A Láncreakció az adatelemzésről, a gépi tanulásről, és annak a világunkat gyökeresen megváltoztató hatásáról szól. Mindenki beszél, ír, nyilatkozik a "mesterséges intelligenciáról", csak olyanok ritkán, akik régóta foglalkoznak ezzel. Ha pedig szigorúan vett szakmai kérdésről beszélnek is, a társadalmi hatások értékelését médiamunkásokra, jogászokra, bölcsészekre hagyják. Hárman úgy döntöttünk, hogy a Clementine és saját szakmai hitelünk alapjának vélt visszafogottságunk fügefalevelét a mókusok közé vetjük, és vállaljuk az irodák kávégépei mellett elhangzó véleményünket!
#116. Elveszi-e az AutoML a munkánkat?
Lemerültünk az AutoML csomagok mélyére, hogy felhozzuk onnan a nemtudás gyöngyeit. A Gyula által megversenyeztetett csomagok (PyCaret, H2O, TPOT) focis adatbázisokon (pl. FiveThirtyEight) dolgoztak és versenybe szálltak a korábban emberi csapatoknak kiírt adattudós-verseny babérjaiért, de nem áruljuk el, hanyadikok lettek. Bezzeg az adásban!
7/6/2023 • 37 minutes, 10 seconds
046 - Több-e reklámnál a metaverzum?
A Facebook kapcsán sokszor elhangzik mostanában a metaverzum kifejezés, holott a legtöbb nagy techcég ugyancsak építi a kapcsolódó saját projektjét. Ugyanakkor nem biztos, hogy mindnyájan ugyanazt értjük alatta, ezért érdemesnek gondoltuk egy egész adást szentelni a témakörnek. És milyen jól tettük! Előkerültek olyan kérdések, hogy vajon egy Messenger-beszélgetés vagy a Second Life vagy a Fortnite is metaverzum-e, hogy a Meta Horizon Worlds-e az egyetlen próbálkozás, hogy mi az a cyberspace és hogy helyettesítheti a metaverse-t a Wired cikke szerint? Szóba került a Terminator vision és a Westworld sorozat, valamint egy Black Mirror epizód. Emlegettük a Minecraftban merényletet tervező orosz tiniket, a Horizon Worldsben zaklatott nőt és ennek jogi megítélését, előkerült Erich von Däniken A jövő emlékei című könyve és Várkonyi Nándor Sziriat oszlopai kötete, sőt Előd megidézte a Bibliát (Mózes 2. könyve, 34/17.) is. Végül szó esett a Facebook részvényárfolyamáról, Peter Thiel távozásáról az igazgatótanácsból és a TikTok koráról is.
2/24/2022 • 47 minutes, 34 seconds
044 - Elemző nirvána vagy alapfokú szabadúszás?
Ma már nem csak grafikust, zenészt vagy szövegírót bérelhetünk apróbb projektekre, hanem adattudóst is. A freelancer platformok és a Kaggle mellett a felhőalapú megoldások tették lehetővé, hogy a kezdő elemzők céges háttér nélkül is szerezhessenek tapasztalatot ezen a területen. Kérdés, hogy amit ezekben a projektekben tapasztalnak, felkészíti-e őket a klasszikus projektekre? Eheti kulcsszavak: Uber, Travis Kalanick, Bolt, AirBnB, gig economy, hályogkovács, Kaggle, Fiverr, Upwork, Toptal, Amazon Mechanical Turk.