Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy, tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Weź, słuchaj!
Dokąd doleciał Pegasus? Podsłuchy, służby i komisja śledcza [Tematy Tygodnika]
Najbardziej znane narzędzie polskich służb okazało się nie być skrzydlatym pegazem, a raczej osłem z doklejonymi skrzydłami. Czy użycie Pegasusa było legalne? Kto kogo podsłuchiwał i co usłyszał? Czy wybory parlamentarne w 2019 roku były ważne? Kto złamał prawo, kto pójdzie siedzieć i czy ma szansę to wszystko ustalić sejmowa komisja śledcza?🔴 Wspieraj nas na Patronite >>>Czytaj też:Największa afera PiS: Czy Pegasus pogrąży Mariusza Kamińskiego i innych byłych ministrów? >>>Wszechwładza słabego państwa. Tylko niepoważne służby mogły uznać, że korzystanie z Pegasusa to okazja >>>Komentują: Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński, dziennikarze zajmujący się technologiami i ich wpływem na nasze życie.Na podkast zaprasza: Krzysztof StoryMontaż: Michał WoźniakOkładka: Wystawa plenerowa prac Beaty i Pawła Konarskich z okazji Roku Zbigniewa Herberta, budynek Sądu Najwyższego w Warszawie, luty 2021 r. // Fot. Marek Kowalczyk / REPORTER
1/31/2024 • 40 minutes, 31 seconds
Serial „1670”: co się kryje w jego czołówce? [Sztuka Powszechnie Nieznana #47]
W czołówce najnowszego hitu Netflixa, serialu „1670” o szlacheckiej rodzinie Adamczewskich z Adamczychy, pojawia się kompilacja fragmentów średniowiecznych miniatur i dekoracji marginalnych z różnych rękopisów. Skąd pochodzi przedstawienie chłopów pracujących w polu albo kopulujących dzików? Dlaczego w jednej z miniatur ktoś wyrwał sobie serce z piersi? I o co chodzi z „fallusowym drzewkiem”?Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W czterdziestym siódmym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o wybranych średniowiecznych ilustracjach z czołówki serialu „1670”.Ilustracje do tego odcinka można obejrzeć na stronie podkastu w serwisie TygodnikPowszechny.plMontaż: Michał ŁanuszkaMuzyka: Michał WoźniakZdjęcie autorki: Grażyna Makara
1/27/2024 • 17 minutes, 36 seconds
Jemen: rakiety na najważniejszej autostradzie świata. O co walczą partyzanci Huti? [JAGIELSKI STORY #44]
🗺 Choć wojna w Jemenie zaczęła się ponad dekadę temu, dopiero jej najnowszy rozdział naprawdę przykuł uwagę świata. Ale jak się nie przejmować, gdy zagrożony jest jeden z najważniejszych na świecie szlaków handlowych? W tym odcinku:Jak wojna w Strefie Gazy wpływa na cały region? Kim są partyzanci Huti, którzy atakują statki w drodze do Kanału Sueskiego? Czy amerykańskie naloty zapewnią bezpieczeństwo marynarzom w cieśninie Bab al-Mandab? A może Bliski Wschód czeka wojna wszystkich ze wszystkimi?🎧 Słuchaj też: Rozmowa z Markiem Matusiakiem, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich: Strefa Gazy: nikt nie ma pomysłu, jak zakończyć tę wojnęPo drugiej stronie Zatoki Adeńskiej: Jak Etiopia kupuje dostęp do morza od państwa, którego sama nie uznaje [JAGIELSKI STORY #43]🔴 Podoba Ci się podkast? Wesprzyj nas na Patronite >>>JAGIELSKI STORY | W tym cyklu podkastów przyglądamy się światu z bliska. Co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się tu z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych.Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof StoryMontaż: Krzysztof StoryOkładka: Grażyna Makara
1/25/2024 • 53 minutes, 52 seconds
Strefa Gazy: nikt nie ma pomysłu, jak zakończyć tę wojnę [Tematy Tygodnika]
Co dzieje się w Strefie Gazy? Dokąd zmierza ten konflikt? I jak zmienia on społeczeństwa Palestyny i Izraela?Czytaj też: „Wysadziliśmy całą wieś. Niezłe szaleństwo!”. Co izraelscy rezerwiści walczący w Gazie publikują na TikToku? I co mówi to o istocie tej wojny?Wspieraj nas na Patronite >>>Gość: Marek Matusiak, analityk Ośrodka Studiów WschodnichProwadzący: Krzysztof StoryMontaż: Michał WoźniakIlustracja: Izraelscy żołnierze podczas działań w Strefie Gazy, 22.01.2024 r. / fot. AFP PHOTO / Handout / Israeli Army
1/24/2024 • 42 minutes, 50 seconds
Kaplica Sykstyńska: kto poprawił Michała Anioła?
Pierwsza msza w kaplicy wzniesionej za Sykstusa IV została odprawiona w 1483 r. – ściany Kaplicy Sykstyńskiej ozdobili malowidłami tacy artyści jak Domenico Ghirlandaio, Sandro Botticelli, Pietro Perugino, czy Cosimo Rosselli. W XVI wieku jednak dodane zostały freski wykonane przez Michała Anioła Buonarrotiego, i to właśnie ta część dekoracji stała się najsłynniejszym elementem kaplicy: to malowidła na sklepieniu (1508-1512) oraz Sąd Ostateczny na ścianie (1536-1541). W wyniku ich kompleksowej renowacji w latach 1980-1994 zupełnie zmieniły się ich kolorystyka i modelunek, co wciąż wywołuje dyskusje wśród ekspertów. Jedni twierdzą, że wreszcie przywrócono oryginalny wygląd fresków, inni – że zostały one częściowo zniszczone.
Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W odcinku specjalnym nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o kontrowersjach związanych z renowacją fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej.
Partnerami podkastu są: Manuscriptum, organizator, oraz Agencja Live, producent wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.
Na ilustracji: Środkowa część „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła Buonarrotiego (Kaplica Sykstyńska, 1536-1541) z postacią Chrystusa w centrum. W prawym dolnym rogu widoczny św. Bartłomiej, w którego skórze artysta miał zawrzeć swój autoportret. / Materiały organizatora wystawy
1/20/2024 • 16 minutes, 32 seconds
Burzliwy czas w polskiej polityce. Co nas czeka dalej? [Tematy Tygodnika]
To był chyba najbardziej burzliwy tydzień w polskiej polityce od niepamiętnych czasów. Problem w tym, że ten tydzień można traktować jako ledwie zapowiedź tego, co czeka nas przez najbliższe półtora roku. Czy to będzie czas ciągłych zmagań rządu Tuska z prezydentem Dudą? Czy kraj może tak funkcjonować? I jakie mogą być tego koszty?
Komentuje Marek Kęskrawiec, publicysta polityczny „Tygodnika Powszechnego”, kierownik działu Kraj. W najnowszym numerze „Tygodnika” publikujemy rozmowę Marka Kęskrawca i Michała Okońskiego z prof. Andrzejem Zollem.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Zorganizowany przez PiS „Marsz Wolnych Polaków”, 11 stycznia 2024 r. / fot. Adam Jankowski / Polska Press / EAST NEWS
1/17/2024 • 47 minutes, 42 seconds
Maria Maj: Sekrety i kłamstwa [Punkt zwrotny]
Maria Maj, aktorka: „Mama przechwyciła list. Pyta: »Kto to do ciebie pisze? Jaki staruch!«. Ja mówię: »Tatuś!«. I wtedy się zaczęło.
Maria Maj (ur. 1948) jest aktorką filmową i teatralną. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, po studiach rozpoczęła współpracę m.in. z Henrykiem Tomaszewskim, Krystianem Lupą i Mikołajem Grabowskim. W latach 1981-88 związana z teatrami poznańskimi, z Teatrem Rozmaitości związana jest od 1995 roku. Zagrała ponad 50 ról filmowych. Wyróżniona m.in. nagrodą za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
Na zdjęciu: Maria Maj, próba przedstawienia "3Siostry" w reżyserii Luka Percevala, Teatr Rozmaitości, Warszawa, 15 kwietnia 2021 r. / fotJacek Domiński / REPORTER
1/13/2024 • 31 minutes, 44 seconds
Jak Etiopia kupuje dostęp do morza od państwa, którego sama nie uznaje [JAGIELSKI STORY #43]
Etiopia, wschodnioafrykańska potęga, to jednocześnie najludniejsze państwo na świecie bez dostępu do morza. Teraz chce to zmienić. Premier Abiy Ahmed w noworocznym prezencie dla kraju podpisał umowę na wynajęcie na 50 lat 20 kilometrów linii brzegowej Morza Czerwonego. Problem w tym, że drugą stroną tego układu jest Somaliland, państwo którego niezależności nie uznaje nawet sama Etiopia. Czy Etiopia doczeka się wymarzonego portu, a Somaliland wymarzonej niepodległości?
Zapraszamy do Rogu Afryki na opowieść o układach, miliardowych interesach i dyplomatycznym kotle, w którym od początku roku wrze.
Podkast prowadzą: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
Okładka: Grażyna Makara
Montaż: Krzysztof Story
1/11/2024 • 52 minutes, 25 seconds
Co zrobi Andrzej Duda [Tematy Tygodnika]
Weto to nie wszystko, co prezydent ma w ręku. Jaki jest jego plan na wojnę z rządem? Czy ma plan na własną przyszłość? I kto stoi za jego woltami?
Komentują Marek Kęskrawiec i Piotr Śmiłowicz, dziennikarze i komentatorzy polityczni „Tygodnika”, autorzy okładkowego raportu z najnowszego wydania.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
(Ten odcinek nagrywaliśmy jeszcze zanim doszło do doprowadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do zakładu karnego, niemniej nasza rozmowa nie straciła na aktualności)
Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda z politykami PiS Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim w dniu, gdy obaj mieli po prawomocnym skazaniu zostać doprowadzeni do zakładu karnego, oraz z nowo mianowanymi doradcami Stanisławem Żarynem i Błażejem Pobożym. Pałac Prezydencki, 9 stycznia 2024 / fot. Pałac Prezydencki / Jakub Szymczuk / Associated Press / East News
1/9/2024 • 45 minutes, 20 seconds
Olga Drenda: jak odzyskać odpoczynek [Tematy Tygodnika]
Ręka w górę, kto w ramach postanowień noworocznych obiecuje sobie, że w tym roku nauczy się lepiej odpoczywać? A więc znowu: samorozwój, kursy efektywnego odpoczywania, gadżety do pomiaru treningowych postępów, aplikacje monitorujące aktywność… A może da się inaczej?
Prognozy na ten rok brzmią niespokojnie, tym ważniejszy stanie się prawdziwy odpoczynek. Prawdziwy – czyli jaki? Jak znów nie poddać się terrorowi efektywności i przymusowi samorozwoju? Jak znaleźć spokój bez liczenia i mierzenia, rozliczania się z efektywności i jakości?
Opowiada Olga Drenda, badaczka, antropolożka kulturowa, pisarka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, autorka okładkowego raportu o odpoczynku w noworocznym wydaniu „Tygodnika”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Olga Drenda / fot. Maciej Zienkiewicz dla TP
1/3/2024 • 28 minutes, 50 seconds
Joanna Kuciel-Frydryszak: Los babci we mnie [Własny pokój]
Joanna Kuciel-Frydryszak jest dziennikarką. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka książek „Słonimski. Heretyk na ambonie”(2012) , „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”(2017), „Służące do wszystkiego”(2018) oraz „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (2023).
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
Na zdjęciu: Joanna Kuciel-Frydryszak / Fot. Maks Pflegel / Wydawnictwo MARGINESY
12/30/2023 • 36 minutes, 42 seconds
Łukasz Lamża: Jeszcze inna przyszłość (#1) Miasta przyszłości
Miasta przyszłości będą gigantycznymi, przeludnionymi, betonowymi klocami emitującymi olbrzymie ilości spalin, dwutlenku węgla i ścieków, toksycznymi dla ludzi i planety...
...Nie, moment, miasta przyszłości będą czystymi, lśniącymi, zielonymi oazami ze szkła i nowych polimerów, w których bezgłośnie suną autonomiczne pojazdy, a ludzie żyją szczęśliwie. To jak to w końcu będzie? A może czeka nas jeszcze inna przyszłość?
W swoim nowym cyklu Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy „Tygodnika” patrzy w przyszłość doby antropocenu trzeźwo, bez paniki i bez naiwności, na podstawie liczb, nauki i zdrowego rozsądku. W pierwszym odcinku sprawdza, miasta przyszłości będą toksycznymi pułapkami, czy utopijnymi oazami.
fot. Grażyna Makara
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
12/29/2023 • 42 minutes, 40 seconds
Liberia: wolność w nazwie, prezydent ze Złotą Piłką, niewolnicy i agenci CIA [JAGIELSKI STORY #42]
George Weah, najlepszy afrykański piłkarz, 6 lat temu został prezydentem Liberii. Dla rodaków przez lata był jedyną nadzieją i powodem do dumy. Cuda na boisku okazały się jednak łatwiejsze niż rządzenie krajem. Zwłaszcza tak wyjątkowym. Jak powstała Liberia, państwo dla czarnoskórych niewolników z USA? Czy rzeczywistość dorównała szlachetnej idei? Jak pojednać kraj po okrutnej wojnie domowej? Ile warty jest duch fair play, gdy przegrywasz wybory?
Wspieraj nas na Patronite: https://patronite.pl/FundacjaTygodnikaPowszechnego
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
Montaż: Michał Woźniak
Okładka: Grażyna Makara
12/28/2023 • 54 minutes, 15 seconds
Krzysztof Fedorowicz: kontestacja i degustacja [Punkt zwrotny]
Krzysztof Fedorowicz – ur. 1970, autor wierszy, esejów, reportaży oraz powieści. Debiut prasowy: 1989 – „Nadodrze”. Publikował w „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Czasie Kultury”, Borussii. Laureat Nagrody Promocyjnej w Konkursie Literacki im. Georga Trakla, Konkursie Literackim Młodych Twórców Tygodnika Powszechnego i wielu innych. Jest czterokrotnym Laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2021 znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike – za powieść „Zaświaty”.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
Na zdjęciu: Krzysztof Fedorowicz w jednej z zielonogórskich piwnic winiarskich / fot. Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
12/27/2023 • 32 minutes, 10 seconds
Zima średniowiecza [Sztuka Powszechnie Nieznana #46]
Jak tradycyjnie ilustrowano zimowe miesiące w średniowiecznych cyklach i jakie zalecenia odnośnie zimy znajdziemy w ówczesnych poradnikach zdrowego życia?
Na okres między X a XIII wiekiem przypadło tak zwane optimum klimatyczne: w Europie było raczej stabilnie ciepło, a następnie wszystko załamało się w XIV wieku. Nadeszła tak zwana Mała Epoka Lodowcowa, a wraz z nią w sztuce pojawił się śnieg i lód.
Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W czterdziestym szóstym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o zimie w kulturze i sztuce u progu nowożytności.
Na zdjęciu: Magdalena Łanuszka / fot. Grażyna Makara
12/22/2023 • 15 minutes
Jak przeżyć dobre Święta [Tematy Tygodnika]
Opowiada prof. Piotr Sikora – filozof, teolog, nauczyciel uważności i publicysta„ Tygodnika Powszechnego”, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
W prezencie dla słuchaczy Podkastu Tygodnika Powszechnego na zakończenie tego odcinka usłyszą Państwo utwór Shlom lekh w języku aramejskim, w wykonaniu Wassima Ibrahima, który w świątecznym wydaniu „Tygodnika” opowiada o muzyce Lewantu i o tym, jak mogła brzmieć muzyka pasterzy, gdy rodził się Jezus.
Fot. Smolina / Adobe Stock
12/20/2023 • 33 minutes, 26 seconds
Nelson Mandela: król życia, polityk, symbol. Historia najsłynniejszego więźnia świata [JAGIELSKI STORY #41]
Ucieczka z rodzinnej wioski, prawnicza kariera, miłości i zabawy, walka z rasistowskim reżimem i 28 lat w więzieniu - życiorys Mandeli to materiał na film z Danzelem Washingtonem w roli głównej. Co stworzyło “tatę”, jak nazywa się Nelsona w RPA? Ile dziś, dekadę po śmierci Mandeli, znaczy tu jego nazwisko?
Wspieraj nas na Patronite: https://patronite.pl/FundacjaTygodnikaPowszechnego
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
Montaż: Michał Woźniak
Okładka: Grażyna Makara
12/14/2023 • 1 hour, 29 minutes, 13 seconds
Koniec rządów PiS. Wyzwania dla rządu Tuska [Tematy Tygodnika]
Upadkiem dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego skończyła się ośmioletnia władza PiS. Premierem będzie stojący na czele szerokiej koalicji Donald Tusk. Jakie wyzwania przed nim stoją?
Gościem tego odcinka Tematów Tygodnika jest Marek Kęskrawiec – publicysta, komentator polityczny i szef działu krajowego „TP”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Donald Tusk w Sejmie, 11 grudnia 2023 r. / fot. Beata Zawrzel / REPORTER
12/13/2023 • 38 minutes, 36 seconds
Miłego antropocenu! (#1) Astronauta Sławosz Uznański: w kosmos mamy blisko
Oto nowy cykl podkastów „Tygodnika”. Będziemy w nim opowiadali o tym, jak nauka i technika zmieniły nasz świat i jak teraz mogą pomóc nam go uratować.
Naszym gościem jest dzisiaj człowiek o wyjątkowo bogatej karierze mimo stosunkowo młodego wieku. Naukowiec, inżynier, elektronik, jeden z czołowych inżynierów największej europejskiej i światowej organizacji badań jądrowych CERN, a teraz szkolący się astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i człowiek, który już wkrótce może stać się pierwszym od dziesięcioleci Polakiem w kosmosie: Sławosz Uznański.
Gospodarzem nowego cyklu pt. „Miłego antropocenu!” jest Wojciech Brzeziński: dziennikarz naukowy stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”, specjalizujący się w tematyce nowych technologii i cyberbezpieczeństwa, nominowany wraz z Agatą Kaźmierską do nagrody Grand Press Digital and Technology 2023.
„Urodziłem się 12 kwietnia, w rocznicę lotu Gagarina w kosmos, i zawsze na urodziny słyszałem od mamy życzenia »Szczęśliwego Dnia Kosmonautów« – opowiada Sławosz Uznański w rozmowie z Wojciechem Brzezińskim. – Ale związałem się z kosmosem, wybierając temat doktoratu. Szukałem jakiejś strategicznej działki, która by mnie fascynowała, która byłaby dla mnie motywująca
i która nie za szybko zostałaby wyoutsource’owana do Azji. I akurat w elektronice nadarzył mi się temat doktoratu budowy europejskiej technologii układów scalonych, tych małych czipów, które mamy w telefonach i w komputerach, właśnie dla kosmosu. Wiedziałem, że to jest to i wtedy zaczęła się moja przygoda. Od tamtego czasu z tym kosmosem jestem zawsze bardzo bliska”.
W serwisie specjalnym „Wielkie wyzwania: antropocen” przyglądamy się największym wyzwaniom epoki człowieka oraz drodze, która zaprowadziła nas od afrykańskich sawann do globalnej wioski. Omawiamy badania naukowe i dyskusje nad interakcjami między człowiekiem i innymi elementami przyrody – zarówno tymi współczesnymi, jak i przeszłymi. Czytaj więcej na www.tygodnikpowszechny.pl/wielkie-wyzwania-antropocen
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
Na zdjęciu: Sławosz Uznański, szkolący się astronauta ESA / fot. PIOTR KAMIONKA / REPORTER
12/11/2023 • 46 minutes, 12 seconds
Awantura o szoferkę. Dlaczego polscy kierowcy blokują granicę z Ukrainą [Tematy Tygodnika]
Od początku listopada polscy kierowcy ciężarówek blokują przejścia graniczne z Ukrainą. Ich koledzy zza wschodniej granicy całe tygodnie spędzają w kolejkach i na zatłoczonych parkingach. O co toczy się spór? Kto ma rację? Jakie ma to znaczenie dla Polski, Ukrainy i wzajemnych relacji? I przede wszystkim: gdzie szukać dobrego rozwiązania?
O sytuacji kierowców na granicy polsko-ukraińskiej opowiada Marek Rabij, autor reportażu „Granica przyjaźni” z nowego numeru „Tygodnika”.
Na podkast zaprasza Krzysztof Story. Montaż: Michał Woźniak.
Joanna Kołaczkowska, aktorka kabaretowa: „Sprawczość u mnie była ogromna. Ja co chwilę coś wymyślałam. I prawdopodobnie chodziło mi o to, by coś kontrolować. Czyli robić coś, na co mam wpływ. Ponieważ czułam, że gdzie indziej nie mam żadnego wpływu. No bo skąd? Jako dziecko nie ma się wpływu na swoje życie”.
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
Na zdjęciu: Joanna Kołaczkowska / fot. archiwum prywatne
12/1/2023 • 36 minutes, 27 seconds
Prezydent z piłą mechaniczną: czy Javier Milei odmieni Argentynę? [JAGIELSKI STORY #40]
Nowy prezydent Argentyny obiecuje wyciąć stary „system”. I to dość dosłownie, bo głównym rekwizytem Javiera Mileia podczas kampanii była piła mechaniczna. Prezydent elekt zapowiada zmianę waluty na dolara, likwidację banku centralnego, większości ministerstw i powszechny dostęp do broni.
Dlaczego Argentyńczycy zagłosowali za ultraliberalną rewolucją?
Na ile jest ona realna? Co czeka drugi największy kraj Ameryki Południowej?
Jak głosował Lionel Messi i dlaczego ma to ogromne znaczenie?
Na podkast zapraszają: Doma Matejko i Krzysztof Story.
11/30/2023 • 1 hour, 6 minutes, 36 seconds
Co czeka religię w szkołach [Tematy Tygodnika]
Partie, które niebawem przejmą władzę, szły do wyborów z postulatami zmian dotyczących religii w szkołach i rozdziału Kościoła od państwa. Po przeszło 3 dekadach od podpisania konkordatu nawet połowa Polaków chce powrotu religii do parafialnych salek.
Jak naprawdę wygląda kondycja katechezy i jak wyglądać będzie jej przyszłość? Opowiada Przemysław Wilczyński, autor raportu pt. „Lekcje z religii”, który publikujemy w najnowszym numerze „Tygodnika”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Białymstoku / Fot. Anatol Chomicz / Forum
11/29/2023 • 22 minutes, 16 seconds
Burzliwe losy dzieł „śląskiego Rembrandta” [Sztuka Powszechnie Nieznana #45]
W 1660 r. pochodzący z Królewca Michael Willmann, który w Amsterdamie zachwycił się twórczością Rembrandta, osiadł w Lubiążu (Leubus, Dolny Śląsk). Założył prężnie działającą rodzinną pracownię malarską, z której wyszło zapewne ponad pięćset płócien, przeznaczonych do licznych świątyń Śląska, Czech i Moraw. Najliczniejszy zbiór dzieł Willmanna znalazł się w lokalnym klasztorze cystersów w Lubiążu – jednym z największych barokowych opactw w Europie. Niestety, historia nie była dla tej kolekcji łaskawa: w początkach XIX wieku klasztor uległ kasacie, w XX wieku Niemcy ulokowali w nim fabrykę zbrojeniową, a w 2. połowie lat 40. stacjonowała w nim Armia Czerwona. To niemal cud, że przynajmniej część pochodzących stamtąd obrazów Willmanna przetrwała do dziś, choć w większości znalazły się w Warszawie. Od niedawna jednak stopniowo wracają na Śląsk.
Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W czterdziestym piątym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o burzliwych dziejach dzieł Michaela Willmanna, zwanego „śląskim Rembrandtem”.
Ilustracja w tle: Michael Willmann, Męczeństwo św. Barbary, ok. 1682 (oryginalnie z kościoła w klasztorze w Lubiążu), od 2015 Muzeum Narodowe we Wrocławiu (depozyt MNW) / domena publiczna
11/28/2023 • 18 minutes, 22 seconds
Szymon Hołownia: marszałek słyszy wszystko [Tematy Tygodnika]
Jeszcze niedawno uważany za przegranego kandydata na prezydenta i odsądzany od czci i wiary przez zwolenników wspólnej listy – Szymon Hołownia tryumfuje. Do nowego Sejmu obiecuje wnieść nową jakość. Jakie wyzwania przed nim stoją?
Rozmawiają: Marek Kęskrawiec, szef działu krajowego, komentator „Tygodnika” oraz – prosto z Sejmu – Piotr Śmiłowicz, dziennikarz polityczny.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Szymon Hołownia, nowy Marszałek Sejmu, 13 listopada 2023 r. / fot. Piotr Molecki / East News
11/21/2023 • 32 minutes, 20 seconds
Katarzyna Groniec: Długo szłam za kimś [Własny pokój]
Katarzyna Groniec, piosenkarka i aktorka: „Poznaliśmy się na pielgrzymce. Krążą dowcipy o śpiewach do pierdzącego mikrofonu, ale rzeczywiście tak było – o ten mikrofon odbywały się walki, chodziło o to, by się do niego dorwać i nikomu już go nie dać. Wydrzeć się, ile sił”.
Katarzyna Groniec jest wokalistką, autorką muzyki i tekstów. W 1991 r. zagrała główną rolę w pierwszym polskim musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym i przez kolejną dekadę współpracowała z tandemem Józefowicz–Stokłosa w stołecznym Studio Buffo. Wydała dziesięć solowych płyt (producentem debiutanckiego albumu „Mężczyźni” nagranego w 2000 r. był Grzegorz Ciechowski). W marcu br. nakładem wydawnictwa Nisza ukazała się jej pierwsza książka prozatorska „Kundle”, a pod koniec kwietnia premierę miał jedenasty album pt. „Konstelacje”.
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
Zdjęcie: Katarzyna Groniec / fot. Leszek Kotarba / East News
11/17/2023 • 40 minutes, 38 seconds
Najpiękniejsze koty świata: Indie policzyły swoje tygrysy [JAGIELSKI STORY #39]
Tych wielkich kotów jest w Indiach 3167. To ponad trzy czwarte światowej populacji tygrysów. By je policzyć, przeanalizowano 47 milionów zdjęć. Jak Indie chronią tygrysy? Dlaczego właśnie te zwierzaki doczekały się własnej ustawy, urzędów i wydziału policji? Jak działają międzynarodowe mafie kłusownicze? Co czeka tygrysy w coraz mocniej rozwijających się Indiach?
Okładka: Grażyna Makara
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
11/16/2023 • 52 minutes, 17 seconds
Egzorcyści wracają [Tematy Tygodnika]
Na popularnej platformie streamingowej tryumfy święci film o egzorcyście papieża. Równocześnie ukazuje się po polsku nowy podręcznik dla egzorcystów. Wydawało się, że fala egzorcyzmowania już się przez polski Kościół przetoczyła. Czy właśnie powraca? I czy duchowość skoncentrowana na demonach i opętaniach jest – zdrowa?
Opowiada Maciej Müller, dziennikarz działu Wiara „Tygodnika Powszechnego”, autor okładkowego artykułu z najnowszego wydania, pt. „Milcz i odejdź stąd”, o powrocie zainteresowania egzorcyzmami.
– Według tej duchowości diabeł może się kryć wszędzie. Na każdym kroku, w każdej chwili może cię zaatakować. Możesz temu zawinić, możesz też nie zawinić, bo ktoś może na ciebie rzucić urok – mówi Müller. – To wręcz antyduchowość, bo odwraca uwagę od Boga, który jest dobrem, który króluje nad wszystkim.
Gość Podkastu przywołuje opinię cytowanego w tekście ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego, etyka z UKSW, godzącą rozum z traktowaniem kwestii duchowego zła i istnienia diabła poważnie: – Zaleca on szukać wcielonego zła tam, gdzie wybuchają wojny, gdzie są obozy pracy, gdzie odbywają się tortury, handel ludźmi czy produkuje się pornografię dziecięcą. Natomiast kwestie opętań, dziwnych zachowań, które mogą przypominać raczej zachowania ludzi z chorobami psychicznymi, wolałby oddać w ręce medyków – mówi.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
W odcinku wykorzystano cytat dźwiękowy z oficjalnego trailera filmu „The Pope's Exorcist” / Sony Pictures Entertainment / YouTube
Na zdjęciu: Russel Crowe w filmie „Egzorcysta papieża” / fot. East News
11/15/2023 • 26 minutes, 8 seconds
Marek Krajewski: Chciałem być jak porucznik Kojak [Punkt zwrotny]
Marek Krajewski, pisarz: „Sam sobie wyznaczałem punkty zwrotne. Na przykład taki: sześćdziesiąty rok życia. Teraz mam 57 lat, a postanowiłem sobie, że w wieku sześćdziesięciu lat nie będę już pisał kryminałów. Ale – czy to się uda?”.
Marek Krajewski (ur. 1966) jest pisarzem, autorem powieści kryminalnych. Z wykształcenia filolog klasyczny. Stworzył m.in. cykl kryminalny z Eberhardem Mockiem, na który składają się powieści powieści m. in. „Śmierć w Breslau” (1999), „Koniec świata w Breslau” (2003), „Widma w mieście Breslau” (2005), „Festung Breslau” (2006) i „Dżuma w Breslau” (2007); oraz cyklu o Edwardzie Popielskim. Laureat Paszportu „Polityki” za rok 2005 oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną roku 2003. Ostanio nakładem wydawnictwa Znak ukazała się jego nowa powieść pt. „Ostra”.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
Fot. Krzysztof Kaniewski / REPORTER
11/11/2023 • 40 minutes, 48 seconds
Izrael-Gaza: granice obrony i dramat cywilów. Jak o tym dyskutować? [Tematy Tygodnika]
Przez miesiąc od 7 października, gdy Hamas zaatakował Izrael, mordując przeszło 1400 osób i biorąc wielu zakładników, w wyniku izraelskiego uderzenia na Strefę Gazy zginęło 10 tys. ludzi, w tym kilka tysięcy dzieci. Wojna i dramaty cywilów wywołują społeczne echa na Zachodzie – od Kaukazu po Paryż dochodzi do antysemickich wystąpień, zaostrza się debata dotycząca migracji z krajów islamskich. Gdy zderzają się pojęcia uprawnionego celu wojskowego i zbrodni wojennej - gdzie jesteśmy? I jak o tym dyskutować?
Rozmawiają: Karolina Przewrocka Aderet, wieloletnia korespondentka „Tygodnika” z Izraela, redaktorka naczelna polskojęzycznego kwartalnika „Kalejdoskop”, oraz Marcin Żyła, dziennikarz, reporter specjalizujący się w tematyce migracji, laureat Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, przyznawanej za szczególne zasługi dla pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.
„To, co się stało w Izraelu na początku października, jest absolutnie bez precedensu i Izrael staje wobec traumy, wobec pytań o własną egzystencję. Natomiast z drugiej strony mamy odpowiedź wojskową Izraela, która jest również bez precedensu, która przywozi na myśl naprawdę najczarniejsze momenty ostatnich kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Konwencje Genewskie zabraniają stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Głęboko wierzę, że prawo humanitarne, prawo międzynarodowe, prawo dotyczące sposobu prowadzenia wojen nie jest wyrazem naszej naiwności. W końcu tak bardzo długo o nie walczyliśmy” – mówi Marcin Żyła.
„Elementem wojny informacyjnej jest to, że obie strony korzystają z mediów społecznościowych. Obrazy, które dopływają do nas z Gazy, są przerażające i chwytają nas za serce, bo też trudno, żeby było inaczej. Czerpię z nich wiedzę o tym, co przeżywają tam cywile, ale już nie ufam kontekstowi tych zdjęć – bo nie widzę już na nich np. ludzi Hamasu, nie widzę terroru, którego doświadczają czy doświadczali z ich ręki także Palestyńczycy” – zauważa Karolina Przewrocka-Aderet.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu z lewej: demonstracja solidarności z Palestyną, Londyn, 4 listopada 2023 r. / fot. AA / ABACA / Abaca / East News // Z prawej: demonstracja solidarności z Izraelem, Londyn, 5 listopada 2023 r. / fot. Elliott Franks / Eyevine / East News
11/8/2023 • 40 minutes, 7 seconds
Dlaczego Pakistan nagle wyrzuca miliony uchodźców z Afganistanu? [JAGIELSKI STORY #38]
Ponad półtora miliona Afgańczyków dostało ultimatum: do 1 listopada mieli opuścić Pakistan, w którym niektórzy z nich żyją od trzech pokoleń. Zdaniem organizacji międzynarodowych masowa deportacja to gotowy przepis na katastrofę humanitarną. Co czeka tych ludzi po drugiej strony granicy? Jak żyją rzesze Afgańczyków na pakistańskiej ziemi? Ile prawdy jest w oskarżaniu ich o wspieranie pakistańskich talibów? Czy rządowi w Islamabadzie uda się pozbyć problemu i przy okazji zyskać trochę głosów w nadchodzących wyborach? Okładka: Grażyna Makara. Montaż: Michał Woźniak. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
11/2/2023 • 52 minutes, 22 seconds
Zaduszki księdza Bonieckiego [Tematy Tygodnika]
– Wiele rzeczy tłumaczymy sobie bardzo po ziemsku. A życie bez ciała? Nie wiem. Zobaczymy... – mówi ks. Adam Boniecki w zaduszkowym odcinku Podkastu Tygodnika Powszechnego. – Mamy cały zestaw naszych chrześcijańskich wyobrażeń życia po śmierci i gdy zaczynamy je przeglądać, widzimy, ile z tego wymyślili sobie ludzie, by łatwiej to sobie wyobrazić – tłumaczy. – Nawet Kościół się z wielu z tych wyobrażeń delikatnie wycofuje, może nie całkiem, ale odsuwa je na dalszy plan. Np. odpusty… to jest absurd właściwie. Z wielu tych rzeczy trzeba przyjąć istotę – np., że będę osądzony – i resztę zostawić. Bo sobie z tym nie poradzimy.
– Czas, który mi został jeszcze dany, to jest taki czas spokoju – opowiada ks. Boniecki. – Nie martwi mnie to, że coś z naszych wyobrażeń jest nieadekwatne do rzeczywistości. Może jest najbardziej adekwatne, jak może być? A może ewoluuje po trochu? Spokojnie, nie denerwuje mnie to. Ale myślę, że wszystko będzie bardzo inaczej.
A czego można się spodziewać po niebie? – Są ludzie, święci, którzy mają chyba tego przeczucie – mówi. – Wiedzą, że tam jest miłość, tam jest piękny sposób istnienia.
Na zdjęciu: Bieszczady, wrzesień 2019, ks. Adam Boniecki na cmentarzu łemkowskim, podczas zdjęć do filmu dokumentalnego „xABo” w reż. Aleksandry Potoczek / fot. Grażyna Makara / Fundacja Tygodnika Powszechnego
10/31/2023 • 27 minutes, 29 seconds
Wrocławski skarb z betonu (Sztuka Powszechnie Nieznana #44)
W najnowszej hollywoodzkiej produkcji „Ballada Ptaków i Węży” zagrała m.in. wrocławska Hala Stulecia. Zabytek ten, w PRL zwany Halą Ludową, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstał w 1913 roku. Brawurowy projekt wykorzystywał najnowszą wówczas technologię, czyli beton zbrojony. Jaki był historyczny kontekst powstania tego fenomenalnego budynku w niemieckim mieście Breslau, które zmieniło się w powojenny Wrocław?
Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W czterdziestym trzecim odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza wyjątkowo do wysłuchania opowieści o dziele nowoczesnym, czyli o modernistycznej wrocławskiej Hali Stulecia.
W tle: Hala Stulecia we Wrocławiu / fot. Jar.ciurus / Wikimedia Commons
Więcej ilustracji na tygodnikpowszechny.pl/sztuka-powszechnie-nieznana
10/28/2023 • 16 minutes, 58 seconds
Przyszłość cmentarzy: przestrzeń dla zmarłych i życie miast [Tematy Tygodnika]
W dziesięciu największych polskich miastach w przeciągu dekady zabraknie miejsca na istniejących cmentarzach. Zabraknie też miejsca na ich rozbudowę. Na jakie zmiany w zwyczajach pogrzebowych gotowi są Polacy, a z jakimi zmianami będziemy się musieli pogodzić? Pytamy o to przed dniem Wszystkich Świętych.
Opowiada Marek Rabij, autor artykułu o wnioskach płynących z nieopublikowanego jeszcze raportu „Miejskie nekropolie” przygotowanego dla Unii Metropolii Polskich przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Agnieszki Piskorz-Ryń. Artykuł ukazuje się właśnie w podwójnym, zaduszkowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
Na zdjęciu: Cmentarz Łostowicki w Gdańsku, w tle osiedle mieszkaniowe Suchanino / fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER
10/25/2023 • 27 minutes, 13 seconds
Z Afryki na Karaiby: dlaczego Kenia wysyła policjantów do walki z gangami na Haiti?
Nairobi i Port-au-Prince, przynajmniej z pozoru, dzieli wszystko: język, realia i ponad 12 tysięcy kilometrów. Mimo tych różnic to właśnie prezydent Kenii wyciągnął pomocną dłoń do pogrążonego w wojnach gangów Haiti. Porządek na Karaibach ma przywrócić specjalny kontyngent tysiąca kenijskich policjantów. Pomysł już zyskał akceptację ONZ. Skąd bierze się potęga haitańskich gangów? Dlaczego Kenia chce rozwiązywać problemy na drugim końcu świata? Jakie szanse mają oficerowie ze wschodniej Afryki na karaibskiej wyspie? Czy zdesperowane Haiti przyjmie tę ofertę i czy ma jakieś alternatywy? Okładka: Grażyna Makara. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
10/19/2023 • 1 hour, 1 minute, 25 seconds
Polska po wyborach: co się właśnie wydarza w polityce [Tematy Tygodnika]
Wybory parlamentarne 2023 rozstrzygnięte: po dwóch kadencjach u władzy Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów, ale wydaje się niezdolne do stworzenia rządu. Dwie trzecie wyborców pokazało PiS czerwoną kartkę. Co przypieczętowało tę porażkę i co teraz czeka tę partię? Oczekiwania wyborców zdają się z kolei jasne – władzę w Polsce ma przejąć dotychczasowa opozycja demokratyczna. Czego się spodziewać po negocjacjach koalicyjnych KO, Trzeciej Drogi i Lewicy? Co zrobi prezydent i co się może wydarzyć w najbliższych tygodniach?
Sytuację po wyborach parlamentarnych 15 października komentuje Marek Kęskrawiec, publicysta i kierownik działu Kraj w „Tygodniku Powszechnym”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
(fot. Beata Zawrzel / REPORTER)
10/17/2023 • 40 minutes, 33 seconds
Wojna w Izraelu i Palestynie: „Nie wyjdziemy z tego cało” [Tematy Tygodnika]
Zaczęło się w sobotę nad ranem. 7 października Hamas, radykalne palestyńskie ugrupowanie, zaatakował Izrael z powietrza i na lądzie. Zaskoczył polityków, wojsko i wywiad uznawany za najlepszy na świecie. Nowa wojna izraelsko-palestyńska zbiera tragiczne żniwo: liczby zabitych i rannych po obu stronach idą w tysiące, cierpią głównie cywile. Co się dzieje? Skąd nagła eskalacja konfliktu i jak wygląda odpowiedź Izraela? Co będzie dalej? I przede wszystkim: czy pojednanie dwóch narodów jest jeszcze możliwe?
W tym odcinku gościnią w studiu przy ulicy Dworskiej w Krakowie jest Karolina Przewrocka-Aderet, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela oraz redaktorka naczelna „Kalejdoskopu”.
10/11/2023 • 35 minutes, 1 second
Górski Karabach: Azerbejdżan bierze wszystko [JAGIELSKI STORY #36]
Azerbejdżan w dwa dni wygrał konflikt, który podzielił go z Armenią ponad 100 lat temu. Stawką był Górski Karabach - jedyna prowincja poza granicami Armenii, gdzie Ormianie stanowili większość. Już niedługo, bo przez górskie drogi uciekają dziesiątki tysięcy ludzi. Azerowie przejmą opustoszałe terytorium. Czy na tym się zatrzymają? Skąd bierze się ich dominacja wojskowa? Jaka jest szansa na stabilizację w regionie? Jakie jeszcze zmiany go czekają poza końcem sporu o Karabach? I czy armeński premier utrzyma stanowisko po takiej porażce?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
10/5/2023 • 53 minutes, 48 seconds
Edukacja domowa: jak uczyć się bez szkoły [Tematy Tygodnika]
Jeszcze 20 lat temu wszystkie polskie dzieci uczące się w domach mogłyby pomieścić się w kilku klasach. Dziś, według danych przekazanych „Tygodnikowi” ze szkoły na rzecz edukacji domowej zrezygnowało już ponad 60 tysięcy uczniów i uczennic. Co motywuje rodziców do porzucenia tradycyjnych szkół? Czy edukacja domowa to szansa dla wszystkich, czy kolejny etap odbywającej się po cichu prywatyzacji szkolnictwa? I wreszcie: jak dobrze uczyć się bez szkoły?
10/4/2023 • 28 minutes, 10 seconds
Anna Cieplak: Piszę z ciała [Własny Pokój]
Świetlicki pisał: ”Spałem źle, ona spała źle. Pełne porozumienie. Spało nam się źle w tym kraju”. A ja się pytam: czy lepiej nam się teraz śpi w tym kraju?
10/2/2023 • 39 minutes, 54 seconds
Studia nie są już dziś dla wszystkich [Tematy Tygodnika]
1 października zaczyna się nowy rok akademicki. Ale dla niektórych jego początek może być od razu końcem studenckiego życia. W minionym roku akademickim 17 procent studentów rozważało przerwanie nauki z powodów ekonomicznych. Stale rosnące koszty życia wskazują, że w tym roku ta liczba może tylko wzrosnąć.
Jak to jest być dziś studentem w Polsce? Gdzie mieszkać? Czy kosztem nauki zawsze trzeba pracować? I wreszcie: czy studia są nadal dla wszystkich?
W kolejnym odcinku z cyklu Tematy Tygodnika rozmawiamy z Markiem Rabijem, dziennikarzem działu „Kraj”, który zajmuje się tematami ekonomicznymi, społecznymi i ich wzajemnym przenikaniem się. Zapraszam, Ewelina Burda
9/27/2023 • 24 minutes, 31 seconds
Agnieszka Przepiórska: Kobiety objaśniają nam świat [Punkt zwrotny]
Agnieszka Przepiórska, aktorka: Bawiliśmy się, ganialiśmy się po piwnicach. I kolega, który bardzo mi się podobał, przycisnął mnie do ściany tej piwnicy. Myślałam, że chce mnie pocałować. A on mi wyszeptał w ucho: „przybłęda z odstającymi uszami”.
Agnieszka Przepiórska, ur. 1979, jest aktorką teatralną związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, filmową i serialową, pedagożką, producentką, kuratorką festiwalu Carpe Diem. Od 10 lat tworzy teatr biograficzny. 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej odbyła się prapremiera kolejnego monodramu z jej udziałem pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju”. We wrześniu uhonorowana przyznawaną przez Miesięcznik „Teatr” nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza dla Najlepszej Aktorki Sezonu Teatralnego 2022/2023 za rolę Barbary Sadowskiej w spektaklu „W maju się nie umiera”.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
9/25/2023 • 31 minutes, 17 seconds
Winiarski wrzesień w sztuce średniowiecznej (Sztuka Powszechnie Nieznana #43)
Wrzesień to miesiąc winobrania, a proces tworzenia wina oraz zagadnienia związane z jego konsumpcją stanowią jeden z filarów europejskiej kultury i sztuki. Wino oczywiście ma kluczowe znaczenie sakralne, i to nie tylko w chrześcijaństwie, jako że starożytni Grecy i Rzymianie także wiązali ów trunek ze swoimi bogami. W jaki jednak sposób wino funkcjonowało w kulturze świeckiej? Co o winie mówiły średniowieczne poradniki zdrowego życia i jaka była rola wina w rycerskich romansach?
9/23/2023 • 16 minutes, 5 seconds
Magdalena Kazimierska: Spotykam kwiat na ulicy [Własny pokój]
Magdalena Kazimierska, malarka: „Urodziłam się z tęsknotą za zamkiem. Mając osiem lat, szkicowałam projekt zamku, tyle że dwupokojowego. Nie wiedziałam, że zamek może być większym założeniem, bo w naszym bloku były tylko dwupokojowe mieszkania.
Magdalena Kazimierska (ur. 1969 r.) ukończyła warszawską ASP. Maluje portrety, pejzaże, martwe natury. Jej ostatnie wystawy: w 2019 r. „Sztuka teraz”, Muzeum Narodowe w Krakowie (wystawa zbiorowa) oraz w 2021 r. w Galerii Prześwit „Miejsca, w których nie byłam ”. We wrześniu w Warszawie można w Sarna.Design zobaczyć jej wystawę „10 vermerków, 2 kwiatki, 2 pejzaże, 2 Buddy, 1 Sokrates”.
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
9/22/2023 • 29 minutes, 40 seconds
Polski futbol jest jak polskie państwo [Tematy Tygodnika]
„Stan polskiego sportu, zwłaszcza gier zespołowych, jest smutnym odzwierciedleniem stanu polskiego państwa” – tak w 2013 roku ówczesny poseł Andrzej Duda skomentował niespodziewaną porażkę naszych siatkarzy z Bułgarią. Od tamtej pory poseł został prezydentem, jego formacja polityczna nieustannie przekonuje, że Polska wstaje z kolan, ale tamto zdanie wciąż wraca – jak mantra. Stan polskiego futbolu zbiega się ze stanem polskiego państwa.
W tym odcinku rozmawiamy z Michałem Okońskim – dziennikarzem, publicystą, autorem wywiadów, specjalizującym się m.in. w opowiadaniu świata przez pryzmat futbolu, autorem książek, w tym ostatnio wydanych „Stałych fragmentów”.
9/20/2023 • 31 minutes, 29 seconds
Ajatollahowie trzymają się mocno. Jak Iran zmienił się rok po śmierci Mahsy Amini? [JAGIELSKI STORY #35]
Śmierć młodej Kurdyjki zakatowanej przez policję obyczajową była pierwszą iskrą największych protestów w Iranie od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku. Hasłem rewolucji stało się: Kobieta, Życie, Wolność. Co stało się z nim po roku? W Iranie można za te trzy słowa zostać aresztowanym, otrutym gazem albo powieszonym. Czy można mówić o rewolucji, skoro nie udało się obalić władzy? Dlaczego gospodarka bogatego w surowce Iranu ledwo zipie? I czemu ajatollahowie znów są miłymi gośćmi na światowych salonach, a USA odmraża 6 miliardów dolarów do tej pory objętych sankcjami?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
9/14/2023 • 59 minutes, 52 seconds
Kampania zaczęła się naprawdę [Tematy Tygodnika]
Do wyborów parlamentarnych pozostał miesiąc. W miniony weekend odbyły się konwencje najważniejszych partii, a z kolejnych sondaży wynikają sprzeczne często prognozy. Co nam obiecują liderzy partii? Ile warte są te obietnice? I jakie wizje przyszłości Polski za nimi stoją?
Na te pytania odpowiada Marek Kęskrawiec, publicysta i kierownik działu Kraj w „Tygodniku Powszechnym”.
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
PS. Gdy wczesnym popołudniem 12 września nagrywaliśmy ten odcinek, nie znaliśmy jeszcze ogłoszonych później tego samego dnia wyników sondażu IPSOS dla TOK.fm i OKO.press. Ale wyniki te potwierdzają tylko to, o czym rozmawiamy na początku…
9/13/2023 • 40 minutes, 58 seconds
Dorota Sumińska: serce w ulu [Punkt zwrotny]
Dorota Sumińska, lekarka weterynarii: „Ciągle mu czesałam kołki na głowie. Czepiałam się, lecz norma życiowa coś takiego przewiduje. Ale zastanawiałam się, jak to jest możliwe, że można tak bardzo pokochać faceta, który pali trzy lub cztery paczki dziennie, który upija się w wolnych chwilach, w ogóle nie pomaga w domowych czynnościach, bo udaje, że nie wie, że się powinno. A jednak można, a jednak można...”.
Dorota Sumińska jest lekarką weterynarii, autorką książek, nie tylko o zwierzętach, dla dorosłych i dzieci. Przez wiele lat prowadziła telewizyjny Zwierzowiec, a następnie audycję „Wierzę w zwierzę” w radiu TOK FM. Obecnie udziela porad miłośnikom zwierząt na swoim kanale na YouTube „Sumińska - ZWIERZĘ Ci się”. We wrześniu ukazuje się jej nowa książka „Moje życie z Tomkiem”.
Punkt Zwrotny to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
9/8/2023 • 35 minutes, 21 seconds
Ulmowie: kim byli naprawdę [Tematy Tygodnika]
Wiktoria i Józef Ulmowie z Markowej pod Łańcutem oraz ich siedmioro dzieci, rozstrzelani 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów – również wtedy zamordowanej rodziny Goldmanów, Didnerów i Grunfeldów, zostaną 10 września beatyfikowani. Czy ich dramat to historia o bohaterskiej postawie Polaków - Sprawiedliwych w czasie II wojny, czy opowieść o nieoczywistości okupacyjnych postaw? Czy nowi błogosławieni Sprawiedliwi staną się „sposobem na zmianę tematu, gdy tematem są niesprawiedliwi”? I – gdy zawłaszcza ich polityka historyczna – jak nie stracić sprzed oczu najważniejszego?
W Podkaście Tygodnika Powszechnego co tydzień rozmawiamy o najważniejszych tematach „Tygodnika” z autorami, dziennikarzami i komentatorami. Zaprasza Michał Kuźmiński.
9/6/2023 • 38 minutes, 40 seconds
Co dalej z Grupą Wagnera? Rosja zmienia wartę w Afryce [JAGIELSKI STORY #34]
Putin posłał do Afryki wagnerowców po złoto i diamenty, które miały być zabezpieczeniem finansowym przed inwazją na Ukrainę. W zamian Rosja obiecywała przywódcom bezpieczeństwo, wsparcie i wszelaką pomyślność. Co stanie się z tymi obietnicami po śmierci Prigożyna? Czy władze takich krajów jak Republika Środkowoafrykańska nadal będą opierać swoje bezpieczeństwo na zagranicznych najemnikach? I czy wyjdzie im to na dobre? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
8/30/2023 • 55 minutes, 55 seconds
Smok, jaki jest, każdy widzi [Sztuka Powszechnie Nieznana #42]
Smoki jako mityczne stworzenia występowały w zasadzie we wszystkich kulturach, nie tylko w Europie. Starożytne traktaty mówią nam, że smok to wielki wąż i jako taki w piśmiennictwie chrześcijańskim został uosobieniem szatana. Średniowieczne bestiariusze (księgi o zwierzętach) mówiły, że smok jest wrogiem słonia oraz że boi się pantery. Często także ukazywano smoka w pobliżu mitycznego drzewa Peridexion, które miało go odstraszać.
Czym była „smocza krew” używana przez średniowiecznych malarzy? Komu Pliniusz Starszy zalecał stosowanie maści z języka, oczu, żółci i jelit smoka? Co na temat smoka pisał w XIII w. Richard de Fournival w swym „Bestiariuszu miłosnym”?
Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W czterdziestym drugim odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o smoku w średniowiecznej sztuce i literaturze.
Marzanna Bogumiła Kielar, poetka: „Zdawałam na medycynę. Żywiłam przekonanie, że to moja przyszłość. A w czasie egzaminów poczułam, że popełniam życiową pomyłkę. Poczułam rozpacz, po prostu”.
Marzanna Bogumiła Kielar (ur. 1963 r. w Gołdapi) jest poetką, absolwentką filozofii. Autorka tomów poetyckich m.in. „Sacra conversazione" (1992), „Materia prima" (1999), „Umbra" (2002), „Monodia" (2006), „Brzeg" (2010; autorski wybór wierszy z wcześniejszych tomików), „Nawigacje" (2018), „Wilki" (2023). Laureatka m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1993), Paszportu Polityki (2000), Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2019).
„Własny pokój” to cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
8/14/2023 • 30 minutes, 14 seconds
Grzegorz Turnau: Kursy mistrzowskie [Punkt zwrotny]
Grzegorz Turnau, wokalista, pianista, kompozytor: „Jakimś fuksem poradziłem sobie z pewnym kryzysem. Bo były kryzysy. I sytuacje, w których człowiek chciał przestać to robić. Zniknąć, nie być. Nie być tym, kim kogo się pokazuje placem: »a, to jest ten, co śpiewa«”.
„Punkt Zwrotny” to cykl rozmów w Podkaście Tygodnika Powszechnego o punktach zwrotnych w życiu i końcach, które stają się początkiem. Zaprasza Katarzyna Kubisiowska.
8/10/2023 • 31 minutes, 44 seconds
Niger: jak Rosja wykorzysta kolejny zamach stanu na Sahelu? [JAGIELSKI STORY #33]
Dowódca osobistej gwardii prezydenta Nigru umieścił swojego szefa w areszcie domowym i sam przejął władzę. To kolejny w ostatnich latach wojskowy zamach stanu na południowym brzegu Sahary. Ten jest szczególny, bo Niger był do niedawna uważany za prymusa stabilności i spokoju w bardzo trudnym regionie. Był też największym sojusznikiem Zachodu. Ogromne mogą być również konsekwencje, bo skorzystać na przewrocie mogą partyzantki spod znaku Państwa Islamskiego i… Kreml. W tym odcinku wybieramy się do Nigru, by opowiedzieć, dlaczego na ulicach Niamej pali się francuskie flagi, a zaprasza najemników z Grupy Wagnera? Czy można negocjować z dżihadystami? I dlaczego najcenniejszy w Nigrze nie jest dzisiaj uran, a dostęp do wody i pastwisk? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
8/9/2023 • 1 hour, 3 minutes, 52 seconds
Czy Sudan ma szansę na pokój? [JAGIELSKI STORY #32]
W Chartumie i całym Sudanie wojna trwa już od ponad 100 dni, bomby i rakiety spadają na wielomilionowe miasto. Wszystko przez spór o władzę między dwoma generałami, którego cenę od 15 kwietnia płacą miliony ludzi - według szacunków ONZ z domów musiało uciekać ponad 3 miliony Sudańczyków, a ponad 700 tysięcy wyjechało z kraju. W tym odcinku wracamy nad Nil, by opowiedzieć o toczącej się poza uwagą mediów wojnie i zapytać: czy jest szansa na pokój? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
7/26/2023 • 53 minutes, 48 seconds
Ks. Adam Boniecki na 89. urodziny: siła wieku
O czerwonym ubraniu, które nosił raz w życiu i o tym, że urodziny są pogańskie. O głupocie samozadowolenia i o dojrzewaniu po siedemdziesiątce. O pożytkach z ludzi, którzy nas nie lubią i zachwycie ludźmi, którzy mają dla nas czas. O satysfakcji z przodków i dystansie do pochodzenia. O wartości wylewu i sile wieku. O tym wszystkim opowiada Katarzynie Kubisiowskiej ksiądz Adam Boniecki w specjalnym, urodzinowym odcinku naszego podkastu.
7/24/2023 • 27 minutes, 2 seconds
Bez niego nie byłoby Albrechta Dürera [Sztuka Powszechnie Nieznana #41]
Hans Pleydenwurff to jeden z najważniejszych malarzy norymberskich 3 ćwierci XV w. – na jego dziedzictwie wykształcił się młody Albrecht Dürer. Jedynym poświadczonym źródłowo dziełem Pleydenwurffa jest ołtarz główny do kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, z którego niestety przetrwały jedynie fragmenty. Z pracowni Pleydenfurffa pochodzą także dwie niewielkie tablice w kolekcji York Art Gallery. Jedna z nich, skradziona w 1979 roku, właśnie się odnalazła.
7/21/2023 • 15 minutes, 38 seconds
Dorota Masłowska: Gęste przeżycia [Własny pokój]
Dorota Masłowska, pisarka: „Proces twórczy i to, co mi przynosi, w czym zawiera się przełamywanie lęku przed ocenami – uznaję za bardzo wartościowe. Gęste przeżycie. To mnie przesuwa na planszy, czuję rozwój w wychodzeniu poza jałowość życia i jałowość ocen – myślenia gwiazdkami od jeden do osiem”.
7/18/2023 • 29 minutes, 38 seconds
Mariusz Szczygieł: Rok i miesiąc jestem wolnym człowiekiem [Punkt zwrotny]
Jako gwiazda telewizji wystąpiłem – za marne pieniądze, od razu to mówię – w reklamie funduszu emerytalnego. A w miesięczniku „Press” Mariusz Ziomecki oceniał reklamówki funduszy i napisał, że w tej „reklamuje były reporter Mariusz Szczygieł”. To zrobiło na mnie wrażenie. Pomyślałem: „Jak to, ja jestem byłym reporterem?”.
7/14/2023 • 38 minutes, 39 seconds
Kiedy sąsiad zakręca kran: jak świat walczy o dostęp do wody [JAGIELSKI STORY #31]
3 lipca 2023 r. średnia temperatura na Ziemi przekroczyła 17 stopni po raz pierwszy w historii pomiarów. Rekord nie utrzymał się długo, bo dobę później znowu mieliśmy najgorętszy dzień na świecie. Kryzys klimatyczny już dzisiaj skutkuje klęskami, wielkimi migracjami i walką o zasoby. Ten odcinek podkastu poświęcamy najcenniejszemu zasobowi, jaki mamy na tej planecie: wodzie. W podróży odwiedzimy Sudan, brzegi dawnego Morza Aralskiego i pogranicze między Iranem a Afganistanem nad rzeką Helmand. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
7/12/2023 • 59 minutes, 11 seconds
Kora jest na dziś. Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską, autorką jej biografii
Katarzyna Kubisiowska: „Kora – ta postać, ten człowiek, ta kobieta, ta artystka – jest cały czas aktualna. Była na swój sposób nierozumiana, gdy pojawiła się na scenie. Już wtedy mówiła i zachowywała się tak, jak ładna, miła, grzeczna artystka, nie śpiewała miłości utęsknionej bądź utraconej, tylko wrzeszczała o żądzy pieniądza i boskim Buenos. Wykrzyczała to, o czym się nie mówiło: żądała wolności”.
7/6/2023 • 33 minutes, 12 seconds
Kora jest na dziś. Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską, autorką jej biografii
Katarzyna Kubisiowska: „Kora – ta postać, ten człowiek, ta kobieta, ta artystka – jest cały czas aktualna. Była na swój sposób nierozumiana, gdy pojawiła się na scenie. Już wtedy mówiła i zachowywała się tak, jak ładna, miła, grzeczna artystka, nie śpiewała miłości utęsknionej bądź utraconej, tylko wrzeszczała o żądzy pieniądza i boskim Buenos. Wykrzyczała to, o czym się nie mówiło: żądała wolności”.
7/6/2023 • 33 minutes, 12 seconds
Najdroższa solniczka świata [Sztuka Powszechnie Nieznana #40]
W 1543 r. złotnik Benvenuto Cellini – znany awanturnik o wielkim talencie artystycznym – wykonał dla króla Francji Franciszka I absolutnie unikatową solniczkę. Jest to grupa rzeźb ze złota, zdobiona emalią i kością słoniową, zawierająca nie tylko pojemnik na sól, ale także na pieprz. Wśród licznych personifikacji, razem tworzących obraz harmonii świata, dwie główne postacie to nadzy mężczyzna i kobieta: uosobienia bóstw morza, z którego pozyskiwano sól, oraz ziemi, z której pochodzi pieprz. Jakie treści artysta zawarł w tym przedstawieniu? Jakie były losy solniczki po śmierci Franciszka I? Jak to się stało, że już w XXI wieku to arcydzieło zostało skradzione z jednego z najsłynniejszych muzeów europejskich?
6/29/2023 • 17 minutes, 2 seconds
Od Janajewa do Prigożyna: wszystkie pucze Rosji [JAGIELSKI STORY #30]
Najemnicy z Grupy Wagnera na kilkanaście godzin zbuntowali się przeciwko rosyjskiej armii, państwu i prezydentowi Putinowi. Bunt się skończył, pozostaje pytanie: co dalej? Jak ma utrzymać się na tronie władca, który toleruje takie nieposłuszeństwo? W poszukiwaniu odpowiedzi i wskazówek cofniemy się 30 lat w przeszłość i sprawdzimy ile prawdy jest w powiedzeniu “historia lubi się powtarzać”. Na opowieść o puczach i przewrotach postkomunistycznej Rosji zapraszają: Krzysztof Story i Wojciech Jagielski.
6/28/2023 • 1 hour, 1 minute, 26 seconds
Wojciech Plewiński: Układanka z przypadków [Punkt zwrotny]
Wojciech Plewiński, fotograf: „Wielki klucz wisiał nad obrazem. A ja Jacka Bocheńskiego, mimo woli, podpuszczam, i on staje pod tym kluczem. Fotografuję, mówiąc: Robię to, ale nie wiem, do czego jest ten klucz, który tajemniczo wygląda. A on na to: »ależ proszę pana, to jest klucz do mojego grobowca«”.
6/23/2023 • 35 minutes, 9 seconds
Łukasz Lamża: Jak stworzyć hodowlany tłuszcz do mięsa in vitro [miesiąc w nauce]
A także: czym są i jak powstały pustynne latawce z epoki kamienia? Gdzie najczęściej mieszkają osoby z depresją? Oraz czy rekiny wstrzymują oddech podczas nurkowania? Na przegląd naukowych wydarzeń minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
6/16/2023 • 40 minutes, 15 seconds
Justyna Czechowska: Moja szwedzka walizka [Własny pokój]
Justyna Czechowska, tłumaczka: Do Polski przyjechałam tuż przed jej wejściem do Unii Europejskiej. I to był inny świat – była w nim moc, radość, że się wszystko otwiera. Że teraz będzie inaczej. I wtedy poczułam, że moja „szwedzka walizka”, którą mam ze sobą, w Polsce jest dużo warta.
6/7/2023 • 34 minutes, 27 seconds
Erytrea: jak bojownicy o wolność zamienili państwo w więzienie [JAGIELSKI STORY #29]
Zabierzemy was dzisiaj do kraju, który tak długo walczył o wolność, że sam zaczął przypominać więzienie. Choć Erytrea właśnie świętuje 30. rocznicę niepodległości, nigdy jeszcze nie przeprowadzono w niej wolnych wyborów, a z żadnego innego kraju nie ucieka tak wielu obywateli. Tych, którzy zostaną, czeka bezterminowa służba wojskowa i jedna z najbardziej opresyjnych dyktatur na świecie. To opowieść o cenie i bliznach, które pozostawia po sobie wojna, nieodpartej pokusie władzy, która niszczy nawet niedawnych bohaterów i wyzwolicieli, a zwykłych ludzi wygania na pontony na Morzu Śródziemnym. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
6/6/2023 • 1 hour, 9 minutes, 20 seconds
Ireneusz Kania: Szkoła egzystencjalna [Punkt zwrotny]
Ireneusz Kania, tłumacz: „Fakt, że czas i przestrzeń, są tym samym, odkryłem sam, obserwując nasz zegar wielki stojący w pokoju. Miałem wtedy około 10 lat.
6/5/2023 • 34 minutes, 4 seconds
Zalotna kramarka i lubieżny błazen [Sztuka powszechnie nieznana #39]
Kodeks Baltazara Behema to rękopiśmienny zbiór przywilejów i statutów miasta Krakowa, w którym są też roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich. Powstał w początkach XVI wieku, i jest wyjątkowy ze względu na swą wspaniałą dekorację: zawiera 27 miniatur, które ukazują przedstawicieli mieszczańskich zawodów i rzemiosł. Jedna z nich przedstawia kram uliczny. Dlaczego jednak w tle widać w mieście pożar, czarny dym wydobywa się z jednego z kominów, a na ulicy stoi klatka z lwem? Co ma to wszystko do przedstawionej na pierwszym planie sprzedawczyni z ulicznego kramu i flirtującego z nią błazna?
5/29/2023 • 19 minutes, 46 seconds
Anna Dymna: Apteczki Dymne [Własny pokój]
Anna Dymna, aktorka: „Wychodząc na scenę, mogę oczyścić mój organizm ze wszystkich złych emocji, które na użytek sztuki w sobie budzę i wyrzucam, i morduję, i nienawidzę, i krzyczę. A po spektaklu: anioł. Mąż ma dobrze, bo nie mam już na niego siły.
5/26/2023 • 34 minutes, 44 seconds
Jak Indie zawłaszczają Kaszmir? Bollywood, najwyższy most świata i pół miliona żołnierzy [JAGIELSKI STORY #28]
Ukryta w Himalajach Dolina Kaszmirska jest nie tylko tłem dla najpiękniejszych scen miłosnych bollywoodzkiego kina. To dom dla siedmiu milionów ludzi i jedyne miejsce w Indiach, gdzie muzułmanie stanowią większość. Dlaczego zatem jest pod kontrolą Indii, a nie Pakistanu? Jak stała się areną sporu światowych mocarstw i co w tej sprawie mają do powiedzenia Chiny? Po co premier Indii zaprasza do Kaszmiru zagranicznych gości z grupy G20 i dlaczego w 2019 r. rozmontował ustaloną dekady temu autonomię prowincji? I czy Wojciech Jagielski naprawdę spał w tym samym pokoju, co Mick Jagger? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
5/24/2023 • 56 minutes, 16 seconds
Łukasz Lamża: skąd się bierze zapach nowego auta? [Miesiąc w nauce]
A także: z czego się składa sztuczne ścięgno? Czy jest sens wstawać na ósmą na zajęcia? I skąd wziąć tłuszczyk do syntetycznego mięsa? Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
5/19/2023 • 33 minutes, 8 seconds
Etiopia: niespodziewany pokój po dwóch latach wojny [JAGIELSKI STORY #27]
W Etiopii po dwóch latach krwawej, okrutnej wojny w Tigraju został w listopadzie 2022 r. zawarty zaskakujący pokój. Na ile będzie trwały w kraju podzielonym między skonfliktowane grupy etniczne, z których każda ma własne partyzantki, broń i tysiące powodów, by mścić się na sąsiadach? Czy Etiopia zostanie wciągnięta w wojnę sudańskiego sąsiada? Czy upora się z plagą kradzieży pomocy humanitarnej? A może premier Abiy Ahmed, laureat pokojowej nagrody Nobla, po latach zbrodni wojennych naprawdę zapewni Etiopii stabilność? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
5/10/2023 • 1 hour, 3 minutes, 7 seconds
Najdroższy kolor starożytnej Europy [Sztuka powszechnie nieznana #38]
Czy jedna barwa może być droższa od innych? Oczywiście, zwłaszcza jeśli mówimy o pigmentach naturalnych. Czynnik ekonomiczny ma niebagatelne znaczenie w kształtowaniu się symboliki kolorów – te najdroższe stawały się barwami władzy, splendoru i świętości. Najkosztowniejszym barwnikiem w starożytnej Europie była purpura tyryjska. Jak ją produkowano? Jaka była symbolika tego koloru? I co ma z nim wspólnego Herkules oraz jego pies? Zaprasza Magdalena Łanuszka
5/5/2023 • 14 minutes, 51 seconds
Joanna Braun: Ciało nie kłamie [Własny pokój]
Joanna Braun, scenografka: „Kontaktowanie z duchami jest moim nałogiem, manią, w efekcie: przyjemności ą”.
4/28/2023 • 34 minutes, 33 seconds
Jakub Kornhauser: Nowa bliskość, inne życie [Punkt zwrotny]
Jakub Kornhauser, poeta i eseista: „Poezja mojego ojca to nie było coś, co bym czytał pasjami. Na trzecim roku studiów, zdając egzamin z teorii literatury, dostałem pytanie o książkę Juliana Kornhausera i Adama Zagajewskiego »Świat nieprzedstawiony« i powiedziałem, zgodnie z prawdą, że nie czytałem”.
4/27/2023 • 40 minutes, 45 seconds
Wojna w Sudanie: władza, złoto i myśliwce nad Chartumem [JAGIELSKI STORY #26]
Od połowy kwietnia w Sudanie znów trwa wojna. Tym razem jednak polem bitwy nie są dalekie prowincje, a stolica kraju. Nad Chartumem, jednym z największych miast Afryki, latają samoloty wojskowe. Do tej pory życie straciło ponad pół tysiąca cywilów. Dziwna to wojna, bo po obu stronach stoi sudańska armia, a o władzę biją się dwaj generałowie. Kim są? Jakie interesy łączą ich z Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i rosyjską Grupą Wagnera? Jak doszło do tego, że Sudan ma dwie niezależne armie, które dzisiaj skaczą sobie do gardeł? Czy kraj znów czeka krwawa wojna domowa? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
4/26/2023 • 54 minutes, 38 seconds
Łukasz Lamża: Czy inteligencja idzie w parze z pieniędzmi [Miesiąc w nauce]
A także: co można wyczytać z jednej łzy, jak zbudować komputer, żeby przypominał mózg i czy naukowcy powinni być polityczni. Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
4/17/2023 • 52 minutes, 3 seconds
Sztuka i wojna: o Lwowskiej Galerii Sztuki i ratowaniu ukraińskich zbiorów
Taras Woźniak, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki: „O co tak naprawdę walczą Rosjanie? O to, żeby pozbawić nas swojej tożsamości. Im nie chodzi nawet o zabijanie, lecz o mentalność narodu: żeby stał się Rosją”. Lwowska Galeria Sztuki została 29 marca 2023 r. uhonorowana XXIV Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora.
3/30/2023 • 29 minutes, 41 seconds
20 lat po inwazji na Irak. Jak USA oszukały świat i zawiodły Bliski Wschód? [JAGIELSKI STORY #25]
19 marca 2003 r. Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy, w tym także Polska, rozpoczęli inwazję na Irak. Rozmawiamy o historii tamtej nocy w Bagdadzie, o trwającej 8 lat okupacji Iraku i konsekwencjach rozpoczętej równo 20 lat temu wojny, także tych bardzo współczesnych: powstaniu Państwa Islamskiego, rosnących wpływach Chin na Bliskim Wschodzie i możliwym porozumieniu między Arabią Saudyjską a Iranem. Gościem specjalnym odcinka jest Jan Mikruta, jeden z dwóch polskich dziennikarzy, którzy 20 lat temu byli w Bagdadzie i na własne oczy widzieli wkraczających do miasta amerykańskich żołnierzy. Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
3/27/2023 • 1 hour, 6 minutes, 13 seconds
Zaginiona naga dama [Sztuka Powszechnie Nieznana #37]
W Fogg Museum (Harvard Art Museums, USA) od 1969 r. znajduje się malutki obrazek datowany na przełom XV i XVI wieku i przedstawiający damę przy toalecie. Naga kobieta obmywa swoje ciało, a towarzyszy jej służąca. Być może jest to kopia zaginionego dzieła jednego z najsłynniejszych piętnastowiecznych malarzy niderlandzkich, czyli Jana van Eycka. Przed rokiem 1969 dzieło to znane było jedynie z innego obrazu: widoku wnętrza prywatnej galerii sztuki z XVII wieku. Tajemnicą pozostaje, kogo dokładnie ów zaginiony obraz van Eycka miał przedstawiać.
3/24/2023 • 17 minutes, 47 seconds
Między Zachodem a Rosją: o czym marzy Gruzja? [JAGIELSKI STORY #24]
Jeszcze niedawno Gruzja była pupilem Unii Europejskiej. Dziś częściej przypomina wagarującego ucznia z ostatniej ławki. Poprzedni prezydent, Micheil Saakaszwili, siedzi w więzieniu, rząd próbuje tworzyć listy „zagranicznych agentów” żywcem wyjęte z putinowskiej Rosji, a na ulicach Tbilisi trwają kolejne protesty. Mimo to rządząca partia od 10 lat wygrywa każde kolejne wybory.
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
3/15/2023 • 55 minutes, 20 seconds
O poście: dlaczego warto poczuć głód
Monika Kucia, kuratorka kulinarna festiwalu Nowe Epifanie: „Dobrze jest poczuć głód – bo dopiero wtedy mogę stwierdzić, na co mam ochotę. Żyjemy w takim dobrobycie, obfitości i nadmiarze, że głód jest dla nas czymś najgorszym. A nie musi tak być”.
3/9/2023 • 45 minutes, 52 seconds
Adam Nowak: Gruba kreska, nowe życie [Punkt zwrotny]
Adam Nowak, lider zespołu Raz Dwa Trzy: „Połowa widzów uznała nas za wirtuozów piosenki i twórców magicznych, a druga – za hochsztaplerów. Pomyślałem: nie jest źle”.
3/8/2023 • 38 minutes, 18 seconds
Queerowa Rodziewicz, sentymentalna Rodziewiczówna
„Rodziewczówna urodziła się za wcześnie. Nie mogąc siebie w pełni wyrazić, zabrnęła w trochę absurdalne fabuły. Być może, gdyby urodziła się później, jej miejsce w literaturze byłoby zupełnie inne” - mówi Emilia Padoł, biografka pisarki, w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.
3/3/2023 • 33 minutes, 58 seconds
Dlaczego w RPA nie ma prądu? [JAGIELSKI STORY #23]
Republika Południowej Afryki pogrąża się w narastającym kryzysie energetycznym. 9 lutego prezydent Cyril Ramaphosa ogłosił stan klęski w całym kraju, choć z problemem więcej wspólnego mają żywioły korupcji i złodziejstwa niż siły natury. Jak doszło do tego, że w kraju, który rocznie produkuje ponad 200 milionów ton węgla, brakuje prądu w gniazdkach? Jak wygląda gospodarka państwa, w którym szef największej firmy energetycznej znajduje cyjanek w swojej porannej kawie? I czy odnawialne źródła energii uratują RPA? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
3/1/2023 • 47 minutes, 29 seconds
Kristina Sabaliauskaitė: z buntu [Własny pokój]
Kristina Sabaliauskaitė, pisarka: „Przede wszystkim muzyka rockowa. I punk rock, heavy metal, rock and roll – wszystko, co przyszło z Zachodu, i co było potępiane w sowieckiej telewizji… Dżinsy, papierosy, piwo, wino. To wszystko było buntem”.
2/28/2023 • 33 minutes, 28 seconds
Szykowne szkielety [Sztuka Powszechnie Nieznana #36]
W czerwcu 1578 roku robotnicy pracujący w pobliżu Porta Salaria w Rzymie przypadkowo wykopali wejście do podziemi – i w ten sposób odkryto wejście do antycznych katakumb, gdzie spoczywało wiele szczątków pierwszych chrześcijan. W czasach kontrreformacji z odkrycia tego Kościół Katolicki czerpał pełnymi garściami, wysyłając całe szkielety jako relikwie wczesnochrześcijańskich męczenników do kościołów w Europie Środkowej, by wbrew protestantom krzewi ć kult świętych. Szkielety te były odziewane w stroje wysadzane klejnotami i eksponowane w szklanych trumnach - do dziś znajdziemy tak prezentowane szczątki w wielu kościołach w Niemczech, Austrii czy Czeskiej Republice.
2/23/2023 • 16 minutes, 56 seconds
Nigeria: wielki kraj, wielkie problemy. Czy nowy prezydent poradzi sobie z biedą, dżihadem i piratami? [JAGIELSKI STORY #22]
25 lutego w Nigerii odbędą się wybory prezydenckie. Kto je wygra? Jeden ze starych politycznych wilków, a może ambitny gubernator? I czy nowy władca poradzi sobie z problemami najludniejszego kraju w Afryce? Te są przecież równie wielkie, co sama Nigeria.
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
2/15/2023 • 49 minutes, 33 seconds
Bitwa o Bachmut trwa. Dla tysięcy ludzi dom stał się polem bitwy
Skrzypiący pod stopami śnieg, zmęczone silniki samochodów terenowych, głosy ludzi i przede wszystkim… nieustający huk artylerii z obu stron.
Tak brzmi dzisiaj Bachmut, 60 kilometrów na północ od Doniecka. Do 24 lutego 2022 roku mieszkało tu 80 tysięcy ludzi. Dziś zostali nieliczni, bo to jedno z najgorszych miejsc na froncie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W zasięgu artylerii jest tu wszystko, także jedyna wciąż otwarta droga do miasta. Na dźwiękową opowieść z Bachmutu zapraszają: Paweł Pieniążek i Krzysztof Story.
2/15/2023 • 29 minutes, 40 seconds
Jak głęboko sięgają początki kalendarza Majów? [Miesiąc w nauce]
A także: czy nauka z każdą dekadą staje się coraz nudniejsza? Czy algorytmy tworzące tekst są w stanie oszukać naukowców? I jakie były właściwie skutki zamknięcia szkół w czasie pandemii? Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
2/10/2023 • 47 minutes, 15 seconds
Piotr Siemion: przebudzenia [Punkt zwrotny]
Piotr Siemion, pisarz i tłumacz: „Póki nie walniesz o dno, trwa samooszukiwanie się. Jestem wziętym pisarzem, jestem wziętym prawnikiem, jestem fantastycznym facetem. Wszystko przede mną… Musisz to wszystko stracić, żeby nagle znowu widzieć jasno”.
2/6/2023 • 36 minutes, 6 seconds
Jak Rosja zaprzyjaźnia się z Afryką? Kopalnie złota, najemnicy Wagnera i wspólne ćwiczenia [JAGIELSKI STORY #21]
RPA, Rosja i Chiny razem organizują ćwiczenia wojskowe dokładnie w rocznicę napaści na Ukrainę. Francuskich spadochroniarzy w Mali zastąpili rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera. Wkrótce to samo może stać się w Burkina Faso. Dlaczego Afryka zmienia sojusznicze barwy? Gdzie jeszcze flagę francuską zastąpi rosyjska? Jak najemnicy z Wagnera bronią interesów Kremla i czy poradzą sobie z islamskimi partyzantkami w Mali i Burkina Faso?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
2/1/2023 • 44 minutes, 8 seconds
Czego nie wiecie o finansach Kościoła [Temat Tygodnika]
Gdy mowa o pieniądzach, w polskim Kościele jedna owczarnia nie istnieje. Prawda rozciąga się między bogactwem największych diecezji a wstydliwie skrywaną sytuacją najbiedniejszych parafii. „Być albo nie być” dla bardzo wielu księży, ale także dla całego Kościoła instytucjonalnego okazuje się dziś religia w szkołach. Gdyby jej nie było i gdyby nie była finansowana przez państwo, musiałby on dokonać bardzo bolesnego przeliczenia swoich możliwości funkcjonowania.
1/25/2023 • 48 minutes, 43 seconds
Tajemnice Tryptyku Dominikańskiego [Sztuka Powszechnie Nieznana #35]
Po wieloletnich badaniach architektury i wyposażenia, z okazji 800-lecia krakowskiego Klasztoru Ojców Dominikanów, otwarto właśnie nowe muzeum, prezentujące dzieła sztuki gromadzone w klasztorze przez stulecia. Wśród nich jest m.in. pięć dwustronnie malowanych kwater z niezachowanego do dziś późnogotyckiego ołtarza głównego powstałego po pożarze z 1462 r. Jak wyglądał ten ołtarz i co z niego do dziś pozostało?
1/20/2023 • 18 minutes, 12 seconds
Marsz zjednoczenia czy marsz po władzę: po co Rahul Gandhi przeszedł przez całe Indie? [JAGIELSKI STORY #20]
Ważny polityk ubiera trampki i przez ponad 120 dni pieszo przemierza tysiące kilometrów, choć do wyborów jeszcze prawie dwa lata. Dlaczego Rahul Gandhi, dziedzic dynastii przez dekady rządzącej Indiami, zdecydował się na taki marsz? A może to jedyny ratunek dla jego partii? Z czego wynika popularność obecnego premiera, Narendry Modiego? Charyzmy, politycznego sprytu, a może zdolności do pisania historii na nowo? I czy jest w Indiach, ktoś kto może go pokonać?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story. Współpraca: Karolina Kania.
Krystyna Dąbrowska, poetka, eseistka i tłumaczka: „Jeśli coś mocno przeżywam, nie potrafię pisać o tym od razu. Trochę czasu musi upłynąć. W wypadku rozstania po długim związku bardzo mi zależało na tym, by nie być sentymentalną, rozdzierającą szaty płaczką, tylko by zachować dystans”.
1/13/2023 • 35 minutes, 38 seconds
Sztuczna inteligencja podbija kontynenty [Miesiąc w nauce]
A także: najnowsze postępy w rzeźbieniu w żywicy, ewolucja słów pozytywnych i negatywnych oraz wykorzystywanie rekinów w filmowaniu dna oceanicznego. Na przegląd naukowych wydarzeń minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
1/11/2023 • 36 minutes, 36 seconds
Benedykt XVI: papież nieświęty
Roli papieża nie postrzegał jako „ojca świętego”, który „nie może ustąpić ze swojego ojcostwa”, według popularnej wizji sakralizującej urząd papieski. Jako teolog wiedział, że nie jest to ewangeliczna perspektywa. I to pozwoliło mu ustąpić. Dziś jego abdykacja może być ważnym impulsem do przemyślenia, co w Kościele i w religii jest święte. O punktach zwrotnych w życiu papieża Ratzingera, o sprzecznościach i słabościach oraz o tym, co po sobie pozostawił, opowiadają publicyści „TP”: specjalizujący się w tematyce watykańskiej dziennikarz Edward Augustyn i teolog Piotr Sikora.
1/5/2023 • 56 minutes, 43 seconds
JAGIELSKI STORY #19 | Afganistan: kobiety w świecie talibów
Dla dziewcząt i kobiet zamknięte są afgańskie uniwersytety, większość miejsc pracy, a teraz także organizacje pozarządowe. Afganistan jest na ostatnim miejscu w międzynarodowych raportach dotyczących równouprawnienia. Dlaczego talibowie walczą z prawami kobiet? Czy oburzenie Zachodu i uliczne protesty mogą zagrozić ich władzy? Jakiego świata afgańscy mężczyźni chcą dla swoich żon i córek? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
1/4/2023 • 47 minutes, 16 seconds
Dorota Pomykała: zawód szatański [Własny pokój]
Dorota Pomykała, aktorka: „W trzeciej czy czwartej klasie liceum byłam na konkursie recytatorskim, gdzie dziewczyna tak pięknie recytowała, tak wyraźnie wszystko mówiła, że sobie wtedy pomyślałam: na pewno nie chcę tu być”.
12/29/2022 • 39 minutes, 15 seconds
Sławomir Shuty: Był na mnie hajp [Punkt zwrotny]
Sławomir Shuty, pisarz: „Niedawno sobie zdałem sprawę, że panował wokół mnie opresyjny klimat. Rodzice mieli styl wychowania przez opieprzanie, a na osiedlu przemoc była na porządku dziennym”.
12/27/2022 • 33 minutes, 24 seconds
Ciepło dla Ukrainy
O tym, jak dzisiaj wygląda życie Ukraińców pozbawionych prądu w czasie mrozów, zagrożonych atakami rakietowymi i gospodarczą ruiną, jak sobie radzą mimo ataków Rosjan na cywilną infrastrukturę – i o tym, jak czytelnicy „Tygodnika” pośpieszyli im z pomocą, opowiada Wojciech Pięciak, szef działu zagranicznego „TP”, dziennikarz, ale także organizator pomocy humanitarnej wspólnie z fundacją S.O.S. Ukraina.
12/22/2022 • 57 minutes, 49 seconds
Cała prawda o Smoku Wawelskim [Sztuka Powszechnie Nieznana #34]
W pierwotnej, średniowiecznej opowieści nie pojawia się żaden szewczyk, zaś podrzucenie potworowi siarki zaszytej w bydlęcą skórę to pomysł samego Kraka lub jego synów. Już w średniowieczu w katedrze na Wawelu przechowywano kości zwierząt prehistorycznych, o których sądzono, że należały do smoka; zapewne także nieprzypadkowo na wzgórzu wawelskim mocno rozwinięty był kult świętych pogromców smoka. Jakie średniowieczne dzieła sztuki w Krakowie zawierają wizerunki smoków? Jakie były losy Smoczej Jamy w czasach nowożytnych, w XIX i XX wieku? Opowiada Magdalena Łanuszka
12/21/2022 • 20 minutes, 30 seconds
Czy naprawdę mamy nową epokę geologiczną: antropocen? [Miesiąc w nauce]
Oraz: w jakim tempie zużywają się słowa? Jak szybko tworzyć rzeźby wielkości ułamka milimetra? I czy tańczymy szybciej, gdy ktoś włączy niesłyszalne basy? Na przegląd naukowych wydarzeń ubiegłego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
12/14/2022 • 34 minutes, 53 seconds
JAGIELSKI STORY #18 | Obyczajowa policja, brutalne bojówki, egzekucje. Jak Iran tłumi masowe protesty?
W Iranie od miesięcy trwają masowe protesty po śmierci Mahsy Amini zatrzymanej za źle założony hidżab. Zginęło w nich już ponad 400 osób, a 12 grudnia jednego z protestujących publicznie powieszono. Jak działa Gašt-e Eršād, irańska policja obyczajowa? Dlaczego w Iranie tak często stosuje się karę śmierci? Czy protesty mają szansę zmienić państwo ajatollahów? A może są dowodem na to, że Iran już się zmienił? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
12/14/2022 • 42 minutes, 22 seconds
Andrij Lubka: Jak zostałem Ukraińcem [Punkt zwrotny]
Andrij Lubka, poeta i pisarz: „Okazało się, że wojna to cecha natury ludzkiej. Kiedy zaczyna się wojna, to następuje obniżenie do poziomu najprostszego: życia jako bytu biologicznego. Czyli nadbudowa – cywilizacja i humanistyka – po prostu znika”. Rozmawia Katarzyna Kubisiowska.
12/9/2022 • 37 minutes, 44 seconds
1989: Krzysztof Głuchowski o naszym pozytywnym micie
Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie: „Teatr ani w ogóle sztuka nigdy nie usiłuje czegokolwiek narzucać. Teatr zawsze jest lustrem. Pokazuje pewne zjawiska i ma prawo to pokazywać, nawet jeżeli są one bolesne i trudne do zaakceptowania”. Rozmawia Katarzyna Kubisiowska
12/2/2022 • 35 minutes, 18 seconds
JAGIELSKI STORY #17 | Generał ważniejszy od premiera. Jak armia wybiera władzę w Pakistanie?
Szósta armia świata, dysponująca bronią jądrową i zatrudniająca pół miliona żołnierzy, to także główna siła polityczna w Pakistanie. Teraz, gdy legendarny krykiecista Imran Khan wraca po nieudanym zamachu na swoje życie i zapowiada walkę o odzyskanie stanowiska premiera, głos wojskowych będzie decydujący. A może generałowie spełnią swoje zapowiedzi i przestaną rządzić z tylnego siedzenia? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
11/30/2022 • 42 minutes, 39 seconds
Beata Stankiewicz: Oko, mózg, ręka [Własny pokój]
Beata Stankiewicz, malarka: „Jako dziecko byłam otoczona starymi kobietami. Do dzisiaj tęsknię za starymi kobietami. Bo dla mnie w nich jest mądrość, której potrzebuję, przekazana ustnie, jak kobieta kobiecie. Może być przy lepieniu pierogów...”
11/28/2022 • 30 minutes, 13 seconds
Wolfgang, Dunstan i diabeł [Sztuka Powszechnie Nieznana #33]
Jednym z najpopularniejszych motywów literackich, powracających w legendach wielu świętych, jest wątek poskromienia lub oszukania diabła. Czasami święci zawierali nawet pakt z diabłem, aby potem, oczywiście, oszukać czarta, a czasami po prostu byli przez diabła atakowani lub kuszeni, ale zawsze wychodzili z tej konfrontacji zwycięsko. W jaki sposób św. Wolfgang wykołował diabła? Dlaczego św. Dunstan mógłby być ogłoszony patronem nieuczciwej konkurencji? Skąd się wzięło przekonanie, że podkowa przybita do drzwi przynosi szczęście? Zaprasza Magdalena Łanuszka
11/22/2022 • 15 minutes, 51 seconds
JAGIELSKI STORY #16 | Katar 2022: Cena Mistrzostwa
Organizacja mundialu w Katarze kosztowała 200 mld dolarów i życie tysięcy osób. To mistrzostwa nie tylko w piłce nożnej, ale też korupcji i pazerności. Czy dzisiejsza piłka jest lustrem, które wiernie odbija to, jak wygląda nasz świat? I jak to wszystko znieść z perspektywy zwykłego kibica? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski, Krzysztof Story. Gość specjalny: Michał Okoński [Korekta: w odcinku podaliśmy niesprawdzoną informację o 15 tys. ofiar przygotowań do mundialu. Problem z tą liczbą wyjaśniamy tutaj: http://powszech.net/15000]
11/16/2022 • 53 minutes, 12 seconds
Jak wzruszają się psy [Miesiąc w nauce]
A także: Pierwsza udana detekcja samotniczej czarnej dziury, sztuczna inteligencja bawiąca się w chemika i naukowe noble. Na przegląd naukowych wydarzeń ubiegłego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
11/14/2022 • 31 minutes, 28 seconds
Aleksandra Młynarczyk-Gemza: Bez pasów [Własny pokój]
„Życie, które mam, jest takie, jakbym cały czas miała do skroni przystawioną lufę pistoletu. Trzy razy wymknęły mi się momenty przejścia z życia w miarę normalnego w świat psychotyczny. Sytuacja graniczna, przerwanie ciągłości »ja«, jest dla mnie sytuacją dnia codziennego” – opowiada Aleksandra Młynarczyk-Gemza, artystka i pisarka, w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.
10/31/2022 • 40 minutes, 40 seconds
„Wieniawski”: Co przysłoniła radość
Jak bardzo uwodzący jest nieustanny uśmiech Hiny Maedy i jak wysoko ocenić refleksję – czyli co i dlaczego zaskoczyło nas w pierwotnie niezaskakujących wynikach? O rezultatach Konkursu Wieniawskiego rozmawiają Anna Dziurdzikowska i Jakub Puchalski.
Cytaty muzyczne dzięki uprzejmości Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
10/27/2022 • 47 minutes, 17 seconds
Edward Pasewicz: Sztuka bycia poza mainstreamem [Punkt zwrotny]
Spotkałem Łukasza i miałem poczucie, że to jest to. Dziwne, bo bez fajerwerków i motyli w brzuchu. Bez romantycznego sztafażu. Po prostu patrzyłem na niego i wiedziałem, że to jest to. Nic więcej. I tak to trwa, prawie osiemnaście lat.
10/26/2022 • 34 minutes, 40 seconds
Zabili go i uciekł [Sztuka Powszechnie Nieznana #32]
Średniowieczne żywoty świętych, zwłaszcza wczesnochrześcijańskich męczenników, obfitują w fantastyczne epizody. Wydaje się, że byli oni nie do zabicia: wielokrotnie w opowieściach tych powtarzał się wątek kolejnych makabrycznych i absolutnie zabójczych tortur, które za przyczyną cudu nie robiły bohaterom żadnej krzywdy. Większość ostatecznie kończyła życie po ścięciu głowy – byli jednak i tacy, którzy wedle legend mieli po ścięciu wstać i odejść, unosząc swoją głowę. Oczywiście, w związku z tym dość makabryczne wizerunki tychże świętych znajdziemy w wielu średniowiecznych dziełach sztuki. Opowiada Magdalena Łanuszka
10/21/2022 • 16 minutes, 28 seconds
„Wieniawski”: Zaskoczenia czy ich brak?
Przed nami już tylko finał Konkursu Wieniawskiego. Jakimi muzykami są skrzypkowie, którzy się do niego dostali, a jakimi kilkoro z tych, którzy odpadli? Co mówi nam to współczesnej wiolinistyce? Rozmawiają Anna Dziurdzikowska i Jakub Puchalski.
Bohaterowie odcinka: Quingzhou Weng, Hana Chang, Dayoon You, Hina Maeda, Max Tan, Wojciech Niedziółka, a także biorący udział w II etapie Konkursu muzycy towarzyszący – altowioliści Katarzyna Budnik, Michał Bryła i Ryszard Groblewski, pianiści Grzegorz Skrobiński i Michał Francuz oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz.
| Cytaty muzyczne dzięki uprzejmości organizatorów.
10/18/2022 • 1 hour, 14 minutes, 16 seconds
Zbigniew Rokita: podróż z ojcem [Punkt zwrotny]
„Formatujące doświadczenie: ojciec na pustej zupełnie drodze, w nocy, gdzie nic nie miało prawa jechać, a my z podporządkowanej wyjeżdżaliśmy na główną, spytał: Młody, czy po twojej stronie wolne? Poczułem, że pierwszy i ostatni raz powierzył mi swoje życie” - opowiada reporter i pisarz Zbigniew Rokita. Na kolejny odcinek cyklu „Punkt zwrotny” zaprasza Katarzyna Kubisiowska
10/17/2022 • 32 minutes, 52 seconds
Jak naukowcy przyglądają się czarnym dziurom, chociaż ich nie widzą? [Miesiąc w nauce]
A także: czy palenie marihuany wywołuje apatię? Za co przyznaje się IgNoble? I co ma wspólnego chemioterapia z jedzeniem lodów? Na przegląd naukowych wydarzeń września zaprasza Łukasz Lamża.
10/10/2022 • 34 minutes, 57 seconds
„Wieniawski”: będą skrzypce, ale jakie!
Wieniawski prowokuje do eksplozji wirtuozerii. Ale Konkurs Wieniawskiego wymaga znacznie więcej. Z czym będą zmagać się skrzypkowie w XVI edycji turnieju, która rozpoczyna się 7 października w Poznaniu? Zaprasza Jakub Puchalski | Partnerem odcinka jest organizator 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
10/5/2022 • 14 minutes, 32 seconds
Abp Jędraszewski zamyka okna Kościoła – rozmowa ze Zbigniewem Nosowskim
„On nie tyle buduje przyszłość Kościoła, co chciałby przywrócić przeszłość” – mówi o abp. Jędraszewskim redaktor naczelny „Więzi” Zbigniew Nosowski. Opowiada też o „konkubinacie między kierownictwem episkopatu i partii rządzącej” i roli, jaką odgrywa w nim krakowski metropolita, oraz o tym, że w sprawie abp. Paetza łamał on sumienia księży . A na koniec poznamy także nowe fakty w sprawie Kpinomira. Rozmawiają Anna Goc i Marcin Żyła.
10/4/2022 • 35 minutes, 1 second
Abp Marek Jędraszewski – Kościół jest zamknięty
Jest jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła, słynącą z atakowania osób LGBT, mniejszości czy opozycji. Jednak o samym abp. Marku Jędraszewskim wiadomo zaskakująco mało. „Tygodnik” postanowił o nim opowiedzieć – i sprawdzić, co historia ta mówi o Kościele. O tym, kim jest metropolita Krakowa i o kulisach powstawania jego dziennikarskiego portretu, z autorami tego tekstu – Anną Goc, Przemysławem Wilczyńskim i Marcinem Żyłą, rozmawia Michał Kuźmiński.
9/30/2022 • 30 minutes, 7 seconds
Święci od inflacji [Sztuka Powszechnie Nieznana #31]
W kwestii skuteczności wstawiennictwa w rozmaitych sprawach święci mają swoje specjalizacje – są zatem i tacy, do których należy zwracać się o wsparcie w przypadku problemów finansowych, czy też po prostu z modlitwą o powodzenie w interesach. Opowiada o nich Magdalena Łanuszka.
9/29/2022 • 17 minutes, 26 seconds
JAGIELSKI STORY #15 | Co dzieje się w Iranie? Czy uliczne protesty po śmierci Mahsy Amini zmienią Teheran?
Obyczajowa policja w Iranie 16 września najprawdopodobniej zakatowała młodą dziewczynę, Mahsę Amini, za źle założony hidżab. W kraju rządzonym przez islamskich ajatollahów po raz kolejny wybuchły protesty, na ulicach zginęło już ponad 50 osób. Czy walka o prawa kobiet zmieni historię Iranu? I dlaczego wykształcone, bogate społeczeństwo od 43 lat żyje w państwie pełnym terroru?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story. Gość: Marek Kęskrawiec, autor książki "Czwarty pożar Teheranu"
9/28/2022 • 55 minutes, 6 seconds
Renata Przemyk: być jak Bruce Lee [Własny pokój]
Renata Przemyk, piosenkarka: „Gdy mamie było źle, to mówiła, że czasem w życiu tak jest. Że może nagroda przyjdzie kiedy indziej, później, dalej. I że trzeba nieść swój krzyż. Bardzo nie lubiłam tego określenia. Nie czułam, że to mój krzyż, lecz że to niesienie bagażu całej rodziny, środowiska, systemu”.
9/21/2022 • 43 minutes, 53 seconds
JAGIELSKI STORY #14 | Azerbejdżan atakuje Armenię. Co dzieje się na Kaukazie, gdy Rosja zajmuje się Ukrainą?
Na Kaukazie chwilowo nie ma kota, myszy harcują. W nocy 13 września armia Azerbejdżanu zaczęła ostrzał terytorium Armenii. Obie strony informują o ponad 100 ofiarach. To kolejny rozdział odwiecznego konfliktu między tymi państwami - tym razem Armenia nie może liczyć na pomoc Rosji zajętej własnymi problemami na froncie ukraińskim. O co chodzi w wojnie o Górski Karabach? Jaką rolę odgrywa w tym konflikcie Turcja? Co dzieje się w byłych republikach pod nieobecność największego żandarma regionu? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
9/14/2022 • 48 minutes, 53 seconds
Skutki eksplozji atomowej? Nawet na antypodach [Miesiąc w nauce]
A także świeżutkie wyniki naukowe z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i wielki zlot finwali. Na przegląd wydarzeń naukowych sierpnia zaprasza Łukasz Lamża.
9/13/2022 • 33 minutes, 28 seconds
Wit Szostak: słowa, dzieci, książki [Punkt zwrotny]
Wit Szostak, pisarz: „Najważniejszym dla mnie słowem w życiu codziennym jest słowo »tato«. Wzrusza mnie za każdym razem, gdy dzieci mówią tak do mnie, bo odkrywam się na nowo w tej roli. To słowo przez całe lata było zarezerwowane dla mojego taty. Gdy po raz pierwszy zwróciły się tak do mnie bliźniaki, uświadomiłem sobie, że nazwały mnie tym imieniem”.
9/7/2022 • 34 minutes, 58 seconds
JAGIELSKI STORY #13 | Al-Ka’ida. Czy na pewno wygraliśmy wojnę z terroryzmem? (cz. 2)
21 lat po zamachach 11 września w podkaście "TP" opowiadamy historię organizacji odpowiedzialnej za tę tragedię. W drugim odcinku: jak poranek 11 września zmienił świat? Kto tak naprawdę wygrał ogólnoświatową wojnę z terroryzmem? Jakie znaczenie ma dzisiaj Al-Ka’ida i jej relacje z talibami? Co dalej z terrorystyczną międzynarodówką? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
8/31/2022 • 48 minutes, 57 seconds
Cecylia Malik: solidarność z rzeką [Własny pokój]
Jako „Siostry Rzeki” miałyśmy opowiedzieć o miejscu, gdzie odsunięto wały od Odry, oddano rzece 600 ha terenów, by mogła się tam rozlewać w czasie wezbrań, gdzie utworzyły się niesamowite łęgi. A taki polder to jedyna skuteczna ochrona przed powodzią – i suszą.
8/29/2022 • 48 minutes, 36 seconds
JAGIELSKI STORY #12 | Al-Ka’ida. Historia organizacji, która przeraziła świat (cz. 1)
Historia najbardziej znanej organizacji terrorystycznej na świecie w podkaście “Tygodnika Powszechnego”. W pierwszym rozdziale: jak grupa weteranów wojny w Afganistanie stała się międzynarodową korporacją terrorystyczną? Multimilioner, syn magnata budowlanego, porzuca wygodne życie i staje na czele terrorystycznej międzynarodówki - kim był Osama ibn Ladin? Dlaczego świat tak długo nie traktował Al-Ka’idy poważnie? Co robić, gdy strach staje się bronią skuteczniejszą niż bomby? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story. Drugi rozdział tej historii już 31 sierpnia.
8/17/2022 • 53 minutes, 34 seconds
Niezwykłe przygody Matki Boskiej w XIII-wiecznym rękopisie [Sztuka Powszechnie Nieznana #30]
W kanonicznych księgach Pisma Świętego o Marii i jej mężu Józefie nie napisano prawie nic. Lukę tę uzupełniały apokryfy. W średniowieczu wielką popularnością cieszyły się wywodzące się z nich dość niesamowite legendy, pełne cudownych wydarzeń i nagłych zwrotów akcji. W Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie przechowywany jest rękopis jednej z nich. Opowiada o nim Magdalena Łanuszka.
8/11/2022 • 17 minutes, 43 seconds
Natalia de Barbaro: Nasza wolność [Własny pokój]
Natalia de Barbaro, psycholożka: „Spędziłam kiedyś dzień w szarym biurowcu, w szarej sali z kwadratowym stołem, z ludźmi głęboko zmęczonymi swoją pracą. Pierwszą uczestniczką, która weszła, była kobieta w kompletnym dygocie. Siadła, czy właściwie opadła na krzesło, po czym powiedziała, właściwie do siebie: »nie, muszę zobaczyć choć kawałek nieba« – i siadła po drugiej stronie, tak żeby widzieć go w oknie choć malutki skrawek”.
8/5/2022 • 36 minutes, 34 seconds
JAGIELSKI STORY #11 | Wiktor But, czyli pan życia i śmierci. Czy USA oddadzą Rosji najsłynniejszego handlarza bronią na świecie?
Stany Zjednoczone i Rosja wymieniają jeńców - koszykarkę za handlarza bronią. Wiktora Buta nazywano “handlarzem śmiercią”. Sprzedawał broń każdemu, omijał embarga ONZ, często zaopatrywał jednocześnie dwie strony konfliktu. Z jego usług korzystali partyzanci i rządy od Rosji po USA. W hollywoodzkiej produkcji zagrał go Nicolas Cage. Od 10 lat siedzi w amerykańskim więzieniu. Kim jest Wiktor But? Jak działa nielegalny handel bronią? Dlaczego do wymiany jeńców ma dojść właśnie teraz? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
8/3/2022 • 45 minutes, 1 second
Wojciech Mann: Pewne rzeczy robiłem z przekory [Punkt zwrotny]
Wojciech Mann: „Los – obojętnie, czy pisany z litery dużej, średniej czy z małej – bywało, że przychodził i mówił: »panie kolego, koniec, teraz się bujaj!«”.
7/29/2022 • 32 minutes, 21 seconds
JAGIELSKI STORY #10 | Sri Lanka wyszła na ulice. Kąpiel w basenie prezydenta i co dalej?
Po miesiącach ulicznych protestów Lankijczycy wygnali z kraju prezydenta Gotabayę Rajapaksę. To dobra wiadomość, ale nie koniec problemów: kasa państwa jest pusta, oparta na turystyce i handlu gospodarka w kompletnym kryzysie, a wierzyciele czekają na spłaty miliardowych pożyczek. Co czeka Sri Lankę? Dlaczego lankijskie marzenie o ekologicznym rolnictwie skończyło się katastrofą? Czy pandemia i wojna zafundują podobne kryzysy także innym krajom?
Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
7/20/2022 • 53 minutes, 26 seconds
Pompeje wciąż zaskakują [Sztuka Powszechnie Nieznana #29]
W 79 roku po Chrystusie erupcja Wezuwiusza stała się przyczyną zagłady rzymskich miejscowości w pobliżu Neapolu. Pompeje, Herkulanum i Stabie zostały zagrzebane w wulkanicznym pyle, który utrwalił nie tylko architekturę i dekoracje miast, ale także przedmioty, oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt. Od XVIII wieku prowadzone są tam prace archeologiczne, które wciąż trwają – ostatnio okazało się, że przyjmowana od stuleci dzienna data katastrofy (24 sierpnia) była błędna!
7/19/2022 • 17 minutes, 56 seconds
Dlaczego najmniejsze żabki najgorzej skaczą? [Miesiąc w nauce]
A także: jak powstają materiały izolacyjne do zastosowań kosmicznych? Na ile wyceniamy molestowanie seksualne w pracy? I co nowego można wynaleźć w dziedzinie stetoskopów? Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
7/14/2022 • 39 minutes, 26 seconds
Katarzyna Chlebny: Żeby to zabrzmiało dobrze... [Własny pokój]
Katatrzyna Chlebny, aktorka: „Kierowca mówi do mnie: »co pani studiuje?« – i to ten pierwszy moment w życiu, kiedy możesz si ę pochwalić. Mówisz więc troszeczkę innym głosem: »ja… studiuję… polonistykę i – to jest ten moment! – aktorstwo«. Serce bije najgoręcej na świecie, a ten facet prawie że daje po hamulcach, patrzy na ciebie i mówi: »patrz pani, a mówią, że te aktorki to takie piękne kobiety!«”.
7/13/2022 • 38 minutes, 45 seconds
Stracona elektrownia atomowa: opowieść o Żarnowcu
Atom to jedyne dla nas rozwiązanie w obliczu kryzysu energetycznego. Elektrownię jądrową mogliśmy mieć od dawna, zamiast tego doszło do gigantycznego marnotrawstwa. O tym, jak nadzieja polskiej energetyki i chluba inżynierii zamieniła się w pomnik naszej niegospodarności, opowiada Maciej Melańczuk ze stowarzyszenia Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Rozmawia Krzysztof Story.
7/13/2022 • 44 minutes, 11 seconds
JAGIELSKI STORY #9 | Dżihad w Afryce. Jak działa Państwo Islamskie na Sahelu?
Porwania, partyzantka i ściągania podatków. Rozmaite grupy dżihadystów w pasie Sahelu potrafią być silniejsze i lepiej zorganizowane niż rządowe armie Mali, Burkina Faso czy Nigru. Pokonać ich nie udało się nawet żołnierzom z Francji, przysłanym tu po wojnie w Libii. Jak powstały te ugrupowania? Na czym opiera się ich siła? Skąd czerpią rekrutów? Dlaczego są tak skuteczne? I dlaczego Europa coraz mocniej przed nimi ustępuje? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
7/6/2022 • 57 minutes, 20 seconds
Maks Wolski: Miłość to droga. Czasem do wszystkiego, czasem donikąd [Punkt Zwrotny]
Maks Wolski: "Moi rodzice żyli w ciągłym napięciu, ciągłej niechęci i ciągłym milczeniu, które przerywały jedynie awantury i kłótnie. Istniała przemoc werbalna, wisiała w powietrzu. Bardzo źle się z tym czułem. Moment, w którym się rozstali, był dobrym wydarzeniem. Uznałem, że to słuszna decyzja. Przyklasnąłem im".
6/28/2022 • 37 minutes, 11 seconds
Kobieta-smok, czyli Meluzyna [Sztuka Powszechnie Nieznana #28]
Sztuka średniowieczna pełna jest smoków: w heraldyce, w bestiariuszach, czyli księgach o zwierzętach, w dekoracjach na marginesach rękopisów, w rzeźbach zdobiących średniowieczną architekturę. Mamy też świętych pogromców smoków. I oczywiście, są także smoki w świeckich legendach. Na przykład we francuskiej opowieści o Meluzynie – dziś już nieco zapomnianej, ale niegdyś dobrze znanej, także w Polsce. Kim była Meluzyna i co ma wspólnego ze smokami?
6/24/2022 • 15 minutes, 22 seconds
JAGIELSKI STORY #8 | Rwanda i Kongo: czy południe Afryki czeka kolejna wojna?
Sytuacja na pograniczu Rwandy i Demokratycznej Republiki Konga jest coraz bardziej napięta. Partyzancka grupa M23 zajęła miasto Banagana. Czy wojna nadal toczy się w imię etnicznych podziałów na Tutsi i Hutu? A może stawką są dzisiaj jedynie surowce? Dlaczego misja pokojowa ONZ stacjonująca w Gomie nie ma szans ustabilizować sytuacji? Na podkast zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
6/22/2022 • 38 minutes, 9 seconds
Łukasz Lamża: czy technologia uratuje świat przed globalnym ociepleniem? [Miesiąc w nauce]
A także: co słychać na Marsie? Co można wywnioskować o świecie na podstawie dwóch dziwnych galaktyk i jednego zęba? Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
6/13/2022 • 27 minutes, 58 seconds
JAGIELSKI STORY #7 | Wojna w spichlerzu świata. Czy grozi nam głód?
Zaminowane podejście do portu w Odessie, nieobsiane pola i tony zboża uwięzione w ukraińskich spichlerzach. Wojna nałożyła się na pandemię i coraz mocniej widoczne zmiany klimatyczne. Według ONZ liczba głodujących ludzi zwiększy się o 440 milionów - do 1,5 miliarda. Najgorsza sytuacja będzie w pasie Sahelu i Rogu Afryki. Dlaczego te kraje były tak mocno uzależnione od dostaw z Rosji i Ukrainy? Jakie mają alternatywy? I kogo będą obwiniać za ewentualną katastrofę? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
6/1/2022 • 47 minutes, 2 seconds
#DOM (23): Odrobina radości. Jak pracują klauni w obozach dla uchodźców?
Joanna Lewandowska, artystka z fundacji Czerwone Noski: "Byłam w obozie Moria w Grecji i Sudanie Południowym. Wiem, że wszystkie dzieci na całym świecie kochają bańki mydlane. W rzeczywistości, która składa się głównie z błota, smrodu i skleconych naprędce chat, może wydawać się, że chwila śmiechu to niewiele. Nie zgadzam się - to że dziecko wychodzi w swoim jedynej koszulce na scenę i przez chwilę jest ważne, jest królem tej sceny - to jest ogromna wartość".
5/30/2022 • 54 minutes, 26 seconds
Juliusz Chrząstowski: Wciąż gram dziecko [Punkt zwrotny]
Juliusz Chrząstowski, aktor: „W podstawówce byłem »Usiek«. Usiek był klasowym prymusem. I nagle coś mnie tknęło – i stałem się urwisem: wywróciłem ławkę, krzesło, złamałem linijkę, zacząłem krzyczeć. Dostałem brawa, wszyscy byli zdziwieni, że zobaczyli moją inną stronę. I ja sam wtedy siebie zobaczyłem. Przez moment byłem kimś zupełnie innym”.
5/30/2022 • 35 minutes, 58 seconds
Sabina Jakubowska: O towarzyszeniu matkom [Własny pokój]
Sabina Jakubowska, doula: Wyobraźmy sobie, że stoimy na wzgórzu Bocheniec w Jadownikach, skąd bardzo dobrze widać okolicę i np. bitwę na Sterkowcu, gdzie po jednej stronie stali Moskale, po drugiej – Austriacy, słychać huk, dym, ogień. I w tym wszystkim niepewność losu, istnienia, jutra. Jak wyjść z domu i iść do porodu? Jak powiedzieć rodzącej: nie bój się, otwórz się. Wydaj dziecko na świat. Jaki ten świat? czy w ogóle warto?
5/26/2022 • 36 minutes, 57 seconds
Miłosny maj. Średniowieczny miesiąc zakochanych [Sztuka Powszechnie Nieznana #27]
W sztuce średniowiecznej bardzo często przedstawiano zakochanych jako parę flirtującą w ukwieconym ogrodzie; atrybutem kochanka zazwyczaj był sokół, ponieważ polowanie z sokołem porównywano do polowania na serce damy.
5/21/2022 • 15 minutes, 39 seconds
JAGIELSKI STORY #6 | Wybory na Filipinach i polityczne dynastie: czy we władzy najważniejsze jest dobre nazwisko?
Prezydentem Filipin został syn i imiennik skompromitowanego dyktatora Ferdinanda Marcosa. Jak do tego doszło? Czy pamięć wyborców naprawdę jest tak krótka? Wieloma demokracjami na świecie nadal rządzą polityczne dynastie - rodziny, w których premierem, czy ministrem zostaje się po rodzicach. Czy w polityce najważniejsze jest odpowiednie nazwisko? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
5/18/2022 • 49 minutes, 16 seconds
Olena Leonenko-Głowacka: To, co prawdziwe, jest proste [Punkt zwrotny]
Olena Leonenko-Głowacka, pieśniarka, aktorka: „Chciał, żebym pracowała w fabryce zegarków, w wieku 16 lat zaszła w ciążę, urodziła dzieci i przestała się męczyć głupotą. Mówił, że to są wszystko diabły i że wszystkie aktorki to prostytutki…”
5/16/2022 • 49 minutes, 51 seconds
Łukasz Lamża: czym pachnie wilgotna ziemia? [Miesiąc w nauce]
A także: czy jamniki mają inną osobowość niż bassety? Czy da się sterować z orbity naziemnym łazikiem? I czy spełnią się najczarniejsze scenariusze klimatyczne? Na przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
5/10/2022 • 39 minutes, 45 seconds
JAGIELSKI STORY #5 | Afganistan. Talibowie, prawa kobiet, narkotyki
Afganistan przetrwał pierwszą zimę pod rządami talibów. Czy krajowi grozi klęska głodu? Jak żyje się w państwie talibów? Jak powstał i jaką rolę odgrywa afgański biznes narkotykowy? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
5/1/2022 • 47 minutes, 53 seconds
JAGIELSKI STORY #4 | Jak uciec z Rosji? O sankcjach, emigracji i putinowskiej cenzurze
Z Rosji od 24 lutego wyjechało już ponad 300 tysięcy ludzi. Kim są ci, którzy nie chcą żyć w państwie Putina? Dokąd wyjechali, jakie mają plany?
Jak wojna w Ukrainie wygląda z perspektywy Afryki, Azji Środkowej, czy Gruzji, która znalazła się w dyplomatycznej pułapce? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
4/20/2022 • 46 minutes, 26 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (26): Piękna i tajemnicza. Smętna Dobrodziejka Krakowa
Skąd się wziął i kiedy powstał ten łaskami słynący obraz? Legendy przeszkadzają badaczom, za to do prawdy potrafi prowadzić drobna wzmianka o... Strusiu?
4/16/2022 • 17 minutes, 13 seconds
Łukasz Orbitowski: nie zawsze jesteśmy zakochani [Punkt zwrotny]
Łukasz Orbitowski, pisarz: „Nie chcę zabrzmieć jak psychopata, ale miłość jest w dużej mierze podyktowana aktem woli. Mówię sobie: »ja tę osobę kocham, w związku z tym muszę traktować tę osobę w stały sposób tak, jak się traktuje osobę, którą kocham«”.
4/15/2022 • 39 minutes, 9 seconds
Łukasz Lamża: co się dzisiaj dzieje z ukraińską nauką [Miesiąc w nauce]
A także: jak się komunikować z całkowicie sparaliżowanym człowiekiem, jaki kształt mają słowa „buba” i „kiki”, i na co może się przydać dżdżownica origami. Na przegląd wydarzeń naukowych miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
4/12/2022 • 33 minutes, 50 seconds
JAGIELSKI STORY #3 | Bucza. Dlaczego cywile cierpią na wojnie?
Świat obiegły zdjęcia z podkijowskiej Buczy po miesiącu rosyjskiej okupacji. Skąd bierze się okrucieństwo, które na nich widzimy? Kto wydaje takie rozkazy? Kto je wykonuje? Jak wojna wyciąga z ludzi zło, o którym woleliby nie wiedzieć? Zapraszają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story
4/6/2022 • 50 minutes, 56 seconds
Wojciech Bonowicz: „Wolność to świadomość, że wolność jest zagrożona” [Punkt zwrotny]
Wojciech Bonowicz: „Moje doświadczenie z Broniewskim, bardzo wczesne, to oczywiście wiersz »Bagnet na broń«, który właściwie, gdyby go dzisiaj przetłumaczyć na ukraiński, byłby narodowym wierszem za naszą wschodnią granicą. Bo o czym jest ten wiersz? O tym, że są w ojczyźnie rachunki krzywd, ale teraz trzeba stanąć do obrony”.
4/4/2022 • 39 minutes, 24 seconds
Charków: miasto, które oswoiło wojnę. Podkast z Ukrainy
Jak pali się papierosa przy huku artylerii? O czym się wtedy rozmawia? Jak żyje się w mieście, w którym metro staje się schronieniem, a nie środkiem transportu? Czy mieszkańcy Charkowa mogą liczyć na pomoc humanitarną? O tym wszystkim Krzysztof Story rozmawia z korespondentem "TP", Pawłem Pieniążkiem: "Najbardziej zapada mi w pamięć to, jak ludzie przywykają do wojny. Widok rodziców bawiących się z dziećmi na zewnątrz, choć wyraźnie słychać artylerię. W Charkowie widziałem dużo takich momentów".
3/30/2022 • 26 minutes, 40 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (25): Eufraksja i diabeł
Oto historia o św. Eufraksji, jej zmaganiach i krakowskim, późnogotyckim poliptyku św. Jana Jałmużnika, na którym je uwieczniono. Dlaczego ta święta jawi się nam jako... niezdara?
3/26/2022 • 18 minutes, 56 seconds
JAGIELSKI STORY #2 | kolorowe rewolucje – jak rozpadało się imperium Putina
Jak przebiegały kolorowe rewolucje? Co łączy uliczne protesty w Belgradzie, Kijowie i Tbilisi? Co łączy wyjazd Lecha Kaczyńskiego do Gruzji w 2008 r. z wizytą jego brata w Kijowie? Jak podczas wojny o Abchazję i Osetię Wojciech Jagielski dementował informacje o własnej śmieci? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
3/23/2022 • 1 hour, 12 minutes, 43 seconds
#DOM (22): Michał Woroch. Na wózku w Himalaje
Michał Woroch choruje na zanik mięśni, od kilkunastu lat porusza się na wózku. W tym czasie przejechał samochodem obie Ameryki, jeździł konno w Mongolii, właśnie wrócił z wyprawy w Himalaje. "Gdy usiadłem na wózek, przez chwilę poczułem ulgę. Mogłem rozejrzeć się dookoła, obserwować świat, a nie krawężniki, o które się przewracałem. Potem przyszedł ciężki czas. Wreszcie zacząłem podróżować więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Diagnoza SMA? Do końca nie miałem pojęcia co słyszę. Jesteś młodym chłopakiem, podsłuchujesz rozmowę rodziców z panią profesor, bo nikt nie chce ci tego powiedzieć w twarz. Słyszysz, że to poważna choroba, która prowadzi do śmierci. Że to, co zaraz się wydarzy, nie będzie łatwe".
Rozmawiają: Michał Woroch, Krzysztof Story.
3/20/2022 • 1 hour, 2 minutes, 42 seconds
Dominika Bednarczyk: „Dziady” i Ukraina – carem zawsze był Putin [Własny pokój]
Dominika Bednarczyk, aktorka: „W scenie więziennej monolog Sobolewskiego o wywózkach młodych chłopców, dzieci właściwie, na Sybir, i katowaniu ich nabiera innego wymiaru teraz, gdy wiemy o dzieciach ginących na Ukrainie”.
3/18/2022 • 36 minutes, 20 seconds
Życie pod rakietami. Co dalej z Kijowem? Korespondencja z Ukrainy
Paweł Pieniążek, korespondent TP: "Kijów się broni, ma mocną obronę przeciwlotniczą, większość rakiet jest strącanych. Słynny rosyjski konwój stał się już miejską legendą i żartem. Mimo to huk artylerii słychać coraz głośniej i coraz bliżej miasta. Morale nadal jest wysokie, ale większość ludzi zdaje sobie sprawę, że jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa jest ledwie tymczasowe, Nie da się przygotować na wojnę. Rzeczywistość, w której nad ranem spadają pociski i one mogą trafić akurat w twój dom - na to nie da się być gotowym".
Rozmawiają: Paweł Pieniążek, Krzysztof Story
3/17/2022 • 23 minutes, 55 seconds
Łukasz Lamża: świat naukowy reaguje na wojnę w Ukrainie [Miesiąc w nauce]
A także: o postępach w klimatologii, medycynie i badaniach nad sztyletem Tutanchamona. Na naukowe podsumowanie lutego zaprasza Łukasz Lamża.
3/16/2022 • 25 minutes, 58 seconds
Własny pokój: Małgorzata Lebda
Małgorzata Lebda, poetka: „Jako kobieta i jako poetka poczułam obowiązek wobec rzeki. Rzeki jako organizmu, który kojarzy mi się z kobietą, kobiecością. Zobaczyłam w tym szansę, by nas metaforycznie porównać. To zbiegło się też z protestami, w których braliśmy udział”.
3/13/2022 • 38 minutes, 23 seconds
Cyberwojna: na tajnym froncie Putina
Równolegle do wojny wywołanej przez Rosję agresją na Ukrainę toczy się jeszcze jedna batalia – cyfrowa. Cyberwojna też jest niebywale niszczycielska. Nie uznaje granic. I próbuje też walczyć o nasze umysły. Opowiadają Agata Kaźmierska i Wojciech Brzeziński – dziennikarze „Tygodnika”, autorzy książki „Strefy cyberwojny”.
3/10/2022 • 48 minutes, 33 seconds
JAGIELSKI STORY #1 | Czeczenia – pierwsza wojna Putina
Jak przebiegała wojna, od której zaczęła się prezydentura Władimira Putina? Czy sytuacja z Czeczenii może powtórzyć się w Ukrainie? Kim jest przywódca Czeczenii i najwierniejszy sługa Kremla, Ramzan Kadyrow? Rozmawiają: Wojciech Jagielski i Krzysztof Story.
3/9/2022 • 53 minutes, 35 seconds
Spakować życie do jednej walizki. Historie uchodźców z Ukrainy
Marek Rabij, reporter TP: "Na granicy widziałem pożegnania, z których każde może być ostatnie. Mężczyzna wyjmuje bagaże, ściska żonę, dzieci wieszają mu się na szyi. Zapewnia, że wszystko będzie dobrze, choć jego twarz mówi zupełnie co innego. Wsiada w samochód i odjeżdża, kobiety i dzieci idą w stronę Polski".
3/8/2022 • 23 minutes, 41 seconds
Punkt zwrotny: Radek Rak
Radek Rak: pisarz, weterynarz: „Uważam, że w stosunku do życia nikt z nas nie jest podmiotowy. Że my wszyscy jesteśmy przedmiotami, życie się nami żyje”.
3/6/2022 • 43 minutes, 47 seconds
Ostatnia linia przed Kijowem. Korespondencja z Ukrainy
Meldunek z 3 marca 2022 r.: Ukraińska armia stawia opór rosyjskiej inwazji. Ciężkie walki trwają w Irpieniu i Buczy, miejscowościach bezpośrednio graniczących z Kijowem. Na miejscu był Paweł Pieniążek, korespondent "TP" w Ukrainie.
3/3/2022 • 9 minutes, 47 seconds
Jak pomóc Ukrainie
Małgorzata Olasińska-Chart, Polska Misja Medyczna: "Nigdy nie widziałam takiej mobilizacji, takiej chęci niesienia pomocy. Pomagajmy nadal - z wrażliwością, szacunkiem, życzliwością. Pomagajmy tak, jakbyśmy chcieli, żeby nam pomagano".
3/2/2022 • 22 minutes, 35 seconds
Kijów się broni: korespondencja z Ukrainy
Paweł Pieniążek, korespondent "TP" z Kijowa: "Gdy dotarłem na miejsce starć, wyglądało to strasznie, Były kawałki ciał, odłamki, spalone pojazdy. Rozmawiałem z ludźmi przerażonymi, ale też nieprawdopodobnie zmotywowanymi do walki".
2/27/2022 • 10 minutes, 13 seconds
Jak zaczynała się inwazja: korespondencja z Ukrainy
Paweł Pieniążek, korespondent "TP" z Charkowa: "Sytuacja jest kompletnie nieprzewidywalna. Wszelkie planowanie tutaj już dawno umarło. Jest za to poczucie, że trzeba działać na własną rękę, bo nikt inny Ukrainy nie obroni - poza samą Ukrainą".
2/25/2022 • 13 minutes, 48 seconds
Dlaczego Putin zaatakował Ukrainę
24 lutego o czwartej rano armia rosyjska uderzyła na Ukrainę. Putin, który nie lubi ryzyka, właśnie wyszedł do gry na otwartym polu. Patrzy na kalendarz i widzi, że ma mało czasu, by zrealizować plan zawrócenia Ukrainy z drogi na Zachód. Może to też być paliwo, którym chce zasilać swoje ambicje rządzenia wiecznie – mówi Anna Łabuszewska, publicystka „Tygodnika” i znawczyni tematyki wschodniej.
2/24/2022 • 33 minutes, 38 seconds
Władysław Bartoszewski: na stulecie urodzin
Był więźniem Auschwitz, działaczem „Żegoty", uczestnikiem, a potem historykiem Powstania Warszawskiego, działaczem na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego, dyplomatą, politykiem. 19 lutego przypada setna rocznica jego urodzin. W tym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy z Michałem Komarem – publicystą, dziennikarzem, scenarzystą, autorem wywiadów-rzek z Władysławem Bartoszewskim.
2/17/2022 • 33 minutes, 22 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (24): Żądze średniowiecznego pielgrzyma
Średniowieczne teksty i dzieła sztuki wcale nie gloryfikowały miłości czystej – przeciwnie, seksualność była niezwykle ważnym elementem przedstawianych w nich relacji damsko-męskich. Dzieła erotyczne bardzo często nie miały też wydźwięku moralizatorskiego; popęd seksualny nie był oceniany ani jako dobry, ani zły, tylko po prostu naturalny: element życia każdej istoty, od którego nie da się odciąć. Zakochanie się i dążenie do skonsumowania związku (bez kontekstu małżeństwa) w średniowiecznych dziełach bywało prześmiewczo porównywane do praktyk religijnych.
2/14/2022 • 18 minutes, 59 seconds
Putin: niebezpieczny moment
Rządzi już 22 lata i niewiele wskazuje na to, żeby zamierzał przestać. Właśnie próbuje zakwestionować cały system bezpieczeństwa w Europie i postawił nasz region w obliczu zagrożenia wojną. „Putin się zapętlił. Jest w bardzo niebezpiecznym momencie – mówi w tym odcinku Podkastu Powszechnego znawczyni spraw rosyjskich i publicystka „TP” Anna Łabuszewska. – Zalicytował bardzo wysoko i gra, bo nie otrzymał tego, czego się spodziewał”.
2/11/2022 • 1 hour, 4 minutes, 45 seconds
Łukasz Lamża: Styczeń w nauce
O sztucznej inteligencji zaklętej w metalowej płytce, o słomkach do picia piwa sprzed pięciu tysięcy lat i o tym, co sądzą maleńkie dzieci o piciu tą samą słomką. Na naukowe podsumowanie miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
2/10/2022 • 31 minutes, 19 seconds
#DOM (21): Antarktyda jest kobietą
Dagmara Bożek, polarniczka: “Gdy żegnałam się ze stacją Arctowskiego, wyszłam nad Zatokę Admiralicji, usiadłam i przepłakałam dwie godziny, patrząc na to piękne miejsce. Czułam wdzięczność i żal. Kończąc każdą inną podróż, łatwo pomyśleć: jeszcze tu kiedyś wrócę. Wracając ze stacji polarnej wiesz, że możesz nie wrócić”.
2/2/2022 • 57 minutes, 15 seconds
Własny pokój: Dorota Segda
Dorota Segda, aktorka, rektor AST: „Musimy robić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo – jak powiedział Wyspiański. I to wciąż aktualne. Bardzo wyznaję zasadę, że musimy robić dużo rzeczy, które by od nas zależały. Robić, mówić, nie przemilczać, nie bać się – bo teraz nagle wszyscy boją się wszystkiego”.
1/31/2022 • 30 minutes, 54 seconds
Punkt zwrotny: Jerzy Jarniewicz
Jerzy Jarniewicz, poeta i tłumacz: „Znalazłem w jakimś piśmie nekrolog: »Zmarł profesor X, wybitny specjalista od spółgłosek miękkich«. Gdy zobaczyłem, że można kończyć życie i zostać w pamięci jako wybitny specjalista od spółgłosek miękkich – coś we mnie zadrżało: może ja tak nie chcę?
1/26/2022 • 33 minutes, 33 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (23): Król pije!
Jacob Jordaens, malarz działający w XVII wieku w Antwerpii, wielokrotnie malował obrazy, które dziś najczęściej funkcjonują pod tytułami „Król pije” albo "Fasolowy król". Nie są to jednak przedstawienia monarchów i ich dworu, lecz ludowej flamandzkiej zabawy, szczególnie popularnej na święto Trzech Króli. Na czym polegała ta zabawa i w jaki sposób Jordaens ukazywał ludzi, którzy nadużyli alkoholu?
1/20/2022 • 15 minutes, 50 seconds
Drakula bez tajemnic
Kim był, a kim nie był Drakula – owiana mroczną legendą postać historyczna i jedna z największych ikon kultury popularnej? Jak się naprawdę zapisał w pamięci potomnych – i kto uczynił go wampirem? Czy słynny hospodar wołoski padł ofiarą ówczesnych fake newsów i hejtu? I co dziś mówi o nas fakt, że chcemy się bać wampirów? Z autorką powieści kryminalnych i kulturoznawczynią Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską oraz dziennikarzem i historykiem Maciejem Müllerem rozmawia Michał Kuźmiński.
1/14/2022 • 1 hour, 16 minutes
Łukasz Lamża: Grudzień w nauce
Teleskop kosmiczny Jamesa Webba, czyli nowe okno na kosmos. A tu, na Ziemi, nowe, piękne okno na świat rzeczy najmniejszych. A do tego dwa pytania: dlaczego łososie cieszą się na globalne ocieplenie? I czy sztuczna inteligencja umie wymyślać nową matematykę?
1/11/2022 • 31 minutes, 54 seconds
Punkt zwrotny: Ryszard Koziołek
Ryszard Koziołek, literaturoznawca: „Dość szybko przyszła do nas świadomość, że czas, gdy dzieci są dziećmi, trwa cholernie krótko. Być może czytanie, być może refleksja nad czasem, na którą uczula literatura – a ona zajmuje się głównie tym, co było, a czego nie ma – daje kopa, żeby nie przegapić czegoś istotnego…”.
12/31/2021 • 48 minutes, 19 seconds
Własny pokój: Beata Stasińska
Beata Stasińska, wydawczyni i redaktorka: „Mój ojciec, jak miał dobry humor, to tak sobie żartował, gdy musiał znosić moje rozmaite rewolty – mówił: »To jest nasz buntowniczek«. Nawet nie » buntownik«, i to był zawsze rodzaj męski. Też ciekawe.
12/29/2021 • 35 minutes, 12 seconds
Niech żyją kluski!
Choć wydają się tak proste, jak mało co niosą moc znaczeń, skojarzeń i wspomnień. W naszej kuchni, domach – i w naszej kulturze. Teraz, gdy w większości domów trwa rytualne lepienie pierogów, porozmawiajmy o tym, jak mąka łączy się z wodą. I o tym, jak to łączy nas. O kluskach, pierogach, makaronie, o ich regionalnej rozmaitości i znaczeniach, które niosą, rozmawiają Paulina Nawrocka-Olejniczak, autorka podkastu „Zabawy jedzeniem” i książki o kluskach, Paweł Bravo, felietonista kulinarny „Tygodnika” i Michał Kuźmiński, dziennikarz, autor tekstu o historii pierogów w świątecznym „TP” i książki „Nauka w kuchni”
12/21/2021 • 40 minutes, 53 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (22): Lew, Słońce i Boże Narodzenie
Już w starożytności lew był uznawany za króla zwierząt, oraz postrzegany jako zwierzę o symbolice solarnej, czyli powiązanej ze słońcem. Ponieważ według starożytnego kalendarza 25 grudnia wypadało przesilenie zimowe, uważano, że był to dzień „narodzin Słońca”. W IV wieku Kościół zdecydował o wyznaczeniu na ten właśnie dzień święta Bożego Narodzenia, które zastąpiło pogańskie obchody...
12/19/2021 • 17 minutes, 42 seconds
Ks. Adam Boniecki na Boże Narodzenie
ODCINEK SPECJALNY: Ksiądz Adam Boniecki opowiada Katarzynie Kubisiowskiej o najlepszym prezencie, jaki dostał i o tym, jakie prezenty sam daje. O tym, jakie wspomnienia przywodzą mu na myśl Święta i dlaczego uważa je za zbyt bajkowe. Oraz o tym, na czym naprawdę polega tajemnica Bożego Narodzenia.
12/17/2021 • 31 minutes, 39 seconds
Anna Janko: punkt zwrotny
Anna Janko, poetka: „Gdy miałam 16 i z jękiem rozczarowania samą sobą zwróciłam się do mamy: »nie rozumiem tego wiersza!« (chodziło o »Dworzec« Szymborskiej), mama siadła ze mną wtedy i zdanie po zdaniu przetłumaczyła mi go z wierszowanego na ludzkie. To było olśnienie”.
12/13/2021 • 38 minutes, 13 seconds
Łukasz Lamża: listopad w nauce
Niezwykłe zjawiska fizyczne występujące podczas... pstrykania palcami. Tajemnicze zdarzenia 42 tysiące lat temu. I związki pomiędzy zwierzętami przeżuwającymi a pożarami na całym świecie. Na przegląd wydarzeń naukowych miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
12/8/2021 • 27 minutes, 16 seconds
Własny pokój: Małgorzata Omilanowska
Prof. Małgorzata Omilanowska: „Pamiętam zebranie w Pałacu Kultury, na którym reprezentowałam swój instytut, a wszystkie inne były reprezentowane przez mężczyzn. Jeden z nich wskazuje na stolik obok, mówiąc: »O, herbata i kawa! Napiłbym się« – i patrzy na mnie. A ja na to: »Ja też bym się napiła« – i patrzę na niego. I wstał. Poszedł i przyniósł”.
12/3/2021 • 38 minutes, 37 seconds
#DOM (20): Podróż do przeszłości
Rafał “Rufus” Wierzbicki, podróżnik: “Nowoczesność jest dla mnie jak pączek. Obżeram się nim, smakuje mi, a jednocześnie się wkurzam. I czasami muszę od niej uciec, wyjechać na miesiąc w pustkę, odmówić sobie wszelkich wygód. Dlatego do Laponii nie zabrałem plastiku ani żadnej elektroniki. Wszystko miało być naturalne, miłe w dotyku, toporne w użyciu”.
11/30/2021 • 52 minutes, 38 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (21): Nieprzyzwoity renesans
Artyści Renesansu nie słynęli z cnotliwego stylu życia, a przy tym bardzo chętnie czerpali inspiracje z nieprzyzwoitych elementów kultury antycznej, a swoje bezpruderyjne dzieła tworzyli techniką umożliwiającą masowe kopiowanie. Jednocześnie Kościół tępił zbyt śmiałe artystyczne przedsięwzięcia. Jednak niektóre ocalały do dziś... [odcinek dla odbiorców dorosłych]
11/25/2021 • 16 minutes, 59 seconds
Antysemici czy rodziny z dziećmi: kim są dziś nacjonaliści
Dlaczego nienawistne hasła i nawiązujące do faszyzmu symbole wciąż trafiają na podatny grunt? Czy istnieje nacjonalizm „na sterydach” i nacjonalizm „codzienny”? Czy patrząc na manifestacje narodowców i Marsz Niepodległości – czegoś nie przegapiamy? W tym odcinku rozmawiamy z dr Agnieszką Pasieką, antropolożką i socjolożką.
11/20/2021 • 1 hour, 14 minutes, 27 seconds
Conrad na fali (6): Rodzina jako temat
Czy tylko nieszczęśliwe rodziny stanowią atrakcyjny literacko temat? A może to właśnie opowieści o szczęśliwych rodzinach mogłyby zmienić nasz sposób postrzegania relacji z najbliższymi? W szóstym odcinku cyklu „Conrad na fali” o rodzinie jako o jednym z najważniejszych tematów literatury rozmawiamy z prozaikiem i krytykiem literackim Maciejem Miłkowskim.
11/18/2021 • 22 minutes, 36 seconds
Mikołaj Łoziński: punkt zwrotny
Mikołaj Łoziński, pisarz: „Moje doświadczenie było takie, że wszystko idzie w dobrą stronę: jak miałem 9 lat, skończył się komunizm, potem Polska weszła do NATO i UE. A za świadomego życia moich dzieci jest odwrotnie, choć są dopiero 10 lat na tym świecie: Brexit, Trump, w Polsce – wiadomo, a teraz jeszcze pandemia. Takie jest ich doświadczenie”.
11/18/2021 • 40 minutes, 36 seconds
Łukasz Lamża: październik w nauce
Po co człowiekowi sen? Co pozostawiła po sobie woda na Marsie? I czy da się naukowo badać miłość od pierwszego wejrzenia? Na przegląd wydarzeń naukowych miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
11/12/2021 • 26 minutes, 20 seconds
Kościele, rusz na granicę
„Widzę ludzi niezwiązanych z kościołem, którzy pomagają uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. I zastanawiam się: gdzie jest młodzież oazowa, KSM-y? Gdzie są ci, którzy mają walkę o wartości wpisaną w nazwę: Wojownicy Maryi, Rycerze Chrystusa? Gdzie jest wasze męstwo? – mówi ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego w Izraelu. – Widzę ludzi, którym ta sytuacja odbiera resztki wiary w Kościół. Do licha, ruszcie na tę granicę i zróbcie coś!”. Czy w obliczu kryzysu migracyjnego i humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy Kościół katolicki naprawdę nie może zrobić więcej? - pyta w tym odcinku „Opowieści z Izraela” Karolina Przewrocka-Aderet. Przygląda się też działaniom Kościoła w Izraelu: również dotkniętym kryzysem migracyjnym, a jednocześnie pozostającym w trwałym konflikcie, na którego granicach wybudowano mury i zasieki.
11/5/2021 • 50 minutes, 19 seconds
#DOM (19): Zapaść, czyli Polska poza Warszawą
Marek Szymaniak, reporter: „Warszawa osiągnęła około 160% średniej unijnej, jeśli chodzi o wskaźnik bogactwa. W tym samym czasie Mazowsze ma ledwo ponad 60%, a są województwa, które dopiero niedawno przekroczyły 50%. Opowieść o polskim sukcesie nie wszędzie wybrzmiała tak samo. Polskie małe miasta są w niej drugą stroną medalu”.
10/27/2021 • 35 minutes, 12 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (20): Ze Znojma do Wiślicy
Morawy to kraina historyczna zajmująca wschodnią i południową część dzisiejszej Republiki Czeskiej. W XII wieku Znojmo na południowych Morawach było siedzibą księcia z dynastii Przemyślidów – Konrad II Znojemski, z okazji swojego ślubu z Marią Serbską w 1134 roku ufundował malowidła w rotundzie, które zachowały się do dziś, a które przedstawiają m.in. władców z dynastii Przemyślidów. Tymczasem ich córka Helena została żoną Piasta – księcia Kazimierza Sprawiedliwego – i za jej czasów na dworze w Wiślicy prawdopodobnie powstał nasz rodzimy romans rycerski, czyli „Historia o Walgierzu i Helgundzie” zawierająca śmiałe motywy erotyczne.
10/22/2021 • 18 minutes, 33 seconds
Conrad na fali (5): Człowiek u zmierzchu antropocenu
W świetle diagnoz wielu filozofek i filozofów, nie ma już miejsca na naiwną wiarę w naprawę świata, przywrócenie mu dawnej, przyjaznej człowiekowi formy. Jakie konsekwencje filozoficzne, społeczne i polityczne wiążą się ze zmierzchem epoki człowieka? Opowiada dr Michał Pospiszyl, filozof i socjolog.
10/21/2021 • 29 minutes, 22 seconds
Własny pokój: Wioletta Grzegorzewska
Wioletta Grzegorzewska, pisarka: „Schronisko jest obozem przejściowym dla prześladowanych – doświadczających ukrytej, silnej przemocy psychicznej i fizycznej. A że tutaj rotacja kobiet jest duża, to nasłuchałam się, zobaczyłam coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka, jak patrzysz na ładne osiedle. Tutaj może trafić każdy – czy jesteś pisarką, jak ja, czy byłą dyrektorką czy np., jak moja szefowa, adwokatką. Ona przez 20 lat walczyła z przemocą domową, aż przyszła tu w nocy z dzieckiem.
10/20/2021 • 34 minutes, 10 seconds
#DOM (18): Granica stoi w miejscu
Bartosz Rumieńczyk, reporter: "Unia Europejska od 2016 roku nie zmieniła swojej polityki migracyjnej. Stoimy w miejscu. Zamiast pracować nad nowymi rozwiązaniami, tworzyć lepsze procedury, dyskutować o systemie relokacji i otwarciu legalnych kanałów migracji, my nadal spieramy się o to kto jest uchodźcą i jakie zdjęcia miał w telefonie. Absurd".
10/13/2021 • 50 minutes, 3 seconds
Łukasz Lamża: wrzesień w nauce
Urządzenie, które pozwala 70-latkowi przemieszczać się jak 20-latek, analiza skośności chińskich dachów, kryształy elektronowe i życie oraz śmierć pewnego mamuta. Na przegląd wydarzeń naukowych miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
10/12/2021 • 19 minutes, 12 seconds
Chocim 1621: wielkie zwycięstwo i stracona szansa
400 lat temu pod Chocimiem połączone siły polskie i kozackie udowodniły, że Imperium Osmańskie da się powstrzymać. O tym tryumfie mówiono na wszystkich dworach Europy. Mogło się też wtedy wydawać, że to krok bliżej do Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Czy historia musiała się potoczyć inaczej? A także – jak walczyła husaria, ile wiemy o Kozakach i co oznaczało „przedmurze chrześcijaństwa”?
10/9/2021 • 47 minutes, 55 seconds
Zygmunt Konieczny: punkt zwrotny
Zygmunt Konieczny, kompozytor: „Gdy pytam kogoś, dlaczego śpiewa piosenki po angielsku, a on odpowiada, że ma zamiar robić karierę na Zachodzie, ręce mi opadają. Teoretycznie ma rację, bo może zrobi karierę światową, ale w sensie czystego myślenia o sztuce – nie jest to dla mnie szlachetne podejście do zawodu”.
10/8/2021 • 32 minutes, 56 seconds
#DOM (17): Afganistan. Państwo na oparach
Paweł Pieniążek, korespondent “TP” z Afganistanu: “Młodzi Afgańczycy nie pamiętają lat 90., często nie widzieli taliba na oczy. Dziś powtarzają, że ich marzenia zostały rozbite w pył, że nie mają już przyszłości. Ale dla części społeczeństwa kluczową wartością jest bezpieczeństwo, nawet za cenę wolności. W kraju, w którym od ponad 40 lat trwa wojna, każda chwila wytchnienia jest witana z ogromnym entuzjazmem”.
9/29/2021 • 47 minutes, 53 seconds
Conrad na fali (4): Wokół Różowej Granicy
Pojęcie to ukuł pisarz i aktywista Mark Gevisser. „Różowa granica” wyznacza nowy front walki o prawa człowieka. O tym, gdzie, i dlaczego akurat tam, przebiega ona w Polsce, jak możemy się przyczynić do poprawy sytuacji osób LGBTQ+ w naszym kraju i jak mądrze budować inkluzywne społeczeństwo, rozmawiamy z aktywistką Magdą Dropek.
9/23/2021 • 27 minutes, 33 seconds
Własny pokój: Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal, dyrygentka: "Jako kobieta cały czas zmagałam się z tym, że zawsze widziano we mnie młodą i dobrze zapowiadającą się. Kiedy skończyłam 60 lat, postanowiłam zrobić koncert urodzinowy, żeby pokazać i powiedzieć głośno, że mam już 60 lat i już nie jestem młodą, dobrze zapowiadającą się dyrygentką".
9/22/2021 • 35 minutes, 8 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (19): Legenda Elżbiety Węgierskiej
Elżbieta Węgierska, zwana także Elżbietą z Turyngii, to bardzo ważna święta Środkowej Europy: urodziła się w 1207 roku jako córka króla Węgier Andrzeja II, i została żoną Ludwika landgrafa Turyngii. Elżbieta słynęła z pobożności i z pasją oddawała się działalności dobroczynnej; zmarła w wieku 24 lat, zarażając się od chorych, których pielęgnowała. Dlaczego elementem jej legendy jest przedstawienie krucyfiksu w łóżku i kim był złowieszczy Konrad z Marburga biczujący Elżbietę?
9/17/2021 • 19 minutes, 17 seconds
Łukasz Lamża: lato w nauce
Jak zmienia się klimat dzisiaj, pod wpływem działalności człowieka, a jak zmieniał się sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, po uderzeniu asteroidy? Jak zaufać sztucznej inteligencji i o której godzinie w nocy drzewa najszybciej rosną? Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
9/10/2021 • 33 minutes, 11 seconds
Polacy i Izraelczycy: jak rozmawiać, by słuchać i być zrozumianym?
Ofer Aderet, „Haaretz”: Nie spotkałem się w Izraelu z antypolonizmem rozumianym jako nienawiść przeciw narodowi polskiemu. Spotkałem się z konkretnymi uczuciami pojedynczych osób, z ludźmi, którzy czują wściekłość z powodu indywidualnej krzywdy zadanej w przeszłości – a więc ze zjawiskiem, które występuje punktowo. Oczywiście, że są też wypowiedzi skrajne, szczególnie w internecie - trzeba jednak pamiętać, że to nie ma pełnego przełożenia na to, co myśli się o Polsce w Izraelu. Poza tym znam wielu Izraelczyków, którzy w ostatnich latach zakochali się w Polsce. Do momentu wybuchu pandemii samoloty były dosłownie zapchane, a wielu moich rodaków leciało do Polski, by potem relacjonować: jak tam fajnie, odkryliśmy polską kuchnię, polską przyrodę, zrobiliśmy świetne zakupy! A więc zamiast o antypolonizmie – mówmy o filopolonizmie, który w ostatnich latach jest tu zjawiskiem.
9/6/2021 • 32 minutes, 47 seconds
Zenon Kruczyński: punkt zwrotny
Zenon Kruczyński, pisarz i aktywista, były myśliwy: „To nie był przypadek. Nie. Były tam dwie sarny, na które nagle, gdzieś z żyta, wypadły dwa psy. Zaczęły te sarny gonić. Złożyłem się, strzeliłem do jednego z psów i go bardzo ciężko zraniłem. Ten pies później umarł. To było wydarzenie, o które zapytałaś, które zmienia. Zwrot”.
8/31/2021 • 31 minutes, 52 seconds
Własny pokój: Barbara Sadurska
Barbara Sadurska, pisarka i prawniczka: „To jest nawet pięknie powiedziane: »siedź w kącie, a znajdą cię« albo »ustąp«. To »ustąp« pamiętam bardzo wyraźnie: »ustąp starszemu, bo starszy«, »ustąp młodszemu, bo młodszy«, »ustąp głupszemu, bo sobie nie poradzi«, »ustąp mądrzejszemu, bo to jest jego miejsce«… To »ustąp« jest we mnie cały czas”.
8/27/2021 • 36 minutes, 11 seconds
Conrad na fali (3): Michał Rauszer o chłopskim wstydzie
W trzecim odcinku podkastu „Conrad na fali" rozmawiamy o chłopskości i ludowości – jej śladach obecnych w naszym współczesnym pejzażu kulturowym. Będzie także o wstydzie związanym z pochodzeniem z ludowej klasy społecznej, uchodzącej powszechnie za niższą oraz o możliwościach zaistnienia bardziej otwartego i egalitarnego społeczeństwa. Być może kiedyś deklaracja „jestem ze wsi" nie będzie wiązała się z koniecznością przepracowania swojego bagażu kulturowego, jak uczynił to w swoim głośnym „Powrocie do Reims" Didier Eribon.
8/19/2021 • 31 minutes, 23 seconds
Katarzyna Kalwat: O normalności jako źródle cierpień
[CONRAD FESTIVAL: NATURA PRZYSZŁOŚCI] Z Katarzyną Kalwat, reżyserką teatralną, której sceniczna wersja „Powrotu do Reims" Didiera Eribona została znakomicie przyjęta zarówno przez krytykę, jak i publiczność, rozmawiamy o normalności jako źródle cierpień. Jak opowiada o tym sztuka? Jak o problemach wynikających z istnienia opresyjnych hierarchii i narzędzi dominacji mówi teatr? I jak wyglądałaby sfera społeczna bez normalności? Rozmawia Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
8/19/2021 • 1 hour, 20 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (18): Madonna z... ogórkiem?
W twórczości piętnastowiecznego malarza włoskiego Carla Crivellego wielokrotnie powracał enigmatyczny atrybut w postaci ogórka – głównie w przedstawieniach Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
W sztuce średniowiecznej i renesansowej najczęściej „owocowymi” atrybutami Madonny i Dzieciątka bywało jabłko (aluzja do grzechu pierworodnego), gruszka (symbolizująca słodycz miłości), lub winogrona (odnoszące się do eucharystycznego wina). Tymczasem znaczenie ogórka pozostaje niejasne, a badacze proponują bardzo różne jego interpretacje: od symbolu grzechu i odkupienia, poprzez osobisty znak artysty, aż do odniesień seksualnych związanych z tajemnicą Wcielenia.
8/15/2021 • 16 minutes, 42 seconds
Dlaczego warto się zgubić – czyli w drogę z Olgą Drendą
Olga Drenda, pisarka i etnolożka: „Bardzo bliskie mi jest fotografowanie pozornie mało interesujących miejsc, takich jak stacja benzynowa, centrum logistyczne, przystanek autobusowy i tak dalej (dziś śniły mi się wiaty…). To uruchamia we mnie wysiłek obserwatorki. Sprawia, że nie tylko idę czy jadę autobusem, bo muszę, ale chcę też zauważyć na czym polega i jak wygląda przestrzeń wokół mnie, dlaczego ten sklep ma taki szyld, a nie inny, dlaczego takie wzięcie ma chemia z Niemiec…”
8/8/2021 • 39 minutes, 14 seconds
Kanada: prawda i pojednanie
Joanna Gierak-Onoszko: "Kanadyjskie szkoły z internatem to nie były izolowane przypadki, to nie były pojedyncze akty przemocy wobec dzieci. To był system zaprojektowany, by, jak mówili jego twórcy, zabić Indianina w dziecku. Dzisiaj o tych, którzy przez nie przeszli nie mówi się w Kanadzie absolwenci, lecz ocaleńcy".
8/4/2021 • 49 minutes, 37 seconds
#DOM (16): Poniemieckie. Czy naprawdę odzyskaliśmy Ziemie Odzyskane?
Karolina Kuszyk, autorka książki „Poniemieckie”: „Opowieść o poniemieckim nie jest łatwa, ale żeby coś oswoić, musimy to poznać. Z całym dobrodziejstwem inwentarza. Inaczej z jednowymiarowego wymazywania całej historii Ziem Odzyskanych wpadamy w równie jednowymiarowe biadolenie, jak to Polak przyszedł i zmarnował to, co zostawili Niemcy”.
7/30/2021 • 44 minutes, 53 seconds
Grzegorz Kasdepke: punkt zwrotny
Grzegorz Kasdepke: „Mam 22 lata, pracuję w »Świerszczyku« i moja dziewczyna mi mówi, że będziemy mieli dziecko. I to jest gigantyczny punkt zwrotny. Jeśli teraz państwo słyszą w moim głosie uśmiech, to jest to uśmiech, który przyszedł do mnie po latach. Bo wtedy byłem przerażony”.
7/28/2021 • 34 minutes, 36 seconds
Własny pokój: Agnieszka Glińska
Agnieszka Glińska, reżyserka i aktorka: „Jak to jest – być sama ze sobą? I mieć jakiś taki wstrząsający komfort, że pomiędzy próbami mam czas, nie muszę nigdzie biec ani nic robić, ani pędzić na żadne zebranie do szkoły, ani gotować obiadu, ani nikogo wozić na żadne dodatkowe zajęcia…? Gdy mi się to pierwszy raz niedawno zdarzyło, to pomyślałam sobie, że tak pracują faceci”.
7/22/2021 • 31 minutes, 22 seconds
Conrad na fali (2): O pękniętym świecie
Jak radzić sobie w rzeczywistości dotkniętej pandemią i kryzysem klimatycznym oraz jak przepracować żałobę po świecie, który znika na naszych oczach? Gościnią drugiego odcinka podkastu „Conrad na fali” jest pisarka i reporterka Katarzyna Boni. Z autorką książek „Ganbare. Warsztaty umierania” i „Auroville. Miasto z marzeń” rozmawiają Aleksandra Wojtaszek i Michał Sowiński. Dyskusji patronuje indyjska pisarka i działaczka społeczna Arundhati Roy – bohaterka drugiego spotkania z cyklu „Natura przyszłości”.
7/22/2021 • 32 minutes, 8 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (17): O mały włos
Dlaczego niektóre późnośredniowieczne przedstawienia ukazują Marię Magdalenę jako porośniętą włosami na całym ciele? Czy w średniowieczu preferowano blondynki? Jakie było znaczenie rozpuszczonych włosów? Oraz czy kobiety wówczas się depilowały? Opowiada Magdalena Łanuszka.
7/19/2021 • 17 minutes, 58 seconds
#DOM (15): Mikronacje. Jak założyć własne państwo?
Maciej Grzenkowicz, reporter: “Tycipaństwa i mikronacje możemy czytać jak książkę, oglądać jak film. One też uczą nas nowej perspektywy i zmuszają do zastanowienia: czym jest państwo? Czym jest wolność?”
7/13/2021 • 46 minutes, 17 seconds
Hebrajskie tango: z Adrii do Tel Awiwu
Zapraszamy dziś w muzyczną podróż: opowiemy o fenomenie tang hebrajskich tworzonych w Warszawie w latach 30. i przeznaczonych na eksport do Palestyny. O tym, jak wraz z polskimi Żydami do Tel Awiwu przybyło zamiłowanie do kultury, kawiarni i dansingów, opowiada Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka muzyki polsko-żydowskiej. Posłuchamy też tang – przedwojennych, lecz we współczesnych aranżacjach. Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet.
7/5/2021 • 29 minutes, 25 seconds
Kościół w pandemii, w sieci i w kryzysie
Katolicy w Polsce wracają – przynajmniej na chwilę – do funkcjonowania bez sanitarnych obostrzeń po ponad roku duszpasterstwa online. A także roku wstrząsów: z kolejnymi wychodzącymi na jaw przypadkami molestowania i karami dla biskupów. Co się zmieniło? Czego wspólnoty wiernych się nauczyły? Kto w Kościele zyska, a kto straci na pandemii? I czy nowe doświadczenie zmieni Kościół na lepsze? Z Piotrem Sikorą, autorem raportu pt. „Nowy zasięg Kościoła”, rozmawia Michał Kuźmiński
6/30/2021 • 41 minutes, 12 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (16): Król jest nagi!
Nieprzyzwoite dekoracje na kartach Biblii? Oto jeden z najwspanialszych późnośredniowiecznych rękopisów, który zawiera dość erotyczne przedstawienia panien łaziebnych z Wacławem IV Luksemburskim. Jakie legendy związane są z tym władcą? Jaka była rola panien łaziebnych? I wreszcie: czy średniowiecze było epoką brudu?
6/21/2021 • 15 minutes, 44 seconds
Dariusz Popiela: punkt zwrotny
Dariusz Popiela, kajakarz, medalista mistrzostw świata: „W miejscu, w którym przez lata trenuję, doszło do największej tragedii w historii Nowego Sącza. Bowiem na tych samych wałach, po których zasuwam z kajaczkiem, stały pokolenia sądeckich Żydów, które w sierpniu 1942 roku zostały tam zgromadzone po to, by w bydlęcych wagonach zostać wywiezionymi do obozu zagłady w Bełżcu”.
6/21/2021 • 47 minutes, 31 seconds
Conrad na fali (1): Nadzieja radykalna
„Conrad na fali” to nowy podkast towarzyszący całorocznemu cyklowi rozmów z serii „Natura przyszłości”, które przybliżają hasło przewodnie 13. edycji Festiwalu Conrada (18–24 października 2021). Co miesiąc proponujemy dyskusję z wybitnymi pisarzami i pisarkami o ważnych problemach współczesności. W podkaście podejmujemy zarysowane w rozmowie tematy i wraz z zaproszonymi gośćmi i gościniami poszukamy dla nich nowych kontekstów. Pierwszy odcinek opowiada o „nadziei radykalnej” – koncepcji filozoficznej Jonathana Leara, a jego gościnią jest dr hab. Magdalena Barbaruk, kulturoznawczyni naukowo zajmująca się potencjałem literatury w kształtowaniu sposobów życia i „mapowaniu” przestrzeni. Rozmawiają Aleksandra Wojtaszek i Michał Sowiński.
6/17/2021 • 32 minutes, 52 seconds
#DOM (14): Filip Springer. Dom na 13 piętrze
„Ja nie widzę w Polskim Ładzie jakiejkolwiek propozycji na rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Co gorsza, myślę, że nie widzą jej nawet ci, którzy ten ład wymyślili”.
6/16/2021 • 51 minutes, 51 seconds
Własny pokój: Eliza Kącka
Eliza Kącka, pisarka i badaczka literatury: „W ilu na raz rzeczach można być? – tutaj się zaczyna z jednej strony bogactwo, jakaś forma pełni, ale tak człowiek tego doświadcza tylko w pięknych momentach. A w momentach trudnych doświadcza rozkawałkowania na ileś ścigających się ze sobą ról. Ścigających się o przetrwanie, ale takie przetrwanie, w którym jest jeszcze sens i własna norma emocjonalna – żeby być w tym wszystkim naprawdę. To jest wielkie wyzwanie. Z zewnątrz nawet nie widać, jak wielkie”.
6/15/2021 • 41 minutes, 16 seconds
Opowieści z Izraela: rząd, jakiego nie było
Fascynujący obrót spraw w Izraelu: na przekór niedowiarkom centryście Jairowi Lapidowi udało się utworzyć rząd składający się z partii opozycyjnych wobec premiera Benjamina Netanjahu, a głosowanie nad wotum zaufania przewidziano w niedzielę 13 czerwca. Czy rząd składający się z partii prawicowych, centrum, lewicowych oraz islamistycznej partii arabskiej ma jakąkolwiek szansę na przetrwanie? Rozmawiają Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
6/12/2021 • 20 minutes, 21 seconds
Własny pokój: Iwona Chmielewska
Iwona Chmielewska, ilustratorka: „Matka, nawet gdy nie jest twórczynią, to jest ciągle oceniana, weryfikowane są jej zachowania, które nie spełniają czyichś oczekiwań. No ale trudno. Jest takie pojęcie: »wystarczająco dobra matka« - i to mi się podoba. Po prostu robiłam wszystko najlepiej, jak umiałam. Dawałam z siebie tyle, ile miałam do dania. I więcej nie mogłam. I już.”
5/31/2021 • 42 minutes, 14 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (15) – Trzecia Rzesza i Kraków: kłopotliwe dziedzictwo
Jak miała wyglądać luksusowa dzielnica planowana przez niemieckich okupantów na terenie krakowskich Dębnik? Jak wyglądał przed niemiecką przebudową budynek „Feniksa” w Rynku Głównym? Jakie formy jeszcze do niedawna miała dawna kancelaria Hansa Franka na Wawelu?
5/18/2021 • 17 minutes, 54 seconds
Stanisław Soyka: punkt zwrotny
Stanisław Soyka: „Nie na złamanie karku, na miłość boską! Raz, że człowiek był młodszy, a dwa, że wydawało mi się, że zawsze zdążę: mamy dobre auto, dobrych kierowców, będziemy na czas. I zazwyczaj byliśmy, ale czasami prosto z samochodu trzeba było wejść na scenę. No to był koszmar dla mnie”.
5/14/2021 • 32 minutes, 55 seconds
#DOM (13): Szlaki najwyższego ryzyka
Anna Alboth: „Niektórzy spędzają na łodzi kilkanaście dni. Z Gambii czy Senegalu na Wyspy Kanaryjskie płyną nawet 1500 kilometrów. Nie znam chyba osoby, która nie musiałaby po drodze pić słonej wody. Według niektórych szacunków co piąta łódź nigdy nie dopływa do celu. Na taką podróż decydują się tylko ci, którzy nie mają innego wyboru”. Zaprasza Krzysztof Story.
5/3/2021 • 45 minutes, 48 seconds
Własny pokój: Grażyna Plebanek
Grażyna Plebanek, pisarka: „Wmawianie mi, że jestem dziewczynką i jestem słaba, i że powinnam być grzeczna i dygać – musiało się skończyć. I to skończyć tak, jak ja chcę: czyli że pójdę na boks”.
5/1/2021 • 36 minutes, 43 seconds
Wiślna 12
Kraków, Wiślna 12 – to tu, od stycznia 1946 roku, na tyłach pałacu arcybiskupów krakowskich, mieściła się redakcja założonego kilka miesięcy wcześniej „Tygodnika Powszechnego”. Pomieszczenia te podarował redakcji jeszcze kardynał Adam Stefan Sapieha. Dokładnie 75 lat później, tuż po po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku 2021, w środku pandemii, prawnik krakowskiej kurii przysłał „Tygodnikowi” wypowiedzenie umowy najmu. Z końcem kwietnia musimy opuścić nasze historyczne wnętrza. Posłuchajcie Państwo kilku wspomnień o Wiślnej 12...
4/29/2021 • 1 hour, 6 minutes, 22 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (14): Nepomuki i wieloryby
Święty z językiem za zębami, Matka Boska depcząca węża i ambona w kształcie wieloryba. Ziemia Kłodzka w 1137 roku przypadła koronie czeskiej, a poza krótkimi momentami, kiedy rządzili tam Piastowie śląscy, przez wieki pozostawała w królestwie Czech. W latach 40. XVIII wieku hrabstwo kłodzkie przeszło spod panowania Habsburgów pod władzę Prus, aż do 1945 roku, gdy ziemia ta znalazła się w granicach Polski. Dziś zatem, bez wyjeżdżania poza granice naszego kraju, możemy tam oglądać zabytki z dawnej monarchii Habsburskiej. Kim był Nepomuk, którego liczne rzeźby zdobią miasta i wioski Ziemi Kłodzkiej? Co to była kolumna morowa, oraz dlaczego ambona w kościele parafialnym w Dusznikach Zdroju ma kształt… wieloryba?
4/19/2021 • 18 minutes, 42 seconds
Ewa Błaszczyk: punkt zwrotny
Ewa Błaszczyk: „To właściwie proces legato. Bo gdy już się wie, że wszystko może zniknąć w ułamku sekundy, to właściwie tak dużo nam nie grozi. Łącznie z naszym życiem”.
4/2/2021 • 31 minutes, 21 seconds
Opowieści z Izraela: w ortodoksyjnych dzielnicach
W specjalnym odcinku Opowieści z Izraela Karolina Przewrocka-Aderet zabiera Państwa na spacer po ultraortodoksyjnych dzielnicach, które odwiedziła przed świętem Pesach. O tym, jak wyglądają przygotowania do tego święta, czym różni się ulica dzielnicy ortodoksyjnej od pozostałych, oraz czego nie może zabraknąć w tradycyjnym żydowskim domu, opowiadają Karolinie Ester Fursther-Aszkenazi oraz Malki Blitental. W podkaście towarzyszy też Państwu fantastyczna muzyka klezmerska w wykonaniu Avruma Bursteina i jego przyjaciół.
4/2/2021 • 17 minutes, 49 seconds
Kryzys w Kościele: upadek czy odnowa
Skandale obyczajowe i nadużycia związane z systemem władzy w Kościele, flirty z polityką, błyskawicznie przyspieszająca laicyzacja, pełzająca rebelia przeciwko reformującemu Kościół papieżowi Franciszkowi, sytuacja kobiet w Kościele, a także poszukiwanie dróg wyjścia i wizja chrześcijaństwa przyszłości – to tematy wydania specjalnego „Tygodnika Powszechnego" oraz tego odcinka Podkastu Powszechnego. Rozmawiają Zuzanna Radzik i Piotr Sikora.
4/1/2021 • 39 minutes, 5 seconds
Susza: wody w Polsce będzie coraz mniej
Cypr, Malta, Czechy i Polska – należymy do najuboższych w wodę krajów w Europie. Gwałtowne zmiany klimatyczne i stosowane od połowy ubiegłego wieku systemy melioracji gruntów uprawnych sprawiają, że wody w Polsce będzie jeszcze mniej. Jak nasze codzienne wybory konsumenckie wpływają na dostępność wody, czyli np. co moje ubranie ma wspólnego z wodą pitną? Czy w najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z reglamentacją wody? I czy ja, jako obywatelka / obywatel, mogę jakkolwiek przeciwdziałać takiej sytuacji?
3/29/2021 • 57 minutes, 30 seconds
Własny pokój: Justyna Sobczyk
Justyna Sobczyk, reżyserka i pedagożka: „Pamiętam sytuację z obozu sportowego – to była podstawówka, siódma klasa, trenowałam wówczas siatkówkę – kiedy dowiedziałyśmy się, że nie pójdziemy biegać w góry, co bardzo mnie ucieszyło, ale że tego dnia każda z nas będzie musiała oddać trzy skoki z wieży do basenu. No i pamiętam, że to było dla mnie przerażające, przyznam, że gdy stanęłam na tej wieży, naprawdę prowadziłam wtedy dialog z Bogiem!”
3/29/2021 • 41 minutes, 5 seconds
#DOM (12): Jaskiniowcy z Teneryfy. Bezdomni z wyboru
Zdzich Rabenda: „Babilon bez hipisów sobie poradzi, hipisi bez Babilonu – niekoniecznie. Od pięciu miesięcy mieszkam w jaskini. Żyję z tego, co normalny świat wyrzucił do kosza. I chyba nigdy w życiu nie jadłem bardziej luksusowo”. Zaprasza Krzysztof Story.
3/25/2021 • 51 minutes, 48 seconds
Mariusz Wilczyński: punkt zwrotny
Mariusz Wilczyński: „Nie dręczą mnie już wyrzuty sumienia, że nie przytuliłem mojej mamy i ojca przed śmiercią, że nie pocałowałem matki i właściwie chyba nie powiedziałem, że ją kocham”.
3/19/2021 • 38 minutes, 30 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (13): Ołtarz Mariacki wciąż zaskakuje
Po kilkuletniej konserwacji do kościoła Mariackiego w Krakowie wróciła w całości późnogotycka nastawa ołtarza głównego, dłuta Wita Stwosza. Pozorny pentaptyk z nieruchomymi skrzydłami zewnętrznymi zachwyca bogactwem dekoracji, dynamiką twardo łamanych szat oraz ekspresją żylastych rąk i pomarszczonych twarzy – ale także zawiera innowacyjne rozwiązania ikonograficzne, a całość tworzy skomplikowany program teologiczny, podkreślający rolę Marii w dziejach zbawienia. Co wyjątkowego jest w głównym przedstawieniu Zaśnięcia i Wniebowzięcia Marii? Skąd wzięła się opowieść o pocałunku Joachima i Anny? Dlaczego zmartwychwstały Chrystus spaceruje z łopatą?
3/15/2021 • 18 minutes, 3 seconds
Luty w nauce
Oj, zmysłowy był ten luty. Opowiem Wam i o odgłosach wielorybów, i o najstarszym flecie świata, i o tym, dlaczego Hindusi stosują więcej przypraw niż Polacy. Ale żeby nie było zbyt zmysłowo, na koniec będzie o tym, co można zrobić, mając do dyspozycji 200 nanogramów... einsteinu. Zapraszam - Łukasz Lamża.
3/5/2021 • 19 minutes, 16 seconds
#DOM (11): Pandemia. Rok jak maraton
Prof. Bogdan de Barbaro, psychoterapeuta: „Energia długodystansowca jest tutaj ważniejsza niż prędkość sprintera. A nadzieja nie polega na codziennym drżeniu z pytaniem, czy krzywa zachorowań się wypłaszczy i kiedy dojadą szczepionki. Nadzieja to nie dać się zredukować do słowa »pandemia«”. Zaprasza Krzysztof Story.
2/26/2021 • 43 minutes, 47 seconds
Czy to już koniec pandemii?
Izrael wychodzi z trzeciego lockdownu. W ciągu dwóch najbliższych tygodni ma osiągnąć odporność grupową. Ale bycie pionierem niesie wielką odpowiedzialność: Izrael jako pierwszy staje przed wieloma moralnymi i etycznymi problemami: Czy państwo ma prawo zmusić wszystkich do szczepienia w imię odpowiedzialności za zdrowie ogółu? Czy nieszczepiącym się może odebrać niektóre prawa? Jak zapewnić bezpieczeństwo wszystkim i nie narazić się na zarzuty o dyskryminację? Rozmawiają Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Ha’aretz”).
2/24/2021 • 16 minutes, 10 seconds
Własny pokój: Agnieszka Holland
Agnieszka Holland, reżyserka: „Przedtem było pół roku, a może nawet dłużej, zbierającego się napięcia – kiedy mnie przesłuchiwali, śledzili, i kiedy bałam się, że mnie zamkną. A gdy już mnie zamknęli, wzięli mnie pod prysznic, dali za duże, brązowe dresy i znalazłam się w obrzydliwej celi w podziemiach, nagle poczułam wolność. Powiedziałam sobie – co oni mi mogą zrobić? Nie mogą mnie wsadzić do więzienia, jestem w nim. I to ciągle jestem ja”.
2/19/2021 • 39 minutes, 37 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (12): Walka o męskie majtki
Dynamika w relacjach damsko-męskich to jeden z najciekawszych elementów dawnej kultury wizualnej. Pewne motywy dotyczące związków trwały w sztuce europejskiej przez całe stulecia, bardzo często występując w kontekście satyrycznym. Jakie było znaczenie przedstawień nazywanych „Walką o spodnie”? Jak wyglądały średniowieczne męskie majtki? Jaka bohaterka funkcjonowała w sztuce średniowiecznej w roli dominatrix?
2/12/2021 • 16 minutes, 54 seconds
Moda na etyczność: prawda o polskich szwalniach
Ile jest prawdy w deklaracjach polskich producentów, że ich odzież szyta jest na godziwych, etycznych warunkach? Coraz więcej konsumentów wie, jak powstają ubrania sprowadzane do polskich sieciówek z Dalekiego Wschodu, więc sięga po ubrania szyte w Polsce – znacznie droższe, ale ich producenci twierdzą, że to ze względu na uczciwe zarobki szwaczek. Czy rzeczywiście? „Pracujemy za minimalną pensję krajową, bardzo ciężko, po kilkanaście godzin na dobę, wyznaczane nam limity dzienne są tak wyśrubowane, że nie da się ich wykonać w osiem godzin – mówią polskie szwaczki. To historia dająca się jeden do jeden przełożyć na sytuację w Bangladeszu – opowiada dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” Marek Rabij.
2/11/2021 • 28 minutes, 19 seconds
Zbigniew Mentzel: punkt zwrotny
Zbigniew Mentzel, pisarz: „Kobieta, z którą chciałem się związać, w moim przekonaniu powinna mieć pewien szczególnie cenny dar bogów – radosne zaufanie do życia”.
2/10/2021 • 42 minutes, 7 seconds
Styczeń w nauce
Lek pomagający w wychodzeniu z uzależnień, a wytworzony z potężnej substancji psychoaktywnej. Związki między otyłością, aktywnością fizyczną a stanem zdrowia. Model organizmu w małej, plastikowej wanience. A także tajemnicze powiązanie pomiędzy cyklem miesiączkowym a fazami księżyca. Na autorski przegląd wydarzeń naukowych minionego miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
2/10/2021 • 33 minutes, 28 seconds
#DOM (10): Szerpowie. Życie w cieniu gór
Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserka: „Szerpowie widzą, że ludzie, których wprowadzili na szczyt, wracają do swoich krajów i stają się bohaterami. Sam Szerpa wraca do swojej chaty, w której dalej gotuje na ognisku i dalej nie ma pieniędzy, by wykształcić swoje dzieci. To budzi złość”. Zaprasza Krzysztof Story.
1/31/2021 • 36 minutes, 39 seconds
Własny pokój: Olga Hund
Olga Hund, pisarka: „W momencie, kiedy doświadczyłam depresji, to tak naprawdę zaczęłam ją zauważać wokół mnie. Wszędzie”.
1/27/2021 • 33 minutes, 24 seconds
Molestowane siostry: tabu Kościoła
Wiele wskazuje na to, że skala problemu jest znaczna, ale głos ofiar nie może się przebić do publicznej świadomości. W „Tygodniku” ukazuje się raport autorstwa Edwarda Augustyna, tropiący mechanizmy zła dotykającego siostry zakonne. I pokazujący, jak formowane są one do roli ofiar. W tym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy z autorem raportu oraz z teolożką i katolicką dziennikarką Zuzanną Radzik.
1/22/2021 • 45 minutes
Joanna Bator: punkt zwrotny
Joanna Bator: „Byłam wychowywana jak pierworodny syn, który ma opuścić gniazdo i dowieść swojej wartości w świecie”.
1/21/2021 • 33 minutes, 32 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (11): Psałterz Księcia Skrybów
W trzeciej ćwierci XII wieku w skryptorium przy katedrze i klasztorze benedyktyńskim w Canterbury powstał bogato dekorowany rękopis: tak zwany Psałterz Eadwina, którego ilustracje kopiują dekoracje słynnego karolińskiego Psałterza Utrechckiego. Kim był Eadwin zwany „księciem skrybów”? Kiedy w klasztorze przy katedrze w Canterbury powstały wodociągi? Jak w średniowiecznej Anglii nazywano kometę i jaka jest rola jeża w biblijnej księdze psalmów?
1/18/2021 • 18 minutes, 24 seconds
Ban dla Trumpa
To historyczny precedens. Po zamieszkach na Kapitolu platformy społecznościowe zablokowały konta ustępującego prezydenta USA. Czy to ratunek dla demokracji, czy bezprecedensowe, bo dokonane wobec głowy państwa przez wielkie korporacje, naruszenie wolności słowa? Czy media społecznościowe są winne cenzury, czy tego, że zareagowały tak późno? Jakie ten ban będzie miał konsekwencje dla życia społecznego, jakie znamy?
1/13/2021 • 54 minutes, 26 seconds
Własny pokój: Mira Marcinów
Mira Marcinów: „Moje koleżanki, które tworzą, w większości nie są matkami. Jedna z wybitnych artystek, która nie jest matką, powiedziała mi: »No dobrze, Mira, rozumiem, chcesz wszystkiego spróbować: rozumiem jedno dziecko, ale nie rozumiem, po co ci drugie?«”. Zapraszamy do słuchania nowego cyklu rozmów Katarzyny Kubisiowskiej – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.
1/7/2021 • 39 minutes, 59 seconds
Rok 2020 w nauce
Chyba dla wielu z nas nie było to najpiękniejsze dwanaście miesięcy w życiu. Ale dla naukowców? Część z nich, postawiona pod ścianą, na gwałt badała koronawirusa i przebieg pandemii. A pozostali robili to, co robią najlepiej: zaskakiwali nas swoją pomysłowością i pięknem świata. Na autorski przegląd wydarzeń naukowych roku zaprasza Łukasz Lamża.
12/29/2020 • 27 minutes, 9 seconds
#DOM (9): Święta w DPS
Katarzyna Piechowicz, terapeutka w DPS: „Nasza codzienność to brak. Gdyby nie WOŚP, nasi seniorzy leżeliby na łóżkach starszych ode mnie. Pacjentka powiedziała mi kiedyś: »Kasiu wydłużono nam życie. Ale tej starości niczym nie wypełniono«”.
12/22/2020 • 47 minutes, 16 seconds
Opowieści z pustego Betlejem
Dzisiejsze miasto Betlejem jest domem dla ponad 30 tys. Palestyńczyków: w większości muzułmanów, lecz także i chrześcijan. Rozbudowa żydowskich osiedli i coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna, zwłaszcza w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią, uprzykrza ludziom życie. Miasto, które dla chrześcijan jest początkiem historii Zbawienia, to dziś „miasto za murem”. W dźwiękową podróż do przedświątecznego Betlejem w dobie pandemii zabiera Państwa Karolina Przewrocka-Aderet.
12/21/2020 • 18 minutes, 40 seconds
Siostra Małgorzata Chmielewska: punkt zwrotny
S. Małgorzata Chmielewska: „Kiedy mieszkają ze mną księża, których denerwuje, że Artur zabiera im zapalniczki albo książek nie mogą wynieść do jadalni, bo tam już jest Artur, to zawsze im mówię: »Bardzo was, panowie, przepraszam, czy jesteście za zabijaniem dzieci niepełnosprawnych?«. Oni na to: »Nie!« – »No to tak właśnie to wygląda. Trzeba się przystosować«”.
12/18/2020 • 34 minutes, 23 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (10): Z poradnika średniowiecznego zielarza
Starożytne i średniowieczne traktaty medyczne oraz zielniki to niezwykle interesujące rękopisy, dzisiaj bardzo często zapomniane, znane jedynie specjalistom zajmującym się historią medycyny. Tymczasem są one prawdziwą kopalnią ciekawostek: często zawierają mnóstwo starannie wykonanych ilustracji, zaś ich zawartość to fascynująca mieszanka rzetelnej wiedzy z legendami i zabobonami. Na co pomaga wywar z pasternaka? Jak zdobyć mandragorę? Do czego może nam się przydać głowa wilka lub serce zająca? Zaprasza Magdalena Łanuszka.
12/18/2020 • 16 minutes, 48 seconds
Tadeusz Sławek: punkt zwrotny
Tadeusz Sławek: „Skoro mam wskazać palcem na jakiś moment przełomowy, to powiedziałbym: jesień 1962 r., kiedy Beatlesi na liście Top Twenty umieszczają pieśń „Love Me Do”. To mi kompletnie zawróciło w głowie, wszystko mi przewróciło. I właściwie zostałem z tym wszystkim przewróconym w głowie do dziś”.
12/1/2020 • 33 minutes, 27 seconds
#DOM (8): Szkoła, która tłumaczy świat
Marta Jackowska-Uwadizu (Centrum Edukacji Obywatelskiej): „Szkoła musi reagować na to, co się dzieje na świecie. Nie możemy jej zamknąć na klucz i dalej uczyć o tym, że to Kolumb odkrył Amerykę”.
11/30/2020 • 42 minutes, 22 seconds
Emocje i zmiany: Izrael i Bliski Wschód po wyborach w USA
Wygrana Joe Bidena jest w Izraelu sensacją, bo bez wątpienia zmieni dotychczasowy kierunek polityki bliskowschodniej amerykańskiej administracji. Bliskowschodnia polityka Donald Trumpa zdradzała silną sympatię do racji izraelskich, nie pozostawiając Palestyńczykom pola manewru. Jak może wyglądać ta polityka w wydaniu Joe Bidena? Czy Bliski Wschód czekają radykalne zmiany? Na te pytania odpowiada Judy Maltz, korespondentka dyplomatyczna i była korespondentka dziennika Haaretz do spraw żydowskiej diaspory, Izraelka i Amerykanka. Zaprasza Karolina Przewrocka-Aderet, a ten podkast powstaje dla Państwa w Tel Awiwie.
11/22/2020 • 26 minutes, 10 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (9): Pani Melancholia
Pandemiczne obostrzenia w połączeniu z jesienną aurą sprzyjać mogą przygnębieniu, czy nawet depresji. Dawniej wierzono, że na smutek i apatię szczególnie narażeni są melancholicy, czyli ci, w których ciele dominuje czarna żółć. Na czym polegała teoria czterech temperamentów i do jakich zawodów mieli mieć predyspozycje melancholicy? Czy w melancholii może kryć się coś pozytywnego? I wreszcie, dlaczego u Lucasa Cranacha z Melancholią powiązany jest sabat czarownic? Zaprasza Magdalena Łanuszka.
11/13/2020 • 18 minutes, 15 seconds
Październik w nauce
Naukowcy nie ustają w wysiłkach, aby stworzyć szczepionkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ale czy to w ogóle możliwe w takiej skali czasowej, o jakiej mowa – czyli zbliżonej do roku? Inne pytanie: co bardziej szkodzi dzieciom – COVID-19 czy skutki uboczne pandemii, takie jak zamknięte szkoły czy paraliż służby zdrowia? Zupełnie inni badacze odpowiadają zaś równolegle na zupełnie inne pytania: ot, na przykład: czy stare szympansy przypominają starych ludzi? I co by się stało, gdyby Ziemia miała dwa Słońca? Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
11/9/2020 • 33 minutes, 44 seconds
Gdy za zmarłymi śpiewano
Każdy wiedział, że wszyscy mają się zgromadzić w domu zmarłego, żeby się modlić – i żeby śpiewać pieśni żałobne. Były one modlitwą za duszę zmarłego, ale były też dla żywych. Mniej usłyszymy w nich o szczęśliwym spotkaniu w niebie – zanurzone są one w ciele, materii, naturze. W tradycyjnym sposobie żegnania zmarłego przejście żałoby jest ułatwione. O żałobnych śpiewach na tradycyjnej polskiej wsi i w dzisiejszych polskich miastach, opowiadają współtwórczynie projektu „Pieśni do śmierci” Julia Biczysko i Anna Jurkiewicz. W tym odcinku posłuchamy też pieśni żałobnych, zarówno w wykonaniu ludowych śpiewaczek i śpiewaków, jak i współczesnym.
10/30/2020 • 1 hour, 5 minutes, 37 seconds
Magdalena Tulli: punkt zwrotny
Magdalena Tulli: „To mrożąca w żyłach scena. Gdy nam się urodził młodszy syn - a stało się to w domu - starszy, gdy tylko go zobaczył, usiadł na nim. Mój mąż szybko do nich podszedł, podniósł starszego, przytulił. A ja podeszłam do młodszego, wzięłam go na ręce i też przytuliłam. Do teraz jestem dumna z nas: z męża i z siebie”.
[Z powodu pandemii rozmowa odbyła się zdalnie. Prosimy o wyrozumiałość dla technicznych niedoskonałości nagrania].
10/29/2020 • 39 minutes, 30 seconds
Śladami pierwszych rolników
Unikatowy fragment naczynia przedstawiający twarz z rogami – znaleźli niedawno archeolodzy w reliktach osady pierwszych rolników na polskich ziemiach, liczącej ponad 7 tysięcy lat. Mieszkali tu ludzie, którzy przynieśli ze sobą ziarna cywilizacji – całkiem dosłownie, bo dziś paleobotanicy uważnie przyglądają się też ziarnom roślin, które nasi neolityczni rolnicy uprawiali. Skąd przyszli ci ludzie, jak żyli, czym się żywili i skąd wiedzieli, gdzie warto założyć kolejną osadę? I co dziś mówi nam pozostawiona przez nich neolityczna rogata twarz?
10/22/2020 • 1 hour, 13 seconds
#DOM (7): Wędrowny Zakład Fotograficzny
Agnieszka Pajączkowska: „Dwa słowa definiują Zakład. Spotkanie i wymiana. Zdjęcie za jedzenie albo opowieść. Ale też czas za czas. Zaufanie za zaufanie. Ciekawość za ciekawość”. O fotografii, o polskiej wsi i o reporterskiej czułości Krzysztof Story rozmawia z autorką „Wędrownego Zakładu Fotograficznego”, fotografką i kulturoznawczynią.
10/21/2020 • 44 minutes, 40 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (8): Golizna na katedrze i zagadka Rolanda
Do Dalmacji warto pojechać nie tylko ze względu na morze, wino czy sałatkę z ośmiornicy. Także dla tak nietuzinkowych dzieł sztuki, jak zaskakująco obsceniczne rzeźby Bonino di Jacopo da Milano na fasadzie katedry w Korčuli, czy słup poświęcony bohaterowi „Pieśni o Rolandzie” w Dubrowniku. Co łączy Adama i Ewę z lwami, a Rolanda ze słynną Tkaniną z Bayeux i z... „Grą o Tron”? Zaprasza Magdalena Łanuszka.
10/16/2020 • 16 minutes, 28 seconds
Wrzesień w nauce
Ludzkość tak się uspokoiła w czasie pandemii, że ucichły drgania skorupy ziemskiej. Odkryliśmy też sposób na automatyczną przydomową syntezę chemiczną i skonstruowaliśmy maszynę, która lepiej od ludzi gra w curling. Na przegląd wydarzeń naukowych miesiąca zaprasza Łukasz Lamża.
10/9/2020 • 36 minutes, 44 seconds
Gorzka radość
Historyczne porozumienie i zmiana układu sił na Bliskim Wschodzie – oto, jak w kilku słowach można by streścić nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Bahrajnem. To z jednej strony historyczne porozumienia, z drugiej, nie sprzyjają rozwiązaniu kluczowego w regionie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Tymczasem w Izraelu panuje potężny chaos spowodowany drugim lockdownem. O nowym otwarciu izraelsko-arabskim Karolina Przewrocka-Aderet rozmawia z Anjaną Sankar, korespondentką na Bliskim Wschodzie i redaktorką emirackiego dziennika „Khaleej Times”.
10/7/2020 • 21 minutes, 49 seconds
DOM (6): Z życia polarnika
Kacper Wojtysiak, polarnik i oceanograf: „Życie na stacji polarnej jest jak mieszkanie z ośmiorgiem rodzeństwa. A arktyczne środowisko podbija wszystkie emocje. Próbowałem o tym opowiadać, ale to po prostu trzeba zrobić. Chociaż raz w życiu”.
9/30/2020 • 45 minutes, 17 seconds
Anda Rottenberg: punkt zwrotny
Anda Rottenberg: Ja należę do pierwszego pokolenia kobiet wykształconych, które nie budują swojego życia na karierze męża i generalnie na tym, że pierwszeństwo ma rodzina.
9/26/2020 • 33 minutes, 48 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (7): Gotycki witraż z Iwkowej i Wierzbięta z Branic
Przyglądamy się dziś niewielkiemu, XV-wiecznemu witrażowi z sądecczyzny. Kim był jego fundator i dlaczego ważna jest informacja, że umarł w sobotę, a nie w piątek? Jak powstawał witraż w średniowieczu? I dlaczego Matka Boska stoi na księżycu, który w dodatku ma twarz? Zaprasza Magdalena Łanuszka.
9/23/2020 • 14 minutes, 55 seconds
Ewa Woydyłło-Osiatyńska: punkt zwrotny
Ewa Woydyłło-Osiatyńska: Wydawało mi się, że ja nie będę w ogóle zdolna do życia. Ale to wydawało mi się przez parę miesięcy. A te parę miesięcy to się nazywa żałoba. A potem okazało się, że ja żyję. Że pracuję, że śmieję się, że uwielbiam to życie.
9/14/2020 • 40 minutes, 53 seconds
Lato w nauce
Niezniszczalny materiał. Kamerka bezprzewodowa tak mała, że mieści się na plecach chrząszcza. Nowe badania nad pochodzeniem głazów w Stonehenge. I wszystkie rośliny Nowej Gwinei. Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
9/10/2020 • 30 minutes, 27 seconds
#DOM (5) 116 111: Numer, który ratuje dzieci
W lipcu 2020 r. konsultanci telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży odbierali jedno połączenie co 6 minut - łącznie ponad 7000. Paula Włodarczyk, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: „Dzieci pytają, czy mogą nam zaufać. Nigdy o tym nie zapewniamy. Możemy wysłuchać i pomóc, ale zaufanie zawsze jest decyzją dziecka”.
9/4/2020 • 38 minutes, 33 seconds
Hania Rani: Myśl, która mnie uwolniła
„To, dokąd prowadzi nas sztuka, literatura, muzyka, to miejsca nienazwane – jak podróże w naszych snach. Wszystko może się tu wydarzyć, a jednocześnie może się to wydarzyć wszędzie – również w naszym domu” - mówi Hania Rani w Podkaście Powszechnym.
8/29/2020 • 21 minutes, 30 seconds
Dorota Masłowska: punkt zwrotny
Dorota Masłowska: Mało mamy czasu. Może nie wydarzy się już nic ekstra. Trzeba „ćpać” z tego wszystkiego co jest dostępne: czyli z bycia z bliskimi, z jedzenia, z seksu, z wina.
8/25/2020 • 37 minutes, 45 seconds
Nie mamy innego kraju
Niemal 2 miliony muzułmanów, chrześcijan, druzów, Beduinów, Czerkiesów i innych – 21 procent społeczeństwa Izraela – to Arabowie. Są lekarzami, farmaceutami, pielęgniarzami, kierowcami, budowniczymi, właścicielami sklepów i przedsiębiorstw. W miesiącach walki z koronawirusem pracujący w szpitalach Arabowie stali się narodowymi bohaterami. Ale część spo łeczeństwa traktuje ich jako obywateli drugiej kategorii. Sprzyja temu atmosfera polityczna. „Mój kraj jest z moim narodem w konflikcie” mówi Karolinie Przewrockiej-Aderet Toni Nasser, edukator i aktywista.
8/17/2020 • 30 minutes, 13 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (6) – Matka Boska kontra diabeł
W średniowiecznych rękopisach i obrazach pojawiały się zaskakujące przedstawienia Matki Boskiej... bijącej diabła batem, pałką, lub po prostu pięścią. Jakie opowieści ilustrują te niezwykłe obrazy? Jak możemy w ich kontekście interpretować postać Madonny w odniesieniu do stereotypów płciowych funkcjonujących w kulturze średniowiecza? Opowiada Magdalena Łanuszka.
8/14/2020 • 12 minutes, 31 seconds
Andrzej Grabowski: punkt zwrotny
Andrzej Grabowski: „Miałem prostokątny zegarek, który dał mi mój najstarszy brat. Zauważyłem, że jeden z kolegów też ma taki prostokątny zegarek. I jak podszedłem do niego, powiedziałem: »Zobacz, mamy takie same zegarki«. Na co on popatrzył na mnie, na ten swój zegarek, i powiedział: »Taka jest różnica, że ty jesteś głupi, a ja nie«. Do dzisiaj to pamiętam – jak takie słowa w młodych umysłach bardzo zapadają”.
8/7/2020 • 41 minutes, 29 seconds
Gorące lato protestów
Na ulice wychodzą dziesiątki tysięcy Izraelczyków. Ich wściekłość wywołało nieumiejętne radzenie sobie przez rządzących z epidemią, skalą bezrobocia i gospodarczych tarapatów. Dochodzi do starć z policją, ale też między zwolennikami i przeciwnikami premiera Netanjahu. Jakby tego wszystkiego było mało, przy północnej granicy kraju doszło do eskalacji konfliktu z Hezbollahem. Kiedy i jak Izrael wybrnie z tych wszystkich tarapatów? Rozmawiają Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
8/3/2020 • 20 minutes
Marek Kamiński: punkt zwrotny
Marek Kamiński: „Byłem bez rodziców, bez rodziny, jako pięciolatek. I jedyną sytuacją, jaką pamiętam z tego okresu było to, jak inne dzieci mówiły mi, że moi rodzice nigdy nie wrócą, nigdy ich nie zobaczę. I pewnie ta sytuacja musiała mnie nauczyć, by liczyć tylko na siebie”.
7/23/2020 • 39 minutes, 25 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (5) – Fantastyczne zwierzęta i jak je rozumieć
Średniowieczne bestiariusze zawierały opisy nie tylko zwierząt prawdziwych, ale też mitycznych. Jak wyobrażano sobie moce jednorożca, zwyczaje gryfa, grozę bazyliszka i wyjątkowe zdolności bonnacona? I jaka jest symbolika tych niebywałych stworzeń?
7/20/2020 • 14 minutes, 22 seconds
Skąd się wzięły koty
Jeszcze do niedawna niewiele wiedzieliśmy o dziejach udomowienia kotów. Ile możemy odkryć dzięki liczącej około sześciu tysięcy lat kostce, znalezionej tu, w Polsce? Dr Magdalena Krajcarz, archeozoolożka, opowiada o opublikowanych właśnie badaniach polskich naukowców, które do historii relacji kocio-ludzkich dopisują nowe, ważne fakty.
7/17/2020 • 32 minutes, 47 seconds
Wytłumaczyć Europę – jak dziecku
Wspólnoty, żeby trwać, potrzebują opowieści; także wspólnota europejska. Jednak każde pokolenie musi przepisywać swoją opowieść na nowo, żeby stawić czoło wyzwaniom przyspieszającego świata. Jaka opowieść i symbole pozwalają nam budować i utrzymywać przy życiu Unię Europejską? Opowiada Marcin Napiórkowski ze swoim synem Adasiem.
7/16/2020 • 31 minutes, 48 seconds
Ks. Adam Boniecki: punkt zwrotny
Ks. Adam Boniecki: „Nie umarłem. Czerniaka wycięto, chodzę na kontrole, czy się nie rozmnożył. Na razie się nie rozmnaża, więc sprawa zamknięta. Ale uważam, że ten moment był dla mnie bardzo ważny jako przeżycie wewnętrzne”.
7/14/2020 • 42 minutes, 39 seconds
Wirus, kryzys, ekologia: nowy plan Europy
Walcząc z koronawirusem, większość krajów Unii, nie bacząc na koszty, zamroziła swoje gospodarki, żeby powstrzymać rozwój pandemii. Problem w tym, że po zwycięstwie nieuchronnie przyjdą ekonomiczne i społeczne skutki tej decyzji. Jaki pomysł na ratowanie swojej gospodarki ma Europa? Czy kryzys okaże się szansą na spektakularną ucieczkę do przodu? I – jak się to wiąże z walką z globalnym ociepleniem, którego przecież koronawirus nie unieważnił?
7/6/2020 • 47 minutes, 6 seconds
#DOM (4) Ziemia się przegrzewa. Czy już można panikować?
Prof. Szymon Malinowski: Czas na bezczynność w sprawach klimatu już się wyczerpał. Popanikujmy trochę, a potem, cytując mistrza Młynarskiego – róbmy swoje. Może to coś da.
7/3/2020 • 45 minutes, 15 seconds
Wiosna w nauce
Tajemnicza mieszanina przedłużająca świeżość warzyw i owoców, nowy atlas komórek ciała ludzkiego, drony unikające zderzeń nawet po ciemku i badania nad przybyszem z kosmosu o imieniu Oumuamua. Na przegląd wydarzeń naukowych zaprasza Łukasz Lamża.
6/26/2020 • 42 minutes, 8 seconds
Marek Kondrat: punkt zwrotny
Marek Kondrat, aktor: „Głównym punktem zwrotnym, na który musiałem czekać bardzo długo w życiu – do pięćdziesiątki mniej więcej – jest wyzwolenie się z kieratu pierwszego zawodu. Że się posłużę frazą Marka Koterskiego z »Dnia świra«: »Cóż to za ponura ironia, żeby życie wybierać, kiedy jest się kretynem...«”.
6/25/2020 • 38 minutes, 18 seconds
#DOM (3): Czy zamieszkamy w kosmosie?
Od pierwszego i ostatniego lotu Polaka w kosmos właśnie mijają 42 lata. Mateusz „Matt” Harasymczuk: „To zdecydowanie za długo”.
6/23/2020 • 41 minutes, 34 seconds
Mikołaj Trzaska: punkt zwrotny
Mikołaj Trzaska, muzyk: „Śmierć ojca pociągnęła dużo moich decyzji. Choć nie ma poczucia, że to decyzja – stało się to naturalnie. Pomyślałem: nie będę więcej narzekał, cokolwiek się będzie działo”.
6/18/2020 • 35 minutes, 45 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (4) – Niezwykłe Godzinki
Rękopis Godzinek z fundacji księżnej Katarzyny de Clèves (van Kleef) to najbardziej bogato dekorowany niderlandzki modlitewnik XV wieku. Wykonany na specjalne zamówienie, zawiera wiele unikatowych przedstawień, których nie znajdziemy w innych średniowiecznych Godzinkach. W jaki sposób księżna zaznaczyła w księdze niechęć do swojego małżonka? Dlaczego dusze czyśćcowe nie lubią poniedziałków? Co kryje się na marginesach kart z przedstawieniami świętych?
6/16/2020 • 16 minutes, 5 seconds
Urszula Zajączkowska: punkt zwrotny
Urszula Zajączkowska: „»Czy ty możesz mi pomóc, Ula, i zadzwonić do tej pani, która mieszka we Włoszech, ma 87 lat,nazywa się tak i tak? Zadzwoń do niej i powiedz, że chcę z nią porozmawiać...«. Okazało się, że ta pani już nie żyje. A ja okłamałam człowieka w żywe oczy, że nie udało mi się dodzwonić. No bo to jest wciąż przestrzeń nadziei, a nie mówienie: spóźniłeś się, a teraz musisz umrzeć”.
6/10/2020 • 37 minutes, 22 seconds
Chwalcie łąki!
Kwietna łąka w mieście? O tym, dlaczego jest dużo lepsza dla ludzi i dla przyrody niż trawnik, o pożytkach i radościach z łąk i o tajemnicach dzikich roślin opowiadają Natalia i Maciej Podyma z Fundacji Łąka. Do najnowszego „Tygodnika” dołączyliśmy dwa metry kwadratowe łąki!
6/4/2020 • 47 minutes, 42 seconds
Światy Jerzego Pilcha
Był jednym z najświetniejszych felietonistów w dziejach „Tygodnika”. O zmarłym 29 maja pisarzu opowiadają Tomasz Fiałkowski i Grzegorz Jankowicz.
6/3/2020 • 38 minutes, 21 seconds
Justyna Bargielska: punkt zwrotny
Justyna Bargielska: „Druga klasa liceum, przykry moment dla mnie, ale wielce zmieniający. W gabinecie higienistki odbywał się doroczny pomiar. Pielęgniarka mnie zważyła, zmierzyła i powiedziała: »Justyna, ty już nie tyj«. A ja wtedy ważyłam 62 kg przy obecnym wzroście 174 cm. Nie rozumiałam, co ta pani do mnie mówi. Oczywiście, potem przytyłam jeszcze wiele razy i wiele kilogramów, ale to był moment ostatecznego wyjęcia mnie z dzieciństwa, kiedy mogłam wyglądać jak chcę, zachowywać się, jak chcę, tyć i chudnąć. I wsadzono mnie w schemat”.
5/28/2020 • 34 minutes, 56 seconds
Połóg bez tabu
To stan traktowany po macoszemu w programach szkół rodzenia, przemilczany w rozmowach z matkami, przyjaciółkami, a nawet lekarzami, gdy zbliża się termin porodu. Dlaczego o tym, co naprawdę czeka kobietę po urodzeniu dziecka, mówi się tak bardzo niewiele? Karolina Przewrocka-Aderet rozmawia z Małgorzatą Frej, lekarką pediatrą, twórczynią grupy wsparcia dla kobiet w ciąży, połogu i wczesnym macierzyństwie „Czułe Matki”.
5/27/2020 • 29 minutes, 37 seconds
#DOM (2): Światła małego miasta
Agata Romaniuk: „W małym mieście zawsze ktoś patrzy. Kupujesz bluzkę przez sieć i wszyscy wiedzą. Ale za to możesz z przekonaniem powiedzieć: »Jestem stąd«”. Reporterka i socjolożka opowiada o światłach (i cieniach) życia w małym mieście.
5/22/2020 • 39 minutes, 55 seconds
LEKtura (9): Rządy dwóch
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O opowiadaniu Josepha Conrada „Tajemny towarzysz”.
5/19/2020 • 21 minutes, 4 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (3): Zagadkowy Tryptyk Mérode
Tryptyk Mérode to wyjątkowe dzieło niderlandzkie pierwszej połowy XV wieku – choć jest obiektem badań od ponad 130 lat, wciąż wiąże się z nim wiele niewyjaśnionych zagadek. Obecnie zakłada się, że powstawał stopniowo i był dziełem różnych malarzy, choć z jednego warsztatu. Co symbolizują przedmioty ukazane w komnacie w scenie Zwiastowania? Dlaczego w powietrzu unosi się maleńkie dzieciątko Jezus? Co robi św. Józef na skrzydle i jakie mogło być znaczenie pułapki na myszy leżącej na jego stole? Opowiada Magdalena Łanuszka.
5/17/2020 • 16 minutes, 22 seconds
Jerzy Stuhr: punkt zwrotny
Jerzy Stuhr: „Małżeństwo – to na pewno był punkt zwrotny, podjęcie życiowej deklaracji. Wtedy, w kościele, słowa: »Nie opuszczę cię, aż do śmierci« czułem bardziej poetycko. I dopiero kiedy śmierć zajrzała mi w oczy, i ta druga osoba mi się poświęciła, zrozumiałem te słowa dokładnie”.
5/13/2020 • 34 minutes, 11 seconds
Pięć pytań o koronawirusa
O trwałości koronawirusa na różnego rodzaju powierzchniach, jego tempie mutacji, roznoszeniu się w powietrzu, ryzyku dla kobiet ciężarnych i skuteczności naparu z pokrzywy jako leku na COVID-19 – na pytania Czytelników odpowiada dziennikarz naukowy „TP” Łukasz Lamża.
5/12/2020 • 40 minutes, 41 seconds
LEKtura (8): Wolałbym nie
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O opowiadaniu Hermana Melville'a pt. „Kopista Bartleby. Historia z Wall Street”.
5/12/2020 • 22 minutes, 22 seconds
#DOM (1): Czy podróż może być domem?
Natalia Mileszyk: „Kiedyś mój dom był tam, gdzie mój plecak. Dziś Dom to miejsce, w którym mogę pozwolić sobie na słabość, bezsilność”. Natalia od trzech lat jeździ po świecie, dokumentując prawosławne święta i tradycje. Domy odnajduje na całym świecie – od Warszawy po Iran.
5/8/2020 • 37 minutes, 58 seconds
LEKtura (7): Obcy w swoim domu
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O opowiadaniu Flannery O'Connor pt. „Spotkanie”.
5/5/2020 • 22 minutes, 51 seconds
Tomasz Budzyński: punkt zwrotny
Tomasz Budzyński: „Nasz występ trwał 20 minut. I mogę powiedzieć tak: w ciągu 20 minut zmieniło się całe moje życie. Wchodząc na scenę, byłem nikomu nieznanym ch łopakiem z Puław, czyli znikąd, w zespole Siekiera. A schodziliśmy jako gwiazdy rocka...”.
5/2/2020 • 39 minutes, 13 seconds
LEKtura (6): Wybory ślepej demokracji
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O powieści „Długi dzień Ameriga" Itala Calvina opowiada Grzegorz Jankowicz.
4/28/2020 • 21 minutes, 6 seconds
Rozmowy o byciu razem: Adam Wajrak
Adam Wajrak: „Wracałem z Arktyki, zadzwoniłem do Piotrka Jachowicza, który zaczął mi opowiadać, że tu jest taka Hiszpanka, bardzo fajna. I przyjechałem do Białowieży, na balangę u Zubów, gdzie zobaczyłem Nurię z jej kruczoczarnymi włosami, opaloną jeszcze mocno, bo prosto z Hiszpanii. I ja się w tej czarności zakochałem, ale tak od razu i tak na amen. Oboje stwierdziliśmy, że jedynym miejscem, gdzie możemy być razem, to jest Puszcza.
4/25/2020 • 39 minutes, 50 seconds
Co nam daje kwarantanna
„Teraz można pomyśleć o tym, co jest ważne, a nie pilne”. „Poczułem, że jestem u siebie”. „Zobaczyłam, że nie musimy spełniać wszystkich zachcianek”. „Dziękuję kwarantannie za uleczenie ze stresu”. To – i dużo więcej – zmieniło się na lepsze. Wśród osób, które zapytaliśmy o to, co dobrego wniosły w ich życiu ostatnie tygodnie, są m.in. Natalia de Barbaro i Paweł Bravo.
4/22/2020 • 16 minutes, 1 second
Rozmowy o byciu razem: Marek Bieńczyk
Marek Bieńczyk: „Miałem 18 lat, byłem na ostatnich wczasach z rodzicami. Grywałem w brydża za zgredami, bo nie było co robić. Tam był trochę starszy facet, który miał długie włosy. I któregoś dnia, gdy grałem w brydża, a miałem świetne karty, zapytał: »Słuchaj stary, czy napijesz się ze mną wódki?«. Złożyłem karty i poszedłem. To był zew. Założyliśmy potem wspólnotę teatralną. A rozpoznaliśmy się po długich włosach, które były jak legitymacja. Hipisi byli wtedy rozproszoną wspólnotą...
4/22/2020 • 34 minutes, 10 seconds
LEKtura (5): Młodość i starość w czasie kwarantanny
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O powieści Jeana-Louisa Curtisa „La Quarantine” oraz o eseju Jeana Améry'ego „O starzeniu się” opowiada Grzegorz Jankowicz.
4/21/2020 • 23 minutes, 59 seconds
Nauka w czasach pandemii
Cały świat patrzy dziś naukowcom na ręce. Czym właściwie zajmują się w czasie pandemii i czy da się przyspieszyć ich pracę?
4/20/2020 • 35 minutes, 15 seconds
LEKtura (4): Pochwała małego życia
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O powieści graficznej Setha (Gregory'ego Gallanta) pt. „Clyde Fans” opowiada Grzegorz Jankowicz.
4/14/2020 • 22 minutes, 48 seconds
Rozmowy o byciu razem: Katarzyna Nosowska
Katarzyna Nosowska: „Chciałabym pani powiedzieć, że pani historia jest wyjątkowa, ale nie jest. Ma pani wiele sióstr i braci. Jestem pani siostrą" – powiedziała mi Ewa Woydyłło. I to się przebiło przez całą magmę i nadprodukcję myśli. To zdanie zabłyszczało.
4/11/2020 • 40 minutes, 19 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (2): Średniowieczne krucyfiksy animowane
Mało kto dzisiaj wie, że średniowieczne figury ukrzyżowanego Chrystusa miewały ruchome części: ramiona, nogi, głowy, a nawet oczy lub usta. Do dziś zachowało się ponad 130 średniowiecznych animowanych figur Chrystusa ukrzyżowanego. Po co je tworzono? I czy mogły wpłynąć na rozwój legend o cudownych krucyfiksach? – opowiada Magdalena Łanuszka.
4/9/2020 • 15 minutes, 2 seconds
Koronawirus w Izraelu
W środę rozpoczyna się w Izraelu najważniejsze żydowskie święto: Pascha. Ale w tym roku Żydzi będą świętowali ją w domu. Zalecenie rządu najbardziej uderzy w grupy religijne. Epidemia nie oszczędziła Zachodniego Brzegu Jordanu oraz Gazy. Tymczasem w Izraelu jest ktoś, komu koronawirus niemalże spadł z nieba. To Benjamin Netanjahu... Komentują z Tel Awiwu Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
4/7/2020 • 21 minutes, 46 seconds
LEKtura (3): Cena lojalności
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O „Lojalności” Delphine de Vigan opowiada Grzegorz Jankowicz.
4/7/2020 • 22 minutes, 35 seconds
Rozmowy o byciu razem: Jan Peszek
Jan Peszek: Z naszymi małymi dziećmi chodziliśmy do wspaniałej pani doktor pediatry. I ona na wszystkie nasze problemy, czasem przerażenia, trudności w znalezieniu dobrego rozwiązania, miała jedno słowo: „przeczekać”. To, co mówiła pani doktor, dotyczy też dzisiejszej pandemii.
4/4/2020 • 37 minutes, 56 seconds
LEKtura (2): Opowieść o stanie wyjątkowym
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O „Stanie wyjątkowym” Giorgio Agambena opowiada Grzegorz Jankowicz.
3/31/2020 • 22 minutes, 49 seconds
Rozmowy o byciu razem: Anna Dymna
Anna Dymna: Zalewają nas teraz potoki słów, wszyscy powiedzieli największe mądrości. A są ludzie, którzy czekają tylko na to, by się przytulić i pomilczeć.
3/26/2020 • 41 minutes, 36 seconds
LEKtura (1): Najważniejsza książka o zarazie
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O „Dzienniku roku zarazy” Daniela Defoe opowiada Grzegorz Jankowicz.
3/24/2020 • 24 minutes, 3 seconds
Rozmowy o byciu razem: Wojciech Mann
Wojciech Mann: Małe rzeczy, które dziś są dla niektórych czymś naturalnym i niewymagającym specjalnego namysłu – gest, słowo, pomoc, solidarność z kimś, komu się stało się coś złego – po czasie okazują się aktami odwagi.
3/20/2020 • 43 minutes, 52 seconds
Sztuka Powszechnie Nieznana (1): Dzieła związane z zarazą
Jakie odzwierciedlenie znalazły epidemie w europejskiej sztuce? Czym były obrazy zwane gonfaloni i dlaczego to św. Sebastian miał szczególnie dobrze chronić przed morowym powietrzem? Oraz – jakie historie wiążą się z krakowskimi dziełami związanymi z zarazą? Zapraszamy na pierwszy odcinek autorskiego cyklu Magdaleny Łanuszki pt. "Sztuka Powszechnie Nieznana".
3/16/2020 • 14 minutes, 32 seconds
Wojciech Jagielski: reportaż z przyszłości
Gdzie będziemy za 25 lat? Co wydarzy się w Nowy Rok 2045? Jaka przyszłość czeka Europę i świat? Opowiada o tym reporter, pisarz i znawca Afryki Wojciech Jagielski, autor tekstu „Plac Trafalgaru” z wyjątkowego wydania „Tygodnika Powszechnego”.
3/13/2020 • 31 minutes, 4 seconds
W największym obozie uchodźców Europy
Na wyspie Lesbos znajduje się obóz Moria - zaplanowany dla 3 tysięcy ludzi, mieści dziś 20 tysięcy uchodźców i migrantów z Syrii, Afganistanu, a także Afryki. Władze zrobiły z wyspy wielką, zostawioną samej sobie, „poczekalnię” dla uchodźców. Kumulujące się tam od pięciu lat napięcie właśnie eksplodowało. Gdy na wyspę przyjeżdżają aktywiści skrajnej prawicy z kontynentu, zaczyna się przemoc. Opowiada reporter „Tygodnika” Marcin Żyła.
3/12/2020 • 31 minutes, 10 seconds
Luty w nauce
Niebywale inteligentne trzmiele, nanocząstki wnikające w guzy nowotworowe, maleńcy galaktyczni posłańcy i gigantyczne wirusy. A także poszukiwanie idealnego miejsca do lądowania na lodowych księżycach Jowisza.
3/9/2020 • 37 minutes, 13 seconds
Idlib: cywile w potrzasku
Paweł Pieniążek, reporter piszący m.in. z Afganistanu i Syrii, opowiada Marcinowi Żyle o sytuacji w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, gdzie prowadzą ofensywę wojska Baszara al-Asada i ich rosyjscy sojusznicy. Sytuacja jest tak chaotyczna, że trudno oszacować liczbę ofiar. Przynajmniej 900 tys. osób uciekło z domów.
2/26/2020 • 27 minutes, 51 seconds
Wolność, równość, siostrzeństwo: rozmowa o mocy kobiet (2)
Justyna Bargielska, Justyna Dąbrowska i Zuzanna Radzik: o miesiączce, porodzie i nie zawsze łatwym przeżywaniu macierzyństwa. O przemocy domowej i stereotypach w życiu zawodowym. O wykluczeniu i walce o spełnienie, swoje prawa i własne miejsce – także w Kościele. A także o doświadczeniu kobiecej wspólnoty i siostrzeństwa.
2/25/2020 • 1 hour, 1 minute, 18 seconds
Wolność, równość, siostrzeństwo: rozmowa o mocy kobiet (1)
Justyna Bargielska, Justyna Dąbrowska i Zuzanna Radzik: o miesiączce, porodzie i nie zawsze łatwym przeżywaniu macierzyństwa. O przemocy domowej i stereotypach w życiu zawodowym. O wykluczeniu i walce o spełnienie, swoje prawa i własne miejsce – także w Kościele. A także o doświadczeniu kobiecej wspólnoty i siostrzeństwa.
2/25/2020 • 52 minutes, 44 seconds
Styczeń w nauce
1 stycznia 2020 roku w czasopiśmie "Nature" ogłoszony został algorytm komputerowy, który diagnozuje raka piersi lepiej niż lekarze. A potem było już tylko lepiej... - na pierwszy odcinek nowego podkastowego cyklu zaprasza Łukasz Lamża.
2/10/2020 • 30 minutes, 53 seconds
Pamięć o Szoah w cieniu polityki
Za nami 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, związane z nią emocje na linii Polska–Izrael oraz pytania o historyczną prawdę. Rozmawiają w Tel Awiwie Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
1/30/2020 • 16 minutes, 30 seconds
Co z tą Betelgezą
Jedna z najjaśniejszych gwiazd naszego nieba znów przyciągnęła z początkiem roku uwagę świata. Czy ujrzymy niedługo na niebie zjawisko równie jasne, co Księżyc? Czy zobaczymy supernową? "Warto oczywiście pamiętać, co ma na myśli astronom, kiedy mówi, że coś nastąpi niedługo" - komentuje dr Łukasz Lamża z działu naukowego "Tygodnika Powszechnego".
1/15/2020 • 15 minutes, 7 seconds
Rok w nauce
Co w 2019 roku było najważniejszym odkryciem? Nowy gatunek człowieka? Przekazywanie sygnałów z mózgu do mózgu? Czy może mroczne sekrety małp? I na jakie odkrycia liczymy w roku 2020?
1/7/2020 • 21 minutes, 56 seconds
Paweł Sołtys – Pablopavo: Opowieść wigilijna
Prezent świąteczny dla słuchaczy Podkastu Powszechnego: swoją opowieść wigilijną, napisaną specjalnie dla "Tygodnika", czyta prozaik i pieśniarz Paweł Sołtys (Pablopavo).
12/23/2019 • 13 minutes, 30 seconds
Prezent last minute dla dzieci
Książka to zawsze dobry prezent – zwłaszcza, gdy do Gwiazdki zostało zaledwie kilkadziesiąt godzin. Co spośród nowości wydawniczych wybrać dla dziecka? Opowiadają Katarzyna Kubisiowska i Marta Filipiuk-Michniewicz
12/20/2019 • 37 minutes, 30 seconds
Laureatka pokojowego Nobla przed trybunałem w Hadze
Aung San Suu Kyi była ikoną demokracji. Właśnie stanęła przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i broniła birmańskiego wojska przed oskarżeniami o ludobójstwo na Rohingach.
12/17/2019 • 53 minutes, 26 seconds
Co czytać z dziećmi
Anna Dziewit-Meller, pisarka, felietonistka i mama, opowiada o swoich olśnieniach w dziecięcej literaturze. Jakie książki, komiksy i audiobooki warto sprawić najmłodszym pod choinkę? I jak samemu mieć ze wspólnej lektury frajdę?
12/13/2019 • 32 minutes, 12 seconds
Medal św. Jerzego 2019: prof. Engelking i ks. Halík
Nagrodę „Tygodnika” za „zmaganie ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym” otrzymali prof. Barbara Engelking, współzałożycielka Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, i teolog ks. Tomáš Halík. Posłuchaj przemówień Laureatów.
11/26/2019 • 32 minutes, 22 seconds
Zmiany w Kościele przyjdą z Amazonii?
Oczekiwania wobec tego wydarzenia były olbrzymie: po Synodzie dla Amazonii spodziewano się, że otworzy drzwi dla wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn, czy zwiększenia roli kobiet w Kościele. Czym skończył się Synod? Jakie zmiany przyniesie?
11/11/2019 • 45 minutes, 3 seconds
Na co choruje ochrona zdrowia
Że jest chora, to wiadomo. Ale co właściwie jej dolega? I jak to leczyć? Polską ochronę zdrowia diagnozuje Maciej Müller.
10/25/2019 • 32 minutes, 33 seconds
Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk
Jest pisarką zaangażowaną, czy raczej - angażującą. O twórczości noblistki opowiada krytyk literacki Grzegorz Jankowicz.
10/10/2019 • 30 minutes, 29 seconds
Zwierzę we mnie (2)
Urszula Zajączkowska, Adam Robiński i Łukasz Lamża - poetka i botaniczka, dziennikarz i krajoznawca oraz naukowiec i filozof rozmawiają o tym, kim są dla nas zwierzęta, współmieszkańcy naszej planety.
9/27/2019 • 34 minutes, 19 seconds
Zwierzę we mnie (1)
Urszula Zajączkowska, Adam Robiński i Łukasz Lamża - poetka i botaniczka, dziennikarz i krajoznawca oraz naukowiec i filozof rozmawiają o tym, kim są dla nas zwierzęta, współmieszkańcy naszej planety.
9/27/2019 • 33 minutes, 45 seconds
Jak zmienić swój smartfon w detektor promieniowania kosmicznego
W poszukiwaniu największych tajemnic Wszechświata naukowcy z Krakowa postanowili stworzyć detektor wielkości kuli ziemskiej. Zbudowany z naszych smartfonów. Projekt CREDO właśnie rozpoczął działalność. Teraz każdy może powalczyć o Nobla. O projekcie rozmawiamy z jego koordynatorem, dr. hab. Piotrem Homolą.
9/12/2019 • 37 minutes, 42 seconds
Głusi u lekarzy: ogrom nieporozumienia
Co to naprawdę znaczy: nie słyszeć? I jak to jest, że nie rozumie tego nawet wielu lekarzy? Czy najnowsze regulacje dotyczące dostępności instytucji publicznych, w tym służby zdrowia, dla ludzi ze szczególnymi potrzebami – w przypadku osób głuchych pozostaną kolejnymi papierowymi zapisami? Opowiada reporterka "TP" Anna Goc.
8/22/2019 • 31 minutes, 19 seconds
Bogdan de Barbaro: jak oni się nie wstydzą
W Polsce wciąż przybywa aktów dyskryminacji, agresji i wezwań do dzielenia ludzi. O odpowiedzialności polityków i innych liderów debaty publicznej w nakręcaniu sprężyny nienawiści, o tym, czy kłamstwo zaczyna dziś popłacać i o ozdrowieńczej roli wstydu rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą prof. Bogdanem de Barbaro
8/8/2019 • 29 minutes, 8 seconds
85. urodziny ks. Adama Bonieckiego
O najlepszych prezentach i spotkaniach z ludźmi, o patrzeniu na Kościół i media z perspektywy 85 lat i o dystansie: gośćmi tego odcinka podkastu są jubilat ks. Adam Boniecki oraz Anna Goc - reporterka "Tygodnika", autorka wywiadu rzeki z ks. Bonieckim.
7/25/2019 • 30 minutes, 6 seconds
Futbol kobiet: gra o równe prawa
Co zmieni mundial kobiet? Choć kobiecy futbol oglądamy coraz chętniej, to wiele zawodniczek wciąż zmaga się z dyskryminacją i lekceważeniem.
7/10/2019 • 21 minutes, 10 seconds
O języku tego, co na języku
O czym mówimy, gdy mówimy o smaku i o jedzeniu? A o czym powinniśmy zacząć mówić? Opowiadają kucharz i autor książek kulinarnych Grzegorz Łapanowski oraz felietonista kulinarny Paweł Bravo.
6/19/2019 • 46 minutes, 57 seconds
Hańba! – z Dwudziestolecia w Trzydziestolecie
W jubileusz Czerwca '89 o tym, czy językiem Międzywojnia da się opisywać dzisiejszą Polskę, dlaczego powracają dziś ówczesne upiory i o czym nigdy nie dość krzyczenia – rozmawiamy z Andrzejem Zagajewskim, liderem punkowego zespołu Hańba!.
6/7/2019 • 24 minutes, 1 second
Krajobraz po minister Zalewskiej
O miejsca w szkołach średnich ubiega się dwa razy więcej uczniów niż rok temu. To efekt reformy edukacji, której liderka przenosi się właśnie do europarlamentu. O chaosie pozostawionym przez minister edukacji i jej zespół ekspertów, opowiada Przemysław Wilczyński.
5/31/2019 • 24 minutes, 23 seconds
Film „Tylko nie mów nikomu” jest też terapią
Jak dochodzi do przestępstw pedofilskich w Kościele? Czego trzeba, żeby o swojej traumie wykorzystania seksualnego zacząć mówić? Czy film braci Sekielskich może w tym pomóc? Czy zmieni on polski Kościół? I jaką rolę mają tu do odegrania świeccy? – mówi ks. Jacek Prusak SJ, psycholog i psychoterapeuta.
5/21/2019 • 44 minutes, 46 seconds
Wojciech Jagielski: republika zawiedzionych nadziei
25 lat po końcu apartheidu w Republice Południowej Afryki trwają wybory. Dawna partia Nelsona Mandeli jest dziś u władzy. Uwikłana jest w skandale i korupcję. Co się stało z marzeniem o Ludzie Tęczy? Opowiada Wojciech Jagielski, jeden z najwybitniejszych europejskich reporterów i pisarz, który ćwierć wieku temu relacjonował wydarzenia w RPA. A także: co jeszcze słychać w świecie?
5/8/2019 • 34 minutes, 17 seconds
Gdy biskup cytuje antysemicką fałszywkę
Bp Andrzej Jeż w homilii do kapłanów zacytował wypowiedź z kongresu „pewnej nacji”. Miała być dowodem spisku przeciw Kościołowi. Cytowana wypowiedź była parafrazą antysemickiego paszkwilu z początku XX wieku, przywołaną w diecezjalnej gazecie z 1937 roku - w artykule wzywającym do pozbycia się Żydów z Polski. Komentują Zuzanna Radzik i Artur Sporniak.
4/27/2019 • 40 minutes, 49 seconds
Sztuczna Inteligencja i my
Dlaczego budzi naszą fascynację i zarazem obawę? Czy doczekamy się kiedyś sztucznej świadomości ze sztucznymi emocjami? I czego dzięki niej dowiadujemy się o sobie?
4/26/2019 • 39 minutes, 24 seconds
O jajku
Potężny symbol i pełnowartościowy pokarm. Temat malarstwa i prac naukowych. Cud natury i kulinarny fenomen. Specjalnie na Wielkanoc o geniuszu jajka rozmawiają Paweł Bravo i Michał Kuźmiński.
4/17/2019 • 31 minutes, 59 seconds
Rohingowie: lud wygnany
Odkąd jesienią 2017 roku schronili się przed czystkami etnicznymi i okrucieństwem birmańskiego wojska, utknęli w olbrzymich obozach w Bangladeszu. Ale teraz kraj ten wraca do pomysłu przesiedlenia ich... na bezludną wyspę. Jak Rohingowie znaleźli się na linii frontu globalnych interesów? Posłuchaj reportera "TP" Marka Rabija i opowieści samych Rohingów.
4/9/2019 • 36 minutes, 48 seconds
Poezja teraz! Książki w Tygodniku [Book's not dead]
O poezji mówi się nieczęsto w mediach głównego nurtu, ale o jej społecznym, ekonomicznym i politycznym zapleczu – właściwie nigdy. Dlatego tym razem w „Książkach w Tygodniku” mówimy o pozycji i roli poezji w debacie publicznej.
4/5/2019 • 18 minutes, 33 seconds
Ostatni sezon Ziemi
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ludzkość czekają kataklizmy bez precedensu. Ich przyczyną będzie emisja dwutlenku węgla. A Polska w węgiel chce inwestować.
Partner odcinka: Client Earth - Prawnicy dla Ziemi
4/4/2019 • 26 minutes, 14 seconds
Kto chce obalić Franciszka
Grupa katolickich milionerów przy wsparciu byłych agentów FBI chce, manipulując Wikipedią, ustawić wynik kolejnego konklawe? To nie jest scenariusz sensacyjnego filmu...
3/27/2019 • 26 minutes, 39 seconds
„Leaving Neverland”: film-wyznanie
Co się dzieje, gdy o znanej i podziwianej postaci ktoś opowiada nam nagle jako o sprawcy swojego cierpienia? O filmie oskarżającym Michaela Jacksona o molestowanie seksualne dzieci opowiada Anita Piotrowska, krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”.
3/19/2019 • 31 minutes, 20 seconds
Ciemna liczba domowej przemocy
Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Czy da się z tym skończyć? Jak sprawdzają się polskie prawo i system? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? I skąd obojętność otoczenia?
3/12/2019 • 34 minutes, 44 seconds
Polski pasztet z mięsem
Jemy go trzy razy za dużo. Czy wobec problemów ekologicznych i moralnych, jakie niesie hodowla zwierząt na mięso, przyjdzie się nam z nim pożegnać?
3/7/2019 • 26 minutes, 45 seconds
Popielec: żeby znaki nabrały sensu
Ks. Adam Boniecki: W czterdziestu dniach Wielkiego Postu znajdź choć dwa dni skupienia. Żebyśmy nie wpadli w rytualizm.
3/5/2019 • 15 minutes, 38 seconds
My, Ziemianie
Astronautka Nicole Stott: Patrząc w kosmos, patrzymy też na siebie samych. Wszystko, co dotyczy stacji kosmicznej, dotyczy też życia tu, na Ziemi.
3/4/2019 • 21 minutes, 9 seconds
Wojciech Jagielski: jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc świata
W indyjskim Kaszmirze i irańskim Beludżystanie dochodzi do zamachów terrorystycznych, o których organizację oba państwa oskarżają pakistański wywiad. Właśnie doszło do indyjskiego odwetu. Co to znaczy, co ma wspólnego z konfliktem bliskowschodnim - i z Polską?
2/26/2019 • 17 minutes, 40 seconds
Po watykańskim szczycie o pedofilii w Kościele: słowa czy konkrety?
Oczekiwania były rozbudzone. Szczyt o seksualnym wykorzystywaniu dzieci w Kościele, zakończył się mszą, przemówieniem Franciszka i... poczuciem rozczarowania. Czy słusznie?
2/26/2019 • 27 minutes, 43 seconds
Zmierzch skrzydlatych gigantów
Jeden świętował kilka dni temu pięćdziesiąte urodziny. Drugi przestanie być produkowany. O złotej epoce wielkich samolotów i o przyszłości lotów pasażerskich opowiada Marcin Żyła.
2/25/2019 • 14 minutes, 17 seconds
Błaszczykowski: reprezentant dobrej Polski
Gdy mówimy o Jakubie Błaszczykowskim, mówimy o człowieku, który bierze odpowiedzialność - opowiada Michał Okoński, autor dziennikarskiego portretu piłkarza, który „gra, jakby bronił prawdy”.
2/19/2019 • 12 minutes, 38 seconds
Ministerstwo nie ceni Conrada
PODKAST | Festiwal Conrada nie otrzymał dofinansowania, choć przyciąga gwiazdy literatury i rzesze czytelników. Jak się ma werdykt resortu ministra Glińskiego do wartości festiwalu? I jaka będzie jego przyszłość?
2/15/2019 • 20 minutes, 13 seconds
Bóg chce wielości religii?
Podpisana właśnie wspólna deklaracja papieża Franciszka i Wielkiego Imama uniwersytetu Al-Azhar zawiera rewolucyjny akapit. Rozmawiamy o nim z teologami - publicystami "Tygodnika", Zuzanną Radzik i Piotrem Sikorą.
2/12/2019 • 29 minutes, 52 seconds
Niepłodność: pary w Polsce mają praktycznie jedno wyjście
Pod opieką ośrodków leczenia niepłodności znajdą się tylko nieliczne spośród 600 tys. potrzebujących związków - opowiada Monika Ochędowska, autorka raportu w najnowszym "TP".
2/12/2019 • 11 minutes, 26 seconds
Kto odpadnie z „Gry o Tron”? Zapytaj naukowca
Finałowy, 8. sezon kultowego serialu HBO dopiero w kwietniu, a my tymczasem sprawdzamy, co o śmiertelności jego postaci mają do powiedzenia naukowcy. O opublikowanych właśnie badaniach opowiada Łukasz Kwiatek z działu naukowego „Tygodnika”.
1/30/2019 • 10 minutes, 57 seconds
Wyparty dramat: na Morzu Śródziemnym ciągle giną uchodźcy
Dlaczego Europa po cichu godzi się, żeby ruch uchodźców powstrzymywała Libia - kraj zdominowany przez grupy przestępcze? Mówi reporter Marcin Żyła.
1/29/2019 • 25 minutes, 57 seconds
Mark Miodownik: Rzecz w emocjach
Czy materiały budzą w nas emocje? Czy mogą być ich nośnikami? Rozmawiamy z Markiem Miodownikiem – materiałoznawcą, inżynierem, pisarzem i popularyzatorem nauki.