Polish, Old Time Radio, 1 season, 46 episodes, 1 day, 6 hours, 44 minutes
Teatr Polskiego Radia
Polish, Old Time Radio, 1 season, 46 episodes, 1 day, 6 hours, 44 minutes
About
Słuchowiska według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży, poezji.
Słuchowisko "Przeciw przemocy - Sceny z albumu Ireneusza Iredyńskiego" [POSŁUCHAJ]
Akcja słuchowiska Piotra Müldnera-Nieckowskiego zaczyna się w roku 1980, kiedy sławny już, ale będący po trudnych przejściach Ireneusz Iredyński żeni się po raz drugi, z Teresą Polkowską. Był to okres, w którym ostro zarzucano mu brutalność tekstów teatralnych i prozy, czego bynajmniej się nie wypierał, ale i mizoginizm, który kłamliwie mu wmawiano.
2/3/2024 • 38 minutes, 13 seconds
Marta Rebzda "Dwa pukle włosów". Słuchowisko o miłości i śmierci w Auschwitz [POSŁUCHAJ]
Wydawało się to niemożliwe w obozie, wśród dymiących krematoriów. U niektórych nawet budziło niesmak… Ale życie jest życiem… Pragnęli siebie… Któregoś dnia zamarzyła im się wolność. Uciekli w czerwcu 1944 roku. Dwa tygodnie później zostali schwytani i przywiezieni do obozu. Trafili do bloku numer 11. Co wieczór, by dać Mali znać, że żyje, Edek śpiewał jej włoską piosenkę. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Dwa pukle włosów" Marty Rebzdy o tragicznej miłości w Auschwitz.
1/28/2024 • 48 minutes, 32 seconds
Ballada o pięknie aktorskiego fachu. Słuchowisko "78 i co nieco wincy" Zuzanny Talar [POSŁUCHAJ]
Stary Aktor - w tej roli Henryk Talar - powraca do wspomnień zawodowego życia. Ta spowiedź staje się rozliczeniem z samym sobą, ale i prowokuje Starego Aktora do postawienia pytania o kondycję dzisiejszego teatru.
1/22/2024 • 41 minutes, 44 seconds
Zamieszanie w piekle, w niebie i na ziemi. Ödön von Horváth "Do nieba" - słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]
Komedia "Do nieba" jest jedną z ostatnich sztuk napisanych przez austriackiego dramatopisarza i prozaika Ödöna von Horvátha (1901-1938). Jej akcja rozgrywa się równolegle w trzech planach: w niebie, na ziemi i w piekle. W obsadzie m.in. Anna Cieślak, Marzena Trybała, Wiktor Zborowski i Krzysztof Tyniec.
1/15/2024 • 42 minutes, 11 seconds
Arcydzieło dramatu poetyckiego. Słuchowisko "Sen o jesieni" Jona Fossego [POSŁUCHAJ]
"Sen o jesieni" noblisty Jona Fossego to arcydzieło dramatu poetyckiego - pełnego skandynawskiej surowości, niepokojących metafor, nerwowych powtórzeń i czasowych zawieszeń. Spomiędzy wyrywanych ciszy słów możemy dostrzec (usłyszeć?) to, co niewyrażalne. Zapraszamy!
1/15/2024 • 40 minutes, 39 seconds
Słuchowisko "Szczęście w Wilnie - Rzecz o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim" [POSŁUCHAJ]
70. rocznica śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest dla Teatru Polskiego Radia rocznicą niezwykle ważną. Słuchowisko Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta pt. "Szczęście w Wilnie - Rzecz o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim" w reżyserii Marka Głuszczaka, przypomina radosne chwile życia wielkiego poety.
1/8/2024 • 37 minutes, 16 seconds
Tropami prac Wincentego Kadłubka. Słuchowisko "Lekcja historii" Konrada Szołajskiego [POSŁUCHAJ]
"Lekcja historii" to pełne humoru słuchowisko harmonijnie łączące wiedzę historyczną z satyrycznym spojrzeniem na otaczający nas świat. Zrealizował je Konrad Szołajski, z udziałem grupy znakomitych aktorów.
12/31/2023 • 41 minutes, 6 seconds
Opowieść o polskich zesłańcach. "Kolęda tułaczy" - słuchowisko Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko "Kolęda tułaczy" Macieja Jastrzębskiego zostało napisane na podstawie relacji Polaków wywiezionych po 17 września 1939 roku przez Sowietów do łagrów w głębi Rosji. Rzecz dzieje się w wigilię Bożego Narodzenia 1941 roku w Republice Meri El, niedaleko miasta Joszkar Oła.
12/25/2023 • 50 minutes, 1 second
"Tu mówi Londyn". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko opisuje nieznane szerzej szczegóły ważnego epizodu w życiu trzykrotnego premiera II RP Wincentego Witosa. Rzecz dotyczy kulisów próby przerzucenia Witosa do Londynu, gdzie miał zastąpić na urzędzie prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza.
12/18/2023 • 40 minutes, 13 seconds
Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. "Siostra Hioba" - słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Siostra Hioba" to opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów warszawskiego maturzysty, działaczce podziemia antykomunistycznego, niezwykle silnej a jednocześnie kruchej kobiecie. W obsadzie m.in.: Anna Dereszowska, Adam Ferency, Wiktor Zborowski i Mariusz Bonaszewski.
12/16/2023 • 54 minutes, 15 seconds
"Krajobraz utracony". Premierowe słuchowisko na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana [POSŁUCHAJ]
"Krajobraz utracony" - słuchowisko Dariusza Błaszczyka na podstawie erotyków Bolesława Leśmiana - to utwór poetycko-muzyczny o miłości i zmysłowości, a jednocześnie o śmierci i przemijaniu. Eros i Thanatos współistnieją i przenikają się tu co chwilę i nigdy do końca nie wiadomo, którzy z bohaterów są żywi, a którzy umarli.
12/11/2023 • 40 minutes, 51 seconds
Peter Turrini "Alzheimer we dwoje". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
W domu spokojnej starości żyją Ona i On - swoje wzajemne cienie. Ich wspomnienia aktualizują się, nagle od nowa przeżywają kluczowe wydarzenia z życia. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Petera Turriniego pt. "Alzheimer we dwoje".
11/27/2023 • 38 minutes, 38 seconds
Słuchowisko "Drogi bez powrotów, czyli rzecz o Jerzym Krzysztoniu" [POSŁUCHAJ]
Jerzy Krzysztoń był prozaikiem, dramatopisarzem, autorem licznych słuchowisk i wieloletnim współpracownikiem Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Tomasza Skilera i Tomasza Zaperta pt. "Drogi bez powrotów, czyli rzecz o Jerzym Krzysztoniu".
11/26/2023 • 38 minutes, 57 seconds
"Conrad" Ingrama Villgista. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
"Conrad" to adaptacja dramatu autorstwa Ingmara Villqista napisana przez autora dla Teatru Polskiego Radia. To barwny, dźwiękowy collage zdarzeń autentycznych i możliwych, jakie spotykają bohatera słuchowiska Józefa Conrada Korzeniowskiego w czasie jego bytności w Zakopanem, w dniach poprzedzających wybuch I wojny światowej.
11/20/2023 • 40 minutes, 4 seconds
Słuchowisko "Sceny z albumu Zbigniewa Kopalki". Premiera w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Piotr Müldner-Nieckowski w słuchowisku "Sceny z albumu Zbigniewa Kopalki" podejmuje próbę syntetycznego przedstawienia sylwetki tego zdumiewającego artysty. Utwór z konieczności musi być zwięzły i w dużym skrócie ujmować rozległe tematyki, także biograficzną, a mimo to autorowi udało się przekonująco ukazać zaskakujące i zarazem znaczące zdarzenia.
11/18/2023 • 41 minutes, 15 seconds
Pamięci Paderewskiego i Modrzejewskiej. Słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie" [POSŁUCHAJ]
W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na słuchowisko poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Helenie Modrzejewskiej. Ich spotkanie miało ogromny wpływ na losy Polski i niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku. Bez nich historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
11/11/2023 • 33 minutes
"Fan Club" Andrzeja Wnuka. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko Andrzeja Wnuka "Fun Club" to pełen napięcia kryminał, którego akcja dzieje się głównie w przepięknym renesansowym Zamościu oraz pobliskim Lublinie. Za adaptację i reżyserię odpowiada dyrektor Teatru Polskiego Radia, Janusz Kukuła.
11/5/2023 • 40 minutes, 44 seconds
"Stara Kowalczukowa widzi". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko "Stara Kowalczukowa widzi" powstało na podstawie opowiadania Wojciecha Kudyby "Niech im świeci". Główny bohater, ochroniarz Jerzy, obserwuje w trakcie mszy pogrzebowej modlącą się starą Kowalczukową. Ona o tym wie i nawiązuje z nim zagadkową, bo niewypowiedzianą rozmowę, dialog myśli. Ten intrygujący kontakt rozszerza się na innych, którzy zebrali się, by pożegnać zmarłego. Ale dla kogo rodzina Jerzego zebrała się w tym kościele?
10/22/2023 • 39 minutes, 48 seconds
Dobrosława Bałazy "Ślubne monidło". Słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
"Ślubne monidło" jest przeznaczone dla wszystkich spragnionych wytchnienia od spraw trudnych i pobudzających silne emocje. Opowiada o zdarzeniach, jakie mogą się przytrafić sąsiadowi zza płotu, a może i wam samym, jeśli przewrotność losu sprawi, że zamieszkacie na terenie bogatym w ślady po przodkach. Zarówno tych z dawnych epok, jak i tych, którzy gromadzili na swoim strychu rzeczy, sami nie zdając sobie sprawy z ich wartości.
10/21/2023 • 39 minutes, 30 seconds
"Bezmatek" Miry Marcinów. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki.
10/15/2023 • 42 minutes, 51 seconds
"Wyzwolenie" według Stanisława Wyspiańskiego. Słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]
Historia człowieka, człowieka teatru, ale przede wszystkim człowieka - wyjątkowego i nadwrażliwego, zagubionego, poszukującego rozwiązania, niemogącego sobie poradzić ze sobą i światem.
10/7/2023 • 40 minutes, 39 seconds
Rodzinne słuchowisko "Harenda" Marii Marcinkiewicz-Górnej w Programie 1 [POSŁUCHAJ]
Ciche, położone na uboczu, stanowi jakby nienachalne przedmieście całorocznej turystycznej stolicy Polski. Od zakopianki oddzielone dawną drogą dojazdową i potokiem, od nieba - grapą i rzędami dwóch parceli. W niedzielny wieczór zaprosiliśmy do Programu 1 na rodzinne słuchowisko pt. "Harenda" Marii Marcinkiewicz-Górnej o pewnym magicznym miejscu na Podhalu, w którym zaklęty został czas. Zapraszamy do posłuchania.
10/1/2023 • 40 minutes, 42 seconds
"Dyzma. Epilog" Marcina Witana Premierowe słuchowisko w Programie 1 [POSŁUCHAJ]
"Dyzma. Epilog" Marcina Witana to premierowe słuchowisko, które wyemitowaliśmy w sobotę (30 września) na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła.
10/1/2023 • 41 minutes, 6 seconds
"Kwiaty Pani Zofii". Premierowe słuchowisko w radiowej Jedynce [POSŁUCHAJ]
"Kwiaty pani Zofii" to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były "Dziwne jest serce kobiece" oraz "Kobieta i wojna". Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego.
9/24/2023 • 40 minutes, 35 seconds
Słuchowisko "Zorza czerwona". 84 lata temu ZSRR napadł na Polskę [POSŁUCHAJ]
17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczypospolitej. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pt. "Zorza czerwona" w reżyserii Dobrosławy Bałazy, poświęcone wydarzeniom sprzed 84 lat.
9/18/2023 • 39 minutes, 54 seconds
"Turecka tabakierka" Tomasza Skilera. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Odsiecz wiedeńska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiego oręża, a i polskiej historii. "Bóg i Pan nasz, na wieki błogosławiony, dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały" - pisał król Jan III do swej Marysieńki nazajutrz po odniesionej victorii.
9/10/2023 • 34 minutes, 32 seconds
"Podstolina" - słuchowisko na podstawie fragmentów "Zemsty" w Jedynce [POSŁUCHAJ]
20 czerwca 1793 roku w majątku u stóp Karpat przyszedł na świat Aleksander hrabia Fredro, późniejszy oficer ordynansowy w sztabie cesarza Napoleona, wolnomularz lubelski, komediopisarz jedyny w swoim rodzaju. 230 lat od jego urodzin, w roku poświęconym pamięci hrabiego, nie mogło zabraknąć na zamojskich "Dwóch Teatrach" odniesień do twórczości i fantazji Aleksandra Fredry.
9/4/2023 • 47 minutes, 7 seconds
"Dzień pierwszy, dzień ostatni". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko Izabeli Żukowskiej "Dzień pierwszy, dzień ostatni" przybliża wydarzenia, które poprzedziły obronę Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w 1939 roku. Poczta Polska z główną siedzibą przy ówczesnym Placu Heweliusza była jednym z najważniejszych symboli polskiej obecności w mieście nad Motławą, które na mocy traktatu wersalskiego podpisanego po zakończeniu I wojny światowej stało się autonomicznym państwem pod protektoratem Ligi Narodów.
9/3/2023 • 40 minutes, 35 seconds
"Myślcie sobie, co chcecie". Premierowe słuchowisko w Jedynce
Jak w każdej, dobrze skrojonej komedii, w "Myślcie sobie, co chcecie" mamy dynamiczną akcję z wieloma zwrotami, brawurowo wyrazistych bohaterów, a wszystko zanurzone w gęstym sosie refleksji nad kondycją ludzkości.
7/8/2023 • 40 minutes, 6 seconds
"Popołudnie Fauna". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Słuchowisko "Popołudnie Fauna" Andrzeja Barta w reżyserii Martyny Quant to rzecz o niespełnieniu twórczym. W wieczór przed benefisem męża, małżeństwo aktorów rozpamiętuje swoje wzloty i upadki.
6/21/2023 • 38 minutes, 28 seconds
Słuchowisko "Teraz" wg komedii Aleksandra Fredry w Programie 1 [POSŁUCHAJ]
Ta krótka sztuka powstała "do szuflady" w latach sześćdziesiątych XIX wieku. "Do szuflady", ponieważ Aleksander Fredro przeznaczył ją do druku i do lektury teatralnej dopiero po swojej śmierci. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska "Teraz" wg komedii Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza.
6/12/2023 • 38 minutes, 9 seconds
"Kroki". Premierowe słuchowisko na podstawie dramatu Antonia Alamo w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Bohaterami sztuki są dwa karaluchy (a właściwie dwie karaluszyce) oraz dwie istoty ludzkie (matka i córka). Owady są jedynymi karaluchami ocalałymi z pogromu, czyli dezynsekcji. Zastanawiają się, co zrobić w tej sytuacji: uciekać, poddać się? Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska na podstawie dramatu Antonia Alamo pt. "Kroki" w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza.
6/12/2023 • 39 minutes, 13 seconds
Premierowe słuchowisko "Historie z ulicy Tuliana Juwima" w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Filozofia egzystencji rozumie termin absurd tak, jak rozumie się go w języku potocznym. Absurdalność, przypisywana przez egzystencjalistów życiu ludzkiemu i wszelkim ludzkim działaniom, to nieodzowne stany mentalne, stanowiące według egzystencjalistów fundament bycia człowiekiem.
6/5/2023 • 40 minutes, 11 seconds
"Góra Kościuszki". Premierowe słuchowisko Marka Ławrynowicza w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Już dzisiaj, 3 czerwca, zapraszamy do Programu 1 Polskiego Radia na premierowe słuchowisko Marka Ławrynowicza pt. "Góra Kościuszki" w reżyserii Adama Wojtyszko.
6/4/2023 • 37 minutes, 44 seconds
Jabłońscy są z nami już od 63 lat. Jubileusz powieści radiowej "W Jezioranach"
Od 63 lat na antenie Polskiego Radia nadawane jest słuchowisko "W Jezioranach". Cotygodniowa powieść radiowa opowiada m.in. o losach rodziny Jabłońskich, a w zamyśle miała być swego rodzaju uzupełnieniem panoramy kraju z "Matysiaków", emitowanych od roku 1956.
5/29/2023 • 3 minutes, 54 seconds
"I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
W listopadzie 2021 sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szczątku Maurycego Mochnackiego. Kiedy żył, przeciwstawiał rosyjskiej tyranii polskie umiłowanie wolności. Premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pod tytułem "I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" przybliża emigracyjne losy Mochnackiego i jego nieustanne poświęcenie dla sprawy polskiej, bez względu na wielkie, osobiste koszty.
5/29/2023 • 40 minutes, 37 seconds
"Żegnaj Norwidzie!". Premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego [POSŁUCHAJ]
"Cyprian Norwid zasłużył na dwie rzeczy od Społeczeństwa Polskiego: to jest aby oneż społeczeństwo nie było dlań obce i nieprzyjazne" - takie marzenie zawarł w swoim ostatnim liście wielki poeta, nie przeczuwając, iż kiedykolwiek się ziści. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska Piotra Skotnickiego pt. "Żegnaj Norwidzie!" w reżyserii autora.
5/22/2023 • 39 minutes, 48 seconds
"Pierścionek z tabliczką - rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej". Premierowe słuchowisko [POSŁUCHAJ]
Jest to historia kobiety, dla której podstawowe wartości były wyznacznikiem jej wyborów. Jest to opowieść o dziewczynie, która nie uznawała kompromisów. Jest to słuchowisko, które ma przybliżyć postać jednej z najważniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku w kraju nad Wisłą. Aleksandra Piłsudska była nie tylko drugą żoną marszałka.
5/6/2023 • 36 minutes, 9 seconds
"Trzy dni Korfantego". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Patronem bieżącego roku - zarówno decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego, jak i Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - nieprzypadkowo jest Wojciech Korfanty. 20 kwietnia obchodziliśmy bowiem 150. rocznicę urodzin tego wybitnego polityka i myśliciela społecznego, jednego z ojców naszej niepodległości, wielkiego syna śląskiej ziemi. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotował niezwykłe słuchowisko "Trzy dni Korfantego", którego reżyser, Mariusz Malec, zadedykował je swoim śląskim przyjaciołom.
5/1/2023 • 47 minutes, 1 second
Premierowe słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz [POSŁUCHAJ]
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, po dwóch latach i siedmiu miesiącach tajnej działalności, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 80 lat później w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko "Ucieczka" jest wspomnieniem tego wydarzenia.
4/30/2023 • 39 minutes, 17 seconds
Tomasz Skiler - "Monument Rapaporta" [POSŁUCHAJ]
Kilka dni po 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim przypominamy postać Natana Rapaporta, twórcy wstrząsającego w swej wymowie pomnika Bohaterów Getta. Na słuchowisko Tomasza Skilera pt. "Monument Rapaporta" zaprosiliśmy do Programu 1 Polskiego Radia.
4/24/2023 • 39 minutes, 44 seconds
"Goetel". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
"Goetel" to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko.
4/16/2023 • 40 minutes, 43 seconds
Pamięć o ofiarach. Poetyckie słuchowisko "Katyń. De profundis" [POSŁUCHAJ]
Dzieje katyńskiej zbrodni są historią milczenia. O Katyniu nie można było mówić, objawić prawdy, wskazać realnych sprawców. Byli jednak bohaterowie, którzy domagali się sprawiedliwości, walczyli o pamięć i chwałę dla ofiar, nie mogli znieść fałszu i przerażającej ciszy, która zapanowała nad zbiorowymi mogiłami.
4/15/2023 • 40 minutes, 32 seconds
"Oczy". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Dramat "Oczy", który nie stracił na aktualności, Bohdan Korzeniewski napisał pod koniec lat pięćdziesiątych minionego wieku. Zainspirowały go niewątpliwie losy dyktatorów, sprawujących bezwzględną władzę, a zarazem żyjących w nieustannym strachu, że mogą ja stracić.
4/10/2023 • 39 minutes, 52 seconds
"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]
Sztuka Jerzego Jurandota pt. "Miłość szuka mieszkania" ta jest bulwarową zabawą teatralną, opowiadającą o perypetiach miłosnych dwóch młodych małżeństw, które przesiedlone do getta muszą zamieszkać w jednym pokoju. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły zostało wyemitowane z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
4/2/2023 • 43 minutes, 25 seconds
Słuchowisko "Brytanik" Jean'a Racine'a w Jedynce [POSŁUCHAJ]
"Brytanik" Jean'a Racine'a w przekładzie Antoniego Libery to studium tyranii, dramat walki o władzę rozpisany pomiędzy uzurpatorem Neronem, jego matką Agrypiną i ich ofiarami - prawowitym dziedzicem tronu Brytanikiem oraz jego narzeczoną Junią. Dzieło stworzone ponad 300 lat temu, niestety wciąż jest aktualne.