Šéfredaktorky magazínov Dobré jedlo a Zdravie, Ema Pospíšilová Tekelyová a Lenka Dubašáková Štefánková, spojili svoje sily, aby zistili, aké jedlo pomáha proti rakovine, kedy vám klobása a čokoláda neublížia pri diéte a kedy si môžete dať pohárik po športe. V pravidelnom podcaste každý týždeň spovedajú odborníkov a špecialistov jednoduchou, zrozumiteľnou formou tak, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.
Čo jesť a piť pred športom a po ňom, aby sme schudli alebo mali lepší výkon?
Športujete ráno nalačno iba po vypitej káve? Viete, čo si treba dať pred ranným tréningom a čo zjesť, keď dobehnete? Aký obed zvoliť, ak idete večer na jogu alebo do fitka? Je dôležitý aj olovrant? Kedy sa oplatí piť vodu so sirupom a je lepší iontový nápoj alebo pivo? S biochemičkou, výživovou špecialistkou a športovkyňou Veronikou Hanákovou sme sa rozprávali aj o tom, čo s nami urobí rezeň na obed, ak sa chystáme behať a čo zabráni svalovici? Rozobrali sme aj proteínové potraviny a či môžeme ísť športovať hladní. Sú pre nás dôležitejšie bielkoviny alebo sacharidy? Ako si nastaviť jedálny lístok tak, aby sme zregenerovali a zároveň budovali svaly?
2/12/2024 • 1 hour, 4 seconds
Ovsené vločky na raňajky? Pozor! Kedy treba užiť vápnik, aby sa uložil do kostí?
Ako spoznáme, že naše telo potrebuje vápnik? V ktorých potravinách je ho najviac a kedy jeho príjem zo stravy nestačí? Koľko vápnika potrebuje dieťa pri raste a koľko žena po menopauze? Prečo si dať pozor na ovsené vločky? S farmaceutom Petrom Hnáthom sme sa rozprávali aj o tom, prečo môže problémy spôsobiť špenát či konzumácia slaných syrov. S ktorými vitamínmi by sme mali vápnik užívať, aby sa lepšie vstrebal a s ktorými liekmi sa neznesie. Vieme pre zdravé kosti urobiť niečo naviac, aby sme sa vyhli zlomeninám a osteoporóze?
1/31/2024 • 38 minutes, 16 seconds
Stravujete sa bezlepkovo? Možno nemusíte! Dnes o celiakii
Prejavuje sa celiakia iba črevnými problémami? Alebo práve ona môže za vašu neplodnosť, poruchy cyklu, únavu či malátnosť? S hepatológom Mariánom Oltmanom sme sa rozprávali, prečo nesmieme prestať jesť potraviny s lepkom, keď máme podozrenie na celiakiu a ako sa toto ochorenie diagnostikuje. Môžeme ju zdediť? Prečo by sme mali každému odborníkovi, ktorý nás vyšetruje, povedať, že máme v rodine celiatika? Je pravda, že sa z bezlepkových potravín priberá? A dokáže nám pomôcť diéta FODMAP?
1/22/2024 • 51 minutes, 53 seconds
Ktorá polievka je najlepšia na imunitu a ktorú uvaríte do 10 minút?
Aké benefity má polievka pre naše trávenie? Mali by sme ju jesť každý deň? Pokryjeme ňou potrebné množstvo vlákniny v jedálničku? Môžeme jesť stále dookola tú istú? Musíme si ju vždy prihriať a môžeme použiť mikrovlnku? Ktorá polievka je najväčšia hviezda a môžeme si ju dať aj na raňajky? S výživovou špecialistkou Zdenkou Solík sme sa rozprávali aj o tom, ako je to s bujónmi a sáčkovými polievkami. Sú naozaj také nezdravé? Čím všetkým vieme polievky zahustiť a je nutné vzdať sa zápražky?
1/8/2024 • 32 minutes, 45 seconds
Nafukovanie, nervozita, zlý spánok? Máte problém v črevách?
Prehnali ste to s jedlom? Koľko trvá, kým sa trávenie upokojí po trojdňovom prejedaní, ťažkom jedle či diéte? Ako súvisí nervozita s črevami a prečo máme chuť na nezdravé jedlo? Môžu nám pomôcť probiotiká z lekárne alebo si máme radšej navariť za hrniec kapustnice? S odborníčkou na črevný mikrobióm Zuzanou Líškovou sme sa rozprávali aj o tom, ako na naše trávenie vplývajú lieky, sladidlá i koreniny. V ktorých potravinách nájdeme najprospešnejšie látky pre naše trávenie a ako vplýva na črevá spánok a pohár vody.
12/25/2023 • 41 minutes, 37 seconds
Ako piecť z ničoho? Čím nahradiť vajcia, droždie či cukor?
Chystáte koláč a zistili ste, že vám chýbajú vajcia alebo kypriaci prášok? Čím ich môžeme nahradiť bez toho, aby sme nemuseli utekať do obchodu? Namiesto čoho môžeme pri pečení použiť rum, minerálku a do akého cesta sa dáva pivo? V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s cukrárkou Veronikou Kollárovou z časopisu Dobré jedlo aj o tom, čo použiť namiesto múky, ako nahradiť mlieko i droždie. Ako nám môže pomôcť banán a plechovka cíceru. Naučili sme sa upiecť nadýchanú piškótu aj keď nemáme poruke dosť vajec a tu správnu múku.
12/15/2023 • 32 minutes, 33 seconds
Z ktorého jedla vás bude všetko svrbieť?
Existuje potravina, ktorá dokáže vyliečiť atopický ekzém? Je lepšie dať si víno alebo pohárik tvrdého, makovník či orechovník, jablko alebo mandarínku? Kedy by sme si mali zapisovať, čo všetko sme zjedli? V dnešnom podcaste s dermatológom Ondrejom Žilínekom sme sa rozprávali, ktoré potraviny zhoršujú ekzém. Pozor, zistili sme, že i liečivé bylinky môžu narobiť problémy. Vysvetlil nám prečo by sme si mali odfotiť čokoľvek, čo sa nám objaví na pokožke a na záver prezradil aj skvelý recept na keksy, ktoré môžu bez výčitiek chrúmať aj všetci atopici.
11/29/2023 • 39 minutes, 36 seconds
Ako užívať vitamíny, aby naozaj účinkovali?
Oplatí sa kupovať multivitamíny alebo každý vitamín samostatne? Ktoré sa musia užívať až po jedle a ktoré lepšie fungujú, ak si ich dáme pred jedlom? Čím by sme ich mali zapíjať? Farmaceut Peter Hnáth nám prezradil, koľko mrkvy by sme mali zjesť, aby sme nahradili vitamín A. Dokáže jedno pivo nahradiť všetky vitamíny skupiny B? Ktorý vitamín by mali vo vyššej dávke užívať športovci a fajčiari? Čo je dôležité pre ženy v menopauze? Naozaj nám stačí krátka prechádzka v slnečnom počasí, aby sme mali dosť Déčka? Dozvedeli sme sa aj, ktorý vitamín pomôže po infarkte, keď nás sekne v chrbte alebo potrebujeme urýchliť hojenie rán.
11/13/2023 • 42 minutes, 10 seconds
Je zdravšia surová alebo varená mrkva? Všetko čo potrebujete vedieť o ovocí a zelenine!
Patria zemiaky medzi zeleninu? Ako je to so slávnym avokádom? Môžeme ho naozaj jesť každý deň? Alebo zobkáte radšej olivy? Konzumujete denne dostatok ovocia a zeleniny? Koľko je naozaj dosť pre dospelého, 5-ročné dieťa alebo pre seniora? U nutričnej koučky Zuzany Líškovej sme tiež zisťovali, či sa do dennej odporúčanej dávky počíta iba čerstvá zelenina a ovocie alebo aj mrkva uvarená v polievke a kompót? Ako je to s ovocnými šťavami a máme aj pri nich dbať na sezónnosť a dať tak prednosť cviklovej pred pomarančovou? Ako najlepšie upraviť zeleninu, aby si zachovala čo najviac živín? Čo sa stane, ak to s ovocím a zeleninou preženieme?
10/30/2023 • 43 minutes, 30 seconds
Grep, minerálka alebo cesnaková hrianka? Čo vám uškodí, ak užívate lieky na tlak?
Užívate lieky na tlak vždy v rovnakom čase? Čo treba spraviť, ak jeden deň na tabletku zabudneme? Pri akej teplote musíme lieky skladovať a v čom je zradné používanie liekovničiek? V dnešnom podcaste s farmaceutom Petrom Hnáthom sme sa rozprávali aj o tom, či pitie alkoholu ovplyvňuje účinok liekov na tlak a či si môžeme dať kávu, zelený čaj alebo grepový džús. Na ktoré minerálky si musíme dať pozor a ako to vlastne je s minerálmi a vitamínmi pri užívaní liekov na tlak. Prečo by sme si mali sledovať množstvo soli v potravinách a čo sa stane, ak zjeme cesnakovú hrianku.
10/20/2023 • 35 minutes, 26 seconds
Pomaranč alebo tabletka? Kde nájdete viac vitamínu C
Pre koho je vitamín C naozaj dôležitý? Musíme si ho dopĺňať všetci? Koľko je odporúčaná denná dávka a je pravda, že sa ním nedá predávkovať? Je lepšie užívať céčko ráno alebo večer? V akej forme si ho vybrať - v tabletke, prášku alebo kvapkách? Biochemička Veronika Hanáková nám prezradila aj to, čo sa s vitamínom C deje, keď sme v strese alebo priveľa športujeme. S čím by sme mali céčko skombinovať, aby sa lepšie vstrebalo a organizmus ho využil naozaj na maximum? Je potrebné zvýšiť jeho príjem, keď na nás niečo lezie alebo stačí, ak si dáme jeden pomaranč?
10/6/2023 • 32 minutes, 43 seconds
Sú lepšie slané alebo sladké raňajky?
Musíme sa stihnúť naraňajkovať do hodiny po zobudení? Je zdravšia ovsená kaša alebo omeleta? Sú lepšie teplé alebo studené raňajky? A čo robiť, ak nie ste ráno hladní? Môžeme piť kávu pred raňajkami alebo až po nich? A čo ostatné nápoje: čaj, džúsy, kakao, acidofilné mlieko? Výživová špecialistka Zdenka Solík nám prezradila, či si môžeme každý deň dopriať vajíčka. A posvietili sme si aj na Slovákmi milovanú vianočku s džemom. Ako by mali vyzerať raňajky, ktoré nás zasýtia a dodajú nám dostatok energie na celé predpoludnie? Môže si celá rodina dať rovnaké jedlo? Čo by mala mať na tanieri žena v zrelom veku, školopovinné dieťa a muž, ktorý manuálne pracuje? Dozviete sa aj ktoré potraviny by sme ráno vôbec jesť nemali.
9/18/2023 • 48 minutes, 4 seconds
Čím môžeme nahradiť biely cukor pri pečení a nezmeniť tak chuť koláča?
Rozhodli ste sa konečne vzdať bieleho cukru a začať piecť zdravšie? Pečenie je alchýmia! Niekedy nestačí len vymeniť cukor 1:1. Čo musíme pridať a čo odobrať, aby cesto držalo pokope? Koľko medu a stévie môžeme do koláča použiť? Aké sirupy máme na výber? Dokáže ovocie skutočne nahradiť cukor v ceste alebo ho naopak okyslí? Ktorá sladká náhrada nám neovplyvní výslednú chuť? Cukrárka Veronika Kollárová nám prezradila aj to, či sa zo sladkej alternatívy dajú vyrobiť pusinky a ktoré náhrady sú vhodné na karamel.
9/3/2023 • 32 minutes, 29 seconds
Neviete každý deň odolať sladkému? Ako sa zbaviť závislosti?
Je chyba, ak máme chuť na sladké? Čo nás núti zhrešiť? Zvyknete si dať sladké poobede alebo maškrtíte iba počas pracovnej doby? Dáte si čokoládu a potom máte výčitky svedomia? Kedy to s cukrom preháňame a kedy si ho môžeme pokojne dopriať? Aké sú to pridané cukry a prečo si na ne treba dať pozor? Odborníčka na emočné jedenie a závislosť na sladkom Barbara Sviežená nám prezradila aj skvelú techniku, ako naozaj odolať chúťkam.
8/20/2023 • 59 minutes, 38 seconds
Ak začneme od pondelka, konečne schudneme? Dnes o motivácii
Pomôže nám začiatok týždňa či mesiaca v tom, aby sme konečne schudli, vydržali pri zdravšom stravovaní alebo pravidelnom cvičení? Je viac motivačné, ak si nalepíme na chladničku svoju fotku, na ktorej máme pár kíl navyše alebo keď vopred všetkým známym povieme, že sa chystáme chudnúť? Prečo tréner Jany Landl radí, aby sme si kúpili nové tenisky a skočili padákom? Musíme si podrobne zapisovať, čo sme zjedli a koľko sme sa naozaj hýbali? Stačí nám cvičiť dvakrát v týždni?
8/6/2023 • 36 minutes, 4 seconds
Je lepšia mrazená pizza ako bujón v kocke? Dnes všetko o polotovaroch
Uľahčujete si život polotovarmi? Viete vôbec, čo všetko sa medzi ne počíta? Čo je to mŕtva strava a hluché potraviny? V dnešnom podcaste s výživovou odborníčkou Mirkou Luberdovou sme sa rozprávali, ak ý vplyv majú polotovary na naše zdravie a ktoré ochorenia spúšťajú. Tiež sme sa dozvedeli, ktoré sú kalorickejšie, ako čítať etikety potravín a ktorým ingredienciám sa úplne vyhnúť. Funguje, ak polotovar vylepšíme šalátom? Dozviete sa aj, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnou trvanlivosťou.
7/23/2023 • 26 minutes, 40 seconds
Dokáže kosť prepichnúť črevo? Dnes o mýtoch v trávení
S gastroenterológom Milošom Bubánom sme sa rozprávali o najväčších mýtoch v stravovaní: Musíme mať stolicu raz denne? Môže dlhotrvajúca zápcha spôsobiť pruh a bolesť hlavy? Spôsobujú pálivé jedlá vredy? Existujú potraviny, ktoré vredy zahoja? Zmenší sa nám žalúdok, keď budeme menej jesť? Pomôže mlieko uhasiť páliacu záhu? Je nutné používať črevnú sprchu? Ako má vyzerať očistná kúra? Dokáže kosť prepichnúť črevo? A čo také prehltnuté špendlíky? To všetko sa dozviete v našom podcaste
7/9/2023 • 18 minutes, 55 seconds
Ako si kúpiť dobrý olivový olej na dovolenke aj v supermarkete
Používate olivový olej? Akú by mal mať fľašu a na čo sa zamerať na etikete? Rozhoduje o kvalite aj jeho cena? Čo by sme mali cítiť, keď si k nemu privoniame? S odborníkom a someliérom olivového oleja Michalom Kucharovičom sme sa rozprávali aj o tom, či môžeme skladovať olej počas leta v chladničke alebo mrazničke, či je extra panenský najlepší a aké má zdravotné benefity. Ako si vybrať olej, ktorý dokáže znížiť cholesterol? Môžeme na ňom vyprážať alebo patrí len do šalátu? Ak si olivový olej sami ochutíme, znížime tým jeho kvalitu a trvanlivosť? Budete prekvapení! Poďte ho s nami naozaj ochutnať.
6/25/2023 • 1 hour, 10 minutes, 14 seconds
Ako naučiť deti, aby milovali brokolicu?
Nechcú vaše deti zeleninu? Chceli by ste, aby jej jedli viac? Prečo by ste ich nemali nútiť a ako dostať zdravé vitamíny do brušiek ľahkou a zábavnou formou? Koľko zeleniny by mali deti zjesť za deň? Čo robiť, ak im niektorá nechutí a v ktorých jedlách si ju ani nevšimnú? Čo sa oplatí urobiť a naopak čoho sa radšej vyvarovať? Toto a ešte viac nám prezradila výživová špecialistka Mirka Luberdová. Zároveň sa s nami podelila o recept na rýchlu a zdravú bolonskú omáčku na cestoviny a špeciálne chrumkavé rezne, po ktorých sa u nich doma len zapráši. Poďte ich s nami ochutnať.
6/18/2023 • 1 hour, 2 minutes, 24 seconds
Dá sa schudnúť s pizzou a čokoládou? Áno, ale...
Ktorá diéta nám naozaj pomôže schudnúť? Aké sú výhody delenej stravy? Kto by sa nemal púšťať do ketodiéty? Má skutočne krvná skupina vplyv na chudnutie? Čo robiť, aby prerušovaný pôst naozaj fungoval? V dnešnom podcaste s výživovou špecialistkou Zdenkou Havettovou sme zistili, že schudnúť je naozaj ľahké, len by sme mali dodržať pár pravidiel. A môžeme si dopriať aj čokoládu, buchty, pizzu, klobásku a pohárik!
6/11/2023 • 27 minutes, 32 seconds
Je grahamový rožok lepší ako biely? Dnes o cukrovke!
Ste stále smädní a chodíte často na toaletu? V dnešnom podcaste s Andreou Goldbergerovou, edukátorkou diabetikov, sme sa rozprávali o cukrovke. Ako sa prejavuje a kedy by sme mali vyhľadať lekára? Oplatí sa kupovať grahamové rožky, keď obsahujú rovnaké množstvo cukru ako biele? Čo je to glykemický index a ako si rýchlo prepočítame sacharidové jednotky podľa množstva cukru uvedeného na obale výrobku? Dozvedeli sme sa, prečo je lepšie jedlo trochu okysliť, ktorému ovociu a zelenine dávať prednosť na tanieri a aké sú rozdiely medzi sladidlami. Mali by sme kupovať diapotraviny, čo raňajkovať pri cukrovke a aké jedlo si vybrať v reštaurácii?
6/4/2023 • 26 minutes, 57 seconds
Bronzová pokožka a jedlo: Marhuľový džem, smotana alebo uhorky? Odhalíme pravdu!
Koľko času musíme stráviť na slnku, aby sme mali dostatok vitamínu D? Získame ho aj keď je zamračené? Déčko sa nachádza tiež v strave! Ktoré potraviny sa oplatí jesť, aby sme sa krásne opálili a bronzová pokožka nám vydržala, čo najdlhšie? Mrkva alebo malinový olej? Čím dosiahneme krajšie opálenú pokožku? V dnešnom podcaste s dermatologičkou Alexandrou Rozborilovou sme zisťovali, či má význam jesť marhuľový džem a či na spálenú pokožku môžeme dať smotanu alebo uhorky. Z ktorých potravín sa na slnku môžeme vyhádzať, po ktorých liekoch by sme sa nemali ísť opaľovať a či existujú jedlá, ktoré nás ochránia pred vznikom pigmentových škvŕn.
5/28/2023 • 25 minutes, 34 seconds
Musíte jesť cesnak a prestať soliť? Dnes o vysokom krvnom tlaku!
Poznáte výšku svojho krvného tlaku? Ako vyzerá ideálny a kedy ho už treba riešiť s lekárom? Je nutné používať tlakomer každý deň? V dnešnom podcaste s internistkou Monikou Karlíkovou sme sa rozprávali, ktoré potraviny a nápoje tlak zvyšujú aj ktoré ho znižujú? Musíme prestať piť kávu, keď máme tlak vysoký? Je potrebné vzdať sa alkoholu a soli? O koľko cesnak zníži tlak a koľko kilogramov musíme zhodiť, aby klesol natrvalo?
5/21/2023 • 34 minutes, 48 seconds
Pijete kávu alebo citrónovú vodu nalačno? Dnes o zlozvykoch v stravovaní!
Uškodí voda s citrónom prázdnemu žalúdku alebo je horšia káva? Je správne, ak zjeme všetko, čo je na tanieri, poobede si doprajeme zákusok alebo krátkeho šlofíka? O najčastejších zlozvykoch v stravovaní sme sa rozprávali s gastroenterológom Milošom Bubánom. Dozvedeli sme sa aj, či je lepšie zjesť vrelú polievku alebo studenú z chladničky. Jedna z nich nám totiž môže vážne ublížiť. Čo s nami spraví vynechanie raňajok a cigareta nalačno? To všetko sa dozviete v tomto podcaste.
5/14/2023 • 36 minutes, 59 seconds
Z ktorého jedla vás rozbolí hlava a počíta sa pivo do pitného režimu?
V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s odborníkom na výživu Michalom Páleníkom o tom, ktoré potraviny môžu spôsobiť bolesť hlavy. Škodí viac bryndza, zázvor, káva alebo pohár vína? Koľko tekutín by sme mali denne vypiť, ako zistíme, že ich je málo a ktoré nápoje sa nepočítajú do pitného režimu? Ako sa naučiť vypiť dostatočné množstvo a ako odhaliť, čo nám skutočne škodí? Zisťovali sme aj, či sa dá nedostatočný príjem tekutín dobehnúť na ďalší deň, ako piť počas športu, aj to, či sa napiť radšej pred jedlom alebo až po ňom.
5/7/2023 • 29 minutes, 30 seconds
Bylinky pre pečeň a žlčník. Ostropestrec nie je jediný!
Potrebuje pečeň a žlčník skutočne detox alebo je to len módny trend? Oba orgány sú najaktívnejšie na jar a prospejú im bylinky, ktoré podporujú tvorbu žlče, pomáhajú jej odtoku a spriechodňujú žlčovod. Ktoré sa oplatí pomlieť, uvariť alebo pridať do tinktúry? V dnešnom podcaste sme zisťovali u bylinkárky Ivety Henzelyovej, či je ostropestrec skutočne taký zázračný a ako dlho by sme mali piť bylinkové čaje, aby nám neublížili. Ktoré sa oplatí striedať, kombinovať a kto by mal byť pri ich užívaní opatrný?
4/30/2023 • 31 minutes, 43 seconds
Jedlom proti vyrážkam. Prejedzte sa ku krásnej pleti!
Ktoré potraviny zlepšujú stav pleti a naopak, ktoré jej prekážajú? Znamená vyrážka nad obočím, že potrebujeme doplniť tekutiny? Škodí čokoláda naozaj každému alebo je horšie mlieko? Je fastfood najväčší nepriateľ čistej pokožky? Na toto všetko sme sa opýtali dermatologičky Alexandry Rozborilovej, ktorá prezradila, aká je prvá pomoc, keď sa nám vytvorí vyrážka. Dozvedeli sme sa aj to, ktoré jedla vyvolávajú žihľavku a kedy s ňou musíme ísť k lekárovi.
4/23/2023 • 26 minutes, 10 seconds
Všímavé jedenie: Najedzte sa a bude vám lepšie! Treba však vedieť ako na to
Viete, čo je to všímavé jedenie a prečo by sa malo stať vašou súčasťou? Ako vám v tom pomôže pero na stole a červený tanier? Prečo sa oplatí jesť radšej vidličkou a rukou, ktorou nepíšete? V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s odbornou terapeutkou Monikou Rusnákovou o výhodách, ktoré tento životný štýl dokáže priniesť. Je úplne zadarmo, stačí krátka chvíľa a život sa zmení k lepšiemu.
4/16/2023 • 32 minutes, 40 seconds
Kedy tráviace problémy hlásia rakovinu?
Máte po štyridsiatke a nemáte pravidelnú stolicu? Začalo vás nafukovať alebo sa u vás strieda zápcha s hnačkou? Kedy treba vyhľadať lekára? Opýtali sme sa gastroenterológa Miloša Bubána. Prezradil nám, ako prebieha kolonoskopia a ktoré potraviny sú najviac zodpovedné za rakovinu hrubého čreva. Zisťovali sme aj, či krv na toaletnom papieri automaticky znamená prípad pre onkológa.
4/9/2023 • 37 minutes, 46 seconds
Dá sa schudnúť aj bez počítania kalórií?
Snažíte sa schudnúť a kontrolujete kalórie v každom súste? Dá sa zmerať správna veľkosť porcie oveľa jednoduchšie? Je dôležité, aby sme sledovali množstvo kalórií na obaloch potravín pri nákupe? V dnešnom podcaste nám na tieto otázky odpovedala výživová špecialistka Zdenka Havettová a vysvetlila aj to, čo je prázdna kalória, bazálny metabolizmus a či existujú tukožrútske potraviny.
4/2/2023 • 25 minutes, 16 seconds
Pripravte si omeletu, nalejte pohár vína a znížte si cholesterol
V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s internistkou Monikou Karlíkovou o vysokom aj nízkom cholesterole. Aké hodnoty sú v norme, ako sa prejavuje, či ho zvyšuje stres a vajcia. Dozvedeli sme sa, aká zázračná surovina pomáha zlý cholesterol znížiť a dokáže oškriabať cievy, a tiež či sa musíme vzdať pohára vína. Zisťovali sme, či existuje zázračný nápoj a ktoré športy nám pomôžu cholesterol vylepšiť.
3/26/2023 • 28 minutes, 50 seconds
Prvé jarné bylinky: Ako nám pomôžu a čo všetko si z nich vieme pripraviť
V dnešnom podcaste sme sa rozprávali s bylinkárkou Ivetou Henzelyovou. Dozvedeli sme sa, ktoré bylinky si treba určite natrhať, aký majú liečivý účinok, ako sa zbierajú, pripravujú a sušia. Rozprávali sme sa aj o tom, prečo by sme si mali hrnček s čajom prikryť, ktoré časti byliniek je potrebné povariť a ktoré zaliať vriacou alebo len horúcou vodou. Bylinkárka nám prezradila skvelý recept na púčikovú tinktúru, ktorá odbúra stres a na 100 % upokojí. Určite si podcast vypočujte, ak si každú jar varíte púpavový med, bylinky lúhujete dlhšie akoby ste mali a váš partner má nekvalitné spermie. Prajeme vám príjemné počúvanie.
3/20/2023 • 1 hour, 30 minutes, 37 seconds
Prečo nás nafukuje, z čoho prdíme a čo už nie je normálne?
V dnešnom diely podcastu sme sa rozprávali s gastroenterológom Milošom Bubánom o prdoch. Prečo niektoré zapáchajú, koľkokrát si uľaví žena a muž, čo nafukovanie spôsobuje a kedy môže ísť o príznak choroby. A tiež ako upraviť jedlo, aby nespôsobovalo problémy. Prajeme vám príjemne počúvanie.
3/13/2023 • 24 minutes, 31 seconds
Čo by sme mali večerať, aby sme neboli hladní a pritom nepribrali?
Dnes sme sa rozprávali s výživovou špecialistkou Zdenkou Havettovou o tom, čo by sme mali večerať, aby sme neboli hladní, ale zároveň nepribrali. Dozviete sa, či môžeme jesť ovocie, cestoviny a po čom siahnuť, ak nás prepadne vlčí hlad. Prajeme vám príjemné počúvanie.