Diskuse nad dokumenty se prolíná a doplňuje s ukázkami ze života osobností. Ukázkami zvukovými nebo psanými. Komponovaný pořad.
Jiří Mucha: Politický vězeň, spolupracovník StB a společenský agent
Před třiceti lety zemřel spisovatel Jiří Mucha, syn slavného českého malíře Alfonse Muchy. Kontroverzní osobnost Jiřího Muchy, který byl řadu let spolupracovníkem Státní bezpečnosti, politickým vězněm a později sledovanou osobou, připomene v Portrétech historička Doubravka Olšáková.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/2024 • 53 minutes, 52 seconds
Příběh Vladimíra Pekelského je stále záhadou. Byl kolaborant, odbojář i spolupracovník StB
Že dějiny nejsou černobílým soubojem dobra a zla, ale nekonečnou paletou šedých odstínů dobrých i špatných událostí a osobností, to dokazuje příběh Vladimíra Pekelského. Podle historiků jde o jednu z nejrozpornějších postav českého exilu.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/2024 • 54 minutes, 13 seconds
Syn uznávaného spisovatele Václava Řezáče byl publicista a udavač StB
Básník, prozaik a publicista, především ale pilný spolupracovník Státní bezpečnosti a udavač, který svou aktivitou překonával i představy jeho řídících důstojníků. Takový byl Tomáš Řezáč, syn spisovatele Václava Řezáče.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/2024 • 53 minutes, 22 seconds
Robert Mugabe. Pro jedny hrdina, pro druhé diktátor
Před sto lety, 21. února 2024, se narodil pozdější dlouholetý prezident Zimbabwe Robert Mugabe. Státu na jihu Afriky vládl „železnou rukou“ dlouhých 37 let. Jeho cestu k moci i způsob, jakým Zimbabwe ovládal, připomene v pořadu Portréty historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/2024 • 23 minutes, 49 seconds
Polák Kukliński se v 80. letech dost snažil, aby se ze studené války nestala horká
Pravý hrdina studené války, odvážný a odhodlaný muž, který se snažil zabránit, aby se ze studené války stala válka horká. Tak hodnotí Američané Ryszarda Kuklińského, bývalého plukovníka polské armády.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/2024 • 52 minutes, 22 seconds
Jurij Vladimirovič Andropov aneb Muž mezi Brežněvem a Gorbačovem
Očekávaly se od něj velké změny po dlouholeté stagnaci, ve skutečnosti prakticky nic nestihl. Jmenoval se Jurij Vladimirovič Andropov. Bývalý šéf obávané tajné policie KGB nastoupil do čela sovětských komunistů po smrti Leonida Iljiče Brežněva v roce 1982. O půldruhého roku později ale zemřel.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/2024 • 50 minutes, 4 seconds
Dlouholetý ředitel Krátkého filmu Pixa byl schopný. Zřejmě ale všeho
Na život Kamila Pixy jde nahlížet ze dvou naprosto odlišných úhlů. Po 2. světové válce, ve které mu nacisté zabili matku, a sám prošel koncentračním táborem v Dachau, patřil k zakladatelům nechvalně proslulé Státní bezpečnosti. Podílel se mimo jiné na pronásledování Jiřího Muchy.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/2024 • 53 minutes, 9 seconds
Manželé Rosenbergovi: Když obžaloba musí mlčet
„Svou zradou jste fakticky narušili chod dějin na úkor naší země,“ zněl rozsudek smrti nad manželi Rosenbergovými za špionáž, která vedla k předání plánů k jaderné bombě Rusům.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/2024 • 24 minutes, 14 seconds
První sovětské jaderné bombě pomohli Američané, říkal fyzik Kurčatov
Na počátku září 1949 zjistili američtí vědci nad územím USA zvýšené množství radioaktivního spadu. Zamoření bylo důkazem, že Sovětský svaz úspěšně otestoval atomovou bombu. Stalo se tak 29. srpna 1949 ráno na jaderné střelnici v kazašské stepi, 130 kilometrů od města Semipalatinsk.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/2024 • 23 minutes, 41 seconds
Karel Procházka vybudoval z ničeho jednu z nejlepších zpravodajských služeb
Zcela nepozorovaně se v roce 1996 do České republiky vrátil jeden z poúnorových exulantů. Tuctové jméno – Karel Procházka – neprozradí, že šlo o muže, který v polovině 50. let na Západě disponoval asi nejlepšími informacemi o tom, co se děje v Československu. Zapomenutého šéfa jedné ze zpravodajských služeb připomene v pořadu Portréty historik Prokop Tomek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/2024 • 23 minutes, 44 seconds
Předobraz agenta 007 Sidney Reilly měl plánovat atentát na Lenina
Před 95 lety, 5. listopadu 1925, měl být údajně v Moskvě popraven legendární britský špion Sidney Reilly. V Reillyho životě je mnoho neznámých, jistě ale víme jedno, a to že jeho příběhy inspirovaly Iana Fleminga při práci na literární postavě Jamese Bonda.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
Richard Sorge, jeden z nejúspěšnějších špionů 2. světové války, z Japonska odvysílal stovky tajných depeší do Moskvy. Informoval třeba o chystaném napadení nacistickým Německem nebo o japonském rozhodnutí válčit s Amerikou.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/2024 • 23 minutes, 56 seconds
Katek byl tajný agent „pod kontrolou“ StB, Dejean zas obětí KGB a špionážního skandálu
Po 2. světové válce pracovala v Československu pro Američany celá řada schopných zpravodajců. Měli ale smůlu, protože Státní bezpečnost byla ještě schopnější. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/2024 • 51 minutes, 52 seconds
Procházka a Lorenz: Dva špioni a jejich zapomenuté příběhy
Další díl cyklu Špioni připomíná hned dva nevšední příběhy. První prožil generál Radovan Procházka. Politický vězeň 50. let a muž, který po roce 1989 budoval v demokratických poměrech české zpravodajské služby. Čím vším si v životě prošel, o tom bude hovořit historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/2024 • 49 minutes, 12 seconds
Estébáci Lorenc a Bittman se za svou práci nikdy nestyděli, dokonce ji považovali za vlastenectví
Další pořad z cyklu Špioni je věnovaný dvěma mužům napevno spojených s komunistickou Státní bezpečností. Byl to její poslední šéf před zrušením a první náměstek federálního ministra vnitra Alojz Lorenc. Kvůli spoluzodpovědnosti za zákroky StB proti odpůrcům komunistického režimu byl v roce 1992 odsouzen ke čtyřletému vězení.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/2024 • 41 minutes
Agent StB Frolík emigroval na dovolené v Bulharsku. Pomáhala mu americká CIA
Snad nejznámějším uprchlíkem z řad Státní bezpečnosti byl Josef Frolík. Působil téměř 17 let ve službách našeho ministerstva vnitra. Československou rozvědku opustil za pomoci americké Central Intelligence Agency (CIA) v červnu 1969 během dovolené v Bulharsku. V Československu byl pak v roce 1976 v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/2024 • 42 minutes, 53 seconds
Jan Zajíc, pochodeň číslo dva. Jeho odkaz se naplnil až za 20 let
Sebeupálení Jana Palacha na osmnáctiletého studenta Jana Zajíce z Vítkova u Opavy zapůsobilo natolik, že přijel do Prahy, aby se připojil k protestní hladovce, kterou od 18. ledna 1969 držela pod rampou Národního muzea skupina studentů a mladých lidí. Hladovkáři zůstali v mrazu pod stany čtyři dny, poté byla hladovka ukončena a Jan Zajíc odjel domů do Vítkova.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/2024 • 23 minutes, 13 seconds
Erich Mielke vybudoval mocnou rozvědku Stasi,
Erich Mielke byl šéfem východoněmecké státní bezpečnosti od roku 1957. Jeho poslední vystoupení v Lidové sněmovně NDR se slovy „já vás mám přece všechny rád“ už bylo provázeno smíchem a hanlivým pokřikováním. Brzy na to Mielke přišel o všechny funkce a byl zatčen. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/2024 • 40 minutes, 11 seconds
Erich Mielke vybudoval mocnou rozvědku Stasi, měla 85 tisíc zaměstnanců
Cyklus pořadů Špioni představí ve dvou dílech Ericha Mielkeho, šéfa východoněmecké státní bezpečnosti (od roku 1957 do pádu Berlínské zdi v roce 1989). Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/2024 • 53 minutes, 17 seconds
Používejte demokracii, nebo o ni přijdete, říkal Frank Zappa
„Nejsem náboženský fanatik, neberu drogy, nejsem republikán ani demokrat a jsem relativně normální,“ řekl o sobě americký kytarista, zpěvák a skladatel Frank Zappa. Pro někoho byl géniem, pro jiné podivínem, sám o sobě říkal, že je jen chlápek s velkým nosem a legračními vlasy, který je schopný čehokoli. V pořadu Portréty o něm hovoří hudební publicista Petr Dorůžka.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/2024 • 23 minutes, 48 seconds
Největším hříchem ve vyprávění je nudit lidi, řekl režisér Ivan Passer
Jako první uvedl na filmové plátno dílo Bohumila Hrabala – a jako první dal roli neznámému, talentovanému mladíkovi jménem Robert de Niro. Nerad poskytoval rozhovory, nerad zvedal telefony – a prý už v patnácti snil, že uteče z Československa. Ivan Passer, jeden z architektů takzvané nové vlny v československém filmu. V po řadu Portréty o něm hovoří Martina Sedláková.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/2024 • 23 minutes, 47 seconds
Hewlett Johnson, rudý děkan z Canterbury
Celý život obdivoval komunistický Sovětský svaz a realitu tamního masového pronásledování politických odpůrců – i těch smyšlených – zcela ignoroval: Hewlett Johnson, děkan anglikánské církve z Canterbury. Moskevská propaganda ho uměla dokonale využít, jak v pořadu Portréty prozradí historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/2024 • 23 minutes, 54 seconds
Bohuslav Laštovička, ideální funkcionář: bez nápadů, bez iniciativy
V únoru 1948 vyhazoval demokraticky smýšlející redaktory z rozhlasu, v roce 1968 podepsal jeden ze zvacích dopisů, které žádaly sovětské představitele o zásah v Československu. Bohuslav Laštovička, nenápadný muž v pozadí, byl u mnoha důležitých událostí našich moderních dějin. V pořadu Portréty o něm hovoří Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/2024 • 23 minutes, 53 seconds
Jiří Zedtwitz, nenápadný diplomat v zákulisí velkých dějin
Říkalo se o něm, že hodně poslouchá a málo mluví – zkrátka správný diplomat. Zájmy meziválečného a později okupovaného Československa hájil, i když byl původem německý šlechtic: Jiří Zedtwitz. Jeho život přiblíží v Portrétech historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/2024 • 23 minutes, 49 seconds
Rychlé šípy a politika. Z jaké sociální třídy byl Mirek Dušín a jaký měl Červenáček vztah k rodičům?
Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – pět kamarádů, kteří společně vytvořili partu Rychlých šípů; hrdinové kdysi nejslavněj šího českého komiksu. Dílo spisovatele Jaroslava Foglara zaujalo napětím, dobrodružnými příběhy plnými tajemství, ale i hodnotami jako spravedlnost, přátelství, čest, úcta k přírodě nebo pomoc slabším. O Rychlých šípech jako politickém tématu bude v pořadu Portréty vyprávět publicista Pavel Hlavatý.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/2023 • 24 minutes, 22 seconds
Svoboda je schopnost být svoboden, štěstí být šťasten, říkal Miroslav Horníček
Oblíbený herec, prozaik, dramatik, režisér – a třeba i výtvarník. Tím vším byl Miroslav Horníček, který se narodil 10. listopadu 1918. Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/28/2023 • 25 minutes, 48 seconds
Ludvík Souček – záhady milovníka záhad
Zatímco vědci mnohé z jeho názorů vyvrátili nebo opravili, obyčejní čtenáři nedají na knížky Ludvíka Součka dopustit. Psal o záhadných věcech tak, až z toho běhal mráz po zádech.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/26/2023 • 25 minutes, 26 seconds
Kdo byla Marina Cvetajevová? Emigrantka uvnitř emigrace, která se narodila do špatné doby
„V Rusku jsem básníkem bez knih, v Paříži básníkem bez čtenářů. To, co dělám, nikdo nepotřebuje,“ napsala v polovině 30. let ruská básnířka Marina Cvetajevová.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/2023 • 26 minutes, 34 seconds
Román Jevgenije Zamjatina je předchůdcem Orwellova 1984. V SSSR se dočkal vydání až koncem 80. let
Slavný román George Orwella 1984 měl dnes tak trochu zapomenutého, ale rozhodně důležitého předchůdce: román My od ruského spisovatele Jevgenije Zamjatina.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/2023 • 24 minutes, 18 seconds
Astrid Lindgrenová byla víc než spisovatelka
„Každé prase má právo na šťastný prasečí život,“ pronesla asi nejznámější spisovatelka na světě Astrid Lindgrenová (14. listopadu 1907– 28. ledna 2002). Slova o prasatech napsala v 80. letech, když protestovala proti hromadným chovům zvířat.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/2023 • 24 minutes, 21 seconds
Jan Scheinost, prý jediný inteligentní ideolog českého fašismu
Válečný šéfredaktor deníku Národní politika Jan Scheinost se proslavil nejen neuvěřitelně servilním pronacistickým rozhlasovým projevem po atentátu na Heydricha – ale také tím, že pomáhal protinacistickému odboji. Rozporuplnou postavu představí v pořadu Portréty historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/2023 • 27 minutes, 54 seconds
Talentovaného architekta Rudolfa Lukeše vyhodili z Barrandova. Proslavil se ve světě leporely
Po druhé světové válce měl nakročeno ke kariéře špičkového filmového architekta. Jenže přišel únor 1948 a se vším byl konec. Deset let se živil jako písmomalíř, aby se na začátku 60. let prosadil jako mezinárodně uznávaný knižní výtvarník: Rudolf Lukeš. V pořadu Portréty o něm hovoří Petr Slinták a Barbara Lukešová.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/2023 • 23 minutes, 50 seconds
František Paleček, velitel, který si zakládal na špatné pověsti
Nezapomenutelný surovec, sadista nebo rovnou „usmívající se ďábel“. Tak mluvili vězni komunistických lágrů na Jáchymovsku o veliteli tábora Rovnost. Všichni si mysleli, že se jmenoval Albín Dvořák a že pro jeho malý vzrůst se mu posměšně přezdívalo Paleček. Jeho pravou identitu i cestu obyčejného účetního do čela obávaného pracovního tábora připomene v pořadu Portréty historik Michal Louč.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/2023 • 23 minutes, 43 seconds
Ngo Dinh Diem, vietnamský prezident, který vládl téměř proti všem
Jihovietnamský prezident Ngo Dinh Diem mohl uchránit část země před komunismem. Nepodařilo se mu to ani s masivní podporou Američanů. Počínal si jako diktátor a byl ve své zemi krajně neoblíbený, jak v pořadu Portréty připomene historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/2023 • 24 minutes, 14 seconds
Josef Chvalovský. Na odchod do exilu měl dvě hodiny
Zažít by to chtěl asi málokdo: hrdina prvního a druhého odboje Josef Chvalovský musel v roce 1949 utéct z komunisty ovládaného Československa. Na sbalení měl všeho všudy dvě hodiny. Zapomenutý příběh z minulého století přiblíží historik Michal Louč.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/2023 • 23 minutes, 43 seconds
Vojtěch Jasný natočil prorežimní agitky i legendární Všechny dobré rodáky
Filmy režiséra Vojtěcha Jasného mají silný morální rozměr a výjimečnou vizualitu, důležitou roli v nich hrají barvy. Život Jasného byl dramatický: v 50. letech minulého století budoval socialismus, který později kritizoval tak intenzivně, že musel odejít do exilu. V pořadu Portréty o tom hovoří Martina Sedláková.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/2023 • 24 minutes, 19 seconds
Jaromír Nečas, pěšák Mnichova a tragická oběť loajality
V polovině září 1938, v době vrcholící krize česko-německých vztahů, poslal prezident Edvard Beneš tajně do Francie ministra Jaromíra Nečase, aby Francouzům tlumočil údajnou ochotu české strany odstoupit nacistickému Německu část pohraničí. Benešova intrika za zády vlády i parlamentu nez ůstala díky Nečasovi zapomenuta. Jak ale dopadl on sám? V Portrétech o tom pohovoří historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/2023 • 23 minutes, 59 seconds
Vilém Nový. Posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém
Byl šéfredaktorem Rudého práva, rektorem vysoké školy, poslancem, také vězněm a vědeckým pracovníkem Státní knihovny v Praze. Vilém Nový – muž, který rozšířil lživou teorii o smrti Jana Palacha a kvůli politice neváhal nafackovat své čtyřicetileté dceři. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/2023 • 23 minutes, 58 seconds
Kašík, Honzátko a Rošický. Jaký smysl pro odboj mělo zabití tří lidí?
Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický. Tři zapomenutá jména, ve skutečnosti oběti činnosti skupiny kolem bratří Mašínových. Proč zemřeli? A měla jejich smrt nějaký smysl pro protikomunistický odboj? Na složitou otázku se pokusí odpovědět pořad Portréty.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/2023 • 24 minutes
Pokladník Zbyněk Roušar a „český Rambo“ Ota Rambousek. Muži tak či onak propojení s Mašíny
V dokumentu si připomeneme dvě osobnosti tak či onak propojené s odbojovou skupinou bratří Mašínů. Tím prvním je jeden z méně známých členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů Zbyněk Roušar. V letech druhé světové války letec ve Velké Británii, po válce československý diplomat. A ač to zní paradoxně, tak také komunista. Složitý životní příběh, ze kterého stále mnoho neznáme, přiblíží historik Michal Louč.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/2023 • 50 minutes, 20 seconds
Příběh Zbyňka Janaty a Václava Švédy nekončí happyendem, do Berlína nedošli
Zbyněk Janata a Václav Švéda, dva ze členů skupiny bratří Mašínů, kteří nedošli do Západního Berlína a skončili na oprátce. Příběhy nejmladšího a nejstaršího člena odbojové skupiny přiblíží Portréty.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/2023 • 23 minutes, 53 seconds
Bojovali jsme za osvobození od komunismu a lidé pláčou pro šest mrtvých, říkal Milan Paumer
Jediným z odbojové skupiny bratří Mašínů, který se vrátil do České republiky, byl Milan Paumer. Neúnavně jezdil na besedy a seznamoval veřejnost s důvody, které na počátku 50. let vedly jeho přátele k radikálnímu odporu proti komunismu.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/2023 • 23 minutes, 38 seconds
Ctirad Mašín o oprávněnosti zabíjení nikdy nepochyboval
Málokteré téma moderních českých dějin vzbuzuje tolik emocí jako osud skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Pokusili se tak navázat na odbojovou činnost podplukovníka Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacisty.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/2023 • 23 minutes, 48 seconds
Za Hitlerem letěl Chamberlain třikrát jednat o míru. Netušil, s jakým gangsterem doopravdy jedná
Před 80 lety, v listopadu 1940, zemřel britský premiér Arthur Neville Chamberlain. Jméno tohoto politika je v českém kontextu spojováno pouze s konferencí v Mnichově v září 1938. V jeho životě to ale byla jen jedna z mnoha epizod.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/2023 • 23 minutes, 56 seconds
Zakladatel public relations Bernays radil prezidentu Wilsonovi. Jeho knihu prý četl i Goebbels
„Ovlivňovat veřejné míněn í znamená vytvářet souhlas.“ To napsal před mnoha lety muž, který je považován za jednoho ze zakladatelů oboru, kterému se česky říká „řízená komunikace“, ale daleko víc se pro něj vžil anglický název „public relations“.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/2023 • 23 minutes, 46 seconds
Jan Kovář. Jak politruk s osmi třídami základní školy rozhodl o majoru Zemanovi
Stačilo mu osm tříd základní školy, aby se z nevyučeného zámečníka pelhřimovského Agrostroje stal jedním z klíčových odborníků na cenzuru v socialistickém Československu. Jan Kovář nejen ovládal velkou část informací v tisku v 60. a 70. letech, ale také byl autorem ideologického záměru seriálu 30 případů majora Zemana. V pořadu Portréty ho připomene historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/2023 • 24 minutes, 38 seconds
Jan Harus aneb Gottwaldův muž na špinavou práci
Už 55 let uplynulo od smrti komunistického politika Jana Haruse – bouřliváka, o jehož vydání žádala policie Poslaneckou sněmovnu více než 30krát. Po únoru 1948 mu v Liberci vymlátili okna jeho domu. V Portrétech o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/28/2023 • 23 minutes, 53 seconds
Skutečný major Zeman, jak ho chtěl dramaturg Jiří Procházka, není v seriálu, ale v knihách
Seriálový major Zeman by nikdy nebyl majorem Zemanem, kdyby nebylo klíčových dílů tohoto seriálu jako Vrah se skrývá v poli, Bílé linky, Klauni nebo Studna. Zásadní podíl na jejich vyznění měl dramaturg Jiří Procházka. Dnes už poněkud zapomenutou osobnost připomene v pořadu Portréty historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/2023 • 23 minutes, 35 seconds
Zdeněk Liška. Autor hudby pro majora Zemana, který byl „tak talentovaný, že i soudruzi sklapli“
V letech největších úspěchů dokázal napsat hudbu k sedmi až osmi celovečerním filmům ročně. Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelná invence, neuvěřitelné a v podstatě absolutní odevzdání se úkolu. Jaký asi opravdu byl hudební skladatel Zdeněk Liška? Jeho jméno najdete v titulcích filmů jako Spalovač mrtvol nebo Markéta Lazarová, ale třeba i seriálů 30 případů majora Zemana nebo Muž na radnici.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/2023 • 23 minutes, 59 seconds
Jiří Sequens podporoval komunistickou stranu nejen seriálem o majoru Zemanovi
Jen málokterý český seriál rozpoutal po listopadu 1989 tak vášnivé diskuse jako 30 případů majora Zemana. Dílo režiséra Jiřího Sequense je prodchnuté komunistickou ideologií a dodnes slouží jako názorná ukázka propagandy.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/2023 • 24 minutes
Olga Barényi. Zapomenutá spisovatelka s dvojí identitou
Pražské povstání má dodnes klíčové místo v českém výkladu konce 2. světové války. Pražský tanec smrti moravsko-německé autorky Olgy Barényi ho popisuje trochu jinak. Kdo byla tajemná žena, která polovinu života strávila v exilu pod úplně jinou identitou?Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/2023 • 23 minutes, 56 seconds
Kdybychom to nevzali my, nastoupili by horší, hájil se protektorátní premiér Richard Bienert
V únoru 1949 zemřel Richard Bienert, poslední předseda vlády Protektorátu Čechy a Morava. Jak je možné, že člověk, který tak odvážně pracoval uvnitř rakouské tajné policie s naším prvním odbojem, skončil jako loutka nacistických okupantů?Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/2023 • 24 minutes
Stál před Mengelem, lhal o věku i zaměstnání, později se Pavel Kohn stal novinářem
„Když jsem vystoupil 20. května 1945 večer na Václavském náměstí z autobusu Červeného kříže, který vezl domů osvobozené vězně z Buchenwaldu, neměl jsem kam jít. Na některé čekali příbuzní a známí, na mne nikdo,“ vzpomínal na poválečný návrat do Československa Pavel Kohn, pozdější spisovatel, novinář a dramaturg. (repríza)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/2023 • 24 minutes
Protektorátní ministr Ježek. Vzepřel se Heydrichovi, nařčení z kolaborace se ale stejně nevyhnul
I v těžkých válečných letech měly naše země svá ministerstva a v jejich čele ministry. Byla to nevděčná práce: na jedné straně zájmy českého národa, na druhé straně tlak ze strany nacistických okupantů, okolo válka. Obstát se ctí bylo téměř nemožné, pokud výsledkem neměla být smrt.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/2023 • 23 minutes, 34 seconds
Ministr Klumpar bránil odesílání mladých na nucené práce, v roce 1968 emigroval do Kanady
V roce 1979 zemřel v kanadském Montrealu český právník Vladislav Klumpar, v těžkých měsících pomnichovské republiky a prvních letech protektorátu ministr sociální a zdravotní správy.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/2023 • 24 minutes
Viliam Šalgovič režíroval první hodiny okupace v srpnu 1968. Po sametové revoluci spáchal sebevraždu
První měsíce roku 1990 byly nabité událostmi a na některé z nich už se zapomnělo. Patří k nim i sebevražda vrcholného slovenského politika Viliama Šalgoviče – muže, který výrazně pomohl Sovětům v prvních hodinách srpnové okupace roku 1968.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/2023 • 23 minutes, 51 seconds
Jelisej Sinicyn. Brežněvův tajný emisar a jeho spojka s Husákem
Byla cesta Gustáva Husáka do nejvyšších pater československé politiky po srpnu 1968 přímá? Do určité míry ano. Měl podporu Moskvy. A to podporu velmi delikátní – byl totiž v přímém spojení se šéfem KGB Jurijem Andropovem, nebo se samotným nejvyšším soudruhem Leonidem Iljičem Brežněvem.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/2023 • 23 minutes, 53 seconds
Alan Levy. Srpen 68 očima amerického novináře v Praze
„Za jediný den nadělali Rusové v Praze víc škody než Němci za celých šest let, co tu byli,“ řekl 21. srpna 1968 dopoledne jakýsi muž v Praze na Vinohradech americkému novináři, který sledoval první den okupace. Je to srovnání nesrovnatelného, je to až příliš velká zkratka. Ale právě taková zkratka se novinářům hodí. Takovým, mezi které patřil Alan Levy (1932-2004).Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/2023 • 25 minutes, 7 seconds
Co americký prezident Lyndon Johnson udělal po okupaci Československa?
„Vojenská okupace Československa je důsledkem dohody mezi USA a SSSR. Moskva ztratí zásahem jakékoliv morální právo kritizovat Američany za to, co dělají ve Vietnamu. Za tuto dohodu velmocí zaplatí Čechoslováci daň.“ Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/6/2023 • 23 minutes, 58 seconds
Josef Frank, zapomenutá oběť v procesu s Rudolfem Slánským
Bylo mu 43 let, když ho oběsili. Za nic. Josef Frank, jedna z obětí procesu s údajnou skupinou generálního tajemníka československých komunistů Rudolfa Slánského. Proč musel umřít? Na to v pořadu Portréty odpoví historik Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/2023 • 24 minutes
Vladimír Procházka překládal detektivky, sepsal poválečnou ústavu i socialistickou encyklopedii
Vladimír Procházka patří k osobnostem, na které se nejspíš v běhu dějin zapomnělo. Na jeho stopy lze přitom narazit na mnoha místech: v novinařině, překladatelství, politice i diplomacii. Na jeden život, který v Portrétech přiblíží historik Michal Pehr, je toho až dost.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/22/2023 • 23 minutes, 59 seconds
Robert Maxwell: Chudý chlapec z Podkarpatské Rusi, který vybudoval mediální impérium
Vydavatelský magnát, politik a miliardář Robert Maxwell byl rozporuplnou osobností, která svého času hýbala mediálním světem. Rodák z bývalého Československa, který z ničeho vybudoval rozsáhlé impérium, býval hostem hlav států, ale i terčem nelichotivých komentářů.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/2023 • 23 minutes, 49 seconds
Seriál Koruna se královně Alžbětě líbil, jen prý byl zbytečně dramatický
Britská královna Alžběta II. za dlouhá desetiletí vlády zažila patnáct premiérů a ve Vatikánu sedm papežů. V letech jejího panování byla postavena a zase zbourána berlínská zeď a ve Washingtonu i v Moskvě se vystřídala řada vrcholných představitelů. Nic z toho královna nekomentovala. Zůstávala přísně apolitická. I o tom hovoří v Portrétech historik Martin Kovář.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/2023 • 24 minutes
Nebudu hrobařem církve, řekl estébákům arcibiskup Josef Matocha
Jedenáct let držela komunisty ovládaná Státní bezpečnost v domácím vězení olomouckého biskupa Josefa Matochu. Naprostá izolace trvala i poté, co byly tisíce politických vězňů propuštěny v rámci amnestie v květnu 1960. Arcibiskupa Matochu připomene v pořadu Portréty historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Kocovina z politických vášní bývá zlá, napsal Jaroslav Jírů
Rozhlasový redaktor Jaroslav Jírů zaplatil za své angažmá při vysílání v srpnu 1968 vyhazovem z rozhlasu. Pracoval jako recepční v hotelu a jako korektor – a v 90. letech na našem velvyslanectví v Paříži. K novinařině se nakonec vrátil, jak v pořadu Portréty prozradí historička Petra Loučová.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/2023 • 24 minutes
Andrej Amalrik odhadl s předstihem zánik Sovětského svazu
Před pětaosmdesáti lety, 12. května 1968, se v Moskvě narodil Andrej Amalrik. Na přelomu 60. a 70. let se proslavil knížkou, v níž předpověděl zánik Sovětského svazu. Česky vyšla v exilu a pro ty, kterým se dostala do ruky, to bylo mimořádně zajímavé čtení – jak v pořadu Portréty potvrdí historik Eduard Burget.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/2023 • 23 minutes, 36 seconds
Maršál Koněv: Slavný osvoboditel, nebo muž na špinavou práci?
Byl to 9. květen jako řada předešlých. Přítomnost sovětské delegace na oslavách konce 2. světové války byla i v roce 1968 něčím, co obyvatelé Československa považovali za kus normality. A že delegaci vedl toho roku maršál Ivan Koněv (1897–1973), prezentovaný jako osvoboditel Prahy v roce 1945, bylo celkem logické. (Vysíláme v repríze.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/2023 • 24 minutes, 56 seconds
Manětín je pod věčnou ochranou duchovního Wonky. A pokládám ho za světce, říká historik umění
Šest let druhé světové války popsal ve svých denících manětínský děkan František Wonka. Nepříliš známý text přibližuje, jak se válečná léta odrazila v životě obyčejných lidí na českém venkově. O děkanu Wonkovi a jeho deníku hovoří a ukázky z něj komentuje historik Pavel Suk.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/2023 • 23 minutes, 54 seconds
Jedním z nejvydávanějších polistopadových autorů byl Švandrlík. Za Černé barony sklidil i kritiku
Napadlo by vás, kdo byl po roce 1989 jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů? Miloslav Švandrlík. Literární kritici sice nad jeho prací krčí rameny a pochybují, zda Švandrlík patří „do literatury“, čtenáře Švandrlíkových prací ale podobné akademické debaty nevzrušují. Jeho Černých baronů se prodal asi milion výtisků a v dobách nesvobody šlo o vůbec nejrozšířenější samizdat. (Repríza z roku 2019.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/2023 • 23 minutes, 57 seconds
Ivan Serov, muž, který dělal „špinavou práci“ pro Stalina i Chruščova
Byla to tehdy senzace: v květnu 2016 se v Moskvě konala slavnostní prezentace knížky Ivana Serova Poznámky z kufru. Lesk události dodala přítomnost ruského ministra kultury Vladimira Medinského. Ivan Serov nebyl jen tak nějakým autorem. Ve druhé polovině 50. let byl šéfem všemocného KGB. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/2023 • 23 minutes, 58 seconds
Václav Erben a jeho kapitán Exner, soudruh džentlmen
Už deset let nás dělí od smrti spisovatele Václava Erbena, otce slavné literární postavy kapitána Exnera. Jediného kapitána komunisty ovládané Veřejné bezpečnosti, kterého nikdy nikdo neoslovil „soudruhu“. Václav Erben toho ale napsal víc, jak v pořadu Portréty připomene historik Eduard Burget.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/2023 • 24 minutes, 1 second
Paul Robeson. Bojovník proti rasové segregaci, který obdivoval Sovětský svaz
Syn osvobozeného otroka, který prošel dráhou herce, zpěváka, sportovce a politického aktivisty, aby se nakonec ocitl na černé listině kvůli vřelým vztahům se stalinistickým Sovětským svazem. Pro jedny oběť antikomunistického tažení mccarthyovské éry – pro jiné aktivista, který od Moskvy převzal mírovou cenu v době, kdy tato země mučila statisíce lidí v gulagu.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/2023 • 23 minutes, 59 seconds
Tomislav Kolakovič – jezuita, který snil ruský sen
Jezuitský kněz, který se v letech 2. světové války rozhodl jít do stalinského Sovětského svazu a hlásat tam křesťanství. To je jen malý střípek ze života Tomislava Kolakoviče, který zasáhl i do osudů katolíků na Slovensku a v Čechách. Rodák (1906) z města Podgorač v Chorvatsku ve skutečnosti jmenoval Stjepan Tomislav Poglajen. V šestnácti letech vstoupil k jezuitům, maturoval na gymnáziu v Travniku a následovala další studia. Pořad Pavla Hlavatého vysíláme v repríze.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/2023 • 25 minutes, 1 second
Biskup Anton Weber vadil za války nacistům, po válce Čechům
V letech druhé světové války stál v čele litoměřické diecéze biskup Anton Weber – Němec, který měl kvůli vstřícnému chování k českým věřícím problémy s nacisty. Ani český stát se k němu po válce nezachoval dobře. Jeho příběh připomene v Portrétech historik Michal Pehr. (Vysíláme v repríze.)Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/2023 • 23 minutes, 41 seconds
Zbyněk Roušar. Západní letec, diplomat, komunista a pokladník bratří Mašínů
Jedním z méně známých členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů byl Zbyněk Roušar. V letech druhé světové náš voják ve Velké Británii, po válce československý diplomat. A ač to zní paradoxně, také komunista. Složitý příběh, ze kterého stále mnoho neznáme, přiblíží v Portrétech historik Michal Louč.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/2023 • 24 minutes
Němec měl Podkarpatskou Rus k republice připojit. Místo toho utíkal před ukrajinskými komunisty
„Krátce před západem slunce 30. října 1944 projela delegace užockým průsmykem. Po letech opět doma. Naše hymna v Užoku zněla jako modlitba,“ zapsal si do deníku František Němec. Československý politik a diplomat, který měl od sovětské armády převzít na podzim 1944 první osvobozenou část republiky – Podkarpatskou Rus. Netušil, že se pouští do předem prohrané bitvy.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/2023 • 23 minutes, 45 seconds
Vůdce italských komunistů Palmiro Togliatti byl „dva v jednom“
Umírněný pragmatik a zároveň kovaný stalinista. Tak hodnotí historik Jan Adamec dlouholetého vůdce italských komunistů Palmira Togliattiho. Bylo možné spojit takové protiklady v jedné osobě? Bylo: jako umírněný vystupoval Togliatti doma v Itálii, jako stalinista v Moskvě.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/2023 • 24 minutes
Bohumil Němec, kandidát proti Benešovi, který nakonec nekandidoval
Prezidentské volby v prosinci 1935 byly jedním z klíčových okamžiků první republiky. Měly odpovědět na zásadní otázku: kdo po Masarykovi? Jediným, kdo se chystal postavit očekávanému kandidátovi Edvardu Benešovi, byl Bohumil Němec. Málo známou osobnost připomene v Portrétech Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/2023 • 23 minutes, 19 seconds
Daniel Okáli „seděl“ o dva dny déle než Husák, nakonec napsal básně proti Chartě
„Pro vaše zločiny existuje jedině trest smrti. Pouze naše budovatelské úspěchy umožňují tu velkou milost, že vám může být trest smrti změněn na doživotí," řekl při zdůvodnění rozsudku s údajnými slovenskými buržoazními nacionalisty předseda senátu Juraj Uhrín. Jméno hlavního obžalovaného je známé: Gustáv Husák. Pořad Portréty přiblíží odsouzeného, který nakonec ve vězení byl o dva dny déle než Husák; básníka Daniela Okáliho.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/2023 • 23 minutes, 46 seconds
Dagmar Vaněčkovou vyhnala Státní bezpečnost do Rakouska. Pro disent ale pracovala dál
„V jednom z prvních příspěvků pro Svědectví jsem se vyznala, že osobně pokládám svůj odchod z vlasti za selhání, protože jsem opustila společenství lidí, nejen chartistů, s nimiž jsem sdílela po určitý čas společný osud. Proto jsme s mým mužem považovali za samozřejmé, že exilem účast na tomto společenství nekončí,“ napsala Dagmar Vaněčková v roce 2006.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/2023 • 24 minutes
Hladký průběh února 1948 umožnila i nenápadná práce Karla Švába
Jméno komunistického náměstka ministra národní bezpečnosti Karla Švába je nejčastěji spojováno s jeho obžalobou v procesu s Rudolfem Slánským. Šváb je ale jedním z těch, kteří komunistům pomohli k převzetí moci v únoru 1948. Jak? O tom bude hovořit historik Zdeněk Doskočil.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/2023 • 23 minutes, 2 seconds
Legendární V-101: Agent, který komunistům pomohl s únorem
Říkalo se o něm, že „udělal komunistům únor“. Spolupracovník Státní bezpečnosti, zašifrovaný pod krycím jménem V-101, jinak Valerij Sergejevič Vilinskij. Za první republiky psal pro katolický i vládní tisk, v letech protektorátu patřil k novinářům podporujícím nacistickou okupační správu. A po válce? A po únoru 1948? Na to odpoví historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/2023 • 24 minutes, 1 second
Vladimír Peška vedl studentskou demonstraci až k Hradu. V době, kdy ulici už ovládali komunisté
Únor 1948 změnil osudy mnoha lidem. Byl mezi nimi i student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Peška (1920 až 2002). Odešel do exilu, pracoval pro Rádio Svobodná Evropa a nakonec zakotvil na francouzských univerzitách. V pořadu Portréty přiblíží jeho život historička Doubravka Olšáková.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/2023 • 24 minutes
Neznámé tváře února 1948: Nenápadný pomocník převratu Josef David
Hladký průběh komunistického převratu v únoru 1948 byl umožněn i tím, že se nesešli poslanci. Předseda tehdejšího Národního shromáždění Josef David je nesvolal. Dobrovolně – nebo pod nátlakem? Otázka pro historika Michala Pehra, na kterou odpovídá v pořadu Portréty v rámci speciálního cyklu Neznámé tváře února 1948.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/2023 • 24 minutes
Slánského právník Bartoš na skutečnou obhajobu rezignoval, postupoval jen podle zadání KSČ
„Obhajoba nehodlá hájit mimořádně těžké zločiny,“ řekl u soudu advokát Vladimír Bartoš. Právník, který měl v listopadu 1952 obhajovat před Státním soudem v Praze obžalovaného Rudolfa Slánského. A nejen jeho. Ve vykonstruovaném, divadelním procesu tak plnil roli, kterou od něj komunistická strana očekávala. Proč ho ale později vyhodili z advokacie? V Portrétech odpovídá historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/2023 • 24 minutes
Ilja Ráth. Československý diplomat, který utekl z Vatikánu
V březnu 1950 si sbalil kufry a ujel – československý vyslanec ve Vatikánu Ilja Ráth. Proč přerušilo komunistické Československo diplomatické styky se Svatým stolcem? V pořadu Portréty to připomene historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/2023 • 23 minutes
Georg Elser chtěl zabít Hitlera, promyšlený atentát se opozdil o pár minut
120 let uplynulo od narození muže, který měl šanci zastavit Adolfa Hitlera ještě před největšími zvěrstvy, páchanými ve jménu nacistické ideologie: atentát truhláře Georga Elsera minul Hitlera o třináct minut. Velký příběh občanské statečnosti připomene historik Jan Adamec.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/2023 • 23 minutes, 27 seconds
Milada Rádlová, zapomenutá dcera třetího prezidenta
Byla to jedna z nejdramatičtějších nocí moderních českých dějin. Berlínské kancléřství ze 14. na 15. březen 1939 a brutální nátlak nacistických špiček na československého prezidenta Emila Háchu, aby „odevzdal osud českého národa a státu do rukou vůdce německého národa“. Strastiplnou cestu podstoupila s Háchou i jeho dcera. Co víme o jejím životě?Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/2023 • 23 minutes, 58 seconds
V zatčení Slánského hrál roli dopis, který přinesl agent Nevečeřal. Zřejmě šlo o akci tajných služeb
Zatčení Rudolfa Slánského v listopadu 1951 výrazně urychlil i záhadný dopis adresovaný takzvanému Velkému metaři. Dodnes není jasné, za jakých okolností vznikl. Víme pouze, kdo ho předal Státní bezpečnosti – dvojitý agent Rudolf Nevečeřal. Právě o něm hovoří v Portrétech historik Petr Blažek.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/2022 • 24 minutes
Jiří Brdečka byl především citlivým vypravěčem příběhů
105 let uplyne na Štědrý den od narození muže, který výrazným způsobem zasáhl do dějin poválečného československého filmu – Jiřího Brdečky. S jeho jménem jsou spojeny snímky jako Limonádový Joe nebo Adéla ještě nevečeřela. Jaký byl jeho život? Na to odpoví publicista Pavel Hlavatý v pořadu Portréty.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/22/2022 • 24 minutes
Poválečný šéf vojenské rozvědky Reicin byl schopný všeho. Šel na šibenici, protože se ho báli
Byl odsouzen k trestu smrti za činy, které nikdy nevykonal – a o pár let později se při jeho rehabilitaci mluvilo o zločinech, za které nikdy souzen nebyl. Mezi odsouzenými v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského bývá zmiňován jako ten, koho semlela mašinérie, kterou sám pomáhal budovat. Poslechněte si Portréty o obávaném zpravodajci Bedřichu Reicinovi.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/2022 • 23 minutes, 49 seconds
Eugen Löbl nebyl po procesu se Slánským popraven, odseděl si však nejdelší trest
Ze čtrnácti lidí souzených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského měli jen tři to štěstí, že neodešli od soudu na šibenici a dostali doživotní tresty. Nejdéle z nich zůstal ve vězení Eugen Löbl. Byl vůbec prvním zatčeným ze všech souzených a propuštěn byl až v roce 1960, jako poslední.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/2022 • 24 minutes
Nejmladším oběšeným v procesu se skupinou Slánského byl Rudolf Margolius
Z jedenácti oběšených v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského byl nejmladším náměstek ministra zahraničního obchodu Rudolf Margolius. Jeho zařazení do procesu je pro historiky dodnes trochu záhadou: bývalý vězeň nacistických lágrů a řadový člen komunistické strany byl člověkem, o jehož ideálech se nedalo pochybovat.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/2022 • 23 minutes, 49 seconds
Ludvík Frejka se u soudu přiznal ke všemu, stejně ho oběsili
Komunisty ovládaná justice poslala před sedmdesáti lety na oprátku v procesu s takzvanou skupinou Rudolfa Slánského i hlavního ekonomického poradce Klementa Gottwalda, národohospodáře Ludvíka Frejku. U soudu se přiznal ke zločinům, které nikdy neprovedl – a přečetl si dopis od syna, který pro otce požadoval smrt.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/2022 • 23 minutes, 34 seconds
Před 70 lety se Slánský stal obětí vlastních čistek. Na dno a na šibenici s ním šlo deset dalších
Mimořádnou úlohu v politických monstrprocesech 50. let, které byly připravovány a prováděny vládnoucími komunisty jako velké divadlo pro miliony diváků, čtenářů a posluchačů, byl i proces s „protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského“. Ve speciálním cyklu Portréty odvysílal Český rozhlas Plus pět pořadů věnovaných osobnostem tak či onak spojeným s procesem.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/2022 • 39 minutes, 42 seconds
Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv
Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat tak, aby se to hodilo. Jak v pořadu Portréty říká historik Jan Adamec, Suslov se díky této schopnosti udržel na špici přes třicet let.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/2022 • 23 minutes, 51 seconds
Felix Cámara byl autorem oblíbené komedie i obdivovatelem Frankova fašismu
Kolikrát ročně asi odvysílají všechny televizní stanice film režiséra Otakara Vávry Dívka v modrém? Úspěšná komedie vznikala ve složitém roce 1939 a premiéru měla v lednu 1940. Film se na televizních obrazovkách pravidelně objevoval i v letech socialismu přesto, že scénář k němu vznikl ve spolupráci s autorem, který sympatizoval s fašismem a nacionálním socialismem: Felixem de la Cámara. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Eduard Burget.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/2022 • 23 minutes, 46 seconds
Skautku Dagmar Skálovou věznili šestnáct let za přípravu protikomunistického převratu
V sedmatřiceti ji zatkli – a na svobodu se dostala v třiapadesáti. Kdyby přijala logiku tehdejšího politického systému, mohla si myslet, že na rozdíl od jiných je ve vězení právem: skutečně usilovala o svržení komunistického režimu. Dagmar Skálová, skautka a mimořádně statečná žena. Její příběh přiblíží v pořadu Portréty historička Pavlína Kourová.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/2022 • 23 minutes, 43 seconds
Karel Zbytek udal, koho mohl. Jen pro peníze
Českých špionů, kteří se dostali do světových encyklopedií, není moc. Nečekejte elegantního Jamese Bonda v pražském vydání. Na to, abyste rozložili britskou špionážní síť v Československu, nepotřebujete drahá auta ani drahé hodinky. Stačí být na správním místě, u zdroje mimořádně citlivých informací, a vědět, kam s nimi zajít.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/2022 • 23 minutes, 51 seconds
Bohuslav Blažek zakládal u nás sociální ekologii. V 70. letech se ale musel živit i mytím oken
Osmdesáti let by se v polovině října dožil Bohuslav Blažek. Muž mnoha povolání, který sám sebe označoval za sociálního ekologa. Které vědní a společenské obory svou prací ovlivnil a jaká byla jeho cesta k sociální ekologii, připomene v pořadu Portréty publicista Pavel Hlavatý.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/2022 • 24 minutes, 1 second
„Když se Andropova bojíte, tak proč mu nenapíšete?“ ptala se Samantha Smithová
Koncem srpna 1985 zahynula v USA při havárii letadla dívka, kterou mnozí vnímali jako ukázkový příklad takzvané občanské diplomacie – Samantha Smithová. Americká školačka, která se proslavila tím, že v době vrcholící studené války v létě 1983 přijela do Sovětského svazu.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/2022 • 24 minutes, 12 seconds
Otakar Michl, kronikář českého undergroundu.
Před šestačtyřiceti lety se komunistický režim pokusil rozprášit český hudební underground. Nepovedlo se mu to – naopak přispěl ke vzniku Charty 77. Oba fenomény, underground a Chartu, propojuje hudebník a překladatel Otakar Michl, kterého v pořadu Portréty připomene hudební publicista Jaroslav Riedl.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/8/2022 • 24 minutes, 28 seconds
Pjotr Šelest. Kremelský „jestřáb“, který dostal zvací dopis na záchodcích
Když se obyvatelé Československa probouzeli 21. srpna 1968 do země obsazované vojáky pěti států Varšavské smlouvy, byla jejich reakce jednoznačná a nejlépe ji asi vyjadřoval jeden z nápisů na zdech: Lenine, probuď se, Brežněv se zbláznil. Poslechněte si reprízu pořadu s historikem Janem Adamcem.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/2022 • 25 minutes, 4 seconds
Nevěřil kolchozům ani komunistům. Jindřich Nermuť se stal českým sedlákem mezi protinožci
Mezi demokratickými poslanci, kteří po únoru 1948 utíkali z Československa, byl i lidovecký odborník na zemědělství a velký oponent komunistických snů o kolektivizaci Jindřich Nermuť. Příběh politika, který řadu let žil doslova na konci světa, v Tasmánii, připomene v pořadu Portréty historik Michal Pehr.Všechny díly podcastu Portréty můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.