Winamp Logo
Pogi Podcast Cover
Pogi Podcast Profile

Pogi Podcast

Hungarian, Sciences, 1 season, 147 episodes, 4 days, 13 hours, 7 minutes
About
Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológus politikai gazdaságtani podcastja a globális gazdaságról a klímaválság, az automatizáció, a digitális gazdaság, az egyenlőtlenségek és a poszt-demokrácia korszakában. https://www.facebook.com/pogiblog https://www.patreon.com/pogipodcast
Episode Artwork

146. Főáramba kerül-e a bitcoin a tőzsdei alapok engedélyezésével? / Csabai Csabával

Az amerikai tőzsdefelügyelet engedélyezte a bitcoin alapú tőzsdei alapokat. Ezzel olyanok is befektethetnek kriptóba, akik eddig távol voltak ettől a világtól. Főáramúvá válhat-e a kripto? Csabai Csabával, a Variance kriptó likviditáskezelő alapítójával beszéli ezt át Pogi. Az epizód substackje: https://pogatsa.substack.com/p/bitcoin-price-after-the-etf-announcement Az epizódban említett szerb-amerikai elemző: https://www.goodreads.com/book/show/54220036-geopolitical-alpha?from_search=true&from_srp=true&qid=Ck4aVjFjI7&rank=1
2/3/20241 hour, 9 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

145. Kevésbé fájt a 2022-23-as válság, mint 2008-9⎮ Németh Dáviddal

Átlagbérek, mediánbérek, jövedelmi tizedek, minimálbér, nyugdíjak, lakásárak. Kinek mennyire fájt a 2022-23-as inflációs hullám? Németh Dáviddal, a K&H Bank vezető elemzőjével beszéli mindezt át Pogi. Adatok az epizódhoz a Pogi Podcast substackjében: https://pogatsa.substack.com/p/how-painful-has-the-2022-2023-inflation
1/28/202449 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

144. Kipukkant-e a kínai növekedési modell, vagy sem? ⎮Balásy Zsolttal

Kipukkant-e a kínai növekedési modell, vagy az adatok csak átmeneti megtorpanást jeleznek, és Kína éppen átveszi a globális vezető szerepet egy sor technológiában? Erről vitázik Balásy Zsolttal, a HOLD Alapkezelő portfolio kezelőjével Pogi. A vitavezető Rózsa Péter.
1/21/202454 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

143. Másba fektetnek-e a magyarok, mint mások? ⎮Somogyi Flórával

Somogyi Flórával, a Lightyear nevű befektetési platform kutatási igazgatójával arról beszélget Pogi, hogy a magyarok másba fektetnek-e, mint általában a közép-kelet-európaiak, vagy a nyugat-európaiak?
1/17/202433 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

142. Lesz-e Tajvanból második Ukrajna? A tajvani választások tétje

Érdeke-e Kínának lerohanni Tajvant? Át tudja-e venni a világ élvonalát jelentő ottani félvezető gyártás felett az ellenőrzést? Mi ennek a feszkónak a története? Miért van Tajvan felett szilíciumpajzs? Ezekről beszélget Kántor Bandi és Pogi
1/13/202444 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

141. Úgy táncoltunk, ahogy fütyültek: mennyi uniós pénz jön, miért, és mire? ⎮ Gyévai Zoltánnal

A magyar kormány teljesítette az EU sok feltételét, ezért kapjuk meg az uniós pénzek egy részét. Ám ez csak egy kisebbik rész, sok feltételt még teljesíteni kell a további összegekért. Mit teljesítettünk? Mit kell még? Mennyi Magyarország allokációja, és ehhez képest mennyit kapunk meg most? Mikor pontosan? Mire költhető? Gyévai Zoltán Brüsszelben élő uniós újságíróval szálazza mindezt szét Pogi.
1/3/20241 hour, 22 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

140. Katar: ellentmondások tömkelege

Lehet-e globális befolyást vásárolni, ha az ember a világ legnagyobb gázvagyonán ül? Lehet-e egyszerre a Közel-Kelet radikálisait és terroristáit finanszírozni, és egyben az USA szoros szövetségesének megmaradni? Lehet-e Al-Jazeera szerű szabad sajtót csinálni kifelé, ha közben belül nincs sajtószabadság? Mi lesz a fosszilis korszak után a mini New Yorkokkal az Arab öbölben?
12/9/202342 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

139. A rabszolgaság eltörlése: a rabszolgatartókat kompenzálták. Gyarmatosításból globális függőség.

Alig ismert, de a rabszolgaság eltörlésekor nem a rabszolgákat, hanem a rabszolgatartókat kompenzálták. Az egykori gyarmatok pedig formális koloniális státuszból a globális gazdasági függés állapotába jutottak. Kántor Bandi és Pogi folytatják az előző rész beszélgetését Piketty új könyve alapján.
12/4/202342 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

138. A kapitalizmus gyarmatosításon és a rabszolgatartáson alapult (1. rész)

A ma gazdag országok vagyonuk nagy részét más országoktól lopták, illetve ingyen dolgoztatták azok szülötteit. Kolumbusztól az Apartheidig, évszázadokon át. Thomas Piketty, Kenneth Pomeranz és más szerzők alapján beszélget a gyarmatosításról és a rabszolgatartásról mint a nyugati kapitalizmus alapjáról Kántor Endrével Pogi.
11/26/202339 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

137. "A bankrendszer elfoglalása - Hogyan állítja szolgálatába a bankokat a politikai hatalom?" - Várhegyi Éva új könyve

Várhegyi Éva közgazdász, a bankrendszer szakavatott ismerője új könyvében azt elemzi, hogyan vonta ellenőrzése alá a politika a bankrendszert. Ezt a könyvet ismerteti Pogi, némi kritikával. (Kiadó: Magyar Narancs / Tea 2023)
11/21/202332 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

136. Érdemes-e egyetlen alternatív mutatót találni a GDP helyett?

Kántor Endre szerint igen, Pogi szerint nem. Megvitatják. Mit mér a GDP és hogyan? Mit nem mér? Hogyan használják félre? Érdemes lenne-e egyetlen alternatív mutatót elterjeszteni? Melyik legyen az?
11/11/202346 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

135. Simor András és Pogátsa Zoltán vitája a magyar gazdaság állapotáról

Simor András közgazdász, volt jegybankelnök vitája Pogival a magyar gazdaságról. A felvétel az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban készült 2023 október 17-én. Vezette és készítette: Herczeg Samu.
10/31/20231 hour, 49 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

134. USA shutdown: közgazdasági nonszensz, politikai cirkusz

Hogy az amerikai államot néha le akarják állítani a politikusok, mert állítólag csődbe menne, az közgazdaságilag nonszensz. De akkor miért játszák el újra és újra ezt a cirkuszt? És miért nem lehet őszintén megmondani az embereknek, hogy állam saját valutájában nem tud csődbe menni? Hogy lehet, hogy miközben a republikánusok aggódnak a legjobban az államadósság miatt, közben ők tettek ahhoz a legtöbbet hozzá? Ezeket beszéli át Kántor Endrével Pogi.
10/23/202347 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

133. A Gázai-övezet gazdasága

Beszélhetünk-e egyáltalán önálló gázai gazdaságról? Azt tudjuk, hogy nyomor van, de miből élnek ott az emberek? Milyen pénzt használnak? Ki kormányoz? Honnan van áram, víz, telefonhálózat?
10/15/202316 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

132. Hogyan NEM tudta Lenin bevezetni a kommunizmust? A rubel története

Marx szerint a kommunizmusban sem állam, sem pénz nem lett volna. Lenin azonban mindkettőt megtartotta, és így a valóságban kommunizmus helyett államkapitalizmust csinált. Mindez jól bemutatható a rubel történetén keresztül. Felhasznált irodalom: https://www.goodreads.com/book/show/62931932-the-ruble?ac=1&from_search=true&qid=uQmtnEOfR3&rank=1
10/8/202329 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

131. Az orosz gazdaság nem omlott össze. Miért? ⎮Bendarzsevszkij Antonnal

Az orosz gazdaság teljes összeomlását jósolták a háború és a szankciók eredményeképpen. Ehelyett növekedés van. Hogy lehet ez? Miért nem igazán működnek a szankciók? Miért nem sínylette meg a háborút az orosz GDP? Bendarzsevszkij Anton Oroszország szakértővel beszélget erről Pogi.
10/1/20231 hour, 1 minute, 48 seconds
Episode Artwork

130. Franciaország ⎮ Kántor Endrével

Tényleg a franciák alapították az EU-t a Szén- és Acélközösséggel? Mi ez a konfliktus a nyugdíjreform körül? Mekkora probléma náluk a klímaválság és a bevándorlás? Pogi Párizsból, Kántor Bandi Budapestről.
9/18/202341 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

129. A Dreher család története ⎮ Iglódi Csabával

A sört mindenki ismeri, de ki tudja, hogy került Magyarországra a Dreher család? Hogy lett a Dreher kvázi Magyarország nemzeti söre? Iglódi Csabával, a "Dreher-szimfónia" című új családregény szerzőjével beszélget Pogi.
8/28/20231 hour, 21 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

128, A szaúdi NEOM / The Line projekt: az emberiség jövője, vagy egy diktátor blöffje?

170 km hosszan, egyenes vonalban elterülő felhőkarcoló a sivatagban, tükör bevonattal. Sípályák a szaúdi hegyekben. Mesterséges hold, feszes cyborgnők, lebegő padok, 5 perces városok, hypergyors vasút, mesterséges intelligenciára épülő, karbonsemleges 9 milliós város, amiből ma még szinte semmi nincs meg, de a tervek szerint az évtized végére működni fog. Mindez egy iszlám fundamentalista királyságban. Blöff, egy megalomán diktátor piramisa, vagy a nagyvárosok jövője? Schmied Andi városépítésszel vitatja ezt meg Pogi.
8/17/20231 hour, 28 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

127. A magántőkealap az új offshore?⎮ Wirth Zsuzsannával

Névtelenséget biztosít, lehetővé teszi az adók "optimalizálását", a gazdagok pedig nagy előszeretettel használják. Ráadásul még külföldre sem kell vigyék hozzá a pénzüket. A magántőkealap lenne az új offshore? Wirth Zsuzsanna tényfeltáró újságíróval beszélget Pogi.
8/7/202336 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

126. Maradhat-e Ciprus offshore központ az orosz szankciók, a Brexit és a globális minimáladó után?

Ciprus uniós offshore paradicsomként volt ismert. Ám a fő kuncsaftoknak, a briteknek és az oroszoknak már nem annyira éri meg idejönni a Brexit és az Oroszország elleni uniós szankciók után. Ráadásul az offshoret ellehetetleníteni hivatott globális minimáladó is bejátszik. Vége a ciprusi adóparadicsomnak? Erről beszélget Kántor Endre és Pogi.
7/24/202340 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

125. Megoldás lehet a globális vízhiányra a tengervíz szűrése (Ciprus, Izrael és Szingapúr példái)

Miközben a klímaváltozással egyre akutabbá válik a globális vízhiány, ma már létezik olyan technológia, amellyel a szinte végtelen mennyiségben rendelkezésre álló sós tengervizet iható és öntözhető vízzé szűrhetjük. Ez a technológia azonban drága. Hogyan működik? Hol használják már? Ki fogja megfinanszírozni a szegényebb országoknak? Kántor Endre és Pogi beszélgetnek, Ciprus, Izrael és Szingapúr példáit elemezve.
7/19/202339 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

124. Lehetséges-e a kivonulás a kapitalizmusból? A Krisna-völgy esete ⎮Caitanya Das-al

A Somogy-megyei Krisna-völgy kitűnő esettanulmány arra, hogy mennyiben lehetséges a 21. században kivonulni a fogyasztói kapitalizmus rendszeréből társadalmi értelemben, gazdaságilag, energetikailag, vagy akár lelkileg. A lehetőségek mértékét vitatja meg Pogi a helyszínen Caitanya Das-al (Csétanyja Dásszal, azaz Karády Csabával). Egyben bemutatják a projekt különböző aspektusait.
7/12/202357 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

123. Gazdaságpolitikai tili-toli: a kormány áttolta a problémákat az árfolyamról a költségvetésre ⎮ Büttl Ferenccel

Az EURHUF árfolyam ugyan visszakorrigált és stabil, de ez csak azért van így, mert a dollár alapú adósság növelésével és a brutál magas kamatokkal mesterségesen ott tartják. Ennek viszont a nagyon magas törlesztőrészletek az ára, miközben a harmadik negyedéve tartó recesszió miatt amúgy is destabilizálódott a költségvetés. Azaz továbbra is nagy a baj, csak éppen átpakolta a kormányzat a problémákat a költségvetésre. Ha meg azt próbálja meg orvosolni, akkor az infláció nem fog csökkenni. Büttl Ferenc közgazdásszal beszélget Pogi a gazdaságpolitikai tili-toliról.
6/30/202347 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

122. Tényleg összeomlik-e a magyar állami nyugdíjrendszer? ⎮Süle-Szigeti Bulcsúval

Tényleg össze fog omlani a magyar nyugdíjrendszer? Tényleg egy pilótajáték? Miért kéne ennek így lennie, ha nőtt a foglalkoztatás, nőtt a termelékenység, emelkedtek a bérek, azaz többen fizetnek be és többet? Miért ne lehetne emelni a nyugdíjkorhatárt, ha tovább élnek az emberek? Figyelembe lehet-e venni a nyugdíjrendszerben, hogy a szülők mennyit fektettek a gyerekeik humán tőkéjébe, értéktermelő képességébe? Miért mondja a Modern Monetáris Elmélet, hogy állami nyugdíjrendszer nem tud csődbe menni, ha az állam pénzkibocsátó? Süle-Szigeti Bulcsú nyugdíjszakértővel vitatja meg ezeket a kérdéseket Pogi.
5/26/202358 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

121. Elkezdődött-e a deglobalizáció?

A beszállítói láncok szétzilálódása a covid miatt, európai lecsatlakozás az orosz gázról, Kína bojkottja, az elektronikus chip gyártás visszahozása Európába és Amerikába... Elindult-e egyfajta gazdasági deglobalizáció a világban a globalizáció hosszú évtizedei után, vagy ez csak egy átmeneti megtorpanás? Kántor Endrével beszélget Pogi
5/18/202342 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

120. Szlovákia magyar miniszterelnököt kap. De kicsoda Ódor Lajos? ⎮ Dudás Tamással

Mit lehet tudni a magyar nemzetiségű új szlovák miniszterelnökről? Mi volt az az egykulcsos adó, aminek ő volt az egyik "atyja"? Mennyiben volt az sikeres? Mi volt az a Tátrai Tigris? Mi az a Költségvetési Tanács, és mennyiben hasznos intézmény? Miért megy mostanában rosszabbul Szlovákia gazdasága? Valóban Soros embere-e Ódor? Dudás Tamás szlovákiai magyar közgazdásszal beszélget Pogi
5/15/202336 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

119. Anti Jordan Peterson ⎮ András Felíciával

Peterson diktátornak nevezte Orbán Viktort, de Novák Katalin mégis kitüntette őt. Sokadszorra hívták meg kormányközeli intézmények előadni Budapestre. Ideológiája összeesküvés-elméletekre épít, nőgyűlölő és klímatagadó. Nincs egyetlen olyan pszichológiai iskola sem, amelyet ténylegesen képviselne társadalomfilozófiai igehirdetésében, ugyanakkor szembemegy a társadalomtudományok és konkrétan a pszichológia alapelveivel. Érvelése gyakran szalmabáb. Kik a követői, az incelek? Miért nem lehet az etológiából, a biologizáló redukcionizmusból kiindulni társadalmi kérdésekben? A Jordan Peterson jelenséget András Felícia pszichológussal vitatja meg Pogi.
5/11/20231 hour, 26 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

118. A kormány kiszervezi az adóztatást a multiknak ⎮ Miklós Lászlóval

Ahelyett, hogy adót csökkentett volna az infláció mérséklésére, mint máshol, a magyar kormányzat kiskereskedelmi adót vezetett be, amelyet a cégek átterheltek a fogyasztókra. Így a kormány tulajdonképpen kiszervezte az adóztatást a multikra, miközben a fogyasztó azt hiszi, hogy az ársapkákkal a kormány megvédi a "gonosz" multiktól. Közben pedig még szociálpolitikát sem kell adni a költségvetésből az infláció kompenzálására. Miklós László közgazdásszal beszélget Pogi
5/9/202342 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

117. Izrael: gazdasági csoda, politikai válság (II.)

High tech szektor, gazdasági csoda, de közben masszív politikai válság. Mit tanulhatunk az izraeli gazdasági csodából? Miért tüntetnek mégis sokszázezren az utcákon? Kántor Endre és Pogi folytatják az előző rész beszélgetését az ellentmondásos izraeli gazdaságról.
4/29/202338 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

116. Izrael: gazdasági csoda, politikai válság (I.)

High tech szektor, gazdasági csoda, de közben masszív politikai válság. Mit tanulhatunk az izraeli gazdasági csodából? Miért tüntetnek mégis sok százezren az utcákon? Miért kellett Poginak kimenekülnie onnan? Kántor Endre és Pogi az ellentmondásos izraeli gazdaságról beszélgetnek.
4/24/202343 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

115. A különutas japán gazdaságpolitika (2. rész)

A japán jegybank egészen másképpen reagál a globális inflációs válságra. Kitartanak amellett, hogy nem emelnek kamatot, nem állítanak elő mesterségesen recessziót. Azaz folytatják az Abenomics-ot, Sinzo Abe nélkül, egyelőre sikerrel. Mit lehet tőlük tanulni? Kántor Endre és Pogi beszélgetése. Az első rész a 113. epizódban hallható.
4/1/202337 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

114. A Deutsche Bank minden bűne és hibája

A terjedő bankválság következő célpontja a Deutsche Bank, ezért reposztoljuk az ezzel kapcsolatos adásunkat. Minden, amit a DB-ról tudni kell. Miért nem stimmelnek a "lusta korrupt görögök / szorgalmas egyenes németek" típusú kulturalista magyarázatok? Hogyan működik ténylegesen egy nagy pénzügyi multi? Hogyan viszonyul a nyugati gazdasági elit a diktatúrákhoz? Hogyan segítette a Deutsche Hitlert, Putyint, Trumpot, oligarchákat, diktátorokat és szexuális bűnözőket? Hogyan mentették ki az eurózóna válság idején a mediterrán országok kárára? https://www.goodreads.com/book/show/45730424-dark-towers?ac=1&from_search=true&qid=D3PLKNsfTV&rank=1
3/27/202333 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

113. A különutas japán gazdaság (1. rész)

A japán jegybank egészen másképpen reagál a globális inflációs válságra. Kitartanak amellett, hogy nem emelnek kamatot, nem állítanak elő mesterségesen recessziót. Azaz folytatják az Abenomicsot Abe nélkül, egyelőre sikerrel. Mit lehet tőlük tanulni? Kántor Endre és Pogi beszélgetése.
3/20/202337 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

112. Az USA történelmének második legnagyobb bankcsődje: a Fed megszorítása bedöntötte a Silicon Valley Bankot

Az Egyesült Államok történetének második legnagyobb bankcsődje zajlik. Itt az újabb pénzügyi válság, kezdődik a cunami, mint 2008-ban? Ki a felelős? Maga a Silicon Valley Bank, vagy a Fed monetáris politikája? 
3/12/202315 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

111. Minden magyar Nagyonnagy-Budapesten fog élni?

A friss népszámlálási adatok szerint a budapesti agglomeráció népessége masszívan nőtt, az ország fennmaradó része pedig - Győr-Sopron (vár)megye kivételével - csökkent. Nemsokára tényleg minden magyar Nagyonnagy-Budapest agglomerációjában fog élni?
3/3/202313 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

110. Az izraeli fake news gyár lebuktatása

Tényfeltáró újságírók olyan céget lepleztek le, amely mesterséges intelligencia segítségével képes volt manipulálni a globális társas média algoritmusait, és ezzel valódi vagy akár álhíreket trending státuszba emelni.
2/27/202313 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

109. Transzhumanizmus

A ChatGPT láz ismét felvetette a régi kérdést: lehetséges-e, hogy a mesterséges intelligencia nemsokára átveszi a főszerepet a történelemben az embertől. Mennyire vagyunk ettől messzire?
2/23/202317 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

108. Globális népességrobbanás: megállítható-e?

A klímatudósok szerint az emberiség már ma is túlhasználja a Föld erőforrásait. A globális népességrobbanás azonban folytatódni fog, elsősorban ráadásul olyan fejletlen országokban, ahol ez a klímakatasztrófa mellett politikai krízisekhez is vezethet. Megállítható-e a népességrobbanás? Ha igen, hogyan? Vannak-e pozitív tapasztalatok? Ezt az érzékeny kérdést választotta Pogi a jelenlegi epizód témájául, néhány releváns irodalom alapján. https://www.goodreads.com/book/show/43672401-ecological-footprint?from_search=true&from_srp=true&qid=JQYcwy9LRv&rank=2 https://www.goodreads.com/book/show/62821791-south-vs-north?from_search=true&from_srp=true&qid=hOZ0l5KIxq&rank=1 https://www.goodreads.com/book/show/53523076-convergence-to-very-low-fertility-in-east-asia?from_search=true&from_srp=true&qid=3lP2odRWNw&rank=2
2/14/202322 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

107. Ázsia leggazdagabb emberének bukása: az indiai Adani botrány

Hogyan lett Gautam Adani üzletember India és egyben Ázsia leggazdagabb embere? Hogyan segítette ebben Modi miniszterelnök, aki szintén Gujarat államból származik? Ki az oligarchát most megbuktató Hindenburg, és egyáltalán mit csinálnak a short sellerek? Miért jótékonykodott Adani? Mi köze mindennek Boris Johnsonhoz? Vannak-e magyar párhuzamok?
2/7/202318 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

106. Forint le, forint fel: mi áll a forint gyengülés és erősödés mögött? ⎮ Pásztor Szabolccsal

Mitől volt a forint az egyik leggyorsabban gyengülő valuta a világon 2022-ben? Miért gyengült jobban, mint az orosz rubel, az ukrán hrivnya, a lengyel zloty, a cseh korona vagy a román lej? Miért erősödött vissza 390 alá? Marad-e stabil 2023-ban? Ezekről beszélget Pogi a nemzetközi pénzügyek szakértőjével, Pásztor Szabolccsal (NKI/Oeconomus)
2/2/20231 hour, 33 seconds
Episode Artwork

105. Kibocsátás-kereskedelem: elég-e a piacosítás a klímaválság megállításához? ⎮ Muth Dániellel

Hogyan működnek a legnagyobb üvegházhatású gáz kibocsátás-kereskedelmi rendszerek, az európai és a kínai? Vannak-e érdemi hatással a klímaváltozásra? Lehet-e mindezt a piacra bízni? Erősödhet-e ez a rendszer a jövőben? Muth Dániellel, a téma szakértőjével beszélget Pogi
1/23/20231 hour, 5 minutes, 1 second
Episode Artwork

104. Az évszázad önsorsrontása: a brit gazdaság ⎮Sebestyén Gézával

Alacsonyabb a brit bérek reálélértéke, mint 18 éve. Visszacsinálnák a Brexitet. Egy év alatt három kormányt fogyasztottak. Mi okozza a brit gazdaság és politika őskáoszát? Kik a szereplők? Mik a viták? Hol a kiút? Sebestyén Gézával vitatja ezt meg Pogi
1/15/20231 hour, 15 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

103. A nagy Briggs-Myers teszt humbug

A Briggs-Myers személyiségtípus indikátor négybetűs kategóriáját széles körben használják állásinterjúknál, de még párkereső appeken is. A teszt azonban nem alapul tudományos eredményeken, az valójában egy hatalmas humbug. Ennek ellenére életek múlnak rajta. Miért terjedhetett el mégis? https://www.goodreads.com/book/show/39721925-the-personality-brokers?ac=1&from_search=true&qid=RKy1DUE6k5&rank=1 https://www.imdb.com/title/tt14173880/
1/3/202324 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

102. Mi van a Matolcsy-Orbán csörte mögött? ⎮ Büttl Ferenccel

Szimpla helyezkedés, személyes konfliktus, vagy mélyebb gazdaságfilozófiai ellentét? Érdemi alternatívát jelent-e Matolcsy? Jogos-e a kritikája? Bónusz: évértékelő és előretekintés a 2023-as évre. Büttl Ferenc közgazdásszal beszélget Pogi.
12/27/20221 hour, 2 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

101. Az olajsejkségek politikai gazdaságtana

Az Arab-Öböl menti autoriter rezsimek stabilitása azon alapul, hogy az ottani emírek a hatalmas állami olaj- és gázbevételekből jólétet teremtenek, ezzel kvázi megvásárolják népük támogatását. Ennek a modellnek köszönhetően azonban a térség nem csak a világ benzinkútja, hanem egyben a legpazarlóbb energiafogyasztója is. Az elemzés alapja: https://www.goodreads.com/book/show/40338046-energy-kingdoms?ac=1&from_search=true&qid=6AmypHquhz&rank=2
12/19/202238 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

100. Most akkor megkaptuk az uniós pénzeket vagy sem? ⎮ Gyévai Zoltánnal

Ki a 2022 decemberi EU Tanácsi alku győztese? Megkaptuk az uniós pénzeket, vagy sem? Miért erősödött a forint? Mennyire volt következetes a Bizottság és a Tanács? Kivel áll vitában a magyar kormány, ki az a "Brüsszel"? Mikor látunk uniós pénzeket, és mennyit? Mennyire kellenek ezek az euró utalások a magyar kormánynak a jelenlegi szorult helyzetében? Gyévai Zoltán európai uniós szakújságíróval beszélget Pogi.
12/16/20221 hour, 22 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

99. Kell-e nekünk a globális minimáladó? ⎮ Sebestyén Gézával

Az offshore adóelkerülés elleni küzdelem eddigi leghatékonyabb eszköze, a magyar kormány mégis ellenáll neki. Miért? Mire jó? Hogyan működne? Lehet-e alacsony adókra versenyképes gazdasági modellt építeni? Ezekről vitázik Sebestyén Géza (Corvinus/MCC) és Pogi.
12/12/20221 hour, 26 minutes, 1 second
Episode Artwork

98. "Válság és infláció - A globális pénzügyi rendszer" (Kossuth Kiadó, 2022) könyvbemutató

Beszélgetőtárs: Kántor Endre gazdasági újságíró (Millásreggeli) Milyen a globalizált gazdaság pénzügyi rendszere? Hasznosak-e a jegybankok, vagy az állami elnyomás eszközei? Tényleg stabilitást ad-e, ha az aranyhoz kötjük a valutáinkat? Hogyan alakult ki a dollár egyeduralma a világgazdaságban? Milyen előnyöket biztosít ez az Egyesült Államoknak? Meddig marad fenn? Lesz-e egyeduralkodó a kínai jüan? Melyek az eurózóna súlyos belső szerkezeti problémái? Kinek előnyös az euró, és kinek nem? Mi a Modern Monetáris Elmélet? Képes-e az állam pénzteremtésből finanszírozni a kiadásait? Hogyan károsítja meg a világgazdaságot az offshore, és hogyan lehet felszámolni? A kriptovaluta tényleg az államtól független szabadság záloga? Pénz egyáltalán, vagy egy végiggondolatlan spekulatív eszköz? Hogyan változtatja meg a digitális jegybankpénz és a fintech a pénzügyi rendszer jövőjét? Meddig lesznek még bankok? https://www.multimediaplaza.com/ebook/12462/valsag-es-inflacio
12/2/20221 hour, 33 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

97. A nagy kriptótőzsde összeomlás

Eljött a kriptóvilág Lehman Brothers pillanata. Év eleje óta amúgy is összeomlott a kriptók árfolyama, ám most a világ legnagyobb kriptótőzsdéje beomlasztotta a világ második legnagyobb kriptótőzsdéjét, amelyik megtévesztette a felhasználókat. Vége az illúziónak, hogy a kriptók decentralizáltak, ezért nem manipulálhatók úgy, mint a rendes pénzügyi rendszer. Innen már nehéz lesz feltámadni. Pogi megpróbálja mindezt a tőle megszokott közérthető nyelvezetben elmagyarázni.
11/19/202219 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

96. Máté Gábor: A normalitás mítosza

Az egyre szélesebb körben terjedő népbetegségeket pszichológiai traumák okozzák, a pszichológiai traumákat pedig az a társadalmi rend, kultúra, a kapitalizmus, amely körülvesz minket. Ezzel Máté Gábor tulajdonképpen a kritikai pszichológia vonulatába illeszkedik. Ez az iskola azt hangsúlyozza, hogy a pszichológia jelenleg elterjedt, az individumra koncentráló gyakorlata nem túl szerencsés, sokkal nagyobb figyelemnek kellene irányulnia az egyéni psziché társadalmi meghatározottságára. Hiába próbáljuk meg úgymond megjavítani az egyén pszichés állapotát, ha az őt körülvevő környezet patologikus és traumatizáló. Ilyenkor igazából arra kellene irányulnia az egyéni,  és főleg a közösségi cselekvésnek, hogy ezt a közeget igyekezzen megváltoztatni, javítani.  Magyarul: "Normális vagy" (Open Books, 2022) Köszönet Czabán Samunak és Fáber Ágostonnak az elemzéshez fűzött kommentjeikért.
11/8/202223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

95. Nem homogén blokk! A magyarok értékcsoportjai ⎮Bíró-Nagy Andrással

A Policy Solutions friss, több év után megismételt politikai iránytű kutatása alapján megvizsgáljuk, hogy gazdasági és kulturális társadalmi tengelyek mentén milyen értékcsoportokba sorolhatók a magyarok. Mit gondolnak a piacról, az újraelosztásról, a családról, az egyén és közösség viszonyáról, a meghatározó kulturális kérdésekről? Mely értékcsoportok erősödtek, melyek gyengültek? Mit gondolnak a fiatalok, a budapestiek, a vidékiek? Miért ne kezdjünk mondatot úgy, hogy "a magyarok" ezt és ezt gondolják? Bíró-Nagy Andrással, a Policy Solution igazgatójával beszélget Pogi. A Policy Solutions Politikai Iránytű kutatása megtalálható itt: Policy_Solutions_Magyarorszag_Ertekterkepe_2022.pdf
10/30/20221 hour, 7 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

94. A bitcoin nem pénz: a salvadori bitcoin bukta

El Salvador az első ország, amelyik hivatalos fizetőeszközzé tette a bitcoint. Csak éppen a kutya nem használta. Miért nem? Nos, a bitcoin kritikusai megmondták előre.
10/23/20229 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

93. Hogyan válhatott a teljes világgazdaság függővé a tajvani chipektől? A TSMC hegemóniájának története

Hogyan válhatott a teljes globális gazdaság függővé a tajvani elektronikus chipektől? A Taiwan Semiconductors Manufacturing Company (TSMC) hegemóniájának története. Nem is olyan régen alapították, de ma már szinte egyeduralkodó. Mi a csoda titka? Mi okozza a jelenlegi globális chiphiányt, amely a mi magas inflációnkra is hatással van?
10/16/202217 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

92. Milyen lenne egy valóban keresztény elvekre épülő társadalom? ⎮Baritz Laura nővérrel

Mit mond a keresztény tanítás arról, hogy milyen elvekre kellene épülnie a gazdaságnak, a társadalomnak? Hogyan lehet ezt megvalósítani? Teljesíti-e ezeket a mai Magyarország? Miben más ez, mint a skandináv jóléti állam? Pogi vitája a Corvinus Egyetemen Baritz Laura domonkos nővérrel, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola tanárával. A vita szervezője: Keresztény Társadalmi Elvek a Gazdaságban (KETEG) Moderátor: Szilas Roland Ferenc, a Corvinus Vezetéstudományi Intézetének docense 
10/10/20221 hour, 31 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

91. Államcsőd? Mekkora bajban vagyunk?

Tényleg közel az államcsőd? Tudjuk-e a finanszírozni az energiaimportunkat a télen? Segített-e az orosz halasztási engedmény? Mekkora szükségünk van az uniós pénzekre? Hány hónapunk van?
10/6/202227 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

90. Megkapjuk-e az uniós pénzeket?⎮Gyévai Zoltánnal

Miért és hogyan fogja Orbán Viktor ezt a csatát is megnyerni? Korrupcióról tárgyalnak, vagy tényleg jogállamiságról? Hány eljárás folyik egyáltalán? Ki fog dönteni véglegesen, és mikor? Lesz-e egyáltalán végleges döntés? És mi az a felfújt macska?
9/23/20221 hour, 27 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

89. Európai energiaválság: van-e reális zöld alternatíva?⎮Jávor Benedekkel

Ukrajna orosz inváziójára hirtelen kellett drasztikus energiapolitikai lépésekkel válaszolnia az Európai Uniónak. Sem az LNG, sem a szén, sem az atom nem a fenntartható megoldás azonban. Van-e valódi zöld alternatívánk, és mi az? Tényleg kudarx a német energiaváltási stratégia? Jávor Benedek volt zöld EP kéviselővel beszéli ezt át Pogi.
9/18/20221 hour, 3 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

88. Hitler és a nagy gazdasági világválság

Adolf Hitler hatalomra jutását nem az infláció okozta, hanem a költségvetés stabilizálását célzó megszorítások. Ennek ellenére a németek mind a mai napig az inflációt tekintik a fő ellenségnek, destabilizálva ezzel az eurozónát is. Miért? Erre válaszol néhány a közelmúltban megjelent könyv. https://www.goodreads.com/book/show/8567383-when-money-dies?from_search=true&from_srp=true&qid=MbwJKcHuZK&rank=2 https://www.goodreads.com/book/show/1195844.The_Primacy_of_Politics?from_search=true&from_srp=true&qid=076A4Gwk0Q&rank=1 https://www.goodreads.com/book/show/711592.The_Wages_of_Destruction?from_search=true&from_srp=true&qid=gL4LVsjrxk&rank=3
9/10/202222 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

87. Leszünk-e Argentína?⎮Fábry Ádámmal

Mitől van válságban ismét Argentína? Miért volt ott már kilencszer államcsőd? Mi okozza az ország folyamatos instabilitását hosszú-hosszú évtizedek óta? Kik azok a peronisták? Tényleg peronista lenne Orbán Viktor? Vannak-e hasonlóságok Argentína és Magyarország között? Fábry Ádám Argentínában élő politológus-közgazdásszal beszélget Pogi.
8/22/202255 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

86. Költségvetés '22-'23: mitől destabilizálódott? Milyen károkat okoznak a megszorítások? Mit kéne inkább tenni?⎮ Büttl Ferenccel

Mi okozta a 2022-es büdzsé szétesését? Elsősorban hazai vagy külső okai vannak? Költségvetési osztogatás volt-e? Igaz-e az, amit Surányi és Békesi mondanak, hogy a kiadásokat egy az egyben meg lehetett volna spórolni? Miért fontosabb a rezsicsökkentés, mint az SZJA vagy a nyugdíjak? Miért károsak a megszorítások? Mit kellett volna inkább tenni? Miért nem volt soha gazdasági szabadságharc? Miért fogadták el a '23-as költségvetést nyilvánvalóan fals számokkal? Büttl Ferenc közgazdásszal beszélget Pogi.
8/13/20221 hour, 21 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

85. Miért relatíve olcsó a lakhatás Bécsben?⎮ Techet Péterrel

Bécsben a hasonló fejlettségű nagyvárosokhoz képest relatíve olcsó a lakhatás, a lakásbérlés. Ennek oka, hogy a város épít szociális lakásokat, de nem csupán a szegényeknek, ahogy azt gondolnánk. Illetve támogatja a szövetkezeti lakásépítést. Mit tanulhatna Budapest Bécstől? Mit tanulhatna a magyar baloldal? Techet Péter történésszel beszélget Pogi.
8/3/202232 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

84. Leszünk-e második Törökország? Erdogan gazdasági modelljének összeomlása ⎮ Karas Dáviddal

Miért omlik össze a török gazdaság? Miért hamis szinte az összes ezzel kapcsolatos narratíva? Volt-e valaha Erdogan-i gazdasági csoda? Hogyan tette azt lehetővé az IMF és a Világbank által erőltetett nemzetközi tőkeliberalizáció? Miben hasonlít illetve miben különbözik Orbán gazdasági modellje Erdogánétól? Hogyan áll mindkét piacellenesnek mondott vezető valójában a tőke és nem pedig a munkavállalók oldalán? Miért nem lesz ezzel a modellel egyik országból sem fejlett gazdaság? Beszélgetőpartner: Karas Dávid (CEU). https://www.ipe-berlin.org/fileadmin/institut-ipe/Dokumente/Working_Papers/IPE_WP_100.pdf
7/25/20221 hour, 48 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

83. Shinzo Abe, az Abenomics és a japán gazdaság újraindítása

Hogyan lehet a pénzmennyiség növelésével sikeresen beindítani egy gazdaságot? Hogyan működik Shinzo Abe meggyilkolt miniszterelnök gazdaságpolitikája, az Abenomics? Pozitívumok és kritika.
7/17/202223 minutes, 1 second
Episode Artwork

82. "Bezzeg ha bevezettük volna az eurót!" Bevezethettük volna valaha?

A mostani EURHUF krízisben gyakran elhangzik, hogy ha bevezettük volna az eurót, ma nem lenne gond. De bevezethettük volna-e valaha? És ha olyan stabil lenne a magyar gazdaság, hogy képesek lettünk volna bevezetni, akkor egyáltalán szükségünk lenne-e rá?
7/7/202219 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

81. JEREMIE program: állami kockázati tőke, mint közpénzégetés ∣ Bucsky Péterrel

Magyarországon nem volt elég kockázati tőke. Az Európai Unió és a magyar állam úgy döntöttek, hogy belépnek a piacra. Ám masszív közpénzégetés lett belőle. Hogyan finanszírozzuk akkor a startupokat? Egyáltalán: mi kell ahhoz, hogy legyenek? Bucsky Péterrel, a G7 újságírójával. Részletes irodalom: https://transparency.hu/wp-content/uploads/2017/01/Bucsky-P%C3%A9ter-Jeremie-alapok.pdf https://g7.hu/vallalat/20220106/kelet-europa-egyik-legnagyobb-kockazatitoke-befektetoje-lett-a-magyar-allam/ https://g7.hu/vallalat/20190920/startupok-helyett-sajat-magukat-tamogatjak-az-mvm-cegenek-vezetoi/ Az emlegetett korábbi epizód Bucskyval a kkv-k finanszírozásáról: https://cms.megaphone.fm/channel/BETO2480917171?selected=BETO2194210077
7/3/202242 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

80. Vaclav Smil: Hogyan működik a világ?

A cseh-kanadai klímatudós szerint az a civilizáció, amelyik betonra, műtrágyára, acélra és műanyagokra épít, és amelyik repülőn, konténerhajón és kamionokkal szállít, képtelen arra a gyors megfordulásra, amihez a klímakatasztrófa elkerüléséhez szükség lenne. https://www.goodreads.com/book/show/56587388-how-the-world-really-works
6/26/202257 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

79. Király Júlia - Pogátsa Zoltán vita a Modern Monetáris Elméletről

Stephanie Kelton "Deficitmítosz" című könyvének könyvbemutatóján. A magyar fordítást kiadta a Napvilág Kiadó. A könyvbemutató vita az Andrássy Egyetemen, a Heller Farkas Szakkollégium és az Andrássy Egyetem közös szervezésében jött létre 2022-ben. Moderátor: Szőnyi Dávid.
6/12/20221 hour, 7 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

78. Mi a profit? Létezik-e extraprofit?

Mi is valójában a profit? Mitől van egyáltalán? Mit gondolnak erről a különböző közgazdaságtani iskolák? Létezik-e extraprofit?
6/5/202251 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

77. Három Európa van: az EU nyolcadik kohéziós jelentése

Bár az unió explicit célja a gazdasági-társadalmi-területi konvergencia, ténylegesen azonban három Európa van: egy nyugati, egy keleti és egy déli. Ez rajzolódik ki az Európai Bizottság rendszeresen kiadott kohéziós jelentésének legfrissebb kiadásából, annak adataiból. Ráadásul nincs konvergencia, lassú divergencia van.  https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docoffic/official/reports/cohesion8/8cr.pdf
5/28/202218 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

76. Mit tehetünk az infláció ellen?

Mi okozza a jelenlegi inflációs hullámot? Hazai vagy globális okok dominálnak? Milyen arányban? Kínálati oldali szűk keresztmetszetek okozzák, a pénzmennyiség bővítése, a költségvetés túlköltekezése, vagy a gyenge forint? Eredményes-e a hatósági árkorlátozás? És a kamatemelés? Mivel lehetne erősíteni a forintot? Kiss Ambrus kérdezi Pogit.
5/21/202239 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

75. Energia ellátásunk és áraink közeljövője: minden, amit tudni akarsz ∣ Holoda Attilával

Miért vált Magyarország kirívóan függővé az oroszoktól? Miért nem váltott fenntarthatóra? El tudják-e zárni az oroszok a gázt és az olajat? Le tud-e válni az orosz gázról az EU? Milyen időtávon? Mi lesz helyette? Mennyibe fog az kerülni? Minden, amit az energiánk jövőjéről tudni akartál, Holoda Attila volt helyettes államtítkárral, a MOL Eurázsia üzletágának volt vezetőjével.
5/11/20221 hour, 10 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

74. A 80 éves Róna Péter köszöntése

5/8/202232 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

73. A 2010 előtti gazdaság és társadalompolitika miatt sem tud győzni az ellenzéki elit ∣ Scheiring Gáborral

Scheiring Gábor közgazdász-szociológus azt elemzi Pogival, hogy a magyar ellenzéki elit azért nem képes legyőzni a Fideszt, mert a 2010 előtti gazdaság- és társadalompolitkája miatt a mai napig elutasított. Magyarországon mélyebb volt a rendszerváltás utáni neoliberalizmus, mint a térség többi országában, és az erre adott immunreakció adja a Fidesz hegemóniáját.https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09668136.2021.1973376 https://napvilagkiado.eu/termek/egy-demokracia-halala/?fbclid=IwAR1Unk8ongpZTC4ylOdH1c8CsnCGnXjgPDuwDnKnr1e1iWo1SqfEBs3HbZY
4/30/20221 hour, 4 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

72. Megszüntette-e a Fidesz a magyar gazdaság globális függését? ∣ Gerőcs Tamással

A rendszerváltás után a nyugati, mindenekelőtt német multik alacsony hozzáadott értékű, alacsony bérezésű hátországa lett Magyarország. A Fidesz azt ígérte, hogy fellép a "német gazdasági imperializmus ellen". Ehelyett kiegyezett a német multikkal, akiket bőkezűen támogat. A hazai szektorokban pedig állami segédlettel kormányzközeli holdingokat hoz létre. Ezt, és a rendszerváltás utáni előzményeket nézzük át Gerőcs Tamással (Binghamptoni Egyetem), akinek friss könyve jelent meg a témában: "Magyarország függő fejlődése". https://napvilagkiado.eu/termek/fuggoseg-es-felzarkozas/
4/23/20221 hour, 35 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

71. A Csalók és Bűnözők Nemzetközi Bankja: a BCCI története

Ez volt a világ legproblémásabb és legtitokzatosabb bankja. Csalók, bűnözők, titkosszolgálatok, terroristák, pénzmosók, minden volt benne. Amerikaiak, arabok, pakisztániak, kínaiak, dél-amerikaiak. Ahol ugyanúgy volt számlája a CIA-nak, mint a Medellín Drogcartellnek, vagy az Abu Nidal csoportnak. Amíg be nem záratták. A Bank of Credit and Commerce International története. https://www.goodreads.com/book/show/175065.Full_Service_Bank?from_search=true&from_srp=true&qid=AVMQuVec33&rank=1 https://www.amazon.com/False-Profits-World%C2%92s-Corrupt-Financial/dp/0395623391/ref=sr_1_2?crid=1RHZ53RFR1K7I&keywords=false+profits&qid=1650293130&s=books&sprefix=false+profits%2Cstripbooks-intl-ship%2C161&sr=1-2
4/19/202214 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

70. Megszorítana-e az ellenzék? Király Júliával és Ilyés Mártonnal

Király Júlia (Márki-Zay Péter gazdasági tanácsadója) és Ilyés Márton (a Momentum gazdaságpolitikusa). Csinálnának-e tényleg megszorításokat? Hogyan rendeznék át a költségvetést? Mit csinálnának az orosz gázzal? Meglepő módon a Fidesz adópolitikáját alapvetően utólag rendbenlévőnek találják, bár itt is lennének változások. Ám a lényegi módosítanivalókat a kiadási oldalon látják. Mikorra lehetne magyar euró? Szerintük a Fidesz alatt lehetett volna. 
3/27/20221 hour, 24 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

69. Milyen gazdasági rend állíthatja meg a klímaváltozást? - Ürge-Vorsatz Dianával

Milyen gazdasági rend kell ahhoz, hogy visszafordítsuk a klímaváltozást? Lehetséges-e ez növekvő gazdaság mellett? Megoldás-e a körkörös gazdaság, vagy egy újabb illúzió? Az egyén felelőssége mindez, vagy rendszerszintű probléma? Mit gondoljunk a különböző technooptimista megoldásokról? Ürge-Vorsatz Diana klímakutatóval (CEU), a Nobel-békedíjas ENSZ Klímapanel tagjával.
3/19/20221 hour, 25 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

68. A skandináv modell

Egyszerre politikai, gazdasági és társadalmi modell. Mitől működik? Mik az elemei? Miért lehetetlen nélküle működő demokráciát csinálni? Miért lenne égetően fontos nálunk is? Miért nem igaz a legtöbb félreértés vele kapcsolatosan? (Az előadás a Navratil Ákos szakkollégium meghívására hangzott el az ELTE GTK-n.)
3/6/202259 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

67. Kicsoda Vlagyimir Putyin?

Hogyan vezetett az elhibázott orosz privatizáció Putyin hatalmához? Hogyan jöttek létre az oligarchák? Hogyan lépett fel ellenük népszerű módon Putyin? De oligarcha ellenes-e valójában? Irodalom: https://www.goodreads.com/book/show/1102465.The_Oligarchs?from_search=true&from_srp=true&qid=5hlAMt3JL9&rank=1 https://www.goodreads.com/book/show/8156594-londongrad---from-russia-with-cash?ac=1&from_search=true&qid=T2NlGwOJ3B&rank=1 https://www.goodreads.com/book/show/23848139-putin-s-people?from_search=true&from_srp=true&qid=BzJSJ8apna&rank=3 https://www.goodreads.com/book/show/37859884-rich-russians?ac=1&from_search=true&qid=6C21seXhwp&rank=4
2/28/202221 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

66. Feltétel Nélküli Alapjövedelem

Mire jó? Miből lehet finanszírozni? Milyen emberkép áll mögötte? Hogyan cáfolhatók az ellenérvek? Miért lesz elkerülhetetlen? Mi köze az automatizációhoz és a Modern Monetáris Elmélethez? Hivatkozott epizód: https://pogi-podcast.simplecast.com/episodes/1-a-deficit-mitosz-stephanie-kelton-konyve
2/20/202241 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

65. Hogyan károsítja a jótékonykodás a társadalmat?

A jótékonykodásra általában pozitívan gondolunk. Ám igazából rettentően sokszor káros. Miért? Mi a gazdagok valódi célja vele? Hogyan használható adóelkerülésre, önérdekű lobbyzásra és a demokrácia eltérítésére? Az epizódban használt és említett könyvek: https://www.goodreads.com/book/show/37506348-winners-take-all?from_search=true&from_srp=true&qid=pV6G73aA2h&rank=1 https://www.goodreads.com/book/show/39964496-just-giving?from_search=true&from_srp=true&qid=ZGxiSRvGXR&rank=3 https://www.goodreads.com/book/show/796214.The_Robber_Barons?from_search=true&from_srp=true&qid=fMpnB8XMlZ&rank=3
2/13/202231 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

64. Hogyan előzte meg Finnország Magyarországot? - Szegő Ivánnal

Az első világháború környékén Finnország és Magyarország még körülbelül egy fejlettségi szinten voltak. Ma háromszor olyan gazdagok. Mikor és miért előztek meg minket ennyire? Ezt boncolgatja Pogi az epizódban Szegő Iván történésszel. Az adásban sokat emlegetett Acemoglu-Robinson könyv: https://hu.wikipedia.org/wiki/Miért_buknak_el_nemzetek%3F
2/7/202244 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

63. Miből gazdagodott meg Soros György?

Egyeseknek mumus, másoknak önzetlen mecénás. De honnan származik Soros György vagyona?  Volt-e szakszervezeti vezető? És taxis? Hogyan döntötte be a brit jegybankot? Mit gondol a globalizációról és a szabadversenyes kapitalizmusról valójában? Offshoreozik-e?  Az eurós adás - https://pogi-podcast.simplecast.com/episodes/37-bevezessuk-e-az-eurot-magyarorszagon Soros életrajzok: https://www.goodreads.com/book/show/378701.Soros?from_search=true&from_srp=true&qid=zWNgltEylt&rank=10 https://www.goodreads.com/book/show/52585214-the-influence-of-soros?from_search=true&from_srp=true&qid=zWNgltEylt&rank=14 https://www.goodreads.com/book/show/378700.Soros?from_search=true&from_srp=true&qid=zWNgltEylt&rank=15 https://www.goodreads.com/book/show/59913849-the-man-behind-the-curtain?ac=1&from_search=true&qid=cJYsqwl7Gg&rank=1 A pénz alkímiája (magyar fordítás is van) - https://www.goodreads.com/book/show/369708.The_Alchemy_of_Finance?from_search=true&from_srp=true&qid=zWNgltEylt&rank=2
1/30/202230 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

62. Kapitalista hiánygazdaság: meddig tart még a magas infláció?

Mi okozza a jelenlegi magas inflációt? (Kínálati problémák.) És mi nem, annak ellenére, hogy ezt hirdetik? (A túl sok pénz.) Átmeneti-e, vagy évekig velünk marad? Mitől alakult ki a kapitalista hiánygazdaság? Mit lehet ellene tenni? A magyar inflációnak elsősorban hazai okai vannak, vagy nemzetközi? Segít-e a kamatemelés? Segít-e a hatósági ár? Utalások az epizódban:  Modern Monetáris Elmélet - https://pogi-podcast.simplecast.com/episodes/1-a-deficit-mitosz-stephanie-kelton-konyve Kádári adósság fogyasztásra mítosza - https://pogi-podcast.simplecast.com/episodes/15-kadar-korszak-az-adossagbol-fogyasztas-hamis-mitosza Kornai Kínában - https://pogi-podcast.simplecast.com/episodes/35-kornai-kinaban
1/22/202237 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

61. Elherdáljuk az uniós támogatásokat - Bucsky Péterrel

Miközben a magyar versenyképesség javításához minden elemzés szerint az állami szolgáltatásokat kellene javítani, az uniós pénzek nagyobbik része a cégekhez megy. Ráadásul az is hatékonytalanul. Azok a cégek, amelyek kapnak ilyen támogatásokat, lassabban nőnek. Ráadásul kevesebb társasági adót fizetnek be, mint amennyi uniós támogatást kapnak. Ez így biztos nem éri meg. Olyan cégek is kapnak bőven támogatást, amelyek senkit nem foglalkoztatnak, és/vagy bevételük sincs. Bucsky Péter (G7) elemzését tárgyalja meg a szerzővel Pogi.
1/16/202248 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

60. A genetikai lottó

Mennyiben magyarázzák a genetikai különbségek az emberek társadalmi előremenetelét, illetve lemaradását? Mekkora a hatása a társadalmi környezetnek? Érdemes-e megpróbálni kompenzálni a genetikai örökséget? Léteznek-e genetikailag alsóbbrendű osztályok, nemek, fajok? Ezeket a kérdéseket vizsgáljuk Kathryn Paige Harden amerikai genetikus kutató The Genetic Lottery: Why DNA Matters for Social Equality című könyve alapján. https://www.patreon.com/pogipodcast
1/9/202237 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

59. A Bettencourt-affér (L'Oréal)

A L'Oréal alapítójának náci múltja. A világ leggazdagabb örökösnőjének intim kapcsolata egy magyar származású meleg fotóművésszel. Egy dúsgazdag család belvitája. Illetve Franciaország legnagyobb kampányfinanszírozási pere, Nicolas Sarkozy elnökkel.  Tom Sancton The Bettencourt Affair: The World's Richest Woman and the Scandal that Rocked Paris (Dutton Books, 2017)
1/3/202223 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

58. A legszegényebb 300 magyar település - Németh Nándorral, Nun Andrással

A legszegényebb magyar településeken gyakorlatilag nincs jelen a magyar állam. Pedig óriási szükség lenne rá. Hogyan lehetne dinamizálni őket úgy, hogy az belső erőforrásokra támaszkodjon és fenntartható legyen? Egyáltalán kell-e, vagy az ott lakók óhatatlanul be fognak költözni a jobb munkapiacú nagyobb helyekre? Erről beszélget Pogi az ezeket a településeket évtizedek óta fejlesztő Nun Andrással (Autonómia Alapítvány) és Németh Nándorral (Máltai Szeretetszolgálat). https://www.patreon.com/pogipodcast
12/25/20211 hour, 40 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

57. Magyarország tényleg "klímavilágbajnok"? - Jávor Benedekkel, Köves Alexandrával

Orbán Viktor szerint Magyarország sokat tesz a klímaváltozás ellen, egyenesen "klímavilágbajnok". Így van-e ez, vagy ennek pont az ellentéte igaz? Erről beszélget Pogi Köves Alexandra ökológiai közgazdásszal és Jávor Benedek volt zöld EP-képviselővel.
12/17/202143 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

56. A pekingi ál luxuslány esete

Hogyan konvertálják a gazdagok anyagi tőkéjüket szimbolikus tőkévé, kapcsolati tőkévé, társadalmi tőkévé, majd onnan vissza még több anyagi tőkévé?
12/12/202112 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

55. Az amerikai Big Pharma és a wuhani laborszivárgás

A koronavírus eredeteként a jól ismert piaci denevérleves sztori helyett ma már nem csak hogy valószínű a wuhani laborszivárgás, hanem azt is tudjuk, hogy a wuhani víruslaborban denevérkísérleteket végeztek amerikai gyógyszeripari kutatók, amerikai állami pénzekből. Ráadásul Dr. Anthony Fauci (az ottani Müller Cecília) finanszírozásából.   https://fb.watch/9LAEoV77hA/ https://www.nationalreview.com/news/leaked-grant-proposal-confirms-chinese-and-american-scientists-planned-to-create-novel-coronavirus/?fbclid=IwAR1ozTGTGT2BKIfT4GgXpAAMBCbxPl240F-seGQ11ctw1QFX6RXwE2H7uTc https://www.goodreads.com/book/show/58647975-viral
12/5/202136 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

54. Mi ez a globális chip mizéria? - Bizó Dániellel

Mitől van globális chiphiány? Mit csinál egy chip egyáltalán? Miért nehéz gyártani? Miért lett Tajvan szinte globális monopol? Európában miért nincs chipgyártás? Mikor lesz a kínaiaknak olyan chipje, amivel mindenkit lenyomnak technológiában? Pogi Bizó Dániel Londonban élő tech elemzővel beszélget.
11/30/20211 hour, 11 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

53. A globális versenyképességi lista bullshit

Hogyan manipulálta a Világbank a befolyásos 'Doing Business' listáját? Miért volt az eleve káros? Hogyan készülnek valójában az ilyesfajta globális országlisták? Miért csalódnak a választók a szakértőkben világszerte?
11/21/202112 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

52. A Vatikán mint biznisz

A Vatikán sötét gazdasági háttérvilága. Adóelkerülés, offshore, titkos számlák, nácik és zsákmányuk rejtegetése, szabadkőművesek, gyilkosságok, maffia, gazdasági és politikai befolyásszerzés, lebukás és botrány. Gerald Posner: God's Bankers - A History of Money and Power at the Vatican (Simon and Schuster, 2015)
11/14/202144 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

51. Elmenni külföldre élni - Holch Gáborral

Milyen típusú emberek mennek el külföldre? Milyen lelkiállapot az? Rajongás, megcsömörlés, megszokás a kiválasztott országban. Segít-e a beilleszkedésben a 'városi család'? Lehet-e valaki tényleg kozmopolita? Reális-e a magyarok Kína-képe? Pogi beszélgetőtársa a Sanghájban élő tanácsadó, Holch Gábor, az 'Ez a város egy távoli bolygó' című könyv szerzője.
11/6/20211 hour, 11 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

50. COP26, Extinction Rebellion, klímamigráció - Hulesch Borssal

Mit várhatunk a most kezdődő COP26 globális klímacsúcstól? Hogyan harcol az Extinction Rebellion? Mi a baj Gretával, Attenboroughval, Ferenc Pápával? Összefér-e a felmelegedés leállítása és a gazdasági növekedés folytatása? Mit tudunk tenni a globális népességnövekedés ellen? Hogyan előzhető meg a sok százmilliós globális klímamigráció? Indokolható-e az erőszakos fellépés a klímavédelemben? Elérhetünk-e enélkül bármit? Pogi vendége Hulesch Bors klímavédő.
10/30/20211 hour, 52 seconds
Episode Artwork

49. Akut tanárhiány van már ma, összeomlás következik - Totyik Tamással

Már ma akut tanárhiány van a közoktatásban, szakmai becslés szerint 12000 tanárral van kevesebb, mint kéne. Az elkövetkező években pedig konkrétan össze fog omlani a rendszer, de már ma durván alulteljesít a túlterheltség és a szakmai és anyagi megbecsültség hiánya miatt. Totyik Tamással, a Pedagógus Szakszervezet alelnökével beszélget Pogi.
10/23/202139 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

48. Közgazdasági Nobel-díj: a minimálbér-emelés működik

Az idei úgynevezett közgazdasági Nobel-díjat három olyan közgazdász, David Card, Joshua D. Angrist és Guido W. Imbens kapták, akiknek a munkássága kifejezetten pro-szociális. Tanulmányaik egyben bemutatják, hogy a főáramú neoklasszikus közgazdaságtan piaci fundamentalista alapvetései tarthatatlanok. Az általuk vizsgált egyik ilyen kérdés a minimálbér emelése.
10/17/202116 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

47. Az eredeti gonosz lány: Ayn Rand és az önzés kultusza

Ayn Rand ideológiát csinált a kíméletlen emberi önzésből. Az elmúlt évizedek meghatározó gondolkodásmódjának papnője lett. Egy új könyv megvizsgálja Rand önellentmondásokkal teli életpályáját, kudarcos emberi kapcsolatait, látens és néha explicit rasszizmusát, saját életútjával ellentétben álló feminizmus utálatát, leküzdetlen szerfüggőségét.  
10/9/202124 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

46. A kínai adósságcsapda diplomácia mítosza - Matura Tamással

Elterjedt mítosz, hogy Kína adósságcsapdába kergeti azokat az országokat, amelyeknek hitelez az Új Selyemút kezdeményezés keretein belül. Több nyugati akadémiai elemzés azonban egybehangzóan kimutatta, hogy ez általánosan nem igaz. Amikor pedig mégis ez a helyzet, az inkább a hitelt felvevő ország korrupt elitjének felelőssége. Matura Tamás Kína-kutatóval beszélget Pogi.
10/2/20211 hour, 6 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

45. Történelmi rekord magas energiaárak: miért, meddig? Pletser Tamással

Alig múlt el a Covid válság, máris itt az újabb baj. Háromszorosára, történelmi rekord magasságba emelkedett a gáz ára. Ez minden másra is hatással van, pörgeti az inflációt. Átmeneti hatása-e ez a válság utáni kilábalás extra keresletének, vagy tartósan magas energiaárakkal kell-e számolnunk? Hogyan viszonyul mindez a klímaválsághoz, a fosszilis energiák kivezetéséhez? Pletser Tamással, az Erste gáz- és olajipari elemzőjével beszélget Pogi.
9/26/202147 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

44. Búcsú Angela Merkeltől

A leköszönő Angela Merkel értékelése. Lengyel származású apja, fiatalkora, szaunázásai és kávéfőzései. Szembefordulása Kohl kancellárral. Hatalomra jutása. Az euró válság, a menekültválság és a Covid válság. Milyen lesz Európa "Muttija" nélkül a világ?
9/19/202121 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

43. Egyenlőség, egyenlőtlenség: ok vagy következmény? TGM, Kapelner, Pogi

Tamás Gáspár Miklós előadása az egyenlőtlenségekről a Magyar Filozófiai Társaság rendezvényén. Felkért hozzászólók: Kapelner Zsolt filozófus (CEU) és Pogi. Vita a hierarchiákról, a jóléti államról, a kizsákmányolásról, a kívánatos társadalomról, az oda vezető útról, a jelenlegi helyzetről.
9/11/20211 hour, 30 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

42. A kapitalizmus Monopoly, sakk, vagy inkább póker?

A Monopoly társasjáték a kapitalizmus legismertebb reprezentációja. Fair verseny, ahol mindenki ugyanannyi kezdőpénzzel indul, és elvileg a döntéseinek köszönhető a sikere, sikertelensége. A kapitalizmus médiareprezentációja is hasonló. Pedig a Monopoly hamis analógia. A Monopoly járadékvadász ingatlanspekuláció. A sakkra sem hasonlít, mert ott is egyenlő a kiindulópont, és végig nyíltan feltártak az erőforrások. Leginkább a pókerre hasonlít a tényleges kapitalizmus, ahol a meghatározó a szerencse, nem egyenlőek a kezdeti erőforrások, ráadásul azok rejtve maradnak végig, és döntések helyett inkább találgatásokról beszélhetünk. 
9/4/202124 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

41. Érdeke-e Magyarországnak a globális minimáladó?

A magyar kormány szerint nem. De valóban igaz-e ez? Minél alacsonyabb adókkal kell versenyeznie Magyarországnak, vagy minél képzettebb, egészségesebb emberekkel, jó infrastruktúrával? Ez két külön modell, amelyek közül egyértelműen a második lenne a nyerő. Ehhez viszont szükség lenne a Biden elnök által kezdeményezett globális minimáladóra. Erről beszélget Pogi Kiss Ambrus politológussal. A végére még egy kis euró is befért: mikorra tudnánk bevezetni?
8/28/202141 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

40. A rendszerváltás liberális verzusz zöld szocdem szemmel

Mihályi Péter liberális közgazdásszal, a Corvinus Egyetem makroökonómia tanszékének vezetőjével vitázik Pogi arról, hogy kudarc volt-e a rendszerváltás, létezik-e többféle kapitalizmus, miért lett Kína sikeresebb nálunk, és mi vezetett az Orbán rendszerhez. 
8/21/20211 hour, 23 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

39. Alibaba: miért pont Jack Ma?

A kínai új szuperkapitalizmus egyik legsikeresebb cége az Alibaba, az arca pedig Jack Ma, aki a Kínai Kommunista Párt tagja. Ami nem található meg az Alibabán, az nincs is. De miért pont Jack Ma lett ez a szimbólum? Minek köszönhető a siker? Tényleg az egyszemélyes hős története? Az Alibaba storyt vizsgáljuk meg. https://www.goodreads.com/book/show/25817524-alibaba?from_search=true&from_srp=true&qid=XYErCEVI7a&rank=1
8/11/202122 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

38. Viselkedésgazdaságtan: a szegények gazdálkodása

A piaci fundamentalisták szerint a kapitalizmusban mindenkinek egyenlő esélye van sikeresnek lenni, meggazdagodni. A viselkedésközgazdaságtan - köztük az epizódban tárgyalt Nobel-díjas szerzők - viszont bemutatja, hogy a szegények jelentős hátrányban vannak a már gazdagokhoz képest, a pálya feléjük lejt. A szegények gazdálkodása sokkal nehezebb, mint a gazdagoké. https://www.goodreads.com/book/show/10245602-poor-economics?from_search=true&from_srp=true&qid=XUwTiGoz57&rank=2https://www.goodreads.com/book/show/17286670-scarcity?from_search=true&from_srp=true&qid=B6JqzvkAoy&rank=1
7/31/202117 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

37. Bevezessük-e az eurót Magyarországon?

Milyen gazdasági érvek szólnak mellette illetve ellene? Miért nem szabad politikai kérdésként kezelni gazdasági helyett? Hol megy félre a magyar euró vita? Az euró közgazdaságtana érthető nyelvezetben.
7/24/202143 minutes
Episode Artwork

36. A Deutsche Bank minden bűne és hibája

Miért nem stimmelnek a "lusta korrupt görögök / szorgalmas egyenes németek" típusú kulturalista magyarázatok? Hogyan működik ténylegesen egy nagy pénzügyi multi? Hogyan viszonyul a nyugati gazdasági elit a diktatúrákhoz? Hogyan segítette a Deutsche Hitlert, Putyint, Trumpot, oligarchákat, diktátorokat és szexuális bűnözőket? Hogyan mentették ki az eurózóna válság idején a mediterrán országok kárára? https://www.goodreads.com/book/show/45730424-dark-towers?ac=1&from_search=true&qid=D3PLKNsfTV&rank=1
7/15/202133 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

35. Kornai Kínában

Kornai János világhírű magyar közgazdász professzor mostanában sokszor megbánását fejezi ki, hogy a nyolcvanas években tanácsokkal segítette Kínát, amely azóta a Nyugat erős, első számú illiberális kihívójává vált. Két új amerikai könyv szerint azonban Kornainak nincs mit megbánnia. Kezdetben ugyan hallgattak rá, abból azonban a Tienanmen tér lett. Ezt követően már nem hallgattak rá és a többi nyugati tanácsadóra, és így jöhetett létre a kínai gazdasági csoda. https://www.goodreads.com/book/show/29940893-unlikely-partners https://www.goodreads.com/book/show/56279741-how-china-escaped-shock-therapy
7/8/202127 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

34. Létezik-e szabad akarat? Galen Strawson álláspontja

Galen Strawson brit filozófus szerint nem létezhet szabad akarat. Nem csak minden tudásunk jön ugyanis kívülről, szocializáció útján. De az ezen egymással versengő alternatív tudások, erkölcsi kódok közötti választás szempontrendszere is bizony kívülről jön. Azaz minden. Ha pedig mi magunk nem hozunk létre semmit, akkor nem is lehet rajtunk ezeket számonkérni. Ebből pedig egyenesen következik, hogy az, hogy ki mennyire tud előrejutni a társadalomban, nem egyéni teljesítményének, hanem annak függvénye, hogy milyen lehetőségeket kap a társadalomtól. Mindez erős filozófiai alap a jóléti állam gondolatához. 
7/1/202112 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

33. Nemnövekedés: visszafordítható-e a klímaváltozás további gazdasági növekedés mellett?

Sokak számára nehezen megemészthető, de további gazdasági növekedés mellett nem leszünk képesek visszafordítani a klímaváltozást. Ezt mutatják a nyers adatok. El kell fogadjuk, hogy nem nőhet tovább a GDP. De mi lesz akkor azokkal világszerte és Magyarországon, akik méltatlanul rossz életszínvonalon élnek? A nemnövekedés minden korábbinál erőteljesebben fókuszálja a gondolkodásunkat az elosztási kérdésekre. Jason Hickel 'Less is More' című könyvét elemezzük.
6/25/202134 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

32. Viselkedés közgazdaságtan: Miért dolgozunk? - Barry Schwartz könyvéről

Ismét viselkedés közgazdaságtan! Miért dolgozik az ember tulajdonképpen? Tényleg csak pénzért? Lehetséges, hogy valamit ingyen szívesebben megcsinálnak, mint (kevés) pénzért? Milyen a jó munkahely? Mi motiválja a munkavállalókat? Hány százalék jár be csupán kényszerből? Lehet-e szabályokkal helyettesíteni a kollegák azonosulását a cég céljaival? Tényleg erénytelen, aki a Feltétel Nélküli Alapjövedelem miatt nem akar dolgozni? Félni kell-e az automatizációtól? Barry Schwartz "Why we work" című könyvét tárgyaljuk.
6/16/202122 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

31. A történelem leggyorsabb gazdasági felzárkózása: Dél-Korea

Dél-Korea produkálta a világtörténelem leggyorsabb gazdasági felzárkózását. De hogyan? A távol-keleti fejlesztőállami modellel, amely szöges ellentéte mindennek, amivel Kelet-Európa - és ezen belül Magyarország - próbálkozott az elmúlt évtizedekben. Mire alapozódott a dél-koreai gazdasági csoda?   Irodalom: https://www.libri.hu/konyv/murakozy_laszlo.a-koreai-rejtely.html https://www.goodreads.com/book/show/7072468-the-korean-economy-beyond-the-crisis?from_search=true&from_srp=true&qid=VY6qHqPXlS&rank=3https://www.goodreads.com/book/show/706499.Asia_s_Next_Giant?from_search=true&from_srp=true&qid=ffAUCQpH4K&rank=1https://www.goodreads.com/book/show/11004023-south-korea-in-the-fast-lane?from_search=true&from_srp=true&qid=18wTgyw6Qg&rank=2
6/10/202115 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

30: Viselkedés közgazdaságtan: miért bánunk rosszul a pénzzel?

Az egyetemeken tanított főáramú neoklasszikus közgazdaságtan szerint az emberek racionális homo oeconomicusok. Ismerik legjobb gazdasági érdekeiket, azt folyamatosan követik is, és a gazdasági racionálitáson kívül semmi más nem érdekli őket. A valóságban ettől nagyon távol vagyunk. Olyannyira távol, hogy ez komolyan megkérdőjelezi a főáramot. Ezt mutatja be a viselkedés (behaviourista) közgazdaságtan. Miért bánunk rosszul a pénzzel? Mi térít el minket a racionalitástól? Dan Ariely & Jeff Kreisler 'Dollars and Sense' című könyvét tárgyalja Pogi.
6/4/202137 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

29. Ki Magyarországon a középosztály?

Az Orbán-kormány társadalompolitikai célja több mint egy évtizede a "középosztály" megerősítése. A G7 portálon Hajdú Miklós és Kasnyik Márton uniós adatokból készült elemzéséből azonban az látszik, hogy európai összehasonlításban egyszerűen nem létezik középosztály Magyarországon. A magyar társadalom közepe ma is úgy él, mint a nyugati társadalmak szegényei. Eközben a legszegényebb magyarok egyben Európa legszegényebbjei is, a leggazdagabb magyarok pedig felzárkóztak a leggazdagabb európaiakhoz.
5/30/202116 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

28. Miért ne féljünk az inflációs mumustól?

Az elmúlt egy-két hétben pánikkeltő clickbait cikkek cunamija jelent meg arról, hogy visszatért a magas infláció. Valójában azonban nincs miért aggódni. Nagyon messze vagyunk még a tényleg káros magas, vagy éppen hiperinflációtól. A mostani adatok valószínűleg a gazdaság újraindulása okozta egyszeri korrekciót jelentenek. Ráadásul az infláció nem is mindig káros. És nem igaz, hogy a "szegények adója". Az inflációs pánikkeltés okairól és történetéről szól az új epizód.
5/23/202122 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

27. Összeomlik a bitcoin a Tether botrány miatt? Amit a Dogecoin csoda elfed...

Miközben a világsajtó a Dogecoin nevű viccnek indult kriptovaluta csodás szárnyalására koncentrál, illetve arra, hogy Elon Musk hogyan manipulálja a híveit (ezeket is tárgyaljuk), a háttérben egy hatalmas botrány bontakozik ki a Tether nevű másik kripto körül, amely a bitcoint is magával ránthatja. Manipulálják-e a bitcoin árfolyamát? A történetben van egy japán kutya, két kecske, és egyre több bálna.
5/17/202126 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

26. Alulfinanszírozott felsőoktatással nem lesz gazdasági felzárkózás - Gál Zoltánnal

A rendszerváltás óta az összes kormány alulfinanszírozta az oktatást, ezen belül pedig különösen a felsőoktatást. Ha költöttek is valamire, az az épületek, az infrastruktúra volt. Az ott dolgozók bére, kutatási és publikációs kiadásai mindig is messze alatta voltak az érdemi működőképességnek. Ma ott tartunk, hogy egyedül a Koppenhágai Egyetemnek, vagy a sokat emlegetett Fudannak nagyobb a költségvetése, mint a teljes magyar felsőoktatásnak. Tanársegédeket pedig a szegénységi küszöb környéki bérekkel kellene fognia az egyetemeknek. Eközben a kormányzat továbbra is épületekbe ölné a pénzt. Illetve a Fudanba. Pogi ebben az adásban Gál Zoltán professzorral (Pécsi TE) beszélget.
5/13/20211 hour, 15 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

25. Négynapos munkahét: lehetséges-e Magyarországon? Mik az előnyei, hátrányai?

A Momentum javasolja a programjában a négynapos munkahét lehetőségét. Franciaországban már régóta létezik. Mik lennének az előnyei? Mik a hátrányai? Lehetséges-e? Ki járna jól vele? Ezekről beszélget Pogi az adásban Ilyés Mártonnal, a Momentum gazdaságpolitikusával.
5/8/202148 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

24. Jön a digitális jegybankpénz. Mi az? Miért lesz megint nagyon jó Kínának?

A világ összes nagy jegybankja tervezi a digitális jegybankpénz bevezetését. A kínai azonban már jövőre, a téli olimpia idejére. A digitális jegybankpénz sok szempontból feleslegessé teszi a kereskedelmi bankokat, és teljesen átalakítja a megtakarításainkat, a betéteinket, de még az állam monetáris politikájának mozgásterét is. Illetve szembeszáll a kriptovalutákkal. És úgy néz ki, megint Kína jön ki jól belőle. Részletes magyarázat az alapoktól.
5/3/202128 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

23. Miért nem lesz Magyarország Szingapúr?

Matolcsy György is rendszeresen példaként hivatkozik rá, Orbán Viktor is dicsérte, még sem követjük a szingapúri modellt. Miért nem? Miben nem? Hogyan jutott el Szingapúr a harmadik világból az elsőbe bő egy generáció alatt? Távol-keleti fejlesztőállam, oktatás, zöldítés, magas életminőség, korrupciómentesség, stratégiai gondolkodás. Valamint autoriter elnyomás és offshore központ.  John Curtis Perry Singapore: Unlikely Power (Oxford University Press, 2017)
4/28/202148 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

22. A Momentum programja - Ilyés Mártonnal, a párt gazdaságpolitikusával

Milyen lenne Magyarország, ha a Momentum lenne kormányon? Pogi Podcast hallgatói régóta kérik, hogy tárgyaljuk a párt programját. Ebben a részben erre vállalkoztunk - Ilyés Márton közgazdásszal a Momentum gazdaságpolitikusával. Magas hozzáadott értékű hazai vállalatok létrehozása, oktatás, egészségügy, adórendszer, antikorrupció. Mi legyen a multik alacsony adózásával?
4/22/20211 hour, 16 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

21. Miért fizetett valaki 560 000 dollárt egy képernyőfotóért? - A kriptovilág határterülete: az NFT

A New York Times újságírója egy sima, mindenki által online ingyen elolvasható cikkét feltette a blockchainre, és elárverezte. Megdöbbenésére kapott érte 219 millió forintnak megfelelő etherum kriptovalutát. Hogyan lehetséges ez? A Non Fungible Tokenek világába látogatunk el.
4/17/202123 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

20. Mariana Mazuccato új könyve, a Mission Economy (2021) - az állam szerepe a piacgazdaságban

A megelőző epizódban foglalkoztunk Mariana Mazzucato amerikai sztárközgazdász korábbi könyveivel, most pedig legfrissebb kötetét, a 2021-es Mission Economyt elemezzük. A központi kérdés: milyen szerepet vigyen, vihet az állam a kapitalizmus keretein belül a globális és közösségi problémák megoldása érdekében?
4/13/202136 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

19. Ki teremt értéket a gazdaságban? - Mariana Mazzucato

Mariana Mazzucato amerikai sztárközgazdász The Value of Everything című könyvét elemezzük. Hogyan torzítja a GDP mutató azt, hogy ki teremt értéket a gazdaságban, és mennyit? Miért nem jelenik meg értékteremtőként a gondoskodás, a házimunka és az állam? Miért túlárazott a pénzügyi szektor? Miért kéne annak minél kisebbnek lennie? Hogy árazzuk be helyesen az innovációt?
4/10/202125 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

18. A 2021-es adóparadicsom lista: mit lehet tenni az offshore ellen?

A Tax Justice Network kétévente megjelenő listája. Az élén brit koronafüggő területek és EU-s tagországok. Magyarország a legnagyobb vesztesek között, a magyar kormányok még sem tesznek semmit. Biden terve jó, az ENSZ-é is, az Európai Unió fellépése azonban komolytalan. Mit tud tenni egyetlen ország az offshore ellen? A közhiedelemmel szemben sokat.
4/5/202127 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

17. Kína tényleg felszámolta a szegénységet?

Xi Jinping elnök belejentette, hogy Kína teljes egészében felszámolta a szegénységet. Elhihetjük-e ezt? És ha igen, minek köszönhető ez az elképesztő eredmény?
4/2/202136 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

16. Biden csomagja: 40 évente gazdaságpolitikai paradigmaváltás?

Egy elmélet szerint 40 évente jelentős paradigmaváltás van a gazdaságpolitikában. Könnyen lehet, hogy most ennek lehetünk tanúi Joe Biden hatalmas csomagjaival: közvetlen szociális támogatások, infrastruktúra fejlesztés, minimálbér emelés, adóemelés a gazdagoknak, deficitfinanszírozás. Minden, ami az elmúlt negyven évben tabunak számított.
3/29/202140 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

15. Kádár-korszak: az adósságból fogyasztás hamis mítosza

Közkeletű nézet, hogy a Kádár-rendszer külföldi adósságból finanszírozta a fogyasztást, hogy ne ismétlődjön meg '56. Makacsul tartja magát ez a vélekedés, de hamis. Az államadósság Fekete János (MNB) katasztrófális árfolyam-manővereinek volt köszönhető, és nagy része a rendszer utolsó pár évében jött csak össze. Viszont drámaian korlátozta a rendszerváltó kormányokat. Fel kellett volna mondani az adósságot, mint a lengyelek tették? Ezekről beszélget Pogi Szabó Gergely közgazdásszal, egy erről szóló tanulmány szerzőjével.
3/25/20211 hour, 9 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

14. Drága vakcina a multiktól, vagy szabadon gyártható világvakcina?

Jelenleg csak multik gyártanak vakcinát, pedig a kutatás állami pénzből folyt. Drága, nincs belőle elég, a gazdag országok túljegyezték, de ők sem jutnak hozzá megfelelő mértékben. A 130 legszegényebb ország pedig még el sem kezdhette az oltást. Egyre többen követelik, hogy a vakcina képletét világszerte használhassák szabadon a gyógyszergyártó cégek. Így sokkal hamarabb átolthatnánk a teljes emberiséget, rengeteg életet menthetnénk meg, és hamarabb visszaállhatna a normális élet, a gazdaság.
3/23/202126 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

13. Izrael politikai gazdaságtana

Izrael egyike azon kevés országnak, melyek sikeresen zárkóztak fel a globális perifériáról a centrumba. De hogyan? Erősen baloldali kezdeti évtizedek után egy jobboldali fordulat következett, ami máig tart. Viszont nagyon sokat költenek oktatásra és kutatás-fejlesztésre. Jonathan Nitzan és Shimshon Bichler könyve alapján elemezzük az országot.
3/20/202115 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

12. A magyar közoktatás cserbenhagyja a szegényeket - Radó Péterrel

A magyar közoktatás évtizedek óta cserbenhagyja a szegény családi háttérből származó diákokat. A magyar közoktatás inkluzivitási indexe ma már rosszabb a híresen rossz amerikainál is. A koronavírus járvány miatti digitális átállás az oktatásban ezen az eleve szomorú helyzeten csak tovább rontott. A magyar társadalom ettől igazságtalanabb és versenyképtelenebb is. Pogi ebben az epizódban Radó Péter oktatáskutatóval beszélget. Az epizódban tárgyalt tanulmány letölthető innen: https://cps.ceu.edu/sites/cps.ceu.edu/files/attachment/publication/3300/cps-working-paper-educ-institutional-conditions-hungary-2021.pdf
3/15/202149 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

11. MMT verzusz szuverén pénz

A ma létező pénzrendszert a többség állami pénzrendszernek hiszi. A valóságban azonban a gazdaságban forgó pénz túlnyomó többsége a kereskedelmi bankok magánpénze. Ez káros, mert ráerősít a válságokra, és fenntarthatatlan gazdasági növekedési kényszert hoz létre. Ez ellen lép fel a szuverén pénz / állampénz /közpénzrendszer / igazságos pénzrendszer neveken ismert irányzat. De miben más ez, mint a Modern Monetáris Elmélet (MMT), amivel jelen podcast legelső epizódjában foglalkoztunk részletesebben? Erről beszélget Pogi a mostani epizódban Bexley Zoltánnal (ausztrál MMT mozgalom) és Joób Márkkal (svájci igazságos pénz mozgalom).
3/12/20211 hour, 24 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

10. Transparency International korrupciós indexe: mire jó, mire nem? - Martin József Péterrel

A TI magyar tagozatának vezetőjével beszélgetünk arról, hogy mire jó a korrupciós percepciós indexük, és mire nem? Hogy készül az index? Ki csinálja? Miért csak az államot vizsgálja, a magáncégeket miért nem? Miért nincs benne, ha egy állam adóparadicsomként működik? Kik finanszírozák magát a Transparencyt? Átlátható-e a Transparency?
3/3/202156 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

9. TGM "Antitézise" - mi volt a szovjet rendszer valójában?

Tamás Gáspár Miklós új könyve, az Antitézis azt a központi üzenetet hordozza, hogy a ténylegesen létező szovjet típusú társadalom minden marxizáló önlegitimációs kísérlet ellenére nem volt sem marxista, sem szocializmus. Államkapitalizmus volt, amely a nyugati szocdemektől koppintott jóléti rendszerrel igyekezett legitimálni magát, ha már az eredeti marxi célt, az elidegenedés és a kizsákmányolás felszámolását nem tudta vagy akarta megvalósítani. Azaz a jobboldal kísérlete, hogy a lenini-sztálini rendszerrel diszkreditálja a demokratikus szocializmus eszméjét, hamis. De akkor mi maradt a baloldalnak a jövőre nézve?
2/28/202131 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

8. "Impexek kora" - Borvendég Zsuzsanna történésszel

A Tax Justice Network nemzetközi adóigazságossági civil szervezet szerint Magyarország egyike a világ 20 legnagyobb offshore vesztesének. Hogy jött össze ez a hatalmas elszivárgás? Ezt vizsgálja Borvendég Zsuzsanna történész. Offshore lopások már a hatvanas-hetvenes években is voltak, együttműködésben a titkosszolgálatokkal. Mégis: eddig egyetlen rendszerváltás utáni kormány sem vizsgálta ezt a rendkívüli horderejű kérdést.
2/23/20211 hour, 29 minutes
Episode Artwork

7. Varoufakis és a bitcoin - a politikamentes pénz hamis mítosza

A radikális motoros bőrdzsekis görög pénzügyminiszter szerint mivel a bitcoin az aranystandard logikájára épít, ugyanaz a probléma vele, mint az aranystandarddal. A pénz nem lehet depolitizált, mindig is elosztási kérdésekről fog szólni. Ehhez viszont demokratikus ellenőrzés alá vont jegybankra van szükség.
2/21/202127 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

6. Super Mario? Tényleg megmentette Mario Draghi új olasz miniszterelnök az eurót?

Az új olasz technokrata kormányfőt, Draghit az euró megmentőjének nevezik. Ez azonban hamis. Draghi a Goldman Sachsból eladta azokat az adósság swapokat Olaszországnak és Görögországnak, amellyel azok becsapták az Eurostatot. EKB elnökként megbuktatott egy olasz és egy görög demokratikusan megválasztott kormányt. Majd "alkotmányoztatta" azt a Fiskális Kompaktot, amely a megszorításokról szólt, és tönkretette az eurozónát. Most, hogy miniszterelnök lesz, ennek pont az ellentétét kell majd csinálnia: költeni, költeni, költeni!
2/17/202121 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

5. Élelmiszer árrobbanás Magyarországon - Suppán Gergellyel (Takarékbank)

Mitől ugrottak meg ennyire az élelmiszer árak pont akkor, amikor a covid miatt sokan létbizonytalanságba kerültek? Mekkora hatása volt erre magának a járványnak, az EURHUF és USDHUF árfolyamoknak, az időjárásnak, illetve az iparág világpiaci folyamatainak? Várható-e még további emelkedés?
2/15/202132 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

4. Észak-Korea lopkodja a bitcoint

Úgy néz ki, hogy Kim Dzsong Un részben abból tartja fenn szétesett gazdaságát, hogy világszerte kriptovalutát lopkod. Most éppen egy szingapúri kriptotőzsdéről, de korábban jegybankot, kereskedelmi bankokat is lenyúltak, sőt, még a Sony Picturest is meghackelték a koreaiak.
2/14/202111 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

3. Tesla: autógyár, vagy bitcoin spekuláns? - Sebestyén Géza kriptopénz szakértővel

Elon Musk vett egy hatalmas adag bitcoint, és bejelentette, hogy azt fizetésként is elfogadja majd. Innentől a Tesla sorsa tényleg inkább a bitcointól függ, és kevésbbé az autógyártástól? Beszélgetés Sebestyén Géza kriptopénz szakértővel (Corvinus Egyetem)
2/13/202141 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Pogi Podcast (Trailer)

A Pogi Podcast trailere. Miről szól ez a show?
2/13/20211 minute, 32 seconds
Episode Artwork

2. "Az állami állásgarancia program mellett" - Pavlina Tcherneva könyve

Egy program, amely állást garantál mindenkinek, akit a magángazdaság nem tud, vagy nem akar foglalkoztatni. Monetáris finanszírozásból működik. Munkanélküliség esetében ugyanis ugyanúgy nincs optimális szint, mint írástudatlanság vagy hajléktalanság esetében. Csak a teljes foglalkoztatás elfogadható.
2/10/202121 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

1. "A deficit mítosz" - Stephanie Kelton könyve

Az államnak nincs szüksége adókra ahhoz, hogy a kiadásait finanszírozza. A saját valutájában pedig csődbe sem tud menni. A Modern Monetáris Elmélet (Modern Monetary Theory, MMT) alapjai összefoglalva, egyszerű nyelven.
2/10/202120 minutes, 47 seconds