Winamp Logo
Finansowe Sensacje Tygodnia Cover
Finansowe Sensacje Tygodnia Profile

Finansowe Sensacje Tygodnia

Polish, Financial News, 1 season, 278 episodes, 6 days, 21 hours, 11 minutes
About
Podcast "Subiektywnie o finansach". Najciekawsze informacje dla twojego portfela, interwencje w twoich sprawach, porady, rozmowy o pieniądzach
Episode Artwork

FST (199) Czy wkrótce samoloty polecą na wodór? Sztuczna inteligencja zabierze pracę profesorom?

Jaką energię będziemy konsumować w niedalekiej przyszłości? Czy tym paliwem może stać się wodór? W którym punkcie transformacji energetycznej tak naprawdę jesteśmy i na jakim etapie prac nad ekopaliwami pojawia się największa luka finansowa? Czy sztuczna inteligencja będzie wrogiem czy sprzymierzeńcem innowacji? I jak dziś kształcić przyszłe kadry inżynierskie (i nie tylko)? Sztuczna inteligencja zdegraduje tradycyjne nauczanie na politechnikach i uniwersytetach? Na te pytania odpowiada prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej w rozmowie z Maciejem Samcikiem.
2/21/202450 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

FST (104): Czy fundusze inwestycyjne uratują nas przed inflacją? Nasz gość: Michał Duniec

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy z Michałem Duńcem, szefem portalu Analizy.pl, który od lat opisuje rynek funduszy inwestycyjnych. Rozmawiamy m.in. o sytuacji na rynku funduszy obligacji, z którego odpływają szybko pieniądze zawiedzionych klientów. Czy to Polak nie rozumie funduszy czy fundusze nie rozumieją jego? Zastanawiamy się też nad tym, czy fundusze inwestycyjne mogą ochronić nas przed inflacją. I ewentualnie które. Zapraszamy do posłuchania na platformie Anchor, ale też na Spotify, Google Podcast, Apple Podcast oraz na kilku innych platformach podcastowych.
5/11/202239 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

FST (87): Czy da się uratować "Polski Ład", czy podpisywać WIBOR-owe aneksy? Komu pomoże nowa tarcza?

W tym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" tematem przewodnim jest "Polski Ład". Dlaczego źle poszło? Gdzie są największe błędy? Czy da się to jeszcze naprawić? Jak to powinno wyglądać? Co powinien teraz zrobić rząd? Ale nie tylko "Polski Ład" nas trapi. Posiadacze kredytów hipotecznych w różnych bankach dostają do podpisania aneksy zmieniające tzw. wskaźnik referencyjny. Podpisywać? Nie podpisywać? Zastanawiamy się też nad przyczyną drastycznych, automatycznych wzrostów oprocentowania kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Sprawdzamy też komu pomogą przygotowywane przez rząd przepisy, które mają obniżyć niektórym ceny gazu. A poniżej minutowa rozpiska podcastu. Smacznego! 01:44 - „Polski ład”. Czy to da się jeszcze uratować? 24:56 - Kredytobiorcy dostają aneksy „wiborowe”. Czy warto je podpisywać? 35:38 - Drastyczny wzrost oprocentowania kredytów konsumenckich. Z czego wynika? 41:44 - Komu pomogą przepisy zmiękczające rosnące ceny gazu?
1/12/202252 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 71)

W tym odcinku podcastu zastanawiamy się nad tym, czy oprocentowanie naszych kredytów jest oparte o rzetelne wskaźniki i co się stanie, gdy te wskaźniki... znikną, czyli przestaną być wyliczane. Prawnicy obawiają się, że to może być większa afera, niż z klauzulami abuzywnymi w umowach na kredyty frankowe. LIBOR - wskaźnik, na którym oparte jest oprocentowanie kredytów frankowych - zniknie już wkrótce. Dni WIBOR-u też są policzone. Czy oprocentowanie ustalane na podstawie WIBOR-u jest rzetelne? Naszym rozmówcą w tym odcinku podcastu jest Tomasz Mironczuk, szef Instytutu Rynku Finansowego, w przeszłości prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i członek władz kilku innych banków (w tym PKO BP).  Rozpiska minutowa podcastu: 01:29 – Tylko do końca 2021 r. publikowany będzie wskaźnik LIBOR CHF. W jaki sposób obliczane będzie oprocentowanie kredytów frankowych? 12:12 – Co złego dzieje się z WIBOR-em, który wyznacza oprocentowanie kredytów złotowych? Czy jego dni też są policzone? 25:05 – Czy w przyszłości oprocentowanie naszych kredytów wyznaczać będą… banki spółdzielcze?
9/22/202143 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 68)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy z Samirem Kayyali, doradcą podatkowym, przedsiębiorcą i wykładowcą. Zadaliśmy mu kilka ważnych pytań w sprawie "Polskiego Ładu": >>> czy planowane przez rząd obniżenie "nieodliczalnej" składki zdrowotnej z 9% do 3% pozwala cieplejszym okiem spojrzeć na zmiany podatkowe? Czy przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą? (od 02:26) >>> Rząd zachęca przedsiębiorców do przejścia na ryczałt. Czy faktycznie warto? (od 15:45) >>> Czy dobrym sposobem na ucieczkę od wyższych podatków może być przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Od jakiej skali działalności to się może opłacić? (od 20:48) >>> „Polski ład” może namieszać na rynku mieszkaniowym. Czy koszty najmu wzrosną? Co z ulgą mieszkaniową? (29:15) >>> Zapłata za towar droższy niż 20.000 zł tylko w formie bezgotówkowej – proponuje się w „Polskim ładzie”. Czy to ma sens? (37:11) Zapraszam do posłuchania!
9/1/202148 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 66)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" przyglądamy się aż czterem sensacjom. Najważniejsza z nich to nasze sensacyjne podwyżki wynagrodzeń. Czy rzeczywiście jest tak, jak mówi premier, że nie musimy bać się inflacji, bo wszyscy więcej zarabiamy? Kto naprawdę może liczyć na podwyżki większe od inflacji a kto nie? Poza tym sensacyjne wyniki badań o Polakach, którzy nie wierzą, że ktoś ich może okraść z danych, sensacyjne afery z deweloperami, którzy oddają nam mieszkania z wadami oraz sensacyjne wejście nowej platformy streamingowej na polski rynek - robi się już ciasno od tych wszystkich abonamentów. Zapraszam do posłuchania! 03:00 – „Temat tygodnia”: Komu podwyżki pensji zrekompensują wysoką inflację, a kto nie ma co o tym marzyć? 14:31 – „Liczba tygodnia”: Polak nie wierzy, że ktoś go może okraść z danych. 23:48 – „Poradnik Ekipy Samcika”: O zawilgoconym mieszkaniu i o tym, że deweloperzy coraz częściej partaczą robotę. 32:48 – „Ciekawostka tygodnia”: Coraz gęściej na rynku platform streamingowych. Do Polski wchodzi Viaplay.
8/4/202139 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 64)

Dziś w podcaście „Finansowe sensacje tygodnia” naszym gościem jest Robert Błaszczyk z kantoru internetowego Cinkciarz.pl. Nasz rozmówca podpowiada, jak i czym płacić za granicą, żeby nie "popłynąć" finansowo. Rozpiska minutowa odcinka: 01:45 – Co to znaczy „dobry kurs wymiany”? Gdzie najtaniej kupimy euro, dolary, korony i inne waluty? 10:46 – Jaką kartę warto zabrać na zagraniczne wakacje, żeby nie "popłynąć" na spreadach walutowych i prowizjach za przewalutowanie? 22:34 – Kantor internetowy Cinkciarz.pl kojarzony jest z wymianą walut. Ale od niedawna oferuje też kartę wielowalutową. Czym różni się ta karta od oferty banków i innych fintechów?
7/20/202136 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 50)

W tym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" tylko trzy tematy, ale za to jakie! O coraz to nowych skandalach związanych z wciskaniem nam kitu przez firmy energetyczne, o tym ile banki mogłyby zarobić, gdyby wprowadziły ujemne oprocentowanie niektórych oszczędności oraz ile dziś zarabia się na wynajmie mieszkania? Rozpiska minutowa: 1:22 - „Temat tygodnia”: Czy rząd pomoże konsumentom w walce z firmami energetycznymi oferującymi wątpliwe promocje? 18:12 - „Dwie strony medalu”: Ujemne oprocentowanie depozytów. Ile banki mogłyby na nim zarobić? 28:26 - „Liczba tygodnia”: Ile dziś zarabia się na wynajmie mieszkania? Są nowe dane Narodowego Banku Polskiego
4/13/202142 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 49)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o tym, ile kosztuje - i o ile podrożeje w najbliższym czasie - woda, o tym czy moglibyśmy naśladować Brytyjczyków i też otworzyć restauracje oraz puby na świeżym powietrzu, o tym jak banki pomagają nam uniknąć... opłat bankowych oraz o rowerowej bańce spekulacyjnej. W ciągu roku wzrost cen gotowych rowerów sięgnął 25%, a części rowerowych - o połowę. O co tu chodzi? Rozpiska minutowa podcastu: 02:06 - "Temat tygodnia": Nasza droga woda. Samorządy szykują nam podwyżki cen H2O. Czy da się jeszcze coś zrobić, żeby uniknąć drożyzny? 14:47 - "Dwie strony medalu": Brytyjczycy otwierają restauracje i puby. Może i w Polsce czas na inteligentny lockdown? 30:45 - "Poradnik Ekipy Samcika": Banki pomagają nam w unikaniu opłat za karty płatnicze. W jaki sposób i które? 38:06 - "Ciekawostka tygodnia": Będzie problem z zakupem rowerów na wiosnę. Już wiadomo, że są problemy i z rowerami, i z częściami do nich. Skąd ten problem?
4/6/202152 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 43)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" opowiadamy o tym, że idzie wiosna i że to może pomóc restauracjom (o ile rząd się zlituje), zastanawiamy się jak to jest, że niemieckie restauracje nie mają problemu z otrzymywaniem pomocy rządowej, a polskie - i owszem, opowiadamy o wracającym problemie zatorów płatniczych, zastanawiamy się nad tym czy frankowicze zniszczą bankom bilanse (a może niektórym bankom... pomogą?) oraz prześwietlamy covidowe zapisy w polisach turystycznych. Przyda się przy planowaniu i budżetowaniu wyjazdów wakacyjnych. 01:42 – „Temat tygodnia”: Idzie wiosna, czas otworzyć restauracje. Dlaczego rządowa pomoc dla restauratorów nie dotarła? 13:52 – „Dwie strony medalu”: Prawie połowa małych i średnich firm ma kłopoty z zatorami płatniczymi. Jak działa nowa ustawa, która miała im zapobiegać? 23:12 - „Liczba tygodnia”: Banki ogłaszają wyniki finansowe. Czy frankowicze zniszczą im bilanse? 29:53 - „Poradnik Ekipy Samcika”: Covidowe polisy turystyczne - jakie zawierają kruczki i na co zwrócić uwagę jadąc na zagraniczne wakacje?
2/24/202143 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 32)

W tym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o prezentach dla naszych mam, ojców oraz dziadków. Standard to kosmetyki, książki, ciepły koc, zimowe skarpetki, czy witaminki na serce i nie tylko. Ale może czas oderwać się od tej sztampy? Jakie upominki mogą im przynieść najwięcej radości w erze pandemii? Zapraszamy do posłuchania!
12/16/202043 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 27)

W tym odcinku środowego podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" rozmawiamy o tym, jak może wyglądać ewentualny listopadowy lockdown (o ile rząd zdecyduje się go zarządzić) oraz jak powinien wyglądać, gdyby miał zostać wprowadzony z głową. Zastanawiamy się też dlaczego polscy przedsiębiorcy (np. ci, którzy sprzedają znicze na cmentarzach, zamkniętych przez rząd w ostatniej chwili przed 1 listopada) nie ubezpieczyli się od takiego ryzyka. Dziwimy się ekstazie mediów dotyczących szczepionki na koronawirusa. Opowiadamy o miłym miejscu na Ziemi, gdzie z kryzysem finansowym postanowili walczyć, wprowadzając nową płacę minimalną - równowartość 100 zł za godzinę. I recenzujemy pierwszą kartę płatniczą, która działa wszędzie, choć nie istnieje "w plastiku". Czy to nowy trend w polskiej bankowości?
11/11/202037 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 26)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" Maciek Bednarek rozmawia z Krzysztofem Pulkiewiczem, szefem firm BanqUp, której celem jest rozpowszechnienie w Polsce tzw. otwartej bankowości. Czyli połączenie banków i firm oferujących usługi finansowe konsumentom.  Rozpiska odcinka: 01:28 - Jak dyrektywa PSD2 zmieniała życie klientów banków? 03:22 - Elementem PSD2 jest tzw. otwarta bankowość. Co to takiego? 14:13 - Kto skorzystał, a kto przespał możliwości jakie daje open banking? 22:45 - Otwarta bankowość w praktyce - jakie usługi szykują firmy oparte o tę technologię? 39:16 - Jak na otwartej bankowości mogą skorzystać firmy?
11/5/202052 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 24)

W dzisiejszym odcinku "Finansowych sensacji tygodnia" rozmawiamy z Andrzejem Nowakiem, który zajmuje się zarządzaniem oszczędnościami Polaków w TFI AXA. To część akcji edukacyjnej "Wyciskanie emerytury". W rozmowie poruszamy kwestię sensu posiadania własności "kawałków" spółek (czyli akcji, udziałów w funduszu inwestycyjnym, czy funduszu ETF), zastanawiamy się czy lepszym obiektem inwestycji są spółki państwowe czy prywatne, radzimy w jaki sposób wybrać obiekt swojej inwestycji (np. fundusz), a także rozmawiamy o tym na czym tak naprawdę polega praca osoby zarządzającej naszymi pieniędzmi. Jak wygląda dzień takiej osoby? Z czego wynikają decyzję, żeby oszczędności tysięcy Polaków włożyć w to albo w inne miejsce? Zwłaszcza ta część rozmowy była dla nas bardzo ciekawa. Zapraszamy do posłuchania! 01:16 - Dlaczego warto zainwestować w kawałek spółki? 04:14 - Z jakim ryzykiem wiąże się inwestycja w przedsiębiorstwa, również w te o ugruntowanej pozycji? 14:13 - Państwowe czy prywatne? W które spółki inwestować? Czy to ma jakieś znaczenie? 22:18 - Wysokość opłat, renoma, wyniki historyczne... Jak wybrać dla siebie najlepszy fundusz inwestycyjny? 32:20 - Jak wygląda dzień pracy zarządzającego funduszami inwestycyjnymi?
10/21/202046 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 22)

W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy tylko o dwóch sprawach, ale za to mamy kolejnego gościa. Najpierw dwa słowa o nowym trendzie w sklepach - włączaniu do ich oferty możliwości handlowania rzeczami używanymi - a potem skrót rozmowy z drem Przemkiem Chojeckim, polskim matematykiem, który rozbudowuje zastosowania sztucznej inteligencji w zawodach kreatywnych, a ostatnio zabrał się za to, żeby sztuczna inteligencja pisała artykuły. Hmmm... Rozpiska wydania: 00:47 - Ubrania, meble... Czy zamiast nowe, będziemy kupować używane? Chwilowa moda czy stały trend? 12:23 - Czy sztuczna inteligencja zamieni Samcika w roboto-Samcika, czyli jak nowe technologie mogą zmienić oblicze zawodu dziennikarza.
10/7/202036 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Finansowe sensacje tygodnia (odc. 14)

W najnowszym odcinku podcastu "Finansowe sensacje tygodnia" naszym gościem jest jeden z najmądrzejszych i najbardziej doświadczonych w Polsce analityków rynku kapitałowego - Wojciech Białek. Jego analizy na co dzień możecie czytać na blogu "K(no)w future" pod adresem https://wojciechbialek.pl/. Dziś, specjalnie dla czytelników "Subiektywnie o finansach" pan Wojciech opowiada o tym jak widzi przyszłość naszych portfeli w najbliższych latach, miesiącach, a nawet dziesięcioleciach.  Przepraszamy za niską jakość nagrania, z przyczyn "dystansowych" nagrywaliśmy przez internet i niestety akurat z łączami nie było w tym czasie najlepiej. W tym podcaście dowiecie się: od 1:50 - w którym miejscu jesteśmy jeśli chodzi o kryzys koronawirusowy od 14:00 - jakie skutki mogą przynieść naszym portfelom bezprecedensowe reakcje banków centralnych na kryzys od 25:36 - pandemia grypy "hiszpanki", a Covid-19. Czy są jakieś analogie jeśli chodzi o klimat do lokowania oszczędności? Czy to czas na antykryzysowe inwestycje np. w złoto? od 40:45 - co z PPK w czasie pandemii i kryzysu gospodarczego? Wchodzić, wychodzić, uciekać, a może zwiększać wpłaty? od 49:56 - portfel inwestycyjny na najbliższe 20 lat a la Wojciech Białek. Jak długoterminowo ulokować oszczędności, żeby nie tylko zabezpieczyć się przed inflacją, ale też pomnożyć oszczędności w najbliższych latach
6/2/202058 minutes, 46 seconds