в новому епізоді подкасту «Пост правди».Ви дізнаєтеся: — Чим відрізняється срач від дискусії?— Які фактори посилюють сварки в українському суспільстві?— Чому порада «не розмовляти з незнайомцями» ефективна й для соцмереж? — Що нам робити, щоб послабити соціальну напругу, і чому срачі — це ок?Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.Підтримати КунштДослідження, згадані в подкасті: Опитування політичного інституту Університету Чикаґо щодо поляризації суспільства.Політична поляризація американського суспільства.Pew Research Center про політичні розбіжності в Америці.Дослідження Університету Ґетеборґа 2022 року (звіт про демократію).Поляризація в Нідерландах.Поляризація у ставленні до біженців і мігрантів у Нідерландах.Дослідження зв'язку між поляризацією та автократизмом.
8/5/2023 • 39 minutes, 52 seconds
IV. Культура як інструмент пропаганди
Стаття «Куншт» про пропаганду в літературіМатеріал «Текстів» «Бактерії русского мира»Російська культура і ГУР Підтримати Куншт
7/28/2023 • 54 minutes, 59 seconds
III. Дегуманізація
В одній із серій «Чорного дзеркала» солдати в постапокаліптичному світі винищують мутованих людей, яких називають «тарганами». За допомогою спеціальних імплантів солдати бачать цих «тарганів» як блідих людиноподібних монстрів. Та коли в одного з солдатів ламається імплант, він бачить, що «таргани» — звичайні люди. Ця історія — один із показових прикладів дегуманізації, які відомі людству.Що таке дегуманізація? Які її біологічні основи? Кого найчастіше дегуманізують? Як проявляється дегуманізація під час війни Росії проти України? Слухайте в новому епізоді «Пост правди».Говоримо про таке:— Чи можемо ми впливати на свої імпульси ділити людей на своїх і чужих?— Де в мозку народжується емпатія і він чого вона залежить?— Чи усвідомлюють росіяни, що вони дегуманізують українців?— Як побачити людину в людині?Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.Підтримати Куншт і долучитися до нашої спільноти
7/20/2023 • 42 minutes, 16 seconds
ІІ. Евфемізми та підміна понять
Говоримо про таке: — Хто такий пан Едзьо— Як евфемізми вкорінилися в наше побутове життя— Чому депортацію називають евакуацією— Які евфемізми поширилися з повномасштабним вторгненням.
7/12/2023 • 42 minutes, 58 seconds
І. Стратегія брехні як державна політика
Як створити ілюзію правди й чому пожежний шланг пов'язаний з пропагандою? З'ясовуємо у першому епізоді подкасту «Пост правди». У ньому Даша та Кирило разом із медіаекспертами й психологами поговорять про таке: — Як політики працювали над Брекзитом;— Скільки брехні щодня казав Дональд Трамп; — Навіщо потрібен фейк про біолабораторії; — Чому спростовувати фейки недостатньо. Подкаст виходить за підтримки Ґете-Інституту в Україні.
7/5/2023 • 43 minutes, 31 seconds
Трейлер. Ласкаво просимо в новий сезон «Пост правди»
Як Росія використовує інформаційний простір у війні й як ми можемо їй протистояти? Обговорюємо у третьому сезоні подкасту «Пост правди». Вмикайте перший епізод!