Jak mieć jak najdłużej "umysł jasny jak przestrzeń, ale ostry jak wierzchołek igły”? Joanna Podgórska, naukowczyni, doktor biochemii ze specjalnością neurochemiczną zabiera nas w fascynująca podróż po ludzkim organizmie. Jej goście to, tak samo jak Ona, wielcy pasjonaci i największe autorytety w swoich dziedzinach. Prawdopodobnie jakbyśmy oddali im antenę na cały dzień, to i tak by nie wystarczyło czasu, zresztą posłuchajcie sami. Partnerem audycji jest Wellbee - psychoterapia online
Na pograniczach umysłu - o chorobie afektywnej dwubiegunowej i borderline
Asia ze swoją gościną - lek. Psychiatrą Aleksandrą Piętą, omówiła neurobiologiczne mechanizmy choroby afektywnej dwubiegunowej, porównując ją z zaburzeniami osobowości typu borderline. Dużą część rozmowy poświęciły poprawnej diagnostyce, monitorowaniu objawów i zrozumieniu przyczyn powstawania ChAD i borderline. Opowiadały także o możliwościach prowadzenia normalnego życia pomimo postawionej diagnozy, a także o związku stylu życia z zaburzeniami psychicznymi, w tym ChAD. Ogrom wiedzy, polecajki książkowe i przydatne podpowiedzi - to wszystko w tym podcaście! Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.
2/7/2024 • 1 hour, 17 minutes, 31 seconds
Hulający umysł a kreatywność, życiowa zajawa i medytacja
Jak czuje się Jakub Żulczyk? Odpowiada, że bardzo dobrze. Dzięki diagnozie ADHD i odpowiedniemu leczeniu jego entropiczny, rozproszony umysł zyskał kilkanaście dodatkowych minut w każdym okresie skupienia. Medytacja i praktyka koncentracji pomogły mu zrozumieć, jak funkcjonuje i myśli oraz osadzić się w teraźniejszości. Podgórska i Żulczyk rozmawiają na bliskie człowiekowi tematy związane z uważnością. Obalają fakty i mity dotyczące tzw. aktu twórczego. Zastanawiają się, jak wspierać rozhulany umysł, dlaczego znieczulamy się od czucia, jak się luzować i samoleczyć. To rozmowa o trudach i zajawkach, które przenikają się w życiu i nadają mu sens. Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.
1/24/2024 • 1 hour, 12 minutes, 19 seconds
Dlaczego emocje są zaraźliwe? O warunkowaniu strachu, empatii i teorii umysłu.
O tym czym są emocje, jakie są ich funkcje w naszym życiu i gdzie lokują się w mózgu rozmawia dr Asia Podgórska wraz ze swoją gościnią, prof. dr hab. Eweliną Knapską. Poruszone są kwestie różnic pomiędzy strachem, lękiem, fobią a traumą i zespołem stresu pourazowego. Prof. Knapska opowiada o swoich pionierskich badaniach wskazujących jak zwierzęta uczą się strachu i czy ludzie mogą uczyć się pozytywnych emocji. Empatia, neurony lustrzane, teoria umysłu/mentalizacji, optogenetyka, mózgi osób ze spektrum autyzmu oraz odmiennej i nieskończenie różnorodnej reakcji ludzi na te same zjawiska i odczucia – o tym wszystkim usłyszycie w najnowszym odcinku Podgórskiej Ogólnie. Sponsorem podcastu jest Cisowianka Perlage.