Seiklustest ja põnevatest paikadest maailmas kõnelevad Andres Karu ja Väino Laisaar.
Jäljed gloobusel: 84. saade. Marie Saame
Maailmas on 14 mäetippu, mis kõrguvad üle 8000 meetri piiri. Ja on üks naine, kes on otsustanud kõigi nende tippu tõusta. Ja mitte lihtsalt tõusta, vaid teha seda ilma lisahapnikuta, ilma giidide abita ning mitte tingimata kõige lihtsamat marsruuti mööda. Kolm on tehtud, 11 veel minna. Tema nimi on Marie Saame ja 1. veebruaril istub ta koos Väintsi ja Karuga stuudios.
2/1/2024 • 0
Jäljed gloobusel: 83. saade. Poola vol 2
Poola ei mahtunud ühte saatesse. Oli ka aimata, sest vaja on ju rääkida ka kõrgeimast tipust Rysy`st, kus Karu on käinud erinevatel aegadel kolm korda, aga ka Väintsi lemmikutest Krakovist ja Zakopanest. Rääkimata Gdanskist koos seal asuva kuulsa laevatehasega.
1/25/2024 • 0
Jäljed gloobusel: 82. saade. Poola
Eurooplaste jaoks on tegemist kõige tuntuma transiidimaaga. Paljud tunnevadki ainult teele jäävate linnade nimesid ja on hästi tuttavad ainult selle riigi bensiinijaamade tualettruumidega. Kuigi nad eriti keeli ei räägi ja võivad tunduda ülbetena, on poolakatel palju põhjuseid oma riigi üle uhkust tunda.
1/18/2024 • 0
Jäljed gloobusel: 81. saade. Jaan Künnap vol II
Väints ja Karu kutsusid teist nädalat järjest külla mehe, kes on käinud tuukrina sügavustes ja alpinistina kõrgustes. Ning on kaameraga jäädvustanud nii edukaid ja tuntud Maalasi, kui ka neid, kellel läheb elus sedavõrd halvasti, et neil pole fotodel isegi riideid seljas.
1/11/2024 • 0
Jäljed gloobusel: 80. saade. Jaan Künnap
Aasta esimeses saates on külas tuuker, keda tuntakse tema fotode järgi, milledest suur osa on tehtud kõrgmägedes. Sest ta on ka alpinist ja päästja.
1/4/2024 • 0
Jäljed gloobusel: 79. saade. 2023. aasta reisid
Järgides oma eeskujude eeskuju, pühendavad ka Väints ja Karu aasta viimase saate tagasivaatele. 2023 oli hea reisiaasta. Mõlemad mehed sattusid 17-sse erinevasse riiki ning nende hulgas oli nii uusi avastusi, kui ka juba vanu tuttavaid.
Kena aasta lõppu ja olge avarad.
12/28/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 48. saade. Ukraina piiril
Oleme sellel korral Poola ja Ukraina piiril. Mis seal toimub ja miks Karu viimati ukrainlastest sõpradele abi viies piiril 3 päeva ja 2 ööd veetis? Külas on kaks meest, kes alustasid Ukraina toetamist juba enne 24. veebruari 2022 - Indrek Herman ja Mart Reimann. Saame vastuse küsimusele, et kas Ukraina piiril tõesti kehtib reegel: "Mida rohkem on sul pabereid, seda puhtamaks jääb su tagumik"?
12/21/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 77. saade. Portugal vol II
Portugali inimesed on väga toredad. Kuid sellele vaatamata ei usu nad, et Väints sattus rannikuteelt kiirteele kohas, kus ei olnud võimalik piletit võtta. Ja nad võivad su arvelt sõbralikult 600 eurot ära võtta, kui krediitkaardi nende kätte annad ja selle vahepeal silmist kaotad. Aga Portugal on sellele vaatamata tohutult ilus, mõnus ja lihtsasti mõistetav.
12/14/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 76. saade. Portugal
Väintsi ja Karuga on nii, et ega nad järjekordsest toredast riigist rääkima hakates täpselt ei tea, et kas tuleb üks, kaks või kolm saadet. Ja millest nad täpselt räägivad. Nii ka Portugaliga - hakkasid rääkima ning peaaegu kogu esimese saate aeg kulus Portugalile kuuluvatele vulkaanilistele Assoori saartele keset Atlandi Ookeani.
12/7/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 75. saade. Ida-Timor
Veel 2023. aasta alguses oli sellel riigil ainult kaks rahvusvahelist lennuliini - sinna sai Austraalia linnast Darwinist ja Bali pealinnast Denpasarist. Turistidele üsna avastamata saareriiki minnes oli Karul hing mõnusat ärevust täis, sest tema tutvusringkonnas ei ole kedagi, kes seal käinud oleks. Ja ta ei pidanud pettuma.
11/30/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 74. saade. Bali
Kui eestlane mõtleb romantilisele puhkusele, siis üsna tihti on selle võrdkujuks Indoneesiale kuuluv Bali saar. Kaunid rannad, hindude templid, vabaduse tunnet pakkuvad rollerid, mõnus kulgemine, vaheldusrikas loodus ja vilgas ööelu teevad saare ahvatlevaks külalistele üle maailma. Väints nuusutas kõike Bali poolt pakutavat mõnuga. Karu aga kasutas saart vaid transiidiks.
11/23/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 73. saade. Singapur
Singapuri pindala on Eesti omast kordades väiksem, kuid rahvaarv jällegi pea 5 korda suurem. Nende kõrgeim tipp Bukit Timah on Munamäest kõvasti madalam, kuid keskmine automaks jällegi kümneid kordi meil plaanitust kõrgem - umbes 10 000 dollarit aastas. Naerge või nutke.
11/16/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 72. saade. Türgi vol II
Ararat on tõenäoliselt maailma kõige tuntum mägi Džomalungma järel. Aga miks Karu esimesel katsel sinna tippu ei jõudnud? Ja kuidas ta enne teist katset Türgimaa suvalises keldris kõikide tulede ja vilede saatel kihlus?
11/9/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 71. saade. Türgi
Väints ja Karu on selle riigi pinnale jälgi teinud mitmeid kordi ning seda põhjusel, et tegemist on juba vanast heast ajast alates suure transiidimaaga Euroopa ja Aasia piiril. Kōik teavad mõnda türklast, kuid vähesed tunnevad mõnda kurdi. Kõik teavad Istanbuli, kuigi pealinnaks on neil hoopis Ankara.
11/2/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 70. saade. Malaisia vol II
Karu käis loomulikult ka riigi kõrgeimas tipus, milleks Malaisias on veidi üle 4 km kõrgune Mt. Kinabalu. Juttu teeme veel ööturust, meelelahutusest ja töökatest hiinlastest.
10/26/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 69. saade. Malaisia
Sellele riigile on antud nii maismaad kui ka saari. Merd ja mägesid. Maitseid ja hääli. Väints ja Karu on jälgi teinud nii Borneo saarele kui ka Kuala Lumpuri tänavatele.
10/19/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 68. saade. Honduras
Väints küsib ja Karu jätkab vastates oma reisi Kesk-Ameerikas ning liigub seekord El Salvadorist edasi üle piiri Hondurasesse. Sellest sai üks tema ilusamaid tipputõuse, sest loodus on lihtsalt võrratu ning hääled ja lõhnad telgi ümber võrratud. Ja kui pealinna hotell on kohutav ja õlut ei ole kusagilt osta, siis saatus kingib mõne teistsuguse pöörde õhtu lõpetamiseks.
10/12/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 67. saade. Sloveenia
Seekordse riigi elanikele väga ei meeldi, kui neid Balkanimaade hulka sätitakse. Nad eelistaksid kuuluda Kesk- või vähemalt Lõuna-Euroopasse. No umbes samuti nagu meie tahaksime olla Põhjamaade hulgas. Selles riigis on mägesid, merd, kindluseid, koopaid ja nende pealinnas ärgates võid vabalt alles esimest kohvi juues otsustada, et kas veedad selle päeva rannas või mägedes.
10/5/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 66. saade. Vahase ja Abruka
Väints ja Karu ärkasid koos Abrukal ja otsustasid läbi mere naabersaar Vahasele kahlata. Selle saare ainuke elanik on 82-aastane Arvi. Uskuge või mitte, kuid seda täiesti vabatahtlikult. Ning kui kõik temavanused oleksid sama vitaalsed ja tegusad, siis poleks meil kellelgi mingit põhjust vananemist karta. Jutud Arviga Vahasel ja otsade kokkusõlmimine Abrukal.
9/28/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 65. saade, Abruka
Me ei tea, mis mulje teile jäänud on, kuid Väints ja Karu ei ole kunagi koos reisil käinud. Mitte kunagi. Ilmselgelt aga pidime millalgi murduma ja see juhtus kaks nädalat tagasi. Autosõit, mitu praamisõitu ja panimegi koos jala maha... Abrukal. Saarevaht Rein Lember oli meil vastas ja näitas kahe päeva jooksul kogu saart ning rääkis Abruka lugusid ja legende.
9/21/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 64. saade. Slovakkia vol II
Slovakkia ei mahtunud ühte saatesse. Oli ka arvata, sest Väints on seal ringi piilunud nii pealinn Bratislava vanalinnas kui ka suuremate ja väiksemate koobaste piirkonnas. Lisaks kõlab tema suust paar soovitust külastada paiku, mis on juba sinna viivate teede poolest lihtsalt maagilised.
9/14/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 63. saade. Slovakkia
Eestlased põrutavad sellest riigist tihti peatumata läbi. Suur ta ei ole, kuid pikemaks peatumiseks on tegelikult põhjuseid küllaga. Slovakkia on eestlastele üks arusaadavamaid riike maailmas. Selle vahega, et meil ei ole näiteks Kõrg-Tatra mägesid, kus Karu proovis esimest korda kõrgeimasse punkti tõusta juba aastal 1995, kuid õnnestus see tal alles 13 aastat hiljem.
9/7/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 62. saade. Ungari
Selle riigi territoorium on olnud erinevate võimude ja sõdade tallermaa. On ise valitsetud ja on ikke all ägatud. Tänapäeval püüab see riik (peamiselt peaministri isikus) eristuda ning Venemaaga flirtida, mistõttu paljud eestlased neid enam ei armasta. Kuigi neil on Matra mäed, Balatoni järv, palju veinikeldreid, Doonau jõgi ja nad kuuluvad meiega samasse, Uurali keelkonda.
8/31/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 61. saade. Lõuna-Korea koos Ants Uustaluga
Eelmise saate külaline Ants Uustalu ei jõudnud oma viimasest maitseid täis reisist rääkidagi. Palusime tal vastuvaidlemist välistaval toonil uuesti tulla. Väints küsib ning Ants ja Karu räägivad riigist, kus tehnoloogia on kõrgeimal tasemel, haridus suurepärane, maitsed imelised ning inglise keele oskus naljakas.
8/24/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 60. saade. Ants Uustaluga maitserännakutest
Teaduslikud uuringud on tõestanud, et osad inimesed ei reisigi mägede juurde, nagu Karu. Ega ka mitte nagu Väints, et läheb seetõttu, et lihtsalt need kohad on olemas. Osad inimesed reisivad selleks, et avastada uusi maitseid ja neist vaimustuda. Nagu ka Ööbiku Resto peremees Ants Uustalu.
8/17/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 59. saade. Hispaania vol 2
Teises Hispaania saates kondab Karu Tenerife saarel, kus asub ka Hispaania kõrgeim tipp Pico de Teide ning Väints väisab lõunatipu surfiparadiisi Tarifat. Ning loomulikult ei saa üle ega ümber Barcelonast. Ega sellestki, kuidas hommikul Barca lähedal rannas oma telgis ärgates tasub valmis olla olukorraks, kus kõik inimesed väljaspool telki on samuti alasti.
8/10/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 58. saade. Hispaania
Väints ja Karu võtavad ette riigi, kus suur enamus eestlasi on korra või paarkümmend korda käinud. Hispaania. Räägime Päikeserannikust, jalgpallist ja ei pääse mööda ka Ühendkuningriigi koosseisu kuuluvast Gibraltari kaljust.
8/3/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 57. saade. Raivo Plumeriga Kesk-Aasia tippudel
Jätkame sellel nädalal uskumatute lugude jutustamist koos Raivo Plumeriga, kes räägib seekord 1990 aasta raskest mägimatkast, mille käigus tõusti nii Estonia, kui ka Lenini mäetippudele. Ja seda vaatamata sellele, et toit sai otsa ja vahepeal sadas maha meeter lund.
7/27/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 56. saade. Raivo Plumeriga matkamisest 90-ndate alguses
Väints ja Karu kutsusid stuudiosse külla mägimatkaja, koolitaja ja üdini toreda mehe Raivo Plumeri, et rääkida kahest ränkraskest ja piire kompavast ekspeditsioonist Kesk-Aasiasse aastatel 1990 ja 1991. Aga läks nii, et me jõudsime rääkida vaid sellest, et kuidas tollel ajal logistikat tehti, toitu ja muud varustust hangiti ning kuidas mõni mees alles rongis oma telki kokku õmbles. Uskumatud tõestisündinud lood.
7/20/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 55. saade. Usbekistan
Usbekistan on üks kahest riigist maailmas, millel ei ole endal merepiiri ning lisaks ei ole merepiiri ka ühelgi Usbekistani naabril. Kliima on kuiv ja temperatuurid kõrged.
Kuid inimesed naeratasid Väintsile 16 korda rohkem, kui eelmises riigis Turkmenistanis ning seda isegi siis, kui meri oli nende kodusest kalurikülast 200 km kaugusele taganenud ning kalapaadid roostetasid kõrbes.
7/13/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 54. saade. Katar
"Jäljed gloobusel" teine eetriaasta algab Kataris. Karu käis seal 2023 aasta mais ja tema emotsioonid olid üsna vastakad. Kuidas suhtuda sellesse, et kui päris vanalinna ei ole, siis see ehitatakse? Või kui loogiline on kasutada enamik maagaasist tulev energia selleks, et merevesi magedaks saaks? Või kas on normaalne konditsioneeriga jahutada välikohvikut?
7/6/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 53. saade. El Salvador
El Salvador on Eestist poole väiksem vulkaane täis pikitud Kesk-Ameerika riik, kus kuritegelikud grupeeringud klaarivad omavahel arveid ja tavalised elanikud proovivad kuulidele mitte ette jääda. Nad on lahked ja ilusad ning külaline tunneb ennast El Salvadoris pagana hästi. Väino Laisaar küsib ja Andres Karu jutustab.
6/29/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 52. saade. Romi Hasaga Soomest
Kolmandasse Soomest rääkivasse saatesse kutsusime külla armsa kolleegi Romi Hasa.
Sest Väints ja Karu ei ole kunagi päriselt Soomes elanud ega ka soomlasega abielus olnud. Aga Romi on.
6/22/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 51. saade. Soome vol 2
Teises Soome saates saavad eetriaega Ahvenamaa, lõunarannik ning Soome kõrgeim mägi Halti. Ning nii Väintsil kui Karul on kokkupuuteid ka Soomes üldse mitte haruldaste üleujutustega, ning mõlemad on vaimustuses ka suurepäraselt planeeritud ja varustatud matkaradadest.
6/15/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 50. saade. Soome
Millalgi pidi see ju juhtuma. Meie juubelisaates hakkame meenutama sellist kena riiki nagu Soome. Karu jõudis seal esimest korda käia veel punase Nõukogude Liidu välispassiga, Väints juba sinise Eesti omaga. Aga rootsi lauad ning kapitalismi hüved pimestasid mõlemat.
6/8/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 49. saade. Liibanon vol II
Liibanon ei mahutunud ühte saatesse ära, sest me ei saanud rääkida Liibanoni mägedest, suurepärastest maitsetest ega kuni 5000-aastastest seedritest. Ning 2020 aasta Beiruti plahvatusest, mis purustas mitme kilomeetri raadiuses kõik aknaklaasid. Kardinad lehvivad siiani.
6/1/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 48. saade. Liibanon
Karu ema ei tundunud väga õnnelik, kui Karu talle emadepäeval helistas. Mitte seetõttu, et ta helistas, vaid emadele lihtsalt eriti ei meeldi, kui neile helistatakse Beirutist.
Tegelikult on Liibanon muidugi imeline. Mõnusad ja ilusad inimesed, imeline loodus ja paras segadus. Ning üks maailma vanimatest linnadest Byblos.. Väints küsib ja Karu räägib.
5/25/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 47. saade. Tadžikistan
Võib tunduda kummalisena, kuid seekordses saates räägime sellest, kuidas ja kus tegi Väints oma kõrgusrekordi - 4655 meetrit. Lisaks intsidendist hüdroelektrijaama tammi lähedalt, Pamiiri mägedes ulguvatest huntidest ja üle jõe paistvast naaberriigist Afganistanist, kus adrad on puust ja majadel pole aknaid. Karu küsib ja Väints räägib.
5/18/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 46. saade. Rwanda
Kui Rwanda eelmise sajandi 60-ndatel Belgia võimu alt vabanes, siis hakkas vastu ootusi kõik hästi minema. Kuni hutud ja tutsid enam omavahel hakkama ei saanud. Järgnenud genotsiidid on valus ajalugu. Riik, kus kilekotid on keelatud, mägigorillad on nõus pildile jääma ja bussis sõites saab pileti.
5/11/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 45. saade. Peruu vol II
Peruust saab rääkida ka nii, et stuudios on ainult Väints ja Karu. Suurepärane toit ja toredad inimesed. Väintsiga vihmametsas ja Karu esimene benji-hüpe Vaikse ookeani kaldal.
5/4/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 44. saade. Peruust koos Ivo Tšetõrkiniga
Kui Ivo Tšetõrkin juba külla tuleb, siis ei saa teda kohe ära lasta. Räägime temaga ka Peruust.
Tasandikud, mäed ja Amazonas. Linn, kuhu ei vii ükski maantee. Ketšuad ja aimarad.
4/27/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 43. saade. Ivo Tšetõrkin
Millalgi pidi see juhtuma. "Jäljed gloobusel" kohtub "Reispassiga". Meile tuleb külla oluliselt kogenum reisijuttude pajataja Ivo Tšetõrkin, kelle stiiliks on aeglaselt reisida, minna tagasi juba korduvalt käidud paikadesse ja avastada neis üha uusi ja sügavamaid kihte.
4/20/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 42. saade. Guatemala
Et kõik tasakaalus oleks, siis seekord on Väints küsija rollis ja Karu jällegi vastab. Sest Väints ei ole Guatemalas käinud, aga Karu paar korda on. Vulkaanid, seinteta tualetid ja praht. Ning vaheldusrikas meelelahutus liinibussides, mis kunagi olid USA koolibussid.
4/13/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 41. saade. Türkmenistan
Türkmenistanis toimuv on nii kummaline, et kui mõni võõras inimene sellest räägiks, siis aju keelduks uskumast. Õnneks pajatab oma kogemustest hea tuttav inimene, kes on Türkmenistanis ise käinud - Väino Laisaar. Küsimustega torgib Andres Karu.
4/6/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 40. saade. Armeenia vol 2
Teises Armeenia saates pajatab Karu nii oma ebaõnnestunud tõusust Armeenia kõrgeima mäe Aragatsi tippu aastal 2016, kui ka õnnestunud tõusust kolm aastat hiljem. Ning Väints räägib rahutust piirkonnast nimega Mägi-Karabahh.
3/30/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 39. saade. Armeenia
Karu ja Väints ei tea, kas Armeenia halbades suhetes naabritega on süüdi armeenlased ise või hoopis aserid, türklased või iraanlased. Aga seda teavad nad küll, et Sevani järv on ilus, Jerevan moodne ja ülejäänud Armeenia veidi kulunud. Ja ka seda, et Armeenia on ainukene koht maailmas, kus Väintsi reisiseltskond on kohalikus remonditöökojas täies koosseisus lõunalauda palutud, sest turbod liiguvad selles riigis aeglaselt.
3/23/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 38. saade. Uganda
Kui Karu sõpradega koos Ugandasse jõudis, siis ei saanud ta absoluutselt aru, et miks selles imelises kahel pool ekvaatorit asuvas väikeses Aafrika riigis nii vähe turiste näha on. Loodus on ju imeline ja inimesed toredad. Väints küsib ja Karu räägib. Ka ootamatult raskeks kujunenud tõusust 5109-meetrise Uganda kõrgeima mäe Pic Margherita tippu.
3/16/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 37. saade. Küpros
Loodusgeograafiliselt asub Küpros Lähis-Idas, kuid geopoliitiliselt Euroopas. Ja kui tugevamad tuuled selle paarsada kilomeetrit lõuna poole puhuksid, siis oleks hoopis Aafrikas.
Türklaste poolt vallutatud aasiapärane põhjaosa ja kreeklastest küllastunud euroopalik lõuna.
3/9/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 36. saade. Kuveit
Väints sattus Eestist väiksemasse Kuveiti teekonnal Iraagist Saudi Araabiasse. Karu aga tegi Kuveidis paaripäevase peatuse teel Araabia Ühendemiraatidest Saudi Araabiasse. Sõdadest räsitud kaubateede ristumiskohal asuv riik on saanud paarkümmend aastat rahulikumalt hingata ja areneda.
Kuid maailma mahult kuuendad naftavarud annavad ikkagi nii palju raha, et seda jagub ka lolluste finantseerimiseks.
3/2/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 28. saade. Saudi Araabia vol II
Jätkame jälgede tegemist Saudi Araabias. Väints astub sisse moslemite jaoks tähtsuselt teise pühapaika, sest ükski silt ei keela. Üsna kiirelt tehakse talle selgeks, et mošeel, kus puhkab prohvet Muhammad, on ka väljapääs. Karu sõidab autoga moslemite kõige pühama paiga Meka äärelinna, kuhu uskmatuid tegelikult ei lubata. Aga kontrollpunktis teda mingil põhjusel maha ei võeta. Saudide suured projektid ja suured põrumised.
2/23/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 34. saade. Saudi Araabia
Paljud ei teagi, et Petra kaljulinnal on veidi lõuna pool Saudi Araabias väiksem vend või õde. Hegra-nimeline. Karu käis novembris seda piilumas. Väints aga jahtis jaanuaris Saudi Araabias neid eestlasi, kes Dakari rallil osalevad. Õnnestunult.
2/16/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 33. saade. Iraak
Sellel korral räägime turismimangnetite edetabeli tippu mittekuuluvast Iraagist. Väints on värskete kogemustega sellest põnevast riigist elu ja tervisega tagasi ning üritab sealsed sekeldused kokku võtta.
2/9/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 32. saade. Valdek Udris
Eestis on olemas mees, kes on lumelauaga laskunud nii Elbruse (5642 m) kui ka Lenini (7134 m) mäetipust. Tema nimi on Valdek Udris. Laskumine laskumiseks, kuid see pagana lumelaud tuleb sinna tippu ka ju vedada. Valdekuga vestleb Andres Karu, sest Väino Laisaar oli lindistamise ajal parasjagu Saudi Araabias.
2/2/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 31. saade. Maroko vol. 2
Maroko teemad jätkuvad Atlase mägede, poolvääriskivide, Atlandi ookeani ning punakaspruunide linnade- ja küladega, kus kohati tundub, et majad koosnevad ainult savist ja pikematest karvadest.
1/26/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 30. saade. Maroko
Loomulikult sõitis Väints Marokosse autoga ja Karu lendas otse Marrakech`i. Ning muidugi väljus Väints Mauritaania suunas autoga ja Karu istus tagasilennuks lennumasinasse Casablancas. Sinna vahele jäi palju.
1/19/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 29. saade. Mehhiko vol 2
Eelmisel nädalal Mehhikost rääkides muheles Väints nagu saaks ta üle pika aja jälle kõike süüa, mida keha soovib. Ning Karu näolt totaka naeratuse eemaldamiseks oleks pidanud väga tugev ja rumal mees mitu minutit kõvasti vaeva nägema. Sest meile Mehhiko meeldib. Väga.
1/12/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 28. saade. Mehhiko
Uue aasta esimeses saates teeme jälgi Põhja-Ameerikas. Kõik muutub, kui Väints üle piiri USA-st Mehhikosse sõidab. Helid, inimesed, lõhnad. Kõik muutub, kui Karu Mehhikos maandub. Ta tunneb end pika ja haavatavana.
1/5/2023 • 0
Jäljed gloobusel: 27. saade. Monaco, Vatikan ja San Marino
Maailma kolmest enklaavist kaks asuvad Euroopas. Ning samuti asuvad siin maailma kaks kõige väiksemat riiki. Aga miniatuursetele mõõtmetele vaatamata mahub neisse palju.
12/29/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 26. saade. Itaalia vol 2
Rääkida on rohkem, kui ühte saatesse mahub. Sitsiilia ja Toscana. Migrandid ja kohalikud. Eestlaste pulmad Itaalias.
12/22/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 25. saade. Itaalia
Nende keeleoskus on tagasihoidlik ja erinevates sõdades on nad valinud huvitavaid relvavendi, kellega koos vallutusplaane teostada. Nende köök on maailmakuulus, kuid kas põhjendatult?
Nad mõtlevad teisiti, kui eestlased. Aga see meid nende juures võlubki.
12/15/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 24. saade. Norra vol II
Pärast kõrvalepõiget aasta uhkeimate matkade ja matkajate juurde jätkavad Väints ja Karu juttu sealt, kus see novembri lõpus pooleli jäi. Norrast. Mäed ja fjordid. Lofoodid ja Spiterstulen. Jalgsi ja autoga.
12/8/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 23. saade. Katrin Merisalu
Novembri viimasel nädalavahetusel valiti Jänedal toimunud Eesti matkajate kokkutulekul möödunud aasta parimad. Laua tegid puhtaks mägironijatest naised:
Aasta matkaja 2022 on Marie Saame.
Aasta matkategelane 2022 Katrin Merisalu
Aasta matk 2022 on tõus Põhja-Ameerika kõrgeimale mäele Denalile.
Väintsi ja Karu külaliseks on seekord aasta matkategelane ja Denali ekspeditsiooni juht Katrin Merisalu. Räägime nii Denalist kui ka tema varasematest õnnestumistest ja ebaõnnestumistest. Ning inimestest mägedes.
12/1/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 22. saade. Norra
Kui hommikul vara Eestist sõitma hakata, siis oled veidi peale südaööd kohal. Ja Norras tasub kohal olla, sest ilu algab koos riigipiiriga. Aga Nordkapp ei ole mandri-Euroopa põhjapoolseim punkt, kui keegi veel ei teadnud. Aga see punkt on Norras siiski olemas.
11/24/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 21. saade. Kreeka
Kreeka jutud jätkuvad. Väints ja Karu piiluvad Thessaloniki ja Santorini suunas. Kuidas hoiduda turistide hordidest ja kuhu autoga vurada tasub?
11/17/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 20. saade. Kreeka
Alati ei saa nende siltidest aru. Või ellusuhtumisest, kuid selles on midagi ääretult võluvat. Maitsed ja meloodiad. Ajalugu ja kella mittetundmine. Ateena ja Olümpose mägi.
11/10/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 19. saade. Serbia
Kirglikud ja valjuhäälsed arutlused teemal, et kas meil on ikka piisavalt raha, et nende riiki siseneda. Kusjuures arutlevad omavahel kaks piirivalvurit. Ööbimine veinimõisas koos öise veinituuriga. Naised, kes kannavad igal pool kontsi. Isegi kui neil muidu eriti palju seljas ei ole. Surmakuulutused, mis ei kao ajalukku.
11/3/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 18. saade. Iraan
Ja tuleb ka kolmas saade Iraanist. Salapärane saar, oaasid, ilusad linnad ning jutuajamised bussijuhiga, kes ei ole Iraani mõistes mingi ingel. Ja pakkuge - kes on piknikupidamise maailmameistrid?
10/27/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 17. saade. Iraan
Ilmselgelt ei mahu nii suure ja värvika riigi, nagu Iraan lood ära ühte saatesse. Sest vaja on rääkida ka arreteerimisest ja pärsia naiste ilust. Ning kaunist vulkaanist nimega Damavand.
10/20/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 16. saade. Iraan
Kui keegi küsib, et kuhu Sa puhkama lähed, siis enamasti ei eelda küsija, et vastus on: “Iraani”. Väintsil ja Karul on nii juhtunud. Kuidas sinna minemiseks viisa saada, millega peaks arvestama ja mismoodi reageerib piirivalve seljakotis olevale viskipudelile?
10/13/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 15. saade. Horvaatia
Horvaatias on imelised rannad, ägedad linnad ja suurepärased rannikuteed. Hinnad on arusaadavad ning rannikust eemal mägede vahel võib leida mälestusi 30 aasta tagusest ajast. Ehk siis puruks lastud tanke ja auklike maju. Oliivipuud, üle mõistuse aeglaselt liikuvad autokaravanid, mandariinid ja uhkustunne inimeste südameis.
10/6/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 14. saade. Raimo Laosma
Millalgi pidi see juhtuma. "Jäljed gloobusel" stuudios on esimene külaline. Raimo Laosma (ehk Fujimees) on rattur, kes tahab Eesti lipu all sõita erinevates riikides kokku 100 000 km. Siiani on ta teinud pallile tiiru peale, sõitnud üksinda ülalt Alaskast alla Ushuaiani ning igaks juhuks ka Nordkappist alla Kaplinnani. Miks üksi? Miks rattaga? Ja üldse - miks?!?
9/29/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 13. saade. Rumeenia
1996 vajas Karu sinna sõitmiseks viisat. 2007 võeti see riik aga Euroopa Liidu liikmeks. Aga Euroopa Liidu lipud ei suuda oma säraga täielikult varjata seda, mis Rumeenias tegelikult on. On merd ja hobuseid; mägesid ja mustlasi; jõgesid ja üks kuulus krahv. Ning mälestus diktaator Ceausescust, kes palus ennast nimetada kas "Karpaatide Geeniuseks" või "Mõtete Doonauks".
9/22/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 12. saade. Moldova. Ja natuke Transnistria ka
Moldova piirivalvurid küsivad raha. Ühed julgemalt ja teised vähem julgelt. Ning Karult saavad ja Väintsilt ei saa kohe üldse mitte. Kanad istuvad õunapuu ladvas ja kassipojad magavad koerte kaisus. Ja väikeses pulmas on ainult 200 külalist.
9/15/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 11. saade. Ukraina II
Eelmisesse saatesse kõik jutud Ukrainast ära ei mahtunud. Väints külastas ju ka üle-eelmise presidendi Janukovitši häärberit ja Karu viis augusti lõpus Ukraina võitlejatele oma kogenud Land Rover “Discovery”, mille hüüdnimeks on “Mürsk”. Altkäemaksud ja ühtsuse tõus. Sõda ja must huumor.
9/8/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 10. saade. Ukraina
Ukrainast saab rääkida ka sõjateemat puudutamata. Peaaegu. Väints on Ukrainas seigelnud autoga, Karu bussi, rongi ja autoga. Kehvad teed ja kaunis loodus. Must Meri ja Karpaadid.
“Jäljed gloobusel” Ukraina. Uus eetriaeg on alates septembrist neljapäeviti kell 11.00.
9/1/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 9. saade. Iirimaa ja Põhja-Iirimaa
Millises maailma linnas näeb kõige rohkem Iiri Vabariigi lippe? Loomulikult Põhja-Iirimaal Belfastis. Iiri maanteed on kitsad ja käänulised ning nendel lubatud piirkiirusega sõitmiseks pead olema vähemalt Greig Breeni sugulane. Ja kui Kerry mägedes vihma sajab, siis kogu maapind voolab ning kuiva jalaga ei pääse keegi.
8/29/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 8. saade. Šotimaa
Šotimaal jõuab paigast paika veidi aeglasemalt, kui plaanides. Sest vahepeal jääd vaatama ja imestama. Või imetlema. Loodemäestikus, brittide kõrgeima tipu Ben Nevise lähistel, tundis Karu tugevat Mel Gibsoni lõhna ja koletisega järv kahandas poole võrra Väintsi tagurdamisoskust.
8/19/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 7. saade. Kasahstan II
Kasahstan II. Nii suures riigis toimunut ühte saatesse ära ei mahuta. Ja lisaks käis Väints seal suvel ning Karu talvel. Jätkavad sealt, kus eelmisel nädalal lõpetasid. Stepid, olematu asfalt, kuivanud siseveekogud, mäed ja rongisõidud. Ning miks kohalikud ei kutsu oma pealinna eelmise valitseja auks pandud nimega Nur-Sultan, vaid endiselt Astana`ks.
8/12/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 6. saade. Kasahstan
Suvel väga kuum ja talvel lõikavalt külm Kasahstan pakub igatsugu üllatusi. Kuid paraku on maailma suuruselt üheksandas riigis üllatused üksteisest väga kaugel. Asustus on hõre ja asukad ise sõbralikud ja külalislahked. Hobuseliha Karule maitseb ja lamba silmad on Väintsi arvates söödavad.
8/5/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 5. saade. Georgia
Ükskõik millisest naaberriigist Georgiasse sisenedes on tunne, nagu jõuaks koju. Piirivalvur kingib puuvilja, karjus kutsub enda juurde elama ja kõige suurem ja karvasem sünge näoga mees hakkab ootamatult kõrge häälega laulma. Vein ja hatšapuri. Hinkaalid ja tša-tša. Batumi ja Svaneetia. Väino Laisaar ja Andres Karu.
7/29/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 4. saade. Kõrgõzstan
Kõrgõzstan on riik, millest 94% moodustavad mäed. Seega pole imestada, et nii Väino Laisaar kui ka Andres Karu proovisid seal erinevatel aegadel jõudsalt oma kõrgusrekordeid ülespoole nihutada. Väintsi soov oli jõuda autoga 4000 meetri piirist kõrgemale ning Karu tahtis omal jalal 7134 meetri peale tõusta. Mäed ainult muigasid selle peale.
7/22/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 3. saade. Kuuba
Kolmas "Jäljed gloobusel" kutsub teid kaasa revolutsioonilisele Kuuba saarele. Intrigeerivaks teeb saate see, et Väints läheks iga kell Kuubasse tagasi, kuid Karu ei viitsiks, kuigi seal on palju kaunist ning hulgi ilusaid.
7/15/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 2. saade. Senegal ja Gambia
Teises saates sõidab Väints autoga Senegali ja Karu selgitab talle lendamise eeliseid. Saate lõpus põigatakse korraks ka kolmest küljest Senegaliga ümbritsetud Gambiasse, kus tekib probleeme vahetatud kohaliku raha kulutamisega.
7/8/2022 • 0
Jäljed gloobusel: 1. saade. Andres Karu ja Väino Laisaar riikidest, kuhu enam kunagi tagasi minna ei viitsiks
Juulikuu esimesest päevast alates istuvad korra nädalas tunnikese Kuku stuudios mägironija ja reisikirjanik Andres Karu ning seiklejast matkafilmimees ja püsimatu kondaja Väino Laisaar. Esimene otsib silda alles siis, kui jõe äärde jõuab, teine sõidab tihtipeale lihtsalt jõest läbi. Avasaates võtavad Väints ja Karu ette teineteist ja lisaks ka need riigid, kuhu nad enam kunagi ei viitsiks tagasi minna.