Podcast Neumlčaní vám prináša rozhovory so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu či iné podvody v práci a potom za to čelili šikane či výpovedi. Prečo radšej nemlčali? Akým morálnym dilemám čelili? Oplatí sa vôbec ozvať? Dozviete sa v jednotlivých epizódach, ktoré vychádzajú prvý štvrtok v mesiaci. Podcast pre Vás vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.
11. „Nemáš na to žalúdok? Vypi si," radil nadriadený oznamovateľovi z kauzy slovenského predsedníctva
Ak na to nemáš žalúdok, tak si vypi. Tak znelo absurdné odporúčanie nadriadeného Pavlovi Szalaiovi, ako sa vyrovnať s nekalými praktikami pri verejných obstarávaniach.
Szalai spolu so Zuzanou Hlávkovou v roku 2016 konfrontoval vedenie ministerstva zahraničných vecí s podozreniami o predražených zákazkách na propagáciu
slovenského predsedníctva. Ide o jednu z najznámejších slovenských káuz, v ktorej obaja figurovali ako whistlebloweri.
Keď ich na ministerstve nevypočuli, obrátili sa na Transparency International Slovensko, ktoré niekoľko mesiacov preverovalo verejné obstarávania spojené s
predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ a nakoniec svoje závery zverejnilo na tlačovej konferencii.
Szalai ako bývalý novinár tušil, čo ich s Hlávkovou po medializácii kauzy čaká. Obával sa, že budú lovenou zverou a neveril, že polícia ich podozrenia prešetrí. Nakoniec sa ale rozhodol nemlčať. Ani po rokoch to neľutuje a je presvedčený, že primárna úloha úradníka je slúžiť verejnosti, nie len plniť pokyny nadriadeného.
V 11. epizóde podcastu Neumlčaní bývalý úradník rezortu diplomacie spomína na prvé reakcie kolegov aj nadriadených po tom, čo sa ozvali. Prehodnocuje aj
vlastné postoje. „Dnes by som bol odvážnejší,” hovorí Szalai.
-
Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na neumlcani@oznamovatelia.sk.
-
Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.
2/1/2024 • 30 minutes, 21 seconds
10. Právnička, ktorá zastupuje Biele vrany: Whistleblowerov nevyhnutne potrebujeme
Oznamovateľov, tzv. whistleblowerov, nevyhnutne potrebujeme. Napriek vlastnému nepohodliu nám ukazujú, že veci sa dajú meniť a že je potrebné sa vzoprieť, ak niečo nefunguje ako má, hovorí v najnovšej epizóde podcastu Neumlčaní právna expertka Eva Kováčechová.
Celú svoju kariéru zasvätila právu vo verejnom záujme. Zastupovala viaceré osobnosti, ktoré získali ocenenie Biela vrana za odvážny občiansky čin. Tiež sudcov, ktorí čelili disciplinárnym stíhaniam, ktoré pripomínali skôr pomstu.
V podcaste rozpráva o osudoch jej klientov, ktoré ju najviac zasiahli. Porovnáva dobu mečiarizmu so súčasnou a dáva rady, ako vedia oznamovatelia ustáť náročné situácie, ktoré môžu nastať, keď sa rozhodnú nemlčať. Rovnako tak hovorí o tom,
prečo je podľa nej dôležité zaujímať sa o veci verejné.
„Sme tu na to, aby sme vnímali nielen svoje potreby, ale aby sme vnímali aj širšie okolie a snažili sa priniesť nejaké dobro do spoločnosti. Ak je lepšie ľuďom okolo nás, je lepšie aj nám samým. Preto si myslím, že je celkom dobré, keď si ľudia všímajú okolie a snažia sa ho zlepšiť.“
Vypočujte si v poradí desiatu epizódu podcastu Neumlčaní, ktorý vytvára Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME.