Winamp Logo
Mama Gang Cover
Mama Gang Profile

Mama Gang

Slovak, Education, 8 seasons, 93 episodes, 4 days, 15 hours, 39 minutes
About
Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.
Episode Artwork

93. Špeciál Dašky a Adel: Ochutnávka z Mama Gang +

V dnešnom špeciálnom dieli budete počuť nový jingle, nový úvod a štyri ochutnávky z našich komunitných Čau Daška, Čau Adel, ktoré každý mesiac pridávame do nášho Mama Gang +. Reč bude o trhaní vecí z ruky, o dôležitosti spánku pre naše optimálne duševné zdravie, o zvedomovaní nášho jednania prostredníctvom zápiskov alias journalingu a aj o odovzdávaní detí do opatery iným osobám.
1/23/202455 minutes
Episode Artwork

92. Peter Gärtner: Vždy som chcel robiť šialenú zábavu pre deti, ktorá ich niečo naučí

Rozprávali sme sa s dramatikom, scénaristom, spisovateľom, aktérom známeho bábkového divadla a trojnásobným otcom Petrom Gärtnerom. Mnohí isto poznajú jeho príbehy čerta Kolofóna, knihu Čakanie na sneh či predstavenia bábkového divadla Morgonrock. Rozprávali sme sa o detskom divadle, umení zaujať jedným príbehom celú rodinu, ale aj o tom, ako Peter vníma svoju rolu otca. Ak sa vám naše podcasty páčia a chceli by ste byť tiež súčasťou nášho Mamagangu, pridajte sa k nám do komunity s exkluzívnym obsahom. Viac informácií nájdete na www.mamagang.plus
1/9/20241 hour, 16 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

91. MUDr. Denisa Jaššová: Antibiotiká nie sú všeliek. Na virózy funguje iba čas a imunita dieťaťa.

V novom dieli diskutujeme s pediatričkou a autorkou knihy Zdravé dieťa MUDr. Denisou Jaššovou o obľúbenej téme všetkých rodičov škôlkarov. Sople, kašle, virózy. Kedy je dieťa najviac infekčné? Ako je to s farebnými soplíkmi? Čo výtery? Zaberajú sirupy alebo sú to len drahé cukrové vody? A naozaj mu na každý kašeľ a teplotu nezaberú antibiotiká? Čo teda pomáha? Toto a viac v dieli plnom odborných informácií podaných ľudskou formou.
12/12/20231 hour, 25 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

90. Katarína Herbriková: Grafomotoriku môžete rozvíjať aj v kuchyni

Katku Herbrikovu môžete poznať aj cez jej projekt a instagramový profil spec.ped. Neúnavne odpovedá na otázky starostlivých rodičov v témach školskej zrelosti, rozvoja správneho úchopu, grafomotoriky, spoznávania hlások, písmen a čítania. V našom rozhovore sme s ňou prešli presne tieto témy. Pozreli sme sa na to, či nerobíme medvediu službu, ak sa naše deti naučia čítať a písať skôr ako nastúpia do školy. Hovorili sme tiež o kreslení, výbere správnych pomôcok a štipkovom úchope. Ozrejmila nám tiež rozdiel medzi spoznávaním písmenok, slabík a čítaním a poradila, čo sa dá robiť doma a kedy vyhľadať pomoc odborníka. V úvode rozhovoru sme s Adel zdieľali našu strastiplnú cestu na krst knihy Zdravé dieťa od Denisy Jaššovej. A okrem našej tragikomickej vsuvky sa dozviete aj čo všetko v knižke a aj brožúrke pre starých rodičov môžete nájsť.
11/28/20231 hour, 30 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

89. Radka Maťašovská: V Španielsku zvykneme jesť aspoň jedno jedlo denne vonku

Radku Maťašovskú môžete poznať cez jej projekt Jime společne, kedysi BLW krok za krokem. Rozobrali sme metódu BLW, hlavné princípy, mýty aj praktické tipy. Dostali sme sa tiež k porovnaniu kultúry stravovania v Španielsku a u nás. Časť rozhovoru sme venovali aj bezpečnosti pri zavádzaní pevnej stravy a otvorili sme aj témy ako sladkosti pri súrodencoch, deti, čo nechcú sedieť pri stole a nastavovanie hraníc pri stolovaní. V úvode podcastu Adel porozprávala o výlete do viedenskej ZOO a pridala kopec praktických tipov k cestovaniu aj plánovaniu rozpočtu. Dôležitou výbavou na výlety je pohodlné a teplé oblečenie. My odporúčame naše obľúbené MOE. S kódom mamagang15 máte do nedele 19.11.2023 zľavu 15% na všetok nezľavnený tovar (okrem prádla a kolekcie MOEvember).
11/14/20231 hour, 29 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

88. Aneta Rabadová: Sprevádzam ľudí s PAS na ceste k prímeriu

Aneta Rabadová je špeciálna pedagogička venujúca sa práci s deťmi, mladistvými aj dospelými s poruchami autistického spektra (PAS) a ich blízkymi. Môžete ju poznať aj vďaka jej IG profilu @primerie_aneta. V tomto dieli sme sa rozprávali o jej ceste k práci s ľuďmi na spektre, o tom, že inklúzia vždy začína v rodine aj o tom, že ľudia s PAS nemajú svoj vlastný svet, ale že všetci žijeme v jednom a tom istom svete. Našom spoločnom. V úvode dielu môžete počuť ukážku s témou rizík chválenia detí z nášho špeciálneho dielu Čau Daška, Čau Adel, ktorý nahrávame raz mesašne do komunity Mama Gang +.
11/7/20231 hour, 11 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

86. Magdaléna Rojo: Ženy z mojich príbehov nepotrebovali spasiť

Magdaléna Rojo je novinárka, ktorej nedávno vyšla vo vydavateľstve Absynt kniha s názvom Ženy, ktoré zostali. Je to zbierka reportáží, ktorá rozpráva príbehy žien a detí, ktoré zostali v domovských krajinách, zatiaľ čo ich muži, otcovia, synovia, šli za lepším zárobkom a životom za hranice. S magdalénou sme sa rozprávali o tom, ako kniha vznikala, ako si hľadala cestu k ženám v krajinách ako India, Etiópia alebo Senegal aj, čo ju toto pustovanie naučilo láske a sile žien. Dokonca s nami bonusovo zdieľala aj silný príbeh rodiny z Mexika, ktorý nenájdete ani v knihe. Celý Magdalénin príbeh je o to zaujímavejší, že popri svojom dobrodružnom povolaní plnom cestovania sa stala aj mamou. So svojim manželom Noelom a synom Gaelom si vytvorili domov v meste Oaxaca na juhu Mexika, ďaleko od svojich rodín. Rozobrali sme teda aj pôrody na Slovensku a v Mexiku, kutlúrne rozdiely vo výchove a bežné starosti rodiny s 3-ročným chlapcom na cestách. Tento rozhovor je balzam na dušu po náročných septembrových dňoch. Magdalénin pokoj, nadhľad a schopnosť jednoducho a úprimne hovoriť aj o komplikovaných témach vás prenesie na príjemné farebné miesto plné dobra a nádeje. Úvod podcastu sme venovali našej veľkej novinke. V septembri sme odštartovali komunitu Mama Gang +. Mamagang má teda okrem podcastu a instagramu aj bezpečné miesto na spoločné diskusie na rovinu, bez pozlátok, kde nájdete aj webináre, dôležité zdroje, zoznamku, bazár, online či offline eventy. Všetky potrebné info sú na www.mamagang.plus
10/3/20231 hour, 21 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

85. Janette Motlová: Aká rozprávková postavička je vaše dieťa?

Našou ďalšou hostkou bola Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psycho­lógie a patopsychológie, oceňovaná odborníčka na rozvoj mladých ľudí a inklúziu, mama 3 detí, babka 2 vnúčat. Ústrednou témou rozhovoru bola inklúzia a hľadanie ciest ako zlepšovať vzdelávanie pre všetky deti na Slovensku a zároveň nepreťažovať učiteľov. Keďže diel vychádza v septembri, nemohli sme vynechať ani tému adaptácie na školu a škôlku. Hovorili sme tiež o tom, čo by sme mali ako rodičia žiadať v školách, aby sme zlepšili vzdelávanie a dostali sme aj praktické typy, ako komunikovať na rodičovskom združení. Pozreli sme sa tiež na strach z nepoznaného a ako mu čeliť. V tomto dieli si prídu na svoje všetci rodičia, ale aj ľudia priamo z praxe, ktorým záleží na kvalitnom vzdelávaní pre naše deti. V úvode podcastu sme predstavili projekt Naša inkluzívna škola od Nadácie Volkswagen Slovakia v krátkom rozhovore so správkyňou nadácie Lenkou Holešovou. Pripomíname tiež, že možnosť zmenit zdravotnú poisťovňu je len do 30. septembra. My sme sa rozhodli pre Zdravotnú poisťovňu Union. O ich super benefitoch sme porozprávali aj v krátkej reklamnej pauze v strede podcastu.
9/19/20231 hour, 25 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

84. Urologička Patrícia Hauserová: Nič nepokazíme, ak predkožku nepreťahujeme násilne

Pozvanie na rozhovor o zdraví chlapcov a ich penisov prijala urologička Patrícia Hauserová. Okrem toho, že je odborníčka nás zaujala aj tým, že je mama dvoch chlapcov. Prvé otázky smerovali pochopiteľne k Patinej ceste k urológií. Predsalen jej mladý krásny zjav pôsobí v tomto odbore výstredne. Ďalej nás zaujímalo najmä to, ako sa starať o hygienu našich chlapcov, najčastejšie urologické ochorenia ako infekcie močových ciest u detí a tiež v diskusiách často rozoberaná téma - predkožka. Bavili sme sa o tom, či šťahovať alebo nesťahovať, čo všetko je ešte prirodzený vývoj a otvorili sme aj tému obriezka. V závere rozhovoru sme pozdieľali naše skúsenosti s odplienkovaním. V úvode podcastu sme rozobrali vzťah našich detí k rozprávkam. A spomenuli sme aj našeho partnera nákupné centrum Vivo!, kde môžete dieťa zobrať do kina a popritom vybaviť darčeky k narodeninám, nákup potravín, drogérie aj banku alebo poisťovňu.
9/6/20231 hour, 24 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

83: Hana Celušáková: Buďme deťom vzorom, že sme tu aj pre seba

S psychologičkou Hanou Celušákovou sme sa u nás v podcaste nerozprávali prvý raz (a dúfame, že ani posledný). Otvorili sme s ňou tému intenzívneho rodičovstva, nastavovania hraníc deťom aj sebe samým. Snaha o dokonalosť je konfrontovaná s pojmom dosť dobrej mamy, ktorá nie je len "utešením", že dokonale to nejde, ale ozajstnou potrebou dieťaťa (a mamy). Bavili sme sa o tom, čo je súcit s inými a so sebou samým a ako ho pestovať. Tento rozhovor plynie takmer bez otázok. Je bezprostredný, hlboký a oči otvárajúci. A vieme, že sa vám bude páčiť minimálne tak ako nám.
8/22/20231 hour, 40 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

82. Lucia Pašková: Kedy bude lepšie? Ak nestratíme dôveru, sebalásku a nádej.

Ústrednou témou tohto rozhovoru bolo, ako sa tu na to všetko nevysrať. A lepšieho hosťa ako Luciu Paškovú sme ani nemohli osloviť. Okrem toho, že založila slovenský Curaprox sa jej meno spája s projektami ako Kto pomože Slovensku, Kto pomôže Ukrajine, Bystriny, Nexteria alebo aktuálne Zapni sa pre Slovensko. Lucia je symbolom spájania sveta biznisu s neziskovým sektorom a je zároveň aj mama. Má 4 deti, 2 vlastné a 2 získala vrámci jej fungujúcej patchworkovej rodiny. Je vám asi jasné, že s Luciou by sa dalo rozprávať na nekonečne veľa tém. My sme sa snažili zistiť, čo je za tým, že je také aká je. A tiež spoznať ako funguje ako mama, ako na sebe pracuje a čo je za tým, že stále verí, že Slovensko je krajinou, v ktorej chce zostať a vychovávať svoje deti. V úvode podcastu vám predstavíme benefity od Unionu. Táto spolupráca nám totálne sadla. Okrem toho, že majú nový príspevok na Pampersky a Hipp, majú aj kopec ďalších benefitov, ktoré sa vám budú páčiť určite rovnako ako nám. Tu nájdete viac informácií o nových príspevkoch na plienky Pampers a vybrané produkty Hipp.
8/8/20231 hour, 21 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

81. Čau Adel, čau Daška: O púšťaní detí spod našej kontroly, dovolenkách, voľbách a novinkách v Mamagangu

V tomto dieli budete počuť len Adel a Dašku ako odpovedajú na vaše otázky. Tentokrát bolo ústrednou témou púšťanie detí spod našich ochranných krídel. Hovorili sme teda o vylaďovaní sa so starými rodičmi, prizeračkami a o prípravách na škôlku. Otvorili sme aj tému uspávania a voľného času pri dvoch deťoch. Prebrali sme aj naše dovolenkové hacky a očakávania od života po voľbách. V závere podcastu sme konečne odhalili, aké novinky nás čakajú v Mamagangu na jeseň. Budeme spúšťať Mamagang plus - uzavretú podpornú komunitu pre všetky podobne naladené mamy.
7/25/20231 hour, 21 minutes, 1 second
Episode Artwork

80. Blažena Ambróz Sedrovičová: To, čo som sa naučila pri výchove dcéry mi funguje aj v manažmente

My si tak rady voláme inšpiratívne ženy ku nám do podcastu. Blažena Ambróz Sedrovičová k ním jednoznačne patrí. Nemala ešte ani 30, keď sa stala riaditeľkou digitálnej agentúry. Z tejto pozície si na rok odskočila užiť si materskú a keď ju to ťahalo nazad zariadila si život tak, aby boli je pracovné aj materské ambície v rovnováhe. My sme si ju pozvali zrovna v čase, kedy prechádza veľkou kariérnou zmenou. Po rokoch v marketingu, prijala výzvu stať sa riaditeľkou inovatívneho startupu AI:Dental. Hovorili sme s ňou o tom ako sa stala riaditeľkou, aké bolo rozhodovanie o založení rodiny aj ako sa vysporiadala so svojou materskou rolou. Zabrdli sme aj do partnerského života, predsalen dvojkariérna domácnosť pri malom dieťati nie je vždy sranda a odhalila nám aj ako vyzeralo ich rozhodovanie o tom, či mať viac detí. V závere rozhovoru sme sa od Blažky nechali inšpirovať v jej zodpovednom prístupe k životu. Blažka je ďalšia veľmi inšpiratívna žena, ktorá rozšírila naše vnímanie toho, ako zladiť materstvo a svoje ambície. Nech sa vám tento úprimný rozhovor dobre počúva. ---------------- V úvode podcastu sme predstavili krásny projekt Nadácie Volkswagen Slovakia "Naša inkluzívna škola". V rámci projektu vznikli krásne audiopoviedky Poviedky pre všetky deti, ktoré nájdete na Spotify. Na webe nasainkluzivnaskola.sk nájdete aj krásne vymaľovánky a info o grantoch, ktoré poskytujú pre rozvoj inkluzívneho vzdelávania na Slovensku. www.nasainkluzivnaskola.sk
7/11/20231 hour, 15 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

77. Martina Mátychova, Jana Jurášková: Učíme nadané deti prijímať chyby a robiť pokusy

V tomto rozhovore sme sa pozreli zblízka na tému intelektové nadanie u detí. Pozvali sme si zakladateľky Centra nadania CENADA Martinu Mátychovú a Janu Juráškovú. Zadefinovali sme si, čo sa pod intelektovým nadaním myslí a aké sú typické prejavy správania nadaných detí. Pozreli sme sa na to aj prakticky - čo si všímať u našich detí a na koho sa obrátiť. Hovorili sme tiež o perfekcionizme,  prepodnetovanom prostredí, nástrahách výkonovej orientácie a častého chválenia. Prirodzene sme sa dostali k témam ako dôležitosť robenia chýb a experimentovania, kedy deti prihlasovať na krúžky, ako učiť angličtinu a otvorili sme aj tému školskej zrelosti a homeschoolingu. Dámy z Cenady nás niekoľkokrát príjemne vrátili k podstate, keď zdôraznili individualitu a dôležitosť vnímania potrieb a vytvárania bezpečného prostredia pre naše deti. V tomto dieli si nájdu svoje všetci rodičia, ktorým záleží na zdravom vývine detí bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte intelektovo nadané dieťa. V úvode sme sa pobavili o tom, ako sa nám rodičuje, keď sme všímavé a užívame si prítomnosť s našimi deťmi.  Naše podcasty môžete počúvať zadarmo aj vďaka našim partnerom ako je Grizly. A keďže my si nakupovanie na grizly.sk naozaj užívame prihodili sme niekoľko praktických tipov na rýchly nákup vašich obľúbených dobrôt. Pri nákupe nezabudnite na kódy mamagngSK pre nákup v eurách alebo mamagangCZ pre nákup v CZK.
5/30/20231 hour, 22 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

76. Mudr. Miloš Jeseňák: Každý máme v nose svoju vlastnú ZOO

Do dnešného dielu sme si pozvali renomovaného klinického imunológa, alergológa a pediatra prof. Miloša Jeseňáka, ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej spoločnosti pre alergológiu a klinickú imunológiu. S prof. Jeseňákom sme sa venovali téme imunity od prenatálneho obdobia až do dospelosti. Prebrali sme špecifiká spôsobu narodenia, dôležitosť materského mlieka aj kvalitu náhrad materského mlieka, vyvrátili sme niektoré mýty o prvých príkrmoch a budovaní imunity u detí predškolského veku. Odhalili sme tri najrizikovejšie faktory chorobnosti detí, prvé príznaky alergií aj nové možnosti liečby malých alergikov. Načreli sme aj do témy nekonečných debát - potravinových alergií a intolerancií. Prof. Jeseňák nás previedol potravinovými alergiami od zavádzania príkrmov až po dospelosť. Adresovali sme aj nepresnosť testov na potravinové intolerancie a ku koncu sme sa bavili aj o budúcnosti alergológie a imunológie a terapií pre stále rastúce množstvo pacientov s alergiami alebo poruchami imunity. Úvod dielu patril mrnčaniu. Aj vaše dieťa mrnčí a vám z toho ide vybuchnúť mozog? Nie ste samy. Adel zdieľala múdra z kníh, vďaka ktorým sa snaží pochopiť tento štýl komunikácie a Daška sa pridala so svojimi umrnčanými zážitkami. Spomenuli sme tiež nášho partnera, nákupné centrum Vivo!, ktoré je Daškinou destináciou č. 1. Pozdieľa s vami tipy na darčeky, praktické prevádzky aj to, ako vypabí zásielky z Vinted na jednom mieste.
5/16/20231 hour, 39 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

67. MUDr. Peter Harbulák: Pri liečbe neplodnosti máme riešenie pre viac ako 90% párov

Naším ďalším hosťom sa stal gynekológ Peter Harbulák, vedúci lekár GYN-FIV. Je predsedom sekcie asistovanej reprodukcie SGPS, vedúcim lekárom  postgraduálneho štúdia pre liečbu neplodnosti SZU, je odborným garantom a členom výboru medzinárodnych konferencií a poradenských rád. Rosprávali sme sa s ním o plodnosti a o tom, čo nám ponúka moderná medicína. Spomínali sme Anti-Müllerov hormón, ktorý nám hovorí o našich šancách na tehotenstvo. Na Slovensku máme toto testovanie po tridsiatke hradené poisťovňou. Hovoili sme tiež o ďalších základných vyšetreniach a prevencii, ktoré smerujú k vytúženému bábätku. Rozobrali sme podrobne proces aj úspešnosť IVF a tiež sme sa bavili o možnostiach tridsiatníčok, ktoré zatiaľ dieťa nechcú, ale vedia, že raz ho chcieť budú.  Vieme, že väčšina z vás dieťa má alebo práve čaká. No zároveň vieme, že ste rozhľadené ženy, ktoré sa zaujímajú, nastavujú trendy a širia informácie vo svojej komunite. Viaceré máte skúsenosť s IVF a túžite po tom, aby v tejto oblasti bola väčšia osveta a ženy, ktoré tým prechádzajú mali väčšiu podporu.  Každá z nás má minimálne jednu priateľku, ktorá toto tiež rieši. Našim cieľom je odtabuizovať témy týkajúce sa plodnosti a ukázať, že to nie je problém pár žien, ale téma, ktorá sa týka celej spoločnosti. A sme rady, že to neprehliadate ani vy. Pošlite tento rozhovor každej blízkej osobe, ktorej tieto informácie môžu priniesť budúcnosť po akej túži. Vďaka! --------------------------- V úvode rozhovoru sa dozviete, ako sme s našimi deťmi zvládli návrat do škôlky a ako Marietke pomáhajú príbehy o Marienke pri zmene škôlky. Je tu tiež niekoľko tipov na nákup zdravých dobrôt od Grizly, ktoré vás podporia pri novoročných výzvach týkajúcich sa zdravia a športu. Pri nákupe môžete použiť náš stály kód na 10% zľavu mamagnagSK alebo mamagangCZ. -------------------- V podcaste sme tiež spomínali usmernenie pre lekárov na liečbu neplodnosti, ked je popísané, na čo všetko máte v rámci gynekologického vyšetrenia nárok. Nájdete ho tu: https://www.gyn-fiv.sk/wp-content/uploads/2019/03/Konsenzus-manazmentu-parov-s-poruchami-plodnosti-pre-klinicku-prax.-P.-Harbulak-S.-Galo-P.-Krajkovic-M.-Petrenko.-Slov.-Gynek.-Porod.-22-2015-s.-61-63-1.pdf  
1/17/20231 hour, 21 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

63. Vera Fox: Dlho som si myslela, že na nič nemám talent

Vera Fox je zaujímavá žena nielen svojim výrazným vzhľadom, ale aj svojim fotografickým talentom a postojmi k okolnostiam, ktoré jej život prináša.  V tomto úprimnom rozhovore sme sa rozprávali o jej kľukatej kariérnej ceste, kým sa stala fotografkou. Rozpovedala nám, aké boli jej začiatky a dala aj pár rád pre mnohé z vás, ktoré tiež túžia fotiť. Otvoili sme aj tému pôrodov. Vera má za sebou 2 cisaráky, každý za iných okolností, no oba v rešpekte a hlavne so šťastným koncom. S dojčením to mala tiež zaujímavé. Raz to nešlo a druhýkrát to bolo zas úplne naopak. Je fascinujúce, aké môžu byť tie deti odlišné a koľko toho dokáže jedna mama zvládnuť. V druhej časti rozhovoru sme sa dostali aj k tomu ako im Matildina diagnóza - detský autizmus - zmenila život. Hovorili sme o tom, aká komplikovaná bola ich cesta k finálnej diagnóze, ako sa s tým vyrovnávali a tiež, koľko sa toho za ten rok v ich rodine zmenilo. V duchu nedávnych udalostí nám nedalo inak, ako ukončiť túto tému rozprávaním o inakosti a tolerancii v našej spoločnosti. V tomto rozhovore spoznáte jednu silnú a zároveň citlivú ženu, budú aj nejaké slzy, kako, smiech a hlavne veľa nádeje a optimizmu. V úvode rozhovoru porozprávala Adel svoje zážitky z pobytu v nemocnici s Milom kvôli zápalu obličiek. A tiež budete počuť ódu na perlan a kvetové vody od našej milovanej kozmetiky Nobili Tilia.
11/8/20221 hour, 12 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

62. Andrea Kožíková: Veľa žien netuší, ako im pôrodná asistentka môže pomôcť

Andrea Kožíková robila 10 rokov dulu a popritom pracovala v korporáte. Keď sa jej naskytla príležitosť popri práci študovať za pôrodnú asistentku, rozhodla sa ju využiť. Teraz má pracovný úväzok v banke a druhý v nemocnici, kde pomáha ženám k spokojným pôrodom. Jej vlastná skúsenosť a prax ju doviedli k tomu, že sa špecializuje na prirodzený pôrod po predošlej sekcii (VBAC). A vďaka tomu sa o nej dozvedela aj Adel a zavolala ju k nám na rozhovor. Hovorili sme o tom, ako kombinuje svoje dve na pohľad nezlúčiteľné povolania, aký je rozdiel medzi pôrodnou asistentkou a dulou a tiež ako sa mení pohľad na duly v slovenských pôrodniciach. Zaujímalo nás, čo je to vlastne ten prirodzený pôrod a ako sa dopracovať k pôrodu s ktorým budeme spokojné. Rozobrali sme tiež bolesť pri pôrode, pôrodné plány aj vyvolávanie a dlžku pôrodu. Otvorili sme tému pôrodov cisárskym rezom a detailne prebrali prípravu na vyginálny pôrod po predošlom cisárskom. Tento rozhovor vám prinesie veľa cenných informácií k príprave na pôrod a zoznámi vás s povolaním pôrodnej asistentky, ktoré by si na Slovensku zaslúžilo oveľa silnejšie postavenie. ---------------------- V úvode rozhovoru potešíme mnohé z vás, ktoré tiež túžobne očakávajú jesenné novinky od MOE.  Nové vzory budú pokračovaním kolekcie Za dedinou v jesennom nádychu a tešiť sa tiež môžeme na doskladnenie zateplených vecí a bude niečo aj pre mamy. www.moe.sk
10/25/20221 hour, 24 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

56. Čau Adel, čau Daška: Príchod súrodenca, sladkosti, partnerský život a vzdory

V tomto dieli budete počuť nás dve a odpovede na vaše najčastejšie otázky. Vlastne, aby sme boli úplne presné, nie sme tam len my dve. Občas začujete aj babätkovské mrnkanie mesačného Mila. Ak neplánujete ďalšie bábätko, púšťajte na vlastné riziko :). Hneď v úvode dala Adel ohliadnutie za svojím tehotenstvom, pôrodom a končiacim šestonedelím. Hovorila o tom, čo si pri prvom neuvedomovala, ale pri druhom už prežíva inak, ako ju vystrašila trombóza, aj kto jej pomáhal po pôrode. Vyvrátili sme mýty o tom, že naše deti nejedia sladkosti. Hoci nie sú sladkosti ako sladkosti. A tiež sme rozobrali Vinnieho turbulentný vzťah k jedlu a vegánstvo. K prípravam na súrodencov máme už obe, čo povedať. Každá sme toto riešili v inom období, tak aj náš prístup sa líšil. Adel už má aj reálny zážitok, tak sa podelila aj o to, ako sa vysporadúva s pocitmi viny. Vrátili sme tiež ešte trochu k Adelinmu pôrodu. Na www.mamagang.sk nájdete celý Adelin VBAC pôrodný príbeh. Ak ste už čítali, tu sa dozviete ešte niečo navyše. Neobišli sme ani našu obľúbenú tému partnerských vzťahov. Prezradili sme príbehy našich zonámení a zodpovedali sme aj vašu otázku o tom, ako riešime konflikty vo výchove a ako sa o vzťahy staráme. Na záver sme si nechali to najlepšie, hnev a vzdory našich detí. Snáď vás naše úprimné rozprávanie poteší. _________________________________________________________________________________________ Partnerom epizódy je Junior účet od VÚB banky s platobnou kartou VISA. www.vub.sk/juniorbanking
8/2/20221 hour, 24 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

54. Boris Bajer: Anti-aging nie je len o dĺžke života, ale hlavne o kvalite

Boris Bajer je uznávaný lekár, fyziológ, výživový špecialista, výskumník aj spisovateľ. Napísal knihu Medicína výživy, kde zhrnul najnovšie poznatky z medicíny a životosprávy. My sme si ho zavolali, aby sme ho vyspovedali predovšetkým na tému anti-aging alebo ako si zachovať svoje zdravie a mladosť čo najdlhšie. Tak nejak sa nám zdalo, že v materstve starneme akosi rýchlejšie.  Hovorili sme o strave a fyzickej aktivite ako o základných pilieroch zdravia. Spomínali sa najnovšie výskumy a budúcnosť v starostlivoisti o naše zdravie. A zistili sme, že aj vďaka pohybu vieme prepisovať naše genetické informácie. Nemohli sme vynechať ani tému spánku a celkom nás potešila informácia, že najviac škodlivý sa zdá byť príliš dlhý spánok. Toho sa naozaj báť nemusíme. Prerušovaný spánok je však v tesnom závese. Spomenuli sme tiež omega 3 a 6 mastné kyseliny, hormonálne zdravie a problémy s otehotnením, cukor, najnezdravšie, ale ja najviac omladzujúce potraviny. Nájdete tu niekoľko dobrých správ a tiež niekoľko nie až tak dobrých správ, každopádne zdravie máme vo svojich rukách a aj tento informačne nabitý diel nám pomôže robiť v tomto smere lepšie rozhodnutia. -------------------------- V úvode podcastu si vypočujete chválospevy na kozmetiku do českej značky Nobilis Tilia a zaznie pár tipov na naše obľúbené produkty.
7/5/20221 hour, 9 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

51. Martin Čajko: Ak chceme byť asertívni, začnime od našich hodnôt

Do dnešného dielu sme si pozvali odborníka na asertivitu, zakladateľa projektu Otvorená hra a dvojnásobného otca Martina Čajka. Chceli sme sa s ním baviť o tom ako vystupovať asertívne a to najmä v situáciách, kde bránime hranice nás a našich detí. Inšpirovala nás príhoda, kde Adel upozornila pani predavačku, aby sa nedotýkala jej čerstvo zobudenej dcéry v kočíku, čo očividne pani nahnevalo. Chladnými tento príbeh nenechal ani vás, naše publikum, a zasypali ste nás množstvom reakcií.  Od Martina sme očakávali, že nám predstaví komunikačné nástroje, ktoré nám pomôžu v týchto situáciách, no dostali sme oveľa viac. Ukázal nám, čo stojí v pozadí našich asertívnych reakcií, bavili sme sa o emóciách, hodnotách, zámeroch v komunikácii aj o tom, aké šance na efektívnu komunikáciu máme na rodinných oslavách. Nečakajte univerzálne odporúčania. Tento rozhovor vás nasmeruje k tomu, kde hľadať korene svojej asertivity a prevedie vás úprimne mnohými náročnými komunikačnými situáciami, do ktorých sa my rodičia dostávame. V úvode podcastu nájdete tiež pozvánku na záznam z Festivalu pre dušu, ktorý sa venoval bezpečnosti nás a našich detí v online priestore. Pozrieť si ho môžete na www.nadaciaorange.sk 10 základných asertívnych práv nájdete TU https://sk.wikipedia.org/wiki/Asert%C3%ADvne_pr%C3%A1vo V podcaste spomíname tiež Rozhovor s Jazmínou Houdek o modernej sebaobrane https://open.spotify.com/episode/02XghqSm25HLgb9JpfD478
5/24/20221 hour, 16 minutes, 30 seconds