Winamp Logo
Powojnie Cover
Powojnie Profile

Powojnie

Polish, History, 2 seasons, 204 episodes, 2 days, 7 hours, 19 minutes
About
Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Episode Artwork

Izrael o krok od klęski. Wojna Jom Kipur. Egipt i Syria napadają na zaskoczonych Izraelczyków.

Cześć, w najnowszym odcinku serii Powojnie powracam do ostatniej wielkiej wojny Izraela. W 1973 roku podczas święta Jom Kipur izraelska armia została zaatakowana przez Egipt i Syrię. Izraelczycy byli kompletnie zaskoczeni choć jeden z ich szpiegów w Kairze wyraźnie sugerował taki rozwój sytuacji. Nie specjalnie jednak Jerozolima przejęła się tymi doniesieniami i zaryzykowała... klęskę! Izraelskie wojska były w zdecydowanym odwrocie, gdy przez Kanał Sueski przeprawiły się egipscy żołnierze wraz z ciężkim sprzętem. Zginęło mnóstwo Izraelczyków, a premier Golda Meir postawiła siły nuklearne w stan gotowości. Tymczasem Egipcjanie bardzo szybko zdobywali kolejne kilometry frontu. Nieco gorzej szło Syryjczykom ponieważ na ich odcinku walk izraelscy żołnierze postawili się im dużo bardziej znacznie opóźniając przejmowanie swojego terytorium. Jak przebiegała wojna Jom Kupur? Dlaczego do niej doszło a także jak się zakończyła? Tego dowiecie się oglądając najnowszy odcinek mojej serii.
2/2/202421 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Milošević kontra NATO. Wojna o Kosowo. Historia kosowskiego sporu i kryzys w 1999 roku.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zaglądam na Bałkany i historii regionu, który od wieków doświadczają wojny oraz lokalne konflikty. Jednym z najpoważniejszych sporów jest ten między Albańczykami, a Serbami o Kosowo. Ci pierwsi stanowią tam większość mieszkańców natomiast dla drugich jest to niezwykle ważny region historyczny, gdzie miały miejsce niezwykle ważne wydarzenia dla serbskiej państwowości. W najnowszym epizodzie mojej serii staram się przedstawić ten konflikt na przestrzeni dziejów, a ich finałem jest wojna w 1999 roku i interwencja NATO. W marcu nad jugosłowiańskim niebem pojawiły się setki samolotów zrzucających bomby również na obiekty cywilne. Jednak przywódca kraju Slobodan Milošević wspierany przez swoich rodaków nie zamierzał rezygnować z walki o Kosowo, które w opinii państw zachodnich powinno być niepodległe. Więcej na ten temat już za chwilę. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem moją pierwszą książką zdecydowałem się wydać ją w formie ebooka. Jednocześnie nie zamierzam w nadchodzących tygodniach dodruku wersji papierowej. Nie wykluczone, że pojawi się ona ponownie wiosną. Bardzo dziękuję za wszystkie słowa wsparcia i pozytywne recenzje! https://powojnie.sklep.pl Moje książki dostępne są wyłącznie pod tym adresem.
1/26/202428 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Służby i policja polityczna w Chińskiej Republice Ludowej. Jak Mao zniszczył przeciwników komunizmu.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie wracam do historii Chińskiej Republiki Ludowej. O KGB, UB i Securitate w Internecie oraz książkach jest w Polsce całkiem dużo informacji. A jak wyglądało to na Dalekim Wschodzie. W jaki sposób Mao sterroryzował ogromne społeczeństwo? Kto był odpowiedzialny za śmierć tysięcy ludzi? Tego wszystkiego dowiecie się w najnowszym epizodzie mojej serii. Wyeksponowałem dwie - moim zdaniem - kluczowe postacie dla chińskiego aparatu represji. Konkretnie co to byli za ludzie oraz jak przebiegała ich kariera polityczna tego dowiecie się już za chwilę. Jednocześnie nie mogłem nie poruszyć kwestii części chińskiego społeczeństwa, które pomogło komunistom przejąć władzę nad ogromnym krajem. Byli to zazwyczaj biedni chłopi i osoby, które w poprzednim układzie społeczno-politycznym miały niewiele do powiedzenia. W najnowszym odcinku pojawił się też wątek najcenniejszego więźnia Mao czyli ostatniego cesarza Chin. Puyi przetrwał kilka lat w więzieniach, gdzie był odpowiednio "reedukowany".
1/19/202417 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Bieda, głód i beznadzieja. ZSRR w 1945 roku. Czy możliwa była rewolucja przeciwko Stalinowi?

Hej, w związku z sytuacją na Wschodzie i przedłużającą się wojną postanowiłem zajrzeć do historii ZSRR i sprawdzić czy jego obywatele potwornie doświadczeni biedą, głodem i innymi tragicznymi sytuacjami chcieli i mogli przeciwstawić się dyktatorowi na Kremlu. Oczywiście w 1945 roku Stalin był zwycięzcą (czego na chwilę obecną na pewno nie można powiedzieć o Putinie), ale nie wszyscy mieszkańcy wielkiego imperium byli przekonani, że to on powinien nadal rządzić Związkiem Radzieckim. Na uniwersytetach powstawały nielegalne kółka dyskusyjne. W kuluarach partyjnych gabinetów mówiło się o potrzebie powrotu do idei NEP-u czyli Nowej Polityki Ekonomicznej z lat 20-tych XX wieku dopuszczającej funkcjonowanie drobnych prywatnych przedsiębiorstw. Poza tym wojskowi którzy odnieśli niebywały sukces na wojennym froncie stali się bohaterami narodowymi i naturalnymi konkurentami przywódcy ZSRR. Co w tej sytuacji zrobił Stalin? Jak wyglądała sytuacja w jego kraju po wojnie? Jak mocno doświadczone wojną było sowieckie społeczeństwo? Niektórzy komentatorzy polityczni przekonują, że rosyjski naród jest już na tyle zmęczony wojną, że na pewno w końcu wystąpi przeciwko Putinowi. Tymczasem w połowie XX wieku choć było jeszcze mocniej niż dziś zdeptane, pozbawione praw, majątków i ziemi to i tak nie zdobyło się na polityczną rewolucję. Więcej dowiecie się słuchając najnowszego odcinka.
1/12/202420 minutes
Episode Artwork

Korzenie Unii Europejskiej. Francusko-niemiecki pomysł na Stary Kontynent po 1945 roku.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zajrzeć do korzeni Unii Europejskiej. Dlaczego Zachodnia Europa po II wojnie światowej zainicjowała proces polityczno-gospodarczej integracji kontynentu, który doprowadził ją do powstania Unii Europejskiej? W 1945 roku większość europejskich krajów było w kompletnej rozsypce. Brakowało nie tylko pieniędzy na inwestycje, ale nawet najpotrzebniejszych do przeżycia produktów oraz jedzenia. Oczywiście plan Marshalla pomógł w odbudowie przedwojennych gospodarek, ale bez ściślejszej współpracy pomiędzy kluczowymi krajami zachodniej Europy być może ich rozwój w kolejnych dekadach nie byłby tak intensywny. Jednocześnie to co połączyło kilka europejskich stolic w drugiej połowie XX wieku była przede wszystkim potrzeba bogacenia się. Oczywiście pojawiały się wzniosłe hasła, ale w zaciszu politycznych gabinetów rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, aby pomnażać swój narodowy majątek. Więcej na ten temat w najnowszej odsłonie mojej serii.
1/5/202417 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Dlaczego powstał Układ Warszawski? Największy militarny sojusz w bloku wschodnim.

Hej, w ostatnim odcinku w 2023 roku postanowiłem zająć się tematem nad realizacją którego zastanawiałem się już od kilku miesięcy. W jaki sposób powstał Układ Warszawski? Na jakich zasadach funkcjonował? Czy polscy wojskowi mieli cokolwiek do powiedzenia? Na te i inne pytania odpowiedź poznacie w najnowszym odcinku mojej serii. W pierwszej części filmu opisuję ścieżkę, która doprowadziła do utworzenia sojuszu polityczno-militarnego w Bloku Wschodnim. W drugiej części skupiam się na wątkach polskich oraz charakterze powstałej organizacji.
12/29/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Saddam kontra reszta świata. Pustynna Burza na Bliskim Wschodzie. Koalicja przeciwko Irakowi.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie przedstawiam historię starcia irackiej armii z międzynarodową koalicją do którego doszło na początku lat 90-tych. W związku z zajęciem przez Irak Kuwejtu i zaanektowania tego państwa Stany Zjednoczone stworzyły sojusz złożony z 32 krajów, który zaatakował kraj rządzony przez Saddama Husajna. Operacja Pustynna Burza trwała kilka tygodni. Na Bagdad i inne irackie miasta spadły tysiące bomb. Wiele miejscowości i osiedli zamieniło się w stosy gruzu. Podczas ataku wojsk koalicji ginęli nie tylko żołnierze, ale też cywile. Saddam Husajn przez długi czas nie chciał iść ze środowiskiem międzynarodowym na kompromis. Iraccy żołnierze bronili swoich pozycji w Kuwejcie. Prezydenta USA Gearge Busha Husajn nazwał szatanem. Na irackiej fladze pojawiło się hasło Allah Akbar. W Iraku powstały oddziały samobójców. Więcej na temat operacji Pustynna Burza oraz Pustynny Miecz możecie dowiedzieć się oglądając najnowszy odcinek. Przypominam, że stale trwa sprzedaż mojej najnowszej książki Jak Moskwa przegrała zimną wojnę. Wszystkie przedsprzedażowe egzemplarze powinny zostać już wysłane. Bardzo dziękuję wszystkim którzy już zakupiły moją publikację! Mam nadzieję, że książka spełni wasze oczekiwania! Książka dostępna jest do zakupu na oficjalnej stronie sklepu: https://powojnie.sklep.pl Bardzo dziękuję też za wsparcie poprzez serwis Patronite! https://patronite.pl/powojnie A teraz zapraszam na odcinek!
12/22/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Reagan opowiadał dowcipy? Żarty Prezydenta USA elementem politycznej rozgrywki.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zająć się "polityką dobrego humoru" Ronalda Reagana. Prezydent USA był dowcipny w wielu sytuacjach. Do dziś zachowane zostały dziesiątki nagrań z jego przemówień podczas których opowiadał żarty. Przywódca USA naśmiewał się nie tylko dotyczące Związku Radzieckiego, ale też dziennikarzy, konkurentów politycznych i amerykańskich zwyczajów. Nie robił tego bez powodu. Tym sposobem Reagan ocieplał swój wizerunek co m.in. przełożyło się na sukces w wyborach prezydenckich w 1984 roku, gdy zdeklasował swojego przeciwnika w walce o fotel prezydencki. Natomiast żartując sobie ze Związku Radzieckiego stwarzał w Amerykanach poczucie, że Rosjanie są ludźmi z dużym dystansem do siebie i systemu politycznego w którym przyszło im żyć. Więcej na temat "dowcipnej" polityki Ronalda Reagana, jej powodów i skutków w najnowszym odcinku serii Powojnie.
12/15/202317 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Stalin nienawidził Mao. Spotkanie dyktatorów na Kremlu. Chińczyk odesłany do daczy pod Moskwą.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie nawiązuję do historii opisanej w mojej najnowszej książce "Jak Moskwa przegrała zimną wojnę", a mianowicie do spotkania dwóch dyktatorów w 1949 roku. Do radzieckiej stolicy przyjechał wtedy nowy przywódca Państwa Środka przewodniczący Mao Tse-tung. Stalin przyjął go na Kremlu, aby przedyskutować przyszłe relacje dwóch ogromnych krajów zarządzanych przez komunistów. To nie była przyjemna rozmowa. Stalin traktował chińskiego przywódcę z wyższością. Był wobec niego wyniosły. Nie chciał ustalać szczegółów. Zwodził swojego chińskiego gościa. Mao został zakwaterowany w podmoskiewskiej daczy z dala od Kremla i zjeżdżających do miasta z powodu urodzin generalissimusa komunistycznych gości. Zniewagę jakiej doświadczył w tych dniach Mao, chiński dyktator zapamięta do końca życia co przełoży się na przyszłe relacje komunistycznych krajów. Więcej dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie. Dziękuję za wsparcie kanału poprzez serwis patronite! Dzięki Waszej pomocy mogłem wydać swoją drugą ksiażkę. https://patronite.pl/powojnie A publikacja Jak Moskwa przegrała zimną wojnę dostępna jest na stronie https://powojnie.sklep.pl Zapraszam na najnowszy odcinek!
12/8/202320 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Sowieci zestrzeliwują koreański samolot pasażerski. Ginie 269 osób. Fragment książki "Jak Moskwa przegrała zimną wojnę".

Hej, przedstawiam Wam fragment mojej najnowszej książki "Jak Moskwa przegrała zimną wojnę". W 1983 roku sowieckie myśliwce zestrzeliły samolot pasażerki Koreańskich Linii Lotniczych. Zginęło 269 niewinnych osób. Wśród ofiar było 22 dzieci. Na pokładzie znajdował się również amerykański Kongresmen. W pierwszych dniach po tragedii Moskwa przekonywała, że nie wie co stało się z samolotem. Dopiero ujawnienie przez Amerykanów tajnych rozmów między pilotem sowieckiego odrzutowca a bazą Kreml zdecydował się potwierdzić informację o zestrzeleniu KAL 007. Na chwilę obecną nie planuję nagrania audiobooka z całej książki. Jest to jedynie fragment, aby pokazać w jakim stylu jest napisana i jakich historii można się tam spodziewać.
12/6/202324 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Barbie - powojenne losy rzeźnika z Lyonu. Amerykański wywiad, Pablo Escobar i boliwijski reżim

Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zająć się bulwersującą sprawą Klausa Barbiego nazywanego też rzeźnikiem z Lyonu. Gestapowiec odpowiedzialny był za śmierć około 14 tysięcy ludzi. Większość z nich, albo kazał rozstrzelać, albo wysłał do obozów śmierci. Po wojnie nie został jednak osądzony. Zaangażował się w działalność konspiracyjnych organizacji założonych przez byłych nazistów, a potem nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Praca na rzecz Amerykanów zapewniły mu wolność ponieważ Stany Zjednoczone zdecydowały się wysłać swojego informatora do Ameryki Południowej. Tymczasem Barbie był cały czas poszukiwany przez francuski wymiar sprawiedliwości. W Boliwii Klaus Barbie doskonale się odnalazł. Przez wiele lat współpracował z tamtejszymi reżimami. Poza tym rozwijał swoje szemrane interesy, a w tym m.in. handlował bronią oraz narkotykami. Nawiązał nawet współpracę z Pablo Escobarem. Więcej na temat Klausa Barbiego w najnowszym odcinku serii Powojnie! Przypominam, że trwa przedsprzedaż mojej najnowszej książki Jak Moskwa przegrała zimną wojnę. W dziesięciu rozdziałach i 500 stronach opowiadam o tym dlaczego moim zdaniem ZSRR musiał przegrać zimnowojenny konflikt. Opisuję m.in. konflikt koreański, katastrofę w Czarnobyli, a także pucz Janajewa. Zachęcam do zakupu! Książka jest dostępna wyłącznie na stronie https://powojnie.sklep.pl A teraz zapraszam do wysłuchania najnowszego epizodu.
12/1/202324 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

III wojna światowa. Scenariusz wojny nuklearnej w 1957 roku. Bitwy o Europę, Bliski Wschód i Moskwę

W 1949 roku amerykański Departament Obrony przygotował specjalny plan wojny nuklearnej ze Związkiem Radzieckim. W analizach nakreślone zostały dwa scenariusze walk: w przypadku braku przygotowania się przez Zachód na atak ze strony bloku wschodniego i prewencyjnej wojny zainicjowanej przez Waszyngton. Amerykańscy stratedzy chcieli wykorzystać przewagę w postaci bomb atomowych, których w momencie powstawania planu Dropshot Moskwa jeszcze nie miała. Ładunki nuklearne miały być głównym narzędziem do pokonania ZSRR. Tylko na Moskwę miało spać 25 bomb atomowych! Więcej na ten temat w najnowszym odcinku serii Powojnie. Mam jeszcze jeden ważny komunikat. Otóż właśnie wystartowała przedsprzedaż mojej najnowszej książki "Jak Moskwa przegrała zimną wojnę" ! Na 500 stronach zawarłem 10 opowieści o wydarzeniach, które moim zdaniem miały decydujący wpływ na fakt, że Związek Radziecki przegrał ze Stanami Zjednoczonymi. Był to proces który rozpoczął się tuż po zakończeniu się II wojny światowej. Uważam, że na upadek supermocarstwa wpływ miały m.in. nierozważne decyzje Stalina. Książka pokazuje stopniową degrengoladę totalitarnego systemu. Pojawiają się w niej wątki wojny koreańskiej, wyścigu kosmicznego, wizyty Nixona w Chinach, katastrofy w Czarnobylu i puczu Janajewa. Książka podobnie jak poprzednia dostępna jest na stronie https://powojnie.sklep.pl Wszystkie książki zakupione w przedsprzedaży zostaną przeze mnie podpisane :)
11/24/202319 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Ukraina kontra Rosja w latach 90-tych. Polityczna batalia o Krym, Flotę Czarnomorską i surowce.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do lat 90-tych i sporu Rosji z Ukrainą. Jednym z elementów politycznej wojny na Wschodzie była kwestia Krymu. Współpracujący z Moskwą krymscy komuniści opowiadali się za integracją z państwem rosyjskim. Jednak zabiegi nowego prezydenta Ukrainy i opieszałość Kremla powstrzymało ten proces. W pewnym momencie na półwyspie powstała nawet niezależna samozwańcza republika (skąd my to znamy). Drugą kością niezgody między Kijowem a Moskwą była sprawa Floty Czarnomorskiej. Okręty do niej należące miały stanowić podstawę dla budowanej ukraińskiej marynarki wojennej. Na to jednak nie chciał zgodzić się prezydent Rosji Borys Jelcyn. Część historyków uważa, że był to czas gdy oba kraje znalazły się w stanie "zimnej wojny", która mogła zakończyć się realnym konfliktem. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku serii Powojnie.
11/17/202321 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Propaganda sukcesu za Gierka. Telewizyjne pranie mózgu w PRL. Anatomia kłamstwa.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do historii Polski i zagadnienia, które wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie w nawiązaniu do współczesnych czasów. Na czym polegała propaganda sukcesu w okresie rządów Edwarda Gierka? Jakimi posługiwała się środkami, a także kto za nią odpowiadał? Na te i inne pytania poznacie odpowiedź w najnowszej odsłonie mojej serii.
11/10/202318 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Tajne operacje USA podczas wojny w Korei. O krok od blamażu. Pierwsze starcie zimnej wojny

Hej, w tym odcinku serii Powojnie powracam do 1950 roku i wojny koreańskiej. Stany Zjednoczone opowiedziały się wówczas po stronie Korei Południowej. Zanim jednak doszło do ataku Koreańczyków z Północy agenci amerykańskiego wywiadu błędnie ocenili zagrożenie wojną. Przez długi czas mimo wyraźnych sygnałów i zagrożeń bagatelizowali możliwe natarcie komunistów informując Prezydenta Trumana, że do takiego ataku z Północy na pewno nie dojdzie. Nie brali też pod uwagę, że Kim Ir Sena mogą wesprzeć Chińczycy mimo, że na chińsko-koreańskiej granicy gromadziły się znaczne chińskie siły. A kiedy wybuchła już wojna Amerykanie przeprowadzili kilka ściśle tajnych operacji z czego większość zakończyło się fiaskiem. Po latach ich działania w trakcie konfliktu koreańskiego uznawane będą w Pentagonie za blamaż tajnych służb. Więcej na ten temat w najnowszej odsłonie mojej serii. Zapraszam!
11/3/202317 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Izrael wobec ludności arabskiej i sąsiadów po 1967 roku. Najtrudniejszy sojusznik Amerykanów.

Hej, po wojnie sześciodniowej w Izraelu zapanowała euforia. Izraelskie media pisały o powstaniu regionalnego mocarstwa. Izraelczycy błyskawicznie pokonali Arabów i zajęli tereny wcześniej do nich należące. Pod ich władzą znalazło się ponad milion osób pochodzenia arabskiego. Na przejętym terenie pojawiła się wojskowa administracja. Wprowadzone zostały specjalne przepisy. Jeżeli Palestyńczyk chciał zbudować dom to w pierwszej kolejności musiał uzyskać zgodę okupantów. Z czasem w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu Jordanu zaczęło powstawać izraelskie osiedla co wzbudzało silny sprzeciw dotychczasowych mieszkańców tych ziem. Tymczasem Biały Dom stale apelował do swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie, aby rozwiązać problem arabski i zwrócić sąsiadom chociaż część wcześniej należących do nich ziem. Na to jednak nie chciała się zgodzić władza w Tel Avivie. Zamiast uspokajać - spór się zaogniał. Na granicy z Egiptem wciąż dochodziło do starć. Izraelskie lotnictwo bombardowało teren sąsiada , a jego bomby spadały nie tylko na cele wojskowe, ale i cywilne. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku mojej serii.
10/27/202317 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Prawda o denazyfikacji. Jak Niemcy rozliczyli się z przeszłością. Polityka aliantów.

Hej, po zakończeniu się II Wojny Światowej jednym z najczęściej powtarzanym haseł wśród aliantów była "denazyfikacja". Niemcy mieli zostać "oczyszczeni z nazizmu" - ideologii która doprowadziła do śmierci milionów ludzi. Z urzędów mieli zostać wyrzuceni ludzie związani wcześniej z NSDAP, a zbrodniarze wojenni postawieni przed sądem. Już pod koniec wojny Amerykanie przygotowali specjalny katalog zawierający kategorie nazistów. Zgonie z jego zapisami część z nich natychmiast miało trafiać za kraty. Jednocześnie denazyfikacja w każdej ze stref okupacyjnych aliantów wyglądała inaczej. W Niemczech Wschodnich Sowieci przeprowadzali pokazowe procesy oparte na sowieckim prawodawstwie. Kary były wysokie. Tymczasem po stronie amerykańskiej urzędnicy tonęli w stosach kwestionariuszy, które miały ocenić jak silnie wskazana osoba była związana z nazistowską władzą. Tym sposobem wielu zbrodniarzy uniknęło kary. Poza tym z czasie Amerykanie przekazali rozliczanie się z przeszłością w niemieckie ręce co też - patrząc z dłuższej perspektywy - okazało się błędem. Więcej na ten temat w tym odcinku serii Powojnie.
10/21/202320 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jak powstał Hamas. Zamachy, porwania i zagraniczne pieniądze. Postawa Izraela wobec wroga.

Cześć! W związku z ostatnimi wydarzeniami postanowiłem powrócić do powojennej historii Bliskiego Wschodu. Tym razem zająłem się fundamentalistyczną palestyńską organizacja, która powstała pod koniec lat 80-tych XX wieku - Hamasem. Aby lepiej zrozumieć okoliczności jej powstania oraz motywy działania zajrzałem nieco dalej do dziejów Palestyny i całego regionu. W najnowszym odcinku serii Powojnie pokazuje jej losy aż do wygranych wyborów parlamentarnych w 2006 roku. Opisuję zamachy bombowe do których dochodziło na przestrzeni ostatnich 35 lat. Poruszam też wątek porywania izraelski żołnierzy. Skąd islamiści brali na swoje akcje środki? Jak wyglądała działalność charytatywna tej organizacji na przestrzeni lat? Tego wszystkiego dowiecie się już za chwilę!
10/13/202319 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Sowiecka dezinformacja podczas Zimnej Wojny. Jak Kreml wprowadzał w błąd Zachód. Fałszerstwa Moskwy

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się zjawiskiem dezinformacji często stosowanej przez Związek Radziecki podczas Zimnej Wojny. Biura KGB stały się w tym czasie fabrykami fałszywych, wprowadzających w błąd dokumentów. Sowieckie służby stosowały różne zabiegi i źródła, które miały oszukać państwa zachodnie w kwestii sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej sowieckiego państwa. Dezinformacja była również wykorzystywana do rozbijania jedności Zachodu i rozsadzania m.in. amerykańskich społeczeństw od środka. Sowieccy agenci swoimi działaniami nasilali m.in. protesty niepokoje społeczne związane z kwestiami rasowymi. Próbowali również zdyskredytować amerykańskich prezydentów. Więcej na ten temat w najnowszej odsłonie mojej serii.
10/6/202322 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Imigranci w Zachodnich Niemczech po 1945 roku. Tania siła robocza która rozpędziła gospodarkę RFN.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii naszego zachodniego sąsiada. Po II Wojnie Światowej niemiecka gospodarka była w kompletnej rozsypce. Na zachodzie kraju dzięki wsparciu Amerykanów oraz odpowiedniej polityce kanclerza Adenauera szybko - już w latach 50-tych - udało się Niemcom mieszkającym w RFN odbić z ekonomicznego dna i stać się jednym z najszybciej rozwijających się państw Starego Kontynentu. Nieprawdopodobny sukces potrzebował rąk do pracy. Początkowo w zachodnioniemieckich fabrykach zatrudnienie znajdowali przede wszystkim niemieccy uciekinierzy ze Wschodu. Tysiące osób, które nie wyobrażały sobie życia pod sowieckim butem każdego roku przeprowadzało się na Zachód. Jednak już w połowie lat 50-tych okazało się, że "migracja wewnętrzna" nie zaspokaja potrzeb zachodnioniemieckiej gospodarki. Z tego powodu rząd w Bonn zdecydował się podpisać umowy rekrutacyjne na ściągnięcie pracowników zarobkowych z innych krajów Europy, a w tym z Włoch, Hiszpanii oraz Turcji. Powoli liczba imigrantów w RFN zaczęła wzrastać, aby osiągnąć swoje apogeum już w latach 70-tych. W tym okresie co dziesiąty pracownik w Zachodnich Niemczech był obcokrajowcem. Jeżeli interesuje Was historia niemieckiego sukcesu gospodarczego zbudowanego dzięki taniej sile roboczej ściągniętej do RFN z całej Europy zapraszam Was do przesłuchania najnowszego odcinka.
9/29/202317 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Mołdawia kontra Naddniestrze. Wojna z 1992 roku. Dlaczego Tyraspol chce sojuszu z Moskwą?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie wracam do wojny z początku lat 90-tych. Był to czas, gdy separatystyczne władze Naddniestrza wypowiedziały posłuszeństwo Kiszyniowowi. Aby w pełni oddzielić się od Mołdawii porozumiały się z Rosjanami, którzy do dziś wykorzystują ich sytuację do własnych politycznych celów. Choć obecnie często mówi się o kłopotach w tej części świata do przestrzeni publicznej dociera niezwykle mało informacji na temat tego jakie są korzenie konfliktu między Naddniestrzem a Mołdawią. Dzięki tej odsłonie mojej serii mam nadzieję, że stanie się to dla Was nieco czytelniejsze.
9/22/202320 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Walka o prawdę o Katyniu. Śledztwo katyńskie na przestrzeni dekad. Kłamstwa Moskwy.

Cześć, to jeden z najważniejszych odcinków na moim kanale. Zbrodnia w Katyniu była okrutną zbrodnią dokonaną na polskim narodzie. Patrioci i nasi rodacy, którzy w większości odmówili sowietom w obozach jenieckich po ataku w 1939 roku zostali zamordowani m.in. w lesie katyńskim strzałem w tył głowy. Łącznie mordercy Stalina zabili wtedy ponad 20 tysięcy Polaków. W 1943 roku na ślady tej zbrodni natrafili Niemcy poinformowani o tym przez lokalnych mieszkańców z okolic Katynia. Wnioski międzynarodowej komisji były wstrząsające: Sowieci zamordowali tysiące jeńców. Oczywiście Moskwa zaprzeczała tym informacjom. Gdy te tereny przeszły pod kontrolę Armii Czerwoną Kreml powołał własną komisję, która orzekła, że zbrodni dokonali Niemcy... to kłamstwo powielane będzie potem przez lata zarówno w ZSRR jak i w innych państwach Bloku Wschodniego, a w tym przede wszystkim w Polsce Ludowej. Ale świat zachodni nie ufał sowieckim ekspertom i przeprowadził w czasie Zimnej Wojny jeszcze jedne śledztwo. Jego wyniki były jednoznaczne: To NKWD odpowiada za zbrodnię katyńską. Więcej na temat śledztwa katyńskiego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
9/15/202324 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jak japoński doktor Mengele uniknął kary. Wolność w zamian za współpracę z Białym Domem.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się jednym z największych skandali w historii świata. Człowiek, który zamordował tysiące ludzi, prowadził chore eksperymenty i za nic miał prawa człowieka po dogadaniu się z Amerykanami pozostał na wolności. Shirō Ishii nazywany jest japońskim doktorem Mengele. To on dowodził Jednostką 731 odpowiedzialną za śmierć tysięcy niewinnych ludzi, którzy stali się ich królikami doświadczalnymi. Na więźniach wśród których byli zarówno Chińczycy jak i Amerykanie oraz Rosjanie testowano możliwości japońskiego uzbrojenia oraz przede wszystkim broń biologiczną i chemiczną. Poddani torturom ludzie ginęli w okrutnych męczarniach. Tymczasem Shirō Ishii nie przejmował się ich losem. Samodzielnie prowadził okrutne eksperymenty. Czy po wojnie spotkała go sprawiedliwość? Zdecydowanie nie... Japończyk zgodził się przekazać Amerykanom wyniki swoich badań za co otrzymał wolność. On i jego współpracownicy robili kariery w kraju i za granicą w międzynarodowych korporacjach i państwowych spółkach. Jeśli jesteście ciekawi tej historii zapraszam Was na najnowszy odcinek serii Powojnie.
9/8/202321 minutes, 1 second
Episode Artwork

Poszukiwania polskich dzieci porwanych do III Rzeszy. Hrabar i UNRRA na tropie niemieckiej zbrodni.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się tematem rabunku polskich dzieci przez Niemców i ich poszukiwań po wojnie. Zgodnie z nazistowskim założeniem budowy "czystego rasowo" społeczeństwa w połowie lat 30-tych w III Rzeszy powstała organizacja Lebensborn której celem było zadbanie o "dobrą aryjską krew". Wiązało się to z rozbudowanym systemem adopcji i ochrony dla ciężarnych samotnych kobiet. Gdy wybuchła wojna, zgodnie z życzeniem nazistowskich notabli, a w tym przede wszystkim Heindricha Himmlera z zajętych przez Niemców terenów zaczęły być wywożone dzieci. Dotyczyło to przede wszystkim najmłodszych polskich obywateli. Specjalne komisje oceniały ich "aryjskość". W przypadku stwierdzenia pożądanych cech takie dziecko wysyłane było do III Rzeszy, gdzie trafiało pod "opiekę" niemieckiej rodziny. Po wojnie rabunkiem polskich dzieci zajął się Roman Hrabar, który został wybrany do tego zadania przez komunistyczne władze. Przez kilka lat skrupulatnie przeszukiwał nazistowskie archiwa, prowadził własne dochodzenia i przemierzał setki kilometrów, aby odszukać skradzione polskim rodzinom dzieci. Łącznie mogło ich być nawet 200 tysięcy (niektórzy historycy podają ostrożnie, że wywózka dotyczyła około 50 tysięcy porwanych dzieci). Konkretnych liczb nikt nie jest jednak w stanie stwierdzić ponieważ Niemcy przed upadkiem III Rzeszy zniszczyli wiele dokumentów pozwalających zidentyfikować zaadoptowane w Niemczech dzieci. Dzisiaj poznacie historię niektórych z nich.
9/1/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Schizofrenia bezobjawowa. Sowiecka psychiatria w walce z wrogami komunizmu.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zająć się rolą psychiatrii w aparacie represji Związku Radzieckiego. Przez lata na zamkniętych oddziałach umieszczonych zostały tysiące dysydentów, a wśród nich m.in. Władimir Bukowski oraz Petro Grigorenko. Prześledziłem poszczególne dekady istnienia ZSRR pod kątem wykorzystania szpitali psychiatrycznych do stłumienia opozycji i wrogów systemu komunistycznego. W latach rządów poszczególnych Sekretarzy Generalnych KPZR nie miało to podobnego charakteru. Za czasów Stalina większość przeciwników Kremla lądowało w obozach pracy, a psychiatria wykorzystywana była w jednostkowych przypadkach. Zmieniło się to za czasów Chruszczowa, aby osiągnąć apogeum za rządów Leonida Breżniewa. Więcej dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
8/25/202318 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Amerykańska pomoc zbrojna dla Afganistanu. Jak USA pomogły mudżahedinom wygrać w wojnie z Sowietami.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie powracam do tematu wojny w Afganistanie. Tym razem jednak poruszam wątek amerykańskiego wsparcia udzielonego Afgańczykom w walce z Sowietami. Bez pomocy udzielonej im przez Biały Dom być może Związek Radziecki wyszedłby z tego starcia zwycięsko. Przez pierwsze lata konfliktu Waszyngton robił to w tajemnicy. Starał się, aby do Azji trafiało uzbrojenie wykonane na sowieckiej licencji. Dlatego niezwykle ważne okazały się w tej kwestii kontakty z Izraelem i Egiptem. Aż do połowy lat 80-tych Amerykanie zwlekali z udostępnieniem Mudżahedinom najnowocześniejszych pocisków i wyrzutni Stinger. Ostatecznie okazały się one kluczowe w pokonaniu ZSRR. Jak do tego doszło? Tego dowiecie się zapoznając z najnowszym odcinkiem serii Powojnie.
8/18/202319 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Zamach stanu po afrykańsku. Jak Idi Amin doszedł do władzy w Ugandzie. Starcie dyktatorów.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii Afryki, a dokładniej Ugandy, gdzie po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości doszło do dwóch zamachów stanu. To afrykańskie państwo jest doskonałym przykładem zawirowań jakie napotkały ten kontynent w epoce postkolonialnej. Efektów ówczesnych przemian dostrzegalne są do dzisiaj. W Nigdzie również doszło ostatnio do przewrotu wojskowego. Powojenna historia Ugandy kojarzy się w Polsce głównie z postacią Idiego Amina - okrutnego autokraty, który skazał na śmierć tysiące swoich przeciwników politycznych. Prostacki, ordynarny, niewykształcony wojskowy przejął władzę nad tym afrykańskim krajem w 1971 roku. Jednak, aby mieć możliwość do przejęcia kontroli nad państwem wcześniej musiał zdobyć poparcie osób, które umożliwiły mu wspięcie się na szczyty władzy. Najpierw byli to Brytyjczycy, a następnie premier niepodległej Ugandy Milton Obote.
8/11/202320 minutes, 1 second
Episode Artwork

Chińskie obozy pracy. Głód, śmierć i choroby. Pracownicy przymusowi w ChRL. Historia Pana Wu.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zajrzeć do historii Chińskiej Republiki Ludowej i tematu obozów pracy przymusowej. Podobnie jak w Związku Radzieckim również w Państwie Środka powstały "łagry". Niewinni ludzie z powodów politycznych trafiali tam i przymuszani byli do morderczego wysiłku. Ich gehenna spowodowana była nie tylko ciężką pracą, ale też wszechobecnym głodem. Wiele osób nie przeżyło pobytu w zamkniętych obozach pracy. Jednak ofiar pociągnęła za sobą brutalna i bezduszna polityka Mao tego nie wiadomo do dzisiaj. Pekin skutecznie ukrywa te dane. Przyczynkiem do stworzenia tego odcinka była lektura książki byłego więźnia "chińskich gułagów" Wu Hongda, który po ucieczce do Stanów Zjednoczonych zmienił swoje dane na Harry Wu. Jeżeli jesteście ciekawi jego opowieści zapraszam na najnowszy odcinek serii Powojnie. UWAGA! W materiale stosuję słowo "łagry" w kontekście Chin, aby materiał był lepiej zrozumiały dla osób nie interesujących się historią na co dzień. Jest to słowo dużo bardziej znane niż "laogai", czyli chińska wersja sowieckich obozów koncentracyjnych.
8/4/202323 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jak Izrael zdobył broń jądrową. Ściśle tajna operacja izraelskich służb. Szpiegowska ofensywa.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie zająłem się szpiegowską grą Izraela w celu pozyskania materiałów, które mogą zostać wykorzystane do produkcji bomby atomowej. Wobec oporu ze strony sojuszników w kwestii ładunku nuklearnego izraelskie władze zdecydowały się przeprowadzić serię ściśle tajnych operacji wywiadowczych mających na celu wyprodukowanie śmiercionośnej bomby. Agenci pojawili się m.in. na zachodnich uczelniach, a w tym również w Stanach Zjednoczonych. Choć Amerykanie doskonale zdawali sobie z tego sprawę to nie zawsze byli w stanie wytropić wszystkich izraelskich szpiegów. Efektem ich działań była produkcja pierwszego ładunku nuklearnego w rękach Izraela, którego próbna eksplozja zorganizowana została u wybrzeży Republiki Południowej Afryki. Więcej na ten temat dowiecie się słuchając najnowszego odcinka.
7/28/202318 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Proces Wiedźmy z Buchenwaldu. Czy Ilse Koch została sprawiedliwie osądzona? Losy okrutnej Niemki

Hej! W tym odcinku zająłem się wyjątkowo paskudną personą w historii nie tylko XX wieku. Ilse Koch nazywana jest też Wiedźmą z Buchenwaldu. Żona komendanta obozu przez lata znęcała się nad jego więźniami. Ubierała się w wyzywający sposób, a gdy ktokolwiek spoglądał w jej kierunku rozkazywała poddawać go torturom. Na oczach innych więźniów katowała ludzi. Była równie okrutna jak jej mąż, który co dziennie decydował o życiu i śmierci tysięcy niewinnych ludzi. Po wojnie za swoje winy odpowiedział rozstrzelany przed plutonem egzekucyjnym natomiast jego małżonka stanęła przed sądem, gdzie musiała odpowiedzieć na dziesiątki oskarżeń kierowanych w jej kierunku przez byłych więźniów obozu koncentracyjnego. Czy w jaj przypadku zwyciężyła sprawiedliwość? Tego dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie.
7/21/202320 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Historia Oppenheimera. Genialny fizyk, który stworzył bombę atomową. Czy miał wyrzuty sumienia?

Hej, w związku ze zbliżającą się premierą filmu opowiadającego o losach ojca bomby atomowej Robercie Oppenheimerze postanowiłem zrobić na jego temat osobny odcinek. Skupiłem się na jego losach, gdy przygotowywał bombę do odpalenia, a także okres powojenny, gdy trafił przed komisję badającą jego związki z komunistami. Czy żałował tego, że był jedną z najważniejszych postaci Manhattan? W końcu "wynalazek" amerykanów zabił tysiące ludzi po zrzuceniu bomb na Hiroszimę i Nagasaki. Po latach Oppenheimer przyznał w rozmowie z prezydentem Harrym Trumanem, że ma krew na rękach. Jednocześnie jeszcze przed sierpniem 1945 roku, czyli detonacją dwóch nuklearnych ładunków w Japonii zastanawiał się czy jest możliwe zaatakowanie bronią jądrową większej liczby celów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Więcej na ten temat w najnowszej odsłonie mojej serii.
7/14/202322 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Amerykanin ucieka do Korei Północnej. Dezerterzy w Pjongjangu. Życie pod okiem komunistów.

Hej, w najnowszym odcinku serii Powojnie zapraszam Was do zapoznania się z historią Jamesa Josepha Dresnoka! Amerykanin na początku lat 60-tych pełniąc służbę wojskową w Korei zdecydował się uciec do Korei Północnej. Dlaczego zdecydował się na ten krok? Staram się to wyjaśnić w najnowszym materiale. Zajrzałem do przeszłości amerykańskiego żołnierza. Okazuje się, że ważnym czynnikiem były problemy osobiste. Osoby które nie są zainteresowane wątkami osobistymi Dresnoka mogą przewinąć nagranie do około 7 minuty ;) Tymczasem na miejscu w północnokoreańskiej stolicy dezerter spotkał innego Amerykanina, który postanowił zbiec do komunistycznego państwa. Po kilku miesiącach dołączyła do nich dwójka innych dezerterów, którzy niemal od razu zaczęli być wykorzystywani propagandowo przez reżim. W najnowszym odcinku podejmuję też wątek porywanych kobiet, które następnie zostawały małżonkami amerykańskich "towarzyszy".
6/16/202318 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Izraelska wojna błyskawiczna. W zaledwie 6 dni izraelska armia pokonała Egipt, Syrię i Jordanię.

Hej! W tym odcinku serii Powojnie poruszam wątek z historii Bliskiego Wschodu. W 1967 roku doszło tam do jednej z najkrótszych wojen w XX wieku. Izrael potrzebował zaledwie 6 dni aby pokonać trzy wrogie arabskie armie: Egiptu, Syrii oraz Jordanii. Izraelskie dowództwo zastosowało taktykę wojny błyskawicznej. Izrael zajął Półwysep Synaj, Strefę Gazy oraz dużą część Zachodniego Brzegu Jordanu. Stał się tym samym regionalnym mocarstwem. Być może jego zdobycze terytorialne byłyby jeszcze większe, gdyby nie interwencja Związku Radzieckiego i groźba interwencji wojskowej jeśli izraelska armia nie przyjmie propozycji rozejmu. Jak wyglądała tak zwana "wojna sześciodniowa"? Dlatego Izrael wygrał oraz co przekazał arabskim sojusznikom sowiecki rząd tuż przed rozpoczęciem się konfliktu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
5/12/202319 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Porażka Amerykanów w Somalii. Operacja Przywrócić nadzieję i akcja ONZ. Początek lat 90-tych.

Hej, w tym odcinku serii Powojnie wracam do lat 90-tych i amerykańskiej interwencji w Somalii. Przez lata Stany Zjednoczone wspierały tamtejszego dyktatora Mohammeda Siada Barre. Tak było niemal do końca lat 80-tych, gdy pojawiły się informacje o ludobójstwie jakiego autokrata dopuścił się na jednym z plemion. Na początku kolejnej dekady w Somalii doszło do wojny domowej w wyniku której Barre musiał uciekać z kraju. Nie powstrzymało to jednak dalszego rozlewu krwi ponieważ walkę ciągle prowadzili pretendenci do przejęcia władzy. W 1992 roku sprawą zainteresował się Waszyngton. Stany Zjednoczone wobec klęski głodu jaka nastąpiła w efekcie wewnętrznej somalijskiej wojny zdecydowały się interweniować. Amerykańscy żołnierze pojawili się w Mogadiszu. Akcja była prowadzona we współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Operacja zakończyła się fiaskiem ponieważ jeden z somalijskich watażków zdecydował się walczyć z obcymi wojskami. Dochodziło do zamachów bombowych, a także do słynnej bitwy w Mogadiszu o której m.in. wspomina film "Helikopter w ogniu". Tragedia która się wtedy rozegrała wpłynęła na amerykańskie społeczeństwo podobnie jak porażka w Wietnamie.
3/24/202318 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Armia USA w Zachodnich Niemczech. Baza w Ramstein, Elvis w RFN i Kennedy Berlińczykiem.

Hej! W tym odcinku serii Powojnie zabieram Was do Republiki Federalnej Niemiec. Po 1945 roku świat podzielił się na dwa bloki polityczne. W tym czasie co najmniej kilka razy mogło dojść do III Wojny Światowej. W Europie granica między Wschodem a Zachodem ukształtowała się w Niemczech. W obu niemieckich państwa stacjonowały wojska obu zwaśnionych stron. Znajdowały się też głowice atomowe.  W jaki sposób Stany Zjednoczone chciały powstrzymać Blok Wschodni przed inwazją na Zachodnią Europę. Gdzie znajdowały się amerykańskie bazy w RFN? Dlaczego służba Elvisa Presleya w Zachodnich Niemczech była tak ważna? Tego dowiecie się słuchając najnowszej odsłony mojej serii.
3/3/202319 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jak Arabia Saudyjska stała się bogata? Naftowe imperium zbudowane za amerykańskie dolary.

Hej! W tym odcinku przedstawiam historię bogactwa Arabii Saudyjskiej. W jaki sposób ten bliskowschodni kraj został naftowym potentatem? Aby to opisać musiałem nawiązać do okresu przed II Wojną Światową kiedy zostały odkryte pierwsze złoża surowcowego złota. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Amerykanów. To dolary zbudowały naftowe imperium. W 1944 roku oficjalnie powstała firma Aramco, która była spadkobiercą umowy która została podpisana między arabskim władcą, a amerykańską firmą Standard Oil Company of California. Przez kolejnych 50 lat władzę nad naftowym koncernem krok po kroku przejmowali Saudowie.  To również Amerykanie zbudowali całą naftową infrastrukturę, a w tym również i rurociąg, który w momencie powstania w połowie XX wieku był największą tego typu inwestycją na świecie. Aby monitorować produkcję ropy amerykańscy pracownicy Aramco mieszkali na Bliskim Wschodzie. Wspierali ich lokalni pracownicy. Nie zawsze byli oni zadowoleni z warunków pracy przez co dochodziło do niepokojów społecznych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszam Was do słuchania najnowszego odcinka serii Powojnie.
2/17/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Denazyfikacja w Austrii i aliancka okupacja alpejskiego kraju. Historia Austrii po zakończeniu wojny

Hej! W tym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii Austrii po 1945 roku. Ten alpejski kraj, który przed II Wojną Światową został wchłonięty przez III Rzeszę po wojnie musiał zmierzyć się z problemem denazyfikacji. Problem mieli też Alianci, którzy nie wiedzieli w jaki sposób traktować Austriaków i czy podpisywać z nimi jakikolwiek traktat pokojowy. Kraj został podzielony podobnie jak Niemcy na cztery strefy okupacyjne. Podobnie było w przypadku Wiednia.  Wraz z postępującą Zimną Wojną austriackie państwo znalazło się na rozdrożu między Wschodem a Zachodem. Tymczasem dawni sojusznicy nie byli się w stanie porozumieć w kwestii Austrii, aż do 1955 roku. Było to możliwe dzięki bezpośredniej interwencji austriackich polityków. Więcej dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie. Zapraszam!
2/10/202321 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Gazprom na wojnie z Kremlem. Jelcyn i oligarchowie kontra ogromna firma. Rosja w latach 90-tych.

W najnowszym odcinku serii Powojnie wracam do lat 90-tych i ówczesnej sytuacji w Rosji. Opisuję relacje jakie łączyły Kreml i największą rosyjską firmę Gazprom. Jej szefowie mieli znaczny wpływ na politykę Kremla. To dzięki wsparciu Gazpromu realizowana była prywatyzacja ogromnego radzieckiego majątku. Zresztą osobą która w latach 90-tych najdłużej piastowała stanowisko premiera w Federacji Rosyjskiej był były szef Gazpromu Wiktor Czernomyrdin. Przez niektórych był uważany swego czasu za naturalnego następcę Borysa Jelcyna na stanowisku Prezydenta Rosji.  W jaki sposób Gazprom wywierał naciski na Kreml. Czy władza w Moskwie potrafiła się im przeciwstawić? Tego dowiecie się w najnowszej odsłonie serii Powojnie.
1/20/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Naziści, Amerykanie i Antarktyda. Podbój wielkiego lodowego kontynentu. Przebieg Operacji Highjump.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zabieram Was do najzimniejszych rewirów naszej planety. Tuż po II Wojnie Światowej Amerykanie zdecydowali się przeprowadzić specjalną ekspedycję wojskową na Antarktydzie. Operacja otrzymała kryptonim Highjump. Biały Dom twierdził, że w przyszłości pomoże to mu w rywalizacji ze Związkiem Radzieckim oraz pozwoli na eksploracje złóż znajdujących się na najzimniejszym kontynencie świata. Przez lata pojawiały się domysły, że być może cała operacja ma związek z nazistami i ich tajną bazą. Amerykańskie wojsko miałoby tam ich szukać co - zdaniem niektórych osób - miało kończyć się starciami zbrojnymi. W najnowszym odcinku staram się przeanalizować te doniesienia. Jak wyglądała realizacja operacji Highjump? Czy wszyscy ją przeżyli? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka mojej serii.
1/13/202317 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Przodownicy Pracy w Polsce Ludowej. Maksymalizacja ludzkich możliwości czy propagandowe oszustwo?

Na początku 2023 roku postanowiłem zajrzeć do historii Polski i tematu przodowników pracy. Stalinowska propaganda na siłę próbowała wykreować bohaterów socjalistycznej ojczyzny. Robotnicy w całym kraju prześcigali się w osiąganych wynikach przekraczając normy produkcyjne o nawet kilkaset procent. Górnicy, hutnicy, a nawet milicjanci i uczniowie w szkołach walczyli o nieprawdopodobne wcześniej rezultaty.  Kim byli przodownicy pracy? Skąd wziął się ten pomysł?   W odcinku nawiązuje m.in. do historii Wincentego Pstrowskiego, który dzięki wydajnej pracy w kopalni stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Polsce Ludowej. W zasadzie stał się - w dzisiejszym rozumieniu tego słowa - celebrytą. Dlaczego zmarł kilka miesięcy po tym jak osiągnął sukces? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
1/6/202320 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jak nie złapać zbrodniarza. Historia Josefa Mengele w Argentynie. Kompromitacja służb.

To nieprawdopodobne, szokujące i przerażające. Jeden z największych zbrodniarzy III Rzeszy przez lata z sukcesami ukrywał się przed sprawiedliwością. Josef Mengele podobnie jak wielu innych nazistów uciekł do Argentyny, gdzie prowadził normalne życie. Nie stosował żadnych wymyślnych technik kamuflażu. Na miejscu wrócił nawet do swojego prawdziwego nazwiska. Tymczasem służby nie wykazywały nim żadnego zainteresowania. Człowiek, który torturował więźniów obozu śmierci w Auschvitz spokojnie chodził ulicami Buenos Aires przez nikogo nie niepokojony. Po wojnie zdołał nawet przyjechać na kilka tygodni do Europy.   Jak to możliwe, że kat z obozu śmierci po wojnie wiódł spokojne życie? Na szczęście tak było do czasu, gdy sprawą zajął się pewnej człowiek doskonale pamiętający jego zbrodnie. Kim był i gdzie ukrywał się Mengele tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
12/30/202217 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tajemnice tajnych służb NRD. Przywileje, luksusy, rekrutacja i zarobki w Stasi. Życie na podsłuchu.

O nrdowskich tajnych służbach powstał już jeden odcinek serii Powojnie. Jednak jako, że jest to temat niezwykle interesujący postanowiłem ponownie zająć sytuacją w służbach Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Tym razem jednak nacisk położyłem na prywatne życie tajnych agentów Stasi. Ile zarabiali pieniędzy? Jak łączyli obowiązki służbowe z życiem rodzinnym? Jak wyglądała rekrutacja do tajnych służb NRD? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie Zapraszam! Natomiast w sprzedaży jest już pierwsza książka z serii Powojnie: Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku. Jest ona dostępna na oficjalnej stronie kanału:  https://powojnie.sklep.pl 
11/25/202217 minutes, 1 second
Episode Artwork

Historia Bohatera. Losy Witolda Pileckiego po 1945 roku. Jak wpadł w ręce komunistów?

Cześć! W związku z Dniem Niepodległości postanowiłem przypomnieć losy jednego z największych bohaterów w polskiej historii XX wieku. Witold Pilecki stanowi przykład największego oddania dla Ojczyzny. Pozwolił złapać się podczas łapanki tylko po to aby dostać się do obozu śmierci w Oświęcimiu i przekazywać wstrząsające relacje na zewnątrz. Potem walczył też w Powstaniu Warszawskim. Choć po wojnie mógł pozostać na Zachodzie zdecydował się wrócić do Polski, aby walczyć z komunistami budując organizację konspiracyjną. W tym odcinku serii Powojnie skupiam się właśnie na tym epizodzie jego życia.   Przypominam, że nadal trwa przedsprzedaż mojej pierwszej książki: Powojnie. Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku. To 464 strony i 10 rozdziałów opisujących proces formowania się powojennego układu sił, który pozwoli lepiej zrozumieć dlaczego doszło do Zimnej Wojny. Książka dostępna jest wyłącznie na stronie:   https://powojnie.sklep.pl Uwaga! Książki zakupione w przedsprzedaży zostaną przeze mnie podpisane w formie autografu. Ze względów logistycznych nie jestem w stanie napisać osobnych deklaracji. Te będzie można zdobyć podczas spotkań autorskich m.in. w Gdyni i w Warszawie. Więcej informacji już wkrótce.  A teraz zapraszam do odsłuchania najnowszego odcinka serii Powojnie.
11/11/202226 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Co wydarzyło się w Jałcie w 1945 roku? Wielka Trójka decyduje o przyszłości Polski, Niemiec i Chin.

Cześć! Dzisiaj startuje przedsprzedaż mojej pierwszej książki z serii Powojnie. Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku. Potrwa ona do 20 listopada. Wysyłka rozpocznie się dzień później. W ramach przedsprzedaży podpiszę każdy egzemplarz. Książkę wydaję samodzielnie ponieważ daje mi to całkowitą niezależność.  https://www.powojnie.sklep.pl. A tematem tego odcinka jest temat od którego rozpoczynam książkę, czyli spotkanie w Jałcie. W rolach głównych występują Churchill, Roosevelt i Stalin. Skupiłem się na sprawie Polski, Niemiec oraz Chin. Odcinek powstał na podstawie treści zawartych w książce. 
11/4/202217 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Świat bez paliwa. Kryzys z 1973 roku. Kilometrowe kolejki na stacjach. Wysoka inflacja i bezrobocie.

#Powojnie #historia  Cześć! Na wstępie ważna wiadomość: już w przyszłym tygodniu startuje przedsprzedaż mojej debiutanckiej książki "Powojnie. Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku". Wkrótce podam więcej informacji na temat tego, gdzie będzie dostępna oraz ile będzie kosztować.   W tym tygodniu zająłem się tematem kryzysu gospodarczego jaki spotkał świat zachodni w 1973 roku. W związku z wojną Jom Kippur pomiędzy Izraelem a Syrią oraz Egiptem, a także embargiem na ropę naftową nałożonym na Zachód przez państwa grupy OPEC, Stany Zjednoczone oraz kilka europejskich krajów musiały poradzić sobie z poważnymi brakami w dostępie do ropy. Na stacjach benzynowych pojawiły się długie kolejki. Brakowało prądu. Gwałtownie wzrosła inflacja. Szerzyło się bezrobocie. W jaki sposób świat poradził sobie z tamtą sytuacją? Tego dowiecie się słuchając najnowszej odsłony serii Powojnie.
10/28/202220 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Atomowy pat po 1945 roku. Czy Stalin i Truman bali się bomby jądrowej? Początek wyścigu zbrojeń.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie wracam do 1945 roku i początków atomowej rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Głównymi postaciami filmu są radziecki dyktator Józef Stalin oraz amerykański prezydent Harry Truman. Z tego odcinka dowiecie się jak wyglądała polityka Kremla w czasach, gdy jedynie USA dysponowały bronią jądrową, jak wyglądały prace nad radziecką bombą, a także dlaczego to Stany Zjednoczone jako pierwsze weszły w posiadanie ładunku nuklearnego. W odcinku pojawia się wiele cytatów. Pojawiają się oryginalne wypowiedzi nie tylko Stalina i Trumana, ale też Berii oraz Mao Tse Tunga. Osobnym wątkiem jest wojna w Korei kiedy to dwa atomowe mocarstwa po raz pierwszy mogły użyć przeciwko sobie niszczycielską broń. Choć potencjał nuklearny USA był dużo większy to w Białym Domu bardzo obawiano się radzieckich bomb atomowych. Pojawiały się nawet pomysły, aby zbombardować radzieckie instalacje nuklearne.   Więcej dowiecie słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
10/21/202217 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Rewolucja Islamska w Iranie. Upadek Szacha i Chomeini u władzy. Dlaczego doszło do przewrotu?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie poruszyłem wątek Rewolucji Islamskiej w Iranie. W kontekście obecnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie uważam, że warto zapoznać się z tym wątkiem irańskiej historii. W 1979 roku władzę przejął tam Ajatollah Chomeini stając się Najwyższym Przywódcą. Pierwsze protesty społeczne przeciwko Szachowi Reza Pahlawiemu miały miejsce już w 1977 roku. Dlaczego Irańczycy dążyli do państwa wyznaniowego? W końcu Chomeiniego wsparły też środowiska lewicowe, które dystansowały się od religii. W jaki sposób Pahlawi starał się utrzymać władzę i dlaczego się mu to nie udało? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
10/14/202219 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak Chruszczow oddał Krym Ukrainie. Propagandowe i prawdziwe powody przekazania półwyspu Ukraińcom.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie poruszyłem temat Krymu i jego historii. Pod koniec lutego 1954 roku w radzickiej Prawdzie opublikowana została krótka wzmianka o przekazaniu półwyspu Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Autorzy tekstu w lakoniczny sposób wyjaśnili powody takiej decyzji. Społeczeństwo radzieckie będące całkowicie podporządkowane władzy nie przejęło się tą informacją. W końcu podobne wieści pojawiały się w prasie co jakiś czas. Decyzja została podjęta w Kremlu i żaden obywatel ZSRR nie zamierzał tego negować. Wówczas najważniejsi politycy w Związku Radzieckim mówili o nierozerwalnej przyszłości Ukrainy i Rosji. Tym sposobem komuniści sądzili, że zapewniają wspólną przyszłość obu narodom. Nie przewidywali, że dojdzie do rozpadu ZSRR. 70 lat później Federacja Rosyjska w nielegalny i brutalny sposób ponownie odebrała Krym Ukrainie.
10/7/202216 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Wielka rewolucja energetyczna. Francuski plan budowy 80 elektrowni jądrowych w 15 lat. Ile z nich powstało?

Cześć! W 1973 roku we Francji wybuchła kolejna rewolucja. Tym razem jednak była to rewolucja energetyczna. Premier Pierre Messmer ogłosił realizację planu zgodnie z którym w ciągu 15 lat jego ojczyzna zbuduje aż 80 elektrowni jądrowych. Francuski rząd zdecydował się na to bez żadnych konsultacji społecznych i parlamentarnych. Pomysł miał związek z kryzysem paliwowym jaki wstrząsnął światem w tym czasie. Amerykanie coraz częściej zaczęli mówić o odnawialnych źródłach energii. Tymczasem Francuzi postanowili stać się niezależni energetycznie inwestując w energię jądrową. Czy ten plan się powiódł? Ile elektrowni ostatecznie powstało? Czy były w związku z tym protesty? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
9/30/202217 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Proces Tokijski. Jak sądzeni byli japońscy zbrodniarze wojenni? Kto usłyszał wyrok śmierci?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zająłem się wydarzeniem bardzo rzadko poruszanym przez historyków i media w Polsce. Otóż po II Wojnie Światowej doszło do osądzenia zbrodniarzy wojennych nie tylko w Europie (Norymberga), ale również w Azji. W 1946 roku rozpoczął się tak zwany proces tokijski. Przed sądem stanęli japońscy politycy, którzy rządzili Krajem Kwitnącej Wiśni podczas II Wojny Światowej. Wśród nich znaleźli się baron Kōki Hirota (były premier Japonii i minister spraw zagranicznych), Shigenori Tōgō  (były minister spraw zagranicznych) oraz generał Hideki Tōjō (były premier Japonii, minister wojny i szef sztabu Armii Kwantuńskiej.  Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu przestudiował ich zbrodnie poruszając m.in. wątek masakry nankińskiej oraz ataku na Pearl Harbour. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała azjatycka Norymberga zapraszam Was do wysłuchania najnowszego odcinka serii Powojnie. 
9/23/202220 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Powojenne losy katów z Katynia. Kim był Wasilij Błochin? Kto strzelał do Polaków w 1940 roku?

Cześć! 17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę. 83 lata temu rozpoczęła się wieloletnia gehenna polskiego narodu pod komunistycznym jarzmem. Jedną z największych zbrodni popełnionych przez Sowietów na Polakach był zdecydowanie mord dokonany na polskich bohaterach w Katyniu. O tej tragedii w przestrzeni internetowej jest mnóstwo informacji. Jednocześnie o życiorysach morderców, osób które strzelały Polakom w głowę wciąż - moim zdaniem - niewiele jest artykułów i filmów poruszających ten temat. Dlatego postanowiłem zająć się tą sprawą.   13 kwietnia Radio Berlin obwieściło światu, że w lesie katyńskim odnaleziony został masowy grób 10 tysięcy polskich oficerów. Dwa dni wcześniej informację na ten temat podała jedna z agencji informacyjnych. Świat był w szoku. Polscy politycy w Londynie natychmiast zajęli się tą sprawą. Tymczasem Kreml uprawiał propagandę twierdząc, że zbrodnię popełnili Niemcy. W tym czasie większość katów z Katynia otrzymywało kolejne awanse w radzieckiej armii i NKWD. W tym odcinku serii Powojnie przybliżę ich losy. Czy spotkała ich sprawiedliwość? Czy mieli wyrzuty sumienia?
9/16/202222 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Poszukiwania złota III Rzeszy. Co stało się ze skarbem nazistowskich Niemiec?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zająłem się tematem z pogranicza okresu wojny i powojnia. Co stało się z niemieckim złotem po II Wojnie Światowej. Gdzie naziści próbowali je ukryć? W jaki sposób na jego trop natrafili Amerykanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej odsłonie mojego cyklu.
9/9/202218 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Reformy Gorbaczowa w ZSRR. W jaki sposób chciał uratować Związek Radziecki przed upadkiem?

Cześć! W nawiązaniu do ostatnich wydarzeń postanowiłem zrobić odcinek dotyczący reform które w ZSRR próbował wprowadzić Michaił Gorbaczow. Był ostatnim sekretarzem generalnym KC KPZR i jednocześnie jednym z symboli rozpadu Związku Radzieckiego. Jednocześnie dzięki jego działaniom zakończyła się Zimna Wojna. Ta odsłona serii Powojnie jest wstępem do tematu pierestrojki i głasnosti w radzieckim imperium. Jakie był jej podstawowe założenia? Dlaczego pomysł Gorbaczowa zaliczył klęskę? Czy wcześniej w ogromnym państwie były plany uzdrowienia słabnącej gospodarki? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
9/2/202220 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Kryzys w cieśninie tajwańskiej (1995-1996). Chiny kontra USA w walce o Tajwan. Kto wygrał to starcie?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie ponownie odnoszę się do lat 90-tych i kryzysu w cieśninie tajwańskiej. W 1995 roku prezydent Tajwanu odwiedził Stany Zjednoczone co mocno rozgniewało Pekin. W odpowiedzi na tę sytuację Chińska Republika Ludowa zapowiedziała testy rakietowe w pobliżu wyspy. Prezydent Bill Clinton w poufnych listach do władz ChRL zapewniał, że nie popiera suwerenności wyspy. Niezależność Tajwanu łamałoby zasadę "jednych Chin", która była niezwykle ważna dla komunistów w Pekinie. Ale władze Chińskiej Republiki Ludowej chciały otwartego odcięcia się USA od Tajwanu. Dlatego kolejne chińskie ćwiczenia wojskowe miały miejsce w późniejszych miesiącach. Pociski spadły zaledwie 50 kilometrów od wyspy! W pobliżu Tajwanu pojawiły się amerykańskie lotniskowce. Wojna była o krok...
8/26/202217 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Największy kryzys uchodźczy po 1945 roku. Miliony ludzi uciekły przed wojną do Indii.

W 1971 roku w Pakistanie Wschodnim doszło do wojny. W ciągu zaledwie 10 miesięcy prawie 10 milionów ludzi zdecydowało się uciec do sąsiednich Indii. W opinii części ekspertów był to największy kryzys uchodźczy po 1945 roku. Uciekinierzy zostali umieszczeni w specjalnych obozach. W największym z nich obok Kalkuty mieszkało 250 tysięcy ludzi. Zdecydowałem się zająć tym tematem w kontekście ostatnich wydarzeń w Polsce i na świecie. A jak z tamtym kryzysem poradziło sobie indyjskie państwo? Jak wyglądał pobyt uchodźców w Indiach? Dlaczego nie mogli znaleźć pracy? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
8/19/202215 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

W jaki sposób Chiny podbiły Tybet? Dalajlama bez szans w konfrontacji z Mao. Powstanie w Tybecie.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie ponownie nawiązałem do historii Azji. W kontekście obecnych napięć między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem warto przypomnieć jak wyglądał komunistyczny podbój Tybetu. Wówczas przywódca chińskich komunistów Mao Tse Tung stosując przede wszystkim argument siły doprowadził do przejęcia kontroli nad himalajskim państwem. Jak konkretnie do tego doszło? Tego dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie. Moim zdaniem o historii Chin w Polsce wciąż mówi się zbyt mało. Mam nadzieję, że takimi filmami choć trochę łatam tę lukę. Podbój Tybetu jest doskonałym przykładem chińskiego podboju, gdzie cel uświęca środki. Zajęcie Tybetu podobnie jak współcześnie Tajwanu było po 1949 roku jednym z najważniejszych celów nowej komunistycznej władzy.
8/13/202217 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Historia Anioła Śmierci. Jak Josef Mengele uciekł przed wymiarem sprawiedliwości? Część 1.

W tym odcinku serii Powojnie zająłem się historią jednej z najokrutniejszych postaci w historii Europy i świata. Doktor Josef Mengele prowadził w obozie śmierci w Auschwitz swoje okrutne badania często wykorzystując dzieci. Nawet opisy jego zabiegów i eksperymentów budzą grozę i przerażenie. Jak można było dopuścić się takich zbrodni? Czy w doktorze Mengele był choć gram człowieczeństwa. Kim był na prawdę? Jaka jest jego historia? A także w jaki sposób udało mu się uciec przed sprawiedliwością? Zapraszam Was do pierwszego odcinka cyklu w którym opisuję historię Doktora Josefa Mengele.   W pierwszej części zająłem się okresem jego młodości, działalnością w obozie śmierci, a także pierwszymi latami po zakończeniu się wojny.
8/5/202217 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Co stało się z majątkiem ZSRR? Prywatyzacja w Rosji na początku lat 90-tych. Ile kosztował Gazprom?

W tym odcinku serii Powojnie powrócę do Rosji i początku lat 90-tych. Wielu Rosjan uważa, że jest to jeden z najgorszych momentów w historii ich kraju od 1945 roku. Nowa ekipa rządząca na Kremlu zdecydowała się przeprowadzić terapię szokową wobec swoich obywateli. Ogromne komunistyczne państwo miało z dnia na dzień stać się krajem kapitalistycznym. W tym celu Borys Jelcyn zapowiedział uwolnienie cen spod kontroli państwa. Poza tym przeprowadzona została prywatyzacja, które nikt nie kontrolował. Majątek byłego Związku Radzieckiego został rozsprzedany za pół darmo.
7/29/202216 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kim był Henry Kissinger? Tajne spotkania z Chińczykami, Wojna w Wietnamie i wsparcie dla dyktatorów.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zająłem się jedną z najważniejszych postaci w amerykańskiej historii po 1945 roku. Henry Kissinger był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz Sekretarzem Stanu w gabinecie Prezydenta Richarda Nixona. To on miał ogromny wpływ na politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 70-tych. Był jednym z architektów porozumienia z Chińską Republiką Ludową przeciwko Związkowi Radzieckiemu.  W najnowszym odcinku opowiem m.in. o jego ściśle tajnym spotkaniu z chińskim premierem, które stanowiło początek dla zacieśnienia się relacji na linii Waszyngton-Pekin. Pojawi się też informacja o przyznanej mu pokojowej Nagrodzie Nobla, która wzbudziła ogromne kontrowersje.  Z najnowszej odsłony serii dowiecie się również skąd pochodził Kissinger i jak wyglądała jego kariera jeszcze zanim stał rozpoznawalną postacią na świecie.
7/22/202218 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Alkoholowa historia Szwecji. Specjalne książeczki, referendum i ograniczona sprzedaż

Hej! W tym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii Szwecji. W tym skandynawskim kraju bardzo długą tradycję mają organizacje związane z ograniczeniem spożycia alkoholu. Pierwsza szwedzka organizacja promująca abstynencję alkoholową powstała już w 1819 roku. W 1911 roku powstała specjalna komisja, której celem było stworzenie projektu uchwały o prohibicji. Już trzy lata później w Sztokholmie wprowadzony został tak zwany system Bratta polegający na reglamentowaniu alkoholu i określeniu tygodniowego limitu jego spożycia. Z czasem system upowszechnił się w całym kraju. Każdy dorosły mieszkaniec Szwecji otrzymał specjalną książeczkę, gdzie zapisywany był każdorazowy zakup alkoholu. Przydziały alkoholowe w Szwecji różniły się w zależności od pozycji społecznej, wieku, płci, a nawet miejsca zamieszkania.   Początkowo przydział wydzielany był na kwartał. Jednak ludzie tak szybko wykupywali całą racje, że szwedzki rząd zmienił ten przepis i pozwolił, aby alkohol można było kupować w cyklach miesięcznych. W 1944 r. ruch trzeźwości opowiedział się za zniesieniem książeczek. Jednak motboki funkcjonowały jeszcze przez 11 lat. W 1955 roku z obiegu wycofane zostały specjalne książeczki. 1 października 1955 roku 41 firm z 247 sklepami w 147 lokalizacjach zostało połączonych w jedną spółkę - Nya Systemaktiebolaget.  Więcej dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie.
7/15/202213 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Radziecki terror na Litwie po 1945 roku. Deportacje i zbrodnie. Tworzenie radzieckiej republiki

Cześć! Dzisiaj wracam do 1945 roku i terroru jaki zapanował na Litwie w ostatnich miesiącach wojny i tuż po tak zwanym "wyzwoleniu" przez Armię Czerwoną. Państwo litewskie ponownie zostało włączone w struktury Związku Radzieckiego. Józef Stalin nie miał dla Litwinów litości. Codziennie mordowane były niewinne osoby. Młodzi mężczyźni byli siłą wcielani do radzieckiego wojska. Z tego powodu część z nich uciekła do partyzantki.   W najnowszym odcinku opisuję masowe deportacje na Syberię. Represje dotknęły tysiące ludzi. Najbardziej doświadczeni przez kremlowski reżim byli rolnicy, którzy sprzeciwiali się reformie rolnej. Całymi rodzinami byli wywożeni na Wschód. Listy deportacyjne tworzone były po omacku przez co trafiały tam też przypadkowe osoby.  W tej odsłonie swojej serii opowiadam też o partyzanckiej walce litewskich patriotów. Początkowo partyzanci odnosili sukcesy jednak z czasem czerwony terror narastał i coraz więcej osób było mordowanych i torturowanych przez NKWD. W tytule filmu podaję datę 1945, choć w nagraniu mówię o terrorze jaki zapanował na Litwie w 1944 roku. Oczywiście data, którą podaję w tytule jest datą porządkującą, określającą koniec pewnego okresu historycznego: II Wojny Światowej.
7/8/202217 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak zostać sobowtórem dyktatora? Historia dublera Saddama Husajna. Irak na przestrzeni kilku dekad.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie wybrałem się do Iraku. Przedstawiam Wam historię sobowtóra Saddama Husajna. Imię którego używam w filmie nie jest jego prawdziwym ponieważ jego prawdziwe pozostaje tajemnicą. Mikhaelef odgrywał rolę prezydenckiego dublera w zasadzie od początku rządów Husajna w Iraku. Wizytował w jego imieniu szpitale, szkoły, a także zakłady pracy. Raz wystąpił nawet w telewizji. Irakijczyk pracował w ten sposób aż przez 17 lat, kiedy to zdecydował się uciec ze swojej ojczyzny do Stanów Zjednoczonych. Dlaczego w końcu zdecydował się na ten krok? Tego dowiecie się słuchając najnowszy odcinek mojej serii. Starałem się prześledzić cały okres jego pracy w roli sobowtóra irackiego dyktatora. Dzięki temu możecie poznać historię Iraku na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Skupiłem się jednak na jego losach, więc nie poświęciłem zbyt dużo czasu niektórym wątkom historycznym. Jednocześnie na pewno o poszczególnych wydarzeniach takich jak np. wojna irańsko-iracka powstanie osobny odcinek serii Powojnie.
7/1/202225 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Na tropie zbrodniarzy: Adolf Eichmann w rękach izraelskich służb. Brawurowa akcja w Argentynie.

Cześć! Dzisiaj powracam do wątku poszukiwania nazistów. W tym odcinku zająłem się sprawą Adolfa Eichmanna, który przez lata uciekał przed sprawiedliwością. Jedna z najważniejszych osób w III Rzeszy schroniła się w Argentynie. Być może nigdy nie zostałby zatrzymany, gdyby nie pewien związek młodych ludzi. Syn Eichmanna zakochał się w dziewczynie o imieniu Sylwia. Jej Ojciec skojarzył jego nazwisko z procesem, który w tym czasie odbywał się w Zachodnich Niemczech. Wiedział, że Adolf Eichmann przebywa na wolności. Razem z córką rozpoczął prywatne śledztwo, które doprowadziło do zatrzymania zbrodniarza.
6/24/202219 minutes
Episode Artwork

Początki politycznej kariery Viktora Orbana. W jaki sposób po raz pierwszy został premierem Węgier?

Hej! W tym odcinku serii Powojnie zająłem się początkami kariery jednego z najważniejszych polityków w Europie Środkowo-Wschodniej. Viktor Orban na początku lat 90-tych chciał, aby jego kraj jak najszybciej dostał się do struktur NATO oraz Unii Europejskiej. Był zdecydowanym przeciwnikiem sojuszu z Moskwą i stuprocentowym liberałem. Opowiadał się za szeroko zakrojonymi reformami w swojej ojczyźnie.   Tymczasem w młodości sympatyzował z komunistyczną młodzieżówką. Potem zapewniał, że był to jeden z błędów młodości. Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie imienia Eötvös Lorand w Budapeszcie. Tematem jego pracy magisterskiej była polska Solidarność.  Prawdziwą pasją młodego Orbana była polityka. 30 marca 1988 roku został współzałożycielem Związku Młodych Demokratów, czyli w skrócie Fideszu.   Najważniejszym wydarzeniem w pierwszych latach jego politycznej działalności było przemówienie, które wygłosił 16 czerwca 1989 roku w Budapeszcie w związku z pogrzebem bohaterów antykomunistycznego powstania z jesieni 1956 roku. Postacią do której odwołał się wtedy Orban był przede wszystkim Imre Nagy czyli lider powstania z 1956 roku. Oddał mu oraz jego towarzyszom należną cześć, a także zaatakował węgierskich komunistów. Orban od tego momentu stał się postacią rozpoznawalną. W przyszłości zaprocentuje to udaną karierą polityczną.   Więcej dowiecie się słuchając najnowszej odsłony serii Powojnie.
6/17/202217 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Alianci i sycylijska mafia. W jaki sposób Amerykanie współpracowali z włoskimi przestępcami.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie opiszę pierwsze miesiące w wyzwolonych Włoszech po 1943 roku. Na przejętych przez Aliantów terenach władzę przejmowała nie tylko aliancka administracja, ale też mafia. Niektórzy bossowie zostawali nawet burmistrzami miast. Tymczasem Amerykanie nie widzieli w tym niczego złego. Ta amerykańsko-sycylijska współpraca nie zakończyła się wraz z końcem wojny. Wprost przeciwnie - mafiosi stali się sojusznikami USA w walce z komunistami i lewicą. Poza tym wielu przestępczych bossów zostało politykami Chrześcijańskiej Demokracji, która wygrała wybory w 1948 roku.  Więcej dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
6/10/202216 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Matki żołnierzy kontra Związek Radziecki. W jaki sposób grupa kobiet wygrała z władzami na Kremlu?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie powracam do 1989 roku. Tym razem postanowiłem skupić się na jednej z ciekawszych organizacji, które przyczyniły się do tego, że upadł Związek Radziecki. Komitet Matki Żołnierza Rosji był odpowiedzią na dekady życia w kłamstwie i wszechobecną propagandę. Grupa kobiet postanowiła zawalczyć o godność swoich synów, ojców i mężów. Podczas, gdy w Afganistanie ginęli kolejni Rosjanie w koszarach armii radzieckiej dochodziło do zjawiska fali, czyli znęcania się nad młodszymi poborowymi. Niektórzy z nich ginęli z czyjejś winy lub sami odbierali sobie życie. Dochodziło też do masakr podczas, których maltretowani młodzi ludzie zabijali swoich oprawców. Komitet Matek był wyjątkowo sprawnie działającą organizacją z którą ani władze ZSRR, ani późniejszej Federacji Rosyjskiej niespecjalnie sobie radziły. W tym odcinku serii Powojnie opowiadam o okolicznościach powstania Komitetu oraz sukcesach i protestach, które zorganizowała ta organizacja.
6/3/202217 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Niemieckie powstanie przeciwko ZSRR. Walki na ulicach Berlina i w innych miastach NRD.

W 1953 roku w Berlinie wybuchło powstanie. Obywatele Niemieckiej Republiki Demokratycznej mieli dość komunizmu i służalczej roli wobec Związku Radzieckiego. Na ulice niemieckiej stolicy wyszły tysiące osób. Do miasta wysłane zostało wojsko. Doszło do starć ulicznych. Zginęło kilkadziesiąt osób. W kolejnych dniach strajki i manifestacje odbywały się też w innych miejscowościach NRD. W wielu miejscach były krwawo tłumione. Tysiące ludzi trafiło za kraty. Władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej uznały, że był to zachodni spisek. To jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Niemiec. Mam wrażenie, że nieco zapomniane, a warto je znać. W końcu to historia naszego zachodniego sąsiada.
5/20/202214 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Powstanie Obwodu Kaliningradzkiego po II Wojnie Światowej. Jak Królewiec stał się Kaliningradem?

Cześć! Patrząc na mapę Obwód Kaliningradzki wydaje się być czymś niezrozumiałym. Ta rosyjska enklawa nad Bałtykiem stanowi zagrożenie zarówno dla Polski jak i krajów bałtyckich. Dawniej Kaliningrad był Królewcem - miastem zdominowanym przez Niemców. Jak to się stało, że w zaledwie kilka lat po II Wojnie Światowej stał się wyłącznie rosyjskim ośrodkiem? Tego dowiecie się słuchając najnowszy odcinek serii Powojnie. Jednocześnie uważam, że w Polsce niewiele wiadomo o Obwodzie Kaliningradzkim. Słabo znana jest jego historia. Jakie były jego początki? W jaki sposób radziecka władza zmieniła charakter narodowy, gospodarczy i społeczny tego miejsca w tak szybkim tempie? Związek Radziecki zyskał dzięki temu doskonałą bazę wojskową, którą może szantażować inne państwa regionu Morza Bałtyckiego. Miała one znaczenie nie tylko podczas Zimnej Wojny, ale również i teraz.
5/13/202218 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Jak Norwegia odkryła ropę i gaz? Historia bogatego kraju, który stał się jeszcze bogatszy

Norwegia to jeden z najbogatszych krajów na świecie. Pod koniec lat 60-tych państwo, którego PKB już wtedy było całkiem wysokie stało się jeszcze bogatsze, dzięki odkrytym złożom ropy oraz gazu. Norweskie władze doskonale poradziły sobie z tym sukcesem. Podzieliły Norweski Szelf Kontynentalny na drobne bloki wydając prywatnym firmom licencje. Zawsze jednak Norwegia miała w dochodach z wydobytych złóż mniejszy lub większy udział. W dodatku szybko powstała państwowa firma Statoil, która z czasem zdominowała wydobycie surowców w tej części świata.  Norwegowie wykorzystali amerykańskie firmy, aby nauczyć się tego jak wydobywać ropę. Historia tego jak stali się naftowym potentatem nie tylko w Europie i na świecie jest pokazem państwowego zdrowego interwencjonizmu. Pieniądze zamiast do amerykańskich koncernów trafiły do kieszeni norweskich obywateli. To dzięki złożom ropy oraz gazu Norwegia stała się państwem opiekuńczym w takim wymiarze jak wygląda to obecnie. 
5/6/202214 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Upadek Nikity Chruszczowa. Breżniew przywódcą spisku. Ostatnie lata życia byłego I Sekretarza.

W tym odcinku serii Powojnie zajmę się końcem politycznej kariery Nikity Chruszczowa. I Sekretarz KPZR wpadał na szalone pomysły o czym pisałem w dwóch filmach opublikowanych na tym kanale. Jednocześnie wraz z upływem czasu, starając się odbudować prestiż Związku Radzieckiego przedstawiał radzieckim komunistom coraz bardziej absurdalne plany. Chciał m.in. zlikwidować Akademię Nauk. W końcu komunistyczna wierchuszka nie była w stanie więcej znieść rządów Nikity Chruszczowa. Zawiązał się spisek. Jego liderem był Leonid Breżniew. Wszystko zostało tak zorganizowane, aby I Sekretarz nie zorientował się planach usunięcia go ze stanowiska.
4/29/202216 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Prezydentura Charles'a de Gaulle'a. Najlepszy przywódca Francji w XX wieku? Pierwsza kadencja.

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie powracam do historii Francji i rządów Generała De Gaulle'a. Czy to był najlepszy przywódca Francuzów w XX wieku? Z tego filmu dowiecie się jak wyglądała jego pierwsza kadencja na stanowisku Prezydenta kraju. Opisałem działania Organizacji Tajnej Armii oraz próbę zamachu na De Gaulle'a w 1962 roku. Terroryści ostrzelali samochód przywódcy Francji. Jedna z kul przeleciała tuż obok głowy Generała.   W najnowszej odsłonie serii Powojnie opowiadam również o sytuacji gospodarczej i politycznej we Francji w pierwszej połowie lat 60-tych. To okres szalejącej inflacji i strajków w górnictwie. Jak z tymi problemami poradził sobie Prezydent De Gaulle? Ominąłem wątki polityki zagranicznej Francji z tego okresu ponieważ to zagadnienie zasługuje na osobny odcinek.
4/22/202217 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Stany Zjednoczone kontra Chiny. Zderzenie Cywilizacji wg Huntingtona. Co czeka świat i Europę?

Cześć, w tym tygodniu zdecydowałem się na coś nowego, czego nie robiłem wcześniej w ramach kanału "Powojnie". Czasem pytacie mnie w komentarzach jakie polecam książki. Jedną z nich jest zdecydowanie "Zderzenie Cywilizacji" Samuela Huntingtona. Moim zdaniem znajduje się w niej wiele odpowiedzi na stawiane dzisiaj pytania. W pierwszej połowie lat 90-tych Huntington przewidział obecną sytuację na świecie, czyli wzrost znaczenia Chin i stopniową degrengoladę Zachodu. W swoich przemyśleniach Amerykanin odwoływał się do wydarzeń historycznych - również z okresu Zimnej Wojny. Nie twierdzę, że we wszystkim miał rację, ale na pewno warto zapoznać się z tą lekturą.
4/1/202216 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Rosja przegrała w Czeczenii? I wojna czeczeńska: przyczyny i przebieg konfliktu.

Wielu ekspertów porównuje konflikt na Ukrainie do I Wojny Czeczeńskiej. W połowie lat 90-tych Rosja zaatakowała mniejsze państwo licząc na szybki sukces. Tymczasem stało się zupełnie inaczej. Federacja Rosyjska utknęła na wiele miesięcy na Kaukazie nie potrafiąc poradzić sobie z czeczeńskimi bojownikami. Problemy rosyjskiej armii były podobne jak współcześnie: żołnierze porzucali sprzęt, dezerterowali, przeprowadzali nieudane ataki. Tymczasem Czeczenia wraz ze swoim Prezydentem Dudajewem bohatersko broniła się przed inwazją. Dzisiejszy Mariupol to Grozny z 1995 roku. Czeczeńska stolica została okrutnie potraktowana przez rosyjskich najeźdźców.
3/25/202226 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

W jaki sposób Białoruś stała się niepodległa? Dlaczego komuniści poparli ten pomysł? Białoruś bez Łukaszenki

W związku z sytuacją na Ukrainie w tym odcinku serii Powojnie postanowiłem zająć się kolejnym krajem, który uczestniczy w tej wojnie. Dzisiaj zdecydowałem się spojrzeć na historię Białorusi na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Jak wyglądała tam sytuacja zanim do władzy doszedł Aleksander Łukaszenka? Uważam, że zapoznanie się z losami tego kraju w przededniu niepodległości, a także w pierwszych miesiącach po uzyskaniu niezależność pomaga w zrozumieniu sytuacji na Białorusi. Dlaczego Łukaszenka ma tam tak silną pozycję? Dlaczego komuniści wsparli ideę niepodległości tego kraju? Na te i inne pytania uzyskacie odpowiedź w najnowszym odcinku serii Powojnie.
3/18/202219 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

W jaki sposób Władimir Putin został agentem KGB? Dlaczego działał w Niemieckiej Republice Demokratycznej?

Cześć! Mijają kolejne dni, a wojna nadal trwa. Ukraina bohatersko broni się przed atakiem Rosji. Kontynuuję więc rozpoczęty w ubiegłym tygodniu cykl tematów związanych pośrednio z tym co dzieje się obecnie na wschodzie Europy. Dzisiaj postanowiłem zająć się historią Władimira Putina i jego kariery w KGB. Obecny Prezydent Rosji od wczesnych lat młodości marzył o pracy w służbach. Po raz pierwszy w siedzibie leningradzkiego KGB pojawił się już w wieku 18 lat. Wtedy jednak odbił się od ściany ponieważ oficer przyjmujący go na miejscu oznajmił, że aby dostać się do KGB musi albo ukończyć uczelnię wyższą, albo iść do wojska. Putin wybrał tę pierwszą opcję.   Co ciekawe już podczas szkolenia w szkole szpiegów, jego przełożeni zauważyli u niego zmniejszoną obawę przed podejmowaniem ryzykownych decyzji. Putin często dokonywał nieracjonalnych wyborów.  W tym odcinku serii Powojnie podejmuję też wątek jest pobytu w NRD. We Wschodnich Niemczech żyło mu się bardzo dobrze. Przytył nawet 9 kilogramów. W tym czasie werbował współpracowników dla służb Związku Radzieckiego nie tylko z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ale też całego świata.
3/11/202216 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ukraina bez bomby atomowej. Memorandum Budapesztańskie. Jak Rosja oszukała Kijów i Zachód?

Cześć!  Treść Memorandum Budapesztańskiego jest w dalszej części opisu odcinka. W tym trudnym okresie postanowiłem zająć się tematem z pierwszej połowy lat 90-tych. Ukraina była w tym czasie trzecią potęgą atomową świata. Jednak podpisując memorandum budapesztańskie w 1994 roku przekazała całe swoje nuklearne uzbrojenie Federacji Rosyjskiej. Dlaczego Ukraińcy zdecydowali się na ten krok? To pytanie które może się pojawić szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń. Odpowiedzi szukam w najnowszym odcinku serii Powojnie.  W ramach Memorandum Budapesztańskiego Ukraina zdecydowała się oddać ładunki nuklearne Rosji w zamian za gwarancję bezpieczeństwa od USA, Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Echa tamtego porozumienia pobrzmiewają do dzisiaj. Borys Jelcyn zapewniał Ukraińców, że nic im nie grozi. Jego następca... Putin nie dotrzymał tego słowa po latach wygadując bzdury na temat tamtego dokumentu.
3/4/202213 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Radziecki aparat represji po 1945 roku. Jak powstało KGB? Metody działania i skład osobowy.

Część. W tym trudnym dla Europy i świata dniu zająłem się tematem KGB, czyli instytucji  której wywodzi sprawca bandyckiego ataku na Ukrainę. Choć opisuję okres tuż po zakończeniu się II Wojnie Światowej poznajcie środowisko z którego wywodzi się obecny przywódca Rosji. Zachęcam wszystkich do wspierania Ogólnopolskiej zbiórki na pomoc Ukrainie. Dziękuję. https://www.siepomaga.pl/ukraina Radziecki aparat represji w bezwzględny sposób rozprawiał się ze wszystkimi przeciwnikami komunistycznej władzy. W Związku Radzieckim (i nie tylko) powszechnie stosowany był terror. Dochodziło do zabójstw. Stalinowscy siepacze torturowali przetrzymywanych w więzieniach ludzi. Były też inne metody działania wobec wrogów władzy ludowej w ZSRR. W tym odcinku serii Powojnie opowiadam do pierwszych latach po 1945 roku funkcjonowania w Związku Radzieckim aparatu represji.
2/25/202213 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Chiny pomagają Gomułce w sporze z ZSRR. Jak Mao uratował POLSKI PAŹDZIERNIK 1956 roku?

Polski Październik w 1956 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Polski. Do władzy doszedł Władysław Gomułka, który symbolizował polityczną odwilż. Jego sukces nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie Chińskiej Republiki Ludowej. To Mao naciskał na Chruszczowa, aby przemiany w Polsce odbyły się bez radzieckiej interwencji. Polscy politycy wielokrotnie słyszeli słowa wsparcia ze strony chińskich komunistów. Była to pierwsza sytuacja w Bloku Wschodnim, gdy podważona została "nieomylność Moskwy". Mao Tse Tung chciał, aby Chiny były równorzędnym liderem ruchu komunistycznego w stosunku do Związku Radzieckiego. Chińska delegacja w tych trudnych październikowych dniach spotkała się z Chruszczowem w Moskwie. To tam radziecki przywódca miał zasugerować interwencję wojsk ZSRR w Polsce. Przekonywał Chińczyków, że Gomułka jest wrogiem Moskwy. Mao jednak nie specjalnie mu uwierzył. Realizował niezależną politykę wspierając Polaków.
2/11/202213 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Jugosławii. Jak sobie poradziło socjalistyczne państwo? Sukces NRD

W Pekinie startują dzisiaj Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W związku z tym postanowiłem zrobić odcinek ponownie związany ze sportem. Tym razem przyjrzałem się Igrzyskom Olimpijskim w Jugosławii które miały miejsce w 1984 roku. Nigdy wcześniej żadne socjalistyczne państwo nie otrzymało takiej szansy zorganizowania jednej z najważniejszych imprez na świecie. Jak poradziło sobie z tym zadaniem jugosłowiańskie państwo? Tego dowiecie się słuchając najnowszego odcinka serii Powojnie.
2/4/202214 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Chiny chcą zdobyć Tajwan? Przyczyny sporu o wyspę. Pierwsze lata chińskiego Tajpej.

Cześć!  W tym odcinku serii Powojnie po raz kolejny wracam do Azji. Tym razem zająłem się tematem który rezonuje do dzisiaj, a mianowicie sporem między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem. Czang Kaj Szek uciekając przed komunistami schronił się wraz z wiernymi sobie oddziałami armii na wyspie znajdującej się około 400 kilometrów od wybrzeży Chin. Mao przez kolejne lata bezskutecznie starał się przejąć nad nią władzę. W konflikt zaangażowały się też Stany Zjednoczone.  Sprawa do dzisiaj nie została rozwiązana i tak na prawdę ciężko powiedzieć w jakim będzie zmierzać kierunku. Dlaczego Czang Kaj Szek przegrał wojnę w kontynentalnych Chinach, a także jak wyglądała sytuacja na Tajwanie w pierwszych 15 latach po przybyciu nacjonalistów na wyspę - tego dowiecie się oglądając najnowszy odcinek serii Powojnie. Zapraszam.
11/12/202113 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Włochy po II Wojnie Światowej. Czym komuniści przekonywali Włochów? 18% głosów w pierwszych wyborach

Cześć!  W tym odcinku serii Powojnie zainteresowałem się tematem Włoch po II Wojnie Światowej. Kraj który przez wiele lat był rządzony przez Benito Mussoliniego współpracując z III Rzeszą po wojnie dość szybko stał się sojusznikiem aliantów. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź znajdziecie w tym epizodzie. Komuniście we Włoszech w pierwszych wyborach po 1945 roku zdobyli aż 18% głosów. Był to rekordowy wynik jak na standardy zachodnioeuropejskie. Ich liderem był Palmiro Togliatti, który otwarcie deklarował swoją sympatię do Związku Radzieckiego. Dzięki świetnemu wynikowi wyborczemu włoscy komuniści dostali się nawet do rządu. Togliatti został Ministrem Sprawiedliwości.  Czym komuniści przekonali Włochów? O tym dowiecie się za chwilę.
11/5/202117 minutes
Episode Artwork

Jak Mołotow stracił polityczną pozycję przez żonę? Miłość silniejsza od dyktatury Józefa Stalina.

Państwo Mołotow poznali się tuż po I Wojnie Światowej Wiaczesław Mołotow był wtedy bliskim współpracownikiem Lenina oraz przyjacielem Józefa Stalina. Polina w tym czasie była oficerem politycznym w Armii Czerwonej. Dość szybko wpadli sobie w oko. To jednak nie podobało się Stalinowi, który uważał, że Polina stanowi zagrożenie dla komunistycznej władzy. Była Żydówką. Poza tym jej brat prowadził w Stanach Zjednoczonych dobrze prosperujący biznes. Już wtedy przyszły przywódca ZSRR zachęcał swojego współpracownika do tego, aby nie wiązał się z kobietą.   Tymczasem mijały kolejne lata. Stalin stał się najważniejszą osobą w ZSRR. Razem z nim po szczeblach kariery piął się również Mołotow. Stalin nie zapominał jednak z kim jest związany. W 1939 roku próbował przekonać innych komunistów do tego, że Polina spotyka się z zachodnimi szpiegami. Na to brakowało mu jednak dowodów. Bezwzględny przywódca Związku Radzieckiego dopiął swego dopiero po wojnie. Polina trafiła do łagru, a Mołotow stracił pozycję polityczną. Jak do tego doszło? O tym w tym odcinku serii Powojnie.
10/29/202113 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Erhard kontra Adenauer. Wojna na szczytach władzy w RFN. Zapomniany kanclerz.

O RFN i Erhardzie opowiadam od 4 minuty odcinka. Tym razem zająłem się postacią Ludwiga Erharda niemieckiego kanclerza który zastąpił na tym stanowisku Konrada Adenauera. To on był odpowiedzialny za gospodarczy sukces Republiki Federalnej Niemiec. Był autorem reform które sprawiły, że niemiecka gospodarka stała się dominującą w Europie. Ten wybitny ekonomista tuż po wojnie był jednym z najbliższych współpracowników Adenauera. Pierwszy przywódca RFN kompletnie nie znał się na ekonomii potrzebował więc kogoś kto zajmie się reformowaniem niemieckiego systemu gospodarczego. Tym kimś był właśnie Erhard, który został ministrem ekonomii.   Po odejściu na emeryturę Adenauera Erhard wydawał się być jego naturalnym następcą. Tymczasem stary kanclerz robił wszystko, aby jego młodszy "kolega" nie przejął po nim władzy. Już wcześniej wielokrotnie dawał Erhardowi do zrozumienia "kto tu rządzi". Poniżał go i przypisywał wszystkie reformy sobie. Jego działania na nic się jednak zdały i to ekonomista został drugim kanclerzem w historii RFN. Erhard piastował to stanowisko zaledwie przez 3 lata. Dlaczego? Tego dowiecie się oglądając ten odcinek serii Powojnie. Zapraszam!
10/22/202112 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Zapomniany konflikt XX wieku: Wojna Chin z Indiami. Które wielkie państwo okazało się silniejsze?

Cześć!  W tym odcinku serii Powojnie zająłem się tematem wojny, która mam wrażenie jest zapomnianym konfliktem XX wieku. Indie wypowiedziały na początku lat 60-tych wojnę Chinom. Nastroje wśród Hindusów były bojowe tym bardziej, że chwilę wcześniej odebrały Goa Portugalczykom. Tymczasem Chińska Republika Ludowa była świetnie przygotowana do walki. Powodem konfliktu był sporny teren w rejonie Himalajów. W kierunku Azji z niepokojem spoglądał zarówno Waszyngton jak i Moskwa. Zarówno Chiny jak i Indie należały wtedy (i tak w zasadzie jest do dzisiaj) do najludniejszych krajów na świecie. Wojna o szerszym zasięgu między nimi mogła by doprowadzić do ogólnoświatowego konfliktu tym bardziej, że Chińską Republikę Ludową mógłby poprzeć Związek Radziecki. Tak samo Indie mogły by wesprzeć Stany Zjednoczone. Jak wyglądała ta wojna? Dlaczego do niej doszło? Tego dowiecie się oglądając ten odcinek serii Powojnie.
10/15/202110 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Prezydent który zrzucił bombę na Hiroszimę. Harry Truman i jego pierwsza kadencja w Białym Domu

Cześć! W przestrzeni związanej z historia bardzo dużo mówi się o Franklinie Delano Roosevelcie. Tymczasem jego następca Harry Truman, wcześniej senator z Missouri odegrał nie tylko w historii Stanów Zjednoczonych, ale też całego świata nie mniejszą rolę. To przecież on podczas konferencji w Poczdamie zdecydował, że na Hiroszimę ma spaść bomba atomowa. To on ponosił za to wydarzenie pełną odpowiedzialność.   Jednocześnie choć po śmierci Roosevelta otrzymał najważniejsze stanowisko w Stanach Zjednoczonych nie był tym faktem zachwycony. Uważam, że będzie - co jak się okazało prawdą - stale porównywany do poprzednika. Przyjmując nominację na wiceprezydenta i jednocześnie potencjalnego następcę przywódcy USA zgodził się jedynie dlatego, że jego odmowa mogłaby doprowadzić do rozłamu w partii Demokratycznej.   Tymczasem podczas podczas jego pierwszej kadencji na stanowisku Prezydenta Truman miał mnóstwo problemów związanych z sytuacją wewnętrzną w kraju. Piętrzyły się strajki, a związki zawodowe nie pozwalały sprawnie rządzić krajem. Pojawiał się kryzys za kryzysem. Mimo wszystko Truman sobie z nimi poradził. W jaki sposób? Tego dowiecie się oglądając ten odcinek serii Powojnie. Opowiadając o Trumanie odniosłem się też do czasów zanim został najważniejszym człowiekiem w Stanach Zjednoczonych. Podałem m.in. informację o jego związkach z Ku Klux Klanem.
10/8/202113 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ukraina po II Wojnie Światowej. Losy Stiepana Bandery po 1945 roku. Jak zginął lider nacjonalistów?

Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zająłem się losami lidera ukraińskich nacjonalistów Stiepana Bandery. To wyjątkowo kontrowersyjna postać szczególnie w Polsce. Tymczasem dla Amerykanów po II Wojnie Światowej był doskonałym źródłem informacji na temat sytuacji w Związku Radzieckim. Dlatego służby Stanów Zjednoczonych przez długi czas chroniły go przed zamachowcami przysłanymi z Moskwy. W tej odsłonie serii Powojnie opisałem też po krótce jak wyglądała sytuacja na Ukrainie w czasie II Wojny Światowej. Jaki los zgotowali Polakom ukraińscy nacjonaliści? Zresztą ginęli też Żydzi. Jeden z największych pogromów miał miejsce we Lwowie. Część osób narodowości żydowskiej w obawie przed ukraińskimi zbrodniarzami wolała uciec z powrotem do obozów koncentracyjnych wobec zagrożenia które istniało na terenie Ukrainy.
10/1/202121 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Chruszczow i jego pomysły na Związek Radziecki. Kukurydza, Morze Aralskie i bieda.

Cześć!  W tym odcinku serii Powojnie opowiem Wam o szalonych pomysłach Nikity Chruszczowa. Przywódca Związku Radzieckiego był pod tym względem wyjątkowo płodny. Jego wizja ZSRR niekiedy przerażała współpracowników w Kremlu. Tymczasem trwała Zimna Wojna, a Stany Zjednoczone widząc rozwój sytuacji starał się wykorzystać ją na swoją korzyść Eisenhower stąpał po kruchym lodzie wysyłając nad terytorium Związku Radzieckiego samoloty szpiegowskie.   Jak wyglądała sytuacja w państwie rządzonym przez Nikitę Chruszczowa w latach 50-tych i na początku kolejnej dekady? O tym w tym odcinku serii Powojnie.
2/26/202111 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Odc. 9: Związek Radziecki tuż po II Wojnie Światowej. Terror i ogromna bieda.

W tym odcinku serii Powojnie zająłem się sytuacją Związku Radzieckiego tuż po II Wojnie Światowej. Punktem wyjścia jest dla mnie historia rosyjskiej poetki Anny Achmatowej, której życie pełne było bólu i cierpienia spowodowanego przez komunistów. Staram się też przybliżyć sytuację gospodarczą Związku Radzieckiego. Państwo było całkowicie uzależnione od przemysłu zbrojeniowego. Stalin był przygotowany kosztem społeczeństwa na kolejny konflikt. Zdolność produkcyjna kraju spadła o dwie trzecie.
7/17/20208 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Odc. 8: Szpiedzy w USA po 1945 roku. Historia radzieckiej agentury w "Ameryce".

W tym odcinku serii Powojnie tematem są radzieccy szpiedzy w USA po 1945 roku. Siatka szpiegowska działała m.in. przy amerykańskim projekcie Manhattan, czyli programie budowy pierwszej bomby atomowej.  Punktem wyjścia jest dla mnie afera czasopisma "Amerasia". Była to pierwsza sytuacja, gdy Amerykanie zorientowali się, że ZSRR próbuje wykradać ich tajne informacje.
7/17/202010 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Odc. 6: Wojna o równouprawnienie w czasach kryzysu. Japonia po 1945 roku

W tym odcinku serii Powojnie ponownie zająłem się historią Japonii po 1945 roku. Skupiłem się na trudnej sytuacji kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz kryzysem, który groził bankructwem azjatyckiego państwa. Japonię uratowała... wojna w Korei.
7/17/20207 minutes, 49 seconds