Winamp Logo
Jalgrattapalavik Cover
Jalgrattapalavik Profile

Jalgrattapalavik

Estonian, Sports, 1 season, 94 episodes, 4 days, 3 hours, 42 minutes
About
Uus jalgrattateemaline podcast. Kas keegi tunneb kedagi, kellele ei meeldi jalgrattaga sõita? Ei pea kiiresti, võib niisama kulgeda. Lasite mõtte peast läbi? Ei sähvata ju, et keegi oleks karjuvalt vastu. Pigem ikka meeldib... Oleme puhtal kujul rattariik. Isegi peaminister on Ratas. Kuhu edasi? Seda me arutamegi. Kord nädalas. Podcasti veab Ivar Jurtšenko.
Episode Artwork

94. Innar Mändoja: ühes amatöörtiimis oli palju „punnis“ silmadega vendi, sinna ma ei tahtnud minna

Teie käsutuses on podcasti „Jalgrattapalavik“ 2023. aasta viimane episood ja mine tea, kas rohkem tulebki. Aga, ärgem kurvastagem, pigem nautigem saadet, sest stuudiost astus läbi mees, kelle tegemistest pole varem nii pikalt juttu tehtud. Innar Mändoja – profina World Touri tasemel kolm hooaega 2000 – 2002. Sealt ikka tuleb, mingit ümber nurga keerutamist ei ole. Räägime sellest, kuidas Telekomi mehed Sydney olümpiaks viimast lihvi andsid, kuidas ta ise Prantsusmaal amatöörtiimi valis. Tulemuste järgi parimasse tiimi ta ei tahtnud minna, kuigi meeskonnal huvi oli. Aga seal sõitsid kahtlaselt „punnis“ silmadega mehed... need on huvitavad jutud. Ühtlasi sõnab rännumees Mändoja, et kui mõni minister tahab temalt nõu, siis ta võib anda. Immigratsiooni teemal näiteks. „Neid tarkuseteri mul ikka on – kuidas suhelda araablastega. Elasime esimestel aastatel Prantsusmaal getos. Majas oli neli trepikoda ja kaheksa korrust. Meie olime seal reaalselt ainukesed valged inimesed. Ja ükski prantslane ei sattunud ka sinna. Ega alguses tahtnudki õhtul väga välja minna. Aga palju muutis see, kui nad said aru, et me ei olnud prantslased. Siis olime neile kohe sõbrad. Rattaklubi juhtidele me ei protestinud, et miks te meid sellisesse kohta elama panite! See oli kõva sõna, et ma sain välismaal üldse rattaga sõita.“ Veel teeme juttu noorena saadud võistluskeelust, erinevatest tiitlivõistlustest, solvumisest ja Prantsusmaale kadumisest, Kalev Chocolate Teami spordidirektorina töötamisest ja paljust muust. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
11/24/20231 hour, 5 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

93. Janika ja Urmas Lõiv: kuidas sportlikud unistused teoks teha ja rohkemgi veel

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Eesti käesoleva aasta parim naisjalgrattur Janika Lõiv ja tema tegemisi toetava „Team Lõiv“ vedaja, Janika abikaasa Urmas Lõiv. Tund aega jutuajamist läheb lennates. Korralik retrospektiiv. Meenutame Janika esimesi samme jalgrattaspordis, kuidas ja kellel tekkisid olümpiale mineku hulljulged mõtted, mis juhtus Tokyos 2021, profitiimidesse minek ning vaatame ka ette – mis seisud on tuleva aasta Pariisi olümpiaga. Tiitlivõistluste parim koht pärineb Janikal 2021. aastast kui ta oli maastikusõidu olümpiakrossi Euroopa meistrivõistlustel Novi Sadis kuues. See juhtus paar nädalat peale Tokyo olümpiat, pinged olid maas ja sportlik vorm jätkuvalt suurepärane. Maailma karikal on seni samuti parimaks kuues koht. See sai teoks eelmisel hooajal Andorras, kus tegelikult oli käega katsuda esikolmiku koht, aga enda eksimus viimasel ringil tähendas poodiumilt välja jäämist. Räägime, kui lähedal see kõik ikkagi oli. Ja mõistagi puudutame päris põhjalikult lõppenud hooaja tegemisi. Rohkelt võistlusi ja punktide kogumist, et kvalifitseeruda Pariisi olümpiale. Maailmameistrivõistlustel peatume samuti, kus olnuks võimalik olümpiapilet juba kätte saada, aga tol päeval lihtsalt ei klappinud. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
11/11/20231 hour, 4 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

92. Madis Mihkels uue hooaja eel: tahaks proovida Vueltat, kõige kõvematesse tiimidesse veel ei kipu

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Madis Mihkels. Mõistagi ei saa me üle ega ümber skandaalsest hooaja lõpust Hiinas, aga meie jutuajamise peamine fookus on suunatud viimase pooleteise aasta sportlikule poolele, mil Mihkels on esindanud Intermarche – Wanty profitiimi. Päris esimese võistluse Belgia tiimiga tegi noor Eesti jalgrattatalent mullu augustis Arcticu velotuuril. Sealt hakkame riburadapidi minema. Vahele jäävad mitmed tiitlivõistlused, kus Mihkels oli kahel korral medalivõidule väga lähedal. Luubi all olevale teekonnale jääb esimene katsetus Pariis-Roubaix'l, mida kutsutakse „hellitavalt“ sõiduks põrgusse. Mihkelsi sõnul oli võidusõit talutav, aga et seal tulemust teha, peab olema ropult õnne. Seda koges ta kohe esimesel korral. Lõppenud hooaja üks kulminatsioone oli kahtlemata etapivõit Saksamaa velotuuril. Mihkels räägib võiduka päeva tähelepanekutest ja selgitab peensusteni, kuidas ta konkurendid finišis ikkagi üle trumpas. Huvitava ja õpetliku kogemuse pakkus hooaja keskel sõidetud Criterium du Dauphine. Tartlase esimene nädalane World Touri võidusõit. Puhtalt kogemuste hankimiseks. Ja mis siin salata, kogemust viskas peale päris korralikult. Osalt muidugi enda agarusest ja initsiatiivil. Velotuuri eelviimasel etapil otsustas Mihkels liituda jooksikute seltskonnaga ja see õnnestus. Mis edasi sai, oli puhas elu kool. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist! Ah, jaa. Räägime Hiina teemadel ka. Sellest, et UCI kaalub nii Madis Mihkelsile kui ka tema tiimikaaslasele Gerben Thijssenile nii-öelda õiglast karistust. Mõlema poole juristid loodavad jõuda mõistliku lahenduseni. Jalgratturid on omapoolsed selgitused jaganud, edasise suhtlusega nad otseselt kokku ei puutu.
10/18/202351 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

91. Kristjan Port: sportlased võiks rääkida kui palju neid on testitud, see tõstaks usaldusväärsust

Podcasti “Jalgrattapalavik” külaliseks on Tallinn Ülikooli tervisekäitumise ja spordibioloogia professor Kristjan Port. Räägime jalgrattasõidust kui liikumisviisist ja jalgrattasõidust tippspordi vaatevinklis – kuidas ühte või teist sportlikku suursaavutust ning eredalt silma jäänud trendi selgitada. Kas dopingukahtlustused tuleks maailma tippude puhul jätta minevikku? Mõned Euroopa riigid, nagu näiteks Holland ja Prantsusmaa premeerivad rattaga tööl käivaid kodanikke rahaliselt. Suurusjärk 800 eurot aastas. Kas meil oleks sarnane mõtteviis ja premeerimine utoopia? Rahvatervise seisukohalt vaadatuna tunduks see samm mõistlik, aitaks ennetada ja leevendada ilmselgeid murekohti – oleksime tervemad, vähem saastvamad, suuremas pildis paremad nii ühiskonna kui ka indiviididena. Või äkki ei peaks rahvast ratta selga “meelitama” riik, vaid hoopis tööandja? Või tuleks hoopis eeskuju võtta Skandinaavia riikidest, kus toetatakse elektrijalgrataste soetamist. Sellest kõigest räägime. Tippspordi osas puudutame mitmeid teemasid, mis on silma jäänud vast enamusele jalgrattasõidu jälgijatele: * Kui suurtuuridel hakatakse mägedes üle sõitma nii-öelda dopinguajastu rekordeid, siis mida see antidopingu vaates tähendab? Kas kusagil lähevad piltlikult öeldes punased tulukesed põlema, et oot-oot, mis see nüüd on? Midagi justkui ei klapi? * Tänavusel Hispaania velotuuril juhtus pretsedenditu olukord, kus üks meeskond hõivas terve poodiumi? Jumbo-Visma kolmikvõit on seda huvitavam, et tänapäeval räägitakse targast treenimisest, mis on kõigile kättesaadav. Kuidas siis järsku selline domineerimine? Kõige andekamad on sattunud sõitma ühte tiimi? * Huvitav teema on erisuste ehk inglise keelse lühendina TUE lubamine (Therapeutic Use Exemptions). Kas erandite tegemise vallas on viimastel aastatel asjalood muutunud? Jalgrattamaailmast on varasemalt teada juhtumeid, kus suurtuuride võitjad said erandeid kasutada kahtlastel aegadel, enne tähtsaid võidusõite. * Eesti ratturite käitumiskultuur, seoses antidopinguga. Kas on näha, et ratturid on koostööaltid või leidub ka imelikke ilminguid? * Chris Froome'i juhtum. Oli suurtuuride täielik valitseja, tuli raske kukkumine ja ühtäkki mägedes enam üldse ei liigu. See tundub mingis plaanis väga veider. Kuhu see mägedes sõitmise võime kadus? Või siin ei ole mitte midagi imelikku? Head kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
10/11/202357 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Aivar Murd Liidu koondise kogemusest: auto sõitis kõrvale, aken keerati alla ja öeldi, kuule...

Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu teises episoodis läheme juttudega ajas tagasi umbes 35-40 aastat. Külas on pärnakas Aivar Murd, kelle parimad päevad sportlasena jäävad vahemikku 1983 – 1990. Rääkida on paljust: Läänemere maade sõpruse velotuurid, Balti velotuuri võit, NSV Liidu meistrivõistluste medalivõit 50 km paarissõidus, Liidu koondisega valmistumine maailmameistrivõistlusteks, 100 km meeskonnasõidus aeg alla kahe tunni, mõõduvõtt lääneriikide paremate amatööridega Tour du Hainault mitmepäevasõidul, Lada-Ghzel profitiimi eemaletõukav kogemus jne. Aivar Murd on samast plejaadist Toomas Kirsipuu, Arvi Tammesalu ja Tõnu Roosmäega, kes kõik neli jõudsid Liidu koondise laagritesse välja. Talenti jagus. Kui olnuks vähem ebaõnne, võinuks tulemused olla kordades silmapaistvamad, aga on, nagu on. Puudutame ilusaid hetki, ent ei pääse mööda ka keerulistest aegadest. 1990. aastal tunnistati saatekülaline maanteesõidus Eesti parimaks meesjalgratturiks, kui ta lõpetas NSV Liidu velotuuri 9. kohaga ning kandis liidrisärki Belgias Tour du Hainault mitmepäevasõidul. On mida meenutada. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
9/30/202355 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Markus Pajur: tahan sõita, aga reaalsus on see, et kui ma ei leia palka maksvat klubi, siis...

Podcasti „Jalgrattapalavik“ septembrikuu esimese saate külaliseks on käesoleval hooajal Eesti võidusõitudel enim silma paistnud mees – Markus Pajur. Tänavune kolmekordne Eesti meister, kes seisab 23-aastaselt teelahkmel, mis selle tippspordiga ikkagi edasi saab. Kolm aastat tagasi pääses pauguga pildile. Maanteesõidu Euroopa meistrivõistlustel U23 vanuseklassi grupisõidu neljas, millest kasvas välja leping Prantsusmaa tipptiimiga Arkea-Samsic. Uusprofina kohe 2-aastane leping ja mõistagi tundusid kõik uksed valla. Reaalsus osutus millekski muuks. Mitte, et tiim oleks Pajuriga väga halvasti käitunud, aga ootused endale ja päriselu, mis peale tuli, ei klappinud. Sealt hakkasid igasugused hädad. Meenutame velotuuri, kus Pajur sõitis samas tiimis Nairo Quintanaga. Pidi teda aitama. Giro d'Italia ja Vuelta võitja. Kuidas sa ei aita, ikka aitad... Suhtlesid omavahel kehakeeles, kuna Quintana inglise keelt ei räägi. Üsna palju kõneleme ka käesolevast hooajast, mis ei ole kaugeltki lõppenud. Pajurit ootavad ees kahed tiitlivõistlused, maanteesõidu ja graveli Euroopa meistrivõistlused. Maanteesõidu EM Hollandis ja graveli EM Belgias. Mõnes mõttes tuttavad rajad, kus võiks või tulevikku silmas pidades isegi peaks tulemust tegema. Sellest võib sõltuda sportlastee jätkumine. Kaalul on palju, kui mitte kõik. Tuleb hakata uuesti elatist teenima. Pelgalt „pähklite“ eest sõita, nagu armastas öelda Tanel Kangert, ei ole jätkusuutlik. Kui tahta teha tipptasemel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
9/2/202350 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

88. Profiks pürgiv Aaron Aus: otsest iidolit mul ei ole, kui, siis tahaks olla Lauri moodi

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külalisi kaks. Tänavu tulemuste vaates endast rääkima pannud 19-aastane rattamees Aaron Aus ja tema isa Andres, kes on 20 aastat tagasi traagiliselt hukkunud profijalgratturi Lauri Ausi vend. Räägime põhimõtteliselt kõigest, mis seob kolmikut Aaron – Andres – jalgrattasport. Kuidas kõik kunagi algas, nii isa Andrese kui ka Aaroni jaoks, ja kuhu tänasel päeval valitud teekonnal välja jõutud on. Ja loomulikult ei pääse me mööda Lauri Ausist, kes on olümpiamängude grupisõidurajal välja sõitnud eestlaste läbi aegade parima koha, olles 1992. aastal Barcelonas viies ning ta oli esimene mees, kes Eesti lipuvärvides sõitis lõpuni Tour de France'i. See juhtus 1997. aasta suvel. Muuseas saab podcasti jutuajamisest teada: * Miks lõppes Aaron Ausi jaoks Balti Keti velotuur Panevežyses traumapunktis? * Kui vanalt ja miks lõpetas jalgratturi „karjääri“ Andres Aus? * Kui varmad on Tartu2024 Cycling Teami noored mehed kuulama spordidirektorite õpetussõnu? * Kui pikk on pikk tõus ja milliseid künkaid kannatab võtta söögi alla ja söögi peale? Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
8/23/202346 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

87. Karl Patrick Lauk meistrisärgi saamisest: Sitta kah! Luban, et võidan

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas Eesti meister grupisõidus Karl Patrick Lauk. Räägime peamiselt käesoleva jalgrattahooajaga seotud teemadest, mõistagi fookusega saarlase tegemistel. Või mis saarlane, pigem juba pärnakas. Esmalt link pealkirjaga. Kui palju sportlased julgevad võistluste eel veksleid välja anda ja kuidas on sellega lood Laugul? Grupisõidu meistrivõistluste eel läks ta lubadustega täispangale ja see toimis. Äkki peaks kasutama sama võtet tihedamini? Meenutame meistrisärgi toonud sõitu ning selle ümber tekkinud poleemikat ja arutame, millist kaalu võiks meistrisärgi saamine omada uue profilepingu sõlmimisel, mis lähikuudel loodetavasti tuleb. Vahelepõikena teeme juttu lätlastest, seda nii seoses Baltikumi ühiste meistrivõistluste kui ka praegu toimuva MM-iga. Šotimaal Glasgow's kestvatel maailmameistrivõistlustel jõudis koguni kolm lätlast meeste eliitklassi grupisõidus 30 parema hulka – 8. Toms Škujins, 23. Krists Neilands, 29. Emils Liepinš. Et selgitada saavutuse vägevust, paneme selle „tennise keelde“, mis on eestlastele paremini omaks saanud. Niisiis – Suure slämmi turniiril jõudis kolm Läti meestennisisti üksikmängu kolmandasse ringi ja sealt üks veel edasi veerandfinaali. Nii kõvad? Jah, nii kõvad. Grupisõidule startijaid oli MM-il 195 ehk oluliselt rohkem kui Suure slämmi turniiril põhitabelisse pääsejaid (128). Konkurentsitiheduse üle nuriseda ei saa. Eestlasi rajal ei olnud. Kas Eesti meister ehk siis Lauk pidanuks seal olema, nagu kirjutas sotsiaalmeedias Mihkel Räim. Kui spordihuvilised ei ole veel enda jaoks ära fikseerinud, siis Karl Patrick Lauk on sel hooajal kolmekordne tiitlivõistluste medalimees. Saarte Mängudelt kaks kulda ja hõbe. Juuli algul La Manche'i väinas Guernsey saarel, 24 väikesaare sportlaste konkurentsis. Kuuleme huvitavaid lugusid ning küsime otse – kuidas suhtub tööandaja sellesse, kui profisportlane läheb hooaja keskel kodusaare tiimiga meeleolukale väljasõidule. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
8/10/202355 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

86. Sander Maasingu elukool: Pikkuusiga Jugoslaavia tuuril, Taaramäe ja Kangertiga Rahutuuril

Podcast „Jalgrattapalavik“ astub värske episoodiga kuulajate ette vahetult pärast Tour de France'i lõppu. Prantsusmaa velotuurist teeme juttu õige põgusalt, aga siiski teeme. Enamjaolt räägime Sander Maasingu (34) käekäigust ratturina ning arutleme coachingu teemadel. Mis on need oskused, mille abil saab sportlane enda seest kätte võimalikult palju? Maasing, kes vanuse poolest võiks veel tipptasemel võidu sõita, on pärit Jõgeva lähistelt Siimustist. Kuidas üks Siimusti poiss jalgrattaspordi juurde üldse jõuab ja mis on need hoovad, mis teda selle ala küljes kinni hoiavad? Maasingu otseseks eeskujuks ja kamraadiks oli ja on Rene Mandri, kellega mingil eluetapil oldi nagu särk ja püksid või sukk ja saabas. Kogu aeg ninapidi koos. Mõlemad jõudsid läbi rattasõidu Prantsusmaale, Mandri murdis lahti ka elukutseliste ukse, Maasingul seda teha ei õnnestunud, ehkki 2009. aastal ta eesmärgist väga kaugele ei jäänud. Olnuks prantslane... siis mine tea. Räägime mitmetest tiitlivõistlustest, juunioride Rahutuurist, päris noorena koos rattalegendi Aavo Pikkuusiga Jugoslaavia velotuuril käimisest. Saame teada, kellega tänastest tippmeestest on Maasing amatöörina Prantsusmaal ühes klubis sõitnud. Sporditegemise periood Prantsusmaal kestis viis hooaega, neist viimane oli juba pool vägisi. Motivatsiooni viisid alla 2010. aasta ebaõnnestumised, misjärel uut edulainet enam ei tulnudki. Tänasel päeval üritab Maasing sportlasi rasketest hetkedest läbi aidata. Võtmesõnadeks eneseanalüüs ja coaching. Enamus edust on peas kinni. Kuidas avastada sisemised reservid ning panna need enda jaoks tööle? Lihtne küsida, raske vastata. Aga vastused on üldjuhul olemas, nende saamiseks tuleb vaid vaeva näha. Vestlust arendab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
7/25/20231 hour, 15 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

85. Stuudios mees, kes lävib tööalaselt Šveitsi rattalegendi Fabian Cancellaraga

Kuum jalgrattaspordi suvi on täies hoos ning podcast „Jalgrattapalavik“ tuleb kuulajate ette episoodiga number 85. Sel korral ajame juttu noore ja teotahtelise mehega, kes on juba neljandat hooaega mehaanikuna ametis välismaiste profitiimide juures. Tänasel päeval töötab Reigo Rosenberg Šveitsi kõige kõvemas profitiimis Tudor Pro Cycling Team. Võistkonna omanik on Šveitsi rattalegend Fabian Cancellara isiklikult – kahekordne olümpiavõitja, neljakordne maailmameister, kolmekordne Paris-Roubaix võitja, auhinnakapis ka Milano – San Remo ja Ronde van Vlaandereni trofeed jne. Nad puutuvad tööalaselt kokku ning loomulikult ei jäta saatejuht küsimata, milline mees on Cancellara inimesena, ja sinna lisaks isikliku kogemuse põhjalt veel mõni värvikas seik. Loomulikult on huvitav vestelda erinevate tiimide taustast. Kui suur võib olla vahe tiimide igapäevases toimimises, võtame kasvõi mehaanikute töö vaatevinklist. Reigo Rosenbergil on olemas kogemus ka väiksemast Šveitsi meeskonnast Swiss Racing Academy ja Norra kõige kõvemast tiimist, praegu Tour de France'il võistlevast Uno-X Pro Cycling meeskonnast. See, kuidas üks noor Eesti mees jala profitiimide ukse vahele sai on omaette huvitav lugu. Tuleb olla järjekindel, vajadusel saata laiali sadu e-kirju ja kui tekib niidiots, siis sellest kinni võtta, mitte olla liiga valiv. Rattasporti on Rosenberg ka ise teinud, aga alustas üsna hilises eas, alles 16-aastaselt. Nõmme Rattaklubis, mis hilisemalt liitus CFC Spordiklubiga, Kert Martma käe all. Varasemalt mängis jalgpalli, kuid põlved tegid haiget ning kehaliseks liigutamiseks tuli leida alternatiiv. Nii see jalgrattasport uue väljakutsena ellu tuli. Räägime mõne sõna ka käesolevast Tour de France'ist ja harrastajatele mõeldud L'Etape du Tour'ist, millel Rosenberg mullu ise osales. Tänavu peeti sõit 9. juulil trassil Annemasse – Morzine ning eestlasi oli kaasa lööjate hulgas kümneid kui mitte sadu. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
7/15/20231 hour, 37 seconds
Episode Artwork

84. Bora-Hansgrohe varustuse pealik: eelmise aasta Tour de France'il juhtus valus apsakas

Podcasti „Jalgrattapalavik“ uues episoodis räägime Tour de France'i eelset juttu. Eeloleval nädalavahetusel stardib Hispaaniast Bilbaost järjekorras 110. Prantsusmaa velotuur, saate külaline on stardipaigas kohal, et hoida Bora-Hansgrohe tiimi varustuse küsimused kenasti kontrolli all ja mine tea, võib-olla luua ka mõni kuldaväärt kontakt varustuse tootjatega. Gerd Kodanik astus stuudiost läbi esmaspäeval, 26. juunil, vahetult enne Tallinnast äralendu. Viimaseks suurtuuri eelseks pakiliseks asjaks kodusel pinnal oli Saksamaa meistrisärgi tellimine Emanuel Buchmannile. Kui mõne riigi meistrisärk saab mehele, kes stardib Tour de France'il, on tarvis kiirelt tegutseda. Räägime sõiduvarustusest lähemalt ja põhjalikumalt. Just kolmenädalase velotuuri võtmes. Kui palju on igal sõitjal kasutada rattaid ja muud varustust ning mida see kõik rahalises vääringus tähendab? Kui ees ootaval Tour de France'il on vaid üks eraldistart, siis Giro d'Italial oli temposõite mitu ja neist üks mäkke. Mida mõtlesid välja Bora-Hansgrohe mehaanikud, et rattaid võimalikult kergeks saada? Kodanik avaldab, et Touril toimub esmakordselt tehnika ja varustuse märgistus, mis on sarnane autorallis kasutatava süsteemiga. Miks seda tehakse? Pöörame personaalselt tähelepanu mõnedele sõitjatele, kellel on või on varasemalt olnud seljas Bora-Hansgrohe vorm. Näiteks Peter Sagan, Anton Palzer, Cian Uijtdebroeks, Romet Pajur, Karl Kurits, Martin Laas jt. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
6/27/202352 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

83. Kirsipuuga käesolevast hooajast: Kes Eesti proffidest on olnud hea, kes peab peeglisse vaatama?

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas üsna hiljuti Eesti Spordi Kuulsuste Halli valitud mees, endine profijalgrattur Jaan Kirsipuu. Vestleme käesolevast maanteesõidu hooajast ja seda peamiselt Eesti ratturite vaatevinklist. Esmalt Tartu 2024 Cycling Teami tegemistest, kelle spordidirektorina Kirsipuu tegutseb. Mõned ilusad sähvatused on sekka sadanud, aga üldiselt kulgeb hooaeg keeruliselt. Pitsitavad mured meeskonna eelarvega ja selles osas üleskutse kuulajatele – kellel on tahtmist ja võimalust Eesti rattatiimile õlga alla panna, tehke seda. Iga abi on teretulnud. Kindlasti on tiimil võimalus vastu pakkuda ka sponsorväljundit, lisaks kodukamaral sõitmisele kuuluvad võistlusgraafikusse päris mitmed Euroopa riigid. Tänavu veebruaris käidi esmakordselt võistlemas isegi Aafrikas, Rwanda velotuuril. Sellest kõigest tehakse saates ka juttu. Saate teine pool kulub välisklubides sõitvate meeste võistlusvormi ja tulemuste analüüsile. Kellega võiks minna maailmameistrivõistlustele ja kas üldse? Nagu elus ikka, on nii neid, kellel käesolev hooaeg pigem õnnestunud ja rõõmu pakkunud ning neid, kellel olnud kas ebaõnne või lihtsalt pole loodetud tasemel välja vedanud. Jaan Kirsipuu on väljaütlemistes aus, andes otsesõnu mõista, et mõnel mehel tuleb peeglisse vaadata ning edasiminekuks õiged järeldused teha. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
6/15/20231 hour, 1 minute, 35 seconds
Episode Artwork

82. Andres Lauk: see oli šokk, sattuda alumiiniumlusikate keskelt Lääne-Saksamaale

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseks külaliseks on mees, kes peab oma sportlastee tähetunniks 1988. aasta Baltic Sea Friendship Race velotuuri, mis tõi Eestis ja Tallinnas raja äärde kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Oli ärkamise aeg ning Eesti jalgrattakoondise võimas esitus ja Liidu koondise alistamine puges rahvale hinge. Andres Lauk oli toona üks kuuest sangarist, kes pedaale tallates Eesti rahva eneseväärikust ja iseseisvuspüüdlust soojade tunnetega poputas. Mälestusrikkast Balti mere maade velotuurist tuleb saates juttu üsna põhjalikult, lisaks meenutame seiku 1989. aasta võidusõidust. Sealt edasi jõuame juttudega välismaale. Alates 1991. aastast sõitis Lauk kümme hooaega erinevates amatöörklubides Ungaris, Prantsusmaal, Sloveenias ja Soomes. Õnnestus päris palju maailmas ringi rännata ning profiratturite koorekihiga eksootilistel velotuuridel rinda pista. Meenutame Mehhiko velotuuri etapivõitu ja meeleolukat vuntside pügamist. Alates 1993. aastast kuni Atlanta olümpiani oli Lauk kindel tiitlivõistluste mees, alati Eesti koondisega kaasas. Suuremat sorti sähvatus võinuks tulla 1994. aastal Sitsiilias peetud MM-il, ent vahetult enne maailmameistrivõistlusi Lauk haigestus. Võistles eelnevalt 21 päeva jutti, ilma puhkepäevadeta ja organism ei talunud seda ära. Saate külaline arvab, et kui tal mingis aspektis andekust oli, siis väljendus see raudses tervises. Aga kolm nädalat järjepanu „kühveldamist“ oli ka raudmehele liig. Huvitaval kombel annab Andres Lauku kõrvutada Eesti läbi aegade ühe säravama spordisangari, tõstja Jaan Taltsiga. Mõlemad on õppinud ja sportlaseks kasvanud läbi Tihemetsa tehnikumi. Küll paarikümneaastase vahega, aga ikkagi. Meenutame Tihemetsa aegu, mis olelusvõitluse vaates olid kohati väga karmid – kolmandalt korruselt pea alaspidi alla rippumine, moosikontroll, kettide ja piitsadega võitlus Kilingi-Nõmme tüüpidega. Samas, on olnud ka ilusamaid aegu. 1991. aasta ülemaailmsetel Väikesaarte mängudel koges Lauk ülevoolavat naerupahvakat, meeskonnasõidu käigus. Päris naljakas lugu, ehkki üks mees liikus sel momendil silmamunade peal. Saate viimases osas räägime pisut Lauk juuniorist ehk Karl Patrick Laugust, kes ameti mõttes läks isa jälgedes, aga on jõudnud veel kaugemale, profileeri välja. Kui palju on meestes sarnasust ja erinevusi, silmas pidades eelkõige võidusõitja tüpaaže. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
5/26/20231 hour, 5 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

81. Vigastatud Peeter Pruus: parimad tulemused on veel tegemata, kui suudan terve püsida

Podcasti „Jalgrattapalavik“ maikuu esimeseks külaliseks on maastikurattamaratonide Euroopa meistrivõistluste kahekordne medalimees Peeter Pruus. Hetkel olude sunnil kodus, kuna taastub õlavigastusest, aga tahtmist täis, et juba mõne nädala pärast uuesti võistlustulle asuda. Räägime vigastusest ja puudutame spordimeediat, kes tiitlivõistluste medalimehe traumast põrmugi välja ei tee. Kas tõesti on jalgrattasõit sedavõrd nurgatagune ala, et Pruusi tegemised ei ületa uudiskünnist? Rattamaratonide maailma reitingus on punktisaajaid enam kui 1000 ja meie mees 20. kohal. Isegi ilma roosade prillideta paistab päris tummine. Võrdleme klubisid, kus Pruus maastikuratturine sõitnud on. Neli hooaega Itaalia profitiimis Torpado SüdTirol ja tänasel päeval teine hooaeg Hispaania profitiimis BUFF Megamo. Praegune tiim on suurem ja paistab kõrvalt vaadates uhkem välja, aga reaalsuses ei ole sealgi ainult roosamanna. Maantee tipptiimide valguses on asjad hoopis teisiti ning sellest kõigest ka lobiseme. Kui Euroopa meistrivõistlustelt on Pruus võitnud kulla ja pronksi, siis maailmameistrivõistlustelt veel medalit pole. Isegi esikümne kohta pole ja see annab jätkamiseks kõvasti motivatsiooni. Testides näitab 33-aastane rattamees hetkel elu parimaid numbreid, mis tuleks võistlusrajal ära realiseerida. Tänavune maastikurattamaratoni MM sõidetakse augusti esimeses pooles Šotimaal Glasgow's ja see võiks olla sobilik paik sähvatuseks. Pruus on mõelnud ka graveli peale. Miks mitte proovida läbilööki ka sellel alal? Raplamaalt pärit ratturi näol on ju tegemist universaaliga, kes teeb aeg-ajalt kaasa ka maanteesõitudel ning maastikusõitude ja maanteesõitude kombinatsioon peaks andma graveliks päris hea valmisoleku. Veel meenutame saates Tokyo olümpiamänge, kus Pruus võistles kaasa maantee grupisõidus ja käime juttudega ära eksootilisel Borneo saarel. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
5/8/20231 hour, 17 seconds
Episode Artwork

80. Rattalt tolm maha ja kolmapäevakule! Loosirattas eksklusiivne pakett Tour de France'ile

Podcasti „Jalgrattapalavik“ erinumber toob kuulajatele koju kätte teadmise harukordsest võimalusest minna Škoda loosimängu auhinnapaketiga, täiesti tasuta, kogema maailma hinnatuima velotuuri Tour de France'i melu. See ei saa olema tavaline kaasaelamine raja ääres, vaid eksklusiivne pakett sisaldab kohtumist ning kerget rattatiiru koos Tour de France'i endise võitja Andy Schleckiga, etapi jälgimist nii saateautost kui ka helikopteri pardalt (sobiva ilma korral), loomulikult lennupileteid Bilbaosse ja tagasi ning kohapealset majutust. Sellest kõigest räägivad saates lähemalt ettevõtmise taga olevad rattaentusiastid ja rattaspordi toetajad Mario Orgla ning Andre Kull. Räägime ka Škoda MTB Kolmapäevakute sarjast, mille ühest etapist osavõtt on kohustuslik, kui soovitakse auhinnapaketile kandideerida. Kampaania kestab 7. juunini ja loosimine leiab aset paar päeva hiljem. Ühtlasi pöörame tähelepanu Škoda uuele liikumisbrändile We Love Cycling. Mis muud kui head kuulamist ja andke endale võimalus! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Podcast „Jalgrattapalavik“ on kättesaadav Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti avarustest.
5/2/202323 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

79. Oskar Nisu: Miami Beachi jõuproov meenutas Elvat, USA sõitude juures üllatas vaid üks asi

Täpselt nii nagu pealkiri reedab, suundub podcast „Jalgrattapalavik“ sel korral juttudega Ameerika Ühendriikide rattaspordi radadele. Reisisaatjaks Oskar Nisu, kes kuulub alates käesolevast hooajast tiimi Denver Disruptors. Räägime esimestest võistluskogemustest USA pinnal, Denveri tiimist, kuhu kuuluvad nii mehed kui naised, uuest võistlusliigast National Cycling League (NCL), mille avalöök toimus 8. aprillil Miamis. Kõlab igatahes edevalt! Võistelda Miami Beachi ümbruses. Aga, kuidas see kõik päriselus paistab? Uues liigas võisteldakse kriteeriumides ja välja hõigatud auhinnapott on ahvatlev – tervelt üks miljon dollarit. Võitja tiimile kuulub maksimaalselt 700 000 dollarit, ent Oskari jutust selgub, et agasid on palju ja jackpoti võitmine tundub üsna keeruline. Saame teada, mis hooaja käigus veel ees ootab, milliste uuendustega üritab NCL rattamaailmas tähelepanu pälvida ning üritame USA ja Euroopa profitiimide võrdluses selgusele jõuda sarnasustes ja erinevustes. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Podcast „Jalgrattapalavik“ on kättesaadav Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti avarustest.
4/28/202352 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

78. Jaanus Prükkel: et just mina olümpiavõitja Erika Salumäed õlgadel kandsin, oli juhus

Podcasti "Jalgrattapalavik" aprilli esimese saate külaliseks on mees, kelle poolt juhatatav klubi – Kalevi Jalgrattakool, on tunnistatud Eesti parimaks jalgrattaklubiks tosin aastat jutti. Tehke järgi või makske kinni. Stuudios on koha sisse võtnud rõkkava naeruga Jaanus Prükkel. Jalgrattaspordis karvupidi sees 1978. aastast kui läks noore poisina Tallinna Mererajooni Laste ja Noorte spordikooli Rein ja Helvi Roosi õpilaseks. Lühidalt öeldes MSK-sse. Kuulus aastaid samasse treeninggruppi Jaanus Kuumaga. Kaugel pailapsest. Koguni kolm korda visati treeningrühmast välja, kuid mõne aja möödudes võeti uuesti tagasi. Jalgrattasport miskipärast paelus, oli huvitav. Räägime, mis koerustükkidega ta omal ajal hakkama sai. 1988. aastal juhtus huvitav lugu olümpiavõitja Erika Salumäe austamisega Tallinnas Raekoja platsil. Endalegi ootamatult oli Jaanus Prükkel selles kõiges osaline. Kandis olümpiavõitjat õlgadel või kätel, kuidas tahate. Uurime, miks just tema sellise au osaliseks sai ja mis sellel saatuslikul päeval ikkagi täpsemalt juhtus. Vabariigi taasiseseisvumise järel leidis saatekülaline end üsna ootamatult jalgrattakooli juhi ametist, pani tööle esimese jalgrattapoe Eestis ning oli mingi hetk Eesti trekikoondise peatreener. Tõeline Hunt Kriimsilm oma üheksa ametiga. Enam kui 35 aastat tagasi ta Tallinna velotreki ruumidesse tööle jõudis ja on seal toimetanud tänaseni. Olud ja riigikorrad on muutunud, aga Prükkel püsib. Üritame rääkida kõigest, mis selle pika perioodi sisse jalgrattaspordi vaates ära mahub, jõudes tänasesse päeva, seenioride meistrivõistluste ning treki taaselustamiseni välja. Head kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Podcast „Jalgrattapalavik“ on kättesaadav Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti avarustest.
4/18/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

77. UCI komissar Mihkel Nanits rataste kontrollist, magavast kohtunikust, eksamist ja paljust muust

Podcasti „Jalgrattapalavik“ märtsikuu teise saate külaliseks on maanteesõidu rahvusvahelise kategooria komissar Mihkel Nanits (37). Alles neljas eestlane kõrgeima jalgrattakohtuniku kraadiga Oleg Sapožnini, Rein Kasela ning Madis Lepajõe kõrval. Tartust pärit, isa Mait tegeles nooruses jalgrattaspordiga ja suunas ka Mihkli sama ala juurde. Treeneriteks olnud Jaan Veeranna, Andrei Morjakov, Virgo Usin ja Jüri Kalmus. Liiga kaua võistlusspordiga ei tegelenud, põhimõtteliselt juunioride ea lõpuni, siis valis õpingute tee. Sportlastee üks meeldejäävamaid võistlusi toimus 2001. aasta septembris Euroopa noorte meistrivõistlustel Luksemburgis, kus sai näiteks mõõtu võetud ka hilisemalt Milano-San Remol ja Flandria velotuuril poodiumile mahtunud mehe, belglase Jürgen Roelandtsiga. 2008. aastal lõpetas Mihkel Nanits Tartu Ülikooli kehakultuuri teaduskonna. Aasta hiljem oli ta Eesti jalgratturite liidus kirjas abikohtunikuna. Sealt hakkas lumepall veerema. Suunajaks Madis Lepajõe, kes on tänaseks päevaks kahjuks meie hulgast lahkunud. Madise poeg Jaan on aga Mihkli hea sõber ja koos „küntakse“ vagu ka kohtunike põllul. 2017. aastal tõusis Mihkel rahvusvahelise jalgratturite liidu ehk UCI rahvuslikuks komissariks ja 2022. aastal rahvusvaheliseks komissariks. Selleks tuli sooritada eksam, konkreetsel võistlusel. Räägime, mida hinnati ja millised olid nõudmised. Mõistagi räägime komissaride töö spetsiifikast laiemalt, uutest trendidest, keerukate olukordade lahendamisest ja paljust muust, millega tuleb kokku puutuda. Ühtlasi selgub, et väga kõrgel tasemel kohtunikuks võib saada ka jalgrattaspordi tausta omamata. Seega, kellel on helesinine unistus kunagi Tour de France'il õigust mõista, siis kõik teed on valla. Vaja on vaid pealehakkamist, õpihimu ning prantsuse keele oskust. Mis muud kui head kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Ühtlasi tuletame meelde, et podcast „Jalgrattapalavik“ on kättesaadav Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti keskkonnast.
3/31/202352 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

76. Rein Taaramäe: tahan sel aastal natuke riskida, jutud uuest lepingust ja nõuanded noortele

Podcast „Jalgrattapalavik“ on pärast mõnenädalast pausi uue episoodiga kuulajaid rõõmustamas ning külaliseks ei keegi muu, kui Eesti kõige pikema staažiga profijalgrattur Rein Taaramäe. Suurtuuride etapivõitjal on käsil 16nes profihooaeg. Tänavu sõidab Taaramäe suurtuuridest ainult Vueltat. Viimaste hooaegade Giro – Vuelta duubel mängiti ringi. „Sai kaarte vähe ümber mängitud. Aasta esimene pool läheb puhtalt nädalaste velotuuride peale ja neid on kavas ikka päris kõvasti. Enne Vueltat saan seitse velotuuri kindlasti sõita,“ kirjeldas Taaramäe käesoleva aasta kondikava. Järgmised etteasted tulevad õige pea, Kataloonia velotuuril ning Baskimaa velotuuril, mis mõlemad mahuvad World Touri kalendrisse ehk on väga esindusliku koosseisuga. Taaramäe kavatseb lühematel velotuuridel tavapärasest rohkem riske võtta, nii-öelda pokkerit mängida. „Hea oleks võita Baskimaa velotuuril etapp ja jõuda Vueltal kokkuvõttes esikümnesse. Olin eelmisel aastal Vueltal tegelikult imevormis ja ma loodan tänavu end samuti Hispaania velotuuriks imevormi viia. Siis ei teagi kuhu võib jõuda. Iseenesest oleks lahe esikümne peale sõita. Eelmisel aastal ma oleks selleks võimeline olnud.“ Räägime avatud kaartidega, nii nagu elu on. Paljud asjad saavad selgemaks. Puudutame Intermarche-Circus-Wanty profitiimi edukat hooaja algust ja kahe hooaja vahelist muutuste lainet. Karjääri jooksul kõike näinud Taaramäe sõnul tegutseb meeskond targalt. Igale poole minnakse tulemust tegema ja sõitjad teavad seda piisavalt pikalt ette. Kõik on planeerimise küsimus, juhusele ruumi ei jäeta. Teisiti lihtsalt ei saa, kui tahad olla edukas. Taaramäe analüüsib hooaja esimesi sõite Lähis-Idas, Omaani velotuuril ja Araabia Ühendemiraatide velotuuril. Räägib talvisest ettevalmistusest ja laagritest Rwandas. Hoopis teine maailm, aju puhkab. Jõuame ka aastasse 2025 kui Rwandas toimuvad maanteesõidu maailmameistrivõistlused. Tänavune MM leiab aset harjumatul ajal, augustis, Šotimaal. Taaramäe ei ole kindel, kas ta seal joonel on, aga lõpuni välistada ei saa. Õpetussõnu jagub ka noortele. „Ärge tehke sporti liiga noorelt liiga professionaalselt!“ Loomulikult tulevad sinna juurde selgitused. Taaramäe toob ka elulise näite Eesti meistrivõistlustelt. Mis muud, kui head kuulamist! Ühtlasi tuletame meelde, et podcast „Jalgrattapalavik“ on kättesaadav Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti keskkonnast. Saatesarja veab Ivar Jurtšenko.
3/13/202359 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

75. Mallor Türna: erinevalt Matist ma Janek Tombakut mootorrattaga taga ei ajanud

Podcast „Jalgrattapalavik“ jõuab seekordse saatega juubeli hõngulise tähiseni. Eetrisse jõuab sarja kolmveerandsajas episood ehk usutlus numbriga 75. Seekordne külaline on Eesti jalgrattaspordi ringkondades teada-tuntud mees – Mallor Türna. 1970. aastate lõpus ja 1980. aastate alguses kuulus ta tippsportlaste leeri, sõites trekil välja suurmeistri normi. See oli taseme näitaja. Maanteesõidus säravaimaks saavutuseks etapivõit NSV Liidu velotuuril ja näiteks Balti velotuuril on ta kandnud liidrisärki. Sellest kõigest me loomulikult räägime. Treeneritööd alustas 1984. aastal ja on teinud seda vahelduva eduga, mõlemal pool Soome lahte. Rohkem ikkagi siinpool ja ka tänasel päeval, juhendades Kalevi Jalgrattakooli noori. Otseselt Mallo Türna käe alt tulnud sportlastest on jõudnud profileeri kõige kõrgemale tasemele välja soomlane Kjell Carlström ning Janek Tombak. Mõlema jaoks oli Mallor esimene jalgrattatreener, kes andis suuna suurde sporti kätte ja õpetas selgeks ABC. Tombaku treeningutele saamist meenutab Türna nii: „Tombak oli selline tegelinski, kes oli kooli mustas nimekirjas. Ja kuna ma suhtlesin kehalise kasvatuse õpetajatega, siis sealt tuli vihje, et selle mehe võiks kaasata treeningutesse. Seal oli otsene küsimus, kuhu panna lapse energia. Ja me leidsime sellele lahenduse. Ta sai võetud kampa ning talle see sobis. Ja eks kui mingil hetkel hakkasid tulema tulemused, siis see tekitas aina rohkem huvi rattasõidu vastu.“ Türna toimetas toona Põltsamaal, Lillevere spordikoolis. Samast süsteemist on välja kasvanud veel Lauri Aus, Andrus Aug, Erki Püstep, Toivo Reinov, Martin Kukk, Mati Värv jt. „Toimus väga süsteemne töö, mis andis tulemust,“ meenutab Tartu juurtega mees toonast aega. Viimased 14 aastat on Türna toimetanud treenerina Tallinnas CFC Spordiklubis ja Kalevi Jalgrattakoolis. Tema käe alt on sirgumas uued talendid, kelles peitub samuti ainest jõudmaks suurele areenile. Aga see kõik ei ole nii lihtne kui lihtlabase vestluse käigus tunduda võib. Palju erinevaid tahke peab kokku langema, peab olema tarkust, visadust, kindlat meelt ja loomulikult ka sportlikku õnne. Eriliselt rõhutab Türna treeneri osatähtsust, kuna suuresti just treeneri käes on võtmed, kuidas lapsed spordi juurde jätta ja sealt edasi, järgmise sammuna, spordis läbilöömiseks vajalikud harjumused ja rutiinid paika saada. Võrreldes kunagise ajaga tuleb tänasel päeval aina rohkem kasutada moosisporti. Mida see veel tähendab? Head kuulamist!
2/17/202357 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

74. Treener Karmen Reinpõld: miks me ei ole näinud laboris ühtegi Taaramäed või Kangertit?

Jalgrattaspordi uus hooaeg on käima läinud ning paari kuu pikkuselt pausilt naaseb taskuhääling „Jalgrattapalavik“. Huvitavate külaliste paeluvad jutud endiselt kättesaadavad Delfi Tasku, Soundcloudi, Spotify ja Apple Podcasti keskkonnast. Sel korral on saatejuhil Ivar Jurtšenkol külas kolmel järjestikusel aastal Eesti parimaks jalgrattatreeneriks valitud Karmen Reinpõld. Väga omapärase taustaga treener, kellel on mitme erineva eriala kõrgharidus ning sportlikke väljakutseid esitab ta mitte ainult sportlastele, vaid ka iseendale. Näiteks mullu tegi koos Liisi Alamaaga Saksamaal esimeste Eesti naistena Everestingu, kogudes ühte konkreetset tõusu sõites vähemalt 8848 tõusumeetrit. Oli jalgrattasadulas 14 tundi ja 36 minutit. Miks? Filosofeerime, mis on andekus, ja kui palju astmeid võib olla andekusel. Füüsilise andekusega saadakse maailma tipule üsna lähedale, edasi peab olema vaimselt tugev, et füüsiliselt võrdsete seas löögile pääseda, ja kõige lõpuks otsustab iseloom, kas sinust saab midagi enamat kui lihtsalt väga hea sportlane. Kuidas meil andekate ja andekusega on? Reinpõld on selles vaates pisut murelik. Ta töötab Tallinna Ülikooli kinesioloogia laboris, testides iga hooaja eel noortekoondiste liikmeid. Ja mis selgub? Viimase kuue või isegi kaheksa aasta jooksul ei ole laboris nähtud ühtegi Taaramäed ega Kangertit. See paneb küsima: „Kus tehakse valik? Kus nad välja sõelutakse? Seda, et neid Eestis ei ole, seda ma ei usu!“ Ta arutleb edasi. „Aga kui me mõtleme, millised on meie võidusõidud ja milline on profiil. Otepää ei ole selles mõttes mägine, et sealt tuleks mägede sõitja välja. Tallinna ümbrus toodab pigem eraldistardi spetsialiste, kellel on jõudu ja massi palju rohkem kui mägedes ronijal. Meie keerukus on see, et Taaramäe ja Kangerti laadsed, meeletu aeroobse potentsiaali ja tohutu töövõimega sportlased peaksid jääma treenerile silma, kes siis väga teadlikult nad oma haardesse võtaks – poputaks, hoiaks ja treeniks. Selle mõttega, et neid on võimalik eliiti viia. Aga juunioride seas ei pruugi nad veel mitte midagi teha, vähemalt Eestis. Meie kodune keskkond soosib väga tugevaid juuniore. Ja selle all ma mõtlen puhtalt profiili, mis meil Eestimaal on. Kui me viiks nad võistlema Kesk-Euroopasse, vot siis me näeks teistsugust pilti.“ Teeme juttu tänapäevastest treeningtöö põhimõtetest, arutleme, millal võiks mõni jalgrattatreener saada pärjatud Eesti aasta treeneri nimetusega ning räägime pisut lähemalt Janika Lõivu tegemistest, kellel on suur „süü“ selles, et Karmen Reinpõld jalgratturite seltskonda sisse sulandus. Head kuulamist!
2/7/20231 hour, 1 minute, 53 seconds
Episode Artwork

73. Jalgrattaliidu president Raivo Rand: enne ma järele ei jäta, kui uus velotrekk tuleb

Jalgrattaspordi võistlushooajale on pidulikult joon alla tõmmatud, auväärt tiitlid ja auhinnad jagatud. Tõmbame kokku ka podcasti „Jalgrattapalavik“ järjekordse aastaringi ning seda koos Eesti jalgratturite liidu presidendiga. Ärimees Raivo Rand on alaliidu presidendina rattasporti suunanud viimased kuus aastat. Mis on selle ajaga tehtud ja mis teoksil? Praegune juhatus on ametisse kinnitatud 2025. aastani. Mõistagi ei saa me mööda minna Pirital kiratsevast velotrekist, mis toimis kiiduväärt treening- ja võistluspaigana enam kui 40 aastat, ent mingil hetkel ehitis väsis. Kas samale kohale kerkib kunagi multifuktsionaalne sisetrekk, millest on räägitud juba kümmekond aastat? President Rand on jätkuvalt teotahet täis ja käib välja lubaduse, et tema enne ei jäta, kui trekk tuleb. Räägime võistlustest ja nende korraldamisest. Kas Eestisse annaks tuua sama mastaapi sündmust kui autoralli MM-sarja etapp, WTA tenniseturniir või Ironmani triatlon? Ranna hinnangul on maanteesõidu eliitklassi tiitlivõistlusi Eestisse raske kui mitte võimatu tuua, just rahalist võimekust arvestades. Räägime ka summadest. Küll mõeldakse juhatuses tõsiselt graveli maailmameistrivõistluste korraldamisele, mis on uus ala ning Eestis leidub küllaldaselt sobilikke maastikke tiitlivõistluse pidamiseks. Jutuajamise lõpus laseme mõtted uitama, ja filosofeerime, milline võiks jalgrattasport välja näha 25 aasta pärast? Rand ei usu, et võrreldes tänasega väga radikaalseid muutusi toimub. Rattaga sõitmine jääb ikka rattaga sõitmiseks ja e-sport päris sporti välja ei tõrju. Lisaks usub Rand, et järgmise 25 aasta jooksul võidab Eesti jalgrattur olümpiamängudelt või maailmameistrivõistlustelt eliitklassis kuldse medali. Konkreetset nime president välja ei käi, küll on aga veendumus, et suur „pauk“ kindlasti tuleb. Head kuulamist ja lakkamatut treeningindu uute sportlike sihtide vallutamiseks!
12/9/202249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

72. Rene Mandri hakkab tööle Tour de France'i võitjaga: „Mis seal ikka, sõitja asi on SD-d kuulata“

Podcast „Jalgrattapalavik“ pakub kuulamiseks jutuajamise Rene Mandriga, kes on värskelt sõlminud 2-aastase lepingu Israel – Premier Tech Pro Cycling meeskonnaga. Mandrist sai tipptasemel profitiimi spordidirektor. Rääkida on palju ja teemad vägagi intrigeerivad. Juba tuleval hooajal võib eestlasest teatud võidusõitudel saada Chris Froome'i, Jakob Fuglsangi, Michael Woodsi jt nimekate võidusõitjate otsene ülemus. Mandri on selleks valmis, ei pelga: „Olen suhteliselt enesekindel tüüp kogu aeg olnud. Saan hakkama. Ükskõik kui kõva nimega on tegu, sõitja asi on spordidirektorit kuulata.“ Puudutame tippmeeskonna eelarvet, kuidas sätitakse plaane, palju on tiimis inimesi, kes eestlast spordidirektoriks kutsus, mida kujutas endast UCI koolituse läbimine jne. Esimene pool saatest kuulub puhtalt suure tiimi juttudele. Teine pool kuulub kodustele teemadele. Kes hakkab Mandri uue väljakutse valguses vedama Tartu 2024 Cycling Teami? Muide, meeskonda on hetkel ära registreeritud ka Markus Pajur, kes kaks hooaega sõitis oluliselt kõrgemal tasemel Arkea – Samsic meeskonnas. Saame teada, mis seis Pajuriga on. Ühtlasi reedab Mandri saladuse... Ta pidi esimest korda tellima klubile ratta XXL mõõtudega. Tiimiga liitub kahemeetrine leedulane. Lahkame meeskonna koosseisu üksikasjalikult, muudatusi on päris palju. Koduste juttude juures puudutame ka noorema generatsiooni esiletõusu. Lõppeva aasta maailmameistrivõistluste ja Euroopa meistrivõistluste tulemused on muljetavaldavad. U23 vanuses MM-il grupisõidus 4. koha saanud Madis Mihkelsilt võib Mandri sõnul suuri tegusid oodata väga kiirelt. „Olen selles veendunud. Ta on väga heas keskkonnas ja vanajumal on andnud talle kulbiga, andekust. Tulemused ei lase end kaua oodata.“ Juunioridest räägime samuti. Jutu käigus jõuame laiema tõdemuseni, et suured profitiimid jälgivad üha nooremaid sõitjaid. Juba esimese aasta juunioridele pannakse silm peale, luuakse noortemeeskondi. Miks see nii on? Ja veel ühest trendist. Kahekümneselt ollakse profimaailma tipus. Kuidas see järsku võimalik on? Mille pealt on tulnud noorte plahvatuslik pealetõus? Mandril on selgitus olemas: „Rattaspordis on võimalik väga palju andmeid kätte saada ja seda omakorda läbi treeningplaanide sõitjatele tagasi anda. Ja see jõuab juba noorteklassidesse välja. See tähendab oluliselt teadlikumat treenimist. Ma arvan, et see on väga suur osa sellest trendist.“ Head kuulamist!
12/9/20221 hour, 50 seconds
Episode Artwork

71. Laura Lepasalu: mida ema võis küll mõelda, kui tulin esimesest trennist koju tarkusega, et...

Podcasti „Jalgrattapalavik“ oktoobri teise saate külaliseks on Laura Lepasalu. Tänasel päeval kolme lapse ema, kes 2008. aastal sõlmis Prantsusmaa klubiga Team Pro Feminin Les Carroz profilepingu, ent profina sõita ei saanud, sest klubi läks majanduslike raskuste tõttu hingusele. Ikka juhtub. Kui vaadata tagasi, siis 2008 oligi tipphetk. Sõitjana. Prantsusmaa karikavõistluste etappidel, kus sõitsid koos nii profid kui ka amatöörid, oli pidevalt pildil. Edestas sõitudel prantslaste legendi Jeannie Longot ennast. Võiks selle vabalt visiitkaardile kirjutada. Vahepeal tekkis isegi lootus, et pääseb Pekingi olümpiale. Lepsasalu meenutab: „Issand, mul tekkiski tunne, et saan olümpiale. Ma muidugi oleks sinna läinud turistina. Aga ma ei mäleta, mis juhtus, et päris viimasel hetkel öeldi – jääb ära. Mul olid juba ostetud kuldsed Scotti kingad, treener oli nii õhinas, aga öeldi, et Grete Treier üksinda läheb. See oli ikka paras pettumus.“ Laura lubab olümpial siiski ära käia, mitte enam sportlasena, aga taustajõuna. Olümpia on olnud unistus väiksest peale. Sportlasena jäid võimed kindlasti realiseerimata. Ta lõpetas 2009. aastal, kuna üks jalg kadus piltlikult öeldes alt ära. Närvivalu tegi liiga. Lisaks on Lepasalu tänasel päeval veendunud, et ta oli konstantselt ületreenitud. Hästi palju sõltus toona treeneritest ja tugivõrgustikust, mis minu puhul jättis ilmselgelt soovida. „Ise ma ei julgenud puhkeperioode teha, sest kohe tekkis kartus, et tulevad ülekilod ja kõik läheb käest ära,“ kirjeldab Laura noore naisvõidusõitja kartusi. Ta meenutab ühist laagrit leedulastega. Kolm korda päevas treeningud, kui üles ärkasime, siis kohe puki peale. „Rene Mandri vaatas mu treeningpäevikut ja imestas: „Sul oli märtsis 92 treeningtundi!? Ma oleks surnud selle peale!“ Aga, nääpsuke Laura jäi elama. Ehkki muidugi võib küsida, mis elu see ka oli. Laager kestis kaks kuud. Tappev. Samas laagris oli ka Ignatas Konovalovas, kes sõidab tänaseni profileeris. Esimesed rattasõidu tarkused sai Laura klubist Tartu Racing Tähtvere. Oli klubis ainus tüdruk, aga see ei morjendanud. Esimesest trennist koju jõudes teatas emale, et vanemad poisid ütlesid nii: „Aluspükse rattapükste alla enam ei pane!“ Huvitav, mida ema võis mõelda? Muuseas meenutab Lepasalu naljakat seika 2007. aasta Tartu rattamaratonilt. See puudutab teda ja Jaan Kirsipuud (Jassi), kes teda hilisemalt väga palju aitas. Head kuulamist!
12/9/202248 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

70. Kalju Koch tuli Eesti meistrivõistlustel medalile rattaga, millel oli sadula asemel...

Podcastis „Jalgrattapalavik“ saab sel korral kuulda tõestisündinud lugu, mis ajab kulme kergitama. 1958. aasta Eesti meistrivõistlustel ühisstardiga sõidus võitis 16-aastane Kalju Koch pronksi. Vähe sellest. Ta sõitis rattaga, millel puudus sadul. Ei, sadul ei tulnud sõidu ajal ratta küljest ära. Noormees läks juba starti ilma sadulata. Tingituna väikesest kasvust muud võimalust lihtsalt polnud. Raamile kinnitati padi, mis võimaldas õigel kõrgusel pedaale tallata. Ausalt öeldes, ei kujuta ette. Ja nõnda tulla veel medalile... selleks peab olema Kalju Koch. Pole siis imestada, et mingil hetkel jõudis Elva lähistelt pärit spordimees Liidu koondise ridadesse. Teisiti ei saanudki minna. See juhtus pärast 1963. aasta rahvaste spartakiaadi velotuuri ehk teisisõnu pärast Liidu meistrivõistlusi mitmepäevasõidus, kus ta oli individuaalselt kaheksas ning Läti koondisega meeskondlikut teine. Läti koondisega seetõttu, et ta läbis Riias sõjaväeteenistust. Liidu koondises pidas Koch vastu viis hooaega (1964-1968). Käis kolmel MM-il ja kahel korral amatööride tippvelotuuril Tour de l'Avenir. Seal nägi mägesid, mis ajasid hirmu nahka. Polnud haruldased need hetked kui Liidu koondise mehed olid tapvast ületreeningust sedavõrd küpsed, et keha ja hing lausa karjus ahastusest. Koch meenutab kurbnaljakat momenti 1967. aasta kevadest kui Rahutuuri koondis võistles enne tähtsündmust Belgias. Ilm sattus olema jube, mehed tülpinud ja väsinud ning nii lendas stardis koondisekaaslase suust appikarje: „Ema, miks mind siia ilma sünnitasid?“ Koch loobus tookord Rahutuuri kohast vabatahtlikult, kuna tundis, et lihtsalt ei jaksa. Enamus, kes Rahutuurile läksid, kustusid võidusõidu käigus. Koondist tabas täielik krahh. Pidurit oli treeningutel väga raske tõmmata, sest teatud treenerid nõudsid kogu aeg täiega valamist. Kehtis ütlus: „Kui tahad leiva peale võid, pead välja panema viimase. Igal treeningul.“ Ühe sõidu puhul tuleb Kochil seniajani pisar silma. Aga, mis sa teed, ajalooratast tagasi ei keri. Rahvaste spartakiaadi grupisõit Moskvas, Kurkino ringil, aasta 1967. Kes kuulab, saab teada, mis juhtus. Sportlik traagika. Puhas oma lollus, meenutab Koch. Tänasel päeval on kunagisel tippmehel vanust 80. Sõidab rattaga iga päev. Tänavu pole alates 1. märtsist ühtegi päeva vahele jäänud. Käib tiirul iga ilmaga. Ratas, mille 70. sünnipäevaks kinkis Hawaii Express, on kaugelt parem kui omal ajal Liidu koondises anti. Elu on edasi läinud, suurte sammudega, tehnika samuti. Räägime põgusalt ka tänapäeva rattaspordist. Head kuulamist!
12/7/202251 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

69. Jaan Kirsipuu hiilgeaegadest: keskendusin spordile, ma ei tahtnud olla jogurtitopsi kaanel

Jalgrattajuttu räägime sel korral mehega, kellel on profivõite jalaga segada. Konkreetse ajendi Jaan Kirsipuuga kokkusaamiseks andis 23. august kui Prantsusmaa profitiim Ag2r Citroen jõudis Poitou-Charentes en Nouvelle-Aquintaine velotuuri avaetapil klubi ajaloo 500. võiduni. Uhke ja erakordne tähis! Tosin aastat (1993 – 2004) samas tiimis sõitnud Kirsipuu arvel on neist võitudest pea veerand! Hämmastav. Sellest me räägimegi. Kuidas ta aitas tiimil elus püsida ja millist koormat see õigupoolest tähendas. Luubi alla on võetud sihitult 12 aastat ühes konkreetses meeskonnas, mis tema ajal kandis peasponsori nimesid Chazal, Casino ja Ag2r Prevoyance. Loomulikult ei pääse me üle ega ümber meeskonna omanikust, mänedžerist Vincent Lavenue'st. Kui ta 1992. aastal tiimiga alustas, oli tal vanust 35. Tänaseks päevaks on 31 aastat juurde tiksunud. Kaua ta veel jaksab? Selline järjepidevus on rattamaailmas väga haruldane, kus üks mees veab kõrgel tasemel meeskonda kolm kümnendit jutti. Meenutame eriti meeldejäävaid ja magusaid võite, uurime, kuidas Kirsipuu jäi üldse Lavenue'le silma ja kui roosiline nende läbisaamine oli, pajatame tiimikaaslastest, kellest mõned on olnud supertalendid. Mida tähendab võidusurve ja võidukohustus, eriti olukorras, kus mängus on suured palganumbrid, kuidas ootustega toime tulla, räägime valikutest, kas karjääri hiilgeaegadel muutuda müügimeheks või mitte. Saate keskele mahub ka Shimano rubriik, kus sedapuhku on teemaks elektrijalgrataste jõuline pealetung. Head kuulamist!
12/7/20221 hour, 19 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

68. Gleb Karpenko elukool Hispaanias: klubi mänedžer ütles, kui toasooja napib, siis tema peres...

Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab kuulajaid uue episoodiga. Seekordseks külaliseks on Gleb Karpenko, kes tuli mõne nädala eest Eesti koondisega Balti Keti velotuuri meeskondlikuks võitjaks. Gleb andis töömehena edusse märkimisväärse panuse. Narvast pärit võidusõitja tänavune hooaeg on pehmelt öeldes olnud üks korralik seiklus. Ta on Hispaanias kuulunud kahe erineva amatöörklubi ridadesse, võistelnud Eesti koondisega Euroopa meistrivõistlustel ja Balti Keti velotuuril ning tiirutanud omal käel Belgias. Mida kõike on viimased kümme kuud pakkunud! Värvikaid lugusid jagub saatesse päris mitu. Vanust hetkel 20 ja seni eelkõige silma paistnud hea temposõitjana. 2017. aasta juulis võitis eraldistardis Euroopa noorte olümpiapäevadelt pronksmedali, astudes sellega Tanel Kangerti saabastesse, kes suutis sama 2003. aastal. Juuniorina tuli Euroopa meistrivõistlustel eraldistardis viiendaks, medalist jäi lahutama paarkümmend sekundit. Tulnud korra ka Eesti täiskasvanute meistriks, seda 2020. aastal ja ikka eraldistardis. Teist põlve võidusõitja, isa Sergei Karpenko tuli trekisõidus mitmel korral Eesti meistriks 1980. aastate teises pooles. Räägime, kuidas Gleb rattaspordi juurde jõudis ning millised võiks olla tuleviku perspektiivid. Roosa mannat kusagilt ei paista, pigem on küsimus, kuidas „ellu“ jääda ja rattaspordis jätkata. Head kuulamist!
12/7/20221 hour, 5 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

67. Meie mees rattamaailma tipptiimis Ineos Grenadiers! Huvitav seos olümpiavõitja Tom Pidcockiga

Kuidas satub üks eestlane Suurbritannias baseeruva maailma kõige rahakama rattatiimi palgale? Kes kuulab, saab teada. Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Ineos Grenadiers profitiimi mehaanik Martti Alesmaa. Vanust vaid 31. Võiks veel vabalt ise sõita, aga sätib hoopis rattaid, maailma ässadele – Tom Pidcock, Filippo Ganna, Dylan van Baarle, Ben Swift jt. Hinnatud ja nõutud. Pärit Rapla maakonnast, Teenuse külast. Sõprade ja isa eeskujul sai rattapisiku külge ning 2003. aasta sügisel kui Tallinnasse loodi Jaan Kirsipuu rattakool (CFC Spordiklubi) otsustas liituda pealinnas baseeruva klubiga. Nädala sees oli kodukülas, käis koolis ja tegi omal käel trenni ning kõik nädalavahetused Tallinnas. Kõva tahtmine. 2006. aasta sügisel asus Martti õppima ja treenima Audentese gümnaasiumi Otepää filiaali, tegi sporti kuni U23 vanuseklassi lõpuni. Kahel hooajal kuulus Läti tiimi Alpha Baltic – Unitymarathons.com hingekirja. Sellest kõigest räägime. Kuidas aga hakkas hargnema niidiots, mis viis Eesti mehe Ineos Grenadiers palgale? 2017. aasta suvel tuli ootamatu telefonikõne, mille järel hakkas juhtuma. Üks asi viis teiseni ning kolm aastat hiljem oli Martti unistuste paigas kohal. Küll ta noorena mõtles, et kunagi võiks jõuda tõeliselt suurde meeskonda ja jõudiski, mis sest, et mehaaniku, mitte sõitjana. Ikkagi muinasjutuline lugu. Mehaanikuid on maailma rikkaima rattatiimi palgal tervelt 13! Seda on rohkem kui Ampler-Tartu2024 kogu tiimi isikkoosseis kokku. Kuidas see suur masinavärk toimib? Kus on tiimi peakorter, kuidas saavad paika tööjaotused jne. Martti on tänavu sattunud mõlemale suurtuurile, Giro d'Italiale ja Tour de France'ile. Mis on suurtuuride juures kõige meeldivam, kas see kui meeskonnal läheb hästi ja laekuvad boonused või midagi muud? Töö on iseenesest ju ropp, ülipikad päevad, vähe unetunde ning pidev rekkades ja saateautodes istumine. Ja kelle numbreid võib leida Martti telefoniraamatust! Mine kadedusest roheliseks... Head kuulamist!
8/8/202256 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

66. BMX-i tiitlite rekordimees: julgust peab olema, hüpped võivad kanduda kümne meetri peale

Podcasti „Jalgrattapalavik“ seekordseks külaliseks on kuuekordne Eesti meister BMX-is Ardo Oks. Rohkem koduseid tiitleid pole ette näidata kellelgi. Kui tartlane jõudnuks ala juurde „õigel ajal“, mitte alles 13-aastaselt, siis mine tea, kuhu tiivad kandnuks. Üldises plaanis magas Eesti jalgrattasport BMX-i pealetungi maha. Kui lätlased võitsid Maris Štrombergsi näol 2008. aastal Pekingis juba olümpiakulla, siis meil avati aasta hiljem (2009) alles esimene BMX-i rada. Tartus, Tähtveres. Mõned aastad hiljem sattus sinna pooljuhuslikult sõitma meie saate külaline ja armus... Ent vaatamata sellele, et andekust jagus, oli rong tippude vallutamiseks minema kihutanud. „Mis noorena õpitud, see vanemas eas enam kartust ei valmista,“ teab Ardo Oks omast käest. Ta tunnistab, et mingi hetk tulid piirid ette. Kõhklus, kas ikka on võimalik nii suurtel kiirustel kõike kontrollida, hakkas peas vasardama. Tänaseks on Eestis BMX-i harrastatud 14 aastat. Kuhu me selle ajaga oleme jõudnud? Kui kaugel me oleme suurvõistluste finaalidest ja medalikohtadest, just täiskasvanute konkurentsis? Noored medaleid võidavad, aga kas keegi võiks neist näiteks kuue aasta perspektiivis jõuda olümpiale? Kas kodustest tingimustest nii kõrgete eesmärkide saavutamiseks piisab või on möödapääsmatu leida väljund mõne välisklubi või teise riigi koondise juures? Oks, kes tänasel päeva tegeleb ka noorte treenimisega, oskab hetkeseisu hinnata ja aitab küsimustele vastuseid leida. Räägime sellest, et nii nagu maantee- või trekisõitjad, laovad ka BMX-i ratturid kevadeti põhja maanteetreeningutega. Umbes ühe minuti pikkust pingutust tuleb võistlusel teha 6-7 korda ja see nõuab kiiruslikku vastupidavust. Sõidutehnika on A ja O. Kuidas stardiseinalt nobedalt minema liikuda, rajal väntamata hoogu koguda ja hüpetel õige nuki peale maanduda – mida kõike tuleb selleks osata? Kuidas tehnikat omandatakse ning kas meil on vajalik know-how tänasel päeval kohapeal olemas? Siinkohal tulevad mängu lätlased, kes on maailmas ja Euroopas jätkuvalt kõvad tegijad. Eesti rattureid on palju aidanud Läti treenerid Klavs Lisovskis ja Artis Žentinš, kelle panust on võimatu üle hinnata. BMX-i on harrastanud meie nimekate motokrossisõitjate Tanel ja Aigar Leoki pojad. See on olnud teadlik valik, ettevalmistus motokrossiga tegelemiseks. Arutleme, kas BMX sarnanebki mõnes mõttes rohkem motokrossi kui klassikalise jalgrattaspordiga? Head kuulamist!
8/3/20221 hour, 1 minute, 51 seconds
Episode Artwork

65. Runo Ruubel: verinoorena Liidu velotuuril, Pikkuusi vägiteod, meelelahutuse ja meeleheite klubi

Podcastis „Jalgrattapalavik“ teeme sel korral juttu rattadünastia esindajaga. Tema isa vend Endel oli 17 kordne Eesti meister ja isa vennapoeg Heino 13 kordne Eesti meister jalgrattaspordis. Põlvkond hiljem tegi rattaseljas tegusid saate külaline Runo Ruubel. Runo võinuks vabalt ekslema sattuda näitlemise radadele, kuna nii isa kui ka ema olid lähedalt seotud teatriga. Isa Paul koguni Eesti NSV teeneline kunstnik. Aga sport paelus rohkem ja kui 1973. aasta sügisel õnnestus Pärnus jalgrattatreeningutele pääseda, oli otsus langenud. Tummisemad tulemused hakkasid tulema 1976. aastal ning juunioride klassis oli noor pärnakas juba omavanuste Liidu koondise kandidaat. Eraldistardis jäi õige vähe puudu Liidu meistrivõistluste medalist. Juuniorina sõitis täismeeste vahel juba ränkrasket Liidu velotuuri, meeskonnakaaslaseks teiste hulgas olümpiakuld ja Rahutuuri võitja Aavo Pikkuus. Milline privileeg! Hindamatud õpetussõnad ja kogemustepagas. Kuidas toona meeskonnasiseselt rolle paika pandi? Kõik töötasid vaid Pikkuusi heaks? Kas müstilised kiirused Liidu velotuuri proloogil vastavad tõele? Moskva olümpiamängude aastal ehk 1980 asus Runo õppima tänasesse Eesti Maaülikooli, erialaks metsandus. Rattasõit jäi tahaplaanile. Aga suur spordikihk tuli tagasi sõjaväes, pärast mida kandusid piitsutused triatloni radadele. Kahel korral, 1987 ja 1989 pärjati Runo Ruubel raudmehe tiitliga – Eesti meister täispikas triatlonis. Eriliselt karm katsumus oli teine tiitlivõit, kus vahepealne 11 minutiline edu Jaan Pehki ees sulas finišiks 10 sekundi peale. Tänasel päeval on saatekülaline Eesti jalgratturite liidu juhatuse liige ja seeniorsportlane, kes sõidab aastas kuni 8000 kilomeetrit. Teda võib pidada kauaaegseks Pärnu rattaspordi vedajaks. Olnud meelelahutuse ja meeleheite klubi „Püha Loomaaed“ asutaja. Mees nagu orkester. On, mida tema jutust kõrva taha panna. Head kuulamist!
7/15/20221 hour
Episode Artwork

64. Trekisprint, Liidu juunioride koondis, Jalta 4. keskkool, unustamatu medalivõit ja palju muud

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on sel korral külas kaugema kandi mees. Belgiast, Brüsseli lähistelt jõudis kodukamarale puhkama Andrus Rikkas, kes 30 aastat tagasi oli Eesti üks paremaid trekisprintereid. 1980ndate lõpp ja 1990ndate algus oli aeg kui trekisprinterid eesotsas kahekordse olümpiavõitja Erika Salumäega tegid suuri tegusid. Ka mehed olid pildil – Teet Laaneots, Urmo Valter, Sven Lill, Andrei Nardjužev, Andrus Rikkas – kõik NSV Liidu noortesüsteemi karastusega. Rikkas asus 13-aastasena (1987) TSIK-i ehk praegusesse Audentese spordigümnaasiumisse õppima ja kõigest kaks aastat hiljem (1989) võitis ta Liidu noorte meistrivõistlustelt trekisprindis pronksi. Räägime, mis oli kiire arengu taga ning kuidas treener Mati Taburi juhendamisel suurepäraste tulemusteni jõuti. Eesti taasiseseisvumise järel pääses Rikkas 1992. aasta septembris juunioride trekisõidu maailmameistrivõistlustele. Sama aasta Eesti täiskasvanute meistrivõistluste finaalis kohtus ta Barcelona olümpiakandidaadi Laaneotsaga ning kaotas sõitudega 1-2. Ateenas aset leidnud MM-ile läks vastu suurte ootustega, aga paraku jäi see noore mehe sportlasteel viimaseks suuremaks võistluseks. Miks nii? Alates 2006. aastast on Rikkas elanud Belgias. Kui vähegi võimalik käib ta taustajõuna abiks Eesti juunioride ja U23 koondisel, keda võistluskarussell hooaja jooksul reeglina mitmel korral madalmaade regiooni lennutab. On lähedalt ära näinud nii Eesti juunioride meeskondliku esikoha Pariis-Roubaix'l kui ka Rait Ärmi medalivõidu U23 Euroopa meistrivõistlustel. Räägime Belgia rattasõidu kultuurist ning ühtlasi saame teada kui suured staarid rattamehed Flandrias ja Valloonias on. Head kuulamist!
7/8/20221 hour, 6 seconds
Episode Artwork

63. Mihkel Reile ei osanud sportlasena välisklubides olla. Võistluste korralduses keerulised ajad

Podcast „Jalgrattapalavik“ on jõudnud episoodini number 63. Seekordseks külaliseks on mees, kes alates 2008. aastast vedanud Aerobike'i sarja. Just võistluste korraldusel me Mihkel Reilega saates pikemalt peatume, aga mitte ainult. Mihkel on veel noor mees, vanust 37 ja teoreetiliselt võiks vabalt võidusõitja ametit pidada. Kõigest paar aastat vanem kui Rein Taaramäe ja Tanel Kangert, kes jätkuvalt kõrgtasemel pedaale tallavad. Kuid kõik on läinud teisiti. Kalevi Jalgrattakooli kasvandik hakkas hoopis 21-aastaselt võistluste korraldamisega katsetama ning on jäänud sellele truuks tänaseni. Filter Temposari ja Filter Maanteekarikasari on teada-tuntud kõigile jalgrattasportlastele ja -harrastajatele. Räägime sellest, et võistluste korralduses on käes keerulised ajad, koroonaviiruse tulekuga on osalusnumbrid langustrendis, ent korralduskulud üha kasvavad. See pole jätkusuutlik ja suure tõenäosusega ootab ees koduse rattakalendri õhenemine. Eelkõige puudutab see maanteevõistlusi ja maastikurattamaratone. Puudutame ka neid aegu kui Mihkel üritas võidusõitjana läbi lüüa. Käis lühikest aega kahes välisklubis ning sõitis hooaja Kalev Chocolate Teamis. Arvas sinisilmselt, et välismaal teda kui võidusõidutalenti hirmsal kombel oodatakse, aga tegelikult... Ja mõistagi tuleb Kalev Chocolate Teami valguses juttu Andri Lebedevi seiklustest, kes oli Eesti esimese profiklubi superstaar. Head kuulamist!
6/20/20221 hour, 8 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

62. Romet Pajuriga muinasjutulisest edust. Mida tähendab ratturite kõnepruugis tuumarünnak?

Podcast „Jalgrattapalavik“ rõõmustab rattaspordihuvilisi juunikuu esimese saatega. Külas on Romet Pajur, kes tänavu pakkunud juunioride tippklassi jõuproovidel fantastilisi tulemusi. Kes ta on ja kuidas Tallinna külje alt Sauelt pärit noormees omavanuste maailma eliiti kerkis? Kolme aastaga muinasjutuline edu. Täna on Romet enamikel võistlustel konkurentide poolt kardetud mees. Kuidas käis maailma parimasse juunioride tiimi jõudmine? Kes andis esimese info ja ütles, et esialgu tuleb suu lukus hoida? Mismoodi hoolitsetakse Bora-Hansgrohe juunioride tiimis vaimse valmisoleku ehk mindseti eest? Väga sihikindla suunitlusega töö. Äpardus Pariis-Roubaix finišis. Selliseid asju ei juhtu just ülemäära tihti. Konkurent tegi tuumarünnaku. Mida see veel peaks tähendama? Saame selgust. Ühtlasi räägime käesoleva aasta tiitlivõistlustest ning kaugematest eesmärkidest. Head kuulamist!
6/13/20221 hour, 2 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

61. Kalle Kriit: hea enesetunne suurtuuri teisel poolel, on see võimalik? Seos maailmameistriga

Tänasele päevale igati sobilikult, arvestades, et käib Itaalia velotuur on podcastil „Jalgrattapalavik“ külas üks seitsmest eestlasest, kes startinud Giro d'Italial. Kuulajatega jagab rattasõidu tarkusi aastatel 2010-2011 Cofidise profitiimi kuulunud Kalle Kriit. Jõgevamaal Äksis rattasõitjaks kasvanud Kalle on teist põlve võidusõitja. Otsa tegi lahti isa Kaido, kes kehastus hilisemalt rattatreeneriks, pidades seda ametit tänapäevani. Kalle areng oli esmapilgul kiire, aga mingis vanuses tekkis seisak. Eakaaslased arenesid hoogsamalt ning saabus raske hetk – seni võitma harjunud noormees jäi ühtäkki konkurentidele alla. Isa veenmine ja meelekindlus päästsid: „Küll kõik tuleb, sinul lihtsalt natukene hiljem.“ Ja isal oli tuline õigus! Juunioride vanuseklassis oli Kalle uuesti võidumees, isegi rahvusvahelisel tasandil. Edasi tulid amatööri aastat Prantsusmaal, kokku kuus hooaega. Mida kõike ei juhtunud! Kuidas Prantsusmaale minek üldse teoks sai, kuidas ta nägi hilisema maailmameistri kasvamist ning jõudemonstratsioonid võidusõitudel koos Rein Taaramäe ja Tanel Kangertiga. Tõeliselt huvitavad ja õpetlikud lood. Lõpuks profileer ning äärmiselt ebaõiglane, tippspordile kriipsu tõmmanud vigastus. Ülitotter juhus, aga nii see elu kord juba on. Ühe hetkega võib kõik muutuda. 2008. aasta esimene katsetus profileeris ning Eesti meistrivõistluste hõbe grupisõidus, 2010. aasta Giro d'Italia 13. etapil kõrges mängus ja kodune meistritiitel. Ning siis 2011. aasta saatuslik kevadpäev Vahemere äärses Nizzas... Shimano plokis puudutame sertifitseeritud töökodade temaatikat. Miks taskuks oma sõiduvahend just Shimano sertifitseeritud töökodadesse hooldusesse viia. Eelmise saate küsimusmängu auhinna, kaks tasuta pääset Gravel Grinder Estonia rattasõidule võitis Eero Sutt. Palju õnne! Ürituse korraldajad võtavad võitjaga ühendust.
5/16/20221 hour, 38 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

60. Karl Patrick Lauk: Pariis-Roubaix munakivilõikudes pole midagi nautimisväärset, see on ikka ropp

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on taaskord külas tegevsportlane, esimest hooaega Belgia profimeeskonnas Bingoal-Pauwels-Sauces WB sõitev Karl Patrick Lauk. Jututeema keerleb peamiselt uue meeskonna ning käesoleva hooaja tegemiste ümber. Saame teada, kui hästi või kui keeruliselt on asjad seni sujunud? Lauk on saanud kõvasti karastust, sõitnud oma esimesed „Monumendid“. Saarlane arvati meeskonda nii Ronde van Vlaandereniks (272 km) kui ka Pariis-Roubaix (257 km). Roubaix'l jõudis finišisse, sõites välja eestlaste viimase 14ne aasta parima koha. Kas Pariis-Roubaix lõpetamine oli tema enda jaoks midagi erilist, sai sellega miskit tõestatud? Räägime munakivil sõitmisest, käte lõhkumisest, tiimide taktikast, abipersonali valmisolekust, võidusõidule eelnevast treeningust jne. Puudutame ka Giro d'Italiat, mis sai stardi Ungari pealinnas Budapestis. Eestlastest on joonel Rein Taaramäe, kes sõidab oma 16ndat suurtuuri. Vaatame üle, kes esindavad Soomet ja Leedut, lätlasi sel korral Girol pole. Shimano plokis tuleb jutuks PRO seeria. Eelmise saate küsimusmängu auhinna, kaks tasuta pääset Gravel Grinder Estonia rattasõidule, võitis Liis Jääger. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust.
5/7/20221 hour, 12 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

59. Isa ja tütar, lahtise tekstiga: sinus ma olümpiavõitjat ei näe. Need, keda mina näinud olen...

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas isa ja tütar, avatud olekuga Marek Sander ning Laura Lizette Sander. Veel juunioride klassi kuuluv Laura Lizette on valitsev täiskasvanute Eesti meister eraldistardiga sõidus, 2019. aastast on tal ette näidata medal Euroopa noorte olümpiafestivalilt. Omavanuste hulgas kõva tegija. Marek on rohkem teada-tuntud suusaringkondades, ent jalgrattasport on piltlikult öeldes teine armastus. Okei, võib-olla kolmas. Ise harrastajana aastaid rattamaratone ja -rallisid sõitnud. Puhtalt isa veenmise ja utsitamise toel sattus rattaspordiga sina peale ka Laura Lizette. Algus oli keeruline, võttis vahel pisaragi silma. Ometi, hakkas meeldima. Entusiastlik ja nõudlik isa kogu aeg saatjaks. Kindla plaani järgi, läbimõeldult tippspordi poole. Seni on kõva panustamine tulemust ja edu toonud. Mullu jõudis Laura Lizette tiitlivõistlustel kolm korda 20 parema hulka. Ootused olid suuremad, kuid suvine haigus jättis oma jälje. Tänavu juunioride rahvuste karikal, ühepäevasõidul Gent-Wevelgem 2. koht. Ajalooline poodium. Esimene eestlanna, kes juunioride vanuses sedavõrd kõrgele küündinud. Aga isa on otsekohene, see kõik ei maksa: „Tänavused juunioride tiitlivõistlused on õige eksami aeg. Kõik eelnev on olnud põhikool. Juunioride tiitlivõistlustel jagatakse lepinguid. Eksam noortetööle, mida sa oled teinud. See ei näita küll otseselt, kus sa täiskasvanuna võiksid maailmas olla, aga sellega luuakse alus tulevasteks aastateks. Julgen öelda, et jõuda naiste jalgrattaspordis maailma tippu ei ole maailma kõige raskem ülesanne.“ Mida Marek selle all mõtleb? Naiste jalgrattasport on tõusutrendis. Sinna panustatakse, sponsorid soovivad meeste tiimide kõrval näha ka kõrgel tasemel naiste tiime, auhinnarahasid jõudu mööda ühtlustatakse. Tundub olevat hea aeg pildile kerkida. Mis sellel hooajal Laura Lizettel veel ees seisab ja millised on tulevikuplaanid? Kas profitiimid juba koputavad uksele ja soovivad endaga siduda? Saates on ka Shimano plokk ning küsimusmäng. Eelmise saate küsimusmängu auhinna, kaks tasuta pääset Gravel Grinder Estonia rattasõidule, võitis Erik Aibast. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust.
4/22/20221 hour, 27 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

58. Stuudios kaks meest, kes olid 2011. aasta juulis Pariisis ja nägid ajaloolise Touri lõppu

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas Tõnu Ord ja Martin Puusepp. Mõlemad rattaspordiga väga tihedalt seotud ning omavahel lähedalt sugulased. Tõnu on onu ja Martin on õepoeg. 2011. aasta Eesti grupisõidu meistrivõistluste hõbe ja Saaremaa velotuuri teine mees Martin Puusepp on viimased kuus aastat kuulunud Saksamaa tippklubi BORA Hansgrohe taustajõudude hulka. Massöör, keda suvel ootab ees karjääri kolmas Tour de France. Praegugi tuli Martin koju pikalt võistlusturneelt, mille sisse mahtus muuhulgas „monument“ ehk üks hinnatumaid ühepäevasõite Ronde van Vlaanderen (Flandria velotuur). Tõnu Ord on rattaspordi usku alates 1980. aastast kui sammus esimest korda MSK-sse treeningutele. Sinist värvi „Start Šosse“ võlus esimesest silmapilgust. Ta tegi tõsiselt sporti kuni sõjaväeni, jõudis olla ametiühingute üleliidulises koondises. Aga spordiroodu ei pääsenud, ehkki võinuks. Tuli sõjaväest tagasi, oli mõnda aega noortetreener, aitas elu sisse puhuda CFC Spordiklubile ning on tänasel päeval üks edukamaid mehi seenioride trekisõidu Eesti meistrivõistlustel. Saates on tagasi ka Shimano rubriik, kus sel korral räägime Lazer kiivritest ning uuenduslikust KinetiCore tehnoloogiast. Küsimusmängus on võimalik võita 2 tasuta pääset suvisele Gravel Grinder rattaüritusele. Head kuulamist ja kaasa mängimist!
4/11/20221 hour, 9 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

57. Stuudios mees, kes sõitis rattaga, nagu kauboi hobuse seljas, ent eestikatelt võitis medaleid

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas mees, keda tuntakse eelkõige suusaspordiga seonduvalt, kuid tal on olnud väga huvitav „kõrvalepõige“ jalgrattasõidu radadele. Muljeid ja meenutusi jalgrattaspordist pajatab kahekordne Eesti meistrivõistluste pronks maastikusõidu olümpiakrossis Urmas Välbe. Esmalt on Välbel pajatada väga huvitav lugu jalgrattasõiduga sina peale saamisest. Kuidas ühena esimestest Eesti vabariigis oli tal kodus olemas väga arvestataval tasemel maastikujalgratas. Ta tõi selle kaasa 1991. aastal Kanadast. Ja kuidas ta sellega aastaid enda lõbuks tiirutamas käis, Otepää kandis, ikka mäest alla ja mäest ülesse. Ning siis ühtäkki oli võistlustel stardijoonel ja hakkas poodiumikohti välja sõitma. Kaasavaraks suur hunnik andekust ja talvine treenitus. Erilise tähelepanu all on 1997. aasta kui Välbe tuli maastikusõidus esmakordselt Eesti meistrivõistlustel medalile ning sai õiguse sõita maailmameistrivõistlustele. No see oli ikka kogemus. Kui keegi suudab neid juhtumisi ja emotsioone värvikalt edasi anda, siis on see Urmas Välbe. MM-il käidi koos Alges Maasikmetsaga ja uskuge või mitte, amatööride amatöör hakkas võistluste eelõhtul rajaga tutvudes maailma tippsõitjaid õpetama „Try again!“. Veel räägime stuudiokülalise mälestusväärsest võidust Casino proffide üle, meenutame lennukat minekut Pärnus Niidupargi võistlusel, saame osa Tartu rattamaratoni seiklustest ning saame aimu kui vägeva emotsiooni võib anda oma mehe võit suurtuuril. Paneb õlu ojadena voolama. Vestlust suunab Ivar Jurtšenko.
3/26/20221 hour, 1 minute, 3 seconds
Episode Artwork

56. Jaan Kirsipuu: Kangertit tabas üks tagasilöök veel, eks paistab, kaua ta tippspordis jätkab

Podcasti „Jalgrattapalavik“ märtsikuu esimeseks külaliseks on Eesti maanteekoondise peatreener Jaan Kirsipuu, kes toimetab ühtlasi abistavas rollis koduse profitiimi Ampler-Tartu2024 juures. Teeme hooajale ettevaate. Räägime päris põhjalikult meie profijalgratturite tegemistest ja võimalikest arengutest, eelkõige käesoleva aasta kontekstis. Mõned on juba päris palju võidu sõitnud, aga näiteks Tanel Kangert pole veel ratast joonele lükanud. Rangluumurruga lõppenud kukkumisele jaanuaris järgnes kuu aega hiljem veel üks tagasilöök ja seetõttu tuleb startidega veel oodata. Eesti meedias kõlab juhtunu esmakordselt. Paljud meie profid on saanud aasta esimestel kuudel ka koroonaviirusega pihta. Samuti sõidab välisklubides päris mitmeid Eesti naisjalgrattureid. Peatume ka nende tegemistel ning räägime naiste maanteesõidu jõulisest pealetungist. Arutleme uute trendide üle. Tiimid on leidnud mooduse, kuidas eraldistartidel sõitjatele appi minna ning väärtuslikke sekundeid võita. Võimalik, et UCI ehk rahvusvaheline jalgratturite liit paneb õige pea sellisele tegevusele piirangud peale. Võtame personaalselt ette Tadej Pogacari, Egan Bernali, Alejandro Valverde, Richie Porte'i, Mark Cavendishi ja nii mõnegi teise mehe, kes hooaja esimeste kuudega ühel või teisel moel silma jäänud. Vestlust suunab Ivar Jurtšenko.
3/16/20221 hour, 16 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

55. MM-i pronks Madis Mihkels: kui aus olla, läksid kahe hooaja vahel asjad päris käest ära

Podcastil „Jalgrattapalavik“ on külas mulluste maanteesõidu maailmameistrivõistluste juunioride grupisõidu pronks Madis Mihkels. Räägime eelmise hooaja sõitudest ja võitudest ning ees ootavast profileerist. Teadupärast on 18-aastane tartlane sõlminud lepingu nii koduse profitiimiga Ampler-Tartu 2024 kui ka Belgia World Touri meeskonnaga Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux. Mis puudutab pealkirja, siis jutt on ülekilodest. Madis annab endale aru, et soov spordis läbi lüüa, tähendab üha kindlamaid piiranguid ja üha suuremat professionaalsust. Kõiges, mitte ainult ampsude lugemises. Vähe teada on fakt, et juba kaks aastat on ta treeninud itaallasest juhendaja plaanide järgi. „Mind viis itaallasega kokku Eesti juunioride koondise treener Alo Jakin. Rääkisin oma Eesti treeneri Caspar Austaga läbi ja tundus hea variant. Minu jaoks muutus peaaegu kõik. Ma ei olnud kunagi nii spetsiifilisi lõike ja asju teinud. Professionaalsust tuli palju juurde, ja läbi selle ka arenguhüpe.“ Kuulajad saavad teada kui kiirelt pärast MM-i medalivõitu hakkas tiimidelt kõnesid peale tulema? Milliste tiimidega ta juba varem suhtles, pärast võite Ungaris Rahvuste Karika velotuuril? Mitme aastast lepingut Intermarche pakkus ja kuidas kõik lõpuks sobilikult lukku sai. Ühtlasi ütleb Madis, et detsembri laager Intermarche'ga oli väga kainestav. „Tiimi laager tõi mind maa peale. Sain aru, et ma olen täiesti tavaline rattur, kes läheb World Touri ja peab seal ennast tõestama hakkama. Kellestki pea jagu üle ma pole.“ Jõuame juttudega ka sinnamaani, et mullu oli õhus veel teinegi tiitlivõistluste medal. Euroopa meistrivõistlustel, kus Madis Mihkels oli tegemas elu parimat eraldistarti, aga... Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
2/25/202250 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

54. Jutte pajatab paljukümnekordne Eesti meister, kes kustutas Nigeri jalgrattaspordi suured ootused

Podcasti „Jalgrattapalavik“ veebruari jutud avab mees, kellel on väga kirju jalgrattaspordi taust. Ta on ise sõitnud, pea 40 korda tulnud Eesti meistriks ja osalenud trekisõidu tiitlivõistlustel, olnud Eesti jalgratturite liidu turundusjuht ning võõrustanud UCI presidenti, spondeerinud Kalev Chocolate Teami, pidanud rattapoodi ja mida kõike veel. Muljeid pajatab Hanno Kross. Igatepidi tõeline rattur. Katki kukkunud ka rangluu, 1996. aasta trekisõidu Eesti meistrivõistlustel. Siiani on vaidlused üleval, kui ei oleks kukkunud, siis... Elu kibedaim kaotus pärineb Elva rattarallilt. Kahekesi eest ära Jaan Kirsipuuga, finiš lähenes ja siis see juhtus... Jass kindlasti ei mäleta, aga Kross oli löödud mees. Selline võimalus läks vett vedama. Magusaim võit tuleb meelde trekilt, kus Kross suutis sprindis alistada maanteekoondislase Lauri Resiku. Eredatele momentidele, mis seotud ka näiteks Aavo Pikkuusi poolt korraldatud Tallinn-Tartu võidusõiduga jagub saates tähelepanu rohkesti. Viimased 13 aastat on Kross tihedamalt seotud golfi arendamisega Eestis, aga jalgrattasadulas näeb teda endiselt üsna tihti. Isegi niipalju, et mullu sügisel oli julgust ette võtta pikem seiklus kuulsatel tõusudel Alpides. Noorem põlvkond on kodus samuti avastanud jalgrattaspordi ning õige pea võib pereisal terendada deja vu tunne. Kui nii, siis nii. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
2/11/202256 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

53. Isa ja poeg. Üks endalegi üllatusena Euroopa meister, teine sihib profileeri

Podcasti „Jalgrattapalavik“ külalisteks käisid sel korral isa ja poeg, Eero ja Siim Kiskonen. Sobib igati titulleerida rattadünastiaks, sest Eero isa ja Siimu vanaisa Eino oli noorena samuti jalgrattur. Sai hakkama nii kõva tulemusega kui 1967. aasta NSV Liidu koolinoorte spartakiaadi võitja grupisõidus ehk liidu juunioride meister. Eero sai eelmisel suvel endalegi ootamatult Gran Fondo Euroopa meistriks, vanuseklassis 50-54. Ta räägib kogu loo ausalt ära. See oli isegi kergelt hingel. Eero ei olnud Itaalias peetud sõidul küll oma vanuseklassi kiireim, aga võistlusjuhendis oli konkreetne klausel, mille alusel sai tiitli just tema. Nooruspõlves Tallinna noormees ülemäära ambitsioonikas spordimees polnud, kus võimalik, seal sai ikka pulli tehtud. Peamine oli mõnus seltskond. Samas, ega kevadistes lõunalaagrites on saadud kamaluga ka vett ja vilet, teab väga hästi, milline on äraaetud hobuse enesetunne. Värskelt 25. sünnipäeva tähistanud Siim pole kaotanud lootust välja jõuda profileeri. Pedaalib kolmandat hooaega Prantsusmaa kõrgema kategooria amatöörklubis EC Saint-Etienne Loire. Oli mullu Prantsusmaa amatööride reitingu 15es mees, sama reitingu eesotsas troonis Karl Patrick Lauk, kes algaval hooajal kannab Belgia profitiimi Bingoal Pauwels Sauces särki. Palju räägime isa ja poja suhetest, eelkõige läbi jalgrattaspordi vaatenurga. Kes keda õpetab ja kes kellele ratast laenab? Mullu võistles Siim Eesti koondisega nii Tour of Estonial kui ka Balti Keti velotuuril. Kindel satsi mees, kes teeb reeglina oma ära. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
1/28/20221 hour, 2 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

52. Mihkel Räim: kõik tuleb ringiga tagasi. Ei tasu minuga jamada, olen pika viha pidaja

Podcasti „Jalgrattapalavik“ jaanuarikuu teiseks külaliseks on valitsev Eesti grupisõidumeister Mihkel Räim, kellega räägime eelkõige mullustest tegemistest ning piilume niipalju kui võimalik algavasse hooaega. 2021. aasta oli Räimele ilmselgelt keeruline. Alles märtsikuus sai ta lepingu Poola kontinentaalklubi Mazowsze Serce Polskiga. Eelnevalt oli üks suur teadmatus, mis saama hakkab. Õnneks asjad laabusid. Mihkel räägib, kuidas ta päästerõngast haaras ning mis liini pidi poolakate variant temani üldse jõudis. Peatume sõitudel ja võitudel. Hooaja esimene täistabamus Horvaatias tuli puhtalt mentaalse tugevuse pealt. Meistrisärgi võitmise juures tuletab Räim meelde ülekohtu, mis langes talle osaks 2016. aastal. Ajakirjanike poolt. Nüüd saab kõik südamelt ära räägitud. Isiklikuks Mihkel ei lähe ja märgib lihtsalt, et temaga ei ole mõtet jamada. Heidame pilgu algavasse hooaega ja räägime 28-aastase saarlase uuest koduklubist, milleks on hispaanlaste Burgos – BH. Eestlastega on sellel klubil huvitav seos, Mihkel avab tausta. Mitte nii huvitav seos on veel. Aastatel 2017-2018 oli tiim korduvalt dopingujuhtumite keskmes ja rahvusvaheline jalgratturite liit (UCI) isegi karistas meeskonda tähtajalise võistluskeeluga. Kas sellised asjad panevad lepingu sõlmimise eel terasemalt mõtlema ja kaalutlema? Ei tea kas ikka tasub käed lüüa? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
1/14/20221 hour, 35 seconds
Episode Artwork

51. Profiratturi abikaasa roll. Milleks tuleb valmis olla ja kui hirmsad vaatepildid võivad avaneda?

Podcast „Jalgrattapalavik“ on pärast paari kuu pikkust pausi eetris tagasi, et võtta ette pikem seiklus, no nii 50 saadet. 2022. aasta jutud lükkame lahti pehmemate teemadega, meil on külas Rein Taaramäe abikaasa Hanna Karoliine Taaramäe. Väga üldiselt võttes räägime kõigest, millega profijalgratturi abikaasa kokku puutuma peab. Oi, neid ameteid ja toimetamisi on palju-palju. Hunt Kriimsilm oma üheksa ametiga on profijalgratturi abikaasa kõrval poisike. Teisest küljest, eks huvitav ja kaasakiskuv ole ka. Vastasel juhul sammunuks juba ammu eri radu pidi. Kuidas see eluke siis veereb? * Mees on suurema osa aastast lennus. Laagrid, võistlused. Või kui isegi on kodus, siis tahab, et naine tuleks autoga trenni kaasa ja aitaks lõike teha... * Kas profiratturite naised elavad lootuses, et kui ükskord see kodust ära olek läbi saab, vot siis jääb mehel aega ainult mulle ja perele... * Tavaelu pidev korraldamine. Mis saab enda hobidest ja milleks üldse aega jääb? Kas see, et Hanna on tegelenud rattaspordiga aitabki suhet koos hoida... * Kuidas tiimid suhtuvad kui ratturi abikaasa võistlustele või laagritesse alatasa visiite teeb? Ühest küljest ju tore, aga teisalt... * Kas profiratturi elus on midagi sellist, millega abikaasal on jube keeruline harjuda? Mida iganes see poleks. Toitumise eripärad, päevaplaanid, erisoovid... On Hanna suutnud Reinu veidratest harjumustest midagi välja juurida? Ja loomulikult seni rääkimata lood. Mida hirmsat juhtus Korsikal? Mis hetkest jagab dopinguküttidele Reinu kohta infot Hanna? Kas alanud aasta toob Taaramäede peres üllatava elumuutuse? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
1/2/202258 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

50. Martin Laas: BORA esisprinter tegi minuga kahe aasta jooksul korra finišit, rohkem ei tahtnud

Jalgrattapalaviku podcast tähistab sel korral suurt juubelit. Kuulajateni jõuab 50nes saade, kus mõistagi on külas väga huvitav ja oodatud persoon. Mees, kes sõidab tipptiimis BORA-Hansgrohe ning kelle sprindikiirus ajab rivaalid närveldama. Räägime Martin Laasiga sportlastee algusest, profileeri jõudmisest ning tippmeeskonna telgitagustest. Selgub, et Prantsusmaale amatööriks minnes elas ta esimese hooaja puhtalt oma rahakoti peal või siis õigemini toetavate vanemate kulul. Praegu saab öelda, et investeering tasus ära, aga siis oli teadmatust palju. 2016-2017 tulid ehmatavad profiaastad tiimis Delko-Marseille, kus juhe täiega kokku jooksutati. Koostöö oli katkemas kohe esimese aasta lõpus, aga tartlase jonn tähendas teist vaevalist aastat veel. Seejärel langemine madalamasse võistlusklassi ning mõneti ootamatu tõus ProTouri tasemele. BORA-Hansgrohe aastatel peatume pikemalt, võttes jututeemaks Peter Sagani, Pascal Ackermanni, Sam Bennetti, Mark Cavendishi, suurtuuridel sõitmise ning palju-palju muud. Saate keskel loosisime Martin Laasi abiga välja ka Shimano küsimusmängu auhinna! Õigesti vastanute vahel läks loosi kinkekott Shimano nänniga ja selle juurde veel turvaline ning nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele (Mitu individuaalset Tour de France'i üldvõitu on Shimano groupsetil?) laekus 23 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Harles Nigulasele. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õige vastus oli 10 võitu. Lance Armstrongi esikohad arvesse ei läinud, kuna tema Touri võidud on dopingureeglite rikkumise tõttu tühistatud. Mis siis muud kui mõnusat kuulamist! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Novembris ja detsembris peab podcast pausi, et jaanuarist uuele poolsajale reipalt vastu minna.
10/21/20211 hour, 34 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

49. Andri Lebedev räägib imelisest juunioride ajast, elumere lainetest ja värskest MM-i pronksist

Podcast "Jalgrattapalavik" läheneb märgilisele tähisele - poolsada saadet. Seekord on kuuldeulatuses jutuajamine number 49 ja külaliseks kunagine supertalent, kes sattus valel ajal valesse keskkonda ning sinna see roosa unistus läks. Andri Lebedev teab, mida tähendab juunioride aastatel võistelda MM-i medalitele. Ta suutis maanteesõidu maailmameistrivõistlustel kõrges mängus olla kahel aastal järjest (1999, 2000). Konkurentideks hilisemad suurnimed Fabian Cancellara, Damiano Cunego, Filippo Pozzato, Aleksandr Kolobnev jne. Lebedev püünele ei jõudnud. Saame selgeks, miks? Lahkame paarikümne aasta taguseid aegu pikalt ja põhjalikult ning jõuame Prantsusmaa ööklubidesse... Räägime ka värskest maanteesõidu MM-ist, kus Madis Mihkels võitis juunioride grupisõidus pronksi ning kaks noormeest mahtus veel 20 parema hulka. Niivõrd kõva tase üsna kesise harrastajaskonna pealt. Sama seis on tegelikult ka naisjuunioridega, kus tippude tase on meil maailmaklass. Kuidas on see võimalik? Lebedev kiidab Eesti rattatreenereid, kes teevad tema hinnangul väga head tööd. Ta ise on juba kümmekond aastat treeneriametis Audentese spordigümnaasiumis. On suunanud nii Oskar Nisu, Rait Ärmi, Markus Pajurit, soomlast Antti-Jussi Juntuneni kui ka palju teisi. Arutleme, mille arvelt saab veel juurde panna ja kus peituvad võimalikud ohud. Loosisime saates välja ka auhinna! Shimano plokis esitasime eelmisel korral küsimuse ning vastuseid ootasime e-mailile jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, sest auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga, mille juurde kuulub veel turvaline ja nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele (Kes ja mis aastal kindlustas Shimano groupsetile esimese Tour de France'i võidu?) laekus 15 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Andrus Rikkasele. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õige vastus oli Alberto Contador, aastal 2007. Lance Armstrongi võidud ei läinud arvesse, kuna tema esikohad on dopingureeglite rikkumise tõttu tühistatud. Head kuulamist! Vestlust Andri Lebedeviga veab Ivar Jurtšenko.
10/3/20211 hour, 30 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

48. Treener Kaido Laas: ninnu-nännuga kaugele ei jõua. Lood aegade hämarusest. Tagasi Shimano mäng

Podcasti "Jalgrattapalavik" septembrikuu teise saate külaliseks on teenekas treener Kaido Laas. Kunagine Dünamo koondise vanemtreener on hilisemalt, vabas Eestis, aidanud hoo sisse puhuda CFC Spordiklubile ja kutsunud ellu Kuusalu Rattaklubi, millega tegutseb seniajani. Raugematu energiaga mees. Nooruspõlves sõitis võidu legendaarse Aavo Pikkuusiga, Dünamo vanemtreeneriks sai juba 25-aastasena. Perioodil 1977-1985 puutus tihedalt kokku pea kõigi Eesti toonaste tippudega. Medaleid tuli nii, et ei jõudnud arvet pidada. Mõne medali lugu on muidugi uskumatu, tippsportlasi koheldi Nõukogude liidu avarustes nagu viimaseid kaabakaid... saadeti rahumeeli võistlema pommiauku. Tänapäeva trendidest ei meeldi Laasile lasteaedadesse trügimine. Kohe mitte ei saa aru, miks peab sinna ronima. Ja lisaks pole ta mingi ninnu-nännu mees. Sellega spordis kaugele ei jõua. Noorte treeningprotsess tuleb lihtsalt huvitavaks teha ning paika panna reeglid. Nii tekib vastutuse tunne, mis on treeninggrupi toimimisel väga oluline. Kaheks saateks on tagasi ka Shimano auhinnamäng. Taaskord läheb loosi uhke auhinnakott ning sinna juurde Lazer kiiver. Head kuulamist ja head kaasa mängimist!
9/23/20211 hour, 16 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

47. Stuudios kolm meest, neist üks niivõrd auväärne, et Taaramäe helistab talle võitude järgselt ise

Podcast "Jalgrattapalavik" võõrustab esimest korda kolme külalist korraga. Hispaania Vueltaga seonduvalt on külas Vihtra ja Vändra mehed, vanaisa ja lapselapsed - Erich Perner, Kristen Kivistik ning Gert Kivistik. Otseloomulikult räägime Rein Taaramäe esimese treeneri, tänasel päeval pensionipõlve pidava Erich Perneriga Vuelta muljetest. Etapivõit, liidrisärk ja kõik muu sinna lisaks. Reedame siseinfot, mida vähesed teavad ja ausalt öeldes, ega peagi teadma. Suurtuuride eel ja ajal võtab Rein seniajani esimesele treenerile kõne, et aru pidada ja emotsioone jagada. Ka sel korral helistas ta võidujärgsel hommikul Pernerile. Huvitav, mida räägiti? Kui vanaisa on suurema osa elust hinganud rattaspordi rütmis, siis ega lapselapsed pole samuti sellest mööda pääsenud. 27-aastane Kristen kuulus kümmekond aastat tagasi maanteel Eesti juunioride koondisesse. Oli kindel Rahutuuride ja tiitlivõistluste mees. Aga Audentese spordigümnaasiumi lõpetamise järel sai valik tehtud õppimise - Balti filmi ja meediakooli kasuks. Aga sport jäi, lihtsalt teises võtmes. Kristen on Rockstick Production vedajana kõikide suuremate Eesti rattavõistluste LIVE ülekannete taga. 25-aastane Gert on täiskohaga sportlane seniajani. Maailmarändurist sportlane, kes hoiab Eesti lippu kõrgel Kariibi meres asuval Martinique'i saarel. Uurime, mis elu seal elatakse ja kas võidu korral on tavaks ka mõni kummaline rituaal? Gert on mullune Eesti grupisõidu meistrivõistluste pronks ning loodab lähiaastatel arengus arvestatava sammu edasi teha. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
9/3/20211 hour, 3 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

46. Mart Ojavee: Auhinnaraha oli meil kilekottidega. Treeneritel ja kohtunikel läks nina iga päev...

Jalgrattapalaviku podcastis tuleb sel korral päris palju juttu eksootikast. Külas on 2011. aasta Eesti grupisõidumeister Mart Ojavee, kes aastatel 2010 - 2013 kuulus Aasia profitiimi Champion System. Tallinnast võrsunud rattamees on võidu sõitnud Indias, Singapuris, Malaisias, Kataris, Hiinas, Taiwanis, Jaapanis, Lõuna-Koreas, Omaanis ja kus kõik veel. Käinud ka velotuuril Siberis, kus auhinnaraha jagati kilekottidega. Treeneritel ja kohtunikel läks tuuri käigus nina iga päevaga üha punasemaks. "Maks võis neil saada päris valusa hoopi," lõõbib Ojavee aastaid hiljem. Kuigi üldiselt oli rattasõit fun, tekkis karjääri jooksul korduvalt ka lootusetuse tunnet. Eriti Kalev Chocolate Teami algusaastatel. "2004 ja 2005 oli Poola ikka täielik vormel-1. Käisime mööda Poolat "metslastega" võidu sõitmas ja tekkis lootusetuse tunne. Proovisime nii ja naa, aga löögile ei pääsenud kuidagi," kirjeldab Ojavee. Ridade vahelt annab välja lugeda, et kohalikud sõitsid toona nii lubatud kui keelatud kütusega. Eks edasi saab igaüks juba ise mõtteid mõlgutada... Meenutame ka trekisõidu MK-etappidel käimist, TSIK-i pooleli jätmist, Mäe Rattaklubisse sattumist, kahte maanteesõidu MM-i ja palju muud põnevat. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
8/15/202157 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

45. Risto Kalmre: Oleme ausad, olümpia maksab kinni USA televaataja, mis seal peale läheb, see...

Seekordses "Jalgrattapalavik" podcastis arutleme, mõtiskleme ja filosofeerima teema üle, mis kerkis huulile seoses Tokyo olümpiamängudega. Nimelt võisteldi Tokyos esimest korda BMX Freestyle'is, mis paneb mõtlema, kas klassikaline jalgrattasport hakkab uutele trendidele tasapisi alla vanduma? Teemat aitab lahata Simpel Sessioni üks asutajatest ja eestvedajatest Risto Kalmre. Peas keerlevaid küsimusi on päris palju. Kas tõesti televaataja otsustab, milline ala mahub olümpiaprogrammi ja milline mitte? On siis nii, et võitja peab selguma kiirelt ja efektselt, mitte kuus tundi kestva võidusõidu järel? No ei jaksa keegi vaadata. Kas noored enam tahavad tunde ja tunde tuimalt vändata kui puudub lõbu ja vabadus? Oleme me tahes tahtmata liikumas ajajärku, kus peadpööritavad saltod ja hüpped tõmbavad kordades enam publikut ja raha kui kurnatud kehad, mis poolsurnuna mäetippu jõuavad? Mine sa võta kinni. Räägime ka jalgrattakultuurist tervikuna. Jalgrattasõidust kui elustiilist, erinevatest subkultuuridest. Sotsiaalne trend rattasõbralikkuse poole on Eestis kahtlemata olemas. Vaevalt, et me jõuame sarnasele tasemele Hollandi ja Taaniga, aga sinnapoole püüdlema peab. Ja seda ka tehakse. Mida rohkem sotsiaalne trend süveneb, seda enam kasvab Eesti jalgrattaspordi suutlikus tippspordis ja tiitlivõistlustel pildil olla. Miks mitte ka BMX Freestyle'is. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
8/8/202147 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

44. Urmas Tölp: Saksamaal ostsin sisetrekil sõitmiseks läbipaistva klaasiga prillid. Olid ajad!

Podcasti "Jalgrattapalavik" järjekordseks külaliseks on mees, kes oli veel sündimata kui tema isa võistles 1964. aasta Tokyo olümpiamängudel. Urmas Tölp on nimeka kergejõustiklase Rein Tölbi poeg, kes 57-aastat tagasi Tokyos jõudis 800m jooksus poolfinaali. Aga Urmasest kergejõustiklast ei saanud, sirgus hoopis lootustandev jalgrattur. Nõukogude Liidu noorte meistrivõistluste kahekordne medalivõitja trekisõidus. Kahtlemata kõva sõna, arvestades toonase suurriigi konkurentsi. Tölp on siiani Eesti rekordiomanik 4 km meeskondlikus jälitussõidus, kus rekordi püstitamisel 1990. aastal olid kaaslasteks Eduard Beljakov, Mark Revjagin ja Veikko Kiisk. Moskvas Krõlatskoje velotrekil sõideti välja aeg 4.24,550. Tänapäeva maailma kiirematega pole midagi võrrelda, aga toona tundus kõva tase ja oli ka! Meeskondliku jälituse tänane maailmarekord kuulub taanlastele ja on nii kõva kui 3.44,672. Tölp jääb täitsa mõttesse..., et mis raudadega need mehed küll sõitma peavad? Ja nende raudadega tuleb ju veel kohapealt minema saada. Palun, kas menüü saaks üle vaadata? Aastatel 1991 - 1996 elas ja võistles Tölp Saksamaal. On amatöörina finišispurdis edestanud isegi Erik Zabelit. Meenuvad treki 6-päevasõidud, mis sellisel kujul oleks tänasel päeval mõeldamatud. Mida kõike 25-30 aastat tagasi veel teha võis! Oh, olid ajad... Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
7/21/202144 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

43. Mitmekümnekordne Eesti meister: spordiarst ütles mulle, et tema küll ei tea, kuidas ma võidan

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on Eesti üks mitmekülgsemaid rattureid, kes on võistelnud maanteel, maastikusõidus, trekil, talikrossis, downhillis, enduros, e-bike'i MK-sarjas ja mida kõike veel. Teadlikumad rattaspordihuvilised arvasid kindlasti ära - jah, külas on Maaris Meier. Tund jutuajamist möödub linnulennul. Vihjena mõned teemad, millel sai pikemalt peatutud: * 2004. aasta Ateena olümpia ja ootamatu suurele spordipeole pääs * 2009. aasta maastikurattamaratoni EM-il heitlus medali eest. Lätlased kasutasid keelatud taktikat ja meie samal ajal ei julenud... * 2013. aastal Portugali minek. Kuidas Portugali ajajärk alguse sai ning milliseid huvitavaid ettepanekuid sealpoolt juba tehakse? * Meenutame Eesti meistritiitli võitmist, pärast mida oli Maaris pool tundi kiirabiautos tilgutite all. Mida kõike on võimalik teha tahtmise pealt! Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Eelmise saate Shimano rubriigi auhinnamängule laekus 17 õiget vastust. Aitäh kõigile, kes kaasa mängisid. Küsisime: "Kus linnas ja mis aastal avati Jaapani ainus ametlik jalgrattamuuseum?" Õige vastus on Sakai linn ning 1992. aasta. Loosiõnn naeratas Kaspar Kallionile. Palju õnne! Auhinnaks on kinkekott Shimano nänni ning sinna juurde kuuluva turvalise ja nägusa Lazer jalgrattakiivriga. Juulis meil Shimano rubriiki pole, küll aga jälle augustis, nii et auhinna võitmise võimalus terendab õige pea uuesti.
7/4/20211 hour, 6 minutes, 1 second
Episode Artwork

42. Toivo Suvi on Eesti juunioride koondise peatreenerina juhendanud kolme supertalenti. Kes nad on?

Jalgrattapalaviku podcasti järjekorras 42. saade jõuab kuulajateni Eesti maanteesõidu meistrivõistluste nädalal. Külaliseks kauaaegne Eesti juunioride maanteekoondise ja täiskasvanute maanteekoondise peatreener Toivo Suvi, kes tänasel päeval toimetab Raplamaa rattaklubi KoMo noortetreenerina. Rääkida on paljust. Nooremas eas on Toivo Suvi ise olnud Eesti koondise tasemel sõitja ning tulnud muuhulgas Ungari meistriks ja Iraagis Saddami karikavõitjaks. Sedavõrd eksootiliste tiitlitega mehi annab Eestis tikutulega otsida... Ungari teemal peatume saates ka pikemalt, kuna Suvi oli 1990. alguses kaks hooaega Szolnoki suhkrutehase amatöörmeeskonna üks kõvemaid jalgu. Mida kõike auhindadena kokku aeti ja Eestisse tassiti! Võistlusspordiga tegi Ääsmäe mees lõpparve 1994. aastal ja kui oleks keegi toona öelnud, et temast saab jalgrattatreener, naernuks ta selle välja. Aga just nii läks! Palgaliseks Eesti koondise treeneriks sai Suvi 2000. aastal ja toimetas sama ameti peal 15 aastat jutti. Sinna mahuvad 3 olümpiat, 18 MM-i ja kahekohaline arv Euroopa meistrivõistlusi veel peale. Saame teada, kui palju supertalente sel ajal Eesti juunioride koondisest läbi käis ja kes nad täpsemalt olid. Alates aprillikuust on meil igas saates vaheplokina Shimano rubriik ja sinna juurde kuuluv auhinnamäng, kus iga kord esitame uue küsimuse. Teie vastuseid ootame postkasti jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, kuna auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga ning sinna juurde veel turvaline ja nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele: "Millisel alal, jalgrattaspordi kõrval, on Shimano tooted samuti väga kõrgelt hinnatud?" laekus 28 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Tõnn Lutsule. Palju õnne! Õigeks vastuseks on kalapüük ehk Shimano valmistab ka kalastustarbeid.
6/17/20211 hour, 47 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

41. Andrus Aug: Liidu juunioride koondis, hirmus maavärin Armeenias, Cipollini ja Petacchi rongid

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on endine profijalgrattur, Itaalia tipptiimides Fassa Bortolo, Domina Vacanze ja De Nardi - Colpack sõitnud Andrus Aug. Jõgevalt pärit spordimees jõudis maailma tippudega konkureerima juba varajases nooruses. Aug murdis end maanteesõidu Liidu juunioride koondisesse ja pääses võistlema Rahutuurile, maailmameistrivõistlustele jne. Tegelikult paistis ta silma ka trekil. Õnneks või õnnetuseks lõi valus kukkumine Tallinna ovaalil trekisõidu plaanid upakile. Aga Liidu koondis andis vägeva karastuse ning kui palju elukogemust... Näiteks 1988. aasta detsembris oldi koondisega laagris Armeenias, kus toimus ränkade tagajärgedega maavärin. Mitu ööd magati õues, lageda taeva all, aga vähemalt jäädi ellu. Amatöörina võistles Aug Prantsusmaa, Horvaatia, Norra ja Soome klubide eest. Aastad läksid ja hakkas juba tunduma, et profiks saamise unistus kustub. Kuid siis saabus sisuliselt viimasel hetkel päästev õlekõrs Itaaliast, Amore&Vita - Beretta väikeklubist. Sealt hakkas kõik ülespoole liikuma ja nobeda sprindijalaga eestlane jõudis päris tipptiimidesse välja. Kindlasti on väga huvitav kuulata lugusid Mario Cipollini, Alessandro Petacchi, Vincenzo Nibali, Serhiy Honchari, Fabian Cancellara ja teistega, kes mingitel aastatel olid Augi klubikaaslased. Tõeline kuulsuste paraad. Räägime Giro d'Italiast, mida Aug sõitis kahel korral ja mõlemal juhul valusate mälestustega katkestama pidi. Ja eriline lugu on veel 2005. aasta Tour de France'iga, kus ta pidi olema Fassa Bortolo esisprinter. Pidi... aga ei olnud. Miks? Alates aprillikuust on meil igas saates vaheplokina Shimano rubriik ja sinna juurde kuuluv auhinnamäng, kus iga kord esitame uue küsimuse. Teie vastuseid ootame postkasti jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, sest auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga ning sinna juurde veel turvaline ja nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele "Mis aastal olid Shimanol olemas esimesed ketaspidurid?" laekus 33 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Hendrik Ilissonile. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õigeks vastuseks loeti aastad 1971 ja 1972, mil Shimano töötas lastejalgrataste tarbeks välja ketaspidurid ja need võeti lühikeseks perioodiks ka kasutusele.
6/4/20212 hours, 14 minutes
Episode Artwork

40. Rein Kasela teab, mida tähendab kolm nädalat Giro d'Italial. Mida kõike kummalist võib juhtuda?

Seekordset saadet võib igati sobilikult nimetada - Giro d'Italia eri. Podcastil "Jalgrattapalavik" on külas rahvusvahelise jalgratturite liidu (UCI) kauaaegne A-kategooria kohtunik Rein Kasela, kes aastatel 1990, 1992 ja 2000 tegutses Girol komissari rollis. Mida kõike on Kasela Itaalias oma silmaga näinud ja vahetult kogenud? Legendaarse hispaanlase Miguel Induraini esiletõus ja itaallaste ebajumala Marco Pantani kummalised trikid. Jalgpalli maailmameistrivõistluste võidutrofee ehk 6,175 kg kulda ning visiit Rooma paavsti juurde jne. Nendest ning paljudest teistest seikadest saab soovi korral pikemalt lugeda värskelt müügile tulnud raamatust "Rattaga Paatnalt Pariisi". Jah, räägime saates ka Tour de France'ist ja Siim Kallase kadestamisväärsest 1998. aasta VIP reisist. Meenutame eriskummalisi sündmusi 1987. aasta MM-il ning saame teada, mis võtetega nurjati 1985. aastal Moskvas Krõlatskoje velotrekil Francesco Moseri tunnisõidu maailmarekordi üritus. Olid ajad, olid kombed! Alates aprillist on meil igas saates vaheplokina Shimano rubriik ja sinna juurde kuuluv auhinnamäng, kus iga kord esitame ka uue küsimuse. Teie vastuseid ootame postkasti: jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, sest auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga ning sinna juurde veel turvaline ja nägus Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate vähe keerukamale küsimusele (Mis aastal tegi Shimano läbilöögi Euroopas?) tuli viis õiget vastust ning loosiõnn naeratas Taavi Raunistele. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Õigeks vastuseks lugesime aasta 1973, mil Shimano tuli välja Dura-Ace komponentide sarjaga ning asus Belgia profitiimi Flandria-Carpenter-Shimano nimitoetajaks. Ja muidugi puudutame saates tänavust Giro d'Italiat, mis algas 8. mail ja vältab kuni 30. maini. Eesti mehi on stardis kaks - Tanel Kangert ja Rein Taaramäe. Kõige karmim saab olema velotuuri viimane nädal, mil sõidetakse tervelt neli mägist etappi. Head kuulamist!
5/9/20211 hour, 20 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

39. Külaliseks mees, kes loodab peagi sõita tippklubis. Ei ole eestlane, aga tunneb end eestlasena

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on heas mõttes rattahull. Noorsportlasena Eestis võisteldes, jõudis ta mõtteni, et siin on paremad võimalused tippsportlaseks sirguda kui enda kodumaal. Vähemalt jalgrattaspordis. Ta õppis ära eesti keele ning sai koha Audentese spordigümnaasiumi Otepää filiaali. Tänasel päeval sõidab ta Eesti profitiimis Ampler Development Team. Kogu eelnev mõistujutt käib 22-aastase soomlase Antti-Jussi Juntuneni kohta, kes on valitsev Soome meister grupisõidus. Pärit Helsingi lähistelt, üdini sportlikust perest, ja nagu soomlasele kohane tõmbas päris noorena kõigepealt jalga uisud ning hakkas jääl litrit taga ajama. Aga seal suurt edu ei paistnud ja kuna isa on jalgrattatreener tekkis hokimängu kõrvale veel teinegi sportlik harrastus. Edasisest räägib Antti-Jussi vestlusaates juba ise. Lisaks tema enda käekäigule ja ambitsioonidele uurime Soome jalgrattaspordi kohta laiemalt. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Vaheplokina oli saates Shimano rubriik ja sinna juurde kuuluv auhinnamäng, kus mõistagi esitasime ka uue küsimuse. Teie vastuseid ootame postkasti: jalgrattapalavik@delfi.ee. Kaasa mängida tasub, sest auhinnaks on kinkekott Shimano nänniga ning sinna juurde veel turvaline Lazer jalgrattakiiver. Eelmise saate küsimusele tuli 37 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Andre Roosile. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust.
5/1/202153 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

38. Jaan Kirsipuu vihjab, kust võiks oodata "pauku" ja miks ta nüüd suudab mägesid ületada

Podcast "Jalgrattapalavik" keskendub sel korral võistlusspordile eestlaste vaatevinklist. Saate külaliseks on Eesti maanteekoondise peatreener, endine tippsõitja, Jaan Kirsipuu. Saate esimeses pooles käime ükshaaval läbi kõigi meie proffide ja ka parimate amatööride käesoleva hooaja tegemised. Räägime Tokyo olümpiamängudest, Tour of Estoniast ja sellest, kus võiks eestlased tänavusel aastal tõeliselt sähvatada. Vaheplokina on saates taaskord Shimano auhinnamäng, kus esitasime uue küsimuse ja ootame vastuseid postkasti: jalgrattapalavik@delfi.ee. Eelmise saate küsimusele tuli 24 õiget vastust ning loosiõnn naeratas Andres Kalvikule. Palju õnne! Võitjaga võetakse ühendust. Saate teises pooles arutleme Jaan Kirsipuuga jalgrattaspordi üldisematel teemadel. Fabio Jakobseni tagasitulek, naiste jalgrattasporti suunatakse aina suuremaid summasid, Mark Cavendish on võitjate leeris tagasi. Jõuame ka juttudeni, kus Kirsipuu meenutab finiširaginat, kus ta noore mehena pidi maid jagama Mathieu van der Poeli isaga ja kas tõesti võis Lance Armstrong kasutada Tour de France'i võitude ajal lisaks dopingule ka mehaanilist abi ehk rattaraami peidetud elektrimootorit. Ja muidugi ka see lugu, miks Kirsipuu ületaks tänasel päeval Tour de France'i mägesid möödaminnes. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
4/17/20211 hour, 22 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

37. Taaramäe valmistub Giro'ks ja Vuelta'ks ning Tokyo olümpiale pigem ei lähe, Shimano auhinnamäng

Podcast "Jalgrattapalavik" teeb aprillis avalöögi Shimano auhinnamänguga ning vestleb aktuaalsetel teemadel Rein Taaramäega. Eesti viimase kümnendi üks edukamaid profijalgrattureid viibib hetkel mäestikulaagris Hispaanias Sierra Nevadas, kus näpistas tunnikese, et saatejuhi ja kuulajate uudishimu rahuldada. Mõistagi räägime kõigest, mis seotud Taaramäe endaga: * Uus klubi ja roll meeskonnas; * Kommentaarid käesoleva aasta startide kohta; * Mitu suurtuuri tänavu terendab ning mis hoiab silma säramas; * Mida ta tegi pärast Kataloonia velotuuri Hollandis; * Ootamatu avaldus Tokyo olümpiat silmas pidades. Pärast Shimano rattajuttude ja auhinnamängu vahepala vestleme Taaramäega rattamaailma üldistel teemadel. Kas UCI ehk rahvusvaheline jalgratturite liit on läinud keeldude ja käskudega üle võlli? Juttu tuleb laskumise asenditest, joogipudelitest ja sõidu ajal taskust maha kukkunud geelipakenditest. Võib olla peaks UCI tegelema asjadega, mis on märksa olulisemad ja suurema kaaluga. Kas Chris Froome on jäädavalt kõrgest mängust väljas?; Kas Ineos Grenadiers meeskond suudab tänavu suurtuure valitseda?; Mida arvata 5-aastastest lepingutest? jne. Jututeemasid jagub. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
4/7/202148 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

36. Raido Kodanipork oli mägedes kõvem kui hilisemad suurtuuride ässad, aga kuhu jäi profileping?

Podcasti "Jalgrattapalavik" tegijad tervitavad kõiki kevade saabumise puhul. Küll varsti tuleb sooja ka. Saates igatahes läheb mingil hetkel väga kuumaks kui tõestisündinud lugusid kaevab mälusopist välja Barcelona olümpiamängude 9. koha mees Raido Kodanipork. Hüüdnime "Kodar" kandev endine tippsõitja pääses koos Jaan Kirsipuuga 1990. aastal Prantsusmaale amatööriks. Nad olid esimesed, kes sellise võimaluse said ja tõsiste töömeeste kombel hakkasid teistele vagu sisse ajama. Prantsusmaale minek sai eesti ratturite seas õige pea trendiks. Käesoleva saate kangelane end Kesk-Prantsusmaal Auxerre's elades kõige kodusemalt siiski ei tundnud, kuna mägesid nappis. Aga mägede vallutamine oli rattasadulas Kodaniporgi tugevaim külg. 1994. aastal leidis ta lõpuks tee Hispaania amatöörklubisse ja see oli hoopis teine tera. Vastaseid andis otsida. 1995. aastal võitis ta amatööride Vuelta Espana, olles mägedes kõvem kui Roberto Heras, Joseba Beloki, Manuel Beltran jt. Ent arusaamatul kombel profilepingut lauale ei potsatanud. Mõned hooajad hiljem sai ta teada põhjuse... Väga huvitav on ka lugu, kuidas Raido Kodanipork rattaspordi juurde üldse jõudis. Kuna tema isa Jaan oli nooruses samuti kõva rattamees, 1968. aasta Eesti meister grupisõidus, tundus poja valik igati mõistetav. Kuid siinkohal on üllatusmomendiks, et rattasport oli Raido jaoks alles valik number kolm. Grupisõidu Eesti meistrikullani jõudis temagi, aastal 1995. Seda sõitu on jäänud saatma mitmed vahvad lood. Head kuulamist!
3/20/20211 hour, 13 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

35. Jüri Savitski: möödaminnes Eesti rekordimeheks, elu spordikuulsuste hotellis, Kalevi profitiim

Kalendrikevad läheneb ja Jalgrattapalaviku podcast hoiab häid kuulajaid meeleldi rattasõidu lainel. Podcasti seekordseks külaliseks on sel Jüri Savitski. Mees, kes on Eesti jalgrattaspordiga tihedalt seotud olnud erinevaid radu pidi - sportlasena, erinevate klubide ja profitiimide juhina, võistluste korraldajana ning teatud perioodidel ka taustal suunamudijana. Tõenäoliselt vähesed teavad, et andekas trekisõitja elas aastatel 1982 - 1984 Moskvas, kuuludes armee keskspordiklubi (CSKA) ridadesse. Oli armee koondise ja ka liidu koondise liige. 1983. aastal sai trekisprindis liidu rahvaste spartakiaadil, mis olid ühtlasi liidu meistrivõistlused 6. koha ning püstitas möödaminnes 200 m/l sõidus Eesti rekordi. Suurmeistrinormi täitmisega juhtus sootuks eriskummaline lugu. Moskva perioodi ajal oli nooruke Savitski treeningpartneriks trekisprindi olümpiapronksile ja mitmekordsele maailmameistrile Sergei Kopõlovile. Ta nägi väga lähedalt, kuidas maailma tippe suurvõitudeks ette valmistatakse. Savitski sõnul olid koormused ebainimlikud ja niigi tapvad treeningpäevad lõppesid... Täiesti ootamatult tuli sellele kõigele lõpp, kõigest 20-aastasena riputas tallinlane ratta varna. Mis juhtus? Aga midagi jäi sisse kripeldama ning 1990. aastate keskel oli Savitski rattasadulas tagasi. Tõsi, pühendunud amatöörsportlasena, kuid siht oli suur - olümpiale pääs. 1997. aasta Euroopa meistrivõistlustel sattus ta trekiovaalil rivaalitsema toonaste maailma ässade, sakslaste Jens Fiedleri ja Eyk Pokorny'ga. Kiiruste vahe oli kolossaalne. Sealt edasi tuli erinevate klubide ning tiimide loomine. Esmalt maastikurattatiim Kayaba-Yema ja seejärel Eesti esimene maanteesõidu profimeeskond Kalev Chocolate Team, mis toimis aastatel 2004 - 2010. Räägime, kuidas tiim sündis, kui keeruline oli seda elus hoida ja kuidas itaallased üritasid mingil hetkel meeskonda kaaperdada. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
3/6/20211 hour, 51 seconds
Episode Artwork

34. Erki Pütsep avameelselt: õõvastav kogemus dopinguga ja terviserike, mida tuli hoida saladuses

Jalgrattapalaviku podcasti jutud on jõudnud saateni number 34. Seekordseks külaliseks Erki Pütsep, kes aastatel 2003 - 2008 sõitis elukutselisena Prantsusmaa tippklubides Ag2r Prevoyance ja Bouygues Telecom. Pütsepa näol on tegemist talendiga, kes pääses suurtele lavadele üle kivide ja kändude. Kuremaalt pärit rattamees avaldab saates saladuse, mida sporditegemise ajal ta rääkida ei tohtinud. Vaikimine oli küll ohtlik, aga teisest küljest võinuks rääkimine kaasa tuua sportimise keelu. Ei, tegemist ei ole dopinguga, ehkki ka dopinguga seonduvad teemad on Pütsepa elu sportlasena ärevaks teinud. Ta pajatab kogemusest amatöörklubis, mis oli kõike muud kui meeldiv. Miks jõudis Pütsep ikkagi nii hilja profiks, kui juba juunioride klassis oli ta MM-i seitsmes mees? Paugutas igast asendist, isegi 3000 meetri kõrgusel üle merepinna. Vähesed mäletavad, et Sydney olümpial finišeeris ta samas grupis Jaan Kirsipuuga, kus jagati teise kümne kohti. Toonane amatöör pani ässadega võidu 240 kilomeetrit ja jäi ellu. Kui tervis oli korras, võis Pütsep teha imelisi liigutusi. Vestluse käigus meenutame pikemalt 2006. aasta MM-i ja 2007. aasta Hispaania velotuuri, millest võinuks kujuneda väga meeldejäävad episoodid tema sportlasteel. Karjääri kolm viimast hooaega sõitis Pütsep Läti kontinentaalses profitiimis Alpha Baltic. Sinna aega jääb ka üks väga omapärane võistlus, mis tekitas isegi piinlikuse tunde. Millest täpsemalt jutt saate teada juba saadet kuulates. Jutuajamist veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
2/19/20211 hour, 11 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

33. Olümpiamees Lauri Resik: liidu koondis, käeulatuses profileping, kõnekad kokkupuuted ässadega

Podcast "Jalgrattapalavik" on taaskord kõiki kuulajaid rõõmustamas, pakkudes veebruari esimeses saates huvitavaid ja seni laiema avalikkuse eest peidus olnud lugusid 1996. aasta olümpiamehe Lauri Resikuga, keda rattaringkonnas teatakse hüüdnime all Resa. Kuidas Tallinna poiss jalgrattatreeningutele jõudis, kuidas end juuniorina nõukogude liidu trekikoondisesse murdis ning hilisemalt maanteesõitjaks ümber kehastus. Sedamööda kulgeb jutuajamise üldine rada. Sinna vahele mahub aga rohkelt väga huvitavaid episoode ja detaile. Näiteks kõnekad kokkupuuted suurtuuride võitjate Lance Armstrongi ja Jevgeni Berziniga. Mis juhtus võistlusreisil liidu koondisega, milline oli 1990. aastate alguses amatöörsportlase elu Prantsusmaal, kui kaugel ja ühtviisi lähedal oli ahvatlev profileping jne. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
2/6/20211 hour, 20 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

32. Teelahkmel Aksel Nõmmela: eks noorteklassides ikka unistasin, et sõidan Tour de France'i ja...

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on 2017. aasta Eesti parim meesjalgrattur Aksel Nõmmela. Tänaseks päevaks viis hooaega profitasemel sõitnud tallinlane on teelahkmel, kuna käesolevaks aastaks tal tööandjat pole ning madalamal tasemel ta jätkata ei soovi. CFC spordiklubist ehk Jaan Kirsipuu jalgrattakoolist profitasemele jõudnud Nõmmela on kõigest 26-aastane, aga seisab juba mitmendat korda silmitsi karjääri lõpetamisega. Kolm hooaega tagasi oli ta tööandja otsinguil samuti väga keerulises seisus kui Leopard Pro Cycling meeskond kaotas sponsori ning eelnevad kokkulepped klubi mänedžeriga ühtäkki ei pidanud. Toona lahendus ikkagi saabus, aga sel korral on olukord keerulisem, sest ka endal on nõudmised kasvanud ja töökohata häid sõitjaid on teisigi. "Väiksemas tiimis sõitmine mind nii väga enam ei kõneta. Mul on eesmärgiks olnud suuremates tiimides sõitmine ja kui ei õnnestu, siis parem teen juba midagi muud," räägib Nõmmela olukorda ilustamata. Viimased kaks hooaega möödusid Nõmmelal Belgia prokontinentaal tasemega meeskonnas Wallonie Bruxelles. Esimesel aastal aitas ta rohkem tiimikaaslasi, mullusel koroonapausiga hooajal läks treeningutega hoogu ja küpsetas end ära ning aasta teises pooles särtsu polnud. Nii jäigi uus leping helesiniseks unistuseks. Räägime tiitlivõistluste õnnestumistest, 2015. aasta kahetiste tunnetega Tour de l'Avenirist ja korduvatest kemplustest 2019. aasta grupisõidu maailmameistri Mads Pederseniga. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
1/22/20211 hour, 20 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

31. Sportlastee lõppemisest teatanud Martin Loo: Rio olümpia võinuks kujuneda kirsiks tordil

Eesti läbi aegade parim meesmaastikujalgrattur Martin Loo võttis pärast eelmise hooaja lõppu vastu otsuse, et tippspordiga on kõik. Jäädavalt. Võimalusi kõige kõrgemaid sihte püüda jäi kasinaks ja niisama tiksumist ta lihtsalt ei soovi. Nii saigi 32-aastaselt ühele eluetapile joon alla tõmmatud. Podcastis teeme tagasivaate Martini jalgratturi teele, kuhu ta jõudis väga hilja, alles 16-aastaselt. Oma esimesel võistlushooajal kuulus ta juunioride vanuseklassi! Pooleldi naljatades võib öelda, et osad hakkavad siis juba sportimist lõpetama. Kuidas kõik alguse sai ning miks langes valik just jalgrattaspordile ja maastikusõidule, lahkame päris põhjalikult. Muide, esimesed tiitlivõistlused tegi Martin ikkagi maanteesõidus. Kümnel aastal järjest maastikusõidu olümpiakrossis Eesti meistriks tulnud tallinlane hakkas rahvusvahelisel areenil silma paistma 2012. aastal kui jõudis tiitlivõistlustel esimest korda 20 parema hulka ja MK-sarjas stabiilselt 30ne hulka. See oli võrreldes algusaastatega hüppeline samm edasi. See, milliseks kujunesid esimesed kogemused MK-etappidel oli raske isegi unenägudes ette kujutada. Ja siis 2016. aasta Rio de Janeiro olümpia... mis jäi Martini jaoks olemata. Elu vormis, hooaja jooksul MK-etappidel korduvalt esikümne piiril, aga riik olümpiale kohta ei saanud. Täielik nöök! Lahkame tervet protsessi ning spekuleerime, mis tulemus võinuks olümpial jõukohane olla. Martini sõnul jääb samasse 2016. aastasse tema kõige parem tiitlivõistluste sõit. Räägime ka lepingutest välisklubidega ja ühest huvitavast kokkusattumisest, mis on värskelt aset leidnud Martini perekonnas. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
1/9/20211 hour, 18 minutes, 1 second
Episode Artwork

30. EM-i medalimees Rait Ärm: prantslased mõõtsid mul tangidega rasvaprotsenti ja ütlesid oi, oi, oi

Podcasti "Jalgrattapalavik" debüütaasta viimase saate külaliseks on mees, kes hooajal 2019 tõusis igasuguse loogika vastaselt maanteesõidu Euroopa meistrivõistlustel poodiumile, võites U23 vanuseklassi grupisõidus pronksmedali. Selleks meheks oli teadagi Rait Ärm. Tänaseks päevaks on 20-aastane rattamees sõlminud oma esimese välislepingu ja hakkab tuleval aastal esindama Gropama-FDJ Continental tiimi värve. Tegemist on noortest talentidest koosneva Prantsusmaa meeskonnaga, mille liikmetelt loodetakse suuri tegusid mitte kohe, vaid pigem lähiaastatel. Ärmil õnnestus tiimiga lepinguni jõuda hollandlasest agendi vahendusel. Esimene kokkusaamine meeskonnaga on seljataga ja seal leidis aset naljakas seik. Tervisekontrolli ajal mõõdeti Ärmil esimest korda spetsiaalsete tangidega rasvaprotsenti... mis reaktsioonid tulid ja kuidas Rait ise sellesse suhtub, saate kuulata juba podcastist. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist ja mõnusat aastavahetust!
12/27/202049 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

29. Teadusemees Indrek Rannama: edukas saab olla siis, kui "mootoris" pole ühtegi otsest piirajat

Podcasti "Jalgrattapalavik" 2020. aasta eelviimase saate külaliseks on hiljuti Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudis doktorikraadi omandanud Indrek Rannama. Spordihingega saarlane, kes teab rattasporti läbi ja lõhki, olnud ühel või teisel moel ala juures juba enam kui kolm kümnendit. Loomulikult teeme juttu sporditeadusest, aga mitte ainult. Näiteks meenutame 2003. aasta ülemaailmseid Saarte mänge, kus Rannama konkurendiks oli toona 18-aastane Mark Cavendish. Muljetame Indreku rattaspordi juurde jõudmisest ja kaootilisest treenimisest noorteklassis, kus treener ütles, et tuleb kolmapäeval, aga jättis lisamata, mis nädalal, kuul või aastal... Kas teadsite, et tippmeeskondadele ja suurte rattariikide koondistele valmistatakse eraldistardi kombinesoone materjalidest, mis suudavad vastutuules tekitada ratturit abistavaid õhuvoole. Nõnda võib juurde saada kuni 40 vatti! Puhtalt treeninguga neid vatte juurde leida on ülikeeruline kui mitte võimatu. Tipptehnoloogiat kasutades keeratakse vastutuul piltlikult öeldes enda kasuks. Rannama räägib, kuidas sedalaadi progressiks tuuletunnelites katsetusi läbi viiakse. Huvitav on selle kohta vähe öeldud. Rannama ütleb saates välja mitmeid põhitõdesid, mida võiks teada igaüks, kes sportlikel eesmärkidel ratta selga istub. Näiteks: * kui suur peab olema jalgratturi maksimaalse hapniku tarbimise (VO2 max) näitaja, et see ei muutuks piiravaks; * kui suur võiks olla harrastaja aastane kilometraaž, et end kodustel rattavõistlustel hästi tunda; * kui palju peaks kilomeetreid läbima profisportlane, kes tahab kõrges konkurentsis arvestatav tegija olla; * soovitused neile, kes powermeetriga treenivad jne. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
12/12/20201 hour, 28 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

28. Stuudios noor talent ja tema treener, keda on kunagi võrreldud isegi Jaan Kirsipuuga

Kuigi ilmad on sellised, et jalgrattaga väga enam välja ei kipu, siis jutte jalgrattasõidust räägime jätkuvalt. Podcasti "Jalgrattapalavik" novembrikuu viimases saates pajatavad lugusid Tartu Ülikooli Akadeemilise spordiklubi treener Caspar Austa ning tema tuntuim õpilane, Euroopa noorte olümpiafestivali kahekordne kullavõitja Madis Mihkels. Oleme juttudega nii tänases päevas kui ka paarikümne aasta tagustes aegades. Meenutame näiteks, kuidas Caspar Austa paugutas 2000. aastal juunioride Rahutuuril, kus teenis grupifinišites koguni kolm etapivõitu ja rahvusvahelised portaalid hakkasid teda võrdlema toona profileeris eredalt silma paistnud Jaan Kirsipuuga. Aga... elvalasel täiskasvanute hulgas tähelendu ei tulnud. Miks? Caspar Austa ja Madis Mihkelsi koostöö kestab juba üheksa aastat. Väikese poisina sattus Madis kohe Caspari käe alla ja tänaseks on selge, et sportlikus plaanis on tegemist teemantiga. Sealt võib tulla mida iganes, nagu kunagi öeldi ka Rein Taaramäe ja Tanel Kangerti kohta. Huvitav on kuulata Madise enda mõtteid nii olevikust kui tulevikust. Millised eesmärgid on sihikul ja milliste sammudega on plaan maailma tippu jõuda? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
11/28/20201 hour, 1 minute, 44 seconds
Episode Artwork

27. Indrek Kelk: Rally Estoniale antud riigitoetusega Tour de France'i etappe siia ei too

Podcasti "Jalgrattapalavik" novembrikuu teise saate külaline on kõrgelt tunnustatud spordiürituste ja -võistluste korraldaja, mittetulundusühingu Klubi Tartu Maraton juhatuse esimees Indrek Kelk. Nii nagu tavaks vestleme saate külalisega paljudel huvitavatel teemadel. Indreku puhul on eriliseks magnetiks tippvõistluste Eestisse toomine. Tema käest saab otse küsida, kas meil leiduks raha ja ambitsiooni Tour de France'i stardipaigaks kandideerimiseks. Kasvõi selles valguses, et autoralli MM-sarja etapp riigi rahalise toega Eestisse toodi. "Esiteks on rahanumbrid hoopis teised. Riigitoetusest suurusjärgus 2,5 miljonit jääb kindlasti väheks. Kui tuua võrdluseks, milliste rahanumbritega mujal maailmas korraldatakse võistlusi nagu on Tour of Estonia, siis kui meie eelarve on viimastel aastatel olnud 100 000 euro juures, on sama tasemega kolmepäevasel velotuuril Tour des Fjords (Norras) eelarve 1,7 miljonit. Siis saabki tuua võistlusele peale kuus-seitse World Touri tiimi ning maksta 400 000 eurot, et pääseda ülekannetega Eurosporti," kirjeldab Kelk mastaapide vahet. Aga ikkagi, kas põhimõtteliselt oleks võimalik? "Ma ütlen, et maanteesõidu maailmameistrivõistlusi korraldada oleks palju realistlikum ja võib-olla ka palju ägedam. Suurte velotuuride esimesed etapid on ka kihvtid, aga seal jääb raskuskese meist ikkagi mitme tuhande kilomeetri kaugusele. Ma nüüd päris täpselt ei tea, kui palju maksis näiteks Giro d'Italia esimeste etappide korraldamine Iisraelis, aga see oli ikka 20-30 miljonit. Maailmameistrivõistluste korraldamisega peaks tänasel päeval hakkama saama alla 15 miljoni euro suuruse eelarvega." Lisaks räägime Tartu rattarallist ja selle ümber toimunud meedialahingutest, Crocodille Trophy seiklustest Austraalias, sportlikest saavutustest triatleedina ja sellest miks käis Indrek pikki aastaid võrkpallitreeningutel, kuigi mäng ise väga hästi välja ei tulnud. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
11/14/20201 hour, 8 seconds
Episode Artwork

26. Rattaliit, tule appi! Tahaks selgust, kas Eestil on üks või kaks Itaalia velotuuri etapivõitjat

Rattaspordist pajatava podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on Grete ja Edgari Treier. Abielupaar, kes elas ja hingas rattaspordi nimel aastatel 2005 - 2012 kui Grete tegi tippsporti ning Edgari toetas kõiges, milleks vähegi vajadus oli. Räägime paljudest asjadest, mis nende sportlikule teekonnale ette jäi. Nii muredest kui rõõmudest. Rohkem ikka rõõmudest. Millest kõik algas, kuidas tuli pööre profispordi radadele, tiitlivõistlustel kaotsi läinud medalist, Mario Cipolliniga treeningutel käimisest jne. Eriliselt pöörame tähelepanu Itaalia velotuurile, mis on naiste maanteesõidus kõige hinnatum suurtuur - hellitava nimega Giro Donne või Giro Rosa. Kestab reeglina kümmekond päeva ning tuuril tuleb ületada sarnaseid tõuse, nagu meestel. Isegi "koletis" Stelvio (2775 m üle merepinna) on jäänud Treieri aastatel võistlejate teekonnale ette. 2007. aasta Giro Rosal oli eestlanna kokkuvõttes kaheksas ning viimasel etapil teine. Etapi võitis venelanna Svetlana Bubnenkova, kes kuu aega varem oli Prantsusmaal Tour Feminin en Limousin`il andnud positiivse dopinguproovi. Arusaamatul kombel sai ta Itaalia velotuuril võistelda, ent hilisemalt rahvusvaheline jalgratturite liit (UCI) Bubnenkova tulemused justkui tühistas. Ent täit veendumust ei ole seniajani, kas Treier on siis Itaalia velotuuri etapivõitja või ei ole. Ka internetist võib leida vastuolulist informatsiooni. Eesti jalgratturite liit peaks selle ametlikult selgeks tegema ning laskma UCI-l must-valgel vastava kinnituse saata. Rein Taaramäe on Giro d`Italial etapi võitnud, aga võimalik et ta pole ainus, kes Itaalia suurtuuril eestlastest võidutsenud. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
11/3/20201 hour, 33 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

25. Vueltal korraga joonel kaks debütanti. Kas mõlemale "Viimane Tants" või tuleb midagi ilusat?

Ütlemata ebaharilikul ajal, 20. oktoobril, stardib suurtuur Vuelta. Eestlasi on joonel kaks, mõlemad debütandi rollis - Mihkel Räim (Israel Start-Up Nation) ja Martin Laas (Bora-Hansgrohe). Kui Mihkel Räim teadis juba varasemalt aimata, et Vuelta võib plaanidesse mahtuda, siis Martin Laas sai suurtuurile minekust teada nädalapäevad enne tuuri algust. Naljatades võib öelda, et suurtuurile otse seenemetsast. Laas oli kodus ja valmistus Belgia ühepäevasõitudeks kui äkki sadas selga välk selgest taevast. Eestlane võeti sprinterite rongi, mis peab finišite eel suurepärasele positsioonile viima tiimi liidri Pascal Ackermanni. Kui Laas peab pigem aitama, siis Räim võib saada võimaluse enda peale sõita, vähemalt osadel etappidel. Plaan on peas paigas, eks lähinädalad näitavad, kuidas see plaan õnnestub ka ellu viia. Kas jalgu on või ei ole? Räägime saates ka mõlema mehe lepingutest, sest nii Laasil kui Räimel on praeguse seisuga töökoht olemas hooaja lõpuni. Mis saab edasi ja kui palju võib tulevikku mõjutada Vueltal toimuv? Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
10/19/202041 minutes
Episode Artwork

24. Stuudios legendaarne Ants Jeret ja tema pojapoeg Timmo, kes valmistub Hawaii Ironmaniks

Podcasti "Jalgrattapalavik" sügishooaja kolmas saade tõi stuudiosse saatejuhi kunagise treeneri ja 1960. aastate legendaarse rattamehe Ants Jereti. Tugeva tõuke Pärnu jalgrattaspordi ülesehitaja stuudiosse tulekuks andis Antsu pojapoeg Timmo, kes käis vanaisa ja isa kombel noorena samuti rattaradadel, aga on tänaseks päevaks jõudnud raudmeeste sekka ehk teeb tegusid täispikkadel triatlonidel. Järgmisel aastal ootab teda ees esimene Hawaii Ironman. Mine tea, mis sealt veel edasi tuleb... Jutte jagub saates paljudel teemadel - Nõukogude Liidu velotuurid, kunagised välismaale sõidud, keelatud ained, Tour de l'Aveniri kukkumine, ootuste koorma all läbipõlemine, raudmeheks saamine, seotus Tanel Kangertiga, spordile pühendumine jne. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
10/7/202058 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

23. Tour de France'i järelkajad koos Jaan Kirsipuu ja Risto Usinaga. Mille tunnistajad me olime?

Koos saatejuhi Ivar Jurtšenkoga arutlevad kolmenädalase velotuuri sündmuste üle Bora-Hansgrohe tiimi taustajõuna äsjasel Tour'il osalenud Risto Usin ning endine tippsprinter, neljakordne Tour de France'i etapivõitja Jaan Kirsipuu. Praegune Eesti maanteekoondise peatreener. Peatume lähemalt velotuuriga kaasnenud tervisekontrollidel, kuuleme Bora-Hansgrohe meeskonna telgitaguseid, võrdleme Peter Saganit ja Sam Bennet'it, kes veel mullu kuulusid samasse tiimi, ent tänavu heitlesid üksteise vastu Touri sprinterite rohelise särgi nimel. Kui suur üllatus on 22-aastase sloveenlase Tadej Pogacari võit, on see ebaloomulik või ikkagi arusaadav, liigseid kahtlusi mitte äratav? Kui tõsisesse jamasse sattus Prantsusmaa tiim Arkea-Samsic, kelle kolumblastest sõitjaid, eesotsas Nairo Quintanaga, kahtlustatakse antidopingu reeglite rikkumises. Prantsuse politsei korraldas velotuuri viimasel nädalal tiimi hotellis läbiotsimise. Räägime ka Markus Pajurist ja Martin Laasist. Teeme eelvaate maanteesõidu maailmameistrivõistlustele, mis peetakse käesoleval nädalal Itaalias Imolas, kus eestlastest on stardis Tanel Kangert, Peeter Pruus, Gleb Karpenko ja Mae Lang. Head kuulamist!
9/23/202034 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

22. Peened taktikamängud! Räägime lahti, kuidas 19-aastane eestlane Arkea-Samsic profitiimi mahtus

Septembri esimestel päevadel tabas eesti spordimeediat üsnagi ootamatu uudispomm. Kui kõik rääkisid ja mõtlesid kiivalt autoralli maailmameistrivõistluste etapi Rally Estonia nädalavahetusele, selgus ühtäkki, et Tour de France´il esindatud Prantsusmaa jalgratta tipptiim Arkea-Samsic on enda ridadesse palganud 19-aastase eestlase Markus Pajuri. Kuidas nii? Siinkohal tuleb selgitustega appi podcast "Jalgrattapalavik". Vestluses Markus Pajuri ja Rene Mandriga saame üksikasjalikult teada, kuidas Tartu2024/BalticChainCycling.com U23 tiimi mees klubilises plaanis suure sammu edasi tegi. Võin julgelt ette ära lubada - see on põnev ja taustainfost pungil kuulamine. Pajuri ja Mandriga vestlesime skype´i vahendusel, kuna mõlemad mehed viibivad Euroopa meistrivõistluste järgselt võistlusturneel Poolas. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Olgu lisatud, et "Jalgrattapalavik" hakkab alates septembrist Delfi taskuhäälingu keskkonnas kuulajaid rõõmustama kaks korda kuus.
9/8/202044 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

21. Stuudios mees, kes ilma teinud koos Pikkuusiga ja olnud ajaloolisel MM-il koondise peatreener

Jalgrattapalaviku podcasti esimese katsetuse, viiekuulise tõestamiste perioodi lõpetab pikk ja muljete rohke vestlus jalgrattatreeneri Ado Heinaga. Mida kõike tema silmad näinud on! Juba 1973. aastal hullutas Ado Hein Tallinna velotrekil rahvamasse koos Aavo Pikkuusiga. Hilisemalt oli ta mitu hooaega Nõukogude Liidu trekikoondise kandidaat, sõites esimese eestlasena 4 km individuaalset jälitust alla viie minuti. Treeneritööd alustas Tartus kui läks õppima ülikooli. Perioodil 1988 - 1992 oli Vello Ainsalu kõrval Eesti maanteekoondise treener, mil õnnestus kogeda tõelist professionaalsust. Toonast koondist võiks nii sõitjate taseme kui taustajõudude rohkuselt vabalt võrrelda praeguste prokontinentaalsete profitiimidega. 1997. aasta MM-il Hispaanias San Sebastianis oli Ado Hein Eesti maanteekoondise peatreener ja nendelt maailmameistrivõistlustelt pärineb taasiseseisvuse perioodi Eesti ainus maanteesõidu MM-i medal. Juunioride grupisõidus sai pronksi Margus Salumets. Meenutame, räägime tausta ja põikame ka proffide grupisõidu juurde, kus Lauri Aus oli seitsmes. Alates 2002. aastast on Hein töötanud treenerina Kalevi Jalgrattakoolis. Uurisin, kas tänapäeva noored on teistsugused kui nõukogude aja lapsed ja kui palju peab treeneris olema inimlikkust, et õpilased spordis kõvade tulemusteni jõuaks? Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
5/27/20202 hours, 50 seconds
Episode Artwork

20. Euroopa meistri seiklused: mis juhtus aastate eest Hiinas ja Malaisias? EM-il ässadega jooksus

"Jalgrattapalaviku" podcasti maikuu eelviimases saates jagab kuulajatega lugusid kahekordne tiitlivõistluste medalimees Peeter Pruus. Maastikurattamaratoni Euroopa meister aastat 2016 ja pronks aastast 2019. Hiline jalgrattasporti jõudja, veel keskkoolis tegeles Pruus Raplas jalgpallimänguga. Oli madalamate liigade mees. Seejärel läks Tartusse Eesti Maaülikooli ja alles ülikooli lõpetamise järel pühendus 100-protsenti rattasõidule. Võistles aastaid maanteel, enne kui keskendus täielikult maastikurattamaratonidele, milles jõudnud tänaseks Euroopa tippmeeste hulka. Maratonide MM-ilt veel medal puudub, aga küll see tuleb. Vanust 30, jõuab kihutada veel mitmeid hooaegasid. Ühtlasi on Pruus varumees Tokyo olümpiale. Kunagi ei tea, mis saatus võib kätte mängida. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
5/20/202057 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

19. Tokyo olümpia, hoia alt! Sihikindlus, treeneri usk ja otsustusvabadus on viinud imelise tõusuni

Kaugelt Hispaaniast, skype'i vahendusel, käis "Jalgrattapalaviku" podcastil külas Janika Lõiv. Peadpööritava edulooga XCO (maastikuratta olümpiakrossi) sõitja. Viimase kahe aastaga on Lõiv tõusnud maailma edetabeli neljandast sajast maailma TOP-15 maastikuratturi hulka. Arutleme, mis on selle imelise tõusu taga. Püsimatu ja teotahteline nääpsuke eestlanna alustas jalgrattaspordiga tõsisemalt alles 2016. aastal, vanuses 26! Mõistagi oli sportlik põhi all, ent jalgrattasport oli ikkagi uus ala. Läks abikaasa Urmase õhutusel treener Karmen Reinpõllu jutule ja ütles, et tahab jõuda nelja aasta pärast olümpiale. On valmis täiega panustama... aga ega ta isegi sel hetkel veel uskunud, et olümpia on reaalne. Ent võimatu on saamas teoks, kui Tokyo olümpia ikka toimub. Alates oktoobrist on Lõiv viibinud järjepidevalt Hispaanias. Sama mudelit on ta kasutanud juba mitu aastat. Sügisel läheb ja alles kevadel tuleb koju tagasi. Treeningtingimused võrreldes Eestiga on hoopis teine tera - mäed, soe kliima ja vaheldusrikkus. Ka see on loonud soodsa pinnase arenguhüppeks. Lõiv ei ole seniajani liitunud ühegi profitiimiga, mis on teadlik valik ning ta sõidab võistlustel Hawaii Expressi särgis. Räägime, miks see nii on ja kui kõrged eesmärgid silme ees ikkagi terendavad. Eesti Olümpiakomitee inimesed võiks endale teha märkmeid ja linnukesi, et Jaapanis midagi tõlkes kaduma ei läheks. Äärmiselt huvitav vestlus, soovitame kuulamiseks ka teiste alade tegijatele. Saatejuhiks Ivar Jurtšenko.
5/13/202054 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

18. Mihkel Räim teab omast käest: "Nii nagu boss ütleb, nii on!", MM-il lipsas käest supertulemus

Podcastil "Jalgrattapalavik" käisid maikuu esimeses saates virtuaalselt külas kaks saarlast, isa ja poeg, Riho ja Mihkel Räim. Riho sai nooruses jalgrattapisiku olümpiavõitja Aavo Pikkuusi sõitudele kaasa elades, Mihkel otseloomulikult oma isalt. Ega see nüüd päris nii polnud, et sündis ja rattur valmis, aga lõpuks sisse tallatud rajale ta ikkagi sattus. Mis sest, et eelnevalt tegi Mihkel ka teisi spordialasid, näiteks judot ja kergejõustikku. Kuni 2015. aastani oli pere kõige kõvem rattamees Riho. Taskus Nõukogude Liidu meistersportlase nimetus ja 1992. aasta Eesti meistrivõistluste hõbe 70 km meeskonnasõidus. Nooremad mehed võivad end roheliseks punnitada, aga meistersportlase tiitlit tänapäeval enam välja ei võlu. Küll teenis Mihkel 2016. aastal oma esimese täiskasvanute Eesti meistrikulla, MM-il Richmondis oli käeulatuses supertulemus. Räägime nii nendel teemadel kui ka paljust muust. Näiteks ülemaailmsetest Saarte Mängudest, millega Räimedel on pajatada mitu legendaarset lugu. Üle lombi vestlust veab Ivar Jurtšenko. Jutuajamine salvestati 1.mail.
5/6/202058 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

17. Saaremaa velotuuril "taksot" sõitnud raudmees: suur tänu ratturitele, kes mind ära kannatasid

Podcasti "Jalgrattapalavik" külaline, raudmees Ain-Alar Juhanson meenutab koomilisi seiku Saaremaa velotuuridelt, kus ta käis triatlonivõistlusteks kilomeetreid kogumas. "Ma võisin kiirusega 45 km/h sõita, aga kui vahepeal oli vaja pann 60-ga, siis minul neid käike polnud. Sõitsin 45-ga edasi, niikaua kui grupile uuesti sappa jõudsin. See oli äge vaatepilt. Kõik teadsid juba, et kui nad juhtumisi grupist maha jäävad, siis seljatagant tuleb üks takso ja viib nad gruppi tagasi," muheleb Juhanson vanu aegu meenutades. Paidest pärit poisi jaoks algas sporditee aga suusatamisest, noorukese Ain-Alari suureks iidoliks oli Gunde Svan. Sealt edasi tuli triatlon ja 2008. aastal Hawaii Ironmani 13. koht. Maailmatase. Tänasel päeval on Ain-Alar maailmatasemel võistluste korraldaja. Triatloni kõrvale mahub ka jalgrattasport, Gran Fondo Estonia sõitudega. Kõikidest eelpool loetletud eluetappidest on juttu ka podcastis, vestlust veab Ivar Jurtšenko.
4/29/202049 minutes, 1 second
Episode Artwork

16. Toomas Kirsipuu: rattapisik on nagu herpes, kui see on kehas olemas, lööb ta millalgi taas välja

Inimesed, kes on Eesti jalgrattaspordi käekäiguga kursis juba aastakümneid teavad Toomas Kirsipuu nime une pealt. Noorematel rattahuvilistel avaneb võimalus Toomasega tutvuda podcasti "Jalgrattapalavik" vahendusel. Endine tippsportlane. 1985. aastal käis NSV Liidu koondisega MM-il ja kuulus Eesti parima võistkonna ridadesse (100 km meeskonnasõidu nelik). 1989. aastal pääses elukutseliseks, Hispaania klubisse Kelme. Koos Riho Suuna ja Arvi Tammesaluga. Seda aega meenutame. Ka seetõttu, et sel nädalal ilmub müügilettidele raamat Eesti ratturite vägitegudest 1980ndatel. Mahukas teos kannab nime "Inimene või masin? Riho Suun ja suurmeistrite plejaad". Räägime jalgrattaspordi üleüldisest olukorrast maailmas ning UCI ulmelisest kavast seoses võistluskalendriga. Lisaks peatume Toomase vingel hobil. Igaüks säärase asjaga hakkama ei saa! Podcasti veab Ivar Jurtšenko.
4/22/20201 hour, 2 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

15. Euroopa meister Allan Oras: saatuse karvane käsi, unelmate kaks kuud, Moomoo bränd ja ... lilled

Stuudios on kaduma läinud ujuja, Tartust. Eks samasuguseid ole ennegi olnud, aga tema on Eestis ainus, kes jõudnud hilisemalt jalgrattaspordis Euroopa meistritiitlini. Jutt käib Allan Orasest, praegusest ärimehest, Moomoo spordiriiete brändi loojast. Jalgrattaga sina peal alates 1988. aastast. Taasiseseisvumise esimesel kümnendil võistles amatöörina Prantsusmaal ja Itaalias. Aastatuhande vahetusel oli lähedal profiks saamisele, aga saatuse karvane käsi tuli vahele. Kuidas? Oras räägib südamelt kõik ära. 2000. aastatel oli tõsist sporditegemist korduvalt maha jätmas, aga kuidagi ootamatult pääses jälle rongile tagasi. Konkreetse kriipsu tõmbas alla alles 2012. aastal kui oli 36. Kõigest aasta hiljem pani kõik ühele kaardile, lõi firma, mis hakkas tootma spordi- ja eelkõige jalgrattarõivaid. See on olnud huvitav ja värvikas teekond. Külalisega vestleb saatejuht Ivar Jurtšenko.
4/15/20201 hour, 2 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

14. Karl Patrick Lauk juhindub ema õpetussõnadest: ei tohi lasta endale pähe istuda, mitte kellelgi

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on kompromissitu ja sihikindel saarlane Karl Patrick Lauk. Räägime noore mehe (23) kujunemisest võidusõitjaks, kuidas ta isa eeskujul, milles ei puudunud ka ema roll, Saaremaa Viikingite sekka jõudis. 2017. aasta sügisel pääses Lauk stažeerima rattamaailma tipptiimi Astanasse. Kuidas ta kasahhide huvist teada sai ja miks ikkagi lepingut ei tulnud? Teine stažeerimise periood koitis Astanaga veel, aga Lauk sellest võimalusest loobus. Miks? Mullu profileival ning tänavu tagasi amatööride ridades. Kui suur tagasilöök see oli? Kõigest sellest ja paljust muust põhjalikumalt juba mönusas jutusaates. Külalise vestluspartneriks on saatejuht Ivar Jurtšenko.
4/8/202058 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

13. Paljunäinud Allar Tõnissaar: Eesti ratturid on säranud uskumatutes tingimustes, isegi...

Kuraditosin saadet tehtud! Podcasti "Jalgrattapalavik" 13. peatüki eestkõnelejaks on endine jalgrattasportlane ja treener ning praegune võistluste korraldaja Allar Tõnissaar. 1981. aastal lõpetas sporditee ja hakkas verinoorelt (21) treeneriks. Lillevere kolhoosi spordikoolis pidas treeneritöö kõrvalt ka direktori ametit. 1991. aastal tõusis Eesti juunioride koondise peatreeneriks ja asus Janek Ermeli, Erki Pütsepa ning Janek Tombakuga maailma vallutama. Sealt tuleb lugusid! Lõpetame Ecuadoris, kus isegi viina oli juua raske. Rääkimata rattaga sõitmisest. Seejärel satume Kolumbiasse. 1995. aastal sõitis Eesti täiskasvanute koondis ajaloolisel MM-il välja olümpiakohad, aasta hiljem kihutati Tõnissaare näpunäidete järgi Atlanta olümpial. Räägime ka tänasest päevast, võistluste korraldajate trööstitust olukorrast. Ja paar nalja saab ka tehtud, ikkagi 1. aprill. Stuudiopuldis Ivar Jurtšenko.
4/1/202056 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

12. Sigvard Kukk annab soovituse, millise psühholoogilise nipiga sõidu ajal kannatusi taluda

Jalgrattapalaviku podcastil käis külas alati suhtlemisaldis ja energiast pakatav Sigvard Kukk. Rattaringkondades tuntud kui "Kana". Endine tippsportlane, tiitlivõistlustel, kaasa arvatud olümpiamängudel käinud mees. Viimasel kümnendil on ta olnud jalgrattaspordiga seotud eelkõige läbi firma "Spordipartner" ning läbi lapsevanemaks olemise. Sigvardi tütar Kätlin ja poeg Janek Robin tegelevad mõlemad tõsiselt jalgrattaspordiga. U23 vanuseklassis võistlev Kätlin tuli olude sunnil äsja tagasi UCI treeningkeskusest Šveitsist Aigle´ist, esimest aastat juunioride vanuseklassi kuuluv Janek Robin käis varakevadel Eesti juunioride koondisega laagris Hispaanias. Räägime Sigvardi enda sporditeest, peale kasvavast põlvkonnast ja paljust muust, mis rattaspordiga kaasas käib.
3/25/20201 hour, 4 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

11. Eesti profitiimi boss Rene Mandri: praegune stress pole erakordne, kõige hullem oli 2012. aastal

Kuidas jääda kriisiolukorras ja laiaulatuslike piirangutega ajal klubina ellu? See on tänasel päeval liialdamata kümnetele tuhandetele klubijuhtidele üle maailma "miljoni dollari" küsimus. Kas sellele mõistlikku vastust üldse on? Meie arutleme sellel teemal saatekülalise Rene Mandriga. Endise tippratturi, praeguse klubijuhi ja Eesti Jalgratturite Liidu treenerite nõukogu esimehega. Aga veel... Räägime profispordi finessidest. Näiteks sellest, kui tuliseks võib minna pärast võistlusi tiimi bussis ja kas profisportlasel oleks vahetevahel oma arvamuse kehtestamiseks mõistlik jonnida. Või ikkagi ei tasu? Saadet veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
3/18/20201 hour, 12 seconds
Episode Artwork

10. Gert Jõeäär Cofidise aastatest: korra olin Pariis-Roubaix´l supervormis, aga...

Jalgrattapalaviku stuudios käis saatejuhi Ivar Jurtšenkoga juttu ajamas Gert Jõeäär. Koduste rattasõitude vaieldamatu valitseja. Viimasel kolmel hooajal on ta võitnud kodukamaral enamus sarju nii maanteel kui maastikusõidu radadel. Mis on edu võti? Kas Jõesaar saab endiselt "liugu lasta" Cofidise aegade tipptasemel treenituse pealt või harjutab 32-aastane tallinlane seniajani väga sihikindlalt? Meenutame profiaastaid Cofidises (2013-2016), kus ta sai korduvalt võistelda Pariis-Roubaix´l. Ühel korral oli supervormis, aga... Räägime võistlemisest Hispaania Vueltal. Kui karm kogemus kolm järjestikust nädalat võistlusrajal ikkagi on? Miks võrdleb saatejuht külalist Ibrahim Mukungaga?
3/11/202048 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

9. UCI komissar Madis Lepajõe karmist kogemusest: motopolitseinik päästis ratturid elu hinnaga

Podcasti "Jalgrattapalavik" stuudios käis külas kauaaegne rahvusvahelise taseme kohtunik Madis Lepajõe. Eestil on läbi aegade olnud vaid kolm UCI komissari, kes suurtel rattavõistlustel õigust mõistnud. Lepajõe eelkäijateks olid Oleg Sapožnin ja Rein Kasela. Aastakümnete pikkuses töös on tulnud ette väga ekstreemseid olukordi. Iirimaa velotuuril päästis kunagi motopolitseinik elu hinnaga ratturite grupi. Lepajõe meenutab karmi kogemust. Meenutame ka kunagist rattaspordi juurde jõudmist ja arutame jalgrattaspordi tuleviku üle. Vestlust veab Ivar Jurtšenko.
3/4/202052 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

8. Stuudios mees, kes võitis noorteklassides "ühe jalaga" ja kellelt juuriti Saaremaa murrak

Podcasti "Jalgrattapalavik" kaheksandas osas räägib sportlastee senistest keerdkäikudest 25-aastane Oskar Nisu. Saaremaal sündinud, aga pealinnas koolis käinud rattamees läheb tänavu vastu oma esimesele profihooajale. Nisu sõlmis jaanuaris lepingu Iirimaal registreeritud kontinentaalse profitiimiga EvoPro Racing. See on huvitav kokkusattumuste jada, kuidas ta üldse sinna jõudis. Räägime sportlastee algusaastatest, Saaremaa murraku välja juurimisest, keerulistest amatööride aegadest Prantsusmaal ja Cycling Tartu tiimis saadud uuest hingamisest. Vestlust veab Ivar Jurtšenko. Head kuulamist!
2/26/20201 hour, 1 minute, 36 seconds
Episode Artwork

7. EOK peasekretär Siim Sukles ei salga: korra on kube hellaks vändatud kindlasti

Podcastil "Jalgrattapalavik" käis külas Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles, kes on tähtsal ametikohal tegutsenud 2013. aastast. Ta omab parimat ülevaadet, kuidas erinevad Eesti spordialaliidud oma asjadega hakkama saavad. Kaasa arvatud jalgratturite liit. Me ei piirdu vestluses ainult rattateemade arutamisega. Räägime spordipoliitikast, lähenevast EOK presidendivalimisest, noorte taliolümpia veidrustest ja cyclo-crossi võimalikust pääsust taliolümpiamängude kavva. Head kuulamist!
2/19/202048 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

6. Uusproff Norman Vahtra teenis laagris kiirelt hüüdnime! Millise ja mis põhjustel?

Sel korral käis "Jalgrattapalaviku" saatel külas uusproff Norman Vahtra, kes põikas stuudiost läbi otse suvisest Argentinast tulles. Seljataga debüüt Israel Start-Up Nation meeskonnaga San Juan velotuuril. Rääkisime 23-aastase tartlasega nii tänasest päevast, kui tema varasematest tegemistest. Kuidas rattasporti jõudis, millal läks tõsiseks sporditegemiseks ja kes olid esimesed eeskujud? Muide, Norman Vahtral on huvitavad seosed endiste aegade suurkuju Aavo Pikkuusiga ning meie praeguse tippmehe Rein Taaramäega. Kes kuulab, saab täpsemalt teada!
2/12/20201 hour, 8 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

5. Kuidas olla alana edukas? Urmas Karlsoniga Eesti spordi süsteemsusest ja süsteemitusest

Podcastil "Jalgrattapalavik" on külas mees, kes viimased 25 aastat olnud väga otseselt Eesti Jalgratturite Liidu juhtimise juures. Peasekretärina. Teab kõike. Teoorias veel kõvem kui praktikas. Spordifilosoof. Võib diskuteerida tunde. Sel korral saime hakkama täpselt ühe tunniga. Jõudsime rääkida Eesti spordisüsteemist (eelkõige läbi jalgrattaspordi), selle võludest ja valudest. Jõudsime kitsaskohtadeni, kust kõige enam pigistab. Mida me spordis taga ajame? Mis on siht? Kas süsteemitus on üldisemalt vaadates ikkagi süsteem? Kes esimese kuulamisega ei jõua kõike jälgida, kuulake teist ja kolmandat korda veel.
2/5/202059 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

4. Kuidas jõudis Bora-Hansgrohega lepinguni Martin Laas? Mis juhtub, kui Peter Sagan saab pahaseks?

Podcasti "Jalgrattapalavik" seekordseks külaliseks on Bora-Hansgrohe profitiimi peene ametinimetusega (Head of technical performance) mees Gerd Kodanik. Tema vastutab tiimi tehnilise poole edasiarendamise eest. Sinna alla käivad rattad, sõiduriided, kiivrid jne. Kodanik on tiimiga seotud alates 2013. aastast kui meeskond kandis nime NetApp - Endura. On näinud kasvamise protsessi väga lähedalt. Räägib köögipoolest ja muidugi ka kolmekordsest grupisõidu maailmameistrist Peter Saganist.
1/29/202051 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

3. Jaan Kirsipuuga profispordist, järelkasvust, Kameruni tuuril nugade välkumisest

Podcasti "Jalgrattapalavik" kolmandas osas on külaliseks mees, kes sisuliselt terve elu tiirelnud jalgrattaspordi katlas. Mõistagi erinevates rollides. Olnud talendikas noorsportlane, paljulubav amatöör, profina tippsprinter, elukutselisest elunautleja, profitiimis spordidirektor, noorematele nõuandja ja mentor, Eesti koondise peatreener. Pikalt pole vaja pead vaevata, see mees on Jaan Kirsipuu.
1/22/20201 hour, 10 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

2. Rein Taaramäe tegi imestusest suured silmad kui suurtuuri võitja tahtis temaga pilti teha

Podcasti "Jalgrattapalavik" külaliseks on Rein Taaramäe. Treeninglaagrite vahel korraks koju põiganud Taaramäega arutasime eelkõige tema tänaseid tegemisi. Usute või mitte, aga ta läheb juba vastu oma 13. profihooajale. Varsti veteran. Räägime lepingutest. Vähe jäi puudu, et Taaramäe lobisenuks välja suure saladuse, milline nimekas tiim teda algavaks hooajaks palgata soovis.
1/15/20201 hour, 10 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

1. Stuudios mees, kes pidi keerulistel aegadel välismaal hakkama saama 25 euroga nädalas

Esimeseks külaliseks on Alo Jakin. Räägime sporditee algusest ning actionfilmilikust seigast Aavo Pikkuusiga. Huvitavatest kogemustest Bulgaaria tuuril, kus kohalikud veteranid liikusid kui mehed muiste. Rasked ajad amatöörina Prantsusmaal ja kauaoodatud profilepinguni jõudmine. Räägime ka tulevikuplaanidest, mis on esialgu seotud treeneritööga. Stuudiovestlust veab Ivar Jurtšenko.
1/8/202056 minutes, 14 seconds