Winamp Logo
Loono Cover
Loono Profile

Loono

Czech, Health / Medicine, 1 season, 167 episodes, 4 days, 7 hours, 58 minutes
About
Podcast o prevenci a inovacích v medicíně. Naše moderátorky a studentky medicíny Michaela a Štěpánka si každý týden povídají s lékaři, studenty medicíny a technologickými nadšenci, kterým stejně jako nám leží na srdci lidské zdraví. Sledujte nás na instagramu @loonopodcast (https://www.instagram.com/loonopodcast/) .
Episode Artwork

165: Studium medicíny, práce pro Loono a mise v Keni... Jak vypadá život medika Sebastiana Filipka?

Jak vypadá běžný den medika? 🩺  Jaká je náplň práce školitele u nás v Loono? A jaké to je vyjet na měsíční misi do Keni? 🌍 V nové podcastové epizodě se dozvíš plno zajímavých informací jak o práci v Loono, tak o studiu medicíny. Společně s naším školitelem a medikem Sebastianem Filipkem jsme si povídali o tom: 👉🏼 jak se k práci školitele v Loono dostat 👉🏼 jakou radu by předal uchazečům o studium medicíny 👉🏼 jak vypadá běžný den medika 👉🏼 jak se stát součástí mise v zahraničí - v Keni 👉🏼 jak vypadá zdravotnictví v Keni Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
2/22/202455 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

164: Antibiotika a rezistence na ně s MUDr. Kristýnou Herrmannovou

Téměř každý z nás v životě bral antibiotika. Dostáváme je při onemocněních způsobených bakteriálními infekcemi. O tom, proč fungují jen na určité nemoci, jaké existují druhy, o rezistenci vůči nim a nežádoucích účincích s MUDr. Kristýnou Herrmannovou. V epizodě se dozvíš: 👉 Co to antibiotika jsou? 👉 Na jaké patogeny působí? 👉 Jak lékař pozná, jaké použít antibiotikum? 👉 Která antibiotika se využívají nejčastěji? 👉 Jak je to s nadužíváním antibiotik a rezistencí? 👉 A mnohem více! Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Dnešní host: Pani doktorka Herrmannová studovala na 2.LF UK v Praze. Už během studií věděla, že se chce zabývat problematikou antibiotik a proto po škole nastoupila na Kliniku infekčních nemocí FN Bulovka. V roce 2017 z infekčního lékařství atestovala. Od roku 2022 studuje evropské studium Antimicrobial stewardship. Toto 2leté studium zahrnuje koncept preskripce antibiotik v nemocniční a primární péči, jak racionalizovat podávání antibiotik a snižovat rezistenci a nežádoucí účinky. Od 1. října pracuje jako antibiotický infektologický konziliář ve FNB.
1/18/202440 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

163: Jak funguje online psychoterapie s Mgr. Lukášem Krčilem

„Od ledna až do března výrazně roste poptávka po online psychoterapii," říká Mgr. Lukáš Krčil, zakladatel online platformy pro psychoterapii. 🧐 Proč tomu tak je právě v tomto období? To společně s Lenkou probírali v nejnovější epizodě o duševním zdraví. Co dalšího dozvíš?  👉 Pro koho je určená online psychoterapie? 👉 Jak si vybrat správného terapeuta? 👉 Jak můžeš získat příspěvek na terapii od zdravotní pojištovny? 👉 Jak funguje online psychiatrie a je žádaná? 👉 Jsou možnosti online psychoterapie i pro děti? Jak se liší od dospělých? 👉 A mnohem více! Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: Lukáš Krčil je spoluzakladatelem online psychoterapeutické platformy, kterou založil v roce 2020 spolu se svou ženou Žanetou Krčilovou a přáteli Romanem Zámečníkem a Martinem Zdražilem. Momentálně platforma působí na 12 trzích a jen v Česku sdružuje kolem dvou set certifikovaných terapeutů, globálně pak přibližně 500 odborníků.
1/11/202438 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

162: Jak si stanovit splnitelné novoroční předsevzetí s MUDr. Tomášem Soukupem, Ph. D.

Jakou máte zkušenost s novoročním předsevzetím? Povedlo se vám ho dodržet déle než do poloviny ledna? S příchodem Nového roku se to všude kolem nás hemží tipy a triky na to, jak se začít správně stravovat, jak se dostat po svátcích zase do formy nebo jak chodit do posilovny každý den. Ale jak se v té záplavě informací zorientovat? Jak si stanovit splnitelné cíle? A jak si udržitelně poskládat jídelníček? Nejen o tomhle všem nám  do našeho podcastu přišel popovídat MUDr. Tomáš Soukup. Příjemný poslech! 🎙 👉 Náš tip:  Přednáška pana doktora na téma Regenerace (nejen) ve sportu 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D., se narodil v Liberci v roce 1980. Vystudoval obor Všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově, kde v roce 2004 odpromoval, a v roce 2012 získal titul Ph.D. Jeho odborné působení zahrnuje spolupráci s Oxford University a University of Hong Kong, kde také lektoroval během svých studií. Od roku 2004 přináší svou odbornost na Ústav histologie a embryologie na Lékařskou fakultu v Hradci Králové při Univerzitě Karlově v Praze. Zde v současné době zastává pozici vyučujícího na katedře histologie, katedře interních oborů a ústavu preventivního lékařství. Je rovněž aktivním výzkumným pracovníkem. Má na svém kontě 61 odborných článků. Jeho odborné přínosy reflektuje více než 350 odbornými lekcemi a mezinárodními prezentacemi. Je členem prestižních společností v oblasti vědeckého výzkumu, včetně International Society for Stem Cell Research a European Society for Artificial Organs. Kromě toho je certifikovaný fitness trenér Je výživovým poradcem a zakladatelem sportovního centra GoMango. Je také maratonským a ultramaratonským běžcem, s 32 dokončenými maratony s osobním maximem 2:54:17 a 16 ultramaratony, včetně UltraVasan, kde drží český rekord.
1/4/202445 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

161: O očkování dětí s MUDr. Zuzanou Blechovou, Ph.D.

„Nelze srovnat závažnost nemocí s nežádoucími účinky po očkování,” říká infektoložka MUDr. Zuzana Blechová Ph.D. 👉 Proč existují povinná a nepovinná očkování pro děti? 👉 Jak je postaven očkovací kalendář? 👉 Co se stane, když se rodič rozhodne neočkovat své dítě? 👉 Proč je očkování jednou z největších vymožeností moderní medicíny? To vše se dozvíš v rozhovoru s infektoložkou MUDr. Zuzanou Blechovou, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce. Na epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D. 
12/21/202334 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

160: „V ČR je kolem milionu diabetiků 2. typu," říká diabetoložka MUDr. Katarína Nováková

„V ČR je kolem milionu diabetiků 2. typu. V dnešní době máme spoustu možností, jak ji léčit, ale ani ty nejdražší léky nejsou samospásné. Úprava životního stylu je u cukrovky 2. typu zásadní,” říká MUDr. Katarína Nováková, která se specializuje na diabetologii a endokrinologii. Veřejnost edukuje na svém instagramovém profilu diadoktor.ka. V rozhovoru zjistíš: 👉 Jak jsme na tom v ČR s cukrovkou oproti světu 👉 Jaký je rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. typu? 👉 Proč by měl být diabetolog především dobrým edukátorem? 👉 a mnohem více! Na epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Katarína Nováková
12/14/202334 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

159: Obranyschopnost po prodělání infekce je krátkodobá. Nezapomínejte na přeočkování, říká infektoložka.

👉 Jak se vyznat v nepovinných očkování dospělých? 👉 Jak se to s očkováním proti černému kašli? 👉 Co rizikové skupiny a kontraindikace očkování? 👉 Kde se můžeš nechat očkovat? 👉 Jak je to s mýty o očkování? To vše se dozvíš v rozhovoru s infektoložkou MUDr. Zuzanou Blechovou, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce. Na epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D. 
12/1/202333 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

158: Výhody a nevýhody hormonální antikoncepce s gynekologem MUDr. Petrom Kolibou

Co by měla žena vědět žena o hormonální antikoncepci před tím, než ji začne užívat? Co to vůbec hormonální antikoncepce je a jaké jsou její výhody a nevýhody? O tom jsme si Lenka povídala s MUDr. Petrom Kolibou, MHA, primářem Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka. Na epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Peter Koliba, MHA
11/28/202332 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

157: Cholesterol a jeho vliv na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění s MUDr. Matejem Kohutiarem Ph. D.

Cholesterol je chemická sloučenina, bez které se naše tělo neobejde. Jeho vysoké hodnoty však straší velkou část naší populace. 🤯 Pojď se na něj podívat blíže společně s naším hostem MUDr. Matej Kohutiarem Ph. D. Co se v epizodě dozvíš? 👉 Co je to cholesterol 👉 Jaké funkce má v našem těle 👉 Jaké je jeho spojitost s kardiovaskulárními chorobami 👉 Jak si udržet jeho hladiny ve zdravé normě  👉 Jak jsme na tom s cholesterolem v ČR 👉 A mnohem více Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: MUDr. Bc. Matej Kohutiar Ph.D. vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a dále vystudoval obor Chemie a analýza potravin se zaměřením na výživu na Vysoké škole chemicko-technologické. V rámci postgraduálního studia se věnoval problematice volných radikálů a oxidačního stresu a jejich vlivu na metabolismus srdečního svalu. Působí jako vysokoškolský pedagog a přednáší předmět lékařská chemie a biochemie; výživa v prevenci civilizačních chorob a mezioborově také nutriční toxikologii. Vede semináře určené pro další vzdělávání odborníků, je členem redakční rady časopisu Výživa a potraviny. Je autorizovanou osobou Ministerstvem zdravotnictví ČR pro kvalifikaci v oboru Výživový poradce. Jeho cílem je vzájemné propojení oborů a dosažení nejlepších možných výsledků s ohledem na současný stav poznání.
11/16/202345 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

156: Vše o krevním tlaku s MUDr. Barborou Kološovou

„Spousta lidí má vysoký krevní tlak a neví o tom. Spousta lidí o tom ví, ale neléčí se," říká MUDr. Barbora Kološová. Společně s Lenkou probíraly téma krevního tlaku. Co se v epizodě dozvíš? 👉 Co to je krevní tlak 👉 Jak krevní tlak měřit 👉 Co změřené hodnoty znamenají 👉 Vše o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi 👉 Vše o nízkém krevním tlaku neboli hypotenzi 👉 A mnohem více Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: MUDr. Barbora Kološová vyštudovala 1. lekársku fakultu UK v Praze a v súčasnosti pracuje na III. interní klinice vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Praze. Je zaradená do špecializačnej prípravy v obore kardiologie a okrem toho sa venuje aj postgraduálnemu PhD štúdiu na tému sekundární hypertenze. V medicíne ju najviac baví intenzivní péče a urgentní medicína. Vo voľnom čase si rada oddýchne cestovaním, behaním či jazdením na enduro kolech.
11/9/202332 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

155: Jak se připravit na zimu s MUDr. Zuzana Ozaniak-Střížovou, Ph. D.

Už jsi na podzim taky ulehl/a s chřipkou, rýmou a kašlem? Tak právě pro tebe je dnešní epizoda, kde se dozvíš, jak se bacilům okolo nás ubránit. Paní doktorka nám prozradila, co naší imunitě škodí a čím ji naopak podpořit. Zjistíš také, jak je to ve skutečnosti s otužováním a doplňky stravy.  Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: MUDr. Zuzana Ozaniak Střížová, Ph.D. působí jako atestovaná lékařka na Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnici v Motole. V ambulantním provozu se věnuje především pacientům se sníženou funkcí imunity a s alergiemi, dále učí pregraduální a postgraduální studenty na 1. a 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a mimo jiné se věnuje také vědecké práci. Vede výzkumnou skupinu zaměřenou na imunoterapii nádorových onemocnění. V letech 2020 a 2021 získala také Cenu Vlasty Adamové za významný počin v oborech onkologie a hematologie a v roce 2022 se stala výherkyní talentového programu Loreál-UNESCO pro ženy ve vědě. Je autorkou více než 40 odborných publikací a v letošním roce vydala monografii IMUNITA V OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH, která je nyní v prodeji.
11/2/202330 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

154: Intenzivní medicína a první pomoc s MUDr. Prokopem Seifem

„Vzděláváním pacientů se snažíme snížit přetíženost pohotovostí," říká MUDr. Prokop Seif o svém pořadu Prokopni To, o kterém si povídali společně s Kateřinou. Kromě toho podrobně probrali téma první pomoci, a zjistíš také spoustu informací o tom, jaká je práce v oblasti intenzivní medicíny a jak to funguje na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Příjemný poslech! 🎙 💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: MUDr. Prokop Seif je absolventem 1. LF UK. Během studia dva roky lektoroval na fakultě simulační výuku a po promoci v roce 2019 se stal asistentem na Fyziologickém ústavu a v Centru medicínských simulací na 1. LF UK. Od začátku kariéry se vrátil zpět do drsného kraje pod Krušnými horami a nastoupil na Anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Mostě. Poslední dobou také jezdí se zdravotnickou záchrannou službou po severovýchodní části Plzeňského kraje.
10/27/202330 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

153: „Stoupá počet pacientek, které podstupují preventivní mastektomii”, říká doc. Ondřej Měšťák

Právě probíhá Růžový říjen a to znamená, že prsa jsou všude, kam se podíváš! A právě o nich je dnešní epizoda s doc. MUDr. Ondřejem Měšťákem, Ph.D. Zjistíš podrobnosti o rekonstrukci prsu: Jak je to s riziky takové operace? Jak probíhá rekonvalescence a proč stoupá počet preventivních mastektomií? Lenka s panem docentem také probrali zmenšení prsou a jak si vybrat plastického chirurga. Na epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. 🎀 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/ruzovyrijen ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. 
10/5/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

152: Závislost na nelegálních drogách s Mgr. Adamem Kulhánkem, Ph.D.

„Zbavení se závislosti je komplikovaný proces, který trvá měsíce i roky. Závislý musí mít vnitřní motivaci a chtít s tím něco dělat,” říká Mgr. Adam Kulhánek.  Společně s Lenkou probírali závislost na drogách jako je marihuana, kratom, LSD, extáze, kokain a další stimulační látky.  Zjistíš, jaké mají účinky na lidský organismus a jak poznat, že někdo v tvém okolí bojuje se závislostí. Kromě toho se také zaměřili na doporučení pro rodiče, kteří mají podezření, že jejich dítě může brát drogy.  Příjemný poslech! 🎙  💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879  ⌨️ Naše sociální sítě:  📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/  📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz  📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: Mgr. Adam Kulhánek, Ph.D. Mgr. Adam Kulhánek vystudoval 1. LF UK v Praze se specializací na léčbu závislostí. Pracuje jako adiktolog, specialista na léčbu závislostí na klinice adiktologie u Apolináře. Spolu s kolegy stál u zrodu první aplikace v ČR na odvykání kouření Adiquit. Je vedoucím centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku.
9/28/202348 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

151: „Jsme hodně dobří ve skrývání psychických problémů,” říká Mgr. Tereza Hrušková z KPsychologovi

V poslední době dostává naše duševní zdraví zabrat. Lenka si s Mgr. Terezou Hruškovou povídala o tom, jaké jsou dnes nejčastější psychické problémy nebo jak probíhá návštěva u psychologa. Dozvíš se také, jak zpracovávat emoce, jak rozpoznat syndrom vyhoření a dostaneš také tipy, jak na duševní pohodu. Mgr. Tereza Hrušková vystudovala psychologii na Masarykově univerzitě v Brně, kde pokračuje v doktorském studiu. Stojí za projektem @kpsychologovi, který boří mýty a tabu ohledně návštěvy psychologa a starání se o duševní zdraví. Tuto epizodu si můžeš pustit také na youtube jako videopodcast. Příjemný poslech! 🎙  💛 Podpoř naši tvorbu na Darujme a zapoj se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879  ⌨️ Naše sociální sítě:  📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/  📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz  📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz  👥 Dnešní host: Mgr. Tereza Hrušková
9/21/202340 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

150: Jak souvisí strava a menstruační cyklus? S nutriční poradkyní Markétou Gajdošovou

Jak může ženský cyklus ovlivnit strava? Významně. V dnešní epizodě Kristýna vyzpovídala nutriční poradkyni Markétu Gajdošovou ohledně souvislosti stravy a hormonální rovnováhy. Dozvíš se tipy, jak se v průběhu cyklu stravovat nebo například jestli lze konkrétním jídlem předcházet příznakům PMS a menopauzy.  Markéta Gajdošová je nutriční poradkyně, spoluautorka nutričních knižních bestsellerů a také frekventantka studia klinické výživy a dietetiky na předních zahraničních výzkumných institucích. Stojí za podcastovým kanálem Marketa’s Vibes. Markéta je také zakladatelkou konceptu MG COACHING®. Ve své praxi a vzdělání se zvýšenou pozorností věnuje oblasti problematického vztahu k jídlu, poruch příjmu potravy a sportovní výživě. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: Markéta Gajdošová
9/14/202334 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

149: O ztrátě menstruace s MUDr. Kamilou Žižkovou

Ztráta menstruace (amenorrhoea) by pro spoustu žen možná znamenala jistý komfort. Žádná bolest, výkyvy nálad či problémy s pletí. Na druhou stranu, jde o příznak, který může poukazovat na závažnější stav. Proč bychom ztrátu menstruace nebo její vynechání neměli podceňovat? Jaké jsou příčiny a jakým způsobem se to řeší? Na to všechno ti odpovíme společně s MUDr. Kamilou Žižkovou. Paní doktorka je lékařkou v oboru gynekologie a porodnictví v Nemocnici Chomutov a v oboru sexuologie v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Kromě toho spracuje instagram @moje_gynpor, kde vtipnou formou edukuje širokou veřejnost o tématech z oblasti gynekologie, porodnictví a také sexuality. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Kamila Žižková
9/7/202339 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

148: O HPV, rakovině děložního čípku a prevenci s profesorem Jiřím Slámou a doktorkou Magdalenou Uvírovou

Rakovina děložního čípku vzniká důsledkem působení viru HPV.  Ženu toto onemocnění nebolí, a tak si ho velmi dlouho nemusí všimnout. Navzdory tomu jde o jedno z mála onkologických onemocnění, které jsou v dnešní době preventabilní. V dnešní epizodě si budeme povídat s panem profesorem Jiřím Slámou a paní doktorkou Magdalenou Uvírovou o HPV, rakovině děložního čípku a také o tom, jak jí účinně předcházet. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Hosté: Prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. a RNDr. Magdalena Uvírová, Ph.D.
8/31/202325 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

147: Kardiologická onemocnění u dětí s MUDr. Ondřejem Maternou z FN Motol

Co je příčinou dětské obezity? Jaké jsou nejčastější kardiologická onemocnění malých dětí? Jak probíhá diagnostika a léčba arytmie? Nejen o tom si povídala naše Lenka s MUDr. Ondřejem Maternou, přednostou Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty a FN Motol. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Ondřej Materna
8/24/202330 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

145: „Výskyt syfilis v ČR stoupá,” říká MUDr. Barbora Grillová

Syfilis, neboli příjice nebo lues je celosvětově rozšířené chronické systémové onemocnění, které řadíme mezi sexuálně přenosné nemoci, neboli STDs. V ČR přibývá 800 až 900 nových případů ročně. Pro syfilis je typické střídání příznakového a bezpříznakového stádia. Jak tedy syfilis rozpoznat? Jak mu předcházet? Na tyto a další otázky a jak to mít #doledobry nám dnes odpoví MUDr. Barbora Grillová. Barbora Grillová pracuje jako lékař – venerolog a věnuje se také prevenci kožních nádorových onemocnění. Zároveň studuje postgraduální studium v oboru Preventivní medicína s tématem „Dermatovenerologické komorbidity u HIV pozitivních.” 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Barbora Grillová.
8/17/202331 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

146: Vše, co je třeba vědět o menopauze s MUDr. Kristýnou Koutnou

Menopauza je v životě ženy přelomovým okamžikem. Jak poznat, že přichází? Jaké hormony se na ní podílí? Jak je to s příznaky? Je možné po menopauze otěhotnět? A proč chodit ke gynekologovi i v období po ní?  Tohle a mnohem více se dozvíš v nové epizodě podcastu s gynekoložkou MUDr. Kristýnou Koutnou. Příjemný poslech! 🎙 Na celou epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Kristýna Koutná
8/10/202332 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

144: „Naučit se správnou techniku cvičení je klíčové,” říká Lucie Minářová

„Hledejte pohyb, který vás bude bavit. Ne stresovat,” doporučuje Lucie Minářová, influencerka a podnikatelka. V podcastu zjistíte, proč se vyhýbat extrémům a proč mít na první trénink trenéra. Lucie nám také prozradila, jaké benefity silový trénink má a jak jej správně sestavit, abychom z něj čerpali benefity v běžném životě. Lucie Minářová (@luciemin) je podnikatelka a infuencerka v rámci vybalancovaného zdravého životního stylu. Je také zakladatelkou projektu Jedunavýkon (@jedunavykon)  a sama nahrává podcast o zdravém životním stylu a seberozvoji The Tapes (@thetapespodcast). V neposlední řadě je trenérkou a aktivní nadšenkyní do crossfitu.  💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: Lucie Minářová
8/3/202336 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

143: Jak na správnou intimní hygienu s MUDr. Kristýnou Koutnou

V nové epizodě Loono podcastu jsme si řekli s MUDr. Kristýnou Koutnou, jak to mít #doledobrý. 💁‍♀️ Probrali jsme pravidla pro správní intimní hygienu, jak se vyhnout vaginálním mykózam, případně jak je léčit. A dozvíš se, zda-li se může rovnováha kyselého pH narušit během pohlavního styku. Příjemný poslech! 🎙 Na celou epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono. ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: MUDr. Kristýna Koutná
7/27/202328 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

142: Pacienti s atopickým ekzémem častěji trpí depresí a úzkostí, říká prof. Spyridon Gkalpakiotis, PhD, MBA, IFAAD

„Pacienti nám říkají, že atopická dermatitida má obrovský dopad na kvalitu jejich života. Dneska už víme, že častěji trpí depresí a úzkostí. Dermatolog by proto měl spolupracovat s psychiatrem,” říká prof. Spyridon Gkalpakiotis, PhD, MBA, IFAAD Atopickým ekzém je chronické onemocnění kůže, které se projevuje zejména snížením lipidové bariéry kůže a svěděním. Toto onemocnění typicky recidivuje, tedy vrací se ve vlnách. Nejčastěji se s ním setkáváme již v dětském věku, avšak první výskyt až v dospělosti není výjimkou. V epizodě se podíváme na to, jak atopický ekzém ovlivňuje život dospělých. Pan profesor Spyridon Gkalpakiotis se specializuje zejména na problematiku léčby psoriázy, atopické dermatitidy, na biologickou terapii a také působí ve výzkumu. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: prof. Spyridon Gkalpakiotis, PhD, MBA, IFAAD
7/20/202341 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

141: O slunečním záření a účinné ochraně pokožky s p. profesorkou Monikou Arenbergerovou

Víš, že naše kůže má sloní paměť? Pamatuje si, když se spálíme v dětství nebo mladosti a o to vyšší riziko v dospělosti máme, že se u nás kožní nádor rozvine.  Poslechni si další epizodu Loono podcastu tentokrát s paní profesorkou MUDr. Monikou Arenbergerovou, se kterou jsme si povídali o příčinách vzniku rakoviny kůže, dezinformacích v souvislosti s ochranou před škodlivými složkami UV záření a o tom, jak se teda účinně chránit. Na celou epizodu se můžeš podívat na YouTube Loono.  💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise: https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: prof. MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D.
7/13/202329 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

140: Intuitivní stravování nás učí vnímat signály našeho těla, říká nutriční poradkyně Markéta Gajdošová

Co je intuitivní stravování ? A pro koho je vhodné? To a mnohem více jsme rozebrali s nutriční poradkyní Markétou Gajdošovou. Intuitivní stravování nás učí vnímat signály našeho těla a konzumovat potraviny, které nám dávají pocit sytosti a spokojenosti. „Výhodou intuitivního stravování je důvěra ve vlastní tělo a svoboda ve stravování,” říká Markéta. 
6/28/202331 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

139: Téma úzkosti je u mých pacientů čím dál častější, říká psycholožka Mgr. Tereza Hrušková

💬 S psycholožkou Mgr. Terezou Hruškovou jsme se tentokrát zaměřily na to, jak poznáš, že trpíš úzkostí a kdy vyhledat odborníka. Dále v podcastu zjistíš, jaké má úzkost příznaky, jestli se z ní můžeš vyléčit, a jak ji předcházet. Tereza ti také prozradí, co můžeš dělat, když tě zachvátí panická ataka. 
6/9/202335 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

138: Pohyb je prevencí zranění, říká fyzioterapeutka a tanečnice Jevgenia Olarová

💬 S Jevgeniou Olarovou, fyzioterapeutkou, tanečnicí a zakladatelkou tanečně - seberozvojového projektu Confi, jsme se zaměřily na základní informace o fyzioterapii a pohybu. Zjistíš, co obnáší práce fyzioterapeuta, jaká jsou nejčastější zranění, která řeší nebo jaký sport doporučuje. Kromě toho jsme zabrousily také k tématu duševního zdraví a wellbeingu. 
5/25/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

137: Afektivní poruchy: jak se projevuje mánie a jaké stavy doprovází depresi? Nejen o tom s MUDr. Kateřinou Duchoňovou

🎧 Poruchy nálad neboli afektivní poruchy patří do skupiny psychiatrických onemocnění, mezi které řadíme depresivní syndrom, manické poruchy i bipolární poruchy. Čím dál častěji postihují i děti a dospívající. Depresí trpí celosvětově až 250 milionů lidí. O tom, proč toto číslo poslední roky stoupá a zda je možné těmto onemocněním předcházet jsme se bavily s MUDr. Kateřinou Duchoňovou. 👩‍⚕️
5/4/202341 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

136: Na co si dát pozor při výběru diety a jaká jsou rizika? Nejenom o tom s Mgr. Andreou Mokrejšovou

🎙 S Mgr. Andreou Mokrejšovou jsme si povídaly o tom, kdo je nutriční specialista a jak postupovat při výběru někoho, kdo by nám měl pomoci s redukcí váhy. Dále jsme se zaměřily na co si dát pozor při výběru vhodné diety a jaká jsou jejich rizika. A nezapomněly jsme se zmínit ani o rozdělování potravin na tzv. dobré a špatné. 
4/28/202331 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

135: Genitální opar: souvisí s oparem na rtech?

💬 Dokáže nás kondom ochránit před genitálním oparem? 🎧  V dnešní epizodě nám na otázky ohledně genitálního oparu a jak to mít #doledobrý odpoví lékařka všeobecné dermatovenerologie Barbora Grillová 👩‍⚕️. Dozvíme se také to, jestli nám bude stačit kondom, abychom se vyhnuli genitálnímu oparu a jak se zachovat, pokud ho dostaneme. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 MUDr. Barbora Grillová
4/20/202328 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

134: Co si můžeme představit pod pojmem psychosomatika? Dnes nám to vysvětlila Mgr. Tereza Roznerová

💬  V čem nám může psychosomatika pomoci? 🎧 V dnešní epizodě nám Mgr. Tereza Roznerová 👩‍⚕️ řekne o tom, jak se vypořádat s nepřítomností partnera v rodině, jaký vztah je ideální mít s dítětem a třeba i to, kam zajít, když tě trápí #dobrenitro ☁️ 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤  Mgr. Tereza Roznerová
4/13/202328 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

133: Bolí tě záda? Naše tělo není stavěné na sezení po celý den, říká Mgr. Jakub Novák, Ph.D.

💬 Co dělat pro zdravá záda a jak se vyhnout bolesti po dlouhém sezení? 🎧 V dnešní epizodě nám fyzioterapeut a sportovec Jakub Novák 💪 řekne o příčinách vzniku bolesti zad, možnosti léčby, ale i o tom, jak bolesti můžeme při sedavé práci předcházet. 💼 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 Mgr. Jakub Novák, Ph.D.
3/30/202345 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

132: Kapavka: jedno z nejčastějších STD's si vytváří antibiotickou rezistenci. Jak mít #doledobrý s MUDr. Barborou Grillovou

💬 Je nutno zajít po rizikovém styku ihned k lékaři? Bolí takové vyšetření? 🎧 V dnešní epizodě nám na tyto otázky a jak to mít #doledobrý odpoví lékařka všeobecné dermatovenerologie Barbora Grillová 👩‍⚕️. Povíme si o hlavní prevenci STDs, kolik stojí testování a například i o tom, co může člověk pro své reprodukční zdraví dělat. 🫶 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 MUDr. Barbora Grillová
3/16/202341 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

131: Kojení: intimní moment mezi matkou a dítětem, který má mnoho zdravotních benefitů.

💬 Jaké jsou benefity kojení a co dělat, když se dítě nechce přisát k bradavce? 🎧 V dnešní epizodě si povíme o kojení a probereme i například práci laktační poradkyně v porodnici, kterou vykonává náš host, paní Miluše Plecerová.👩‍🍼 Zároveň se dozvíme i o zásadách kojení, doporučené délce nebo jestli kojení jde brát jako prevenci civilizačních chorob. 🫶 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 Miluše Plecerová
3/9/202338 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

130: Češi jsou v nadváze na předních příčkách celé Evropy. Čísla u dětí jsou alarmující.

💬 Co dělat pro to, abychom si udržovali zdravou váhu? 🎧 V dnešní epizodě si povíme o takzvaném BMI (body mass indexu) a proč se toto měřítko často mýlí. 🤔 Zároveň se dozvíme o mnoho faktorech, které naší váhu mohou ovlivňovat. 💪 Například jde o genetiku, pohyb, pravidelnou stravu nebo třeba o stres a depresi ☁️. Naším hostem byla internistka a obezitoložka MUDr. Dita Pichlerová Ph.D. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 MUDr. Dita Pichlerová Ph.D.
3/2/202334 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

129: Chronický únavový syndrom: V Česku není oficiální diagnóza, trpí jím však až 50 tis. lidí.

💬 Víte, co to je chronický únavový syndrom? ⏰ Trpí jím až 50 000 lidí v České republice a právě Nadační fond Neúnavní o něm pomáhají šířit povědomí 💛. V dnešní epizodě si povíme o celkové misi Neunavých, jak se snaží oslovit co nejvíce lidí a třeba i o tom, jak můžete tento Nadační fond podpořit. Naším hostem byl spoluzakladatel Neunavních Petr Homolka.  💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 ⌨️ Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 FACEBOOK https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz 👥 Host: 👤 Petr Homolka 📱 INSTAGRAM NEÚNAVNÍ https://www.instagram.com/neunavni/  📱 WEBOVÉ STRÁNKY NEÚNAVNÍ www.neunavni.cz
2/23/202333 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

128: Jak zlepšit svůj vztah s jídlem? O závislostech na jídle a mindful eating s Michalem Dvořákem

Obědváte s mobilem v ruce? Večeříte u oblíbeného seriálu? Stává se Vám, že jídlo zhltnete a za chvíli máte opět hlad? Možná je na čase změnit Vaše stravovací návyky. V dnešní epizodě si budeme povídat o zdravém vztahu k jídlu a řekneme si, co znamená mindful eating. Řekneme si, jak vypadá závislost na jídle a jak poznat, že nás jídlo začíná ovládat. Touto problematikou nás provede Mgr. Michal Dvořák. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 👀 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
2/16/202341 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

127: Ovládají nás technologie? O moderních závislostech s Michalem Dvořákem

V této epizodě jsme společně s Mgr. Michalem Dvořákem o našich myšlenkách a jak nás ovlivňují moderní technologie.   ➡️ Jak vnímají moderní technologie děti? ➡️ Kolik času bychom měli na sociálních sítích denně trávit? ➡️Jsou dobré mobily ve školách? ➡️ Jak nás konkrétně mohou moderní technologie ovlivňovat?    💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. 💖 Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 👀 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
2/9/202359 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

126: Operací to nekončí. O fyzioterapii při rakovině prsu s Mgr. Petrou Holubovou.

Náš host dnes byla Mgr. Petra Holubová, která vystudovala fyzioterapii na UK FTVS a nyní působí v Mammacentru na Zahradním Městě, kde nabízí pacientkám péči nejen po léčbě karcinomu prsu, ale i v jejím průběhu. Snaží se rozšířit povědomí o tom, že na onkologické pacienty se sahat smí a je s tím nesmírně důležité začít co nejdříve. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
2/2/202349 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

125: S čím ti mohou v lékárně pomoci v rámci prevence?

V dnešní epizodě jsme se bavili o lékárnách a jak nám mohou pomoci s prevencí. Náš host Mgr. Valéria Červinková nám pověděla o tom, jaké testy si v některých lékárnách můžeme udělat, jak kvalifikovaní musíte být na práci lékárníka nebo třeba i o tom, s čím přesně nám můžou farmaceuti pomoci. 💛 Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
1/26/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

124: Kouření, alkohol a nadměrné množství soli v jídle může způsobit rakovinu žaludku, říká doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D.

V dnešní epizodě se náš host pan doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D. rozpovídal o faktorech rakoviny žaludku a následné prevenci. Do podrobna se také věnoval diagnostice i následnému léčení závažných onemocnění žaludku. 💛Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
1/19/202327 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

123: Cvičení těla i mozku může být prevencí Alzheimerovy choroby, říká prof. MUDr. Jan Laczó, Ph.D.

V dnešní epizodě k nám hovořil pan prof. MUDr. Jan Laczó, Ph.D, který působí jako lékař v Kognitivním centru ve Fakultní nemocnici Motol. Zaobírá se diagnostikou a léčbou onemocnění, které způsobují postižení vyšších funkcí mozku, především Alzheimerovou nemocí. Témata byly: Je častější Alzheimerova choroba pro ženy nebo muže? A proč? Jaké jsou první příznaky, kterých si můžou blízcí všimnout? Jaké jsou projevy Alzheimerovy nemoci? Jaká je prevence?
1/12/202343 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

122: O relaxaci a stresu s psycholožkou a terapeutkou Natálií Meliš-Čuga

Jaké skupiny lidí mohou být ohroženi stresem? Jaké doplňky stravy bychom měli zvážit při nadměrném vystavování se stresu? Jaké jsou způsoby zbavování se stresu? V dnešní epizodě se budeme bavit o duševním zdraví a o tom, jak stres zvládat. Na konci epizody naše hostka, psycholožka a terapeutka Natália Meliš-Čuga, názorně ukáže dechové cvičení. To může pomoci uklidnit se a lépe dýchat. 💛Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 Sleduj nás na sociálních sítích: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 Facebook https://www.facebook.com/loonocz 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz
12/15/202239 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

121: Těhotenská cukrovka aneb jíst ,,za dva" se v těhotenství nevyplácí.

Dnešní epizoda byla s paní MUDr. Kateřinou Anderlovou, Ph.D. a probírala se hlavně těhotenská cukrovka. Také se ale mluvilo o stravě a životosprávě v těhotenství a spoustě dalších tématech.
12/8/202240 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

120: Biologická léčba jako budoucnost v léčbě atopického ekzému. O jejich výhodách a nevýhodách s MUDr. Janou Čadovou

Dnešní díl byla naším hostem paní MUDr. Jana Čadová. Co je atopický pochod? Jak častý je v Česku atopický ekzém a u koho se vyskytuje nejčastěji?  Jak se atopický ekzém projevuje? Co nám může dopomoci k léčbě?
12/1/202238 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

119: Běháním ke zdraví s RUNCZECH trenérem. Jaké jsou nejčastější chyby běžců?

Jak správně při běhu dýchat? Jak začít běhat jako začátečník? Jaká je správná běžecká technika? Jakou obuv si pro běh vybrat? Jaká je správná strava před během? Proč lidé začínají běhat, ale moc dlouho jim to nevydrží?
11/24/202245 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

118: Když si nebudeme čistit zuby, tak o ně přijdeme, říká Mgr. Markéta Marušanová

Proč běžné bělící pasty nemůžou nikdy fungovat? Co je dentální hygiena? Jak si správně čistit zuby? Přispěje nám pojišťovna na návštěvu dentální hygienistky? V dnešním podcastu hovoří Mgr. Markéta Marušanová o dentální hygieně a správné péči o zuby.
11/17/202244 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

117: O rakovině prsu, kterou Anna Julie Slováčková porazila díky prevenci a její bojovnosti.

Jak reagovala Anička Slováčková na zprávu, že onemocněla rakovinou prsu? A jak rakovinu porazila? Co by po své zkušenosti vzkázala ostatním?  V dnešním podcastu hovoří Anna Julie Slováčková - zpěvačka, herečka, ambasadorka aplikace Preventivka a také žena, která porazila rakovinu prsu.
11/10/202241 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

116: Chřipka se projevuje náhlým onemocněním, takže tvrzení "leze na mě chřipka" je nesmysl. Říká pan MUDr. Vojtěch Mucha.

Jaké jsou projevy chřipky? Jaká je inkubační doba chřipky? Jaký je rozdíl mezi chřipkou a COVID-19? Jak dlouho je člověk nevýkonný po onemocnění chřipkou? Jak dlouho je člověk infekční? V dnešním podcastu hovoří pan MUDr. Vojtěch Mucha ze sdružení Mladých praktiků o chřipce. 
11/3/202232 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

115: Letošní rok pocítí chřipku daleko více lidí, a proto je dobré se proti ní naočkovat, říká pan doc. MUDr. Ondřej Beran, Ph.D.

Můžeme se naočkovat proti chřipce a COVID-19 zároveň? Proč se chřipka vyskytuje na podzim a v zimě? Kdo by se měl očkovat proti chřipce? V jaké části roku se očkuje proti chřipce? 👉🏻 V dnešní speciální epizodě se Lenka Kadlecová ptala pana doc. MUDr. Ondřeje Berana, Ph.D. na otázky ohledně očkování proti chřipce.   💛Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. I díky vám můžeme prevencí zachránit další životy. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879
10/27/202237 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

114: Na preventivní prohlídky k praktikovi chodí v Česku jen každý čtvrtý. Preventivka umožní Čechům mít zdraví v kapse.

Jak vznikala aplikace Preventivka a proč jsme se vůbec pustili do projektu vývoje mobilní aplikace? Na které preventivní prohlídky chodí Češi nejméně? Jak začít s digitálním projektem či transformací do digitálu a co je klíčové pro úspěch? 👉🏻 V dnešní speciální epizodě si naše zakladatelka Kateřina Šédová povídala s Janou Tomas Sedláčkovou, členkou správní rady Nadace PPF a zakladatelkou komunity Česko.Digital, Evou Pavlíkovou. 💛Podpořte naši tvorbu na Darujme a zapojte se do naší mise. I díky vám můžeme prevencí zachránit další životy. ➡️ Darujme https://www.darujme.cz/projekt/1200879 Naše sociální sítě: 📱 INSTAGRAM https://www.instagram.com/loonocz/ 📱 TikTok https://www.tiktok.com/@loonocz Hosté 👩 Jana Tomas Sedláčková https://twitter.com/jana_sedlackova 👩 Eva Pavlíková https://twitter.com/evapavlikova
10/19/202243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

113: Selhání srdce je často horší diagnóza než rakovina, pacienti si to neuvědomují

Selhání srdce je často horší diagnóza než třeba rakovina prsu, pacienti si to ale většinou neuvědomují, protože je srdce "nebolí". Úmrtnost pacientů s chronickým selháním srdce do pěti let je ale přitom vysoká. Co se stane, když srdce začne selhávat? Co dělat, pokud mám tuto diagnózu? A pokud jsem zdravý/á, jak této diagnóze předejít? Poslouchej nový Loono podcast s doc. MUDr. Františkem Bednářem PHd., který má 20 let praxe v kardiologii. Dnes naposledy s moderátorkou Michaelou Kríkovou. 
9/22/202240 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

112: Končící moderátorka MUDr. Michaela Kríková o podcastech, balancu medicíny a práce a státnicích

"Dnes s Michaelou Kríkovou" jedna z vět, které jsi mohl/a slyšet každý druhý týden v našich Loono podcastech. Michaela Kríková společně se Štěpánkou Dostálovou  působily jako vynikající moderátorky podcastů a vyzpovídaly celou řadu lékařů a profesionálů z oblasti medicíny. Teď, s koncem studia medicíny, jdou pracovat na full time ve svém oboru, takže v podcastech je nahrazují nové moderátorky. A jedna z nich v dnešním díle vyzpovídala právě Míšu, která nám vypráví o svém studiu, balancu práce a školy, natáčení podcastů a státnicích. Poslechni si inspirativní rozhovor s Míšou, která zanechala v #loonopodcast kus sebe! 
9/8/202229 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

111: Co dělat pro zdravý žlučník? O rakovině žlučníku z pohledu onkologa, MUDr. Marián Liberko

Je ti povědomá silná bolest pod pravým žebrem, která často následuje po jídle? Může se jednat právě o žlučník, orgán hruškovitého tvaru, který je uložen v pravém podžebří. Slouží ke skladování žluči, která se tvoří v játrech. I ten může onemocnět - žlučovými kameny, zánětem nebo rakovinou. Právě o tom si bude dnes nová moderátorka Kristýna Martináková povídat s MUDr. Mariánem Liberko. 
8/25/202228 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

110: Alkoholismus nejde vyléčit, ale jde zastavit, říká člen Anonymních alkoholiků

Závislost na alkoholu - chronické a stále se vracející onemocnění. V České republice pije alkohol rizikově více než 1,5 milionů obyvatel, ačkoliv je známé, že žádná dávka alkoholu není bezpečná. Jedním z následků konzumace alkoholu je i závislost, která způsobuje škodlivé následky na zdraví a ohrožuje závislého na životě. Závislý člověk většinou nemá vůli se ze závislosti dostat. Právě proto vznikla podpůrná skupina Anonymních alkohliků, kteří si sdílejí vzájemnou podporu. Jak ale může taková skupina pomoct? Nebude tě tam někdo soudit? Jak Anonymní alkoholici vlastně fungují a co přesně se děje, když na nějaké jejich setkání přijdeš? A můžeš dorazit jen tak, nebo se musíš někde zaregistrovat? Je nějaká možnost online spolupráce, když nejsi z velkého města? Na všechny tyto otázky a ještě mnoho dalšího nám zodpoví Honza, který sám prošel progamem doléčování závislosti a v současnosti dokáže na základě svých zkušeností a svým příběhem inspirovat a vést lidi závislé na alkoholu správnou cestou léčby. Ačkoliv Honza nepije již mnoho let, stále dochází na setkání, protože ho to nesmírně naplňuje a dává mu to smysl. A zároveň, jak říká sám Honza, alkoholismus nejde vyléčit, jde ho jenom zastavit a je třeba být před ním stále na pozoru. Dnes poprvé s novou moderátorkou Lenkou Kadlecovou. 
8/11/202236 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

109: Špinavé práce jsem se bála, ale bezdomovci si chtějí hlavně popovídat | Medics of Loono s Emou Neslušanovou

V dnešním podcastu si Michaela Kríková povídá s naší školitelkou Emou Neslušanovou o jejím působení v Loono, strachu z přednášení, studiu medicíny a také například pomáhání bezdomovcům v rámci iniciativy Medici na ulici. Co Loono Emě přineslo a jaké zábavné zážitky jí na stáncích potkaly? Poslouchej v dnešním Loono podcastu. 
7/27/202226 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

108: Vegetariánství a veganství: je to zdravé a jak na výživu dětí?

Vegetariánství a veganství - fenomén posledních desítek let, který může nejen zlepšit pocit viny ze zabíjení nevinných stvoření, ale i pomoct planetě. Co ale říkají studie o vlivu vegetariánství a veganství na zdraví člověka? Jaké vitamíny je třeba doplňovat a jak správně na to? Jsou vegetariáni a vegani nemocnější? A jak se postavit k výživě u dětí? V dnešním podcastu si o těchto tématech promluví Štěpánka Dostálová s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Selinger.
7/20/202237 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

107: Co je to "jíst zdravě" s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Salinger

V populaci se nám rozšiřuje epidemie obezity a lidé umírají na celou řadu civilizačních chorob. Přitom je na tyto problémy jednoduché řešení - zdravá strava.  Jak správně vyživit naše tělo? V podcastu na tuto otázku dostaneme jednoduchý návod, jak si "zdravý talíř" sestavit. Štěpánka Dostálová se společně s nutriční epidemiložkou MUDr. Eliškou Salinger rozebere jednotlivé složky stravy a vyvrátí několik mýtů, např. o doplňcích stravy a vitamínu D.  Jak si najít cestu k zdravé stravě? Je bílá mouka opravdu takové tabu? V čem se skrývá nebezpečí smoothies? A jaké jsou v moderní budoucí společnosti možnosti zastavení epidemie obezity? To vše a mnohem víc se dozvíš v novém podcastu! 
7/7/202245 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

106: Jsou lékařské fakulty bezohledné? O studiu medicíny a stresu

Nestíhám. Jsem ve stresu. Mám depku. Jsem na dně. Věty, které medici používají možná častěji, než by se mělo. Na problematiku stresu mezi mediky se zaměřili Barbora Mechúrová a Martin Palička ve svém průzkumu Čeští medici v (ne)pohodě 2021. Právě o něm si dnes s nimi bude povídat medička a moderátorka podcastu Štěpánka Dostálová. Výsledky průzkumu: https://www.pomedine.cz/cesti-medici-v-nepohode-2021/
6/23/202239 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

105: 3 - Progresivní svalová relaxace

6/10/20226 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

105: 2 - Bodyscan

6/10/20224 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

105: 1 - Dechové cvičení

6/10/20221 minute, 37 seconds
Episode Artwork

104: Proč jít k zubaři v těhotenství, kolik co stojí a jak dlouho se vyvíjí kaz? O zubech s MDDr. Antonínem Tichým

Zuby, pohroma huby... ale nemusí to tak být! Štěpánka Dostálová v dnešním podcastu probírá s MDDr. Antonínem Tichým všechno, co musíte vědět o zubech. Budou se bavit o penězích a tom, proč si některé vyšetření musíme doplácet, o zubech a jejich kontrole v těhotenství, o tom jak se o zub správně starat, ale pan doktor zdůvodní třeba i to, proč vzniká zubní kaz. Nezapomeneme ani na téma zubních náhrad. A protože zuby dokážou opravdu pozlobit, nezapomeň si tenhle podcast poslechnout i ty! 
6/9/202252 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

103: Rakovina močáku: nekouřit a hodně pít!

Močový měchýř, nedílná součást našich těl, je rezervoárem moči v lidském těle. Co to "močák" vlastně je? A jak zde vznikne rakovina? Jaké má příznaky a jaké jsou možnosti léčby? Právě o nádorových onemocněních močového měchýře si budeme povídat s paní doktorkou MUDr. Michaelou Matouškovou, primářkou Urocentra Praha Onkologické kliniky 1.LF UK a FTN v Praze.
5/25/202232 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

102: Astma: Ničí život, ale nemusí. Jak na bezpříznakový život s astmatem?

Víc než 90% populace s astmatem může žít bezpříznakový život. Na astma lze ale i zemřít. Jak na život s astmatem bez problémů, i když tuhle nemoc nelze vyléčit? Na kloub chronickému plicnímu onemocnění, jehož výskyt v poslední době značně roste se dnes snaží přijít Michaela Kríková, která se o této problematice baví s doc. MUDr. Norbertem Paukem, PHd., který působí mimo jiné jako přednosta kliniky pneumologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka. 
5/11/202248 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

101: Oči: proč miminka neslzí, oči a počítače a jak o ně pečovat?

Tentokrát o, po mozku nejsložitějším orgánu těla, očích. Michaela Kríková probírá oči, prevenci očí, nemoci očí a další problematiku protkanou notnou dávkou zajímavostí s doc. Mudr. Drahomírou Barákovou, CSc, která se už několik let řadí mezi přední oční mikrochirurgy.
4/28/202240 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

100: Praktický návod: Jak na panickou ataku a OCD s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D.

Štěpánka Dostálová se v podcastu opět setkává s MUDr. Pavlou Stopkovou, Ph.D., tentokrát nad praktickým návodem jak zvládat úzkostné poruchy a tématem  obsesivně kompulzivní poruchy.  Potkala Vás první panická ataka? Co s ní krok za krokem? A co dělat se začínající nebo už rozjetou OCD? Bavit se budeme jak o tom, jak postupovat akutně, tak co dělat posléze - na koho se obrátit?  MUDr. Pavla Stopková Ph.D. pracuje v Národním ústavu duševního zdraví, kde nyní vede skupinovou kognitivně behaviorální terapii u pacientů s převážně úzkostnými poruchami a s mírnými poruchami nálady. V oblasti psychoterapie se Pavla Stopková dlouhodobě věnuje kognitivně behaviorální terapii, prošla dvouletým psychospirituálním kurzem a je ve výcviku schematerapie. Mimo to se účastní několika výzkumných projektů, dva roky působila jako výzkumná pracovnice v oboru molekulární genetiky psychických poruch v laboratoři dr. Herberta Lachmana na Albert Einstein College of Medicine v New Yorku, působí jako odborná asistentka Kliniky psychiatrie a lékařské psychologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a  pracuje také jako ambulantní psychiatr.  Pokud jste neslyšeli předchozí díl na toto téma, epizodu s číslem 92, doporučujeme se k ní nyní vrátit. Aplikace, o kterých v podcastu mluvíme: - Breathe - Headspace Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
4/14/202253 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

99: Proč se nebát mamografu? Jak předejít rakovině prsu s MUDr. Reginou Šírovou

Díky prevenci se podařilo úmrtnost na rakovinu prsu snížit o 40%. Je ale třeba, aby se jí ženy účastnily - díky celé řadě mýtů a zvěstí o mamografickém vyšetření české ženy prevenci často vynechávají. Právě tyto mýty si v dnešním podcastu vyvrátíme a vysvětlíme.  Do studia tentokrát přišla MUDr. Regina Šírová, která nám poví celou řadu důležitých informací o mamografu a screeningovém programu prevence proti rakovině prsu. Proč se nebát, že nám "osvícení" mamografem způsobí potíže? Bolí vyšetření? Jak často mám nárok na něj chodit? Jak to bylo v Česku s tímto screeningovým programem v historii? A jaká je nejlepší prevence pro mladé ženy, které nemají na vyšetření mamografem nárok?  Nezapomeň se každý měsíc samovyšetřit. Objednat na mamograf nebo ultrazvuk se můžeš třeba na https://www.mammacentrum.cz/
3/30/202249 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

98: Zdravé kouření neexistuje. Proč a jak přestat kouřit s adiktologem MUDr. Adamem Kulhánkem

Závislost na tabáku je příčinou každého 6. úmrtí v Česku. Není proto divu, že "přestat kouřit" je jedním z nejčastějších předsevzetí. V dnešním podcastu Michaela Kríková probere kouření a další způsoby přijímání tabáku a nikotinu do těla s adiktologem MUDr. Adamem Kulhánkem. Co se děje v těle kuřáka po konzumaci cigarety? Jak je to s pasivním kouřením - je v pohodě si před dětmi zapálit z okna? Kolik musí člověk vykouřit cigaret najednou, aby zemřel? Jaké jsou možnosti prevence rakoviny plic pro dlouhodobé kuřáky? Jak jsou na tom elektronické cigarety nebo vodní dýmka? A především - jak konečně přestat kouřit? To vše a mnohem víc si můžeš poslechnout v nové epizodě! 2:12 Proč lidé kouří 7:47 Jak nám kouření škodí? 16:00 Formy tabákových výrobků 18:08 Vodní dýmka vs. cigarety 26:30 Kdy je to závislost? 30:18 Děti a kouření v mladém věku 35:11 Proč přestat kouřit 36:33 Jak přestat kouřit 41:11 Jak vydržet nekouřit? 44:00 Aplikace Adiguit 45:22 Kdy vyhledat odborníka? 47:47 Náhradné nikotinové přípravky aneb léčba 51:03 V čem je největší poblém kouření? 53:48 Budoucnost léčby a prevence kouření Sleduj náš instagram @loonopodcast.
3/16/202259 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

97: Týrání žen: co dělat v případě domácího násilí?

Každá 3. žena zažila domácí násilí. Jak ho rozpoznat od takzvané "italské domácnosti"? Hraje v něm vzdělávání a postavení nějakou roli? Socioterapeutka Zdena Prokopová, spoluzakladatelka centra proti týrání žen Rosa se v dnešním rozhovoru společně s Michaelou Kríkovou věnuje týrání žen dopodrobna. V podcastu probereme třeba - jak Rosa centrum pomáhá - možnosti podpory těchto žen a jak to probíhalo během pandemie - kam může žena od agresora utéct a jaké je řešení - azylové domy, jejich dostupnost a pro koho jsou Poslechni si novou epizodu a sleduj náš instagram @loonopodcast.
3/2/202259 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

96: Preventivní prohlídky: Češi se nestarají o zdraví, protože máme zdravotnictví zdarma?

V dnešním podcastu Štěpánka Dostálová hovoří s MUDr. Ludmilou Mazylkinovou o tématu preventivních prohlídek a jejich významu. My v Loono dbáme na prevenci. Co to ale přesně ta prevence je? Jak často bychom měli navštěvovat praktického lékaře a co nás na preventivní prohlídce čeká? Může souviset přístup Čechů k preventivním prohlídkám s tím, že mají zdravotnické zákroky zdarma? A je význam "dokud jsem nešel k lékaři, byl jsem zdravý" pravdivý? O tom a dále třeba o očkování v dospělosti si poslechněte v našem podcastu. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
2/16/202222 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

95: Lékař vs. pacient: Rakovina štítné žlázy

Pavlína Neumanová - maminka, ekonomka a milovnice jógy s onkologickou diagnózou versus MUDr. Hana Študentová, Ph.D. - klinická onkoložka zabývající se léčbou solidních nádorů. Unikátní rozhovor lékaře a pacienta - paní Neumanová vypráví svůj příběh o diagnóze rakoviny štítné žlázy, paní doktorka zase popisuje postupy léčby a zodpovídá na dotazy. Jaká je prevence? Jak sdělit diagnózu rakoviny svému dítěti? Jaké jsou příznaky rakoviny štítné žlázy? Mají lékaři dostatek času na sdělení závažné diagnózy svým pacientům a předají jim dostatek informací? A jak to bylo v případě paní Neumanové? Podcast je určen jak pro pacienty, kteří si diagnózou právě procházejí a třeba by se právě tyhle informace chtěli od svého doktora dozvědět, tak pro ty, které zajímá prevence. Sleduj náš instagram @loonopodcast. Linkos: https://www.linkos.cz/
2/2/202233 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

94: Dezinformace na internetu: "Nevěřme tomu, co o zdraví online čteme," říká medička Lucie Šteklová

V dnešním podcastu vystoupí školitelka, expertka na odborný obsah v Loono a studentka medicíny Lucie Šteklová. Společně se Štěpánkou Dostálovou si promluví klasicky o studiu medicíny a jeho nástrahách, ale věnovat se budou zejména dezinformacím o zdraví, které na internetu najdeme. 💻  Jelikož Lucka musí projít celou řadu zdrojů a zjistit, zda jsou pro Loono relevantní a spolehlivé, musela se v tomhle naučit "chodit". Na internetu je totiž masivní množství dezinformací, které se nevyhnou ani tématu zdraví - a to zejména teď, během pandemie. Lucka nám dá zaručené tipy na správnou práci s dezinformacemi a ještě nás k tomu pobaví svými příběhy z Loono. 🙌 Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
1/19/202225 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

93: Medics of Loono s Domčou: jak se stát lékařem v zahraničí a proč preferuje stáže v menších nemocnicích?

V dnešním podcastu vyzpovídá Michaela Kríková další ze členů Loono týmu - Dominiku Čírtkovou. Domča vypráví o své cestě k medicíně, o zkouškách v Americe, možnostech pro doktory v zahraničí a jak se vyrovnávala s učením. Co je jejím tajným receptem na to, jak mít život v balancu? Poslouchej podcast a inspiruj se i ty! Sleduj náš instagram @loonopodcast.
1/5/202233 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

92: Úzkost je normální reakce, která nás má ochránit, často nám ale omezuje život, říká MUDr. Pavla Stopková, Ph.D.

Všichni ten pocit známe. Čeká nás první den v nové práci nebo máme před těžkou zkouškou. Naše srdce najednou bije tak rychle, jakoby chtělo vyskočit z hrudníku. Bolí nás břicho, je nám na zvracení, do sebe nedostaneme ani kousek chleba. Z nás pak nevyjde ani slovo, máme knedlík v krku. Strach, úzkost. Do jaké míry je tato reakce organismu normální? Kdy už hovoříme o úzkostné poruše, fobii, obsedantně kompulzivní poruše? A jaký je mezi nimi rozdíl? O tom všem si dnes budeme povídat s paní doktorkou MUDr. Pavlou Stopkovou Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví. Podpoř nás na Doniu a pomoz tak více Čechům mít #dobrenitro. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
12/23/202148 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

91: Neplodný ve 26 letech? Z neplodnosti mě vyléčila úprava životního stylu, říká Vojta Urban

Neplodnost v mladém věku? O tom nám v dnešním podcastu povypráví Vojta Urban, kterému v jeho 26 letech diagnostikovali neplodnost, ze které se ale sám dokázal dostat. Jak moc přepracování a stres ovlivňuje naše tělo a do jakých extrémů můžeme až zajít? A co pomohlo Vojtovi úplně nejvíc? Úspěšný podnikatel, odborník na zdravý lifestyle a Muž roku 2019 nám odhalí svůj příběh a možná motivuje část z posluchačů k tomu alespoň trochu zpomalit a vnímat svoje tělo. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
12/8/202145 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

90: Medics of Loono: Kieu My Chau o svém vietnamském původu, klinické stáži v Brazílii a mindfulness

Přicházíme s dalším dílem Medics of Loono - tentokrát Štěpánka Dostálová vyzpovídala jednu z našich školitelek, která je v Loono už od roku 2017 - Kieu My Chau. Ta se rozpovídala o svém vietnamském původu, o tom, proč už si nechce říkat Katka a o své klinické stáži v Brazílii. Jak se liší české a brazilské zdravotnictví a vědomosti tamějších a zdejších mediků? Proč praktikuje pravidelně mindfulness? A kam chce směřovat svou budoucí kariéru? Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
11/24/202138 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

89: Medics of Loono s Tamčou: "Medicína mě pořád baví, krizi jsem ještě neměla. Dobrý time management a nadšení je klíčem."

Plachtění, založení neziskovky v Ugandě nebo stáže na chirurgii. Tomu všemu se věnuje jedna ze členek našeho organizačního týmu, medička Tamara Fořtová. Tamča je v Loono už od roku 2017 a aktuálně je v posledním ročníku na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Jak zvládá Tamča propojit učení a zbytek svých aktivit? Kde bere motivaci a proč jí studium medicíny pořád baví? A proč a jak se rozhodla založit nadaci Emoter v Ugandě nebo si udělat kapitánské zkoušky? O tom všem si s ní bude v dnešním podcastu povídat Michaela Kríková. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
11/10/202131 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

88: I nádory mozku lze v dnešní době léčit. O nádorech centrální nervové soustavy s MUDr. Tomášem Novákem

Centrální nervová soustava, které dominuje mozek - právě o té a o nádorových onemocněních CNS bude dnešní podcast. Proč i nezhoubný nádor je v mozku devastační? A jak se vlastně takový nádor operuje? Ovlivňuje rakovinu mozku třeba telefon nebo sprej na vlasy? Jaké jsou rizikové faktory a jak přistupovat k prevenci? O tom všem a ještě o mnohém dalším si dnes bude povídat Michaela Kríková s MUDr. Tomášem Novákem. Sleduj náš instagram @loonopodcast.
11/3/202142 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

87: Jak mluvit s někým, kdo má rakovinu? Neříkejte, že to bude dobrý, tvrdí PhDr. Ing. Martin Pospíchal

S PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem znovu na téma nevyléčitelně onkologicky nemocných. Minule jsme se zaměřili na přijetí diagnózy u konkrétního nemocného, tentokrát se podíváme na to, jak s nemocným správně komunikovat. Proč neříkat otřelé fáze jako "to bude dobrý"? Jak na blízkého příliš netlačit, ale zároveň ho v situaci, kdy se potýká s nevyléčitelnou chorobou, maximálně podpořit? O tom se dnes pobaví Štěpánka Dostálová s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem, který pracuje jako psycholog a psychoonkolog a působí i v České onkologické společnosti, kde vede projekt v oblasti prevence onkologických onemocnění "Mysli proti rakovině". Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
10/27/202133 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

86: Co se honí člověku hlavou, když zjistí, že umírá? O onkologicky nemocných s nevyléčitelnou diagnózou s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem, Ph.D.

V dnešní epizodě se Štěpánka Dostálová společně s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem, Ph.D. dotkne tématu, kterého se všichni bojí - umírání. Zaměří se na lidi, kterým bylo diagnostikováno nevyléčitelné onkologické onemocnění - co se jim honí hlavou? Jakými fázemi prochází? A jak a je vůbec možné dojít ke smíření? Podcast je vhodný nejen pro ty, kteří si situací aktuálně procházejí, ale i pro jejich blízké - pomůže totiž pochopit procesy, které se člověku dějí v hlavě, a také vysvětlí zásadní věc - že i s nevyléčitelnou onkologickou diagnózou se dá ještě nějaký čas velmi kvalitně žít. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
10/20/202131 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

85: Jak skloubit profesionální modeling se studiem medicíny? Medička, modelka a naše školitelka Klára.

V dnešním podcastu si  vyslechneš rozhovor s jednou z nejaktivnějších školitelek v Loono - s Klárou Plačkovou (znát ji můžeš jak z workshopů, tak z videí, které sdílíme na našem YouTube). S Klárou si dnes bude Míša povídat (nejen) o tom, jak propojit studium medicíny s profesionálním modelingem. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
10/13/202129 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

84: Epileptik by neměl sportovat a pít kafe? To jsou jen mýty, epilepsie se léčí jinak, tvrdí MUDr. Martin Kudr, Ph.D.

Padoucnice, božská nebo svatá nemoc, mafie zlých duchů. Mnoho pojmenování pro jediné - epilepsii. První zmínky o ní jsou již z období babylonského, ucelený pohled na tuto nemoc pak podal Hippokrates ve 4.stol př.n.l. Ještě ve středověku byla epilepsie považována za trest od vyšších vlivů nebo dokonce od boha. Až v 19. století bylo stanoveno, že za záchvaty může porucha v mozku. Právě o epilepsii, epileptických záchvatech ale také záchvatech neepileptických bude řeč v našem dnešním podcastu, kde si o ní bude povídat Štěpánka Dostálová společně s MUDr. Martinem Kudrem, Ph.D. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
10/6/202141 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

83: Migréna dokáže člověku zásadně znepříjemnit život, jen málo lidí ví o její prevenci, říká MUDr. Nežádal

Migréna - neurologické onemocnění, kterým trpí každý 10. člověk. Dokáže nám přitom zásadně znepříjemnit život. O problematice migrény a dalších onemocnění, které souvisí s bolestí hlavy, se v dnešním podcastu pobaví Michaela Kríková s neurologem MUDr. Tomášem Nežádalem. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
9/29/202143 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

82: Mentální anorexie je nejsmrtelnější psychické onemocnění, ale i další poruchy příjmu potravy jsou nebezpečné, říká Mgr. Tereza Maková

V dnešním podcastu se zaměříme na téma poruch příjmu potravy. Štěpánka Dostálová si bude povídat nejen o anorexii s Mgr. Terezou Makovou, která vystudovala psychologii a působí jako klinická psycholožka a psychoterapeutka specializující se na poruchy příjmu potravy. Také společně s Ladou Brůnovou založila projekt 3pe, který má pomoct všem, kteří se s poruchami příjmu potravy potýkají. V rozhovoru se Štěpánka s Terezou zaměří i na to, jak se k lidem s poruchou příjmu potravy chovat, jakým způsobem je nejlépe podpořit a proč je někdy nezbytná hospitalizace. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
9/22/202145 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

81: Snažíme se změnit dostupnost péče o duševní zdraví v ČR i legislativní cestou a zakládáme si na vědeckých datech, říká zakladatelka Nevypusť duši

Depresí a duševními poruchami jsme se v našem podcastu už zabývali - přesto se k tomuto tématu vracíme znovu. Výskyt duševních onemocnění stoupá zejména u mladých dospělých, během pandemie duševní onemocnění prožil každý třetí dospělý - jen pár z nich ale vyhledá odborníka. Tentokrát se na téma podíváme z jiné perspektivy, a to v rozhovoru se ženou, která se rozhodla dostupnost péče o duševní zdraví v České republice aktivně měnit - s Marií Salomonovou, MSci, spoluzakladatelkou a ředitelkou neziskovky Nevypusť duši. Michaela Kríková si s ní bude dnes povídat o problematice a prevenci duševního zdraví, zabrousí také ke srovnávání péče o naší psychiku v ostatních zemích versus u nás. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
9/16/202145 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

80: Respirátory, které lze nosit opakovaně? Jde to, říká Ing. Jana Zimová, MBA

V dnešní epizodě si budeme povídat o pomůckách, které v posledních dvou letech získaly větší důležitost, než jsme všichni předpokládali - ochrané respirační pomůcky. Výroba respirátorů prochází v posledních letech celou řadou inovací - přidává se do nich například nanovlákno. O respirátorech, značce Respilon a inovacích v této oblasti si Michaela Kríková bude dnes povídat s ředitelkou Respilonu Ing. Janou Zimovou, MBA. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
9/9/202139 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

79: O menstruaci: Otěhotnění při menstruaci, menstruační pomůcky, menopauza a proces ženského cyklu

Ženský cyklus je komplikovaný proces, kterým si prochází každá žena. Přitom celá řada z nich ani neví, co se v jejich těle vlastně děje. V dnešním podcastu Vám to Štěpánka Dostálová společně s MUDr. Erikou Menzlovou objasní. Jak probíhá proces ženského cyklu? Věnovat se v podcastu budeme také menopauze, která se ženám nevyhne. Padnou ale i odpovědi na otázky jako co sex a menstruace, jaké menstruační pomůcky jsou dnes k dispozici a jakto, že ta menstruace vlastně bolí? Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
9/1/202138 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

78: Česko je co se týče užívání návykových látek u dětí a adolescentů na špici. Jak závislost u dětí rozpoznat a řešit?

Každý den se v České republice vykouří přes 20 milionů cigaret, alkohol pije každý den 600 000 z nás a nelegální drogu alespoň jednou za život vyzkouší třetina Čechů. Nejen na těchto látkách ale může vzniknout závislost. Kdy vůbec hovoříme o závislosti, jak se projevuje a jak pomoci blízkému, který se se závislostí potýká? O tom všem si dnes budeme povídat s Mgr. Tomášem Jandáčem, který vystudoval adiktologii na 1. LF UK. Pracuje jako adiktolog v Ambulanci dětské a dorostové adiktologie Kliniky adiktologie 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a zároveň studuje doktorský program adiktologie na 1.LF UK, kde je jeho dizertačním tématem psychiatrická komorbidita u dětí a mladistvých s adiktologickými poruchami. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
8/25/202150 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

77: Sexuální deviace, odlišnosti a poruchy pohlavní identity z pohledu sexuologa MUDr. Ondřeje Trojana PhD., FECSM.

Sexuální deviace neboli parafiliie - nejen o nich se v dnešním podcastu Michaela Kríková baví opět s MUDr. Ondřejem Trojanem, PhD., FECSM. Také se tentokrát dotýkají tématu sexuálních odlišností a poruch pohlavní identity.  Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
8/18/202131 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

76: Porucha erekce, bolestivý sex nebo moc porna ve vztahu - jaké jsou příčiny a jak s tím pracovat?

Sexuální chování je prapůvodní lidskou vlastností bez které by lidstvo nepřežilo. Sexuální život ale už dnes dávno neslouží jen k rozmnožování -  jeho možné narušení do jisté míry rozhoduje o kvalitě lidského života. Dnes se budeme proto o problematice vzniku sexuálních dysfunkcí u člověka bavit s MUDr. Ondřejem Trojanem, PhD., FECSM. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
8/12/202156 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

75: Sportovec Jakub Žák a jeho projekt 10/10/10: Občas si sáhl na pokraj svých sil

Zvládnout 900 km na kole, 211 km běhu a 19 km plavání během 10 dnů se zdá být nereálné. Přesně o to se ale letos v červnu pokusil sportovec Jakub Žák. Jaká byla jeho motivace a jak se mu výzva povedla? Nejen o tom, ale také o plánech do budoucna, si s ním dnes bude Štěpánka Dostálová povídat. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
8/4/202126 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

74: Deprese: Tendence věnovat se negativnímu v nás zůstala od dob, kdy člověk bojoval o přežití, říká prof. MUDr. Lucie B. Motlová, PhD.

Deprese je jednou z poruch nálad. Je jedním z nejčastějších duševních onemocnění vůbec - ve světě trpí depresivním syndromem asi 50 milionů lidí. Právě proto budeme dnešní díl věnovat depresi a vzniku depresivních poruch u člověka, povídat si o tom bude Michaela Kríková s uznávanou psychiatričkou, prof. MUDr. Lucií B. Motlovou, PhD. Co depresi může vyvolat a jak s ní pracovat a léčit ji? A jak jí vlastně rozeznáme od smutku, který je nedílnou součástí našeho života? Ponoř se do dnešního podcastu, který ti zase o trochu víc pomůže vzdělávat se v oblasti duševního zdraví. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.  Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
7/28/202155 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

73: Každý pupínek není akné a jak může lupénka zkrátit život? O kůži s MUDr. Filipem Robem, Ph.D.

Nová epizoda podcastu je online! 🎧🤩 Víš třeba to, že každý pupínek není akné? A že lupénka nám může zkrátit život? Ano, správně hádáš, tentokrát se bude @stepinad  společně s s panem primářem Dermatovenerologické kliniky 2.LF UK a Fakultní nemocnice Na Bulovce, MUDr. Filipem Robem, Ph.D. bavit o kůži. Kůže, největší orgán lidského těla, který tvoří tak přibližně pětinu váhy lidského těla. Svými funkcemi se podílí například na mechanické i chemické obraně vnitřního prostředí, na termoregulaci, vnímání dotyku, tlaku či bolesti nebo také na syntéze vitaminu D. Je tak neodlučitelnou součástí lidského těla. Čím vším může ale onemocnět? Jak potom takové nemoci léčit a hlavně, jak jim předcházet? 🧐 Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.  Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
7/21/202138 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

72: Vzdorové chování u dětí může být volání o pomoc. Jak léčit ADHD a další dětské poruchy?

Víš, že v roce 2019 byl počet pacientů do 19 let léčených na nějakou formu duševní poruchy v ČR necelých 60 000? 🧐 Nejčastějšími diagnózami jsou poruchy psychotického vývoje a pak neurotické, stresové nebo somatoformní poruchy, stejně jako u dospělých. To se pak projevuje poruchami chování či emocí, které si často člověk nese s sebou až do dospělosti. 😞 A právě o problematice vzniku poruch chování a emocí u dětí a dorostu si budeme dnes povídat s paní doktorkou Fabienne Kosovou. Sleduj náš instagram @loonopodcast. 
7/14/202151 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

71: Spolu na dálku: K tisícům pacientů se kvůli covid-19 nedostala rodina. Může videohovor pomoct?

Zamčené dveře oddělení, zákaz návštěv. To je každoroční situace během chřipkových sezón, nyní se ale s tímto zákazem návštěv v nemocnicích potýkáme kvůli covid-19 už přes rok. Rodina a blízcí tak nemohou navštívit svého často těžce nemocného milovaného. S možným řešením proto přišla Mgr. Ilona Antoníčková ve spolupráci s Česko.Digital. Právě o jejich projektu „Spolu na dálku" si dnes budeme povídat. Za Česko.Digital nám přišla o projektu povídat také Kateřina Kocianová. Dnes podcast moderuje Štěpánka Dostálová. Tak se pohodlně usaďte a poslechněte si něco o tom, jak dostat rodinu za nemocnými i za pandemie - skrz technologie! Sleduj náš instagram @loonopodcast 
7/7/202129 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

70: O ICHDK, chorobě, která může skončit i amputací s MUDr. Petrou Zimolovou

ICHDK neboli ischemická choroba dolních končetin - označení pro zhoršené prokrvení tkáně dolních končetin. Příčinou je zúžení nebo úplný uzávěr tepen, způsobený většinou aterosklerózou. O této problematice si budeme dnes povídat s paní doktorkou Petrou Zimolovou. Ta nám poví, jak ICHDK ovlivňuje životospráva nebo jak toto onemocnění rozpoznat. Proč se ICHDK pacientům říká "prohlížeči výloh"? A jak může ICHDK ovlivnit nejen končetinu, ale i život pacienta? Zaposlouchejte se s námi do našeho podcastu, dnes s Michaelou Kríkovou.  Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Nezapomeň sledovat náš nový instagram @loonopodcast! 
6/30/202129 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

69: O játrech s MUDr. Eugenem Kubalou: nádory, cirhóza a vadí jedna sklenka denně?

Játra jsou největším vnitřním orgánem lidského těla. U dospělého člověka váží v průměru 1,5 kg. K čemu ale slouží? A jak se potom projevuje, když onemocní? Právě o tom a zejména o nádorech jater si dnes budeme povídat s panem doktorem Eugenem Kubalou. Sleduj náš instagram: @loonopodcast
6/24/202135 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

68: Co patří mezi příznaky leukémie? O nemoci, která se může vyvinout i za několik týdnů s Prof. MUDr. Tomášem Kozákem, PhD.

Leukémie je choroba při níž se nadměrně množí a nádorově bují bílé krvinky. Zmnožené bývají především v kostní dřeni. Je to tedy vlastně rakovina bílých krvinek, což jsou buňky zajišťující obranyschopnost. O této chorobě se dnes Michaela Kríková baví s s Prof. MUDr. Tomášem Kozákem, PhD. - jak se liší akutní a chronická leukémie, kdy bychom měli zpozornět a jak se za poslední dobu vyvinula léčba? Sleduj náš instagram na @loonopodcast. 
6/16/202149 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

67: Jaký je rozdíl mezi všeobecnou a praktickou zdravotní sestrou a proč je práce na onkologii krásná? O nelékařských zdravotních profesích s PhDr. Kateřinou Horáčkovou, Ph.D.

Nelékařské zdravotní profese - zaměstnanci, kteří jsou nepostradatelnou součástí zdravotnického týmu, kteří také kromě lékařů usilují o to, aby kvalita zdravotní  péče byla co nejvyšší. Mezi nejznámější nelékařské zdravotní profese patří třeba zdravotní sestra, ale tou to ani zdaleka nekončí - patří mezi ně i porodní asistentka, radiologický asistent, nutriční terapeut, záchranář nebo fyzioterapeut. Proč jít zmíněné obory studovat, jak studium probíhá a jaké je potom uplatnění? Pod roušku nelékařských zdravotních profesí dnes nahlédne Štěpánka Dostálová společně s PhDr. Kateřinou Horáčkovou, Ph.D.
6/10/202131 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

66: O žilních onemocněních dolních končetin s MUDr. Petrou Zimolovou

Česká republika se dlouhodobě řadí mezi země s vysokým výskytem chronického žilního onemocnění. K čemu toto onemocnění může vést a co dělat, pokud na sobě zpozorujeme křečové žíly? Michaela Kríková si o tom dnes povídá s MUDr. Petrou Zimolovou. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.
6/3/202136 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

65: Ateroskleróza probíhá desítky let asymptomaticky, pak zabíjí, říká prof. MUDr. Michal Vráblík, Ph.D.

Ateroskleróza neboli kornatění tepen je nenápadné onemocnění, které může vést k velmi závažným komplikacím. Je to jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění dnešní doby, zároveň jednou z nejčastějších příčin úmrtí ve vyspělých zemích. Co si pod pojmem ateroskleróza představit? Jak ji léčit a hlavně jak jí předcházet? O tom si dnes Štěpánka Dostálová povídá s prof. MUDr. Michalem Vráblíkem, Ph.D.  Sleduj náš instagram @loonopodcast  Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.
5/26/202131 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

64: Lidí nakažených klíšťovou encefalitidou je v Česku nejvíc v Evropě, chránit by se měli všichni, říká MUDr. Dita Smíšková, PhD.

Virus klíšťové meningoencefalitidy koloval mezi živočichy v přírodních ohniscích patrně odedávna. Lidské infekce se prvně objevily ve střední Evropě ve čtyřicátých letech minulého století, ale rychle se rozšířily do většiny zemí tohoto kontinentu. V posledních letech je ročně v Evropě hlášeno kolem 10 000 klíšťových meningoencefalitid, z toho dle SZU je v ČR ročně hlášeno 700 případů. A právě o problematice a prevenci lidově zvané “klíšťovky” si bude dnes Michaela Kríková povídat s paní doktorkou MUDr. Ditou Smíškovou, PhD.
5/19/202140 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

63: Vítej u Loono podcastu!

5/17/202139 seconds
Episode Artwork

62: O genomovém testování v rámci rakoviny prsu s prof. MUDr. Petrou Tesařovou, CSc.

Každý rok je rakovina prsu diagnostikována sedmi tisícům českých žen. Jedna čtvrtina z nich na rakovinu prsu umírá. V současnosti se ale čím dál tím více rozvíjí principy individualizované léčby a terapie - jedním z takových vyšetření je genomové testování. S paní profesorkou MUDr. Petrou Tesařovou, CSc. si dnes právě o něm bude Štěpánka Dostálová povídat. 
5/12/202141 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

61: O tlustém střevě s doc. MUDr. Štepánem Suchánkem

Tlusté střevo, konečná část trávící trubice. Možná jste toho o něm už hodně slyšeli: například to, že jeho délka je 1,5 metru nebo že střevo obsahuje několik trilionů mikrobů, které tvoří tzv. střevní mikroflóru. V dnešním podcastu se Míša bude bavit s doc. MUDr. Štěpánem Suchánkem o střevu obecně - o tom, jak střevo vypadá, zda bez něj můžeme žít, jak se o něj správně starat a jaké onemocnění ho mohou postihnout. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sleduj nás na našem instagramu www.instagram.com/loonopodcast. 
5/5/202149 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

60: O lymfomech s MUDr. Editou Kabíčkovou, PhD.

Lymfatický systém. Nepostradatelná součást lidského těla, která se společně s dalšími stará o naše každodenní bezproblémové fungování. Co přesně má ale lymfatický systém na starost? A co se stane, pokud některá jeho součást onemocní? O tom si dnes budeme povídat s  MUDr. Editou Kabíčkovou, PhD. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sleduj nás na instagramu @loonopodcast 
4/28/202151 minutes
Episode Artwork

59: O hypertenzi v těhotenství s MUDr. Michalem Kouckým, PhD.

Vysoký tlak neboli hypertenze patří mezi nejčastější zdravotní komplikace se kterou se těhotné setkávají. Jak tento problém může zdravotní stav znepříjemnit a jak může ohrožit dětátko? To nám poví MUDr. Michal Koucký, PhD., který si povídá s Michaelou Kríkovou.  Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. 
4/21/202145 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

58: O rakovině plic s MUDr. Marií Drösslerovou

V dnešním podcastu si bude Štěpánka Dostálová povídat s MUDr. Marií Drösslerovou o plících. Rakovina plic je čtvrtým nejčastějším typem rakoviny v ČR - a právě o příčině jejího vzniku, léčbě a prevenci bude dnešní podcast. 
4/14/202123 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

57: O chronickém únavovém syndromu s MUDr. Tomášem Pluhařem

Chronický únavový syndrom - pod tímto pojmem se neskrývá pouhá únava a vyčerpání. Je to onemocnění, které pacientům dokáže život pořádně znepříjemnit. Jak ho mužeme rozpoznat, s čím vším si ho můžeme splést a lze chronický únavový syndrom nějak léčit? To vše se dozvíte v podcastu s Michaelou Kríkovou a MUDr. Tomášem Pluhařem. 
4/7/202138 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

56: O poruchách spánku s prof. MUDr. Karlem Šonkou, DrSc.

Až třetinu života prospíme - spánek je tak neodmyslitelnou součástí našich životů. Z minulého podcastu o spánku už mnohé víme, dnes ale rozvineme některé poruchy související s REM spánkem, povídat si také Štěpánka bude s panem profesorem MUDr. Karlem Šonkou, DrSc. o nadměrné denní spavosti. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sledujte nás na instagramu @loonopodcast.
3/31/202143 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

55: O paliativní péči s PhDr. Martinem Loučkou, PhD.

V dalším dílu Loono podcastu si Míša bude povídat s PhDr. Martinem Loučkou, PhD., ředitelem Centra paliativní péče v Praze. Paliativní péče je poskytovaná pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání, zachovat pacientovu důstojnost a poskytnout podporu jeho blízkým. Proč je tato doména medicíny tak důležitá? Pro koho konkrétně je paliativní péče určená (a dostupná) a co všechno do ní spadá? 
3/25/202156 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

54: O spánku a spánkové hygieně s MUDr. Jitkou Buškovou, Ph.D.

V dnešním podcastu si bude Štěpánka povídat s MUDr. Jitkou Buškovou Ph.D. o spánku a spánkové hygieně. Spánek je pro člověka totiž totéž, co natahování pro hodinky! Proč spíme? Kdy už se bavíme o poruše spánku? A co máme dělat, když se bojíme, že už jde o nemoc? To všechno a ještě víc se dozvíte v podcastu.  Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.
3/17/202129 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

53: O syndromu vyhoření s Mgr. Hanou Mezerovou

V dnešní epizodě si Míša popovídá s Mgr. Hanou Mezerovou o syndromu vyhoření. Některé průzkumy mluví o tom, že jím trpí asi 5 % obyvatel republiky. Jak mu předcházet? Jak ho rozpoznat a odlišit od stresu? A jak syndrom vyhoření vyléčit? Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Sleduj nás na instagramu @loonopodcast  
3/10/202143 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

52: O civilizačních onemocněních a Lifestyle medicine s MUDr. Monikou Koubovou

Skupina nemocí zvaná "civilizační" se v současné době vyskytuje čím dál tím častěji. Jaká onemocnění sem patří? Jaké faktory se podílí na jejich rozvoji? A jak vznikl a čemu se věnuje nový obor medicíny zvaný Lifestyle medicine? O tom všem si bude Štěpánka povídat v dnešním podcastu s MUDr. Monikou Koubovou. 
3/3/202128 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

51: O pesaru jako ženské antikoncepci s Mgr. Janou Musialkovou Muroňovou

V dnešním díle podcastu se Míša pobaví s Mgr. Janou Musialkovou Muroňovou o pesaru. Pesar je bariérová, nehormonální, ženská antikoncepce. Jaké má výhody a nevýhody? Jak pesar vlastně funguje? Jak dlouho může být zavedený? A stává se často, že jako antikoncepce selže? Mgr. Jana Musialková Muroňová, členka Evropské společnosti pro antikoncepci a reprodukční zdraví, zodpovídá všechny otázky, které kolem pesaru vyvstávají. 
2/24/202123 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

50: O Lince bezpečí s Mgr. Kateřinou Liškovou

Linka bezpečí je největší a nejdéle fungující celostátní krizovou linkou pro děti a mladsitvé. V rozhovoru s Mgr. Kateřinou Liškovou, vedoucí odbourných služeb linky bezpečí, se dozvíme s jakými problémy se děti na lince svěřují. Jaká dětem může být poskytnuta pomoc? Kolik pracovníků se o ně stará? Co taková práce obnáší? I to se dozvíme v dnešním podcastu. 
2/18/202128 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

49: O online psychoterapii s Mgr. Ž. Krčilovou a Ing. Z. Kalvachem (Hedepy)

V dnešním podcastu si bude Míša povídat o online psychoterapii a organizaci Hedepy s Mgr. Žanetou Krčilovou a Ing. Zdeňkem Kalvachem. Organizace Hedepy vznikla loňského roku v březnu a snaží se zpřehlednit svět psychoterapie a zjednodušit lidem cestu k terapeutům.  Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.
2/10/202147 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

48: O detabuizaci neplodnosti a ženských onemocnění s Annou Sedlákovou & Karolínou Krejčovou alias Indiánkami

Dvě dívky poprvé o neplodnosti veřejně, bez strašení a studu - Anna Sedláková a Karolína Krejčová. Právě v dnešním podcastu si Štěpánka se zakladatelkami neziskovky Indiánky bude povídat (nejen) o neplodnosti. Co je to endometrióza nebo syndrom polycystických ovarií? Jak se samy zakladatelky s nemocemi vyrovnávaly? A jak je vlastně léčit? 
2/4/202126 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

47: O HPV a očkování s prof. MUDr. Lukášem Robem, CSc.

Dnes se budeme bavit o lidském papillomaviru - zkratkou HPV. Jedná se totiž o jednu z nečastějších příčin onemocnění reprodukčního systému. V podcastu Míša s prof. MUDr. Lukášem Robem, CSc. rozebere základní charakteristiku viru, nemoci které způsobuje, a zabrousí i do metod prevence a očkování. 
1/27/202140 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

46: O závislostech běžného života s prof. PhDr. Michalem Miovským, PhD.

Co to vlastně závislost je? Jak je na tom s počty závislých Česko? A jak člověk pozná, že je na něčem nebo někom závislý? Tohle téma probírá Míša s klinickým psychologem prof. PhDr. Michalem Miovským, PhD. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
1/21/202152 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

45: O závislosti na alkoholu s Josefem Petrem a Johanou Růžkovou ze Suchýho února

V ČR se za hranicí rizikového pití alkoholu vyskytuje přes 1 milion lidí. Závislost na alkoholu probírala Štěpánka se zakladatelem kampaně Suchej únor Josefem Petrem a odbornou garantkou této kampaně Johanou Růžkovou. Kampaň startuje právě dnes, registrovat se můžeš tady: suchejunor.cz Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
1/18/202139 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

44: O vlivu psychiky na imunitu a vznik onkologického onemocnění s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem

Jaký má stres vliv na lidské tělo? Jaká je role vztahů s blízkými v rozvoji onkologických onemocnění? Co obnáší práce onkopsychologa? O tom si naše Štěpánka povídala s onkopsychologem PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem z České onkologické společnosti, kde také vede projekt MysliProtiRakovině. Navštívit můžeš webinář pana doktora na téma Zvládání a sdělování nepříznivých zpráv pacientům. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
1/6/202136 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

43: O humanitární pomoci v Ugandě s MUDr. Lenkou Karahutovou z EMOTER

Lenka Karahutová je lékařkou a naší školitelkou, která v roce 2020 založila neziskovou organizaci EMOTER (Essential Medical Outreach and Treatment Rescue). Společně s dalšími lékaři a mediky z České republiky a Ugandy pracují na 4 projektech, které mají za úkol zlepšit životní podmínky lidí v Ugandě.  S Michaelou si povídaly o tom, co všechno stojí za vznikem neziskovky v Ugandě, jak náročné je převést touhu pomáhat do praxe a co všechno mají v plánu. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. 
12/30/202044 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

42: O vysokém krevním tlaku s MUDr. Michalem Pazderníkem, Ph.D. FESC

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je jednou z nejčastějších diagnóz, se kterou pacienti odchází z ordinací praktických lékařů. Co to krevní tlak je a proč nám ten vysoký škodí? O tom si naše Štěpánka Dostálová povídala s MUDr. Michalem Pazderníkem, Ph.D. FESC z kliniky kardiologie v IKEM. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
12/23/202030 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

41: O prevenci AIDS & HIV s předsedou ČSAP Ing. Robertem Hejzákem

Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) v České republice funguje už roku 1989 a od té doby se stala jednou z nejdůležitějších organizací, která pomáhá HIV pozitivním pacientům s řešením každodenních komplikací, které tato infekce přináší.  S předsedou ČSAP Ing. Robertem Hejzákem si naše Michaela povídala o činnosti organizace, pomoci HIV pozitivním pacientům a destigmatizaci tohoto onemocnění. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. 
12/16/202044 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

40: O infekčním oddělení v době pandemie covid-19 s doc. MUDr. Ondřejem Beranem, Ph.D.

Jak se s příchodem pandemie covid-19 změnil chod infekčního oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze? Jak se liší péče o pacienty s covid-19 od péče o ostatní pacienty? O tom si naše Štěpánka povídala s doc. MUDr. Ondřejem Beranem, Ph. D., Pan docent vystudoval 1. LF UK,  od r. 2014 pracuje na Klinice infekčních nemocí 1. LF UK a ÚVN. S týmem spolupracovníků se snaží nalézat odpovědi na zajímavé otázky týkající se patofyziologie sepse, HIV infekce či virových hepatitid. V poslední době se věnuje problematice očkování a cestovní medicíny. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. 
12/9/202042 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

39: O duševním zdraví pacientů s HIV s RNDr. Michalem Pitoňákem, Ph.D.

Jak se v dnešní době žije s diagnózou HIV? Jaké faktory ovlivňují duševní zdraví pacientů s HIV? O tom si naše Štěpánka povídala s RNDr. Michalem Pitoňákem, Ph. D. Pan doktor je absolventem přírodovědecké fakulty UK. Ve své praxi se zabývá tématy jako jsou časoprostorové vyjednávání ne-heterosexuálních identit; homofobie ve školách; queer teorie; teorie menšinového stresu a jeho dopady na duševní zdraví ne-heterosexuálů; sociální epidemiologie HIV/AIDS; destigmatizace a LGBTQ psychologie. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
12/1/202044 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

38: HIV očima pacienta s Michaelem Danielem Jettmarem

Míša si do studia pozvala Michaela Daniela Jettmara, který ti přiblíží problematiku HIV z pohledu pacienta. Před 7 lety mu byla diagnostikována nákaza virem HIV. V současnosti působí jako lektor České společnosti AIDS Pomoc, jako asistent divadelního souboru ROZKOŠ bez RIZIKA, je předsedou a komunitním pracovníkem ve spolku Sester Věčné radosti a zakladatelem a mluvčím české pobočky radikálního AIDS hnutí ACT UP. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
12/1/202046 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

37: O EKG s MUDr. Josefem Kroupou, Ph. D.

Elektrokardiografie, uff! Těžké slovo. Neznamená však nic záludného :-). Elektrokardiografie alias EKG je jedna ze základní vyšetřovacích metod v kardiologii. Právě tato metoda umožňuje odhalení většiny závažnějších srdečních onemocněních. Naše Michaela si právě o ní povídala s MUDr. Josefem Kroupou, Ph. D. z Kardiologické kliniky 3. LF UK a FNKV. Tato epizoda vznikla za podpory Hlavního partnera kampaně Žiješ srdcem společnosti HARTMANN-RICO. Podcast vzniká pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
11/25/202035 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

36: O cukrovce s prof. MUDr. Martinem Haluzíkem, DrSc.

Diabetes mellitus (DM) neboli cukrovka je chronické onemocnění, které významně ovlivňuje to, jak naše tělo hospodaří s krevním cukrem zvaným glukóza. Jak mu předcházet? Jak vzniká? Jaká je budoucnost léčby tohoto onemocnění? Zjistíš v dnešní epizodě, do které si Štěpánka pozvala prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., zástupce přednosty Centra diabetologie pro vědecko-výzkumnou činnost IKEM. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
11/18/202039 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

35: O roztroušené skleróze s prof. MUDr. Evou Kubala Havrdovou, CSc.

Roztroušená skleróza je jedno z nejzávažnějších onemocnění nervové soustavy. O jejích příznacích, prevenci a léčbě si naše Michaela povídala s prof. MUDr. Evou Kubala Havrdovou, CSc.  Paní profesorka je uznávanou neurologičkou a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LFUK a VFN v Praze. Zabývá se roztroušenou sklerózou, o které také napsala nespočet odborných publikací a knížních titulů. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
11/11/202041 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

34: O inovacích v neurochirurgii s prof. MUDr. Vladimírem Benešem, DrSc.

Štěpánka si do studia pozvala jednoho ze 100 nejlepších neurochirugů na světě, prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrSc., který se operacím mozku věnuje už přes tři dekády. Dozvíš se spoustu informací o mozku, neurochirurgii a o vyhlídkách tohoto oboru do dalších let. Pan profesor je český neurochirurg, v letech 1997–2020 přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha a 1. LF UK. Obdržel medaile a vyznamenání Ministerstva obrany ČR, Senátu ČR, Ministrestva zdravotnictví ČR nebo Univerziy Karlovy. Je také jedním z 100 nejlepších neurochirurgů na světě, kteří společně tvoří Světovou akademii neurochirurgů. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
11/4/202038 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

33: O meningokokové meningitidě s MUDr. Alenou Šebkovou

Dnešní epizoda se věnuje jednomu z nejvýznamnějších infekčních onemocnění mozku a jeho částí – meningokokové meningititě, neboli zánětu mozkových blan. Naše Michaela si s MUDr. Alenou Šebkovou povídala o projevech tohoto onemocněních, jeho původci nebo o důležitosti očkování. Paní doktorka je praktickou lékařkou pro děti a dorost a v současnosti předsedkyní Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.   
10/29/202040 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

32: O inkontinenci s Lukášem Doskočilem z Tesla Medical

Podle Lukáše Doskočila trpí inkontinencí (únikem moči) v České republice až jeden milión lidí. Právě tomuto velmi častému problému jsme věnovali novou epizodu. Zjistíš, jaké jsou druhy inkontinence, její rizikové faktory nebo co to je hyperaktivní močový měchýř. Lukáš Doskočil je CEO společnosti Tesla Medical, která vyvinula přístroj využívající metodu neurorezonance, který pomocí elektrických impulsů stimulujeme nervové receptory v močovém měchýři, které způsobovaly jeho hyperaktivitu a úniky moči. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
10/21/202033 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

31: O práci děkana 3. LF UK a kardiologii s prof. MUDr. Petrem Widimským, DrSc.

Míša si do studia pozvala děkana své fakulty 3. LF UK prof. MUDr. Petra Widimského, DrSc. Pan profesor je světově uznávaným expertem na léčbu akutního infakrtu myokardu a kromě toho působí jako přednosta Kardiologické kliniky FNKV. Společně probírali jeho působení na 3. LF UK, publikační činnost a především společnou lásku ke kardiologii. Epizodu jsme natáčeli na konci srpna. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
10/15/202037 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

30: O novém koronaviru, imunitě a léčbě s Dr. Markem Šťastným, Ph. D.

Naše Štěpánka si tentokrát pozvala imunologa Dr. Marka Šťastného, Ph.D. Společně probírali aktuální téma koronaviru, onemocnění COVID-19 a jakou roli v průběhu tohoto onemocnění hraje náš imunitní systém. Kromě toho zjistíš, jaké jsou novinky ve vývoji léků a vakcín. Podcast se natáčel začátkem v září. Dr. Marek Šťastný Ph.D. vystudoval obor imunologie na Přírodovědecké fakultě UK a 12 let pracoval na Oddělení imunologie v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd. Posledních 13 let se věnuje imunoterapii nádorů a imunoonkologické léčbě nádorů v medicínském oddělení Bristol Myers Squibb v Praze. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
10/7/202043 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

29: O práci záchranářů s tiskovou mluvčí ZZS HMP Bc. Janou Poštovou

„Když se vám podaří vystrašeného člověka, který zavolá záchrannou službu, zpracovat a přesvědčit, aby začal resuscitovat, tak to je opravdu ten nejlepší pocit,“ říká Bc. Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP a operátorka ZOS. V epizodě, která se věnuje právě práci záchranné služby se dozvíš, jak probíhá práce záchranářů a dispečerů, z jakého důvodů nejčastěji vyrážejí do terénu i jak je vybavená samotná sanitka.  Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
9/30/202044 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

28: Speciální epizoda s novými moderátorkami Michaelou a Štěpánkou

Po roce naší Kateřinu u mikrofonu střídají naše milé školitelky a studentky medicíny Michaela Kríková a Štěpánka Dostálová. Koncept podcastu však zůstává stejný a ty se i nadále můžeš těšit na rozhovory s lékaři, studenty medicíny a dalšími odborníky, kterým stejně jako nám leží na srdci zdraví a prevence. Poslechni si první společnou epizodu Míši a Štěpánky a poznej je blíž. Podcast vznikl po hlavičkou neziskové organizace Loono. 
9/23/202020 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

27: O činnosti Mamma HELP a pomoci ženám s rakovinou prsu s Mgr. Janou Drexlerovou

Výjimečný díl se zakladatelkou neziskové organizce Mamma HELP Mgr. Janou Drexlerovou, která se velkou mírou zasloužila o rozšíření povědomí o prevenci rakoviny prsu v České republice. Na začátku roku 2020 měla pacientská nezisková organizace Mamma HELP více než 8 poboček po celém Česku. Ty poskytovaly psychologické poradenství, edukovaly veřejnost o samovyšetřování, celkově provázely ženy onkologickou léčbou rakoviny prsu.  Po 20 letech bohužel ukončují činnost, poslechni si jejich příběh. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
9/16/202042 minutes
Episode Artwork

26: O děložním čípku, prevenci rakoviny a očkování s prof. MUDr. Michalem Zikánem, Ph.D.

„Problém rakoviny děložního čípku v České republice je ten, že více než 40 % žen je diagnostikováno ve stádiu, kdy už je pozdě na operaci. Přitom jde o nádor, u kterého můžeme vidět přednádorová stádia a vyvíjí se mnoho měsíců nebo let. Proto jsou důležité gynekologické preventivní prohlídky,“ říká prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D. S rakovinou děložního čípku, očkováním a jeho vyšetření je spojená řada mýtů. Právě o těch si naše Kateřina povídala s onkogynekologem a přednostou gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
9/10/202042 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

25: O rakovině tlustého střeva s doc. MUDr. Štěpánem Suchánkem, Ph.D.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhé nejčastější onkologické onemocnění v Česku. Ročně ji onemocní 7500 lidí. O tom, jak můžeme rakovině tlustého střeva předcházet, včas ji odhalit i jak probíhá koloskopie si naše Kateřina povídala s doc. MUDr. Štěpánem Suchánkem, Ph.D. Pan docent vystudoval 1. LF UK a nyní pracuje jako vedoucí lékař Oddělení gastrointestinální endoskopie Interní kliniky 1. LF UK v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Před čtyřmi lety založil soukromé zdravotnické zařízení Mediendo zaměřující se na diagnostiku a terapii onemocnění trávicího traktu, zejména na kvalitní, bezpečnou a komfortní koloskopii.   Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
9/2/202046 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

24: O intimní hygieně s gynekoložkou MUDr. Klárou Braunovou

Jak to mít #doledobry a správně se starat o své intimní partie? Jaké jsou základní principy intimní hygieny a jaké komplikace mohou nastat, pokud se péče neprovádí správně? O tom si naše Kateřina povídala s gynekoložkou MUDr. Klárou Braunovou.  Paní doktorka má specializovanou způsobilost v oboru gynekologie a porodnictví, a v oboru dětské gynekologie už od roku 2005. Momentálně pracuje v gynekologické ambulanci ve Strakonicích, kde léčí děti, dorost a dospělé ženy. V ambulanci se však zabývá i prenatální péčí. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono a za podpory Generálního partnera kampaně Dole dobrý Gynella #dolebezstarosti.
8/26/202026 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

23: O mozkové mrtvici s MUDr. Matějem Slovákem

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je druhou nejčastější neúrazovou příčinou úmrtí lidí v Česku. Jak vzniká?Jak ji předcházet a včas rozpoznat? O tom si naše Kateřina povídala s neurologem z pražské Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Matějem Slovákem. Pan doktor je absolventem oboru Všeobecné lékařství na 1. LF UK. Neurologii se věnuje přes 7 let se specializací v Cerebrovaskulární problematice a neurointenzivní péči. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
8/20/202045 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

22: O studiu medicíny a zkušenosti s mentální anorexií s Natálií Jírovskou

Natálie Jírovská je studentkou 3. lékařské fakulty UK a zároveň školitelkou Loono, která má u nás na starosti trénink a zaškolování všech 150 školitelů. S Kateřinou si povídala o studiu medicíny, jejím působením u nás, ale kromě toho také o její zkušenosti s mentální anorexií, která jí byla diagnostikována v 17 letech: „Člověk si nastavuje určitá pravidla, jak by se měl chovat a stravovat. Postupně těch pravidel přibývá. Já jsem si například nastavila určitý režim kdy a co můžu jíst. Ale těch pravidel je nakonec tolik, že už to člověk nemůže unést." Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. 
8/5/202042 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

21: O HIV a diskriminaci s Mgr. Petrem Kallou

Jak současná společnost vnímá tématiku HIV a AIDS? Jak se HIV pozitivním lidem žije v Čechách a ve světě? O tom si naše Kateřina povídala s Mgr. Petrem Kallou, právníkem, který se specializuje na problematiku diskriminace a stigmatizace.  Petr vystudoval práva na UK v Praze a v součastnosti spolupracuje s organizacemi Prague Pride a Českou společností AIDS pomoci. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
7/16/202035 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

20: O firemním CSR s Peterem Chalupianským

20. díl našeho podcastu je výjimečný. Tentokrát si naše Kateřina pozvala hosta, který dlouhodobě “kope” za misi neziskovek na straně partnerů a sponzorů. Peter Chalupianský je CSR manažerem ve společnosti Kaufland Česká republika, která je naším hlavním partnerem. Společnými silami jsme za 2 roky uspořádali více než 120 workshopů pro školy a vyškolili desítky tisíc lidí na festivalech. Během rozhovoru se dozvíš i to, v čem spočívá práce CSR manažera i kde Peter vidí budoucnost společenské odpovědnosti firem. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
7/9/202027 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

19: O HIV a AIDS s MUDr. Ivem Procházkou, CSc.

Kolik je v ČR ročně nových případů HIV? Jak HIV a AIDS působí na lidský organismus? Jak se léčí a jde stále o smrtelnou nemoc? A jak funguje Dům světla?  O možná neobávanějším pohlavně přenosném onemocnění HIV si naše Kateřina povídala s MUDr. Ivem Procházkou, CSc.  Pan doktor vystudoval 1. LF UK a nyní působí v Sexuologického ústavu, který je součástí Všeobecné fakultní nemocnice. 7 let byl také předsedou České společnosti AIDS pomoci a v současnosti je vedoucím AIDS poradny v Domě světla.
7/2/202040 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

18: O sexuálně přenosných chorobách s MUDr. Štěpánem Hrňou

„Trend pohlavních chorob je v České republice i celosvětově stoupající." Jak to mít v dnešní době #doledobry? O tom si naše zakladatelka Kateřina povídala s MUDr. Štěpánem Hrňou, dermatologem a ambasadorem naší kampaně Dole dobrý. Pan doktor vystudoval na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a nyní pracuje na soukromé kožní klinice DERMA PRIMA v Uherském Hradišti. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. 
6/17/202040 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

17: O telemedicíně s MUDr. Tomášem Šebkem

Chirurg a startupista MUDr. Tomáš Šebek věří, že budoucnost zdravotnictví je v technologiích. Jaká je jeho vize? Daří se mu být průkopníkem telemedicíny v České republice? O tom si s Tomášem povídala naše zakladatelka MUDr. Kateřina Vacková. Zabrousili ale také do jeho zážitků z misí s Lékaři bez hranic. MUDr. Tomáš Šebek vystudoval obor Všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě UK, působí jako chirurg v Nemocnici na Františku a kromě toho se věnuje i firmě uLékaře.cz. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
6/3/202046 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

16: O zkušenosti s rakovinou prsu s pacientkou Denisou Drnzíkovou

“Len vdaka vam som si cca 6 tyzdnov po absolvovani vasho workshopu nahmatala malu boulicku v pravom prsniku. Momentalne som po uspesnom odstraneni nadoru a caka ma liecba.” Tahle zpráva od Denisy nás neuvěřitelně zasáhla. Stala se tak jedním z 48 lidí, kteří si díky našim aktivitám objevili závažné onemocnění včas. Poslechni si speciální epizodu, ve které se Denisa svěřila, jak probíhala její léčba rakoviny prsu. Jak si můžeš správně sáhnout na prsa zjistíš na www.loono.cz/samovysetreni. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
5/27/202030 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

15: O dárcovství krve s plk. MUDr. Milošem Bohoňkem, Ph.D.

V České republice chybí 50 000 dárců krve. Kdo se může stát dárcem? Kolik by bylo ideální mít dárců? Když jsem vegan, můžu jít darovat krev?  O dárcovství krve si naše Kateřina povídala s plk. MUDr. Milošem Bohoňkem, Ph.D.  Pan doktor působí jako primář na Oddělení hematologie a krevní transfuze v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Účastnil se zahraniční mise Armády České republiky v Iráku 2003 a humanitární mise NATO v Pákistánu, kde měl na starosti laboratoř a krevní banku a současně zde působil jako pediatr. Je hlavním odborníkem Zdravotnické služby Armády České republiky pro hematologii a transfuzní službu, členem expertní skupiny NATO pro krevní transfuzi a hemoterapii "Blood Panel" a předsedou výboru Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
5/20/202039 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

14: O kůži s MUDr. Miroslavem Důrou

Kůže je největším orgánem lidského těla, chrání nás před chladem, bakteriemi a zajišťuje termoregulaci. V dnešní době neustále narůstá počet případů rakoviny kůže. Jak se chránit před slunečním zářením? Jak poznat, když něco není v pořádku s naším znamínkem? A na koho se obrátit? O kůži a její ochraně si naše Kateřina povídala s dermatovenerologem MUDr. Miroslavem Důrou. Pan doktor působí na Dermatovenerologické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
5/14/202036 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

13: O (ne)plodnosti s MUDr. Štěpánem Budkou

V novém díle jsme se zblízka zaměřili na (ne)plodnost! S MUDr. Štěpánem Budkou si naše Kateřina povídala o jeho praxi v reprodukční klinice, zamražování vajíček nebo postupech při umělém oplodnění. MUDr. Štěpán Budka vystudoval Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a nyní pracuje jako vedoucí lékař centra reprodukční medicíny, gynekologie a porodnictví FertilityPort Prague. S panem doktorem se ale můžete setkat i na gynekologicko-porodním oddělení v Thomayerově nemocnici, kde působí již od roku 2007. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organice Loono.
5/7/202046 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

12: O transplantační medicíně s doc. MUDr. Jiřím Froňkem, Ph.D. FRCS

V tomto díle se podíváme zblízka na transplantační medicínu, a to konkrétně na transplantaci dělohy. To je unikátní zákrok, který po vzoru švédských lékařů začali provádět právě lékaři čeští. Kdo je pro transplantaci vhodným kandidátem? Jak takový zákrok probíhá a jaká je jeho úspěšnost? To se dozvíš přímo od přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM, pana docenta Jiřího Froňka, který právě před 4 lety vedl úplně první transplantaci dělohy u nás. Doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a sedm let pracoval jako konzultant na oddělení transplantací v Univerzitní nemocnici sv. Jiří v Londýně. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono.
4/30/202036 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

11: O studiu medicíny s medičkou Adélou Štekrtovou

Adéla Štekrtová (@aduna_stekrtova) je naší školitelkou, studuje 2. LF UK a aspiruje na chirurga:  „Vzpomínám si na svou první operaci, na kterou jsem se umyla. Šlo o vyříznutí části tlustého střeva. Držela jsem tam tři hodiny háky, aby doktoři viděli do rány. Moc ráda na to vzpomínám, šlo pro mě o velký milník.” Poslechni si, jaká byla její cesta za studiem medicíny, jak to vypadá na pitevně (Adéla tam učí mediky anatomii), a jaké jsou její tipy na efektivní studium.  Kromě toho ti Adél do prozradí spoustu tipů, koho sledovat na instagramu v oblasti medicíny :-). Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono (www.loono.cz).
4/23/202033 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

10: O plastické chirurgii s doc. MUDr. Ondřejem Měšťákem, Ph.D.

„Techniky moderní plastické chirurgie vznikly na začátku 20. století, kdy se začaly dělat rekonstrukční zákroky, ale ruku v ruce s tím šly i ty estetické. Takže první faceliftingy obličeje jsou datovány někdy do 30. let 20. století. První silikonové implantáty se daly v 60. letech,” říka doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph. D.  Právě o plastické chirurgii si pan docent povídal s naší Kateřinou. Dozvíš se, jak náročné je stát se plastickým chirurgem, jaké operace podstupují nejčastěji ženy a jaké muži, kolik je druhů prsních implantátů a spoustu další informací! doc. MUDr. Ondřej Měšťák, PhD. studoval 3. lékařskou fakultu UK a postgraduálně 1. lékařskou fakultu UK. Po studiu pracoval na chirurgickém odělení v Rakovníku a Na Bulovce. V současnosti se věnuje plastické chirurgii v nemocnici Na Bulovce. Působí také na 1. lékařské fakultě UK, IPVZ, klinice Esthé a prošel praxí v Londýně. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. Více na www.loono.cz.
4/16/202041 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

9: O srdci s prof. MUDr. Petrem Touškem, Ph.D.

Pozvání do našeho podcastu tentokrát přijal prof. MUDr. Petr Toušek, Ph. D., který působí na oddělení intervenční kardiologie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a také vyučuje mediky na 3. lékařské fakultě UK v Praze. Kateřina si s ním povídala o tom, jak si udržet zdravé srdce a cévy a předcházet tak infarktu a mozkové mrtvici. Zjistíš také, co přesně obnáší práce intervenčního kardiologa a přijdeš na kloub i tomu, jestli jedna sklenička vína či piva denně působí jako prevence infarktu či nikoliv.  Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono (www.loono.cz) a její kampaně Žiješ srdcem.
4/2/202037 minutes
Episode Artwork

8: O porodech s porodní asistentkou Terezou Vašíčkovou

„Zažila jsem i krizové situace, od krvácení po porodu po překotný porod. Díky personálu jsem se všeho zúčastnila a nejen jako pozorovatel. Naučili mě tam dost. Od komunikace s rodičkou, matkou, práci s novorozencem až po to, jak řešit některé situace, které mohou nastat,“ říká vystudovaná porodní asistentka a naše školitelka Tereza Vašíčková.  S Kateřinou si povídala právě o svém studiu a porodech obecně. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. Více na www.loono.cz.
3/19/202033 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

7: O prostatě s doc. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA

Prostatu si můžeš představit jako takovou „benzínku pro spermie“, tedy žlázu, která spermiím dodává energii a živiny potřebné na dlouhé cestě za oplodněním vajíčka.  O tom, jak ji udržovat zdravou, ale i jak poznat, když se v ní objeví něco, co by tam být nemělo, si naše MUDr. Kateřina Vacková povídala s doc. MUDr. Romanem Zachovalem, Ph.D., MBA. Působí na Urologické klinice 3. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice a vede Nadační fond Muži proti rakovině. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono v rámci projektu "Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule", který učí, jak si správně a pravidelně samovyšetřovat prsa a varlata. Více na www.loono.cz.
3/5/202031 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

6: O ergoterapii s Tran Hong Van

Tran Hong Van je studentkou oboru ergoterapie na 1. LF UK, členkou spolku studentů ergoterapie SPOT Prague a naší školitelkou. S Kateřinou si povídaly o ergoterapii, ale také o vyhoření a rozhodnutí ukončit studium fyzioterapie. Dozvíš se ale i spoustu informací o vietnamské komunitě v ČR a o jejím působení v Loono. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. Více na www.loono.cz.
2/20/202030 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

5: O aplikaci Záchranka s Ing. Filipem Maleňákem

Do 5. epizody Loono podcastu si naše Kateřina pozvala zakladatele aplikace Záchranka Ing. Filipa Maleňáka. Dozvíš se, jak aplikace vznikla, jak probíhal její vývoj a kolik lidí ji v dnešní době využívá. Filip se s námi podělil i o spoustu pozitivních příběhů lidí, kteří aplikaci využili a zachránili tak život sobě nebo někomu dalšímu. Aplikaci si můžeš stáhnout tady www.zachrankaapp.cz. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono, která širové věřejnosti ukazuje, jak je prevence důležitá. Více na www.loono.cz.
2/6/202028 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

4: O praktickém lékařství s medikem Petrem Janotou

Petr Janota je studentem oboru Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a jeden z našich báječných školitelů. S naší Kateřinou si povídal o náročnosti svého studia, o svém působení v Loono, ale především o svém snu stát se “venkovským” praktickým lékařem, který své pacienty zná dlouhodobě a má k nim přátelský přístup. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono v rámci projektu "Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule", který učí, jak si správně a pravidelně samovyšetřovat prsa a varlata. Více na www.loono.cz.
1/22/202027 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

3: O koulích s MUDr. Janem Novákem

Jaká je práce urologa? Co dělat, když na varlatech najdeš něco, co tam nepatří? Jaký má na varlata vliv sport? A jak je to s mužskou neplodností? MUDr. Kateřina Vacková si tentokrát povídala s urologem MUDr. Janem Novákem o varlatech a o tom, co dělat, když na nich zpozoruješ něco neobvyklého. Společně ti zodpoví spoustu otázek a vyvrátí mýty, které o koulích kolují. MUDr. Jan Novák vystudoval Všeobecné lékařství na 1. LF UK a nyní pracuje na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono v rámci projektu "Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule", který učí, jak si správně a pravidelně samovyšetřovat prsa a varlata. Více na www.loono.cz.
11/27/201930 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

2: O studiu medicíny s medičkou Lucií Hoznauerovou

Jak náročné je studium medicíny?  Jak dlouhou dobu tráví medici na pitevně a co tam vlastně dělají?  Jak se budoucí doktoři učí komunikovat s pacienty? Tohle a mnohem více se dozvíš v našem novém podcastu, ve kterém jsme se zabývali studiem medicíny. Tentokrát jsme pozvali studentku 6. ročníku 1. LF UK Lucii Hoznauerovou, která má za sebou stáže ve čtyřech největších pražských nemocnicích včetně IKEMu a kurz sonografie ve Vídni. Tři roky působila v Loono a sama založila projekt Allsono. Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono. Více na www.loono.cz.
10/31/201931 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

1: O prsou s MUDr. Petrou Steyerovou

Prsa čili ňadra čili mamma mají na starosti produkci mateřského mléka a zároveň plní i funkci estetickou a namlouvací. A právě prsa se stala vůbec prvním tématem Loono podcastu. Naše MUDr. Kateřina Vacková si o nich povídala s MUDr. Petrou Steyerovou, která je absolventkou 2. lékařské fakulty UK s atestací v oboru radiologie a zobrazovací metody. Je specialistou v zobrazení prsů a v současnosti působí ve Všeobecné fakultní nemocnici.  Během rozhovoru ti společně vyvrátí spoustu mýtů o rakovině prsu. Zjistíš, jak probíhá mamografické vyšetření nebo třeba, jaká je průměrná velikost prsou v České republice.  Podcast vznikl pod hlavičkou neziskové organizace Loono v rámci projektu "Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule", který učí, jak si správně a pravidelně samovyšetřovat prsa a varlata. Více na www.loono.cz.
10/15/201931 minutes, 21 seconds