Proto Pemza pasirodo ten, kur susitinka tikri nusikaltimai, siaubą keliantys įvykiai ir ekscentriški kuriozai. Keturiese pasakojame apie smalsumą keliančius nutikimus, nepelnytai dūlančius saugyklose užrakintų laikraščių puslapiuose. /// Esame radikalūs mėgėjai, tačiau kiekvienai laidai ruošiamės atsakingiau nei savo senatvei. Todėl ką nors naujo išgirsite kiekvienas. Mažų mažiausiai garantuojame ledlaužį vėsiam pokalbiui praskaidrinti. /// Siekiame gerai praleisti laiką, pakeliui jums atskleisdami netikėčiausius gyvenimo atspalvius. Užsukite, čia jūsų laukia istorijos įdomybės, susidūrimai su antgamtiniu pasauliu bei pasakojimai apie reiškinius, geriau suprantamus tiktai šiek tiek pašveitus smegenis.
Dažnai su pašaipia šypsenėle prunkščiame matydami (ar girdėdami) raginimus, kad amžius - ne riba. Tačiau pasaulyje yra žmonių einančių visai kita linkme.
Į tokią kategoriją, turbūt, galime įrašyti ir mūsų šio epizodo pagrindinę veikėją Tamarą Samsonovą, kuri, kad ir kaip liguistai tai nuskambėtų, savo magnum opus sukūrė beveik įžengusi į aštuntą savo gyvenimo dešimtį.
Jūsų dėmesiui - jau kurį laiką klausytojų reguliariai prašoma, tačiau eliusyvi tikra šių laikų ragana-kanibale pramintos Tamaros Samsonovos istorija. Beveik kaip “The Golden Girls” tik dar ir su dosniu samčiu pemziškų šlykštalų. Kaip tik Valentynkės savaitei.
Atsargiai su kvapais laiptinėse.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Alfred_Grupstra, geoffharvey, Katzen_Tupas, Muzaproductions, u_k4so57m9v6, Thaimosa.
2/15/2024 • 1 hour, 29 minutes, 14 seconds
#73 Juliane Koepcke: stebuklas džiunglių pragare
** NordVPN paslaugos su Proto Pemzos nuolaida? Tikrai taip: https://nordvpn.com/protopemza/ **
** Baltos lankos - didelės nuolaidos! https://bit.ly/42oyxgi **
Žmogaus noras stebėti, suprasti ir prisijaukinti gamtą pasauliui atnešė ne tik pažinimo džiaugsmą, bet ir kvapą gniaužiančių istorijų. Flora, fauna, stichijų šėlsmas ir meteorologiniai reiškiniai nuo neaprašytų laikų žmoniją stebino, viliojo ir baudė. Bet ar pražūčiai pasmerkusi gamta moka ir pasigailėti?
1971-aisiais septyniolikmetė Juliane Koepcke atšoko savo mokyklos išleistuves ir sėdo į lėktuvą. Tą Kūčių dieną ji turėjo pasiekti savo namus Peru džiunglėse, kur Juliane tėvai buvo įkūrę gamtos stebėjimo stotį. Tačiau gamta savo galios performansų tvarkaraščio nederina su niekuo, o ypač su išbandymams nepasiruošusiais lėktuvais.
Naujausiame Proto Pemzos epizode papasakosime apie neįtikėtiną Juliane Koepcke išgyvenimo istoriją. Tikras 3D nuotykis, kuriame jauna mergina mes iššūkį mirčiai ne vieną kartą. Tinklalaidės kvartetas kartu su jumis žingsniuos dangaus, džiunglių ir upių keliais į vieną netikėčiausių sugrįžimų į gyvenimą.
Ką miesto jaunimas darytų pasiklydę džiunglėse? Koks išgyvenimo maistas pasmerktų Tomą ir Aivarą? Koks yra prasčiausias “Worms” žemėlapis ir kodėl krenkščiantis draugas praverstų naktį gamtoje? Visa tai, kartu su išgyvenimo gamtoje patarimais, išgirsi šiame Proto Pemzos epizode.
Muzika ir garsai: Pixabay, Zapsplat, Discovery Corporate.
2/1/2024 • 1 hour, 11 minutes, 45 seconds
#72 Fatališkoji Masonų Misterija
Masonai sukūrė savotišką instrukciją visoms po jų atsiradusioms, slaptumo siekiančioms organizacijoms. Jų ritualai, simboliai ir vertybės tiesiogine prasme pakeitė pasaulio raidą, o aukšto profilio nariai tik sustiprino aplinkinių įtarumą.
Tačiau ar paskalos apie tarptautinę konspiraciją, manipuliacijomis ir bedieviškais ritualais griaunančią pasaulio tvarką, turi bent krislą tiesos? Epizode pasakojame apie masonų organizacijos ištakas, kaip ji apaugo pavojingais mitais, bei kaip jie pakeitė Lietuvos valstybės likimą.
Kas gręsia už masoniškų paslapčių atskleidimą? Kas buvo pirmasis masonas? Kurie šventi Lietuvos istorijos dokumentai - masonų darbas? Ir kuri kita organizacija prisiekė amžiną kovą prieš laisvuosius mūrininkus?
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: LexinMusic, ArctSound, White_Records, Geoffrey Burch, Daddy_s_Music, Ashot-Danielyan-Composer, Walter Mazzaccaro, RomanBelov, FASSounds
Nuoroda į Turing College mokymų programą:
https://bit.ly/4aSy1uV
1/18/2024 • 1 hour, 31 minutes, 8 seconds
#71 Pasikėsinimai nugalabyti Hitlerį
Ar topinis XX-ojo amžiaus blogietis turėjo sandorį su velnių? Kad Hitleris per ilgai išvengė susitikimo su Giltine mes visi žinome. Įdomioji dalis, kad ne tik norinčių, bet ir pasiųsti jį į tą susitikimą buvo ne vienas, ir ne dešimt.
Begalę kartų išgyventi Adolfui pavyko tik per plauką. Laikas, oras, pakeisti planai, ar priešo bombardavimas, kažkas visad gelbėjo ūsuotąjį šunsnukį nuo kelionės pragaro ekspresu.
Paskutinį kartą šiemet papasakosime jums apie įdomiausius, daugiausia žado atimančius pasikėsinimus į Adolfo Hitlerio gyvybę. Papasakosime daugiau ir apie patį nacių Vokietijos kanclerį, klaidingai laikomu vokiško biurokratizmo įsikūnijimu.
Įdomiausia, tiesa, kas motyvavo pasiryžusius kartą ir visiems laikams sunaikinti mažąjį kapralą.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: YleArkisto, KasperAugustTopp, acidsnowflake, TheoJT, JuliusH, Zydus, Setuniman, GregorQuendel, humanoide9000, be-steele
12/21/2023 • 1 hour, 25 minutes, 28 seconds
#70 Kraujo šmeižtas: Mendelis Beilis v. Rusijos imperija
1840 m. Damaske grupė žmonių buvo suimta ir po kankinimų “prisipažino” nužudę vietinį krikščionių vienuolį. 1896-1906 m. Prancūziją krėtė Alberto Dreyfuso bylos, darkytos suklastotais įkalčiais, skandalas. 1913 m. Atlantoje už 13-mečio nužudyma bandyta nuteisti gamyklos prižiūrėtoją Leo Franką. Nepavykus to padaryti, vyras įtūžusios minios pagautas ir nulinčiuotas pakorus ant medžio šakos.
Šias istorijas vienija vienas dalykas - tūžmingi antisemitizmo proveržiai, atrodo, civilizuotais laikais. Tokių atvejų buvo ir mūsų regione. 1913 m. Kyjive nuaidėjo Mendelio Beilio teismas, išryškinęs bjauriausias Rusijos imperijos veido puses ir padaręs rimtą reputacinę žalą cariniam režimui viso pasaulio akyse.
Apie tai kalbamės naujausiame Proto Pemzos epizode. Sužinosite apie tai, kokių priemonių ėmėsi sistema, norinti nuteisti sau reikalingą kaltininką, o taip pat išgirsite ir apie platesnį zarazos, vadinamos antisemitizmu, kontekstą mūsų kraštuose. Na, ir žinoma, apie sąlygas, kurias Vilių ir Povilą padarytų uoliai tikinčiais krikščionimis.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Ashot Danielyan, Grand Project, Moses Justin, Musictown, Robert Rocha, SoundsForYou, UNIVERSFIELD, WELCOMEИ0.
12/7/2023 • 1 hour, 20 minutes, 45 seconds
#69 Speigas ir seksizmas: Lenino viršukalnės tragedija
Snieguotos kalnų viršūnės su žmogaus triumfu istoriškai susipažino gana vėlai. Tobulėjanti technika ir kolektyviniai įgūdžiai leido alpinistams kopti į vis didesnius ir sudėtingesnius kalnus. Tačiau nepaisant gyvybę gelbstinčio progreso, gamta kartais tiesiog pasako “ne”.
1974-ieji į Sovietų Sąjungos alpinizmo istoriją turėjo įeiti kaip sėkmingo bendradarbiavimo su vakarais metai. Ekspedicijų dalyviai susirinko prie “pasaulio stogu” vadinamo kalnyno, kur grupėse turėjo kopti į aukščiausių pasiekimus. Bet vienos grupės ambicijos buvo didesnės už patį kalną.
Šiame Proto Pemzos epizode papasakosime apie aštuonių moterų grupę ir jų žygį į Lenino kalno viršukalnę. Sovietų alpinistės savo pasiekimu turėjo įrodyti savo vertę tarp vyrų, tačiau kalnas joms turėjo kitų planų.
Skaičiuosime kalnuose tykančius pavojus, užsispyrimo kainą ir Lenino kalno apetitą suvenyrams. Kas baisaus dėjosi Pamyro kalnuose tą lemtingąjį rugpjūtį? Koks lietuviškas pėdsakas įspaustas šioje istorijoje ir ar buvo galima išvengti tragedijos? Sužinok naujausiame Proto Pemzos epizode!
Iliustracija: @tinymischiefs
11/23/2023 • 1 hour, 7 minutes, 13 seconds
#68 Susišaudymas Vilniaus mokykloje
KRAUPUS įvykis Vilniuje sukėlė šoko bangas kontinente ir, tam tikra prasme, inicijavo reiškinį Europoje. Savižudybė-susišaudymas, pasiglemžęs šūsnį gyvybių, vyko pačiame sostinės centre, tačiau jo pradžia - tamsiuose žmogaus proto užkampiuose.
Šis podkasto epizodas - tai skaudus priminimas apie pražūtingas smurto mokykloje pasekmes ir apie aplinkybes, kurios užaugino asmenis, diena iš dienos tapusius vienos juodžiausių Vilniaus miesto akimirkų istorijos autoriais.
Kokiu būdu žmogus peržengia šį makabrišką slenkstį? Kuo harceris skiriasi nuo skauto? Ir kurios aplinkybės įgalino, o netgi paskatino šį žiaurų nusikaltimą?
Iliustracija: Tiny Mischiefs
Muzika: Alexander Nakarada, Guilherme Bernardes, LexinMusic, Coma-Media, UNIVERSFIELD, SamuelFrancisJohnson, Keyframe_Audio
O jei jaučiates sunkiai, NEMOKAMA pagalba suteikiama čia:
„Jaunimo linija“ - 8 800 28888
Emocinė pagalba suaugusiems „Vilties linija“ - 116 123
„Pagalbos moterims linija“ - 8 800 66366
Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“ – 8 604 11119
11/9/2023 • 1 hour, 15 minutes, 1 second
#67 Lietuviškos vaiduoklių istorijos
Tauragnų bildukas, Lenkimų velnias ir Rugėnų vaiduoklis - trys istorijos apie paranormalius reiškinius mūsų krašte. Užteks Holivudo pasakų: turime ne ką mažiau įdomių ir pagaugus keliančių istorijų čia pat.
Paranormalių jėgų svaidomi paaugliai, skraidantys baldai ir, žinoma, ekstrasenso energija pakrautas vanduo. Agrariniu prieskoniu sočiai pagardintose apsireiškimuose sutiksime visą siaubo paletę. Bus visko: nuo kalbančių esybių iki sukruvintų veidų.
Taip pat papasakosime kuo svaidosi lietuviški vaiduokliai, kodėl dvasininkai apsėstų namų būklę gali tik pabloginti bei kas Lietuvoje dažniausiai gelbėja nuo paranormalių negandų.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: David Brown / Pond5, Adam Wayne Gistarb, Ashot-Danielyan-Composer, zagi2, MATRIXXX, NASA, JuliusH, brolefilmer, TimKulig, Pixabay, unfa, McHauge, Kall Binaural Audio.
10/26/2023 • 1 hour, 15 minutes, 41 seconds
#66 Jurijus Kadamovas: smaugikas iš Vilniaus Holivude
XXI a. pradžioje, jau ir taip pilname visokiausių įvykių ir krizių, savo “šlovės” valandos 2007 m. sulaukė ir du mažai žinomi banditai, per labai trumpą siautėjimo laiką spėję už savęs palikti visą skausmo greitkelį.
Vienas iš jų - Jurijus Kadamovas. Medijose po pastarojo nusikaltimų skambant kalboms apie Rusijos mafiją JAV neretai buvo pamirštamas faktas, jog Jurijus buvo tikrų tikriausias vilnietis, nuėjęs tokį vingiuotą kelią gyvenime, kad kai kurių to šunkelio vingių dar šiandien niekam neišėjo tiksliai atsekti.
Koks vardas buvo itin populiarus Vilniuje vėlyvuoju sovietmečiu? Kokią įmonę steigtų Povilas? Ir kodėl, po galais, visur tiek daug nuorodų į vandenį? Apie tai (ir ne tik) - naujausiame epizode!
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Lexin_Music, Onoychenkomusic, Musictown
Nekantraujantys naciai laukia žinių iš Edwardo Chapmano, kuris ruošiasi įvykdyti lėktuvų gamyklos sprogdinimo misiją. Tačiau naciai nežino, kad jų agentu Fritzu vadinamas britas būsimu sprogimu karo vagą ketina arti ne Vokietijos naudai. Abi kariaujančios pusės atsargiai tiki Chapmano lojalumu jiems.
Pavojingi agento Zigzago nuotykiai jį veš, skraidins ir plukdys iš vieno karu gyvenančio Europos užribio į kitą. Misijų ir patirčių portfolio Edwardas kaups tol, kol bent vienai pusei jo reikės. O kol karo pabaigos dar nematyti Edwardas Chapmanas trepsės vieną trankiausių apgavysčių polkų šnipinėjimo istorijoje.
Į kokius šnipinėjimo verpetus bus įtrauktas Chapmanas? Ar jis praras nacių pasitikėjimą? Ir kur po velnių Bobis? Atsakymų ieškokite antrojoje Agento Zigzago istorijos dalyje.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Pixabay, Music Unlimited, Gregor Quendel, FASSounds, Aleksey Chistilin, Piano Amor
9/28/2023 • 1 hour, 15 minutes, 52 seconds
#64 Agentas Zigzagas: šnipo šokis su naciais (1/2)
Tau reikia darbo! https://info.tele2.lt/Karjera
Antrasis Pasaulinis karas vyko ant žemės, ore ir vandenyje. Tačiau atskiros kovos vyko tarp kariaujančių valstybių žvalgybos tarnybų ir jų kuruojamų šnipų. Vienas iš jų - Edwardas Chapmanas arba agentas Zigzagas, kurio istorija patvirtina jam duotą slapyvardį.
Netradiciniu karjeros keliu per gyvenimą važiavęs britas į šnipų gretas stojo priešo pusėje. Tačiau grandiozinę misiją jam pavedę naciai nenumanė, kad į apgaulės pinkles paklius ne tik britai.
Kur karo metu rasti šnipinėjimui sutvertą kandidatą? Kas buvo Chapmano galimai lietuviškų šaknų galėjęs turėti padėjėjas? Ir kaip atskirti nacistinius pelus nuo britiškų grūdų?
Įsijunk naujausią melo ir gudrybių voratinkliais apraizgytą Proto Pemzos epizodą!
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Coma Studio, Yevhen Onoychenko, Sergei Chetvertnykh
9/14/2023 • 1 hour, 7 minutes, 26 seconds
P.Ü.K. #5 – O kas, jei Hitleris būtų laimėjęs?
Sekdami Philipo K. Dick’o pėdomis dalinamės savo svaičiojimais apie alternatyvią realybę, kurioje naciai laimėjo Antrąjį Pasaulinį karą. Ar Reicho laukė sovietinė stagnacija? Ką veiktų amerikiečiai ir kur dabar būtų demokratijos užuovėja?
Jūsų klausimas užkūrė mumyse nenumaldomą norą pasidalinti mintimis apie padūmojimą, kurį visi esame sau kada nors uždavę. Ir įdomu, nors kartais nusišnekam, bet svarbiausia, atsakome į Pemzai Üžduodamus Klausimus!
PERSPĖJIMAS: epizodą įrašėme 2022 metų sausį.
9/7/2023 • 24 minutes, 1 second
Idėjų Kompostas #34 - Viduramžių kankinimo klyksmai
Batorų giminė apaugo mitais ir legendomis. Po garsiausio XVII amžiaus Vengrijos teismo proceso, popkultūroje plito gandai apie neva giliai ir plačiai įsišaknijusias psichines Batorų ligas. Šiame Idėjų Komposte aptariame šiuos pletkus ir jų tikrumą.
O taip pat kalbame apie Ferenco gyvenimo epizodą, kurį iškirpome iš pagrindinio epizodo, nes buvo tiesiog per žiaurus.
Kodėl Ferencą vadino Juojuoju Riteru? Kiek acto, druskos, pipirų ir parako reikia tobulam kepsniui? Ir kokią proceso inovaciją įvedė Peteris Orsy?
Muzika: szegvaria
8/24/2023 • 31 minutes, 12 seconds
Idėjų Kompostas #38 - NSO Ukrainoje, bei Kosminis Komunistas
NOR kiša nosį ne tik prie atominių jėgainių ar branduolinių raketų. Naujienos apie reiškinį plūsta taip pat iš fronto, kurį, rodos, akylai stebi ne vien kareiviai.
Idėjų Komposte detaliau aptariam JAV kongresmenų darbą, kuo su NOR susijęs Havanos sindromas, o taip pat pristatome net DU muzikus, turinčius tvirtą nuomonę neatpažintų šviesų klausimu.
Ar NOR matymą sąlygoja biologija? Ką tokio kareiviai matė Ukrainoj? Bei kurio XX amžiaus mūšio baigtį galimai sąlygojo NSO?
Muzika: Fuji Kureta, Zen Man, Psychronic, Scott Buckley, John Lennon
8/10/2023 • 50 minutes, 31 seconds
Idėjų Kompostas #32 - Kolektyvinės personos ir kaimynai iš pragaro
Norite tikėkite, norite ne, bet Aleksandro Pičuškino istorija galėjo nelaimingai jam (ir laimingai visiems Bitsos parko lankytojams) baigtis dar 2002 m. pavasarį. Naujausiame Idėjų Komposte pristatysime jums versiją kodėl, o jums paliksime spręsti, kokio neįtikėtino atsitiktinumo galėjo pareikalauti toks scenarijus. O galbūt pati Pičuškino istorija buvo būtent neįtikėtinų atsitiktinumų nulemta siaubo pasaka tikrovėje? Turbūt to niekad nesužinosime, tačiau spekuliatyviai padūmoti smagu.
Epizode išgirsite apie Proto Pemzos rinktinės narių bendrą asmenybę, kuo jos užgimime aukojasi Povilas ir iš kokio amžiaus ateina Tomas, o svarbiausia - kokia kartais pragariška kaimynystė gali susiformuoti palyginus nedideliame metropolio rajone ir kodėl Ziuzino rajonas Maskvoje yra puikus to pavyzdys.
7/27/2023 • 32 minutes, 40 seconds
#63 Lėkštės ant maniežo: NSO mokyklose
Neatpažinti Anomaliniai Reiškiniai pasirodo kada nori, kur nori ir kam nori. Jie pavydžiai kontroliuoja kiekvieno susidūrimo aplinkybes, todėl jų apsireiškimai žmonių minioms rodosi kaip reikšmingas dėsningumas. Neretai nutinkantis prie mokyklų.
Institucijų ir tarnybų reakcija intriguoja ne mažiau, nei skraidančios lėkštės, nutūpiančios prie pamokose snūstančių moksleivių. Įstaigos reaguoja įvairiai - vienos siekia pagelbėti piliečiams, kitos juos išjuokia, o dar kitos - kovoja su bet kokiomis paranormalumo apraiškomis.
Kodėl NSO mėgsta pasirodyti prie mokyklų? Ar vaikai yra patikimi liudininkai? Kuo britai matuoja dydį? Koks yra tirščiausias žmogiškųjų skruzdžių urvelio taškas?
Įsijunk ir (galbūt) sužinosi.
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: Pixabay, Scott Buckley, Spaceship Journal, JoshuaHudesMusic
7/13/2023 • 1 hour, 23 minutes, 59 seconds
#62 Jurgis Bielinis: knygnešių karaliaus keliais
Po Geriausių Tautų Respublikos saulėlydžio Lietuva tapo rusijos imperijos tamsos dalimi. Bruzdant visai Europai, pokyčių siekusi visuomenė sukilimais situaciją paaštrino tiek, kad 1864 caras uždraudė lietuvišką spaudą. Lietuvos ateitis turėjo būti parašyta kirilica, tačiau tautinį identitetą iš skeveldrų berenkantys lietuviai turėjo planą.
Knygnešystė Lietuvoje gyvavo net keturis dešimtmečius ir įtraukė tūkstančius žmonių. Viena tokių asmenybių - Jurgis Bielinis, kuris vykdydamas šią pavojingą veiklą suvaidino ypač svarbų vaidmenį kovojant už lietuviškos spaudos ir kultūros išsaugojimą. Bielinis ne be reikalo buvo vadinamas knygnešių karaliumi. Tačiau kelias iki šio titulo veda pro sniegą, miškus ir caro žandarų sargybą.
Epizode sužinosite apie fenomenalią Jurgio Bielinio asmenybę ir kaip šis knygnešys prisidėjo prie Lietuvos tapimo modernia valstybe. Su kokiomis mūsų istorijos įžymybėmis susikirto jo keliai? Koks buvo geriausias žandarų bruožas? Ir kodėl Bielinis primena Adamą Sandlerį?
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Stringer Bell, The Mountain, Digital Mind Project, Alex Grohl, Serge Quadrado, Gioele Fazzeri, Samuel Francis Johnson.
6/29/2023 • 1 hour, 7 minutes, 32 seconds
#61 Nazino tragedija: Stalino kanibalų sala
Kol vokiečiai vakaruose po truputėlį ruošėsi savo industrinės mirties mašinos statyboms, jų kaimynai rytuose, apsirėdę apšepusiomis sovietinėmis šūbomis, jau buvo žengę pirmuosius žingsnius masinio žmonijos paniekinimo ir destrukcijos kelyje.
Tas “pažengimas” matėsi tame, kokius plataus masto socialinius eksperimentus vaikščiojančios sovietinių kelnių rudadryžės bandė diegti XX a. 4 deš., naudodamiesi jau ir taip bado, nusikalstamumo ir kitų negandų išvargintų savo piliečių atžvilgiu. Šiame epizode pažvelgsime į labai trumpą, tačiau itin šiurpų sovietinės istorijos epizodą, geriau žinomą Nazino (arba Nazinsko) tragedijos vardu.
Sveiki atvykę į Stalino kanibalų salą.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: penguinmusic, AntumDirge, Katzen_Tupas, NaturesEye, SamuelFrancisJohnson, UNIVERSFIELD, Lesfm, Ashot-Danielyan-Composer, GuilhermeBernardes.
6/15/2023 • 1 hour, 22 minutes, 21 seconds
#60 Auksas pelenuose: liepsnos Panerių bazėje
Nuo 1942 m. Vilniuje ir Panerių bazėje įsivyravo vadinamasis „ramybės“ periodas. Su didžiausia žudynių akcija jis baigėsi 1943 m. pirmoje pusėje. Išsimaudę kraujyje naciai susizgribo likviduoti Vilniaus getą ir ėmėsi slėpti nusikaltimų pėdsakus.
Antrojoje ir paskutinėje bazei skirtoje laidoje papasakosime, kodėl viena žudymo duobių ilgainiui įgavo „Kauno“ vardą ir kokius makabriškus rebusus sprendęs manė Vilniaus geto žydų policijos vadas Jokūbas Gensas.
Sužinosite ir apie protu sunkiai suvokiamo dydžio pragaro laužus, kuriais į orą buvo paleista pusę tūkstančio metų trukusi Vilniaus istorija. Maloniai primename, kad ši laida nėra skirta silpnų nervų bei skrandžio klausytojams.
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: InspectorJ, Szegvari, Oymaldonado, Esh9419, Homejrande.
6/1/2023 • 1 hour, 15 minutes, 57 seconds
#59 Panerių bazė: nužudytas Vilnius
Greta Vilniaus plytintys Panerių miškai slepia, veikiausiai didžiausią masinių žudynių vietą Lietuvoje. Skirtingais vertinimais, sovietų okupacijos metu iškastose duobėse naciai, kartu su vietiniais kolaborantais, nužudė nuo 70 tūkst. iki 100 tūkst. žmonių. Daugiausia, civilių žydų.
Pirmojoje Panerių bazei skirtoje laidoje, supažindinsime su Panerių vietovės istorija bei pirmosiomis Holokausto salvėmis. Greta sužinosite ir apie kolaborantus, Ypatingojo Būrio narius. Išgirsite kaip situaciją matė patys budeliai, iš šono įvykius stebėję liudininkai, bei žmonės į kuriuos buvo nukreipti ginklai.
ĮSPĖJAME: epizodas ir ypatingai antra jo pusė, gali kelti ne itin teigiamas emocijas.
Muzika: Karo muziejaus orkestras, Szegvari, MusicLFiles, Oymaldonado, Esh9419, InspectorJ, Frankum.
5/18/2023 • 1 hour, 18 minutes, 3 seconds
#58 Chotino mūšis: “Kūnai voliojosi kaip malkos”
EPIŠKIAUSIAS LAIKMEČIO MŪŠIS, kuriame dalyvavo bent 300 tūkstančių, o gal netgi puse milijono karių, pasiglemžęs dešimtis tūkstančių gyvybių, yra laikomas kertiniu Geriausių Tautų Respublikos momentu. Egzistencinė kova mobilizavo valstybės politiką, ekonomiką, bei informacinį aparatą. Valstybėje, kuriai trūko žmonių, pinigų, bei sąjungininkų.
Tuo tarpu Osmanų imperija, varoma triuškinančios Cecoros mūšio pergalės ir jaunojo sultono ambicijų, nepaliko karo baigties atsitiktinumams. Išsiuntusi šimtus tūkstančių karių, ji ruošėsi paversti Krokuvą pelenais, o Ukrainą - dar vienu imperijos kraštu.
Chotino mūšis turėjo viską - husarus, janyčarus, kazokų ir totorių konfliktą, dramblius, dešimtis tūkstančių padvėsusių žirgų, išdavystę, desperaciją ir apokalipsės raitelių kankaną. Todėl jis pelnytai laikomas Lietuvos Didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus magnum opus.
Epizode išgirsite kokias medžiagas GTR uždraudė eksportuoti, kuo Osmanas II-asis priminė Xerxį iš filmo “300”, bei kiek kainavo duonos kepaliukas mūšio metu.
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: StudioKalomna, Miyagisama, GeoffreyBurch, JawadAliKhan, BlenderTimer, Scott Buckley, Dream Protocol, FASSounds, Music Unlimited, lemonmusic, Stringer Bell
5/4/2023 • 1 hour, 19 minutes, 43 seconds
#57 Moldovos magnatų karai: GTR kumštynės su Osmanais
GERIAUSIŲ TAUTŲ RESPUBLIKA savo stiprybės viršūnėje kaip lygiavertė partnerė derėjosi su galingiausia to meto Europos užkariautoja - Osmanų imperija. Tačiau galingiausia laikmečio kavalerija, husarai, negarantavo sėkmingos karų baigties.
Zigmantas III Vaza visą gyvenimą vylėsi susigrąžinti Švedijos sostą. Tuo tarpu pietinė valstybės siena liko didikų kompetencijoje. Didikų, kurių interesai vis rečiau sutapdavo su šalies interesais. To pasekoje, Geriausių Tautų Respublikos padalijimų priežasties galima ieškoti ne Maskvoje, Vienoje ar Karaliaučiuje, bet… Balkanuose.
Epizode pasakojame kokiu būdu Sigio valdoma šalis įsivėlė į kumštynes su Konstantinopoliu, kokia yra tinkamiausia reakcija danguje įžvelgus kometą, bei kuri nenumatyta jėga diktavo GTR santykius su kaimynais.
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: Stringer Bell, SergeQuadrado, Scott Buckley, Music Unlimited, Lexin Music, Nesrality, StudioKalomna
4/19/2023 • 1 hour, 21 minutes, 42 seconds
#56 Brazinskai: SSRS padangių piratai
Pro Sovietų Sąjungos tvoros plyšius į žmonių gyvenimus vis dvelkteldavo vakarietiškas skersvėjis. Gyvenimas už Geležinės uždangos daugeliui atrodė nepasiekiamas, nes toks ir buvo. Tačiau noras dingti iš SSRS ir pradėti naują etapą drąsiausiųjų galvose virto planais.
Tėvas ir sūnus Brazinskai - pirmieji, įvykdę sėkmingą keleivinio lėktuvo užgrobimą Sovietų Sąjungoje. Šaltojo karo įkarštyje KGB šiems kontroversiškiesiems lietuviams skyrė dar vieną titulą - piratai. Pabėgėlių kelias į vakarus buvo nuklotas rubliais, klasta, krauju ir poezija, tačiau tik perlipti Geležinę uždangą - nepakanka.
Epizode sužinosite kas daugiau nei prieš penkiasdešimtmetį iš Sovietų Sąjungos vijo Praną Brazinską ir jo sūnų. Kokie dažni buvo lėktuvų užgrobimai jų "aukso amžiuje"? Kas yra žmogus pelėsis? Ir kodėl Viliui buvo sunku pasirinkti už ką sirgti?
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: Katzen Tupas, Geoff Harvey, Alex Kizenkov, Roman Senyk Music, u_abgh4u57ax, Platon Davydov, UNIVERSFIELD, Alex Grohl
4/6/2023 • 1 hour, 4 minutes, 24 seconds
#55 Laižyti beprotybės ašmenis: Timothy Treadwellas ir meškos be kokaino
Mūsų planetos gamta yra stebuklinga ir užburianti. Ji taip pat yra brutali ir nenuspėjama. Tačiau ne visus tai atbaido. Vienas tokių individų buvo per Long Islandą į šį pasaulį atsibaladojęs Timothy Treadwellas, nusprendęs, kad meškos yra geriausi jo draugai.
Šiame netiesioginiame Diatlovo epizodų teorijų tęsinyje išgirsite ne tik apie aukščiau minėtą veikėją, bet ir apie tai, kuo jis stebino geriau gamtoje nusimanančius žmones, kokiais būdais bandė tapti meškų draugu, kodėl keičiasi Povilo norai, bei galiausiai - ko Tomas turbūt antrą kartą nedarytų. Insijūnk!
Iliustracija: @tinymischiefs
Muzika: RomanSenykMusic, prazkhanal, Olexy, Lesfm, SergeQuadrado, Jeremusic70
Žmogžudysčių ir žiaurumo laureatas Čikatila savo gyvenimą baigė 1994 m. Tačiau blogio metastazės buvo spėjusios išplisti ir jos turėjo vardą - Jurijus Čikatila. Rostovo skerdiko duologiją užbaigiame pasakojimu apie jo sūnų, pagal kurio istoriją leisime jums nuspręsti kiek toli obuolys rieda nuo obels. Jei išvis rieda.
Kuo panašūs buvo tėvas ir sūnus? Kas anot Aivaro galėtų prilygti Čikatilai vakaruose ir kas yra “mekis”? Visa tai išgirsite šiame Idėjų Komposte, kuriame apsilankys dar vienas buvusių epizodų veikėjas…
3/23/2023 • 43 minutes, 39 seconds
#54 „Unit 731“: bandymai su žmonėmis
„Unit 731“ ar Skyrius 731 - mirties laboratorija, kurioje Japonijos imperija kūrė masinio naikinimo ginklus. Tūkstančiai mokslininkų dešimtis tūkstančių rąstais pavadintų žmonių sargdino visa palete ligų tam, kad juos itin nuodugniai ištirtų.
Šiandien sužinosite, kad siaubo filmai palyginti su realybe tėra lengva komedija, kas yra šokoladinis maras, kodėl mokslininkų negalima paleisti nuo lenciūgo ir kokią muziką labiausiai mėgsta šunys.
ĮSPĖJAME: laidoje grafiškai pasakojama apie žiaurius bandymus su žmonėmis. Klausykite atsargiai.
Muzika: ShortRecord, SergeQuadrado, WelvynZPorterSamples, szegvari, Infinita08, TheoJT, Lachm.
3/9/2023 • 1 hour, 18 minutes, 51 seconds
#53 Herberts Cukurs: Rygos Skerdikas
Herberts Cukurs tai viena kontraversiškiausių Latvijos asmenybių. Nacionalinis tarpukario herojus ir spaudos numylėtinis, gyvenime žengė tamsiais ir kruvinais takais.
Aviacijos rekordus mušęs inžinerius-pleibojus, vadinamas Latvijos Lindbergu, vėliau užsitarnavo Rygos Skerdiko pravardę.
Už ką Cukursą pamilo visa Latvija? Kokie nusikaltimai vėliau ją sukrėtė? Ir ką visa tai turi bendro su Pietų Amerika?
Visi atsakymai ir dar daugiau klausimų - naujausiame Proto Pemzos epizode!
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: Grand Project, Ashot-Danielyan-Composer, NaturesEye, AlexGrohl, Lexin_Music, geoffharvey, Pixabay.
Besibaigiantys 1982-ieji Rostovo apylinkėse pildė žmogžudysčių statistiką, o milicijos stalų kojos linko nuo neišspręstų bylų aplankų. Bet jau greitai detektyvų gretas papildys metodiškas naujokas, kuris mes iššūkį vis labiau įsismarkuojančiam Rostovo skerdikui. Tačiau ilgas kelias iki Andrejaus Čikatilos teismo vingiavo per lavonais nuklotus miškus. Kviečiame pasivaikščioti juo antrojoje Raudonojo skerdiko istorijos dalyje.
Epizode išgirsite apie žudiko karjeros etapus ir kokių priemonių ėmėsi sovietų detektyvai jam sugauti. Sužinosite, kas galimai miškuose kūreno satanistinius laužus, kokia išskirtinė kraujo grupė vyravo Sovietų Sąjungoje ir išvis - prie ko čia Metallica.
Taip pat epizode netikėtai apsilankys veikėjas iš jau pasakotos Proto Pemzos istorijos. Įsijunk!
PERSPĖJAME: šis epizodas yra tamsus ir gali turėti neigiamų pasekmių jautresniems klausytojams. Jeigu buvo sunku su pirmuoju epizodu - šis lengvesnis nebus. Būkite atsargūs.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: LesFM, The Mountain, Ashot-Danielyan, Pixabay.
Andrejaus Čikatilos vardas daugeliui yra ne tik pažįstamas, bet dar ir tebeturi galios sugadinti visą dieną žmogui, prisiminusiam, ką jis padarė. Naujausiame savo dvidalyje, neslūgstant klausytojų pageidavimui, imamės šios personos.
Andrejaus Čikatilos gyvenimo kelias yra nuklotas daugiau nei penkiomis dešimtimis žiauriai nužudytų žmonių kūnų ir melais ant kiekvieno kampo. Pirmojoje dalyje sužinosite (ar prisiminsite) apie Čikatilos gyvenimo pradžią, kartu paspekuliuosite apie jo polinkių pradžią, o taip pat kartu piktinsitės po kokio šiurpumo nusikaltimų šis baubu tapęs žudikas vis dar nesugebėjo priversti institucijų susiimti.
ĮSPĖJAME, nors ir bandėme kalbėti atsargiau, epizode yra grafiškos deskripcijos momentų. Tad klausykite atsargiai.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika ir garsai: rivernile7, Headphaze
1/26/2023 • 1 hour, 20 minutes, 41 seconds
#50 Aleksoto pirtis: mirties bausmė dujų kameroje
Dujų kamerą Europoje pradėjome naudoti pirmieji. Laidoje papasakosime apie Lietuvos kelią nuo barbariško sušaudymo iki humaniško nunuodijimo. Sužinosite ir apie mirtininkus, su pasauliu atsisveikinusius dujų kameros pagalba.
Nupiešime jums dujų kameros vaizdą ir pasidalinsime, kaip budelio paieškos išpopuliarino Lietuvos vardą net už jos ribų. Galiausiai, kiek kraujo reikia pralieti, kad valstybės akyse prarastum teisę į gyvybę? Trumpas atsakymas: labai, labai daug.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Lietuvos kariuomenė (1918-1940), Moišės Hofmeklerio orkestras, Danielius Dolskis, Kirmm, Jobro, Mrrap4food, Craigsmith
1/12/2023 • 1 hour, 8 minutes, 57 seconds
#49 Soyuz 11 ir kosminis bendrabutis
Įsigyk NordVPN paslaugas su nuolaida! https://nordvpn.com/protopemza
KOSMINĖS lenktynės, anot daugelio istorikų, baigėsi 1969-aisiais amerikiečiams nusileidus Mėnulyje. Tačiau pagal primestą protokolą pralaimėję sovietai nė neketino uždaryti savo kosmodromų. Užsimojusi perimti iniciatyvą iš Amerikos, Sovietų Sąjunga pastatė pirmąją kosminę stotį ir ruošėsi į ją išsiųsti pirmuosius gyventojus.
Epizode išgirsite apie Salyut-1 kosminės stoties link skriejusius erdvėlaivius ir kiek reikia žmonių, kad misija pavyktų. Aivaras išsiaiškins posovietinius nuosavybės principus, o Vilius išsirinks mėgstamiausią kosmonautą. Taip pat sužinosite kur prasideda kosmosas, kaip stotyje atsirado užuolaida ir kas turi atsitikti pirmajame kosminiame bendrabutyje, kad Brežnevui būtų liepta perskambinti vėliau.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Kevin MacLeod, Zapsplat
12/22/2022 • 1 hour, 9 minutes, 8 seconds
#48 Saulės mūšis
Saulės mūšis žymi kertinę šiaurės kryžiaus žygių akimirką. Vokiškos kolonizacijos kumštis atsitrenkė į baltišką skydą, pasmerkdamas ne tik 2000 krikščioniškų gyvybių, bet ir nuskandindamas Kalavijuočių ordiną.
Komplikuota besikeičiančių aljansų, vidinių kovų, nepaklusnių vasalų ir geopolitinių intrigų Viduramžių sriuba piešia kur kas kietesnį mūsų protėvių pasipriešinimo vaizdą.
Kokiais artefaktais žiemgaliai šventė pergalę? Kaip apie lietuvius atsiliepė vokiečių šaltiniai? Kokios aplinkybės privedė prie Saulės mūšio? Ir prie ko čia Danijos karalius?
Visi atsakymai ir dar daugiau klausimų - naujausiame Proto Pemzos epizode!
Muzika: OB-LIX, SergeQuadrado, Coma-Media, FreeGroove, kmacleod, QubeSounds
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
💡 https://nordvpn.com/protopemza - nuolaida NordVPN paslaugoms perkant dvejų metų planą!
12/8/2022 • 1 hour, 15 minutes, 55 seconds
#47 Kruvinoji žemaičių rykštė Petras Jockus
Paskutinį kartą šiais metais savo pagrindinių epizodų cikle grįžtame į Šiaurės Lietuvos plėšikų kelius. Šįkart Jūsų dėmesiui - liūdnai net už Lietuvos ribų pagarsėjusios žmogaus-dinamito lazdelės Petro Jockaus istorija.
Epizode sužinosite apie kiek netikėtas policijos raštininkų šalutines “veikliukes”, kokios strateginės atsargos buvo grobiamos Klaipėdos krašte bei kokį universalų lietuvišką vaistą šiandien esame jau primiršę. Na, žinoma, ir apie tai, kas Jockų darė šiek tiek kitokiu laikmetyje, kuriame, atrodytų, kiekvienas kaimas turėjo po banditą.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: FreeGroove, Coma-Media, Miyagisama, QubeSounds, Brolefilmer, AntipodeanWriter.
11/24/2022 • 1 hour, 17 minutes
#46 Galvažudys Ivoškus: 33 lavonai ir suknelė
Ivoškus ir jo gauja kruviną siaubą sėjo bent trejus metus. Veikė sumaniai, mokėjo maskuotis, o žudymo arsenale turėjo itin įmantrių įrenginių. Vis dėlto istorija užmiršo jo vardą.
Šiame Proto Pemzos epizode pabandysime papasakoti galvažudžio Ivoškaus istoriją bei kaip jis paliko savo kruviną pėdsaką tarpukario Lietuvos istorijoje. Negalime teigti 100 proc., bet norime tikėti, kad mums pavyko atkasti tikrąją šio primiršto bandito tapatybę.
Kas buvo Ivoškus? Ką jis veikė kapinėse? Kokį pažadą klausytojams davė Povilas ir iš viso, prie ko čia lauko tualetas? Atsakymai į visus šiuos klausimus ir daugiau - naujausiame epizode.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: PianoAmor, Peanut_Shaman, ehohnke, tcawte.
11/10/2022 • 1 hour, 9 minutes, 16 seconds
#45 Įžymybės ir NSO
Įsigyk NordVPN paslaugas su nuolaida! https://nordvpn.com/protopemza
NEATPAŽINTI Oro Reiškiniai grįžta į akiratį. Nuo metų pradžios istorijos vadovėliai pildosi naujais puslapiais apsišniojusio kolibrio greičiu. Tačiau naujienos atkeliauja ne vien iš fronto ar medicinos įstaigų, bet ir iš aukščiausių valdžios suolų. Neatpažinti Oro Reiškiniai tampa vis sunkiau ignoruojami politinėse struktūrose, tad kviečiame pasiklausyti, koks teisėtvarkos atsakymas į klausimą "Ar Visatoje mes vieni?"
Tačiau paslaptingus objektus pastebėjo ne tik politikos formuotojai, bet ir ne viena meno, mokslo ar sporto įžymybė. Ir kalbame ne vien apie keistas šviesas! Kai kurie jų patys yra įtariamieji nežemiška kilme...
Kas paaiškėjo JAV Kongreso posėdyje NOR klausimu? Kuris Stranger Things serialo elementas remiasi tikrais įvykiais? Ir kurie pasaulio lyderiai susitarė gintis nuo ateivių invazijos?
Muzika: DSTechnician, Zen Man, SergeQuadrado, Pixabay, Scott Buckley, REDproductions, Cinematic Violin From Another Galaxy, Lesiakower, AderDaSilva, Kevin MacLeod
10/27/2022 • 1 hour, 5 minutes, 38 seconds
#44 Teroras Šiaulių gete
Įsigyk NordVPN paslaugas su nuolaida! https://nordvpn.com/protopemza
Okupacijos vėjo krypčiai besikeičiant iš rytų į vakarus, vokiečiai į Lietuvą įžengė su ties smakru iškeltais tikslais. Nekviestieji naujakuriai vieniems galėjo atrodyti kaip išsigelbėjimas iš Maskvos suveržtos kilpos, tačiau realybė turi įprotį būti žiauresne už viltį. Viena iš okupantų nacių užduočių - sumenkinti, atskirti, palaužti, o galų gale ir sunaikinti vietinius žydų tautybės gyventojus.
Kol kas aplenkdami didžiausius Lietuvos miestus, šiame epizode papasakosime apie tai, kokį planą vokiečiai sugalvojo Šiaulių miesto žydams. Praskleisime istorijos žaliuzes į nacių vykdytus nusikaltimus žmonijai Saulės mieste ir papasakosime į kokią kovą 1941 vasarą pavirto vietinių žydų gyvenimas.
Kas buvo gyvybę sauganti valiuta gete? Koks iki šių dienų aktualus gebėjimas išgelbėjo šimtams žydų gyvybes? Ir kaip pusė kilogramo mėsos du gyvenimus gali nuvesti į visiškai skirtingas puses?
Į visus šiuos klausimus rasi atsakymus Proto Pemzos epizode apie Šiaulių žydų getą. Perspėjame, kad tema - niūri ir slegianti.
BONUS SIDE MISSION: ar suskaičiuosite kiek kartų Vilius pasako “mhm”?
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: John J Sound Design, Zapsplat, Audio Hero.
10/13/2022 • 1 hour, 4 minutes, 7 seconds
#43 Stepas Rickus: tarpukario banditas Nr. 1
Kalbant apie lietuviškus gangsterius, mūsų sąmonėje dažniausiai randasi Alvinas Karpis, arba kas nors iš laukinių 90-ųjų mūsų Žemės lopinėlyje. Tačiau tarpukariu turėjome tokių herojų, kurie padarė itin reikšmingą įtaką to meto sąmonei ir net popkultūrai.
Naujausiame epizode kalbame apie vieną didžiausių razbainykų, kuriuos pasaulin paleido Šiaulių kraštas – nepagaunamąjį Stepą Rickų. Kodėl nepagaunamą? Kodėl laikytas itin moderniu? Kodėl jį galima laikyti mūsų pačių de facto Visuomenės priešu? Ir kur Lietuvoje gyveno Hellsingas? Į šiuos ir visą eilę kitų klausimų galėsite rasti atsakymus įsijungę Proto Pemzą.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Coma-Media, DaddysMusic, GioelaFazzeri, Musictown SergeQuadrado, PianoAmor
9/29/2022 • 1 hour, 18 minutes, 32 seconds
#42 Pragaras Žasliuose: didžiausia Lietuvos traukinio katastrofa
1975 m. balandį iš Vilniaus į Kauną važiavęs traukinys Nr. 513 kelionę baigė Žasliuose. Susidūrimas su benzino cisterna greitai peraugo į gaisrą, liepsnose paskandinusį šimtus namo keliavusių žmonių. Dauguma jų buvo studentai.
Nuo tragedijos praėjo beveik pusšimtis metų, tačiau visos jos aplinkybės iki šiol nėra žinomos. Ko gero didžiausia paslaptis – aukų skaičius. Nors sovietai suskaičiavo porą dešimčių mirusiųjų, įvykio liudininkai mano kitaip.
Naujausiame epizode sužinosite kaip ir kodėl pusė tūkstančio žmonių rėžėsi į benzino cisterną, kas dėjosi pačiame pragaro epicentre bei kodėl sovietai desperatiškai bandė viską nuslėpti. O, svarbiausia, atskleisime kokie legendiniai saldainiai vos neišardė Proto Pemzos darnos.
Muzika: ASTROFREQ, SamuelFrancisJohnson, GeoffreyBurch, SergePavkinMusic, GuilhermeBernardes, Musictown
9/15/2022 • 1 hour, 8 minutes, 53 seconds
#41 Elžbieta Batorė: tegul kraujas liejasi laisvai
KRAUJO, ugnies ir brutalizacijos takai Geriausių Tautų Respublikoje siekė iki pat Vengrijos, kur intrigų, skandalų ir šmeižto apsuptyje gyvavo legendomis apjuosta Tansilvanijos magnatė, Elžbieta Batorė.
Jos vardui dažnai klijuojama kosminė 650-ies aukų etiketė, o tai moterį pastatytų į efektyviausių serijinių žudikų gretas. Tačiau gali būti, kad Elžbieta tapo vienos didžiausių šmeižto kampanijų viduramžiais auka, o jos paveldą vis dar juodina kas tik netingi - muzikos grupės, kompiuteriniai žaidimai, komiksai ir poemos, filmai, serialai ir teatro pjesės.
Kas iš tikrųjų buvo Elžbieta Batorė - sadistė, ar auka? Kuo jos gyvenimas susijęs su Geriausių Tautų Respublika? Ir kurį Tarantino filmą primena ši istorija?
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: NaturesEye, Lesfm, Gregor Quendel, SoundGalleryByDmitryTaras, Gioele Fazzeri, StringerBell, Lexin Music, Nesrality, Guilherme Bernardes, Scott Buckley, szegvaria, Tom Aldrich, astrofreq, Muzaproduction
9/1/2022 • 1 hour, 17 minutes, 46 seconds
Idėjų Kompostas #31: Skriejantys lavonai ir kiti žmonijos nuotykiai
Biologinį ginklą žmonės naudoti pradėjo kur kas seniau nei suprato, ką tai reiškia. Pirmieji šaltiniai apie bioginklo panaudojimą parašyti prieš daugiau nei tris tūkstančius metų. Šiame Idėjų Komposte pabandėme jums pateikti glaustą ir itin spalvingą šios negandos istoriją.
Sužinosite apie karo lauko triukus, bėgančius dramblius ir degančias kiaules, bei kodėl senajam Kafos miestui apibūdinti puikiai tiko iki skausmo visiems pažįstama daina ‘It's Raining Men‘. Papsakosime ir apie moderniuosius laikus bei Tarantino filmo vertą daktarų sąmokslą Lenkijoje.
8/11/2022 • 27 minutes, 7 seconds
Idėjų kompostas #26: Ekskursas Alexanderio Berkmano tema
Užbaiginėdami Emmos Goldman sagą nusprendėme pažvelgti į asmenį, kuris nuolatos buvo netoli Emmos, tačiau buvo kiek nepelnytai primirštamas.
Šiame Idėjų Komposto epizode sužinosite, iš kur Alexanderis Berkmanas atsirado, kodėl jo veiklos šaknis galima rasti jo paties šeimoje, bei kokiu XX a. kandidatu į Lietuvos nacionalinio sporto kategoriją jis užsiiminėjo. Na, o jei tai nebus įdomu, išgirsite kaip bjauriai ir kaip toli galime išvystyti prastas metaforas. Kiekvienas ras sau smagumynų!
7/28/2022 • 43 minutes, 54 seconds
#40 John Christie: serijinio žudiko kuždesiai
Įsigyk NordVPN paslaugas su nuolaida! https://nordvpn.com/protopemza
Du pasauliniai karai pasaulį nušvietė tamsiausiais atspalviais. Tačiau vienas adresas Londone švytėjo ryškesne tamsa, nei kiti. Rilingtono gatvėje numeris 10 gyvenęs serijinis žudikas John Christie Didžiosios Britanijos istoriją apgaubė mirtinu šnabždesiu.
Sužinosite kokios inkubacinės sąlygos reikalingos suvešėti žmogžudžiui, kur sutalpinti naujojo hobio trofėjus ir kokia didžiausia kūno dalimi pasižymėjo John Christie. Taip pat papasakosime į ką atkreipti dėmesį nuomojantis butą ir kokiais “netradiciniais darbo metodais” veikė 128 IQ turėjęs Christie.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Serge Quadrado, Zapsplat, Stringer Bell, Lite Saturation, Amurich, Ashot, Astrofreq.
7/14/2022 • 1 hour, 9 minutes, 34 seconds
#39 Šnapsas, šachmatai ir suknežintos kaukolės: kruvinoji Aleksandro Pičuškino kampanija
Aleksandras Pičuškinas yra vienas brutaliausių ir produktyviausių šiuolaikinės Rusijos serijinių žudikų. Tačiau tiek Vakaruose, tiek ir mūsuose jo istorija nesusilaukė daug dėmesio. Turbūt didele dalimi dėl prieštaringos ir gandais stipriai praskiestos informacijos.
Proto Pemzos komanda bando šią situaciją kiek pataisyti. Epizode sužinosite, kodėl Pičuškiną traukė pagyvenę diedai, kaip jis bandė ieškotis draugų, kokia visgi atsilupusi buvo teisėsauga. Taip pat išgirsite kas visai nesužavėjo Tomo, o atidžiau klausantys sužinos kokiu talentu pasižymi ir šiaip visokeriopai talentingas Povilas.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika ir garsai: InspectorJ, Stringer Bell, SJM62, NadiaCripps, AudioCoffee.
6/30/2022 • 1 hour, 22 minutes, 31 seconds
#38 Biologinis Černobylis ir karamele virtę plaučiai
Kas nutinka, kai biologinį ginklą kuria nevėkšlos? Skausminga mirtis. 1979 m. balandį iš Sverdlovsk-19 bioginklų laboratorijos dabartiniame Jekaterinburge pabėgo viena mirtingiausių žmonijai žinomų juodligės atmainų. Šimtams žmonių tai reiškė pabaigos pradžią.
Papasakosime, kodėl išprotėję mokslininkai taip mėgsta juodligę, kodėl geriau gamtos nemokyti žudyti bei kas nutinka kai priešui skirtas ginklas prižiūrimas lyg kaimyno šuo. Taip pat sužinosite, kuris iš mūsų turi nenumaldomą trauką traškiems šašams. Skanaus klausymo!
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: GeoffreyBurch, GioeleFazzeri, SergeQuadrado, Timbre, AudioCoffee, Music_For_Videos, 22505087, Infinita08, esh9419, toefur, audiojacked.
6/16/2022 • 1 hour, 18 minutes, 42 seconds
#37 Skomantas ir Traidenis: Paskutinis jotvingių karas
BALTŲ laisvės kovose Skomantas garsėjo savo drąsa, gudrumu ir žiaurumu. Jo įžūlūs reidai į priešo teritoriją religinio karo draskomoje Europoje aidėjo šiurpu ir viltimi . Tačiau narsus jotvingių vadas ne vienas formavo politinį Europos žemėlapį.
Egzistencinis karas prieš kryžiuočių ordiną reikalavo tvirto ir sumanaus Didžiojo Kunigaikščio. Šį titulą apėmęs Traidenis atsispyrė didžiosioms Europos valstybėms bei chaosui šalies viduje, įeidamas į Lietuvos valstybingumo tėvų panteoną.
Kaip toli Skomantas vykdė karo žygius? Kiek ordino magistrų atsidūrė Traidenio sąskaitoje? Kas buvo LDK valdę Pinkis ir Makaulė? Ir kieno garbei pavadintas Karaliaučius?
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: Scott Buckley, Stringer Bell, Kevin MacLeod, Freyja, OB-LIX, Alexander Nakarada, Geoffrey Burch, TommyMutiu, Dream-Protocol, Musictown, Coma-Media, GuilhermeBernardes
6/2/2022 • 1 hour, 12 minutes, 45 seconds
#36 Jotvingiai: sausumos vikingai
Jotvingiai kėlė šiurpą karaliams, kunigaikščiams ir kaimynams. Jų palikimas liudija apie stebėtinai pažangią ir sofistikuotą kultūrą, kurios architektūra, valdymo modelis ir ekonomika turi stebėtinai modernių bruožų.
Aršus klimatas, senovės imperijos ir geopolitiniai procesai suformavo karingą tautą, sugebėjusią atsispirti priešams keletą tūkstančių metų. O negausūs, tačiau itin įdomūs rašytiniai šaltiniai rodo, kad jotvingiai neretai atsidurdavo Europos istorinių įvykių centre.
Kodėl jotvingių kapavietėse neaptinkami lankai? Kuo jotvingiai primena NATO? Koks buvo populiariausias vikingų amžiaus vardas? Ir ar Proto Pemza iš tikrųjų yra jotvingių projektas?
Iliustracija: @beaniesnmen
Muzika: SergeQuadrado, OB-Lix, 1tamara2, Kevin MacLeod, Sikhara, Herr Mannelig, SamuelFrancisJohnson, Coma-Media, JuliusH, Scott Buckley
5/19/2022 • 1 hour, 14 minutes, 50 seconds
#35 Feliksas Vaitkus ir Lituanica II: Baltosios Gulbės skrydis (2/2)
*** Sutaupykite 60% Yours App metiniam planui! Eikite į https://yoursapp.com/ProtoPemza arba naudokite nuolaidos kodą: PROTOPEMZA ***
Dvejus metus brandinta kelionė per Atlantą prasideda. Feliksas Vaitkus ir lietuviškos vilties prikrauta Lituanica II ieškos kelio į Kauną, kurio taip ir nepasiekę Darius ir Girėnas dar šviežiuose prisiminimuose atgulė kaip Lietuvos herojai.
Tūkstančiai kilometrų skrydžio priešaky, tūkstančiai valandų pasiruošimo už nugaros. Iki to 1935 rugsėjo pasaulyje tik penki pilotai buvo sėkmingai nukeliavę nuo vieno Atlanto kranto iki kito. Ar Feliksas Vaitkus bus šeštasis? Ką į kelionę pasiima transatlantiniai lakūnai? Kokį slaptą pasiūlymą gavo Vaitkus ir koks buvo Lituanica II likimas? Atsakymai į šiuos klausimus – antrojoje Felikso Vaitkaus istorijos dalyje.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Les FM, Defekt Maschine, Samuel Francis Johnson
#StudyForTheChange „Politics of Global Challenges“ Nauja VU TSPMI bakalauro programa anglų kalba https://bit.ly/3w2YUZx
5/5/2022 • 1 hour, 22 seconds
#34 Feliksas Vaitkus ir Lituanica II: antrasis bandymas virš Atlanto (1/2)
*** Sutaupykite 60% Yours App metiniam planui! Eikite į https://yoursapp.com/ProtoPemza arba naudokite nuolaidos kodą: PROTOPEMZA ***
Kad LIETUVOS žemė nuo seno buvo tręšiama drąsa įrodė ne vienas istorinis įvykis. Ypač kai tie įvykiai vyko net ne ant gimtosios dirvos, o virš jos. XX amžiaus aviacija Lietuvoje mums nepašykštėjo istorijų apie bebaimius pilotus, kurių ryžtas ir narsa beveik visada sėkmingai nusileisdavo ant aerodromo tako.
Tūkstančiai kilometrų nuo gimtinės aerodromų Lietuvos išeiviai išlydi du pilotus į pirmąjį lietuvių skrydį per Atlantą. Iššūkis, kuriam, deja, nelemta pasiekti laikinosios sostinės dangaus. Bet transatlantiniam žygdarbiui užbaigti atsiranda kandidatas.
Pirmoji istorijos apie JAV lietuvį Feliksą Vaitkų dalis nušvies jo gyvenimą Amerikoje ir vingiuotą kelią iki Lituanica II šturvalo. Kas buvo pirmasis savanoris pakartoti Dariaus ir Girėno skrydį? Ar Didžioji Depresija buvo gilesnė nei Amerikos lietuvių piniginės? Kaip atrodė būsimo didvyrio dienotvarkė ir koks sėkmės pranašas anot Aivaro slėpėsi netoliese? Atsakymai - Felikso Vaitkaus istorijos pirmojoje dalyje.
Epizodą skiriame Stasiui Leonavičiui.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: ZakharValaha, JuliusH, gbarbosagustavo, Musictown
4/21/2022 • 1 hour, 6 minutes, 21 seconds
#33 Emma Goldman: dvasinė anarchizmo motina (2/2)
*** Sutaupykite 60% Yours App metiniam planui! Spauskite https://yoursapp.com/ProtoPemza arba naudokite nuolaidos kodą: PROTOPEMZA ***
Po prezidento Williamo McKinley nužudymo ir viso jį sekusio triukšmo Emmai Goldman nebuvo lengva. Tapimas nepageidaujamu asmeniu atnešė ir kartėlį nemažos dalies bendražygių atžvilgiu. Tačiau tai nereiškė, kad Emma tiesiog ėmė ir pasidavė.
Antrojoje Emmai skirtos duologijos dalyje sužinosite ką ji veikė po McKinley'io, kuo buvo kaltinama, ir kodėl žolė kitoje tvoros pusėje išties atrodo daug žalesnė... Kol jos nepamatai iš arčiau. Na, ir galiausiai, suprasite kuo Emma nebūtinai sėkmingai prisidėjo palengvinant amerikiečių (ir ne tik) dalią renkant savo vaikams vardus ateityje.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: astrofreq, Scott Buckley, New York Military Band, TheFealdoProject, FreeMusicMascot, SergeQuadrado, Muzaproduction, John Kensy Music.
4/7/2022 • 1 hour, 18 minutes, 52 seconds
#32 Emma Goldman: ”nepaprastai pavojinga moteris” (1/2)
Anarchistė, darbininkų judėjimų dalyvė, kovos už lygybę pionierė Emma Goldman. Vardas, nors ir pažįstamas Amerikoje, mūsuose yra kiek primirštas, ypač kuomet kalbame apie po Lietuvos saule gimusius vaikus, sukėlusius nemažą šaršalą ne tik Europoje, tačiau ir už Atlanto.
Jūsų dėmesiui – pirmoji Proto Pemzos duologija, kurios pagrindinė herojė yra moteris su ypatingai veržlia gyvenimo istorija. Sužinokite, kaip vaikystė Lietuvos teritorijoje padėjo susiformuoti Emmos asmenybei, su kokiomis sąlygomis jai teko susidurti atvykus į JAV, ir kodėl rimbas jos rankose galėjo tapti nesustabdomu autoriteto ženklu.
Iliustracija: Tiny Mischiefs (IG @tinymischiefs)
Muzika: Astrofreq, JuliusH, Musictown, Nesrality, Scott Buckley.
Didžiausia vieno laivo tragedija žmonijos istorijoje nutiko visai šalia Lietuvos. 1945 m. sausio 30 d., už mažiau nei 250 km nuo Klaipėdos, trys torpedos pareikalavo daugiau nei 9 tūkst. „Wilhelm Gustloff“ keleivių gyvybių.
Epizode papasakosime apie nacių pasididžiavimų buvusio laivo simbolinę kelionę per laiką, nuo pat sukūrimo iki paskutinės kelionės jūros dugnan. Sužinokite kodėl laivas tapo propagandinis net nepajudėjęs iš laivų statyklos, kokius objektus į laivą nešėsi skendę jau ne kartą ir kodėl Jamesas Cameronas niekada nesukurs filmo apie „Wilhelm Gustloff“.
Muzika: Setuniman, Dusk225, Bandersn4tch, Psovod, Devern.
3/10/2022 • 1 hour, 9 minutes, 21 seconds
#30 Incidentas Rendleshamo miške: geriausiai dokumentuotas NSO
NATO bazės personalas, pasirengęs atominiam karui, apstulbo 1980-aisiais pamatęs keistas šviesas danguje. Incidentas Rendleshamo miške įvardijamas kaip geriausiai dokumentuotas susidūrimas su NSO. Trijų gruodžio naktų įvykiai po šiai dienai žadina NSO tyrimų pasaulį.
Apie įvykį liudija oficialūs dokumentai, knygos, tv laidos, interviu, dešimtys, o gal netgi šimtai dalyvių, bei sunkiai paaiškinami daiktiniai įrodymai. Tačiau už incidentą galbūt mįslingesnė buvo oficialių institucijų reakcija ir bandymai sukurti drumzliną konspiracijų labirintą.
Įvykis paliko po savęs daugelį kietų įrodymų ir dar daugiau neatsakytų klausimų. Ką išvydo karininkai? Kaip sureagavo bazės vadovybė? Ir koks dalyvių skaičius šį kartą buvo girti ir/ar nuogi?
Muzika/music: TheFealdoProject, SergeQuadrado, Scott Buckley, JuliusH, JoshuaHudesMusic, The United States Army Old Guard Fife and Drum Corps
2/24/2022 • 1 hour, 13 minutes, 33 seconds
#29 Alvin Karpis: paskutinis rodeo (3/3)
JAV teisėsaugai su J. Edgaru Hooveriu priešakyje pagaliau pavyksta patraukti Alviną Karpį nuo bankų vitrinų. Paskutinysis Visuomenės Priešas Numeris 1 turės begalę laiko pagalvoti apie savo padarytus nusikaltimus. Bet ar tai reiškia ramesnį gyvenimo etapą? Nė iš tolo. Paskutinioji trilogijos dalis apie lietuviškų šaknų turėjusį kriminalinį ryklį vainikuos paraku ir doleriais iki šiol kvepėjusį Alvino gyvenimą.
Kokios bausmės sulaukė Karpis? Kokį "porcelianinį trofėjų" turėjo už grotų ir kas per kaubojus buvo didžiausias Karpio galvos skausmas. Viskas bus atsakyta ir papasakota naujausiame Protos Pemzo epizode.
Muzika: Astrofreq, Amurich, Natures Eye, Serge Quadrado, Zap Splat, Nesrality
2/10/2022 • 1 hour, 4 minutes, 10 seconds
#28 Alvin Karpis ir dinamito lazdelė traukinyje (2/3)
Antrojoje Alvino Karpio sagos dalyje neriame į bene aktyviausią suvalkiečio gyvenimo periodą, kuomet su savo gauja Albinas įvykdė ambicingiausius ir išradingiausius savo nusikaltimus.
Nors vis dar diskutuojama ar genijaus lygio IQ priskyrimas Karpiui yra pagrįstas, jo nuveiktų darbų portfolio kalba pats už save. Tiesą sakant, Alvinas vos per kelis metus prikrėtė tiek "zbitkų", kad jų užtektų visam serialui padaryti - jo istorijoje galima rasti visko nuo susišaudymų, iki įtemptų pagrobimų.
Kodėl Alvinas, nepaisant savo sėkmės, vis tiek niurzgėjo? Ką darė, kai atsibodo tipinės vagystės? Ir kodėl reikėjo kokaino, norint išvengti pareigūnų? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymus rasite naujausiame Proto Pemzos epizode.
Muzika ir garsai: PovilasJ, Scott Buckley, Barker's Pinhead, Caffeine Creek Band, TheFealdoProject, BEP, JuliusH
1/27/2022 • 1 hour, 23 minutes, 3 seconds
#27 Alvin Karpis: suvalkietiška išpera JAV (1/3)
Alvin Karpis arba Albinas Karpavičius, JAV nusikaltėlių istorijoje stovi greta tokių legendų kaip Al Capone, John Dillinger, Baby Face Nelson. Ne paslaptis, tačiau Karpis, paskutinis JAV visuomenės priešas numeris vienas, yra Lietuvos vaikų sūnus.
Trilogiją apie Albiną pradedame pasakodami apie jo gyvenimo pradžią. Sužinokite lietuviškų Karpio šaknų istoriją, išsiaiškinkite kokiu įrankiu sūnų auklėjo tėvas ir kiek laiko prireikė, kad būsimasis FTB baubas pasivogtų pirmą milijoną.
Muzika: Eddie Lang, George Lewis and his New Orleans Stompers, Jess Stacy, Pine Top Smith, Johnny Dodds Trio, Uncle Bunt Stephens Jilson Setter, Frisco "Jass" Band.
1/13/2022 • 1 hour, 8 minutes, 42 seconds
P.Ü.K. #4 - Ar dirbtinis intelektas sunaikins žmoniją?
Pasaulyje, kuriame šeimininkavimą esame drąsiai patikėję technologijoms, yra vietos nelaimėms. Pemzai jūsų Üžduotas Klausimas prives prie diskusijos ar dirbtinis intelektas pasieks lygį, kai tokios nelaimės būtų suplanuotos? Ar žmogui liktų vietos technologijų pasaulyje ir ko nebijo kompai?
Į šiuos ir kitus klausimus ieškosime atsakymų jau ketvirtąjame PÜKe.
Ateityje šie epizodai, kaip ir Idėjų Kompostai, bus prieinami tik Patreono platformoje mus remiantiems mecenatams. Prisijunk!
Paremk Pemzą ir pasidovanok ramų ir kokybišką miegą (su nuolaida!). Visos sąlygos: https://sunkiosantklodes.lt/protopemza
1/6/2022 • 22 minutes, 29 seconds
P.Ü.K. #2 - Ko nori ateiviai?
Šiame pokalbyje nebandysime nubrėžti naujo Melo Gibsono kino filmo scenarijaus gairių, tačiau pakalbėsime apie tai, ko galėjo prisireikti pas mus ateiviams, jei šie iš tikrųjų lankėsi ant mūsų Žemelės.
Kokios minties mokyklos dominuoja mąstant šiuo klausimu? Kas bando pasisavinti kai kuriuos istorinius NSO atvejus? Ir prie ko čia akvalangas? Išgirsite antrajame P.Ü.K.'o epizode, kurį nusprendėme pasidalinti su visais mūsų klausytojais.
Ateityje šie epizodai, kaip ir Idėjų Kompostai, bus prieinami tik Patreono platformoje mus remiantiems mecenatams. Prisijunk!
Paremk Pemzą ir pasidovanok ramų ir kokybišką miegą (su nuolaida!). Visos sąlygos: https://sunkiosantklodes.lt/protopemza
12/30/2021 • 23 minutes, 15 seconds
#26 Juodoji Jėzuitų legenda
JUODOJI Jėzuitų legenda savo ištakas turi audringuose XVI-XVIII amžiaus pasaulio įvykiuose. Mūšių laukuose aidint patrankoms ir suluošintų karių riksmams, gatvėse, universitetuose ir maldų namuose vyko įnirtingas karas tarp Romos katalikų ir protestantų. Karas už žmonių sielas, protus ir pinigines.
Ideologinė kova, užtvindžiusi Europą, pasirodė ir Geriausių Tautų Respublikoj. Abi puses lydėjo kaltinimai šventvagyste, skandalai ir brutalūs susidorojimai. Į dinamišką renesanso pasaulio sceną žengė pats efektyviausias ordinas Romos katalikų Bažnyčios istorijoje - Jėzaus Draugija.
Jėzuitai, vadinami Jėzaus Kariais, užsiiminėjo ne tik moksline veikla. Literaliai stumdami religinio karo fronto liniją, jie užsiiminėjo manipuliacijomis, diplomatinėmis atakomis, sabotažu bei politinėmis žmogžudystėmis.
Koks banalus įvykis pakeitė Geriausių Tautų Respublikos teisinę sistemą? Kurio karaliaus tėvas - Bažnyčios šnipas? Ir ar iš tikrųjų Vilniaus gatves gąsdino nukryžiuotas šuo?
Muzika: soundsvisual, Scott Buckley, GuilhermeBernardes, WalterMazzaccaro, Defekt Maschine, GioeleFazzeri, Julius H
12/16/2021 • 1 hour, 14 minutes, 48 seconds
#25 Rimantas Stankevičius: greičiausias lietuvis Saulės sistemoje
Sovietų Sąjungos padangęs įvairiausiais orlaivias raižęs lakūnas-bandytojas Rimantas Stankevičius į istoriją įėjo kaip pirmasis lietuvis kosmonautas. Žukovskio oro bazėje naikintuvų nutryptas pakilimo takas mena ir kitokius jo skrydžius. Stankevičius buvo pasirinktas išbandyti vienintelį sovietų daugkartinį erdvėlaivį Buran. Iki kosmoso – tik vienas žingsnis.
Sužinokite apie pavojais perpintą Rimanto Stankevičiaus kasdienybę, sunkų profesionalo kelią karinėje aviacijoje ir likimo suktukus, iš kurių ne visiems pavykdavo atsitiesti.
Muzika: Lesfm, Ansfoto, Coma-Media, ZakharValaha, Twisterium, JosepMonter.
12/2/2021 • 1 hour, 11 minutes, 15 seconds
#24 ”Gėda visai žmogiškajai giminei”: Anatolijaus Slivko istorija
Ilgus metus Anatolijus Slivko atrodė kaip pavyzdinis socialistinio rojaus pilietis – kolegų vertinamas socialistinio darbo „udarnikas“ Nevinomysko azoto trąšų gamykloje, nusipelnęs Rusijos Sovietinės Federacinės Socialistinės Respublikos mokytojas, vietiniu mastu apdovanotas filmų kūrėjas. Tad nenuostabu, kad 1985 m. paaiškėjus, ką praėjusius pora dešimtmečių A. Slivko veikė atokiau nuo visų akių, daugelį ištiko siaubo kupinas šokas.
Jūsų dėmesiui – Andrejaus Čikatilos kiek užgožta sovietinio maniako istorija, vietomis tikrai prilygstanti visiems žinomam Rostovo skerdikui. Sužinokite apie A. Slivko gyvenimo pradžią, vidinius naratyvus ir siaubą, už kurį jis galiausiai turėjo atsakyti.
Muzika: JuliusH, PovilasJ
11/18/2021 • 1 hour, 19 minutes, 32 seconds
#23 Diatlovo perėja: ar tai buvo meškos? (2/2)
Kas nutiko devyniems žygeiviams, netekusiems gyvybių vietoje, kuri šiuo metu vadinama Diatlovo perėja? 1959ųjų metų tyrimas užminė daugiau mįslių nei pateikė atsakymų, todėl vietos interpretacijoms - itin daug.
Pateikiame šešias įdomiausias ir įtikinamiausias žygeivių mirtis aiškinančias teorijas. Nuo laukinių gyvūnų iki netinkamo turinio gertuvėje.
Muzika: Setuniman, Cydon, Kroshe.
11/4/2021 • 1 hour, 8 minutes, 7 seconds
#22 Žygimantas III Vaza: Disco Sigis vs. Vidurnakčio Liūtas (3/3)
ŠVEDAI išjautė idealią progą užpulti Geriausių Tautų Respubliką. Livonija tebuvo pirmas kąsnis atliekant Lietuvos-Lenkijos žlugimo simfonijos uvertiūrą. O kol valstybę klojo lavonai dviejuose frontuose, Žygimantas III Vaza kopė į vis įspūdingesnes nekompetencijos aukštumas.
Šį kartą konfliktas su skandinavais žymėjo naują amžių pasaulio karybai. Ir šių pokyčių vėliavą nešė valdovas, išvedęs Švediją iš kontinento prieškambario, į Europos priešakį.
O mūšio laukuose vietoj husarų, dažniau dundėjo karo, bado, maro ir mirties kanopos.
Kokiu būdu Radvila bandė suprovokuoti priešo puolimą? Koks buvo Sigio slaptas planas? Ir kaip karas Lietuvoje ir Lenkijoje susijęs su Trimis Muškietininkais?
Muzika ir garsai: Scott Buckley, Pixabay.com, SoundBible, BBC Sound Library, Kevin “Malicious” McLeod
1959 m. vasario 1 d. devyni tuometinio Uralo politechnikos instituto (UPI) žygeiviai mįslingomis aplinkybėmis savo gyvybes paliko greta Mirusiojo kalno. Sunkiai paaiškinamo įvykis ir jį lydėjęs tyrimas nuo pirmų dienų apipintas sovietinio lygio sąmokslu.
Pirmojoje dviejų dalių serijoje apie Diatlovo perėjos epizodą papasakosime jums apie mįslingą žygį ir jo narius, makabriškas jų mirtis, bei stebinančiai nuoširdžią sovietinių kriminalistų tyrimo išvadą. Ir meškas.
Muzika: Astrofreq, Lesfm, Bandersn4tch, Dylan-darby.
10/7/2021 • 1 hour, 6 minutes, 51 seconds
#20 Žygimantas III Vaza: kaip laimėti mūšį ir pralaimėti karą (2/3)
ŽYGIMANTAS III VAZA niekaip nesusitaikė su prarastu Švedijos sostu. Neišpildytos ambicijos kainavo valstybę daug teritorijos, aukso ir kraujo. Tačiau Geriausių Tautų Respublika gimdė ne tik dekadentus, deviantus ir chamus. Ji davė pasauliui aukščiausio kalibro karvedžių.
Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę gynę Didieji ir Lauko etmonai nestokojo talento. Tad nenuostabu, kad GTR nuolatos kamavo įtampa ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.
Kaip atrodė pirmas švedų susidūrimas su husarais? Kokiais būdais Chodkevičius kovojo su trigubai didesnėmis priešo pajėgomis? Koks Sigio sprendimas vos neprivedė prie pilietinio karo? Ir kokiomis aplinkybėmis GTR pasiekė didžiausią paviršiaus plotą savo istorijoje?
Muzika ir garsai: Scott Buckley, Pixabay.com, SoundBible, BBC Sound Library, Kevin “Malicious” McLeod
9/23/2021 • 1 hour, 11 minutes, 21 seconds
#19 Kai reikėjo daugiau nei tiesiog smarvės: sovietiniai hipiai
Sovietų Sąjunga buvo it apsimiegojęs bendrabučio budintysis, neleidęs atsivesti draugų ir bent kiek praskaidrinti pilkumoje dusinamos kasdienybės. Tad nenuostabu, jog tokie reiškiniai, kaip subkultūros taip pat turėjo nemažai iššūkių ir problemų.
Naujausiame epizode kalbame apie vieną ryškiausių XX a. subkultūrų, bandžiusių prasikalti ir SSRS – hipius. Kaip jie atsirado? Ką jie veikė ir vartojo? Kodėl neužteko vien tik nesiprausti norint tapti ir išlikti hipiu? Ir galiausiai, ką su hipizmu bandė daryti sovietinė valdžia? Uždangą atsakant į šiuos klausimus padės šiek tiek praskleisti naujausias Proto Pemzos epizodas!
PATARIMAS: nesusipažinusiems su sovietine kultūra, segmentui ties 25:20 esant galimybei rekomenduojame pasižiūrėti ir čia: https://www.youtube.com/watch?v=x2VGBNjxDgk
Muzika: Gėlių Vaikai, Väntorel, Bruce Miller, Hayvanlar Alemi, Soulmusic, Vi-Fi, "Бременские музыканты", KieLoBot.
9/9/2021 • 1 hour, 15 minutes, 48 seconds
#18 Žygimantas III Vaza: minkštakiaušis ant sosto (1/3)
GERIAUSIŲ Tautų Respubliką valdė įvairių kompetencijų ir sugebėjimų stokojantys pamišėliai. Į sostą patekęs be patirties, pinigų ir paramos, Lietuvos Didysis Kunigaikštis bei Lenkijos karalius Žygimantas III Vaza sugebėjo išsikovoti valdovo poziciją... tik, galbūt, ne taip ir ne ten, kur įsivaizduojate.
Žygimantas buvo savo laikų, savo tėvų ir svetimos sistemos produktas. Venose tekantis Jogailaičių ir Vazų kraujas suteikė jaunam karaliui stiprų ginklą plėšrūnų perpildytuose politikos vandenyse. O sudėtinga pradžia nereiškė vien tik rūpesčių, nes šis karalius mokėjo pasilinksmint!
Kas buvo Zigmanto konkurentai į sostą? Kokias geopolitines pasėkmes turėjo nekaltas karaliaus hobis? Ir kas buvo tikrasis XVI amžiaus GTR MVP?
Muzika ir garsai: Scott Buckley, Pixabay.com, SoundBible, BBC Sound Library, Kevin “Malicious” McLeod
Norintiems investuoti į savo saugumą internete, išsiderėjome gerą nuolaidą NordVPN paslaugoms. Visos sąlygos: https://nordvpn.com/protopemza
8/26/2021 • 1 hour, 9 minutes, 24 seconds
#17 Romualdas Marcinkus: mirtini „visažinio“ nuotykiai
Per trumpą savo gyvenimą Romualdas Marcinkus spėjo tapti neginčijamu Lietuvos futbolo lyderiu, atviru lėktuvu apskristi Europą bei sudalyvauti viename garsiausių pabėgimų Antrojo pasaulinio karo metu.
Visa tai, žinoma, greta unikalių šuolių parašiutu, meilės nuotykių ir nuolatos tykančių pavojų. Itin artimi susidūrimai su kertiniais istorijos momentais, patirtys trijų valstybių oro pajėgose bei filmo verti oro mūšiai – Romo kasdienybė.
Sužinokite kodėl Kaunas aikčiojo Marcinkui lekiant į futbolo aikštelę, kiek nacių paragavo Romo siųstų kulkų ir kokiais lėktuvais skraidė Napoleono kario palikuonis iš Jurbarko.
Jei dar neturi VPN programėlės, Proto Pemzos kvartetas išpurtė labai gerą nuolaidą NordVPN paslaugoms. Čekiraut: https://nordvpn.com/protopemza
8/12/2021 • 1 hour, 12 minutes, 27 seconds
Idėjų Kompostas #8: Nukosėti karo suvenyrai
Komandosas John Ramsay į karą buvo mobilizuotas dėl savo talento apšvarinti saugomas patalpas, o kelyje pasitaikiusius seifus triaukšdavo it riešutus. Kokių suvenyrų iš karo parsivežė Ramenskis? Kur jie dabar? Ir ką prancūzų vėliava daro mėnulyje?
Jei netyčia svarstai investuoti į savo saugumą internete, tai Proto Pemzos kolektyvas iškaulijo gerą nuolaidą NordVPN paslaugoms. Visos sąlygos: https://nordvpn.com/protopemza
8/5/2021 • 15 minutes, 54 seconds
#16 Ramenskis: lietuviška nusikalstamo mandagumo bomba (2/2)
LIETUVĄ palikusių emigrantų vaikis Jonas Ramanauskas, beeidamas nusikaltimų klystkeliais, atranda save Antrajame Pasauliniame kare kaip komandosas John Ramsay. Karjera kariuomenėje, patirtos traumos ir išgyvenimai gausiai papildo ir taip margą Jono biografiją.
Antrojoje pasakojimo apie Johnny Ramensky dalyje sužinosite kaip jam sekėsi ar nesisekė Italijoje, kuo Jonas tapo taikos metais ir kas buvo didžiausias prarastas lobis Gentle Johnny gyvenime.
Jei dar neturi VPN programėlės, Proto Pemzos kvartetas išpurtė labai gerą nuolaidą NordVPN paslaugoms. Čekiraut: https://nordvpn.com/protopemza
7/22/2021 • 1 hour, 4 minutes, 18 seconds
#15 Ramenskis: lietuviška nusikalstamo mandagumo bomba (1/2)
LIETUVIŲ emigrantų šeima XX amžiaus vakarų Europos užkaboryje sunkiai adaptuojasi prie naujo gyvenimo, o jų sūnus pasirenka profesionalaus nusikaltėlio kelią. Jonas Ramanauskas arba Johnny Ramensky - seifų sprogdintojas, pareigūnų draugas, spaudos numylėtinis ir visuomenės herojus.
Pirmoje istorijos apie Gentle Johnny dalyje išgirsite kaip sunki vaikystė formavo Ramanauską, kokias tėvo pamokas jis išmoko geriausiai ir kaip tapo unikaliu nusikaltėliu, kurį mėgo net teisėsaugos pareigūnai.
Kaip pabėgti iš škotiškojo Alkatraso? Kodėl Ramenskis buvo beveik puikus žentas? Ir kaip Britanijos karo kabinetuose atsiradęs Ramenskio CV jį nukreipė netikėtu karjeros keliu.
7/8/2021 • 1 hour, 18 minutes, 32 seconds
#14 3 bičai 1 plaktukas: Dnepropetrovsko maniakai
Daugiau nei dvi dešimtys aukų per vos pusę mėnesio. Taip pagarsėjo brutali Igorio Suprunyuko, Viktoro Saenko ir Aleksandro Hanžos „plaktuko brolių“ trijulė, siautusi Dnipre, Ukrainoje. Tačiau šį siaubo proveržį dar šiurpesniu daro tai, kaip būtent interneto dėka ši istorija tapo legendomis apipinta juodąja nežmoniškumo skyle.
Epizode sužinosite ne tik apie tai, ką šie trys galvažudžiai padarė, tačiau nuo ko pradėjo, prie ko čia dėtas Internetas, ir kodėl iki šiol kalbama, jog apie jaunų vyrų padarytas baisybes galėjo žinoti net ir jų tėvai. Įspėjimas – epizodas yra priskirtinas Brutalizatorių ložei, tad vartoti atsargiai.
Muzika ir garsai: Scott Buckley, hamidkhalid786, f_seg, ztrees1.
6/24/2021 • 1 hour, 16 minutes, 7 seconds
#13 Žymiausias Lenkijos NSO
ATEIVIAI žinomi ne vien tik dėl nesėkmingų invazijų Amerikoje ar medžioklių Nikaragvos džiunglėse. Jų ilgą priekabiavimo prie niekuo dėtų žmonių istoriją puošia epizodas iš Lenkijos!
Epizode pasakojame apie geriausiai dokumentuotą Lenkijos Trečiojo Laipsnio kontaktą. 1978-ųjų metų įvykis po šiai dienai atsispindi šalies paminkladarystėje bei žemos stafkės ufologijos konfliktuose.
Pasiklausykite apie ufologijos šaknis Lenkijoje, mistiško akmens likimą, bei mėgstamiausias ateivių lauktuves.
Epizodas gali sukelti nekontroliuojamus diafragmos spazmus.
6/10/2021 • 1 hour, 6 minutes, 35 seconds
#12 Demonas Žemaitijoje arba Pagramantės vaiduoklis
Šį kartą pasakosime apie 1954 m. vykusį susidūrimą su vaiduokliu Žemaitijoje. Apsėstai Pagramantės šeimai teko metai kančios, kuomet aplinkiniams tokį pat laiko truko nepakartojama pramoga. Sužinosite apie ką vietinis klebonas kalbėjosi su vaiduokliu, kodėl mums rekomendavo šios temos nesiimti ir kiek zakristijonų reikia bildukui išvaryti iš namų.
Muzika: Scott Buckley, Astrofreq.
5/27/2021 • 1 hour, 10 minutes, 7 seconds
#11 Eretikų pelenų šešėlis: raganų medžioklė LDK
Nors mūsuose nebūta raganų medžiotojų, dėvėjusių kepures su bato sagtimi, degančių kūnų smarvė XVI-XVIII a. Lietuvos teritorijoje sklandė. Šiame epizode sužinosite apie raganų sampratų skirtumus, LDK raganų teismų ypatumus bei jų bylų įdomybes. Kartu išgirsite ir ko Povilas pridirbo prieš kelis šimtus metų.
Muzika: Scott Buckley, Noise to Silence, The Rories, Damiano Baldoni
5/12/2021 • 1 hour, 15 minutes, 35 seconds
#10 Enteogenai: Ką vartojo senovės baltai? (2/2)
ENTEOGENAI sugrįžta į Lietuvą! O gal... niekad iš jos nebuvo išėję? Sužinokite kam raganai reikalinga šluota, kaip sugrįžtama iš vėlių pasaulio ir kuriam augalui baltai turėjo atskirą dievaitį.
Atsakydami į klausimą ką vartojo senovės baltai, minime ne tik mokslo superžvaigždę iš Lietuvos, bet ir atskleidžiame vieną giliausių istorijos mįslių. Mįslę, kurios fundamentas suformavo ne tik Vakarų, bet ir viso pasaulio žmones.
Atsargiai. Žemas kraujo, ugnies ir brutalizacijos indeksas nereiškia, kad epizodas nėra šokiruojantis...
4/29/2021 • 1 hour, 7 minutes, 42 seconds
Idėjų Kompostas #1: Kodėl svaiginamės?
Kur yra riba tarp narkotiko ir psichoaktyvios medžiagos? Kas sieja kazino, serialus ir cukrų? Ir kokia situacija Lietuvoje? Idėjų Kompostas neturi nustatytos trukmės, fokuso ar formos. Čia namus randa ir fermentuoja medžiaga, netilpusi į pagrindinį epizodą.
4/20/2021 • 22 minutes, 30 seconds
#9 Enteogenai: Cukrus, Kriminalai ir Apsinešusi Beždžionė (1/2)
Psichoaktyvias medžiagas ir žmogų sieja kur kas ilgesnis ir keistesnis ryšys, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Šiandien pasakosime kuo narkotikai skiriasi nuo enteogenų, kas informuoja mūsų nuomones šiais klausimais ir ką apie visa tai pasakytų rave'o scenos intelektinio sparno fundamentas, Terrence McKenna? Sužinosite apie netikėtą žmonijos kilmės istoriją, o taip pat žengsite pirmą žingsnį kelionėje, kurios pagrindinis tikslas - išsiaiškinti ką ir kaip vartojo mūsų protėviai baltai. Epizode neužfiksuota kraujo nei ugnies, tačiau metaforiškai laida gavosi pakankamai brutalizuojanti.
4/15/2021 • 55 minutes, 5 seconds
#8 Plieniniai Kiaušai: Lietuvos aviacijos aušra
Jurgis Dobkevičius ir Leonardas Peseckas - lietuviai pilotai, kurių darbai kelia susižavėjimą, o nuotykiai priverčia atsilošti kėdėje ir ieškoti portsigaro. Papasakosime apie Lietuvos karo aviacijos pradžią, kas buvo kuriama ir laikoma Cepelino name ir kodėl Vasario 16-osios proga Leonardui Peseckui galimai reikėjo dovanoti naujas kelnes. Sužinosite ar lakūnų mokykloje buvo šnipas, ką reiškia “peseckinti” ir išgirsite apie nutrūktgalvišką tarpukario Lietuvos padangių istoriją bei kokia ugnimi sužibo jos aušra.
4/1/2021 • 1 hour, 10 minutes, 1 second
#7 Lietuvos trio istorijos influencerių Olimpe
Trys Lietuvos vaikai: Alexandras Sachsas, Ann Wigmore ir Bernardas Lownas paliko ryškų pėdsaką XX amžiaus istorijoje. Atominis ginklas, žaliavalgystės kultas bei įrankis širdies darbui atkurti surėdyti mūsų žemėse gimusių sielų rankomis. Laidoje išgirsite kaip kraštiečiai į atominio ginklo projektą įtraukė Einšteiną, kuo karalius Nabuchodonosaras susijęs su žaliavalgyste ir kokios savybės Nobelio premiją paverčia vienu apdovanojimu iš daugelio.
3/18/2021 • 1 hour, 5 minutes
#6 Sovietinis NSO: Petrozavodsko medūza
NSO Sovietų Sąjungoje buvo toks pat tabu, kaip ir seksas. Tačiau 1977 m. rugsėjo naktį stebėtos „Petrozavodsko medūzos“ ignoruoti nebuvo įmanoma. Milžiniškoje teritorijoje šimtų žmonių stebėtas įvykis ne tik susuko galvas galybei kvalifikuotų liudininkų, bet ir davė startą oficialiems NSO tyrimams SSRS. Sužinokite apie lemtingą reiškinį bei sovietinę NSO tyrimų programą: kas ir kaip ją vykdė, bei kuo ji skyrėsi nuo įgyvendinamos JAV.
3/4/2021 • 51 minutes, 33 seconds
#5 Martynas Radvila ir Išminties Akmuo
Martynas Mikalojus Karolis Radvila buvo vienas kraupiausių XVIII amžiaus LDK didikų. Tačiau netgi plėšikams vadovaujantis išprotėjęs alchemikas turėjo savo nemesis. Pasiklausykite kokiais skandalais Martynas užsitraukė karaliaus – ir visos šalies - nemalonę, kas pasisiūlė išspręsti problemą ir kaip galėtų atrodyti šių neįtikėtinų įvykių ekranizacija.
2/18/2021 • 1 hour, 8 minutes, 21 seconds
#4 Serijiniai žudikai Lietuvoje
Antanas Varnelis ir Kazys Jonaitis – serijiniai žudikai gąsdinę nepriklausomą Lietuvą savo šaltakraujiškumu ir apatija žmogiškumui. Dvi istorijos, du skirtingi dešimtmečiai, dviženklis aukų skaičius. Sužinokite apie šiurpius nusikaltimus, jų priežastis ir pasekmes bei ką išvis žinome apie serijinių žudikų fenomeną.
2/4/2021 • 1 hour, 34 minutes, 8 seconds
#3 UAB Kryžiuočiai
Kas iš tikrųjų buvo kryžiuočiai - valstybė, korporacija, ar kultūrinė bomba? Šis epizodas - pilnas kraujo, ugnies ir brutalizacijos, kartu leidžiantis susimąstyti apie valstybių sienų kaitą bei diplomatinius žaidimus. Papasakosime kieno nekompetencija prišaukė kryžiuočius, kaip kuršiai pasitiko pirmą mūrinę pilį, ką senprūsiai turi bendro su anglų kalba ir, svarbiausia, prie ko čia neakcizuotos cigaretės?
1/20/2021 • 1 hour, 3 minutes, 40 seconds
#2 NSO Lietuvoje +
Per pastarąjį šimtmetį apie neatpažintus skraidančius objektus mūsų šalyje pranešta buvo toli gražu ne kartą, o XX a. pabaigoje Lietuvoje stebėtą NSO išsamiai aprašė didžiausi šalies dienraščiai. Šioje laidoje nersime į reiškinio kilmę bei istoriją, stebėjimų rūšis ir, žinoma, lietuviškus atvejus. Išgirsite apie laikmetį pranokusius orlaivius, fizikai nepavaldžius jų manevrus ir NSO, sulaukusį „Aro“ pareigūnų dėmesio.
1/11/2021 • 1 hour, 34 seconds
#1 Satanizmas: šėtono apraiškos Lietuvoje
Kas po galais tas satanizmas: kultas, religija, o gal gyvenimo būdas? Šiandien supažindinsime su visiems girdėto, bet mažai pažinto satanizmo ištakomis bei keliu į Lietuvą. Tikriausiai nežinojote, kad šėtono garbintojais domėjosi VSD, o satanistai laimino garsią Lietuvos politikę. Išgirskite apie lenkiškas „velniologijos“ šaknis ir kaip pentagrama gali tapti įrankiu aplaidumui pateisinti.