Winamp Logo
MUDr.Ovačka PODCAST Borisa Bajera Cover
MUDr.Ovačka PODCAST Borisa Bajera Profile

MUDr.Ovačka PODCAST Borisa Bajera

Slovak, Health / Medicine, 1 season, 27 episodes, 21 hours, 42 minutes
About
Volám sa Boris Bajer, vyštudoval som Všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte univerzity komenského a PhD. na Slovenskej Akadémii Vied v odbore normálna a patologická fyziológia Venujem sa medicíne dlhovekosti založenej na vedeckých dôkazov, nie na šarlatánskych predavačoch hadieho oleja, prevencii chorôb životosprávou a výživou. V podcaste MUDr.Ovačka sa budeme venovať zaujímavým témam z medicíny, zdravotníctva a fyziológie.
Episode Artwork

#27 Prevencia a Doplnková Liečba Infektov Dýchacích Ciest.

Ak každý rok pri ochladení na jeseň a v zime trpíte opakovanými problémami s hornými dýchacími cestami - nosom, dutinami, hrdlom - spozornite. Tento diel je špeciálny v tom, že ide o moje vlastné skúsenosti s opakovanými chorobami dýchacích ciest. Počas podcastu dostanete tipy na prevenciu a zmiernenie príznakov týchto chorôb. Hovorím o tom, kedy môže, na prvý pohľad paradoxne, pomôcť cvičenie a aj aký konkrétny druh cvičenia. Venujeme sa aj doplnkom výživy, ktoré fungujú. Bavíme sa o tom kedy je vhodné a nevhodné cvičiť, saunovať a otužovať. Riešime aj to, kedy je reálne človek infekčný pre druhých.
1/29/202427 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

#26 Antikoncepcia, HPV, Prezervatívy, Rakovina, Mrazenie Vajíčok, PMS, Menopauza.

V tejto časti sa dozviete množstvo informácie z preventívnej gynekológie. Prečo sa očkuje proti HPV? Chránia prezervatívy pred všetkými pohlavnými chorobami? Je antikoncepcia rizikový faktor trombózy a embólie? Funguje pre menopauzu fyzická aktivita? Ako je to s otužovaním a ženským ústrojenstvom? Dokážu genetické testy predpokladať rakovinu ženského traktu? Ako je to s plodnosťou po 35ke? Aké má možnosti žena z hľadiska mrazenia? Toto a oveľa viac v novej časti podcastu MUDr.Ovačka, kde je hosť MUDr. MUDr. Lenka Lapides, gynekologička a pôrodníčka. Doktorka Lenka Lapides je moja bývalá spolužiačka a recenzentka mojej knihy Protokol prirodzenej plodnosti. Po skončení školy pracovala v Mníchove, kde zložila atestáciu z gynekológie a pôrodníctva. V bavorsku pracovala v tíme prf. Kuhna, kde sa venovala gynekologickej onkológii. Popri štúdiu a praxi absolvovala stáže v ďalších krajínách, ako je Fínsko, Izrael, alebo UK. Pracuje vo Viedni a v Bratislave, momentálne je na materskej “dovolenke” Momentálne sa najradšej venuje svojej srdcovke, čo je reprodukčná medicína, najmä imunologickým faktorom neplodnosti, ktoré skúma aj v rámci štúdia PhD. na Lekárskej Fakulte Univerzity Komenského na Ústave histológie a embryológie.   PARTNERI PODCASTU: Poliklinik Váš Lekár: https://poliklinika.vaslekar.sk Symprove: https://www.symprove.sk/?utm_source=influencer&utm_medium=Bajer&utm_campaign=podcast  
1/15/20241 hour, 19 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#25 Biológia Priberania a Chudnutia. Gény, Hormóny, Mozog a Mikrobióm.

V tejto časti si do hĺbky prejdeme biológiu priberania a chudnutia. Venujeme sa tomu, ktoré súčasti mozgu ovplyvňujú hlad a nasýtenie. Preberieme hormóny hladu s hormóny nasýtenia. Vysvetlíme si aj gény obezity a prečo je také ťažké proti nim bojovať. Zazdielam vám aj môj príbeh “schytanej” zlej genetickej výbavy z hladiska obezity a aj to ako s tým bojovať.
1/1/202437 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#24 Chudnutie z Brucha. Ktoré Suplementy Plošne Odporúčame. Čo Merať v Krvi. Dávkovanie Ashwagandhy. Jedenie Červeného mäsa.

Táto časť bola nahrávaná live v Centre výživy a odpovedal som na vaše otázky položené na instagrame (Q&A). Pýtali ste sa či vieme chudnutie zamerať na orgánový tuk a čo na to použiť. Ďalšia téma bola o doplnkoch výživy - či sú také, ktoré odporúčame plošne. Dám ti 3 tipy. Ďalej ste sa pýtali, čo minimum dať odmerať v odberoch krvi, aby ste si držali “budget”. Preberáme aj dávkovanie Ashwagandhy podľa dôkazov vo vede. Bavíme sa aj o tom, či dennodenné jedenie červeného minimálne spracovaného a kvalitného mäsa má riziká. Téma padla aj na spermidín, či čaj z hlohu.   Spomenutá štúdia: PMID: 32789898
12/5/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

#23 Využitie Genetiky, Evolúcie a Imunity pre Zdravie a Dlhovekosť

Využívame náš genetický potenciál, alebo sa nechávame zabíjať evolúciou, ktorá nám chcela hrať v prospech prežitia? Ako je spätý imunitný systém so zdravím, vírusovými ochoreniami. Kedy sa ho oplatí tlmiť a kedy naopak nabudiť.   Jakub Víglaský dosiahol Msc. z genetiky a molekulárnej cytológie a momentálne študuje PhD. v Laboratóriu biomedicínskej mikrobiológie a imunológie v Košiciach. Na sociálnych sieťach má vynikajúci profil popularizujúci vedu @sciencer.v
11/21/20231 hour, 6 seconds
Episode Artwork

#22 ŠPECIÁL: O mýtoch, ktorým veria aj lekári + Q&A

Mýty, ktorým veria aj lekári. Ovplyvňuje cholesterol v strave ten v krvi? Čo ovplyvňuje cholesterol v krvi a srdcovocievne riziko?  Ako je to s tukmi, bielkovinami a sacharidami v strave a zdravím? ... A množstvo ďalších tém, vrátane Q&A. Túto špeciálnu časť sme nahrávali live v Bratislave s MUDr. Tomášom Havranom, ktorý ma pozval do svojho výborného podcastu Rozhovory MD.  Dr. Havran založil úspešnú platformu Projekt MD, kde sa venujú mladým lekárom a medikom.
11/7/20231 hour, 49 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

#21 Zóny Kardio Tréningu. Aeróbna Kapacita, VO2max a Dlhovekosť.

Expert na diagnostiku VO2max, aeróbny tréning a beh, Mgr. Leo Lendvorský, PhD. nám prezradí, ako zmaximalizovať benefity aeróbneho tréningu pre zdravie a dlhovekosť, ako sa vyznať v tréningových zónach, ako dýchať pri behu a oveľa viac dôležitých informácií, ktoré viete využiť vo svojom tréningu.
10/24/20231 hour, 17 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#20 Ako Sa Jednoducho Vyznať v Štúdiách a Vedeckých Dôkazoch

Ako sa vie bežný človek vyznať v štúdiách? Ako rozdeľujeme silu štúdií od najslabších po najsilnejšie? Aké to môže mať výnimky? Čo znamená silná, slabá a príliš silná štúdia? Čo je to hodnota “p” a iné technikality, ktoré nájdete vo výsledkoch štúdií?  Ku tejto časti ma inšpiroval podcast The Drive a časť o štúdiách, od doktora Petera Attiu, ktorý je veľkou inšpiráciou v podcastoch o zdraví. Výcuc z tohto podcastu doplnený o moje názory na štúdie a to, ako ja štúdie čítam, keď analyzujem témy a oveľa viac sa dozvieš v tejto časti.
10/10/202325 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#19 Cukrovka, výživa a životospráva. Metformín a berberín. Glukózové monitory. Štítna žľaza a diéty. Cirkadiánne a ultradiánne rytmy.

Ako vieme diagnostikovať, liečiť a mať pod kontrolou cukrovku? Ako je to s metformínom, berberínom a GLP-1 agonistami? Ako pomáha pohyb, výživa, spánok a kompenzovanie stresu s cukrovkou? Ako je to s CGM (kontinuálnymi glukózovými monitormi) a či sú použiteľné aj u nediabetikov? Ovplyvňujú cirkadiánne rytmy naše orgány, cukrovku, alebo to, kedy máme cvičiť? Ako zapeklitá môže byť štítna žľaza pri neúspešnom chudnutí, ale aj po zle nastavenom chudnutí? Prečo niekedy nediagnostikujeme a neliečime štítnu žľazu optimálne? Na tieto otázky vám odpovie MUDr. Natália Marhefková, lekárka v atestačnej príprave z klinickej diabetológie a endokrinológie na Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe (IKEM). Doktorka Marhefková skúma aj vrámci výskumu  PhD. kardiovaskulárne riziká diabetikov I. typu
9/26/20231 hour, 22 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

#18 Sexuálny Apetít, Láska a Monogamia z Hormonálneho Hľadiska

Čo stojí za sexuálnym apetítom z hľadiska hormónov? Akú rolu má testosterón a estrogény u mužov a žien? Ide láska ruka v ruke so sexuálnym apetítom, alebo sú od seba nezávislé? Aké sú neuroendokrinné teórie lásky? A čo monogamia, polygamia a promiskuita? Stojí za nimi endokrinný systém? Sú muži promiskuitnejší, ako ženy? A môže za tým stáť už podmienky dieťaťa v bruchu matky?
9/12/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

#17 Budovanie Svalov a Sily. Využitie Svalu Pre Dlhovekosť a Zdravie

Docent Milan Sedliak je svalový biológ a fyziológ, vedec a pedagóg na Katedre biologických a lekárskych vied FTVŠ. V tejto časti preberáme detailne sval, ako jedno z najfascinujúcejších tkanív v ľudskom tele. Bavíme sa o maximalizácií a optimalizácii tvorby svalov a sily, rôznych protokoloch, metódach a odporúčaniach, ale aj o mýtoch, že ženy vedia pribrať veľké množstvo svalov pri rozumnom silovom tréningu - nemusíte sa toho báť. Preberáme koľko svalovej hmoty je už príliš veľa a môžeme to označiť aj ako patologické. Dostaneme sa aj ku téme starnutie a špecifikám, ktoré sa dejú na úrovni svalových vlákien.  
8/29/20231 hour, 26 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#16 AMA - Nahrádzanie Testosterónu. Prečo Muž Začne Pokukovať Po Kabrioletoch.

Vekom mužom klesá testosterón. Aké sú základné symptómy andropauzy? Čo sa s tým dá spraviť mimo dopĺňania testosterónu? Aké iné látky používame okrem priameho nahrádzania testosterónu? Má žena viac estrogénov, ako testosterónu?  Ako funguje testosterón, jeho viazače a receptory? Prečo nie je dobré merať v krvi iba celkový testosterón? Aké iné hormóny ovplyvňujú testosterón?
8/15/202332 minutes
Episode Artwork

#15 AMA - Menopauza, Hormonálna Terapia a Riešenia Bez Hormónov a Liekov.

Čo to je menopauza a ako prebieha? Prečo majú ženy v období menopauzy symptómy, ako nočné potenie, návaly tepla, mentálne a psychické problémy, alebo ukladanie tuku v oblasti brucha, osteoporózu a vyššie riziko srdcovocievnych ochorení? Povieme si, kedy je vhodná hormonálna terapia a kedy už skôr nedáva zmysel. Aké má vlastne benefity a riziká. Porozprávame sa aj o WHI - štúdii Women’s Health Initiative, ktorá bola zhoaxovaná rôznymi médiami a pseudoodborníkmi a používajú ju na strašenie žien. Vysvetlíme si aké reálne výsledky mala a čo to pre hormonálnu terapiu znamená. Povieme si aj o riešeniach mimo hormónov a aj mimo liekov - ako výrazne zlepšiť kvalitu života ženy v menopauze. 
8/1/202332 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#14 Úzkosť, Stres, Sociálne siete, Toxická pozitivita, Generačné dedenie traumy, Slobodná vôla.

Psychológ a psychoterapeut v procese, Denisa Moravčík Debrecká, Msc. (Master of Science), nám povie množstvo informácií o obojstrannej spojitosti psychiky, stresu, úzkosti a emočného zdravia so životosprávou. Riešime vplyv sociálnych sietí na duševné zdravie a toxickú pozitivitu. Pobavíme sa však aj o medzigeneračnom dedení traumy a (ne)existencii slobodnej vôle. Denisa vyštudovala psychológiu v Holandsku a v New Yorku a má svetovú prax, ktorú si priniesla späť na Slovensko, aby pomáhala pacientom u nás. Špecializuje sa na úzkostlivé poruchy a stres.
7/18/202353 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#13 Minimum Pohybu, Spánku, Výživy a Otužovania Pre Zdravie. Zabijácke Prahistorické Gény.

Prečo gény, ktoré v evolúcii vznikli, aby nám zachránili život nás dnes zabíjajú? Čo konkrétne znamená "urobiť minimum" v pohybe, spánku, výžive a otužovaní pre zdravie? Prečo zrejme existuje prah fyzickej aktivity, kedy počas stúpajúcich hodín fyzickej aktivity za týždeň už nespaľujeme predpokladané množstvo kalórií?
7/4/202324 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#12 Erektilná Dysfunkcia a Stres. Andropauza a Láska. Bicykel, Prostata a Spermiogram. Pivo, Výživa a Močové Kamene.

V tejto časti nám urológ MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D. porozpráva o nie len mužskom zdraví, ale aj ženskom, pretože urológia sa týka aj obličiek.  Porozprávame sa o prevencii v urológii a či je povinná. Ako vyzerá návšteva u urológa. Prejdeme si rizikové faktory zväčšenia a rakoviny prostaty. Povieme si o erektilnej dysfunkcii a ako ju rozdeliť podľa prítomnosti rannej erekcie. Ako na ňu vplýva stres a nekompatibilný vzťah partnerov. Čo je z hormonálneho hladiska láska a či je s ňou spätý testosterón. Čo je to andropauza, či je reálna a ak áno, ako sa prejavuje.  Preberieme, akú teplotu majú radi semenníky a či spermie ničí bicyklovanie, alebo mobil vo vrecku.  Na záver dielu nabitého informáciami sa porozprávame o výžive pri močových kameňoch a či na ne pozitívne vplýva pivo.
6/20/202355 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#11 Výživa pre Vitalitu a Dlhovekosť

Škodí nám veľa bielkovín v dosiahnutí dlhého života? Je najlepším stravovaním pre vitálnu dlhovekosť low-carb, vegánska, alebo iná diéta? Funguje kalorická reštrikcia, alebo fasting? Čo nám hovoria detailné analýzy zloženia živín a jedál Zón Dlhovekosti? Čo je to ten mTOR o ktorom sa teraz všade dočítame? Toto a oveľa viac v najnovšej časti Podcastu MUDr.Ovačka
6/6/202332 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

#10 Budovanie Imunity, Stres a Imunita, Doplnky Výživy a Športová Imunológia

V tejto časti nám imunologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. povie, ako správne budovať imunitu, ktorá živina je zásadná v strave a tak isto aké sú najdôležitejšie vitamíny a minerály. Povenujeme sa športovej imunológii - ako správne nastaviť fyzickú aktivitu tak, aby sme si nevyčerpávali imunitný systém, ale naopak, aby sme ho posilnili. Vysvetlíme si dve strany mince pojmu stres - aké poznáme fakty a že rada "no stress" pre náš imunitný systém nebude tá najlepšia. Preberieme aj postcovid a odporúčania ako a kedy bezpečne začať cvičiť po chorobe. Porozprávame sa aj o doplnkoch výživy a látkach na predpis, ktoré vedia posilniť imunitný systém pri infekčných chorobách. Povieme si viac o "5S" imunologičky a čo je v životospráve najzásadnejšie. MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. je odborník na imunitný systém, s ktorou som v minulosti už prednášal na viacerých sympóziách a zároveň sme pracovali s množstvom tých istých elitných športovcov. Je zakladateľkou a majiteľkou Imunovital Centra, kde sa venujú okrem alergií a imunitných problémov aj športovému lekárstvu, športovej imunológii a repordukčnej imunológii.   *Tento podcast má iba informačný charakter, informácie z tohto podcastu neslúžia ako diagnostika a terapia vášho zdravotného stavu. Využitie informácií a hlavne nesprávnym spôsobom je na divákove a poslucháčove vlastné riziko. Počúvanie podcastov nesupluje návštevu vášho lekára.*
5/23/202358 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#9 Optimalizácia Hormónov pre Zdravie a Dlhovekosť

V tejto časti si povieme ako mimo liekov optimalizovať inzulín, štítnu žľazu, kortizol a adrenalín, rastový hormón, testosterón, estrogény, dopamín, serotonín, alebo melatonín.  Povieme si aké konkrétne prístupy a techniky v životospráve vedia znormalizovať hladiny týchto hormónov a látok.    Takisto si vysvetlíme cesty vzniku horomónov, aby ste lepšie pochopili procesy, ako sa dajú ovplyvňovať.
5/9/202343 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#8 Maximalizácia Zdravia Ciev a Srdca s Kardiológom

Kardiológ MUDr. Michal Lapides nám prezradí, čo nás v rámci ciev a srdca zabíja najčastejšie a čo ná môže zachrániť život, ak identifikujeme najdôležitejšie rizikové faktory (ten najhorší vás prekvapí). Preberieme aká strava sa najviac odporúča pri ochoreniach srdca a ciev a  ako veľmi rizikový je cholesterol v strave, respektíve či sa máme báť soliť. Povieme si aký vplyv má fyzická aktivita a aj to, že pri extrémnych aktivitách kalcifikujú cievy. Pobavíme sa o strese, spánku, otužovaní a saunovaní a či sú vôbec vhodné pri srdcovocievnych ochoreniach. Na záver sa venujeme aj liekom na LDL-cholesterol - čo funguje a čo nie. Povieme si aj o najnovších liekoch, do ktorých vkladáme veľa nádejí a aj o tom, že už aj kardiológovia majú svoje očkovanie. Na cholesterol. MUDr. Michal Lapides je môj bývalý spolužiak a predseda BSM (Bratislavský Spolok Medikov), absolvoval erazmus vo Fínsku a má už bohatú 10 ročnú prax v kardiológii a internej medicíne v Nemecku a Rakúsku, konkrétne Erzgebirgsklinikum Annaberg Buchholz, Donauisar Klinikum Deggendorf a Landesklinikum Mistelbach-Gaserndorf.
4/25/20231 hour, 5 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#7 Využitie Stresu Pre Zdravie a Dlhovekosť. Princíp Hormézy.

V tejto časti si povieme o tom, že stres nemusí byť iba zlý a ide práve o adaptáciu na rôzne stresory, z ktorej môžu naše telá a mozgy čerpať významné benefity pre zdravie a dlhovekosť. Povieme si aj to, ako vlastne na bunkovej úrovni vzniká cukrovka, ale aj pôsobí fyzická aktivita, kalorická reštrikcia, fasting a otužovanie. 
4/11/202319 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

#6 Aký Vplyv Má Výživa, Otužovanie, Pohyb a Spánok na Sklerózu Multiplex, Parkinsonovu a Alzheimerovu Chorobu

V tejto časti nám hosť, MUDr. Darina Slezáková, PhD. z II. Neurologickej kliniky LFUK a UNB, ktorá vedie Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, povie viac o neurodegeneratívnych ochoreniach, treťom najväčšom zabijákovi po srdcovocievnych ochoreniach a rakovine.  Povieme si o “veľkej trojke” neurológie - Parkinsonovej, Alzheimerovej chorobe a skleróze multiplex - čo sú to za choroby, ako sa prejavujú, kedy vznikajú a ako ich vieme liečiť. Takisto si povieme, aký vplyv má výživa, pohyb a iné súčasti životosprávy, ako otužovanie, saunovanie, spánok, alebo manažment stresu na neurodegeneratívne ochorenia a demencie.   Centrum pani doktorky je jediné na Slovensku, kde sa vykonáva transplantácia kmeňových buniek pri SM, hoci nám povie, že ani s touto liečbou to nie je také ružové a nie je pre každého. Pani doktorka vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a pracuje nie len ako klinický neurológ v Univerzitnej Nemocnici v Bratislave, ale aj vedecký pracovník a pedagóg. Už pri začiatkoch svojej vedeckej kariéry používala životosprávu ako súčasť liečby pacienta so SM (Tajčí, neskôr iné druhy fyzickej aktivity, dýchacie metódy a otužovanie).
3/28/202358 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#5 Medicína Dlhovekosti, Zombie Bunky, 3 Gény Dlhovekosti, Epigenetika a ”Biologické” Hodiny

V 5. časti sa venujeme medicíne dlhovekosti, najväčšiemu boomu vo vede venujúcej sa zdraví. Povieme si o teóriách starnutia, hypotéze zrýchleného starnutia, zombie bunkách (senescence cells), troch génoch dlhovekosti, rozdielu genetiky a epigenetiky, ale aj o nových markeroch, ktoré sľubujú zistenie skutočného biologického veku popri toho v občianskom preukaze.
3/14/202323 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

#4 Príkrmy, Dojčenie a Mliečne Formule, Alergie a Intolerancie, Šport, Mikrobióm, Strava a Imunita

Šéf imunológov prof. Jeseňák v MUDr.Ovačka PODCAST. V tejto časti formou rozhovoru rozoberieme vzťah imunitného systému a výživy, športovania, alebo črevného mikrobiómu. Preberieme výživu doslova od prvého dňa, keďže sa pobavíme o dojčení, mliečnych formulách a príkrmoch. Povieme si do hĺbky o alergiách a intoleranciách - ich testovaní, diagnostike a rôznych pikoškách, akými sú skrížené reakcie. Hosťom tejto časti je prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA. Je to prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie a človek, ktorý si zaslúžil profesúru ako vôbec najmladší v histórii 🇸🇰. Tri roky študoval a robil vedu po ukončení medicíny na jednej z najstarších univerzít Sapienza Universita di Roma v Taliánsku. Je zároveň bezodná studňa kvalitných informácii, pričom výborne mixuje vedecko-výskumno-pedagogickú činnosť s klinickou praxou pediatra, imunológa a alergológa. Užite si jeho vedomosti v podcaste MUDr.Ovačka!
2/28/20231 hour, 7 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#3 Je Cholesterol Vôbec Zlý? Netestujeme v krvi dôležitý marker.

V tretej časti podcastu si prejdeme základy lipidológie a vysvetlíme si to, ako sa cholesterol dostáva do tela jedlom, ako sa v tele vyrába a čo je v rámci cholesterolu skutočne rizikové. Prejdeme si HDL a LDL cholesterol a aj to, že nie je dôležitá iba hustota týchto lipoproteínových častíc, ale aj veľkosť.
2/14/202318 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#2 ... Keby Poisťovne Videli Tie Účinky Výživy a Pohybu na Zdravie. Sval, tuk, pečeň, mozog a cievy tvoria hormóny?

V tejto časti budeme preberať tému "obezita" formou rozhovoru s doc. MUDr. Adelou Penesovou, PhD. Povieme si, prečo sú sval, tukové tkanivo, pečeň, mozog, alebo cievy dôležité endokrinne aktívne tkanivá, tvoriace hormóny a ako ich vieme využiť pre náš zdravotný prospech. Doc. Penesová je lekárka a vedecká pracovníčka a ja som mal aj to štastie, že bola moja školiteľka na PhD., takže som sa učil od toho naj, čo na Slovensku vo vede máme. Je hlavnou riešiteľkou národných a medzinárodných projektov so zameraním na výskum obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Študovala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Neskôr obhájila PhD. prácu v odbore Normálna a patologická fyziológia. V rokoch 2008 – 2010 dva a pol roka pracovala v National Institute of Health (NIH), v sekcii pre výskum obezity a diabetu (Obesity and Diabetes Clinical Research Section, PHOENIX, AZ, USA). Je členkou odborných lekárskych a vedeckých spoločností, napr. European Association of Preventive Cardiology (EAPC), Slovenskej endokrinologickej, diabetologickej, obezitologickej a hepatologickej spoločnosti.
1/31/20231 hour, 7 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

#1 Neexistuje Metabolicky Zdravá Obezita

Na Slovensku každých 15 minút počúvania podcastu niekto zomrie na srdcovocievne ochorenie. V prvej časti si preberieme dôkazy prečo neexistuje metabolicky zdravá obezita, aké sú najdôležitejšie fakty ochorení srdca a ciev a ako vie výživa a rôzne diéty ovplyvniť vysoký krvný tlak.
1/17/202316 minutes, 43 seconds