Každý má své poprvé: špičky byznysu, umění nebo sportu. A právě tomu, jak vypadaly jejich začátky, se věnuje podcast POPRVÉ. Moderátor Jan Hrušovský si do něj zve osobnosti nejen ze světa podnikání a baví se o jejich startech a rozjezdech. O jejich poprvé.
Videohry prodával už na vojně, lidé nechápali proč. Martin Schovanec o začátcích e-shopu Xzone.cz
Už je to dvacet let, co začal prodávat počítačové hry. Akorát tehdy se hry spíše půjčovaly a kopírovaly mezi kamarády, než že by si hráči pro nejnovější tituly běželi do obchodu. On ale navzdory tehdejšímu pirátství vybudoval úspěšný e-shop Xzone.cz, který má dnes tři kamenné prodejny a před pár týdny koupil obchod s herním a filmovým oblečením Gamlery. Dalším hostem podcastu Poprvé byl zakladatel Xzone.cz Martin Schovanec.
9/20/2021 • 26 minutes, 51 seconds
Od dovozu mobilního příslušenství k vlastní výrobě a burze. Daniel Havner o vzniku značky Fixed
Mobilní telefony ho zaujaly natolik, že s nimi chtěl jakkoliv pracovat a hlavně být u toho, když na trh přichází nová technologie. Z předchozího zaměstnání měl Daniel Havner už zkušenost s obchodem a distribucí, ale v práci se cítil bez motivace. Tak prodal motorku, domluvil se s bratrem Markem a společníkem Radkem Doudou a před dvaceti lety společně založili firmu Recall, která nejdříve do České republiky dovážela příslušenství k mobilním telefonům pod značkou Fixed, aby později rozjela vývoj a výrobu vlastních produktů. O začátcích Fixed a plánech do budoucna vyprávěl v podcastu Poprvé Daniel Havner.
9/13/2021 • 25 minutes, 17 seconds
Zachránil krachující rodinný podnik. Jak se Robert Vyšata stal největším pěstitelem jablek v Česku
Rod Vyšatů hospodaří ve středočeské Tuchorazi přes 300 let. Po pádu komunismu se ale rodině Roberta Vyšaty vrátily pozemky v žalostném stavu. Proto se v průběhu devadesátých let vrátil z Prahy domů, aby pomohl svému otci zachránit krachující rodinný byznys, obnovil jablečné sady a z družstva Bohemia Apple vybudoval největšího pěstitele jablek v Česku.
9/6/2021 • 25 minutes, 35 seconds
Byl prvním kurýrem v Česku, teď má vlastní palírnu. Jak David Voverka rozjel doručovací službu Messenger
K podnikání ho přivedla vášeň k cyklistice. Před 30 lety založil první kurýrní službu v Česku. Začínali ve dvou, dnes má Messenger přes 250 kurýrů a tisíce klientů po celé republice. Jaké byly začátky tehdy nové služby a proč později doručování zásilek vyměnil za vlastní palírnu? To nám v dalším díle podcastu poprvé poví zakladatel společnosti Messenger a Javornické palírny David Voverka.
8/30/2021 • 26 minutes, 24 seconds
Přes domácí experimenty k vývoji alternativní stravy. Jak Jakub Krejčík rozjel výrobu jídla Mana
Na český trh přinesl jídlo, které pro někoho ještě stále může vypadat jako sci-fi. Mana má lidskému tělu poskytnout vše, co potřebuje, akorát je ve formě prášku. Během 7 let pak pod značkou Mana vznikly další produkty, nejdříve drink a naposledy rostlinný burger. Za tím vším stojí Jakub Krejčík, který je zakladatelem společnosti Heaven Labs, a také byl dalším hostem podcastu Poprvé.
8/16/2021 • 22 minutes, 37 seconds
Pracoval pro Elona Muska nebo Jeffa Bezose. David Pavlík o cestě ze Zlína až do Silicon Valley
Prošel Amazonem, Microsoftem, Netflixem nebo SpaceX. Takže skvěle zná prostředí Silicon Valley a svět technologických gigantů. V roce 2018 se ale z Ameriky vrátil do Brna a pomáhal v dalším růstu startupu Kiwi.com, nyní je technologickým ředitelem jiného českého startupu - logistické společnosti Shipmonk. Dalším hostem podcastu Poprvé byl vývojář David Pavlík.
8/9/2021 • 21 minutes, 23 seconds
Od chovu králíků přes asfaltové pásy ke stavebninám. Jak Vít Kutnar založil a rozjel firmu DEK
Je to už 28 let, co se vrhnul do podnikání a založil stavební firmu DEK. V začátcích mu pomáhal otec, ale do byznysu zapojil i manželku. Dnes je DEK největší tuzemskou sítí stavebnin a prodá každou čtvrtou cihlu v Česku. Dalším hostem podcastu Poprvé byl podnikatel Vít Kutnar.
7/26/2021 • 21 minutes, 55 seconds
Řízení taxíku ho přivedlo k investování do zlata. Jak Pavel Ryba rozjel společnost Golden Gate
Během dospívání pochopil, že podnikání mu přinese svobodu a dovolí mu řídit svůj život, proto se do něj vrhnul už před maturitou. Využil zahradnických znalostí a praxe a začal kácet stromy, poté dovážel měděné trubky. Jenže krize v roce 2008 zasáhla i Pavla Rybu, podnikání se mu zhroutilo a aby mohl splatit své dluhy, tak dělal řidiče taxi. V další epizodě podcastu Poprvé Ryba popisoval, jak ho přeprava turistů nasměrovala k investicím do zlata a k založení společnosti Golden Gate.
7/19/2021 • 24 minutes, 32 seconds
Jak Peter Hajduček proměnil Footshop ze studentské práce v miliardový obchod s teniskami
Jako dítě utratil Peter Hajduček veškeré úspory, aby si mohl koupit vysněné tenisky. Také miloval skateboarding a právě ten ho přivedl až k založení internetového obchodu Footshop. E-shop původně vznikl jako bakalářská práce na VŠE, dneska přináší na český trh ve spolupráci s Adidasem exkluzivní kolekce tenisek a má prodejny v Praze, Bratislavě, Budapešti nebo Bukurešti. O přeměně Footshopu ve významného prodejce streetwearové módy mluvil Peter Hajduček v další epizodě podcastu Poprvé.
7/12/2021 • 25 minutes, 53 seconds
Být šéfem banky, nebo Freddiem Mercurym? Jak Michael Kluch založil hudební kapelu Queenie
Měl to být projekt jen tak pro zábavu a vznikl z pouhého nadšení, jenže během patnácti let se z něj stal nejúspěšnější český tribute band kapely Queen, který je populární i v zahraničí. Vždyť jejich skupina vystoupila na oficiální oslavě narozenin britské královny Alžběty II a chystá se na turné v Asii. Dalším hostem podcastu Poprvé je zpěvák a frontman kapely Queenie Michael Kluch.
6/28/2021 • 20 minutes, 46 seconds
Od opery k League of Legends. Petr Jirák alias Xnapy vysvětluje, jak vydělává komentováním videoher
Jeho videa o počítačové hře League of Legends patří mezi nejoblíbenější v Česku. Na platformě Twitch.tv má přes 14 milionů zhlédnutí, další desítky milionů sbírá na YouTube a jeho živé přenosy sledují v průměru dva tisíce lidí. Velmi dobře tak ví, jak oslovit současnou generaci teenagerů, a díky němu to také vědí firmy jako karetní společnost Mastercard či výrobce telefonům Samsung, které s ním spolupracují. Dalším hostem podcastu Poprvé je streamer a komentátor Petr Jirák alias Xnapy.
6/21/2021 • 24 minutes, 45 seconds
Jak Tomáš Březina udělal z Bestu betonové impérium a proč firmu nedávno prodal
Po svém otci prý zdědil podnikatelské geny. Jakmile bylo možné se po Sametové revoluci pustit do podnikání, okamžitě to Tomáš Březina udělal. Proto před 30 lety postavil továrnu na zelené louce. Ta se od té doby rozrostla na 8 výrobních závodů, ve kterých pracuje kolem 600 lidí, a firma Best se zařadila mezi tuzemskou špičku ve stavebnictví. Jak to všechno začalo a proč po dlouhém budování firmu prodal, vyprávěl Březina v podcastu Poprvé.
6/14/2021 • 23 minutes, 13 seconds
Jak se Jan Kaláb stal legendou graffiti, výtvarníkem a zakladatelem Trafo Gallery
Se sprejem a barvami začínal už v roce 1993. Na ulicích svou tvorbu podepisoval jako Splash, Cakes nebo Point. Jako jeden z prvních Čechů a Východoevropanů pomaloval celý vůz newyorského metra, tím vstoupil do světové historie subkultury graffiti, ale také tím započal cestu stát se špičkovým výtvarníkem a spoluzakladatelem galerie Trafo Gallery. Dalším hostem podcastu Poprvé byl umělec Jan Kaláb.
6/7/2021 • 24 minutes, 10 seconds
Od pedagogiky k luxusní módě. Jak Tamara Kotvalová rozjela Carollinum a butiky v Pařížské ulici
Pracovala v dětském léčebném ústavu jako učitelka, ale kvůli zabezpečení svých dětí změnila zaměstnání a začala pracovat jako obchodní asistentka. Ze stánku se Tamara Kotvalová postupně vypracovala až do manažerských pozic a prodej šperků ji zavedl do Kyjeva, Moskvy nebo Novosibirsku. Po návratu do Česka se pustila do vlastního byznysu, založila společnost Carollinum, otevřela první butik v Pařížské ulici v Praze a ze své firmy udělala lídra v prodeji luxusních hodinek a doplňků. Jak učila Čechy nakupovat a poznávat luxusní módu, popisovala Tamara Kotvalová v další epizodě podcastu Poprvé.
5/31/2021 • 21 minutes, 8 seconds
Z garáže k virtuální realitě a umělé inteligenci. Jak WeBoard rozjel VR tréninky pro McDonald's
Začínali s papírovými brýlemi, virtuální realitu ale posunuli na další level, nejdříve pro McDonald’s vytvořili speciální tréninkovou aplikaci a v současnosti spolupracují s ČVUT v Praze na VR s umělou inteligencí. Dalším hostem podcastu Poprvé byl spoluzakladatel společnosti WeBoard Radim Tvrdoň.
5/24/2021 • 20 minutes, 50 seconds
Daniel Hejl o rozjezdu miliardového start-upu Productboard
Na počátku všeho byla nespokojenost s tvorbou nepotřebných aplikací a také tisíce schůzek v korporacích. Nyní je česká společnost Productboard na nejlepší cestě stát se jednorožcem, tedy technologickým start-upem s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů. Jaký příběh stojí za vznikem technologické firmy? O tom vyprávěl jeden z jeho spoluzakladatelů Daniel Hejl v podcastu Poprvé.
5/17/2021 • 23 minutes, 6 seconds
Od fitness náramků k výrobě nádobí. Jak Jan Fabini rozjel byznys už na střední škole
Do podnikání se vrhnul už jako teenager na střední škole. S kamarádem založil e-shop, nakoupil elektroniku v Číně a začal prodávat. S vydělanými penězi rostla chuť, a tak přikoupil další e-shopy. Jenže to už bylo moc velké sousto a po roce se byznys zhroutil. Neúspěch však Jana Fabiniho nezlomil, v další epizodě podcastu Poprvé popisoval, jak před dvěma lety rozjel výrobu hrnců a pánví.
5/10/2021 • 20 minutes, 26 seconds
Od digitální agentury, spolujízdy k analýze a financování e-shopů. Jan Laštůvka o start-upu Lemonero
Jeho podnikatelský život je spojený hlavně s internetovými obchody. Nejdříve jich několik provozoval, poté nastartoval firmu MonkeyData, která se specializovala na datovou analytiku a díky tomu e-shopy dokázaly identifikovat svá slabá místa. Nyní jeho start-up Lemonero pomáhá internetovým obchodům s financováním. Dalším hostem podcastu Poprvé byl Jan Laštůvka.
5/3/2021 • 24 minutes, 14 seconds
Prodávala pamětní mince a pomáhá Čechům investovat. Eva Hlavsová o rozjezdu startupu Fondee
Šest let pracovala uprostřed londýnského finančního centra, v bance Morgan Stanley se z pozice analytičky vypracovala až ve viceprezidentku oddělení úvěrových rizik, ale pak skvěle rozjetou kariéru ukončila. Eva Hlavsová chtěla domů, tak se vrátila do Česka a vrhla se do vlastního byznysu. S manželem Janem založili fintechových startup Fondee. O studiích v Cambridge, práci v jedné z největších bank světa a rozjezdu své firmy vyprávěla v další epizodě podcastu Poprvé.
4/26/2021 • 22 minutes, 22 seconds
Od nízkorozpočtových her ke kamionovému hitu. Jak Pavel Šebor vybudoval SCS Software
Jen tak pro zábavu si trojice studentů na vysokoškolských kolejích pracovala na vlastním herním enginu. Pak ale jejich práci objevila americká firma a tím se trojice vydala na podnikatelskou dráhu, jež je přivedla až k vlastnímu hernímu studiu se stamilionovými tržbami. O začátcích studia a úspěchu her Euro Truck Simulator 2 a American Truck Simulator vyprávěl spoluzakladatel společnosti SCS Software Pavel Šebor v podcastu Poprvé.
4/19/2021 • 25 minutes, 22 seconds
Václav Kabát začínal s kopírkou na balkoně, dnes jeho firma Bobo Blok vyrobí 4 miliony sešitů a zápisníků ročně
Svůj život spojil s hudbou, dvakrát vystudoval Pražskou konzervatoř, v 80. letech vedle Janka Ledeckého nebo Jana Černého hrál na bicí v kapele Žentour a později byl členem Filmového symfonického orchestru. Václav Kabát je ale také úspěšným podnikatelem, před 30 lety založil firmu Bobo Blok a vrhnul se do výroby bloků, diářů, skicáků či sešitů. Právě o rozjezdu rodinné společnosti vyprávěl v další epizodě podcastu Poprvé.
4/12/2021 • 23 minutes, 42 seconds
Margareta Křížová o kariéře v byznysu. Začínala jako asistentka, teď radí, jak nastartovat podnikání
Do prvního zaměstnání nastoupila jen pár měsíců před Sametovou revolucí, velké společenské změny tak sledovala ze sekretariátu DAMU. Nová doba ji motivovala, aby se začala věnovat zajímavým a neotřelým činnostem. Nejdříve tak poznávala fax, počítač a poté jak se přivádějí globální značky na český trh. Dalším hostem podcastu Poprvé byla podnikatelka Margareta Křížová.
4/5/2021 • 20 minutes, 38 seconds
Ján Hájek o rozjezdu kariéry úspěšného investora a cestě od šachů k největšímu podílovému fondu v Česku
S akciemi se úplně poprvé setkal při kuponové privatizaci, když vyslyšel dobré rady svého otce a stal se v první vlně převodu firem ze státního do soukromého vlastnictví majitelem akcií Komerční banky a České zbrojovky Strakonice. Před téměř 30 lety tak začal Ján Hájek objevovat kouzlo investování, dnes spravuje 23 miliard korun v podílovém fondu Top Stocks České spořitelny. Jaká vede cesta od kuponové knížky k jednomu z největších fondů v Česku? O tom vyprávěl v další epizodě podcastu Poprvé.
3/29/2021 • 23 minutes, 46 seconds
Od pozemků k výstavbě celých čtvrtí. Jak Dušan Kunovský udělal z Central Group největšího developera v Česku
V mládí chtěl cestovat a poznávat svět, nakonec ho studium dovedlo k právu, díky kterému se dostal na univerzitu v Cambridge a začal objevovat realitní trh a výstavbu domů. O rozjezdu společnosti Central Group, jež patří se 17 tisícovkami prodaných nových bytů mezi největší developery rezidenčního bydlení v České republice, vyprávěl Dušan Kunovský v další epizodě podcastu Poprvé.
3/22/2021 • 21 minutes, 11 seconds
Jak Květa Vostrá vybudovala s manželem Šimonem úspěšný start-up Ytica
Ve škole i v práci byla obklopena samými muži. V určitou chvíli ji ale takové prostředí přestalo bavit, proto se stala letuškou. Další touha po změně ji ale přivedla k muži, který se později stal jejím manželem a s nímž založila start-up Ytica. Ten se řadí mezi největší úspěchy české startupové scény. Právě o cestě k němu a o svých byznysových začátcích mluvila Květa Vostrá v podcastu Poprvé.
3/15/2021 • 21 minutes, 56 seconds
David Procházka o vzniku platformy Donio, byznysových začátcích a šíření dobra
Za jediný den dokázal vybrat 14 milionů korun na výrobu plicních ventilátorů. Skrze jeho dárcovskou platformu Donio Češi celkem složili a darovali na pomoc potřebným více než sto milionů. Dobročinnost mu zkrátka přináší skvělé pocity, vždyť už jako student střední školy pomáhal bezdomovcům a nosil jim čaj. Dalším hostem podcastu Poprvé byl zakladatel crowdfundingové platformy Donio David Procházka.
3/8/2021 • 23 minutes, 26 seconds
Pavel Bouška o rozjezdu miliardového byznysu s krmivem a touze uspět na Západě
Řadí se mezi dvacítku nejbohatších Čechů. V roce 2005 převzal společnost Vafo od svého otce, která měla tržby něco málo přes 100 milionů korun. On však výrobce krmiv pro psy a kočky dostal mezi evropskou špičku s tržbami kolem 4 miliard korun. Dalším hostem podcastu Poprvé byl podnikatel a král zvířecích granulí a konzerv Pavel Bouška.
3/1/2021 • 24 minutes, 14 seconds
Hana Fořtová o rozjezdu Frusacku, alternativu mikrotenových sáčků už používají stovky tisíc lidí
Před 7 lety přišla s myšlenkou ekologického a znovupoužitelného sáčku. Tehdy se o udržitelnosti a ekologii ještě nemluvilo tolik jako dnes. Z alternativy mikrotenových sáčků se ale rychle stal hit a dneska je k dostání i v supermarketech. Dalším hostem podcastu Poprvé byla spoluzakladatelka značky Frusack Hana Fořtová.
2/22/2021 • 24 minutes, 42 seconds
Petr Klokočník o vývoji senzorů Statotest, které varují před zřícením mostů
Vymyslel čidla, která měří úhly náklonu a vibrace a tím dokáží varovat před zřícením mostu, budov nebo před sesuvem půdy. Za tento systém Petr Klokočník získal například cenu v soutěži Microsoft Awards pro IT projekty, které mění životy lidí k lepšímu. Právě o začátcích svého podnikání a založení startupu Statotest ve spolupráci s Libereckým krajem mluvil v další epizodě podcastu Poprvé.
2/15/2021 • 24 minutes, 41 seconds
Lukáš Matějček o výrobě batohů a tašek Bagind a setkání s řemeslníkem v indické poušti
Chtěl běhat po lese a žít dobrodružný život, proto se vrhnul na putování po světě. Na jedné ze svých cestovatelských výprav ale narazil na malý obchůdek s koženými batohy a to Lukáše Matějčka nasměrovalo k podnikání. O vzniku značky Bagind, spolupráci s mladým byznysmenem Václavem Staňkem a jeho firmou Vasky a cestách po Asii vyprávěl dobrodruh a podnikatel Lukáš Matějček v podcastu Poprvé.
2/8/2021 • 20 minutes, 18 seconds
Kamil Vacek o miliardovém byznysu s mobilními telefony a nepovedených investicích
Před čtvrt stoletím se Češi zbláznili do mobilních telefonů a obchody s nimi vzali útokem. Kamil Vacek záhy pochopil, že zvýšená poptávka po tehdejší technologické novince je ideální příležitostí, jak se pustit do podnikání a vydělat spoustu peněz. Jako vysokoškolský student tak jezdil tramvají po Praze a v igelitové tašce vozil mobilní telefony do své prodejny v pražských Nuslích. O začátcích svého byznysu, který postupně rozšířil do 20 zemí střední a východní Evropy, mluvil v další epizodě podcastu Poprvé.
2/1/2021 • 23 minutes, 13 seconds
Radek Grill o rozjezdu Tomketu, miliardovém prodeji pneumatik a cestě z jihu Čech až do Premier League
Jeho rodina hospodařila na farmě v jižních Čechách, on však viděl budoucnost v internetu. E-shop s pneumatikami zakládal, když Češi on-line nákupy teprve poznávali, vše ale rychle nabralo na obrátkách a dnes prodá téměř každou desátou gumu v Česku. Radek Grill je vidět i v zahraničí, k čemuž mu pomáhá partnerství se slavnými fotbalovými kluby. O rozjezdu obchodu Nejlevnějšípneu.cz, výrobě Tomket Tires a reklamě na stadionech v Anglii, Itálii, Německu či Skotsku mluvil Radek Grill v další epizodě podcastu Poprvé.
1/25/2021 • 26 minutes, 11 seconds
Vratislav Kalenda o Applifting, kde všichni znají své platy, a o rozjezdu tyrkysové firmy
Jejich přístup k vedení firmy může někomu připadat idealistický. Mají šestičlennou Radu starších, do které může být zvolen kdokoliv, zaměstnanci znají mzdu svých kolegů nebo rozhodují o výši svých prémií. Tahle strategie ale funguje, Applifting se rozrůstá do Londýna a patří mezi nejrychleji rostoucí firmy ve střední Evropě. V další epizodě podcastu Poprvé popisoval zakladatel Applifting Vratislav Kalenda, jak začínali programovat ve sklepě, co ho přivedlo k myšlence založit tyrkysovou firmu, jak důležité je transparentní odměňování za odvedenou práci a proč si v jeho firmě lidé nestěžují, že mají nižší mzdu než ostatní.
1/18/2021 • 23 minutes, 58 seconds
Karel Kozel o rozjezdu pražírny Nordbeans, kávové kultuře a byznysu v gastronomii
Nejdříve zásobovali restaurace kávou a dezerty, pak se bratři Martin a Karel Kozlové rozhodli, že si na okraji Liberce otevřou vlastní kavárnu a časem k ní přidají i pražírnu. Hlavní motivací pro ně bylo, aby měli celý svůj byznys plně pod kontrolou. Jak se v Nordbeans upraží 5 tun kávy měsíčně, o začátcích byznysu v gastronomii či o náhodném setkání s farmářem v Kolumbii, vyprávěl Karel Kozel v další epizodě podcastu Poprvé.
1/11/2021 • 24 minutes, 2 seconds
Z účetní ve Varnsdorfu až na šéfku financí Rohlíku. Sonia Slavtcheva o začátku kariéry a útěku do Česka
Příběh Sonii Slavtcheva by mohl posloužit jako scénář k napínavému a dramatickému filmu. V 90. letech opustila rodné Bulharsko a šla hledat lepší budoucnost do České republiky. Žila v uprchlickém táboře, začínala jako účetní v severočeském Varnsdorfu, ale poctivou prací a sebevědomím vystupováním se dostala až do manažerských pozic v GE Money Bank či Allianz. Její život ale také významně ovlivnila rakovina. Začátky kariéry popisovala v další epizodě podcastu Poprvé.
1/4/2021 • 18 minutes, 54 seconds
Lubo Smid o vzniku STRV, úspěchu v USA a vývoji aplikací
Je jedním ze čtyř spoluzakladatelů technologické společnosti STRV, se kterou uspěl na americkém trhu. Přitom v Česku nebyl o mobilní aplikace zájem, tuzemské firmy nechápaly, proč by do jejich vývoje měli investovat a dlouhodobě se jim věnovat. Čtveřice Čechů však byla ambiciózní a měla vysoké cíle, proto se vydala uspět do USA. O podnikatelských začátcích, rozjezdu STRV a expanzi do Spojených států mluvil Lubo Smid v podcastu Poprvé.
12/21/2020 • 25 minutes, 53 seconds
Jan Sohar o detektorech pro NASA, odhalování originálů obrazů a začátcích Advacamu
Za krátkou dobu se česká firma Advacam stala dodavatelem detektorů vesmírného záření pro NASA, dále spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou a její čipy pomáhají odhalit originály obrazů nebo rozpoznat radiaci. O výrobě detektorů a rozjezdu firmy s vědcem Janem Jakůbkem mluvil v podcastu Poprvé spoluzakladatel Advacamu Jan Sohar.
12/14/2020 • 24 minutes, 19 seconds
Zdeněk Jahoda o prvních cereálích v Česku, rozjezdu Emco a byznysu v Africe
První podnikatelské zkušenosti sbíral Zdeněk Jahoda v africkém Súdánu. V devadesátých letech přivezl do Česka první cereálie a tuzemští zákazníci si je rychle oblíbili. Jeho společnost Emco nejprve müsli dovážela z Německa, časem se ale pustil do vlastní výroby v obyčejné troubě. Zdeněk Jahoda popisoval v další epizodě podcastu Poprvé, jak začínala společnost Emco, proč si z každé dovolené vozil auto plné cereálií a také jak během privatizace mohl přijít o střechu nad hlavou.
12/7/2020 • 27 minutes, 30 seconds
Andrea Pavelcová o rozjezdu projektu FITFAB Strong
Tvrdí o sobě, že je multifunkční holka a během studia práv se rozhodla zvednout Čechy z gauče. Vzala svoje úspory, natočila videa a vytvořila fitness program, do kterého se může zapojit každý z pohodlí domova. Dalším hostem podcastu Poprvé byla právnička a zakladatelka FITFAB Strong Andrea Pavelcová.
11/30/2020 • 21 minutes, 57 seconds
Antonín Kokeš o začátcích Albi či Antonínově pekařství
Do byznysu se vrhnul hned po Sametové revoluci, protože neměl co dělat a chtěl si vydělat nějaké peníze. Od té doby se pustil do tří různých oborů. Vyrábí deskové hry Albi, vybudoval síť pekáren Antonínovo pekařství a nově podniká v módě pod značkou Kinoko. Na začátku všeho ale bylo prodávání pohledů na pražském Staroměstském náměstí. Dalším hostem podcastu Poprvé byl Antonín Kokeš.
11/23/2020 • 26 minutes, 23 seconds
Vu Hoang Anh o začátcích Avocode a cestě do Silicon Valley
Už jako teenager nastoupil na podnikatelskou dráhu a začínal jako designér, později se pustil do vývoje doplňků do grafických editorů. Dalším hostem podcastu Poprvé byl Vu Hoang Anh, který je šéfem a spoluzakladatelem společnosti Avocode, jejíž software usnadňuje práci designérům a programátorům na celém světě. "České avokádo" také zaujalo investory v Silicon Valley a teprve jako druhá česká společnost si prošlo startupovým akcelerátorem 500 Startups.
11/16/2020 • 25 minutes, 38 seconds
Otevřela obchod díky koronaviru, herečka Barbora Poláková o byznysovém poprvé
Dalším hostem podcastu Poprvé byla herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která vyprávěla, jak si v první třídě vysnila, že bude herečkou a celé dětství si za splněním snu šla, proč pro ni bylo klíčové setkání učitelkou zpěvu Pavlou Fendrichovou a také popisovala, proč se rozhodla nastartovat byznys a jak během první vlny koronaviru otevřela vlastní kamenný obchod.
11/9/2020 • 19 minutes, 52 seconds
Jan Vlachynský naučil Čechy sedět na baru a postavil nejslavnější podnik v Brně
Vymyslel turbomošt a začínal s ním na vánočních trzích, postupně se stal klíčovou postavou gastronomie v Brně. Když plánoval otevřít první vlastní bar, tak se vydal do světa, aby se inspiroval u těch nejlepších. Dalším hostem podcastu poprvé byl Jan Vlachynský, majitel podniků Bar, který neexistuje, Super Panda Circus, 4pokoje nebo Slast.
10/26/2020 • 30 minutes, 31 seconds
Američané se zamilovali do burgerů bez masa, Češi mají Nemléko. Amálie Koppová o rozjezdu veganského byznysu
Ve 21 letech se pustila do veganského byznysu, se svým stejně starým přítelem začali u sebe doma v kuchyni vyrábět rostlinnou alternativu mléka. Vyrazili na farmářské trhy a začali s prodejem. Úspěch přišel rychle, vybrali peníze v crowdfundingové kampani, přesunuli výrobu do starého mlýna v Černošicích u Prahy a dneska jejich produkty najdete po celé České republice a také na Slovensku. Dalším hostem podcastu Poprvé byla zakladatelka firmy Nemléko Amálie Koppová.
10/19/2020 • 24 minutes, 51 seconds
Pavel Kacerle o práci v Hollywoodu a vlastním byznysu Live Penalty
Z vesnice kousek za Plzní se dostal až do Hollywoodu. Jako specialista na filmové vizuální efekty pracoval pro studia Lucasfilms nebo Marvel a podílel se na filmech Avengers: Age of Ultron, Iron Man 3, Jurský svět či Strážci Galaxie. Aktuálně Pavel Kacerle zažívá svoje poprvé, když buduje vlastní byznys Live Penalty, ve kterém si hráči prostřednictvím mobilního telefonu mohou kopnout penaltu proti skutečnému brankáři. V podcastu Poprvé vypráví, jaký je život v USA, když neumíte anglicky, proč rozjezd vlastního byznysu je ta nejsložitější práce, kterou kdy dělal, a také radí, jak se dostat až do Hollywoodu.
10/12/2020 • 23 minutes, 7 seconds
Jak Adam Zvada opustil korporát a rozjel byznys s kancelářemi
Svůj byznysový záměr pronajímat kanceláře musel velmi pečlivě promýšlet. Po více než desetiletém působení na trhu je na 8 místech v Praze a nabízí prostory na Václavském náměstí či v Karlíně. Dalším hostem podcastu Poprvé byl zakladatel společnosti Scott&Weber Adam Zvada, který v podcastu vyprávěl, jak nastartoval vlastní byznys a proč se rozhodl i on vsadit na coworking, navzdory tomu, že mu sdílená pracovní místa vůbec nevyhovují.
10/5/2020 • 23 minutes, 15 seconds
Jak šéfka Googlu Taťána le Moigne rozjela ajťáckou dráhu
O Taťáně le Moigne se mluví jako o první dámě českého internetu. Už od roku 2006 vede českou pobočku Googlu, kterou tu pomáhala založit. IT sektoru se ale věnuje přes 30 let, začalo to během studií softwarového inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze a pak to pokračovalo v mezinárodních korporacích Digital Equipment Corporation či Microsoft. A právě o úplných začátcích své kariéry mluvila v podcastu Poprvé.
9/28/2020 • 24 minutes, 42 seconds
Miliardář Zbyněk Frolík o byznysu na vojně, prodeji růží a vzniku Linetu
V 90. letech vzal našetřené peníze a vrhnul se na podnikání. Začal vyrábět lůžka pro nemocnice a díky svým technickým znalostem a důrazu na nízké náklady vybudoval firmu, která je dnes největším výrobcem zdravotnických lůžek v Evropě. Ještě předtím ale zaměstnával vojáky a také byl jedním z největších producentů růží v Československu. Dalším hostem podcastu Poprvé byl miliardář a zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík.
9/21/2020 • 30 minutes, 57 seconds
Jakub Dvorský o začátcích Amanita Design a prvních počítačových hrách
Je výtvarník, kreslíř a také tvůrce počítačových her. Už coby teenager se podílel na vývoji prvních her, ale až klikací adventura Samorost, kterou hrály miliony lidí, mu ukázala, že má tento obor velký potenciál. Dalším hostem podcastu Poprvé byl Jakub Dvorský, zakladatel studia Amanita Design, které stojí za celosvětově úspěšnými hrami Machinarium, Botanicula či Chuchel.
9/14/2020 • 23 minutes, 53 seconds
Jak Michal Pěchouček propojil vědu s byznysem
Přes 20 let působil na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Kromě práce na akademické půdě založil několik technologických startupů, jeden z nich, Cognitive Security, koupila v roce 2013 americká softwarová společnost Cisco. V rámci iniciativy Prague AI chce udělat z české metropole evropské centrum umělé inteligence. Dalším hostem podcastu Poprvé byl technický ředitel Avastu Michal Pěchouček, který v podcastu mluvil o svých kariérních začátcích, o propojení světa vědy a byznysu, o tom, jak se pozná dobrá myšlenka, jak se pro ni pak hledá investor a také že pokud chcete začít spolupracovat s americkou armádou, tak váš nápad musí být hodně bláznivý.
9/7/2020 • 26 minutes, 45 seconds
Linda Šejdová o menstruačních kalhotkách a startu firmy Snuggs
Menstruace je ve společnosti stále tabu, ženy o ní mluvit nechtějí a mužům takové debaty nejsou příjemné. Do tohoto světa vstoupila mladá podnikatelka Linda Šejdová, aby to se svými kalhotkami Snuggs změnila. V dalším díle podcastu Poprvé popisuje úplné začátky jejího startupu, jak kalhotky vyvíjela ve spolupráci s odborníky z Technické univerzity Liberec a také přiznává, že zájem o kalhotky předčil všechna očekávání.
8/31/2020 • 23 minutes, 58 seconds
Jak Adam Matuška mění gastro kulturu se svým minipivovarem
Věřil, že bude hrát profesionálně baseball a taky s tátou vařil pivo v garáži. Hned po maturitě začal pracovat na tátově velkém snu, stal se sládkem a založili vlastní malý pivovar, který dneska patří mezi jeden z nejoblíbenějších v Česku.
8/24/2020 • 23 minutes, 48 seconds
Původně mířil na turisty, studenti byli ale vděčnější cíl, vzpomíná na začátky růžových Rekol Vít Ježek
Vít Ježek o sobě tvrdí, že je blázen a spoustu věcí vidí do šířky, takže by chtěl udělat spoustu věcí a nejraději hned. Ježek je ale jedním ze zakladatelů bikesharingové služby Rekola, kromě programování (je také spolumajitelem studia Mangoweb) totiž velmi rád jezdí na kole, byl na něm například v Benátkách, Paříži nebo Istanbulu. Právě o růžových Rekolech mluvil v další epizodě podcastu Poprvé, kde popisoval, jak nápad na sdílená kola vznikl a jak ho v podnikání ovlivnila kniha Running Lean, která popisuje strategii pro úplné začátky podnikání.
8/17/2020 • 26 minutes, 29 seconds
Našetřil si 30 tisíc a začal vyrábět boty Vasky. Václav Staněk o rozjezdu obuvnického byznysu
Václava Staňka přirovnávají k Tomášovi Baťovi, Oba pochází ze Zlína a oba se pustili do výroby bot. Staněk své boty prodává pod značkou Vasky a o jeho ručně vyráběné boty je velký zájem, důkazem je nedávno ukončená crowdfundingová kampaň, ve které se mu podařilo získat 5 a půl milionu korun na výrobu nových tenisek. V dalším díle podcastu Poprvé mluvil Václav Staněk o překonávání počáteční nedůvěry, otec jeho nápadu totiž příliš nevěřil, také o asijské konkurenci, či jak platil za web, fotografie a produktová videa, protože byznys rozjížděl s počátečním kapitálem 30 tisíc korun, a řeč přišla také na následování odkazu obuvníka Tomáše Bati.
8/10/2020 • 32 minutes, 41 seconds
Kvido Štěpánek o tom, jak se postavil komunistickému šéfovi a vybudoval miliardovou firmu
Kvido Štěpánek je jedním z nejbohatších Čechů, vlastní společnost Isolit-Bravo, která dodává plastové díly do automobilového průmyslu a vyrábí kuchyňské spotřebiče, a jejíž roční obrat přesahuje miliardu korun. Štěpánek však zůstává skromným člověkem, který se stará o rozvoj svého rodného regionu, podporuje charitativní projekty a pomáhá hendikepovaným rodinám. V dalším díle podcastu Poprvé Kvido Štěpánek vyprávěl, jak zvládl privatizaci a překonal krušná 90. léta, jaký výrobek mu pomohl získat dostatek prostředků na investice do výroby, proč v současnosti nežádá o dotace a také kde se v něm vzala touha pomáhat potřebným.
8/3/2020 • 27 minutes, 57 seconds
Studoval geodézii a toužil po práci v antikvariátu. Jiří Padevět o spisovatelských začátcích a české historii
Studoval geodézii a toužil po práci v antikvariátu. Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět vyprávěl v podcastu Poprvé o spisovatelských začátcích a také o české historii, které se věnuje ve své tvorbě. “Každý by chtěl být raději Jozefem Gabčíkem, než Karlem Čurdou, ale nikdy nevíme, jak bychom se v dané situaci zachovali,” vysvětluje, proč rád pátrá po životech obyčejných lidí a také proč se snaží porozumět chování těch, kteří neměli dostatek odvahy a například spolupracovali s nacistickým režimem. Za svého Průvodce protektorátní Prahou obdržel Jiří Padevět v roce 2014 literární cenu Magnesia Litera.
7/27/2020 • 30 minutes, 57 seconds
Nápad pro šílenou ženu jako celoživotní dílo. Jak se Třeštíková stala symbolem časosběrného dokumentu
Helena Třeštíková je legendou českého dokumentárního filmu. Přitom rodina z jejího záměru věnovat se filmu nebyla vůbec nadšená. Proslavila se televizní sérií Manželské etudy nebo filmy René (za ten obdržela Evropskou cenu pro nejlepší dokumentární film)či Katka. Ve své tvorbě se soustředí na témata mezilidských vztahů a také sociálních problémů. V podcastu Poprvé hovořila o vztazích s hrdinami a hrdinkami jejích dokumentů a jak si přála, že změní svůj život k lepšímu. Rovněž popisovala rozdíl mezi výrobou časosběrného dokumentu před 30 lety a dnes a také co musí dokumentarista mít, aby mohl být úspěšný.
7/20/2020 • 38 minutes, 39 seconds
Jeho první byznys byla tvorba rozvrhů. Michal Bláha o rozjezdu podnikání a začátcích portálu Atlas.cz
Je jedním z podnikatelů a vizionářů, kteří zbohatli na českém internetu. Podílel se na založení vyhledávače a portálu Atlas.cz. V posledních letech se zabývá efektivitou a transparentností státní správy a stojí za službou Hlídač státu. Dalším hostem podcastu Poprvé byl podnikatel Michal Bláha, který popisoval úplné začátky svého byznysu, jak zkoušel podnikat ještě před Sametovou revolucí, proč v 90. letech musel platit pokutu finančnímu úřadu 80 tisíc korun a také v čem se Atlas.cz lišil od své konkurence a proč se ho rozhodl s kolegy prodat.
7/13/2020 • 33 minutes, 17 seconds
Otakar Petřina alias Marpo o agresivitě v mládí, práci s fanoušky a startu hudební kariéry
Otakar Petřina, známý jako Marpo, mění českou rapovou scénu, se svojí kapelou TroubleGang pořádá velkolepé koncerty a má za sebou loajální zástup fanoušků. Do všeho jde po hlavě a nepřipouští si, že by jeho plán neměl vyjít. Přes deset let byl také bubeníkem v kapele Chinaski a to mu ukázalo, jak skutečně funguje showbyznys. V podcastu Poprvé vyprávěl o začátcích své kariéry, o agresivitě v mládí, jak jde dohromady role drsného rapera a bubeníka v popové kapele a také jestli se považuje za megalomana.
7/6/2020 • 33 minutes, 47 seconds
S královnou českého designu Lucií Koldovou o cestě z Ústí do Paříže
Lucie Koldová je nejúspěšnější česká designérka současnosti. Po ukončení studia na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze zamířila do Paříže, o tři roky později tam založila vlastní studio. Koldová se zaměřuje na nábytek a svítidla, spolupracuje s firmami Brokis, TON či mmcité. Za svou tvorbu obdržela několik ocenění, letos získala druhý titul designér roku v soutěži Czech Grand Design.
6/29/2020 • 34 minutes, 33 seconds
Kateřina Vacková o boji s rakovinou a začátcích kampaně #prsakoule
Kateřina Vacková je vystudovaná lékařka a odhodlaná bojovnice proti rakovině - poté, co jí ještě při studiích zákeřnou nemoc diagnostikovali, rozjela postupně úspěšnou neziskovku Loono. Ta na sebe upozornila například kampaní #prsakoule.
6/22/2020 • 32 minutes, 59 seconds
Vít Horký o rozjezdu stamilionového start-upu
Vít Horký vybudoval jeden z nejúspěšnějších českých start-upů Brand Embassy, který se loni prodal za stovky milionů. Na cestě ale mnohokrát klop ýtnul, nejednou stál na hraně bankrotu, měl stěží na výplaty. Jak vypadaly jeho byznysové začátky? Proč skončil v nemocnici, když rozjížděl firmu? Musí být práce i koníček?
6/15/2020 • 33 minutes, 2 seconds
Radek Špicar o studiu na Cambridge a startu kariéry
Radek Špicar patří k nejvýraznějším českým ekonomům. Na začátku jeho kariéry stálo klíčové rozhodnutí - jít studovat do zahraničí. Dostal se na univerzitu v Cambridge a to mu změnilo život. Jak těžké byly přijímačky? Co se o sobě a světě v cizině naučil? Pohání ho vpřed ambice?
6/11/2020 • 33 minutes, 25 seconds
Petr Kasa o rozjezdu podnikání
Petr Kasa by o rozjíždění podnikání mohl přednášet. Nebo vyprávět. A právě proto jsme si ho Honza Hrušovský pozval do pilotního dílu nového podcastu Hospodářských novin Poprvé. Kdy začal poprvé dělat byznys? Jaké to bylo startovat jeden z prvních českých e-shopů Kasa.cz? A co stálo na začátku on-line lékárny Pilulka.cz?