Winamp Logo
Ko tyli istorikai? Cover
Ko tyli istorikai? Profile

Ko tyli istorikai?

Lithuanian, Education, 1 season, 65 episodes, 3 days, 1 hour, 44 minutes
About
Vilniaus universiteto istorijos fakulteto istorikų podcastai. Įvairūs pokalbiai istorijos ir istorinės atminties temomis, aktualijos, naujos knygos ir visa kita.
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #54 - Civiliai ir kariuomenė Nepriklausomybės karo metu

Pokalbis su dr. Mindaugu Sereičiku prieš daugiau nei mėnesį apsigynusiu daktaro disertaciją „Civilių gyventojų ir Lietuvos kariuomenės sąveika 1918-1923 m.“ Pokalbis ir sukosi šios disertacijos rėmuose: kokia padėtis buvo formuojant Lietuvos kariuomenę, kiek parama kariuomenei civiliai užsiėmė savanoriškai, o kiek reikėjo rekvizicijų, kaip į jiems tekusią karo naštą žiūrėjo civiliai, galiausiai koks buvo civilio tapimo kariu procesas.
2/1/20241 hour, 5 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #53 - Kas yra Holokaustas?

Su VU istorijos fakulteto docentu, knygos "Holokausto postsekuliarumas: tarp kritikos ir supratimo" autoriumi dr. Nerijumi Šepečiu kalbame apie tragišką ir labai sudėtingą temą - Holokaustą. Aptariame iš kur kilo ši sąvoka, kokios jos problemos, kaip keitėsi Holokausto samprata, kiek žmonių žuvo ir užduodame kitus klausimus.
1/18/20241 hour, 3 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #52 - Civiliai krašto gynyboje - moterų pavyzdžiai

Pirmąją metų laidą, bendradarbiaudami su LR Krašto apsaugos ministerija, paskyrėme pilietinio pasipriešinimo temai – per moterų pavyzdį parodėme, kaip civiliai gali prisidėti prie karo veiksmų. Kodėl ėmėme moterų pavyzdžius? Taip susiklostė, kad moterys ilgą laiką kariuomenėje netarnavo, o prie karo veiksmų galėjo prisidėti tik kaip civilės pagalbininkės. Ir prisidėjo noriai. Tiek Nepriklausomybės kare, kuriame už nuopelnus ir pagalbą kovose buvo apdovanotos 9 moterys, tiek partizaniniame kare prieš sovietus. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai dr. Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
1/4/20241 hour, 14 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #10 - Rūta Tumėnaitė

Pokalbis su "Mažosios studijos" laidų vedėja, žurnalo Naujasis Židinys-Aidai redaktoriaus pavaduotoja Rūta Tumėnaite. Kalbėjome apie Rūtos mokslus Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje sovietmečiu, ką ji mano apie mokyklos pavadinimą, apie jos tetą, žymią rezistentę Jadvygą Bieliauskienę, apie kaimynystėje gyvenusius Šimulionius, kurių sūnus Ignas žuvo Sausio 13-ąją ir apie netikėtą Rūtos kelionę į JAV 1989 metais.
12/21/20231 hour, 15 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #9 - Kastytis Sarnickas-Kastetas

Svečiuose muzikantas, grupės G&G Sindikatas narys Kastytis Sarnickas-Kastetas. Nors pokalbį pradėjome apie pomėgį istorijai, bet greitai sąmoningai pasukome į Kastyčio atsiminimus apie vaikystę, paauglystę ir jaunystę. Kai kurie pasakojimai stebino (apie močiutės darbą pas žymų kunigą Juozą Zdebskį), kiti buvo komiški, tragizmo fone (sausio 13-ąją lifte užstrigęs brolis). „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai dr. Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
12/7/20231 hour, 10 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #51 - Kas kaltas dėl Pirmojo pasaulinio karo?

Laidoje su VU IF doktorantu ir Europietiškos dešinės instituto vadovu Teodoru Žuku aptarėme Pirmojo pasaulinio karo kilmės ir kaltės temą, kaip tą kaltę aiškina istoriografija, kaip istoriografijoje kito karo suvokimas ir kitas temas. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai dr. Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
11/23/20231 hour, 2 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #50 - Kaip tirti ir suvokti Sąjūdžio istoriją?

Pokalbis su VU TSPMI docente dr. Nerija Putinaite apie tai kokios problemos kyla tiriant Sąjūdį, kas buvo jo varomosios jėgos, kodėl ir kaip jis išaugo į masinį judėjimą ir kitomis temomis. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai dr. Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
11/9/202359 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #49 - Karo belaisviai LDK ir Vokiečių ordino karuose

Pokalbis su VU Istorijos fakulteto dėstytoju dr. Antanu Petrilioniu apie karo belaisvių reiškinį ir LDK karus su Vokiečių ordinu. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
10/26/202358 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #48 - Su partijos bilietu rankose. Kas buvo komunistų partija?

Pakalbėjome apie kelių savaičių senumo aktualijas. Pirmiausia aptarėme istorinį kontekstą, kokios buvo komunistų partijos galios, kas buvo partinė nomenklatūra, kaip ir kodėl buvo stojama į partiją. Antroje dalyje aptarėme ir aktualijas: ką manyti apie keliasdešimties Seimo narių nutylėtą narystę komunistų partijoje? Ir kodėl svarbu, kad jie nurodytų savo tikrąsias pareigas sovietmečiu. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė (podcast‘as), kuriame fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
10/12/202359 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #47 -Sovietinė "farų" versija ir kiti sovietinės televizijos ypatumai

Pokalbis su VU istorijos fakulteto doktorantu Tomu Vaitele apie televizijos atsiradimą sovietmečiu, kas ir kaip ją žiūrėdavo, apie to meto televizijos laidas, sovietinę "farų" versiją, televizinius filmus, sporto transliacijas ir t.t.
9/28/20231 hour, 3 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #46 - Kaip keliavome prieš šimtą metų? Transporto sistema tarpukariu

su Vilniaus universiteto doktorantu Adomu Žirliu nagrinėjame tarpukario Lietuvos transportą, jo raidą, įtaką ūkiui ir visuomenei. Kaip buvo kuriamas geležinkelių tinklas, kas juo keliavo, kaip buvo judama miestuose, kiek automobilių buvo registruota ir kitos įdomios temos.
9/14/20231 hour, 57 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #45 - Paminklas Antanui Smetonai

Diskusija apie paminklą Antanui Smetonai ir paties Smetonos asmenybę. Pasirinkome po kelis argumentus už ir prieš ir intelektualiai pažaidėme. Dalyvauja Norbertas Černiauskas, Adomas Žirlys, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis.
1/18/20231 hour, 15 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #8 - Živilė Kropaitė-Basiulė

Pokalbis su žurnaliste, laidų vedėja Živile Kropaite-Basiule apie jos knygą "#fainiausiapasaulymočiutė: anūkė klausia apie karus ir sąžinę".
10/22/20221 hour, 2 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #44 - Michailas Gorbačiovas. Asmuo ir jo vertinimai

Su Vilniaus universiteto istorijos fakulteto doktorantu Tomu Vaitele aptarėme Michailo Gorbačiovo asmenį ir jo veiklos vertinimus. Kas buvo Gorbačiovas? Kaip ir kodėl jis vertinamas pas mus ir kitose vakarų valstybėse? Ar įmanomas vienareikšmis Gorbačiovo vertinimas? Ar jo pradėtos reformos nesuteikia pagrindo užsimerkti į jų netobulumus? Visa tai dinamiškame pokalbyje. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė, kurioje fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
9/24/20221 hour, 6 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #43 - Moterys XIX amžiaus sukilimuose

Pokalbis su Lietuvos nacionalinio muziejaus parodos "kovotoJOS" viena iš kuriatorių Lietuvos istorijos instituto mokslininke dr. Olga Mastianica apie XIX amžiaus sukilimuose (1830-31 ir 1863-64 m.) dalyvavusios moteris, jų atliktus darbus, likimus ir bendrą to meto situaciją, kurioje gyveno moterys. LNM paroda "kovotoJOS" veikia Lukiškių kalėjime (Lukiškės 2.0) iki gruodžio mėnesio. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė, kurioje fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
6/9/20221 hour, 7 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #42 - Holodomoras Ukrainoje. Su ukrainiete istorike Tetiana Boriak (angliškai)

Pasikvietėme Vilniaus universiteto istorijos fakultete podoktorantūros stažuotę vykdančią Tetiana Boriak. Tetiana prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą atvyko į Lietuvą ir tęsia savo darbus. Pakalbėjome apie karą, išvykimą iš Ukrainos, apie Ukrainos istorijos esminius momentus ir vieną skaudžiausių tos istorijos epizodų - Holodomorą, sovietų sukeltą badą, kurio metu mirė milijonai žmonių.
4/11/20221 hour, 18 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Trumpai #1 - Sovietinis Arkties užkariavimas

Pristatome naują mūsų rubriką - trumpai. Pasakosime trumpas, bet įdomias istorijas. Pirmoji apie sovietų bandymą "pasisavinti" Arktį.
2/14/20228 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #41 - Kaip prakalbinti istorijos dalyvius?

Kartu su VU IF dėstytoju, istoriku doc. dr. Tomu Vaiseta kalbame apie tai su kokiais iššūkiais susiduria istorikai norėdami prakalbinti istorijos dalyvius, amžininkus ir kaip tas problemas sprendžia? Dalijamės ir savo patirtimi, įsimintiniausiai interviu, nuotykiais ir atsakome į klausimą ko netektume savuose tekstuose jeigu atsisakytume interviu kaip šaltinio. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė, kurioje fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
2/7/20221 hour, 9 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #40 - Partizaniškos Kalėdos

Keturiasdešimtoji laida - apie tai kaip Šv. Kalėdas sutikdavo Lietuvos partizanai. „Ko tyli istorikai“ – Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros tinklalaidė, kurioje fakulteto dėstytojai ir svečiai analizuoja aktualias istorijos, istorinės atminties ar kultūros paveldo temas. Tinklalaidę rengia VU IF dėstytojai doktorantas Antanas Terleckas ir dr. Marius Ėmužis.
12/22/202149 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #39 - 1972-ieji: Kubilius, Jurašas, Kalanta

Su Vilniaus universiteto istorijos fakulteto profesoriumi Arūnu Streikumi kalbame apie 1972-aisiais įvykusius tris ryškius įvykius, privertusius režimą įsitempti, sunerimti ir reaguoti. Nors įvykiai vyko nepriklausomai vienas nuo kito, bet visų jų vyksmas kelių mėnesių eigoje, turėjo įtakos bendrai režimo reakcijai. Bet 7 deš. pab. ir 8 deš. pr. periodas buvo turbulentiškas visam pasauliui: kartų kaita, žmogaus teisių judėjimas, pasikeitusios visuomenės nuotaikos ir politinės preferencijos sąlygojo ir geopolitikos pokyčius. Apie visą tai laidoje.
12/13/20211 hour, 9 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #38 - Serialas "Band of brothers"

Su žurnalistu ir rašytoju Dovydu Pancerovu kalbame apie legendinį HBO serialą „Band of Brothers“, kuriam šiemet sueina 20 metų. Tai vis dar vienas iš brangiausių serialų, kuriame bandyta remiantis istorikų, karinių konsultantų darbais ir veteranų pasakojimais sukurti kuo autentiškesnį vaizdą apie garsiosios JAV armijos 101 oro desanto divizijos 506 pulko E kuopą (Easy company) ir jos karo kelią nuo Normandijos iki Alpių.
11/29/20211 hour, 7 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #37 - Traktoriumi per kolūkio laukus

Nutarėme pakalbėti apie kolūkius ir ankstyvosios jų fazės fenomeną mašinų traktorių stotis (MTS): kas yra kolūkis ir kolektyvizacija, kaip ji buvo vykdoma, kada pradėta Lietuvoje ir kaip vyko, koks buvo gyvenimas kolūkyje, kas yra mašinų traktorių stotis ir su kuo tau vartojama?
11/15/20211 hour, 4 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #36 - Politinės partijos tarpukario Lietuvoje

Pokalbis apie politines partijas nepriklausomoje Lietuvoje iki 1926 m. perversmo su Vilniaus universiteto lektorumi Andriumi Grodžiu. Kokios buvo svarbiausios partijos, kas jų lyderiai, iš kur jos atsirado, kas buvo jų rėmėjai ir socialinė bazė, iš ko jos gyveno, kokia buvo politinė kultūra ir kiti klausimai. Neišvengėme ir šiokio tokio palyginimo su šiandiena.
11/3/20211 hour, 3 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #7 - Julius Sasnauskas

Pokalbis su disidentu, kunigu Juliumi Sasnausku. Kalbėjome apie sovietinę mokyklą, mokytojus, disidentinę veiklą, suėmimą, kalinimą, tremtį ir grįžimą. Temos sunkios, bet Julius jas pasakoja lengvai, be patoso ar kaltinimo, atvirai kaip buvo, o ne kaip norėtų, kad būtų. Su lengvu humoru priverčiančiu ne tik šyptelėti, bet ir kikenti.
10/21/20211 hour, 4 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #35 - Antanas Sniečkus ir jo laikai

Kalbame apie ilgametį okupuotos Lietuvos vadovą Antaną Sniečkų. Ne tik nupasakojame jo veiklą komunistiniame pogrindyje nepriklausomoje Lietuvoje ar veikimą sovietų Lietuvoje, bet ir narpliojame mitus apie Sniečkų: ar Sniečkų tikrai norėta suimti 1937-1940 metais, kur Sniečkus buvo 1940-ais, ar jis tikrai laikytinas Lietuvos "šeimininku", priešgyniavusiu Maskvai? ir t.t.
10/13/20211 hour, 16 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #34 - Lietuviai išeiviai Amerikoje

Su dr. Giedre Mileryte-Japertiene aptarėme lietuvių diasporos gyvenimą JAV: kada lietuviai pradėjo gausiai keliauti į JAV, kokia buvo jų kasdienybė ir gyvenimo sąlygos, kada ir kodėl į JAV pradėjo keliauti pokario išeivija ir daug kitų temų.
9/27/20211 hour, 9 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #6 - Dovydas Pancerovas

Pokalbis su žurnalistu, rašytoju Dovydu Pancerovu apie tiriamąją žurnalistiką, jų darbo metodus ir pavojus, darbinį stresą, istoriko ir žurnalisto darbo skirtumus bei panašumus, o taip pat apie istorijos reikšmę ir vietą Dovydo gyvenime.
9/16/20211 hour, 15 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - #33 - Išskirtinis partizanas Juozas Lukša

"Ko tyli istorikai?" grįžta po vasaros atostogų. Pirma laida apie išskirtinį partizaną Juozą Lukšą. 2021-ieji paskelbti Juozo Lukšos metais, tad nusprendėme aptarti kuo jis išskirtinis, koks jo indėlis į partizaninę kovą, nepamiršome aptarti ir jo brolių, kurie nepelnytai lieka brolio šešėlyje.
9/6/20211 hour, 17 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E32 - 1941 m. birželis

Su VU IF doc. dr. Nerijumi Šepečiu ir dr. Dainiumi Noreika nagrinėjame 1941 m. birželio antrosios pusės istoriją. Per trumpą laiką įvyko Lietuvos gyventojų trėmimai, prasidėjo karas, sukilimas ir Holokaustas. Visi įvykiai susipynė ir juos išpainioti sunku net po 80 metų.
6/23/20211 hour, 37 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E31 - Klausimai ir atsakymai

Atsakome į Jūsų mums užduotus klausimus: kokią knygą priverstume lietuvius perskaityti; kokios asmenybės paliko didžiausią įspūdį; ko trūksta istorijos vadovėliuose; kodėl įsitvirtino patriarchatas; Lietuvos nepriklausomybės kovų partizanai (1919-1920 m.); Pilsudskio vertinimas; LGBT tarpukariu; Baltarusijos valstybingumo ir kiti klausimai.
6/14/20212 hours, 3 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E30 - Rokas, džinsai, Černobylis ar Star Wars: kas (su)griovė SSRS?

Ko tyli istorikai? diskutuoja apie SSRS žlugimo priežastis.
5/31/20211 hour, 16 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E29 - 1940-ieji. Paskutinė Lietuvos vasara

Pokalbis su naujos knygos "1940. Paskutinė Lietuvos vasara" autoriumi dr. Norbertu Černiausku. Kalbėjome apie knygos sumanymą, to meto realijas, kurios primena ir šiandieną, vizijas įgyvendintas jau po okupacijos, kaimiškąją Lietuvą ir "skausmą dėl 1940-ųjų".
5/17/202158 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #5 - Paulius Ambrazevičius

Pokalbis su komiku, vertėju ir ištikimu mūsų klausytoju Pauliumi Ambrazevičiumi. Pokalbis apie istoriją, jos reikšmę ir vietą Pauliaus gyvenime, apie istorikus, jų knygas, apie istorijos suvokimą ir vertinimą Lietuvoje ir dar daug kitko.
5/3/20211 hour, 21 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E28 - Kiek "girtas" buvo tarpukario Lietuvos biudžetas?

Šioje laidoje kartu su VU IF docente dr. Dalia Bukelevičiūte aptarinėjame mokesčių politiką ir administravimą tarpukario Lietuvoje. Nemažą dalį tų mokesčių sudarė akcizai ir degtinės monopolis, todėl dar tuomet neretai Lietuvos biudžetas buvo vadinamas "girtu". Kviečiame klausyti kas ir kaip nustatė mokesčius, kokie jie buvo, kas juos administravo ir prižiūrėjo?
4/19/20211 hour, 11 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E27 - Nuo Stepono Batoro iki Vinco Kapsuko: trys Vilniaus universitetai

Laidoje nagrinėjama problematiška ir skaudi Vilniaus universiteto istorija 1939 - 1990 metais: universiteto kūrimas, lenkų studentijos ir profesūros likimas, universitetas dvejose okupacijose bei pokario sovietizacijoje. Dalyvauja prof. dr. Jurgita Verbickienė, prof. dr. Arūnas Streikus, dr. Marius Ėmužis ir doktorantas Antanas Terleckas.
4/2/20211 hour, 24 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E26 - Laisvalaikis Vilniuje XIX-XX a. sandūroje

Laisvalaikis prieš daugiau ne šimtą metų jau pradėjo modernėti ir įgavo šiandien geriau atpažįstamas formas. Koks buvo Vilnius XIX - XX amžių sandūroje, koks buvo jo "šviežiausias" rajonas Naujamiestis, kas ir kur čia gyveno ir kaip leido savo laisvalaikį. Pokalbis su Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoju dr. Juozapu Paškausku.
3/14/20211 hour, 15 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E25 - Kolektyviniai sodai sovietmečiu

Su architektu ir istoriku, VU Istorijos fakulteto doktorantu Matu Šiupšinsku kalbame apie kolektyvinių sodų fenomeną sovietmečiu. Galbūt ne vienas savo jaunystės vasaras praleido, o gal ir dabar praleidžia, soduose, ar tai kas iš jų liko. Iš kur kilo tokių sodų idėja, kokie buvo jos tikslai, kodėl sovietai ribojo sodo namelių statybą ir kokia buvo sodininko kasdienybė?
2/25/20211 hour, 15 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #4 - Kęstutis Kilinskas

Pokalbis su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytoju dr. Kęstučiu Kilinsku. Kalbėjome apie jo patirtį kariuomenėje, karinėse misijose Afganistane ir Irake, apie tuos kraštus, susidomėjimą istorija ir istorijos studijas.
2/11/20211 hour, 3 minutes
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E24 - Nusikaltimai tarpukariu

Vilniaus universiteto istorikai dr. Sigita Černevičiūtė, dr. Marius Ėmužis ir doktorantas Antanas Terleckas aptarinėja nusikalstamumo situaciją tarpukariu: kiek ir kokių buvo nusikaltimų, ką parodo viena iš didesnių rezonansinių to meto sacharino ir kokaino kontrabandos byla bei kokios buvo bausmės už nusikaltimus bei ką nusikalstamumo statistika ir charakteristika pasako apie to meto visuomenę, .
1/26/20211 hour, 32 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E23 - Ar Sausio 13-oji jau istorija?

Podcaste ieškoma atsakymo ar Sausio 13-oji jau gali būti istorijos tyrimų ir istorijos mokslo objektu, ar tai buvo kovos už nepriklausomybę pabaiga, ar tik vienas iš skaudžių kovų etapų? Aptariami atminties, atminimo, pagerbimo, dezinformacijos ir kiti klausimai.
1/11/202151 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #3 - Tomas Vaiseta

Pokalbis su VU IF dėstytoju ir rašytoju doc. dr. Tomu Vaiseta apie meną, vaikystę rajone, žurnalistikos ir istorijos bei istorijos ir prozos santykį, slinktis istorikų bendruomenėje ir kitą.
12/28/20201 hour, 17 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E22 - Partizano L. Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštis

Aptariame partizano Liongino Baliukevičiaus-Dzūko dienoraštį. Dalinamės savo įspūdžiais, atradimais, aptariame dienoraščio atsiradimo aplinkybes, vietą partizanų karo tyrimuose, jo svarbą ir skirtumus nuo kitų dienoraščių ar atsiminimų.
12/20/20201 hour, 22 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E21 - 1938 metai Lietuvoje ir pasaulyje

"Ko tyli istorikai?" išbando naują laidos formatą ir kalba apie tai kas nutiko Lietuvoje ir pasaulyje 1938 metais. Tai buvo metai iki karo, nors jo nuojautos skaldė, bet žmonės gyveno labai įvairiai. Apie visa tai naujame podcasto epizode su VU IF dėstytojais, istorikais Antanu Terlecku ir Mariumi Ėmužiu.
12/13/20201 hour, 31 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E20 - RA 16-oji lietuviškoji divizija

VU IF dėstytojai Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis kalba apie Raudonosios armijos 16-ąją lietuviškąją divizija, kuri buvo didžiausias dalinys dalyvavęs Antrajame pasauliniame kare, kuriame tarnavo lietuviai.
12/6/20201 hour, 19 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E19 - Du Černobyliai

VU IF Naujosios istorijos katedros dėstytojų Antano Terlecko ir Mariaus Ėmužio pokalbis apie Černobylio AE katastrofą ir HBO serialą. Aptarti tokie klausimai kaip kuo rėmėsi serialo kūrėjai, kiek ten mito, o kiek realybės.
11/29/20201 hour, 25 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #2 - Ramūnas Terleckas. Apie (ne)tradicinę vaikystę sovietmečiu

VU IF NIK podcastas, pokalbis su "Verslo klasės" redaktoriumi Ramūnu Terlecku apie (ne)tradicinę vaikystę sovietmečiu
11/4/202054 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E18 - Šnipų žaidimai: CŽA Šaltojo karo pradžioje

Laida apie JAV Centrinę žvalgybos agentūrą ir jos veiklą Europoje, Šaltojo karo pradžioje. Aptariami CŽA veiklos metodų, informacijos patikimumo, jų archyvo ir kiti klausimai. Dalyvauja Mingailė Jurkutė, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis.
10/12/20201 hour, 8 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E17 - Primirštas valstybės kūrėjas Ernestas Galvanauskas

Pokalbis su Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojais Andriumi Grodžiu ir Mariumi Ėmužiu apie gerokai primirštą valstybės kūrėją, ministrą pirmininką Ernestą Galvanauską ir jo indėlį vidaus ir užsienio politikoje.
9/25/20201 hour, 4 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? Pokalbis #1 - Karolis Kaupinis

Pokalbis su režisieriumi Karoliu Kaupiniu apie istoriją, knygas, jo filmą "Nova Lituania".
9/17/20201 hour, 2 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? - E16 - Neginkluota rezistencija okupuotoje Lietuvoje

„Ko tyli istorikai?“ grįžta po pertraukos ir kalbasi apie neginkluotą pasipriešinimą okupuotoje Lietuvoje. Nagrinėjama kuo rezistencija skiriasi nuo disidentizmo, kuo tai panašu, kokia disidentizmo esmė, veikla, kokios buvo kryptys ir metodai, kas buvo tie disidentai ir kodėl jie nusprendė užsiimti pavojinga rezistencine veikla. Dalyvauja Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojai dr. Valdemaras Klumbys, doktorantas Antanas Terleckas, dr. Marius Ėmužis.
9/11/20201 hour, 14 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E15 - žaidimas "Svajonių vyriausybė"

VU IF dėstytojai Adomas Žirlys, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis formuoja savo svajonių vyriausybes. Kandidatai į ministrus ir kitus postus aptariami, todėl galima sužinoti apie iškilias šimtmečio asmenybes.
6/30/20201 hour, 27 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E14 - Lietuvos okupacija 1940 metais

VU IF podcastas, kuriame fakulteto docentas Nerijus Šepetys, dėstytojai Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis kalbėjo apie 1940-ųjų Lietuvos okupaciją, jos kontekstus, problemas dėl jos vertinimo ir pateikimo. Kodėl negalima susitelkti vien į vidines priežastis? Ar galima kažką kaltinti dėl okupacijos? Ir kiti įdomūs klausimai.
6/10/20201 hour, 6 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E13 - Lietuvos progresas 1918-1940 metais

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame fakulteto dėstytojai Andrius Grodis, Akvilė Naudžiūnienė, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis diskutuoja apie Pirmąją Lietuvos respubliką, jos modernėjimą, santykį tarp miesto bei kaimo, žydų bendruomenės indėlį į modernėjimą provincijoje.
5/22/20201 hour, 4 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E12 - Antrasis pasaulinis karas tarp gegužės 8 ir 9-osios

VU IF Naujosios istorijos katedros dvyliktame podcaste, istorikai Norbertas Černiauskas, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis kalbasi apie Antrojo pasaulinio karo istoriją, sovietinę jo interpretaciją, mitus ir sovietinių karių palaidojimus Lietuvoje.
5/7/20201 hour, 1 minute, 35 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E11 - Privatumas, šeima, lyčių santykiai ir seksualumas sovietmečiu

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame katedros mokslininkai Tomas Vaiseta, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis nagrinėjo privataus gyvenimo, jo kontrolės, lyčių santykių ir seksualumo kultūros temas sovietmečiu.
4/23/20201 hour, 9 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E10 - Komunistai tarpukario Lietuvoje

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame katedros mokslininkai Marius Ėmužis ir Antanas Terleckas kalbasi apie komunistus tarpukario Lietuvoje, jų veiklą, asmenybes, sąsajas su Maskva ir kitas susijusias temas.
4/8/20201 hour, 26 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E09 - Ar gali epidemijos paaiškinti pasaulio istoriją?

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame katedros mokslininkai Andrius Grodis, Antanas Terleckas, Marius Ėmužis ir kolega iš Senovės ir Vidurinių amžių katedros Martynas Jakulis kalba apie ligas, epidemijas, pandemijas ir jų įtaką pasaulio istorijai.
3/12/20201 hour, 6 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E08 - Kas naujo partizanų fronte?

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame Enrika Kripienė, Norbertas Černiauskas, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis nagrinėja partizaninio karo istorijos lauką - aptarami tekstus, jų problemas, taip pat ir politikavimą šioje temoje. Tiems kurie domisi įvairiais šio karo faktais, taip pat bus naujovių!
2/26/202056 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E07 - Devyniasdešimtieji // 90s

VU IF Naujosios istorijos katedros podcastas, kuriame su Tomu Vaiseta, Antanu Terlecku ir Mariumi Ėmužiu kalbame apie parodą MO muziejuje "Rūšių atsiradimas 90-ųjų DNR", jos kūrimo užkulisius, įdomias istorijas, taip pat apie devyniasdešimtuosius apskritai ir tai ką apie šį, dar nestipriai reflektuotą periodą, mano istorikai.
2/12/20201 hour, 37 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E06 - Žydai Pirmojoje Lietuvos Respublikoje

Vilniaus universiteto istorijos fakulteto naujosios istorijos katedros podcastas "Ko tyli istorikai?" su Akvile Naudžiūniene, Antanu Terlecku ir Mariumi Ėmužiu. Kalbame apie žydų istoriją Lietuvoje tarpukariu, jų bendruomenės nevienalytiškumą ir susiskaldymą bei žydų ir lietuvių abipusį pažinimą. Taip pat klausykite Soundcloud, Spotify, Podbean platformose.
1/29/202059 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E05 - Istorijos populiarinimas

Vilniaus universiteto istorijos fakulteto naujosios istorijos katedros podcastas "Ko tyli istorikai?" su Adomu Žirliu, Antanu Terlecku ir Mariumi Ėmužiu. Aptariame istorijos populiarinimo formatus, naudą, žalą, sunkumus ir vingrybes. Kas daugiausiai nuveikė istorijos populiarinime Lietuvoje? Kokie yra populiarinimo formatai ir rūšys? Kuo istorikas mokslininkas skiriasi nuo istoriko rašančio istoriją? Atsakymus išgirsite podcaste. Taip pat klausykite Spotify, Podbean ir Youtube platformose.
1/15/202051 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E04 - Šv. Kalėdos ir Naujieji metai XX amžiuje

Vilniaus universiteto istorijos fakulteto naujosios istorijos katedros šventinis podcastas su istorikais prof. Arūnu Streikumi, dr. Norbertu Černiausku, dr. Mariumi Ėmužiu. Kur tarpukariu naujuosius sutiko darbininkija ir inteligentija? Kaip šventes šventė partizanai? Kokios šventimo tradicijos vyravo sovietmečiu? Kaip draudė Šv. Kalėdas? Kas jungia naujųjų šventimą tarpukariu ir sovietmečiu? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsite šiame podcaste.
1/2/202043 minutes
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E03 - 1926 m. gruodžio 17 d. perversmas

VU IF Naujosios istorijos katedros podcasto laida apie 1926 m. gruodžio 17 d. perversmą. Dalyvauja VU IF istorikai Norbertas Černiauskas, Kęstutis Kilinskas ir Antanas Terleckas.
12/18/201945 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E02 - Sukilėlių ir partizanų palaikų radybos

VU IF Naujosios istorijos katedros podcasto laida apie 1863 - 1864 m. sukilimo vadų ir partizanų palaikų radima ir laidotuves. Dalyvauja VU IF istorikai Darius Indrišionis, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis.
12/4/201946 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ko tyli istorikai? S01E01 - Paminklas Petrui Cvirkai

Pirmoji VU IF Naujosios istorijos katedros podcasto laida apie Petro Cvirkos paminklą. Dalyvauja VU IF istorikai Rugilė Rožėnė, Antanas Terleckas ir Marius Ėmužis.
11/20/201948 minutes, 9 seconds